HUT76919A - Eljárás tej előkezelésére sajt- és túrókészítéshez - Google Patents

Eljárás tej előkezelésére sajt- és túrókészítéshez Download PDF

Info

Publication number
HUT76919A
HUT76919A HU9601603A HU9601603A HUT76919A HU T76919 A HUT76919 A HU T76919A HU 9601603 A HU9601603 A HU 9601603A HU 9601603 A HU9601603 A HU 9601603A HU T76919 A HUT76919 A HU T76919A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
milk
cheese
disaggregation
fat
micelle complexes
Prior art date
Application number
HU9601603A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9601603D0 (en
Inventor
Gabriel Petranin
Ján Subák
Milos Sálus
Original Assignee
Zempmilk A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zempmilk A.S. filed Critical Zempmilk A.S.
Publication of HU9601603D0 publication Critical patent/HU9601603D0/hu
Publication of HUT76919A publication Critical patent/HUT76919A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C19/00Cheese; Cheese preparations; Making thereof
    • A23C19/02Making cheese curd
    • A23C19/05Treating milk before coagulation; Separating whey from curd
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C19/00Cheese; Cheese preparations; Making thereof
    • A23C19/02Making cheese curd
    • A23C19/024Making cheese curd using continuous procedure
    • A23C19/0245Making cheese curd using continuous procedure with immobilized enzymes or microorganisms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás tej előkezelésére sajtés túrókészítéshez. A találmány szerinti eljárást alkalmazva növelhető a tejből kinyert fehérjék és zsírok mennyisége.
Az aludttej-, sajt- és kazeingyártásra irányuló ismert tejfeldolgozási eljárások a kazeinnek a tejből való kicsapására alkalmazott megoldás szempontjából két csoportra oszthatók. Az egyik megoldás szerint a kazeint a tej izoelektromos pontjára (pH 4,5) történő savanyításával csapják ki, míg a másik megoldás szerint erre a célra enzimeket, például oltóenzimet használnak. A tejfehérjék körülbelül 80 tömeg %-át a kazein, 20 tömeg %-át pedig egyéb fehérjék alkotják, amelyeket savófehérjéknek neveznek. A kazein kicsapására alkalmazott, fent említett megoldások egyikével sem küszöbölhető ki a biológiailag értékes fehérjék megjelenése a hulladékanyagban. A kezelt tejből kinyerhető fehérjék mennyiségének növelése érdekében a savófehérjék jobb hasznosulására kell törekedni.
Az eddig alkalmazott tej-előkezelési eljárások néhány fő csoportra oszthatók. Az első csoportba az ultraszűrésen, diaszűrésen és dehidratáláson alapuló eljárások tartoznak. Ezeknél az eljárásoknál a tejet ultraszűrő berendezésben besűrítik (lásd például a 242 219 és 255 311 sz. csehszlovákiai szabadalmi leírást), vagy az ultraszűrést és a dehidratálást egymással kombinálják, majd a kapott sűrítményt diaszűrésnek vetik alá (lásd például a 247 832, 255 472 és 257 577 sz. német demokratikus köztársaságbeli, 2 035 534 és 2 064 974 sz. német szövetségi köztársaságbeli és 4 449 231 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást). A második csoportba azok az eljárások tartoznak, ahol a savóból elkülöníthető fehérje mennyiségét ultraszűréssel, megnövelt hőmérsékleten végzett kicsapással vagy elektromos úton növelik. 85°C-nál magasabb hőmérsékleten való hőkezelés hatására a tejfehérjék kicsapódnak a savóból (lásd a 170 385 sz. cseh• · · · · · • β · · · · ♦ · · · · ···· ·· ·· ··· ·
- 3 szlovákiai szabadalmi leírást). Más megoldás szerint a savót hőkezelésnek vetik alá, miközben a savóhoz kalciumsókat adnak, és ezután a savót normál hőmérsékleten ioncserés kezelésnek vetik alá (129 343 sz. lengyel szabadalmi leírás). Ismét más megoldás szerint a tejet feldolgozás előtt a savóból ultraszűréssel vagy elektrolízissel kapott koncentrátummal dúsítják (1 220 608 sz. szovjet szabadalmi leírás).
További csoportot alkotnak azok az eljárások, amelyek során a tejet sajtkészítés előtt 12 MPa-t meghaladó nyomáson homogenizálják. A homogenizálás során a kazein-micellán részben feltöredeznek, és az így szabaddá vált aminosavak karboxilcsoportjai megkötik a szabad kalciumot, aminek következtében nő a tej alvadóképessége (93 876 sz. lengyel szabadalmi leírás). Hasonló megoldást ismertet a 257 577 sz. német demokratikus köztársaságbeli szabadalmi leírás, amely szerint a tejet turbulens áramban, 100-200 kPa nyomáson egy 85-95°C-ra felfűtött hőkezelőn bocsátják át.
A tej előkezelésének legegyszerűbb és leghatásosabb módját képező eljárások azon a tényen alapulnak, hogy a tej alvadása során ionizálható kalcium kötődik a kazeinhez, amelyben a kappa-kazeint a proteolitikus enzimek hidrolizálják. Noha a nyers tej elegendő ionizálható kalciumot tartalmaz, a tej pasztőrözése során csökken az ásványi sók mennyisége. A tej kalciumtartalma a tehenek élettani állapotára visszavezethető okok miatt is csökkenhet. Ezért a fehérjehozam növelése céljából a tej kalciumtartalmát kalciumsók beadagolásával növelik, ami fokozza a tej alvadóképességét (lásd • · · például a 178 691 sz. csehszlovákiai és a 86 491, 88 360 és 118 079 sz. lengyel szabadalmi leírást) .
A tej kalciumsókkal való ismert előkezelése során a kalciumsókat a lefölözés és pasztőrözés előtt adagolják be (192 981 sz. csehszlovákiai szabadalmi leírás), majd a tejét 80-90°C-ra melegítuk, vagy a kalciumsókat a pasztőrözés előtt adagolják be, következésképpen a tej felmelegítése után az oldhatatlan kalciumsó-tartalom komplexben való kötődés vagy nátrium-kationokra cserélődés révén csökken (184 077 sz.
csehszlovákiai, 1 222 236 sz. szovjet és 82 699 és 83 265 sz. lengyel szabadalmi leírás).
A tej sajt- és túrókészítéshez való előkezelésének fent ismertetett módszereinél hátrányt jelent, hogy speciális kezelőberendezésekre (ultraszűrő, diaszűrő és elektrolizáló berendezésekre) van szükség, illetve a tej 85°C fölötti hőmérsékletre való melegítése vagy a 200 kPa-nál nagyobb nyomás alkalmazása jelentős energiabefektetést igényel. Az egyéb eljárásoknál termikusán destabilizáló vegyülete, ioncserélők beadagolására van szükség.
Az ismert megoldásokat a hátrányok oldaláról vizsgálva a kalciumtartalom módosításán alapuló tej-előkezelés tűnik a legegyszerűbb és legcélravezetőbb módszernek. Az a megoldás azonban, amikor a tejhez pasztőrözés előtt egy alkalommal meghatározott mennyiségű kalciumsót adnak, az oltott aludttej konzisztenciájának romlásával járhat. Ezért a tej felmelegítése után ismét szabályozni kell az oldhatatlan kalciumsók koncentrációját a kalcium komplex vegyületekben való megkötése vagy a nátrium-kationok kalcium-kationokra való cserélése révén.
A találmány szerinti megoldást alkalmazva a fent ismertetett hátrányok nagyrészt kiküszöbölhetők. A találmány lényege az, hogy a tej 72-90°C-on végzett pasztőrözése után homogenizátorban, 55-74°C hőmérsékleten és 4-8 MPa nyomáson fiziko-kémiailag dezaggregáljuk a tejben lévő zsírt és a kazein micella-komplexeket és részlegesen dezaggregáljuk az oldható savófehérje micella-komplexeket, és a tejhez a tejfeldolgozás különböző szakaszaiban osztott részletekben, legalább két dózisban adott mennyiségű kalcíumsót adunk.
A fenti eljárás alapvetően két változatban hajtható végre. Az egyik változat szerint a pasztőrözés során a hőmérsékletet 85°C-on tartjuk, míg a tejben lévő zsír és a kazein micella-komplexek dezaggregálása és az oldható fehérje micella-komplexek részleges dezaggregálása során a hőmérsékletet 55-65°C-on tartjuk. A másik változat szerint energiakímélő pasztőrözést végzünk 72-74°C-on, és a zsír és a fehérje komplexek dezaggregálását 70-74°C-on végezzük. Az adott menynyiségű oldható kalciumsót a tej mikrobiológiai körülményeinek standardizálása előtt és után adhatjuk a tejhez a kalciumsók összmennyiségére vonatkoztatott (1/3—1/2) : (2/3-1/2) arányban. A kalciumsókat három azonos részletre elosztva is beadagolhatjuk úgy, hogy az első részletet a pasztőrözés előtt, a fennmaradt két részletet pedig a tej mikrobiológiai körülményeinek alvasztás előtti standardizálása előtt és után adagoljuk be.
A találmány szerinti eljárás a kalciumsók osztott részletekben (lépésenként) való beadagolásának hatására fellépő fiziko-kémiai változások, valamint a tejben lévő zsír és kazein-micellák termomechanikai kezelésekor fellépő dezaggregálódás kombinálása révén elért szinergizmust hasznosítja. A kalciumsók osztott részletekben (lépésenként) való beadagolásának eredményeként a tejben lévő szabad és kötött kalcium aránya olyan kedvező értékre áll be, ami előnyösen befolyásoja a koagulált fehérjének a kazein-komplexre vonatkoztatott hozamát. A dezaggregálás során a zsír-agglomerátumok vagy a zsírglobulus-agglomerátumok lényegesen kisebb (4 MPa és 8 MPa közötti) nyomáson távolíthatók el a tejből, mint a tej homogenizál ás a kor .
Az adott körülmények között végzett dezaggregálás során a tej albumin- és globulin-frakcióinak oldható fehérje-komplexei (alfa-laktalbumin, globulin) és a kazein micellák komplexei részlegesen megbomlanak, így lehetővé válik azok koagulálása a sajtkészítés során. A dezaggregálás során az oldható fehérje-micellák és a para-kappa-kazein komplexei is részlegesen megbomlanak. Ezek vízben oldható anyagok, és a klasszikus sajtgyártási eljárás során nem koagulálnak a sajtban. A találmány szerinti tej-előkezelési eljárással ezek az oldható fehérjék (úgynevezett savófehérjék) és a para-kappa-kazein-komponensek is összegyűjthetők. A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy a fent ismertetett dezaggregálás a teljes tejből kiinduló klasszikus természetes sajtgyártásnál használt homogenizátorban végrehajtható.
-ΊΑ találmány szerinti eljárást alkalmazva minimumra csökkenthető a savóban veszendőbe ment tej zsír mennyisége, és a savó fehérjetartalma - a találmány szerinti megoldással egybevethető, tehéntejből kiinduló természetes sajt- és túrógyártási módszerekkel összehasonlítva - 5-10 %-kal csökkenthető .
A kalciumsók osztott részletekben (lépésenként) történő adagolása és a dezaggregálás hatásai között fellépő szinergizmus a következőképpen magyarázható: A tej bármely hőkezelése (például a pasztőrözés) inaktiválja a tejben lévő szabad kalcium egy részét. Kalciumsók ismételt beadagolásával a szabad kalcium hatása visszaállítható. így a fehérje-koagulálás enzimes reakcióinak kialakulásához jó alap teremthető.
A szabad kalcium aktivitásának és a tejben lévő zsír dezaggregálási körülményeinek szabályozása, valamint az oldható fehérje micella-komplexek megbontása révén az úgynevezett savófehérjék és a para-kappa-kazein komponensek is koaguláltathatókká válnak. A találmány szerinti eljárással előkezelt tej feldolgozása után kapott maradékok már csak elhanyagolható mennyiségű oldható savófehérjét és para-kappa-kazein komponenseket tartalmaznak. Ez a tény azt bizonyítja, hogy a fiziko-kémiai körülmények megváltoztatásának hatására az oldható savófehérjék és para-kappa-kazein komponensek túlnyomó része koagulál, és a koagulált fehérjék részét képezi, következésképpen nő a tejből kinyert fehérjék mennyisége a találmány szerinti eljárást hasznosító sajtgyártás során. A tej teljes előkezelési műveletébe, de különösen a tej mikrobiológiai körülményeinek standardizálása során jelenlévő szabad kalcium
- 8 kedvező hatását az is igazolja, hogy - miként a találmány szerinti eljárás felhasználásával gyártott sajtminták elemzésekor felvett kromatogramok és elektroforézis-görbék mutatják - jelentősen nő a savóból elkülönített fehérjék mennyisége. A találmány szerinti eljárással előkezelt tejből gyártott sajt szerkezete fehérjetartalom szempontjából az úgynevezett savófehérjékkel és para-kappa-kazein komponensekkel dúsított, és ebben a tekintetben alapvetően eltér a klasszikus módszerrel készített természetes sajtétól.
A találmány szerinti eljárással a savóba jutott tej-zsiradékok mennyisége is csökkenthető, így egy előírt zsírtartalmú sajt előállításához kisebb zsírtartalmú tejet is felhasználhatunk. A dezaggregálás hatására a tej-zsiradékok apró (1-4 μπι méretű) globulusok formájában vannak jelen, en-.
nek következtében a sajtérlelés során a zsír lipolízise gyorsabban megy végbe, a sajt érése is gyorsabb, és javulnak a sajt érzékszervi jellemzői.
A jelenlegi ismeretek szerint a tej homogenizálásakor szokásosan alkalmazott hőmérséklet és nyomás hatására a sajt textúrája, valamint biológiai és érzékszervi jellemzői egyaránt romlanak. A jelenlegi ismeretek szerint az alvasztás előtt egy részletben beadagolt kalciumsónak nincs jelentős hatása a fehérjehozamra, és a sajt érzékszervi jellemzőit nem befolyásolja. Nem volt tehát előre látható, hogy a találmány szerinti eljárást alkalmazva a sajt textúrája nem válik keménnyé, és az úgynevezett savófehérjék és para-kappa-kazein komponensek megjelenése a sajtban nemcsak megőrzi, hanem egyenesen javítja a végtermék (a természetes sajt) minőségi, biológiai és érzékszervi jellemzőit. További előny, hogy ezek a hatások a természetes sajt klasszikus gyártására alkalmazott, meglévő berendezéseket felhasználva elérhetők.
A találmány szerinti tej-előkezelési eljárás további kedvező hatása, hogy a sómolekuklák gyorsabban és nagyobb mértékben diffundálnak az aludttej szerkezetébe. A kalciumsók osztott részletekben (lépésenként) való beadagolása és a dezaggregálás együttes eredményeként a kapott aludttej szerkezete (a fehérjék és zsírok tekintetében) rendezettebb és szabályosabb a klasszikus eljárással elérhetőnél. Ez a szerkezet a só gyorsabb és hatásosabb diffúzióját teszi lehetővé, így a sóoldatos sózás időigénye 30-50 %-kal csökkenthető. Ezáltal üzemi körülmények között optimalizálható a sózásra használt berendezések kapacitásának kihasználása.
Az enzimes sajt- és túrógyártáshoz szükséges tej-előkezelés folyamata a következő műveleti lépésekből áll: a nyers tej pasztőrözése; a tejben lévő zsír és a fehérje micella-komplexek dezaggregálása; a tej mikrobiológiai körülményeinek standardizálása és a tejsavanyítás beállítása; előérlelés a sajtgyártó gépben; alvasztás; az aludttej szárítása. A következő példákban a találmány szerinti tej-előkezelési eljárást részletesebben ismertetjük.
1. példa
Encián típusú (felületén fehér nemespenésszel borított) sajt gyártására szánt nyers tejet 85°C-on pasztőröztünk, majd homogenizátorban teljesen vagy részlegesen dezaggregáltunk a következők szerint:
• « · • « · ·
-10a) 2,75 % zsírtartalomra standardizált tejet 60°C-ra előmelegítettünk, és 6 MPa nyomáson dezaggregáltuk a tejben lévő zsírt és megbontottuk a tejben lévő micella-komplexeket.
b) A homogenizátorba az első regeneráló szakaszból elkülönített lefölözött tejet szívattunk, majd a homogenizátorba bevezettük a centrifugálási lépésben kapott kis zsírtartalmú tejszínt. Ezután a hőmérsékletet 65°C-ra és a nyomást 6,5 MPa-ra beállítva elvégeztük a dezaggregálást . A dezaggregált anyag egy részét ezután visszavezettük a pasztőröző műveletsor első regeneráló szakaszába, ahol összekevertük a lefölözött tej maradékával.
A pasztőrözés és a tejben lévő zsír és fehérje micella-komplexek dezaggregálása után a tejhez adott mennyiségű telített vizes kalcium-klorid oldatot adtunk. Az így előkezelt tej zsírtartaolmát 2,75 %-ra standardizáltuk, a savanyító aktivitást beállítottuk, és a tejet a szokásos technológiai körülmények között egy napon át előérleltük. A tej alvadása 8-8,6°SH savasságnál 28°C-on ment végbe. A tej előkezelésének teljes időtartama az alvasztástól a maganyag szállítószalagra helyezéséig (szilárdítás) 55-70 perc volt.
2. példa
A teljes adott mennyiségű telített vizes kalcium-klorid oldat felét csemegetúró gyártására szánt, pasztőrözött tejhez (zsírtartalom: a szárazanyag 10 %-a) adtuk. Ezután a tej zsírtartalmát 0,35 %-ra standardizáltuk, a tejet 65 °C-ra előmelegítettük, és homogenizátorban 7 MPa nyomáson dezaggregáltuk. Alvasztás előtt a tejhez hozzáadtuk a teli• ·
-11tett vizes kalcium-klorid oldat másik felét, majd a tejet a szokásos technológiával feldolgoztuk.
3. példa
A teljes adott mennyiségű telített vizes kalcium-klorid oldat egyharmadát Edami típusú sajt gyártására szánt nyers tejhez adtuk. Ezután a tejet energiakímélő eljárással 72°C-on pasztőröztük, majd a tejben lévő zsírt és fehérje micella-komplexeket homogenizátorban dezaggregáltuk. Teljes vagy részleges dezaggregálást végeztünk a következők szerint:
a) 2,55 %-ra standardizált zsírtartalmú tejet 72°C hőmérsékleten, 5,5 MPa nyomáson dezaggregáltunk.
b) Az első regeneráló szakaszból származó lefölözött tejet a homogenizátorba szívattuk, és a lefölözőben kapott kis zsírtartalmú tejszínt a homogenizátorhoz vezettük. A dezaggregálást 72&C hőmérsékleten, 7,5 MPa nyomáson végeztük. A dezaggregált anyagrészletet visszavezettük a pasztőröző műveletsor első regeneráló szakaszába, és ott hozzáadtuk a lefölözött tej maradékához.
A tej pasztőrözése és dezaggregálása után a tejhez hozzáadtuk a telített vizes kalcium-klorid oldat második harmadát. Ezután a tejet a kívánt 2,7 % zsírtartalomra standardizáltuk, a savanyítási aktivitást beállítottuk, és a tejet egy napon át a szokásos technológiai körülmények között előérleltük. Ezután a tejhez a sajtgyártó berendezésben hozzáadtuk a telített vizes kalcium-klorid oldat maradék egyharmadát, a savasságot beállítottuk, a tejet 30-35°C-on alvasztottuk, és 50-70 percig 38-45°C-on szárítottuk.
-12A találmány szerinti eljárás a példaként bemutatott eseteken kívül nem-tradicionális, változó szárazanyag-tartalmú és a szárazanyagban változó mennyiségű zsírt tartalmazó, főként félkemény sajtféleségek, valamint túró előállításában is hasznosítható.

Claims (3)

1. Eljárás tej előkezelésére sajt és túró készítéséhez, azzal j e 1 1 e mezve, hogy a tej 72-90°C-on végzett pasztőrözése után homogenizátorban, 55-74°C hőmérsékleten és 4-8 MPa nyomáson fiziko-kémiailag dezaggregáljuk a tejben lévő zsírt és a kazein micella-komplexeket és részlegesen dezaggregáljuk az oldható savófehérje micella-komplexeket, és a tejhez a tejfeldolgozás különböző szakaszaiban osztott részletekben, legalább két dózisban adott mennyiségű kalciumsót adunk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás tej előkezelésére sajt és túró készítéséhez, azzal jellemezve, hogy a tej 85°C-on végzett pasztőrözése után a tejben lévő zsír és a kazein micella-komplexek dezaggregálását és az oldható fehérje micella-komplexek részleges dezaggregálását 55-65°C hőmérsékleten végezzük, és az adott mennyiségű oldható kalciumsót két részletben, az összmennyiségre vonatkoztatott (1/3-1/2) : (2/3—1/2) arányban, a tej mikrobiológiai körülményeinek standardizálása előtt és után adjuk a kezelt tejhez.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás tej előkezelésére sajt és túró készítéséhez, azzal jellemezve, hogy a tej 72-74'C-on végzett pasztőrözése után a tejben lévő zsír és a kazein micella-komplexek dezaggregálását és az oldható fehérje micella-komplexek részleges dezaggregálását 70-74°C-on végezzük, és az adott mennyiségű oldható kalciumsót három részletben, célszerűen három azonos részletben, a pasz···· ·· · · ·· «····· * · « » · · · · ··· • · · · · ···· * ·· »· ··· 4 ··
-14tőrözés előtt, valamint a tej mikrobiológiai körülményeinek standardizálása előtt és után adjuk a tejhez.
A bejelentő helyett
HU9601603A 1993-12-14 1994-12-14 Eljárás tej előkezelésére sajt- és túrókészítéshez HUT76919A (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1420-93A SK142093A3 (en) 1993-12-14 1993-12-14 Method of arrangment of milk at production of cheeses and curds

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9601603D0 HU9601603D0 (en) 1996-08-28
HUT76919A true HUT76919A (hu) 1998-01-28

Family

ID=20434539

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601603A HUT76919A (hu) 1993-12-14 1994-12-14 Eljárás tej előkezelésére sajt- és túrókészítéshez

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0735825B1 (hu)
AT (1) ATE213388T1 (hu)
DE (1) DE69429929D1 (hu)
HU (1) HUT76919A (hu)
PL (1) PL175884B1 (hu)
SK (1) SK142093A3 (hu)
WO (1) WO1995016357A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2308052A (en) * 1995-12-15 1997-06-18 Blesinger Ludwig Stephan Cheese production

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1522455A (fr) * 1967-03-15 1968-04-26 Bel La Vache Qui Rit Fromage Procédé de coagulation du lait
JPS5978643A (ja) * 1982-10-27 1984-05-07 Fuji Oil Co Ltd クリ−ムチ−ズ様食品の製造法
US5094873A (en) * 1990-08-14 1992-03-10 Kraft General Foods, Inc. Process of making a non-fat natural cheese

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995016357A1 (en) 1995-06-22
SK142093A3 (en) 1995-07-11
DE69429929D1 (de) 2002-03-28
PL315109A1 (en) 1996-10-14
ATE213388T1 (de) 2002-03-15
EP0735825A1 (en) 1996-10-09
EP0735825B1 (en) 2002-02-20
PL175884B1 (pl) 1999-03-31
HU9601603D0 (en) 1996-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2003288836B2 (en) Dairy protein process and applications thereof
JP2008525019A (ja) 乳清製品およびその製造方法
KR20010100985A (ko) 치즈 및 치즈제품의 제조방법
RU2358435C2 (ru) Способ получения концентрированного молочно-белкового ингредиента с последующим получением из него плавленого сыра
JP4701472B2 (ja) 乳カルシウム組成物の製造方法
BRPI0720681A2 (pt) Método para produzir queijo
JP3210333B2 (ja) 等電pHにおいて凝集可能な蛋白、例えばカゼインのアルカリ金属イオン含量の加減による即時熱的凝集法、かくして得られる凝塊およびその使用、特に食料品の製造のための使用
KR20060125679A (ko) 낙농 스트림으로부터 단백질 조성물의 제조 방법과 치즈제조 성분으로서의 단백질 조성물의 용도
EP0482107B1 (en) A process for continuous production of cottage cheese from ultrafiltered milk
DE60010179T2 (de) Verfahren zur Einarbeitung von Molkeproteinen in Käse mittels Transglutaminase
JP3643932B2 (ja) チーズカードの製造方法
HUT76919A (hu) Eljárás tej előkezelésére sajt- és túrókészítéshez
JP2001522246A (ja) 半硬質タイプのチーズの製造法
Remeuf et al. Technological adjustment of goat milk containing low synthesis-rate αs1-casein variants
EP0187831A1 (en) Method for making cheese using carrageenan
US20030224096A1 (en) Whey protein hydrolysate
SU1472032A1 (ru) Способ производства творога
WO2022136561A1 (en) Method of treating cheese curds
AU631003C (en) A process for continuous production of cottage cheese from ultrafiltered milk
Iannella Original Paper Camel, Donkey and Horse Cheese Making with a High Transformation Yield by Natural Thickeners and Lactic Coagulation
CZ278569B6 (en) Process of treating milk for producing cheeses and quarks

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee