HUT67466A - Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry - Google Patents

Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry Download PDF

Info

Publication number
HUT67466A
HUT67466A HU9400794A HU9400794A HUT67466A HU T67466 A HUT67466 A HU T67466A HU 9400794 A HU9400794 A HU 9400794A HU 9400794 A HU9400794 A HU 9400794A HU T67466 A HUT67466 A HU T67466A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
probiotic
feed
fatty acid
poultry
microspheres
Prior art date
Application number
HU9400794A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9400794D0 (en
Inventor
William M Rutherford
Jack E Allen
Scott M Dennis
Mark A Hinds
Gregory R Dana
Original Assignee
Pioneer Hi Bred Int
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pioneer Hi Bred Int filed Critical Pioneer Hi Bred Int
Publication of HU9400794D0 publication Critical patent/HU9400794D0/hu
Publication of HUT67466A publication Critical patent/HUT67466A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N1/00Microorganisms, e.g. protozoa; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
    • C12N1/04Preserving or maintaining viable microorganisms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K10/00Animal feeding-stuffs
    • A23K10/10Animal feeding-stuffs obtained by microbiological or biochemical processes
    • A23K10/16Addition of microorganisms or extracts thereof, e.g. single-cell proteins, to feeding-stuff compositions
    • A23K10/18Addition of microorganisms or extracts thereof, e.g. single-cell proteins, to feeding-stuff compositions of live microorganisms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K40/00Shaping or working-up of animal feeding-stuffs
    • A23K40/30Shaping or working-up of animal feeding-stuffs by encapsulating; by coating
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K50/00Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
    • A23K50/70Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for birds
    • A23K50/75Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for birds for poultry
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N1/00Microorganisms, e.g. protozoa; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
    • C12N1/20Bacteria; Culture media therefor
    • C12N1/205Bacterial isolates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12RINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES C12C - C12Q, RELATING TO MICROORGANISMS
    • C12R2001/00Microorganisms ; Processes using microorganisms
    • C12R2001/01Bacteria or Actinomycetales ; using bacteria or Actinomycetales
    • C12R2001/46Streptococcus ; Enterococcus; Lactococcus

Description

A találmány baromfitenyésztés során alkalmazható, zsírsav mikrokapszulába zárt Enterococcus készítményre vonatkozik.
Az antibiotikumok széles körben használatosak növekedésserkentőként a baromfitenyésztésben, elsősorban csirke és pulyka esetében. Az olyan növekedésserkentők, mint a StafacR és a BMDR (bacitracin-metilén-diszalicilát) ismert antibiotikumok, melyeket szubterápiás dózisban, tonnánként 10-25 mg mennyiségben takarmányadalékként használnak a baromfitenyésztők a kívánt növekedési tulajdonságok elősegítése érdekében. Az antibiotikumok ilyen célú alkalmazását azonban mostanában némi kritikával illetik. Az egyik aggály az, hogy a baromfiakban tolerancia alakul ki az adott antibiotikummal szemben és így az esetleg hatástalanná válik a növekedés elősegítését illetően.
Másrészt a nem természetes eredetű antibiotikus hatású anyagokat egészségügyi szempontból, valamint öregítő hatásuk miatt ellenzik. Mindazonáltal az antibiotikumok használata nyilvánvaló előnyeik miatt - megszokott gyakorlat a takarmányhasznosítás és a húsösszetétel javítására, valamint a növekedés elősegítésére.
Ismeretes, hogy bizonyos baktériumokat a takarmányhoz adva előnyös hatás érhető el. Ezek a baktériumok azért hasznosak, mert természetes bélflóra kialakulását teszik lehetővé. Kereskedelmi forgalomban vannak olyan probiotikumok, melyek a kívánt baktériumokat tartalmazzák. A probiotikumokkal kapcsolatban azonban mutatkoznak bizonyos problémák a termék stabilitását illetően. A probiotikumokat rendszerint megle-
hetősen alacsony, 0,1 %-os koncentrációban alkalmazzák. A fel nem használt, probiotikum tartalmú tápot vagy takarmányadalékot a farmerek azonban gyakran hosszabb időn át tárolják. Ez a tárolás sokszor számottevő nedvességtartalom mellett, magas hőmérsékleten történik. Sűrűn előfordul, hogy a nedvességtartalom megfelelő a baktériumok aktiválódásához vagy növekedésük megindulásához, de nem elegendő a tenyészetek fenntartásához, aminek pusztulás az eredménye. így a probiotikum elveszti eredeti hatását. Más esetekben a probiotikum tartalmú táphoz vagy takarmányadalékhoz adott antibiotikum - különösen némi nedvesség jelenlétében - káros hatású a baktériumokra, melyek így el is pusztulhatnak. Mindezek miatt a probiotikumok hosszabb időtartamú tárolása során a stabilitás megőrzése komoly problémát jelent.
Más esetben, midőn a probiotikumot például pelletes csirketáphoz adják, szokásos megoldás a probiotikum pelletképzés előtti hozzáadása. A pelletkészítés során alkalmazott gőzből származó nedvesség ilyenkor részlegesen aktivizálja a baktériumokat, de ugyanakkor a növekedéshez elégtelen volta miatt el is pusztítja őket. A pusztulást a pelletkészítés során alkalmazott hőhatás is okozhatja. További problémát jelent a gyomorban lévő savas környezet, mely inaktiválhatja a baktériumokat mielőtt a bélrendszerbe juthatnának. Ennek megfelelően továbbra is szükség van olyan probiotikum készítményre, amelyből a baktériumok a megfelelő időben, a bélben szabadulnak fel, nem pedig előtte, a nedvességtartalom, vagy pedig az emésztőrendszernek a vékonybelet megelőző szakaszában uralkodó kedvezőtlen kémhatású közeg hatására.
- 4 A baromfitenyésztés során vannak bizonyos tulajdonságok, melyek elérése feltétlenül kívánatos. Ezek között szerepel a testtömeg-gyarapodás, a jobb takarmányhasznosítás, a húsösszetétel és végül az adott populáció testtömeg szerinti uniformitása. A testtömeg-gyarapodás és a takarmányhasznosítás javulása közvetlenül gazdaságossági szempontból kívánatos. A húsösszetétel azért fontos, mert a minőségi hústermelés szempontjából legkívánatosabb testrész a mell. így azután nem csupán a testtömeg-gyarapodás önmagában számít, hanem az is, hogy a test mely részén halmozódik fel a tömegtöbblet. Az állomány minél egyenletesebb testtömeg eloszlása azért lényeges, mert minél több a normális méretű állat, annál kevesebb kézi munkára van szükség, és annál inkább lehet támaszkodni a gépi feldolgozásra. Abban az esetben, ha a madarak jelentős méretbeli eltérést mutatnak, sokkal több kézi munka szükséges, mert a heterogén méreteloszlású állomány gépi feldolgozása nem egyszerű. Emiatt kívánatos tulajdonság, hogy az állomány nagy százaléka a normális mérettartományba essen, lehetővé téve a szabványos gépi feldolgozást.
A találmány célja olyan baromfi probiotikum biztosítása, amely zsírsavval mikrokapszulázott, természetben előforduló mikroorganizmus sejteket tartalmaz, antibiotikumot viszont nem.
Célja továbbá a találmánynak olyan probiotikum biztosítása, amely kétféle mikroorganizmus, nevezetesen Enterococcus faecium 301 DSM 4789 és Enterococcus faecium 202 DSM
4788 sejtjeit tartalmazza. A DSM a Deutsche Sammlung von
Mikroorganismen rövidítése, amely az NSzK-beli Braunschweigben lévő baktérium törzsgyűjtemény. Ezek a mikroorganizmusok elhelyezésre kerültek majd az ATCC törzsgyűjteményben is, a hozzáférhetőség megfelelő korlátozásával.
További célja a találmánynak olyan probiotikum biztosítása, amely baromfiaknál alkalmazva a testtömeg-gyarapodás sebességének növelését, a takarmány jobb hasznosítását, a mellhús magasabb hozamát és az állomány tömegeloszlásának a normális tartományba eső uniformitását eredményezi.
Még további célja a találmánynak olyan probiotikum biztosítása, amely alkalmas baromfitápadaléknak, és amely különleges rotációs módszerrel szabad zsírsavból készített mikrogömböcskékben lévő baktériumsejteket tartalmaz.
A találmány tárgyát képezi ezen kívül olyan probiotikum biztosítása, amely stabilitását 3-6 hónapon át megőrzi, a baktériumszám számottevő csökkenése nélkül.
Tárgya a találmánynak az az eljárás is, amelynek során az egyenletes méretű, szárított baktériumsejteket tartalmazó mikrogömböcskék előállítása rotációs módszerrel történik.
Végül a találmány tárgyát képezi olyan, szárított baktériumsejteket tartalmazó, rotációs módszerrel előállított mikrogömb készítmény, amely szabadon folyik, és amely egyszerűen felhasználható baromfitápadalékok készítése során.
ÁBRAJEGYZÉK
1., 2. és 3. ábra: a mikrobatörzsek stabilitásának grafikus ábrázolása sztearinsav hordozó alkalmazásakor
4. ábra: a találmány szerinti probiotikus készítménnyel végzett takarmányozási kísérlet során kapott mellhús hozam megoszlása
5. ábra: a találmány szerinti probiotikus készítménnyel végzett takarmányozási kísérlet során kapott testtömeg megoszlása
4. és 5. ábra: antibiotikum és a találmány szerinti probiotikum alkalmazásával végzett kontrollkísérlet eredményei.
A találmány tárgya a baromfiak növekedését elősegítő eljárás és készítmény, amelynek lényege az, hogy a baromfitáphoz kismennyiségű, de a növekedés elősegítéséhez elegendő probiotikumot adunk, mely szárított, zsírsav mikrogömböcskébe zárt Enterococcus faecium 301 DSM 4789 és Enterococcus faecium 202 DSM 4788 sejteket tartalmaz. A zsírsav mikrogömbök előállítása előnyösen rotációs korong technikát alkalmazó szárítással történik.
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a baromfiak növekedésének fokozása megvalósítható úgy, hogy a szokásos baromfitáphoz bizonyos mennyiségű, zsírsav mikrrogömböcskébe zárt Enterococcus faecium 301 DSM 4789 és Enterococcus faecium 202 DSM 4788 sejteket keverünk. Zsírsavként 12 és 24 szénatomot tartalmazó szabad zsírsavat, előnyösen sztearinsavat alkalmazhatunk. A mikroorganizmusok elegye az egyes törzsek sejtjeit 30 és 70 % közötti, előnyösen fele-fele arányban tartalmazhatj a.
Közelebbről nem ismeretes, hogy ezen baktériumok sejtjei miért idézik elő a találmány szerinti kedvező hatást, azaz a
J
- Ί testtömeg-gyarapodás sebességének növekedését, a takarmányhasznosítás fokozódását, a mellhús hozamának javulását és az állomány tömegeloszlásának egyenletességét. A tapasztalat szerint azonban az előnyös hatás megmutatkozik, feltéve, hogy a baktériumsejtek olyan elegyét alkalmazzuk, hogy valamely módon kölcsönhatásba léphessenek egymással, és feltéve, hogy a megadott arányban használjuk fel őket. így a mikroorganizmusok kölcsönhatása és együttműködése biztosítja a találmány szerinti előnyös tulajdonságokat, azaz lehetővé teszi a baromfihús összetételének és minőségének javulását, valamint a gazdaságosabb feldolgozhatóságot.
A baromfitáphoz adott probiotikum mennyisége esetenként tág határok között változhat, de általában tonnánként 250 és 1000 gramm közötti, előnyösen 400 és 600 gramm közötti érték, legelőnyösebben pedig 500 gramm tonnánként. A mikrobasejtek száma, mely a probiotikum egy grammjában lévő telepképző egységeket jelenti, az 1 x 106 és 2 x 109 közötti tartományban változhat, előnyösen azonban 2 x 108 telepképző egység/gramm.
A fentiek szerinti módon készített, kétféle mikroorganizmus elegyét tartalmazó probiotikum a baromfitáphoz adva növekedésserkentőként működik. A napjainkban alkalmazott más növekedésserkentők antibiotikum, például StafacR és BMD tartalmúak. A szubterápiás dózisban növekedésserkentőként alkalmazott antibiotikumok által biztosított előnyök elérhetők a jelen találmányban szereplő, természetben előforduló mikroorganizmusokkal is, amennyiben a probiotikum elkészítése és alkalmazása a találmány szerinti módon történik. Egyes
kísérletek arra mutatnak, hogy a probiotikum és a növekedésserkentő együtt hatásosabb, mint bármelyikük külön-külön. Adott esetben így együtt is alkalmazhatók, de többnyire előnyösebb a probiotikum egyedüli használata, mivel a jelen találmány egyik célja éppen az, hogy a növekedésserkentők felhasználását teljes mértékben elkerülhetővé tegye.
A baktériumsejtek előkészítésének művelete nem kritikus, amennyiben a mikroorganizmus életképesen juttatható az állati szervezetbe, és olyan készítmény állítható elő belőle, amely az állati takarmánnyal jól elegyíthető és egyenletes méreteloszlása lehetővé teszi adagolhatóságát.
Ezeknek a követelményeknek eleget tevő előnyös megoldás a mikrobasejtek zsírsav mikrogömbökbe zárása. Ezt az eljárást az egyik feltalálótárs, Rutherford és munkatársainak szabadalmi bejelentése tartalmazza. Az eljárás szerint a baktériumsejteket meleg zsírsavval elegyítik. A zsírsav hőmérsékletét és az érintkeztetés időtartamát úgy szabályozzák, hogy a sejtek életképessége megmaradjon, de a jó elkeveredés biztosítva legyen. Az elegyet rotációs korongra viszik, és így állítják elő a baktériumsejteket tartalmazó zsírsav mikrogömböket. Ez a módszer több szempontból is előnyös. Egyrészt a baktériumsejtek életképesek maradnak az eljárás során, másrészt pedig a rotációs korong technika biztosítja a mikrogömbök egyenletes méreteloszlását, ami jelentősen megkönnyíti az adagolást. Harmadrészt a zsírsav hordozó tulajdonságai lehetővé teszik az egyedi mikrogömbök kialakulását. A felsorolt tényezők kombinációja biztosítja a probiotikum stabilitását és maximális hatékonyságát.
Rutherford és munkatársainak eljárásával kapcsolatban megjegyzendő, hogy a keletkező mikrogömbök baktériumsejtek sokaságát tartalmazzák zsírsavba ágyazva, vagyis nem egyedi mikrokapszulázásról van szó, midőn az egyes sejteket filmszerű zsírsavréteg borítja. Mindez előnyös a stabilitás és a hatékony adagolás szempontjából.
Mikrokapszulázó szerként előnyösen 12 és 24 közötti számú szénatomot tartalmazó zsírsav jöhet szóba. Különböző zsírsavak elegyét is használhatjuk, de előnyösen egyféle, tiszta zsírsavat alkalmazunk. Ugyancsak előnyös telítetlen szabad zsírsav felhasználása, legelőnyösebb pedig a sztearinsav alkalmazása.
Általánosságban fontos, hogy a zsírsav olvadáspontja 75 °C alatt legyen, előnyösen 40 és 75 °C közé essen. Szobahőmérsékleten természetesen szilárdnak kell lennie, hogy hordozóként alkalmazható legyen. A megadott kémiai szerkezettel rendelkező szabad zsírsavak mindegyike megfelel ezeknek a követelményeknek.
A termék stabilitásának fokozása érdekében a baktériumsejteket liofilizált formában használjuk fel. Ilyen módon nedvesség hozzáadásával az életképesség helyreállítható.
Az alábbiakban közölt eljárással előállított mikrogömbök általában 50 és 90 tömegszázalék közötti, előnyösen pedig 60 és 75 tömegszázalék közötti mennyiségű zsírsavat tartalmaznak. Ha a zsírsav mennyisége túl alacsony, akkor a védőhatás nem lesz megfelelő. Másrészt viszont a túl sok zsírsav vastag burkot hoz létre, amelyből a bélben nem tudnak tökéletesen felszabadulni a baktériumok.
- 10 A találmány szerint a mikrogömbök elkészítése rotációs korong technikával történik. A rotációs korong módszer alkalmazása során általában a baktériumsejtek és a zsírsav alaposan elkevert sűrű szuszpenzióját egyenletes sebességgel vezetik a saválló acélból készült forgó korongra. Az elegy a centrifugális erő hatására lesodródik és kialakulnak a mikrogömbök, melyeket szobahőmérsékletű, vagy valamivel hidegebb hűtőkamrában fognak fel. A méret szerinti osztályozást követően a mikrogömböket előkészítik a csomagolásra.
A rotációs korongot alkalmazó mikrokapszulázási technika önmagában ismert módszer, de nem mondható el ugyanez a külső burkolat nélküli mikrogömbök előállítására, valamint a fagyasztva szárított baktériumsejtek mikrogömbbe vagy mikrokapszulába zárásáról. A rotációs módszerrel történő mikrokapszulázást általánosságban Johnson és munkatársainak közleménye [Journal of Gas Chromatography, October, 345-47 (1965)] ismerteti. Másrészről a rotációs mikrokapszulázás kivitelezésére szolgáló eszközre vonatkozik a 4675140 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás. Mindazonáltal a jelen találmány szerinti eljárás mutatkozik a legelőnyösebbnek.
Fontos megjegyezni, hogy a rotációs mikroszféra készítés egyértelműen más terméket eredményez, mint a hagyományos porlasztva szárítás vagy mikrokapszulázás. A hagyományos porlasztva szárításos módszer alkalmazása során hajlamosak a részecskék az aggregálódásra, a bevonat egyenetlen lehet és így a termék stabilitása napokkal, hetekkel változhat.
A mikrokapszulázás a részecske körüli bevonat képzésével
- 11 történik, a baktériumsejtek azonban túl aprónak bizonyulnak, túl nehéz az eljárás során életképességük megőrzése, és túlságosan körülményes belőlük egyenletes méreteloszlású, a gyakorlatban használható részecskék kialakítása. Mikrogömbök kialakításával, különösen pedig a jelen találmány szerinti adalékok alkalmazásával, az előállított baktériumkészítmény stabilitása még nedvesség és antibiotikumok jelenlétében is biztosítja az egyenletes eloszlású részecskékben az életképesség megőrzését három - hat hónapon át.
A találmány szerinti zsírsav mikrogömbök előállítása során 10-15 cm átmérőjű rotációs korongot használhatunk, amelynek percenkénti fordulatszáma 2000-4000, előnyösen 2500 és 3200 közötti, a rátáplálás sebessége pedig 50 és 200 g/perc közötti. A jelenleg legelőnyösebbnek talált körülményeknek megfelelően sztearinsavat használunk, két, a fentiekben ismertetett mikroorganizmussal dolgozunk, 10 cm átmérőjű rotációs korongot alkalmazunk 3000/perc fordulatszámmal, és erre 100 g/perc sebességgel tápláljuk rá a 65 % sztearinsavból és 35 % baktériumsejtből készült sűrű szuszpenziót. így eljárva 75 és 300 μιη mérettartományba eső részecskékből, előnyösen 250 μη alatti méretű részecskékből álló terméket kapunk.
Az alábbi példák a találmány jobb megértését szolgálják, anélkül, hogy az oltalmi kört ezekre kívánnánk szűkíteni. A példákban hivatkozunk az 1., 2. és 3. ábrára. Az 1-4. példák a hozzájuk tartozó 1., 2. és 3. ábrával korábbi eredményekre vonatkoznak. Az 5. példa és a 2-10. táblázat vonatkozik a jelen találmány szerinti baromfi probiotikum előállí♦ ··
tására és alkalmazására.
A találmány szerinti megoldást a következő példákkal szemléltetjük.
1. példa
Az 1. példa az 1. ábrára hivatkozik, mely két különböző Enterococcus faecium törzsből álló készítmény stabilitását mutatja 4 illetve 27 °C-on. A mikrokapszulázott Enterococcus faecium készítmény előállítása rotációs korong technikával, sztearinsavval, 35 % tenyészettel történt. A mikrogömb készítés körülményei a fentiekben közöltekkel egyeztek meg, nevezetesen 35 : 65 arányú baktériumtömeg - sztearinsav szuszpenzió, 60 °C hőmérséklet, 3000 percenkénti fordulatszámú, 10 cm átmérőjű rotációs korong és 100 g/perc rátáplálási sebesség alkalmazásával. A képződött mikrogömböket hőszigetelt, nedvességzáró tasakban tartottuk és hetenként mintát vettünk belőle a telepképző egységek számának roncsolásos meghatározásához. Jól látható, hogy a találmány szerinti termék kiválóan megőrizte a mikroorganizmus életképességét (telepképző egység szám) a 70 napos tárolási idő alatt.
2. példa
A 2. példa a 2. ábrára hivatkozik, mely az egyes mikrogömbbe zárt törzsek stabilitását mutatja baromfitáphoz keverve, három antibiotikum jelenlétében. A baromfitáp össze-
tétele a következő:
54 % kukoricadara
26 % szójaliszt
2 % halliszt
1.5 % kalcium-foszfát % mészkőliszt
5.5 % szójaolaj % nedvességtartalom
A három antibiotikumot az alábbi tömegarányban adtuk a baromi itáphoz:
dekokinoát (6 %) 454 ppm
szalinomicin 50 ppm
monenz in-nátriumsó 120 ppm
A baktériumtenyészetet olyan arányban kevertük a táphoz, hogy 1 x 106 telepképző egység/gramm koncentrációt érjünk el. A tápot hőszigetelt zsákban szobahőmérsékleten tartottuk. Hetenként mintát vettünk a telepképző egységek számának meghatározásához. A 2. ábra mutatja a kiváló stabilitást.
3. példa
A 3. példa a 3. ábrával összefüggésben értelmezhető, mely a baromfitápban lévő Enterococcus faecium mikrogömbök stabilitását mutatja különféle antibiotikumok jelenlétében.
A takarmány összetétele az alábbi:
60 % finom kukoricaliszt
38 % szójaliszt
2 % mészkőliszt
14 % nedvességtartalom
A baktériumtenyészetet olyan arányban kevertük a táphoz, hogy 1 x 10θ telepképző egység/gramm koncentrációt érjünk el. 5 kg tömegű mintákat hőszigetelt zsákokban 20 °C hőmérsékleten tartottunk, és 16 héten át hetente mintát vettünk belőlük. A tápok antibiotikumtartalma az alábbi volt:
Bacitracin-metiléndiszalicilát 50 g/tonna
Karbadox 50 g/tonna
Klórtetraciklin 200 g/tonna
Lazalocid 30 g/tonna
Linkomicin 100 g/tonna
Neomicin 140 g/tonna
Oxitetraciklin 150 g/tonna
Szulfametazin 100 g/tonna
Tilozin 100 g/tonna
Virginiamicin 20 g/tonna
ASP250 100 g/tonna
Furadox 10 g/tonna
Az 1. táblázat az egy nagyságrendnyi telepképző egység szám csökkenéshez szükséges időtartamot mutatja.
1. táblázat
Egy nagyságrendnyi telepképző egység szám csökkenéshez szükséges idő 20 °C-on, 14 % nedvességtartalmú baromiitápban.
Antibiotikum
Kontroll
Bacitracin
Karbadox
Klórtetraciklin
Lazalocid Linkomicin Neomicin Oxitetraciklin Szulfametazin Tilozin Virginiamicin ASP250 Furadox
Tárolási idő (nap)
103
112
4. példa
A 4. példában a baromfitápként való felhasználás érdeké ben pelletté alakított termék stabilitási adatai szerepelnek. A mikrogömbkészítés körülményei megegyeznek a korábban közöltekkel. A táp fő komponensei az alábbiak:
Nyersfehérje, legalább %
Nyerszsír, legalább
Nyersrost, legfeljebb
A pelletté alakítást antibiotikum jelenlétében (Klórtet raciklin 50 g/tonna), illetve anélkül, a következő adalékok és körülmények alkalmazásával végeztük: Kukorica, SBM, savó, szójaolaj, kalcium-foszfát, mészkőliszt, nyomelemkeverék, vitaminkeverék, szelén, réz-szulfát. A tenyészetet úgy adagoltuk, hogy a táp tonnánként 5 x 10$ telepképző egységet tartalmazzon.
A takarmánypellet kondicionálása 70 °C-on, színtelenítése pedig 78 °C-on történt.
A takarmánypelletet lezáratlan zsákban tároltuk és hetenként mintáztuk a telepképző egységek számának meghatározásához .
A takarmánypellet stabilitását egyetlen esetben sem befolyásolták előnytelenül a pelleté alakítás körülményei. Valójában a takarmánypellet stabilitása megegyezett a pelleté nem alakított termékével.
5. példa
Négyezer-ötszázhatvan Peterson x Arbor Acres broiler naposcsirkét véletlenszerűen kijelölve frissen almozott ketrecekbe osztottunk szét (2. táblázat) és 45 napon át takar-
mányoztuk őket. Az első 5 nap folyamán elhullott állatokat ugyanabból a szállítmányból való, ugyanúgy tartott, azonos nemű állatokkal pótoltuk. A starter, hizlaló, illetve elvonó tápok alapösszetételét a 3. táblázat tartalmazza. A tonnánként 90 g monenzint tartalmazó starter, hizlaló, valamint elvonó tápokat úgy állítottuk össze, hogy energiatartalmuk 2850, 2900 illetve 2950 kcal/kg legyen. A startertápot egytől huszonegy napos korig, a hizlalót huszonegytől negyvenkét napos korig, az elvonó tápot pedig negyvenkettőtől negyvenki lencnapos korig adtuk az állatoknak. A kezelés során az alábbi készítményeket alkalmaztuk:
negatív, ömlesztett kontroll (Control M); zsírsavval, rotációs korong technikával az 1. példa szerinti módon mikrokapszulázott Enterococcus faecium 301 DSM 4789 és Enterococcus faecium 202 DSM 4788 hatású baktériumkultúrát egyenlő arányban, 1 χ 105 telepképző egység/g koncentrációban tartalmazó ömlesztett probiotikum (Probiotic M) ;
negatív pellet kontroll (Control P);
χ 106 telepképző egység/g baktériumtömeget tartalmazó probiotikum pellet (Probiotic P);
pozitív kontroll, amely tonnánként 10 g virginiamicint tartalmazó pellet (StafacR 10) .
A startertáp pelletet felhasználás előtt felaprítottuk. Minden egyes kísérleti takarmányozást 12 párhuzamossal, ketrecenként 35 hím és 35 nőstény egyeddel végeztünk.
A testtömeget, a takarmányfogyasztást és az első öt nap utáni elhullást ketrecenként feljegyeztük. A takarmányhasz17 nosítás, a korrigált takarmányhasznosítás és a testtömegre vonatkoztatott takarmányhasznosítás értékét ketrecenként kiszámítottuk.
Valamennyi adat varianciaanalízisét elvégeztük és az eltéréseket meghatároztuk Fisher LSD módszerrel.
A kísérletet megelőzően a probiotikum koncentrátumot kalcium-karbonáttal hígítottuk. Az elméleti sejtszám a Probiotic M és Probiotic P esetében így a termék grammjára vonatkoztatva 1 χ 108 illetve 2 χ 109 telepképző egység volt. A sejtszámot mindegyik termék esetében 11 gramm tömegű kivett mintából, két párhuzamos vizsgálattal határoztuk meg, a mikrokapszulázott tejsavbaktériumokra kidolgozott szabványos Pioneer szélesztési módszerrel.
A keverési próbát a gyártási folyamat minden egyes fázisában elvégeztük. Ennek a vizsgálatnak az volt a célja, hogy meggyőződjünk a probiotikumnak a tápban való egyenletes eloszlatásáról és pelletképzés utáni életképességéről. Minden egyes gyártási tételből egyenlő időközönként mintát vettünk a csomagolás során. Ömlesztett termék esetén 4, pellet előállításakor 10 vizsgálatot végeztünk (pl. az 1., 3., 5., ..., 35., 37., és 39. zsákból).
Az azonosan takarmányozott ketrecek tápjából felváltva vettünk mintát a kísérlet 1. és 4. illetve a 2. és 6. hetében.
Azonos számú hím és nőstény egyed felhasználásával végeztük el a mellhús, az egész test és a vékonybél tömegének, valamint a vékonybél hosszának egyedenkénti meghatározását. A mellhúshozamot, valamint a béltömeg és bélhossz arányt *··:: .......
........
- 18 minden egyes madárra kiszámítottuk. Az eredményeket split-plot variancia analízissel vizsgáltuk és az eltéréseket az adott hatásra vonatkozó összehasonlításos-becsléses módszerrel határoztuk meg.
Kezelésenként hatvan madarat az egyetemre szállítottunk érzékszervi vizsgálatok elvégzése céljából.
A probiotikum a feldolgozás módjától függetlenül javította (P<0.05) a takarmányhasznosítást a megfelelő kontrolihoz képest, a tömeggyarapodásra vonatkozó előnyös hatás azonban csak az ömlesztett táp alkalmazásakor (P<0.05) volt kimutatható (4. táblázat). A probiotikum pellet (Probiotic P) a takarmányhasznosítást illetően felülmúlta (P>0.05) a pozitív kontrollt (StafacR 10), amely a negatív kontrolihoz (Control P) hasonló (P>0.05) eredményt adott.
A termék baktériumtörzs összetétele és telepképző egység szintje megfelelő volt (5. táblázat).
A probiotikum eloszlása a tápban egyenletes volt. A Probiotic M baktériumtartalma megfelelő volt, de a Probiotic P esetében egy-másfél nagyságrenddel magasabbnak mutatkozott a starter és a hizlaló tápok esetében (6. táblázat). A Probiotic P magas telepképző egység számának az volt az oka, hogy a pelletképzés utáni életképesség biztosítása érdekében túladagolás történt.
A ketrectáp vizsgálati eredménye a Probiotic P esetében igen közel áll a keverési tesztben kapott értékhez (7. táblázat), a Probiotic M 4. és 6. héten vett mintáiban azonban a hizlaló és az elvonó tápoknál két nagyságrendnyi csökkenés mutatkozott.
- 19 A Probiotic M a mellhúsnak mind a tömegét, mind pedig a hozamát növelte (P<0.05) a kontrolihoz (Control M) képest (8. táblázat), a Probiotic P pedig a megfelelő kontrollt (Control P) múlta felül (P>0.05). Az ömlesztett takarmány esetében az eredmény megegyezik egy korábbi kísérlet adataival, a Probiotic P azonban nem mutatott ugyanilyen mérvű javulást a mellhús hozamában. A kudarc oka valószínűleg annak tulajdonítható, hogy a pellet alkalmazásával járó kedvezőbb energiahasznosítás következtében eleve kevesebb lehetőség marad a további javulásra.
A takarmány pelletként való alkalmazása 96 g testtömegnövekedést eredményezett az ömlesztett termékhez képest. A probiotikum használatával egyenletesebb lett a testtömegeloszlás (5. ábra), különösen az ömlesztett tápok esetében.
A takarmány pelletként való alkalmazása átlagosan 15 g tömegnövekedéssel járt a mellhúsnál az ömlesztett termékhez képest. A probiotikum használatával javulást értünk el a mellhús tömegét és eloszlását illetően egyaránt a kontrolihoz képest (4. ábra), különösen az ömlesztett tápok esetében. A takarmánypelletek közül a StafacR 10 eredményezte a legegyenletesebb tömegeloszlást.
A takarmány pelletként való alkalmazása 0,53 százalékkal javította a mellhús hozamot az ömlesztett termékhez képest. A Probiotic M használata 0,84 százalékkal múlta felül a kontroliét (Control Μ), elérve így a pelletekkel kapott eredmények nagyságrendjét.
A probiotikum alkalmazásával a vékonybél rövidebb méretű volt (P>0.05) mint bármelyik kontroll vagy a StafacR 10 ”·::. ·’’’ ···* <5* használata esetén, mind abszolút értékben, mind pedig a testtömegre vagy a mellhús tömegére vonatkoztatva (9. táblázat) . Probiotic M alkalmazásakor a vékonybél tömege kisebb volt (P>0.05), mint a kontroll (Control M) esetében mind abszolút értékben, mind pedig a testtömegre vagy a mellhús tömegére vonatkoztatva. A bél tömegének és hosszának csökkenése a probiotikum alkalmazása esetében arra utal, hogy kevesebb energiára van szükség a fenntartáshoz és így több jut a növekedésre, amint azt a takarmányhasznosításra és a mellhús tömegére vonatkozó adatok (7-8. táblázat) mutatják.
A Probiotic P alkalmazása esetén a madaraknak nem volt olyan mellékízük, mint a StafacR 10 használatakor (10. táblázat) . A második próba során úgy értékeltük, hogy az alsó/felső comb ízesebb volt a Probiotic P alkalmazásakor, mint a megfelelő kontroll (Control P) esetében. Ezt az ízjavulást azonban nem ismerték fel az első tesztnél.
2, táblázat
A ketrecek elosztása
Készítmény Ketrecszám
Control P 2,6,15,17,22,2 6,104,109,113,117,122,126
Probiotic P 4,8,12,16,21,28,105,106,112,118,125,130
StafacR 10 5,7,11,18,23,27,101,107,111,116,123,129
Control M 3,9,13,20,24,30,102,108,114,119,121,127
Probiotic M 1,10,14,19,25,29,103,110,115,120,124,128
• · • · · • · ···· ·♦ · ··· • € ** ··
1,3 χ 4,7 m méretű ketrecek egy önetetővel és egy önitatóval, forgó tisztítóberendezéssel, párologtató hűtőrendszerrel és meleg levegő befuvatással ellátott, jól szigetelt könnyűszerkezetes épületben.
3. táblázat
A tápok alapösszetétele (%)
Komponens Starter Hizlaló Elvonó
Kukoricadara 65,37 67,89 74,29
Szójaliszt 25,58 23,53 17,83
Hús- és csontliszt 3,00 3,00 3,00
Zsír 3,36 3,32 2,59
Foszfát 0,95 0,79 0,73
Kalcium-karbonát 0,61 0,62 0,63
0,35 0,31 0,32
Nyomelemek 0,05 0,05 0,05
Metionin 0,39 0,28 0,33
Lizin 0,19 0,06 0,18
Vitaminkeverék 0,05 0,05 0,05
4. táblázat
Ketrecenkénti hízlalási adatok
Pellet (P) Ömlesztett (M )
Control Probiotic Stafac^ Control M Probiotic M
Testtö- 2,156 2,165 2,156 2,043 2,106
meg (kg)
Takarmány- 1,871 1,827 1,855 1,917 1,856
haszn.
Korrigált1 1,832 1,789 1,807 1,887 1,812
takarmány- haszn.
Tömegkor- 1,801 1,755 1,775 1,897 1,798
rigált1 2 ta -
karmányhas zn.
Elhullás 4,40 4,64 5,95 3,33 5,60
1 Korrigált takarmányhasznosítás=Összes táp/(túlélő+elpusztult egyedek tömege) 2 Tömegkorrigált takarmányhasznosítás=Korrigált takarmány-
hasznosítás - (testtömeg-4, 60)/6)
5. táblázat
Termékminősítés
Termék QC1 QA2 Törzsarány
telepképző egység/g termék SF202:SF301
Probiotic P 5,74xl08 1,OlxlO8 50:50
Probiotic M 9,54xl07 9,60X107 57 : 43
1 Minőségellenőrzés 2 Minőségbiztosítás • · ·
6. táblázat
Keverési próba és túlélés
Hízlalási szakasz Pellet(P) ség/g táp Túlélés1 P/M (%)
és termék Ömlesztett(M) telepképző egy
Starter
Control P N.A.1 2 l,06xl03 -
Probiotic P 2,02x10® 1,67x10® 98,69
StafacR 10 N.A. 6,46xl03 -
Control M 2,51X103
Probiotic M 1,34X105
Hizlaló
Control P N.A. 4,86xl02 -
Probiotic P 3,89X10® 1,09x10® 91,62
StafacR 10 5,25xl04 6,42xl03 -
Control M 1,OOxlO2
Probiotic M 1,48X1O5
Elvonó
Control P 8,50xl02 1,11X103 -
Probiotic P 7,04X104 4,91X1O5 117,43
StafacR 10 8,80xl03 1,79X1O4
Control M 8,92xl02
Probiotic M 1,33X105
Átlag
Control P 8,5OX1O2 8,28X1O2 -
Probiotic P 8,21X1O5 9,64X10® 118,09
StafacR 10 2,15X104 9,05X103 -
Control M 8,72xl02
Probiotic M 1,38X105
1 A túlélést az adatok tizes alapú logaritmusa alapján számoltuk.
2 Nincs átlagadat.
• · · 4 • ·
7. táblázat
Ketrecminták minősítése
Termék Vizsgálat idő (hét)
1 2 4 6 Átlag
telepképző egység/g táp
Control P 3,78X1O2 3,83xl02 8,60X102 2,21xl02 4,08xl02
Probiotic P 9,23xl05 9,37X105 8,77xl05 8,48xl05 8,96xl05
StafacR 10 8,73xl02 1,29X102 6,46X1O2 8,63X102 8,89xl02
Control M 3,46X102 1,26X1O2 2,79xl03 2,00xl02 5,O8X1O2
Probiotic M l,43xl05 l,25xl05 1,75X1O5 l,75xl03 2,32xl04
8. táblázat
A mellhús hozam értékelése
Control P Pellet(P) Ömlesztett(M)
Probiotic P StafacR Control M Probiotic M
Testtömeg (g) 2240,7 2230,1 2195,9 2143,8 2149,9
Mellhústömeg (g) 234,4 239,6 232,0 213,3 229,6
Mellhús hozam (testtömeg 10,51 %) 10,68 10,58 9,93 10,67
9. táblázat
Béltömeg és -hosszúság
Control P Pellet (P) Ömlesztett (M) Control M Probiotic 1
Probiotic P StafacR
Test- 2240,7 2230,1 2195,9 2143,8 2149,9
tömeg (g) Mellhús- 234,4 239,6 232,0 213,3 229,6
tömeg (g) Vékonybél- 92,6 93,3 93,4 91,4 87,4
tömeg (g) Vékonybél- 193,8 191,3 194,6 193,3 191,3
hossz (cm) Vékonybél 0,476 0,484 0,480 0,472 0,457
(g/cm) Vékonybél- 4,17 4,18 4,27 4,29 4,09
tömeg (g) /
100 g testtömeg
Vékonybél- 8,81 8,64 8,97 9,17 8,97
hossz (cm)/
100 g testtömeg
Vékonybél- 40,19 39,70 40,97 43,96 38,69
tömeg (g)/ 100 g mellhústömeg
Vékonybél- 84,86 81,97 85,65 93,70 84,86
hossz (cm)/ 100 g mellhústömeg
10. táblázat
Érzékszervi vizsgálat (hármaspróba)
Testrész Helyes azonosítások számai
Összehasonlítás 1. próba 2. próba Összesen
Alsó/felső StafacR lOxControl P 6 3 9
comb StafacR 10XXINOC P 3 4 7
Probiotic PxControl P 2 8* 10
Mell StafacR lOxControl P 2 6 8
StafacR 10XXINOC P 1 3 4
Probiotic PxControl P 5 4 9
* Az értékelők statisztikusan szignifikáns (P<0,05) esetben helyesen azonosították a páratlan mintát.
1 A páratlan minta 5 %-os szignifikanciával történő helyes azonosításának feltétele n=10 esetén 7, n=20 esetén pedig 11 volt.

Claims (15)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás a baromfiállomány növekedésének elősegítésére, azzal jellemezve, hogy a szokásos baromfitakarmányhoz alacsony, de a növekedés serkentéséhez elegendő koncentrációban olyan probiotikumot adunk, amely életképes Enterococcus faecium 301 DSM 4789 és Enterococcus faecium 202 DSM 4788 baktériumsejteket tartalmazó, zsírsavval készített, szárított mikrogömbökből áll.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a zsírsav mikrogömböket rotációs korong technikával állítjuk elő.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kétféle baktériumsejtet tartalmazó zsírsav mikrogömbök aránya egymáshoz képest 30 és 70 % közötti.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 12 és 24 közötti számú szénatomot tartalmazó zsírsavat alkalmazunk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy zsírsavként sztearinsavat alkalmazunk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a sztreptokokkusz sejteket körülbelül egyenlő mennyiségben alkalmazzuk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a takarmányhoz tonnánként 225 és 900 gramm közötti mennyiségű probiotikumot adunk.
  8. 8. A 7. pont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a takarmányhoz tonnánként 360 és 540 gramm közötti mennyiségű probiotikumot adunk.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a probiotikumban 1 χ 105 és 2 χ 108 telepképző egység/gramm közötti mikroorganizmust alkalmazunk.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a probiotikumban körülbelül 1 χ 105 telepképző egység/gramm mikroorganizmust alkalmazunk.
  11. 11. Probiotikum készítmény a baromfiállomány növekedésének elősegítésére, amely életképes Enterococcus faecium 301 DSM 4789 és Enterococcus faecium 202 DSM 4788 baktériumsejteket tartalmazó, zsírsavval készített, szárított mikrogömbökbő1 áll.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 30 és 70 % közötti arányban tartalmazza az egyes sztreptokokkusz törzseket.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 12 és 24 közötti számú szénatomot tartalmazó zsírsavat tartalmaz.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy zsírsavként sztearinsavat tartalmaz.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a sztreptokokkusz sejtek körülbelül egyenlő mennyiségben vannak jelen.
HU9400794A 1991-09-20 1992-09-09 Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry HUT67466A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US76317591A 1991-09-20 1991-09-20

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9400794D0 HU9400794D0 (en) 1994-06-28
HUT67466A true HUT67466A (en) 1995-04-28

Family

ID=25067078

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400794A HUT67466A (en) 1991-09-20 1992-09-09 Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0604543A4 (hu)
JP (1) JPH06511148A (hu)
BG (1) BG62175B1 (hu)
BR (1) BR9206505A (hu)
CA (1) CA2116525A1 (hu)
CZ (1) CZ280601B6 (hu)
HU (1) HUT67466A (hu)
MX (1) MX9205329A (hu)
RO (1) RO113477B1 (hu)
RU (1) RU2093571C1 (hu)
SK (1) SK278992B6 (hu)
WO (1) WO1993006208A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5292657A (en) * 1990-12-31 1994-03-08 Pioneer Hi-Bred International, Inc. Process for preparing rotary disc fatty acid microspheres of microorganisms
BR9306121A (pt) * 1992-03-17 1998-01-13 Pioneer Hi Bred Int Microesferas de ácido graxo contendo enterococcus para uso para aperfeiçoamento de crescimento e aperfeiçoar qualidade de carcaça
AU6838996A (en) * 1996-05-27 1998-01-05 Alexei Nikolaevich Parfenov Use of streptococcus faecium strains and composition containing the same
ITMI20020399A1 (it) 2002-02-28 2003-08-28 Ct Sperimentale Del Latte S P Composizioni dietetiche e/o farmaceutiche per uso umano e/o animale abase di preparati microbici probiotici
WO2005009139A1 (en) * 2003-07-30 2005-02-03 Chr. Hansen A/S A farm animal product with probiotic enterococcus bacteria
RU2541389C1 (ru) * 2013-07-16 2015-02-10 Государственное научное учреждение Северо-Кавказский зональный научно-исследовательский ветеринарный институт (ГНУ СКЗНИВИ) Российской академии сельскохозяйственных наук Способ стимуляции роста птицы

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3959493A (en) * 1971-03-17 1976-05-25 Rumen Chemie, Ag Rumen bypass products comprising biologically active substances protected with aliphatic fatty acids
GB2016043A (en) * 1978-03-08 1979-09-19 Danochemo As Bacteria-containing product for use in animal feeds, and its production
US4675140A (en) * 1984-05-18 1987-06-23 Washington University Technology Associates Method for coating particles or liquid droplets
US4713245A (en) * 1984-06-04 1987-12-15 Mitsui Toatsu Chemicals, Incorporated Granule containing physiologically-active substance, method for preparing same and use thereof
JPS615022A (ja) * 1984-06-19 1986-01-10 Advance Res & Dev Co Ltd 腸内細菌叢改善剤
CA2099617C (en) * 1990-12-31 1995-11-28 William M. Rutherford Dried, rotary disc fatty acid microencapsulated bacteria

Also Published As

Publication number Publication date
CZ280601B6 (cs) 1996-03-13
CZ59594A3 (en) 1994-07-13
SK32494A3 (en) 1994-08-10
CA2116525A1 (en) 1993-04-01
MX9205329A (es) 1993-07-01
BG62175B1 (bg) 1999-04-30
RU2093571C1 (ru) 1997-10-20
HU9400794D0 (en) 1994-06-28
WO1993006208A1 (en) 1993-04-01
RO113477B1 (ro) 1998-07-30
BG98665A (bg) 1995-03-31
SK278992B6 (sk) 1998-05-06
EP0604543A4 (en) 1994-07-27
JPH06511148A (ja) 1994-12-15
EP0604543A1 (en) 1994-07-06
BR9206505A (pt) 1995-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11510424B2 (en) Pet food compositions including probiotics and methods of manufacture and use thereof
US5501857A (en) Oral nutritional and dietary composition
US5310555A (en) Oral nutritional and dietary composition
RU2458526C1 (ru) Пробиотическая кормовая добавка для сельскохозяйственных птиц и пушных зверей
WO2003043441A1 (en) Antimicrobial composition for animals
WO2014151837A1 (en) A bacillus subtilis strain for use in maintaining or improving the paw health of poultry
CN114747688A (zh) 一种具有改善犬猫肠道功能的“四位一体”的组合添加剂及其制备方法
HUT67466A (en) Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry
US20220295828A1 (en) Methods of inhibition with microbial strains and antibiotics
CA2099617C (en) Dried, rotary disc fatty acid microencapsulated bacteria
Lourenço et al. Antibiotics and gut function: historical and current perspectives
JP2849877B2 (ja) 成育促進及び肉質改善用の腸球菌含有脂肪マイクロカプセル
RU2706575C1 (ru) Способ кормления цыплят-бройлеров
Ramlah et al. Effects of probiotic supplementation on broiler performance
US20230270137A1 (en) Coated compositions of biologically active ingredients for oral administration to ruminants
Dorra et al. EFFECT OF FEEDING DIFFERENT LEVELS OF YELLOW CORN WITH OR WITHOUT MULTI-ENZYMES OR PREBIOTIC SUPPLEMENTATION ON GROWTH PERFORMANCE AND ECONOMICAL EFFICIENCY IN GROWING RABBIT RATIONS
US20210204565A1 (en) Probiotic composition for use in a feed additive
El-Gawad et al. THE USE OF ANTIBIOTIC, PROBIOTICS OR PREBIOTIC AS GROWTH PROMOTERS IN BROILER DIETS AND ITS EFFECTS ON PERFORMANCE AND IMMUNE RESPONSE IN COMMERCIAL SCALE PRODUCTION.
MX2007006749A (en) Method of growing bacteria to deliver bioactive compounds to the intestine of ruminants

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee