HUT54297A - Process for producing and utilizing cationic surface-active fibre-conditioning compositions containing higher hydrocarbon groups - Google Patents

Process for producing and utilizing cationic surface-active fibre-conditioning compositions containing higher hydrocarbon groups Download PDF

Info

Publication number
HUT54297A
HUT54297A HU903928A HU392890A HUT54297A HU T54297 A HUT54297 A HU T54297A HU 903928 A HU903928 A HU 903928A HU 392890 A HU392890 A HU 392890A HU T54297 A HUT54297 A HU T54297A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
composition
quaternary ammonium
carbon atoms
dispersible
Prior art date
Application number
HU903928A
Other languages
English (en)
Other versions
HU903928D0 (en
Inventor
Clarence R Robbins
Amrit M Patel
Nagaraj S Dixit
Raymond E Babecki
Original Assignee
Colgate Palmolive Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Colgate Palmolive Co filed Critical Colgate Palmolive Co
Publication of HU903928D0 publication Critical patent/HU903928D0/hu
Publication of HUT54297A publication Critical patent/HUT54297A/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06MTREATMENT, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE IN CLASS D06, OF FIBRES, THREADS, YARNS, FABRICS, FEATHERS OR FIBROUS GOODS MADE FROM SUCH MATERIALS
    • D06M13/00Treating fibres, threads, yarns, fabrics or fibrous goods made from such materials, with non-macromolecular organic compounds; Such treatment combined with mechanical treatment
    • D06M13/322Treating fibres, threads, yarns, fabrics or fibrous goods made from such materials, with non-macromolecular organic compounds; Such treatment combined with mechanical treatment with compounds containing nitrogen
    • D06M13/46Compounds containing quaternary nitrogen atoms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás szálkondicionáló készítmények előállítására. Részletesebben, a találmány tárgya olyan készítmény, amely kationos felületaktív szálkondicionáló szer, és egy lényegében vízben oldhatatlan, de vízben diszpergáIható vegyületet tartalmaz, amely igen hossza szénláncu szénhidrogéncsoportot tartalmaz, amely csoport legalább 25 szénatomszámu, és előnyösen, normál szénláncu alkilcsoport vagy alkiléncsoport. A fenti vegyület és a kationos felületaktív szálkondicionáló szer kombinációja megnöveli a vizes közegből a szálas anyagra legalább egy ilyen alkalmazott anyagnak a leválási készségét, és igy jobb szálkondicionálást eredményez. A találmány tárgya továbbá eljárás ezen hatásos szálkondicionáló készítmények előállítására, valamnifel járás az ilyen készítmények alkalmazására kondicionáló öblitőszerként vagy samponként emberi haj esetében, mosási és öblitési ciklusban szálas anyagok mosásá ban, valamint lágyítóként, amelyet mosásban egyidejű mosási és lágyitási hatású anyagként alkalmaznak.
A kationos felületaktív anyagokat régen alkalmazzák vizes készítményekben szálas anyagok, mint például az emberi haj és mosott textiliák kezelésére.
A haj kezelésére alkalmazott készítményekben, mint például öblítőkben és samponokban, a kationos felületaktív anyag a hajhoz tapad, még hig-vizes közegből is, és igy könnyebbé teszi annak fésülését, illetve antisztatikus hatást fejt ki. Megakadályozza, hogy az elektrosztatikus töltés a hajban felgyűljön. A textíliák mosása esetében a kationos felületaktív anyag megnöveli a szál puhaságát, valamint lecsökkenti a kellemetlen elektrosztatikus töltést, amely a szálakon kialakul, különösen szintetikus szálak esetében a mosott textília automata szárítóval történő szárítása során.
A hajkezelési készítményekben szénhidrogéneket, mint például paraffin-viaszokat, petrolátumot, vazelint és ásványi olajat alkalmaznak, abból a célból, hogy a hajat kenjék, ezt testessé illetve fényessé tegyék. Mind kationos felületaktív anyagokat, mind szénhidrogéneket szálas anyagokra vizes közegben alkalmaznak, és néhány esetben ezeket egyidőben más készitmény-komponensekkel együttesen alkalmazzák.
A találmány szerinti készítményeket korábban nem készítették és nem alkalmazták szálas anyagokra, és nem ismerték, hogy a kationos felületaktív anyag kondicionáló hatása és a vízben diszpergálható vegyület hatása ilyen módon megnövelhető.
A találmány tárgya készítmény, amely szálas anyagok kondicionálására alkalmas, azzal jellemezve, hogy a készítmény felületaktív szálkondicionáló szert és vízben diszpergálható vegyületet, amely legalább 25 szénatomszámu, hosszú láncú csoporttal jellemezhető, tartalmaz olyan arányban, hogy a kationos felületaktív anyag és a hosszú szénláncű szénhidrogéncsoportot tartalmazó vegyület aránya 1 : 20 - 20 ί 1 közötti, amely arányban a készítményben mindkét anyag egyidőt beni jelenléte megnöveli legalább egyiküknek szálas anyagokra történő leválását vizes közegben, amely ezt a készítményt tartalmazza.
Az ilyen, találmány szerinti készítmények emberi haj öblítők és samponok, valamint szálas anyagok mosási illetve öblítési ciklusában alkalmazható szállágyítók, valamint mosás és lágyitás hatásra alkalmazható öblitőszerek. Egyes alkalmazási formákban a vízben diszpergálható vegyület, amely szerkezetében legalább 25 szénatomszámu, hosszú láncú szénhidrogéncsoportot tartalmaz, elősegíti a kationos felületaktív anyag leválását a szálas anyagra, még viszonylag hig vizes közegből is. Más esetekben ellentétes mechanizmust figyelhetünk meg, amikor a kationos felületaktív anyag segíti a vízben diszpergálható vegyület leválását és ···*« ·«··· ···· • * · · · • · · « «« ··· • ··**·· ····· · • · · ·· · ···
- 5 tapadását a szálhoz. Más esetekben mindkettő elősegíti a másik szálakra történő leválását. Ennek a folyamatnak a végső eredménye, hogy a szálas anyagoknak jobb kondicionálását érhetjük el.
A találmány tárgya eljárás a fenti készítmények előállítására, valamint eljárás ezen szálas anyagok kondicionálására.való alkalmazására.
A korábbi szakirodalomban számos szabadalmi eljárást közöltek, amelyeket a jelen szabadalmi eljárás függelékének tekinthetünk. Ezek közé tartoznak- a 3,519,562, a 3,630,949, a 4,184,970, a 4,360,437, a 4,401,578, a 4,426,299, a 4,454,049, a 4,704,272 és a 4,818,523 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások, az 1,601,360 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás és a 63 08,319 számú japán szabadalmi leírás,
A 3,519,562 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban textil varrási kenőanyag-készítményeket írtak le, amelyek oxidált Fisher-Tropsch viaszokat,bizonyos kationos kvaterner ammóniumsó emulzifikátorokat és vizet tartalmaznak. Az oxidált Fisher-Tropsch viasz különbözik a találmány szerinti, vízben diszpergálható anyagoktól, más eljárással alkalmazzák textilekre, és más célból alkalmazzák textilek • · » · · • ·· · · · · · ♦ • *·**·· ·*«·· · • · · 9 · · ··· _ 6 kezelésére. A 3>63O,949 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban statikus feltöltődést eloszlató anyagot Írtak le, amely aeroszol készítményből választható le textilekre, és kvaterner ammónium-kloridot, valamint 12-hidroxi-sztearinsavat tartalmaz. A fenti készítmény nem vizes közegben készül, valamint a sztearinsav nem tartalmazza a találmány szerinti, vízben diszpergálható vegyületekre jellemző, hosszú szénláncu alkilcsoportot.
A 4,184,970 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban minta-agglomerátumot írtak le, amely kvaterner ammónium-vegyületet tartalmaz, alaposan elkeverve szerves diszperzió inhibitor anyaggal és vízzel, ahol a diszperzió inhibitor paraffin-viasz lehet. Ugyan leírták, hogy diszperzió inhibitorként oktakozánt alkalmazhatnak, azonban a találmányban leirt készítmény részecske formájú, és nem folyékony forma, mint a jelen találmány szerinti készítmény, amely elsődlegesen vizes közeget tartalmaz, és lehetséges, hogy a jelen találmány szerinti készítményben az oktakozán nem töltene be diszperzió inhibitor szerepet; az viszont biztos, hogy ez a vegyület nem elegyíthető a találmány szerinti folyékony készítményben kvaterner ammónium-vegyülettel.
• · · * · • · • · * · ♦ • · · 4 · • · · « • · • · a
A 4,360,437 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban textil kezelésére alkalmas készítményt írtak le, amelyet mosási, öblitési ciklusban alkalmazhatnak, és ezek a készítmények kationos szál-lágyítót tartalmaznak, egy hosszú szénláncu szénhidrogént és egy speciális, egy szénláncu, hosszú szénláncu amint vagy amin-származékot, A fenti találmány szerinti leírásban leírt szénhidrogének közül számos nem működik a jelen találmány szerinti készítményben, és a leírt paraffinok valamennyien rövidebb szénláncuak, mint a jelen találmány szerinti készítményben alkalmazott vegyületek.
A 4,401,578 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban koncentrált szál-lágyító készítményt írtak le, amely kationos szál-lágyítót és viszkozitás-szabályozó anyagot tartalmaz. A viszkozitást szabályozó anyag lehet paraffin-vegyület, de a találmány szerinti leírásban leirt valamennyi ilyen vegyület rövidebb szénláncu, mint a jelen találmány szerinti készítményben alkalmazható paraffinok.
A 4,426,299 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban azonos vegyületeket és készítményeket írtak le, mint a 4,401,578 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban.
·<·· · ··«« ····· • · · * • · » · ·« ·»· « ··«»·· * 4 V4 b· ·· «· *··
- 8 A 4,454,049 szemű amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban szál-lágyitó és elektrosztatikus feltöltődést gátló textilöblitő készítményt Írtak le, az ilyen készítmények szál-lágyitó kationos vegyületet, egy vízben nem oldódó, nem toxikus töltőanyagot, amely 10-40 szénatomszámu szénhidrogén lehet, és egy szerves oldószert tartalmaznak, azzal a feltétellel, hogy a készítmény legalább 50 $-át ilyen vegyületek alkotják. Ugyan a szabadalmi leírásban 10-40 szénatomszámu, egyenes vagy elágazó szénláncu szénhidrogének alkalmazását írták le, kitűnik, hogy a leírásban nem alkalmaztak 25 vagy nagyobb szénatomszámu szénlánccal rendelkező vegyületet. Valójában a találmány szerinti leírásban a sikeres készítmény előállításában a találmány szerinti célokra sokkal rövidebb láncú, normál paraffinokat alkalmaztak. Ezen túlmenően a találmány szerinti készítmény jelentős mennyiségű szerves oldószert tartalmaz, ellentétben a jelen találmány szerinti készítményekkel.
A 4,704,272 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban samponokat írtak le, amelyek szintetikus, szerves, felületaktív anyagot, vízben oldhatatlan, diszpergált szilikont, kvaterner ammóniumsót és szuszpendálósza?t, mint például xantángumit tartalmaznak.
·ν«« « ·«·« ··*·* • * · · · • · · **#··· • · ··«· · t «···<
·· · 9 · ···«
A jelen találmány szerinti készítmény ettől eltérő, mert a vízben diszpergáIható vegyületek nem szilikonok, és nem szükséges, hogy a találmány szerinti készítményben szilikonok legyenek jelen.
A 4,818,523 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban haj öblítő kondicionáló szert írtak le, amely szénhidrogéneket tartalmazhat, mint például petrolátumot (rövidebb láncú vegyületeket, mint 25 szénatom), és ásványi olajat (amely elágazó szénláncu, de ezek a vegyületek nem alkalmazhatók a jelen találmány szerinti készítményben, és nem eredményezik a feltalálók által leirt, javított jellemzőket).
Az 1,601,360 számú nagy-britanniai leírásban textilkezelő készítményt Írtak le, amely bizonyos szénhidrogén anyagokat tartalmaz speciális kationos vegyületekkel kombinációban, és mosótextil lágyitására, valamint vasalhatóságának javítására, illetve gyűrődésellenes hatás kifejtésére alkalmazzák. A leírásban 12-40 szénatomszámu szénhidrogéneket említenek, azonban ezek nincsenek előnyös anyagként megemlítve, és a leírás nem tartalmaz semmilyen olyan textilkikészitési eljárást, amely a jelen találmány szerinti készítményben alkalmazott, vízben diszpergálható vegyületeknél
- 10 hosszabb szénláncu szénhidrogént alkalmaznak.
A 63 08,319 számú japán szabadalmi leírásban a Chemical Abstracts 110:121001 referátuma szerint hajkondicionáló szert Írtak le, amely hidrofób olajokat és kationos felületaktív anyagokat tartalmaz. Az említett hidrofób olajok folyékony paraffint is magukban foglalnak; azonban ez nem elégíti ki a jelen találmány szerinti alkillánc követelményt.
A találmány szerinti készítményhez és eljáráshoz legközelebbi szakirodalmi közlemények fent ismertetett, rövid leírásából kitűnik, hogy a jelen találmány szerinti készítmény és eljárás uj, és eddig le nem irt, mert a korábbi szakirodalmakban nem fedezték fel, hogy hosszú szénláncu alkilcsoportot tartalmazó, vízben diszpergáIható anyagokat alkalmazzanak kationos szálkondicionáló felületaktív anyagokkal együtt vizes közegben, valamint sosem írták le, hogy ez a két anyag együtthatva egymás hatását erősiti, és elősegíti az ilyen komponensek szálra való jobb leválását, amely még viszonylag, hig vizes közegben is megtörténik a kezelt szálakra.
A találmány szerinti eljárás ugyancsak uj eljárás, és egy nem vártan előnyös szálkondicionáló hatással jár. Ehhez hasonlóan, a különböző tipusu kondicionáló készítmények, amelyek a találmányban leírtak újak, és nem várt előnyös kondicionáló hatást eredményeznek,
A készítményben alkalmazott kationos szálkondicionáló felületaktív anyag bármely ilyen kationos felületaktív anyag lehet, amely szállágyitó, hajkondicionáló és/vagy antisztatikus hatással rendelkezik. Elsődlegesen azok a kationos anyagok, amelyek a legjobban alkalmazhatók a találmány szerinti készítményben, a kvaterner ammóniumsók, amelyek legalább egy nagyobb molekulasulyu csoportot és egy, kettő vagy három kisebb molekulasulyu csoportot tartalmaznak, és összesen négy csoportot tartalmaznak, amelyek mind közös nitrogénatomhoz kapcsolódnak, és igy kationt képeznek. A kationt elektronosan egy anion egyenlíti ki, amely lehet halogenid-ion, acetát-ion vagy kis szénatomszámu alkoszulfát-ion, például klorid-ion, bromid-ion vagy metoszulfát-ion.
A nitrogénatomon található nagyobb molekulasulyu szubsztituens vagy szubsztituensek előnyösen egy vagy több nagyobb szénatomszámu alkilcsoportok lehetnek, amelyek 10 vagy 11 - 12. vagy 11 - 18 vagy 2-0 szénatomot tartalmaznak. Ilyen csoportok lehetnek például a laurilcsoport, koko-alkil-csoport, a mirisztilcsoport, a cetilcsoport, sztearilcsoport, a faggyu-alkil-csoport, a hidrogénezett faggyu-alkil-csoport a laxiril-trimetil-ammónium-klorid és a sztearil-trimetil-ammónium-klorid. Azonban lehetséges - legalább részben - a megfelelő tri-nagy szénatomszámu alkil mono-kis szénatomszámu alkil-ammónium-halogenidek alkalmazása is, mint például a trilauril-monoetil-ammónium-klorid vagy tricetil-monometil-ammónium-klorid alkalmazása.
A fent említett vegyületeken túl más kationos felületaktív anyagok lehetnek például a imidazoliniumsók, mint például a 2-heptadecil-l-metil-l-[(l-sztearoil-amido)-etilj-imidazolinium-klorid, a megfelelő metil-szulfát-vegyület, a 2-metil-l-(2hidroxi-etil)-l-benzil-imidazolinium-klorid, a
1- koko-1-(2-hidroxi-eti1)-1-benzi1-imidaz olinium-klorid, a 2-koko-l-(2-hidroxi-etil)-l-oktadecenil-imidazolinium-klorid, a 2-heptadecenil-l-(2-hidroxi-etil)-l-(4-klór-butil)-imidazolinium-klorid és a
2- heptadecil-1-(hidroxi-etil)-1-oktadecil-imidazolinium-etil-szulfát. Általában az imidazoliniumsók előnyösen halogenidek (előnyösen kloridok), és kis szénatomszámu alkil-szulfátok (alkoszulfátok).
Más, fent említett kvaterner ammőniumsók és imidazoliniumsók, amelyek szállágyitó, hajkondicionáló és antisztatikus hatással rendelkeznek, • · · · ·
- 14 ugyancsak alkalmazhatók a találmány szerinti készítményben, és ezen túlmenően számos más, hasonló vegyület is alkalmazható, amelyeket a 4 000 077 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban írtak le, amelyet itt referenciaként megadunk.
Kationos felületaktív anyagok, anionos felületaktív anyagokkal és szerves savakkal, mint például citromsawal készült komplexeivel helyettesíthetjük, legalább részben a találmány szerinti készítményben leirt kationos szálkondicionáló szereket. Ilyen komplexeket írtak le a 06/916 067 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentésben, valamint a 07/189 56O számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentésben, amelyeket itt referenciaként megadunk.
A találmány szerinti készítményben alkalmazott, vizben diszpergálható vegyület, amely nevezéktant az egyszerűség kedvéért alkalmazzuk, egy szénhidrogén, szerves sav, észter-amid, amin, aminsó, kvaterner ammónium-vegyület vagy alkohol, vagy ezek bármely keveréke, azzal a feltétellel, hogy minden ilyen vegyület, amelyet a jelen találmány szerinti készítményben alkalmazhatunk, ahhoz, hogy a készítmény célját kielégítse, a szénhidrogén láncában legalább
2.5 szénatomot tartalmazzon. Előnyösen az ilyen lánc normál szénláncu alkillánc (vagy alkilénlánc). A feltalálók kimutatták, hogy amennyiben egy ilyen lánc jelen van, amelynek hosszúsága legalább 25 szénatom, előnyösen körülbelül (vagy átlagosan) 2.5-50 szénatom, és néhány esetben legelőnyösebben 2.5 vagy 2.7-39 szénatom, az ebből készült szálkezelő (kondicionáló) készítmény, amelyet kationos, felületaktív anyaggal készítünk, még hig állapotban és mosószer jelenlétében is igen kielégítően kondicionál szálas anyagokat, mint például hajat vagy mosott textilt, és a hajat könnyebben fésülhetővé és kezelhetővé teszi, száraz és nedves állapotban; a mosott textilt lágyítja, és általában ezen túlmenően antisztatikus hatást is kifejt. Annak ellenére, hogy az öblítővíz vagy a mosóvíz a kationos felületaktív anyagot és a vízben diszpergáIható vegyületet igen hig koncentrációban tartalmazza, ezekben a készítményekben és alkalmazásuk során az egyes komponensek a kezelt szálakra megfelelő mennyiségben leválnak ahhoz, hogy jelentős és kívánt, javított kondicionáló hatást fejtsenek ki. Ez az eredmény meglepő azért, mert a fenti komponensek együtt-hatnak, és jobb kondicionáló körülményeket eredményeznek; nem pedig interféráinak egymással, ahogy ez várható lenne. Ez a kívánt együtthatás és jobb leválás a szálakra hig, vizes közegben történik. Habár a vízben diszpergálható vegyület és a kátionos felületaktív anyag valamennyi része a mosóvízben maradhat, legalábbis jelentős hányaduk leválik a szálakra (hajra vagy mosott textilszálakra), és ezeket kondicionálja anélkül, hogy érintésre-zsírossá tenné őket. A találmány szerinti készítményben alkalmazható különböző 25 szénatomszámu vagy 25-nél nagyobb szénatomszámu, alkil-tipusu vegyületek lehetnek például pentakozán, heptakozán, nonakozán, melén, a 31-es szénatomszámu normál alkán, a 39-es szénatomszámu normál alkán, a cerotinsav, a meliszsav, a pszilliksav, a 2-6 szénatomszámu normál alkohol, a 2-8 szénatomszámu normál alkohol, a 36 szénatomszámu normál alkohol, a 25 szénatomszámu paraffinok, a 25 szénatomszámu petrolátumok, a 33 szénatomszámu petrolátumok, a miricil palmitát, a lacceril palmitát, a miricil cerotát, a miricil hypogeát, a ceril-2-hidroxi-palmitát, a fent említett szénhidrogének mono- és diaminjai, valamint amin-sói, a fent említett szénhidrogének alkoholjai és a fent említett savak amidjai. Mint látható, a különböző említett, vizben diszpergálható vegyületek valamennyien legalább egy normál alkil- vagy alkiléncsoportot tartalmaznak, amely 20-39 szénatomot tartalmaz. Ezt az értéket előnyös értéknek tekinthetjük. Azonban a fent leir^vegyületek példák és nem kizárólagos felsorolást jelentenek. Ugyancsak még a
telített vegyületek előnyösek, részben stabilitási okok miatt, telítetlen vegyületet is alkalmazhatunk.
A különböző, vízben diszpergáIható vegyületek alkalmazhatók tiszta anyagokként vagy keverékekben. Ezek az anyagok lehetnek szintetikusak vagy természetes forrásokból is nyerhetők. Néhány ilyen vegyületet szintetizálhatunk, és alkalmazhatjuk vízben diszpergálható vegyületként a találmány szerinti készítményben, vagy ezeket keverhetjük más, ilyen szintetizált vegyületekkel. Más esetben az ilyen vegyületeket természetes forrásból nyerhetjük, valamint kémiai finomítók termékeiből nyerhetjük, mint például olajfinomítók termékeiből, az ilyen anyagokat feldolgozhatjuk, és igy kívánatosabb, nagyobb koncentrációjú, vízben diszpergálható vegyületet kaphatunk, vagy közvetlenül is alkalmazhatjuk azokat. Néhány természetes forrás ilyen, vízben diszpergálható és találmány szerinti készítményben alkalmazható vegyületek számára például a petrolátum, a paraffinviasz, a méhviasz, a különböző kandellilla japán viaszbokor és montán eredetű viaszok, és más, természetes viaszok, amelyek valamennyien megfelelő mennyiségű, Z5 szénatomszámú vagy 2,5-nél nagyobb szénatomszámu, normál szénláncu alkilcsoportot vagy alkiléncsoportot tartalmaznak. A kísérletek kimutatták, hogy a karnauba viasz nem hoz megfelelő eredményt, azonban mikrokristályos ···· · • · «
- 18 viaszok, amelyek másodrendű elágazó láncokat és elsődlegesen aliciklusos láncokat tartalmaznak a normál alkánláncok mellett, jó eredménnyel alkalmazhatók, amely azt mutatja, hogy bizonyos ciklizáció és elágazás a láncokban nem befolyásolja jelentősen a 25 és hosszabb szénláncu alkil- és alkiléncsoportot tartalmazó vegyületek szálkondicionáló hatását. Ennek megfelelően, a mikrokristályos viaszokban tapasztalt elágazásokhoz hasonló elágazások a normál alkán leíráshoz képest a vízben diszpergálható vegyületek esetében a találmány szerinti leírás körébe tartoznak. Természetesen azzal a feltétellel, hogy jelen van egy normál szénláncu, 25 szénatomszámu lánc, és ebben az esetben az elágazások és más csoportok jelenléte nem okozza, hogy ezek a vegyületek a találmány szerinti vízben diszpergálható vegyületek tárgykörén kívül essenek.
A kationos felületaktív anyagok és a vízben diszpergálható vegyületek közül a találmány szerinti készítményben az egyetlen további megkövetelt komponens ahhoz, hogy ez a készítmény hajöblítés kondicionáló anyagaként és mosásban, a mosási vagy öblitési ciklusban alkalmazható legyen, egy vizes közeg, amelyben a kationos felületaktív anyag és a vízben diszpergálható vegyület emultifikálva van, vagy más módon diszpergálva található. Amennyiben emulzió formában ···· ·
- 19 hidrotróp emulzifikáló szerrel és/vagy más felületaktív anyaggal keverve van jelen a készítmény, ahhoz, hogy ez megfelelő stabilitású és szálas anyagok kondicionálásában hatásos legyen, a készítményt bizonyos eljárás szerint kell előállítani, amelyet a találmány szerinti leírásban a későbbiekben megadunk. A vizes közeg lehet viz, vagy egy vizes-alkoholos közeg, amely ezen túlmenően tartalmazhat különböző szokásos segédanyagokat, amelyeket az ilyen jellegű készítményekben általában alkalmaznak. Az alkalmazott viz előnyösen ionmentes viz, de csapviz ugyancsak megfelelően kielégítő hatással alkalmazható. Amennyiben alkoholt alkalmazunk, ezek általában denaturált alkoholok, mint például SD-4O, és amennyiben jelen vannak a szálkondicionáló készítményekben, ezek a végső készítmény körülbelül
3-15 $-át, például körülbelül 5 $-át teszik ki.
A találmány szerinti sampon vagy mosó, lágyító készítmények szintetikus szerves mosószer-komponense egy szintetikus, szerves, anionos mosószer vagy szintetikus, szerves, nem-ionos mosószer, vagy ezek keveréke (és természetesen különböző anionos mosószerek, illetve különböző nem-ionos mosószerek keverékei is alkalmazhatók. Kívánt esetben amfoter, amfoter-elektrolit, belső só formájú, sőt, kationos mosószerek és felületaktív anyagok a kationos szálkondicionáló felületaktív anyagokon kívül lehetnek jelen a találmány • * »·
- 20 szerinti készítményben. Különböző alkalmazható mosószerek például az McCutcheon’s Detergents and Emulsifiers, North American Edition (1984) közleményében leirt anyagok lehetnek, amely közleményt itt referenciaként adunk meg. Az előnyös anionos detergensek a szulfáttá és/vagy szulfonáttá alakított típusok, amelyeket a későbbiekben szulf(on)áted vegyületekként jelölünk. Az ilyen vegyületek lipofil kénsav vagy szulfonsav vízben oldható sói. Az ilyen savak lipofil egysége általában 8-30 szénatomot tartalmaz, és kívánt esetben alkilcsoportot tartalmaz; előnyösen olyan alkilcsoportot, amely 8-22, vagy 10-18 vagy ZO szénatomot tartalaz, legelőnyösebben 10 - 14, vagy 16 szénatomot, például 12 szénatomot tartalmaz. Ilyen alkalmazható anionos mosószerek például magas szénatomszámu alkil-szulfátok, lineáris magas szénatomszámú alkil-benzolszulfonátok, paraffin-szulfonátok, olefin-szulfonátok, monoglicerid-szulfátok és más, magas zsiralkohol kis szénatomszámu alkoxi-szulfátok. Az ilyen alkalmazott, nagyobb szénatomszámu zsiralkohol vagy nagy szénatomszámu alkil, kis szénatomszámu alkoxi-szulfátok előnyösen a nagy szénatomszámu zsiralkohol vagy alkil egységben 10 - 14 vagy 16 szénatomot tartalmaznak, és 1 mólban egészen ZO mól kis szénatomszámu alkoxicsoportot tartalmaznak, mint például 1 - ZO mól,
-21 előnyösen 2.-4 vagy 1-6, például Z vagy 3 mól alkoxicsoportot tartalmaznak (az alkoxicsoport általában etoxicsoport, vagy néha tartalmazhat maximálisan 30 % propoxicsoportot), és ezek az anyagok samponok esetében előnyösen alkalmazható mosószerek. Egy különösen előnyös, magas szénatomszámu zsiralkohol-szulfát a lauril-szulfát, és különösen előnyös, magas szénatomszámu zsiralkohol a a poli-kis szénatomszámu alkoxi-szulfát, az, amelyberiTmagas szénatomszámu zsiralkohol lauril-alkohol, amely trietoxilezett. A textil lágyitószerek esetében az előnyös anionos mosószerek lineáris, magas szénatomszámu alkil-benzol-szulfonátok, mint például a lineáris dodecil-benzol-szulfonát. Samponok esetében az anionom mosószerek általában ammónium és/vagy trietanol-amin sók, vagy ezek egy vagy több típusának keverékei, és nátriumsók. A textillágyitók esetében a sók általában nátriumsók, mint például a fent leirt mosószerek nátriumsói.
Habár a találmány szerinti mosószer-készítményben általában a mosószer anionos, alkalmazhatunk nem-ionos vagy elsősorban nem-ionos mosószert is, amely esetben a fő, nem-ionos mosószer-komponens kis szénatomszámu alkoxilezett alkohol vagy fenol (a fenol szubsztituált lehet alkilcsoporttal, általában 8-10 szénatomszámu alkilcsoport). A kis szénatomszámu alkilcsoport no£rmál esetben etoxicsoport, de ugyancsak lehet részben propoxicsoport (30 $-a maximálisan az alkoxicsoportoknak lehet propoxicsoport). Előnyösen a nem-ionos mosószer egy magas szénatomszámu, 8-15 szénatomot tartalmazó zsiralkohol, és 5 - 12 mól kis szénatomszámu alkilén-oxicl kondenzációs terméke, előnyösen a magas szénatomszámu zsiralkohol 8-12 szénatomot tartalmaz, és a kondenzációt 6-10 mól kis szénatomszámu alkilénoxiddal végezzük. Hasonlóan, amennyiben az etilén-oxidot alkil-fenollal kondenzáljuk, az etilén-oxid mólaránya hasonló mólarány a fenolra vonatkoztatva, mint korábban az alkoholra vonatkoztatva volt. Mind az etoxilezett zsiralkoholok, mind az etoxilezett alkil-fenolok esetében előnyös, hogy ezek szűk határértékü etoxilát-tipusok legyenek, de a tág határértékü etoxilezett termékek is alkalmazhatók.
Habár a samponok és a lágyító mosószerek esetében ezeket csak nem-ionos mosószerek alkalmazásával is előállíthatjuk, előnyösen valamennyi anionos mosószert is keverünk a készítménybe, mivel a nem-ionos mosószerek normál esetben igen kis habképző hatásúak, és általában kívánatos, hogy a mosószer-készítmény.habképzésre alkalmas legyen, különösen samponok esetében. Ugyan bármely fent említett anionos mosószer alkalmazható a nem-ionos mosószer mellett, amennyiben nem-ionos mosószert alkalmazunk a készítményben, azonban azt találtuk, hogy előnyös a szulfát és a szulfonát tipusu anionos mosószerek alkalmazása, amelyek lehetnek például zsiralkil 8-18 vagy 10 - 16 szénatomszámu .alkil-szulfátok, például ammónium vagy trietanol-ammónium-lauril-szulfát (TEALS).
A találmány szerinti készítményben megkövetelt alkotórészek mellett a készítményekben különböző segédanyagokat is alkalmazhatunk abból a célból, hogy ezeknek a segédanyagoknak a hatását a készítmény tartalmazza. Valamennyi találmány szerinti folyékony készítményben etanol és/vagy más, normálisan poláris koszolvens alkalmazható, ezen túlmenően szokásosan színezőanyagok és illatanyagok alkalmazhatók, valamint habképző szerek alkalmazhatók, opálossá tevő anyagok alkalmazhatók, süritőszerek és gyöngyházfényt biztosító adalékanyagok alkalmazhatók. Hajkondicionáló készítmények, mint például öblítők esetében a készítményben továbbá jelen lehet nagyobb szénatomszámu zsiralkohol, mint például cetil-alkohol, amely sűrítő hatású, sűrítőanyagok, mint például hidroxietil-cellulóz, és semlegesítő hatású anyagok, valamint pufferők, mint például a nátrium-borát. A mosási és öblitési ciklusban mosás során alkalmazott szállágyitó anyagokban úgy találtuk, hogy kis mennyiségű elkülönítő tipusu sók, mint például nátrium-citrát vagy kis szénatomszámu alkilén-glikolok, mint például propilén-glikolok alkalmazása javítja a folyékony termék Teológiáját, és hígító hatású anyagként funkcionál.
- 24 A kondicionáló samponok esetében az adalékanyagok lehetnek sűrítőanyagok és opálossá tevő anyagok, mint például cetil-alkohol, sztearil és sztearát; és etilén-glikol-disztearát, más sűrítő anyagok, mint például a xantán gumi, Natrosol (hidroxietil-cellulóz), Methocel (metil-cellulóz) és nátrium-klorid, tartósító anyagok, antioxidánsok, osztó hatású sók és kis szénatomszámu alkilén-glikol oldást elősegítő anyagok, illetve hígítóanyagok, mint például propilén-glikol. A lágyító mosószer-készítményekben alkalmas további adalékanyagok lehetnek fluoreszcens fényesítő hatású anyagok, mint például a disztilbén tipusu fényt kölcsönző anyagok, tartósító anyagok, mint például formaiin, és semlegesítő szerek, például trietanol-amin. A fent leirt adalékanyagokon túlmenően más, a szakirodalomban folyékony készítmények esetében ismert és a találmány szerinti készítményekhez hasonló készítményekben alkalmazott adalékanyagok is alkalmazhatók, és amennyiben részecskékből álló szilárd készítményt állítunk elő, olyan adalékanyagok is jelen lehetnek, amely az ilyen tipusu készítményekben általában alkalmazottak, amelyek lehetnek például folyóképességet segítő szerek, ujra-leválást gátló szerek, szállágyitó porok, mint például bentonit, töltőanyagok, mint például poliacetál-karboxilát, zeolit, nátrium-tri-poli-foszfát és nátrium-karbonát, fehérítők, mint például nátrium-perborát, fehéritő-aktivátorok és/vagy stabilizálok, és szennyezés-kioldást segítő szerek, mint például polietilén-tereftálát, polioxi-etilén-tereftalát kopolimerek (PET-POET kopolimerek).
A találmány szerinti eljárással előállított készítmény különböző fent leirt komponenseinek arányai igen jelentősek, hogy a megfelelő jellemzőkkel rendelkező készítményt állíthassuk elő. Valamennyi találmány szerinti készítményben a kationos felületaktív szálkondicionáló anyag és a vízben diszpergálható vegyület aránya olyan kell legyen, hogy mindkét anyag elősegítse legalább egyikük leválását a szálas anyagra, amelyet kondicionálni szeretnénk a vizes találmány szerinti készítmény segítségével. Azt találtuk, hogy a fenti két komponens aránya általában 1 : 10 -iO : 1, előnyösen Is 3-20: 1, és legelőnyösebben 1:2-20:1 arány. Másképpen leírva, az arányok 0,05 : 1 - 20 : 1, 0,33 : 1 - 20 : 1, és 0,5 : 1 - 20 : 1. Százalékban kifejezve a találmány szerinti készítmények, amelyek előnyösen kvaterner ammóniumsó-formájú kationos, felületaktív anyagokra vonatkoztatottak, amely a szálkondicionáló hatású anyag, normális esetben 0,1 -20 $ kvaterner ammóniumsót és 0,1 - 10 % vízben diszpergálható vegyületet tartalmaznak, amely utóbbi előnyösen egy normál szénláncu alkán.
A hajöblítő kondicionáló szer készítmények esetében, amelyet a haj mosása után alkalmazunk, a készítményben a kvatemer ammóniumsó, a vízben diszpergáIható vegyület és a vizes közeg $-a, sorrendben általában 0,1 - 10 ¢, továbbá 0,1 - 5 és 75 - 99 $, előnyösen 0,1 - 5 $, továbbá 0,1 - 2 illetve 85 - 98 legelőnyösebben 0,3 -2$, továbbá 0,1 - 1 $, illetve 90 - 97 $. Különösen előnyösen 0,4 -1,2 továbbá 0,1 - 0,5 $, illetve 95 - 97 A 100 $-ra kiegészítő anyag-mennyiségek általában adalékanyagok, amelyeket ugyancsak a más, találmány szerinti készítményekben is alkalmazunk, amelyeket a későbbiekben Írunk le.
A leirt, találmány szerinti készítményekben az előnyös vizes közeg viz, előnyös kvaterner ammónium-halogenid hosszú szénláncu zsiralkil tri-kis szénatomszámu alkil-ammónium-halogenid, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12 - 18 szénatomszámu, és a kis szénatomszámu alkilcsoportok 1-3 szénatomszámuak. A vízben diszpergáIható vegyület legalább 25 szénatomot tartalmazó alkán-karbonsav, karbonsav-észter, alkohol, vagy ezek keveréke. A legelőnyösebb találmány szerinti készítményben a kvatemer ammónium-halogenid cetil, trimetil-ammónium-klorid, dicetil-dimetil-ammónium-klorid és disztearil-dimetil-ammónium-klorid. A vízben diszpergáIható vegyület méhviasz, 7-33 szénatomszámu normál szénláncu petrolátum, paraffinviasz vagy mikrokristályos viasz, vagy körülbelül egyenlő arányú keveréke a fenti 27-33 szénatomot tartalmazó normál alkánokból álló petrolátumnak és méhviasznak.
A találmány szerinti hajkondicionáló samponok esetében a szintetikus szerves mosószer a kvaterner ammóniumsó és a vízben diszpergálható vegyület, valamint a vizes közeg sorrendben! $-os aránya 5 - Z5 fy, 0,2 - 10 $, 0,1 - 5 $ és 65 - 94 $. Előnyösen 8 - 20 $, 0,2, - 5 $, 0,1 - 3 $ és 70 - 90 Előnyösebben 10 - 18 0,3 - 2 $, 0,1 - 1,5 # és 75 - 85 $.
Különösen előnyösen 12 - 18 $, 0,4 - 2 $, 0,1 -2 és körülbelül 80 $. Az előnyös kondicionáló hatású találmány szerinti sampon-készitményekben az anionos szintetikus szerves mosószer legalább két különböző szulfát-formájú anionos, szintetikus, szerves mosószer keveréke, amelyek közül legalább az egyik ammónium-, nátrium- vagy trietanol-ammónium-só formájú, a kvaterner ammónium-halogenid nagy szénatomszámu zsiralkil tri-kis szénatomszámu alkil-ammónium-klorid vagy di-nagy szénatomszámu zsiralkil, di-kis szénatomszámu alkil-ammónium-klorid, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12 -22$ szénatomot, és a kis szénatomszámu alkilcsoport 1-3 szénatomot tartalmaz, és a vízben diszpergálható anyag legalább 25 szénatomot tartalmazó alkán-karbonsav, karbonsav-észter vagy alkohol, vagy ezek keveréke lehet. A legelőnyösebb készítmények 5 - 15 % ammónium- és/vagy nátrium-lauril-szulfátot és 1 - 10 $ ammónium- és/vagy nátrium-lauril-dietoxi-szulfátot tartalmaznak, valamint a vízben diszpergáIható vegyület 2,5 - 30 szénatomszámu paraffinviasz és/vagy átlagosan 17 - 33 szénatomszámu normál alkánokból álló petrolátum és/vagy méhviasz.
A mosási és öblitési ciklusban alkalmazott lágyítók mosótextilek esetében a kvaterner ammóniumsó vagy ekvivalense, a vízben diszpergálható vegyület és a vizes közeg (vagy víz) vonatkozásában általában 1 - 10 $, 0,1 - 5 $ és 70 - 97,9 $, előnyösen
1,5 - 10 0,1 - 2 $ és 80 - 97,9 $ anyagtartalmuak, legelőnyösebben 1,5 - 7 $ di-nagy szénatomszámu zsiralkil, di-kis szénatomszámu alkil-ammónium-halogenüek, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12 - 22 szénatomot tartalmaz, és a kis szénatomszámu alkilcsoport 1-3 szénatomot tartalmaz, 0,1 - 2 $ vízben diszpergálható vegyületet, ahol ez a vegyület legalább 25 szénatomot tartalmazó alkán-karbonsav, karbonsav-észter és alkohol, vagy ezek keveréke lehet, valamint 85 - 95 % vizet tartalmaz. Különösen előnyösen az ilyen készítmények 2- 8 $ disztearil-dimetil-ammónium-kloridot, 0,1 - 1 % vízben diszpergálható vegyületet, amely méhviasz, petrolátum és/vagy paraffinviasz, és 90 - 95 $ vizet, ezen túlmenően esetenként segédanyagokat tartalmaznak.
A lágyító hatású mosószer találmány szerinti készítmények általában mosóanyagot tartalmaznak, amely szintetikus szerves mosószer, amely normális esetben anionos mosószer, nem-ionos mosószer vagy ezek keverékei, amelyek a mosószer 0 - 75 $ mennyiségét teszik ki, valamint 2 - 2,0 $ szállágyitó kvaterner ammóniumsót vagy ennek ekvivalensét, továbbá 0,1 - z $ vízben diszpergáIható anyagot, valamint 0 - 75 $ vizet (amenynyiben a mosó-lágyító anyag részecskeformáju, kisebb mennyiségű vizet) tartalmaznak. Továbbá, a 100 $-ra kiegészítő mennyiségben kívánatos esetben egyéb adalékanyagokat is tartalmazhatnak. A mosó-lágyitó hatású készítmények előnyösen 10 - 35 $ szintetikus szerves mosószert, 2 - 15 $ kvaterner ammóniumsót vagy ennek a kvaterner ammóniumsónak a komplexét, vagy ezek keverékét, 0,1 - 2 $ vízben diszpergálható anyagot és 50-92 1 vizet tartalmaznak, illetve, amennyiben szükséges, a 100 $-ra kiegészítő adalékanyagok valamelyikét tartalmazzák. Előnyösebben, az ilyen lágyító mosó hatású készítmények 10 - 25 $ nem-ionos mosószert, amely egy mól nagy szénatomszámu zsiralkohol, amely 10-16 szénatomot tartalmaz, és 3 - 11 mól etilénoxid kondenzációs terméke, Z - 10 1a anionos mosószert, amely lineáris, nagy szénatomszámu alkil-benzolszulfonát, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport
10-16 szénatomot tartalmaz, 7 - 13 $ di-nagy szénatomszámu zsiralkil, di-kis szénatomszámu alkil-ammónium-halogenidet, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12 -ZZ szénatomszámu, és a kis szénatomszámu alkilcsoport 1-3 szénatomszámu, vagy ezek citromsawal készített komplexét, vagy ezek keverékét tartalmazza, továbbá 0,1 - 1 $ vízben diszpergálható anyagot tartalmaz, amely legalább 25 szénatomot tartalmazó alkilcsoporttal rendelkező alkán-karbonsav, karbonsav-észter és alkohol, vagy ezek keveréke lehet. Továbbá, 60 - 75 $ vizet tartalmaz, illetve bármely más, vizes közegben! kiegészítő anyagot, de előnyösen vizet tartalmaz. A legelőnyösebb lágyító mosószer-készítmény 12-20 $ nem-ionos mosószert, amely nagy szénatomszámu zsiralkohol, amely 12 - 15 szénatomot tartalmaz, és 5 - 9 mól etilénoxid kondenzációs terméke, 3 - 7 $ anionos mosószert, amely nátrium-lineáris alkil-benzolszulfonát, ahol az alkilcsoport 10 - 14 szénatomot tartalmaz, 1-5 disztearil-dimetil-ammónium-kloricLot, 7 - 11 $ disztearil-metil-amin citromsavas komplexét, 0,1 - 0,5 $ vízben diszpergálható anyagot, amely 27 - 33 átlagos szénatomszámu, normál alkánokból álló petrolátum, és 65 - 70 $ vizet, valamint bármely, 100 $-ra kiegészítő adalékanyagot tartalmaz.
Különféle, a szakirodalomban olaj vizbeni emulzió előállításéra alkalmas eljárást alkalmazhatunk a találmány szerinti szálkondicionáló készítmények előállítására (amennyiben ezek folyadék formájuak). Azonban abból a célból, hogy az emulzió stabil legyen, valamint a találmány szerinti készítmény kiemelkedő szálstabilizáló hatása létrejöjjön, és a készítmény előállítása reprodukálható legyen, kívánatos, hogy egy speciális előállítási eljárást alkalmazzunk, amely a találmány részét képezi. Ezen eljárás során a találmány szerinti készítményben alkalmazott kationos felületaktív szer és vízben diszpergálható vegyület olvadékát képezzük magas hőmérsékleten, a vizes közeget, amely az emulzió folyamatos fázisát képezi, és amely hőre stabilis hidrofil komponenseket tartalmazhat, hasonló hőmérsékletre melégitjük, majd a kapott lipofil és hidrofil folyadékokat körülbelül azonos, magas hőmérsékleten egymással elegyítjük, és ekkor emulzió formájú szálkondicionáló készítmény keletkezik, amely javított stabilitású és hatásosságu. A hőmérséklet, amelyre a kationos felületaktív anyagot és a vízben diszpergálható anyagot melegítjük, általában 70 - 95°C vagy 100°C, előnyösen 70 - 90°C, és legelőnyösebben körülbelül 80°C, például 80°C. A vizes közeget, amely előnyösen bármely, a készítményben található hidrofil komponenst tartalmaz, azonos hőmérsékletre melegítjük, majd a lipofil olvadékot fokozatosan a vizes közegbe keverjük úgy, hogy emulziót képezzünk, amely esetenként mikroemulzió lehet. Az emulziót fokozatosan, általában körülbelül 5 perc - 1 óra időtartam alatt szobahőmérsékletre hütjük keverés közben úgy, hogy az emulzió megszűnését elkerüljük, és bármely hőérzékeny komponenst keverés közben az emulzióhoz adagolunk. A szobahőmérsékletű termék egy stabil folyadék, amely emulzió formájú. Amennyiben ez magas hőmérsékleten történő hosszas tárolás során szétválik, rázással újra visszaalakítható. Amennyiben a szálkondicionáló emulziót vagy más készitmény-formát vízben oldjuk vagy diszpergáljuk, például mosás vízben vagy öblítővízben diszpergáljuk vagy oldjuk, mind a kationos felületaktív anyag, mind a vízben diszpergálható vegyület a szálas anyagra vízből leválasztható, és igy egy nem várt, előnyös és jelentősen javított kondicionáló hatást fejt ki a kezelt szálas anyagra.
Az alkalmazás során a találmány szerinti készítményeket vízben 0,01 - 50 % koncentrációban oldjuk vagy diszpergáljuk. Néhány esetben, mint például hajöblítő és sampon készítmények esetében, igen hatásosan alkalmazhatók 10 - 50 előnyösen 20 - 30 % vizbeni koncentráció mellett. A mosásban ····· · · · * · »·· • · · · * • ·· · ·· *·· * ·»···· ····« • · · ·· · ··»
- 33 alkalmazott készítményeket nagyobb hígításban alkalmazhatjuk, mint például 0,05 - 2. 56, például 0,1 - 0,5 56, és 1 $ koncentrációban, vízben. Az alkalmazás normális hőmérséklete 10 - 6o°C, amely függ a kezelt szálas szubsztrát természetétől, valamint az alkalmazott készítmény típusától. Előnyösen a legtöbb alkalmazás esetén a viz hőmérséklete körülbelül 10 - 40°C, különösen előnyösen 25 - 40°C, amely különösen az emberi haj kezelése esetében alkalmazandó. A szálas anyag, amelyet kondicionálni kívánunk, amely lehet emberi haj, pamut vagy szintetikus szál, mint például poliészter vagy pamut-poliészter keverék, a vizes oldattal vagy diszperzióval, amely a szélkondicionáló készítményt tartalmazza, 0,5 vagy 1-30 percig kezeljük, például 10 percig kezeljük, amely időtartam alatt a kationos, felületaktív anyag és a vízben diszpergálható vegyület egyaránt a szálas anyagra leválik, és azt kondicionálja. Gyakran a vízben diszpergálható vegyület megnöveli a kationos, felületaktív anyag leválását a szálra, esetenként az ellenkező folyamat áll fenn. Az emberi haj esetében akár a találmány szerinti samponkezelés utáni öblítőszer-készitménnyel, akár a kondicionáló hatású samponnal kezeljük, ez jelentősen megnöveli a haj fésülhetőségének könnyűségét nedves és száraz állapotban.
A találmány szerinti kationos felületaktív anyagot, amely szálkondicionáló hatású szer, és vízben diszpergálható anyagot tartalmazó készítmény leválásának mechanizmusa szálas anyagra, nem világos, és az egyszerű leválásnál komplikáltabb folyamat, mivel például az ilyen komponenseket a szálas anyag hig, vizes oldatból választja ki és visszatartja önmagán, annak ellenére, hogy az oldat hig, és ezenkívül a diszperziós oldatot a későbbiekben leöblítjük a kondicionált szálas anyagról. Ezen túlmenően, az öblítés után a szálas anyagon hatásos mennyiségű kondicionálást végrehajtó aktív készítmény marad vissza. Mivel a kondicionálásban aktív hatóanyagok szorpciója jobb abban az esetben, ha nincs jelen jelentős mennyiségű szintetikus szerves mosószer-komponens a samponokban, az olyan samponok, amelyek ilyen anyagokat nem tartalmaznak, a kondicionáló szert, amely kationos, felületaktív anyag, és a vízben diszpergálható vegyületet kisebb koncentrációban tartalmazhatják. A találmány szerinti készítmény jelentős előnye az, hogy akár mosásbáni mosószerek, akár samponok alkalmazása esetében, valamint hajöblítők kondicionálása során, valamint mosási és öblitési ciklusban mosásban alkalmazott adalékanyagként emberi haj vagy mosott textil kezelésében a kationos, felületaktiv szálkondicionáló szer és a vízben diszpergálható vegyület kombinációja igen • · • · · · « • ····«· * t«l« ·· · ·· *
- 35 megnövelt kondicionáló hatást eredményez, és ez lehetővé teszi, hogy sokkal kevesebb kondicionáló szer mennyiséget alkalmazzunk, ennek következtében költséget takarítsunk meg.
A találmány szerinti készítmények megnövelt stabilitásnak, amely abból a szempontból jelentős, hogy a fogyasztó nem részesíti előnyben az olyan termékeket, amelyeket felhasználás előtt fel kell rázni, hogy a komponenseket diszpergálja, valamint amiatt, hogy a stabil emulziók sokkal vonzóbbak eladás szempontjából, mint az elvált készítmények, amelyeket újra emulzifikálni kell.
A találmány szerinti készítmény különböző előnyös tulajdonságait a fentiekben megadtuk, a továbbiakban néhány ilyen tulajdonságot részletesen ismertetünk. Az egyik előnyös tulajdonság, hogy a kationos, felületaktív szálkondicionáló anyag és a vízben diszpergálható anyag kondicionálásban kifejtett hatása igen nagymértékben megnövekedett. Megfigyeltük, hogy amennyiben az emberi hajat a találmány szerinti készítménnyel öblítjük, jelentős növekedés tapasztalható a kondicionálás folyamatában, és igy sokkal könnyebben fésülhetővé válik a haj olyan készítményekkel összehasonlítva, amelyek a találmány szerinti készítménnyel azonosak, kivéve, hogy nem tartalmaznak vízben diszpergálható vegyületet. Ezen túlmenően, a találmány szerinti »
« · « • · «
- 36 készítmény kondicionáló hatása összehasonlitható olyan, kereskedelemben kapható kondicionáló készítményekkel, amelyek kationos, felületaktív kondicionálószereket tartalmaznak, de sokkal magasabb koncentrációban.
A találmány szerinti kondicionáló hatású samponkészitmények - habár ezek több kondicionáló hatású szert tartalmaznak, mint az öblitőszerek, még mindig kevesebb kondicionáló szert tartalmaznak, mint a kereskedelemben kapható kondicionáló hatású samponok, és emellett sokkal hatékonyabbak, mint az ilyen kereskedelmi termékek. Ami még meglepőbb, és áttörést jelent a szakirodalom korábbi leírásaihoz képest, hogy a találmány szerinti samponok olyan hatékonyak lehetnek, mint a kereskedelemben kapható kondicionáló öblitőszerek. Az eddigiekben elérhetetlennek tekintették azt, hogy olyan kondicionáló samponotokat állítsunk elő, amelyek a kondicionáló öblitőszerekhez hatásos eredményt hoznak. Hasonló, javított, kondicionáló hatást figyeltünk meg a megfelelő mosási és öblitési ciklusban alkalmazott, találmány szerinti kondicionálók esetében, illetve lágyító mosószerek esetében.
A találmány szerinti készitmények előnyösen folyékony formájúnk, különösen előnyösen stabil emulzió vagy mikroemulzió forrnájuak. Azonban a találmány szerinti készitmények, mint például a lágyító mosószerek, *
- 37 szilárd formává vagy részecske formává is átalakíthatok, olyan eljárással, amelynek során a vizes közeg jelentős részét vagy teljes mennyiségét szilárd hordozóanyaggal vagy szilárd adalékanyaggal, mint például bentonittal, nátrium-szulfáttal, zeolitokkal, nátrium-tri-polifoszfáttal, nátrium-karbonáttal vagy más adalékanyaggal helyettesítjük. így például a folyékony lágyító mosószer víztartalmát töltő- vagy higitóanyaggal helyettesíthetjük úgy, hogy ennek tartalma 75 vagy nagyobb #-át teszi ki a készítménynek. Ennek következtében a készítmény fizikai megjelenési formája megváltozhat.
Az alábbi példákban a találmány szerinti készítményt és eljárást részletesen bemutatjuk. A példák nem jelentik a találmány szerinti eljárás vagy készítmény behatároló leírását. Amennyiben másképp nem jelezzük, minden sulyrészt súlyarányban adunk meg, a hőmérsékleti értékeket °C-értékben adjuk meg.
M
II • »·· ’ »·♦ · · «·«·>
• · · · · • * · a · e · * · • · »·»« * * ·»·· a ·* * ·* * »*·
6o $-át teszi ki —4
I
UJ
UJ
H
H tV
OX ej
Φ $ p.
I-J Φ eb Φ eb
OS faj αχ Ö Φ IV
EJ o x-s py 5 M o
o DX Φ Q OS Φ
EJ eb eb s? ts* Ό eb
S 4 4 4 <i Φ
Φ b-1 O eb b-·
EJ 1 eb M fi* 4 1
eb § 89 OX P* O eb
Φ 1 H 89 Φ N 1—1 4
ta tv a eb DX
o o eb 3
4 ET ο P eb Φ
DX o ÍR» 1 Φ § eb
N eb b-· O H
Φ g P*
H as 1
b-> ω o Φ
0 N Ö 3
W φ o §
θ' eb b-> o>
N Φ 0
0
Φ g
tű OX 4 3 1 tv
faj b-·
0* o
m 4
N
SX
0
sz
O UJ
O σ> fj P 1 1 P
ΧΦ w l ΧΦ w »φ
o o o o o
o
b*
o u>
o ux CJ p p o 1 P
* Χφ «Φ Χφ
o o o o ux o
o UJ —J
P
o UJ p
o UX P o P
w 1 * ΧΦ 1 Χφ Χφ
o UX o o Ul o
o
P
o u>
o UX o P o o p
X* χφ Μ» Χφ ΧΦ
o P* o o o p P o
o σ> fr ux Ux
p
o UJ
o UX O p P o 1 P
M M Χφ χφ
o f? o o o Ux o
o UJ —4
P Q UJ
o UX Γ» p o P
X* 1 Χφ 1 «· Χφ
o Ux o o Ul o
o
p
o UJ o
o -a P p o
M 1 V i ·.
00 N> Ux o o P Ux Ul
td
Ω
Q >
JV
O eb
Ov
Φ
I—' a> S ®
uj 00 i
•d
OS
p.
ω sí *—·
M ö
»··· ·
- 39 Hajkondicionáló öblitőszer-készitményeket állítunk elő a táblázat szerinti összetételben úgy, hogy a lipofil komponenseket (a cetil-trimetil-ammónium-kloridot, petrolátumot, méhviaszt és cetil-alkoholt) 80°C-on együtt megolvasztjuk, majd az olvadékot ugyancsak 80°C-os kiegészítő mennyiségű vízben emulgeáljuk. Ezután az emulziót szobahőmérsékletre körülbelül 2o perc időtartam alatt lehűtjük, standard emberi hajfonatokat (fonatonként 3 g), 1 - 1 g kondicionáló öblitőszerrel kezelünk 1 perc időtartamig, ezután az anyagot leöblítjük, majd a hajfonatot nedvesen fésüljük. A nedves fésülés könnyűségét 1 - 5-ig számokkal értékeljük, amely számok a könnyűtől a nehéz felé haladnak, minden egyes fonatra 12. vizsgálatot végeztünk, és az átlagos értéket számítottuk. Miután a nedves fésülést elvégeztük, az egyes fonatokat hajszáritővel megszorítjuk, és utána ismét száraz fésülési vizsgálatot végzünk. Ugyanilyen skálát alkalmazva, a fésülés könnyűségét értékeljük. Az alábbi eredményeket kapjuk, amelyeket az I. táblázatban adunk meg.
···»
I. TÁBLÁZAT
Fésülés Átlagos fésülési könnyűség
típusa A B C D E F G
nedves 2,5 4,50 4,25 5,15 4,25 4,20 4,H
száraz 2,98 4,75 4,21 4,25 4,5 4,22 4,1Ί
A közölt eredményekből kitűnik, hogy a vízben diszperg?Iható vegyület jelenléte a találmány szerinti készítményekben jelentősen megnöveli a haj fésülhetős égét, amely úgy tekinthető, hogy egyenes következménye az emberi hajfonatok kondicionálásának, amelyet a találmány szerinti készítménnyel elértünk. Ezt az értéket kontroli-készítmény által elért kezelés értékével (1A) összehasonlítjuk, amely készítmény nem tartalmaz ilyen, vízben diszpergálható vegyületet. A kísérletekben kitűnik, hogy a legjobb eredményt (a legjobb kondicionálást) az (1B) kísérletben kaptuk, amelyben egyedül méhviaszból kapott, vízben diszpergálható vegyületet alkalmaztunk. Azonban az (1D) kísérletben alkalmazott készítmény ugyancsak kielégítő eredményt szolgáltat, és az (1B) készítményhez képest gazdaságosság szempontjából előnyös. Az in vivő tesztvizsgálatok (élő hajon végzett kísérletek) a fenti eredményeket megerősítik; ugyancsak megerősítik ezeket az eredményeket azok az in vitro tesztvizsgálatok, amelyekben a hajfonatokat hig öblítő emulzióval kezeljük (1 s 1, 1 : 2 éa 1 : 3 készítmény í víz higitásu készítményeket alkalmazunk).
···»
- 41 Hasonló vizsgálatokban, amennyiben az itt alkalmazott, vízben diszpergálható vegyületek helyett ásványi olajat alkalmaztunk, mérhetően rosszabb kondicionálást eredményeztek emberi hajfonatokon, és a hajfonatok időnként megfigyelhetóén olajos állapotuakké váltak, amely rendszerint nem elfogadható. Az ÍA - 1G készítménnyel kezelt hajfonatok a kezelés után nem voltak olajosak. Amennyiben a készítményben a jelen anyagok helyett kamauba viaszt alkalmazunk, a kapott kondicionálás rosszabb minőségű, mint a fenti készítménnyel elért eredmény, amiatt, hogy ezek aromás vegyületeket tartalmaznak; azonban, amennyiben ezt a vizsgálatot mikrokristályos viasszal végezzük, ez jól alkalmazható a készítményben.
Ugyan jelenleg az alábbi tipusu kationos, felületaktív anyagok ára ezek alkalmazását nem teszi kedvezővé, azonban hogyha heptakozil-trimetil-ammónium-kloridot vagy hentriakozil-trimetil-ammónium-kloridot alkalmazunk 1 - 0,5 $ koncentrációban a cetil-trimetil-ammónium-klorid helyett a jelen találmány szerinti készítményben, és emellett nem alkalmazzuk a fent leirt, vizben diszpergálható vegyületeket, ezek a kationos, felületaktív anyagok egyben vizben diszpergálható vegyületként is hatnak, és a kapott hajkondicionáló hatás megjavul, ugyanolyan mértékben, mint a fenti kísérleti eredményekben ezt tapasztaltuk.
··»· ··· ··<
-42.A jelen példa szerinti formált alak más variációjában a cetil-trimetil-ammónium-kloridot cetil-trimetil-ammónium-bromiddal helyettesíthetjük, vagy lauril-trimetil-ammónium-kloriddal helyettesíthetjük, a cetil-alkoholt mirisztil-alkohollal helyettesíthetjük, és a petrolátumot 25 szénatomszámu paraffinnal helyettesíthetjük, és a kapott készítménnyel azonos eredményeket kapunk.
Továbbá, a cetil-alkohol és cetil-trimetil-ammónium-klorid aránya 3 : 1 -1:1 arányú, illetve : 1 arányú lehet a példákban, és ebben az esetben is előáll a cetil-alkohol kívánt kenő hatása.
JPU0
I
Μ 3 Μ eb Ό Φ m
Φ Οχ Η 4 eb Ν
3 3* Ό Ρ· ο Ρ· eb
Ρ < Φ Ο Ό Ρ Φ
ΟΧ Ρ· Ρ Φ Ρ· Φχ ÍD
3 Φ 4 eb Ρ» 3 4
ω Ο Ρ· Οχ 0Q Ρ
Ν Η* Ρ 3 Ρ Ρ
rf Οχ 1 1 Ρ 1
§ ζ-χ Ρ 3 ΡΓ ω
Ρ> Ρ Ρ Φ Ρ ο Ν
<0 g eb Ρ· Η eb
Η Ρ· Ρ5* 1 Φ
g Ρ Ο Ρ> ®
Οχ 1 Ρ Ρ 4
C0 Φ m ©X
Ν g Ν Ρ
Φ g eb
Ρ Οχ Φ
Φ 3 Φ
Ο Ρ 4
Ρ οχ
ω g eb
Οχ 1
4 ΡΤ
Ρ
Φ Ο
ω 4
Ν Η·
Η· Ρ*
3
ρ:
ο φ Ρ φ 3 Οχ Ρ φ Φ 3
Ρ 3 Μ Ρ W fi 5
Ρ· 4 4 eb Οχ Οχ
Ρ Ρ Ο Ρ· Ο 3 3
1 Ρ ej Ρ Ρ
φ 1 § ci
Ρ 09 1 Β §
Ρϊ* g Ρ I 1
ο Ρ φ Ρ Ρ
3* Ρ< Ü φ φ
ο 4 3 3
Ρ 3 Ρ 4 4
bd Ρ Ρ Ρ·
> 1 Ρ Ρ
φ 1 1
Ρ φ to
ο Ρ tsi
Μ ο 3
Ρ Μ Ρ
1 Ρ Ρ
ra 1 οχ
Ν <0 Ρ
3 Ν
Ρ 3
Η» Ρ
Οχ Ρ
Ρ αχ
Ρ
ο
Ρ
Οχ
Φ
Φ φ
ΡΤ
Ν’
Ρ Ρ Ρ ο Ρ Ρ -4 -4
« 1 J · - 1 * I Χφ
ο ο ο υχ ο UX υχ Ul
3>
példa
Ρ* ο ο ο ο ο ο Ρ b>
r φ Χφ Χφ φ φ >· 1 φ φ J b’
Ux Ul υχ υχ ο Ρ> ο υχ φ
Ul υχ υχ Ul
Ρ ο ο ο ο ο Ο ρ Ρ Ρ
Φ «φ φ Φ Φ - 1 I -* 1 Γ»
UX UT υχ υχ -4 Ρ> ο υχ
υχ υχ υχ
Ρ
Η* Ο ο ο ο ο Ο 1 Ρ Ρ 1 Ρ
Χφ «φ Φ φ «
Ul Η* υχ υχ Ux -4 U9 ο υχ υι
υι υχ υχ
Ρ ο ο Ο ο ο ο ο —4 -4
Χφ Χφ Φ φ • 1 1 ·· » 1 Φ
ο Ρ Ρ υχ υχ υχ υχ -4 UX υχ
υχ υχ υχ
ο Ρ Ρ ο Ρ Ρ ·*< ~4
Φ • 1 • 1 1 · *· | Φ χφ
Ο •ρ- ο Ο υχ ο υχ υχ υχ
I Ρ I Ο I
W *·
XJX UX
I
Ρ
I ο Ρ 1 υα υχ
ΧΦ Φ»
υχ ο Ο ο
Μ ti <Μ> -ο
I
Η Η· ch 0 1
Ο (-1 Ρ (»ν
Μ 4 eh
§ Ρ c+ 4 4?
φ ch Ο> Η· Ε
Εί Ο Μ £ί
ch to Η· 3
Φ Η· ch 1 1
00 ch θ' ΡΓ
Ον ta t->
<5 <0 Ν ο
Η· Ν φ 4
Ν Φ 4 Η*
4 Ο»
ΝΑ»
Ο
Φ
S φ σ'
Φ
Ö to Ν
Ο S 00 Ν
Ö ο α>.
