LV14987B - Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips - Google Patents

Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips Download PDF

Info

Publication number
LV14987B
LV14987B LVP-13-138A LV130138A LV14987B LV 14987 B LV14987 B LV 14987B LV 130138 A LV130138 A LV 130138A LV 14987 B LV14987 B LV 14987B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
hbc
hcv
virus
protein
hvr1
Prior art date
Application number
LVP-13-138A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14987A (lv
Inventor
Irina Sominska
Juris Jansons
Pauls PUMPĒNS
Ivars Petrovskis
Dace SKRASTIŅA
Gunita Sudmale
Original Assignee
Latvijas Biomedicīnas Pētījumu Un Studiju Centrs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Latvijas Biomedicīnas Pētījumu Un Studiju Centrs filed Critical Latvijas Biomedicīnas Pētījumu Un Studiju Centrs
Priority to LVP-13-138A priority Critical patent/LV14987B/lv
Publication of LV14987A publication Critical patent/LV14987A/lv
Publication of LV14987B publication Critical patent/LV14987B/lv

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

Izgudrojums attiecas uz biomedicmu, īpaši, vakcīnu veidošanas paņēmieniem.
Tehnikas līmeņa izklāsts
Hepatīta vīrusu klātbūtne ir un paliek nozīmīgs faktors, kas ietekmē sabiedrības veselības izmaiņas visā pasaulē. To apstiprina Pasaules veselības organizācijas dati, kas liecina, ka aptuveni 3 % no cilvēku populācijas ir inficēti ar hepatīta C vīrusu (HCV) un tādējādi tiek pakļauti hronisku aknu slimību, cirozes un hepatocelulārās karcinomas attīstīšanās riskam. Šobrīd HCV hepatīts tiek ārstēts kompleksi, ietverot medikamentozo ārstēšanu, saudzējošu režīmu un diētas ievērošanu. Visefektīvākais līdzekis šobrīd ir pegilētais α-IFN; lai panāktu augstāku ārstēšanas efektivitāti, pegilētais α-IFN tiek izmantots kombinācijā ar ribavirīnu, un HCV enzīmu inhibitoriem - šādas terapija ir efektīva apmērām 75 % gadījumos, bet ir saistīta ar smagām blakusparādībām (1). Būtiski ir tas, ka HCV daudzveidības un augstās ģenētiskās mainības dēļ replikācijas cikla laikā, pacientiem, kas pārslimojuši vīrushepatītu C, neveidojas specifiska neuzņēmība pret atkārtotu inficēšanos un saslimšanu (2), un tas ir galvenais iemesls kāpēc šobrīd vakcīna pret HCV - kā profilaktiska, tā arī terapeitiska, vel nav izveidota. Ir veikti aktīvi pētījumi, imunizējot šimpanzes ar profilaktisku vakcīnu kandidātiem, tiek veikti arī klīniskie pētījumi ar vīrusa apvalka E1 rajonu saturošiem preparātiem (InnoVac-C, Innogenetics u.c.) (3). Lielas cerības tie liktas arī uz HCV nestrukturālo proteīnu gēnu saturošam vakcīnām (4). Cilvēka C hepatīta vīrusa (HCV) apvalka proteīna augstā mainība rada nepieciešamību veidot personalizētās jeb individuālās vakcīnas, kas būtu efektīvas pret konkrētā slimnieka organismā persistējošo hepatīta C vīrusu, kura sauc par vīrusa izolātu.
Mēs piedāvājām HCV terapeitiskas vakcīnas izstrādes paņēmienu, kas ar vīrusveidīgo daļiņu (VLD, virus-like pārticies) tehnoloģijas palīdzību (5) ļauj apvienot preparātā gan vīrusa proteīnu augsti mainīgās, gan konservatīvas sekvences. HCV E2 apvalka proteīna hipervariablā rajona (HVR1) iekļaušana VLD sastāvā dod iespēju izsaukt konkrēta vīrusa izolāta neitralizējošu antivielu veidošanos. Savulaik HCV NS3 nestrukturāla proteīna fragmentu iekļaušana VLD sastāvā dod iespēju izsaukt anti-HCV citotoksisko limfocītu (CTL) aktivāciju (6).
Izgudroj urna izklāsts
Izgudrojumu paskaidro šādi zīmējumi:
1. zīm. HBc ekspresijas vektoru principiālā shēma.
A - HBc vektors HCV HVR1 rajona klonēšanai, B - HBc vektors HCV NS3 rajona fragmentu klonēšanai.
Elementi: HBcAg - mērķproteīna HBc gēns, BamHI un Bspl407I - attiecīgo restrikcijas endonukleāžu saiti, Ap un Neo - ampicilīna un kanamicīna rezistences gēni, Ptrp - triptofana operona promoters, ori - colEl replikācijas ori rajons.
2. zīm. HBc-NS3 vīrusveidīgo daļiņu attīrīšanas process. A - HBc-NS3/£.coli BL21 izdalīšanas un attīrīšanas process: 1 - lizāts pēc šūnu dezintegrēšanas, 2 - supematants, 3 - supematants pēc ekstrakcijas ar 1M urīnvielu, 4 - debris pēc ekstrakcijas ar 1M urīnvielu, 5 - attīrītais proteīna preparāts, 6 - proteīnu molekulārā svara marķieris (Thermo Scientific Pierce); B - HBcNS3/E.coli BL21 lizāta frakcionēšana saharozes gradientā: 1-18 - frakcijas no ultracentrifugēšanas saharozes gradientā, 19 - lizāts pēc šūnu dezintegrēšanas. Paraugu analīze SDS-PAGE, krāsots ar Coomassie Brilliant Blue G250.
3. zīm. HBc- vīrusveidīgo daļiņu elektronmikroskopija. A - attīrīta proteīna HBc-HVRl veidotas vīrusveidīgās daļiņas, B - attīrīta proteīna HBc-NS3 veidotas vīrusveidīgās daļiņas.
4. zīm. HBc-HVRl un HBc-NS3 proteīnu imunizācijas rezultāti.
A - anti-HBc un anti-HVRl antivielu titrs imunizēto dzīvnieku serumā, B - anti-HBc un anti-NS3 T-limfocītu stimulācijas indeksi imunizēto dzīvnieku liesā, C - HCV pseidovīrusu neitralizācija ar imunizēto dzīvnieku serumu.
Ekspresijas sistēma HBc- HVR1 un HBc-NS3 vīrusveidīgo daļiņu iegūšanai
Cilvēka B hepatīta vīrusa (HBV) nukleokapsīda proteīna (HBc) rekombinantā forma, kas E.coli ekspresijas sistēmās veido vīrusam līdzīgas daļiņas (VLD), ir izmantojama rekombinantu vakcīnu prototipu konstruēšanai. HBc proteīna tolerances pakāpe insercijām ir augsta (3, 5, 7).
HBc-HVRl un HBc-NS3 ekspresijas vektori
HBc-HVRl un HBc-NS3 proteīnu ekspresijas vektori (l.zīm.) ir izveidoti uz pBR327 plazmīdas (8) bāzes un satur šādus principiālos elementus (9): replikācijas ori, Ap- un Neo- rezistences gēnus, Ptrp promoteru (10, 11) un attiecīgā mērķproteīna gēnu. Ekspresijas vektori izveidoti, izmantojot HBc gēnu no Latvijā izolēta HBV (genotips D, subtips ayw2) genoma (7).
HBc vektors pHBc 1-832 ir paredzēts HBc-HVRl rekombinanto proteīnu iegūšanai. Vektora mērķproteīna gēns satur HBc proteīna 1-144 ask kodējošo sekvenci, kurā HBc MIR rajonā starp proteīna 78. un 79. aminoskābēm ir ievests BamHI restrikcijas endonukleāzes saits HVR1 sekvenču ieklonēšanai, un 13 ask garo linkeri 3’-galā.
HBc vektors pHBc 1-984 ir paredzēts HBc-NS3 rekombinanto proteīnu iegūšanai. Vektora mērķproteīna gēns satur HBc proteīna pilna garuma sekvenci ar Bspl407I restrikcijas endonukleāzes saitu 3 ’ galā NS3 proteīna fragmentu ieklonēšanai.
Ekspresijas sistēma ir pielietojama jebkura HBV genotipa - Α, B, C, D, E, F. G, H attiecīgo HBc un jebkura HCV genotipa HVR1 un NS3 himēro proteīnu variantiem. Sistēma ir elastīga un viegli adaptējama konkrēta pacienta terapijai, ieklonējot attiecīgajos ekspresijas vektoros HCV sekvences, kas ir iegūtas no pacienta organismā persistējoša vīrusa.
Sistēmas efektivitāte tika pabaudīta uz laboratorijas dzīvniekiem (Balb/C līnijas peles). Kā modelis tika izmantota HVR1 sekvence no HCV genoma H77 izolāta (12) un NS3 proteīna 1435.-1446. ask fragmentu kodējošā sekvence no Bolela sintētiska HCV genoma (13).
HBc-HVRl rekombinantais proteīns
HBc-HVRl rekombinantā proteīna aminoskābju secība:
MDIDPYKEFGATVELLSFLPSDFFPSVRDLLDNASALYREALESPEHCSPHHTALRQAILC
WGELMTLATWVGGNLEDPETHVTGGSAGHTTAGLVGLLTPGAKQNIkDPISRDLVV
SYVNTNMGLKFRQLLWFHISCLTFGRETVIEYLVSFGVWIRTPPAYRPPNAPILSTLPislgp gleklefg
HCV HVR1 sekvence dota treknrakstā, ar mazajiem burtiem apzīmētas nespecifiskās aminoskābes.
HBc-NS3 rekombinantais proteīns
HBc-NS3 rekombinantā proteīna aminoskābju secība:
MDIDPYKEFGATVELLSFLPSDFFPSVRDLLDTASALYREALESPEHCSPHHTALRQAILC
WGELMTLATWVGGNLEDPISRDLWSYVNTNMGLKFRQLLWFHISCLTFGRETVIEYL
VSFGVWIRTPPAYRPPNAPILSTLPETTVVRRRGRSPRRRTPSPRRRRSQSPRRRRSQSRES
QCtVATDALMTGYGD
HCV NS3 fragmenta sekvence dota treknrakstā, ar mazajiem burtiem apzīmētas nespecifiskās aminoskābes.
E.coli saimniekcelmi himēro proteīnu ekspresijai
HBc-HVRl rekombinantā proteīna ekspresijai tiek izmantots E.coli celms K802 (F' rK' mK + el4 McrA metBl lacYl [or lacī-Y6] galK2 galT22 glnV44 mcrB): HBc-NS3 rekombinantā proteīna ekspresijai tiek izmantots celms E.coli BL21 [F’ ompThsdSņ (rB‘mB’) gal dcm lon\.
Izgudrojuma izpildes piemērs
HBc-HVRl un HBc-NS3 proteīnu saturošas E.coli biomasas iegūšana
Mērķproteīnu saturoša biomasa tiek iegūta, kultivējot producenta šūnas kolbās uz kratītāja (250 apgr/min) M9 sāļu barotnē (pH 7,2) ar sekojošām piedevām: kazamīnskābes (Casamino Acids, Difco) - 1,0 %, glikoze - 0,2 %, tiamīns - 0,001 %. Barotnes daudzums - Ά no kolbas tilpuma (3,
9). Kultivēšanas apstākļi: 37 °C, 16-20 h. Biomasas iznākums 6-8 g/1, mērķproteina sintēzes līmenis 5-10 % no šūnas kopproteīna.
Mērķproteīna ekstrakcija
Visi darbi tiek veikti +4 °C temperatūrā.
Dezintegrācija, izmantojot French presi - 3 cikli, spiediens 20000 psi, pēc tam 30 min ekstrakcija ar 1M urīnvielu 0,1% Triton X 100 klātbūtnē, tad supematanta iegūšana centrifugējot 30 min pie 10000 x g.
Ultracentrifugēšana
Visi darbi tiek veikti +4 °C temperatūrā.
Mērķproteīnu saturošais E.coli šūnu ekstrakta supematants tiek frakcionēts ar ultracentrifugēšanu lineārā saharozes gradientā (20-60%, svara procenti) SW 32 piekaru rotorā 18-20 stundas pie 28000 apgr/min. Iegūtās frakcijas tiek analizētas SDS-PAGE gēlā, mērķproteīnu saturošās frakcijas tiek atbrīvotas no saharozes ar dialīzi pret PBS buferi un koncentrētas uz Amicon 100 kD filtra. Proteīna preparātam tiek pielikts glicerīns līdz 50%.
Vakcīnas prototipa proteīnu preparātu īpašības
Vakcīnas prototipa preparāti ir vīrusveidīgās daļiņas (3.zīm.). Mērķproteīnu koncentrācija gala preparātos - 1-5 mg/ml. Mērķproteīna tīrības pakāpe >90%.Vīrusveidīgo daļiņu iznākums - 5-10 mg/g svaigas biomasas.
Denaturējošā poliakrilamīda-SDS gēlā vīrusveidīgās daļiņas uzrāda vienu specifisku zonu.
HBc-HVRl un HBc-NS3 vīrusveidīgo daļiņu imunogenitāte
Anti-HBc un anti-HCV imunoatbildes stimulācijai izstrādāta imunizācijas shēma. Balb/C līnijas peles (H-2d haplotips, svars 20 g) tika imunizētas ar HBc-HVRl un HBc-NS3 rekombinanto proteīnu ekvimolāro maisījumu (deva 25 mkg, adjuvants Alhydrogel (Brendtag, Denmark), 250 mkg) divos piegājienos, ar 21 dienu ilgu starplaiku starp imunogēna injekcijām. Šāda imunizācijas shēma nodrošina B-šūnu imūno atbildi un specifisko anti-HVRl un anti-HBc antivielu sintēzi, kā arī HBV- un HCV-specifisko T-šūnu aktivāciju (4. zīm. Α, B).
Parādīts, ka imunizācijas rezultātā iegūtās anti-HVR antivielas neitralizē HCV pseidodaļiņas modeļsistēmā (14) (4.zīm. C).
Atsauces
1. Kim do Y, Ahn SH, Han KH. Emerging therapies for hepatitis C. Gut and liver. 2014;8(5):471-9. Epub 2014/09/18.
2. Vīksna L. Vakcinācija. Rīga: Nacionālais apgāds; 2003.
3. Pumpens P. UR, Sasnauskas K, Kazaks A., Ose V., Grens E. Construction of novel vaccines on the basis of the virus-like pārticies: Hepatitis B virus proteīns as vaccine carriers. In: YE K, editor. Medicīnai Protein Engineering: CRC Press; 2008. p. 205-48.
4. Sallberg M, Frelin L, Weiland O. DNA vaccine therapy for chronic hepatitis C virus (HCV) infection: immune control of a moving target. Expert opinion on biological therapy. 2009;9(7):805-15. Epub 2009/06/17.
5. Pumpens P GE. Artificial genes for chimeric virus-like pārticies. In: Khudyakov YE FH, editor. Artificial DNA: Methods and Applications. Boca Raton: CRC Press LLC; 2002. p. 24937.
6. Stoll-Keller F, Barth H, Fafi-Kremer S, Zeisel MB, Baumert TF. Development of hepatitis C virus vaccines: challenges and progress. Expert review of vaccines. 2009;8(3):33345. Epub 2009/03/03.
7. Pumpens P, Grens E. HBV core pārticies as a carrier for B cell/T celi epitopes. Intervirology. 2001;44(2-3):98-l 14. Epub 2001/08/18.
8. Soberon X, Covarrubias L, Bolivar F. Construction and characterization of new cloning vehicles. IV. Deletion derivatives of pBR322 and pBR325. Gene. 1980;9(3-4):287-305. Epub 1980/05/01.
9. Dislers A., Sominska I, Kazaks A, Petrovskis I, Zariņa I. Expression system for producing recombinant virus-like pārticies. Latvian Patent 2008: LV 13587 (B) Int.Cl: C12N15/71, A61K39/29.
10. Ovchinnikov Iu A, Sverdlov ED, Tsarev SA, Khodkova EM, Monastyrskaia GS. [Direct expression of the gene of human leukocyte interferon F in Escherichia coli celis], Doklady Akademii nauk SSSR. 1982;265(l):238-42. Epub 1982/01/01. Priamaia ekspressia gēna chelovecheskogo leikotsitamogo interferona F v kletkakh Escherichia coli.
11. Pushko P, Sallberg M, Borisova G, Ruden U, Bichko V, Wahren B, et al. Identification of hepatitis B virus core protein reģions exposed or intemalized at the surface of HBeAg pārticies by scanning with monoclonal antibodies. Virology. 1994;202(2):912-20. Epub 1994/08/01.
12. Ogata N, Alter HJ, Miller RH, Purcell RH. Nucleotide sequence and mutation rāte of the H strain of hepatitis C virus. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 1991 ;88(8):3392-6. Epub 1991/04/15.
13. Burke KP, Munshaw S, Osbum WO, Levine J, Liu L, Sidney J, et al. Immunogenicity and cross-reactivity of a representative ancestral sequence in hepatitis C virus infection. J Immunol. 2012; 188(10):5177-88. Epub 2012/04/18.
14. Bartosch B, Dubuisson J, Cosset FL. Infectious hepatitis C virus pseudo-particles containing functional E1-E2 envelope protein complexes. The Journal of experimental medicine. 2003; 197(5):633-42. Epub 2003/03/05.

Claims (4)

  1. Pretenzijas
    1. HCV terapeitiskas proteīna vakcīnas preparāts, kas satur rekombinantas HBc-HVRl un HBcNS3 vīrusveidīgas daļiņas.
  2. 2. HBc-HVRl vīrusveidīgas daļiņas saskaņā ar 1. pretenziju, kas satur HCV HVR1 sekvenci 1144 ask HBc gēna MIR rajonā starp 78. un 79. aminoskābi.
  3. 3. HBc-NS3 vīrusveidīgas daļiņas saskaņā ar 1. pretenziju, kas satur HCV NS3 rajona fragmenta sekvenci pilna garuma HBc gēna 3’ galā.
  4. 4. Vīrusveidīgās daļiņas saskaņā ar 2. vai 3. pretenziju, kas iegūtas, ekspresējot rekombinanto konstrukciju E. coli šūnās un izolējot ekspresijas produktus.
LVP-13-138A 2013-09-25 2013-09-25 Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips LV14987B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-138A LV14987B (lv) 2013-09-25 2013-09-25 Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-138A LV14987B (lv) 2013-09-25 2013-09-25 Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14987A LV14987A (lv) 2015-04-20
LV14987B true LV14987B (lv) 2015-12-20

Family

ID=52814275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-13-138A LV14987B (lv) 2013-09-25 2013-09-25 Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV14987B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV14987A (lv) 2015-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pumpens et al. HBV core particles as a carrier for B cell/T cell epitopes
Roose et al. Hepatitis B core–based virus–like particles to present heterologous epitopes
CN101687029B (zh) 一种乙型肝炎疫苗及其制备工艺
Sominskaya et al. Construction and immunological evaluation of multivalent hepatitis B virus (HBV) core virus-like particles carrying HBV and HCV epitopes
Whitacre et al. Use of hepadnavirus core proteins as vaccine platforms
EP0563093B2 (en) A composition used as a therapeutic agent against chronic viral hepatic diseases
WO2001077158A1 (en) Hepatitis b core antigen fusion proteins
Masavuli et al. Preclinical development and production of virus-like particles as vaccine candidates for hepatitis C
JP2004504067A (ja) 改良されたウイルス様粒子
WO2004075836A9 (en) STABILIZED HBc CHIMER PARTICLES AS THERAPEUTIC VACCINE FOR CHRONIC HEPATITIS
Mihailova et al. Recombinant virus-like particles as a carrier of B-and T-cell epitopes of hepatitis C virus (HCV)
Pumpens et al. Construction of novel vaccines on the basis of the virus-like particles: Hepatitis B virus proteins as vaccine carriers
US8765143B2 (en) Fusion proteins and use thereof for preparing hepatitis C vaccines
KR101250029B1 (ko) Hbv 감염 또는 hbv-매개 질병의 예방/치료를 위한조성물
LV14987B (lv) Anti-HCV individuālas terapeitiskas vakcīnas prototips
Koziel et al. DNA vaccines and viral hepatitis: are we going around in circles?
RU2189254C2 (ru) Вакцины против вирусов гепатита
WO2007104263A1 (zh) 一种乙型肝炎病毒疫苗增效蛋白及其基因
Peyret et al. 11 History and Potential of Hepatitis
RU2362586C2 (ru) Фармацевтические композиции для терапевтического применения
JPH11501204A (ja) 肝炎ウィルスワクチン
Gerin et al. The molecular biology of hepatitis delta virus: recent advances
EP3244921B1 (en) An immunogenic vaccine against the hcv and/or hbv
SALARI et al. Priming Hepatitis B Surface (HBsAg)-and Core Antigen (HBcAg)-Specific Immune Responses by Chimeric, HBcAg with a HBsAg ‘a’Determinant
TWI589697B (zh) 重組聚核苷酸與帶有相同重組聚核苷酸之基因轉殖金針菇