LV14907B - Fin vibrating actuator of water vehicle - Google Patents

Fin vibrating actuator of water vehicle Download PDF

Info

Publication number
LV14907B
LV14907B LVP-14-55A LV140055A LV14907B LV 14907 B LV14907 B LV 14907B LV 140055 A LV140055 A LV 140055A LV 14907 B LV14907 B LV 14907B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
lever
fin
motor
shaft
spring
Prior art date
Application number
LVP-14-55A
Other languages
Latvian (lv)
Other versions
LV14907A (en
Inventor
Semjons Cifanskis
Vladimirs JAKUŠEVIČS
Original Assignee
Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rīgas Tehniskā Universitāte filed Critical Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority to LVP-14-55A priority Critical patent/LV14907B/en
Publication of LV14907A publication Critical patent/LV14907A/en
Publication of LV14907B publication Critical patent/LV14907B/en

Links

Abstract

The invention relates to actuators of water vehicles and fish-like underwater robots. The offered fin vibrating actuator consists of a vertically mounted motor and fin. On the shaft of the motor rigidly is attached the horizontal lever to which rigidly is attached a compression spring whose other end is secured to the housing. On the bottom side of the is fixed magnet. The lever rotates by a specific angle to form the extreme positions of imaginary lines on the left and right, and the gercons are arranged to the housing on these lines. In the initial position the spring is decompressed. When voltage is applied, one of the gercons switches on the motor, and the lever from the starting left fielder position is rotated to the rightmost position, compressing the spring. In this position, the second gercon switches off the motor and reverses the lever to its starting position by spring force. Then the cycle begins again.

Description

IZGUDROJUMA APRAKSTSDESCRIPTION OF THE INVENTION

Izgudrojums attiecas uz ūdens transportlīdzekļu piedziņām un var tikt izmantots zemūdens un virsūdens kuģos un zemūdens zivju robotos.The invention relates to the propulsion of watercraft and can be used in submarines and surface ships and underwater fish robots.

Zināmā tehnikas līmeņa analīzeAnalysis of prior art

Ir zināmi spuru vibrokustinātāji [1], kuru spuras atvirzās no gareniskās ass galējos stāvokļos vienādos leņķos vienā un tai pašā laikā. Šāda vibrokustinātāja galvenais trūkums ir sarežģītais jaudas pārvades kloķa-klaņa mehānisms ar daudzām detaļām, kas noved pie lieliem enerģijas zudumiem, kas pazemina šādas ierices darba efektivitāti.There are known vibrator motors for fins [1], whose fins move away from the longitudinal axis at the same angles at the same positions at their extreme positions. The main disadvantage of such a vibrator is the complex power transmission crank-to-crank mechanism with many details, which leads to high energy losses, which reduces the efficiency of such a device.

Vistuvākais pēc tehniskās būtības piedāvātajam izgudrojumam ir spuru vibrokustinātājs [2], kas sastāv no elektrodzinēja, skriemeļa, kulises un spuras un ir pieņemts par izgudrojuma prototipu Prototipā definētais spuru vibrokustinātājs (skat. zīm.la un zīm.lb) ir uzstādīts ūdens transpotlīdzekļa (kutera) (1) korpusā un sastāv no elektrodzinēja (2), uz kura vārpstas ir uzdzīts skriemelis (3). Skriemeļa zobs (4) ieiet kulises (5) rievā, bet kulise ir nostiprināta uz spuras (7) griešanās vārpstas (6). Skats no augšas uz spuru vibrokustinātāju ir parādīts lb.zīm. Kulise (5) tiek novietota horizontālajā plaknē. Dzinēja (2) vārpsta ir uzstādīta vertikāli un ir paralēla spuras (7) griešanās vārpstai (6). Spurai (7) griežoties attiecībā pret vertikālo asi, notiek ūdens transportlīdzekļa pārvietošanās ūdenī.The closest technical invention to the invention is a fin vibrator [2] consisting of an electric motor, a pulley, a scissor and a fin, which is adopted as a prototype of the invention. ) (1) in the housing and consists of an electric motor (2) on which the pulley (3) is driven. The vertebra tooth (4) enters the groove of the shank (5) and the shank is secured to the pivot shaft (6) of the fin (7). A top view of a fin vibrator is shown in Fig. Lb. The cup (5) is placed in a horizontal plane. The shaft of the motor (2) is mounted vertically and is parallel to the pivot shaft (6) of the fins (7). As the fin (7) rotates relative to the vertical axis, the water vehicle moves in water.

Prototipa trūkums ir starpposma (kloķa-kulises mehānisma) esamība, kas kalpo jaudas pārvadei no elektrodzinēja vārpstas uz spuru un noved pie konstruktīvas sarežģītības un būtiskiem enerģijas zudumiem uz pārvadmehānisma detaļu berzes rēķina. Tas izraisa lietderības koeficienta un kustības ātruma ūdenī samazināšanos, kā arī nerada iespēju izmantot rezonanses režīmu, kas ir izdevīgāks enerģijas zudumu ziņā.The disadvantage of the prototype is the existence of an intermediate (crank-to-pin mechanism) that serves to transfer power from the motor shaft to the fin and leads to constructive complexity and significant energy loss at the expense of friction in the gear unit components. This causes a reduction in the efficiency and speed of movement in the water, and does not allow the use of a resonance mode which is more advantageous in terms of energy loss.

Izgudrojuma mērķis un būtībaPurpose and substance of the invention

Izgudrojuma mērķis ir jaudas pārvades īstenošana no elektrodzinēja vārpstas bez starpposma kloķa-kulises pārvadmehānisma tieši uz spuru un vibrokustinātāja pārlikšana uz rezonanses darba režīmu, kas noved pie ievērojamas enerģijas zudumu samazināšanās un vienkāršo konstrukciju. Pie tam pieaug kustības ātrums ūdenī un palielinās lietderības koeficients.The object of the invention is to implement power transmission from the motor shaft without intermediate crankshaft gear directly to the fin and to move the vibrator to resonance mode, which results in a significant reduction in energy loss and simplicity of construction. In addition, the speed of movement in the water increases and the efficiency increases.

Uzstādītais mērķis ir sasniegts, ietverot iekārtā papildu elementus - saspiešanas atsperi (enerģijas uzkrājēju), herkonus un magnētu. Piedāvātais ūdens transportlīdzekļa spuru vibrokustinātājs sastāv no vertikāli uzstādīta elektrodzinēja un spuras. Uz elektrodzinēja vārpstas tiek stingri nostiprināts sviras horizontālais plecs ar pie tā stingri piestiprinātu saspiešanas atsperi, kuras otrs gals ir stingri nostiprināts uz korpusa. Sviras apakšpusē ir nostiprināts magnēts. Svira tiek pagriezta noteiktā leņķī, veidojot nosacītas galējo stāvokļu līnijas pa kreisi un pa labi, bet uz korpusa uz šīm līnijām ir izvietoti herkoni. Sākumstāvoklī atspere ir atslābināta. Padodot spriegumu, viens no herkoniem ieslēdz dzinēju, un svira no kreisā galējā sākumstāvokļa pagriežas galējā labajā stāvoklī, saspiežot atsperi. Šajā stāvoklī otrais herkons izslēdz dzinēju un sviras reverss uz sākumstāvoklī tiek realizēts ar saspiestās atsperes spēku. Pēc tam cikls atkārtojas no jauna.The set goal is achieved by including additional elements in the unit - compression spring (energy accumulator), Hercules and magnet. The proposed water vehicle fins vibrator consists of a vertically mounted electric motor and fins. The horizontal arm of the lever is firmly fixed on the shaft of the motor with a compression spring firmly attached to it, the other end of which is firmly fixed on the housing. There is a magnet attached to the bottom of the lever. The lever is rotated at a certain angle to form conditional end position lines to the left and to the right, but there are herkons on these lines. At initial position the spring is relaxed. When the voltage is applied, one of the herkons starts the engine and the lever moves from the left extreme starting position to the extreme right by squeezing the spring. In this position, the second herkon shuts off the engine and the lever return to the starting position is realized by the force of the compressed spring. Then the cycle repeats again.

Lai izskaidrotu piedāvātā ūdens transportlīdzekļa spuru vibrokustinātāja darbības principu un pamatotu tā priekšrocības salīdzinājumā ar prototipu, aprakstā ir iekļauti šādi grafiski materiāli:In order to explain the working principle of the proposed water vehicle's fins vibrator and justify its advantages over the prototype, the following graphic materials are included in the description:

- la.zīm., kurā ir parādīta spuru vibrokustinātāja shēma saskaņā ar prototipu (skats no malas), kurā: 1 ir korpuss, 2 ir elektrodzinējs, 3 ir skriemelis, 4 ir zobs, 5 ir kulise, 6 ir vārpsta, 7 ir spura:- Fig. 1a, showing a diagram of a fin vibrator according to a prototype (side view), in which: 1 is a housing, 2 is an electric motor, 3 is a pulley, 4 is a tooth, 5 is a shaft, 7 is a fin :

- lb.zīm., kurā ir parādīta spuru vibrokustinātāja shēma saskaņā ar prototipu (skats no augšas) un kurā izmantotie apzīmējumi ir tie paši, kas la.zīm.;- Fig. 1b, which shows a schematic of the fin vibrator according to the prototype (top view) and in which the symbols used are the same as Fig. 1a;

- 2a.zīm., kurā ir parādīta spuru vibrokustinātāja shēma saskaņā ar izgudrojumu (skats no malas), kurā: 1 ir korpuss, 2 ir elektrodzinējs, 3 ir balstenis, 4 ir vārpsta, 5 ir svira, 7 ir spura, 8 ir magnēts, 9 ir herkoni, 10 ir vadības ierīce;Fig. 2a is a schematic diagram of a fin vibrator according to the invention (side view), in which: 1 is a housing, 2 is an electric motor, 3 is a bracket, 4 is a shaft, 5 is a lever, 7 is a magnet , 9 are herkons, 10 are controls;

- 2b.zīm., kurā ir parādīta spuru vibrokustinātāja shēma saskaņā ar izgudrojumu (skats no augšas) un kurā izmantotie apzīmējumi ir tie paši, kas 2a.zīm.;- Fig. 2b, showing a schematic of the fin vibrator according to the invention (top view) and having the same designations as Fig. 2a;

- 2c.zīm., kurā ir parādīta spuru vibrokustinātāja saskaņā ar izgudrojumu elektriskā shēma, kurā Pi un P2 ir releji, Gi un G2 ir herkoni, Mi ir elektrodzinējs, Pi , P2 un P3 ir kontaktu pāri;Fig. 2c shows a circuit diagram of a fin vibrator according to the invention, wherein Pi and P 2 are relays, Gi and G 2 are herkons, Mi is an electric motor, Pi, P 2 and P 3 are contact pairs;

- 2d.zīm., kurā ir parādīta spuru vibrokustinātāja saskaņā ar izgudrojumu darbības parametru reģistrācjas shēma un Gi n G2 ir herkoni.Fig. 2d is a schematic showing the registration scheme of a fin moving vibrator according to the invention and Gi n G 2 is a raccoon.

Ūdens transportlīdzekļa spuru vibrokustinātājs, kas ir ir attēlots 2a.zīm. un 2b.zīm., sastāv no korpusa (1), vertikāli uzstādīta elektrodzinēja (2), kurš ir piestiprināts pie korpusa (1) ar balsteņa (3) palīdzību. Uz elektrodzinēja (2) vārpstas (4) ar vienu galu ir stingri nostiprināta svira (5). Tā ir stingri savienota ar saspiešanas atsperi (6) attālumā Ri no vārpstas (4). Otrs atsperes (6) gals ir nostiprināts uz korpusa (1). Otrajā sviras (5) galā ir nostiprināta vertikālā spura (7). Magnēts (8) ir novietots sviras (5) apakšējā daļā attālumā R2 no vārpstas (4). Galējā kreisajā un galējā labajā sviras (5) stāvoklī attālumā R2 no vārpstas (4) ir novietoti herkoni (9), kas ir pieslēgti vadības ierīcei (10).The water vehicle's fins vibrator, which is depicted in Fig. 2a. and Figures 2b and 2b consist of a housing (1), a vertically mounted electric motor (2), which is fixed to the housing (1) by means of a bracket (3). The shaft (4) of the motor (2) has a lever (5) firmly fixed at one end. It is firmly connected to the compression spring (6) at a distance Ri from the shaft (4). The other end of the spring (6) is mounted on the housing (1). At the other end of the lever (5), a vertical fin (7) is secured. The magnet (8) is located at the lower part of the lever (5) at a distance R 2 from the shaft (4). In the extreme left and extreme right positions of the lever (5), at a distance R 2 from the shaft (4) are placed the herkons (9) connected to the control unit (10).

Vibrokustinātājam darbojoties (skat. 2d.zīm.), svira (7) atvirzās no ūdens transportlīdzekļa korpusa (1) horizontālās ass leņķī α pa kreisi un pa labi, nosacīti veidojot galējo stāvokļu līnijas OA un OB. Dažādu uzdevumu zivjveidīgajiem robotiem leņķis α tiek izvēlēts, pamatojoties uz to pielietošanas apstākļiem. Ātrgaitas zivjveidīgajiem robotiem spuras svārstības notiek ar lielu frekvenci, bet ar maziem leņķiem α. Zivjveidīgajiem robotiem, kuri veic meteoroloģiskus novērojumus un ilgu laiku peld ekonomiskā režīmā, astes svārstību frekvence ir pazemināta, bet atvirzīšanās leņķis α ir palielināts. Leņķa α izvēle nav izgudrojuma priekšmets.When the vibrating actuator is operating (see Fig. 2d), the lever (7) moves away from the water vehicle body (1) at an angle α to the left and to the right, conditionally forming the end position lines OA and OB. For various tasks, the angle α is chosen based on the application conditions. In high speed fish-like robots, fin fluctuations occur at high frequencies but at low angles α. In fish-robotic meteorological observations and long-term flying mode, the tail oscillation frequency is lowered and the angle of return α is increased. The choice of angle α is not the subject of the invention.

Uz galējo stāvokļu līnijām OA un OB attālumā R2 no elektrodzinēja (2) vārpsta (4) ir uzstādīti (skat. 2d.zīm.) herkoni Gi n G2 (9). Attālums R2 tiek noteikts eksperimentāli pēc herkonu nostrādāšanas precizitātes kritērija. Pie maza R2 magnētiskās indukcijas izmaiņas ātrums var izrādīties nepietiekams herkona nostrādāšanai, bet, palielinoties R2; magnētiskās indukcijas izmaiņas ātrums pieaug un var parādīties elastīgo herkona elementu vibrēšana no stipra sitiena.The final state lines OA and OB distance R 2 from the motor (2) shaft (4) is installed (see. 2d.zīm.) Reed Gi n G 2 (9). The distance R 2 is determined experimentally by the accuracy criterion for the operation of the herkons. R 2 at low magnetic induction changes in speed may not be sufficient Reed intervention, but the increase in R 2; the rate of change in magnetic induction increases and vibration of elastic herkonic elements from a strong impact may occur.

Galējā kreisajā sākumstāvoklī (skat. 2d.zīm.) atspere (6), kas nostiprināta attālumā Ri no vārpstas (4), ir atslābināta un, padodot spriegumu uz shēmu (skat. 2c.zīm.), magnēts (8) īslaicīgi noslēdz herkona Gi kontaktus. Attālums Ri tiek noteikts eksperimentāli, pamatojoties uz to, ka elastīgā spēka reizinājums ar plecu Ri dod maksimālo elastīgā atjaunojošā momenta vērtību. Tas nodrošina precīzu un drošu sviras (5) atgriešanos sākumstāvoklī. Magnēts (8) tiek izvēlēts pārī ar herkoniem (9), un tā parametri nav izgudrojuma priekšmets.In the extreme left starting position (see Fig. 2d), the spring (6) secured at a distance Ri from the shaft (4) is relaxed and, by applying voltage to the circuit (see Fig. 2c), the magnet (8) temporarily closes the ridge. Gi contacts. The distance Ri is determined experimentally on the basis that the product of the elastic force multiplied by the shoulder Ri gives the maximum value of the elastic restoring moment. This ensures accurate and safe return of the lever (5). The magnet (8) is paired with the herkons (9) and its parameters are not the subject of the invention.

Herkona Gi noslēgtie kontakti ieslēdz (skat. 2c.zīm.) releju Pi, pie kura saslēdzas kontakti Pi un P3. Barošanas spriegums tiek padots uz elektrodzinēju Mi ar kontaktu P3 palīdzību, bet kontakti Pi nodrošina sprieguma padevi tik ilgi, kamēr svira (5) nepagriežas par leņķi α un nenonāk savā galējā labajā stāvoklī, saspiežot atsperi (6). Šajā brīdī magnēts (8) īslaicīgi noslēdz herkona G2 kontaktus, kas noved pie releja P2 nostrādāšanas. Pie tam normāli noslēgtie kontakti P2 tiek atvienoti un tiek pārtraukta strāvas padeve releja Pi tinumam. Vienlaikus tiek pārtraukta strāvas padeve elektrodzinējam Mi, un svira (5) saspiestās atsperes (6) spēka iedarbībā atgriežas kreisajā sākumstāvoklī, un cikls atkārtojas no jauna.The closed contacts of Hercule Gi turn on (see Fig. 2c) the relay Pi, which contacts Pi and P3. The supply voltage is supplied to the electric motor Mi by means of contacts P3, but the contacts Pi provide the voltage supply until the lever (5) turns at angle α and reaches its extreme right position by compressing the spring (6). At this point, the magnet (8) temporarily closes the G 2 contacts of the horn, leading to relay P 2 . In addition, normally closed contacts P 2 are disconnected and the power supply to relay Pi is interrupted. At the same time, the power supply to the motor Mi is interrupted and the lever (5) returns to the left starting position under the force of the compressed springs (6) and the cycle is repeated.

Spuru vibrokustinātāja prototipa (tips 1) un izgudrojuma ierīces (tips 2) raksturojumu salīdzinājums tika veikts saskaņā ar šādiem nosacījumiem:Comparison of the characteristics of the prototype fin type vibrator (type 1) and the inventive device (type 2) was performed under the following conditions:

• ierīču izmēru un formu vienādība;• uniformity of device size and shape;

• salīdzināmo ierīču kopējo masu vienādība;• uniformity of the total masses of the devices being compared;

• elektropiedziņu j audas vienādība;• electric drive j fabric uniformity;

• spuru virsmas laukumu vienādība.• uniformity of the surface area of the fins.

Kā efektivitātes novērtēšanas parametri tika pieņemti kustības ātrums v un lietderības koeficients η, kas tika aprēķināts pēc šādas formulas:The movement speed v and the efficiency coefficient η were calculated as efficiency parameters and calculated according to the following formula:

kurā: U ir elektropiedziņas barošanas spriegums (V), I ir elektropiedziņas strāvas patēriņš (A),where: U is the supply voltage of the electric drive (V), I is the current consumption of the electric drive (A),

Tv'vc vilces spēks (N), v ir kustības ātrums ūdenī (m/s).Tv'vc thrust (N), v is the speed of movement in water (m / s).

Iegūtie aprēķinu rezultāti ir atspoguļoti 1 .tabulā.The obtained calculation results are shown in Table 1.

.tabula.table

Kustības ātruma v un lietderības koeficienta η salīdzinājums spuru vibrokustinātājam saskaņā ar prototipu (tips 1) un izgudrojumu (tips 2)Comparison of motion velocity v and efficiency η of a fin vibrator according to prototype (type 1) and invention (type 2)

Tips Tips Spriegums U(V) Voltage U (V) Strāvā /(A) Power / (A) Vilces spēks 7V(N) Traction power 7V (N) Ātrums V (m/s) Speed V (m / s) Lietderības koeficients ņ(%) Utilities coefficient ņ (%) 1 1 6 6th 0,45 0.45 0,19 0.19 0,32 0.32 2,25 2.25 2 2 6 6th 0,4 0.4 0,20 0.20 0,42 0.42 3,50 3.50

Rezultātu analīze liecina, ka spuru vibrokustinātāja kustības ātrums saskaņā ar izgudrojumu (tips 2) salīdzinājumā ar prototipu (tips 1) ir pieaudzis par 24%, bet lietderības koeficients attiecīgi ir pieaudzis par 35%.The analysis of the results shows that according to the invention (type 2) the velocity of motion of the fin vibrator is increased by 24%, while the efficiency is increased by 35% accordingly.

Informaciias avoti:Sources of information:

1. Latvijas Republikas patents LV 14034 B, 2010.1. Patent of the Republic of Latvia EN 14034 B, 2010

2. Latvijas Republikas patents LV 14054 B, 2010 (prototips).2. Patent of the Republic of Latvia LV 14054 B, 2010 (Prototype).

Claims (3)

PRETENZIJAS 1. Ūdens transportlīdzekļa spuru vibrokustinātājs (2b.zīm.), kas sastāv no vertikāli uzstādīta elektrodzinēja (2) un spuras (8), atšķirīgs ar to, ka uz elektrodzinēja (2) vārpstas (4) ir stingri nostiprināta svira (5) ar stingri pie tās attālumā Ri no vārpstas (4) piestiprinātu saspiešanas atsperi (6), pie kam atsperes (6) otrs gals ir stingri nostiprināts uz korpusa (1).1. The water vehicle's fin vibrator (Fig. 2b), comprising a vertically mounted electric motor (2) and a fin (8), characterized in that a lever (5) is firmly fixed to the shaft (4) of the electric motor (2). a compression spring (6) fixed to it at a distance Ri from the shaft (4), the other end of the spring (6) being firmly fixed on the housing (1). 2. Ierīce saskaņā ar 1. pretenziju, atšķirīga ar to, ka sviras (5) apakšējā pusē attālumā R2 no vārpstas (4) ir nostiprināts magnēts (8).Device according to Claim 1, characterized in that a magnet (8) is mounted on the lower side of the lever (5) at a distance R2 from the shaft (4). 3. Ierīce saskaņā ar 1. pretenziju, atšķirīga ar to, ka attālumā R2 no elektrodzinēja (2) vārpstas (4) uz korpusa (1) ir uzstādīti (2d.zīm.) herkoni Gi un G2 (9), kuru gareniskās asis sakrīt ar sviras (5) galējo stāvokļu līnijām OA un OB labajā un kreisajā pusē.Device according to Claim 1, characterized in that, at a distance R2 from the shaft (4) of the electric motor (2) to the housing (1), the gears G1 and G2 (9) whose longitudinal axes coincide are mounted. with lever positions (5) on the right and left of the OA and OB lines.
LVP-14-55A 2014-06-27 2014-06-27 Fin vibrating actuator of water vehicle LV14907B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-14-55A LV14907B (en) 2014-06-27 2014-06-27 Fin vibrating actuator of water vehicle

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-14-55A LV14907B (en) 2014-06-27 2014-06-27 Fin vibrating actuator of water vehicle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14907A LV14907A (en) 2014-09-20
LV14907B true LV14907B (en) 2014-11-20

Family

ID=51539979

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-14-55A LV14907B (en) 2014-06-27 2014-06-27 Fin vibrating actuator of water vehicle

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV14907B (en)

Also Published As

Publication number Publication date
LV14907A (en) 2014-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10633089B2 (en) Motorized device with reciprocating motion of a locomotion member and associated control method
CN108622352B (en) Autonomous underwater vehicle submerging and surfacing device based on shape memory alloy driver
KR102159661B1 (en) Electromagnetic actuator for a reciprocating compressor
WO2009081295A3 (en) Magnetic spring system for use in a resonant motor
RU2013139676A (en) PRESS AND METHOD FOR PRESSING PARTS
US20150340932A1 (en) Gravity-assisted rotating driving apparatus
CN110696020A (en) Self-adaptive underactuated manipulator
CN108987030A (en) Electromagnetic coil magnetic drive operation method, magnetic driving mechanism and percussion mechanism
LV14907B (en) Fin vibrating actuator of water vehicle
KR101549994B1 (en) Structure of flapping robotic wing
US1952341A (en) Vibratory electric motor
Shin et al. Micro mobile robots using electromagnetic oscillatory actuator
Guo et al. A smart actuator-based underwater microrobot with two motion attitudes
JP2009008108A (en) Expansion and contraction actuator
CN109877817A (en) A kind of bionical snakelike mobile robot
WO2014094076A1 (en) Pulse-controlled electromagnetic drive
CN201411910Y (en) Concrete vibration rod
CN107380432A (en) A kind of unmanned plane driver and its method of work and unmanned plane
CN103233886A (en) Lead screw driving plunger pump
CN111295328B (en) Fuselage drive (variant) and method for moving a fuselage
Guo et al. Development of a novel underwater biomimetic microrobot with two motion attitudes
EP2527653A1 (en) A free piston type compressor
RU187853U1 (en) Ornithopter
CN112690739B (en) Shoe washing method of shoe washing equipment
US2492860A (en) Vibratory electrical motor