HUT71166A - Pkésszerszám - Google Patents
Pkésszerszám Download PDFInfo
- Publication number
- HUT71166A HUT71166A HU9501520A HU9501520A HUT71166A HU T71166 A HUT71166 A HU T71166A HU 9501520 A HU9501520 A HU 9501520A HU 9501520 A HU9501520 A HU 9501520A HU T71166 A HUT71166 A HU T71166A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- coupling
- press
- tool according
- jaw
- press tool
- Prior art date
Links
Landscapes
- Clamps And Clips (AREA)
Abstract
A présszerszám, amely főleg csőalakú munkadarabok
összekötésére szolgál, csuklósán összekötött
szoritópofa-elemekből /6, 7, 8, 9, 1°/ álló présgyürüvel
/5/ rendelkezik. A présszerszám /4/ legalább egy záródási
helyen két szoritópofa-elem között nyitva van, és ott
támadáspontok találhatók egy zárószerkezet számára, amivel
a szoritópofa-elemek zárt gyűrűvé zárhatók össze.
-Jink é rdokében—iaoTCy cLprésszff^&i^ám-ttí-kalmQaáaát kűlönesenl
4 nagyobb csőátmérők esetében ^e-gkönuyíts&fe), legalább egy
olyan csatolótagja /49, 50/ van, mellyel a záródási rés/ek/
/AS/ melletti szoritópofa-elemek /6, 10/«provizórikusán
összeköthetők. A csatolótag - csatolóheveder /49, 50/ -
az összecsatolt állapotban a záródási irányban rugalmasan
utánengedően van kialakítva.
Description
A találmány tárgya présszerszám, különösen csőalakú munkadarabok összekötéséhez, amely présszerszám leginkább minimum három, egymással csuklósán összekötött szoblr, ritópofa-elemből álló présgyürüvel ahol a présszerszám legalább egy záródási helyen két szoritópofa-elem között nyitva van és ott támadáspontok vannak egy zárószerkezet számára, amivel a sz őrit ópof a-elemek zárt gyűrűvé hozha352/2 ···· ·· * ······· · «« » · ···« ···· ·♦ ·· «· · tók össze.
Csővégek összekötéséhez ismeretes az, hogy hüvelyalakú présszerelvényeket alkalmaznak, melyek plasztikusan deformálhatók és fémből, előnyösen acélból vannak. Belső átmérőjük annyival nagyobb, mint az összekötendő csővégek külső átmérője, hogy sugárirányban történő öszszepréseléskor a csővégek palástfelületén felfeküdve ma.radandóan deformálódjon. Ilyen csőösszekötések és az ezekhez tartozó présszerelvények ismerhetők meg például a DB-0 1 187 870 és a DE-G 40 12 504- számú leírásokból.
A sugárirányban történő összepréseléshez különféle présszerszám-alakokat fejlesztettek ki. Mivel az eljárást először kisebb átmérőjű csövek összekötéséhez alkalmazták, eleinte olyan présszerszámok terjedtek el, amelyek csak két szoritópofával rendelkeztek /lásd a DB-A 54 23 283 számú leirást/C Amennyiben nagyobb átmérőcsökkentések, illetve össze sajtolási mélységek szükségesek - például, ha a csőösszekötésnek nagyobb belsőnyomást kell elviselnie akkor kívánatos, hogy kettőnél több szoritópofát alkalmazzanak, ami nem jár a szőrit ópofák homlokoldalai között kifelé álló bordák keletkezésével, mivel ezek megakadályoznák a szoritópofák tökéletes összezáródását. Ilyen tipusú, egyszerű kialakítású présszerszámokat ismertet az EP-A 0 451 806 számú leírás. Ennél különösen figyelemreméltók a 7. és 8. ábrákon bemutatott présszerszámok, mivel ezek alkalmasak nagyobb és igen nagy átmérőjű csővégek összekötéséhez.
Ezek a présszerszámok egy záródási helyen nyi3 ·· ···· • · » • » » · * ···· ·» ·* Μ » · · • »· tott présgyürüvel rendelkeznek, amely egymással csuklósán összekötött szőri tópof a-elemekből van összetéve; a szoritópofa-elemek egy—egy szoritópofa-tartóból és abban kerületirányban mozgathatóan vezetett szőritópofából áll. Egy ilyen présgyürüt a préselési hely köré mandzsettaszerüen lehet felhelyezni, majd egy zárószerkezet segítségével lehet összehúzni. A zárószerkezet a présgyürüvel tartósan össze lehet kötve. Amennyiben a présgyürü nagyobb csőátmérők összesajtolásához szolgál, és ehhez van méretezve, akkor a tömeg és kezelhetőség okából előnyösebb, ha a zárószerkezetet a présgyürütől különálló egységként alakítják ki, amely a présszerelvény fölé és köré elhelyezett présgyürüre helyezhető rá a zárási hely környezetében, éspedig az erre a célra alkalmazott és a zárószerkezetre illeszthető támadáspontokra, melyek a zárási hely melletti mindkét szoritópofa-elemen találhatók.
Az ilyenfajta présszerszámokat ki kell terjeszteni még nagyobb csőátmérőkhöz is. Ekkor azonban a présgyürü olyan nehéz lesz, hogy a csővég köré, illetve a présszerelvény köré való felhelyezése kezelési és biztonsági problémákat jelent.
A találmány feladata ebből adódóan olyan présszerszám létrehozása a bevezetőben ismertetett típusból kiindulva, amelynél a présszerszám kezelése főként akkor, amikor a nagyobb csőátmérőkhöz van méretezve, könnyebbé tehető.
A feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy legalább egy csatolótagot alkalmazunk, amely- 4 lyel a zárási hellyel szomszédos szőritópofa-elemek őszszeköthetők, mimellett a csatolótag összecsatolt állapotban a zárási irányban rugalmasan utánengedően van kialakítva.
A találmányi alapgondolat szerint tehát a présgyürüt, miután azt felhelyeztük a csővég, illetve a présszerelvény köré, provizórikusán biztosítjuk, miközben a' nyitott zárási helyet egy csatolótag útján áthidaljuk és ezzel a présgyürüt zárjuk. A présgyürü ezután már nem tud lecsúszni és igy a zárószerkezet ráhelyezéséhez nincs szükség a présgyürü megfogására. Azért, hogy a szoritópofaelemeknek egy zárt présgyürüvé való összefogása a csatolt állapotban nem, vagy csak lényegtelen mértékben legyen akadályozva, a csatolótag a találmány értelmében rugalmasan utánengedő kialakítású, miközben a szoritópofa-elemek mozgathatóságát nyitás irányban korlátozza.
Egy könnyebbre méretezett prés szerszámnál a csatolótagot éppenséggel úgy lehet méretezni, hogy a présgyürü még forgatható is a munkadarab körül. A nehezebbre méretezett présszerszámoknál a nagyobb átmérőkhöz azonban az az előnyös, ha a csatolótag olymódon van méretezve, hogy a présgyürüre a munkadarab köre helyezett állapotában, az összezárt csatolótagnál egy kerületi nyomóerő hat, úgyhogy a présgyürü egy bizonyos előfeszitéssel fekszik fel a sajtolandó munkadarabra, azaz különösen a présszerelvényre, miáltal a présgyürü többé nem fordulhat el magától.
A csatolótag kialakításához különféle kiviteli íoTOLáiis. jöhetnek szóba. így a csatolótag rendelkezhet egy első, az egyik szorítópofa-elemmel csuklósán összekötött csatolóhevederrel, valamint egy második, a másik szőritópofa-elemmel összekötött csatolóhevederrel, aholis a két csatolóheveder csuklósán összeköthető egymással, például egy, mindkét csatolóhevederbe beilleszkedő csatolócsapszeg útján. Egy ilyen csatolótag korlátozza, behatárolja a szőritópofa-elemek nyitásirányú mozgathatóságát, azonban a sajtolási folyamatkor a zárószerkezet segítségével kifelé csuklósán kitérhet anélkül, hogy a zárószerkezet részére említésre érdemes ellenállást fejtene ki.
Azért, hogy a szerelés, tehát a zárási helynek a csatolótag segítségével történő áthidalása egyszerűen és kényelmesen legyen elvégezhető, a találmány értelmében azt javasoljuk, illetve tervbevettük, hogy a csatolótag előzetesen említett kiviteli alakjánál a csatolócsapszeget az első csatolóhevederbe beleülő első csapszegszakasszal és a második csatolóhevederbe beilleszthető második csapszegszakasszal alakítjuk ki, aholis a csapszegszakaszok tengelyei egymáshoz képest eltoltan helyezkednek el. A második csapszegszakasz tehát excentert alkot. Ezen kialakítás segítségével lehetséges, hogy a csatolócsapszeget behelyezhessük, amikor még nincs előfeszités alkalmazva a préssierelvényre, azonban a csatolócsapszeg elforditása által egy kerületi erő fejthető ki. Ehhez a csatolóheveder hosszát és a csatolócsapszeg csapszeg szakaszának tengely-eltolási nagyságát a zárási hely kerületmenti elhelyezkedésének megfelelően kell egymással • · • · · «···· • · ·· · · ····· ···* ·· · · · · ·
- 6 összehangolni. Annak érdekében, hogy a csatolócsapszeget könnyen lehessen forgatni, azt célszerű, egy emelőkarral ellátni. Emellett a csatolócsapszeg az egyik csatolóhevederben elveszithetetlenül van vezetve.
A találmány egy további műszaki jellemzője szerint a csatolóhevederek csuklócsapok útján össze vannak kötve a hozzájuk tartozó szőri tópofa-elemekkel, továbbá a csuklócsapok környezetében kimunkálások vannak alkalmazva, amelyek mögé a zárószerkezet záróelemei be tudnak nyúlni. A csuklócsapok ennél a kiviteli alaknál tehát egyúttal támadáspontokat képeznek a zárószerkezet számára.
Az előzőekben elmondottak alternatívájaként, de vele kombináltan is lehetséges az, hogy a présgyürü egyik oldalára legalább egy befogókészüléket vigyünk fel a behelyezett munkadarabon való felfekvéshez, aholis ez/ek/ a befogókészülék/ek/ például rugós előfeszités alatt álló nyomóelemmel lehet/nek/ ellátva. A présgyürünek a csatolótag segítségével való provizórikus - ideiglenes - csatlakoztatása után a befogókészülékek felfekszenek a behelyezett munkadarabon, úgyhogy a rátolt munkadarab nem tud lecsúszni. Ez megkönnyíti a szerelést, különösen a függőlegesen vagy ferdén elhelyezkedő csővezetékeknél és egyben a két, egymásba helyezett munkadarab tengelyirányú biztosítását is szolgálja.
A találmány szerinti présszerszám nincs a csak egyetlen nyitott zárási hellyel rendelkező présgyürüs kiviteli alakra korlátozva. Főként, ha a présszerszám nagy csőátmérők össze sajt olásához szolgál és az ezekre való • · ···· ·· ·· · • · ·· ·« ·· · · illesztéshez van méretezve, előnyös lehet, hogyha a présgyürü egynél több zárási helyet tartalmaz és mindegyik ilyen zárási helyhez egy, a találmány szerint kialakított csatolótag van alkalmazva. Ez a kialakítás lehetővé teszi, hogy a présgyürüt az egyes elemeiből csak a helyszínen, azaz az összekötendő csővégek környezetében, vagy akár a présgyűrűnek a csővég köré való felhelyezésekor egymás után összeállíthassuk. Emellett nincs kizárva, hogy akár az összes szőritópofa-elem között egy csatolótaggal áthidalható zárási helyet alkalmazzunk.
A présgyürü összehúzása, s ezzel a csővég öszszesajtolása a présszerelvénnyel egyrészt egymás után, olymódon történik, hogy a zárási helyeket a zárószerkezet segítségével, egyiket a másik után összehúzzuk. Másrészt azonban felhelyezhető egyidejűleg a zárási helyek számának megfelelő számú zárószerkezet is, majd a zárási helyek szinkron, azaz egyidejűleg húzhatók össze.
Ennek megfelelő mód azáltal is elérhető, hogy a zárási helyeken kívüli szoritópofa-elemekét kivehető csuklócsapok útján összekötjük egymással, mivel igy is összerakható a présgyürü fokról-fokra, a helyszínen. Emellett a sajtolóelemek, szoritóelemek közdarabok útján összeköthetők ott, ahol a szomszédos szoritópofák csuklócsapok útján vannak összekapcsolva, mimellett közdarábonként legalább az egyik csuklócsap kivehető.
A szőri tópof a-elemek önmagukban ismert módon egy-egy szoritópofából és egy-egy szoritópofa-tartóból állnak·, aholis a szoritópofák a szoritópofa-tartóban ke·· ···· ·· · · · • · ·· · · ·· • · · · · · · • · · · · · ···
- 8 rületirányban eltolhatóan vannak ágyazva és a csatolótag/ok/ a szoritópofa-taitókon helyezkednek el, továbbá a szoritópofa-tartók egymással csuklósán össze vannak kötve. A csatolótag/ok/ azonban elhelyezhetők közvetlenül a szoritópofákon is.
A találmányt a továbbiakban annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben a csatolt rajzok segitségével, ahol:
- az 1. ábra a présszerszám présgyürüjét mutatja nyitott állapotban, nézetben;
- a 2. ábrán az l0 ábra szerinti présgyürü zárt állapotban látható;
- 3. ábránk az 1. és 2. ábra szerinti présgyürü kapcsolótagjának az A-B vonal mentén vett metszete, lazított kapcsolóállásban;
- a 4O ábrán a 3o ábra szerinti metszet látható, a kapcsolótag megfeszített állásában;
- az 5. ábra az 1.-4. ábrák szerinti présgyürüt a préselés utáni helyzetben mutatja; végül
- a 6. ábrán a présgyürü látható záróállásban és az egyes nyomópofa-elemek közötti csatolótagokkal.
Az 1., 2. és 5· ábránkon keresztmetszetben és pont-vonallal érzékeltetve egy belül elhelyezkedő 1 csővég, valamint egy arra feltolt 2 présszerelvény látható, egy tömítőgyűrűt tartalmazó 3 gyürüsperémmé1. Az 1 csővéget és a 2 présszerelvényt a 4 présszerszám segitségével sajtoljuk össze; ezekből az 5· ábrán csak az 5 présgyürü látható.
• ·
- 9 Az 5. présgyürü ennél a kiviteli alaknál lényegileg azonos kialakítású 6, 7, 8, 9 és 10 szoritópofaelemekkel rendelkezik, ahol mindegyik 6, 7» 8, 9 és 10 szoritópofa-elem egy kivül elhelyezkedő 11, 12, 13, 14 és 15 szoritópofa-tartóból, valamint egy belül elhelyezkedő ivalakú 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofából áll. Egynek kivételével a szőritópofa-tartók 21, 22, 23 és 24 közdarabok útján vannak egymással összekötve, aholis a 11, 12, 13, 14 és 15 szoritópofa-tartók a 26, 27, 28, 29, 30, 31, és 33 csuklócsapok útján vannak a 21, 22, 23 és 24 közdarabokhoz csuklósán hozzákötve.
A 21, 22, 23 és 24 közdarábokhoz tartozó 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 és 33 csuklócsapok közül legalább az egyik kivehetően van kiaiakitva, úgyhogy az 5 présgyürüt szét lehet szedni az egyes 6, 7, 8, 9 és 10. szoritópofaelemekre, vagy ezekből a helyszínen össze lehet rakni. A 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofák kerületirányban eltolhatóan vannak ágyazva a 11, 12, 13, 14 és 15 szorítópofatartókban.
Mindegyik 11, 12, 13, 14 és 15 szoritópofa-tartóra 34, 35, 36, 37 és 38 befogókészülék van felhelyezve, amely egy sugárirányban befelé irányuló és rugó-előfeszités alatt álló 39, 40, 41, 42 és 43 nyomófejjel rendelkezik. A 34, 35, 36, 37 és 38 befogókészülékek egyúttal a 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofák tengelyirányú vezetésére is szolgálnak.
A középső 13 szoritópofa-tartón lévő 29, 30 csuklócsapok pofa- vagy szájnyilásszerü 44 mérőeszközt hordoz• ·
-10nak, amely egy lemez alkatrész félkör-alakú 45 kimunkálással, ahol a 45 kimunkálás sugara úgy van megválasztva, hogy a 44 mérőeszköz egyrészt illeszkedik az 1 csővégre, másrészt azonban nem illeszkedik a 2 présszerelvénynek a 5 gyürüsperemre csatlakozó hengeres részére. Ezáltal biztosítható, hogy az 5 présgyürü csak egy, éspedig a tervbevett helyzetben helyezhető el az 1 csővégből és a 2 présszerelvényből álló kombináció köréeAz alsó 6 és 10 szoritópofa-elemek között az 1. és 2. ábrán látható állásban 46 zárórés van. Az 1. ábrán ez a 46 zárórés olyan nagy, hogy az 5 présgyurüt a 2 présszerelvény és az 1 csővég fölé, illetve rá lehet helyezni.
A 6 és 10 szoritópofa-elemeknek a 46 zárórést határoló szabad végei 47 és 48 csuklócsapokat hordoznák, mimellett az egyes, 47, illetve 48 csuklócsapra egy-egy 49, illetve 50 csatolóheveder van felfüggesztve. A 49 és 50 csatolóheveder kialakítását, valamint a 47 és 48 csuklócsappal való összekötését főként a 5. és 4. ábra szerinti metszeteken lehet jól látni.
A 49 és 50 csatolóheveder szabad vége 51» illetve 52 átmenő nyílással, furattal rendelkezik. A 49 csatolóheveder 51 átmenőfuratába 53 csatolócsapszeg van tengelyirányban eltolhatóan behelyezve. Ennek van egy első 54 csapszegszakasza, amely kitölti az 51 átmenőfuratot.
Ezen első 54- csapszegszakasz az 55 kézi emelőkarral van összekötve. Az első 54 csapszegszakasz másik végén egy második 56 csapszegszakasz van kialakítva, amelynek tengelye az első 54 csapszegszakasz tengelyéhez viszonyítva • · excentricitással el van tolva. A második 56 csapszegszakasz a másik 5θ csatolóheveder 52 átmenőfuratába illeszkedik. A 49 és 50 csatolóheveder, együttesen az 55 csatolócsapszeggel, csatolótagot alkot az 5 présgyürü végeinek provizórikus összekötéséhez, a tulajdonképpeni préselési művelet előtt.
A préselési művelethez először a nyitott 5 présgyűrűt elhelyezzük az 1 csővég és a 2 présszerelvény fölé, mint ez az 1. ábrán látható. Amikor az 5 présgyürü felült az 1 csővégen, illetve a 2 présszerelvényen, akkor mindkét alsó 6 és 10 szoritópofa-elem egymás felé és az 1 csővégre fordul el, úgyhogy azok a 2. ábrán látható helyzetet veszik fel. Az ekkor még lefelé függő, a 2. ábrán látott helyzetben pont-vonallal érzékeltetett 49 és 50 csatolóhevederek a 0, illetve ”L” nyíl irányában egymás felé fordítódnak. Emellett az 55 csatolócsapszeg olyan helyzetben található, hogy a második 56 csapszegszakasza nem áll ki az 51 átmenőnyilásból úgy, ahogyan azt a 5. ábrán az 55 kézi emelőkar pont-vonallal érzékeltetett állása mutatja.
A 49, 5θ csatolóhevederek elforditása egy olyan helyzetig történik, ahol azok átlapolják egymást és az 51, 52 átmenőfuratok egyvonalba esnek. Az 55 csatolócsapszeg és ezzel az 55 kézi emelőkar eközben olyan állásban található, hogy a második 56 csapszegszakasz el van tolva a másik 5θ csatolóheveder irányában és ebből adódóan könnyű annak 52 átmenőnyilásába az 55 csatolócsapszeg tengelyirányú eltolásával behatolni és ezáltal a két 49 és • · · · · • · · · ·
- 12 50 csatolóheveder összekapcsolható. Ebben az állásban az 50 présgyürü még rendelkezik bizonyos szabadsággal.
Az 55 kézi emelőkart ezután a 2«, ábrán folytonos vonallal kihúzott állásából az nE“ nyil irányában 180°-os elforditással a pont-vonallal érzékeltetett állásba juttathatjuk. Ezáltal a második 56 csapszegszakasz excentermozgást végez és igy lerövidíti a 47 és 48 csuklócsap közötti távközt, éspedig az 57 excentricitás kétszeresével. Ez a 5« és 4. ábra összehasonlításából kitűnik, aholis a 4. ábra az elfordított állást mutatja. Ezáltal az 5 présgyürüre egy kerületi erő adódik át, amivel a 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofák egy bizonyos nagyságú sugárirányú előfeszitést fejtenek ki a 2 présszerelvényre. Az 5 présgyürü ezután egy nem, vagy csak nehezen elfordítható illesztéssel rendelkezik. Ezt a hatást a 59» 40, 41, 42 és 45 nyomófejek útján támogatjuk, melyek azután ugyancsak sugárirányú előfeszitéssel fekszenek fel az 1 csővé gén és ilyen módon tengelyirányú rögzítést biztosítanak az 1 csővég és a 2 prés szerelvény között.
Most lehet elkezdeni a tulajdonképpeni présfolyamatot. Ehhez egy részleteiben nem ábrázolt, a 4 présszerszámhoz tartozó összezáró berendezést alkalmazunk, mint ez az EP-A 0 451 806 számú leírás 7. ábráján vázlatosan ismertetve van. Ez az összezáró berendezés két fogóalakú emelőkarral rendelkezik, melyekkel az összezáró berendezés a 47» 48 csuklócsapokra felhelyezhető. Ezzel átfogják az 58, 59» illetve 60, 61 közteret, majd felfekszenek a 47, 48 csuklócsap külső oldalára. A fogószerü ·· ···· ·· ·· · • · ·· ·· ♦ · • ····«·· • · · · · · ····· ·»·· · · ·· »· · emelőkarokat azután az összezáró berendezéshez tartozó hidraulikus motor segítségével összezárjuk, úgyhogy a 47, csuklócsapok közelednek egymáshoz. Ennek az lesz az eredménye, hogy az 5 présgyürü összehúzódik és ezáltal a 2 présszerelvény, valamint az 1 csővég sugárirányban zömitődik, amikoris a 16, 17, 18, 19 és 20 szőritópofák ezen művelethez igazodva önműködően eltolódnak kerületirányban, éspedig mindaddig, amíg a 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofák homlokoldalai kölcsönösen felfekszenek egymáson. Egyidejűleg a 49, 50 csatolóhevederek kifelé kitérnek, azaz nem akadályozzák a préselési műveletet. A préselési művelet befejezése után az 5 présgyürü az 5. ábrán bemutatott helyzetet veszi fel. Az 53 csatolócsapszeg tengelyirányú, olymódon történő elmozdulása után, hogy a második 56 csapszegszakasz kilép az 52 átmenőfuratból, az 5 présgyürü ismét leszedhető és újabb préselési műveletekhez használható.
A 6. ábrán az eddig ismertetett kiviteli alakokhoz képest kissé eltérő 62 présszerszámot mutatunk be.
A felépítés alapjaiban megegyezik az 1.-5. ábrákon látott 4 présszerszáméval, úgyhogy a 6. ábrán lévő olyan alkatelemeket, amelyek az 1.-5. ábrákon ismertetett présszerszáméival megegyeznek, ugyanazon hivatkozási jelekkel láttuk el. Ezek ismertetéséhez hivatkozunk az első kiviteli alakot ismertető leírásra.
A 4 présszerszámtól eltérően a 6. ábrán bemutatott 62 présszerszám 65 présgyürüje nem rendelkezik befogókészülékekkel, hanem csupán a velük azonos helyen 64, • ·
- 14 65, 66 és 67 vezetőlapokkal. Továbbá a 11, 12, 15, 14 és 15 szoritópofa-tartók itt nincsenek közdarábokkal összekötve, hanem a 68, 69, illetve a 70, 71, illetve a 72, 75, illetve a 74, 75 csatolóheveder-párok útján, amelyek a 26, 27, 28, 29, 5θ, 51, 52 és 55 dsuklócsapokra vannak csatlakoztatva, a 76, 77, 78 és 79 csatolócsapszegek útján egy mással összekötve. A 68, 69, 70, 71, 72, 75, 74, 75 csatolóhevederek, valamint a 78, 77, 78, 79 csatolócsapszeg kialakítása azonos a 4θ, 5θ csatolóhevederekkel, és az 55 csatolócsapszeggel.
A 6. ábrán a 65 présgyürüt olyan állásban mutatjuk be, amelynél a 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofák homlokoldalai egymásra fekszenek fel és amelyet a 65 présgyürü egy préselési folyamat után vesz fel. A 65 présgyürü a 68, 69, illetve 70, 71, illetve 72, 75, illetve 74, 75 csatolóhevederek párjainak szétkapcsolása útján öt darab 8, 7, 8, 9 és 10 szoritópofa-elemre szedhetők szét. Ezen szétszedett állapotból a helyszínen, éspedig egy csővég, illetve présszerelvény köré való felhelyezést követően egy más után összeerősithetők, a 68 , 69, illetve 70, 71, illetve 72, 75, illetve 74, 75 csatolóheveder-párok összecsatolásával, éspedig azon móddal megegyezően, mint az 1.-5. ábrákon látható 4 présszerszám 49, 50 csatolóheveder-párjánál. így azután először egy zárt 65 présgyürü adódik, amelynél a 68, 69, illetve 70, 71, illetve 72, 75, illetve 74, 75 csatolóheveder-párok kinyújtott helyzetet vesznek fel, miként ezt a 2. ábrán a 49, 50 csatolóhevederek kapcsán láthattuk.
• · ···· ·· ·· · • · · · ·· ·· • · · · · · · • · · · ·· ·· ···* ·· ·· ·»
- 15 Az ezt követően kezdődő préselési folyamat kétféle módon történhet. Az elsőnél egyidejűleg öt darab zárószerkezetet helyezünk fel a 26, 27; illetve 28, 29; illetve 3θ» 31; illetve 32, 33; illetve 49, 50 csuklócsappárokra, úgyhogy a 16, 17, 18, 19 és 20 szoritópofák közötti távközök a zárószerkezetek szinkron működtetésekor egyidejűleg lerövidülnek a kölcsönös felfekvésig. A másik módnál fennáll a lehetőség, hogy a préselési műveletet csak egyetlen zárószerkezettel végezzük, miközben ezt a zárószerkezetet egymás után felhelyezzük a 26, 27; illetve 28, 29; illetve 30, 31; illetve 32, 33; illetve 47, 48 csuklócsap-párokra, s ezeket azután összehúzzuk addig, amig valamennyi 6, 7, 8, 9 és 10 szoritópofa-elem eléri a
6. ábrán bemutatott helyzetét.
Claims (15)
- Szabadalmi igénypontok1. Présszerszám munkadarabok összekötéséhez, melynek csuklósán összekötött szoritópofa-elemekből álló présgyürüje van, ahol a présszerszám legalább egy záródási helyen, két szoritópofa-elem között nyitva van és ott a szoritópofa-elemek zárt gyűrűvé hozhatók össze, azzal jellemezve, hogy legalább egy csatolótagja /49, 5θ/ van, mellyel a záródási rés/ek/ /46/ mellett lévő szoritópofa-elemek /6, 10/ provizórikusán öszszeköthetők, amikoris a csatolótag - csatolóheveder - /49, 50/ az összecsatolt állapotban a záródási irányban rugalmasan utánengedően van kialakítva.
- 2O Az 1. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolótag /49, 50/ úgy van méretezve, hogy a présgyürüre /5/ a munkadarabok /1, 2/ körp helyezett állapotában, valamint a csatolótag /49 , 50/ összezárt helyzetében egy rásajtoló kerületi erő fejtődik ki.
- 3o Az 1. vagy 2. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolótag egy első, az egyik szoritópofa-elemmel /6/ csuklósán összekötött csatolóhevederrel /49/, valamint egy második, a másik szoritópofaelemmel /10/ összekötött csatolóhevederrel /50/ rendelkezik, aholis mindkét csatolóheveder /49, 50/ csuklósán összeköthető egymással.
- 4. A 5. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolóhevederek /49, 50/ egy, mindkettőbe behelyezkedő csatolócsapszeg- 17 /53/ útján, köthetők össze.
- 5· A 4. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolócsapszeg /53/ egy első, az első csatolóhevederbe /49/ beilleszkedő csapszegszakasszal /54/, valamint egy második, a második csatolóhevederbe illeszthető csapszegszakasszal /56/ rendelkezik, mimellett az említett csapszegszakaszok /54, 56/. tengelyei egymáshoz képest el vannak tolva.
- 6. A 2.-5- igénypontok bármelyike szerinti prés szerszám, azzal jellemezve, hogy a csa tolóhevederek /49, 50/ hossza, valamint a csapszegszakaszok tengelyeinek eltoltsága a zárórés /46/ kerületmenti elnyúlásához viszonyítva olymódon vannak egymáshoz összehangolva, hogy a présgyürüre a munkadarabokra /1, 2/ felhelyezett állapotban és összezárt csatolótagokkal /49, 50/ kerületi préselési erő hat.
- 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolócsapszeg /53/ a csatolócsapszeg /53/ elforditásához szol gáló emelőkarral /55/ van ellátva.
- 8. A 4.-7. igénypontok bármelyike szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolócsapszeg /53/ az egyik csatolóhevederben /49/ elveszithetetlenül van vezetve.
- 9. A 5.-8. igénypontok bármelyike szerinti prés szerszám, azzal jellemezve, hogy a csatolóhevederek /49, 50/ a hozzájuk tartozó szoritópofa-elemekkel /6, 10/ csuklócsapok /47, 48/ útján vannakr · · · · · összekötve, továbbá hogy a csuklócsapok /47 , 48/ környezetében kimunkálások /58, 59» 60, 81/ találhatók, amelyek mögé a zárószerkezet záróelemei benyúlhatnak.
- 10. Az 1.-9. igénypontok bármelyike szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a présgyürü /5/ egyik oldalán legalább egy befogókészülék /54, 55, 56, 57» 58/ van felvive, a behelyezett munkadarabon /1/ való felfekvéshez.
- 11. A 10. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a befogókészülék/ek/ /34, 35» 36, 58/ rugóelőfeszités alatt álló nyomóelemekkel /59, 40, 41, 42, 45/ van/nak/ ellátva.
- 12. Az l.-ll. igénypontok bármelyike szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a présgyürü /65/ egynél töbü záródási hellyel rendelkezik és mindegyik záródási helyhez egy csatolótag /49, 50;68, 69; 70, 71; 72, 75; 74, 75/ van alkalmazva.15. A 12. igénypont szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy valamennyi szoritópofa-elem /6, 7, 8, 9, 10/ között egy csatolótaggal /49, 50; 68, 69; 70, 71; 72, 75; 74, 75/ áthidalható záródási hely van.
- 14. Az 1.-15. igénypontok bármelyike szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy a szoritópofa-elemek /6, 7, 8, 9, 10/ csuklócsapok /26, 27,28, 29, 50, 51» 32, 33/ útján össze vannak egymással kötve.
- 15. A 14. igénypont szerinti présszerszám, • e> · azzal jellemezve, hogy a szoritópofaelemek /6, 7, 8, 9, 10/ a záróhely/ek/en /46/ kívül közdarabok /21, 22, 25, 24/ útján össze vannak kötve, amelyekre a mindenkori szomszédos szőritópofa-elemek /6, 7, 8»9, 10/ csuklócsapok /26, 27, 28, 29, 50, 51, 52, 55/ útján vannak csatlakoztatva, aholis közdarabonként /21, 22, 25, 24/ legalább az egyik csuklócsap /26, 27, 28, 29, 50, 51, 52, 55/ kivehető.
- 16. Az 1.-15. igénypontok bármelyike szerinti présszerszám, azzal jellemezve, hogy mindegyik szőrit ópof a-elem /6, 7, 8, 9, 10/ egy-egy szoritópofából /16, 17, 18, 19, 20/ és egy-egy szoritópofa-tartóból /11, 12, 15, 14, 15/ áll, aholis a szoritópofák /16, 17, 18, 19, 20/ a szőri tópofa-tartókban /11, 12, 15, 14, 15/ kerület irányban eltolhatóan vannak ágyazva, továbbá a csatolótag/ok/ a szoritópofa-tartón /11, 12, 15, 14, 15/ ül/nek/ és a szoritópofa-tartók /11, 12, 15, 14, 15/ csuklósán egymáshoz vannak kapcsolva.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4241427 | 1992-12-02 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9501520D0 HU9501520D0 (en) | 1995-07-28 |
HUT71166A true HUT71166A (hu) | 1995-11-28 |
Family
ID=6474762
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9501520A HUT71166A (hu) | 1992-12-02 | 1993-11-02 | Pkésszerszám |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HUT71166A (hu) |
-
1993
- 1993-11-02 HU HU9501520A patent/HUT71166A/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU9501520D0 (en) | 1995-07-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL172228B1 (pl) | Zacisk PL | |
US4666138A (en) | External reforming pipe clamp | |
HUT71167A (en) | Pressing tool | |
US20050125978A1 (en) | Pressing device | |
US5377400A (en) | Jointing clamp and method for pressing pipe connections | |
US5150642A (en) | Device for applying torque to a tubular member | |
US5165160A (en) | Apparatus and method for axially aligning straight or curved conduits | |
US3771343A (en) | Swaging tool | |
US7954356B1 (en) | PEX crimping tool | |
US4049297A (en) | Pipe coupling apparatus | |
JPS6015438B2 (ja) | 摩擦溶接法 | |
AU2022202155A1 (en) | Subsea clamp connector and subsea clamp connector arrangement comprising such a clamp connector | |
US5819604A (en) | Interlocking jaw power tongs | |
US6186560B1 (en) | Single bolt coupling | |
HUT71166A (hu) | Pkésszerszám | |
US3735472A (en) | Pipe fitting weld alignment apparatus | |
JPH0238049B2 (hu) | ||
JPH0762968A (ja) | 管体の着脱装置 | |
JPS6357129B2 (hu) | ||
JP2005066721A (ja) | ブーツバンド締付工具 | |
JPS60211190A (ja) | 急速管継手 | |
JPS5925568Y2 (ja) | パイプ曲げ機 | |
JPS5855871B2 (ja) | アツセツヨウクランプソウチ | |
US20130341907A1 (en) | Tool for drawing a sleeve onto flanges and removing said sleeve from flanges, positioning device, tool arrangement and method | |
US1048348A (en) | Mandrel for tinners. |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee |