HUT63702A - Method and apparatus for thin-layer-chromatographic tests - Google Patents

Method and apparatus for thin-layer-chromatographic tests Download PDF

Info

Publication number
HUT63702A
HUT63702A HU9203749A HU9203749A HUT63702A HU T63702 A HUT63702 A HU T63702A HU 9203749 A HU9203749 A HU 9203749A HU 9203749 A HU9203749 A HU 9203749A HU T63702 A HUT63702 A HU T63702A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chromatographic
layer
pressure
membrane
thin
Prior art date
Application number
HU9203749A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9203749D0 (en
Inventor
Eric Postaire
Corinne Regnault
Pascal Delvordre
Original Assignee
Europlanaire
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Europlanaire filed Critical Europlanaire
Publication of HU9203749D0 publication Critical patent/HU9203749D0/hu
Publication of HUT63702A publication Critical patent/HUT63702A/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N30/00Investigating or analysing materials by separation into components using adsorption, absorption or similar phenomena or using ion-exchange, e.g. chromatography or field flow fractionation
    • G01N30/90Plate chromatography, e.g. thin layer or paper chromatography
    • G01N30/94Development

Landscapes

  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatokhoz, amelyeknél az oldószer kényszeráramoltatását redukált nyomás mellett biztosítjuk. A javasolt berendezés kényszeráramoltatású effluenst tartalmazó kromatográfiás kamrával van kiképezve, míg az eljárás végrehajtása során kromatográfiás fejlesztő kamrában egy vagy több, alkalmas szorbens anyag rétegével fedett kromatográfiás lemezt rendezünk el és a kromatográfiás lemezeken fejlesztést végzünk, majd a fejlesztés eredményét érzékeljük és/vagy kvantitatív módon meghatározzuk.
A vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálati eljárások (angol rövidítésben TLC), amelyeket sík-kromatográfiás vizsgálatoknak is nevezhetünk, az elválasztástechnikai módszereknek olyan változatát jelentik, amelyeknél egy állandó fázis és egy mozgó fázis közötti vándoroltatási (migrációs) feltételek differenciális jellegét hasznosítják.
A vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatok első változatait szilícium-dioxid alapú lemezeken végezték, a lemezeket mintegy 15 μπι átlagos szemcsézettségü anyag* ból álló, nagyjából 1 mm vastagságó adszorbens réteggel készítették el.
A kromatográfiás vizsgálatnak alávetett anyagok elválasztásának pontossága és az elválasztással elérhető felbontóképesség javítható, ha a szemcsék átmérőjét és/vagy a szemcsékből létrehozott lemez vastagságát csökkentjük. Ezt megvalósítva dolgozták ki az angol rövidítésben HPTLC jelölés (High Performance Thin Layer Chromatography) elnevezés alatt ismertté vált eljárásokat. Ezeknél a megoldásoknál számos hátránnyal kell számolni. A hátrányok közül az egyik legfontosabb az, hogy egy adott elméleti migrációs szintnek megfelelő magasság elérése a szemcsék lecsökkent átmérője miatt hosszú ideig tart.
Ennek a hiányosságnak a megszüntetésére több javaslat született. Ezek közül a legfontosabb az, amelynél az eluens (vivöanyag) kényszeráramoltatását hozzák létre, mégpedig úgy, hogy szivattyú felhasználásával a lemezen belüli áramlási sebességét megnövelik.
A túlnyomásos kényszeráramoltatás számos problémát vetett föl. Ezek közül a következőket kell kiemelni:
- a lemezeket borító szorbens anyagú réteget membránnal nem lehet hermetikusan lezárni és ezért az oldószer áramlása csak korlátozott tartományban biztosítható;
- az oldószer a szorbens anyag rétegének felszínén is mozoghat, vagyis a membrán és a lemez között, tehát nem a szorbens anyag rétegén belül.
A fentiekben vázolt hiányosságok megszüntetésére és különösen a migrációs távolságok korlátos voltával járó hátrányok kiküszöbölésére egy magyar csoport tett javaslatot, amikor a szakirodalomban az OPTLC (Overpressured Thin Layer Chromatography) elnevezés alatt ismertté vált vékonyréteges folyadékkromatográfiás
-3eljárást dolgozta ki. Ezt egyebek között a következő szakirodalmi helyek ismertetik: E. Tyihak és munkatársai (J. Chromat., 1979, 174, 75-81; J. Chromat., 1981, 211, 45 51; Chromat., 1989, 471, 375 - 387); H. F. Hauck és munkatársai (J. Chromat., 1983, 262, 113 - 120); E. Tyihak (J. Pharm. Biomed. Anal., 1987, 5, 3, 191 - 203); Z. Witkiewicz és munkatársai (J. Chromat., 1986, 373, 111 - 140), továbbá a 2,483,248 Isz., a 2,495,779 Isz., a 2,575,810 Isz. és a 2,580,406 Isz. francia szabadalmi leírások. A javasolt eljárás legfontosabb jellemzője az, hogy a lemezre felvitt szorbens anyagú réteget flexibilis anyagú membránnal teljes mértékben lefedik, azt nyomás hatásának teszik ki és a vékony szorbensrétegbe a mozgó fázist szivattyú felhasználásával, túlnyomás alatt vezetik be.
A javasolt eljárás megvalósítására szolgáló berendezés alapváltozatait a fenti szabadalmi leírások közül mindenek előtt a 2,483,248 Isz., illetve a 2,580,406 Isz. leírásokban bemutatott változatok jelentik. A vékonyréteg-kromatográfiás lemezt a leírás szerint üvegből vagy műanyagból készült támaszon rendezik el, annak alsó és felső térrésze van, felülről rugalmas anyagú membránnal (túlnyomásos membránnal) borítják be, biztosítják, hogy a membrán a felülethez szorosan illeszkedjen, ebből a célból túlnyomásos gáztért hoznak létre és ezt a gázteret a membrán, valamint a berendezés támasztó részének felső szintje között alakítják ki.
A támasztó elrendezés felső részében gáz bevezetésére szolgáló beömlés és nyomásmérő egység, például manométer van elrendezve, ezek az oldószer bevezetésére szolgáló vezetékkel kapcsolódnak, továbbá a vizsgálandó mintának túlnyomásos bevezetésére szolgáló vezeték is ide kapcsolódik. A javasolt berendezésben a membránra ható külső nyomásnak mindig nagyobbnak kell lennie, mint az eluensre (oldószerre) ható nyomás és ennek eredményeként túlnyomás alakul ki. A támasztó egység felső és alsó része között megfelelő módon csatlakoztatást biztosítanak.
A szabadalmakban bemutatott berendezés és eljárás számos előnyt mutat az előző eljárásokhoz és berendezésekhez képest, hiszen lehetővé teszi azt, hogy az eluens áramlási intenzitásának szabályozásával az elválasztási feltételeket optimalizálják. Ennek ellenére a túlnyomásos vékonyréteges folyadékkromatográfiás eljárások számos hátrányos jellemzőt is mutatnak. Ezek között a következőket említhetjük:
- felhasználás előtt a kromatográfiás lemezeket (a szorbens anyagú bevonattal ellátott réteglapokat) megfelelő módon elő kell készíteni, mind a négy oldalukon tömítést kell létrehozni;
- a szorbens anyagú rétegben a kromatográfiás kifejlesztés alatt gőz fázis van jelen, aminek az a hátránya, hogy a mozgó fázis elválasztásának hatékonyságát (pontosabban az elválasztás szelektivitását) a gőz fázisú anyag jelenléte lerontja, különösen oldószeres keverékek esetében, amikoris az oldott anyaggal befedett távol-
-4ságok mintegy 20 ... 40 %-kal csökkennek, tehát a lemez egy része kihasználatlan marad, mégpedig általában a 0,6 ... 0,8-ad része. Ilyenkor virtuális vezető él alakul ki, a mozgó fázis keveréke összetevőire válhat szét, összetétele megváltozhat;
- két nyomásfenntartó szivattyút keli biztosítani, az egyiket az eluenshez, a másikat pedig a lemez (réteglap) és a membrán közötti kapcsolat fenntartásához, hogy ez utóbbi a lemezhez hermetikusan kapcsolódhasson.
A fentiek szerint a túlnyomásos vékonyréteg folyadékkromatográfiás eljárások a gyakorlatban nehézkesen alkalmazhatók. Ezért találmányunk célja a gyakorlati igényeknek az előzőeknél jobban megfelelő túlnyomásos vékonyréteg folyadékkromatográfiás eszköz és eljárás kidolgozása.
Feladatunk olyan eljárás és berendezés létrehozása, amelynél akár rugalmas, akár merev felépítésű kromatográfiás lemezt alkalmazunk, annak előzetes előkészítésére nincs szükség, a gőz halmazállapotú fázis kialakulása elkerülhető és amelynek alkalmazása egyszerű.
A kitűzött feladat megoldásaként vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatokhoz olyan berendezést dolgoztunk ki, amely kényszeráramoltatású effluenst tartalmazó kromatográfiás kamrával van kiképezve, és a találmány értelmében a kromatográfiás kamra nyomásának csökkentéses változtatására alkalmasan van kiképezve, benne szorbens anyag rétegével borított legalább egy kromatográfiás lemez van elrendezve, és a kromatográfiás lemez felületét hermetikusan lezáró eszközzel van csatlakoztatva.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli alakjában a nyomáscsökkentő eszköz csökkenő nyomásgrádiens beállítására alkalmas részelemekhez van csatlakoztatva, mégpedig különösen előnyösen a nyomáscsökkentő eszköz vákuumszivattyúként van kiképezve.
A csökkenő nyomásgrádiens beállítására alkalmas részelemek célszerűen valósíthatók meg áramlási utat szűkítő eszközökkel, mint például mikrométer-csavarral, amely léptető motorhoz kapcsolódik. Számos egyéb megoldás is elképzelhető.
A találmány szerinti berendezés egy további különösen előnyös kiviteli alakjában a kromatográfiás lemez felületét hermetikusan lezáró eszköz hidrofób anyagból és oldószer áramlásával szemben impermeábilis szerkezetű membránból van kiképezve.
Különösen előnyös a találmány szerinti berendezésnek az a kiviteli alakja, amelynél a hermetikusan lezáró eszköz membránja zárt cellás habosított polietilénből áll.
-5A polimer anyagú membrán és a kromatográfiás lemez méretei lehetnek azonosak, de az is előnyös megoldás, ha a membrán a lemeznél valamivel kisebb méreteket mutat.
A találmány feladatának megoldására létrehozott berendezés előzőekben jellemzett változatai a túlnyomásos vékonyréteges folyadékkromatográfiás eszközökhöz képest számos előnyt mutatnak, ezen kívül a felhasználásuk rendkívül egyszerű. Ezt a következők bizonyítják:
- a kromatográfiás kifejlesztő kamrában létrehozott vákuum egyetlen szivattyúval tartható fenn, egyúttal a következőket biztosítja:
i) a polimer anyagú membrán homogén módon, egyenletesen szorul a kromatográfiás lemez felületére, ii) a mozgó fázis a kromatográfiás lemezen (réteglapon) belül állandó sebességgel mintegy húzóerő hatására mozog, és nem a túlnyomás által létrehozott lökésszerű hatásra, aminek eredményeként a kromatográfiás vizsgáló berendezés érzékenysége megnövekszik, szelektivitása javul, a migrációs idők csökkennek, vagyis az ismert berendezésekhez képest sokkal rövidebb idő alatt nyerhető a kívánt eredmény, továbbá iii) a javasolt berendezés bármely kereskedelmi forgalomba kerülő kromatográfiás lemezzel (réteglappal) működtethető.
A találmány szerinti berendezésnek a fentiekben vázolt alapvető előnyei mellett a következő kiegészítő előnyök jelentkeznek:
- a kromatográfiás lemez felett gőz fázis nem jelentkezik, továbbá
- a lemez könnyen gáztalanítható.
A találmány szerinti berendezés tehát a fentieknek megfelelően lehetővé teszi a gőz fázis keletkezésének kiküszöbölését, ezért lineáris jelenségeknek megfelelő kifejlesztés biztosított, a berendezés az elválasztástechnikai jellemzőket tekintve kiváló, amit a Z = kt képlet teljesülése bizonyít, ahol Z a migrációs távolság, k állandó, míg t a migrációs idő.
Az így kapott előnyök a következők:
- az elválasztás távolsága megnövelhető, továbbá
- állandó hőmérséklet mellett a szorbens anyag réteg homogenitását figyelembe véve húzó hatást eredményező csökkenő nyomásgrádiens beállítása ΔΡ = f(t) függvény szerint válik lehetővé.
A lineáris variációt ΔΡ = a(t) + b képlet írja le, amely a mozgó fázis megjavult előre haladását írja le, és így a jobb elválasztásnak felel meg. A migrációs sebesség a változó nyomásnak (nyomásgrádiensnek) függvénye és azt lényegében csak a moz-6gó fázis sűrűsége, valamint viszkozitása, továbbá a kifejlesztő kamra hőmérséklete befolyásolja.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakjában több, egyenként egy-egy hermetikus lezáró eszközzel, célszerűen membránnal összekapcsolt, egymástól elválasztott kromatográfiás lemezt alkalmazunk. Ezzel a megoldással lehetővé válik, hogy egyetlen elválasztási műveletben nagyobb mennyiségű paramétert és/vagy nagyobb számú mintát vizsgáljunk.
A találmány elé kitűzött feladat megoldásaként vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatoknál alkalmazható eljárást ugyancsak kidolgoztunk, amikoris kromatográfiás fejlesztő kamrában egy vagy több, alkalmas szorbens anyag rétegével fedett kromatográfiás lemezt (réteglapot) rendezünk el és a kromatográfiás lemezeken fejlesztést végzünk, majd a fejlesztés eredményét érzékeljük és/vagy kvantitatív módon meghatározzuk, ahol a találmány értelmében a fejlesztés során a mozgó fázisnak az állandó fázison való átvezetése közben a szorbens anyag rétegében homogén eloszlású csökkentett nyomást tartunk fenn. Ez a megoldás azt biztosítja, hogy a mozgó fázist szinte áthúzzuk a szorbens anyag rétegén.
A találmány szerinti eljárás egy különösen előnyös megvalósítási módjában a csökkentett nyomást meghatározott gradiens szerint tartjuk fenn.
Az előbbiekben mind az eljárást, mind a berendezést legfontosabb jellemzőik szerint mutattuk be, de nyilvánvaló, hogy a további részletekből egyéb megoldások lehetőségei ugyancsak levezethetők.
A találmány tárgyát a továbbiakban példaként! kiviteli alakok, illetve megvalósítási módok kapcsán, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra: a találmány szerinti, egy kromatográfiás lemezt (réteglapot) tartalmazó be- rendezés egy előnyös kiviteli alakjának perspektivikus nézete, a
2. ábra: az 1.ábrán bemutatott berendezés keresztmetszete, a
3. ábra: a találmány szerinti berendezés oldalnézetben működés közben, a
4. ábra: a nyomás és az oldószer által megtett távolság közötti összefüggést bemuta- tó görbe, míg az
5. ábra: a találmány szerinti berendezésnek a csökkenő nyomásgrádiens beállítására alkalmas eszközzel ellátott változatát működés közben bemutató nézet.
Mint említettük, a találmány szerinti berendezést és eljárást a továbbiakban példaként! megvalósítási módok és kiviteli alakok kapcsán írjuk le, ami nem jelenti a megvalósítás, illetve kivitel lehetőségeinek korlátozását.
Az 1. -4. ábrák a találmány szerinti berendezés egy előnyös megvalósítási lehetőségét illusztrálják.
-7Αζ 1. ábra a találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli alakjának perspektivikus nézetét mutatja. A berendezés alapját 10 kromatográfiai fejlesztő kamra jelenti, amelyet 11 felső és 12 alsó fal határol. A 12 alsó falhoz 13 toló sín tartozik, amelynek segítségével a 10 fejlesztő kamra méretei szükség szerint csökkenthetők vagy növelhetők. A 10 fejlesztő kamra nyomáscsökkentő eszközzel van összekötve, mégpedig 14 nyíláson keresztül. Magát az eszközt a rajzon nem ábrázoljuk.
A 10 fejlesztő kamra a találmány szerinti berendezésnek itt bemutatott kiviteli alakjában olyan 20 kromatográfiás lemezzel (réteglappal) van ellátva, amely a vékonyréteges kromatográfiás eljárások megvalósításához kifejlesztett összetételű szorbens anyagú réteget tartalmaz. Ehhez 30 membrán csatlakozik, amelynek polimer anyaga hermetikus lezárást biztosít és homogén elrendezésű. A 30 membrán a 20 kromatográfiás lemez szorbens anyag rétegére szorul, azzal szorosan illeszkedik, mégpedig nyomáshiány miatt.
A 11 felső és 12 alsó fal összekapcsolásához megfelelő szorító eszközt alkalmazunk.
A 20 kromatográfiás lemezek általában olyan üveg alapú lemezek, amelyekre szilikagél réteget viszünk fel, például a Merek cég G60 F254 jelű Kieselgel nevű termékét.
A 30 membrán polimer anyagú, célszerűen olyan hidrofób jellegű polietilénből készül, amely zárt cellás szerkezetben van kialakítva. Ilyen például a francia Recticel termék, amelyből 180 x 200 x 3 mm méretű lapokat vágunk ki. A 30 membrán a 20 kromatográfiás lemez felületéhez szorul, és ez adja azt az egyetlen utat, amelyen keresztül a kromatográfiás vizsgálat alatt az oldószer a szorbens anyagú rétegen áthaladhat.
A polietilén alapanyag felhasználása nem jelenti a javasolt membrán egyetlen megvalósítási lehetőségét. Egy előnyös kiviteli alakot a következő jellemzők határoznak meg:
1. Táblázat
- Vízabszorpciós képesség 0%
- Gyúlékonyság éghetetlen
- Sűrűség 30 kg/dm3
- Szárítási veszteség 1 tömeg%
- 72 órás stabilitás
magas hőmérsékleten (110 °C) nincs változás
alacsony hőmérsékleten (-18 °C) nincs változás
ultraibolya besugárzásnál (350 nm, 32 °C) nincs változás
-8Az alábbiakban a II. táblázatban a membrán viselkedését mutatjuk be néhány olyan oldószerrel szemben, amelyeket a vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatoknál általánosan használnak.
2. Táblázat
Oldószer HÖTÁGULÁSI TÉNYEZŐ
víz <5%
metanol 14%
etanol 16%
n-butanol 16%
aceton 16 %
heptán 15 %
toluol 32 %
kloroform 29%
etil-acetát 16%
dietil-éter 13%
hexán 16%
acetonitril 16%
metil-etil-keton 16 %
hidrogén-klorid (sósav) 20%
ecetsav 16%
hangyasav <5%
vizes ammóniaoldat 17%
piridin 16 %
A 2. ábra az 1. ábra szerinti berendezés egy előnyös kiviteli alakjának keresztmetszete zárt helyzetben.
A 3. ábra az 1. ábra szerinti berendezés egy másik előnyös kiviteli alakjának oldalnézete.
Az 1. -3. ábrán bemutatott berendezés működése lényegében a következő:
A vizsgálatra kijelölt mintákat a 20 kromatográfiás lemezen (réteglapon) létrehozott szorbens anyagú rétegre visszük, majd a 20 kromatográfiás lemezt a 10 fejlesztő kamrában helyére illesztjük és így annak a mintát hordozó részét a 14 nyílással (vagyis a találmány szerinti berendezés B oldalával) szemközti részén (vagyis a találmány szerinti berendezés A oldalán) rendezzük el. Ezt követően a találmány szerinti berendezés A oldalát (1. ábra) 15 lezáró eszközzel hermetikusan lezárjuk és a berendezést 50 tartályba helyezzük, amely az 51 mozgó fázist (alkalmas oldószert) tártált
-9mázzá. A 10 fejlesztő kamrát végül a 14 nyíláson keresztül folyadékos vákuumszivattyúval kapcsoljuk össze.
A találmány szerinti berendezésben a 10 fejlesztő kamrában egyenletes, homogén nyomáseloszlású nyomáscsökkenés jön létre, ez a szorbens anyag rétegben is kialakul, vagyis a vékonyréteges kromatográfiás fejlesztés csökkentett nyomáson végezhető el. Ezt az eljárást rövidítésben VPC jelöléssel láthatjuk el (Vacuum Planar Chromatography).
Az 5. ábra értelmében a találmány szerinti berendezés egy másik kedvező kiviteli alakban is létrehozható. Ennél a megvalósítási módnál a csökkenő nyomásgrádiens beállítására szolgáló eszközt alkalmazunk. Az 5. ábrán bemutatott berendezésnél a 10 fejlesztő kamra a 3. ábrán látható berendezésben alkalmazottal azonos, hozzá a 14 nyíláson keresztül szintén nyomáscsökkentést biztosító eszköz csatlakoztatható. Ez utóbbi eszköz általában vákuum forrását jelenti, amit a rajzon 42 vákuumszivattyú jelképez. A 42 vákuumszivattyú és a 10 fejlesztő kamra között 44 csővezeték teremt kapcsolatot. A vákuum forrását ezen kívül csökkenő nyomásgrádiens beállítására alkalmas eszközzel kapcsoljuk össze, ami ez esetben 41 léptető motorral összekapcsolt 40 mikrométer csavart jelent és ez utóbbival a 44 csővezetékben kialakított 43 levegő bevezetés keresztmetszete szükség szerint változtatható.
A 41 léptető motor célszerűen programoztatható működtető egységgel kapcsolódik, amivel egyrészt a vákuumos áramkör fojtásának nagysága állítható (mégpedig a 43 levegő bevezetés és a 44 csővezeték révén), továbbá az átfolyási keresztmetszet változtatásának sebessége is módosítható (célszerűen lineáris vagy exponenciális változást írunk elő).
-ΙΟΙ. PÉLDA
A csökkentett nyomás hatása a kromatográfiás elválasztásra
Metanol oldószert használunk, amelynél azt mérjük, hogy a migráció folyamatában különböző pontokhoz mikor ér el. Ezeket a távolságokat a 4. ábrán az idő függvényében tüntettük fel. A körökkel (o) jelölt mérési pontokkal meghatározott görbét mintegy 670 Pa (5 Hgmm) nyomás mellett vettük fel és ez két részből áll, ahol az első rész a kijelölt mintegy 670 Pa nyomás eléréséhez szükséges átmeneti szakaszra jellemző, (ez 3 percig tart), míg a második rész a csökkentett mintegy 670 Pa nagyságú nyomás fenntartásával beálló állapotot mutatja, amikoris a csökkentett nyomásgrádienst megszüntettük. Megállapítható, hogy a lineárisan csökkentett nyomásgrádiens esetében az idő függvényében mérhető távolságok lineáris módon változnak. Állandó nyomások mellett a távolság ellenőrzött módon már nem változik. Ugyanilyen megfigyelések tehetők akkor is, ha a négyszögletes jelekkel (kockákkal, □) megkülönböztetett görbét tekintjük, amely a mintegy 130 Pa (1 Hgmm) nyomáshoz tartozik. A 10 fejlesztő kamrában a mozgó fázis sebessége csökkentett nyomás esetében lényegében csak a P nyomás függvényében alakul, és az összefüggés nem lineáris jellegű. Ha a lineáris összefüggést kívánjuk beállítani, akkor a P nyomás ΔΡ változását progresszív módon kell beállítani, vagyis ΔΡ = f(t). A találmány szerinti berendezésben kialakított csökkentett nyomás tehát lehetővé teszi, hogy a P nyomás progresszív csökkentésével beállítsuk a fejlesztés linearitását, mégpedig a Z = kt egyenlet szerint.
2. PÉLDA
Nátríum-piruvát kvantitatív meghatározása a találmány szerinti berendezés segítségével
A Merek cég (Darmstadt, Németország) által gyártott, nem fluoreszcens szilícium-dioxiddal borított vékonyréteg-kromatográfiás lemezekre (réteglapokra) egyenként 5 μΙ-es mintákat vittünk fel, mégpedig öt mintát, amelyek mindegyike 1 g/l nátrium-piruvátot tartalmazott. A lemezek 200 x 200 mm méretűek voltak.
A kromatográfiás lemezeket a fentiek szerinti felépítésű berendezésbe helyeztük.
A mozgó fázis a következőkből állt:
izopropanol 70 ásványmentesített víz 35.
A kifejlesztést kis mértékben csökkentett nyomás alatt végeztük el, a nyomáscsökkenés mintegy 130 Pa (1 Hgmm) volt, és ehhez a nyomásgrádienst 30 perces időtartamra állítottuk be, vagyis ennyi idő alatt csökkentettük a nyomást 130 Pa-lal.
-11 Az elhelyezkedést a 909107753.4 sz. európai szabadalmi bejelentésben leírt eljárás szerint vizsgáltuk, mégpedig nyomás alatt bróm-krezol-bíbor oldatot használtunk, amelynek összetétele a következő volt:
bróm-krezol-bíbor tömeg%-os etanololdat tömény NaOH oldat mg
100 ml pH 10 beállításához.
Egyúttal a vékonyréteges kromatográfiás vizsgálatot is a többi lemeznél hasonló feltételek mellett elvégeztük.
Mindkét esetben kialakult a szétválási tartomány, de a találmány szerinti berendezés felhasználásánál ennek szélessége sokkal kisebb volt, mint az összehasonlító eljárásnál. Az előzőeken túlmenően megfigyelhető volt, hogy a szokványos vékonyréteges kromatográfiás eljárásoknál a nátrium-piruvát a szétválási tartomány fölött hozott létre foltokat, ami viszont a találmány szerinti berendezésnél nem volt megfigyelhető.
A foltokra mindkét esetben az Rf értékek 0,85 körül voltak.
3. PÉLDA
A migrációs ütem, mint paraméter
A találmány szerinti berendezést a 2. példa szerint ez esetben is nátrium-piruvát kvantitatív meghatározásához hasznosítottuk. A migrációs idő mintegy 30 perc volt, ehhez képest ± 1 perc eltérés jelentkezett.
A hasonló működtetési feltételek mellett végrehajtott kifejlesztés során a hagyományos vékonyréteg-kromatográfiás eszközöknél a migráció ideje mintegy 50 perc volt, ahol ± 2 perces eltérések alakultak ki.
A fentiekből következik, hogy az itt példaként bemutatott megvalósítási módok, illetve kiviteli alakok egyáltalában nem jelenthetik a találmány korlátozását, a szakember köteles tudásához tartozó módon számos egyéb olyan változtatást, módosítást tud végrehajtani, amelyek az igénypontokban foglalt oltalmi körbe esnek.

Claims (7)

1. Berendezés vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatokhoz, amely kényszeráramoltatású effluenst tartalmazó kromatográfiás kamrával van kiképezve, azzal jellemezve, hogy a kromatográfiás kamra (10) nyomáscsökkentésre alkalmas eszközzel
5 van ellátva, továbbá benne szorbens anyag (21) rétegével borított legalább egy kromatográfiás lemez (20) van elrendezve, és a kromatográfiás lemez (20) felületét hermetikusan lezáró eszközzel (30) van csatlakoztatva.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nyomáscsökkentő eszköz (42, 44) csökkenő nyomásgrádiens beállítására alkalmas részelemek-
10 hez (40, 41,43) van csatlakoztatva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nyomáscsökkentő eszköz (42, 44) vákuumszivattyúként (42) van kiképezve.
4. Az 1. - 3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kromatográfiás lemez (20) felületét hermetikusan lezáró eszköz (30) hidrofób
15 anyagból és oldószer áramlásával szemben impermeábilis szerkezetű membránból van kiképezve.
5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a membrán zárt cellás habosított polietilénből van kiképezve.
6. Az 1. - 5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve,
20 hogy több, egyenként egy-egy hermetikusan lezáró eszközzel (30), célszerűen membránnal összekapcsolt, egymástól elválasztott kromatográfiás lemezt (20) tartalmaz.
7. Eljárás vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatokhoz, amikoris kromatográfiás fejlesztő kamrában (10) egy vagy több, alkalmas szorbens anyag (21) rétegével fedett
25 kromatográfiás lemezt (20) rendezünk el és a kromatográfiás lemezeken fejlesztést végzünk, majd a fejlesztés eredményét érzékeljük és/vagy kvantitatív módon meghatározzuk, azzal jellemezve, hogy a fejlesztés során a mozgó fázisnak az állandó fázison való átvezetése közben a szorbens anyag (21) rétegében homogén eloszlású csökkentett nyomást tartunk fenn.
30 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csökkentett nyomást meghatározott gradiens szerint tartjuk fenn.
HU9203749A 1991-03-29 1992-03-27 Method and apparatus for thin-layer-chromatographic tests HUT63702A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9103849A FR2674631B1 (fr) 1991-03-29 1991-03-29 Procede et dispositif de chromatographie planaire mettant en óoeuvre une pression reduite comme principe de flux force.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9203749D0 HU9203749D0 (en) 1993-04-28
HUT63702A true HUT63702A (en) 1993-09-28

Family

ID=9411276

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203749A HUT63702A (en) 1991-03-29 1992-03-27 Method and apparatus for thin-layer-chromatographic tests

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0532733B1 (hu)
JP (1) JPH05508024A (hu)
AT (1) ATE161331T1 (hu)
CA (1) CA2083939A1 (hu)
DE (1) DE69223567T2 (hu)
FR (1) FR2674631B1 (hu)
HU (1) HUT63702A (hu)
RU (1) RU2124200C1 (hu)
WO (1) WO1992017777A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109298126B (zh) * 2018-11-15 2020-08-25 西安医学院 薄层色谱板的铺板装置及其铺板方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE842863C (de) * 1951-01-12 1952-07-03 Siegmund & Co Dr Chromatographische bzw. elektrophoretische Vorrichtung und Verfahren
US3629098A (en) * 1968-09-27 1971-12-21 Toyo Roshi Co Ltd Continuous flow, preparative thin-layer chromatograph
GB1262493A (en) * 1969-06-11 1972-02-02 Pye Unicam Ltd Improvements in or relating to thin layer chromatography
US3864250A (en) * 1973-03-16 1975-02-04 Regis Chem Co Liquid-solid adsorption chromatography
EP0060709B1 (en) * 1981-03-17 1987-09-09 Varex Corporation Method and system for multi-dimensional real-time chromatography
DE3824896A1 (de) * 1988-07-22 1990-01-25 Wolfgang Heisig Verfahren und vorrichtung zur probenanalyse in der duennschichtchromatographie

Also Published As

Publication number Publication date
ATE161331T1 (de) 1998-01-15
CA2083939A1 (en) 1992-09-30
EP0532733B1 (fr) 1997-12-17
RU2124200C1 (ru) 1998-12-27
FR2674631B1 (fr) 1994-07-22
DE69223567D1 (de) 1998-01-29
DE69223567T2 (de) 1998-07-09
EP0532733A1 (fr) 1993-03-24
HU9203749D0 (en) 1993-04-28
JPH05508024A (ja) 1993-11-11
FR2674631A1 (fr) 1992-10-02
WO1992017777A1 (fr) 1992-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pye et al. Measurement of gas permeability of polymers. I. Permeabilities in constant volume/variable pressure apparatus
US5515711A (en) Pressure measurement and calibration apparatus using gravity-induced diaphragm deflection
Hedborg et al. Some studies of molecularly-imprinted polymer membranes in combination with field-effect devices
AU628343B2 (en) Quantitative carbon dioxide detector
JPH0269636A (ja) 浸透圧計を用いて溶媒中に溶解した物質の含有物の測定方法とその装置
US5786528A (en) Water intrusion test for filters
EP0460357A2 (de) Vorrichtung zum optischen Messen einer Druckdifferenz
GB2132366A (en) Method and device for testing the permeability of membrane filters
WO2009012605A2 (de) Verfahren zur kalibrierung und zum betrieb einer messzellenanordnung
EP0444246A2 (en) An apparatus and method for measuring adsorption/desorption
US5900530A (en) Method for testing pressure sensors
EP1065488B1 (de) Relativdrucksensor
DE4133061A1 (de) Drucksensor
US4815316A (en) Diffusion measurement
HUT63702A (en) Method and apparatus for thin-layer-chromatographic tests
US4064740A (en) Apparatus and method for measuring permeability
CA2019731A1 (en) Pressure/differential pressure measuring device
US2147108A (en) Rate of climb indicator
Dibeler et al. Diaphragm type micromanometer for use on a mass spectrometer
GB2040475A (en) Air flow test apparatus
GB507990A (en) Improvements relating to rate of climb indicators for aircraft and like rate of change of fluid pressure responsive instruments
Ortiz-Zárate et al. Non-isothermal water transport through membranes
Futó et al. Effect of sample pressure on membrane inlet mass spectrometry
US20060120920A1 (en) Hydrogen or helium sensor
Barrie et al. Transient diffusion through a membrane separating finite and semi-infinite volumes

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal