HUT57811A - Aqueous starch misture for starching aminoplast resins - Google Patents

Aqueous starch misture for starching aminoplast resins Download PDF

Info

Publication number
HUT57811A
HUT57811A HU907032A HU703290A HUT57811A HU T57811 A HUT57811 A HU T57811A HU 907032 A HU907032 A HU 907032A HU 703290 A HU703290 A HU 703290A HU T57811 A HUT57811 A HU T57811A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
starch mixture
mixture according
starch
aminoplast resins
Prior art date
Application number
HU907032A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HU907032D0 (en
Inventor
Heinz Lehnert
Dieter Dormeyer
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6392937&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HUT57811(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HU907032D0 publication Critical patent/HU907032D0/hu
Publication of HUT57811A publication Critical patent/HUT57811A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L61/00Compositions of condensation polymers of aldehydes or ketones; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L61/20Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J161/00Adhesives based on condensation polymers of aldehydes or ketones; Adhesives based on derivatives of such polymers
    • C09J161/20Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Heat Sensitive Colour Forming Recording (AREA)
  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Description

A találmány tárgyát vizes keményitőkeverék képezi amonoplaszt-gyanták keményitésére, amely egy savból, egy oligoglikolból és/vagy oligoglikoléterből, egy polivinilalkoholból és/vagy egy részlegesen hidrolizált polivinilacetátból, egy emulgeátorból és egy tixotrop szerből áll. A találmány tárgyát képezi továbbá ennek a keveréknek az alkalmazása faanyagok kasirozására fóliával a hengeres forró-kasirozó eljárással.
A hengeres forró-kasirozó eljárásnál faanyagokra, igy forgácslapokra folyamatosan aminoplaszt-gyanta alapú ragasztót és egy keményítőt öntenek, majd kalanderben, megnövelt hőmérsékleten és nyomáson fóliát ragasztanak ezekre.
A technika állása szerinti keményítőkkel, igy például az EP-A-184646 számú európai szabadalmi leírás szerintiekkel, ennél az eljárásnál még bizonyos hátrányok lépnek fel. így a kalanderberendezés elhagyása után megfigyelhető, hogy a lap keskeny oldalairól a fólia leválik. A felragasztott fóliánál a ragasztó bizonyos idő múlva ridegséget idéz elő, ami a behatolt ragasztó kikeményedését jelzi. A kötés tapadása a fólia és a lap között kétségtelenül gyenge. A fólia könnyen leválik. Mindkét hatás elsősorban akkor lép fel, ha olyan ragasztót használnak', amely az eddig szokásos felületi ragasztóknál kevesebb formaldehidet tartalmaz, és például a formaldehid karbamid mólarány 1,4:1. Az EP-A-184646 számú európai szabadalmi leírásban a hengeres forró-kasirozó eljáráshoz olyan karbamid-formaldehid-formaldehid-gyantákat használnak, amelyekben a formaldehid/karbamid mólarány 1,4:1-2,2:1. Ezeknél azonban nem kívánt módon nagy a formaldehidkibocsátás .
A találmány feladata keményitőkeverék kidolgozása aminoplaszt-gyanták keményítőséhez, amellyel a hengeres forró-kasirozó eljárással faanyagok, igy forgácslapok fóliákkal elláthatók, anélkül, hogy a lap keskeny oldalairól a fóliák leválnának. Tökéletesíteni kell továbbá a fólia és a forgácslap kohézióját, abban az esetben is, ha l,4:l-nél kisebb formaldehid/karbamid mólarányu karbamid-formaldehid gyantákat használunk.
A találmány tárgyát vizes keményitőkeverék képezi aminoplaszt-gyanták keményitésére, amely a következő összetételű:
A/ 50-80 tömeg% egy- vagy többázisu szervetlen vagy i
szerves sav,
B/ 1-40 tömeg% oligoglikol és/vagy oligoglikoléter,
C/ 1-20 tömeg% polivinilalkohol és/vagy részlegesen hidrolizált polivinilacetát,
D/ 0,1-1,5 tömeg% emulgeátor, és
E/ 0,5-10 tömeg% tixotrop szer, emellett az A/, B/, C/, D/ és E/ komponensek mennyiségei 1OO tömeg%-ot tesznek ki, és a vizes keményítő- 4 -
keverék szilár.danyag-tartalmára vonatkoznak.
A találmány tárgyát képezi továbbá ezeknek a keményitőkeverékeknek az alkalmazása aminoplaszt-gyanták keményitésére, valamint faanyagok kasirozása fóliákkal a hengeres forró-kasirozó eljárással, a találmány szerinti keményitőkeverék felhasználásával.
A keverék komponenseit illetőleg a következőket jegyezzük meg.
A/ komponensként egy- vagy többázisu szervetlen vagy szerves savak felelnek meg. Előnyösen olyanokat használunk, amelyek pK -értéke 2 vagy ennél kisebb és amelyek vizben kielégítő módon oldódnak, igy a foszforsav, benzolszulfonsav, diklór-ecetsav}triklór-ecetsav vagy maleinsav. Előnyösen maleinsavat használunk, emellett ez a dikarbonsav anhidridje alakjában is alkalmazható. Az A/ komponenst a vizes keményitőkeverék szilárdanyag-tartalmára 50-80 tömeg%-ban, előnyösen 60-80 tömeg%-ban használjuk.
B/ komponensként megfelelnek az oligoglikolok vagy oligoglikoléterek vagy ezek keverékei. A találmány értelmében oligoglikolok azok a% oligomerek, amelyek etilénglikolból, propilénglikolból vagy 1,2-, 1,4-, illetve 2,3-butilénglikolból vezethetők le. Ezek az oligomerek a mindenkori glikol 2-10 egységéből állhatnak. Előnyösek azok az oligomerek, amelyek az etilénglikolból vezethetők le, ezek közül elsősorban a di-, tri-, tetraés penta-etilénglikolt kell említenünk.
• ·* · · · ··· ······ · · • · · · · · ·
Az oligoglikolok terminális hidroxicsoportjai lehetnek nem-éterezettek vagy rövidszénláncu alkoholokkal éterezve, emellett használhatók részlegesen vagy teljesen éterezett termékek. A lehetséges éterező komponensek a rövidszénláncu alkoholok, igy a metanol, etanol, izopropanol vagy butanol. AB/ komponenst a vizes keményitőkeverék szilárdanyag-tartalmára 1-40 tömeg%, előnyösen 1-3 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk.
C/ komponensként megfelel a polivinilalkohol vagy a részlegesen hidrolizált polivinilacetát vagy ezek keverékei. A polivinilalkohol a kereskedelemben például a Maviol^ /Fa. Hoechst/ megnevezéssel kapható. A részlegesen hidrolizált polivinilacetátnál a polivinilacetátban eredetileg jelenlévő észtercsoportoknak legalább az 50%-a, előnyösen 80%-a hidrolizált. A C/ komponenst 1-20 tömeg%, előnyösen 1-5 tömeg% mennyiségben használjuk.
0/ komponensként megfelelnek a nem-ionos, anionos vagy kationos emulgeátorok, igy például az EP-A-184646 számú európai szabadalmi leirás szerintiek. Előnyösen triizobutil-foszfátot használunk. A D/ komponenst 0,5-1,5 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk.
E/ komponensként megfelelnek a szokásos tixotrop anyagok, például az EP-A-184646 számú európai szabadalmi leirás szerintiek. Előnyösen xantánt, poliszacharidokat vagy poliakrilamidokat alkalmazunk. Az E/ komponenst a vizes keményitőkeverék szilárdanyag-tartalmára 0,5-10 • · · · · • ·· · · · ··· ········ · • · « ·« · ·
- 6 tömeg%, előnyösen 1-2 tömeg% mennyiségben használjuk.
Ezenkívül a vizes keményitőkeverék szilárdanyag-tartalmára legfeljebb 20 tömeg% mennyiségben még más, szokásos segéd- és adalékanyagokat, igy karbamidot, habzásgátlókat vagy fémsókat is használhatunk.
A vizes keményitőkeveréket úgy állítjuk elő, hogy az A/ -E/ komponenseket vizben tetszés szerinti sorrendben feloldjuk vagy diszpergáljuk, majd a keveréket vízzel hígítva a feldolgozás kívánt koncentrációjára beállítjuk. A vizes keményitőkeverék szilárdanyag-tartalma 20-60 tömeg%, előnyösen 30-50 tömeg%.
A faanyagok, amelyek a találmány szerinti eljáráshoz megfelelnek, például a forgácslapok, keményrostlapok, bútorlapok vagy egész gerendák.
A hengeres, forró-kasirozó eljárásban a faanyagokra fafurnér ragasztásához használatos aminoplaszt-gyanta alapú ragasztókba szokásos, önmagában ismert aminoplaszt-rágasztógyanták. Előnyösen karbamid-formaldehid-gyantákat használunk. Ezekben a formaldehid/karbamid mólarány általában 1,0:1,0-1,5:1,0, előnyösen 1,0:1,0-1,4:1,0, elsősorban 1,0:1,0-1,35:1,0. A karbamid-formaldehid-gyanták a szilárd gyantára számítva 0,8-3 tömeg%
1- 4 szénatomos alkohollal, igy metanollal, etanollal vagy
2- 4 szénatomos diolokkal, igy dietilén-glikollal, propilén-glikollal vagy butilén-glikollal éterezve lehetnek. A viszkozitásuk 600-10.000 mPas, előnyösen 1000^10,000, első- sorban 1500-3000 mPas.
····· ·· *· • · · · · • ·* ··· ··· • ······ · · • · · ·« ·«
- 7 A fóliák, amelyekkel a faanyagokat a találmány szerinti eljárásban bevonjuk, a szokásos, önmagában ismert, tekercselhető felületi anyagok. Ilyenek például a hőre lágyuló fóliák, igy a PVC-fóliák, ABS-fóliák /akrilnitril-butadién-sztirol-fóliák/ vagy polisztirolfóliák, valamint a papirbázisu fóliák, igy a melaminfiÍrnek, az alapozó- és dekorfilmek, készeifektusu fóliák vagy DAP-fóliák /diallil-ftalát-fóliák/. Erre a célra használhatók azonban tekercselhető rétegelt müanyaglemezek is. Ezek hordozó- és dekorpapirokból készített laminált lapok, amelyeket tiszta poliésztergyantával átitatnak, majd a rétegeket szorosan összepréselik és kikeményitik.
Fafurnérként a szokásos furnérlemezek szolgálnak, amelyeket hasított vagy hámozott furnérok alakjában a mindenkor szükséges fafajtákból állítunk elő.
A faanyagoknak fóliákkal való kasirozásához a találmány szerinti hengeres, forró-kasirozó eljárással, először bepermetezzük a fóliát 5-30 g/m2, előnyösen 10-20 g/m találmány szerinti keményítővel, majd megszaritjuk. A faanyag felületére a kasirozáshoz 30-80 g/m2, előnyösen 40-60 g/m aminoplaszt-gyantát hordunk fel, majd fütött hengerrel, körülbelül 0,2-0,8 N/mm2 nyomással a keményitőoldattal kezelt fóliát a gyantával bekent felületre préseljük. A préselési hőmérséklet általában 15O-2OO°C. Ez a hőmérséklet azonban változhat tág határok között, ami többek között függ az alkalmazott anyagoktól.
i • •««V ·· · · • « · · · • ·« · ·· ··· • ·«*··· · · • ♦ · ·« »·
- 8 így az eljárás végezhető szobahőmérsékleten is.
A faanyag előretolási sebessége a kasirozási folyamatnál általában 25-30 m/perc.
A legelőnyösebb esetre, amikor a keményítőt nem a fóliára, hanem mint az aminoplaszt-gyantát, a faanyagra visszük fel, szintén a fenti feltételek érvényesek. Ilyenkor azonban a fafelület bekenése után a felvitt aminoplaszt-gyantát először megszáritjuk, majd a találmány szerinti keményítővel kezeljük és végül a keményítőt nem tartalmazó fóliával összepréseljük.
A találmány szerint előállított vizes keményítőkeverékekkel sikerül az előretolási sebességnek és a préselési időnek a gyakorlatban megkívánt értékeit betartani. A találmány szerinti eljárásban pontosan az összepréselés időpontjában gyorsan és bensőségesen keveredik a ragasztószer és a keményítő, ami gyors kikeményedést eredményez. A találmány szerint előállított keményítő a fólia, illetve a furnér, illetve a mindenkori ragasztóréteg felületét egyenletesen megnedvesiti. A szélekről a fólia nem jön föl, szilárdan tapad a faanyag felületére. A találmány szerinti eljárással előállított faanyagok igen jó minőségűek. Víz- és nyomásállók és optikailag kifogástalan felülettel rendelkeznek.
A találmány szerinti eljárás kiviteli módját a példák szemléltetik.
Az 1. táblázatban megadott komponensek összekeverésével állítjuk elő a mindenkori vizes keményitőkeverékeket.
· 44 4 « 4 • · ♦ «
4*
I *··«4··4· • 444444 ·· • · · · · · ·
- 9ο
Egy 15 mm vastag forgácslapra 39 g/m mennyiségben olyan karbamid-formaldehid-gyantát permetezünk, amelyben a formaldehid/karbamid mólarány 1,35:1, viszkozitása 4700 mPas /20°C-on/, szilárdanyag-tartalma 68 tömeg% és 0,8 tömeg% metanollal és 1 tömeg% etilén-glikollal éterezve van. Erre permetezzük a mindenkori vizes keményítőkévereket 3,9 g/m mennyiségben.
A hengeres forró-kasirozás szerint az igy kezelt 7>O felületre 35 g/mz tömegű papirfóliat ragasztunk, 140 C préselési hőmérsékleten, 0,5 N/mm nyomással és 2 mp préselési idővel. A gélképződés idejének meghatározására előállítunk egy keveréket 100 g karbamid-formaldehid-gyantából és 10 g keményítőből. Az eredményeket a 2. táblázat szemlélteti. Mig a ragasztás polivinilalkoholt nem tartalmazó keményítővel /1. 8. kísérlet/ a feldolgozásnál a széleken erős leválást mutatott, ez nem következett i
be, ha polivinilalkoholt adtunk a ragasztóhoz.
i
- 9/a• · · · · • · · · · * · « ··· ·«· • ···♦·· · * • · · · · ·
in m in in m o m in
r- O 10 o> rd r- cn
K ·. K K K
Γ- in o CP 00 sr 00
ΙΟ IO r— in in r* r- in
pl
N '<0 rd Λ M0 P· <0
Λ Ό -P ·Η tP <0 B -~ X
I tn κ0 Ό -NH tP Λ 4J — <0 »<0 X tP
Ό tn.-— B tp 'Φ —. X
ÍX~— O tP P -P>
Ο P X Φ •H N Eh to
I '<0 Φ tP
P O Ρ»
I •H > •H
I rH <0 rH o -Hí tp •Η O -c 44 tp tP O (P •H rH rH 0 Ο 44 > — <0 tP w —
I rH '<0 <0 X Ό
<P ιο σι 10 o o rd σ> ·» k£>
rH rH rd rd
K
o o o o
1 B 1 B 1
3 3 ;3‘ 1
Ή •H Ή B Ό
N Ό N TJ N Ό 3 -H
ιφ ·Η m ιφ ·η m «Ο -H in •Η P in
C P CM C P <N d P CM 0 0 cm
tp 0 “ tP 0 - tP 0 - 1—1 i—1 -
<0 rH rH Hl Η H (0 i—1 rH <0XH
S 44 1 S X 1 S 44 1 i X 1
d d d d
'<0 '<0 '<0 '<0
4-> cn 4J pi r- 4J rn
d - c - d ' d
<0 O <0 O <0 O <0 O
X X X X
O o o cn
*►
m r* ιο
f“d rd rd rH
K
o o o o
1 1 3 1
E B I—1 B
3 P> 3 <0 pl 3
•H '(0 •Η Ό 1 '<0 •Η Ό
N UH N -H B UH N -H
ιφ .-1 in 'Φ P 3 rd m ιφ P in
3 3 CM d 0 O •H 3 CM d 0
IP N tp rH - rH N tP rH *
(0 (0 rd <0 44 rH '<0 ω rd <o 44 h
s S 1 X 1 S i
—.
CM
Ό
1 -H
44 É d d
<0 (0 '<0 '10 '<0
•»d CO p> o Ρ» pj cn
rd rd d - d d -
0 -H o <0 rH <0 o <0 O
X P X X X
o
CM rH rH
ιο ID kO <P cn σι σι
·» ·»
o o O o o o o
III III
d C d 1 1 £5 d 3
ιφ d ιφ ιφ
rH rd rH »φ «—1 r—1 rH
•H rH •r| rd H rH rH rH rd 1—1 •H rd •H rH •rd rH
Ρ» 0 io p> 0 m P> O r~ •H 0 io •<d 0 cn P> 0 CM P> 0 CM pi O io
Φ 44 ' Φ 44 - Φ 44 - Ρ» 44 - Ρ» 44 - Φ 44 - Φ 44 - Φ 44 -
•H •Η O •Η ·Η O •H •Η O Φ •Η O Φ •H O •H •rd rd •H -H rH H •Η O
P rH P rH P rH •H rH •H rH P rd P r—1 PH
tP Eh tP Eh tP Q tP Q tP Eh tP Eh tP EH tP
1 > 1 > > <0 1 > >
10 Ό <0 Ό (0 Í0 <0
<0 •H 10 -H P 10 •H C0
d P d P rH 0 o d P CM d r*
•H tD •Η Ό - UH - •H Ό K •rd K.
Φ •H (N Φ -H in N IO Φ •H o Φ in
rd x: ro rH Jd CM 10 rH rH .d co rd CO
<0 d (0 d O (0 d <0
S (0 S <0 X 1 S (0 s
rd CM co in
I >
I 10 Ό
1 > P > ω ·η
P <0 ID iO 10 CM d p ^3*
Ό (0 rH 10 -Η Ό
rH Pl CM 44 P> φ -H CM
44 Φ rd Η Φ rd rH jd
H u P O <0 d
Q Φ Eh Φ 2 <0
Γ—
I ·
Φ (0 00 N (Ö (A .0 m :0
1/ Enulgeátorként minden esetben etilén-oxid és oktil-fenol nem-ionos kondenzációterméke szolgált.
2/ A poliakrilamid kb. 6χ10θ molekulatamegü, 3 taneg% akrilsawal kopolimerizált, semlegesített termék.
3/ Habzásgátlóként minden esetben egy triizobutil-foszfát alapú tennék szolgált.
«··· · <« ··· • 4
&
in CM
Ό Ό Ό Ό Ό Ό Ό
•m C Φ tn •ΓΊ -ΓΊ S £t •m s •m s •m § •m s
tn tn & tn In tn Ό
•rí •H •H •H •H •H •H -m
Ό Ό Ό Ό Ό
•m •m •rí •m ΤΊ
C /11 s s s
SL tP tn Ό tn tn tn Ό Άθ
•H •H -m •H •H •H •m ·η
3 33 3 3
Ό -í—1 •Η ·Η •rH Ή
•m tn tn tn tn
Ό) \φ \φ
C tn r—I <—1 rH r~4 Γ—Ι
Φ-Η Φ Φ O) Φ -Η φ
tnO H •H *H •Η Ό
•H -m Λ Λί 5 Λί *ΓΊ
I
•rí (0 •H
1O
3§ N 'Φ $ φ u ίδ^θο Μ N 04 tn
N 'Φ ·· tn m +J pl < H 10 £
IS •H U) 'Φ
Ό Ό Ό
•rí •η •ο
α C C
φ φ Φ
tn tn tn
Η •Η •Η
Ό τη Ό •m Ό •Γη
ί tn S* tn Í> tn
•Η •γΗ Η
rd n m

Claims (10)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Vizes keményitőkeverék aminoplaszt-gyanták keményitésére, azzal jellemezve, hogy a következő komponenseket tartalmazza:
    A/ 50-80 tömeg% egy- vagy többázisu szervetlen vagy szerves sav,
    B/ 1-40 tömeg% oligoglikol és/vagy oligoglikol-éter,
    C/ 1-20 tömeg% polivinilalkohol és/vagy részlegesen hidrolizált polivinilacetát,
    D/ 0,1-1,5 tömeg% emulgeátor, és
    E/ 0,5-10 tömeg% tixotrop anyag, emellett az A/, B/, C/, D/ és E/ komponensek mennyiségei 100%-ot tesznek ki, és a mennyiségi adatok a vizes keményitőkeverék szilárdanyag-tartalmára vonatkoznak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti keményitőkeverék, azzal jellemezve, hogy C/ komponensként polivinilalkoholt tartalmaz.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti keményitőkeverék, azzal jellemezve, hogy C/ komponensként részlegesen hidrolizált polivinilacetátot tartalmaz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti keményitőkeverék, azzal jellemezve, hogy C/ komponensként olyan '< · Ί
    - 12 ·« · ·· ··· ·· részlegesen hidrolizált polivinilacetátot tartalmaz, amelyben az eredetileg jelenlévő észtercsoportoknak legalább 50%-a hidrolizálva van.
  5. 5. Azl-4. igénypontok bármelyike szerinti keményitőkeverék, azzal jellemezve, hogy olyan részlegesen hidrolizált polivinilacetátot tartalmaz, amelyben az eredetileg jelnlévő észtercsoportoknak legalább 80%-a hidrolizálva van.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti keményitőkeverék felhasználása aminoplaszt gyanták keményitésére.
  7. 7. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti keményitőkeverék felhasználása karbamid-formaldehid gyanták keményítősére.
  8. 8. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti ke- ményitőkeverék felhasználása 1,0:1-1,5:1 formaldehid/karbamid mólarányu karbamid-formaldehid-gyanták keményitésére.
  9. 9. A keményitőkeverék felhasználása a 6-8. igénypontok bármelyike szerintiaanyagok kasirozásához fóliákkal, a hengeres forró-kasirozó eljárás szerint.
  10. 10. Eljárás faanyagok forró-kasirozására fóliákkal és ragasztószerként aminoplaszt-gyantákkal, azzal jellemezve, hogy áz aminoplaszt gyantákat az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti keményítővel kikeményitjük.
HU907032A 1989-11-06 1990-11-05 Aqueous starch misture for starching aminoplast resins HUT57811A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3936855A DE3936855A1 (de) 1989-11-06 1989-11-06 Waessrige haertermischung zur haertung von aminoplast-harzen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU907032D0 HU907032D0 (en) 1991-05-28
HUT57811A true HUT57811A (en) 1991-12-30

Family

ID=6392937

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU907032A HUT57811A (en) 1989-11-06 1990-11-05 Aqueous starch misture for starching aminoplast resins

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0427058B1 (hu)
AT (1) ATE109180T1 (hu)
DE (2) DE3936855A1 (hu)
FI (1) FI905490A0 (hu)
HU (1) HUT57811A (hu)
PL (1) PL164656B1 (hu)
YU (1) YU47381B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19603988A1 (de) * 1996-02-05 1997-08-07 Basf Ag Zweikomponenten-Leimsystem für die Herstellung von Brettschichtholz
EP1136537A1 (en) * 2000-03-20 2001-09-26 Akzo Nobel N.V. Adhesive system
DE102015103514B4 (de) 2015-03-10 2019-05-09 Fritz Egger Gmbh & Co. Og Verfahren zur Herstellung eines Laminates, Laminat erhältlich nach dem Verfahren, Verwendung eines Härters für Aminoplastharze zur Herstellung solcher Laminate

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3439929A1 (de) * 1984-11-02 1986-05-07 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Haerter fuer aminoplast-harze, seine verwendung bei der kaschierung und funierung von holzwerkstoffen sowie verfahren zum kaschieren und funieren von holzwerkstoffen

Also Published As

Publication number Publication date
ATE109180T1 (de) 1994-08-15
PL287632A2 (en) 1992-01-13
PL164656B1 (en) 1994-08-31
EP0427058B1 (de) 1994-07-27
YU47381B (sh) 1995-01-31
FI905490A0 (fi) 1990-11-06
HU907032D0 (en) 1991-05-28
EP0427058A3 (en) 1992-04-29
YU209690A (sh) 1993-10-20
DE3936855A1 (de) 1991-05-08
EP0427058A2 (de) 1991-05-15
DE59006587D1 (de) 1994-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070298274A1 (en) Adhesive system and method of producing a wood based product
RU2270222C2 (ru) Способ склеивания материалов на основе древесины
EP2032656B2 (en) Adhesive system and method of producing a wood based product
US3620899A (en) Decorative laminate back coated with a polyvinyl acetate composition
RU2475506C2 (ru) Импрегнирование гибридными смолами
NZ330691A (en) A bonding-agent composition and its use, and a method of producing particle boards using tanins and acidic ammonium salts
EP1062290A1 (en) Foamed resin adhesive and the use thereof of glueing wood based panels and boards
US3361585A (en) Water resistant adhesives based on acetoacetate esters of starch
US2821497A (en) Edge-surfaced woody product
EP2731976B1 (en) Adhesive system
US20030079832A1 (en) Method of gluing wood based materials
HUT57811A (en) Aqueous starch misture for starching aminoplast resins
US3684649A (en) Resin-impregnated tissue overlays
EP2872583B1 (en) Adhesive system
JPH11210325A (ja) 窓台及びその製法
JP3076582B2 (ja) 接着剤組成物
JP2001354935A (ja) 単板化粧合板用接着剤組成物および該接着剤を用いた単板化粧合板
JPS609737A (ja) 積層板の製法
RU2042007C1 (ru) Способ изготовления декоративно-защитной пленки
JPS6227107A (ja) パ−チクルボ−ド
JPH11151702A (ja) 木質板およびその製造方法
CN103724617B (zh) 一种端羧基聚酯-酰胺-醚水乳液的制备方法和应用
JPH0343980B2 (hu)
WO2010051451A1 (en) Waterborne adhesive compositions for use in bonding to fire retardant treated wood and wood composites
JPH0379302A (ja) オーバーレイ木質集成板の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
DFA9 Temporary protection cancelled due to abandonment