HUT55608A - Method for producing toasted tea-cake products - Google Patents

Method for producing toasted tea-cake products Download PDF

Info

Publication number
HUT55608A
HUT55608A HU896309A HU630989A HUT55608A HU T55608 A HUT55608 A HU T55608A HU 896309 A HU896309 A HU 896309A HU 630989 A HU630989 A HU 630989A HU T55608 A HUT55608 A HU T55608A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
baking
mass
sponge
batter
products
Prior art date
Application number
HU896309A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HU896309D0 (en
Inventor
Hubert Juhnke
Regina Rothe
Helmut Zoesche
Original Assignee
Inst Getreideverarbeitung
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Getreideverarbeitung filed Critical Inst Getreideverarbeitung
Publication of HU896309D0 publication Critical patent/HU896309D0/hu
Publication of HUT55608A publication Critical patent/HUT55608A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21DTREATMENT OF FLOUR OR DOUGH FOR BAKING, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS
    • A21D13/00Finished or partly finished bakery products
    • A21D13/20Partially or completely coated products
    • A21D13/24Partially or completely coated products coated after baking

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány szerinti eljárás a süteményeket és száraz süteményeket előállító iparban alkalmazható.
A találmány szerinti eljárás úgy a folyamatos futószalagos rendszer, mint a szakaszos kis kapacitású gyártás esetén alkalmazható az ismert teasüteménytermékek előállítására.
A találmány szerinti eljárás alapján viszont teljesen uj jellegű, díszítő- vagy adalékanyaggal ellátott, különféle alakú teasüteménytermékek állithatóak elő.
Ismeretes az, hogy a teasüteménytermékek masszája tojásból, cukorból, búzalisztből, buzakeményitőporből és adott esetben aromákból készül. A tojásból és a cukorból levegő bedolgozása utján kb. 0,2 g/cn7 súlytérfogatú habot készítenek. Ebbe a habba azután beledolgozzák a lisztét és a keményítőt. Az igy kapott massza su,lytérjfogata kb. 0,35 g/cm^-t tesz ki.
A teasütemény-termék masszája folyamatosan vagy szakaszosan készíthető el.
A pirított teasüteménytermékek előállítása céljából a kb.
0,5 g/cnn j5u^tér£qgajtu masszát géppel vagy pedig kézzel különleges sütőformákba töltik bele. Ilyen megoldást ismertetnek a Sütőipari és szárazsüteménygyártás kézikönyvben /Taschenbuch für die Backereiund Dauerbackwarenherstellung, Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft m. b. H., Stuttgart, 1958. 414. oldalon/.
Az ezt követő 180-220 C°-os hőmérsékleten végbemenő sütési folyamat során rögzítődik a habstruktura. A sütési időtartam a forma méretétől függően 25-30 percet tesz ki.
A sütést követően a formákat felnyitják és eltávolítják, újbóli felhasználásuk előtt sütőformák kenésére szolgáló zsírral beszórják. Az egyszersült rudakat állványra rakják hűtés céljából vagy pedig költséges szállitószerkezet segítségével elszállítják. A sült ····
- 3 teasüteményrudakat fürészes vagy pedig szalagos vágószerkezettel darabolják fel legalább 180 perces hülési és megkötési időtartam eltelte után. 8-10 mm vastag szeleteket vágnak le. Ezeket megfelelő készülék segítségével piritókemence hálószerű szalagjára rakják fel. A pirítás időtartama 13-15 percet tesz ki. A piritókemencéhez csatlakozik az adagolás és a csomagolás.
Az ismert megoldás számtalan hiányossággal rendelkezik. A hiányosságok elsősorban a sütőformákat, a darabolási folyamatot megelőzően szükséges lehűtést és közbülső tárolást, valamint a költséges darabolási folyamatot érintik. Ebből következik összességében a nagy személyi, energetikai és készülékkel kapcsolatos ráfordítás.
így a sütőformák felfütéséhez jelentős energiamennyiségre van szükség, amelyet tulajdonképpen nem lehet hasznosítani a tényleges sütési folyamathoz.
A habmassza lazultsági fokától függően a sütőformák 40-45 mm töltési magassága esetén viszonylag nagy a veszélye annak, hogy a pórusszerkezet alakváltozást szenved, ami azt jelenti, minél lazább a habmassza, ami kívánatos a porhanyós teasütemény tekintetében, annál nagyobb az alakváltozás veszélye.
Alakváltozás esetén viszont a póruskép elveszíti egységességét és ebből pedig rossz termékminőség származik.
A töltési folyamatnál az ingadozások, amelyek egészen 15 %-ot is elérhetnek, a szeletek eltérő geometriai méretéhez vezetnek, ami pedig másfelől az adagolásnál és csomagolásnál zavart, illetve jelentős mértékű osztályozási veszteséget okoz.
A sütőformák szétnyitása vagy nehéz testi munkát, vagy pedig költséges, gépesített készülékeket igényel. A sütőforma kizsirozásakor fennáll a tulkenés veszélye, különösen a sarkokban és a széleken.
• · ···
- 4 ami következménye minőségveszteség.
Az ismert megoldás lényeges hiányossága a megsütött teasüteményrudak lehűléséhez és közbülső tárolásához szükséges jelentős mértékű felület és a termék öregedése. Ez vagy komoly személyi vagy készülékráfordítással jár együtt, ugyanúgy mint a darabológéphez történő odajuttatás.
