HUT67682A - Benzylimidazopyridine derivative as angiotensin ii receptor antagonist - Google Patents

Benzylimidazopyridine derivative as angiotensin ii receptor antagonist Download PDF

Info

Publication number
HUT67682A
HUT67682A HU9400706A HU9400706A HUT67682A HU T67682 A HUT67682 A HU T67682A HU 9400706 A HU9400706 A HU 9400706A HU 9400706 A HU9400706 A HU 9400706A HU T67682 A HUT67682 A HU T67682A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
ethyl
mmol
ene
dimethylimidazo
Prior art date
Application number
HU9400706A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9400706D0 (en
Inventor
Silvajardine Paul A Da
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of HU9400706D0 publication Critical patent/HU9400706D0/hu
Publication of HUT67682A publication Critical patent/HUT67682A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/74Esters of carboxylic acids having an esterified carboxyl group bound to a carbon atom of a ring other than a six-membered aromatic ring
    • C07C69/757Esters of carboxylic acids having an esterified carboxyl group bound to a carbon atom of a ring other than a six-membered aromatic ring having any of the groups OH, O—metal, —CHO, keto, ether, acyloxy, groups, groups, or in the acid moiety
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/74Esters of carboxylic acids having an esterified carboxyl group bound to a carbon atom of a ring other than a six-membered aromatic ring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table
    • C07F7/02Silicon compounds
    • C07F7/08Compounds having one or more C—Si linkages
    • C07F7/18Compounds having one or more C—Si linkages as well as one or more C—O—Si linkages
    • C07F7/1804Compounds having Si-O-C linkages

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

A találmány egy olyan benzil-imidazo-piridin vegyülettel kapcsolatos, amelyik használható az angiotensin II (Ali) hatásának, melyet az All receptor közvetít, szabályozójaként emlősökben, ideértve az embert is, és így hasznos a hypertonia, a pangásos szívelégtelenség, a glaukoma és más olyan betegségek kezelésében, amelyeknél az Ali hatása szerepet játszik. A találmány ezen kívül kapcsolatos olyan gyógyszerkészítményekkel, melyek tartalmazzák a fenti vegyületet, valamint az emlősökben az ΑΙΙ-nek a fenti vegyület beadásával történő gátlására vonatkozó módszerekkel.
A renin-angiotensin rendszer (RAS) egy fontos szabályozó mechanizmus az emlősök, és így az ember homeosztázisának és folyadék/eletrolit-háztartásának kontrolálásában. Következésképpen a RAS működése közvetlen hatással van a vérnyomásra, és azt találták, hogy fontos szerepet játszik a pangásos szívelégtelenségben, és a hypertonia kialakulásában és fennállásában. Ezen kívül az Ali aktivitás szerepet játszik a magas intraocularis nyomás kialakulásában, például amikor azt a glaucoma váltja ki. Az Ali, egy oktapeptid hormon, mely az angiotensin (Al) angiotensin-konvertáló enzim (ACE) hatására bekövetkező hasadása során képződik, hatásos és közvetlen artériás érszűkítő, és így növeli a vaskularis ellenállást és a vérnyomást. Az ΑΙΙ-ről az is közismert, hogy stimulálja az aldoszteron-felszabadulást, ami vaskularis pangáshoz és magas vérnyomáshoz vezet a nátrium és a folyadékok visszatartásának elősegítésével. A találmány az All hatásainak szabályozásával foglalkozik, mely hatásokat az Ali receptor közvetíti.
Különböző benzil-imidazol-származékokat írtak már le, mint Ali antagonistákat. Például 1. P.C. Wong és munkatársai, Hipertension, 15 (5), 459-468 (1990), US 4207324, EP 403158, EP 425211 Al és WO 91/11999. Ezen kívül e találmány vegyületéhez hasonló természetű vegyűleteket általánosan, specifikáció nélkül leírtak az EP 513533 A2 számú szabadalomban.
A találmány tárgyát egy Iq képletű vegyület, név szerint az 1-[4'-(2''-etil-5'',7''-dimetil-imidazo-[4,5-b]-piridin-3-il)metil-fenil]-ciklopent-3-én-l-karboxilsav, valamint annak gyógyszerészetileg elfogadható sói képzik.
Ezenkívül a találmány foglalkozik olyan gyógyszerkészítményekkel, melyek az említett vegyületet tartalmazzák, valamint eljárásokkal az említett vegyület és az említett vegyület előállítása során keletkezett köztitermékek előállítására és felhasználására. A találmány újszerű köztitermékei közé tartoznak a vegyület 1-4 szénatomot tartalmazó alkil- és a haloszubsztituált 2-4 szénatomot tartalmazó alkil-észterei (1. Példa, 5. lépés és 3A) és azok prekurzorai (1. Példa, 2.-4. lépés). A találmány ezenkívül foglalkozik olyan gyógyszerészetileg elfogadható készítményekkel, melyek ebből az újszerű vegyületből és más vérnyomáscsökkentő és kardiotonikus szerekből, például béta blokkerekből, diuretikekből, angiotensin konvertáló enzim inhibitorokból, kalcium-csatorna blokkolókból, atrialis natriuretikus faktor peptidáz inhibitorokból, renin inhibitorokból és digitalisokból állnak. Ezen túlmenően a találmány foglalkozik eme újszerű vegyület felhasználásával bizonyos idegrendszeri rendellenességek, például kognitív diszfunkciók kezelésében, mint amilyen az • ·
Alzheimer-kór, az amnézia és a senil dementia, a depresszió, az idegesség és a dysphoria. Ezenkívül használható glaukoma és diabetikus szövődmények kezelésére, mint amilyen a diabetikus renal kór.
Az alábbiakban a következő definíciókat használjuk:
A Haló olyan csoportokat jelöl, amelyek fluor-, klór-, bróm- vagy jódatomból állnak.
Az alkil-csoport egyenesláncú vagy elágazásos telített szénhidrogén csoportokat jelöl, például metil-csoportot, etilcsoportot, n-propil-csoportot, izopropil-csoportot, n-butilcsoportot, izobutil-csoportot vagy t-butil-csoportot.
A találmány vegyületét számos úton elő lehet állítani, ezek közé tartozik az A reakcióvázlaton látható eljárás is. Ebben a találmány vegyületét egy imidazo-piridinnek (II, mely előállítható például az EP 400947 A2-ben leírt módszerek szerint) egy bromiddal (I, melyet standard módszerekkel állítunk elő, amint az az alábbi példában látható) való alkilálásával állítjuk elő egy bázikus reagens jelenlétében. Ilyen megfelelő bázis például a nátrium-hidrid, a kálium-tert-butoxid és a kálium karbonát. A reakció előnyösen egy, a reakció szempontjából inaktív oldószerben, például dimetil-formamidban (DMF), tetrahidrofuránban (THF) és/vagy acetonban zajlik. A kívánt védett vegyűletet (III) standard eljárásokkal tisztítjuk, például kromatográfiával és új rakristályosítással. A karboxil funkcionalitást ezután standard eljárásokkal deprotektáljuk, például egy vizes bázis segítségével, mint amilyen a metanolban vagy THF-ben lévő nátrium-hidroxid vagy lítium-hidroxid, hogy a kívánt végterméket kapjuk (IV), melyet tovább tisztíthatunk standard eljárásokkal, például kroma tográfiával és/vagy újrakristályosítással.
A találmány vegyülete közvetlenül adaptálható klinikai használatra, mint az Ali receptorok Ali hatásának modulátora. A vegyületnek az Ali hatás modulálására való képességét egy in vitro Ali patkánymáj lekötés vizsgálattal határozzuk meg, mely a vegyület azon képességét méri, hogy eltávolítsa a 125I szarkozin-1, az izoleucin-8, az angiotensin II (SARILE Ali, mely a New England Nuclear-ból származik) vegyületeket a patkánymáj Ali receptoraiból. Ehhez a vizsgálathoz a következő anyagokat használj uk:
Homogenizáló puffer (10 mM Tris, 0,2 M szacharóz, 1,0 mM EDTA) 1,21 g Tris bázisból, 6,84 g szaccharózból és 336 mg EDTAból 1000 ml vízben előállítva, a pH-t sósavval 7,4-re beállítva.
A puffer (50 mM tris, 5 mM magnézium-klorid), 6,05 g Tris bázisból és 1,02 g MgCl2.6H2O-ból előállítva 1000 ml vízben.
Vizsgálati puffer, melyet 200 ml A pufférből és 0,5 g BSAból állítunk elő.
Hím Sprague-Dawley patkányokat dekapitálunk, és a májukat gyorsan kivesszük és a jéghideg homogenizáló pufferbe tesszük (ezután az összes többi eljárást 4 °C hőmérsékleten végezzük). A májat ollóval felaprítjuk és homogenizáljuk egy lehűtött ground glass homogenizáló készülékben körülbelül 10 ml puffer/1 g máj (nedves tömeg) arány mellett. A homogenátumot 3000 g-vel (5000 1/perc, SM24 rotor) centrifugáljuk 10 percen keresztül, majd a felülúszó folyadékot 10000 g-vel centrifugáljuk 13 percen keresztül. Az itt kapott felülúszó folyadékot ezután 1 órán keresztül centrifugáljuk 100000 g-vel. A pelletet az A pufferben újra szuszpendáljuk körülbelül 1 ml protein/ml koncentrációig.
Ezután egy Coomassie kék. színezéket felhasználó BioRad protein vizsgálatra kerül sor. Ezt követően a membrán preparátumot felaprítjuk, lefagyasztjuk és -20 °C hőmérsékleten tároljuk. A vizsgálat napján a preparátumot vagy a vizsgálati pufferrel hígítjuk 600 /óg/ml végső koncentrációig, vagy az A pufferrel 200 ^g/ml végső koncentrációig. Annak a ténynek a következtében, hogy a találmány vegyülete hozzákapcsolódhat a fehérjékhez, a BSA használata interferálhat néhány teszttel. Ennek megfelelően a vizsgálat elvégezhető BSA-val vagy anélkül; az adódó különbségeket megadjuk alább.
A vizsgált vegyületet 2 mM kezdeti koncentrációjúra állítjuk be 100%-os DMSO-ban. Ezt követően a vizsgálati pufferben vagy az A pufferben lévő 10%-os DMSO-val végezzük a további hígításokat. Radioaktívan jelzett (forró) SARILE AII-ből a vizsgálati pufferben 0,5 nM-os, vagy az A pufferben 1,0 nM-os oldatot készítünk. 10 %-os DMSO-ban lévő, 20 μΜ radioaktívan nem jelzett (hideg) SARILE ΑΙΙ-t készítünk elő a vizsgálati pufferben vagy az A pufferben a nem specifikus kötés vizsgálatához. Mikrotiter Petricsészéket használva, minden inkubátumba a következőket tesszük: 50 μΐ forró SARILE All-t; 50 μΐ membrán preparátumot; és 100 μΐ puffért (összesen) , hideg SARILE AII-t (nemspecifikus kötés), vagy a tesztelendő vegyületet. Minden Petricsésze a következőket tartalmazza, három példányban: a teljes kötőanyagot; a nemspecifikus kötőanyagot; és a vegyületet különböző koncentrációkban. A BSA-t tartalmazó Petricsészéket 40 percen keresztül, a BSA-t nem tartalmazókat 120 percen keresztül inkubáljuk szobahőmérsékleten, egy himbatányéron, nagy fordulatszámon. Ezután a Petricsészéket Inotech sejt-betakarító alkalmazásával pungáljuk.
• ·
- 7 - .........
A szűrőket levágjuk, kémcsövekbe tesszük és egy Gamma számlálóval számláljuk. Mindegyik háromasra kiszámítjuk az átlagot, és a teljes specifikus kötést úgy számoljuk ki, hogy a teljes beütésszámból levonjuk a nemspecifikus beütésszámot. A vegyület jelenlétéből adódó kötéseket (a BEÜTÉSSZÁMOT) úgy számoljuk ki, hogy a vegyület jelenlétekor adódó beütésszámból levonjuk a nemspcifikus beütésszámot. A SARILE Ali százalékos kötését a vegyület jelenlétében úgy számoljuk ki, hogy a BEÜTÉSSZÁMOT elosztjuk a teljes specifikus beütésszámmal. A százalékos gátlás: (1-százalékos kötés)*100. Az IC5q értékek (a vegyület azon koncentrációja, aminél a kötést 50%-ban gátolja) leolvashatók arról a grafikonról, mely a százalékos gátlást (lineáris skála) ábrázolja a vegyület koncentrációjának (logaritmikus skála) függvényében. A találmány vegyületére azt találjuk, hogy IC5q értékei 10-7 M-nál alacsonyabbak.
A találmány vegyületeinek a vérnyomás emlősökben való csökkentésére vonatkozó képességét a következő in vivő eljárással határozzuk meg. Sprague-Dawley patkányokat alacsony nátriumtartalmú diétára fogunk (Purina Labs, 0,07 % nátrium) 15 napon keresztül. E periódus 11. és 13. napján furoszemidet (Laxis, 8 mg/kg, i.m.) adunk a patkányoknak. A 13. napon az állatokat érzéstelenítjük pentobarbital-klorál-hldrát elegyével (30 mg/kg pentobarbital-nátrium és 10 mg/kg klorál-hidrát, i.p.), és a nyaki verőérbe valamint a nyaki vénába kanült vezetünk be PE50 rendszert (Clay-Adams) használva. 24 óra felépülési idő után az állatokat a 14. napon Lasixal injekciózzuk be (10 mg/kg, i.m.) és plexiüveg kamrákba helyezzük, a vérnyomás megfigyelése céljából. Miután a patkányoknak akár szájon át, akár » »
- 8 parenterálisan beadjuk a tesztelt vegyületet, a vérnyomást 5 órán keresztül figyeljük, és azt egy poligráffal megjelenítjük. Amikor az lehetséges, a vérnyomást 24 óra elteltével is ellenőrizzük. E módszer szerint a találmány vegyülete hatásosan csökkenti az átlagos artériális nyomást, orális beadás esetén körülbelül 0,1 mg/kg - 30 mg/kg, parenterális beadás esetén körülbelül 0,01 mg/kg - 10 mg/kg mennyiségű dózisok mellett, és a hatás 24 óránál hosszabb ideig tart.
A találmány vegyületének gyógyszerészetileg elfogadható sói szintén a találmány keretei közé tartoznak. A gyógyszerészetileg elfogadható sav-sók azok, melyek nem-toxikus sav-sókat adó savakból képződnek, például a hidroklorid-, a hidrobromid-, a szulfát-, a biszulfát-, a foszfát-, a sav-foszfát-, az acetát-, a citrát-, a fumarát-, a glukonát-, a laktát-, a maleát-, a szukcinát-, a tartarát-, a metán-szulfonát-, a benzén-szulfonát-, a toluén-szulfonát- és a formiát-sók. A gyógyszerészetileg elfogadható kation-sók közé azok a nem-toxikus sók tartoznak, melyek főként az alkáli- és alkáli földfémekből képződnek, például nátriumból, lítiumból, káliumból, kálciumból és magnéziumból, de ide tartoznak az ammónium-ion, a kvaterner ammonium-ion és az amin-kationok nem-toxikus sói is, például az ammónium-, a tetrametil-ammónium-, a metil-amin-, a dimetil-amin-, a trimetil-amin-, az etil-amin-, a dietil-amin- és a trietil-amin-sók.
Ilyen sókat szakember számára ismert eljárásokkal képezhetünk. A találmány újszerű vegyületének gyógyszerészetileg elfogadható sói egyszerűen előállíthatok, nem-toxikus kationok esetében az említett vegyületet reagáltatva egy megfelelő fém hidroxid, alkoxid vagy amin stochiometriás mennyiségével akár vizes oldatban, akár egy megfelelő szerves oldószerben. Nemtoxikus sav-sók esetében egy megfelelő szervetlen vagy szerves savat használunk a reakcióhoz, akár vizes oldatban, akár egy megfelelő szerves oldószerben. Ezután a sót vagy az oldatból való kicsapással, vagy az oldószer elpárologtatásával nyerjük.
A fentebb említett betegségek kezelésénél a találmány vegyülete és annak gyógyszerészetileg elfogadható sói beadhatók a betegnek önmagukban, vagy, előnyösen, gyógyszerészetileg elfogadható hordozókkal vagy oldószerekkel kombinálva egy gyógyszerkészítményben, a szokásos gyógyszerészeti gyakorlatnak megfelelően. A vegyület beadható többféle szokásos úton, például orálisan, parenterálisan és inhalálással. A vegyület orális beadása esetén a dózis általában 0,1 és 50 mg/kg/nap, előnyösen körülbelül 1 és 10 mg/kg/nap között van, a kezelés alanyának tömege alapján, egyszeri vagy megosztott dózisok formájában. Amennyiben parenterális beadás a kívánatos, akkor a hatásos dózis általában 0,01 és 10 mg/kg/nap között lesz. Vannak esetek, amikor szükség lehet az itt megadott dózisértékeken kivüleső adagok alkalmazására, mivel a dózis szükségszerűen változik a kezelés alanyának korával, tömegével és válaszreakcióival, valamint a tünetek súlyosságával.
Orális beadás esetén a találmány vegyülete és annak gyógyszerészetileg elfogadható sói beadhatók például tabletták, porok, pasztillák, szirupok vagy kapszulák formájában, vagy mint vizes oldat vagy szuszpenzió. Orális alkalmazásra való tabletták esetében a leggyakrabban használt hordozók közé tartozik a laktóz és a kukoricakeményitő. Ehhez gyakran adódnak olajozóanya10 gok, mint például a magnézium-sztearát. Kapszullák esetében hasznos oldóanyag a laktóz és a szárított kukoricakeményítő. Amikor az orális beadáshoz vizes szuszpenziót kell használni, akkor a hatóanyagot emulgeáló és szuszpendáló reagensekkel kombináljuk. Szükség esetén bizonyos édesítő és/vagy ízesítőszerek is adhatók a készítményhez.
Intramuszkuláris, intraperitoneális, szubkutáns és intravénás beadás esetén a hatóanyagnak általában egy steril, beinjekciózható oldatát készítjük el, és az oldat pH-ját megfelelően beállítjuk és pufferoljuk. Intravénás beadáskor az oldott anyag teljes koncentrációját kontrolálni kell a szer izotóniássá tételéhez.
Példák
A következő példák a találmányt illusztrálják. A magmágneses rezonancia (^H NMR) spektrumot 300 MHz frekvencián vesszük fel, hacsak nem adunk meg más adatot, és a csúcsok pozícióját ppm egységben adjuk meg a tetrametil-szilántol lefelé. A csúcsok alakját a következőképpen jellemezzük: s, szingulett; d, dubleton; t, triplett; q, kvartett; m, multiplett; br, széles.
1. Példa
1-[4'-(2''-etil-5'',7'' - dimetil-imidazo-[4,5-b]-piridin-3-il)metil-fenil]-ciklopent-3-én-1-karboxilsav
1. Lépés.
metil-4-t-butil-dimetil-szililoxi-metil-fenil-acetát
6,6 ml DMF-ben lévő 3,30 g (18,3 mmol, a G. Biagi és mun• ·
- 11 katársai által leírt (E. Ed. Farmaco., 43, 597 (1980)) eljárás szerint előállított) metil-p-hidroxi-metil-fenil-acetát oldatához 3,31 g (22,0 mmol) TBDMS-Cl-t és 3,12 g (45,8 mmol) imidazolt adunk, és az így kapott oldatot szobahőmérsékleten 18 órán keresztül keverjük. Az elegyet 100 ml desztillált vízbe öntjük, és extraháljuk (EtOAc, 4x50 ml). Az összeöntött extraktumokat szárítjuk (magnézium-szulfát), szűrjük és koncentráljuk. A nyersterméket kromatografáljuk (EtOAc:hexán, 5:95), hogy egy olaj formájában a címvegyületet kapjuk (5,0 g, 92 %).
1H NMR (CDC13) δ 0,09 (s, 6H), 1,94 (s, 9H), 3,60 (s, 2H), 3,67 (s, 3H), 4,70 (s, 2H), 7,23 (m, 4H).
2. Lépés.
metil-1-(4'-t-butil-dimetil-szililoxi-metil-fenil)ciklopent-3-én-1-karboxilát
Az 1. lépés termékének 10 ml THF-ben lévő 1,0 g-jának (3,4 mmol) oldatához 3,73 ml (3,73 mmol) THF-ben lévő 1 M kálium-tbutoxid oldatot adunk -20 °C hőmérsékleten, 15 perc alatt. 30 percig tartó -20 °C hőmérsékleten való állás után az elegyhez 0,393 ml (3,73 mmol) cisz-1,4-diklorobut-2-ént adunk cseppenként, és a reakcióelegyet szobahőmérsékletűre melegítjük. 20 perc elteltével a reakcióelegyet -20 °C hőmérsékletre hűtjük, és 3,73 ml (3,73 mmol) THF-ben lévő kálium-t-butoxiddal kezeljük. A reakcióelegyet szobahőmérsékletre engedjük melegedni, majd 50 °C hőmérsékleten 30 percen keresztül hevítjük, és telített amoniumklorid oldatot adunk hozzá. Az oldószereket vákuumban eltávolítjuk, és a visszamaradó anyagot etil-acetátba tesszük és vízzel mossuk. A szerves réteget telített nátrium-klorid oldattal mossuk * · · « · • · ··« ··« • 4 · · »
- 12 és magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, párologtatás és 2 %-os, petróleum-éterben lévő etil-acetáttal eluált gravitáviós szilikagél kromatográfia (SGC) után a címvegyület és a metil-l-(4'-tbutil-dimetil-szililoxi-metil-fenil)-2-vinil-ciklopropán-1karboxilát elegyét nyerjük (7:1 arányban, összesen 708 mg), egy olaj formájában. Mivel a két komponenst nem lehet szétválasztani, az eleggyel dolgozunk tovább.
1H NMR (CDC13) δ 0,09 (s, 6H), 0,9 (s, 9H), 2,75 (d, 2H), 3,40 (d,2H), 3,65 (s, 3H), 4,72 (s, 2H), 5,78 (s, 2H), 7,25 (m, 4H) .
3. Lépés metil-1-(4'-hidroxi-metil-fenil)-ciklopent-3-én-l-karboxilát
A 2. lépés címvegyületének (1,8 g, 5,23 mmol) 25 ml THF-ben lévő oldatához 1,5 g (5,75 mmol) n-Bu4NF-et adunk, és az így kapott oldatot szobahőmérsékleten 3 órán keresztül keverjük. Az elegyet 50 ml 1 N sósavba öntjük és extraháljuk (EtOAc, 4x30 ml). Az összeöntött extraktumokat magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és koncentráljuk, hogy 1,51 g olaj formájában megkapjuk a címvegyületet, amit azután további tisztítás nélkül használunk föl a következő lépésben.
1H NMR (CDCI3) δ 2,74 (d, 2H), 3,40 (d, 2H), 3,66 (s, 3H), 4,65 (s, 2H) , 5,76 (s, 2H) , 7,26 (m, 4H) .
4. Lépés metil-1-(4'-bromo-metil-fenil)-ciklopent-3-én-1-karboxilát
100 ml CH2C12-ben lévő 8,03 g (30,6 mmol) trifenil-foszfin oldatához 0 °C hőmérsékleten 1,45 ml (28,1 mmol) brómot adunk • · ·
- 13 cseppenként. 15 percig tartó 0 °C hőmérsékleten való állás után egy fehér csapadék képződik, és ekkor a 3. lépés termékének 30 ml CH2Cl2-ben oldott 5,93 g-ját (25,5 mmol) adjuk cseppenként az elegyhez. 1 óra elteltével az oldószert vákuumban eltávolítjuk, és a visszamaradó anyagot éterbe tesszük, hogy kicsapassuk a reakció során képződött trifenil-foszfin-oxidot. Szűrés, párologtatás és SGC (5 % EtOAc-hexán) után a címvegyületet kapjuk (5 g) színtelen olaj formájában, mely állás közben kikristályosodik .
1H NMR (CDC13) δ 2,73 (d, 2H), 3,62 (s, 3H), 4,48 (s, 2H),
5,77 (s, 2H), 7,20 (m, 4H).
5. Lépés metil-1-[4'-(2''-etil-5'',7''-dimetil-imidazo-[4,5-b] piridin-3-il)-metil-fenil]-ciklopent-3-én-l-karboxilát ml DMF-ben lévő 0,885 g (22,1 mmol) nátrium-hidrid szuszpenziójához 0 °C hőmérsékleten 10 ml DMF-ben lévő 3,57 g (20 mmol, 2-amino-4,6-dimetil-piridin-ből nitrálással, a diamin rész hidrogenolízisével és propionsavval és polifoszforsavval történő kondenzációval az EP 400974 A2 szerint előállított) 2-etil-5,7dimetil-3H-imidazo-[4,5-b]-piridin oldatát adjuk cseppenként, és a reakcióelegyet szobahőmérsékletre melegítjük. 20 perc elteltével a reakcióelegyet 0 °C hőmérsékletre hűtjük és a 4. lépés termékének (5 g, 17 mmol) 10 ml DMF-ben lévő oldatát adjuk hozzá cseppenként. Ezután a reakcióelegyet szobahőmérsékletre engedjük melegedni és egy éjszakán át keverjük, majd a DMF-et vákuumban eltávolítjuk. A visszamaradó anyagot vízbe tesszük és háromszor extraháljuk etil-acetáttal. Az összeöntött szerves rétegeket telített nátrium-klorid oldattal mossuk és magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, párologtatjuk és kromatográfáljuk szilikagélen 5:1-től 1:1 arányig változó, hexán : etil-acetát összetételű eluálószerrel, hogy 5,8 g halványsárga olaj formájában megkapjuk a címvegyületet.
1H NMR (CDC13) δ 1,3 (t, 3H) , 2,59 (s, 3H) , 2,62 (s, 3H) ,
2,7 (d, 2H), 2,8 (q, 2H), 3,4 (d, 2H), 3,63 (s, 3H), 5,4 (s, 2H), 5,72 (s, 2H), 6,9 (s, 1H), 7,1 (d, 2H), 7,28 (d, 2H).
6. Lépés
1-[4'-(2 -etil-5 ,7''-dimetil-imidazo-[4,5-b]piridin-3-il)-metil-fenil]-ciklopent-3-én-l-karboxilsav Az 5. lépés termékének (5,76 g, 14,9 mmol) és lítiumhidroxid-monohidrátnak (6,23 g, 148 mmol) 148 ml metanolban és 148 ml· vízben lévő oldatát 2 órán keresztül hevítjük visszafolyatási hőmérsékleten. Ezután a reakcióelegyet vákuumban koncentráljuk, a visszamaradó anyagot vízbe tesszük és a pH-t koncentrált sósavval 4-re állítjuk be, amitől a címvegyület színtelen szilárd anyag formájában kicsapódik, amit leszűrünk, vákuumban szárítunk és újrakristályosítunk először etil-acetát/metanolból majd metanolból, hogy a címvegyület 1,9 g-ját kapjuk, amiben szennyezőanyagként 2,5 % 1-[4'-(2''-etil-5'',7''-dimetilimidazo-[4,5-b]-piridin-3-il)-metil-fenil]-2-vinil-ciklopropán-1-karboxilsav van. Ezt még egyszer újrakristályosítva metanolból a címvegyület 1,5 g-ját kapjuk. O.p.: 232-233 °C, most körülbelül 98,3 % tisztaságú, amint azt fordított fázisú HPLC-vel megállapíthatjuk egy 25 cm hosszú C-18 Beckman oszlopot és eluálószerként acetonitrilben lévő 30 %-os, 2,3-as pH-jú foszfát
- 15 puffért használva.
NMR (DMSO-d6) δ 1,24 (t, 3H), 2,5 (s, 6H) , 2,6 (d, 2H),
2,8 (q, 2H) , 3,3 (d, 2H) , 5,4 (s, 2H) , 5,75 (s, 2H) , 6,95 (s, 1H) , 7 ,09 (d, 2H) , 7,3 (d, 2H) .
Ezen kívül, előnyösen, az 1. példa vegyülete a következő eljárással is előállítható.
1A. Lépés
4'-(2''-etil-5'',7''-dimetil-imidazo-[4,5-b]piridin-3-il)-metil-fenil-ecetsav ml DMF-ben lévő 24,53 g (107 mmol) 4-(bróm-metil)-fenilecetsav oldatot adunk lassan 240 ml DMF-ben lévő 4,29 g (60 %-os olaj diszperzió, 107 mmol) nátrium-hidrid szuszpenziójához -25 °C hőmérsékleten, és a reakcióelegyet -20 °C hőmérsékleten 30 percen keresztül keverjük. Ezzel párhuzamosan 15 g (85,7 mmol) szilárd 2-etil-5,7-dimetil-imidazo-[4,5-b]-piridint adunk 180 ml DMF-ben lévő 3,43 g (60 %-os olaj diszperzió, 85,7 mmol) nátrium-hidrid szuszpenziójához -10 °C hőmérsékleten, és a reakcióelegyet 30 perc alatt szobahőmérsékletre engedjük melegedni, majd -20 °C hőmérsékletre hűtjük és kanülön keresztül kezeljük a fent leírtak szerint elkészített, DMF-ben lévő 4-(bróm-metil)-fenil-ecetsav nátrium sójával. Miután az addició befejeződött, a reakcióelegyet jégfürdőben -10 °C hőmérsékletre hűtjük, majd egy éjszaka alatt szobahőmérsékletre engedjük melegedni. A DMF-et vákuumban eltávolítjuk és a visszamaradó anyagot vízbe tesszük és kétszer extraháljuk etil-acetáttal. A vizes réteg pH-ját 4-re állítjuk be koncentrált sósavval, és etil-acetáttal kétszer extraháljuk. Az összeöntött szerves rétegeket telített nátrium-klorid oldattal * ··
- 16 mossuk és magnézium-szulfáton szárítjuk. Koncentráció a címvegyület 18 g-ját adja halványsárga szilárd anyag formájában, melyet további tisztítás nélkül használunk fel a továbbiakban.
1H NMR (CD3OD) δ 1,25 (t, 3H), 2,55 (s, 3H), 2,6 (s, 3H),
2,8 (q, 2H), 3,6 (s, 2H), 5,5 (s, 2H), 6,9-7,3 (m, 5H).
2A. Lépés metil-4'-(2''-etil-5'',7''-dimetil-imidazo-[4,5-b]piridin-3-il)-metil-fenil-acetát
Az 1A. lépés termékének 56 g-ját szobahőmérsékleten föloldjuk 1 L metanolban, és 11 ml koncentrált kénsavval kezeljük, majd a reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük. A reakcióelegyhez telített nátrium-bikarbonát oldatot adunk, és koncentráljuk. A visszamaradó anyagot vízbe tesszük és háromszor extraháljuk etil-acetáttal. Az összeöntött szerves rétegeket telített nátrium-klorid oldattal mossuk és magnézium-szulfáton szárítjuk. Koncentráció és szilikagél kromatográfia (1:1 etil-acetát:hexán) 42 g halványsárga olaj formájában adja a címvegyületet.
1H NMR (CDCI3) δ 1,3 (t, 3H), 2,6 (s, 3H), 2,65 (s, 3H), 2,8 (q, 2H) , 3,6 (s, 2H) , 3,75 (s, 3H) , 5,45 (s, 2H) , 6,9 (s, 1H), 7,1 (d, 2H), 7,2 (d, 2H).
3A. Lépés metil-1-[4' - (2''-etil-5'',7''-dimetil-imidazo-[4,5-b] piridin-3-il)-metil-fenil]-ciklopent-3-én-l-karboxilát
Az 2A. lépés termékének 42 g-ját (126 mmol) föloldjuk 620 ml vízmentes THF-ben és 124 ml
- 17 1,3-dimetil-3,4,5,6-tetrahidro-2-(IH)-pirimidinon-ban (DMPU), és az oldatot -78 °C hőmérsékletre hűtjük és 138,8 ml ( 1 M, THF-ben lévő oldat, 138,8 mmol) kálium-tert-butoxiddal kezeljük. 15 perc elteltével 14,6 ml (138,8 mmol) cisz-1,4-diklorobut-2-ént adunk hozzá tisztán. Ezután a reakcióelegyet -78 °C hőmérsékleten 1 órán keresztül, majd -50 °C hőmérsékleten egy újabb órán keresztül keverjük, majd 138,8 ml ( 1 M, THF-ben lévő oldat, 138,8 mmol) kálium-tert-butoxidot adunk hozzá. Miután szobahőmérsékletre melegítjük, a reakcióelegyet 1 órára 50 °C hőmérsékletre hevítjükdal, majd vizet adunk hozzá. A THF-et vákuumban eltávolítjuk és a visszamaradó anyagot vízbe tesszük és extraháljuk etil-acetáttal. Az összeöntött szerves rétegeket négyszer telített lítium-klorid oldattal mossuk és magnéziumszulfáton szárítjuk. Koncentráció és szilikagél kromatográfia (1:3 etil-acetát:hexán) 29 g sárga olaj formájában adja a címvegyületet.
1H NMR (CDC13) δ 1,3 (t, 3H), 2,59 (s, 3H), 2,62 (s, 3H),
2,7 (d, 2H) , 2,8 (q, 2H) , 3,4 (d, 2H) , 3,63 (s, 3H) , 5,4 (s, 2H) ,
5,72 (s, 2H), 6,9 (s, IH), 7,1 (d, 2H), 7,28 (d, 2H).
4A. Lépés
1- [4' - (2 '' - etil-5 ,7''-dimetil-imidazo-[4,5-b]piridin-3-il)-metil-fenil]-ciklopent-3-én-1-karboxilsav
A 3A. lépés termékének 52 g-ját (134 mmol) és 1350 ml metanolban és 1350 ml vízben lévő 56,5 g litium-hidroxid-monohidrátot hevítünk 3,5 órán keresztül visszafolyatás céljából. A reakcióelegyet vákuumban koncentráljuk míg körülbelül eredeti térfogatának harmadára nem fogy, és a visszamaradó anyagot éterben mos-
suk. A vizes réteg pH-ját koncenrált sósavval és ecetsavval 4-re állítjuk be, és háromszor extraháljuk etil-acetát-THF elegyével.
Az összeöntött szerves rétegeket telített nátrium-klorid oldattal mossuk és magnézium-szulfáton szárítjuk. Koncentráció halványsárga szilárd anyag formájában adja a címvegyületet, amit a következők szerint tisztítunk. A nyersterméket (83 g) 650 ml orto-dikloro-benzénben szuszpendáljuk és 14 órán keresztül hevítjük visszafolyatás céljából, majd 6 óra alatt lassan szobahőmérsékletre engedjük hűlni. A képződő csapadékot kiszűrjük és etil-acetáttal mossuk. Kétszeri, etil-acetát-THF-ből történő újrakristályosítás a tisztított címvegyületet adja (45 g) színte-
len szilárd anyag formájában. Op.:233-234 °C.
ÍH NMR (DMSO-dg) δ 1,24 (t, 3H), 2,5 (s, 6H), 2,6 (d, 2H)
2,8 (q, 2H) , 3,3 (d, 2H), 5,4 (s, 2H) , 5,75 (S, 2H) , 6, 95 (s,

Claims (8)

1. 1-[4'-(2''-etil-5'', 7''-dimetil-imidazo- [4,5-b]-piridin-3-il)-metil-fenil]-ciklopent-3-én-l-karboxilsav vagy annak egy gyógyszerészetileg elfogadható sójának előállítására vonatkozó eljárás, mely a következő lépésekből áll:
a) az 1-(4'-halo-metil-fenil)-ciklopent-3-én-l-karboxilsav karboxil funkcionalitásának megvédése hagyományos eszközökkel;
b) a fenti védett vegyület reagáltatása 2-etil-5,7-dimetil3H-imidazo-[4,5-b]-piridinnel egy bázikus reagens jelenlétében, egy, a reakció szempontjából semleges oldószerben; és
c) ab) lépés termékének deprotektálása hagyományos eszközökkel, ami a címvegyületet adja; vagy ezek helyett
d) a 4(2''-etil-5 ,7''-dimetil-imidazo-[4,5,-b]-piridin-
3-il)-metil-fenil-ecetsav karboxil funkcionalitásának megvédése hagyományos eszközökkel;
e) a fenti védett vegyület reagáltatása cisz-1,4-diklorobut-2-énnel egy bázikus reagens és 1,3-dimetil3,4,5,6-tetrahidro-2-(ÍH)-pirimidinon jelenlétében, egy, a reakció szempontjából semleges oldószerben; és
f) az e) lépés termékének deprotektálása hagyományos eszközökkel, ami a címvegyületet adja.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az említett karboxil funkcionalitást egy alkil-csoport segítségével védjük meg.
·4·ν
4 4«·· ·* • · · ·
3. A 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy benne az említett alkil-csoport metil-csoport.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy benne a halogén-atom bróm atom.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy benne az említett, a reakció szempontjából semleges oldószer dimetil-formamid, tetrahidrofurán, aceton vagy ezek kombinációja.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy benne az említett, a reakció szempontjából semleges oldószer a b) lépésben dimetil-formamid és az e) lépésben tetrahidrofurán.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy benne az említett bázikus reagens nátrium-hidrid, kálium-tert-butoxid vagy kálium-karbonát.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy benne az említett bázikus reagens a b) lépésben nátrium-hidrid és az e) lépésben kálium-tert-butoxid.
HU9400706A 1993-03-10 1994-03-09 Benzylimidazopyridine derivative as angiotensin ii receptor antagonist HUT67682A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/043,959 US5300668A (en) 1993-03-10 1993-03-10 Certain esters of 1-(4-X-methylphenyl)cyclopent-3-ene-1-carboxylic acid, wherein X is a trialkylsilyloxy, bromo or hydroxy group, as intermediates

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9400706D0 HU9400706D0 (en) 1994-06-28
HUT67682A true HUT67682A (en) 1995-04-28

Family

ID=21929808

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400706A HUT67682A (en) 1993-03-10 1994-03-09 Benzylimidazopyridine derivative as angiotensin ii receptor antagonist

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5300668A (hu)
AP (1) AP9400618A0 (hu)
AU (1) AU6297394A (hu)
FI (1) FI941118A (hu)
HR (1) HRP940109A2 (hu)
HU (1) HUT67682A (hu)
IL (1) IL108843A0 (hu)
MA (1) MA23130A1 (hu)
SI (1) SI9400120A (hu)
WO (1) WO1994020498A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AP9400651A0 (en) * 1993-07-15 1995-12-30 Pfizer Azacyclic-heterocyclic compounds as angiotensin II receptor antagonists.
MX9700041A (es) * 1994-06-29 1997-04-30 Smithkline Beecham Corp Antagonistas de receptor de vitronectina.
US5977101A (en) * 1995-06-29 1999-11-02 Smithkline Beecham Corporation Benzimidazoles/Imidazoles Linked to a Fibrinogen Receptor Antagonist Template Having Vitronectin Receptor Antagonist Activity
KR19990087076A (ko) * 1996-04-05 1999-12-15 다께다 구니오 안지오텐신 ⅱ 및 길항 활성을 갖는 화합물을 함유하는 약제학적 배합물

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2573015A (en) * 1947-12-24 1951-10-30 Geigy Ag J R Basic esters of 1-aryl-cyclopentene-(3)-1-carboxylic acids
DE3927930A1 (de) * 1989-08-24 1991-02-28 Bayer Ag Cyclisch substituierte (chinolin-2-yl-methoxy)phenyl-essig-saeure-derivate
JPH05504969A (ja) * 1990-02-13 1993-07-29 メルク・エンド・カムパニー・インコーポレーテツド 置換ベンジル要素を含有するアンギオテンシン2アンタゴニスト類
CA2075639A1 (en) * 1990-02-13 1991-08-14 William J. Greenlee Triazole angiotensin ii antagonists incorporating a substituted benzyl element
DE4036645A1 (de) * 1990-11-16 1992-05-21 Hoechst Ag Substituierte azole, verfahren zu deren herstellung, deren enthaltende mittel und deren verwendung
DE4200954A1 (de) * 1991-04-26 1992-10-29 Bayer Ag Heterocyclisch substituierte phenylessigsaeurederivate

Also Published As

Publication number Publication date
WO1994020498A1 (en) 1994-09-15
AU6297394A (en) 1994-09-26
AP9400618A0 (en) 1995-08-10
MA23130A1 (fr) 1994-10-01
HU9400706D0 (en) 1994-06-28
FI941118A (fi) 1994-09-11
SI9400120A (en) 1995-06-30
IL108843A0 (en) 1994-06-24
US5300668A (en) 1994-04-05
HRP940109A2 (en) 1997-06-30
FI941118A0 (fi) 1994-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69030206T2 (de) Pyrazolopyridinverbindungen und Verfahren zu ihrer Herstellung
JP4790703B2 (ja) 環式化合物
US5338740A (en) Angiotensin II receptor antagonists
US4668686A (en) Imidazoquinoline antithrombrogenic cardiotonic agents
DE69212346T2 (de) Diazotierte heterocyclische Derivate aus Stickstoff, substituiert durch eine Biphenylgruppe, ihre Herstellung, und diese enthaltende pharmazeutische Zubereitungen
PT95745A (pt) Processo para a preparacao de derivados imidazolicos condensados com accao antagonista da angiotensina ii e de composicoes farmaceuicas qoe os contem
NZ501275A (en) 2-substituted 4,5-diaryl imidazoles
EA002905B1 (ru) 2,3-двузамещенные-4(3н)-хиназолиноны и содержащая их фармацевтическая композиция
HUT70485A (en) Substituted mono- and bipyridyl-methyl-pyridone derivatives and process for producing them
DE69937307T2 (de) Imidazol verbindungen und ihre medizinische verwendung
PL174986B1 (pl) Sposób wytwarzania związków o działaniu antagonistycznym względem angiotensyny II
CZ324292A3 (en) Quinoline derivatives, process of their preparation and pharmaceutical compositions in which said derivatives are comprised
JP5084726B2 (ja) 4−クロメノニル−1,4−ジヒドロピリジンカルボニトリル類およびそれらの使用
HU197749B (en) Process for producing /3,4-d/pyrimidine derivatives and pharmaceutical compositions comprising these compounds as active ingredient
US5284661A (en) Fused thiophene derivatives, their production and use
HUT67682A (en) Benzylimidazopyridine derivative as angiotensin ii receptor antagonist
US6313309B1 (en) 4-thionaphthyl—1H—imidazoles which are usefulα22-adrenoceptoR agonists/ antagonists
US5554624A (en) Imidazopyridine derivatives as angiotensin II antagonists
US5789415A (en) Azacyclic-heterocyclic compounds as angiotension II receptor antagonists
EP0257616A2 (en) Dihydropyridine derivates and pharmaceutical composition thereof
KR19990022265A (ko) 항정신병제로서의 피리딘이미닐-1,2-벤즈이속사졸 및-벤즈이소티아졸
JP2963496B2 (ja) ベンゾピラノピリジン誘導体
WO1994020499A1 (en) Benzylimidazopyridine derivatives as angiotensin ii receptor antagonists
EA001658B1 (ru) Хиноксалиндионы
JP2000038386A (ja) 新規ナフチリジン誘導体またはその塩

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee