LT4209B - A method of improving the quality of plant seeds - Google Patents

A method of improving the quality of plant seeds Download PDF

Info

Publication number
LT4209B
LT4209B LT97-001A LT97001A LT4209B LT 4209 B LT4209 B LT 4209B LT 97001 A LT97001 A LT 97001A LT 4209 B LT4209 B LT 4209B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
lactic acid
barley
malt
bacterial preparation
quality
Prior art date
Application number
LT97-001A
Other languages
English (en)
Other versions
LT97001A (en
Inventor
Harald Relander
Original Assignee
Lahden Polttimo Ab Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lahden Polttimo Ab Oy filed Critical Lahden Polttimo Ab Oy
Publication of LT97001A publication Critical patent/LT97001A/xx
Publication of LT4209B publication Critical patent/LT4209B/lt

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N63/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing microorganisms, viruses, microbial fungi, animals or substances produced by, or obtained from, microorganisms, viruses, microbial fungi or animals, e.g. enzymes or fermentates
    • A01N63/20Bacteria; Substances produced thereby or obtained therefrom

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Description

Išradimas priskirtinas augalininkystei, jame aprašytas augalų grūdų apdorojimo būdas, tiksliau - išradime aprašytas salyklinių grūdinių kultūrų, tokių, kaip miežiai ar rugiai, apdorojimo priešmikrobiniais bakteriniais preparatais būdas, siekiant pagerinti grūdų kokybę. Išradime taip pat aprašytas bakterinių preparatų panaudojimo būdas, apipurškiant nokinančius grūdus augalus laukuose arba panašiose sąlygose. Be to, išradime aprašytas augalinis grūdinis produktas, pavyzdžiui, miežių arba rugių produktas - salyklas, apdorotas aukščiau minėtu būdu.
Paprastai salyklas diegiamas iš tinkamų alui gaminti grūdų taip, kad jų sudėtyje esantis krakmolas pavirstų fermentuojamu cukrumi. Kartais alui gaminti naudojami ir paprasti grūdai. Salyklui diegti dažniausiai naudojami miežiai. Miežiai yra labiausiai tinkanti salyklui diegti ir alui gaminti kultūra, nes kūlimo metu jie nepraranda savojo lukšto, apsaugančio grūdus salyklo diegimo metu. Sutrupinti grūdai yra jautrūs pelėsių grybeliams. Geras miežių daigumas yra labai svarbus faktorius salyklo gamyboje, nes nesudygę grūdai negali būti panaudoti salyklui ruošti ir taip pat yra jautrūs pelėsiams. Miežių salyklas yra naudojamas ir kaip žaliava viskiui gaminti.
Kitos grūdinės kultūros, tokios, kaip kviečiai, rugiai ar ryžiai, taip pat gali būti panaudotos salyklui ruošti.
Diegiant salyklą, grūduose vykstančių fizikinių, cheminių ir biocheminių pokyčių dėka susidaro fermentai, kurie maišymo stadijoje alaus gamybos metu paverčia grūdų krakmolą tirpiu misoje. Salyklo gamybą sudaro kelios stadijos. Pirmiausia, grūdai, skirti salyklo gamybai, yra išvalomi, persijojami ir pamerkiami j vandenį, siekiant suteikti jiems tinkamą drėgnumą (apie 45%). Po to jie daiginami šešias dienas. Vėliau salyklas yra džiovinamas, sumažinant drėgmės kiekį jame iki 4%, ir. pašalinamos grūdų šaknelės.
Bakterijos, atsiradusios, pavyzdžiui, miežiuose, pastariesiems dar augant laukuose arba jiems būnant saugykloje, veikia mikrobinės floros, veiklios salyklo diegimo metu, augimą ir aktyvumą. Dideli mikrobų kiekiai, ypač - pelėsių, gali būti žalingi salyklui. Pelėsių kiekis yra vienas iš grūdų, naudojamų salyklui diegti, kokybės kriterijų, todėl leistinas jų kiekis yra ribotas. Kiti faktoriai, turintys reikšmės salyklo kokybei, yra kitos grūdų, naudojamų kaip žaliava, kokybės charakteristikos, pavyzdžiui, baltymij kiekis, grūdų dydis, daigumas ir jautrumas vandeniui. Taip pat yra svarbu ir salyklo diegimo technologija bei sąlygos.
Į miežių natūralios mikrobinės floros sudėtį įeina tokie pelėsiai, kaip Fusarium, Alternaria, Cephalosporium ir Helminthosporium, o taip ir Rhizopus bei Mucor generacijos. Pelėsių kiekis priklauso nuo augimo periodo ir vietos (dirvožemio). Šlapias ir lietingas oras miežių varpų pasirodymo ar pjūties metu ypač veikia Fusarium pelėsius. Pelėsių sudėtis salykle labai kinta grūdų dygimo metu, ypač daugėja grūdų mirkymo metu Fusarium pelėsių. Daugiausia salykle yra Rhizopus ir Mucor pelėsių, nes jie labai greitai dauginasi džiovinimo pradžios temperatūroje.
Pirminė grūdų bakterinė ir mielių flora taip pat veikia salyklo kokybę. Natūralios grūdų enterobakterijos, Pseudomonas rūšys, pienarūgščio rūgimo bakterijos ir mielės dauginasi salyklo diegimo metu.
Mikroorganizmai, esantys grūduose ir salykle, turi ir teigiamų, ir neigiamų savybių. Daugelis jų yra naudingi. Pelėsių ir bakterijų gliukanolizė ir proteolizė yra dažniausiai pastebimi reiškiniai. Sumažintas β-gliukano kiekis, sumažintas misos klampumas, pagerintas jos filtruojamumas ir padidintas azoto kiekis yra teigiamos mikrobų fermentinio aktyvumo charakteristikos. Grūdų ir salyklo mikrobinės floros trūkumus sudaro alaus užteršimas mikotoksinais, padidinančiais alaus putotumą, ir salyklo grūdų daigumo pablogėjimas.
Alaus putotumą veikia komponentai, atsirandantys pelėsiuose, ypač Fusarium rūšies pelėsiuose, jei yra medžiagoje, naudojamoje salyklui diegti. Užterštuose grūduose esančios aktyvios pelėsių micelės sudaro peptidus ar junginius su peptidais, kurie suaktyvina alaus gamybos procesą ir padidina jo putotumą. Siekiant išvengti šios ypatingai rimtos problemos, kuri atsiliepia alaus kokybei, turi būti patikrintas grūdų, naudojamų salyklui daryti, užterštumas pelėsiais, ir smarkiai užterštos alaus įkrovos turi būti pašalintos.
Alaus putotumo valdymas visuomet yra problematiškas. Pelėsių augimą vandenyje, kuriame markinami grūdai, galima sumažinti baktericidinėmis medžiagomis, žudančiomis mikrobus, tačiau stengiamasi jų nenaudoti. Štai kodėl yra labai svarbu, kad medžiagos, naudojamos salyklui ruošti, kokybė būtų kuo geresnė. Ypač pageidautina sumažinti užterštumą Fusarium pelėsiais.
Miežių jautrumas vandeniui turi įtakos jų daigumui. Viena iš galimų miežių jautrumo vandeniui priežasčių yra tai, kad tanki mikrobinė populiacija grūdų paviršiuje varžosi su augaline mase dėl deguonies, reikalingo mirkymo metu. Kuomet daigas negauna jam reikalingo deguonies, grūdų dygimas sulėtėja arba sustoja visai.
Misos skaidrinimas ir filtruojamumas pirmiausia priklauso nuo salyklo kokybės. Nuo naudojamų grūdų sudėties priklauso želatinizuojančių baltymų koncentracija salykle. Želatinizuojantys baltymai dalinai suskyla salyklo ruošimo metu, bet jie gali susijungti misos gamybos stadijoje. Filtravimo greitis priklauso nuo kompleksų, suformuotų tarp šių baltymų ir pentozanų, β-gliukanų, krakmolo ir lipidų liekanų. Be to, didesnis bakterijų kiekis apsunkina filtravimą. Geras filtruojamumas yra vienas iš salyklo kokybės rodiklių. Pagerinus filtruojamumą, sutrumpėja ir alaus gamybos procesas.
Pelėsiai yra žalingos priemaišos ne tik grūduose, naudojamuose aludarystėje, bet ir grūduose bei kitoje augmenijoje, naudojamuose kaip žaliava maisto ir pašarų pramonėje. Labai svarbu kontroliuoti užterštumą pelėsiais grūdų saugyklose, nes temperatūros ir drėgmės pokyčiai gali paspartinti pelėsių augimą. Pavyzdžiui, pašarų gamybos pramonėje tokie pelėsiai, kaip Fusarium, gali sugadinti žaliavą pašarams ar jau pagamintus pašarus.
: Siekiant užkirsti kelią mikrobinės floros, ypač Fusarium pelėsių, augimui salyklo diegimo metu, naudojamos pienarūgščio rūgimo bakterijos [Haikara, Mallas ja Olut 1 (1994) 5-15; Haikara et ai., Eur. Brew. Conv. Proc. 24th Congr., Oslo
1993, 163-172]. Pienarūgšio rūgimo bakteriniu preparatu buvo apdoroti išdžiovinti miežių grūdai prieš diegiant salyklą arba jis buvo įterptas į vandenį, skirtą grūdams brinkyti. Geriausias rezultatas buvo gautas, apdorojus pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu grūdus dvi dienas prieš diegiant salyklą. Apdorojimo dėka buvo galima keisti mikrobų kiekį salykle bei misos, gautos iš šio salyklo, filtruojamumą ir klampumą. Apdorojimo poveikis alaus putotumui nebuvo testuotas. Tačiau miežių grūdų apdorojimas vien tik po pjūties ir džiovinimo yra neefektyvus, jei grūdai buvo pažeisti žalingų mikrobų dar laukuose.
Šiame išradime pasiūlytas naujas būdas, padedantis sumažinti ar išvengti aukščiau minėtų problemų ir trūkumų. Buvo netikėtai rasta, kad augalų grudų kokybė gali būti pagerinta, apdorojant dar nokinančius grūdus augalus laukuose ar panašiose sąlygose pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, kuris teigiamai paveikia grūdų kokybines charakteristikas. Tai ypač stebina todėl, kad apipurškiant nokinantį grūdus lauke augalą yra įsiskverbiama į labai sudėtingą tarpusavio sąveiką tarp, pavyzdžiui, skirtingų mikrobinės floros atstovų, tarp mikrobinės floros ir augalo, štai dėl ko rezultatas buvo visiškai netikėtas. Be to, išorinių sąlygų, tokių, kaip oras ir auginimo sąlygos, poveikis apdorojimo sėkmei negalėjo būti numatytas.
Tuo būdu, šis išradimas priskirtinas augalų apdorojimo būdui, siekiant pagerinti grūdų kokybę, pakeičiant jų mikrobinę florą. Būdas skiriasi tuo, kad nokinantis grūdus augalas yra apdorotas lauke, apipurškiant jį pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu.
Toliau išradimas bus aprašytas pagal vienintelį brėžinį, kur grafiškai atvaizduotas apdorojimo pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu poveikis misos filtravimui.
Iš šio išradimo matyti, kad galima paveikti javų grūdų kokybę, apipurškiant javus dar laukuose pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, kuris pakeičia grūdų mikrobinę florą ir kokybės charakteristikas. Javų grūdų kokybės charakteristikas nusako visi kokybės parametrai, pavyzdžiui, baltymų kiekis, susitraukimo indeksas, grūdų dydis, dygimo energija, jautrumas vandeniui, bendras mikrobų skaičius ir pelėsių kiekis, kurie, savo ruožtu, turi įtakos, pavyzdžiui, miltų, gautų iš šių grūdų, kepimo savybėms arba salyklo, misos ir alaus, pagaminti} taip pat iš šių grūdų, analizės rezultatams.
Išradimas skirtas javų, pavyzdžiui, miežių, rugių, kviečių ar ryžių, tinkamų malti, kepti bei salyklą diegti, kokybei gerinti. Labiausiai salyklą diegti tinka miežiai.
Apdorojus šiame išradime aprašytu būdu javus, naudojamus salyklą diegti, sumažėja užterštumas pelėsiais, ypač Fusarium pelėsiais, o taip pagerėja ir kitos salyklą diegti skirtos medžiagos bei jau pagaminto salyklo charakteristikos. Teigiami pokyčiai grūduose pasireiškia tuo, kad pagerėja džiovinamų grūdų susitraukimo indeksas, jie tampa mažiau jautrūs vandeniui. Teigiami pokyčiai pagamintame iš šių grūdų salykle pasireiškia tuo, kad padidėja salyklo ekstrakto išeiga, pagerėja pagaminto iš šių javų grūdų salyklo kokybė, pagreitėja misos filtruojamumas ir ji tampa skaidresnė. Be to, sumažėja alaus, pagaminto iš šio salyklo, putotumas.
Augantys javai yra apipurškiami pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, kuris gerina grūdų kokybę, pakeisdamas bendrą juose esančios mikrobinės floros kiekį ir/arba vidines proporcijas. Toks preparatas gali sustabdyti arba paspartinti tam tikrų mikrobų, esančių javuose, augimą, o tuo pačiu ir pagerinti grūdų kokybę.
Šio išradimo būdui įgyvendinti gali būti panaudotas bet koks pienarūgščio rūgimo bakterinis preparatas, pasižymintis aukščiau išvardintomis sąvybėmis ir neslopinantis teigiamų mikrobų sąvybių.
Pienarūgščio rūgimo bakterijos buvo plačiai naudojamos pieno, mėsos ir augalininkystės pramonėse bei maisto konservavimui. Pienarūgščio rūgimo bakterijos gamina organines rūgštis, kurios sumažina fermentacijos pH, o kai kurios pienarūgščio rūgimo bakterijų rūšys dar išskiria mažo molekulinio svorio baktericidus ar agentus, slopinančius mikroorganizmų augimą.
Pienarūgščio rūgimo bakterijos yra naudingos dar ir tuo, kad neturi jokio žalingo poveikio. Jos labai plačiai naudojamos maisto pramonėje. Be to, pienarūgščio rūgimo bakterijos įeina į grūdų normalios floros sudėtį.
Javų apdorojimui gali būti panaudotos bet kokios pienarūgščio rūgimo bakterijos, kurios pasižymi grūdų kokybę gerinančiomis charakteristikomis. Šiam tikslui tinka pienarūgčio rūgimo bakterijos, natūraliai esančios grūduose. Tai gali būti Lactobacillus, Pediococcus, Leuconostoc ir Streptococcus rūšys. Ypač tinka pienarūgščio rūgimo bakterijos, priklausančios Lactobacillus ir Pediococcus rūšims, bei jų mišiniai. Geriausiai tinka pienarūgščio rūgimo bakterijos, j kurių sudėtį įeina Lactobacillus plantarum ir Pediococcus pentosaceus.
Pienarūgščio rūgimo bakterinis preparatas gali būti panaudotas apipurkšti javus, nokinančius grūdus, laukuose, siekiant pagerinti grūdų kokybę. Geriausia javus apdoroti dar tik pasirodant varpoms. Aukščiau minėtu būdu galima apdoroti ir grūdinius produktus, ypač miežių ar rugių produktus, pavyzdžiui, miežių ar rugių salyklą.
Pienarūgščio rūgimo bakterinis preparatas, kuriuo apipurškiami laukai, gali būti bakterinė kultūra, t.y. nekoncentruota arba koncentruota ląstelinė kultūrinė terpė, susidedanti iš atskirtų ir liofilizuotų ląstelių, suspenduotų vandenyje ar bet kuriame kitame tinkamame nešiklyje, pavyzdžiui, fiziologiniame tirpale ar buljoninėje kultūroje, iš kurios jau pašalintos mikrobų ląstelės. Geriausiu atveju į pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato sudėtį įeina aktyvios pienarūgščio rūgimo bakterijos.
Į preparato, kuriuo apipurškiami laukai, sudėtį įeina Lactobacillus plantarum ar Pediococcus pentosaceus rūšys koncentruotoje ar nekoncentruotoje buljoninėje kultūroje. Koncentracija gali būti įvykdyta įprastu būdu, pavyzdžiui, centrifuguojant, liofilizuojant, filtruojant ar garinant. Geriausiai tinka liofilizuotas pienarūgščio rūgimo bakterinis preparatas, įterptas į tinkamą kultūrinę terpę ar skiediklį.
Javų apdorojimui skirtas pienarūgščio rūgimo bakterinis preparatas gali būti pagamintas iš pradinio preparato įprastu mikrobiologinėje praktikoje būdu, toliau kultūrinant ir palaipsniui didinant jo apimtį iki tinkamo mikrobinio tankio buljoninėje kultūroje. Paruošto preparato sudėtyje yra apie ΙχΙΟ8- ΙχΙΟ12 KFV/1 (kolonijas formuojančių vienetų/litre buljoninės kultūros), geriausiu atveju 7
ΙχΙΟ10 - ΙχΙΟ12 KFV/1 pienarūgščio rūgimo bakterijų. Plačiausiai naudojamas preparatas, kurio sudėtyje yra ΙχΙΟ10 - ΙχΙΟ11 KFV/1 pienarūgščio rūgimo bakterijų.
Tinkamiausiu laukams apipurkšti preparatu galėtų būti liofilizuotas preparatas, iš anksto atskiestas iki ΙχΙΟ9-ΙχΙΟ11 KFV/1 koncentracijos tinkamu tirpikliu, pavyzdžiui, vandeniu.
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato, naudojamo laukams purkšti, kiekis apskaičiuojamas pagal pageidaujamą efektyvų bakterinio preparato kiekį, kuris pagerina grūdų kokybę. Tinkamiausias kiekis yra nuo 50 iki 1000; 1/ha, geriausiai - 100-500 1/ha. Šios srities specialistas gali lengvai apskaičiuoti reikalingą kiekį.
Javai yra apdorojami dar laukuose ar panašiose sąlygose, kuomet jie nokina grūdus. Terminas “panašios į lauko sąlygos” apibūdina apdorojamų javų augimo ar kultivavimo vietą. Javai gali būti apipurkšti iškart tik pasirodžius varpoms arba praėjus tam tikram laikui, pavyzdžiui, po 5-15 dienų. Apipurškimo laikas priklauso nuo oro sąlygų.
Žemiau bus aprašyti keli išradimo būdo pritaikymo pavyzdžiai.
Pavyzdys
Pienarūgščio rūgimo bakterinės kultūros paruošimas.
Pienarūgščio rūgimo bakterinės kultūros, skirtos javus apdoroti, buvo paruoštos toliau sekančiu būdu. Lactobacillus plantarum rūšis VVT-E-78076, išskirta iš alaus, ir Pediococcus pentosaceus rūšis VVT-E-90390, išvesta iš sutrupintų miežių branduolių [iš Suomijos Techninių Tyrimų Centro Biotechnologijos ir Maisto Tyrimų Centro kultūrų kolekcijos (VVT)j, iš MRS agaro buvo aseptiškai pasėtos į 10 ml MRS buljono, kur jos buvo kultivuotos anaerobinėse sąlygose 30°C temperatūroje nemaišant dvi paras. Po to šios rūšys buvo aseptiškai pasėtos į 120 ml MRS buljono, esančio 250 ml talpos Erlenmeyer inde, ir kultivuotos anaerobinėse sąlygose 30°C temperatūroje nemaišant tris paras. Vėliau šios rūšys buvo pasėtos į 0,6 1 MRS buljono, esančio Erlenmeyer inde, ir kultivacija buvo pratęsta aerobinėse sąlygose 30°C temperatūroje nemaišant tris paras.
Gautoje buljoninėje kultūroje buvo ΙχΙΟ10 - ΙχΙΟ11 KFV/1 pienarūgščio rūgimo bakterijų.
Buljoninė kultūra buvo atskiesta vandeniu santykiu 1:10. Šia atskiesta buljonine kultūra buvo apipurkšti bandomieji laukai.
Pavyzdys
Augančių miežių apdorojimas pienarūgščio rūgimo bakterijomis.
Suomiški miežiai “Kustaa” buvo kultivuoti lOm bandomuosiuose plotuose (laukai 701-704). Buvo parinkti trys bandomieji plotai kievienam bandymų preparatui. Buljoninės kultūros, paruoštos pagal 1 Pavyzdį, turinčios Lactobacillus plantarum VTT-E-78076 ir Pediococcus pentosaceus VTT-E-90390, buvo išpurkštos ant miežių, tik pasirodžius varpoms, o buljoninė kultūra su Pediococcus pentosaceus VTT-E-90390 buvo išpurkšta, praėjus 10 dienų po varpų pasirodymo. Kiekviename išpurkštame preparate buvo ΙχΙΟ9 - ΙχΙΟ10 KFV/1 pienarūgščio rūgimo bakterijų, viso buvo išpurkšta apie 200 1/ha. Preparatas buvo išpurkštas Azo propano purškikliu, turinčiu 2 m ilgio manipuliatorių su purkštukais, išdėstytais kas 50 cm. Kontrolinis laukas apskritai nebuvo apdorotas. Sunokę miežiai buvo iškulti, po to išdžiovinti. Grūdai prieš diegiant salyklą buvo saugomi vėsioje ir sausoje vietoje. Miežių apdorojimo pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu tvarka išdėstyta 1 Lentelėje.
Lentelė
Miežių apdorojimo pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu tvarka:
Lauko Nr. Aprašymas
701 Kontrolinis (neapdorotas)
702 Apdorotas Lactobacillus plantarum VTT-E-78076 preparatu tik pasirodžius varpoms (200 1/ha)
703 Apdorotas Pediococcus pentosaceus VTT-E-90390 preparatu tik pasirodžius varpoms (200 1/ha)
704 Apdorotas Pediococcus pentosaceus VTT-E-90390 preparatu, praėjus 10 dienų po varpų pasirodymo (200 1/ha)
Pavyzdys
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežių daigumui.
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežių daigumui buvo įvertintas, nustačius sausų miežių grūdų daigumą, t.y. buvo įvertinta procentais dygimo geba (H2O2), o po 3 ir 5 dienų - dygimo energija bei jautrumas vandeniui, naudojant salyklo gamyboje žinomus būdus, aprašytus, pavyzdžiui, EBC-Analytica, 4th edit., Analysis Committee of EBS, Brauerei-und Getranke Rundschau, Zurich, 1987.
Siekiant įvertinti dygimo gebą, grūdai buvo daiginami 0,75% vandenilio peroksido tirpale. Dygimo gebą išreiškia aktyvių grūdų skaičius. Dygimo energija buvo įvertinta, daiginant grūdus Petri inde ant sudrėkinto popieriaus. Jautrumas vandeniui buvo įvertintas panašiai kaip ir dygimo energija, tik naudojant daugiau vandens.
Gauti rezultatai pateikti 2 Lentelėje.
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežių daigumui
Sudaigintų grūdų procentinis santykis Lau co Nr.
701 (kontr) 702 703 704
Dygimo geba (H2O2) (%): 98 98 99 99
Dygimo energija po 3/5 dienų (%): 96/98 90/93 90/94 94/97
Jautrumas vandeniui po 3/5 dienų (%): 26/36 28/35 42/51 35/47
Javų apipurškimas laukuose pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, esant skirtingoms varpų išsivystymo stadijoms, neturėjo esminės įtakos miežių grūdų dygimo gebai. Laukuose 702 ir 703 nežymiai sumažėjo dygimo energija, o laukuose 703 ir 704 ryškiai sumažėjo grūdų jautrumas vandeniui.
Pavyzdys
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežiuose esančių mikrobų kiekiui.
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis bakterijų, esančių miežiuose, kiekiui buvo analizuotas, įvertinant Fusarium pelėsius, bendrą bakterijų kiekį, pienarūgščio rūgimo bakterijas ir mieles.
Grūdai, užkrėsti Fusarium pelėsiais, buvo kiekybiškai įvertinti ant Czapek Iprodion Dicloral agaro, kuris yra specifinis Fusarium pelėsiams, būdu, aprašytu Abildgren. [Lett. Appl. Microbiol. 5 (1987) 83-86], Fusarium pelėsiai buvo įvertinti tipinės kolonijų ir sporų morfologijos pagrindu.
Bendras bakterijų kiekis buvo nustatytas ant Plate Count agaro, o pienarūgščio rūgimo bakterijos buvo kiekybiškai įvertintos ant MRS agaro įprastais mikrobiologojoje metodais. Mielės buvo analizuotos ant Saboraund agaro. Rezultatai pateikti 3 Lentelėje.
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežiuose esančių mikrobų kiekiui
Mikrobų kiekybinė analizė Lauko Nr.
701(kontr) 702 703 704
Fusarium pelėsiai (% nuo užterštų grūdų) 57 43 66 46
Bendras bakterijų kiekis (KFV/g sm)* 4,7xl07 3,5xl07 3,8xl07 4,lxl07
Pienarūgščio rūgimo bakterijos (KFV/g sm) 3,3x10 2,2xl02 2,2xl02 2,2xl02
Mielės (KFV/g sm) 2,2 xl03 6,7xl03 6,6xl03 3,3xl03
* kolonijas formuojantys vienetai/gramui sausos mec žiagos
Apdorojus javus pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, šiek tiek sumažėjo grūdų, užterštų Fusarium pelėsiais, taip pat sumažėjo ir bendras bakterijų kiekis, išskyrus bandymų lauką 703. Tačiau, panaudojus pienarūgščio rūgimo bakterinį preparatą, padidėjo mielių ir pienarūgščio rūgimo bakterijų kiekiai, lyginant su kontroliniu lauku 701.
Pavyzdys
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežių kokybei ir derliui.
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežių kokybei ir derliui buvo kokybiškai įvertintas pagal Suomijos Žemės Ūkio Ministerijos nuorodas, paskelbtas Helsinkyje, 1991 06 01. Buvo nustatytas derlius (kg/ha), 1000 grūdų svoris (g) ir hektolitro svoris (kg). Grūdų susitraukimo indeksas ir baltymų kiekis juose yra faktoriai, apibūdinantys grūdų kokybę, ir jie buvo apskaičiuoti jau žinomais būdais. Rezultatai pateikti 4 Lentelėje.
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis miežių derliui ir kokybei
Bandiniai Lauko Nr.
701(kontr) 702 703 704
Derlius (kg/ha) 5670 5810 5540 5640
1000 grūdų svoris (g) 44,8 45,0 44,6 44,5
Hektolitro svoris (kg) 72,3 72,2 72,4 72,9
Susitraukimo indeksas 99 108 114 120
Baltymų kiekis (%) 11,4 11,2 11,6 11,5
Javų apdorojimas pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu turėjo ryškų teigiamą poveikį grūdų susitraukimo indeksui visuose bandymų laukuose. Labiausiai jis padidėjo (20%), apdorojus laukus Pediococcus pentosaceus. Tačiau apdorojimas pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu neturėjo jokios esminės įtakos kitiems parametrams, apibūdinantiems miežių derlių ir kokybę.
Pavyzdys
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis mikrobų kiekiui miežių salykle.
Iš apdorotų pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu miežių buvo paruoštas salyklas. Po kilogramą kiekvienos kultūros miežių (taip pat ir kontrolinio lauko) buvo sudaiginta salyklui diegti skirtame įtaise standartiniu būdu.
Gautas miežių salyklas buvo analizuotas, įvertinant bendrą bakterijų, pienarūgščio rūgimo bakterijų ir mielių kiekius 4 Pavyzdyje aprašytu būdu. Rezultatai pateikti 5 Lentelėje.
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis mikrobų kiekiui salykle
Bakterinė analizė Lauko Nr.
701(kontr) 702 703 704
Bendras bakterijų skaičius3 (KFV/g sm) Ι,ΟχΙΟ8 Ι,ΙχΙΟ8 9,2 xl07 4,7xl07
Pienarūgščio rūgimo bakterijų skaičius (KVF/g sm) 4,8χ106 3,9χ106 3,4xl06 4,3xl06
Mielėsc (KFV/g sm) l,3x!05 5,0x10* 5,4x10* 7,3x10*
aanalizė, atlikta ant Plate agaro; banalizė, atlikta ant MRS agaro; canalizė, atlikta ant Saboraud agaro.
Javų apdorojimas pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu neturėjo jokios esminės įtakos mikrobų kiekiui salykle, pagamintame iš miežių.
Pavyzdys
Pienrūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis salyklo kokybei ir sąvybėms.
Fizikinė-cheminė salyklo, paruošto iš apdorotų išradime aprašytu būdu miežių, kokybė buvo analizuota pagal žinomus salyklo gamyboje būdus (6 Lentelė). Salyklo kokybė buvo įvertinta ir pagal misą (7 Lentelė), išfiltruotą pagal modifikuotą Brown metodą (Proc. 3rd Aviemore Conf. Malt. Brew. Distill. Aviemore 1990, Institute of Brevving, 313-318).
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis salyklo analizinėms reikšmėms
.Salyklo analizė Lauko Nr.
701(kontr) 702 703 704
Drėgnumas (%) 4,2 4,1 4,1 4,1
Miltų ekstraktas (%/sm) 80,8 81,1 81,2 81,2
Misos spalva °EBC 4,1 4,1 4,4 4,4
(6 Lentelės tęsinys)
Misos pH 6,02 6,01 5,99 5,98
Miltų/rupių kruopelių skirtumas (%/sm) 2,3 1,8 1,5 1,7
Miltų purumas (%) 80 81 83 81
Purumas (%) (>2,2 mm) 4,4 3,8 2,2 3,2
Salyklo modifikacija (%) (kalkofloras) 89 94 93 89
Homogeniškumas (%) 69 77 66 68
Misos klampumas (mPas) 1,48 1,49 1,48 . 1,48
Miltų/rupių kruopelių filtravimo laikas (min) 60/240 42/150 45/120 45/120
Misos β-gliukanas (mg/1) 222 189 184 194
Tirpus azotas (mg/100 g) 812 822 820 826
Baltymai (%/sm) 11,5 11,4 11,5 11,1
Baltymų tirpumo laipsnis (%) 44 45 45 47
FAN (mg/1) 166 183 176 187
Susicukrinimo laikas (min) <10 <10 <10 <10
α-amilazė (DU/g sm) 67 69 74 74
Diast. galia (WK/100 g sm) 370 350 350 350
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis salyklo sąvybėms
Sąvybės Lauko Nr.
701(kontr) 702 703 704
Misos ekstrakto kiekis (%) 16,09 16,14 16,14 16,20
Gryna ekstrakto išeiga (%/sm) 21,6 32,5 34,3 34,6
Misos pH 5,69 5,70 5,69 5,69
Rezultatai 6 ir 7 Lentelėse rodo, kad teigiamai pasikeitė sekantys misos, pagamintos iš apdorotų pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu miežių, kokybiniai rodikliai: padidėjo ekstrakto kiekis ir išeiga, FAN ir α-amilazės kiekis, žymiai paspartėjo misos filtruojamumas. Svarbiausias rodiklis iš išvardintųjų yra teigiamas preparato poveikis filtravimo greičiui (žr. fig.l).
Pavyzdys
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis alaus putotumui.
Miežių apdorojimo pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu poveikis alaus putotumui buvo nustatytas Carlsberg ekspres-metodu, aprašytu Aaag [Eur. Brew. Conv. Proc. 24th Congr., Oslo (1993) 155-162).
Iš apdorotų pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu miežių buvo paruošti trys salyklo bandiniai a, b ir c pagal pavyzdį, pateiktą 6 lentelėje. Po 100 g gautojo salyklo buvo sumaišyta laboratorijos maišytuve maksimaliu greičiu su 400 ml distiliuoto vandens. Gautoji suspensija buvo centrifguota 5000 aps/min greičiu ir koncentruota verdant iki pusės jos tūrio. Susidariusios nuosėdos buvo pašalintos filtruojant. Gautasis filtratas buvo atšaldytas, o jo tūris buvo padidintas iki 200 ml, pripylus distiliuoto vandens. Iš trijų atšaldytų iki 4-10°C temperatūros alaus butelių buvo paimta po 50 ml alaus ir vietoje jo įpilta po 50 ml paruoštojo salyklo ekstrakto. Buteliai buvo atsargiai sukratyti, siekiant putomis išstumti butelio kaklelyje esantį orą, po to - uždaryti ir pasterizuoti 60°C temperatūroje apie 20 min. Atšaldyti buteliai prieš putotumo testavimą buvo supami horizontalioje padėtyje tris dienas.
Buteliai buvo pasverti ir palikti ramybėje 10 min. Po to jie buvo apversti tris kartus, 30 sek išlaikyti ramybėje ir atidaryti. Alui užputojus, butelius pasverdavo ir apskaičiuodavo išbėgusio iš butelių alaus kiekį. Standartui buvo paimtas salyklo a, kurio sudėtyje buvo Fusarium poae pelėsių (Carlsberg, Copenhagen, Denmark), putotumas.
Gauti rezultatai pateikti 8 Lentelėje.
Lentelė
Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato poveikis alaus putotumui
Bandiniai Putų kiekis (g)
701(kontr) 702 703 704
Bandinys a 43,1 14,0 31,0 0,1
Bandinys b 55,0 0,1 24,0 23,1
Bandinys c 38,9 14,7 11,9 21,6
Vidurkis 45,7 9,8 22,3 14,9
Putotumo standartas - 54,2.
Žymiai sumažėjo visų salyklų, pagamintų iš apdorotų pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu miežių, putotumas. Labiausiai sumažėjo putotumas salyklo, paruošto iš miežių (702), apdorotų buljonine kultūra su Lactobacillus plantarum VVT-E-78076: jis sumažėjo penkis kartus, lyginant su salyklu, paruoštu iš neapdorotų miežių, ir šešis kartus, lyginant su putotumo standartu. Salyklo, paruošto iš apdorotų buljonine kultūra, turinčia Pediococcus pentosaceus VVT-E-90390, miežių (703) tik pasirodžius varpoms ar praėjus 10 dienų po jų pasirodymo, putotumas sumažėjo atitinkamai 51% ir 67%, lyginant su kontroliniu, ir 59% bei 73%, lyginant su putotumo standartu.

Claims (10)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Augalų apdorojimo būdas, siekiant pagerinti grūdų kokybę, besiskiriantis tuo, kad apipurškia nokinančius grūdus augalus laukuose ar panašiose sąlygose pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu.
  2. 2. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad apipurškia javus.
  3. 3. Būdas pagal 2 punktą, besiskiriantis tuo, kad apipurškia javus varpų pasirodymo metu,
  4. 4. Būdas pagal 2 punktą, besiskiriantis tuo, kad apipurškia javus, tinkamus salyklui ruošti ar malimo ir kepimo pramonei.
  5. 5. Būdas pagal 4 punktą, besiskiriantis tuo, kad apipurškia miežius.
  6. 6. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad apipurškia javus pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, kurio sudėtyje yra Lactobacillus ar Pediococcus bakterijų ar jų mišinio.
  7. 7. Būdas pagal 6 punktą, besiskiriantis tuo, kad apipurškia javus pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu, kurio sudėtyje yra Lactobacillus plantarum ar Pediococcus pentosaceus.
  8. 8. Pienarūgščio rūgimo bakterinio preparato panaudojimas nokinantiems grūdus augalams apipurkšti laukuose ar panašiose sąlygose, siekiant pagerinti grūdų kokybę.
  9. 9. Panaudojimas pagal 8 punktą, besiskiriantis tuo, kad apdoroja pienarūgščio rūgimo bakteriniu preparatu javus, tinkamus salyklui ruošti ar malimo ir kepimo pramonei.
  10. 10. Augalinis produktas, besiskiriantis tuo, kad yra apdorotas 1 punkte aprašytu būdu.
LT97-001A 1994-07-14 1997-01-09 A method of improving the quality of plant seeds LT4209B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI943366A FI97148C (fi) 1994-07-14 1994-07-14 Menetelmä kasvien käsittelemiseksi siementen laatuominaisuuksien parantamiseksi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT97001A LT97001A (en) 1997-04-25
LT4209B true LT4209B (en) 1997-08-25

Family

ID=8541101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT97-001A LT4209B (en) 1994-07-14 1997-01-09 A method of improving the quality of plant seeds

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5833977A (lt)
EP (1) EP0769908B1 (lt)
CN (1) CN1073353C (lt)
AT (1) ATE192281T1 (lt)
AU (1) AU684204B2 (lt)
CA (1) CA2194685C (lt)
DE (1) DE69516691T2 (lt)
DK (1) DK0769908T3 (lt)
EE (1) EE03373B1 (lt)
ES (1) ES2146763T3 (lt)
FI (1) FI97148C (lt)
GR (1) GR3034048T3 (lt)
LT (1) LT4209B (lt)
LV (1) LV11770B (lt)
NZ (1) NZ289134A (lt)
PT (1) PT769908E (lt)
RU (1) RU2129374C1 (lt)
WO (1) WO1996002141A1 (lt)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LT6142B (lt) 2013-05-15 2015-04-27 Uab "Biocentras" Sėklinių grūdų ir sėklų apdorojimo būdas

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1249233B9 (en) 1999-11-26 2009-08-05 Shionogi & Co., Ltd. Npyy5 antagonists
JP4817323B2 (ja) * 2004-07-29 2011-11-16 京都府 植物病害防除剤および防除方法
PL2423299T3 (pl) * 2009-06-04 2017-08-31 Nippon Soda Co., Ltd. Sposób wytwarzania fermentowanego napoju słodowego z użyciem zbóż potraktowanych tiofanatem metylowym
TR201816124T4 (tr) 2010-06-11 2018-11-21 Novozymes As Enzimatik un ıslahı.
RU2468568C2 (ru) * 2011-03-02 2012-12-10 Федеральное государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Красноярский государственный аграрный университет" Способ оценки качества зерна генотипов ячменя пивоваренного направления
AU2014306124A1 (en) 2013-08-07 2016-02-25 Cargill, Incorporated Processes for making sprouted whole grains and products comprising sprouted whole grains
CN110819573B (zh) * 2019-12-05 2021-02-12 青岛市农业科学研究院 提高豌豆耐冷耐湿性的微生物菌剂及其应用

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3530340A1 (de) * 1985-08-24 1987-02-26 Prillwitz Hans Georg Dr Verfahren zur bekaempfung von schadpilzen im getreide
US4956177A (en) * 1985-11-04 1990-09-11 Microlife Technics, Inc. Method for inhibiting fungi
US4931398A (en) * 1987-02-05 1990-06-05 Morinaga & Co., Ltd. Bacillus subtilis strain and prevention of aflatoxin contamination in cereals and nuts
US5314691A (en) * 1989-11-09 1994-05-24 The Regents Of The University Of California Biological control of phytophthora on plants and in soil with Myrothecium roridum ATCC 20963, 20964 or 20965
US5171686A (en) * 1989-11-29 1992-12-15 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Agriculture Use of native Aspergillus flavus strains to prevent aflatoxin contamination
JPH03228673A (ja) * 1990-01-31 1991-10-09 Daikin Ind Ltd フザリン酸を無毒化する微生物およびそれを用いたフザリン酸の無毒化方法
DK162990D0 (da) * 1990-07-06 1990-07-06 Novo Nordisk As Mikroorganismer
US5266316A (en) * 1990-07-12 1993-11-30 Peri Development Applications (1985) Ltd. Isolate of Trichoderma harzianum I-952 fungicidal compositions containing said isolate and use against B. cinerea and S. sclerotiorum
GB9107678D0 (en) * 1991-04-11 1991-05-29 Ici Plc Antifungal micro-organism
US5232850A (en) * 1991-07-19 1993-08-03 The Penn State Research Foundation Predatory Pseudomonas strain as a control of bacterial and fungal plant pathogens
GB9207352D0 (en) * 1992-04-03 1992-05-13 Ici Plc Method to control fungal disease
US5288633A (en) * 1992-07-31 1994-02-22 North Carolina State University Pseudomonas cepacia strain 5.5B and method of controlling Rhizoctonia solani therewith
US5270059A (en) * 1992-08-17 1993-12-14 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Agriculture Method and preparation for inhibiting mold growth on pome fruit
FI94875C (fi) * 1993-01-15 1995-11-03 Panimolaboratorio Bryggerilabo Menetelmä elintarvikekäyttöön tarkoitetun teollisesti idätettävän siemenmateriaalin käsittelemiseksi
CN1032840C (zh) * 1993-02-19 1996-09-25 北京农业大学 高效复合增产菌及其生产方法
EP0688169A4 (en) * 1993-03-10 1998-01-28 Commw Scient Ind Res Org BIOCONTROL AGENTS FOR USE IN AGRICULTURE

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
HAIKARA, A., ULJAS, H., SUURNÄKKI, A.: "Lactic starter cultures in malting - a novel solution to gushing problems", EUR. BREW. CONV. PROC. 24TH CONGR. , OSLO, 1993, pages 163 - 172
HAIKARA, AULI: "Maitohappobakteerien hyväksikäyttö mallastuksessa", PART OF: MALLAS JA OLUT., 1994, pages 5 - 15
M. P. ABILDGREN ET AL.: "Czapek-Dox agar containing iprodione and dicloran as a selective medium for the isolation of Fusarium species", LETTERS IN APPLIED MICROBIOLOGY, 1987, pages 83 - 86

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LT6142B (lt) 2013-05-15 2015-04-27 Uab "Biocentras" Sėklinių grūdų ir sėklų apdorojimo būdas

Also Published As

Publication number Publication date
DE69516691D1 (de) 2000-06-08
CN1155830A (zh) 1997-07-30
ES2146763T3 (es) 2000-08-16
LT97001A (en) 1997-04-25
AU2888895A (en) 1996-02-16
EE9700017A (et) 1997-06-16
GR3034048T3 (en) 2000-11-30
CA2194685A1 (en) 1996-02-01
DE69516691T2 (de) 2000-08-31
WO1996002141A1 (en) 1996-02-01
PT769908E (pt) 2000-08-31
FI97148B (fi) 1996-07-15
EP0769908B1 (en) 2000-05-03
DK0769908T3 (da) 2000-08-14
US5833977A (en) 1998-11-10
NZ289134A (en) 1998-05-27
ATE192281T1 (de) 2000-05-15
EP0769908A1 (en) 1997-05-02
RU2129374C1 (ru) 1999-04-27
AU684204B2 (en) 1997-12-04
FI943366A (fi) 1996-01-15
LV11770B (en) 1997-12-20
LV11770A (lv) 1997-06-20
FI943366A0 (fi) 1994-07-14
EE03373B1 (et) 2001-04-16
CN1073353C (zh) 2001-10-24
CA2194685C (en) 2004-04-06
FI97148C (fi) 1996-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1372384B1 (en) A novel antagonistic yeast useful in controlling spoilage of agricultural produce, methods of use thereof and compositions containing same
HESSELTINE Conditions leading to mycotoxin contamination of foods and feeds
RU2598270C2 (ru) Новая молочнокислая бактерия и способ производства с ее помощью силоса или ферментированного корма
BG104559A (bg) Метод и апарат за обработка на житни зърна, обработени житни зърна и тяхното използване
JPH0448413B2 (lt)
CN108077411A (zh) 解淀粉芽孢杆菌y-3生物保鲜剂的制备方法及其使用方法
AU680426B2 (en) Procedure for treatment of seed material to be germinated
LT4209B (en) A method of improving the quality of plant seeds
JP2001527398A (ja) 望ましくない微生物を阻害する方法及び培養物
JPH03216158A (ja) 飼料中のカビ制御
US5955070A (en) Inoculation by Geotrichum candidum during malting of cereals or other plants
KR100226201B1 (ko) 전통주 양조용 누룩의 제조방법
Follstad et al. Microflora of barley kernels
US6841516B2 (en) Root retardant
CN115710561B (zh) 一株提升苜蓿品质的巨大芽孢杆菌、筛选方法及其应用
Gozoua et al. Phenotypic characterization of yam ferments: the case of the" florido" and" bètè-bètè" varieties produced in Cote d'Ivoire
JPH0477405A (ja) 微生物植物病害防除剤及び防除方法
JPH09266732A (ja) 新規なシイタケ菌株およびそれを用いたシイタケ子実体

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 20050705