NO801331L - Festeanordning for skinneklemme. - Google Patents
Festeanordning for skinneklemme.Info
- Publication number
- NO801331L NO801331L NO801331A NO801331A NO801331L NO 801331 L NO801331 L NO 801331L NO 801331 A NO801331 A NO 801331A NO 801331 A NO801331 A NO 801331A NO 801331 L NO801331 L NO 801331L
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- housing
- plate
- concrete
- support plate
- fastening
- Prior art date
Links
- 241001669679 Eleotris Species 0.000 claims abstract description 16
- 238000004873 anchoring Methods 0.000 claims abstract description 16
- 229920003002 synthetic resin Polymers 0.000 claims abstract description 5
- 239000000057 synthetic resin Substances 0.000 claims abstract description 5
- 238000000034 method Methods 0.000 claims description 4
- 230000003014 reinforcing effect Effects 0.000 claims description 4
- 230000000717 retained effect Effects 0.000 claims 1
- 229910001018 Cast iron Inorganic materials 0.000 description 4
- 239000012777 electrically insulating material Substances 0.000 description 4
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 4
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 description 3
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 2
- 229910001294 Reinforcing steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 238000010292 electrical insulation Methods 0.000 description 1
- 239000011810 insulating material Substances 0.000 description 1
- 230000002452 interceptive effect Effects 0.000 description 1
- 239000000463 material Substances 0.000 description 1
- 229920005989 resin Polymers 0.000 description 1
- 239000011347 resin Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B28—WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
- B28B—SHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
- B28B23/00—Arrangements specially adapted for the production of shaped articles with elements wholly or partly embedded in the moulding material; Production of reinforced objects
- B28B23/005—Arrangements specially adapted for the production of shaped articles with elements wholly or partly embedded in the moulding material; Production of reinforced objects with anchoring or fastening elements for the shaped articles
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B3/00—Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails
- E01B3/28—Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails made from concrete or from natural or artificial stone
- E01B3/42—Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails made from concrete or from natural or artificial stone combined with inserts of wood or other material
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Ceramic Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
- Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)
- Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
- Clamps And Clips (AREA)
- Connection Of Plates (AREA)
Abstract
Et festehus (1) for en skinneklemme omfatter en bæreplate (2). og en overdel (3) som har hulrom (4) for å gi plass for en endedel av en skinneklemme (8), hvilken bæreplate har stort sett vertikalt rettede forankringsdeler (5-7) som forløper i en betongsville. Huset er laget av kunstharpiks.
Description
Foreliggende oppfinnelse vedrører et festehus for en skinneklemme, omfattende en bæreplate og en overdel som har hulrom for å gi plass for et endeparti av en skinneklemme, hvilken bæreplate har stort sett vertikalt rettede forankringsdeler som forløper i en betongsville, samt en fremgangsmåte for fremstilling av et festehus innstøpt i en betongsville.
Slike festehus fremstilles av støpejern. For å isolere elektrisk de to skinner i en jernbane fra hverandre når det gjelder signal-pulser o.l., må støpejernshuset isoleres fra armeringsstengene i betongen. Dette oppnås ved å innstøpe forankringsdelene med mellomlegg av elektrisk isolerende materiale i betongen.' En ulempe ved dette er ofte at et stort antall deler er nødvendig. En ytterligere ulempe ligger i at i tilfelle av skade på det elektrisk isolerende materiale, kan interfererende strømmer gå via armeringsjernene i betongen fra den ene skinne til den andre.
Formålet med foreliggende oppfinnelse er å avhjelpe disse ulemper. Ifølge oppfinnelsen oppnås dette ved å lage huset av kunstharpiks. Siden kunstharpiks er elektrisk isolerende, unngår man å anordne spesielt elektrisk isolasjonsmateriale. Dette betyr materialbesparelser. Siden ingen ytterligere forholds-regler behøves tas for elektrisk isolering, har man større frihet når det gjelder å velge formen på festehuset fordi de omsluttende deler av elektrisk isolerende materiale kan utelates. Formen på festehuset kan velges slik at optimal vedhefting til betongen oppnås til tross for den lette konstruksjon.
Dette kan oppnås ved å forsyne forankringsdelene med en tverrplate. Tverrplaten sikrer en meget tilfredsstillende befestigelse av huset i forhold til betongsvillen. Dette er spesielt
viktig når det gjelder vertikale, varierende belastninger som ofte opptrer i praksis. Arrangementet av en tverrplate i for-bindelse med det konvensjonelle støpejernshus ville knapt være mulig fordi det er vanskelig å få plass til en forankring som er sammensatt av vertikalt forløpende elementer<p>g en forankrings-plate som forløper på tvers av disse i en således utformet del
.av elektrisk isolerende materiale.
i Ytterligere forbedrede befestigelse oppnås når forankringsdelend har form av en gjennomhullet plate. I dette tilfelle kan ar-merings jernet for betongen føres gjennom åpningen. Huset kan ha hulrom for å oppta klemmer på begge sider av skinnen. I
dette tilfelle vil det være tilstrekkelig med ett hus pr. skinne.
Fordelene ved festehuset ifølge oppfinnelsen er spesielt frem-tredende ved fremstilling av betongsviller med festehus.
I fremgangsmåten ifølge oppfinnelsen anordnes festehuset i.en form med bæreplaten rettet nedad, armeringsjernet for betongen føres.gjennom åpningene i forankringsplaten og innsettes mellom to forankringsdeler, og til slutt støpes betongen, hvoretter svillen sammen med festehuset kan frigjøres.fra formen.
Oppfinnelsen skal beskrives i større detalj under henvisning til vedføyede tegninger. Fig,. 1 er en perspektivisk skisse av en betongsville, et festehus- ifølge oppfinnelsen og en skinne festet ved hjelp av skinne-klemmer, idet enkelte deler er utelatt.
Fig. 2 viser et utførelseseksempel hvor huset er doblet.-
Fig. -3 illustrerer fremgangsmåten for fremstilling av en betongsville med et festehus ifølge oppfinnelsen. Fig. 4 er en perspektivisk skisse av et utførelseseksempel på festehuset ifølge oppfinnelsen. Fig. 5 illustrerer en måte å stable betongsviller med hus ifølge oppfinnelsen.
Festehuset 1 ifølge oppfinnelsen omfatter en bæreplate 2 på hvilken det er anordnet en overdel 3. Overdelen har hulrom 4 for å gi plass for en skinneklemme, eksempelvis 8. Bæreplaten har stort sett vertikalt forløpende forankringsdeler i form av eksempelvis en plate 5 (se fig. 4) eller stenger 6 og 7 (se fig.
1 3) som forløper i en betongsville. Forankringsplaten har
åpninger 9, 10, 11 som armeringsstenger kan føres gjennom slik at det oppnås tilfredsstillende befestigelse av festehuset i betongen. Ved sine ender har forankringsdelene en.tverrplate 12, som gir tilfredsstillende befestigelse i betongen mot variable vertikale belastninger. Huset kan være av enkel (se fig. 1) eller dobbel konstruksjon (se fig. 2). I utførelseseksempelet vist på fig. 1 er et hus anordnet på hver side av skinnen, mens
i den doble utførelse på fig. 2 er ett hus pr. skinne tilstrekkelig. Festehusene vist på tegningene er laget av kunstharpiks og er elektrisk isolerende. Derfor er det tillatt å anordne betongens armering i nær kontakt med festehuset, noe som ikke er tillatt i tilfelle av støpejernshus. Armeringen kan benyttes for å forbedre befestigelseh av huset.
Fig. 3 illustrerer fremgangsmåten for fremstilling av en betongsville med et hus ifølge oppfinnelsen. Først anordnes kunst-harpikshuset i- formen 13. Bunnen av formen har en utsparing for overdelen 3 og i det minste en del av bæreplaten 2. Deretter føres betongens armering inn mellom to forankringsdeler eller gjennom åpninger i forankringsplaten. Så fylles formen 13 med betong. Etter avbinding frigjøres svillen med huset fra formen, noe som lettes av den avskrådde del 14 av bæreplaten 2.
Tverrplaten 12 har en utsparing for å gi plass for en del av huset i en underliggende sville ved stabling av sviller for transport (se -fig. 5) .
Med denne måte å stable svillene på, unngås skade på den del av huset som rager opp over svillen. Tverrplaten 12 kan videre ha forlengelser 15 og 16 som passer inn i utsparinger 17 og 18
i formvéggen. På denne måte oppnås tilfredsstillende befestigelse mens betongen støpes.
Claims (8)
1. Festehus- for skinneklemme, omfattende en bæreplate og en ovérdel som har hulrom for å gi plass for en endedel og en.skinneklemme, hvilken bæreplate har stort sett vertikalt rettede forankringsdeler som forløper i en betongsville, karakterisert ved at huset er laget av kunstharpiks.
2. Festehus ifølge krav 1, karakterisert ved at forankringsdelene har en tverrplaté.
3. Festehus ifølge krav 1, karakterisert v e d' at forankringsdelene har form av en gjennomhullet plate.
4. Festehus. ifølge et av kravene 1-3, karakt e' .r i-s e r t v e d at huset har hulrom for å gi plass for klemmer på begge sider av en skinne.
5. Festehus ifølge krav 1, karakterisert v e d at bæreplaten har avskrådde kanter.
6. Festeplate ifølge et av kravene 1-5, karakterisert ved at tverrplaten har forlengelser og. en utad-rettet utsparing.
7. Fremgangsmåte for innlemming av et festehus ifølge et av kravene 1 - 5 i en betongsville, karakterisert ved at festehuset anordnet i en form for en betongsville med bæreplaten rettet nedad, at armer.ingsstenger føres gjennom åpninger i forankringsplaten eller imellom forankringsdelene, at betong støpes i formen, og at svillen med festehuset frigjøres fra formen.
8. Fremgangsmåte ifølge krav 7 for innlemming av et festehus ifølge krav 6, k a r a k .t e r i s é r. t ved- at festehuset anordnes i formen slik at forlengelsene fastholdes i utsparinger i formveggen.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| NL7903569A NL7903569A (nl) | 1979-05-07 | 1979-05-07 | Bevestigingshuis voor een railklem en werkwijze ter vervaardiging van een betonnen dwarsligger met bevestigingshuis. |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO801331L true NO801331L (no) | 1980-11-10 |
Family
ID=19833112
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO801331A NO801331L (no) | 1979-05-07 | 1980-05-06 | Festeanordning for skinneklemme. |
Country Status (7)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4349150A (no) |
| EP (1) | EP0019956A1 (no) |
| AU (1) | AU5787480A (no) |
| ES (1) | ES491092A0 (no) |
| FI (1) | FI801351A7 (no) |
| NL (1) | NL7903569A (no) |
| NO (1) | NO801331L (no) |
Families Citing this family (14)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE3152271A1 (en) * | 1980-08-20 | 1982-10-07 | Mckay Ltd R | Rail fastening system |
| DE3167654D1 (en) * | 1980-12-24 | 1985-01-17 | Hemiksem Betonkonst Pvba | Method of manufacturing concrete railway ties and elements used for carrying it out |
| ZA849298B (en) * | 1983-12-21 | 1985-07-31 | Mckay Ralph Ltd | Rail clip support |
| US4874128A (en) * | 1987-12-03 | 1989-10-17 | Kerr-Mcgee Chemical Corporation | Rail-tie fastening assembly |
| IN185922B (no) * | 1991-12-18 | 2001-05-19 | Pandrol Ltd | |
| US5735458A (en) * | 1991-12-18 | 1998-04-07 | Pandrol Limited | Fastening railway rails |
| US5485955A (en) * | 1994-07-11 | 1996-01-23 | Kerr-Mcgee Chemical Corporation | Rail-tie fastening assembly for concrete tie |
| DE19902367C1 (de) * | 1999-01-21 | 2000-06-29 | Betonwerk Rethwisch Gmbh | Verfahren zum Herstellen eines Spannbetonbauteiles und Querbewehrungselement dafür |
| US6786459B2 (en) * | 2002-11-04 | 2004-09-07 | Ksa Limited Partnership | Concrete railroad tie turnout assembly |
| DE102004031632A1 (de) * | 2004-06-21 | 2006-01-26 | Bwg Gmbh & Co. Kg | Anordnung zum Befestigen einer Schiene |
| DE102004063636A1 (de) * | 2004-12-31 | 2006-07-13 | Pfleiderer Infrastrukturtechnik Gmbh & Co. Kg | Betonschwelle für hohe dynamische Lasten |
| US20080105757A1 (en) * | 2005-11-25 | 2008-05-08 | Stephan Freudenstein | Concrete Sleeper for High Dynamic Loads and Method of Manufacturing the Same |
| WO2012024515A1 (en) * | 2010-08-18 | 2012-02-23 | Encore Rail Systems, Inc. | Methods for construction of slab track railroads |
| WO2013188867A1 (en) * | 2012-06-15 | 2013-12-19 | Smart Structures, Inc. | Pre-cast sensor assembly for monitored concrete structures |
Family Cites Families (7)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US1071361A (en) * | 1912-12-26 | 1913-08-26 | Thomas C Sisk | Railway tie and spike. |
| US1423600A (en) * | 1922-02-18 | 1922-07-25 | Adam L Crane | Cement tie and rail fastener |
| CH275341A (de) * | 1950-03-31 | 1951-05-31 | Bisterfeld Ernst | Betonkörper mit Einrichtung zum Befestigen von Stahl- und Eisenprofilen am Betonkörper. |
| NL6712548A (no) * | 1967-09-13 | 1969-03-17 | ||
| DE1800422B2 (de) * | 1967-10-03 | 1971-04-29 | Spannkopf an stahlbetonschwellen fuer federklammern | |
| US3834620A (en) * | 1972-12-19 | 1974-09-10 | J Barlett | Precast railroad tie and tie plate |
| US4061270A (en) * | 1976-04-09 | 1977-12-06 | United States Steel Corporation | Steel tie insulating saddle |
-
1979
- 1979-05-07 NL NL7903569A patent/NL7903569A/nl not_active Application Discontinuation
-
1980
- 1980-04-23 US US06/142,980 patent/US4349150A/en not_active Expired - Lifetime
- 1980-04-25 FI FI801351A patent/FI801351A7/fi not_active Application Discontinuation
- 1980-04-29 AU AU57874/80A patent/AU5787480A/en not_active Abandoned
- 1980-04-30 ES ES491092A patent/ES491092A0/es active Granted
- 1980-05-02 EP EP80200415A patent/EP0019956A1/en not_active Ceased
- 1980-05-06 NO NO801331A patent/NO801331L/no unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| ES8100823A1 (es) | 1980-12-01 |
| EP0019956A1 (en) | 1980-12-10 |
| US4349150A (en) | 1982-09-14 |
| FI801351A7 (fi) | 1980-11-08 |
| NL7903569A (nl) | 1980-11-11 |
| ES491092A0 (es) | 1980-12-01 |
| AU5787480A (en) | 1980-11-13 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| NO801331L (no) | Festeanordning for skinneklemme. | |
| US6688049B2 (en) | Hook facility for concrete structure | |
| US9617745B2 (en) | Recess former for concrete panels | |
| DK159622B (da) | Afloebsrende | |
| US8444108B2 (en) | Mine seal with electrically non-conductive ties | |
| DE3460741D1 (en) | Connecting element for a cantilevered slab | |
| US4632796A (en) | Method of manufacturing a sandwich wall panel by molding | |
| RU2008110095A (ru) | Устройство для циркумцизии | |
| NO965558L (no) | Låseskjöt for betongpeler | |
| US4737333A (en) | Method for manufacturing concrete railway sleepers | |
| US4665717A (en) | Latch needle for Raschel machine | |
| FR2529601B1 (fr) | Ancrage de fixation de pieces de montage, destine a une armature pour element en beton arme | |
| FR2424378A1 (fr) | Paroi prefabriquee destinee notamment a la construction de maisons d'habitation, et son procede de fabrication | |
| SU1393645A1 (ru) | Форма дл изготовлени изделий из бетонных смесей с анкерными закладными детал ми | |
| GB1512077A (en) | Composite railway tie | |
| SU1085836A1 (ru) | Пустотообразователь дл образовани монтажных отверстий дл креплени рельс в железобетонных шпалах | |
| JP2632895B2 (ja) | 分岐器用pcマクラギの組み合わせ金型およびそれを用いるpcマクラギの製造方法 | |
| US3592436A (en) | Burial vault mold with handle positioning means | |
| US1984245A (en) | Insulator support for power rails | |
| KR200196811Y1 (ko) | 콘크리트 벽체용 철근 고정장치 | |
| GB1188624A (en) | Improvements in or relating to Wall Construction | |
| RU12423U1 (ru) | Фиксатор "стойка универсальная" | |
| SU896215A1 (ru) | Устройство дл креплени закладных деталей в форме | |
| SU1445977A1 (ru) | Устройство дл изготовлени железобетонных шпал | |
| ES177429U (es) | Pieza prefabricada en hormigon armado, pretensado o postensado para la construccion de cerramientos. |