HUT67905A - Biocompatible mouldable polymeric material and process for its producing and using thereof - Google Patents

Biocompatible mouldable polymeric material and process for its producing and using thereof Download PDF

Info

Publication number
HUT67905A
HUT67905A HU9301930A HU9301930A HUT67905A HU T67905 A HUT67905 A HU T67905A HU 9301930 A HU9301930 A HU 9301930A HU 9301930 A HU9301930 A HU 9301930A HU T67905 A HUT67905 A HU T67905A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
monomer
component
plasticizer
formula
weight
Prior art date
Application number
HU9301930A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9301930D0 (en
Inventor
Michael Braden
Allison Otuebe Okpojo
Original Assignee
Secr Health Brit
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Secr Health Brit filed Critical Secr Health Brit
Publication of HU9301930D0 publication Critical patent/HU9301930D0/hu
Publication of HUT67905A publication Critical patent/HUT67905A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F265/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of unsaturated monocarboxylic acids or derivatives thereof as defined in group C08F20/00
    • C08F265/04Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of unsaturated monocarboxylic acids or derivatives thereof as defined in group C08F20/00 on to polymers of esters
    • C08F265/06Polymerisation of acrylate or methacrylate esters on to polymers thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F265/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of unsaturated monocarboxylic acids or derivatives thereof as defined in group C08F20/00
    • C08F265/04Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of unsaturated monocarboxylic acids or derivatives thereof as defined in group C08F20/00 on to polymers of esters

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)

Description

A találmány elasztomer kialakítására alkalmas rendszerre vonatkozik, amely környezeti hőmérsékleten önthető, és kiöntés után enyhén exoterm reakcióval kikeményedik. A találmány kiterjed a rendszer komponenseit tartalmazó készletre, és az előállított elasztomer anyagra. A fenti rendszer előnyösen alkalmazható lenyomatok készítésére a humán és állati test érzékeny részeiről, valamint protézisek előállítására. Különösen előnyösen alkalmazhatók hallásjavító készülékekben használható fülrészek és fülhallgatók előállítására .
Egy hatékony hallásjavitó program alapvető feltételei a dimenzionálisan megfelelő audiológiai eszközök, ezek kielégítő kezelési jellemzői, és megfelelő élettartama. Az audiológiai eszközökhöz alkalmazható kereskedelmi anyagok több hátránnyal rendelkeznek, mivel dimenzionálisan instabilak, és, amennyiben zsugorodási értékük a klinikailag elfogadható határértékeken belül marad, nehezen kezelhetők és költségesek. A kétrészes fülhallgató előállítására alkalmas olyan anyagok (például Molloplast-β), amelyek jó akusztikai zárást biztosítanak, a megfelelő dimenzionális stabilitással rendelkező lenyomat anyagokkal (például Otoform AK) együtt nehezen feldolgozhatók. A levegőztetés, felületi fényesités, darabolás és formázás nehezen megvalósítható, és a csővezetékek a beépítés során gyakran tönkremennek.
A tartós, kemény akrilanyagok, amelyek szellőztetéssel és felületi fényesitéssel könnyen feldolgozhatók, nem biztosítanak megfelelő akusztikai zárást akkor, ha nagy erő• ··· · · · ♦ · • · · · · ι>
···· ·· · · · ··· sitésre van szükség, és textúrájuk miatt nem kényelmesek. Az ismert akril alapú anyagok, így a hidegen keményíthető akril-poli (metil-metakrilát) , amely egyrészes fülhallgató előállítására alkalmas, a következő hátránnyal rendelkeznek:
i) Az öntés utáni reakció erősen exoterm, ami egyrészt kényelmetlen, másrészt megsértheti a fül szöveteit.
ii) Öntés után erősen zsugorodik (monomer esetében térfogat%, a monomer/polimer keverék esetében 8 térfogat%), amelynek következtében a lenyomat dimenzionálisan nem megfelelő, és ezért a kapott fülhallgató nem illeszkedik.
iii) Merev, a fülnél pirosság, fájdalom és gyulladás jelentkezhet, mivel a készülék durva felszíne fizikailag ingerli a fület.
iv) A monomer erősen párolog, ami szellőzés hiányában fejfájást okoz.
v) Az anyagok feldolgozása során a bőr túlzott mértékben kiszárad (Bulmer: British Journal of Audiology, 7, 5-8 (1973)).
A fenti okok miatt a hidegen keményedő poli(metil-metakrilát) anyagok audiológiai alkalmazását megszüntették.
Bár az előzetes tanulmányok (például Combé és Nolan: Scandinavian Audiology, 18, 67-73 (1989)) felismerték, hogy szükség van az audiológiai igényeket kielégítő termékek kidolgozására, a poliszulfidok és akril alapú anyagok lenyomatként történő alkalmazásának vizsgálatát megszüntették a tapasztalt feldolgozási jellemzők és a stabilitás hiánya miatt.
Olyan uj akrilát alapú anyagokat, elsősorban magasabb metakrilátokból álló homopolimereket és kopolimereket találtunk, amelyek audiológiai és protézis öntvényként alkalmazhatók. Az anyagok előnyös tulajdonságokkal rendelkeznek, mivel
i) a szövetekkel szemben biokompatibilisak;
ii) könnyen összekeverhetők és igy megfelelő konzisztenciáju masszává alakíthatók;
iii) olcsók;
iv) hosszú ideig tárolhatók;
v) kiöntés után enyhén exotermek és enyhén zsugorodnak; és vi) környezeti hőmérsékleten keményednek.
A magasabb metakrilátok korábbi felhasználásai során úgynevezett lágy akrilokat állítottak elő, amelyek felhasználhatók lágy bevonatként müfogsorokhoz, felső fogsori protézisekhez és lágy fülrészekhez (Parker és Braden: Journal of Dentistry 10, 149-153 (1982)). Tanulmányozták továbbá a kérésztkötéses, magasabb polimetakrilátok tulajdonságait is fülrészként történő felhasználáshoz (Davy és Braden: Biomaterials 8, 393-396 (1987)).
Az ismertetett készítmények általában olyan komponenseket tartalmaznak, amelyek masszaként feldolgozhatok, amelynek során a polimerizált kopolimer porított szuszpenzióját folyékony monomerrel keverték.
A készítményekben a következő komponenseket alkalmazták:
• · · (i) iniciátort tartalmazó kopolimer por;
(ii) folyékony monomer;
(iii) plasztifikáló;
(iv) keresztkötések kialakítására alkalmas anyag;
(v) aktivátor, és (vi) tapadásgátlószer (ami az extruzió során a belső súrlódást is csökkenti).
A legutóbbi vizsgálatok kimutatták, hogy a fülrészek előállítására ismert legkedvezőbb eljárás szerint egy lépésben járnak el (Combé és Nolan: Scandinavian Audiology, 18, 67-73 (1989)), de az alkalmazott anyag továbbra is jelentős hátrányokkal rendelkezik. Az audiológiai alkalmazáshoz megfelelő fluiditásra van szükség ahhoz, hogy az anyagot a szokásos audiológiai fecskendőbe töltsék, és a szokásos audiológiai klinikai technikákkal a külső fülüregbe fecskendezzék. Az idézett irodalmakban alkalmazott magasabb metakrilátok (7-20 szénatomos észterek) 80-100 °C hőmérsékleten keményednek, ami az egylépéses eljárásnál nem alkalmazható.
A jelenleg ismert dimenzionálisan stabil szilikon alapú lenyomat anyagok kétlépéses feldolgozása során a viasz merítés okoz problémákat, amelyhez társul a kismértékű dimenzionális stabilitás és az alacsony szakítószilárdság. Szükség volt olyan uj kritériumok kialakítására, amelyek Útmutatóul szolgálnak megfelelő klinikai anyagok kifejlesztéséhez, amelyek önmagukban egylépéses eljárással fülrésszé alakíthatók, és emellett a kétlépéses eljárással lenyomat előál♦ · »· · · ···· ·««··« * • · · · · ·
- 6 litására is felhasználhatók.
Az audiológiailag alkalmazható klinikai anyagok kifejlesztéséhez a következő tulajdonságokat kell figyelembevenni:
(i) Biokompatibilitás a fül szöveteivel: a monomer rendszer ne legyen toxikus és irritáló, kiöntés után enyhén exoterm reakció játszódjon le.
(ii) Megfelelő feldolgozási jellemzők: a por és a monomer összekeverésekor a kapott massza konzisztenciája tegye lehetővé a könnyű befecskendezést, amelyhez a szokásos fecskendőket alkalmazzuk, feldolgozási ideje legyen mintegy 2-3 perc, a kiöntési idő mintegy 4-7 perc.
(iii) Dimenzionális stabilitás: a zsugorodás legyen minimális, lineárisan legfeljebb 2-3 %, és a különböző területeken (például trópusokon) történő felhasználás érdekében széles hőmérséklet- és nedvességtartományban legyen állandó.
(iv) Megfelelő mechanikai és reológiai tulajdonságok: a kiöntött anyag legyen elasztomer, folyamatosan alakítható, rugalmas, megfelelő szilárdságú, hogy elkerüljük a törést a fülből történő eltávolítás vagy feldolgozás, igy fúrás, csővezetékek beültetése és szellőztetés során; kényelmet biztositó megfelelő konzisztencia és textúra; könnyű feldolgozhatóság (például ne kelljen fúrni); legyen kompatibilis a kétlépéses eljárásban lenyomatként • ·
- 7 alkalmazott viasszal és a csővezetékhez használt anyaggal.
(v) Tartósság: a komponensek legyenek megfelelő ideig tárolhatók és a végtermék legyen megfelelő ideig használható.
(vi) Funkció: a végső fülrész viselje el a nagy erejű hallásjavitáshoz szükséges mértékű akusztikai erősítést.
(vii) Kozmetika: a végső fülrész legyen esztétikailag kedvező megjelenésű, és ne okozzon kellemetlen szagot.
(viii) Használat: a termék legyen közönséges vízzel és mosófolyadékkal könnyen tisztítható.
A találmány feladata egy uj, önthető és vulkanizálható polimer/monomer rendszer és ebből előállított biokompatibilis polimer anyag kidolgozása. A találmány feladata továbbá olyan rendszer és ebből előállított anyag kidolgozása, amely audiológiai célokra és protézis előállítására felhasználható, elsősorban az egylépéses és/vagy kétlépéses fülrész vagy fülhallgató előállítás során, és amely rendszer és anyag a felsorolt (i)-(viii) tulajdonságok közül legalább néhány vonatkozásában jobb az ismert anyagoknál. Az uj polimer/monomer rendszer magasabb (7-20 szénatomos alkil)-akrilátok vagy -metakrilátok monomer komponensként történő alkalmazásán alapul, amelyek környezeti hőmérsékleten megfelelően enyhén exoterm reakció során kikeményednek. Előnyösek azok a találmány szerinti készítmények és elasztomerek,
amelyek valamennyi (i)-(viii) vonatkozásában javított tulajdonságokkal rendelkeznek.
A találmány tárgya tehát önthető és vulkanizálható polimer /monomer rendszer, amely egy polimer komponenst, egy monomer komponenst és egy plasztifikálót tartalmaz. A találmány szerinti rendszer jellemző vonása, hogy
a) polimer komponens (I) és/vagy (II) általános képletű
I -CH =C (I)
CO2R2
R3
I
-CH =C (II)
CO2R4 ismétlődő egységeket tartalmazó és 300,000-2,000,000 közötti móltömegü egy vagy több polimerből áll, a képletekben
R1 és R3 jelentése azonos vagy különböző, és lehet hidrogénatom vagy metilesöpört,
R2 és R4 jelentése azonos vagy különböző, és lehet
1-6 szénatomos alkilcsoport, ahol vagy R3 különbözik RÍ-től, vagy R4 különbözik R2-től, és
b) a monomer komponens 80-99 tömeg% mennyiségben (III) általános képletű monomerből,
R5
I
C =CH
CO2R6 a képletben (III) • 4
R5 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport, és R6 jelentése 7-20 szénatomos alkilcsoport, és 1-20 tömeg% mennyiségben (IV) általános képletű
R7
I ~CH =C (IV)
CO2R8 monomerből áll, a képletben
R7 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és R8 jelentése hidrogénatom vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport.
A polimer komponens tömegaránya a monomer komponens és a plasztifikáló ossz mennyiségére vonatkoztatva általában 5:1-1:2, és a monomer tömegaránya a plasztifikálóra vonatkoztatva általában 85:15-35:65. A polimer komponens tömegaránya előnyösen 3:1-1:1, különösen előnyösen 5:2 a monomer komponens és a plasztifikáló ossz mennyiségére vonatkoztatva.
Polimerként alkalmazható homopolimer vagy kopolimer, de audiológiai szempontból előnyös, ha az alkalmazott polimer legalább részben metakrilsav 1-6 szénatomos alkil-észtereinek véletlenszerű kopolimerje, például etil/metil-metakrilát vagy n-butil/etil-metakrilát kopolimer. Az észter komponens tömegaránya a kopolimeren belül általában 10:90-90:10, előnyösen 20:80-80:20, különösen előnyösen 30:70-70:30, például 60:40. Polimer komponensként különösen előnyösen alkalmazható az n-butil/etil-metakrilát véletlenszerű kopolimer, vagyis az olyan kopolimer, amely R1 helyén me-
- 10 tilcsoportot és R2 helyén n-butilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű ismétlődő egységeket, és R3 helyén metilcsoportot és R4 helyén etilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű ismétlődő egységeket tartalmaz.
A monomer komponensben (III) általános képletű monomerként előnyösen alkalmazhatók azok a vegyületek, amelyek képletében
R5 jelentése hidrogénatom és
R6 jelentése 8-16 szénatomos alkilcsoport, előnyösen szénatomos alkilcsoport.
A (III) általános képletű vegyület előnyösen alkalmazható izomerelegy formájában, amikoris R6 jelentése átlagosan 13 szénatomos alkilcsoport, ilyen például a kereskedelmi forgalomban Methacryl Ester 13 (Rohm Chemie) kapható termék.
(IV) általános képletű monomerként előnyösen alkalmazhatók azok a vegyületek, amelyek képletében
R7 jelentése metilcsoport és
R8 jelentése hidrogénatom.
A monomer komponens előnyösen 90-95 tömeg% (III) általános képletű monomerből és ezzel egyensúlyt képező (IV) általános képletű monomerből áll.
Plasztifikálóként bármely ismert plasztifikáló alkalmazható. Ezen belül előnyösen használhatók a fumarátok, maleátok vagy itakonátok, például a di-2-etil-hexil-fumarát, di-2-etil-hexil-maleát, vagy di-2-etil-hexil-itakonát.
A tároláshoz a monomert és a plasztifikálót általában egy komponensként kombináljuk, amikoris a plasztifikáló • « ··«··· · · • ·· · · 9 ···
- 11 mennyisége előnyösen 15-65 tömeg% a kombinált komponensen belül, és igy lehetővé tesszük, hogy szükség esetén a polimer és a kombinált komponens egyszerűen összekeverhető legyen. A kombinált monomer/plasztifikáló komponens előnyösen 45-75 tömeg% (II) általános képletű monomert, 1-5 tömeg% (III) általános képletű monomert és ennek megfelelően 64-20 tömeg% plasztifikálót tartalmaz.
A polimer, monomer és plasztifikáló komponensek összekeverése utáni megfelelő kikeményedés biztosítása érdekében a polimer/monomer rendszerhez keresztkötések kialakítására alkalmas anyagot, aktivátort vagy fotoiniciátort és adott esetben tapadásgátlószert adagolunk. A tapadásgátlószert és a keresztkötések kialakítására alkalmas anyagot előnyösen a monomer komponenshez, és az aktivátort vagy fotoiniciátort előnyösen a monomer komponenshez vagy a polimer komponenshez adagoljuk. Az igy kapott kombinációk a massza előállításáig stabilan tárolhatók. Az említett adalékanyagokat a szakember számára ismert mennyiségben alkalmazzuk. Ennek során a keresztkötések kialakítására alkalmas anyagot általában 0,5-2 tömeg%, a fotoiniciátort általában 0,2-6 tömeg% vagy az aktivátort általában 1-6 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk a (III) általános képletű monomerre mint 100 tömeg% vonatkoztatva .
Keresztkötések kialakítására alkalmas anyagként előnyösen alkalmazható például az etilén-glikol-dimetil-akrilát, trietilén-glikol-dimetakrilát és/vagy a tetraetilén-glikol-metakrilát. Aktivátorként alkalmazható például az N,N-di- 12 • ·
···· • « · metil-p-toluidin, N,N-dihidroxi-etil-p-toluidin és/vagy lauril-merkaptán, mig fotoiniciátorként alkalmazható például az antrakinon, kámforkinon, N,N-3,5-tetrametil-aniIin és N,N-dimetil-p-toluidin. Tapadásgátlószerként előnyösen alkalmazható például a szilikonolaj, cink-sztearát és/vagy folyékony paraffin.
A polimer komponensként aktiválószerként mintegy 1 tömeg% aktiváló peroxidot, például benzoil-peroxidot adagolva tovább csökkenthetjük a két komponens összekeveredésével kapott massza telítési idejét. Az említett adalékanyagként előnyösen alkalmazható a Lucidol CH50, valamint az 50 tömeg% peroxidot tartalmazó benzoil-peroxid/diciklohexil-ftalát keverék, amit a polimerre vonatkoztatva 2 tömeg% mennyiségben alkalmazunk. Az ilyen peroxidok emellett a rendszer szobahőmérsékleten történő kikeményedéséhez szükséges időt mintegy 10 percről mintegy 5 percre csökkentik. A polimer komponenst általában por alakban alkalmazzuk, és igy megkönnyitjük a folyékony monomer rendszerrel történő összekeveredést. A találmány szerinti rendszerben polimer komponensként előnyösen alkalmazható az n-butil-metakrilát/etil-metakrilát véletlenszerű kopolimer, ahol az n-butil/etil arány 70:30-40:60, előnyösen 60:40. Ilyen tipusu kopolimerek a kereskedelmi forgalomban beszerezhetők (például Bonar Polymers Ltd., County Durham, Nagy-Britannia).
A találmány szerinti rendszer előnyös összetétele: polimer komponensként n-butil-metakrilát/etil-metakrilát 60:40 arányú véletlenszerű kopolimerje, valamint mono- 13 mer/plasztifikáló komponensként Methacrylate Ester 13 és metakrilsav, di-2-etil-hexil-maleáttal, etilén-glikol-dimetakriláttal és N,N-dimetil-p-toluidinnel keverve.
Mint a fenti ismertetésből látható, a találmány vonatkozásában alkalmazott rendszer kifejezés az önthető anyag és az ebből készült elasztomer előállításához szükséges komponensek kombinációját jelenti. A rendszer kifejezés tehát felöleli az önthető anyag vagy elasztomer előállításához alkalmas formában jelenlévő komponensek együttesét, valamint magát a masszát.
A rendszer kialakítható például olyan készlet formájában, amelyben a polimer komponens és a monomer komponens olyan formában van jelen, ami megakadályozza, hogy a kívánt idő előtt egymással reakcióba lépjenek. Ez megvalósítható például úgy, hogy a két komponenst elkülönített rekeszekben tároljuk, amikoris a további adalékanyagokat, így az iniciátort vagy a keresztkötések kialakítására alkalmas anyagot a fenti rekeszek egyikében vagy egy további külön rekeszben helyezzük el.
Eljárhatunk úgy is, hogy a polimer komponenst és a monomer komponenst premix formájában összekeverjük, és a többi adalékanyagot külön rekeszben vagy tartályban tároljuk a felhasználásig. Egyes fotoiniciátorral kikeményitett rendszerek fénytől elzárt csomagolásban, teljesen összekevert formában is tárolhatók. Az adott felhasználási terület szempontjából legelőnyösebb kialakítási formát szakember könnyen meghatározhatja.
«· ·«·« <··♦
- 14 Emellett, egy adott készletben található komponensek megfelelő kiválasztása befolyásolhatja az adott felhasználást. Az olyan kiöntésnél például, amikor a kikemnyitetlen massza a test érzékeny részével érintkezik, előnyös lehet, ha a kikeményedési reakciót a találmány szerinti rendszer alacsony exoterm jellemzőin belül is minimálisan exoterm szinten tartjuk. Az ilyen minimális exoterm szint a kikeményedési érték jelentős vesztesége nélkül biztosítható úgy, hogy a (IV) általános képletű monomert a monomer komponens ossz mennyiségére vonatkoztatva legfeljebb 5 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk.
Továbbá, amennyiben az érintett szövetek reakcióba lépnének az akrilsawal, akkor ehelyett inkább metakrilsavat alkalmazunk monomerként. Ismert, hogy a metakrilsav önmagában némi toxikus hatással rendelkezik, ezért ezt a komponenst fülrészek vagy fülhallgatók előállításához a monomer komponens ossz mennyiségére vonatkoztatva előnyösen legfeljebb 10 tömeg%, különösen előnyösen legfeljebb 5 tömeg% mennyiségben használjuk.
A találmány szerinti polimer/monomer rendszert, valamint audiológiai lenyomatként vagy fülrészként és fülhallgatóként történő alkalmazását az alábbi példákkal mutatjuk be anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna.
- 15 1. példa
Két monomer/plasztifikáló/kereszkötések kialakítására alkalmas anyag/aktivátor komponens keveréket ((A) és (B) keverék) állítunk elő az alábbi összetétellel:
Keverék:
Methacryl Ester 13 (monomer) 75 metakrilsav (monomer) 5 di-2-etil-hexil-maleát (plasztifikáló) 20 etilén-glikol-dimetakrilát (keresztkötések kialakítására alkalmas anyag) 0,5
N,N-dimetil-p-toluidin (aktivátor) 2,5
0,5
2,5
A keverékeket elkülönítve porított n-butil-metakrilát/etil-metakrilát 60:40 kopolimerrel (Bonar polimer) keverjük, ahol a por/monomer keverék tömegaránya 5:2. Mindkét kapott massza a fülbe könnyen befecskendező, és a polimerizálódás befejeződése után könnyen eltávolítható. Az alkalmazott kopolimer komponens szemcsemérete előnyösen 5-85 μπι.
2. példa
Monomer/plasztifikáló/keresztkötések kialakítására alkalmas anyag/aktivátor/tapadásgátlószer keveréket állítunk
- 16 elő az alábbi összetétel szerint:
Methacryl Ester (13) (Rohm Chemie) 27,5 ml
metakrilsav 2,5 ml
di-2-etil-hexil-maleát 20,0 ml
etilén-glikol-dimetakrilát 0,25 ml
N,N-dimetil-p-toluidin 1,25 ml
folyékony paraffin (tapadásgátlószer) 11,6 ml
A kapott folyékony készítményt n-butil-metakrilát/etil-metakrilát 60:40 arányú véletlenszerű kopolimerrel (Bonar polimer) 1 ml folyékony monomerre 2,5 g porított kopolimert alkalmazva. A kapott massza a fülbe könnyen befecskendezhető, és a polimerizálódás befejeződése után könnyen eltávolítható.
Biokompatibilitás vizsgálatok
A 2. példa szerinti anyagot önkéntes jelentkezők fülébe fecskendezzük, és mintegy 5 órán keresztül tartjuk. Az önkéntesek között hat hallássérült és két normál hallású felnőtt volt. A fülüreg szövetein toxikus vagy irritáló mellékhatás nem volt megfigyelhető, és két személy megjegyezte, hogy a kikeményedés exoterm szintje minimális.
Az összekeverés és a befecskendezés általában 2 percet, mig az ülepedés a fül hőmérsékletén mintegy 5 percet igényel. Az anyagot csészében spatulával keverjük össze, • · · · · · ♦ ···« · · ·· * ···
- 17 amikoris a kapott massza a spatulához tapad, és könnyen a fecskendőbe tölthető.
Megfigyeltük, hogy a kikeményedett anyag finoman reprodukálja az üreg felületét, emellett elasztomer, rugalmas, könnyen vágható és fúrható, valamint nagy szakitószilárdságu. A végő polimer felülete fényes, és polirozást nem igényel. Más anyagokkal végzett kölcsönhatását tanulmányozva, kimutattuk, hogy a szokásos előre meghajlított csöveket 8 hét elteltével sem színezi el, és a csövek a kikeményitett polimerben ragasztó alkalmazása nélkül rögzíthetők, a kikeményitett anyagba fúrt lyukak más lágy füllenyomat anyagoktól eltérően nyitva maradnak.
Akusztikai alkalmazhatóság
A 2. és 3. táblázatban megadott adatokból látható, hogy a 2. példa szerinti anyag akusztikai gyengítése előnyösen viszonyul az ismert lenyomat anyagokhoz. A 13 szénatomos monomeren alapuló anyag zsugorodása csak 8 térfogat% volt a főként metil-metakrilátból álló anyagnál mérhető 23 térfogat%-hoz viszonyítva. Ez az érték csupán 3 %-os lineáris zsugorodásnak felel meg. A füllenyomatonként szükséges anyag mennyiség alapján számolva csak 1 %-os lineáris zsugorodás várható.
- 18 Gyengítési értékek
Hat halláskárosult személynél a 2. példa szerinti anyagból készített fülrésszel mért akusztikai gyengítést a 2. táblázatban adjuk meg. A vizsgált személyek adatai az 1. táblázatban szerepelnek.
1. táblázat
Sorszám Nem Kor(év) Hallókészülék Pta(R)
01 férfi 14 PPC-LA 105
02 férfi 15 PPC-1 102
03 12 PPC-LA 112
04 férfi 11 PPC-LA 103
05 férfi 13 PPC-LA 106
06 29 PPC-LA 105
- 19 2. táblázat
Gyengítés (dB)
Sorszám Frekvencia (KHz)
0,2 0,5 1,0 1,5 2,0 2,5 3,0 3,5 4,0
01 56,3 63,4 63,8 64,3 63,2 62,9 63,7 61,2 63,6
02 59,9 63,4 65,5 64,9 65,4 65,0 66,6 64,5 63,4
03 60,1 63,1 63,6 63,7 64,3 62,0 57,7 57,8 68,8
04 60,0 63,2 63,4 63,2 61,1 57,7 57,2 58,2 58,6
05 59,8 62,6 62,6 62,4 59,3 57,0 54,8 52,6 56,2
06 60,1 63,3 63,9 63,7 64,6 65,8 68,4 72,3 70,3
Átlag 59,4 63,2 63,8 63,7 63,0 61,7 61,4 61,1 63,5
3. táblázat
Visszacsatolás vizsgálata
Sorszám Maximális hangerő beállítás Visszacsatolás (%)
visszacsatolás nélkül > NORVOL visszacsatolással < NORVOL
6 6 0 0,0
NORVOL = NORMÁL/FELHASZNÁLÓI HANGERŐ BEÁLLÍTÁS
•» β>
- 20 Az elasztomer fülrészbe furatot készítünk, és belehelyezzük a hangvezető csövet. A példákban megadott anyagok megfelelően kompatíbilisak a szokásos PVC csövekkel, és ezek stabilan a fülrészben maradnak ragasztóanyag nélkül, és az idő előrehaladtával nem keményednek meg. Az anyag elasztikus modulusa olyan értékű, hogy a fülrész a testhőmérséklet hatására a füllel érintkezve lágyabb, mint a külső felszínen. A kapott fülrész könnyen behelyezhető és eltávolítható, elasztomer és rugalmas, ami jól kielégíti a felhasználói igényeket. Közönséges meleg- vagy hidegvízben és szokásos mosófolyadékokkal megfigyelhető sérülés nélkül tisztítható.
A találmány szerinti rendszer egyéb felhasználási területeken is alkalmazható. Ezekre példaként említhető a szorosan illeszkedő fogsorok, felső protézisek lágy bevonata. Használható ezenkívül minden olyan területen, ahol önthető és in situ kikeményedő, de nem exoterm vagy toxikus biokompatibilis anyagra van szükség. Az adott felhasználási területen szükséges jellemzőket a komponensek megfelelő kiválasztásával állítjuk be. így például a humán testen belüli kikeményedéshez akrilsav helyett toxikussági okokból inkább metakrilsavat használunk. Nagyobb mennyiségű metakrilsav vagy akrilsav alkalmazható akkor, ha fokozni akarjuk a belső elasztomer és biokompatibilitás tulajdonságokat, de kevésbé fontos az öntvény exoterm és toxikus jellegének alacsony szinten tartása. így különböző tulajdonságú protézisek állíthatók elő a testen kívül, és kiöntés után ugyanígy kikemény ithetők .

Claims (28)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Önthető és vulkanizálható polimer/monomer rendszer, amely egy polimer komponensből, egy monomer komponensből és egy plasztifikálóból áll, azzal jellemezve, hogy
    a) polimer komponens (I) és/vagy (II) általános képletű
    R1
    I -CHA-C — (I) 1 2 co2r2
    R3
    I -CH_—C — (II) 1 4 co2r4 ismétlődő egységeket tartalmazó és 300,000-2,000,000 közötti móltömegü egy vagy több polimerből áll, a képletekben
    R1 és R3 jelentése azonos vagy különböző, és lehet hidrogénatom vagy metilesöpört,
    R2 és R4 jelentése azonos vagy különböző, és lehet
    1-6 szénatomos alkilcsoport, ahol vagy R3 különbözik Rl-től, vagy R4 különbözik R2-től, és
    b) a monomer komponens 80-99 tömeg% mennyiségben (III) általános képletű monomerből,
    R5
    I
    C =“=CH
    I
    CO2R6 (III) a képletben
    R5 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport, és • · Μ « · * ·· 9 · ♦ ··· f · · « ♦ · * ««»· ·· ·♦ * ·*♦
    - 22 R6 jelentése 7-20 szénatomos alkilcsoport, és 1-20 tömeg% mennyiségben (IV) általános képletű
    R7
    I
    CH =C (IV) 1 |
    CO2R8 monomerből áll, a képletben
    R7 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és R8 jelentése hidrogénatom vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a polimer komponens tömegaránya a monomer komponens és a plasztifikáló ossz mennyiségére vonatkoztatva 5:1-1:2, és a monomer tömegaránya a plasztifikálóra vonatkoztatva 85:15-35:65.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a polimer komponens tömegaránya a monomer komponens és a plasztifikáló ossz mennyiségére vonatkoztatva 3:1-1:1.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a polimer komponens tömegaránya a monomer és a plasztifikáló össz mennyiségére vonatkoztatva mintegy 5:2.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a polimer komponens a metakrilsav 1-6 szénatomos alkil-észtereinek véletlenszerű kopolimerjéből áll.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a polimer komponens etil-metakrilát/me-
    44 ·4 ·· ···· ····
    4 ♦ · 4 4 '9· ·
    4 44 4 4 4444 • · · 4 4 4· • ·4· »· ·· *·*» til-metakrilát véletlenszerű kopolimerjéből vagy n-butil-metakrilát/etil-metakrilát véletlenszerű kopolimerjéből áll.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a polimer komponens n-butil-metakrilát/etil-metakrilát 70:30-40:60 tömegarányu kopolimerjéből áll.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a monomer komponens olyan (III) általános képletű monomerből áll, ahol
    R5 jelentése hidrogénatom és
    R6 jelentése 8-16 szénatomos alkilcsoport.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy R6 jelentése 13 szénatomos alkilcsoport.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a monomer egység (III) általános képletű monomerek izomerelegyéből áll, ahol R6 átlagos szénatomszáma 13.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy (IV) általános képletű monomerként metakrilsavat tartalmaz.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a monomer komponens 90-95 tömeg% (III) általános képletü monomerből és ezzel egyensúlyt képező (IV) általános képletű monomerből áll.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy plasztifikálóként egy fumarátot, maleátot vagy itakonátot tartalmaz.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve.
    «· ·· ·· < · · · ί 2 • ·· · · • ♦ · ♦ ♦ ···· ·· ·· • ν·« ···· » · • ··· • 9 • ··· hogy plasztifikálóként di-2-etil-hexil-fumarátot, di-2-etil-hexil-maleátot vagy di-2-etil-hexil-itakonátot tartalmaz.
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy további komponensként keresztkötések kialakítására alkalmas anyagot, aktivátort vagy fotoiniciátort tartalmaz.
  16. 16. Az 1-15. igénypontok bármelyike szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy további komponensként tapadásgátlószert tartalmaz.
  17. 17. Biokompatibilis lenyomat, azzal jellemezve, hogy 1-16. igénypontok bármelyike szerinti rendszerből áll, ahol a rendszer komponensei össze vannak keverve.
  18. 18. Audiológiai fülrész vagy fülhallgató, azzal jellemezve, hogy olyan 7. igénypont szerinti rendszerből áll, amely további komponensként keresztkötések kialakítására alkalmas anyagot, aktivátort vagy fotoiniciátort és tapadásgátlószert tartalmaz.
  19. 19. Eljárás biokompatibilis vulkanizálható és önthető massza előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti rendszer komponenseit összekeverjük.
  20. 20. Eljárás lenyomat készítésére a humán vagy állati test egy részéről, azzal jellemezve, hogy 17. igénypont szerinti masszát alkalmazunk.
  21. 21. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lenyomat a humán fül üregének egy részére vonatkozik.
  22. 22. Eljárás audiológiai fülrész vagy fülhallgató elő- állítására, azzal jellemezve, hogy a 17. igénypont szerinti masszát a humán fül üregébe fecskendezzük és hagyjuk vulkanizálódni.
  23. 23. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lenyomatot protézis előállításához alkalmazzuk.
  24. 24. Elasztomer, azzal jellemezve, hogy összekevert és polimerizált 1-16. igénypontok bármelyike szerinti rendszerből áll.
  25. 25. Elasztomer, azzal jellemezve, hogy vulkanizálédással polimerizált 15. igénypont szerinti rendszerből áll.
  26. 26. A 25. igénypont szerinti elasztomer, azzal jellemezve, hogy szobahőmérséklet és testhőmérséklet közötti hőmérsékleten vulkanizálódott rendszerből áll.
  27. 27. Fülrész vagy fülhallgató, azzal jellemezve, hogy 24-27. igénypontok bármelyike szerinti elasztomerből áll.
  28. 28. Protézis, azzal jellemezve, hogy 24-27. igénypontok bármelyike szerinti elasztomerből áll.
    '2.1' Hcágu 4' CUt/Á
HU9301930A 1991-01-04 1992-01-03 Biocompatible mouldable polymeric material and process for its producing and using thereof HUT67905A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB919100097A GB9100097D0 (en) 1991-01-04 1991-01-04 Biocompatible mouldable polymeric material

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9301930D0 HU9301930D0 (en) 1993-09-28
HUT67905A true HUT67905A (en) 1995-05-29

Family

ID=10687928

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9301930A HUT67905A (en) 1991-01-04 1992-01-03 Biocompatible mouldable polymeric material and process for its producing and using thereof

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5401806A (hu)
EP (1) EP0565563B1 (hu)
JP (1) JPH06504559A (hu)
AT (1) ATE158316T1 (hu)
AU (1) AU655453B2 (hu)
BG (1) BG97926A (hu)
BR (1) BR9205488A (hu)
CA (1) CA2098713A1 (hu)
DE (1) DE69222293T2 (hu)
DK (1) DK0565563T3 (hu)
FI (1) FI933059A (hu)
GB (1) GB9100097D0 (hu)
HU (1) HUT67905A (hu)
NO (1) NO302239B1 (hu)
PL (1) PL168291B1 (hu)
RO (1) RO112731B1 (hu)
WO (1) WO1992012189A1 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3479274B2 (ja) * 2000-09-27 2003-12-15 株式会社ジーシー 義歯床用軟性樹脂組成物
US6829362B1 (en) * 2002-02-22 2004-12-07 Henkel Corporation Soft molding compound
US7495034B2 (en) * 2002-02-22 2009-02-24 Henkel Corporation Deformable soft molding compositions
DE10219679A1 (de) * 2002-05-02 2003-11-20 Audio Service Gmbh As Hörgerät oder Hörgeräteteile zum Einsatz in den Gehörgang und/oder die Ohrmuschel eines Trägers
DE60335037D1 (de) 2003-03-14 2010-12-30 Depuy Spine Inc Hydraulische vorrichtung zur knochenzementeinspritzung bei perkutaner vertebroplastie
US8066713B2 (en) 2003-03-31 2011-11-29 Depuy Spine, Inc. Remotely-activated vertebroplasty injection device
US8415407B2 (en) 2004-03-21 2013-04-09 Depuy Spine, Inc. Methods, materials, and apparatus for treating bone and other tissue
US8579908B2 (en) 2003-09-26 2013-11-12 DePuy Synthes Products, LLC. Device for delivering viscous material
CN106963464B (zh) * 2004-07-30 2019-11-05 德普伊新特斯产品有限责任公司 外科用具
JP4517148B2 (ja) * 2005-01-20 2010-08-04 国立大学法人 岡山大学 歯科・整形外科用樹脂組成物、その製造方法及び歯科・整形外科用成形品の製造方法
US9381024B2 (en) 2005-07-31 2016-07-05 DePuy Synthes Products, Inc. Marked tools
US9918767B2 (en) 2005-08-01 2018-03-20 DePuy Synthes Products, Inc. Temperature control system
US8360629B2 (en) 2005-11-22 2013-01-29 Depuy Spine, Inc. Mixing apparatus having central and planetary mixing elements
CN101516412B (zh) 2006-09-14 2014-02-12 德普伊斯派尔公司 骨水泥及其使用方法
ES2587573T3 (es) 2006-10-19 2016-10-25 Depuy Spine, Inc. Sistema de liberación de fluidos y método relacionado
US8437492B2 (en) * 2010-03-18 2013-05-07 Personics Holdings, Inc. Earpiece and method for forming an earpiece
US10356532B2 (en) 2011-03-18 2019-07-16 Staton Techiya, Llc Earpiece and method for forming an earpiece

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1053529A (hu) *
GB652057A (en) * 1948-05-13 1951-04-18 Kemball Bishop & Company Ltd Improvements in or relating to compositions containing polymethyl methacrylate
US4472342A (en) * 1978-05-31 1984-09-18 Carr Peter J Manufacture of a body cavity insert
EP0088845A3 (en) * 1981-10-12 1985-03-27 Btg International Limited Low shrinkage polymers and process for their preparation
FR2516796B1 (fr) * 1981-11-20 1986-06-06 Altulor Sa Compositions pour ciment chirurgical a base d'au moins un monomere acrylique et d'au moins un polymere acrylique
DE3337986A1 (de) * 1983-10-19 1985-05-09 geb. Schlüter Frauke Freifrau von Nostitz 8000 München Hofacker Masse zur herstellung von plastischen bzw. harten massen fuer dentaltechnische, (dental)medizinische und verwandte zwecke, verfahren zu deren herstellung und verwendung derselben
JPS61291668A (ja) * 1985-06-18 1986-12-22 Bridgestone Corp 接着剤組成物
DE3669108D1 (de) * 1985-06-20 1990-04-05 Ceraver Zement fuer die verankerung von knochenprothesen.
GB8524152D0 (en) * 1985-10-01 1985-11-06 Cole Polymers Ltd Bone cement
DE8613336U1 (hu) * 1986-05-16 1987-10-29 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen, De
CH671770A5 (hu) * 1986-11-06 1989-09-29 Gdf Ges Dentale Forsch
JPH0318357A (ja) * 1989-06-16 1991-01-25 Watanabeyasushi Kk 抗菌剤を有する歯科補綴物
US5045266A (en) * 1989-11-02 1991-09-03 National Patent Development Corporation Process of making a hearing aid earmold in situ

Also Published As

Publication number Publication date
RO112731B1 (ro) 1997-12-30
US5401806A (en) 1995-03-28
BR9205488A (pt) 1994-06-07
HU9301930D0 (en) 1993-09-28
FI933059A0 (fi) 1993-07-02
PL168291B1 (pl) 1996-01-31
NO932387D0 (no) 1993-06-30
FI933059A (fi) 1993-07-02
AU655453B2 (en) 1994-12-22
GB9100097D0 (en) 1991-02-20
ATE158316T1 (de) 1997-10-15
WO1992012189A1 (en) 1992-07-23
PL304703A1 (en) 1995-01-09
AU1158592A (en) 1992-08-17
DK0565563T3 (da) 1998-02-23
EP0565563B1 (en) 1997-09-17
DE69222293T2 (de) 1998-01-15
DE69222293D1 (de) 1997-10-23
NO932387L (no) 1993-09-03
CA2098713A1 (en) 1992-07-05
NO302239B1 (no) 1998-02-09
JPH06504559A (ja) 1994-05-26
BG97926A (bg) 1994-06-30
EP0565563A1 (en) 1993-10-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT67905A (en) Biocompatible mouldable polymeric material and process for its producing and using thereof
US5503552A (en) Dental impression method and composition
CA2317763A1 (en) Custom fitting variable dimension dental impression tray, product and method
DK155866C (da) Klaebefrit gelpraeparat til stabilisering af tandproteser
Mack Denture soft linings: materials available
US4759798A (en) Process for the preparation of dental-technical, dental-medical and medical molding and lining materials
JP4517148B2 (ja) 歯科・整形外科用樹脂組成物、その製造方法及び歯科・整形外科用成形品の製造方法
US5718924A (en) Fluoride releasing biomaterials
May et al. A narrative review of different types and processing methods of acrylic denture base material
Hodosh et al. Studies on the porosity and surface texture of polymer implant materials
CA1256237A (en) Substance for the preparation of plastic and/or hard substances for dental-technical, (dental)medical and related purposes, process for its production and the use thereof
JP2678347B2 (ja) 有床義歯粘膜面の修理材料
GB2107341A (en) Low shrinkage polymer/monomer mixtures for biomedical use
GB2114142A (en) Elastomeric moulding compositions
Goutam et al. DENTAL POLYMERS AND DENTURE BASE RESINS
Dash et al. Management of Mandibular Resorbed Ridges by Combining Two Impression Techniques: A Literature Review and Case Report
EP0088845A2 (en) Low shrinkage polymers and process for their preparation
Okpojo et al. Development of a novel audiological clinical material
RU2173112C1 (ru) Способ изготовления зубных протезов из полихлорвиниловых пластмасс
JPH10139614A (ja) 歯科用コーティング剤組成物
Braden et al. Elastomeric Materials
Finer et al. The Materials Used PART
El-Tounsy Polymer Based-Oral Splint Materials.
RU2288695C1 (ru) Композиция для изготовления эластичного слоя базиса съемного пластиночного протеза
WO2000069362A1 (en) A passive delivery system using dental appliances

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee