HUT61029A - Process for producing nucleoside derivatives - Google Patents
Process for producing nucleoside derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- HUT61029A HUT61029A HU9200630A HU9200630A HUT61029A HU T61029 A HUT61029 A HU T61029A HU 9200630 A HU9200630 A HU 9200630A HU 9200630 A HU9200630 A HU 9200630A HU T61029 A HUT61029 A HU T61029A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- formula
- compound
- hydrogen
- amino
- group
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D473/00—Heterocyclic compounds containing purine ring systems
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07H—SUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
- C07H19/00—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07H—SUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
- C07H19/00—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
- C07H19/02—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof sharing nitrogen
- C07H19/04—Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
- C07H19/06—Pyrimidine radicals
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07H—SUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
- C07H19/00—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
- C07H19/02—Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof sharing nitrogen
- C07H19/04—Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
- C07H19/16—Purine radicals
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
Description
A találmány új és hasznos kémiai eljárásokra vonatkozik, melyek a nukleozid-származékok szintézisénél figyelemreméltó javulást jelentenek.
Ezekben az új eljárásokban széles körben felhasználható intermedierekként tetrahidro-furanil-vegyületek kerülnek alkalmazásra, melyeket rákellenes és fertőzésgátló, különösen vírusellenes nukleozid vegyületek előállításánál lehet hasznosítani.E folyamatok hasznosságának egyik szempontja a megfelelő sztereokémia kialakítása a végső nukleozid termékben. Azok a szintetikus folyamatok, melyeknél sztereospecifikusságot vagy legalább sztereoszelektivitást eredményező intermediereket alkalmaznak nukleozidok és nukleozid-származékok gyártásánál, nagy előnyben részesülnek az ismert módszerekhez viszcnyitva, ahol izomerek elkülönítésére van szükség.
- A nukleozid-származékok szintézisének klasszikus felfogása szerint különféle változatokat alkalmaztak, melyeknél nukle ozidokat alakítottak át, illetve purin vagy pirimidin bázist kapcsol·cak modifikált szénhidrát komponenshez. A találmányunk szerinti fo. zamatoknál alkalmazott tetrahidro-furanil-reagenseket olyan modif j. <ált szénhidrát-komponenseknek lehet tekinteni, melyeknek kémiai szerkezete könnyű átalakulást biztosít sztereokémiailag megfelelő nakleozid termékekké.
Az irodalom számos furanil-típusú intermedier használatát írja le.
Vial és tsa az /1/, /2/ és /3/ számú timin-származé<< intermedierek alkalmazását ismertetik a Nucleosides and Nucleotids, 9 /2/,
9147
• · · · • · · · · · « · · · · · •··· · ···
245-258 /1990/ közleményben; e szerint az említett vegyületek olyan eljárásokban szerepelnek, melyek során az l-/2,3-didezoxi-β -D-glicero-pent-2-eno-furanozil/timin /D4T/ HÍV-vírusellenes szert állítják elő.
A /4/ és /5/ számú intermediereket Wilson és tsa írja le a Tetrahedron Letters, 31/13, 1815-1818 /1990/ közleményben, melyek a D4T előállítására irányuló eljárásnál β> -szelektivitást biztosítanak.
A /6/ és /7/ számú intermediereket Chu és tsa ismertetik a
J. Org. Chem. 55/5, 1418-1420 /1990/ közleményben, melyekben 2’,3’-didezoxi- és 2’,3’-didezoxi-2’,3’-didehidro-nukleozidok szintézisének sztereoszelektiv folyamatát írják le.
A fentebb említett tetrahidro-furanoil intermedierek alkalmazása azonban izomer-szeparációs lépést igényel, vagy magánál az intermediernél, még mielőtt a folyamatba kerül, vagy pedig a folyamat következő, a nukleozid származék előállítását célzó lépéseiben.
A japán Kokai JO 2O69-469-A sz. szabadalmi dokumentumban /közzétéve: 03/08/90/ Sato a /8/ és /9/ sz. dihidro-furánokat és az előállításukra vonatkozó eljárásokat ismerteti. Ezeket az intermediereket a JO 2O69-476-A /közzétéve 03/08/90/ sz. szabadalmi dokumentum mint kiindulási anyagokat ismerteti pirimidin-didezoxi-nukleozidok előállításához.
A találmányunk szerinti eljárások a korábbi ismert megoldásokhoz képest haladást jelentenek. Az új tetrafuranil-származekok hasznosítása ezekben az eljárásokban nem csupán sztereokémiái specifikusságot biztosít a nukleozid termékeknek, hanem a termékek sokoldalúságát is, ame/fhnyiben különféle nukleozid-származékok szintézisénél alkalmazt • · ·· · ···« • · · · · ♦ · ·>· »····· • «*· t · *··· · •·· · ···· · ··· zák az említett vegyületeket.
Találmányunk lényege tehát, hogy hatásos nukleozid származékok szintézisénél új tetrahidro-furanil vegyületeket viszünk be a folyamatokba. Ezek a szintetikus folyamatok különféle, a kívánt sztereokémiái konfigurációkkal rendelkező nukleozid származékokat eredményeznek. Azon felül, hogy hatásos ismert nukleozid származékokat nyerünk, a ta lálmány szerinti új eljárásokat új nukleozid származékok előállításá nál is hasznosíthatjuk.
A folyamatábrák illusztrálják azokat a folyamatokat, melyek új, szintetikus intermedierek /1. ábra/, és ezeknek az intermediereknek a kívánt nukleozid származékokká /2. ábra/ történő átalakítására vonat koznak.
Az 1. ábra röviden vázolja az /1/ általános képletű intermedier vegyületek szintézisét - a képletben
R jelentése szférikusán kiterjedt alkil-, aril-, szilil- vagy aril-alkilcsoport, mint pivaloil-t-butil-difenil-szilil-, tritil- vagy 4-monometoxi-tritil-csoport,
Y jelentése klór-, bróm- vagy jódatom,
B jelentése valamely /XI/ általános képletű pirimidinil- vagy /XII/ általános képletű purinilesöpört.
A /XI/ és /XII/ általános képletű heterociklikus részben
RÍ jelentése amino-, hidroxi- vagy egy védett amino- vagy védett hidroxi csoport,
R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport, , 3
R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport.
A /XI/ és /XII/ általános képletű bázisok a szokásos tautomer formákban is léteznek, amint ez a nukleozidok területén járatos szakemberek előtt jól ismert.