A teasüteményrud vágásával kapcsolatos hiányosság még az, hogy 8 mm-nél vastagabb szeleteket nem lehet levágni, mivel a szükséges feldolgozási stabilitás, azaz a megsütött teasüteménymassza alaktartósága nem biztosított.
Nem ismeretesek megoldási javaslatok a pirított teasüteménytermékek előállításával kapcsolatosan említett hiányosságok kiküszöbölésére .
A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz pirított teasüteménytermékek előállítása az ismert megoldáshoz képest kisebb műszaki és technológiai ráfordítással, ahol a műszaki és technológiai ráfordítás minimalizálása elsősorban az energiaigény, a készülékigény, a munkaerőigény lecsökkentésére, valamint az általános termelési folyamat kialakítására irányul.
Ezen túlmenően a találmány céLja még az ismert termékfajták bővítése.
A találmány feladata olyan eljárási feltételek kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a megsütött teasüteménymassza közbülső lehűtése és tárolása nélkül, valamint a megsütött massza darabolásához szükséges ráfordítás egyidejű lecsökkentése mellett a pirított teasüteménytermékek gazdag választékban történő előállítását.
A kitűzött feladatot a bevezetőben említett eljárásnál úgy oldottuk meg a találmány szerint, hogy a 0,35 - 0,6 g/cm5 ^uil^térfogatu masszát tetszés szerinti szélességű és a kívánt termékhez • ♦ · ·· ·
megfelelő vastagságúra kialakított masszaszalagként szállitószerkezetre helyezzük fel és egyidejűleg a felületét vizabszorbens anyagokkal látjuk el, a masszát 7-12 percig sütjük, adott esetben a megsütött masszát vizabszorbens és/vagy diszitőanyaggal vonjuk be és közbülső tárolás és hűtés nélkül tetszés szerinti alakokra felvágjuk, kivágjuk vagy más módon daraboljuk és végül azonnal megpirítjuk.
Célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a 4-8 mm vastagságú masszát masszaszalagként hordjuk fel a szállitószerkezetre.
Előnyös az olyan kiviteli alak, amelynél a masszát úgy folyamatosan alagutsütőkemence acélszalagjára, mint szakaszosan sütőlapra hordjuk fel.
Lehetséges az olyan kiviteli alak, amelynél vizabszorbens anyagként és/vagy diszitőanyagként morzsát, kókuszreszeléket, mandulatöredéket és más hasonló anyagokat használunk.
Rájöttünk arra, hogy a pirított teasüteménytermékek előállítása általános termelési folyamat keretében akkor lehetséges sütőformában történő sütés, s elsősorban pedig közbülső lehűtés nélkül, ha a fizikailag fellazított teasüteménymasszát, amelynél a tojásból és cukorból készült hab, és ezzel a teasüteménymassza megfelelő la? zasága /a massza ^ulytpniege 0,35-0,6 g/cm^/ a találmány szerinti eljárás eredményes alkalmazásának a feltétele, sütőtermékszállitószerkezetre, például alagutsütőkemence acélszalagjára, vagy pedig sütőlapra, egyenletes vastagságban sikszerüen felhordjuk, majd pedig rövid idő, 7-12 perc alatt annyira rögzítjük termikusán alakjában, hogy az még meleg állapotban vágható, vagy pedig más módon is, például szaggatóval vagy pedig szaggatóhengerrel, darabolható lesz a kívánt formában, majd pedig ezt követően azonnal elvégezzük a pirítást.
A találmány szerinti eljárás egyik lényeges jellemzője a teasüteménymassza felületének a kívánt befolyásolása, ami úgy történik, hogy a teasüteménymassza felületére a viza^szorbens anyagok felvitelén keresztül sütés előtt és adott esetben után a massza nedvességszintjét úgy szabályozzuk, hogy a sütési folyamat alatt megkötő habstruktura lehetővé teszi a megsütött massza vágását, illetve darabo·· ♦·· · • · · ·· · ·♦
lását még meleg állapotban. A vizapszorbens anyagok utján, amelyek közül nagyon alkalmas például a 3 % nedvességtartalmu morzsa, megnöveljük a masszaszalag felületét és ezzel egyidejűleg a zsemlemorzsák felveszik a vizet a teasüteménymasszából, aminek másrészt a következménye az, hogy a tészta belső részéből gyorsabban kerül a viz, illetve a gőz leadásra kifelé. Ezzel a teasüteménymassza belsejében jelenlévő nedvességrészarány még a sütési hőmérséklet elérése előtt lecsökken, ami összességében a teasüteménymassza felülete és belső része közötti nedvességkülönbség lecsökkenéséhez vezet. A felületnövelés elősegíthető a felület mechanikus kezelése utján, például sündisznóhenger segítségével is. Ezen eljárási mód még meleg állapotában megfelelően vágható teasüteménymasszát és a pirítás után pedig kitűnő terméket eredményez.
A találmány szerinti eljárás döntő előnye az, hogy folyamatosan foganatosítható, viszont lehetséges az általános termelési folyamatok esetén a szakaszos foganatosítás is, azaz közbülső raktározás miatti termelésmegszakitás nélkül.
Lényeges előny az, hogy a találmány szerinti eljárással az energiamegtakaritás jelentős az ismert megoldáshoz képest. Ez az előny nemcsak a masszaszalag megszütése miatti sütési időtartam lerövidülésében jelentkezik, hanem abban is, hogy a sütési időtartam lerövidülése a nedvességszint szabályozására a teasüteménymassza kivánt felületi befolyásolásának és ezzel a teasüteménymassza sütési, valamint piritási viszonyok a következménye, ahol a sütési és a pirítás! viszonyok meleg állapotban történő vágás és a még meleg fél• · • ·· · • · · · · · · • · · · · · ·· • · ♦ ♦ · · ·· ·· · ··
- 7 késztermékeknek a piritókemencébe történő átadásához feltételt képeznek. Mivel a sütési folyamatnál a sütőformákat már nem kell felhevíteni, igy további energiamegtakaritás történik.
A pirított, például 45x65x8 mm méretű teasüteményszeletek esetén sütőformákban a teasüteménymassza megsütésével kapcsolatos eljárással és több órás hűtés után a megsütött teasüteményrúd felszeletelésével ellentétben azon termékek felülete, amelyeket a találmány szerinti eljárás alapján állítunk elő, pirítás előtt messzemenően megegyezik a termék pirítása utáni felületével. Ez a találmány szerinti eljárás lényeges előnye, mivel a sütés folyamatos masszaszalagként, aminek a vastagsága például 4-8 mm-t tesz ki, nemcsak a lehetséges termékformák sokféleségét biztosítja darabolás és szeletelés, vagy pedig különböző méretű kiszaggatás utján, hanem a teasü(Λ teménymasszában a nedvességkülönbséget befolyásoló viza^szorbens anyagok felhasználási szükségessége lehetőséget nyújt arra, hogy ezeket az anyagokat céltudatosan alkalmazzuk a termékek díszítésére és Ízesítésére, ami azt jelenti, hogy teljesen uj jellegű termékek állíthatók elő.
A választékgazdagitása mellett - termékminőségre vonatkoztatva - a találmány szerinti eljárás előnye lehetőséget biztosit különösen vékony pirított teasüteményszeletek előállítására, mivel a szeletelés! vastagságkorlátozás a teasüteményrudak vágását végző ismert szeletelőkészülékek esetén és a megsütött teasüteménymassza szükséges alakstabilitása nem játszik immár szerepet.
A találmány szerinti eljárás egy különösen lényeges előnyét a termelési folyamat szokásos kialakítása jelenti, ahol lehetőség van meleg állapotban és igy a lehűtést szolgáló közbülső tárolás nélkül a teasüteményszalag szeletelésére vagy pedig kiszaggatására a mindenkori termék esetében kívánt vastagságban.
·· • · · · ··· ·· • · · ·« ·· ··· · ·· • · • ·
A találmány szerinti eljárást az alábbiakban kiviteli példák segítségével ismertetjük részletesebben.
I. Kiviteli példa
Tojásból, cukorból, lisztből, keményítőből és aromákból önmagában ismert módon teasüteménymasszát készítünk. A massza sulytömege 0,35 g/cm\ A szalagtermeléshez hengerpár segítségével a masszát felhordjuk egy alagút sütőkemence acélszalagjára elsimítva. A masszaszalag vastagságát 6 mm-re állítjuk be.
A sütési folyamat előtt a felület megnövelése és a vizat^szorbció céljából adagolószerkezet segítségével vékony réteget szórunk fel a massza felületére megőrölt morzsából. Előnyösen morzsaként megőrölt teasüteménytörmeléket /darabolási hulladékot/ használunk fel.
Ez a szárazanyagréteg megköt a sületlen massza felületéről történő vizfelvétel utján. A sütési folyamat után a morzsák és a massza egységet képez.
A sütési időtartam 9 percet tesz ki 170-190 C°-os hőmérséklettartomány esetén. Ezen termikus alakrögzités után szaggatókészülék segítségével kiszaggatjuk a kívánt süteményformákat. A széleket és az esetleges daráboiási maradékot vagy azonnal vagy pedig a technológiai folyamat egy másik helyén távolitjuk el.
A teasüteményszeleteket közvetlenül a pirító kemencébe juttatjuk be és 12 perc alatt keresztülhaladnak a termelési fokozaton.
A pirító kemencében a szalagsebesség kb. 1/10 m perc-^ értékkel nagyobb, mint a sütőkemencében. Az egyenletes kemencekihasználás és az eljárástól függő nagyon pontosan egyforma nagyságú teasüteménydarabok jó lehetőséget biztosítanak az automatizált csomagoláshoz.
A terméket frissen pirirott állapotban csomagoljuk.
• · ··· · ·· • · · · · · · ··· ·· · ·· • · · · · ·
9- ······«
2. Kiviteli példa
A teasüteménymasszát ugyanúgy állítjuk elő, mint az 1. kiviteli példában. A szalagtermeléshez a masszát alagutsütőkemence acélszalagjára hordjuk fel 5 mm vastagságban, morzsával beszórjuk és megsütjük az alagutsütőkemencében 170-190 C°-os hőmérsékleten.
A sütési folyamatot követően a megsütött terméket reszelt dióval szórjuk be, amelynek viszonylag jó vizfelvevő képessége van. Kötőanyagként erősen koncentrált szirupot használunk.
A rögzített, felvitt, 960 mm széles masszaszalagot átjuttatjuk hosszvágókészülékre. A meghajtott körkések 25 mm széles csikókat vágnak le. Az ezt követő keresztvágókészülékben a csikókat vágókés segítségével azonos hosszúságú darabokra vágjuk fel. A vágókés a szalaghajtómüvei szinkronba van kapcsolva, úgy, hogy a szalagsebesség megváltozása esetén a pontos vágási hosszat be lehet tartani.
3. Kiviteli példa
A találmány szerinti eljárással lehetőség van különleges jellegű pirított teasüteménytermékek előállítására. Ebben a kiviteli példában ismertetjük a kókuszos pirított teasütemény elkészítését.
η Önmagában ismert módon 0,5 g/cm^ sulytérf'ogajtu teasüteménymasszát készítünk. A masszát változtatható adagolónyilásu felhordókészülék segítségével sütőlapra hordjuk fel. A masszaszalag vastagsága 4 mm-t tesz ki. A sületlen masszára szórókészülék segítségével kókuszreszeléket szórunk.
Az ezt követő sütési folyamat keretében a masszát termikusán rögzítjük alakjában 7 perc alatt 180 C°-os állandó hőmérsékleten. A sütőlapokat ezután kiszaggatás helyére juttatjuk el, ahol végleges formájú süteményeket alakítunk ki. Az ezt követő piritási folyamat rácson vagy perforált lemezen történik.

Claims (4)

1. Eljárás pirirott teasüteménytermékek előállítására fizikailag lazított masszából sütéssel, darabolás és pirítás utján, azzal jellemezve, hogy a 0,35 - 0,6 g/cm ou 1 ytór f e-ggtTT masszát tetszés szerinti szélességű és a kívánt termékhez megfelelő yasta^s£gura kialakított masszaszalagkéi^t szállitószerkezetre helyezzük fel és egyidejűleg a felületét vizabszorbensanyagokkal látjuk el, ^masszát 7-12 percig sütjük, adott esetben a megsütött masszát vizabszorbens és/vagy diszitőanyaggal vonjuk be és közbülső tárolás és hűtés nélkül tetszés szerinti alakokra felvágjuk, kivágjuk vagy más módon daraboljuk és végül azonnal megpirítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 4-8 mm vastagságú masszát masszaszalagként hordjuk fel a szállitószerkezetre.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a masszát úgy folyamatosan alagutsütőkemence acélszalagjára, mint szakaszosan sütőlapra hordjuk fel.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy vizabszorbens anyagként és/vagy diszitőanyagként morzsát, kókuszreszeléket, mandulatöredéket és más hasonló anyagokat használunk.
HU896309A 1989-04-12 1989-11-29 Method for producing toasted tea-cake products HUT55608A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD89327544A DD284156A5 (de) 1989-04-12 1989-04-12 Verfahren zur herstellung von roestbiskuiterzeugnissen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU896309D0 HU896309D0 (en) 1990-02-28
HUT55608A true HUT55608A (en) 1991-06-28

Family

ID=5608398

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU896309A HUT55608A (en) 1989-04-12 1989-11-29 Method for producing toasted tea-cake products

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0392495B1 (hu)
AT (1) ATE101965T1 (hu)
DD (1) DD284156A5 (hu)
DE (1) DE59004718D1 (hu)
HU (1) HUT55608A (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GR1001509B (el) * 1992-11-09 1994-02-28 Kalliopi Mouzakiti Λεπτό τραγανό αμυγδαλωτό.
AU3279495A (en) * 1994-08-12 1996-03-07 Quaker Oats Company, The Low fat, low density multigrain biscuit
ES2250342T3 (es) * 2001-11-30 2006-04-16 Barilla G. E R. Fratelli S.P.A. Producto alimenticio de panaderia de tipo aperitivo y metodo para su produccion.
EP1356735B1 (fr) * 2002-04-23 2005-01-19 Societe Des Produits Nestle S.A. Biscuit extrudable à température négative, procédé de préparation et utilisation dans des produits de confiserie glacée composites

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1001475B (it) * 1972-02-10 1976-04-20 Ferrero A Composizione costituita da una granellina colorata per decora zione di dolci da cuocersi al forno
SU810185A1 (ru) * 1978-04-19 1981-03-07 Государственный Проектный Инсти-Тут Механизации И Автоматизациипредприятий Пищевой Промышленности Устройство дл нанесени крошкиНА бОКОВыЕ пОВЕРХНОСТи ТОРТОВыХзАгОТОВОК

Also Published As

Publication number Publication date
EP0392495B1 (de) 1994-03-02
DE59004718D1 (de) 1994-04-07
HU896309D0 (en) 1990-02-28
EP0392495A2 (de) 1990-10-17
EP0392495A3 (de) 1991-09-11
ATE101965T1 (de) 1994-03-15
DD284156A5 (de) 1990-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AT502135B1 (de) Verfahren zur herstellung von gebackenen, zumindest stellenweise braun glänzenden gegenständen
US4418088A (en) Process for preparing a food product
US3615678A (en) Process for making covered pizza
US4285979A (en) Bread making process and product thereof particularly well suited for freezing and reheating
US3937852A (en) Process for baking a compressed cracker
US4795652A (en) Method for forming an edible food container
EP0040361B1 (en) Method for producing dried dough adapted for instant use, system for implementing the method, and the product obtained thereby
EP0883348B1 (en) Method of making bread from dough
CA2720711A1 (en) Production of bagels
DE2905284C3 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Backwaren, insbesondere Brot
US20060115557A1 (en) Method of producing a folded-dough food product, industrial chain used for same and product thus obtained
RU2093032C1 (ru) Способ производства мучных кондитерских изделий вида пряников и коврижек, бараночных изделий, печенья, вафель и изделий на вафельной основе, тортов и пирожных
EP2879501A2 (en) An improved continuous process and apparatus for making a pita chip
HUT55608A (en) Method for producing toasted tea-cake products
US6444245B1 (en) Method and apparatus to form a toroid filled bagel dough product
US3787597A (en) Continuous process for preparing relatively dense bakery goods
CA1226756A (en) Laminate chicago-style or thick pizza crust
US3368503A (en) Process for making bread loaves
CA1226758A (en) Laminate pizza crust
GB2311203A (en) Edible product produced from bread crust material
JP2005512581A (ja) コーン
US4674401A (en) Process and plant producing hard tacks and dry biscuits
JP3020832B2 (ja) ツイストパイ及びその製造方法
US3597223A (en) Method for preparing unbrowned bread loaves in sliced form
CN213719650U (zh) 一种脆饼撒芝麻分切机

Legal Events

Date Code Title Description
DFA9 Temporary protection cancelled due to abandonment