HUT56832A - Process for producing 2-hydroxyquinoxaline derivatives - Google Patents
Process for producing 2-hydroxyquinoxaline derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- HUT56832A HUT56832A HU91614A HU61491A HUT56832A HU T56832 A HUT56832 A HU T56832A HU 91614 A HU91614 A HU 91614A HU 61491 A HU61491 A HU 61491A HU T56832 A HUT56832 A HU T56832A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- hydroxyquinoxaline
- phenylenediamine
- reaction
- derivative
- temperature
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D241/00—Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings
- C07D241/36—Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings condensed with carbocyclic rings or ring systems
- C07D241/38—Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings condensed with carbocyclic rings or ring systems with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atoms
- C07D241/40—Benzopyrazines
- C07D241/44—Benzopyrazines with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to carbon atoms of the hetero ring
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Korábban már ismertettek egy eljárást (C.A. 88., 121243g /1978/), amelynél glioxilsavat és o-fenilén-diamint reagáltatnak -10 °C hőmérsékleten dimetil-formamid oldószerben. Egy japán szabadalmi közzétételi leírásban (K0K0KU No. 1-61105 /1989/) is ismertettek egy olyan módszert, amely szerint glioxilsavat és o-fenilén-diamint reagáltatnak egy alacsonyabb alifás alkoholban hangyasav vagy ecetsav katalizátor jelenlétében.
Az olyan eljárás azonban, amelynél dimetil-formamidot használnak oldószerként, ipari méretű gyártásra nem kielégítő, mert az oldószer egyrészt drága, másrészt pedig magas a forráspontja és ennek megfelelően különleges reakcióberendezést igényel, valamint az oldószer visszanyerése is nehézségekkel jár. Úgyszintén, abban az eljárásban, amelynél hangyasav vagy ecetsav katalizátort használnak, nehézséget okoz a tiszta, katalizátormentes oldószer (az alacsonyabb szénatomszámú alifás alkohol) visszanyerése, valamint nehéz a savkatalizátornak a kinyerése a 2-hidroxi-kinoxalin-származékok leszűrése után visszamaradó szűrletből. Ilymódon, a hagyományos módszereknek igen nagy hátrányai vannak az ipari méretben történő gyártás szempontjából.
Ennek megfelelően, kívánatos volt tehát olyan gyártási eljárás kifejlesztése, amelynél a kihozatal csökkenése nélkül megvalósítható az oldószer könnyű visszanyerése.
A jelen találmány feltalálói kidolgoztak egy eljárást a 2-hidroxi-kinoxalinnak, amely helyettesítve lehet egy vagy több, a halogénatomot, alacsonyabb szénatomszámú alkil és alacsonyabb szénatomszámú alkoxi csoportokat tartalmazó szubsztituensek közül választott helyettesítővel (amely vegyületekre a következőkben, mint 2-hidroxi-kinoxalin-származékokra hivatkozunk, ideértve magát a 2-hidroxi-kinoxalint is), az előállítására, amikor is savkatalizátor alkalmazása nélkül érnek el a technika korábbi állása szerint ismert eljárásokhoz képest nagyobb kihozatalt. Ebben az eljárásban az o-fenilén-diamint, amely helyettesítve lehet egy vagy több , a halogénatomot, alacsonyabb szénatomszámú alkil és alacsonyabb szénatomszámú alkoxi csoportokat tartalmazó szubsztituensek közül választott helyettesítővel (amely vegyületekre a következőkben, mint o-fenilén-diamin-származékok-ra hivatkozunk, ideértve magát az o-fenilén-diamint is), fokozatosan,' kis részletekben adagolják a glioxilsavnak alacsonyabb szénatomszámú alifás alkoholban készített oldatához, amikor is az o-fenilén-diamin és a glioxilsav reakcióba lép egymással.
A jelen találmány szerinti eljárásban igen könnyen viszszanyerhető az oldószer, tekintve, hogy savkatalizátort'nem használnak és így a találmány tárgyának az ipari megvalósítása előnyökkel jár.
A jelen találmány szerinti eljárásban alkalmazott ala4
Alacsonyabb szénatomszámú alkoholként, amelyet a jelen találmányban alkalmaznak oldószernek, megemlíthető például a metanol, etanol, propanol, izopropanol, butanol és ezeket az alkoholokat, valamint a vizet is tartalmazó oldószerkeverék.
