HUT63371A - Pfg 1 alcohols and their qpplication for reducing pressure in eyes - Google Patents

Pfg 1 alcohols and their qpplication for reducing pressure in eyes Download PDF

Info

Publication number
HUT63371A
HUT63371A HU923920A HU392092A HUT63371A HU T63371 A HUT63371 A HU T63371A HU 923920 A HU923920 A HU 923920A HU 392092 A HU392092 A HU 392092A HU T63371 A HUT63371 A HU T63371A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
configuration
hydrogen
pharmaceutically acceptable
independently
formula
Prior art date
Application number
HU923920A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9203920D0 (en
Inventor
David Frederick Woodward
Ming Fai Chan
Original Assignee
Allergan Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Allergan Inc filed Critical Allergan Inc
Publication of HU9203920D0 publication Critical patent/HU9203920D0/hu
Publication of HUT63371A publication Critical patent/HUT63371A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/557Eicosanoids, e.g. leukotrienes or prostaglandins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P27/00Drugs for disorders of the senses
    • A61P27/02Ophthalmic agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P9/00Drugs for disorders of the cardiovascular system
    • A61P9/12Antihypertensives

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Cardiology (AREA)
  • Ophthalmology & Optometry (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

A találmány F-típusú prosztaglandin 1-alkoholokra és észtereikre vonatkozik. Közelebbről a találmány olyan prosz76270-5021-GI/gcs taglandin F (a továbbiakban röviden PGF) alkoholokra és észtereikre vonatkozik, amelyek hatékonyan csökkentik a szemen belüli nyomást (szemnyomást), és glaukóma (zöldhályog) kezelésére alkalmazhatók.
A szemnyomáscsökkentő szerek számos, a szemnyomás növekvésével járó kóros állapot, így műtét utáni vagy lézeres kezeléssel végzett trabecula- (gerenda-) kimetszések utáni, magas szemnyomásos állapotok és glaukóma kezelésére, valamint műtét előtti, kiegészítő hatóanyagként (szerekként) alkalmazhatók.
A glaukóma olyan szembetegség, amelyre a szemen belüli nyomás növekvése jellemző. Kóroktani szempontból a glaukóma elsődleges (primer) vagy másodlagos (szekunder) lehet. így például felnőtteken az elsődleges glaukóma (veleszületett glaukóma) nyílt szemzugos, vagy akut vagy krónikus, zárt szemzugos lehet. A másodlagos glaukóma előzőleg fennálló szembetegségek - így például uveagyulladás, szemen belüli daganat vagy kiterjedt szürkehályog (katarakta) - következménye lehet.
Az elsődleges glaukóma alapvető okai még nem ismertek. A szemen belüli megnövekedett nyomás a csarnokvíz kifolyásának akadályozásából ered. Az idült, nyílt szemzugos glaukómában az elülső szemcsarnok és annak anatómiai szerkezete normálisnak látszik, azonban a csarnokvíz kifolyása gátolt. Az akut vagy idült, zárt szemzugos glaukómában az elülső szemcsarnok sekélyes, a szűrési szög csökkent, és a szivárványhártya a Schlemm-csatorna bemeneténél a trabeculáris hálózatot elzárhatja. A pupilla tágulata a szivárványhártya gyöke• · · ·
- 3 rét a szemzug irányában nyomhatja, ennek következtében pupillablokk és heveny roham alakulhat ki. Ά szűk elülső szemcsarnokkal rendelkező szemek különösen hajlamosak a különböző súlyossági fokú akut, zárt szemzugos glaukómás rohamokra.
Ha a csarnokvíznek a hátsó szemcsarnokból az elülső szemcsarnokba, ennek következtében a Schlemm-csatornába történő áramlásában bármilyen zavar lép fel, akkor ez másodlagos glaukómát idézhet elő. Az elülső szegmentum gyulladásos megbetegedése a szivárványhártya hátsó részének teljes összenövése útján meggátolhatja a csarnokvíz távozását, és az elvezető csatornát váladékkal zárhatja el. Egyéb általános kórokként szerepelhetnek szemen belüli daganatok, kiterjedt szürkehályog, a központi retina-véna elzáródása, a szem sérülése, műtéti beavatkozások és szemen belüli vérzések.
Ha valamennyi típust együttesen számítjuk, akkor a glaukóma a 40 éven felüli össznépesség körülbelül 2 %-ában lép fel, és egészen a látás gyors vesztésének fellépéséig éveken át tünetmentes maradhat. Azokban az esetekben, ahol a sebészi beavatkozás nem indokolt, tradicionálisan B-adrenoceptor-antagonisták helyi alkalmazásával kezelték a glaukómát (tradicionális értelemben ezek voltak a drugs of choice).
Közölték, hogy egyes eikozanoidok és származékaik szemnyomáscsökkentő hatással rendelkeznek, s ezért javasolták alkalmazásukat glaukóma kezelésére. Az eikozanoidok és származékaik csoportjába nagyszámú biológiai szempontból fontos vegyület tartozik, így a prosztaglandinok és származékaik is. A prosztaglandinok az (1) képletű prosztánsav származékaiként írhatók le.
A szerkezettől és a prosztánsav-váz aliciklusos gyűrűjéhez kapcsolódó szubsztituensektől függően különböző típusú prosztaglandinok ismeretesek. Ezek további osztályzásának alapja egyrészt az oldalláncban lévő telítetlen kötések száma, amelyet az adott prosztaglandin generikus típusa utáni számindexszel jelölünk [például prosztaglandin Ej. (PGEi), prosztaglandin E2 (PGE2)]; másrészt az aliciklusos gyűrű szubsztituenseinek konfigurációja, amelyet α-val vagy β-val jelölünk [például prosztaglandin F2a (PGF2q)].
Régebben úgy vélték, hogy a prosztaglandinok hatékonyan növelik a szemnyomást; az utóbbi évtizedben azonban több bizonyíték adódott arra vonatkozóan, hogy egyes prosztaglandinok nagyon hatékony szemnyomáscsökkentők, s így ideálisan alkalmasak a glaukóma hosszú időtartamú orvosi ellátására [lásd például L. Z. Bitó: Biological Protection with Prostaglandins (Biológiai védelem prosztaglandinok segítségével) , szerk. Μ. M. Cohen, Boca Raton, Fia, CRC Press Inc., 231-252. old. (1985); valamint L. Z. Bitó: Applied Pharmacology in the Medical Treatment of Glaucomas (Az alkalmazott farmakológia szerepe a glaukóma orvosi kezelésében) , szerk. S. M. Drance és A. H. Neufeld, New York, Grune and Stratton, 477-505. old. (1984)]. Ilyen prosztaglandinok például a PGF2a, PGFia, PGE2 és ezek egyes, lipidekben oldható észterei, így 1-3 szénatomos alkilészterei, például az izopropil-észter.
Jóllehet a pontos mechanizmus még nem ismert, újabb kísérleti eredmények arra utalnak, hogy a prosztaglandinok-előidézte szemnyomáscsökkenés az uvea-inhártya-átfolyás növekvésének a következménye [Wilsson és munkatársai: Invest. Ophthalmol. Vis. Sci. 28 (Suppl.), 284 (1987)].
Igazolták, hogy a PGF2a-izopropil-észter szemnyomáscsökkentő hatása lényegesen nagyobb, mint az anyavegyületé; ez feltehetően annak a következménye, hogy könnyebben áthatol a szaruhártyán. 1987-ben e vegyületet mint az eddig leírt leghatásosabb szemnyomáscsökkentő szert ismertették [lásd például: L. Z. Bitó: Arch. Ophthalmol. 105, 1036 (1987); valamint Siebold és munkatársai: Prodrug 5, 3 (1989)].
Bár - úgy látszik - a prosztaglandinok figyelemreméltó szemen belüli mellékhatásokat nem idéznek elő, az ilyen vegyületek helyi, szemészeti alkalmazásával kapcsolatban embereken folyamatosan jelentkezett a szemfelületi hiperémia (vérbőség) és idegen test érzése; különösen a PGF2a és ennek prekurzor (prodrug) formáinak, például az 1-izopropil-észternek az esetében. E mellékhatások nagy mértékben korlátozzák a prosztaglandinok klinikai alkalmazásának lehetőségeit megnövekedett szemnyomással járó kóros állapotok, például glaukóma kezelésében.
Több, egyidejűleg vizsgálat alatt álló, amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentésben (amelyek tulajdonosa az Allergan, Inc.) olyan prosztaglandin-észtéreket ismertettek, amelyek az eddiginél erősebb szemnyomáscsökkentő hatással rendelkeznek mellékhatások nélkül vagy lényegesen csökkent mértékű mellékhatásokkal. A jelenleg vizsgálat alattálló, 386 835 számon 1989. július 27-én tett amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentés egyes 11-acil-prosztaglandinokra - így a 11-pivaloil-, 11-acetil-,
11-izobutiril-, 11-valeril- és ll-izovaleril-PGF2a-ra - vonatkozik. Szemnyomást csökkentő 15-acil-prosztaglandinokat írnak le az egyidejűleg vizsgálat alatt álló 357 394 számon 1989. május 25-én benyújtott amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentésben. Hasonlóképpen ismert, hogy a prosztaglandinok 11,15-, 9,15- és 9,11-diészterei, például a 11,15-dipivaloil-PGF2a szemnyomást csökkentő hatással rendelkeznek (lásd az 385 645, a 386 312 és a 386 834 számú, egyidejűleg vizsgálat alatt álló amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentéseket, amelyeket 1989. július 27-én nyújtottak be).
Meglepő módon azt találtuk, hogy ha F típusú prosztaglandinok 1-karboxilesöpörtját -CH2OH csoporttá redukáljuk, akkor olyan szemnyomáscsökkentőket kapunk, amelyek jóval hatékonyabbak a PGF2a-nál, és hatásuk időtartama sokkal hosszabb. E PG-vegyületek, valamint homológjaik és egyes észterszármazékaik hosszabb hatásidejének útján a magas szemnyomással járó szembetegségek hatásosabban és célszerűbben kezelhetők.
A találmány magas szemnyomás kezelési módszerére vonatkozik; e módszer abban áll, hogy a magas szemnyomásban szenvedő emlősnek egy (I) általános képletű vegyület gyógyászati szempontból hatásos mennyiségét adjuk - ahol az (I) képletben a hullámos kötésvonal a- vagy β-konfigurációt jelent;
a vonalkás kötésvonal α-konfigurációt jelent;
a fekete háromszög β-konfigurációt jelent;
a szaggatott vonal kettős vagy egyszerű kötést jelent;
• · · · • · · : .·
- 7 az 5,6-helyzetű kötés cisz-konfigurációban van;
R jelentése hidrogénatom vagy -(COJR4 általános képletű csoport ;
Rx, R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül hidroxilcsoport vagy -0(C0)R5 általános képletű csoport;
R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül 1-20 szénatomos, telített vagy telítetlen, nemciklusos szénhidrogéncsoport; vagy -(CH2)n R6 általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-tól 10-ig terjedő egész szám, és Rg jelentése alifás, aromás vagy heteroaromás gyűrűs csoport;
R7 és Rg jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport.
A találmány az (I) általános képletű vegyületek gyógyászati szempontból elfogadható sóira is vonatkozik.
A találmány továbbá a szemgyógyászatban alkalmazható olyan oldatokra is vonatkozik, amelyek egy (I) általános képletű vegyület - ahol a betűszimbólumok és kötésvonalak jelentése a fentiekkel azonos - vagy gyógyászati szempontból elfogadható sójának terápiásán hatásos mennyiségét nemtoxikus, szemészeti szempontból elfogadható folyékony vivőanyaggal összekeverve, meghatározott mennyiség kibocsátására alkalmas edénybe helyezve tartalmazza.
A találmány továbbá olyan gyógyászati termékre is vonatkozik, amely egy, a tartalmát meghatározott dózisokban kibocsátani alkalmas edényből és az edényben lévő, a fentiekben meghatározott szemgyógyászatban alkalmazható oldatból áll. A találmány F típusú prosztaglandinok alkoholszármazé-
- 8 kainak szemnyomáscsökkentő szerekként való alkalmazására vonatkozik. A találmány szerint alkalmazott PGF-származékok szerkezetét az (I) általános képlet fejezi ki, amelyben a szubsztituensek és szimbólumok jelentése a fentiekben meghatározott. Az 5-ös és 6-os szénatomok (C-17) közötti szaggatott vonalak egyszerű vagy kettős kötést jelentenek; ezek közül legalább az 5,6-kettős kötés cisz-konfigurációban van. Ha C-5-ben, C-13-ban vagy C-17-ben két kihúzott vonalat használunk, akkor ez az adott kettős kötésre vonatkozóan specifikus (konkrét) konfigurációt jelöl. A C-9-ben, C-llben és C-15-ben alkalmazott vonalkás kötésjelek a-konfigurációra utalnak. Ha β-konfigurációt kívánunk jelezni, akkor ezt a fenti három helyzet bármelyikében fekete háromszöggel jelöljük.
A találmány szerinti vegyületek egyik előnyös csoportját alkotják az (I) általános képletű vegyületek szőkébb csoportját képező (II) általános képletű PGF2a-származékok.
Egy másik előnyös csoportot képviselnek a (III) általános képletű PGF3a-származékok.
E képletekben a szubsztituensek és szimbólumok jelentése a fentiekben meghatározott.
A találmány szerint alkalmazott 1-OH-vegyületek és azok észterei ismertek, például a 4 256 745 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból. A primer alkoholokat célszerűen a megfelelő PGF-vegyületek 1-helyzetű karboxilcsoportjának a redukciójával állítjuk elő. A PGF2a metil-észterének éterben diizobutil-alumínium-hidriddel 25 °C hőmérsékleten végrehajtott reakcióját közlik például Maddox és • ·
- 9 munkatársai [Natúré 273, 549 (1978)].
A redukciót általában a karbonsavak alkoholokká alakítására általánosan alkalmazott kémiai redukálószerekkel végezzük. Kémiai redukálószerek például - azonban korlátozás nélkül - a hidridek, így a lítium-[tetrahidrido-aluminát] vagy a diizobutil-alumínium-hidrid. Eljárhatunk azonban a közvetlen redukció helyett úgy is, hogy a PGF-savat előbb a megfelelő 1-észterré alakítjuk, és ez utóbbit vetjük alá a kémiai redukciónak.
A 9-es, 11-es és 15-ös helyzetű hidroxilcsoportot (hidroxilcsoportokat) a redukció során ismert védőcsoportokkal látjuk el.
Szekunder és tercier alkoholokat általában a megfelelő primer alkoholokból állítjuk elő úgy, hogy az utóbbiakat aldehidekké vagy ketonokká oxidáljuk, majd ezeket az oxovegyületeket a megfelelő Grignard-reagenssel hozzuk kölcsönhatásba. E reakciók a szerves kémia területén jól ismertek.
A PGF 1-alkoholok észterezése erősíti a szemnyomáscsökkentő hatást, és így azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyekben R jelentése a hidrogénatomtól eltérő, különösen előnyösek.
Az (I) általános képletű PGF-vegyületek egy további előnyös csoportjában a 9-es, 11-es és/vagy 15-ös helyzetű hidroxilcsoportok észterezett alakban vannak. Különösen előnyösek a 11-észterek, 15-észterek, valamint a 11,15-, 9,15- és 9,11-diészterek. E helyzetben a hidroxilcsoportok észterezését az 1-karboxilcsoport redukciója után végezhetjük megfelelő védőcsoport(ok) alkalmazásával.
A találmány szerinti prosztaglandin-észterek igen különböző acil-szubsztituenseket tartalmazhatnak. Az (I) általános képletben R4 és R5 mint nemgyűrűs, 1-20 szénatomos szénhidrogéncsoport, például egyenes vagy elágazó szénláncú, 1-10 szénatomos alkil-, alkenil- vagy alkinilcsoport, így metil-, etil-, propil-, butil-, pentilcsoport vagy ezek izomerbe, továbbá vinil-, propenilesöpört is lehet. Legelőnyösebb, ha R4 és/vagy R5 jelentése metil-, η-butil-, izopropil- vagy terc-butil-csoport.
R4 és R5 együttvéve gyűrűs csoportot (Rg) is képezhet, amely előnyösen 3-7 szénatomos, telített vagy telítetlen gyűrűs csoport; valamint R4 és R5 együttvéve aromás vagy heteroaromás gyűrűs csoportot is alkothat, amely előnyösen 5-10 szénatomot és - amennyiben jelen van - heteroatomként oxigén-, nitrogén- vagy kénatomot tartalmazhat. Az n értéke előnyösen 0, 1, 2, 3 vagy 4.
Az (I) általános képletű vegyületek egy másik előnyös csoportjában R7 és Rg jelentése egyaránt hidrogénatom; vagy R7 hidrogénatomot jelent, és Rg jelentése 1-6 szénatomos, előnyösen 1-4 szénatomos alkilcsoport.
Gyógyászati szempontból elfogadható az olyan só, amelynek hatása megegyezik az alapvegyület hatásával, nem idéz elő káros vagy nem kívánatos hatást azon az egyénen, akinek adagoljuk és azzal kapcsolatban, amiért adagoljuk. Különösen figyelemreméltók a szervetlen ionokkal, így a nátrium-, kálium-, kalcium-, magnézium- és cinkionokkal alkotott sók.
A gyógyászati készítményeket úgy állíthatjuk elő, hogy legalább egy találmány szerinti vegyület vagy annak gyógyá•·Λ ·
- 11 szati szempontból elfogadható savaddíciós sójának hatékony mennyiségét mint hatóanyagot a szemészeti gyakorlatban szokásos, szemészeti szempontból elfogadható vivőanyagokkal összekeverjük, és helyi, szemészeti használatra alkalmas adagolási formává alakítjuk. A folyékony gyógyászati készítményekben a hatóanyag terápiásán hatásos mennyisége általában körülbelül 0,0001 és körülbelül 5 tömeg/térf.előnyösen körülbelül 0,001 és körülbelül 1,0 tömeg/térf.% között van.
Szemészeti alkalmazás céljára előnyösen oldatokat állítunk elő, amelyek vivőanyaga legnagyobbrészt fiziológiás konyhasóoldat. Az ilyen szemészeti oldatok pH-értékét megfelelő pufférrendszer alkalmazásával 6,5 és 7,2 között kell tartanunk. A készítmények továbbá a szokásos, gyógyászati szempontból elfogadható tartósító-, stabilizáló- és nedvesítőszereket tartalmazhatják.
A találmány szerinti gyógyászati készítményekben tartósítószerekként előnyösen alkalmazhatók például (azonban korlátozás nélkül): benzalkónium-klorid, klór-butanol, timerozál, fenil-higany(II)-acetát és fenil-higany(II)-nitrát. Nedvesítőszerként előnyösen használható a Tween 80. A találmány szerinti szemészeti készítményekben előnyösen különböző vivőanyagokat, például (azonban korlátozás nélkül) poli(vinil-alkohol)-t, povidont, (hidroxi-propil)-metil-cellulózt, poloxamereket, (karboxi-metil)-cellulózt, (hidroxi-etil)-cellulózt vagy tisztított vizet használhatunk.
A készítményekben célszerűen - vagy szükség szerint - az ozmózisnyomás beállítására alkalmas szereket használhatunk.
• •Λ»
Λ » * ·· · · ·
Ilyenek például (azonban korlátozás nélkül) különböző sók, elsősorban nátrium-klorid, kálium-klorid; továbbá mannit és glicerin; valamint egyéb, szemgyógyászati szempontból elfogadható, ozmózisnyomást szabályzó anyagok.
A pH-érték beállítására különböző pufferanyagokat használhatunk olyan mértékben, hogy az így kapott készítmény szemgyógyászati szempontból elfogadható legyen. E követelménynek megfelelően például acetát-, citrát-, foszfát-, valamint borát-pufféranyagokat alkalmazhatunk. Szükséges esetben a készítmény pH-értékének beállítására savakat vagy bázisokat is alkalmazhatunk.
A találmány szerinti készítményekben szemgyógyászati szempontból elfogadható antioxidánsként például (azonban korlátozás nélkül) nátrium-metabiszulfit, nátrium-tioszulfát, acetil-cisztein, butilezett hidroxi-anizol vagy butilezett hidroxi-toluol alkalmazható.
A találmány szerinti készítményekhez más komponenseket is adhatunk; ilyenek például a kelátképző szerek. Kelátozó szerként előnyösen alkalmazható a dinátrium-edentát, azonban alkalmazhatunk - adott esetben ezzel kombinálva - más kelátképző anyagokat is.
A készítmények a komponenseket általában a következő mennyiségekben tartalmazzák:
·· • <
• · · · • *··♦ · ·· · · ! · · * χ· · · • · · « e
Komponens Mennviséq (tömeq/térf.%)
Hatóanyag Tartósítószer Vivőanyag kb. 0,001-5 0-0,10 0-40
Ozmózisnyomást szabályzó szer 1-10
Pufferanyag pH-szabályzó szer 0,01-10 amennyi szükséges 4,5-7,5 pH beál- lításához
Antioxidáns szükség szerint
Nedvesítőszer Tisztított víz szükség szerint amennyi szükséges 100 %-hoz
A találmány szerinti hatóanyagok adott esetben szükséges dózisa az adott hatóanyagtól és a kezelésre szoruló kóros állapottól függ. A megfelelő dózist az e szakterületen jártas szakember könnyen kiválaszthatja.
A találmány szerinti szemgyógyászati készítményeket célszerűen olyan kiszerelési formában készítjük, amely meghatározott mennyiség kibocsátására alkalmas: ilyen kiszerelési forma például olyan edény, amely cseppentővei van ellátva, s így a szemre adagolást megkönnyíti. A csepegtetésre alkalmas edények általában megfelelő közömbös (inért), nemtoxikus műanyagból készülnek, és általában körülbelül 0,5-15 ml oldatot tartalmaznak.
A találmányt az alábbi, nem korlátozó jellegű kiviteli példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
1-Dekarboxi-l-(hidroxi-metil)-prosztaglandin F2q előállítása
46,1 g (0,125 mmol) prosztaglandin F2a-metil-észtert ml diklór-metánban oldunk, az oldatot szárazjég és aceton
- 14 keverékével -78 °C-ra hűtjük, majd 0,75 ml (0,75 mmol) 1 mólos díklór-metános diizobutil-alumínium-hidrid (röviden: DIBAH) oldatot adunk hozzá, és az így kapott oldatot argongáz alatt 1 órán át keverjük. Ekkor a lombikot jégfürdőbe helyezzük, és további 6 órán át keverjük, majd az oldószereket vákuumban bepároljuk, a maradékot 5 ml etil-acetátban felvesszük, először 0,25 mólos nátrium-hidroxid-oldattal, utána vízzel, majd konyhasóoldattal mossuk, és a szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Az etil-acetátot vákuumban lepárolva sárgaszínű, olajszerű nyers terméket kapunk, amelyet preparatív vékonyrétegkromatográfiával (preparatív VRK-val) tisztítunk. E célra szorbensként szilikagélt, eluálószerként metanol és diklór-metán 2:8 arányú elegyét használjuk. A kívánt terméket 15,3 mg (36 %) hozammal kapjuk, Rf-értéke 0,23.
^-H-NMR (300 MHz, CDC13) <S ppm: 5,3-5,6 (4H, m) , 4,17 (1H, torzult t, J=4 Hz), 4,07 (1H, q, J=7 Hz), 3,9-4,0 (1H, m) , 3,65 (3H, t, J=6,3 Hz), 3,0-3,2 (2H, széles s), 1,2-2,4 (23H, m) és 0,89 (3H, torzult t, J=6,5 Hz).
13C-NMR (75 MHz, CDCI3) í ppm: 135,50, 132,88, 130,66, 128,33, 77,66, 73,20, 72,54, 62,28, 55,50, 50,07, 42,78, 37,14, 31,91, 31,75, 26,76, 25,66, 25,37, 25,27, 22,64 és 14,07.
Tömegszínkép [elektronütközéssel, a tetrakisz(trimetil-szilil)-éterre]: 6,28 (3,6, M+) , 558 (16, M-C5H44) , 539 (36, M-C3H9OS1), 467 (35 M-C5HH-C3H9OSÍ) , 449 [32, M-(C3H9OSi)2], 377 (17), 352 (17), 256 (14), 243 (18), 217 (32), 191 (91), 173 (57), 147 (100), 129 (45) és 117 (15).
• ···· ·
- 15 Nagy feloldású tömegszínkép alapján molekulatömege [a tetrakisz(trimetil-szilil)-éterre]:
C32H64O4SÍ4 összegképletre számított érték: 628,4195 Talált érték: 628,4186.
2. példa
1-Dekarboxi-l- (pivaloil-oxi-metil) -prosztaglandin F2tt előállítása
158 mg (0,43 mmol) prosztaglandin F2a-metil-észter,
0,4 ml (4,4 mmol) 3,4-dihidro-2H-pirán és 11 mg (0,04 mmol) piridinium-(p-toluolszulfonát) 0,45 ml diklór-metánnal készült oldatát 25 °C hőmérsékleten 24 órán át keverjük, majd az oldószereket bepároljuk, a maradékot etil-acetátban oldjuk, és előbb 10 %-os citromsavoldattal, utána telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, végül konyhasóoldattal mossuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, majd bepároljuk. A maradékot szilikagéloszlopon kromatografáljuk. Eluálószerként 20-40 % etil-acetátot tartalmazó hexánt alkalmazunk, s így 437 mg (76 %) hozammal prosztaglandin F2a-metil-észter-trisz(tetrahidropiranil)-étert kapunk, amelynek Rf értéke 0,35.
A fentiek szerint előállított 401 mg (0,65 mmol) trisz(tetrahidropiranil)-étert 1 ml diklór-metánban oldjuk, az oldatot jégfürdőben 0 °C-ra hűtjük, 1,94 ml (1,94 mmol) 1,0 mólos diklór-metános DIBAH-oldatot adunk hozzá, és a reakcióelegyet argongáz alatt 1 órán át 0 °C hőmérsékleten keverjük. Ezután 0,5 mólos nátrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá, és háromszor extraháljuk 10 ml etil-acetáttal. Az egyesített szerves oldatot előbb 10 %-os citromsavoldattal,
- 16 utána vízzel, végül telített konyhasóoldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, s utána az etil-acetátot vákuumban eltávolítjuk. A maradékként kapott nyers terméket szilikagéloszlopon kromatografálva tisztítjuk, eluálószerként 30-40 % etil-acetátot tartalmazó hexánt alkalmazunk. A kívánt terméket 219 mg (57 %) hozammal kapjuk, Rf-értéke 0,15.
114 mg (0,193 mmol) előbbiek szerint előállított, tisztított alkoholt 0,9 ml piridinben oldunk, és az oldatot 10 percig 0 °C hőmérsékleten keverjük, majd 0,048 ml (0,386 mmol) trimetil-acetil-kloridot (pivaloil-kloridot), ezt követően 1 mg 4-(dimetil-amino)-piridint teszünk hozzá, és a reakcióélegyet 90 percig 0 °C hőmérsékleten keverjük. Ezután az illékony komponenseket vákuumban lepároljuk, a maradékot 20 ml etil-acetátban oldjuk, és előbb 10 %-os citromsavoldattal, utána konyhasóoldattal mossuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, bepároljuk, s így 138 mg nyers terméket kapunk, amelyet szilikagélen flash” kromatográfiával (gyorskromatográfiával) tisztítunk; ehhez eluálószerként 25 % etil-acetátot tartalmazó hexánt használunk, s így 57 mg (44 %) hozammal tiszta pivaloil-származékot kapunk, amelynek Rf-értéke 0,26.
Az előzőleg kapott pivaloil terméket 12,4 mg (0,05 mmol) piridinium-(p-toluolszulfonát)-tál 2 ml metanolban 18 órán át 25 °C, majd 4 órán át 50 °C hőmérsékleten keverjük, utána az oldószert és az illékony komponenseket lepároljuk, és a maradékot etil-acetátban felvesszük. A szerves oldatot előbb vízzel, majd konyhasóoldattal mossuk, vízmentes magnézium17
-szulfáton szárítjuk, bepároljuk. Az így kapott 27 mg nyers terméket szilikagéloszlopon kromatografáljuk, eluálószerként 1 % ecetsavat tartalmazó etil-acetátot alkalmazunk, s így 16 mg hozammal (44 %) 1-dekarboxi-l-(pivaloil-oxi-metil)-PGF2a vegyületet kapunk.
Th-NMR (300 MHz, CDC13) <5 ppm: 5,3-5,6 (4H, m) , 4,17 (1H, torzult t, J=4 Hz), 4,02 (3H, t, J=6,5 Hz alsó multiplettel), 3,85-3,95 (1H, m), 2,0-2,5 (10H, m), 1,2-1,8 (13H, m), 1,16 (9H, S) és 0,85 (3H, t, J=6,5 Hz).
13C-NMR (75 MHz, CDCI3) δ ppm: 179,20, 135,48, 132,86, 130,63, 128,57, 77,98, 73,03, 72,96, 64,10, 55,79, 50,17, 42,67, 38,60, 37,11, 31,55, 28,01, 27,01, 26,54, 25,63, 25,49, 25,01, 22,40 és 13,79.
IR (CH2C12): 1735 cm_1
Tömegszínkép (Cl, NH3): m/z 658 (0,4, M+NH4), 641 (M+l, 0,2), 551 (13), 462 (15), 461 (43), 371 (33), 269 (14), 145 (100) és 90 (60).
3. példa
1-Dekarboxi-l- (1-hidroxi-etil) -prosztaglandin F2a előállítása (Lásd az 1) reakcióvázlatot)
1,245 g (3,38 mmol) PGF2a-metil-észter (mely PGF2a-ból és diazo-metánból állítható elő) és 3,4 ml diklór-metán oldatához előbb 3,1 ml (33,8 mmol) 1,2-dihidro-3H-piránt, majd utána 85 mg (0,34 mmol) piridinium-(p-toluol-szulfonát)-ot adunk, a reakcióelegyet 19 órán át 25 °C hőmérsékleten keverjük, majd 10 %-os citromsavoldattal elbontjuk. Az így kapott keveréket etil-acetáttal extraháljuk, a nyers termék szerves oldatát előbb telített vizes nátrium-hidrogén-karbo18 nát-oldattal, majd konyhasóoldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és bepároljuk. így a PGF2a~inetil-észter nyers 9,11,15-trisz(tetrahidropiranil)-éter-származékát kapjuk.
Az így készült nyers termékhez -78 °C hőmérsékleten
13,5 ml (13,5 mmol) 1,0 mólos diklór-metános DIBAH-oldatot adunk, az így kapott oldatot 4 órán át -78 °C hőmérsékleten keverjük, majd Rochelle-só telített oldatának hozzáadásával feldolgozzuk. A keveréket etil-acetáttal háromszor extraháljuk, az egyesített szerves oldatot konyhasóoldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert lepároljuk. Az így kapott 1,99 g nyers terméket szilikagéloszlopon kromatografáljuk, eluálószerként 40-50 % etil-acetátot tartalmazó hexános elegyeket alkalmazunk, s így 1,81 g tiszta 1-dekarboxi-l-(hidroxi-metil)-PGF2a_9,11,15-trisz(tetrahidropiranil) -étert kapunk.
Az előző lépésben kapott trisz(tetrahidropiranil)-származékot 6,1 ml diklór-metánban oldjuk, némi finoman porított 4A méretű molekulaszintát adunk hozzá, az így kapott szuszpenziót szobahőmérsékleten 10 percig keverjük, majd 54 mg (0,15 mmol) (tetrapropil-ammónium)-perrutenátot adunk hozzá. A reakcióélegyet 10 percen át 25 °C hőmérsékleten tartjuk, majd nátrium-szulfit-oldatba öntjük. A vizes fázist etil-acetáttal extraháljuk, és az elválasztott szerves fázist előbb réz-szulfáttal, majd konyhasóoldattal mossuk. Szárítás után a szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és bepároljuk. Az így kapott 1,852 g nyers terméket szilikagélen gyorskromatográfiával tisztítjuk, eluálószer19 ként 40 % etil-acetátot tartalmazó hexánt használunk, s így 1,017 g (56 %) hozammal PGF2Q-l~aldehid-9,11,15-trisz(tetrahidropiranil)-étert kapunk, melynek Rf-értéke 0,51.
mg (0,122 mmol) előző lépésben készült PGF2ö-l-aldehid-9,11,15-trisz(tetrahidropiranil)-étert 0,25 ml száraz tetrahidrofuránban oldunk, az oldatot -78 °C-ra hűtjük, és 0,49 ml (0,147 mmol) 3 mólos tetrahidrofurános metil-magnézium-bromid-oldatot adunk hozzá. A reakcióelegy megszilárdul. Felmelegedni hagyjuk 25 °C-ra, és 1 órán át keverjük. Feldolgozás céljából a reakcióelegyhez telített ammónium-klorid-oldatot adunk, és éterrel háromszor extraháljuk. Az egyesített szerves oldatot konyhasóoldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert eltávolítjuk. Az így kapott nyers terméket oszlopkromatográfiával tisztítva 47 mg (64 %) hozammal l-dekarboxi-l-(l-hidroxi-etil)-PGF2a~9,11,15-tirsz(tetrahidropiranil)-étert kapunk. E terméket 4 ml metanolban oldjuk, 20 mg piridinium-(p-toluolszulfonát)-ot adunk hozzá, és az így kapott oldatot argongáz alatt 105 percig 50 °C hőmérsékleten melegítjük, utána az oldószert lepároljuk. A maradékot etil-acetátban felvéve előbb citromsavoldattal, utána nátrium-karbonát-oldattal, végül konyhasóoldattal mossuk, szárítjuk, bepároljuk. így mg nyers terméket kapunk, amelyet szilikagéloszlopon kromatografálva tisztítunk. Eluálószerként 10 % metanolt tartalmazó diklór-metánt alkalmazunk, s így 17 mg hozammal (61 %) diasztereomerek keverékeként tiszta l-dekarboxi-l-(l-hidroxi-etil)-PGF2a vegyületet kapunk.
ÍH-NMR (300 MHz, CDCI3) δ ppm: 5,51 (1H,1/2AB, JAB=15, jAX=6,5 HZ), 5,28-5,43 (3H, m), 4,10 (1H, m) , 3,98 (1H, q, J=7 HZ), 3,87 (1H, széles S), 3,7-3,8 (1H, m, CH3-C-H-O), 3,1 (3H, igen széles s), 1,85-2,35 (6H, m) , 1,67 (1H, dd, J=3, 16 HZ), 1,15-1,6 (UH, m) , 1,13 (3H, d, J=7 Hz), 0,86 3H, torzult t, J~6 Hz).
13C-NMR (75 MHz, CDCI3) δ ppm: 136,20, 136,10, 131,30, 131,23, 128,89, 78,06, 73,57, 72,94, 72,85, 68,30, (CH3-CH-O), 67,80 (CH3-CH-O), 55,80, 50,40, 50,30, 43,07, 38,98, 38,76, 37,39, 31,98, 27,45, 27,10, 26,00, 25,88, 25,68, 25,46, 23,68, 22,83, 14,22.
IR (CHCI3): 3620, 3200-3600, 978, 932 cm-1.
Tömegszínkép [elektronütközéses, TMS-szármázék): m/z 642 (M+, 3 %) , 552 (24 %) , 462 (18 %) , 199 (16 %) , 173 (52 %) , 129 (30 %), 117 (54 %), 102 (100 %).
Nagy feloldású tömegszínkép (elektronütközéses, trimetil-szilil-származék) alapján a molekulatömege:
C33H7OO4SÍ4 összegképletre számított érték: 642,4331 Talált érték: 642,4341.
4. példa
A szemen belüli nyomást (szemnyomást) csökkentő hatás vizsgálata
PGF2a-l-alkoholból, annak 1-pivaloil-észteréből, valamint 1-dekarboxi-l-(1-hidroxi-etil)-prosztaglandin F2a-ból 0,1 % poliszorbátot (Tween 80) és 10 mmol TRIS-t tartalmazó szemészeti készítményt állítottunk elő. Minden egyes kísérleti állat egyik szemébe, a szem felületére 25 μΐ ilyen készítményt cseppentettünk, a másik szembe kontrollként 25 μΐ vivőanyagot juttattunk. A szemen belüli nyomást (szemnyomást) közvetlenül a hatóanyag adagolása előtt és utána, meghatározott időközönként applanációs pneumatonometriával határoztuk meg. Kísérleti állatokként nyulakat, kutyákat és Cynomolgus majmokat alkalmaztunk. Eredményeinket az 1-4. táblázatokban összegeztük.
A PGF2a-l-OH szemnyomást csökkentő hatását PGF2a-val összehasonlítva nyulakon (1. táblázat), kutyákon (2. táblázat) és majmokon (3. táblázat) világosan kitűnik, hogy a PGF2a-l -OH hatásosabb. Ez utóbbi megközelítőleg azonos hatású a PGF2a-l-izopropil-észterrel (1. és 2. táblázat). Ha a PGF2a-l -OH-t hasonlóképpen észterezzük, akkor az észter hatása az alapvegyülethez képest lényegesen nagyobb (1. táblázat) . Továbbá a PGF2a-l-pivalát alapvetően hatékonyabb, mint a PGF2a-l-izopropil-észter (1. táblázat). A 4. táblázatban tüntettük fel az 1-hidroxi-etil-származék szemnyomást csökkentő hatását.
ás utáni, 8 10 12 1,9 -2,1 * * ο οι rd * * ιη 1—< 1 * * ω rd rd 1 * * σ» 04 o rd 4C * σ» 4e 4c o
rd 1 rd Ol o
ο 1 1 1 1 rd
σχ
Φ
Ό * * < * * *
Φ * * * * * * 4c
C9 in in Ol rd
Ν κθ *. ·» co * fa
(0 cn rd σ» o co ko cn O
1 rd 1 + 1 1 rd
Φ | 1
c ρ
0) Ό * 4e
* * * 4c
1 ιη * * cn σ> 00 Γ*·
G Γ* KO 00 * fa fa fa
44 g Φ κ KO K *> o o in σ»
ο θι .Q ο ο cn o o + l 1
S 1 + 1 rd 1
Ο
r-l ω -Ρ c * *
Χφ χφ ο * * m * 4c
tn Ρ ρ xo co Ol σ» o cn Ol
<0 Φ »ο k. •k ·» * fa * fa
Λ Ό ΓΌ 1 1 | <3· m rd rd Ol Ol rd cn
•Η > +> -μ •Η μ 1 rd + 1
α> 4J * *
+> 1 -μ -ΓΊ Ο Ν 04 ο* * rd * 00 * r* o cn * rd o • cn θ'
Φ Ο ΟΙ », cn ·» <k fa fa fa * fa
φ Μ-4 Μ 04 σ» Ό cn Ol rd 04 Ol o o
Ν úti + + rd 1 rd + + 1
tn Λ! +
χφ Φ
*> Φ Λ * * * 4c
Μ ο * * * * * * 4c
φ φ ο φ σ» * * * * * in Ol in
£ ε «> rd cn 00 κθ o rd r*
Ο ε rd 00 σ» o Ol w ·. «k * fa fa *
ο + Η 04 KO φ Ol in cn o KO
Φ + + 1 1 + + + +
>1 C g *
Ζ, φ * * * 4c
Ν 00 in * m in * κθ *
Φ ιη o Ol o Ol Ol Ol in ffa
| I I «> K fa fa fa fa fa
< ο o rd IO rd rd o KO κθ
+ rd + rd + rd
+ + +
ο o
00 r-1
•Η O rd rd rd rd
Ν dP ο rd o o o rd o o o o rd
Ό K fa fa fa fa
Q ο ο rd o o o o o rd o O
M
<D
Ό P
•Η N I
ο 0 ω o
C κ X X H Ό) N
<0 ο ο o P μ -P -•d •«d
«μ 1 1 1 1 Úti Úti úti rd 1
Ν rd rd rd rd rd rd rd r—1 rd •H rd
φ I I 1 (ti Φ Φ fa 1
0 Ö Ö 8 8 > « > « > 8 8 8 8 0 3
μ οι οι Ol Ol •rl Ol •rd Ol -*d Ol Ol Ol Ol M Ol
Ρ< fa fa fc. Pl fa Pi fa Pi fa fa fa fa fa fa
0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0
Ot fa fa & fa fa fa fa fa fa fa
-propil-észted
2. táblázat
Kutyán végzett vizsgálatok
Prosztaglandin Dózis A szemnyomásra kifejtett hatás (Hgmm-ben) (%) az adagolás utáni, meghatározott idS>pontokban (óra)
0 1 2 4 6 8
PGF2a-l-OH 0,05 - -2,7 -4,3 -8,0** -5,1* ** -7,8**
PGF2a 0,1 - -2,4 -1,3 -4,8** -4,5* -5,25*
PGF2a-l-izo- 0,1 - -3,6 -2,8** -6,3* -9,1** -10,3**
-propil-észter n = 6 *p < 0,05 **p < 0,01
3. táblázat
Majmon végzett vizsgálatok
Prosztaglandin Dózis (%) A szemnyomásra kifejtett hatás (Hgmm-ben) az adagolás utáni, meghatározott időpontokban (óra)
0 12 4 6 8
PGF2a-l-OH 0,1 - -1,0 -2,3** - -4,8** -3,5**
PGF2a 0,1 - - -2,0 -0,6 - -2,3 -2,8
n = 5-6 **p < 0,01
4. táblázat
Nyúlon végzett vizsgálatok
A prosztanoid Dózis A szemnyomásra kifejtett hatás (Hgmm-ben) (%) az adagolás utáni, meghatározott idŐpontokban (óra)
0 1 2 3 4 6
PGF2a-l- 0,01 - -0,9 -1,03 -2,1 -0,2 +1,7
-hidroxi-etil
PGF2űt-l- 0,1 - -2,3 , Λ** -6,4 -4,1** -4,0** -3,3
-hidroxi-etil
*p <0,05 **p < 0,01 *· 4 « ·
- 24 A fenti leírásban konkrét módszereket és készítményeket írtunk le részletesen, amelyek a találmány gyakorlati megvalósítása céljából felhasználhatók, és az általunk vélt legjobb kiviteli formát jelentik. A tapasztalt szakember számára azonban nyilvánvaló, hogy analóg módon további, a kívánt farmakológiai sajátságokkal rendelkező vegyületek állíthatók elő, és másrészt a leírt vegyületek eltérő kiinduló anyagokból, eltérő kémiai reakciók útján megkaphatok. Ugyanígy különböző gyógyászati készítmények állíthatók elő és alkalmazhatók lényegében hasonló eredményekkel. Ennek következtében, jóllehet az előző leírást részletesen szövegeztük, az nem fogható fel az oltalmi kör korlátozásának; a találmány terjedelmét csupán az alább következő igénypontok törvényerejű értelmezése szabja meg.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás szemben belüli magas nyomás (magas szemnyomás) kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy magas szemnyomásban szenvedő emlős állatnak egy (I) általános képletű vegyület - ahol a hullámos kötésvonal a- vagy β-konfigurációt jelent;
    a vonalkás kötésvonal α-konfigurációt jelent;
    a fekete háromszög β-konfigurációt jelent;
    a szaggatott vonal kettős vagy egyszerű kötést jelent;
    az 5,6-helyzetű kötés cisz-konfigurációban van;
    R jelentése hidrogénatom vagy -(CO)R4 általános képletű csoport ;
    Rx, R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül hidroxilcsoport vagy -0(C0)R5 általános képletű csoport;
    R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül 1-20 szénatomos, telített vagy telítetlen, nemciklusos szénhidrogéncsoport; vagy -(CH2)n R6 általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-tól 10-ig terjedő egész szám, és Rg jelentése alifás, aromás vagy heteroaromás gyűrűs csoport;
    R7 és Rg jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy
    1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy gyógyászati szempontból elfogadható sójának gyógyászatilag hatásos mennyiségét adagoljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű vegyületként valamely PGF2tt vagy származékot alkalmazunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R jelentése hidrogénatom.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületeket alkalmazunk, amelyben mind R7, mind Rg jelentése hidrogénatom.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R7 hidrogénatomot, míg Rg 1-6 szénatomos alkilcsoportot jelent.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R7 hidrogénatomot, míg Rg 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent.
  7. 7. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R jelentése (CO)R4 általános képletű csoport, ahol R4 terc-butil-csoportot jelent.
  8. 8. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű vegyületként 1-dekarboxi-l-(pivaloil-oxi-metil)-prosztaglandin F2a t, 1-dekarboxi-l-(hidroxi-metil)-prosztaglandin F2ce-t, 1-dekarboxi-l-(1-hidroxi-etil) -prosztaglandin F2a-t vagy azok gyógyászati szempontból elfogadható valamely sóját alkalmazzuk.
  9. 9. Szemgyógyászati oldatkészítmény, azzal jellemezve, hogy egy 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyület - vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sója gyógyászatilag hatásos mennyiségét nemtoxikus, szemészeti • «
    - 27 szempontból elfogadható, folyékony vivőanyaggal összekeverve meghatározott mennyiség kibocsátására alkalmas edényben tartalmazza.
  10. 10. Gyógyászati készítmény, azzal jellemezve, hogy tartalmának meghatározott, osztott mennyiségben kibocsátására képes edényből és az edényben elhelyezett, szemgyógyászati oldatkészítményből áll, mely utóbbi egy 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületet - vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját - nemtoxikus, szemészeti szempontból elfogadható, folyékony vivőanyaggal összekeverve tartalmazza.
  11. 11. Eljárás hatóanyagként (I) általános képletű vegyületek - ahol a hullámos kötésvonal a- vagy β-konfigurációt jelent; a vonalkás kötésvonal α-konfigurációt jelent; a fekete háromszög β-konfigurációt jelent;
    a szaggatott vonal kettős vagy egyszerű kötést jelent; az 5,6-helyzetű kötés cisz-konfigurációban van;
    R jelentése hidrogénatom vagy -(CO)R4 általános képletű csoport ;
    Rl, R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül hidroxilcsoport vagy -0(C0)R5 általános képletű csoport;
    R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül 1-20 szénatomos, telített vagy telítetlen, nemciklusos szénhidrogéncsoport; vagy -(CH2)n R6 általános képletű csoport, amelyben n értéke 0-tól 10-ig terjedő egész szám, és Rg jelentése alifás, aromás vagy heteroaromás gyűrűs csoport;
    • · « · * · »♦·
    R7 és Rq jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy
    1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját tartalmazó gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy az ismert módon előállított hatóanyagot - vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját - nemtoxikus, szemészeti szempontból elfogadható, folyékony vivőanyaggal és adott esetben szemészetileg elfogadható segédanyagokkal összekeverve szemen belüli magas nyomást (magas szemnyomást) csökkentő hatású gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
HU923920A 1990-06-14 1991-06-11 Pfg 1 alcohols and their qpplication for reducing pressure in eyes HUT63371A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/538,204 US5238961A (en) 1990-06-14 1990-06-14 Pgf 1-alcohols and their use as ocular hypotensives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9203920D0 HU9203920D0 (en) 1993-03-29
HUT63371A true HUT63371A (en) 1993-08-30

Family

ID=24145936

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU923920A HUT63371A (en) 1990-06-14 1991-06-11 Pfg 1 alcohols and their qpplication for reducing pressure in eyes

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5238961A (hu)
EP (1) EP0533828B1 (hu)
JP (1) JP3139766B2 (hu)
KR (1) KR100196769B1 (hu)
AT (1) ATE141163T1 (hu)
AU (1) AU638587B2 (hu)
BR (1) BR9106549A (hu)
CA (1) CA2084769A1 (hu)
DE (1) DE69121408T2 (hu)
ES (1) ES2090341T3 (hu)
HU (1) HUT63371A (hu)
IE (1) IE912011A1 (hu)
WO (1) WO1991019490A1 (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5270049A (en) * 1990-11-09 1993-12-14 Allergan, Inc. 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandins as ocular hypotensives
US5139491A (en) * 1990-12-06 1992-08-18 Allergan, Inc. 2-decarboxyl-2-alkoxyalkyl prostaglandins as ocular hypotensives
AU1427592A (en) * 1991-02-07 1992-09-07 Allergan, Inc. 2-decarboxyl-2-hydroxyalkyl-5-trans prostaglandin f derivatives
US5312832A (en) * 1991-05-17 1994-05-17 Allergan, Inc. Ocular hypotensive 2-decarboxyl-2-acylthioalkyl prostaglandin derivatives
US5288754A (en) * 1992-02-04 1994-02-22 Allergan, Inc. Polar C-1 esters of prostaglandins
US5834498A (en) * 1992-09-21 1998-11-10 Allergan Cyclopentane heptan(ene)oic acid, 2-heteroarylalkenyl derivatives as therapeutic agents
US6124353A (en) * 1992-11-12 2000-09-26 Allergan Sales, Inc. Method of treating ocular hypertension with 8-epi prostaglandins
US5476872A (en) * 1993-10-18 1995-12-19 Allergan, Inc. 1,11-diesters of prostaglandin-F2α having a polar ester group at C-1
US5545665A (en) * 1993-12-28 1996-08-13 Allergan Cyclopentane(ene) heptenoic or heptanoic acids and derivatives thereof useful as therapeutic agents
US6441047B2 (en) 1995-11-17 2002-08-27 Alcon Manufacturing Ltd.. Combination therapy for treating glaucoma
CA2256404A1 (en) * 1996-05-28 1997-12-04 Ming F. Chan Cyclopentan(en)oic acid, 2-alkenyl derivatives as therapeutic agents in the treatment of ocular hypertension
US6770675B2 (en) 1997-03-17 2004-08-03 Novartis Ag Compositions and methods for reducing ocular hypertension
WO2001055102A1 (fr) * 2000-01-28 2001-08-02 Asahi Glass Company, Limited Nouveau derive difluoroprostaglandine
US6414021B1 (en) * 2000-08-25 2002-07-02 Sucampo Ag Control of intraocular pressure during surgery
US20040216749A1 (en) * 2003-01-23 2004-11-04 Hosheng Tu Vasomodulation during glaucoma surgery
US20040151691A1 (en) 2003-01-30 2004-08-05 Oxman Joel D. Hardenable thermally responsive compositions
US6949518B1 (en) 2003-06-25 2005-09-27 Pao-Hsien Chu Methods for treating macular degeneration with topiramate
US20090148527A1 (en) * 2007-12-07 2009-06-11 Robinson Michael R Intraocular formulation
US10206813B2 (en) 2009-05-18 2019-02-19 Dose Medical Corporation Implants with controlled drug delivery features and methods of using same

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4055593A (en) * 1971-02-19 1977-10-25 Alza Corporation Alkyl diethers of prostaglandins
US3940438A (en) * 1971-05-24 1976-02-24 Alza Corporation Crystalline racemic 9α,11α,15(S)-trihydroxy-5-cis,13-trans-prostadienoic acid
US3853854A (en) * 1971-06-24 1974-12-10 Alza Corp Novel 5{40 ,6{40 -dihydro-2h-pyran-4{40 -yl prostaglandin ethers
US4001306A (en) * 1971-12-30 1977-01-04 The Upjohn Company Prostaglandin F.sub.α 15-monoacrylates
US3941886A (en) * 1973-09-21 1976-03-02 Alza Corporation Pharmaceutical compositions containing crystalline racemic 9α, 11α, 15(S)-trihydroxy-5-cis, 13-trans-prostadienoic acid
NL7605381A (nl) * 1975-05-26 1976-11-30 Schering Ag Werkwijze voor het bereiden van prostaanderi- vaten en werkwijze voor het bereiden van een geneesmiddel met prostaglandinewerking.
US4025577A (en) * 1975-06-12 1977-05-24 Exxon Research And Engineering Company Hydroalkylation of paraffins with olefins utilizing hydrogen fluoride and metal pentafluoride catalyst
US4049678A (en) * 1976-03-29 1977-09-20 The Upjohn Company 9-Deoxy-PGD-type, 1,15-lactones
US4016184A (en) * 1975-09-17 1977-04-05 The Upjohn Company 9-Deoxy-9,10-didehydro-PGD1 compounds
US4201873A (en) * 1975-09-17 1980-05-06 The Upjohn Company 9-Deoxy-9,10-didehydro-PGD2 analogs
US4033989A (en) * 1975-09-17 1977-07-05 The Upjohn Company 9-Deoxy-PGF2 Analogs
US4060540A (en) * 1975-09-18 1977-11-29 American Cyanamid Company Novel 3-triphenylmethoxy-1-alkynes, 3-triphenyl-methoxy-1-trans-alkenyl-dialkyl-alanes, and lithium 3-triphenylmethoxy-1-trans-alkenyl-dialkyl alanates
GB2048254B (en) * 1979-04-02 1983-05-25 Upjohn Co 19,20 -didehydro-19-hydroxy and 19-oxo-prostaglandin derivatives
US4599353A (en) * 1982-05-03 1986-07-08 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Use of eicosanoids and their derivatives for treatment of ocular hypertension and glaucoma
US4883819A (en) * 1986-07-31 1989-11-28 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Use of A, B and C prostaglandins and derivatives thereof to treat ocular hypertension and glaucoma
US4824857A (en) * 1986-05-16 1989-04-25 Yasumasa Goh Use of prostaglandin D2 -active substances
US4822819A (en) * 1986-11-07 1989-04-18 Alcon Laboratories, Inc. Use of trimoprostil and derivatives in glaucoma therapy
ZA88963B (en) * 1987-02-27 1989-11-29 Allergan Inc Prostaglandins useful for lowering intraocular pressure
EP0286903B2 (en) * 1987-04-03 2000-03-29 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Use of a prostaglandin in combination with an adrenergic blocking agent for reduction of intraocular pressure
SE8703854D0 (sv) * 1987-10-07 1987-10-07 Pharmacia Ab Prostaglandinderivat for behandling av glaukom eller okuler hypertension
US5139491A (en) * 1990-12-06 1992-08-18 Allergan, Inc. 2-decarboxyl-2-alkoxyalkyl prostaglandins as ocular hypotensives
AU1427592A (en) * 1991-02-07 1992-09-07 Allergan, Inc. 2-decarboxyl-2-hydroxyalkyl-5-trans prostaglandin f derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
CA2084769A1 (en) 1991-12-15
DE69121408D1 (de) 1996-09-19
IE912011A1 (en) 1991-12-18
KR100196769B1 (ko) 1999-06-15
EP0533828A4 (en) 1993-08-11
JP3139766B2 (ja) 2001-03-05
EP0533828B1 (en) 1996-08-14
US5238961A (en) 1993-08-24
EP0533828A1 (en) 1993-03-31
AU8053991A (en) 1992-01-07
JPH05507928A (ja) 1993-11-11
BR9106549A (pt) 1993-06-01
HU9203920D0 (en) 1993-03-29
ES2090341T3 (es) 1996-10-16
WO1991019490A1 (en) 1991-12-26
ATE141163T1 (de) 1996-08-15
DE69121408T2 (de) 1997-02-20
AU638587B2 (en) 1993-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3778563B2 (ja) 医薬として有用なシクロペンタン(エン)ヘプテンまたはヘプタン酸およびその誘導体
HUT63371A (en) Pfg 1 alcohols and their qpplication for reducing pressure in eyes
HUT70500A (en) Et process to prepare 2-decarboxyl-2-aminoalkyl-prostaglandine derivs and pharmaceutical compns. contg them as active agent for use as ocular hypotensives
EP0585380B1 (en) Ocular hypotensive 2-decarboxyl-2-acylthioalkyl prostaglandin derivatives
US5332730A (en) Azido derivatives of cyclopentane heptanoic or heptenoic acid
US5262437A (en) Homo-prostaglandin derivatives as ocular hypotensives
US5328933A (en) Cyclopentane heptenylnitro and heptanylnitro-2-aliphatic or aryl aliphatic derivatives and homologues
US5312842A (en) Cyclopentane heptenylsulfinylalkyl and heptanylsulfinylalkyl-2-aliphatic or aryl aliphatic derivatives
EP0562006B1 (en) Homo-prostaglandin derivatives as ocular hypotensives
HUT67535A (en) 2-decarboxyl-2-alkoxyalkyl prostaglandin deriv.s, pharmaceutical compn.s contg. them and process prepg. them
US5656635A (en) 5-trans-alcohols and their use as ocular hypotensives
WO1992013836A1 (en) 2-decarboxyl-2-hydroxyalkyl-5-trans prostaglandin f derivatives
JPH09502964A (ja) 医薬としてのシクロペンタン(エン)ヘプタンまたはシクロペンタン(エン)ヘプテン酸,2−ヒドロカルビルスルホンアミドメチル、およびその誘導体

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal