LT6449B - Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys - Google Patents

Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys Download PDF

Info

Publication number
LT6449B
LT6449B LT2015107A LT2015107A LT6449B LT 6449 B LT6449 B LT 6449B LT 2015107 A LT2015107 A LT 2015107A LT 2015107 A LT2015107 A LT 2015107A LT 6449 B LT6449 B LT 6449B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
semiconductor
point contact
array
area
contact device
Prior art date
Application number
LT2015107A
Other languages
English (en)
Other versions
LT2015107A (lt
Inventor
Jonas Gradauskas
GRADAUSKAS Jonas
Algirdas SUŽIEDĖLIS
SUŽIEDĖLIS Algirdas
Jolanta STUPAKOVA
STUPAKOVA Jolanta
Neringa SAMUOLIENĖ
SAMUOLIENĖ Neringa
Original Assignee
Vilniaus Gedimino technikos universitetas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vilniaus Gedimino technikos universitetas filed Critical Vilniaus Gedimino technikos universitetas
Priority to LT2015107A priority Critical patent/LT6449B/lt
Publication of LT2015107A publication Critical patent/LT2015107A/lt
Publication of LT6449B publication Critical patent/LT6449B/lt

Links

Landscapes

  • Electrodes Of Semiconductors (AREA)

Abstract

Išradimas skirtas elektronikos sričiai, susijusiai su puslaidininkinių ar kitų medžiagų įtaisų, kuriuose mažo ploto sąlyčių srityse pasireiškia neigiama taškinio sąlyčio įtaka, projektavimu ir gamyba. Išradimo tikslas – sumažinti neigiamą taškinio sąlyčio įtaką elektronikos įtaisuose. Tikslas pasiekiamas metalo ir puslaidininkio sąlytyje tolydų puslaidininkio sluoksnį, esantį tiesiogiai po metalo sluoksniu, pakeičiant mažo ploto taškinių sąlyčių ar puslaidininkinių stulpelių masyvu. Tokiu būdu vietoj vieno didesnio spindulio taškinio sąlyčio sukuriamas tokio paties išorinio ploto įrenginys, kuriame yra daug mažo spindulio taškinių sąlyčių sujungtų lygiagrečiai. Tokios konfigūracijos įrenginyje yra sudarytos sąlygos gauti mažesnę taškinio sąlyčio skėsties varžą ir sumažinti jos neigiamą įtaką srovės tekėjimui bei taškinio sąlyčio srities kaitimui, o taip pat ir elektrovaros susidarymui veikiant elektromagnetinei spinduliuotei.

Description

Technikos sritis, kuriai skiriamas išradimas
Išradimas skirtas elektronikos sričiai, susijusiai su puslaidininkinių ar kitų medžiagų įtaisų, kuriuose mažo ploto sąlyčių srityse pasireiškia neigiama taškinio sąlyčio įtaka, projektavimu ir gamyba.
Technikos lygis
Puslaidininkių elektronikos pramonėje aktualu yra sukurti kuo mažesnių matmenų elektroninius įtaisus; atitinkamai yra mažinami ir sąlyčio metalaspuslaidininkis matmenys. Tačiau juos mažinant, didėja darinio varža. To pasėkoje didėja elektros nuostoliai elektros grandinėje, nepageidautinai kaista sąlyčio aplinka ir pats darinys. Maža to, darinyje su taškiniu sąlyčiu esančiame elektromagnetinių laukų aplinkoje gali būti indukuojamas elektrovaros signalas, kuris tam tikrais atvejais gali būti nepageidautinas ar net kenksmingas.
Cilindro formos taškinio sąlyčio metalas-puslaidininkis skėsties varža išreiškiama taip:
(D
Čia p yra puslaidininkio savitoj i varža [Ω-m], o r0 - sąlyčio spindulys [m].
Siekiant sumažinti taškinio sąlyčio varžą, pagal (1) formulę, galima:
• mažinti puslaidininkio savitosios varžos didumą, ar • didinti sąlyčio plotą.
Tuo tikslu sąlyčio sritis gali būti tiesiog stipriai legiruojama (Europos patentas 0033876), j puslaidininkinį darinį gali būti įvedamas papildomas tolydus laidus puslaidininkinis sluoksnis (JAV patentas 6570185), ar prie taškinio sąlyčio papildomo legiravimo būdu suformuojamas paslėptas stipriai legiruotas kanalas (JAV patentas 4885627).
Šviesos diodams, fotodiodams, saulės elementams yra svarbu sukurti elektrinius sąlyčius minimaliai užstojančius šviesos srautus, bet su kuo mažesniais nuostoliais praleidžiančius elektros srovę. Vienas iš būdų yra naudoti šviesai skaidrius elektrai laidžius sąlyčius - taip visiškai išvengiama taškinio sąlyčio darinio puslaidininkiniame įtaise. Kitas būdas - formuoti kuo mažesnio ploto metalo ir puslaidininkio sąlyčius - yra nepageidautinas dėl neišvengiamo taškinio sąlyčio varžos neigiamos įtakos sustiprėjimo. Todėl elektriniai sąlyčiai yra gaminami plonų šukų konfigūracijos (kaip saulės elementuose) ar su papildomais pirštais, suradančiais sąlygas srovei tolygiau tekėti (žr., pavyzdžiui, Europos patentą 2337096). Siekiant gauti tolygų elektros srovės pasiskirstymą šviesos diode, JAV patente 6410943 siūloma suformuoti priešingus diodo taškinius sąlyčius tokiu būdu, kad jų sukurti netolygumai kompensuotų vienas kitą.
Srovės netolygumams, sąlygotiems taškinio sąlyčio, sumažinti yra siūloma antrąjį diodo elektrinį sąlytį daryti ne kitoje puslaidininkio sluoksnio pusėje, bet šalia taškinio, pastarąjį apgaubiant glaudžiu metaliniu žiedu (JAV patentas 33871890). Kitas siūlomas būdas - antrąjį elektrinį sąlytį formuoti ne plokščią, bet puslaidininkinės kapsulės, kurios stipriai legiruotas paviršius apgaubia taškinį sąlytį (Vokietijos patentas 3710503).
JAV patente 4460872 siūloma vietoj vieno dvipolio tarnzistoriaus naudoti keturis vienodus dvipolius tarnzistorius, kurių bazių, emiterių ir kolektorių išvadai yra atitinkamai sujungiami lygiagrečiai, taip pasiekiant atitinkamų sričių skėsties varžų sumažėjimo keturis kartus, kadangi varžų lygiagretus jungimas sumažina bendrą grandinės varžą. Lygiagrečiojo jungimo idėja taipogi panaudojama JA V patente 200502694, tik čia siūloma daugkartinio prisijungimo prie to paties sąlyčio konfigūracija.
Artimiausiu analogu būtų juostelės pavidalo metalo ir puslaidininkio sąlyčio elektroninis įrenginys - juostelinis diodas (S. Ašmontas and A. Sužiedėlis. Electric properties of small area nn+-junctions in Silicon. Lith. J. Phys., V.27, No.3, pp. 297303, 1987), kuriame taškinis mažo skersmens skritulio formos metalo ir puslaidininkio sąlytis pakeistas didesnio ploto siauros juostelės formos sąlyčiu. Juostelės plotis yra ženkliai mažesnis už jos ilgį. Tokio įrenginio bendra elektrinė varža yra mažesnė, tačiau didesnis yra sąlyčio plotas, lyginant su taškinio sąlyčio plotu, o tuo pačiu didesni ir įrenginio matmenys.
Išradimo esmė
Išradimo tikslas - sumažinti neigiamą taškinio sąlyčio įtaką elektronikos įtaisuose.
Tikslas pasiekiamas tolydų metalo ir puslaidininkio sąlytį taškinių sąlyčių masyvu. Tokiu būdu vietoj vieno didesnio spindulio taškinio sąlyčio sukuriamas tokio paties išorinio ploto įrenginys, kuriame yra daug mažo spindulio taškinių sąlyčių sujungtų lygiagrečiai. Tokios konfigūracijos įrenginyje yra sudarytos sąlygos gauti mažesnę taškinio sąlyčio skėsties varžą ir sumažinti jos neigiamą įtaką srovės tekėjimui bei taškinio sąlyčio srities kaitimui, o taip pat ir elektrovaros susidarymui veikiant elektromagnetinei spinduliuotei.
Brėžinių paveikslų aprašymas
Fig. 1 - įrenginio su taškiniu metalo ir puslaidininkio sąlyčiu vaizdas iš šono (skerspjūvyje);
Fig. 2 - įrenginys su taškinių sąlyčių masyvu, kai puslaidininkio paviršius nekeistas.
Fig. 3 - įrenginys, kai puslaidininkinių stulpelių masyvas pagamintas mezadarinio konfigūracijos;
Fig. 4 - įrenginys, kai puslaidininkinių stulpelių masyvas pagamintas pagilėjimo konfigūracijos.
Brėžinių paveiksluose parodytos dalys:
-puslaidininkis; 2 - metalo sluoksnis, kurio išorinis spindulys ro; 3 - metalo sluoksnių, kurių kiekvieno spindulys r, masyvas; 4 - dielektrikas.
Išradimo realizavimo aprašymas
Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys susideda iš puslaidininkio 1, kurio paviršiuje yra suformuotas taškinių sąlyčių masyvas, esantis tarp metalo sluoksnio 2 irtolydaus puslaidininkio 1.
Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys realizuojamas tokiu būdu. Tolydaus puslaidininkio 1 paviršiuje puslaidininkinės technologijos būdu (metalo nusodinimo bei cheminio ėsdinimo, elektrocheminio porinimo, plazmocheminio ėsdinimo, auginimo ar kitu čia nepaminėtu) yra sukuriamas mažo spindulio r taškinių sąlyčių masyvas nekeičiant puslaidininkio paviršiaus (Fig.2) arba suformuojant puslaidininkinių stulpelių masyvą (Fig. 3 ir Fig. 4). Stulpelių apatinė dalis tolygiai jungiasi su tolydžiąja puslaidininkio 1 sritimi. Stulpelių viršutinė dalis dengiama metalo sluoksniu 2, reikalingu suformuoti metalo ir puslaidininkio sąlytį. Metalo sluoksnis 2 dengiamas taip, kad jis nesiektų tolydžios puslaidininkio 1 srities, esančios po mažo spindulio r taškinių sąlyčių masyvu (Fig.2) ar puslaidininkinių stulpelių masyvu (Fig. 3 ir Fig. 4). Metalo sluoksnis gali būti vientisas, kaip pavaizduota paveiksluose. Esant reikalui, metalo sluoksnis gali būti formuojamas tinklo pavidalo su atviromis ertmėmis virš tarpų tarp mažo spindulio r taškinių sąlyčių ar virš tarpų tarp puslaidininkinių stulpelių. Tokiu būdu sudaroma galimybė spinduliuotei (pavyzdžiui, šviesai) patekti po metalo sluoksniu.
Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginio, pavaizduoto Fig.2, mažo spindulio taškinio sąlyčio spindulys r ir mažo spindulio taškinių sąlyčių tankis (visų sąlyčių užimamas bendras plotas S palyginus su virš jų esančio metalinio sluoksnio plotu So), bei mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginio, pavaizduoto Fig.3 ar Fig.4, puslaidininkinio stulpelių masyvo atskiro stulpelio pagrindo spindulys r ir stulpelių tankis (visų stulpelių pagrindų užimamas bendras plotas S palyginus su virš jų esančio metalinio sluoksnio plotu So) yra parenkami tokio didumo, jog bendra darinio skėsties varža gaunama mažesnė už Fig. 1 pavaizduoto nemodifikuoto taškinio sąlyčio įrenginio, kurio plotas So; skėsties varžą.
Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginio skėsties varžos Rt santykis su nemodifikuoto taškinio sąlyčio skėsties varža Rot, kai metalo sluoksnio plotas So abiem atvejais yra toks pats, randamas taip:
Pagal 2 lygybę, pavyzdžiui, parinkus r / r0 = 0,3 ir S / So = 0,7, įrenginio skėsties varža sumažėja daugiau kaip 2,3 karto; o parinkus r / r0 = 0,1 ir S / So = 0,5, įrenginio skėsties varža sumažėja net 5 kartus.
Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginyje gali būti ne tik metalo ir puslaidininkio taškinis sąlytis, bet ir kitų medžiagų taškinis sąlytis.

Claims (10)

  1. Išradimo apibrėžtis
    1. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys, besiskiriantis tuo, kad jis yra sudarytas iš labiau elektrai laidžios medžiagos mažo ploto salelių masyvo (3), esančio tarp elektrai labiau laidaus sluoksnio (2) ir tolydžios mažiau elektrai laidžios medžiagos srities (1), išlaikant tą patį elektrai labiau laidaus sluoksnio (2) plotą.
  2. 2. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys, besiskiriantis tuo, kad jis yra sudarytas iš mažo ploto metalo salelių masyvo (3), esančio tarp metalo sluoksnio (2) irtolydaus puslaidininkio (1) srities, išlaikant tą patį metalo sluoksnio (2) plotą.
  3. 3. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys, besiskiriantis tuo, kad jis yra sudarytas iš mažiau elektrai laidžios medžiagos stulpelių masyvo, esančio tarp elektrai labiau laidaus sluoksnio (2) ir tolydžios mažiau elektrai laidžios medžiagos srities (1), išlaikant tą patį elektrai labiau laidaus sluoksnio (2) plotą.
  4. 4. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 3 punktą, besiskiriant i s tuo, kad jis sudarytas iš puslaidininkinių stulpelių masyvo, esančio tarp metalo sluoksnio (2) ir tolydžios puslaidininkio (1) srities, išlaikant tą patį metalo sluoksnio (2) plotą.
  5. 5. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 4 punktą, besiskiriant i s tuo, kad puslaidininkinių stulpelių masyvas yra suformuotas mezadarinyje iškilusiame virš tolydaus puslaidininkio (1).
  6. 6. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 4 punktą, besiskiriant i s tuo, kad puslaidininkinių stulpelių masyvas yra suformuotas tolydaus puslaidininkio (1) pagilėjime.
  7. 7. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 4 punktą, besiskiriant i s tuo, kad puslaidininkinių stulpelių masyvas yra suformuotas medžiagos nuėmimo (ėsdinimo) būdu.
  8. 8. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 4 punktą, besiskiriant i s tuo, kad puslaidininkinių stulpelių masyvas yra suformuotas medžiagos priauginimo būdu.
  9. 9. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 2 punktą, besiskiriant i s tuo, kad metalo sluoksnis (2) yra ne vientisas, bet tinklo pavidalo su atviromis ertmėmis virš tarpų tarp mažo ploto metalo salelių, sudarančių masyvą (3).
  10. 10. Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys pagal 7 ar 8 punktą, b e s i s k i r i a n t i s tuo, kad metalo sluoksnis (2) yra ne vientisas, bet tinklo pavidalo su atviromis ertmėmis virš tarpų tarp stulpelių, sudarančių puslaidininkinių stulpelių masyvą.
LT2015107A 2015-12-28 2015-12-28 Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys LT6449B (lt)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2015107A LT6449B (lt) 2015-12-28 2015-12-28 Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2015107A LT6449B (lt) 2015-12-28 2015-12-28 Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT2015107A LT2015107A (lt) 2017-07-10
LT6449B true LT6449B (lt) 2017-09-11

Family

ID=59270807

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT2015107A LT6449B (lt) 2015-12-28 2015-12-28 Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys

Country Status (1)

Country Link
LT (1) LT6449B (lt)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3871890A (en) 1971-12-13 1975-03-18 Scm Corp Composition and process for glazing ceramic ware
US4460872A (en) 1981-12-03 1984-07-17 Inventab Audio Kb Low noise differential amplifier
US6410943B1 (en) 1997-05-14 2002-06-25 Research Triangle Institute Light emitting device contact layers having substantially equal spreading resistance and method of manufacture
US20050002694A1 (en) 2001-01-22 2005-01-06 Taisuke Kaminura Method for producing material of electronic device
EP2337096A2 (en) 1999-12-01 2011-06-22 Cree, Inc. Scalable LED with improved current spreading structures

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3871890A (en) 1971-12-13 1975-03-18 Scm Corp Composition and process for glazing ceramic ware
US4460872A (en) 1981-12-03 1984-07-17 Inventab Audio Kb Low noise differential amplifier
US6410943B1 (en) 1997-05-14 2002-06-25 Research Triangle Institute Light emitting device contact layers having substantially equal spreading resistance and method of manufacture
EP2337096A2 (en) 1999-12-01 2011-06-22 Cree, Inc. Scalable LED with improved current spreading structures
US20050002694A1 (en) 2001-01-22 2005-01-06 Taisuke Kaminura Method for producing material of electronic device

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
S. AŠMONTAS ET.AL: "Electric properties of small area n-n+-junctions in silicon.", LITH. J. PHYS., V.27, NO.3, PP. 297-303,, 1987

Also Published As

Publication number Publication date
LT2015107A (lt) 2017-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2930950A (en) High power field-effect transistor
US9209332B2 (en) Solar cell element and solar cell module
JP5746263B2 (ja) 太陽電池及びその製造方法
CN105633191A (zh) 一种具有垂直生长结构的二维过渡金属硫属化物同质结光电探测器及其制备方法
TWI532884B (zh) 用於製造太陽能電池之快速化學電沉積之裝置及方法
TW201626590A (zh) 差異化p型與n型架構之太陽能電池射極區域之製備與整合點擴散法
US20120295372A1 (en) Method of maskless manufacturing of oled devices
JP2011155041A (ja) 太陽電池素子および太陽電池モジュール
KR101676368B1 (ko) 태양전지 및 그 제조방법
LT6449B (lt) Mažos varžos taškinio sąlyčio įrenginys
TWI685122B (zh) 無金屬枝晶之太陽能電池
KR20120101539A (ko) 전자 광학 디바이스와, 그에 대한 전극과, 전극 및 그 전극을 구비한 전자 광학 디바이스를 제조하는 방법 및 장치
Zhou et al. Detached vertical (Al, Ga) N nanowires to realize the flexible ultraviolet photodetector with high ultraviolet/visible reject ratio and detectivity
KR102100385B1 (ko) 실리사이드층을 포함하는 수직 나노선을 이용한 열전소자 및 이의 제조 방법
KR20200134297A (ko) 기판의 전기화학적 처리 방법 및 집적 회로 장치
KR101094455B1 (ko) 광기전 소자 및 그 제작 방법
WO2021182028A1 (ja) 発電素子、発電装置、電子機器、及び発電素子の製造方法
US20210226115A1 (en) Systems and Methods for Piezoelectric Devices with Dual Inversion Layers
KR101415322B1 (ko) 박막형 태양전지 및 그 제조방법
EP2854183A1 (en) Back contact solar cell
JP2022506166A (ja) オプトエレクトロニクス半導体チップおよびオプトエレクトロニクス半導体チップの製造方法
JP7477075B2 (ja) 発電素子、発電装置、電子機器、及び発電素子の製造方法
US10217940B2 (en) Optoelectronic device
JP2018117146A (ja) 太陽電池及びその製造方法
JP6779555B1 (ja) 発電素子、発電装置、電子機器、及び発電素子の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
BB1A Patent application published

Effective date: 20170710

FG9A Patent granted

Effective date: 20170911

MM9A Lapsed patents

Effective date: 20191228