Oldószerkeverékek esetében előnyben részesítendők azok, amelyek 1 tömegrész alkoholra számítva legfeljebb 0,5 tömegrész vizet, illetve előnyösen 1 tömegrész alkoholra számítva legfeljebb 0,3 tömegrész vizet tartalmaznak. A felhasznált oldószermennyiség tekintetében ugyan nincsenek különösebb korlátozások, mégis célszerű 1 mól o-fenilén-diamin-származékra számítva 500-1000 ml mennyiségű oldószert alkalmazni, mert a reakciósebesség lassúvá válik, ha nagy mennyiségű oldószert használunk.
A jelen találmány szerint használt o-fenilén-diamin-származékok fogalmába értendő maga az o-fenilén-diamin és ennek egy vagy több, halogénatommal, alacsonyabb szénatomszámú alkil és alacsonyabb szénatomszámú alkoxi csoporttal helyettesített változata is. Az előnyös helyettesítők közé tartozhatnak a klóratom, 1-4 szénatomszámú alkil csoport és 1-4 szénatomszámú alkoxi csoport. Az o-fenilén-diamin-származékok előnyben részesített példái között megemlíthető az o-fenilén-di'amin, a 4,5-diklór-o-fenilén-diamin, a 4,5-dimetil-o-fenilén-diamin és a 4,5-dimetoxi-o-fenilén-diamin.
A jelen találmány szerinti eljárásban előállított 2-hidroxi-kinoxalin-származékok magukba foglalják magát a 2• · · · · ·· • · · ·· · ··· ·· · ··
-hidroxi-kinoxalint is, valamint az olyan 2-hidroxi-kinoxalint, amely a halogénatom, az alacsonyabb szénatomszámú alkil és az alacsonyabb szénatomszámú alkoxi csoportok közül egy vagy több szubsztituenssel helyettesítve van. Az előnyben részesített szubsztituensek lehetnek a klóratom, az 1-4 szénatomszámú alkil és az 1-4 szénatomszámú alkoxi csoportok. A 2-hidroxi-kinoxalin-származékok előnyös példáiként a
2-hidroxi-kinoxalin , a 2-hidroxi-6,7-diklór-kinoxalin, a 2-hidroxi-6,7-dimetil-kinoxalin és a 2-hidroxi-6,7-dimetoxi-kinoxalin említhetők meg.
A glioxilsav alkalmazható kristályos formában vagy vizes oldatként és - bár a mennyiségére vonatkozóan nincsenek különösebb korlátozások - célszerű az o-fenilén-diamin-származékra számítottan 0,8-1,3 molarányban való felhasználása.
A reakció -20 és 50 °C közötti, előnyösen -5 és 20 °C közötti és még célszerűbben -2 és 5 °C közötti hőmérsékleten megy végbe.
A jelen találmány szerinti eljárásban az o-fenilén-diamin-származékot kristályos alakban vagy egy oldószerben - előnyösen a fentiekben ismertetett alacsonyabb szénatomszámú alkoholokban - oldott formában kis részletekben adagolják be. Mivel ebben az esetben hőfejlődés következik be, a hozzáadást úgy kell végrehajtani, hogy az előbbiekben említett hőmérsékleteket fenntartsuk. Az adagolás előnyös időtartama 1-6 óra, ez azonban függ a reakcióhómérséklettől és más tényezők tői is. Az egy időegység (egy perc vagy egy óra) alatt beadagolandó o-fenilén-diamin-származék mennyisége lehetőleg legyen azonos.
Minthogy a jelen találmány szerinti eljárással nagy tisztaságú termékek állíthatók elő, ezeknek a tisztítása, mint például az aktívszenes kezelésük vagy az átkristályosításuk, nem szükséges.
Tehát a jelen találmány szerint a kívánt termékekeket nagy tisztasági fokkal és nagy kihozatali hányaddal lehet előállítani annak következtében, hogy az o-fenilén-diamin-származékot fokozatosan végzett adagolással reagáltatják az alacsonyabb szénatomszámú alkoholos oldatban levő glioxilsavval. Emellett, mivel nem használnak savkatalizátort, az oldószer könnyen visszanyerhető, ami iparilag előnyös gyártást tesz lehetővé.
A jelen találmány hatékonyságát részletesebben néhány következő példa mutatja be, azonban a találmányt ezek a példák nem korlátozzák.
1. példa .
Egy reakcióedénybe 97,2 g 40 %-os glioxilsav lett betöltve, amelyhez 250 ml metanol lett adva és keverés közben 0 és -4 °C közötti hőmérsékletre lett lehűtve.
Ugyanezen a hőmérsékleten fokozatosan hozzá lett adagolva állandó keverés mellett 55,2 g 98 %-os tisztaságú o-fenilén·· · ·· ··· · ···· · • ··· ·· · ·· ····· · · · ··· ·· ·· ··· · ·
- 7 -diamin kristályos anyag 2 óra alatt. Ezután a reakcióelegy további 2 óra hosszat kevertetve lett ezen a hőmérsékleten, hogy a reakció végbemenjen.
A reakció befejeződése után, a termék ezen a hőmérsékleten le lett szűrve, át lett mosva 50 %-os metanollal, majd megszárítva, a kívánt célterméket, a 2-hidroxi-kinoxalint 66,5 g mennyiségben állították elő.
A nemzetközi szabványoknak megfelelően nagyteljesítményű folyadékkromatográfiás módszerrel meghatározva, a céltermék tisztasága 99,6 % volt. Az o-fenilén-diamin mennyiségére vonatkoztatott kitermelés értéke pedig 90,6 %. A kapott termék olvadáspontja 268-270 °C volt.
2. példa .
Az 1. példában leírt azonos reakciót és utókezelést végrehajtva, de metanol helyett etanolt használva, a 2-hidroxi-kinoxalin céltermék 66,3 g mennyisége lett kinyerve, ami 90,2 %os kitermelésnek felelt meg. A céltermék tisztasága 99,4 % és az olvadáspontja 268-270 °C volt.
1. összehasonlító példa.
Egy reakcióedénybe 55,2 g 98 %-os tisztaságú o-fenilén-diamin lett betöltve, amelyhez 250 ml.metanol lett adva és le lett hűtve 4-6 °C hőmérsékletre. Ehhez cseppenként 97,2 g 40 %-os glioxilsavat adtak 2 óra alatt ugyanezen a hőmérsékleten. A beadagolás után a reakciókeverék ugyanezen a hőmérsékleten kevertetve volt 30 percig, majd a hőmérséklet 50 °C-ra való • ·· · · ♦ ·· ··· · » ·· · · • ··· ·· · ·· ·«··· · · · ··· ·· ·· ··· ··
- 8 emelése után, ezen a hőmérsékleten a keverés tovább lett folytatva 1 óra hosszat. A reakcióelegy le lett hűtve szobahőmérsékletre, majd le lett szűrve és meg lett szárítva. így 56,0 g 2-hidroxi-kinoxalin céltermék lett kinyerve, aminek a kihozatala 71,6 %, a tisztasága 93,4 % és az olvadáspontja 266— -268 °C volt.
2. összehasonlító példa.
Az 1. összehasonlító példa szerint beadagolt metanolhoz még 1,5 ml ecetsavat is adva, a reakciót és az utókezelést egyébként a továbbiakban az 1. összehasonlító példában ismertetett módon végezték el. így 60,9 g 2-hidroxi-kinoxalin céltermék lett kinyerve, aminek a kihozatala 80,0 %, a tisztasága 96,0 % és az olvadáspontja 267-269 °C volt.
. példa .
Egy reakcióedénybe 2,7 liter 80 % tömegarányú metanol-víz elegy lett töltve és keverés közben le lett hűtve -2 és 2 °C közötti hőmérsékletre. Ehhez azután fokozatosan hozzá lett adagolva 1,4 kg 50 %-os vizes glioxilsav-oldat. Ezt követően el lett készítve 0,98 kg o-fenilén-diaminnak 4,5 liter 80 % tömegarányé metanol-víz elegyben levő oldata, ami fokozatosan 3 óraalatt be lett adagolva a reakcióedénybe. Az így kapott reakcióelegy még további 0,5 óra hosszat kevertetve volt ugyanazon hőmérsékleten, hogy a reakció teljesen lejátszódjon. A reakció befejeződése után a reakcióelegy pH értékét 6,5-re állították be vizes alkálioldatot használva és a tér• ·· · · * ·· ··· « *··· · • · ·· ·· · ·· mék ki lett szűrve. A kiszúrt anyagot 1 liter 60 % tömegarányú metanol-víz eleggyel átmosták, majd megszárították. így 1223 g 2-hidroxi-kinoxalin céltermék lett kinyerve, aminek a tisztasága 99,6 %-os volt. Az o-fenilén-diaminra vonatkoztatott kihozatal 93,0 % és a céltermék olvadáspontja 268-270 °C volt. A szőriéiből egyszerű desztillációval a metanol 93 %-a volt visszanyerhető.
. példa.
Az 1. példa szerint eljárva, ha az o-fenilén-diamin helyett ,5-diklór-o-fenilén-diamint használtak, ugyanolyan módon céltermékként 4,5-diklór-2-hidroxi-kinoxalin volt előállítva, amelynek az olvadáspontja 343 °C volt.
. példa .
Egy reakcióedénybe be lett töltve 5,9 liter 80 % tömegarányé vizes metanol és keverés közben le lett hűtve -2 és 2 °C hőmérsékleti határok közé. Ehhez hozzá lett adagolva fokozatosan 1,53 kg glioxilsav 50 %-os vizes oldata. Ezután ugyanezen a hőmérsékleten szintén fokozatosan, 2 óra alatt hozzáadták az o-fenilén-diamin 0,98 kg-nyi mennyiségét. Még további 30 percig kevertették a reakcióelegyet, hogy a reakció teljes mértékben végbemenjen.
A keverést befejezve, ugyanazon a hőmérsékleten a terméket leszűrték, átmosták -2 és 2 °C közötti hőmérsékletű 80 %-os vizes metanollal és szárítás után 1,309 kg 2-hidroxi-kinoxalint « ** ·* · ♦· ··« ♦····· ··· ·· · · · ····· ··· ··· ·· ·« ··· «·
- 10 nyertek ki.
Az így kapott célterméknek az o-fenilén-diamin mennyiségére vonatkoztatott kihozatala 99,0 %-os volt. A céltermék vizsgálata azt mutatta, hogy a tisztasága 99,5 %-os és az olvadáspontja pedig 268-270 °C volt.
Claims (6)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás a 2-hidroxi-kinoxalin-származékoknak, amelyek körébe beletartozik maga a 2-hidroxi-kinoxalin és ennek a halogénatomok, az 1-4 szénatomszámú alkil és 1-4 szénatomszámú alkoxi csoportok egyikével vagy többjével helyettesített származéka, az előállítására, azzal jellemezve, hogy o-fenilén-diamint vagy ennek a halogénatomok, az 1-4 szénatomszámú alkil és 1-4 szénatomszámú alkoxi csoportok egyikével vagy többjével helyettesített származékát alacsonyabb szénatomszámú alifás alkohol oldószerben glioxilsavval reagáltatjuk katalizátor jelenléte nélkül .
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezv e, hogy az o-fenilén-diamint vagy ennek származékát fokozatosan, kis részletekben adjuk hozzá az alacsonyabb szénatomszámú alifás alkohol oldószerben levő glioxilsav-oldathoz.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót -20 és 50 °C közötti hőmérséklettartományban vitelezzük ki.
- 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót -5 és 20 °C közötti hőmérséklettartományban vitelezzük ki.
- 5·. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 1 1 e - m e z v e, hogy a reakciót -2 és 5 °C közötti hőmérséklettartományban vitelezzlik ki.
- 6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az o-fenilén-diamint vagy ennek a származékát az alacsonyabb szénatomszámú alifás alkohol oldószerben levő glioxilsav-oldathoz előnyösen 1-6 órás időtartam alatt adagoljuk be.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP4717090 | 1990-03-01 | ||
JP2290897A JPH03279367A (ja) | 1990-03-01 | 1990-10-30 | 2―ヒドロキシキノキサリン誘導体の製法 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU910614D0 HU910614D0 (en) | 1991-09-30 |
HUT56832A true HUT56832A (en) | 1991-10-28 |
Family
ID=26387327
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU91614A HUT56832A (en) | 1990-03-01 | 1991-02-25 | Process for producing 2-hydroxyquinoxaline derivatives |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5169955A (hu) |
EP (1) | EP0444619A3 (hu) |
HU (1) | HUT56832A (hu) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP3604288B1 (en) | 2018-08-02 | 2024-04-10 | Development Center for Biotechnology | Regioselective one-step process for synthesizing 2-hydroxyquinoxaline |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA728649A (en) * | 1966-02-22 | Donau-Pharmazie Gesellschaft M.B.H. | Dihydroquinoxalone-(2) derivatives and process of preparing same | |
US2537871A (en) * | 1946-07-03 | 1951-01-09 | Merck & Co Inc | 2-aminoquinoxaline and process of preparing same |
US3928350A (en) * | 1971-06-30 | 1975-12-23 | Du Pont | Preparation of 3-substituted 2-hydroxyquinoxalines by reaction of 0-arylenediamines with trihalovinyl epoxides |
GR72941B (hu) * | 1978-10-20 | 1984-01-16 | Lilly Co Eli | |
JPS57130977A (en) * | 1981-02-06 | 1982-08-13 | Nippon Synthetic Chem Ind Co Ltd:The | Preparation of 2-hydroxyquinoxaline |
US4450271A (en) * | 1982-07-19 | 1984-05-22 | Industrial Technology Research Institute | Preparation of 2-hydroxyquinoxaline |
JPS59216878A (ja) * | 1983-05-25 | 1984-12-06 | Nippon Kayaku Co Ltd | 2−キノキサリノ−ル類の製法 |
US4814444A (en) * | 1987-06-19 | 1989-03-21 | Uniroyal Chemical Company, Inc. | Process for the selective reduction of 2-hydroxyquinoxaline-4-oxides |
-
1991
- 1991-02-21 US US07/658,756 patent/US5169955A/en not_active Expired - Fee Related
- 1991-02-25 HU HU91614A patent/HUT56832A/hu unknown
- 1991-02-26 EP EP19910102831 patent/EP0444619A3/en not_active Withdrawn
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU910614D0 (en) | 1991-09-30 |
EP0444619A2 (en) | 1991-09-04 |
US5169955A (en) | 1992-12-08 |
EP0444619A3 (en) | 1992-01-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0107335B1 (en) | Process for the preparation of p-nitrosodiphenylamine | |
CZ18597A3 (en) | Process for preparing 5-amino-2,4,6-triiodine-1,3-benzenedicarboxylic acid | |
CA2368815A1 (en) | Novel synthesis and crystallization of piperazine ring-containing compounds | |
US3592826A (en) | Imidazole catalysts for diketene reactions | |
HUT56832A (en) | Process for producing 2-hydroxyquinoxaline derivatives | |
AU721627B2 (en) | Process for preparing 3-amino-1,2,4-benzotriazine dioxide | |
JP2717995B2 (ja) | 1,2,3−トリアゾールの製法 | |
US5099028A (en) | Process for the synthesis of 4-amino-1,2,4-(4h)triazole derivatives | |
CA1134839A (en) | Preparation of 5-hydroxymethylimidazoles | |
US4267324A (en) | Process for preparing 4-aminopyrazolo-(3,4-d)pyrimidine | |
KR100484265B1 (ko) | 2-(2,4-디히드록시페닐)-4,6-비스(2,4-디메틸페닐)-s-트리아진의제조방법 | |
JP2724881B2 (ja) | シトシンをアルカリ性溶液から硫酸で沈澱する改良方法 | |
JPS62242662A (ja) | N−アミノフタルイミドの改良合成法 | |
JPH072742A (ja) | 4−アミノ−3−メチル−N−エチル−N−(β−ヒドロキシエチル)アニリン硫酸塩の新規製造法 | |
HUT59687A (en) | Process for producing 7-amino-3-methoxy-methyl-ceph-3-eme-4-carboxylic acid | |
US6008413A (en) | Process for recrystallizing 1,3-bis(aminophenoxy benzene) | |
JPH07196610A (ja) | 5−クロロ−2−オキシンドールの製造法 | |
JPS6337104B2 (hu) | ||
US20030135043A1 (en) | Novel synthesis and crystallization of piperazine ring-containing compounds | |
CA2238092C (en) | Process for preparing 3-amino-1,2,4-benzotriazine dioxide | |
JP3547497B2 (ja) | ベンゾチアゾロン化合物の製造方法 | |
US6084134A (en) | Process for preparing 9-anthracenecarbaldehyes | |
JPH06199809A (ja) | 2,5−ジブロモピリミジンの製造法 | |
HU202197B (en) | Process for producing thiamphenicol | |
JPS6337105B2 (hu) |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee |