LT3984B - Method for preparing isobutene and alkyl-tret.-butylether - Google Patents

Method for preparing isobutene and alkyl-tret.-butylether Download PDF

Info

Publication number
LT3984B
LT3984B LTIP1827A LTIP1827A LT3984B LT 3984 B LT3984 B LT 3984B LT IP1827 A LTIP1827 A LT IP1827A LT IP1827 A LTIP1827 A LT IP1827A LT 3984 B LT3984 B LT 3984B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
column
reactor
hydrocarbons
butyl ether
liquid
Prior art date
Application number
LTIP1827A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivano Miracca
Giorgio Fusco
Original Assignee
Snam Progetti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Snam Progetti filed Critical Snam Progetti
Publication of LTIP1827A publication Critical patent/LTIP1827A/xx
Publication of LT3984B publication Critical patent/LT3984B/lt

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/05Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds
    • C07C41/06Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds by addition of organic compounds only
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C5/00Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing the same number of carbon atoms
    • C07C5/32Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing the same number of carbon atoms by dehydrogenation with formation of free hydrogen
    • C07C5/327Formation of non-aromatic carbon-to-carbon double bonds only
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/005Processes comprising at least two steps in series
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/10Process efficiency

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Alkil-tret.-butilo eteriai naudojami kaip didelio oktaninio skaičiaus benzino priedai, kurie gaunami izobutenui sąveikaujant su atitinkamais spiritais (metanoliu - MTB, etanoliu - ETB ir pan.) skystoje fazėje, esant tinkamam katalizatoriui, 15-40 atmosferų slėgyje ir 60-100°C temperatūroje (žr. IT patentą Nr. 1012 690).
Šiuolaikinė tendencija naudoti vis didėjančius ypač MTBE kiekius benzino gavybos technologijoje ir beveik visiška rafinuotų srautų, turinčių izobuteno, utilizacija pareikalavo plėsti izobuteno gavybos izobutano dehidratavimo būdu kompleksus.
Žaliava paprastai yra butanų mišinys, todėl tipinė MTBE Įrenginio blokinė diagrama pateikta fig. 1.
Žaliavos srautas 1, turintis normalaus butano ir izobutano, tiekiamas i distiliacinę koloną 2, iš kurios izobutanas 3 praktiškai išeina iš viršaus, o srautas 4, turintis H-C4 ir aukštųjų angliavandenilių, išleidžiamas iš apatinės dalies. Apatinio srauto dalis 5 izomeruojasi reaktoriuje 6 ir per 7 reciklizuojasi i koloną 2.
Izobutanas 3 dehidruojamas Įrenginyje 8, todėl garantuojamas lengvųjų dujų 9 srautas ir turintis izobutano ir izobuteno srautas 10, kuris nukreipiamas i MTBE sintezę 11, kur jis reaguoja su metanoliu 12, kol gaunamas MTBE 13.
Be MTBE, įrenginyje 11 taip pat gaminamas srautas 14, turintis izobutano, kuris reciklizuoj amas į tašką, esantį prieš dehidravimo reaktorių 8.
Reikia pažymėti, kad dehidrinimo proceso šaltinis nesusietas su MTBE gavyba.
Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad didesnė dalis MTBE įrenginių naudos izobuteną, gaunamą dehidrinant izobutaną, ir analogiškai didesnė dalis izobutano dehidrinimo įrenginių tieks izobuteną į MTBE gamyklas.
Bet kokia šių dviejų įrenginių integracija prasidės prie kapitalinių įdėjimų ekonomijos ir/arba aptarnavimo kainos, ir todėl kelia esminį susidomėjimą.
Izobutano dehidrinimo įrenginys, kurio schema parodyta fig. 2, pagrįstas būdu, analogišku tam, kuris šiuo metu taikomas komercijoje, tai yra, dujų paruošimas, suspaudimas ir valymas. Konkrečiau, izobutanas 21 tiekiamas į dehidravimo reaktorių 22, po to vyksta suspaudimo stadija 23 ir valymo stadija 24.
Valymas apima vandenilio, azoto ir lengvųjų angliavandenilių atskyrimą 25 nuo reakcijos produkto 26 angliavandenilio komponentės C4.
Vienas iš problematiškiausių momentų yra angliavandenilių C4 atskyrimas nuo lengvųjų dujų srauto, kuris po spaudimo lieka nesusikondensavęs.
Šiuolaikiniuose įrenginiuose šis atskyrimas gaunamas kriogeninėmis metodikomis. Tai galima taip pat atlikti absorbcija į tinkamą tirpiklį, po to išgarinant C4 ir tirpiklį regeneruojant.
Taip, pavyzdžiui, izobutano dehidrinimo įrenginiuose tirpiklis yra Fį C10 angliavandenilių mišinys. Fig. 3 parodyta tipiška izobutano dehidrinimo schema SnamprogettiYarsintez, išskiriant kriogeniniais metodais (žr. Octane Week, October 8, 1990, 7-8 p.) .
Prieš patiekiamas į dehidrinimo reaktorių 34, kuris linijomis 36 ir 37 sujungtas su dehidrinimo katalizatoriaus regeneratoriumi 35, izobutanas 31 iš anksto kaitinamas šilumokaičiuose 32 ir 33.
Dujinis srautas 38 palieka viršutinę reaktoriaus 34 dalį ir po atšaldymo 40, suspaudimo 41 ir dalinės kondensacijos 42 patenka į separatorių 39.
Iš separatoriaus 39 gaunami du srautai, vienas iš jų 43, sudarytas daugiausia iš C4 angliavandenilių, o kitas - 44, daugiausia turi vandenilio ir C3 angliavandenilių.
Srautas 43 tiekiamas į depropanizatorių 45, iš kurio apatinės dalies išleidžiamas srautas 46, sudarytas daugiausia iš izo-C4. Srautas 44 tiekiamas į žemos temperatūros regeneracijos sistemą 47 jame esantiems izobutenui ir izobutanui 48 regeneruoti, po to pridedamas prie srauto 43. Srautas 49, išeinantis iš 47 ir turintis daugiausia vandenilio ir C^-C^ angliavandenilių, sudedamas su srautu 50, išeinančiu iš viršutinės depropanizatoriaus 45 dalies.
Po suspaudimo 52 ir įkaitinimo 53 oras 51 tiekiamas į regeneracinę koloną 39.
Dujinis srautas 54 išeina iš viršutinės kolonos 39 dalies ir yra atšaldomas 53, prieš naudojant jį kaip kuro dujas 56, jis filtruojamas per 55.
Fig. 4 parodyta tipiška izobutano dehidrinimo schema, išskiriant jį absorbcijos ir garinimo būdu.
Mes aprašysime tik vieną dalį, susijusią su valymu, nes kitos yra analogiškos parodytoms fig. 3.
Srautas 38, išeinantis iš reaktoriaus 34, atšaldomas 33, suspaudžiamas 41 ir iš dalies kondensuojamas kondensatoriuje 42, prieš tiekiant jį į separatorių 39 sunkiesiems angliavandeniliams 43 atskirti nuo lengvųjų angliavandenilių 44, be to, pastarieji paskutiniai patenka į absorberį 60.
Lengvosios dujos ir angliavandeniliai 61 išeina iš nurodyto absorberio viršutinės dalies, kai tuo tarpu likusi dalis absorbuojama tirpiklio, kuris tiekiamas linija 62 ir išleidžiamas iš apačios 63.
Srautas 63, turintis panaudoto tirpiklio ir C4 angliavandenilių, tiekiamas į distiliacinę koloną 64 iš apatinės dalies 65, iš kurios gaunamas regeneruotas tirpiklis, o iš viršutinės dalies gaunamas srautas, turintis daugiausia C4 angliavandenilių 66, be to, jis tiekiamas į depropanizacijos koloną 67 po to, kai pridedamas prie srauto 43. Srautas, sudarytas daugiausia iš izo-C4, išleidžiamas iš kolonėlės 67 apatinės dalies 68, o srautas, turintis daugiausia C3 angliavandenilių, eina iš viršutinės dalies 69.
Tokia išskyrimo procedūra labai brangi ir sudėtinga. Ypač kriogeninė sistema reikalauja didelių kapitalinių įdėjimų ir aptarnavimo išlaidų, nes refrežeratoriaus ciklas veikia, esant labai žemoms temperatūroms, ir reikalauja brangių įrenginių (tokių kaip turbo ekspanderiai).
Išskyrimas absorbcijos būdu ir nukreipimas turi tą trūkumą, kad taikomas tirpiklis yra papildomas. gamybos ciklo atžvilgiu, ir po to jį reikia kruopščiai išskirti, o tai reikalauja papildomų technologinių išlaidų ir C4 frakcijoje atsiranda sunkiųjų angliavandenilių perteklius. Reikia taip pat turėti omenyje dideles išlaidas C4 frakcijos desorbcijai iš tirpiklio.
Netikėtai buvo rasta, kad C4 angliavandenilius galima išskirti iš garų, susidarančių po pirmos kondensacijos dėl alkil-tret.-butilo eterio absorbcijos ir/arba atitinkamai vartojamo spirito absorbcijos, nesumažinant išeigos iki dydžių, žemesnių negu anksčiau aprašytuose būduose, nepaisant net to, kad didelis šių junginių garų slėgis proceso sąlygomis atrodytų trukdo juos panaudoti.
Palyginti su sunkiųjų angliavandilių absorbcija pagal schemą, parodytą fig. 4, pagrindinis šių tirpiklių naudojimo pranašumas yra tas, kad šie junginiai yra kaip reagentai (metanolis, etanolis ir pan.) arba kaip produktai (MTBE, ETBE, ir pan.), ir tas, kad srautus, turinčius išskirto C4 ir tirpiklio, tiesiogiai galima nukreipti į dirbinius įrenginius, jau numatytus gamyklose, kur gaunamas alkil-tret.-butilo eteris be jokio papildomo apdorojimo.
Turint omenyje naudojamos kriogeninės schemos universalumą, akivaizdu, kad sistema, dirbanti esant labai žemoms temperatūroms, yra sudėtingesnė negu absorbcinė kolona, dirbanti 40-60°C temperatūroje.
Jungtinis izobuteno ir alkil-tret.-butilo eterių gavybos būdas pagal dabartinį išradimą iš esmės apima šias stadijas:
a) srauto, turinčio izobutano, dehidrinimą, po to jo suspaudimą ir dalinę dujų kondensaciją, kas leidžia po dujų pavidalo srauto, turinčio vandenilio, azoto ir C2-C4 angliavandenilių, išskyrimo gauti skystą srautą, daugiausia turinti C4 angliavandenilių;
b) dujinio srauto tiekimą i absorbcinę koloną, naudojančią tirpiklį, siekiant gauti iš viršutinės dalies dujinį mišinį, turintį daugiausia vandenilio, azoto ir Cj- C3 angliavandenilių, o iš apatinės dalies - daugiausia C4 angliavandenilių ir panaudoto tirpiklio turinti skystą mišinį;
c) daugiausia C4 angliavandenilių turinčio skysto srauto nukreipimą i distiliacinę koloną, kol iš viršutinės dalies bus gautas dujinis mišinys, turintis daugiausia C3 angliavandenilių, o iš dugninės dalies izobutano ir izobuteno turintis skystas mišinys;
d) tiekimą skysto mišinio, turinčio izobutano ir izobuteno, gautų stadijoje iš/į reaktorių, arba į pirmą reaktorių, jeigu naudojami du arba daugiau reaktorių, kartu su atitinkamu spiritu, kol gaunamas alkil-tret.-butilo eteris;
e) produkto tiekimą iš reaktoriaus i distiliacinę koloną, siekiant gauti iš viršutinės dalies srautą, turinti daugiausia nesureagavusių dujų, o iš apatinės dalies - skystį, turintį daugiausia alkiltret. -butilo eterio;
f) srauto, turinčio daugiausia nesureagavusių dujų iš stadijos e), tiekimą tiesiai i plovimo koloną, jeigu naudojamas tik vienas reaktorius, arba i antrąjį reaktorių, jeigu naudojami du ir daugiau reaktorių, po to produkto tiekimą iš nurodyto antrojo reaktoriaus i distiliacinę koloną, kol bus gautas iš apatinės dalies skystas mišinys, turintis alkiltret.-butilo eterio, kuris reciklizuojamas į e) stadijos distiliacinę koloną arba į trečiąjį reaktorių, jeigu naudojama keletas reaktorių, ir iš viršutinės dalies mišinys, turintis daugiausia nesureagavusių dujų, be to, šis srautas tiekiamas į plovimo koloną;
g) skilimą plovimo kolonoje, siekiant gauti iš viršutinės dalies iš esmės nesureagavusių angliavandenilių C4, o iš apatinės dalies - skystą mišinį, turintį daugiausia vandens ir naudojamo spirito, be to, jie išskiriami distiliacinėj e kolonoje, besiskiriantis tuo, kad tirpiklis, naudojamas b) stadijos absorbcinėje kolonoje yra skysčio dalis, turinti daugiausia alkil-tret.-butilo eterio iš e) stadijos ir/arba naudojamo procese atitinkamo spirito dalį.
Skystą mišinį, turintį daugiausia C4 angliavandenilių ir alkil-tret.-butilo eterio kaip panaudotą tirpiklį, įšeinantį iš absorbcinės kolonos b) stadijos deguonies dalies, galima iš dalįies arba visą tiekti į vieną arba daugiau šių įrenginio mazgų:
- į c) stadijos distiliacinę koloną,
- į e) stadijos distiliacinę koloną,
- į d) stadijos reaktorių.
Reikia atkreipti dėmesį, kad alkil-tret.-butilo eterį regeneruoti nebūtina, nes nurodyta, kad nurodyto skysto mišinio nebūtina tiekti į c) stadijos distiliacinę koloną.
Jeigu procese naudojamas spiritas, ir jis dar naudojamas kaip tirpiklis b) stadijos absorbcinėje kolonoje, skystas mišinys, išeinantis iš kolonos, tiekiamas į d) stadijos reaktorių.
Distiliacinėje kolonoje išskirtą spiritą iš g) stadijos plovimo kolonos galima reciklizuoti į d) stadijos reaktorių ir/arba į f) stadijos reaktorių, jeigu naudojami du arba daugiau reaktorių, ir/arba i b) stadijos absorbcinę koloną.
Nesureagavusius C4 angliavandenilius, išskirtus g) stadijos plovimo kolonoje, galima lengvai sumaišyti su srautu, turinčiu a) stadijos izobutano, kad būtų galima juos kartu dehidrinti.
Aukščiau aprašytus metodus galima taip pat vykdyti, naudojant reaktoriaus koloną, kur reaktorius ir distiliacinė kolona sujungti į vieną įrenginio elementą. Šiuo atveju dalis skysčio, turinčio daugiausia alkiltret.-butilo eterio, betarpiškai išeinančio iš reaktoriaus kolonos, reciklizuojama i b) stadijos absorbcinę koloną. Tirpiklio, naudojamo b) stadijos absorbcinėje kolonoje, kiekis daugiausia yra šiuose intervaluose :
- kaip vieninteliam tirpikliui alkil-tret.-butilo eteriui - nuo 0,5 iki 2 molių C4 angliavandenilio moliui, esančiam absorbcinėje kolonoje, o dar geriau - nuo 1 iki 1,5;
- atitinkamam spiritui kaip vieninteliam tirpikliui nuo 1 iki 3 molių C4 angliavandenilio moliui, esančiam absorbcinėje kolonoje, o dar geriau - nuo 1,5 iki 2 .
Mišraus tirpiklio atveju alkil-tret.-butilo eterio ir atitinkamo spirito kiekius, aišku, galima sumažinti daugiau negu aprašyti santykiai.
Jeigu kaip vienetinis tirpiklis naudojamas alkil-tret.butilo eteris, turinti jo skysčio dalis, kurią galima tiekti p absorbcinę koloną, sudaro nuo 15 iki 50 tūrio %, o dar geriau nuo 30 iki 40 % viso skysčio kiekio, išeinančio iš distiliacinės kolonos e) stadijos.
Išradimas bus suprantamesnis, nagrinėjant pridedamus brėžinius, kuriuose parodyti kai kurie vertesni, bet ne ribojantys jo variantai.
Fig. 5 parodyta MTBE gavybos jungtinio proceso schema, naudojant MTBE kaip absorbentą.
Žaliavų srautas 101, turintis normalių ir izo-butanų, iš anksto Įkaitinamas 102 ir 103 šilumokaičiuose ir tiekiamas i dehidrinimo reaktorių 104, kuris 106 ir 107 linijomis sujungtas su dehidrinimo katalizatoriaus regeneratoriumi 105. Dujinis srautas 108 išeina iš viršutinės reaktoriaus dalies 104, ir jis tiekiamas i separetorių 109, prieš tai atšaldžius 103, nufiltravus per 110, po suspaudimo 111 ir dalinės kondensacijos 112 kad būtų atskirti sunkieji angliavandeniliai 113 nuo lengvųjų angliavandenilių 114, kurie tiekiami į absorberį 115, kuriame MTBE 116 naudojamas kaip tirpiklis. Lengvosios dujos 117, išeinančios iš absorberio 115 viršutinės dalies atšaldomos 118 ir atskiriamos 119, kad būtų atskirtas nuo dujų 121 MTBE 120, kuris reciklizuojamas į absorberį.
Skysčio srautas 113 tiekiamas į distiliacinę koloną 122
C3 angliavandeniliams iš viršutinės dalies 123 ir izobutenui ir izobutanui iš dugninės dalies 124 gauti.
io
Izo-C4 124 tiekiami į pirmąjį reaktorių 125 kartu su metanoliu 126 gauti srautui, turinčiam MTBE 127, kuris tiekiamas į distiliacinę koloną 128 visam MTBE 129 iš dugninės dalies ir nesureagavusioms dujoms (metanoliui, izobutenui ir izobutanui) 130 iš viršutinės dalies gauti.
Dujinis srautas 130 kartu su metanoliu tiekiamas į antrąjį reaktorių 131 tolimesnio srauto gavimui, turinčiam MTBE 132 (kur MTBE mažiau negu 127 sraute) , kuris tiekiamas į distiliacinę koloną 133, iš kurios apatinės dalies gaunamas srautas 134, turintis daugiausia MTBE, kuris reciklizuoj amas į koloną 128, o iš viršutinės dalies gaunamas srautas 135, turintis metanolio, izobutano ir izobuteno, kurie tiekiami į plovimo koloną 136, į kurią pilamas vanduo 137.
Izobutanas 138 išeina iš kolonos 136 viršutinės dalies ir yra reciklizuotinas, vėliau pridėjus jį prie srauto 101. Metanolis ir vanduo, išeinantys iš dugninės dalies, bus atskiriami kolonoje 140.
Srauto 129 dalis, turinti daugiausia MTBE, reciklizuojama 141 kaip absorbcinės kolonos 115 tirpiklis. Skysčio 142 srautas, turintis C4 angliavandenilių ir MTBE, tiekiamas į distiliacinę koloną 128. Tačiau dalį jo galima 143 tiekti į reaktorių 125.
Po suspaudimo 145 ir įkaitinimo 146 į regeneracinę koloną 105 leidžiamas oras 144. Dujinis srautas 147 išeina iš kolonos 105 viršutinės dalies, jis atšaldomas 146 ir filtruojamas 148, prieš naudojant jį kaip kuro dujas 149.
Fig. 6 parodyta jungtinio proceso galima schema MTBE gauti, MTBE naudojant kaip absorbentą, kaip ir schema fig. 5, tik skirtumas tas, kad iš absorbento 142 dugLT 3984 B u
ninis srautas tiekiamas kartu su skysčiu 113 iš separatoriaus 109 į distiliacine koloną 122.
Tokiu būdu, toliau pašalinami iš dalies tirpiklio absorbuoti angliavandeniliai C3.
Fig. 6 schemos skaitmeniniai ženklai turi tas pačias reikšmes kaip ir 5 fig.
Fig. 7 parodyta MTBE gavybos proceso galima schema, naudojant metanolį kaip tirpiklį. Šios schemos ir fig. 5 parodytos schemos skirtumai yra tie, kad metanolio dalis tiekiama į absorbcinę koloną 115 vietoje MTBE dalies, o skaitmeniniai ženklai turi tą pačią reikšmę kaip ir fig. 5.
Toliau geresnei išradimo iliustracijai pateikiami du pavyzdžiai.
PAVYZDYS
100 kmolių/val. izobutano tiekiama į dehidrinimo reaktorių, apdorojantį 580°C temperatūros dujas, esant atmosferos slėgiui ir katalizatoriui Cr-Al.
Iš .
.
49.
3.8
reaktoriaus išeinantis
0 kmol/val. izobutano,
9 kmol/val. izobuteno,
0 kmol/val. vandenilio
kmol/val. metano,
srautas turi :
2.3 kmol/val. C3 angliavandenilių,
1.5 kmol/val. C5 aukštesniųjų angliavandenilių.
Iš reaktoriaus išeinantis srautas slegiamas iki 20 atm. ir atšaldomas iki 40°C, kad atsiskirtų skysčio srautas ir dujinių produktų srautas. Skysčio srautas turi daugiausia C3, C4 ir aukštesniųjų angliavandenilių.
Dujinis srautas vis dar turi apie 25 % C4 angliavandenilių, ir jo sudėtis:
12.2 kmovl/val. izobutano,
9.4 kmol/val. izobuteno,
47.7 kmol/al. vandenilio,
3.4 kmol/val. metano,
1.0 kmol/val. C3 angliavandenilių.
Šis srautas tiekiamas į apatinę absorbcinės kolonos dalį, į kurios viršutinę dalį 35°C temperatūroje tiekiamas toks kiekis skysto MTBE, kad molinio MTBE ir tiekiamų C4 angliavandenilių santykis būtų 1:1.
Kolonos temperatūra palaikoma tarp 35 ir 60°C. Tokiu būdu išskiriama 99.6 % izobutano ir izobuteno, buvusių žaliavų sraute; su garų srautu netenkama 0,5 % tirpiklio .
Skysčio srauto, išeinančio iš dugninės dalies, sudėtis tokia:
12.15 kmol/val. izobutano,
9.36 kmol/val. izobuteno,
13
0.65 kmol/val. vandenilio,
0.20 kmol/val. metano,
0.62 kmol/val. C3 angliavandenilių,
21.49 kmol/val . MTBE.
Šis srautas sumaišomas su skysčio srautu, atėjusiu iš kondensacijos 40°C temperatūroje, kol gaunamas tokios sudėties srautas:
51.95 kmol/val . izobutano,
43.86 kmol/val . izobuteno,
1.95 kmol/val. vandenilio,
0.60 kmol/val. metano,
1.92 kmol/val. C3 angliavandenilių,
1.50 kmol/val. C5 ir aukštesniųjų angliavandenilių,
21.49 kmol/val. . MTBE.
Šis mišinys tiekiamas į distiliacinę koloną, iš kurios išskiriamas likutis, turintis MTBE, C4 angliavandenilių ir nedidelį propano ir propileno kiekį.
Šis likutis sumaišomas su tokiu metanolio kiekiu, kad metanolio ir izobutano santykis būtų 1:1, ir tiekiamas, esant ZHSV5 (skysčio tūrio greitis per valandą), į pirminį MTBE sintezės reaktorių, kuriame jis reaguoja ant Amberlito 15 dervos, esant 60°C temperatūrai ir 15 atmosferų slėgiui.
Išeinančio iš reaktoriaus srauto sudėtis:
51.95 kmol/val. izobutano,
5.48 kmol/val. izobuteno,
5.48 kmol/val. metanolio,
0.42 kmol/vai. C3 angliavandenilių,
1 . 50 kmol/val, C5 ir aukštesniųjų angliavandenilių,
59.87 kmol/val. MTBE.
Šis srautas tiekiamas į frakcionavimo koloną iš dugninės dalies 98 % švarumo MTBE gauti, o iš viršutinės dalies - skystas distiliatas, kuris, pridėjus tokį kiekį metanolio, kad molinis metanolio ir izobuteno santykis būtų 1.3:1, tiekiamas į antrąjį reaktorių.
Ir vėl po apdorojimo ant Amberlito 15, esant 60°C temperatūrai ir ZHSV5, gaunama tokia srauto sudėtis:
51.95 kmol/val. izobutano,
0.60 kmol/val. izobuteno,
2.24 kmol/val. metanolio,
0.42 kmol/val. C3 angliavandenilių,
4.88 kmol/val. MTBE.
Tokiu budu MTBE tiekiant į pirmąjį reaktorių, gaunama
98,4 % izobuteno išeiga.
PAVYZDYS
Jis identiškas 1 pavyzdžiui žaliavos, tiekiamos į absorbcinę koloną, atžvilgiu.
Šiuo atveju kaip tirpiklis naudojamas metanolis, kurio santykis su C4 angliavandeniliais yra 1,5:1.
Išskiriama 98 % izobutano ir 98,5 % izobuteno, netenkama 0,1 % tirpiklio.
Iš absorberio dugninės dalies išeinantis skystas srautas yra šios sudėties:
12.02 kmol/val
9.35 kmol/val.
32.37 kmol/val
0.25 kmol/val.
0.35 kmol/val.
0.65 kmol/val.
izobutano, izobuteno, metanolio, vandenilio, metano,
C3 angliavandenilių.
Šis srautas maišomas su skystų angliavandenilių likučiu iš frakcijų išskyrimo kolonos, į kurią tiekiamas skysčio srautas, kondensavęsis 40°C temperatūroje po suspaudimo, degazuojamas ir sumaišytas su metanoliu santykiu metanolis/izobutenas 1:1 yra tiekiamas i pirmąjį MTBE sintezės reaktorių, veikiantį 1 pavyzdžio sąlygomis .
Šiuo atveju gaunama visa 99 % izobuteno išeiga, netiekiant produkto į MTBE įrenginį.

Claims (8)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Bendras izobuteno ir alkil-tret.-butilo eterio gavybos būdas, besiskiriantis tuo, kad apima šias stadijas:
    a) srauto, turinčio izobutano, dehidrinimą, po to suspaudimą ir dalinę dujinių produktų kondensaciją, po atskyrimo gaunant dujinį srautą, sudarytą iš vandenilio, azoto ir Cj-C4 angliavandenilių, ir skysčio srautą, turintį daugiausia C4 angliavandenilių;
    b) dujinio srauto tiekimą į absorbcinę koloną, naudojančią tirpiklį, kad iš viršutinės dalies būtų gautas dujinis mišinys, turintis daugiausia vandenilio, azoto ir Cj-C^ angliavandenilių, o iš dugninės dalies - skystas mišinys, turintis daugiausia C4 angliavandenilių ir panaudoto tirpiklio;
    c) skysto srauto, turinčio iš esmės C4 angliavandenilių, tiekimą į distiliacinę koloną, kad iš viršutinės dalies būtų gautas dujinis mišinys, susidedantis daugiausia iš C3 angliavandenilių, o iš dugninės dalies - skystas mišinys, turintis izobutano ir izobuteno;
    d) skysto mišinio, turinčio izobutano ir izobuteno iš
    c) stadijos kartu su atitinkamu spiritu, tiekimą į reaktorių arba į pirmąjį reaktorių, jeigu naudojami du arba daugiau reaktorių, kad būtų gautas alkiltret. -butilo eteris;
    e) produkto tiekimą iš reaktoriaus į distiliacinę koloną, kad iš viršutinės jos dalies būtų gautas srautas, turintis daugiausia nesureagavusių dujų, o iš dugninės dalies - skystis, turintis daugiausia alkil-tret.-butilo eterio;
    f) srauto, turinčio daugiausia iš c) stadijos nesureagavusių dujų, tiekimą tiesiogiai į .plovimo koloną, jeigu naudojamas tik vienas reaktorius, arba į antrąjį reaktorių, jeigu naudojami du arba daugiau reaktorių, po to produkto tiekimą iš nurodyto antrojo reaktoriaus į distiliacinę koloną, kad iš dugninės dalies būtų gautas skystas mišinys, turintis alkil-tret.-butilo eterio, kuris reciklizuoj amas į
    e) stadijos distiliacinę koloną arba į trečiąjį reaktorių, jeigu naudojama keletas reaktorių, kad iš viršutinės dalies būtų gautas mišinys, turintis daugiausia nesureagavusių dujų, be to, šis srautas tiekiamas į plovimo koloną;
    d) išskyrimą plovimo kolonoje, kad iš viršutinės dalies būtų gauti iš esmės nesureagavę C4 angliavandeniliai, o iš dugninės dalies - skystas mišinys, susidedantis daugiausia iš vandens ir naudojamo spirito, kurie paskui atskiriami distiliacinėj e kolonoje ir kad b) stadijos absorbcinėje kolonoje naudojamas tirpiklis yra skysčio dalis, turinti daugiausia alkiltret. -butilo eterio iš e) stadijos ir/arba atitinkamo spirito, naudojamo procese, dalis.
  2. 2. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad skystą mišinį, susidedantį daugiausia iš C4 angliavandenilių ir alkil-tret.-butilo eterio, kaip panaudoto tirpiklio, išeinančio iš b) stadijos absorbcinės kolonos dugninės dalies, tiekia į c) stadijos distiliacinę koloną.
  3. 3. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad skystą mišinį, susidedantį daugiausia iš C4 angliavandenilių ir alkil-tret.-butilo eterio, kaip panaudoto tirpiklio, išeinančio iš b) stadijos absorbLT 3984 B cinės kolonos dugninės dalies, tiekia i e) stadijos distiliacinę koloną.
  4. 4. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad skystą mišinį, susidedantį daugiausia iš C4 angliavandenilių ir alkil-tret.-butilo eterio, kaip panaudoto tirpiklio, išeinančio iš b) stadijos absorbcinės kolonos dugninės dalies, tiekia į d) stadijos reaktorių.
  5. 5. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad skystą mišinį, susidedantį daugiausia iš C4 angliavandenilių ir alkil-tret.-butilo eterio kaip panaudoto tirpiklio, ateinančio iš b) stadijos absorbcinės kolonos dugninės dalies, tiekia iš dalies į
    c) stadijos distiliacinę koloną ir/arba iš dalies į
    e) stadijos distiliacinę koloną, ir/arba iš dalies į
    d) stadijos reaktorių.
  6. 6. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad skystąją dalį, turinčią daugiausia alkiltret. -butilo eterio, tiekia į absorbcinę koloną, be to, gryno tirpiklio kiekis sudaro nuo 15 iki 50 tūrio % bendro skysčio kiekio, išeinančio iš e) stadijos distiliacinės kolonos.
    7. Budas pagal 1 punktą, b e s isk i r i a n t i s tuo, kad skystoji dalis, turinti daugiausia alkil- tret.-butilo eterio, sudaro nuo 30 iki 45 tūrio % bend- ro skysčio kiekio, išeinančio iš e) stadijos disti- liacinės kolonos. 8. Budas pagal 1 punktą, b e s isk i r i a n t i s
    tuo, kad spiritą, atskirtą distiliacinęj e kolonoje, po
    g) stadijos plovimo kolonos, reciklizuoja į d) stadijos reaktorių, ir/arba, jeigu naudoja du ir daugiau reakLT 3984 B torių, tai - į f) stadijos reaktorių, ir/arba - b) stadijos absorbcinę koloną.
  7. 9. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis 5 tuo, kad nesureagavusius C4 angliavandenilius, išskirtus g) stadijos plovimo kolonoje, sumaišo su srautu, turinčiu izobutano iš a) stadijos.
  8. 10. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis 10 tuo, kad reaktorių ir distiliacinę koloną sujungia į vieną vienetą, ir toks įrenginys žinomas kaip kolonareaktorius, iš kurio betarpiškai teka skystis, turintis daugiausia alkil-tret.-butilo eterio, kurio dalis tiekiama į b) stadijos absorbcinę koloną.
LTIP1827A 1991-02-28 1994-01-28 Method for preparing isobutene and alkyl-tret.-butylether LT3984B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI910519A IT1247108B (it) 1991-02-28 1991-02-28 Procedimento integrato per la produzione di iso-butene ed eteri alchil-ter-butilici.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LTIP1827A LTIP1827A (en) 1995-08-25
LT3984B true LT3984B (en) 1996-06-25

Family

ID=11358786

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LTIP1827A LT3984B (en) 1991-02-28 1994-01-28 Method for preparing isobutene and alkyl-tret.-butylether

Country Status (16)

Country Link
US (2) US5254764A (lt)
EP (1) EP0502265B1 (lt)
JP (1) JPH04275239A (lt)
CN (1) CN1034164C (lt)
CA (1) CA2054894A1 (lt)
DE (1) DE69112024T2 (lt)
DZ (1) DZ1541A1 (lt)
GR (1) GR3017225T3 (lt)
IT (1) IT1247108B (lt)
LT (1) LT3984B (lt)
MX (1) MX9200270A (lt)
NO (1) NO175855C (lt)
NZ (1) NZ240472A (lt)
RU (1) RU2078074C1 (lt)
SA (1) SA91120242B1 (lt)
TR (1) TR25683A (lt)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4035274C1 (lt) * 1990-11-02 1991-11-07 Mannesmann Ag, 4000 Duesseldorf, De
US5292964A (en) * 1992-11-16 1994-03-08 Arco Chemical Technology, L.P. Preparation of alkyl tertiary butyl ether
US5516965A (en) * 1995-01-18 1996-05-14 Exxon Research And Engineering Company Unsaturates recovery and recycle process
US5981818A (en) * 1995-03-21 1999-11-09 Stone & Webster Engineering Corp. Integrated cracking and olefins derivative process utilizing dilute olefins
FI101220B (fi) * 1995-12-22 1998-05-15 Neste Oy Menetelmä alkyylieetterien ja niiden seosten valmistamiseksi
US7074978B2 (en) * 2003-02-25 2006-07-11 Abb Lummus Global Inc. Process for the production of alkylbenzene
DE102006033415A1 (de) * 2006-07-19 2008-01-31 Oxeno Olefinchemie Gmbh Verfahren zur Herstellung von Alkyl-tert.-butylethern mit optimierter Temperaturführung in den Reaktoren
US20090112030A1 (en) * 2007-10-30 2009-04-30 Eng Curtis N Method for olefin production from butanes
US8080698B2 (en) * 2007-10-30 2011-12-20 Kellogg Brown & Root Llc Method for olefin production from butanes and cracking refinery hydrocarbons and alkanes
US20090112032A1 (en) * 2007-10-30 2009-04-30 Eng Curtis N Method for olefin production from butanes and cracking refinery hydrocarbons
US20090112038A1 (en) * 2007-10-30 2009-04-30 Eng Curtis N Method for olefin production from butanes using one or more risers
CN103420768B (zh) * 2012-05-16 2016-01-13 中国石油化工股份有限公司 异丁烷制异丁烯的方法
WO2014008008A1 (en) 2012-07-06 2014-01-09 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Hydrocarbon conversion process
CN103232312B (zh) * 2013-05-07 2015-01-07 青岛京齐新材料科技有限公司 异丁烷脱氢制备异丁烯的装置及工艺
CN106187665B (zh) * 2016-07-05 2018-10-19 中石化上海工程有限公司 吸收分离异丁烯装置轻烃的方法
CN106045810B (zh) * 2016-07-05 2018-10-19 中石化上海工程有限公司 异丁烯生产方法
CN106187667B (zh) * 2016-07-05 2018-12-04 中石化上海工程有限公司 甲醇作吸收剂分离异丁烯装置轻烃的方法
MY189908A (en) * 2016-09-06 2022-03-21 Mitsubishi Chem Corp Method for separating and purifying isobutylene and method for producing isobutylene
EP4073024A1 (en) * 2019-12-11 2022-10-19 SABIC Global Technologies B.V. Systems and methods for mtbe production

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1012690B (it) 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la produzione di eteri ter alchilici

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2921576A1 (de) * 1979-05-28 1980-12-04 Davy International Ag Verfahren zur herstellung von methyl-tert.-butylaether
FR2594139B1 (fr) * 1986-02-13 1988-05-20 Inst Francais Du Petrole Procede d'obtention de methyltertiobutylether de supercarburant et de combustible pour carburateur a partir des butanes et/ou des coupes c4 d'un craquage ou d'un reformage catalytique
US4695662A (en) * 1986-04-04 1987-09-22 Uop Inc. Light paraffin dehydrogenation process
US4906788A (en) * 1987-07-01 1990-03-06 Uop Combined dehydrogenation etherification process
US4806695A (en) * 1987-10-30 1989-02-21 Uop Inc. Process for etherification of a dehydrogenation zone effluent

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1012690B (it) 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la produzione di eteri ter alchilici

Also Published As

Publication number Publication date
CN1064476A (zh) 1992-09-16
US5446224A (en) 1995-08-29
DE69112024D1 (de) 1995-09-14
ITMI910519A0 (it) 1991-02-28
JPH04275239A (ja) 1992-09-30
LTIP1827A (en) 1995-08-25
RU2078074C1 (ru) 1997-04-27
NO914310D0 (no) 1991-11-04
EP0502265A2 (en) 1992-09-09
NO175855C (no) 1994-12-21
CN1034164C (zh) 1997-03-05
EP0502265A3 (en) 1993-01-20
ITMI910519A1 (it) 1992-08-28
MX9200270A (es) 1992-06-01
NO914310L (no) 1992-08-31
NZ240472A (en) 1994-04-27
DZ1541A1 (fr) 2002-02-17
TR25683A (tr) 1993-09-01
EP0502265B1 (en) 1995-08-09
CA2054894A1 (en) 1992-08-29
GR3017225T3 (en) 1995-11-30
IT1247108B (it) 1994-12-12
NO175855B (lt) 1994-09-12
DE69112024T2 (de) 1996-02-29
SA91120242B1 (ar) 2004-06-29
US5254764A (en) 1993-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
LT3984B (en) Method for preparing isobutene and alkyl-tret.-butylether
RU2266885C2 (ru) Способ получения пропилена из метанола
RU2144912C1 (ru) Способ получения продукта, содержащего диметиловый эфир, до 20% по массе метанола и до 20% по массе воды
US4387263A (en) Process for mixing olefins
US2775103A (en) Hydrocarbon separation
US6212905B1 (en) Production of ethylene using high temperature demethanization
US5220097A (en) Front-end hydrogenation and absorption process for ethylene recovery
US2619814A (en) Fractional distillation
US4329516A (en) Process for the production of methyl t-butyl ether
US2813920A (en) Production of ethylene
US3902329A (en) Distillation of methane and hydrogen from ethylene
JPH06219969A (ja) 流出物中の水を阻害するための手段を備える、c2+パラフィン系仕込原料の接触脱水素方法および装置
US4072604A (en) Process to separate hydrocarbons from gas streams
US2626282A (en) Vapor phase production of betamethylmercaptopropionaldehyde
US2659453A (en) Separation of acetylene from gaseous mixtures by glycolonitrile
JPS63255239A (ja) 1,3−ブタジエンを得る方法
KR920014751A (ko) 3차 부틸 에틸 에테르 및 에탄올의 분리방법
US2236978A (en) Manufacture of acetylene
US4885063A (en) Method and apparatus for olefin recovery
US3444072A (en) Method for minimizing hydrogen losses in high pressure processes
KR950032047A (ko) 2단계 증류 단계를 포함하는 에테르 정제 방법
US3150199A (en) Separation of hydrocarbons
US3229471A (en) Fractional distillation
JP3650849B2 (ja) 自動冷却系を備える、c2+パラフィン系仕込原料の接触脱水素方法および装置
RU2724583C1 (ru) Установка для разделения продуктов реакции каталитической ароматизации углеводородов с3-с4

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 19990128