HUT64009A - Process for separating acid from nitro group substituted aromatc compounds - Google Patents

Process for separating acid from nitro group substituted aromatc compounds Download PDF

Info

Publication number
HUT64009A
HUT64009A HU93207A HU1722091A HUT64009A HU T64009 A HUT64009 A HU T64009A HU 93207 A HU93207 A HU 93207A HU 1722091 A HU1722091 A HU 1722091A HU T64009 A HUT64009 A HU T64009A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nitrate
acid
hydrate
mixture
salt
Prior art date
Application number
HU93207A
Other languages
English (en)
Inventor
Allen B Quakenbush
Original Assignee
Olin Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Olin Corp filed Critical Olin Corp
Publication of HUT64009A publication Critical patent/HUT64009A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/16Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás sav szennyezés elválasztására a savat és egy nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet tartalmazó oldatból, amelynek során az oldatot olvasztott nitrátsóval reagáltatjuk.
A nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületeket, amelyek közé tartoznak többek között a nitro-toluolok, például a mononitro-toluol vagy a dinitro-toluol, általában ipari méretekben úgy állítják elő, hogy a megfelelő aromás szénhidrogént nitrálják. A nitrálásos reakciót általában úgy végzik, hogy az aromás szénhidrogént salétromsavval reagáltatják kénsav jelenlétében, vagy anélkül. Ilyen nitrálási reakciókat ismertetnek például számos szabadalmi leírásben is.
A 2,362,743. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban dinitro-toluol előállítását írják le toluol nitrálásával, amelyet kb. 70 %-os salétromsavval végeznek, és így mononitro-toluolt állítanak elő, majd ezt tovább nitrálják kb. 98 %-os salétromsavval, és így kapják a nyers dinitrotoluolt. Az idézett szabadalmi leírásban azt állítják, hogy koncentrált salétromsav alkalmazása előnyösebb, mint a kénsav és salétromsav elegyének, mint nitrálószernek a használata. Az ily módon előállított nyers dinitro-toluolt azután több lépésben tisztíták, így mossák, majd semlegesítik, végül alkoholosán kezelik és centrifugálják. Az eljárás végén 2,4-dinitrotoluolt kapnak.
A 4,804,792. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban benzol és toluol nitrálását ismertetik, oly módon, hogy a vegyületeket koncentrált salétromsavval reagáltatják olvasztott nitrátsó jelenlétében. Az idézett dokumen• · • ·
- 3 tumban leírják, hogy az olvasztott só a reakcióban hőmérsékletszabályozóként és a reagensek számára izoterm közegként szolgál. A reagenseket előnyösen oly módon reagáltatják olvasztott só jelenlétében, hogy azokat olvasztott sófürdőn átbuborékoltatják vivőgáz, például nitrogén segítségével. A kívánt terméket azután különféle ismert eljárással választják el.
A 4,918,250. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból ismert egy eljárás toluol dinitro-toluollá történő nitrálására és a kapott termék fáziselválasztására, oly módon, hogy fáziselválasztó szerként szervetlen sót alkalmaznak. Ezen dokumetum szerint a dinitro-toluolt kétlépéses folyadékfázisú nitrálásos reakcióval állítják elő toluol és salétromsav reagáltatásával kénsav és oldószer nélkül. A szabadalmi leírás szerinti eljárásban a szervetlen sót olyan mennyiségben keverik a dinitro-toluol és az el nem reagált salétromsav elegyéhez, amely elegendő az elegy fáziselválásához, és így megkönnyíti a dinitro-toluol izolálását az el nem reagált salétromsavtól a reakciótermék keverékben (lásd az idézett szabadalmi leírás 2. oszlop 27-33. sor). A fáziselválasztás után az idézett eljárás szerint a terméket vízzel és lúgos oldattal mossák, és így kapják a tisztított dinitrotoluolt (lásd 3. oszlop 13-15. sor).
Az említett ismert eljárások szerint, valamint egyéb ipari méretű eljárások során is az aromás vegyületeket erős savval nitrálják, és így állítják elő a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületeket. A reakció végén szükség van egy elválasztó lépésre, amelynek során a savat a terméktől szeparálják. A nyers terméket általában vízzel és híg alkáli fémvegyület oldattal mossák. A mosóoldatokat azután kezelik és elöntik vagy visszavezetik a nitrálási eljárásba. Amennyiben az eljárás során melléktermékek is keletkeznek, ezek elválasztása nehezebb a víz nagy tömege miatt. A felhasznált nagy mennyiségű víz miatt túlságosan sok energia szükséges ahhoz, hogy a melléktermékeket desztillációval nyerjük ki. Ezen kívül az előállított nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyület továbbra is savszennyezéseket tartalmaz ily módon.
Számos felhasználási területre olyan nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyület használható csak, amelynek savtartalma kisebb, mint 3 tömeg%. így például a dinitro-toluol hasznos intermedier toluol-diizocianát (TDI) előállításához. Ennél az eljárásnál fontos, hogy a savszennyezést előzetesen lényegében teljesen eltávolítsák. A fentiekben ismertetett eljárások, amelynek során nagy mennyiségű vizet és lúgoldatot alkalmaznak, nem választják el tökéletesen a savat a terméktől. Ennek megfelelően kívánatos olyan alternatív elválasztási módszerek kidolgozása, amelyek segítségével a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületektől a savszennyezés teljesen elválasztható.
Találmányunk olyan eljárásra vonatkozik, amellyel savszennyezések választhatók el a savat és nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületeket tartalmazó oldatból, különösen olyan esetben, amikor az aromás vegyület nitro-toluol, például mononitro-toluol vagy dinitro-toluol. Az eljárást úgy végezzük, hogy a savat és a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet tartalmazó oldatot egy vagy több olvasztott nitrátsóval reagáltatjuk.
• · ·· ····
- 5 A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy a savat és a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet tartalmazó nyers oldat mosásához szükséges víz mennyiségét csökkentsük. A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi továbbá, hogy a nyers savas oldat semlegesítésére szolgáló elválasztási eljáráshoz felhasznált lúg mennyiségét is csökkentsük. Ez azért előnyös, mert ezt a lúgot azután biológiailag kezeljük, majd a környezetbe öntjük.
Az olvasztott nitrátsó nem elegyedik a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet tartalmazó savas oldattal, ezért amikor ezeket reagáltatjuk, két réteg képződik. A nyers termék oldatban lévő savszennyezés átmegy az olvasztott só fázisba, ezáltal tisztább nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet kapunk. Ez abból látszik, hogy a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyület savassága csökken. Mivel két fázis van, a tisztított termék az olvasztott nitrátsót tartalmazó fázistól egyszerű dekantálással vagy bármely más alkalmas elválasztási eljárással elválasztható.
A találmány szerinti eljárással kezelhető nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületek közül példaként megemlítjük a mono-, di- és trinitro-benzolokat, -toluolokat és -naftalonokat . Az előnyös nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületek közé tartoznak a mono-, di- és a trinitro-benzolok és -toluolok.
A találmány szerinti eljárás során alkalmazható olvasztott nitrátsók közé számos fémnitrátsó tartozik, amelyek különböző hidratált állapotokban lehetnek. Előnyösek azok a nitrátsók, amelyek olvadáspontja mintegy 70 °C, különösen elő nyösek azok a nitrátsók, amelyek olvadáspontja a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületek olvadáspontja alatti. A dinitro-toluol izomerek ipari előállítás során keletkező tipikus elegyének olvadáspontja mintegy 56 °C. Ezért amikor ilyen elegyet kezelünk a találmány szerinti eljárással, a hőmérsékletnek 56 °C alattinak kell lenni. A kiválasztott nitrátsó keveréktől függően egészen alacsony, például mintegy 15 °C hőmérséklet is használható. Megemlítjük, hogy a magnézium-hidrát-hexahidrát-kálcium-hidrát-tetrahidrát eutektikum olvadáspontja 14,5 °C.
Az előnyös olvasztott nitrátsók közül példaként a következőket említjük: nátrium-nitrát; kálium-nitrát; kálcium-nitráthidrátok, például kálium-nitrát-tetrahidrát; lítium-nitráthidrátok, például lítium-nitrát-hidrát; mangán-nitrát-hidrátok, például mangán-nitrát-tetrahidrát; magnézium-nitrát-hidrátok, például magnézium-nitrát-trihidrát vagy magnézium-nitrát-hexahidrát; cink-nitrát-hidrátok, például cink-nitráthexahidrát. Előnyösek az említett nitrátsók keverékei is. Különösen hatékony olvasztott nitrátsó a cink-nitrát-hidrát és a magnézium-nitrát-hidrát kombinációja, például a cinkl-nitráttrihidrát és magnézium-nitrát-trihidrát keveréke. Kis mennyiségben egyéb olvasztott fémsó is bekeverhető, amennyiben az olvasztott nitrátsó olvadáspontja ettől nem lesz 70 °C feletti.
A találmány szerinti eljárásban az olvasztott nitrátsókat mintegy 0,1-5 tömegrész, előnyösen mintegy 0,5-1,5 tömegrész mennyiségben alkalmazzuk 1,0 tömegrész nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületre vonatkoztatva.
-ΊΑ nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületeket tartalmazó nyers savas oldatokat az olvasztott nitrátsóval mintegy 15-130 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen mintegy 55-70 °C közötti hőmérsékleten reagáltatjuk, annyi ideig, ami elegendő a benne lévő sav lényegében teljes eltávolítására. Ez az időtartam általában 1 perc és 120 perc közötti.
A találmány szerinti eljárással kezelt nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet tartalmazó nyers savas oldat lehet bármely ismert eljárás reakcióterméke. így például a nyers oldat, amelyet elválasztunk származhat a 4,918,250. számú, fentebb már említett amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárásból. Eszerint a szabadalmi leírás szerint a nitro-toluolt tartalmazó nyers oldatot a következő eljárással állítják elő:
a) toluolt reagáltatnak salétromsavval, amelynek savkoncentrációja mintegy 60-75 tömeg% a sav és víz összes tömegére vonatkoztatva, a reakció hőmérséklete mintegy 60-75 °C; mintegy 3-5 mól salétromsavat alkalmaznak 1 mól toluolhoz, és így mononitro-toluolt állítanak elő;
b) a kapott mononitro-toluolt mintegy 90-100 tömeg% (a sav és a benne lévő víz összes tömegére vonatkoztatva) koncentrációjú salétromsavval reagáltatják, mintegy 40-70 °C közötti hőmérsékleten, oly módon, hogy 1 mól mononitro-toluolhoz mintegy 3-4 mól koncentrált salétromsavat használnak, és így dinitro-toluolt és el nem reagált salétromsavat tartalmazó elegyet kapnak, majd
c) a kapott elegybe szervetlen sót adagolnak, amelynek eredményeképpen az előállított dinitro-toluol fázis elválik az • · · t ·*· 4 • · · * ·· Λ · • · · * · • · · · ♦·· » ···· ····«4
- 8 el nem reagált salétromsavtól.
Ezután ismert módon lúgos és vizes mosás következik a termék savtartalmának csökkentésére. A találmányunk szerinti eljárással a lúgos és vizes mosás elhagyható.
A találmányunk szerinti eljárással kezelhetők ezen kívül az olyan nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületek is, amelyeket úgy állítanak elő, hogy aromás szénhidrogéneket kénsavval vagy salétromsav és kénsav elegyével reagáltatnak.
Miután a nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet az olvasztott sóval reagáltattuk, a savtartalmú olvasztott sót regenerálhatjuk, oly módon, hogy azt melegítjük és így kiforraljuk belőle a salétromsavat. Ezt egy egyrészes berendezésben elvégezhetjük. Úgy is eljárhatunk, hogy a sót salétromsav koncentráló egységbe vezetjük, amelyhez nitrásó szükséges.
A következőkben találmányunkat példákkal is illusztráljuk. A példák csak a találmány gyakorlati megvalósításának bemutatását szolgálják, de nem szolgálhatnak alapul találmányunk körének korlátozásához.
1. példa
250 g cink2-nitrát-hexahidrátot és 250 g magnézium-nitráthexahidrátot (vagyis egy 50:50 tömeg% arányú elegyet) megolvasztunk és kemencében részlegesen dehidratálunk. Az elegyet akkor vesszük ki a szárítókemencéből, amikor 55,3 g tömegveszteség következik be, ami azt jelzi, hogy a hidrát állapot 6ról 4,3-ra csökkent. Ekkor 95 g dinitro-toluolt megolvasztunk, hozzáadunk 3,5 g salétromsavat és 1,5 g vizet. 100 g fentiek szerint előállított olvasztott sókeveréket hozzáadunk a di nitro-toluol-sav-víz elegyhez. Keverés után a fázisokat hagyjuk elkülönülni, majd elválasztjuk. A szerves fázist elemezve azt tapasztaljuk, hogy a dinitro-toluol savtartalma 3,5 tömeg%-ról 0,05 tömeg% alá csökken.
2. példa g cink-nitrát-hexahidrát és 50 g magnézium-nitráthexahidrát elegyét (vagyis 50:50 tömeg%-os elegyet) megolvasztunk. Ugyancsak megolvasztunk 95 g dinitro-toluolt és hozzáadunk 3,5 g salétromsavat és 1,5 g vizet. 100 g fentiek szerint előállított olvasztott sókeveréket hozzáadunk a dinitrotoluol-sav-víz elegyhez. Keverés után hagyjuk a fázisokat elkülönülni, majd elválasztjuk. A szerves fázis elemzése azt mutatja, hogy a dinitro-toluol savtartalma az eredeti 3,5 tömeg%-ról 0,28 tömeg%-ra csökkent.
3. példa
66,1 g cink-nitrát-hexahidrátot és 66,1 g magnéziumnitrát-hexahidrátot (vagyis 50:50 tömeg%-os elegyet) megolvasztunk és részlegesen dehidratálunk szárítókemencében. Amikor az elegy tömegvesztesége 32,2 g, akkor azt kivesszük a kemencéből. A tömegveszteség azt jelzi, hogy a hidrátfok 6,0ról 3,0-ra csökkent. 95 g nitrobenzolhoz hozzáadunk 3,5 g salétromsavat és 1,5 g vizet. 100 g fentiek szerint előállított olvasztott sókeveréket adunk a nitrobenzol-sav-víz elegyhez. Keverés után hagyjuk a fázisokat elkülönülni, majd elválasztjuk. A szerves fázis analízise szerint a nitrobenzol savtartalma az eredeti 3,5 tömeg%-ról 2,0 tömeg%-ra csökkent.

Claims (13)

1. Eljárás sav szennyezés elválasztására a savat és egy nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyületet tartalmazó oldatból, azzal jellemezve, hogy az oldatot egy vagy több olvasztott nitrátsóval reagáltatjuk és a savat eltávolítjuk az oldatból.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aromás vegyületként nitrotoluolt alkalmazunk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nitrotoluolként mononitro-toluolt alkalmazunk.
< » 4* »4·« • · · · · f «· « · » · · · • · · · · • 4 · * t/9t ·««·«·
17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként magnézium-nitrát-hidrát és cinknitrát-hidrát keverékét alkalmazzuk.
18. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként magnézium-nitrát-trihidrát és cink-nitrát-trihidrát keverékét alkalmazzuk.
19. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1,0 tömeg% nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyülethez mintegy 0,1-5,0 tömegrész olvasztott nitrátsót alkalmazunk.
20. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárást mintegy 15-130 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
21. Eljárás salétromsav elválasztására salétromsavat és nitrotoluolt tartalmazó oldatból, azzal jellemezve, hogy az oldatot egy vagy több olvasztott nitrátsóval reagáltatjuk és a salétromsavat az oldattól elválasztjuk.
22. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként nátrium-nitrátot, kálium-nitrátot, kálcium-nitrát-hidrátot, lítium-nitrát-hidrátot, mangánnitrát-hidrátot, magnézium-nitrát-hidrátot, cink-nitrát-hidrátot vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
23. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként magnézium-nitrát-hidrát és cinknitrát-hidrát keverékét alkalmazzuk.
24. A 23. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként magnézium-nitrát-trihidrát és cink-nitrát-trihidrát keverékét alkalmazzuk.
··** ··
4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nitrotoluolként dinitro-toluolt alkalmazunk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aromás vegyületként nitrobenzolt alkalmazunk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan savtartalmú oldatot alkalmazunk, amely savként kénsavat, salétromsavat vagy ezek keverékét tartalmazza.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan olvasztott nitrátsót alkalmazunk, amelynek olvadáspontja mintegy 70 °C.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként nátrium-nitrátot, kálium-nitrátot, kálcium-nitrát-hidrátot, lítium-nitrát-hidrátot, mangánnitrát-hidrátot, magnézium-nitrát-hidrátot, cink-nitrátot vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
* · · · · · • · · · e ··· · »·«· ··«· «·
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként magnézium-nitrát-hidrát és cink-nitráthidrát keverékét alkalmazzuk.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként magnézium-nitrát-trihidrát és cink-nitrát-trihidrát keverékét alkalmazzuk.
11. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1,0 tömegrész nitrocsoporttal szubsztituált aromás vegyülethez mintegy 0,1-5 tömegrész olvasztott nitrátsót alkalmazunk.
12. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárást mintegy 15-130 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
13. Eljárás savszennyezés eltávolítására egy savat és nitro-toluolt tartalmazó oldatból, azzal jellemezve, hogy az oldatot egy vagy több olvasztott nitrátsóval reagáltatjuk és a savat az oldatból eltávolítjuk.
14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan savas dinitro-toluol oldatot kezelünk, amely savként kénsavat, salétromsavat vagy ezek keverékét tartalmazza.
15. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan olvasztott nitrátsót alkalmazunk, amelynek olvadáspontja mintegy 70 °C.
16. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olvasztott nitrátsóként nátrium-nitrátot, kálium-nitrátot, kálcium-nitrát-hidrátot, lítium-nitrát-hidrátot, mangánnitrát-hidrátot, magnézium-nitrát-hidrátot, cink-nitrát-hidrátot vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
- 13 25. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nitrotoluol oldat a salétromsav eltávolítása után 3 tömeg%-nál kevesebb salétromsavat tartalmaz.
HU93207A 1990-07-26 1991-07-10 Process for separating acid from nitro group substituted aromatc compounds HUT64009A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/559,970 US5099079A (en) 1990-07-26 1990-07-26 Process for separating acid from nitro substituted aromatics using a molten nitrate salt

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT64009A true HUT64009A (en) 1993-11-29

Family

ID=24235824

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU93207A HUT64009A (en) 1990-07-26 1991-07-10 Process for separating acid from nitro group substituted aromatc compounds
HU9300207A HU9300207D0 (en) 1990-07-26 1993-01-26 Method for separing acid from nitro-substituted aromatic compounds using melted nitric salt

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300207A HU9300207D0 (en) 1990-07-26 1993-01-26 Method for separing acid from nitro-substituted aromatic compounds using melted nitric salt

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5099079A (hu)
JP (1) JP3170278B2 (hu)
AU (1) AU8395191A (hu)
BR (1) BR9106672A (hu)
CA (1) CA2085014A1 (hu)
FI (1) FI930292A (hu)
HU (2) HUT64009A (hu)
NO (1) NO930246D0 (hu)
RU (1) RU2061671C1 (hu)
WO (1) WO1992001666A1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5302763A (en) * 1993-03-01 1994-04-12 Olin Corporation Process for preparing dinitrotoluene
GB0024744D0 (en) * 2000-10-10 2000-11-22 Univ Belfast Aromatic nitration reactions
US9079822B2 (en) 2009-02-26 2015-07-14 Basf Se Process for the preparation of nitrated aromatics and mixtures thereof

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2362743A (en) * 1943-02-10 1944-11-14 Hercules Powder Co Ltd Manufacture of dinitrotoluene
US4804792A (en) * 1988-01-28 1989-02-14 Olin Corporation Nitration of benzene or toluene in a molten nitrate salt
US4918250A (en) * 1989-04-21 1990-04-17 Olin Corporation Process for the production of dinitrotoluene using an inorganic salt as a phase separation agent

Also Published As

Publication number Publication date
FI930292A0 (fi) 1993-01-25
JP3170278B2 (ja) 2001-05-28
JPH05509321A (ja) 1993-12-22
CA2085014A1 (en) 1992-01-27
US5099079A (en) 1992-03-24
WO1992001666A1 (en) 1992-02-06
NO930246L (no) 1993-01-25
NO930246D0 (no) 1993-01-25
BR9106672A (pt) 1993-06-08
FI930292A (fi) 1993-01-25
AU8395191A (en) 1992-02-18
RU2061671C1 (ru) 1996-06-10
HU9300207D0 (en) 1993-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS207645B2 (en) Method of making the mononitrobenzene
US6291726B1 (en) Process for nitration of aromatic compounds using a non-acid type nitration process
US20150166461A1 (en) Process for the preparation of nitrated aromatics and mixtures thereof
EP0468968B1 (en) Process for the production of dinitrotoluene using an inorganic salt as a phase separation agent
KR100195843B1 (ko) 디니트로톨루엔의 동일계 연속 제조방법
HUT64009A (en) Process for separating acid from nitro group substituted aromatc compounds
US5395995A (en) Process for the preparation and purification of nitroaromatics
EP0173131B1 (en) Process for separating nitroaromatic compounds from spent nitric acid
US5245092A (en) Process for preparing dinitrotoluene with low by-product content
JP4283990B2 (ja) 高割合で1,5−ジニトロナフタレンを含有するジニトロナフタレンの異性体混合物の製造方法
EP1423352A1 (en) Nitration of aromatic compounds
WO1989012620A1 (en) Process for the production of dinitrotoluene or mononitrobenzene
JPS59495B2 (ja) ジニトロアントラキノンルイ ノ セイゾウホウ
US20020038049A1 (en) Sulphonation process and novel sulphonated compounds
JPS59494B2 (ja) ベンゾトリフルオリド誘導体の精製法
PL114620B1 (en) Process for manufacture of polymeric 1,2-dihydro-2,2,4-trimethylquinoline
JPS6249259B2 (hu)
EP0649400A1 (en) Process for the production of dinitrotoluene
HU201298B (en) Method of processing organic waste obtained in dinitration reaction of (trifluoromethyl)-chlorbenzenes

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application