Az /1/ általános képlet körébe az /la/ általános képletű pirimidin-modifikációk, vagy az /Ib/ képletű purinil-modifikációk tartoznak. Az /la/, /Ib/, /XI/ és /XII/ szerkezeti képletekben X jelentése -NHvagy -0- összekötő rész. R^ jelentése hidrogénatom vagy olyan típusú szerves szintetikus védőcsoport, melyet hidroxi- vagy amino-funkcionális csoportok védelméhez szoktak alkalmazni. Például a pirimidinil- vagy purinil-gyűrűrendszer primer alkohol- vagy aminocsoportját éterként vagy észterként lehet védeni, ha X jelentése -0-, vagy amidként, ha X jelentése -NH- csoport. Előnyös védőcsoport a trimetil-szililesöpört. Szakember számára jól ismert ezeknek vagy más szintetikus, szerves védőcsoportoknak alkalmazására, e csoportok felhasználását és kémiáját ismertetik a következő szakirodalmi forrásban: Protective Groups in Organic Synthesis”, T.W. Greene, John Wiley, New York, 1981.
.... . . 2
A pirimidinil- és punnilgyűrű további szubsztituensei az R , melynek jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és az R , melynek jelentése hidrogénatom vagy aminocsoport.
Az 1. ábrában az első lépés a kiindulási /S/-/+/-butirolakton hidroxiesoportjának védelme alkilezéssel, acilezéssel vagy szililezéssel, RY alkalmazásával, amikor is az /V/ általános képletű laktont kap• · · juk. Egyéb ismert módszereket is lehet alkalmazni a hidroxiícsoport védelmére. Előnyös acilező szer a pivaloil-klorid. Az /V/ laktont szelektív hidrid redukálószerrel, mint diizobutil-aluminium-hidriddel /DIBAL-H/ kezeljük, amikor is a /IV/ általános képletű vegyület x- és β-anomerjeinek keverékét kapjuk. Az anomer keveréket a képletben alkalmazott hullámvonal jelzi. A /IV/ képletű laktolt halogénezőszerrel mint tionil-kloriddal dehidratáljuk, amit egy erős bázissal, mint kálium-t-butoxiddal való kezelés követ, vagy pedig a /IV/ képletű vegyületet oxalil-kloriddal, ezt követően trietil-aminnal reagáltatjuk, ily módon a /111/ képletű dihidrofurán intermediert kapjuk. Attól függően, hogy a purinil /Ib/ vagy a pirimidinil /la/ terméket kívánjuk előállítani, a /111/ általános képletű vegyületet - előnyösen védett - szililezett pirimidinnel reagáltatjuk N-halogén-szukcinimid, pl. N-jód-szukcinimid jelenlétében /A-út/, vagy pedig először a /11/ képletű acetát-intermedierré alakítjuk és utána az /Ib/ képletű purinil-vcgyületté /B-út/.
A végső lépések azt mutatják, hogy a folyamatban aktivált pirimidin vagy aktivált purin vegyület alkalmazására kerül sor. Ezeket a heterociklikus vegyületeket a nukleozid kémiában jól ismert módszerekkel aktiváljuk, melynek során szililezett, acetilezett, vagy benzoilezett bázist kapunk. Általában, a heterociklikus bázist az adott bázis magján lévő függő amino- és hidroxi-funkciós csoportok reakciójával aktiváljuk, szakember számára ismert, standard módszerek szerint, szililezéssel, acetilezéssel vagy benzoilezéssel. A purin bázisokban lé• · · · »♦» vő r! csoport rendszerint egy acilcsoport, előnyben részesül bfihzöÍA tat, csoport/<Mind a purin, mind a pirimidin bázisokat elsősorban szililezéssel célszerű aktiválni. Az /la/ vegyületek előállításához használt tipikus pirimidin reagensek a bisz-2,4-trimetil-szilil-citozin, bisz-2,4-trimetil-szilil-timin és a bísz-2,4-trimetil-szilil-uracil.
Az /Ib/ vegyületek előállításához alkalmazott néhány tipikus purin reagens, melyeket a /11/ képletű acetát-vegyülettel reagáltatunk, a 6-benzoil-amino-9-trimetil-szilil-purin, bisz-6,9-trimetil-szilil-linozin és a trisz-2,6,9-trimetil-szilil-guanin.
Összegezve, az 1. ábrában bemutatott szintetikus folyamat a következő lépésekből áll:
a/ az /S/-/+/-TT-/hidroxi-metil·/-T-butirolakton acilezése RY-nal, melynek során /V/ képletű vegyület keletkezik;
b/ az /V/ képletű vegyület redukálása diizo-butil-aluminium-hidriddel vagy más, szelektív hidrid redukálószerrel, melynek során /IV/ képletű vegyület anomér keveréke jön létre;
c/ a /IV/ képletű laktol átalakítása a megfelelő /111/ képletű dihidrofuranil-származékká tionil-kloriddal, utána kálium-t-butoxiddal vagy oxalil-kloriddal, utána trietil-aminnal történő kezeléssel és d/ az A-utat követve a /111/ képletű vegyület reagáltatása szililezett pirimidin-származékkal, közelebbről a bisz- 2,4-/trimetil-szilil/citozin, bisz-2,4-/trimetí1-szilil/timin és bisz-2,4-/tritnetil-szilil/uracil vegyületek valamelyikével, majd egymást követően • 9 ·
N-halogén-szukcinimiddel, így N-jód-szukcinimiddel és vizes bikarbonát-oldattal, amikor is /la/ képletű vegyület keletkezik /B jelentése XI képletű pirimidinil-csoport, a fentebb már leírt értelmezéssel/ ; vagy a B-utat követve a /111/ képletű vegyület reagáltatása ecetsavval és utána N-halogén-szukcinimiddel, így N-jód-szukcinimiddel, ily módon a /11/ képletű acetát jön létre, amit egy szililezett purin származékkal, közelebbről 6-benzoil-amino-9-trimetil-szilil-purin, bisz-6,9-trimetil-szÍlil-linozin és trisz-2,6,9-trímetil-szilil-guanin valamelyikével való kezelés követ, ezzel /Ib/ képletű vegyület keletkezik /B jelentése /XII/ képletű purinil-csoport, a fentebb már leírt értelmezéssel/.
A 2. ábrában a nukleozid származékok előállítására vonatkozó találmányunk javított, szintetikus módszereinek bemutatását folytatjuk. Ezek a módszerek az /1/ általános képletű új intermediereket hasznosítják, melyek szintézisét az 1. ábrán mutattuk be. A 2. ábrában B, R, R és R jelentése egyezik az 1. ábránál megadott jelentésekkel, B^ jelentése a /XXI/ általános képletű pirimídin- és a /XXII/ általános képletű purin-bázis. A képletekben
V jelentése amino- vagy hidroxilesöpört,
R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport, és
R jelentése hidrogénatom vagy aminocsoport.
• ♦ · 4 · ···· • · · · « · · ··· 4 4 · 4 · · *··· 4 · 4 4· · ··· · ··♦· « ···
-9A B és a βΐ jelentése között az a különbség, hogy az amino- vagy a hidroxicsoporton a védőcsoport el van távolitva. A /VIII/ és /XVIII/ képletű struktúrákban az X/R^/ szimbólumok az /a/ jelű oxi- vagy /b/ jelű imin-csoportokat jelzik.
Z jelentése amino-, azid-, hidroxicsoport, halogénatom és hasonló nukleofil csoportok valamelyike.
A 2. ábrában az A-eljárás a /VI/ képletű didezoxi-didehidro-ribozid-származékok /D4-típus/ előállítására vonatkozik, melynek során az /1/ általános képletű intermediert erős bázissal, mint pl. kálium-1-butoxiddal reagáltatjuk, ily módon a /WL/ általános képletű prekurzort kapjuk.
A kívánt /VI/ képletű D4-típusú nukleozid terméket az acil-védőcsoport eltávolításával állítjuk elő, amihez például metanolos nátrium-metoxidot használunk. Ebben és a következő folyamatokban egyidejűleg a bázis részeken /XI és XII képletek/ lévő védőcsoportokat is eltávolítjuk a pivaloil-hasítási reakcióval /azaz X - > V/.
i 1
A B-eljárás a /VII/ képletű didezoxi-ribozid származékok /DD-típus/ előállítására vonatkozik a szén-halogén-kötés hidrogenolízisével, s ezt követően az A-eljárás szerint a védőcsoportok eltávolításával. A hidrogenolízis-reakciót ismert standard módszerek alkalmazásával lehet végrehajtani. Egy előnyös hidrogenolízis-technológia szerint katalizátor, így pl. szénhordozón lévő palládium vagy platina jelenlétében hidrogéngázt alkalmazunk atmoszférikus nyomáson.
A C-eljárás a /IXa/ képletű pirimidil-ribozid származékok előállítására vonatkozik, a képletben Z jelentése azid-, hidroxi- és amino- 10 -
csoport, halogénatom és hasonló nukleofil csoportok valamelyike. A halogénatom jód-, bróm- vagy klóratom lehet. Kémiai szempontból a C-eljárás során valamely /la/ képletű pirimidinil-intermediert L,8-diaza-biciklo/5,4,0/undec-7-én /DBV/ vegyülettel kezelünk, amikor is egy /VIII/ általános képletű anhidro-vegyületet kapunk.
Ez után a /Vili/ általános képletű vegyületet egy anlonos, így -NH2, -N^, -OH vagy halogenid nukleofil vegyülettel reagáltatjuk, majd nátrium-metoxiddal eltávolítjuk a védőcsoportot. Alternatívaként a /VIII/ általános képletű vegyületet metoxiddal kezelhetjük a védőcsoport eltávolítása céljából, így a /XVIII/ képletű anhidro-nukleozid származékot kapjuk.
A D-eljárás a /X/ általános képletű halogénnel helyettesített ribozid-származékot eredményezi azzal, hogy az /1/ képletű vegyület védőcsoportját eltávolítjuk. Ehhez előnyben részesül az a módszer, melynél nátrium-metoxidot alkalmazunk.
A találmányunk tárgyához tartoznak még új, /IX/ általános képletű ribozil származékok is, amelyeket ezekkel az új eljárásokkal könnyen elő lehet állítani. E vegyületek sorába például olyanok tartoznak, melyeket mint fertőzésgátló vagy mint vírusellenes anyagokat lehet felhasználni. A /IX/ általános képletben és Z jelentése azonos a korábban már meghatározott jelentésekkel. Két specifikus, új, a k o te τ 2 /IX/ általános képlet]; vegyuleta /IX / és /IX / képletű származék, melyeknél Z jelentése N^- vagy OH-csoport.
A találmány szerinti folyamatokat, melyek révén nukleozid származékokat és furanil-intermediereket állítunk elő, a következő
- 11 ·· · Λ Μ ···· • · · · · · · • · · ·*· · · · • ···« · ···· · ··· · ···· · ··· példák részletesebben illusztrálják. Ezekben a példákban a fentiekben leírt, az 1. és 2. ábrákban szereplő eljárási lépések élőn} ben részesülő megvalósítási formáit mutatjuk be. Mindamellett a pálcák nem jelentenek semmiféle korlátot találmányunk terjedelmére vonatkozóan.
I. Az intermedierek előállítása
1. példa /S/-T pivalói1-oxi-metil-T-butirolakton /V/ /S/-2'-hidroxi-metil-g'-butirolakton^’ /40 g, 0,34 mól/ piridinben /200 ml/ készített oldatához pivaloil-kloridot /46 g, 0,38 mól/ adunk és a keveréket 50°C-on melegítjük nitrogénatmoszférái an, 5 óra hosszat. A reakciókeveréket szobahőmérsékletre hűtjük és 50 ml metilalkoholt adunk hozzá. Ez után a keveréket vákuumban koncentráljuk, Cl^C^/vízben felvesszük. A vízzel, 30%-os H^PO^ -val, sósvízzel mossuk és MgSO^ alkalmazásával szárítjuk. Az oldósz. rt csökkentett nyomáson eltávolítjuk, a visszamaradt olajat szilikag· len kromatografáljuk, eluálószerként alkalmazunk, ily mó. on a kívánt származékot kapunk /48 g, az elméleti hozam 70%-a/ színtelen olaj alakjában:
1H NMR /CDC13/X1.15 /s, 9H/, 1.9-2.6 /m, 4H/, 4.09 /dd, J 4.8,
12.3 Hz, 1H/, 2.29 /dd, J=3.3, 12.3 Hz, 1H/, 4.7-4.75 /m, ÉH/.
Az irodalomban leírt módszerrel előállítva: M. Taninguchi, K. Koga,
S. Yamada, Tetrahedron, 30, 3547 /1974/.
·* · · · ··* • · * 4 « ·· • ·· · * ♦ ··· • ·♦·♦ « ····V •·· · ·*·· « ···
2. példa
2-/R,SZ-hidroxi-S-ZSZ-pivaloil-oxi-metil·/tetrahidrofurán /IV/ /S/- 'V-pivaloil-oxi-metil-γ-butirolakton /44,5 g, 0,22 mól/ éterben /1 liter/ és THF-ban /150 ml/ készült oldatához -70°C-on, nitrogénatmoszférában 1 mól diizobutil-aluminium-hidridet /DIBAL-H/ adunk THF-ban /250 ml, 0,25 mól/ 90 percen át. -7O°C-on 2 óra hosszat tartó keverés után inetilalkoholt /80 ml/ adagolunk, a reakciókeveréket szobahőmérsékletre melegítjük, majd kálium-nátrium-tartarát 60%-os oldatát adjuk hozzá. A keveréket 2 óra hosszat keverjük, a szerves réteget elkülönítjük, MgSO^ alkalmazásával szárítjuk, vákuumban koncentráljuk. A visszamaradt olajat szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként metilalkoholt alkalmazunk, végül a /IV/ képletű származékot kapjuk színtelen olajként: Íh NMR /CDCl3/6 1.15 és 1.17 /s, 9H/, 1.6-2.2 /m, 4H/, 2.78 és 2.84 széles s, 1H/, 3.9-4.4 /m, 3H/, 5.47 /d, J=1.9 Hz 0.5Η/, 5.55 /d, J=3.9 Hz, 0.5H/.
3. példa /SZ-S-pivaloil-oxi-metil^^-dihidro-tetrahidrofurán /111/
A /IV/ képletű laktol /5 g, 24,7 mmól/ O^CJ^-ben készült oldatához tionil-kloridot /6 g, 50 mmól/ adunk nitrogénatmoszférában. A reakcióelegyet 23°C-on 2 óra hosszat keverjük, majd az illékony anyagokat vákuumban elpárologtatjuk. Az olajos maradékot tcluolban • · ··· ···· • · · · · · · ·*· »·♦··· • ···· · ···· · •·· · ···· ♦ ···
- 13 oldjuk, majd szárazra pároljuk, ezzel megkapjuk a klórvegyü í.etet színtelen olaj formájában. Ezt az anyagot használjuk - további tisztítás nélkül - a következő lépéshez.
A /IV/ képletű laktolból a fent leírt eljárással kapott klór-vegyület /5 g, 24,5 mmól/ THF-ban /60 ml/ készült oldatába kálium-terc-butibxidot /2,9 g, 25 ml/ juttatunk -70°C-on adagonként, nitrogénatmoszf érában. Az elegyet -70°C-on 1 óra hosszat keverjük, utána a reakciót ecetsav /5 ml/ hozzáadásával megállítjuk, majd a keveréket szobahőmérsékletre melegítjük. Az oldószert vákuumban elpárologtatjuk és a visszamaradó olajat C^C^-ben felvesszük, vizes NtiHCOg-mal mossuk, MgSO^alkalmazásával szárítjuk, végül szárazra pároljuk.
A visszamaradó olajat desztilláljuk, ily módon /111/ képleté vegyületet kapunk /2,7 g, 60%, f.p. 6O-68°/4 Torr/ színtelen olajként: NMR /CDC13/S 1.18 /s, 9H/, 2.28-2.39 /m, 1H/, 2.60-2.75 /m, 1H/, 4.08 /dd, J=6.0, 11.7 Hz, 1H/, 4.16 /dd, J=4.5, 11.7 Hz, 111/, 4.65-4.75 /m, 1H/, 4.85 /dd, >2.4, 4.8 Hz 1H/, 6.25 /dd, >2.4,
4.8 Hz, 1H/; 13C NMR /50.3 Mhz'l CDCiy 27.369, 31.662, 44.806, 66.146, 77.736, 78.756, 99.423, 145.772.
Analízis: Számított: C, 65.19; H, 8.75.
Talált: C, 65.51; H, 8.57.
4. példa
S’-O-pivaloil^’-jód-2* ,3-didezoxi-5-metil-uridin /la/
Timin /1,5 g, 12 mmól/ hexametil-diszilazánnal /40 ml/ készült szuszpenziójához klórt-trimetilszilánt /0,2 ml/ adunk, és a keveréket
- 14 • · ·« * ···* ·· · · · · · • · · · · · ·♦· • ···· · ···· · •·· · ·*·· « ··· visszafolyatás alkalmazása mellett, nedvesség kizárásával h vítjük 15 óra hosszat. A kapott tiszta oldatot vákuumban bepároljuk. A visszamaradó olajat xilolban /20 ml/ oldjuk és vákuumban szárazságig koncentráljuk. A visszamaradt tiszta olajat THF-ben /40 ml/ oldjuk és /111/ képletű dihidrofuránt /1,84 g, 10 mmól/ adunk hozzá, iiajd N-jód-szukcinimid /2,25 g, 10 mmól/ THF-ban /20 ml/ készült oldatát csöpögtetjük -15°C-on a reakcióélegybe és a keletkező sárga oldatot 90 percig -15°C-on keverjük. A reakciót vizes NaHCO^ adagolásával megállítjuk és az elegyet csökkentett nyomáson a THF eltávolításával koncentráljuk. A maradék olajat éterben felvesszük, vízzel és vizes nátrium-biszulfittal mossuk, MgSO^ alkalmazásával szárítjuk és vákuumban koncentráljuk, amikor is /la/ képletű vegyületet /4,1 g, 94%/ sárga olaj alakjában:
1NMR /CDC13/ <£ 1.18 /s, 9H/, 1.87 /s, 3H/, 2.2-2.4 /m, 2H/, 4.25 /dd, J=3.3, 12.0 Hz, 1H/, 4.2-4.3 /m, 1H/, 4.39 /dd, J=4.5, 12.0 Hz, 1H/, 6.18 /d, J=3.9 Hz, 1H/, 7.21 /s, 1H/.
5. példa /2S, 3R, 5S/-2-acetoxi-3-iód-5-pivaloil-oxi-metil-tetrahidrofurán /11/ /111/ képletű dihidrofurán /710 mg, 3,85 mmól/ C^Cl^ben /10 ml/ készített oldatához -20°C-on, nitrogénatomoszférában ecetSKvat /1,2 g, 20 mmól/, majd N-jód-szukcinimidet /877 mg, 3,85 nu.ól/ adunk. A reakciókeveréket -20°C-on 60 percig keverjük, utána éténél /50 ml/ hígítjuk, vizes NaHCO^-mal mossuk és MgSO^ alkalmazásával szárítjuk.
* · · ·
- 15 Az oldószerek elpárologtafásával a /11/ általános képlet körébe tartozó jód-acetát intermediert kapjuk enyhén sárga olaj alakjában: XH NMR /CDC13/ <S 1.16 /s, 9H/, 1.99 /s, 3H/, 2.2-2.35 /m, 2n/, 4.17 /d, J=4.2Hz, 2H/, 4.25 /d, J-4.5 Η , 1H/, 4.65 /m, 1H/, 6.3. /s, 1H/.
Ezt az anyagot tisztítás nélkül lehet további kémiai átalakításhoz alkalmazni.
6. példa /2R, 3R, 5S/-6-N~benzoil-9-/tetrahidro-2-jód-5-pivaloil-oxi metil-2-furanil/adenin /Ib/
6-N-benzoil-adenin /87 mg, 3,5 mmól/ hexametil-diszi)azinnal /15 ml/ készült szuszpenziójához klór-trimetil-szilánt /0,3 ml/ és ammónium-szulfátot /30 mg/ adunk, a keveréket 135°C hőmérsékleten, nitrogénatmoszférában 18 óra hosszat hevítjük.A kapott tiszi a oldatot vákuumban bepároljuk nedvesség kizárásával. A visszamaradt olajat xilolban /20 ml/ oldjuk és vákuumban szárazra koncentrá. juk. Az így kapott tiszta olajat és az előbb leírt eljárással nyert /11/ képletű jód-acetát intermediert 1,2-diklór-etánban /10 ml/ < ldjuk. Ehhez 1 mól ón-tetraklorid Cl^C^-vel /3,2 ml/ készült oldatát csöpögtetjük 20°C-on, és a kapott sárga oldatot -20°C hőmérsékleten 60 percig, majd utána - hűtőfürdő nélkül - 2 óra hosszat keverjük A reakciót vizes NaHCO^-mal megállítjuk és O^C^-vel hígítjuk. A keveréket szűrjük, a szerves fázist elkülönítjük, MgSO^ alkalmazá: ával szárítjuk, és szárazra koncentráljuk. A visszamaradó olajat szilika····
- 16 gélen kromatografáljuk, eluálószerként MeOH-t alkalmazunk, így /Ib/ képletű vegyületet kapunk /650 mg, k?>aL/ fehér hab firmájában: 1H NMR /CDC13/ <S 1.67 /s, 9H/, 2.4-2.6 /m, 2H/, 4.35-4.4 /m, 2H/, 4.78 /m, 1H/, 5.11 /m, 1H/, 6.46 /d, J=3.0 Hz, 1H/, 7.4-7.6 , m, 3H/, 8.0 /d, J=3.0 Hz, 2H/, 8.18 /s, 1H/, 8.98 /s, 1H/.
A reagensek megfelelő módosításával és a fent bemutatott kísérleti műveletek alkalmazásával az /1/ általános képletű intermediereket is előállíthatjuk.
II. Nukleozid származékok előállítása
A/ eljárás
7. példa l-/2,3-didezoxi- β> -D-glicerin-pent-2-eno-furanozil/-timin /D >T/; VI/
A 4. példa szerint előállított /la/ képletű vegyület '4,1 g,
11,3 mmól/ THF-ban /25 ml/ készült oldatához kálium-t-butoxí ί /1,7 g,
14,6 mmól/ THF-ben /5 ml/ készített oldatát adjuk 0°C hőmérsékleten 3 perc alatt és az elegyet hűtés nélkül 30 percig keverjük n trogénatmoszférában. A reakciót vizes NH^Cl-dal megállítjuk és a k ;veréket éterrel extraháljuk /200 ml/. A szerves fázist sósvízzel mos :uk, MgSO^ alkalmazásával szárítjuk. Az oldószer eltávolítása után a maradék olajat szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként • · · ·
MeOH-t használunk. l-/5-0-pivaloil-2,3-didezoxi-$ -D-gliceri) -pent-2-eno-furanozil/-timint kapunk /pivaloil D4T, 950 mg, 33%/ fehér szilárd anyagként, éter-CF^C^-ben könnyen átkristályosítva; o.p. 2O3°C /lit.2 2O6°C/:
NMR /CDCl3/<5 1.18 /s, 9H/, 1.89 /s, 3H/, 4.14 /dd, J=5.0, L .2 Hz, IH/, 4.38 /dd, J=3.7, 12.2 Hz, 1H/, 5.03 /m, 1H/, 5.92 /m, 11/, 6.27 /m, 1H/, 6.94 /m, 1H/, 7.14 /d, J=1.2 Hz, 1H/, 8.35 /széles 1H/.
A pivaloil D4T /800 mg, 2,6 mmól/ MeOH-ban /30 ml/ ké; zített oldatához nátrium-metoxid /560 mg, 10,4 mmól/ MeOH-ban készíiatt oldatát adjuk, és a keveréket 4 óra hosszat szobahőmérsékleten k verjük. Utána a reakciókeveréket Dowex 50x8-200 mesh ioncserélő gyantával kezeljük addig, hogy az oldat pH-ja 7,0 legyen. A keveréket szí rjük és a szűrletet vákuumban szárazra pároljuk, ily módon D4T terméket kapunk /600 mg, 100%/ fehér szilárd anyag formájában; o.p. 152°C;
XH NMR /D20/ 6 1.81 /s, 3H/, 3.74 /d, J=3.0 Hz, 2H/, 4.95 /s éles s, 1H/, 5.91 /d, J=5.9 Hz, 1H/, 6.42 /d, J=5.9 Hz, 1H/, 6.90 /s éles s, 1H/, 7.58 /s, 1H/.
Ez az NMR identikus a hiteles D4T NMR-vel.
J.-M. Vial, P. Agback, és J. Chattopadhyaya, Nucleosides & Nucleotides,
9, 245 /1990/.
- 18 B/ eljárás
8. példa ’, 3 ’-didezoxi-adenozin /DDA; VII/ /2R, 3R, 5S/-6-N-benzoil-9-/tetrahidro-2-jód-5-pivaloi>-oxi-metil-2-furanil/-adenin /6. példa; 150 mg, 0,37 mmól/ EtOH-vz 9:1 arányú keverékében /10 ml/ készült oldatát hidrogénezzük pali: dium/szén /10%, 80 mg/ katalizátor jelenlétében atmoszférikus nyomáson, 6 óra hosszat. A katalizátort celiten szűrjük és forró EtOH-val /5 r.l/ mossuk. A kombinált oldószereket elpárologtatjuk. A visszamaradó olajat szilikagélen szűrjük, eluálószerként C^C^/ŐZ MeOH-t hasz álunk, végül 6-N-benzoil-5’-0-pivaloil-2’,3’-didezoxi-adinozint /69 mg, 59%/ kapunk fehér, amorf por alakjában:
1NMR /CDC13/«S 1.14 /s, 9H/, 1.9-2.6 /m, 4H/, 4.27 /d, J=4.5 Η, 2H/,
4.4 /m, 1H/, 6.08 /q, J=6.9, 3.3 Η , 1H/, 7.91 /s, 1H/, 8.04 /., 1H/.
Az így kapott pivaloil DDA /69 mg, 0,16 mmól/ MeOH-ban 2 ml/ készült oldatához 25% nátrium-metoxid metilalkoholos oldatát /',5 ml/ adjuk. Az oldatot 25°C hőmérsékleten 8 óra hosszat keverjük, m.jd IN HC1 adagolásával óvatosan pH 7,0 értékre semlegesítjük. Vákuumban minden illékony anyagot eltávolítunk, és a maradékot C^g fordíi ott fázisú /reverse phase/ oszlopon tisztítjuk 8 psi nyomáson, elu lőszerként MeOH/víz 1:1 arányú keverékét alkalmazva. Ily módon DDA-t kapunk /15 mg, 39%/ amorf, fehér por alakjában:
• «
- 19 XH NMR /D20/ 1.9-2.6 /m, 4H/, 3.59 /q, J=12.6, 5.1 Hz 1H/, 3.78 /q, J=12.6, 3.OH , 1H/, 4.27 /m, 1H/, 6.08 /q, J=6.9, 3.3 Η 1H/, 7.91 z z /s, 1H/, 8.04 /s, 1H/.
Ez az NMR identikus a Bristol-Myers Squibb Company, Industrial Division által szolgáltatott DDA NMR-vel.
C/ eljárás
9. példa
2,2’-anhidro-l-/5’-0-pivaloil-3’-deeoxi- &-D-arabíno-furanozil/timin /VIII/
A 4. példa szerint előállított /la/ vegyület CHjClj-ben /100 ml/ készített oldatához 0°C hőmérsékleten, nitrogénatmoszférában !,8-diaza-biciklo-/5,4,Q7-undek-7-ént /4,2 g, 28 mmól/ adunk. Az elegyet 0°C hőmérsékleten 1 óra hosszat keverjük, 10% H^PO^-val és sósvíz :el mossuk, MgSO^ alkalmazásával szárítjuk, vákuumban koncentráljuk. A visszamaradó olajat szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként C' MeOH-t alkalmazunk. Ezzel a /Vili/ képletű vegyületet kapjuk /2,6 g, 48%/ fehér por formájában.
1H NMR /CDC13/ á 1.18 /s, 9H/, 1.95 /s, 3H/, 2.3-2.6 /m, 2H/, 3.90 /m, 2H/, 4.53 /m, 1H/, 4.54 /m, 1H/, 6.04 /d, J=5.7 Hz, 1H/, 7.18 /s, 1H/
10. példa
2,2’ -anhidro-l-/3-dezoxi- (i> -D-arabino-furanozil·/timin /XVII í./ /VIII/ képletü vegyület /800 mg, 2,6 mmól/ MeOH-ban készült oldatához CH^ONa IN metilalkoholos /10 ml/ oldatát adjuk, és a keveréket szobahőmérsékleten 4 óra hosszat nitrogénatmoszférát in keverjük, utána Dowex 50x8-200 mesh ioncserélő gyantával kezeljük addig, hogy az oldat pH értéke 7,0 legyen. A keveréket szűrjük, és a szűr letet szárazra pároljuk. A maradék olajat C^g fordított fázisú oszlopon tisztítjuk, eluálószerként víz/20% MeOH-t használunk 8 psi nyomás alatt; ily módon /XVIII/ képletü vegyületet /209 mg, 34%/ kapunk fehér por alakjában: UV max /H20/ λ 266 nm /€ 6500/; 1H NMR /CDgOD/ £ 1.69 /s, 3E/, 2.2-2.4 /m, 2H/, 3.06 /dd, J=5.3, 12.6 Hz, 1H/, 3.19 /dd, J-4.5,
12.6 Hz, 1H/, 4.22 /m, 1H/, 5.31 /dd, J=4.7, 5.7 Hz, 1H/, 5.99 /d, J=5.7 Hz, 1H/, 7.44 /s, 1H/.
11. példa
2’-tX--azido~2’,3’-didezoxi-5-metil-uridin /IXa, X5^/ /VIII/ képletü vegyület /400 mg, 1,3 mmól/ DMF-ben /4 ml/ készített oldatához nátrium-azid /253 mg, 3,9 mmól/ vizes /j ml/ oldatát adjuk és a keveréket 125°C hőmérsékleten, nitrogénal .aoszférában • 9 óra hosszat hevítjük. A reakciót szobahőmérsékletre hűtjük és az illékony anyagokat vákuumban eltávolítjuk. A visszamaradó olajat éterben felvesszük /50 ml/, vízzel, sósvízzel mossuk, MgSO^ alkalmazásával szárítjuk és szárazra pároljuk. A nyers anyagot szili tagélen kromatografáljuk, eluálószerként CH^C^/S/ MeOH-t alkalmazunk.
5’-0-pivaloil-2’-azido-2’,3’-didezoxi-5-metil-uridint kapunk z140 mg, 32%/ színtelen olaj alakjában.
1H NMR /CDC13/ £ 1.20 /s, 9H/, 1.91 /s, 3H/, 1.9-2.1 /m, 2H/, 4.23 /dd, J=2.7, 12.4 Hz, 1H/, 4.28 /m, 1H/, 4.39 /dd, J=4.9, 12.4 Hz, 1H/, 4.47 /m, 1H/, 5.73 /d, J=2.0 Hz, 1H/, 7.31 /s, 1H/, 9.82 /széles s, 1H/; 13C NMR /50.3 MHz, CDCiy cf 178.870, 164.922, 151.051, 135-235,
111.338, 91.466, 79.029, 64.109, 64.227, 39.149, 31.841, 27.414, 12.773: IR /tiszta/ γ 2110 cm’1.
max
5’-0-pivaloil-2’-azido-2’,3’-didezoxi-5-metil-uridint -ζ120 mg, 0,36 mmól/ MeOH-ban /5 ml/ készített oldatához IN CH^ONa MeOL-ban /1,5 ml/ készült oldatát adjuk és a keveréket szobahőmérsékleten 4 óra hosszat keverjük. A reakciót IN HCl-dal megállítjuk és az öleit pH-ját 8,0 értékre állítjuk be. Az illékony anyagokat vákuumban eltávolítjuk és a visszamaradó olajat szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként C^C^/őZ MeOH-t alkalmazunk; a 2’-azido-didezoxi-termél ?t /60 mg, 67%/ kapunk fehér szilárd anyag formájában, o.p. 140°C;
UV λ max /H90/ 268 nm / € 7911/; IR /KBr/ V 2135 cm-1; NMR z ’ · max /CD30D/4 1.61 /s, 3H/, 1.70 /ddd, J=2.4, 5.7, 13.6 Hz, 1H/, 2.0 ····
- 22 /ddd, J=6.5, 9.9, 13.6 Hz, 1H/, 3.43 /dd, J=3.0, 12.9 Hz, 1HZ, 3.71 /dd, J=2.7, 12.9 Hz, 1H/, 4.09 /m, 2H/, 5.58 /d, J=1.8 Hz, 11/, 7.77 /s, 1H/; 13C NMR /50.3 Hz, CD30D/ S 166.823, 152.549,
137.977, 111.168, 91.697, 83.193, 67.974, 62.913, 31.637, 12.742. Analízis: /C^H^N^. 1/2 H20/ Számított: C, 43.47; H, 5.07; N, 25.36.
Talált: C, 43.75; H, 4.86; N, 24.83.
D/ eljárás
12. példa
Az /1/ általános képletű intermedierekről eltávolítjuk a védőcsoportokat a korábbi példákban ismertetett hasítási módszerekkel, ily módon a /X/ általános képletű termékeket lehet előállítani. Ez ay eljárás különösen akkor értékes a /X/ képletű termékekkel kapcsolatban, ha βΐ jelentése purin bázis.
Claims (8)
- Szabadalmi igénypontok íí.V1. Eljárás /V/ általános képletű vegyület előállítási ra, melyben βΐ jelentése /XXI/ általános képletű pirimidinil- vagy /XXI]/ általános képletű purinil-csoport, a /XXI/ és /XXII/ képletekbenV jelentése amino- vagy hidroxicsoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy aminocsoport, azzal jellemezve, hogy a/ /1/ általános képletű vegyületet - a képletbenR jelentése pivaloil-, t-butil-difenil-szilil-, tri i.l- és 4-monometoxi-tritil-csoportok valamelyike;Y jelentése klór-, bróm- vagy jódatom valamelyike;B jelentése /XI/ általános képletű pirimidinil-csop rt vagy /KIT/ általános képletű purinil-csoport, e képletekbenX jelentése -NH- vagy -0-;r! jelentése hidrogénatom vagy védőcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport;3 ·R jelentese hidrogénatom vagy aminocsoport ··♦·- 24 kálium-t-butoxiddal reagáltatunk, amikor is valamely /XVI/ képletű vegyületet kapunk, és b/ a védőcsoportokat eltávolítjuk oly módon, hogy a /XVI/ kér letű vegyületet nátrium-metoxiddal kezeljük, így /VI/ képletű vég,illetet nyerünk.
- 2. Eljárás /VII/ általános képletű vegyület előállítására, melyben βΐ jelentése /XXI/ általános képletű pirimidinil- vagy /XXII/ általános képletű purinil-csoport, a /XXI/ és /XXII/ képletekbenV jelentése amino- vagy hidroxicsoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy ammocsoport, azzal jellemezve, hogy a/ /1/ általános képletű vegyületet - a képletbenR jelentése pivaloil-, _t>-butil-difenil-szilil-, trit; L- és 4-monometoxi-tritil-csoportok valamelyike;Y jelentése klór-, bróm- vagy jódatom;B jelentése /XI/ általános képletű pirimidinil-csoport vagy /XII/ általános képletű purinil-csoport, e képlete^ ben- 25 ·* · ···· « < « · • · « ··♦ • ···· · ··«· · ··«X jelentése -NH- vagy -0-:r! jelentése hidrogénatom vagy védőcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy aminocsoport hidrogenolízis-katalizátor jelenlétében, atmoszférikus n omáson hidrogéngázzal kezelünk, ily módon /XVII/ képletű vegyül tét kapunk;és b/ a védőcsoportokat eltávolítjuk oly módon, hogy a /XVII/ 1 épletű vegyületet nátrium-metoxiddal kezeljük, így /VII/ képlet’ vegyületet nyerünk.
- 3. Eljárás /IX/ általános képletű vegyület előállító ára, melybenB^ jelentése /XXI/ képletű pirimidinil-csoport,Z jelentése amino-, azido- vagy hidroxicsoport;a /XXI/ képletű pirimidinil-csoportbanV jelentése amino- vagy hidroxicsoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport azzal jellemezve, hogy a/ /la/ általános képletű pirimidinil-vegyületet - a képlet! en »« · *··· • · · 4 · · «·« • ···· * ·»«· « ··♦ · ···· · ··«- 26 R jelentése pivaloil-, t-butil-difenil-szilil-, trii il- és
- 4-monometoxi-tritil-csoportok valamelyike;Y jelentése klór-, bróm- vagy jódatom;B jelentése /XXI/ képletű pirimidinil-csoport, melybenV jelentése amino- vagy hidroxi-csoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilesöpört, l,8-diaza-biciklo/5,4,0/undek-7-énnel /DBU/ reagáltatunk melynek során /VIII/ általános képletű anhidrovegyületet kapunk;és b/ a /VIII/ képletű vegyületet N^, vagy OH anion-fél. ségek valamelyikével reagáltatjuk, majd nátrium-metoxiddal törté iő kezeléssel /IX/ általános képletű vegyületet kapunk.4. Eljárás /X/ általános képletű vegyület előállítás ra - a képletbenB jelentése /XXI/ általános képletű pirimidinil- va y /XXII/ általános képletű purinil-csoport, e képletekbenV jelentése amino- vagy hidroxiesoport;2 .R jelentese hidrogénatom vagy metilcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy aminocsoport azzal jellemezve, hogy /1/ általános képletű vegyületet, me;yben- 27 I ···· ν ··· • •4R jelentése pivaloil-, t-butil-difenil-szilil-, tri il- és 4-monometoxi-tritil-csoportok valamelyike;Y jelentése klór-, bróm- vagy jódatom valamelyike;B jelentése /XI/ képletű pirimidinil- vagy /XII/ ke >letű purinil-csoport, e képletekbenX jelentése -NH- vagy -0-;r! jelentése hidrogénatom vagy védőcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport;R jelentése hidrogénatom vagy aminocsoport, nátrium-hidroxiddal reagáltatunk, melynek során /X/ áltó J ános képletű vegyületet kapunk.
- 5. A 3. igénypont szerinti /IX/ általános képletű ví ;yület, melyben X jelentése aminocsoport.
- 6. Az 5. igénypont szerinti 2’-^-amino-2’,3’-didezc<i-5-metil-uridin.
- 7. A 3. igénypont szerinti /IX/ általános képletű v< ryület, melyben X jelentése hidroxicsoport.··<·
- 8. A 7. igénypont szerinti 3’-dezoxi-5-metil-uridin.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US66350491A | 1991-03-01 | 1991-03-01 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9200630D0 HU9200630D0 (en) | 1992-05-28 |
HUT61029A true HUT61029A (en) | 1992-11-30 |
Family
ID=24662095
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9200630A HUT61029A (en) | 1991-03-01 | 1992-02-26 | Process for producing nucleoside derivatives |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0501511A3 (hu) |
JP (1) | JPH0592970A (hu) |
KR (1) | KR920018068A (hu) |
CN (1) | CN1064681A (hu) |
AU (1) | AU1128692A (hu) |
CA (1) | CA2061942A1 (hu) |
FI (1) | FI920879A (hu) |
HU (1) | HUT61029A (hu) |
IE (1) | IE920657A1 (hu) |
IL (1) | IL101084A0 (hu) |
MX (1) | MX9200837A (hu) |
NO (1) | NO920715L (hu) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3346561A (en) * | 1965-10-24 | 1967-10-10 | Merck & Co Inc | Pyrimidine 3-deoxynucleosides |
WO1988008427A1 (fr) * | 1987-04-23 | 1988-11-03 | Rikagaku Kenkyusho | Derives de nucleosides et procede pour leur preparation |
US4900828A (en) * | 1988-05-12 | 1990-02-13 | Hoffmann-Laroche Inc. | Intermediate compounds and an improved procedure for the synthesis of 2',3'-dideoxycytidine |
-
1992
- 1992-02-18 JP JP4079421A patent/JPH0592970A/ja active Pending
- 1992-02-24 NO NO92920715A patent/NO920715L/no unknown
- 1992-02-25 KR KR1019920002917A patent/KR920018068A/ko not_active Application Discontinuation
- 1992-02-26 HU HU9200630A patent/HUT61029A/hu unknown
- 1992-02-27 FI FI920879A patent/FI920879A/fi unknown
- 1992-02-27 CA CA002061942A patent/CA2061942A1/en not_active Abandoned
- 1992-02-27 IL IL101084A patent/IL101084A0/xx unknown
- 1992-02-27 MX MX9200837A patent/MX9200837A/es unknown
- 1992-02-28 EP EP19920103473 patent/EP0501511A3/en not_active Withdrawn
- 1992-02-28 AU AU11286/92A patent/AU1128692A/en not_active Abandoned
- 1992-02-28 IE IE065792A patent/IE920657A1/en not_active Application Discontinuation
- 1992-02-29 CN CN92101207A patent/CN1064681A/zh active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FI920879A0 (fi) | 1992-02-27 |
IE920657A1 (en) | 1992-09-09 |
EP0501511A3 (en) | 1993-04-21 |
IL101084A0 (en) | 1992-11-15 |
HU9200630D0 (en) | 1992-05-28 |
KR920018068A (ko) | 1992-10-21 |
CA2061942A1 (en) | 1992-09-02 |
JPH0592970A (ja) | 1993-04-16 |
NO920715D0 (no) | 1992-02-24 |
EP0501511A2 (en) | 1992-09-02 |
FI920879A (fi) | 1992-09-02 |
AU1128692A (en) | 1992-09-03 |
NO920715L (no) | 1992-09-02 |
CN1064681A (zh) | 1992-09-23 |
MX9200837A (es) | 1992-09-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP7025064B2 (ja) | 4’-置換ヌクレオシド誘導体の立体選択的合成法 | |
HU199499B (en) | Process for producing 2',3'-dideoxy-2'-fluoronucleosides and pharmaceutical compositions comprising such active ingredient | |
JP3653292B2 (ja) | 5−メチルウリジンを用いる2’,3’−ジデヒドロ−3’−デオキシチミジン(d4T)の大量製造法 | |
JPH09502986A (ja) | コンホメーションが固定されたヌクレオシド類縁体 | |
US20090221811A1 (en) | Process for preparing gemcitabine and associated intermediates | |
EP0519464A1 (en) | Nucleoside derivatives and production thereof | |
JPH075626B2 (ja) | 0▲上2▼,2′‐アンヒドロ‐1‐(β‐D‐アラビノフラノシル)チミンの製造方法 | |
US5466787A (en) | Process for preparing AZT | |
EP0350292B1 (en) | Process for preparing 2'-deoxy-beta-adenosine | |
HUT61029A (en) | Process for producing nucleoside derivatives | |
JP4383126B2 (ja) | 4’−c−エチニル−2’−デオキシプリンヌクレオシドの製造法 | |
Cooperwood et al. | Synthesis of L-3′-hydroxymethylribonucleosides | |
HU209310B (en) | Process for producing deoxynucleozides | |
JPH09165396A (ja) | 1−β−D−アラビノフラノシルシトシンの製造方法 | |
EP0495225A1 (en) | Process for the preparation of 3'fluoropyrimidine nucleosides | |
JP2002293792A (ja) | ヌクレオシド又は糖のフッ素化誘導体の製造方法 | |
EP1550665A1 (en) | A process for the production of purine nucleoside compounds | |
AU610865B2 (en) | Process to produce 2',3'-dideoxynucleosides | |
JPH06135988A (ja) | ヌクレオシド誘導体 | |
JP2009519325A (ja) | 2’、2’−ジフルオロヌクレオシドと中間体の製造プロセス | |
JP2006022009A (ja) | 3−フルオロ−2,3−ジデオキシ−β−D−リボフラノシル型ヌクレオシド誘導体の製造方法 | |
JPH11322780A (ja) | ヌクレオシド誘導体とその製法 | |
JPH07157496A (ja) | デオキシヌクレオシドの製造法 | |
IE920656A1 (en) | Novel tetrahydrofuran intermediates | |
JPH01224390A (ja) | ヌクレオシド誘導体の製造方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |