HUT70500A - Et process to prepare 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandine derivs and pharmaceutical compns. contg them as active agent for use as ocular hypotensives - Google Patents
Et process to prepare 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandine derivs and pharmaceutical compns. contg them as active agent for use as ocular hypotensives Download PDFInfo
- Publication number
- HUT70500A HUT70500A HU9301327A HU132793A HUT70500A HU T70500 A HUT70500 A HU T70500A HU 9301327 A HU9301327 A HU 9301327A HU 132793 A HU132793 A HU 132793A HU T70500 A HUT70500 A HU T70500A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- carbon atoms
- formula
- hydrocarbon group
- compound
- configuration
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/557—Eicosanoids, e.g. leukotrienes or prostaglandins
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P27/00—Drugs for disorders of the senses
- A61P27/02—Ophthalmic agents
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P27/00—Drugs for disorders of the senses
- A61P27/02—Ophthalmic agents
- A61P27/06—Antiglaucoma agents or miotics
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Public Health (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Ophthalmology & Optometry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
- Feedback Control In General (AREA)
Description
A találmány új 2-dekarboxi-2-(amino-alkil)-prosztaglandin-származékokra vonatkozik. Közelebbről a találmány tárgyát olyan, természetes eredetű vagy szintetikus proszta77195-5021-GI/gcs glandinok 2-dekarboxi-2-(amino-alkil)-származékai, azok N-szubsztituált származékai, észter-prekurzorai (észter prodrugjai) és homológjaik képezik, amelyek hatékonyan csökkentik a szemen belüli nyomást (szemnyomást), és különösen glaukóma (zöldhályog) kezelésére alkalmazhatók.
A szemnyomáscsökkentő szerek számos, a szemnyomás növekvésével járó kóros állapot, így műtét utáni vagy lézeres kezeléssel végzet trabecula-(gerenda-) kimetszés utáni, magas szemnyomásos állapotok és glaukóma kezelésére, valamint műtét előtti, kiegészítő hatóanyagokként (adjuvánsokként) alkalmazhatók.
A glaukóma olyan szembetegség, amelyre jellemző a szemen belüli nyomás növekvése. Kóroktani szempontból a glaukóma elsődleges (primer) vagy másodlagos (szekunder) lehet. így például felnőtteken az elsődleges glaukóma (veleszületett zöldhályog) nyílt szemzugos vagy akut vagy krónikus, zárt szemzugos lehet. A másodlagos glaukóma előzőleg fennálló szembetegségek - például uveagyulladás, szemen belüli daganat vagy kiterjedt szürkehályog (katarakta) - következménye lehet.
Az elsődleges glaukóma alapvető okai még nem ismertek. A szemen belüli nyomás növekedése a csarnokvíz kifolyásának akadályozásából ered. Az idült, nyílt szemzugos glaukómában az elülső szemcsarnok és annak anatómiai szerkezete normálisnak látszik, azonban a csarnokvíz kifolyása gátolt. Az akut vagy idült, zárt szemzugos glaukómában az elülső szemcsarnok sekélyes, a szűrési szög csökkent, és a szivárványhártya a Schlemm-csatorna bemeneténél a trabeculáris háló zatot elzárhatja. A pupilla tágulata a szivárványhártya gyökerét a szemzug irányába nyomhatja, ennek következtében pupillablokk és heveny roham alakulhat ki. A szűk elülső szemcsarnokkal rendelkező szemek különösen hajlamosak a különböző súlyossági fokú akut, zárt szemzugos, glaukómás rohamokra .
Ha a csarnokvíznek a hátsó szemcsarnokból az elülső szemcsarnokba, ennek következtében a Schlemm-csatornába végbemenő áramlásában bármilyen zavar lép fel, akkor ez másodlagos glaukómát idéz elő. Az elülső szegmentum gyulladásos megbetegedése a szivárványhártya hátsó részének teljes összenövése útján meggátolhatja a csarnokvíz távozását, és az elvezető csatornát váladékkal zárhatja el. Egyéb általános kórokokként szerepelhetnek szemen belüli daganatok, kiterjedt szürkehályog, a központi retina-véna elzáródása, a szem sérülése, műtéti beavatkozások és szemen belüli vérzések.
Ha valamennyi típust együttesen számítjuk, akkor a glaukóma a 40 éven felüli össznépesség körülbelül 2 %-ában lép fel, és egészen a látás gyors vesztésének fellépéséig éveken át tünetmentes maradhat. Azokban az esetekben, ahol a sebészi beavatkozás nem indokolt, tradicionálisan fi-adrenoceptor-antagonisták helyi alkalmazásával kezelték a glaukómát (tradicionális értelemben ezek voltak a drugs of choice).
Közölték, hogy egyes eikozanoidok és származékaik szemnyomáscsökkentő hatással rendelkeznek, s ezért javasolták alkalmazásukat glaukóma kezelésére. Az eikozanoidok és származékaik csoportjába nagyszámú, biológiai szempontból fontos vegyület tartozik, így a prosztaglandinok az (1) képletű prosztánsav származékaiként írhatók le.
A szerkezettől és a prosztánsav-váz aliciklusos gyűrűjéhez kapcsolódó szubsztituensektől függően különböző típusú prosztaglandinok ismeretesek. Ezek további osztályozásának alapja: egyrészt az oldalláncban lévő telítetlen kötések száma, amelyet az adott prosztaglandin generikus típusa utáni számindexszel jelölünk [például prosztaglandin Ej (PGEj), prosztaglandin E2 (PGE2)]; másrészt az aliciklusos gyűrű szubsztituenseinek konfigurációja, amelyet α-val vagy β-val jelölünk [például prosztaglandin F2a (PGF2a].
Régebben úgy vélték, hogy a prosztaglandinok hatékonyan növelik a szemnyomást, az utóbbi évtizedben azonban több bizonyíték adódott arra vonatkozóan, hogy egyes prosztaglandinok nagyon hatékony szemnyomáscsökkentők, s így ideálisan alkalmasak a glaukóma hosszú időtartalmú orvosi ellátására [lásd például: L.Z. Bitó: Biological Protection with Prostaglandins (Biológiai védelem prosztaglandinok segítségével) , szerk. M.M. Cohen, Boca Raton, Fia, CRC Press Inc., 231-252 old. (1985); valamint L.Z. Bitó: Applied Pharmacology in the Medical Treatment of Glaucomas (Az alkalmazott farmakológia szerepe a glaukóma orvosi kezelésében) , szerk. S.M. Drance és A.M. Neufeld, New York, Grune and Stratton, 477-505 old. (1984)]. Ilyen prosztaglandinok például a PGF2a, PGFja, PGE2 és egyes lipidekben oldható észtereik, például az 1-2 szénatomos alkilcsoportokkal alkotott észtereik, valamint például az 1-izopropil-észtereik.
Jóllehet a pontos mechanizmus még nem ismeretes, a légújabb kísérleti eredmények arra utalnak, hogy a szemen belüli nyomás prosztaglandinok által előidézett csökkenése a szemfehérjéből (érhártyából) és az uveából végbemenő kiáramlásból ered [Nilsson et al.: Invest. Opthalmol. Vis. Sci.
(Suppl.), 284 (1987)].
Kimutatták, hogy a PGF2a izopropil-észterének szemnyomáscsökkentő hatása lényegesen nagyobb, mint az alapvegyületé; ez feltehetően annak a következménye, hogy az izopropil-észter könnyebben hatol át a szaruhártyán. Az 1987. évben e vegyületről közölték, hogy ”a mindeddig közölt, szemen belüli nyomást csökkentő szerek közül a leghatékonyabb [lásd például: L. Z. Bitó: Arch. Ophthalmol. 105, 1036 (1987); valamint Siebold és munkatársai: Prodrug 5, 3 (1989)].
Jóllehet úgy tűnik, hogy a prosztaglandinok jelentősebb szemen belüli mellékhatásokat nem okoznak, az ilyen vegyületek különösen a PGF2a és prekurzorai, például az 1-izopropil-észtere - embereken végzett szemgyógyászati topikus alkalmazása során folyamatosan tapasztalták a kötőhártya túlzott vérbőségét (hiperémiáját), valamint az idegentestérzést. A prosztaglandinok klinikai alkalmazásának lehetőségét a megnövekedett szemen belüli nyomással kapcsolatos állapotok, például glaukóma kezelésére ezek a mellékhatások nagy mértékben korlátozzák.
Az Amerikai Egyesült Államokban az Allergan cég részéről bejelentett, egyidejűleg vizsgálat alatt álló szabadalmi bejelentések egy sorozatában olyan prosztaglandin-észtereket ismertetnek, amelyek a szemen belüli nyomást hatékonyabban csökkentik, azonban mellékhatásuk nincsen, vagy az ismertekkel szemben lényegesen csökkent. így például az 1989. július 27-én benyújtott, jelenleg vizsgálat alatt álló 385 835 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentés bizonyos 11-acil-prosztaglandinokra, így a 11-pivaloil-, 11-acetil-, 11-izobutiril-, 11-valeril- és ll-izovaleril-PGF2a származékokra vonatkozik. A jelenleg vizsgálat alatt álló, 1989. május 25-én benyújtott 357 394 sorszámú, amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentésben a belső szemnyomást csökkentő hatású 15-acil-prosztaglandinokat ismertetnek. Ismert továbbá, hogy prosztaglandinok 11,15-, 9,15és 9,11-diésztereinek - így például a 11,15-dipivaloil-PGF2a vegyületnek - szemnyomáscsökkentő hatása van (lásd az 1989. július 17-én benyújtott 385 645, 386 312 és 386 834 sorszámú, jelenleg vizsgálat alatt álló, amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentéseket). A jelenleg vizsgálat alatt álló, 1990. június 14-én 07/538 204 sorszámmal benyújtott amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentésben PGF-l-alkoholókat írnak le.
Egyes 2-dekarboxi-2-(amino-metil)-prosztaglandin-származékok ismertek. így például Fitzpatrick és munkatársai ismertetik az (N-dimetil-amino)-2-dekarboxi-PGF2a származékot [NATO Adv. Study Inst. Ser. Ser. A, A36. 283-289 (1981)]. E vegyület perfúzióval kezelt nyúltüdőben a lobuláris artériás nyomásnak PGF2a által előidézett növekedését csökkenti.
Nelson és mukatársai ismertetik a 2-dekarboxi-2-(aminometil) -PGF2a típusú analógokat [Prostaglandins 17, 441-449 (1979)]. E közlemény szerint az ott leírt analógok a hörcsögön megfigyelt antifertilitás hatás szempontjából nagyon
Ί közel állnak a PGF2tt alapvegyületekhez.
2-Dekarboxi-2-(amino-metil)-5,9a-prosztaciklin analógokat - különösen F sorozathoz tartozó vegyületeket - írnak le a 860 278 számú publikált belga szabadalmi bejelentésben (amelynek elsőbbsége az 1977. április 19-én benyújtott 788 143 sorszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentés).
Maddox és munkatársai [Natúré 273. 549-552 (1978)] prosztaglandin F vegyületekből származó 14 amid- és 1-aminoszármazékok antagonista hatását vizsgálták PGF2a-val szemben versenyegér vastagbelén.
2-Dekarboxi-2-(amino-metil)-PGE és -PGD analógokat ismertetnek a 4 085 139 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban.
A fentebb idézett irodalmi helyek egyikében sem tesznek említést 1-dekarboxi-l-(amino-metil)-prosztaglandin-származékok szemen belüli nyomást csökkentő hatásáról.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a prosztaglandinok 2-dekarboxi-2-(amino-metil)-származékai határozottan hatásosabbak, mint az alapvegyületek; továbbá, különösen kis adagok alkalmazásakor - lényegesen csekélyebb szemfelületi vérbőséget idéznek elő, mint az alapvegyületek.
Ennek alapján a találmány szemen belüli magas nyomás kezelési módszerére vonatkozik. E módszer abban áll, hogy a szemre a magas szemnyomás kezelésére elegendő mennyiségben egy (I) általános képletű vegyületet vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját juttatjuk. Az (I) képletben a hullámos kötésjel a- vagy B-konfigurációt jelent;
a vonalkás kötésjel α-konfigurációt jelent;
a fekete háromszög B-konfigurációt jelent;
a szaggatott vonal egyszerű vagy kettős kötést jelent, amely cisz- vagy transz-konfigurációjú lehet;
R4 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatom; 1-től körülbelül 6 szénatomosig terjedő alifás szénhidrogéncsoport (hidrokarbilesöpört); vagy -CO(Y) általános képletű csoport, ahol Y körülbelül 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoportot jelent;
R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom; vagy körülbelül 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoport,
R5 és Rg jelentése közül az egyiknek a jelentése =0, -OH vagy -O(CO)Rg általános képletű csoport; vagy R5 =0 csoportot és Rg hidrogénatomot jelent;
R7 jelentése -OH vagy -O(CO)Rg általános képletű csoport, amelyben Rg jelentése körülbelül 1-20 szénatomos, telített vagy telítetlen nemciklusos szénhidrogéncsoport; vagy -(CH2)nRg általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-10, és Rg körülbelül 3-7 szénatomos alifás gyűrűs csoportot, vagy aromás, vagy heteroaromás gyűrűs csoportot jelent.
A találmány továbbá olyan szemészeti (szemgyógyászati) oldatokra is vonatkozik, amelyek egy (I) általános képletű vegyületnek - ahol a betűszimbólumok és kötésjelek jelentése a fenti - vagy gyógyászati szempontból elfogadható sójának terápiásán hatásos mennyiségét nemtoxikus, szemészeti szempontból elfogadható folyékony vivőanyaggal összekeverve, meghatározott, osztott mennyiség kibocsátására alkalmas tartóedényben elhelyezve tartalmazzák.
A találmány továbbá olyan gyógyászati termékre is vonatkozik, amely tartalmának meghatározott, osztott mennyiségben történő kibocsátására alkalmas tartóedényből és egy abban elhelyezett, fentiekben meghatározott szemészeti (szemgyógyászati) oldatból áll.
A találmány tárgya 2-dekarboxi-2-(amino-alkil)-prosztaglandin-származékok és analógjaik alkalmazása szemen belüli nyomás csökkentésére. A találmány értelmében alkalmazott prosztaglandinszármazékok szerkezetét az (I) általános képlet szemlélteti, amelyben a betűszimbólumok és kötésjelek jelentése a fentiekben meghatározott.
Az (I) általános képlet magában foglalja az F, D, E, A és B sorozatú prosztaglandinok 2-dekarboxi-2-(amino-alkil)-származékait. E vegyületek közül előnyösek a (II) általános képletű vegyületek - ahol
R5 és Rg jelentése egyaránt hidroxilcsoport; vagy R5 =0 csoportot és Rg hidroxilcsoportot jelent; vagy R5 hidroxilcsoportot és Rg =0 csoportot jelent -, valamint e vegyületek észterei. E definíció PGF, PgE és PgD származékokra vonatkozik.
Az (I) általános képletű vegyületek különösen előnyös csoportját képezik a (III) általános képletű vegyületek, valamint azok 9- és/vagy 11- és/vagy 15-észterei.
Valamennyi fenti képletben, valamint az alább következő képletekben az 5-ös és 6-os szénatomok közötti (C-5), a 13-as és 14-es szénatomok közötti (C-13), a 8-as és 12-es szénatomok közötti (C—8), a 10-es és 11-es szénatomok közötti (C-10), valamint a 17-es és 18-as szénatomok közötti (C-17) szaggatott vonalak egy adott esetben fennálló kémiai kötést jelentenek, és ezek a kettős kötések cisz- vagy transz-konfigurációjúak lehetnek. Ha a kettős kötést két kihúzott vonallal jelöljük, akkor ez a kettős kötés specifikus (konkrétan meghatározott) konfigurációját jelenti. A 9-es, 11-es és 15-ös szénatomokból kiinduló vonalkás kötésjel α-konfigurációt, a fekete háromszög β-konfiguráéiót jelöl.
A természetes eredetű PGF2a sztereokémiája szerint a
9-es, 11-es és 15-ös szénatomokhoz kapcsolódó hidroxilcsoportok α-konfigurációban vannak. A találmány szerinti alkalmazás szempontjából azonban figyelembe kell venni azokat a prosztaglandinszármazékokat is, amelyek 9-es, 11-es vagy
15-ös szubsztituensei β-konfigurációban kapcsolódnak. Amint fentebb már említettük, e leírásban szereplő valamennyi képletben a ciklopentángyűrűhöz tört kötésjellel kapcsolódó szubsztituensek α-konfigurációban, a fekete háromszöggel kapcsolódó szubsztituensek β-konfigurációban vannak. így például a 9fi-PGF vegyületek szerkezete azonos a PGFa vegyületek szerkezetével, azzal a kivétellel, hogy az előbbiekben a 9-es szénatomhoz kapcsolódó hidroxilcsoport β-konfigurációban van. Ugyanígy a 11-es és 15-ös szénatomhoz a-helyzetben kötődő hidroxilcsoportot vagy más szubsztituenst tört kötésjel jelöl; így tehát azokat a vegyületeket, amelyben a 15-ös szénatomhoz kapcsolódó hidroxilcsoport epi-konfigurációban van, 15B-jelöléssel látjuk el; ha a β-konfigurációt nem tüntetjük fel, akkor e konfigurációt α-nak vesszük.
A szubsztituensek meghatározásában az alifás szénhidrogéncsoportok 1-től körülbelül 6-ig, legelőnyösebben 1-től körülbelül 4 szénatomig terjedő szénatomszámúak. Ezek az alifás szénhidrogéncsoportok egyenes vagy elágazó szénláncúak, telítettek vagy telítetlenek, így például egyenes vagy elágazó szénláncú alkil-, alkenil- vagy alkinilcsoportok lehetnek. E szénhidrogéncsoportok jellemző képviselői például a metil-, etil-, n- és izopropil-, η-, szék-, izo- és terc-butil-, n- és izopentil-, n- és neohexilcsoportok. Tipikus alkenil- vagy alkinilcsoport például a vinil-, allil-, propenil-, etinil- és propargilcsoport.
Az Rg jelentése gyűrűs komponens is lehet, amelynek általános képlete -(CH2)n R9 általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-10, és Rg körülbelül 3-7 szénatomos alifás gyűrűs csoportot, vagy aromás vagy heteroaromás gyűrűs csoportot jelent. Az alifás gyűrűs csoport telített vagy telítetlen, előnyösen például 3-7 szénatomos telített gyűrűs csoport lehet. Rg helyén az aromás gyűrűs csoport előnyösen fenilcsoport; a heteroaromás gyűrűs csoportok heteroatomként oxigén-, nitrogén- vagy kénatomot tartalmaznak; n értéke 0-4.
A legelőnyösebb (I) általános képletű vegyületek olyan PGF2a-származékok, amelyekben mind Rlr mind R2 jelentése hidrogénatom; vagy Rí és R2 közül az egyiknek a jelentése hidrogénatom, míg a másik jelentése 1-6 szénatomos, előnyösen 1-4 szénatomos alifás szénhidrogéncsoport. Különösen előnyösek azok a vegyületek, amelyekben mind R3, mind R4 hidrogénatomot jelent.
Kiemelkedően előnyös (I) általános képletű vegyületek: a 2-dekarboxi-2-(dimetil-amino-metil)-PGF2a, valamint a
2-dekarboxi-2- (amino-metil) -PGF2a.
A találmány szerinti vegyületek önmagukban ismert módszerekkel előállíthatók. Egy típusos szintézist mutatunk be a reakcióvázlaton, amelynek A” lépésében metanolban vagy etanolban diazo-metánnal észterezünk; a B lépésben az így kapott metil-észtert a megfelelő aminnal vagy annak hidroklorid jával zárt csőben körülbelül 70 °C hőmérsékleten reagáltatjuk. A C lépésben az így kapott savamidot feleslegben vett lítium-[tetrahidrido-aluminát]-tál THF-ben körülbelül 25 °C hőmérsékleten redukáljuk, s így jutunk a kívánt (I) általános képletű vegyülethez.
Gyógyászati szempontból elfogadható az olyan só, amelynek hatása megegyezik az alapvegyület hatásával, és nem idéz elő káros vagy nem kívánatos hatást azon az egyénen, akinek adagoljuk, és azzal kapcsolatban, amiért adagoljuk. Különösen figyelemreméltók a találmány szerinti aminvegyületek savaddiciós sói.
A gyógyászati készítményeket úgy állítjuk elő, hogy hatóanyagként legalább egy, találmány szerinti vegyületnek - vagy gyógyászati szempontból elfogadható sójának - hatékony mennyiségét a szemészeti gyakorlatban szokásos, szemészeti szempontból elfogadható vivőanyagokkal összekeverjük, és helyi, szemészeti használatra alkalmas adagolási formává alakítjuk. A folyékony gyógyászati készítményekben a hatóanyag terápiásán hatásos mennyisége általában körülbelül 0,0001 és körülbelül 5 tömeg/térf.%, előnyösen körülbelül
0,001 és körülbelül 1,0 tömeg/térf.% között van.
Szemészeti alkalmazás céljára előnyösen olyan oldatokat állítunk elő, amelyek vivőanyaga legnagyobbrészt fiziológiás konyhasóoldat. Az ilyen szemészeti oldatok pH-értékét megfelelő pufférrendszer alkalmazásával 6,5 és 7,2 között kell tartani. A készítmények továbbá szokásos, gyógyászati szempontból elfogadható tartósító-, stabilizáló- és nedvesítőszereket tartalmazhatnak.
A találmány szerinti gyógyászati készítményekben például (azonban korlátozás nélkül) tartósítószerekként előnyösen alkalmazhatók a benzalkónium-klorid, klór-butanol, timerozál, fenil-higany(II)-acetát és a fenil-higany(II)-nitrát. Előnyösen alkalmazható nedvesítőszer például a Tween 80. A találmány szerinti szemészeti készítményekben különböző vivőanyagokat is előnyösen alkalmazhatunk, ilyenek például (azonban korlátozás nélkül): a poli-(vinil-alkohol), povidon, (hidroxi-propil)-metil-cellulóz, a poloxamerek, (karboxi-metil)-cellulóz, (hidroxi-etil)-cellulóz és a tisztított víz.
A készítményekhez szükség szerint vagy célszerűen az ozmózisnyomás beállítására alkalmas szereket adhatunk, ilyenek például (azonban korlátozás nélkül): különféle sók, különösen a nátrium- vagy kálium-klorid, mannit, glicerin, valamint bármely más, szemészeti szempontból elfogadható, az ozmózisnyomás beállítására alkalmas szer.
A pH-érték beállítására különböző pufferanyagokat használhatunk olyan értékben, hogy az így kapott készítmény szemészeti szempontból elfogadható legyen. E követelménynek megfelelően például acetát-, cifrát-, foszfát- vagy borát-pufferanyagokat alkalmazhatunk. Szükség esetén a pH beállítására savakat vagy bázisokat is használhatunk.
A találmány szerinti készítményekben szemészeti (szemgyógyászati) szempontból elfogadható antioxidánsként például (azonban korlátozás nélkül) nátrium-metabiszulfit, nátrium-tioszulfát, acetil-cisztein, butilezett hidroxi-anizol vagy butilezett hidroxi-toluol alkalmazható.
A találmány szerinti készítményekhez más komponenseket is adhatunk; ilyenek például a kelátképzőszerek. Ilyen szerként előnyösen dinátrium-edentátot használunk, azonban ehelyett vagy ezzel együttesen más kelátképzőszerek is alkalmazhatók.
A készítmények a komponenseket általában a következő mennyiségekben tartalmazzák:
Komponens
Hatóanyag
Tartósítószer
Vivőanyag
Ozmózisnyomást szabályzó szer
Pufferanyag
Mennyiség (tömeg/térf♦ körülbelül 0,001-5
0-0,10
0-40
1-10
0,01-10 pH-szabályzó szer, amennyi szükséges 4,5-7,5 pH beállításához
Antioxidáns szükség szerint
Nedvesítőszer szükség szerint
Tisztított víz, amennyi szükséges 100 %-hoz
A találmány szerinti hatóanyagok adott esetben szükséges adagja az adott hatóanyagtól és a kezelésre szoruló kóros ·· ♦ « ·
- 15 állapottól függ; a megfelelő adagot az e szakterületen jártas szakember könnyen kiválaszthatja.
A találmány szerinti szemgyógyászati készítményeket célszerűen olyan kiszerelési formában készítjük, amely meghatározott osztott mennyiségek kibocsátásra alkalmas. Ilyen kiszerelési forma például egy cseppentővei ellátott edény, amely a szemre adagolást megkönnyíti. A csepegtetéses alkalmazás céljára megfelelő tartóedényeket célszerűen közömbös (inért), nemtoxikus műanyagból készítjük; ezek általában körülbelül 0,5-15 ml oldatot tartalmaznak.
A találmányt az alábbi, nem korlátozó példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
2-Dekarboxi-2-(dimetil-amino-metil) -PGFgn; előállítása
47,6 mg (0,129 mmol) PGF2a~metil-észtert nyomásálló edénybe helyezünk, és az edényben - szárazjég-acetonos fürdővel végzett hűtés közben - 78 mg dimetil-amin hidrokloridból fejlesztett 2 ml dimetil-amint kondenzálunk. Ezután az edényt lezárjuk, és 44 órán át 75 °C hőmérsékleten melegítjük, majd -78 °C-ra hűtjük, kinyitjuk, és a dimetil-amin feleslegét argongáz átvezetésével 25 °C hőmérsékleten eltávolítjuk. A maradékot telített ammónium-klorid-oldat és etilacetát között megoszlatjuk. További, etil-acetáttal végzett extrakció után az egyesített szerves fázist előbb vízzel, majd konyhasóoldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert eltávolítjuk. Az olajszerű maradékot flash” kromatográfiával (gyorskromatográfiával) szilikagélen tisztítjuk. Eluálószerként diklór-metán (rövidítve:
- 16 DKM) és metanol 14:1 arányú elegyét alkalmazva 38 mg tiszta PGF2Q-dimetil-amidot kapunk. IR színkép: 1630 cm-1.
mg (0,07 mmol) PGF2a-dimetil-amid 1,0 ml vízmentes THF-fel készült oldatához 0 °C hőmérsékleten 0,28 ml 1,0 mólos lítium-[tetrahidrido-aluminát]-oldatot adagolunk, majd az oldatot szobahőmérsékletre hagyjuk felmelegedni, és 18 órán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyet néhány csepp metanollal elbontjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékot 5 ml etil-acetátban felvesszük, előbb vízzel, majd konyhasóoldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Az oldószer lepárlása után kapott nyers terméket szilikagéllapon végzett preparatív vékonyrétegkrómatográfiával (röviden: VRK) tisztítjuk. Eluálószerként ammóniával telített metanol és DKM 1:9 arányú elegyét alkalmazva az 1. példa cím szerinti vegyületét 8,5 mg hozammal kapjuk.
XH-NMR (300 MHz, CDC13) S ppm: 5,53 (2H, ABX, JAB =
15,3, JAX = 6, JBX = 7,3 Hz), 538 (2H, komplex AB), 4,16 (IH, t, J=3,9 Hz), 4,06 (IH, q, J=6,2 Hz), 3,96 (IH, m),
1,7-2,4 (12H, m), 2,21 (6H, s), 1,79 (IH, széles d, J=15 Hz), 1,2-1,65 (12H, m), 0,88 (3H, t, J=6,7 Hz);
13C NMR (75 MHz, CDC13) δ ppm: 135,30, 132,75, 130,78, 128,77, 78,18, 72,86, 72,60, 59,18, 55,84, 50,59, 45,10, 42,94, 37,14, 31,58, 26,88, 26,69, 26,59, 25,30, 25,05, 22,41, 13,80;
Tömegszínkép (kémiai ionizációval): m/z 584 (M+, 100 %), 512 (8 %), 90 (20 %) ;
Nagy feloldású tömegszínkép a C31H66O3NSÍ3 összegképlet alapján számított érték: 584,4351; a talált érték ♦ · · ·
- 17 584,4343.
2. példa
2-Dekarboxi-2-(amino-metil) -PGF2o? előállítása
Az 1. példában leírt eljárást követve PGF2a-ból, ammónia és ammónium-klorid alkalmazásával állítjuk elő a cím szerinti vegyületet.
1H-NMR (300 MHz, CDC13) 6 ppm: 5,48 (2H, ABX, JAB =
15, JAX = 6' JBX = 8 Hz), 5,27-5,4 (2H, m), 4,10 (1H, t, J=4 HZ), 4,02 (1H, q, J=6 Hz), 3,91 (1H, m), 3,2-3,4 (5H, széles s), 2,71 (2H, t, J=7 Hz, CH2-NH2), 1,2-2,4 (20H, m), 0,84 (3H, t, J=6 Hz);
13C NMR (75 MHz, CDCI3) S ppm: 135,60, 132,77, 130,46, 128,90, 77,84, 72,80, 72,46, 55,68, 50,40, 42,96, 40,71, 37,12, 31,60, 30,90, 26,39, 26,16, 25,27, 25,08, 22,43, 13,81;
Tömegszínkép (kémiai ionizációval, NH3, trimetil-szilil-származék): m/z 628 (M+l, 100 %), 200 (16), 145 (22), 90 (77) ;
Nagy feloldású tömegszínkép (kémiai ionizációval trimetil-szilil-származék) : a C32H7qC>3NSÍ4 összegképlet alapján számított érték: 628,4433; a talált érték 628,4413.
3. példa
A szemen belüli nyomást (szemnyomást) csökkentő hatás vizsgálata
A vizsgálandó vegyületek különböző kísérleti mennyiségeiből 0,1 % poliszorbátot (Tween 80) és 10 mmol/1 TRIS-t tartalmazó szemészeti készítményt állítottunk elő. Minden egyes kísérleti állat egyik szemébe, a szem felületére 25 μΐ *»·« · « * térfogatú hatóanyagkészítményt cseppentettünk, a másik szembe kontrollként 25 μΐ vivőanyagot juttattunk. A szemen belüli nyomást közvetlenül a hatóanyag adagolása előtt és után, meghatározott időközökben applanációs pneumatonometriával határoztuk meg. E vizsgálatainkban Új-Zéland albínó fajjal keresztezett holland nyulakat alkalmaztunk.
A szem felületén jelentkező hiperémiát megfigyeléssel értékeltük a hatóanyag adagolása után meghatározott időközökben, és csupán fellépését vagy hiányát jeleztük.
így kapott eredményeinket az I. és II. táblázatban összegeztük.
I. táblázat
A szemnyomásra kifejtett hatás (Hgmm-ben) az adaProsztanoid Dózis % golás utáni, meghatározott időpontokban (óra)
0 | 0,5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 8 | ||
PGF2a-2-N(CH3)2 | 0,01 | -2,9* | -2,2 | -0,6 | -1,8 | -3,3** | +0,2 | - | |
PGF2a-2-N(CH3)2 | 0,1 | +2,0 | +0,4 | -3,0* | -6,6** | -7,3** | -4,1** | ||
PGF2a-2-N(CH3)2 | 1,0 | +10,9** | +7,3** | +0,4 | -3,4 | -8,3** | -10,1** | ||
Prosztanoid Dózis % | Szemfelületi hiperémiát | mutató | állatok %-a | ||||||
0 | 0,5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 6 | ||
PGF2a-2-N(CH3)2 | 0,01 | 87 | 87 | 87 | - | 13 | 0 | - | |
PGF2cí-2-N (CH3) 2 | 0,1 | 100 | 100 | 100 | 87 | 87 | 63 | - | |
PGF2a-2-N(CH3)2 | 1,0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 83 | 67 |
A szemnyomásra kifejtett hatás (Hgmm-ben) az adaProsztanoid Dózis % golás utáni, meghatározott időpontokban (óra)
- 19 II. táblázat
0 | 0,5 1 | 2 | 3 | 4 | 6 8 | |
PGF2a-2-NH2 | 0,01 | -1,7* -3,8** | -2,7** | -2,9* | -3,8** | -1,8** |
PGF2a-2-NH2 | 0,1 | -1,4 -4,0 | -1,75 | -2,6* | -3,4 | -4,9** |
PGF2a-2-NH2 | 1,0 | +11,9** | +12,4** | +9,5* | +6,6* | -3,7* |
Prosztanoid Dózis % Szemfelületi hiperémiát mutató állatok %-a
0 0,5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 8 | ||
PGF2a-2-NH2 | 0,01 | 0 | 66 | 33 | 17 | 17 | 17 | |
PGF2a-2-NH2 | 0,1 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 87,5 | |
PGF2a-2-NH2 | 1,0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
A fenti leírásban konkrét módszereket és készítményeket írtunk le részletesen, amelyek a találmány gyakorlati megvalósítása céljából felhaszálhatók, és az általunk vélt legjobb kiviteli formát képviselik. A szakmai gyakorlattal rendelkező egyén számára azonban nyilvánvaló, hogy analóg módon további, a kívánt farmakológiai sajátságokkal rendelkező vegyületek állíthatók elő; másrészt a leírt vegyületek más kiinduló anyagokból, eltérő kémiai reakciók útján is megkaphatok. Ugyanígy különböző gyógyászati készítmények állíthatók elő, és lényegében hasonló eredményekkel alkalmazhatók. Ennek következtében, jóllehet a fenti leírást részletesen
- 20 :
* <
····
4¼
999 • · fogalmaztuk, ez nem fogható fel az oltalmi kör korlátozásának; a találmány terjedelmét csupán az alább következő igénypontok törvényszerű értelmezése szabja meg.
Claims (11)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás szemen belüli magas nyomás (magas szemnyomás) kezelésére, azzal jellemezve, hogy a szemre egy (I) általános képletű vegyületnek - ahol a hullámos kötésjel a- vagy Β-konfigurációt jelent;a vonalkás kötésjel α-konfigurációt jelent;a fekete háromszög Β-konfigurációt jelent;a szaggatott vonal egyszerű vagy kettős kötést jelent, amely cisz- vagy transz-konfigurációjú lehet;R1 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatom; 1-től körülbelül 6 szénatomosig terjedő alifás szénhidrogéncsoport (hidrokarbilcsoport); vagy -CO(Y) általános képletű csoport, ahol Y körülbelül 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoportot jelent;R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom; vagy körülbelül 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoport,R5 és Rg jelentése közül az egyiknek a jelentése =0, -OH vagy -0(C0)R8 általános képletű csoport; vagy R5 =0 csoportot és Rg hidrogénatomot jelent;R7 jelentése -OH vagy -O(CO)Rq általános képletű csoport, amelyben R3 jelentése körülbelül 1-20 szénatomos, telített vagy telítetlen nemciklusos szénhidrogéncsoport; vagy -(CH2)nRg általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-10, és Rg körülbelül 3-7 szénatomos alifás gyűrűs csoportot, vagy aromás, vagy heteroaromás gyűrűs csoportot jelent 22 vagy gyógyászati szempontból elfogadható sójának a szemen belüli magas nyomás kezelésére elegendő mennyiségét adagoljuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű vegyületként a természetes eredetű prosztaglandin D, E vagy F származékát alkalmazzuk.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű prosztaglandinszármazékot alkalmazunk, amelyben Rj, R2, R3 és R4 jelentése az 1. igénypont szerinti, és mind R5, mind Rg hidroxilcsoportot jelent; vagy R5 jelentése =0 és Rg jelentése hidroxilcsoport; vagy R5 jelentése hidroxilcsoport és Rg =0 csoportot jelent; vagy R5 és Rg ezek -OÍCOJRg általános képletű csoporttal képzett észtereit is jelenthetik.
- 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (III) általános képletű PGF2a prosztaglandinszármazékot alkalmazunk, amelyben Rj, R2, R3 és R4 jelentése az 1. igénypont szerinti.
- 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (III) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben Rj és R2 hidrogénatomot jelent, vagy Rj és R2 közül az egyik hidrogénatomot jelent, míg a másiknak a jelentése 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoport, és R3, valamint R4 jelentése az 1. igénypont szerinti.
- 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (III) általános képletű vegyületeket alkalmazunk, amelyben mind R3, mind R4 hidrogénatomot jelent.
- 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű vegyületként 2-dekarboxi-2-(amino-metil)-PGF2q vagy 2-dekarboxi-2-(dimetil-amino-metil)-PGF2q vegyületet alkalmazunk.
- 8. Szemészeti (szemgyógyászati) oldatkészítmény, azzal jellemezve, hogy egy 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyület - ahol R^, R2, R3, R4, R5, Rg, R7 és a kötésjelek jelentése az 1. igénypont szerinti - vagy gyógyászati szempontból elfogadható sója terápiásán hatásos mennyiségét nem toxikus, szemészeti szempontból elfogadható, folyékony vivőanyaggal összekeverve, osztott mennyiség kibocsátására alkalmas tartóedényben elhelyezve tartalmazza.
- 9. Gyógyászati termék, azzal jellemezve, hogy tartalmának meghatározott, osztott mennyiségben kibocsátására képes edényből és az edényben elhelyezett szemgyógyászati oldatkészítményből áll, mely utóbbi az 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületet - vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját - nem toxikus, szemészeti szempontból elfogadható, folyékony vivőanyaggal összekeverve tartalmazza.
- 10. (I) általános képletű vegyületek és gyógyászati szempontból elfogadható sóik, azzal jellemezve, hogy a hullámos kötésjel a- vagy β-konfigurációt jelent; a vonalkás kötésjel α-konfigurációt jelent; a fekete háromszög B-konfigurációt jelent;a szaggatott vonal egyszerű vagy kettős kötést jelent, amely cisz- vagy transz-konfigurációjú lehet;R1 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatom; 1-től körülbelül 6 szénatomosig terjedő alifás szénhidrogéncsoport (hidrokarbilcsoport); vagy -CO(Y) általános képletű csoport, ahol Y körülbelül 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoportot jelent;R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom; vagy körülbelül 1-6 szénatomos alifás szénhidrogéncsoport,R5 és Rg jelentése közül az egyiknek a jelentése =0, -OH vagy -0(CO)Rq általános képletű csoport; vagy R5 =0 csoportot és Rg hidrogénatomot jelent;R7 jelentése -OH vagy -O(CO)Rg általános képletű csoport, amelyben Rg jelentése körülbelül 1-20 szénatomos, telített vagy telítetlen nemciklusos szénhidrogéncsoport; vagy -(CH2)nR9 általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-10, és Rg körülbelül 3-7 szénatomos alifás gyűrűs csoportot, vagy aromás, vagy heteroaromás gyűrűs csoportot jelent.
- 11. Eljárás szemen belüli nyomást csökkentő hatású gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként egy (I) általános képletű vegyület - ahol Rlr R2, R3, R4, R5, Rg és R7, valamint a kötésjelek jelentése az 1. igénypontban meghatározott - vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sója terápiásán hatásos mennyiségét nem toxikus, szemészeti szempontból elfogadható vivőanyaggal és adott esetben segédanyagokkal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítunk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/611,029 US5270049A (en) | 1990-11-09 | 1990-11-09 | 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandins as ocular hypotensives |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9301327D0 HU9301327D0 (en) | 1993-09-28 |
HUT70500A true HUT70500A (en) | 1995-10-30 |
Family
ID=24447325
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9301327A HUT70500A (en) | 1990-11-09 | 1991-10-30 | Et process to prepare 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandine derivs and pharmaceutical compns. contg them as active agent for use as ocular hypotensives |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5270049A (hu) |
EP (1) | EP0556296B1 (hu) |
JP (1) | JP3488456B2 (hu) |
AT (1) | ATE158506T1 (hu) |
AU (1) | AU656752B2 (hu) |
BR (1) | BR9107071A (hu) |
CA (1) | CA2095430A1 (hu) |
DE (1) | DE69127755T2 (hu) |
ES (1) | ES2107522T3 (hu) |
HU (1) | HUT70500A (hu) |
IE (1) | IE913906A1 (hu) |
IL (1) | IL99975A (hu) |
NZ (1) | NZ240502A (hu) |
WO (1) | WO1992008465A2 (hu) |
ZA (1) | ZA918869B (hu) |
Families Citing this family (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5288754A (en) * | 1992-02-04 | 1994-02-22 | Allergan, Inc. | Polar C-1 esters of prostaglandins |
US5688819A (en) * | 1992-09-21 | 1997-11-18 | Allergan | Cyclopentane heptanoic acid, 2-cycloalkyl or arylalkyl derivatives as therapeutic agents |
US5972991A (en) | 1992-09-21 | 1999-10-26 | Allergan | Cyclopentane heptan(ene) oic acid, 2-heteroarylalkenyl derivatives as therapeutic agents |
US5352708A (en) * | 1992-09-21 | 1994-10-04 | Allergan, Inc. | Non-acidic cyclopentane heptanoic acid, 2-cycloalkyl or arylalkyl derivatives as therapeutic agents |
US5834498A (en) * | 1992-09-21 | 1998-11-10 | Allergan | Cyclopentane heptan(ene)oic acid, 2-heteroarylalkenyl derivatives as therapeutic agents |
US5328933A (en) * | 1992-10-28 | 1994-07-12 | Allergan, Inc. | Cyclopentane heptenylnitro and heptanylnitro-2-aliphatic or aryl aliphatic derivatives and homologues |
US6124353A (en) * | 1992-11-12 | 2000-09-26 | Allergan Sales, Inc. | Method of treating ocular hypertension with 8-epi prostaglandins |
US5545665A (en) | 1993-12-28 | 1996-08-13 | Allergan | Cyclopentane(ene) heptenoic or heptanoic acids and derivatives thereof useful as therapeutic agents |
US5698733A (en) * | 1994-09-30 | 1997-12-16 | Alcon Laboratories, Inc. | Use of 9-deoxy prostaglandin derivatives to treat glaucoma |
WO1998021180A1 (en) | 1995-06-07 | 1998-05-22 | Alcon Laboratories, Inc. | Conformationally rigid aryl- or heteroaryl prostaglandins for use in glaucoma therapy |
US6066671A (en) | 1997-12-19 | 2000-05-23 | Alcon Laboratories, Inc. | Treatment of GLC1A glaucoma with 3-benzoyl-phenylacetic acids, esters, or amides |
US6646001B2 (en) | 1997-12-19 | 2003-11-11 | Alcon Manufacturing, Ltd. | Use of non-steroidal anti-inflammatory agents in combination with prostaglandin FP receptor agonists to treat glaucoma and ocular hypertension |
US6096783A (en) * | 1998-12-15 | 2000-08-01 | Alcon Laboratories, Inc. | Cyclobutane prostaglandin analogues as ocular hypotensive agents |
US6160013A (en) * | 1998-12-17 | 2000-12-12 | Alcon Laboratories, Inc. | 14-aza prostaglandins for the treatment of glaucoma and ocular hypertension |
US6211226B1 (en) | 1998-12-17 | 2001-04-03 | Alcon Laboratories, Inc. | 11-Aza prostaglandins for the treatment of glaucoma and ocular hypertension |
US20090148527A1 (en) * | 2007-12-07 | 2009-06-11 | Robinson Michael R | Intraocular formulation |
WO2010102078A1 (en) | 2009-03-04 | 2010-09-10 | Allergan, Inc. | Enhanced bimatoprost ophthalmic solution |
US7851504B2 (en) | 2005-03-16 | 2010-12-14 | Allergan, Inc. | Enhanced bimatoprost ophthalmic solution |
US9522153B2 (en) | 2009-12-22 | 2016-12-20 | Allergan, Inc. | Compositions and methods for lowering intraocular pressure |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4122282A (en) * | 1975-12-29 | 1978-10-24 | The Upjohn Company | 2-Decarboxy-2-carboxyamino-methyl-PGFα compounds |
US4599353A (en) * | 1982-05-03 | 1986-07-08 | The Trustees Of Columbia University In The City Of New York | Use of eicosanoids and their derivatives for treatment of ocular hypertension and glaucoma |
ES2053458T3 (es) * | 1986-03-13 | 1994-08-01 | Univ Columbia | Utilizacion de prostaglandinas a, b y c y derivados de las mismas, para el tratamiento de la hipertension ocular y glaucoma. |
US4883819A (en) * | 1986-07-31 | 1989-11-28 | The Trustees Of Columbia University In The City Of New York | Use of A, B and C prostaglandins and derivatives thereof to treat ocular hypertension and glaucoma |
US4824857A (en) * | 1986-05-16 | 1989-04-25 | Yasumasa Goh | Use of prostaglandin D2 -active substances |
US4952581A (en) * | 1987-04-03 | 1990-08-28 | The Trustees Of Columbia University In The City Of New York | Use of a prostaglandin in combination with an adrenergic blocking agent for reduction of intraocular pressure |
DE3876050T2 (de) * | 1987-09-18 | 1993-03-25 | Ueno Seiyaku Oyo Kenkyujo Kk | Okulare hypotensivagenzien. |
US4927846A (en) * | 1988-11-23 | 1990-05-22 | Allergan, Inc. | Intraocular pressure reducing 1,11-lactone prostaglandins |
US4994274A (en) * | 1989-07-27 | 1991-02-19 | Allergan, Inc. | Intraocular pressure reducing 11,15-diacyl prostaglandins and method of using |
US5011856A (en) * | 1990-03-12 | 1991-04-30 | Allergan, Inc. | Use of prostaglandin F3 α as an ocular hypotensive agent |
US5238961A (en) * | 1990-06-14 | 1993-08-24 | Allergan, Inc. | Pgf 1-alcohols and their use as ocular hypotensives |
-
1990
- 1990-11-09 US US07/611,029 patent/US5270049A/en not_active Expired - Lifetime
-
1991
- 1991-10-30 WO PCT/US1991/007982 patent/WO1992008465A2/en active IP Right Grant
- 1991-10-30 BR BR919107071A patent/BR9107071A/pt not_active Application Discontinuation
- 1991-10-30 CA CA002095430A patent/CA2095430A1/en not_active Abandoned
- 1991-10-30 JP JP50084392A patent/JP3488456B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1991-10-30 ES ES92900219T patent/ES2107522T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1991-10-30 AT AT92900219T patent/ATE158506T1/de not_active IP Right Cessation
- 1991-10-30 DE DE69127755T patent/DE69127755T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1991-10-30 EP EP92900219A patent/EP0556296B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1991-10-30 HU HU9301327A patent/HUT70500A/hu active IP Right Revival
- 1991-10-30 AU AU90414/91A patent/AU656752B2/en not_active Ceased
- 1991-11-06 IL IL9997591A patent/IL99975A/en active IP Right Grant
- 1991-11-07 NZ NZ240502A patent/NZ240502A/en unknown
- 1991-11-08 IE IE390691A patent/IE913906A1/en not_active Application Discontinuation
- 1991-11-08 ZA ZA918869A patent/ZA918869B/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BR9107071A (pt) | 1993-09-21 |
WO1992008465A2 (en) | 1992-05-29 |
US5270049A (en) | 1993-12-14 |
AU9041491A (en) | 1992-06-11 |
EP0556296B1 (en) | 1997-09-24 |
WO1992008465A3 (en) | 1992-10-15 |
JP3488456B2 (ja) | 2004-01-19 |
ATE158506T1 (de) | 1997-10-15 |
IE913906A1 (en) | 1992-05-20 |
HU9301327D0 (en) | 1993-09-28 |
ZA918869B (en) | 1992-07-29 |
IL99975A0 (en) | 1992-08-18 |
DE69127755D1 (de) | 1997-10-30 |
JPH06501482A (ja) | 1994-02-17 |
CA2095430A1 (en) | 1992-05-10 |
DE69127755T2 (de) | 1998-04-30 |
AU656752B2 (en) | 1995-02-16 |
EP0556296A1 (en) | 1993-08-25 |
NZ240502A (en) | 1995-07-26 |
IL99975A (en) | 1996-05-14 |
ES2107522T3 (es) | 1997-12-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5288754A (en) | Polar C-1 esters of prostaglandins | |
HUT70500A (en) | Et process to prepare 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandine derivs and pharmaceutical compns. contg them as active agent for use as ocular hypotensives | |
EP0789687B1 (en) | Ep2-receptor agonists as agents for lowering intraocular pressure | |
EP0533828B1 (en) | Pgf 1-alcohols and their use as ocular hypotensives | |
AU653240B2 (en) | Ocular hypotensive 2-decarboxyl-2-acylthioalkyl prostaglandin derivatives | |
US5332730A (en) | Azido derivatives of cyclopentane heptanoic or heptenoic acid | |
US5262437A (en) | Homo-prostaglandin derivatives as ocular hypotensives | |
HUT67535A (en) | 2-decarboxyl-2-alkoxyalkyl prostaglandin deriv.s, pharmaceutical compn.s contg. them and process prepg. them | |
US5328933A (en) | Cyclopentane heptenylnitro and heptanylnitro-2-aliphatic or aryl aliphatic derivatives and homologues | |
HUT64305A (en) | Method for producing homo-prostagladine derivatives and pharmaceutical preparatives containing them | |
US5312842A (en) | Cyclopentane heptenylsulfinylalkyl and heptanylsulfinylalkyl-2-aliphatic or aryl aliphatic derivatives | |
JPH09502964A (ja) | 医薬としてのシクロペンタン(エン)ヘプタンまたはシクロペンタン(エン)ヘプテン酸,2−ヒドロカルビルスルホンアミドメチル、およびその誘導体 | |
IE920397A1 (en) | 2-decarboxyl-2-hydroxyalkyl-5-trans prostaglandin f¹derivatives |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee | ||
DNF4 | Restoration of lapsed final protection | ||
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |