PL101741B1 - Planking scaffold - Google Patents

Planking scaffold Download PDF

Info

Publication number
PL101741B1
PL101741B1 PL17578874A PL17578874A PL101741B1 PL 101741 B1 PL101741 B1 PL 101741B1 PL 17578874 A PL17578874 A PL 17578874A PL 17578874 A PL17578874 A PL 17578874A PL 101741 B1 PL101741 B1 PL 101741B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
corner
formwork
stands
bolt
guides
Prior art date
Application number
PL17578874A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL17578874A priority Critical patent/PL101741B1/pl
Publication of PL101741B1 publication Critical patent/PL101741B1/pl

Links

Landscapes

  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest rusztowanie deskowan do wykonywania form scian plaskich, wypelnianych betonem, stosowanych w budownictwie, zwlaszcza przemyslowym.
Znane rusztowania deskowan skladaja sie zdrewnianych stojaków i belek usztywniajacych, tak zwanych krawedziaków, karbowanych pretów dystansowych, miseczek zaciskowych i klinów rozpierajacych, czyli wielu drobnych, luznych czesci. Tego rodzaju rusztowania deskowan, mimo, ze sa przeznaczone do wielokrotnego uzytkowania, wymagaja stalych uzupelnien deficytowym drewnem, dlatego, ze na budowie ulega ono szybkiemu zuzyciu, poza tym jest chetnie wykorzystywane do innych celów i równiez wymaga stalych uzupelnien czesciami drobnymi, dlatego, ze one gina systematycznie podczas demontazu deskowania.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie z rusztowan deskowania drewna oraz luznych drobnych czesci.
Istota rusztowania deskowan skladajacego sie ze stojaków glównych i pomocniczych, stojaków naroznych zewnetrznych i wewnetrznych, belek usztywniajacych dolnych i górnych, karbowanych pretów dystansowych, przeznaczonego do tarcz deskowania majacych po trzy pólotwory na kazdej swej dluzszej krawedzi i po jednym otworze na kazdym narozniku polega na tym, ze glówne stojaki sa ceownikami, najkorzystniej gietymi z blachy, które maja w bocznych sciankach wyciecia trapezowe u dolu i prostokatne ugory, poza tym maja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania cztery podluzne, pionowe otwory w srodkowej sciance ceownika oraz dwa otwory z zamkami, utworzonymi z prowadnic, zasuwki i rygla, znajdujace sie na dwóch lapach przymocowanych trwale do bocznych scianek ceownika, ze stojaki pomocnicze sa ceownikami, najkorzystniej gietymi z blachy, które maja w bocznych sciankach wyciecia trapezowe u dolu i prostokatne u góry, poza tym maja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania, w srodku srodkowej scianki ceownika pojedyncze otwory z zamkami, utworzonymi z prowadnic, zasuwki i rygla, ze stojaki narozne zewnetrzne skladaja sie z ceownika, najkorzystniej gietego z blachy, polaczonego trwale z katownikiem naroznym, zewnetrznym i maja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania dwa wspólosiowe otwory, jeden z zamkiem, utworzonym z prowadnic, zasuwki i rygla, znajdujacym sie na zewnetrznej stronie ceownika, i drugi przechodzacy przez krawedz kata dwusciennego w katowniku naroznym, zewnetrznym, poza2 101741 tym maja po jednym otworze podluznym pionowym w sciankach katownika naroznego, zewnetrznego w poblizu krawedzi, ze stojaki narozne, wewnetrzne skladaja sie z plaskownika z lekko zagietymi brzegami, polaczonego trwale z katownikiem naroznym, wewnetrznym, najkorzystniej gietym z blachy imaja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania dwa wspólosiowe otwory, jeden z zamkiem, utworzonym z prowadnic, zasuwki i rygla, znajdujacy sie na zewnetrznej stronie plaskownika, drugi przechodzacy przez krawedz kata dwusciennego w katowniku naroznym, wewnetrznym, poza tym maja po jednym otworze podluznym, pionowym w katowniku naroznym, wewnetrznym w poblizu krawedzi scianek, ze belki usztywnia¬ jace dolne sa teownikami, nakorzystniej gietymi z blachy, w których scianka prostopadla do podstawy ma ksztalt trapezu i ze belki usztywniajace górne w przekroju maja ksztalt krzyzaka, którego kazde ramie jest prostokatem.
Przedmiot wynalazku jest blizej wyjasniony na przykladzie rusztowania deskowan przedstawionego na zalaczonych rysunkach, na których fig. 1 przedstawia forme utworzona zu pomoca rusztowania deskowania w widoku z przodu, fig. 2 forme w przekroju plaszczyzna a-a, fig. 3-forme w przekroju plaszczyzna b-b, fig. 4 - rozmieszczenie otworów na tarczy deskowania, fig. 5- otwór z zamkiem w widoku z przodu i fig. 6 — zamek w przekroju plaszczyzna c-c.
Wykonywana za pomoca rusztowania deskowan forma plaskiej sciany ?ma sztywny szkielet utworzony przez zamocowane do podloza belki usztywniajace dolne 16, polaczone z nimi wycieciami trapezowymi stojaki glówne 4, stojaki pomocnicze 11, stojaki narozne zewnetrzne 12, stojaki narozne wewnetrzne 14, belki usztywniajace 17 polaczone ze stojakami za pomoca wyciec prostokatnych oraz karbowane prety dystansowe 18, przechodzace przez zestawione pólotwory 2 stykajacych sie tarcz deskowania 1 i przez otwory z zamkami 7, w których sa one zacisniete zasuwkami 9 i zabezpieczone ryglami 10. Tarcze deskowania sa luzno zawieszone na gwozdziach 19 przechodzacych przez otwory 3 i 6, nastepnie zagietych. Tarcze deskowania 1 sa dociskane betonem do rusztowania, podczas nalewania.
Montaz form scian plaskich za pomoca rusztowania deskowan wedlug wynalazku jest wykonywany po zamocowaniu na podlozu belek usztywniajacych dolnych 16 kolejno sekcjami odpowiadajacymi dlugosci tarcz deskowania 1. W tym celu stojaki glówne 4 i stojaki pomocnicze 11 przesuwane sa trapezowymi wycieciami wzdluz belki usztywniajacej 16, nastepnie podczas podtrzymywania ich w pozycji pionowej zawieszane sa stopniowo od dolu tarcze deskowania 1 na gwozdziach przechodzacych przez otwory 3 i 6 oraz przesuwane sa karbowane prety dystansowe 18 przez pólotwory 2 i otwory 7 z zamkami, i na ustalonych sa one zabezpieczane ryglami 10. Po zmontowaniu odpowiedniej ilosci sekcji nakladane sa belki usztywniajace górne 17, których pionowa krzyzaka wchodzi w prostokatne wyciecia stojaków.
Zaleta rusztowania deskowan wedlug wynalazku jest rzeczywista wielokrotnosc jego uzytkowania, wyeliminowania drewna i drobnych, systematycznie ginacych czesci. \ln fig 6

Claims (1)

1. Zastrzezenie patentowe Rusztowanie deskowan dla tarcz deskowania majacych po trzy pólotwory na kazdej swej dluzszej krawedzi i po jednym otworze na kazdym narozniku skladajace sie ze stojaków glównych i pomocniczych, stojaków narazonych zewnetrznych i wewnetrznych, belek usztywniajacych dolnych i górnych, znamienne tym, ze glówne stojaki (4) sa ceownikami, najkorzystniej gietymi z blachy, które maja w bocznych sciankach wyciecia trapezowe u dolu i prostokatne u góry, poza tym maja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania (1) cztery podluzne, pionowe otwory (6) w srodkowej sciance ceownika oraz dwa otwory z zamkami (7), utworzonymi z prowadnic (8), zasuwki (9) i rygla (10), znajdujace sie na dwóch lapach (5) przymocowanych trwale do bocznych scianek ceownika, ze stojaki pomocnicze (11) sa ceownikami, najkorzystniej gietymi z blachy, które maja w bocznych sciankach wyciecia trapezowe u dolu i prostokatne u góry, poza tym maja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania (1) w srodku srodkowej scianki ceownika pojedyncze otwory z zamkami (7), utworzonymi z prowadnic (8), zasuwki (9) i rygla (10), ze stojaki narozne zewnetrzne (12) skladaja sie z ceownika, najkorzystniej gietego z blachy, polaczonego trwale z katownikiem naroznym zewnetrznym (13) imaja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania (1) dwa wspólosiowe otwory, jeden z zamkiem (7), utworzonym z prowadnic (8), zasuwki (9) i rygla (10), znajdujacy sie na zewnetrznej stronie ceownika i drugi przechodzacy przez krawedz kata dwusciennego w katowniku naroznym, zewnetrznym (13), poza tym maja po jednym otworze podluznym, pionowym (6) w sciankach katownika naroznego, zewnetrznego (13) w poblizu krawedzi, ze stojaki narozne wewnetrzne (14) skladaja sie z plaskownika, z lekko zagietymi brzegami, polaczonego trwale z katownikiem naroznym wewnetrznym (15), gietym z blachy, imaja w odleglosciach odpowiadajacych modulowi tarcz deskowania (1) dwa wspólosiowe otwory, jeden z zamkiem (7), utworzonym przez prowadnice (8), zasuwke (9) i rygiel (10), znajdujacym sie na zewnetrznej stronie plaskownika i drugi otwór przechodzacy przez krawedz kata dwusciennego w katowniku101 741 3 naroznym wewnetrznym (15), poza tym maja po jednym otworze podluznym pionowym (6) w katowniku naroznym, wewnetrznym (15) w poblizu krawedzi scianek i ze belki usztywniajace dolne (16) sa teownikami, najkorzystniej gietymi z blachy, w których scianka prostopadla do podstawy ma ksztalt trapezu i ze belki usztywniajace górne (17) w przekroju maja ksztalt krzyzaka, którego kazde ramie jest prostokatem. Y—a m\!2 fig 2 u£ B-B nA fig 3 ,c C-C J lii fim—* fig 5' 1 10 m i*
PL17578874A 1974-11-20 1974-11-20 Planking scaffold PL101741B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17578874A PL101741B1 (pl) 1974-11-20 1974-11-20 Planking scaffold

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17578874A PL101741B1 (pl) 1974-11-20 1974-11-20 Planking scaffold

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL101741B1 true PL101741B1 (pl) 1979-01-31

Family

ID=19969735

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17578874A PL101741B1 (pl) 1974-11-20 1974-11-20 Planking scaffold

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL101741B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4727701A (en) Building panel
US3845592A (en) System for modular construction
CS216219B2 (en) Casing plate for wainscoating the ditches
RU2038975C1 (ru) Опалубка
SE418881B (sv) Anordning vid stommar for husbyggnader
US6550198B1 (en) Wall construction
US4640412A (en) Self-containing package system for storage and transportation of pre-fabricated portions of a building structure and the assembly thereof
PL101741B1 (pl) Planking scaffold
EP0065793B1 (en) Reinforcement structure for reinforced-concrete buildings
US2526381A (en) Molding apparatus
US4646496A (en) Structural wall and concrete form system
US4477980A (en) Alignment strut for wall structures
GB494746A (en) Working process and appertaining apparatus for the erection of houses of reinforced concrete
US1576846A (en) Concrete-builder's aggregate support
US2282515A (en) Building wall structure
JPH0420050B2 (pl)
SU1374A1 (ru) Разборна дерев нна форма дл возведени бетонных стен
AT222307B (de) Verfahren zum Errichten von Bauwerken in der Schüttbauweise und Schalung hiefür
RU17550U1 (ru) Быстровозводимое каркасно-панельное здание
RU46027U1 (ru) Консольно-переставные леса
DE7429934U (de) Aussteifende verbundene Stahlbeton-Fertigteilplatten in einem eingeschossigen Gebäude
SU737595A1 (ru) Опалубка дл полых бетонных изделий
RU28368U1 (ru) Разборно-переставная мелкощитовая опалубка
PL102773B1 (pl) Scianka dzialowa prefabrykowana
SU1201462A1 (ru) Опалубка И.Ф и А.И.Пл скиных дл бетонировани фундамента под колонны