σ» ο
I ηχ σ' £0 Ö π*
Ο
Ο
Ν»
Q
Η·
Ο ο η
Η* ο ο
Μ»
Ο
ο
00 ο Ο
«φ
ο •Λ Ut ο
-ο
ο ο ι~*
φ «φ
—1 UI UI
ο
Ο Ο
W «·
Φ 45· υ< Ul
-4
-ο ο Ο Ι-*
«φ Μ
00 •Ε υι Ul
ΚΛ
—4 ΧΟ Ο Ο μ*
«·
οο Ε υι Ο
U1
-ο σ\ ο <· <· σ\ υ<
υι Ο
4φ «φ «· 'Jt <Λ példa folytatása)
I
Az A kontroll emulziót és a találmány szerinti B - G emulziókat az 1. példa szerinti eljárással állítjuk elő, és az ott leírt módon vizsgáljuk. Az értékelésben megadjuk az éltalános értékelésüket a haj kondicionálására vonatkoztatva (beleértve a kezelhetőség, a megjelenési forma és az érzékelés tulajdonságokat), valamint megadjuk a nedves és száraz fésülési értékelést. A kapott eredményeket a II. táblázatban adjuk meg.
II. T Á B LÁZAT
Ért ékelés Á T L A G
A B C C C F G
kondicionálás nincs xkiváló kiváló kiváló kiváló kiváló
nedves fésülés könnyűsége 1,0 4,0 3,5 3,3 3,0 3,0 5,0
száraz fésülés könnyűsége 1,0 4,0 3,5 3,3 3,0 3,0 5,0
= kiváló
- 46 A közölt adatokból kitűnik, hogy az emberi haj kondicionálásában jelentős javítást eredményez a találmány szerinti sampon formált alakokban, kis mennyiségit vizben diszpergálható vegyület és kationos, felületaktív hajkondicionáló szer (kvaterner ammónium-halogenid) jelenléte, és ez a javított kondicionáló hatás nyilvánvalóan a vízben diszpergálható vegyület jelentése, mivel a kontroll A formált alak esetében, amely nem tartalmaz vizben diszpergálható vegyületet, de a kationos, felületaktív anyagot tartalmazza, sokkal kisebb kondicionáló hatást érünk el, mint a B - G formált alakokban, amelyekben a találmány szerinti készítményt alkalmaztuk. A leírt eredményeket in vivő tesztvizsgálatokban is igazoltuk, amelyeket normális hajsampon kezeléssel végeztünk.
A példa szerinti eljárásban vizsgált formált alakok változatai azok, amelyekben a mosószer aktív hatóanyag lehet trietanol-ammónium-lauril-szulfát, ammónium-olefin-szulfónét, ammónium~( 12.-18 szénatomszámu)-paraffin-szulfonát vagy ezek keveréke, illetve nem ionos és amfoter mosószereket is tartalmazhat. A kationos, felületaktiv kondicionáló szer ugyancsak változhat az
1. példának megfelelően, és az alkalmazott, vizben diszpergálható vegyület más anyagokból is nyerhető, például lehet montán és kandelilla viasz, szintetikus méhviasz és japán viasz, valamint mikrokristályos viasz. Ezen túlmenően a vizben diszpergálható vegyület lehet tiszta vegyület, mint például szénhidrogén, alkohol, karbonsav és
- 47 karbonsav-észter, vagy a vízben diszpergáIható anyag forrásának, mint például méhviasznak egyes frakciója, továbbá lehet alkohol, amin, aminsó és kvaterner ammóniumsó formája a fenti szénhidrogéneknek, valamint a fenti karbonsavak amid-származéka és az ezzel a vegyli lettel készített sampon hasonló, javított hajkondicio náló hatással rendelkezik. Továbbá, a találmány szerinti sampon formált alakok tartaImazhatnak viszonylag kis mennyiségű, nem ionos mosószert, mint például magas szénatomszámu zsiralkohol polietoxilátot, mint például neodől 25-3, 23-6,5 vagy 25-7 vegyületet, az anionos mosó szer mellett (abból a célból, hogy az olaj eltávolitását, valamint a korábban levált hajon található kondicionáló szereket eltávolitsuk, és ez az eltávolítás jobb eredménnyel történjen). A készítményben általánosan 1-10 1-os ilyen, nem-ionos mosószer előnyösen 2 - 5 1, például körülbelül 3 1 ilyen, nem-ionos mosószer lehet jelen.
• · · ·
- 48 3 példa
Súly %
Alkotóelemek
ABC disztearil-dimetil-ammónium-
-klorid 6,0 6,0 3,0
^amin-citrát komplex - - 3,0
méhviasz (sárga) - 0,5 0,5
xpetrolátum - 0,1 0,1
nátrium-citrát 0,05 0,05 -
propilén-glikol 0,1 0,1 0,1
ionmentes viz 93,85 93,25 93,3
100,0 100,0 100,0
=27-33 átlagos szénatomszámu normál alkánokat tartalmaz, mennyiségének 60 $-ában.
= Előre elkésziTett komplex, amelyet disztearil-metil-amin és citromsav 1 í 1 arányú moláris keverésével nyerünk.
• · · 9 ·
A jelen példa szerinti mosási ciklusban il49 letve öblitési ciklusban alkalmazható kondicionáló készítmények, amelyeket automatikus mosógépben mosott anyag kezelésére alkalmazhatunk, az 1. példa szerinti eljárással állíthatók elő úgy, hogy a lipofil vegyületeket együtt megolvasztjuk, majd a hidrofil komponensekkel vízzel közegben elegyítjük, és végül az elegyet szobahőmérsékletre hütjük.
A kontroll 3A, valamint a találmány szerinti
3B és 30 készítményeket mosási ciklusban és öblitési ciklusban vizsgáljuk, különféle kereskedelemben kapható mosószerek és különféle koncentrációk alkalmazásával a mosóvízben, amelyet a gyártók szerinti előírásoknak megfelelően állítunk be. A mosási ciklusban a mosási viz keménységi foka 12.5 ppm kalcium-karbonátban kifejezve, a hőmérséklet 32°C, a szálas anyag terhelés magas, és a mosási idő 14 perc. Az öblítővíz hideg.
A kereskedelmi mosóanyagok, amelyekhez a mosási ciklus adalékanyagokat adagoljuk por (foszfát töltőanyaggal), Fresh Starv^, folyékony Tide és folyékony Wislí^. A mosási ciklusban alkalmazott adalékanyag koncentrációja a mosási vízben körülbelül 4 - 9 $ kondicionáló anyag-tartalmat eredményez. Ez a mennyiség az alkalmazott mosószer-készítményre számított (70 - 150 g kondicionáló készítmény, 68 1 mosási vízre számítva, amely 0,1 - 0,2, % koncentrációjú).
• · ·
A tesztvizsgálati anyagok, amelyeket egy szokásos mosásban alkalmazott 5 font mennyiségben alkalmazunk, pamut, nylon, egyszeres szövésű kétszeres szövésű Dacron, 65/35 Dacron/pamut keverék és Bánion^ szövetdarabok (a statikus töltésfelvétel értékeléshez). Ezen túlmenően hurkolt bársony kézitörölközők, a lágyitás értékeléshez. A mosott anyagokat 60 percig nagyteljesítményű, magas értőkre beállított, automatikus szárítóban és a teljes mosási ős száritási műveletet kétszer megismételjük. Ezután a szöveteket statikus tapadás (szintetikumok) és lágyság (hurkolt bársonytörölközők) szempontjából vizsgáljuk. A statikus tapadásvizsgálatot közvetlen azután végezzük, hogy a száritót a harmadik szárítás után leállítjuk. A statikus tapadás és lágyság vizsgálatokban a vizsgálati helyiség nedvességtartalma 44 - 56 $ relatív nedvességtartalom. A hurkolt bársonytörölközőket ruhaszárítón függesztjük 1Z óráig, mielőtt a lágyság szempontjából vizsgálnánk őket.
Az aktív kondicionáló készítmény alkalmazása esetében minden koncentráció mellett, amennyiben a mosási ciklusban valamennyi mosószerrel kombinálva 3B vagy 3C adalékanyagot alkalmaztunk, kevesebb statikus tapadást tapasztaltunk, mint amennyiben 3A készítményt alkalmaztunk. Ezek a statikus tapadási különbségek még a felületes megfigyelés esetében is nyilvánvalóak. A textil lágyság vizsgálatban az eredmények, ~ ’ Τ Τ -··»· ··»* • · · ♦ · . · * · · ·· ··· ···♦*· *···· * *· · * · · ··· hasonlóan a fenti készítmények esetében előnyösebbek, minden esetben, amennyiben a vizsgálatot egy nagy tapasztalattal rendelkező szakember végezte, illetve, amikor egy nem képzett szakember végezte.
Igen fontos megfigyelési eredmény volt az, hogy a találmány szerinti készítmény alkalmazása esetében mosási ciklus lágyítóként jobb szövet vagy textil lágyítást eredményez, valamint kevesebb statikus tapadást eredményez, mint a kereskedelemben kapható mosási ciklusban alkalmazott lágyító (Down^^), amelyet a találmány szerinti készítménnyel ekvivalens mennyiségben alkalmazunk egy összehasonlítási ciklusban.
Az öblitési ciklusban történő alkalmazás során hasonló eljárást végezve, kivéve, hogy csak egy mosási eljárást és egy szárítási eljárást alkalmazunk, hasonló tipusu eredményeket kapunk.
Az elmélet annak magyarázatára, hogy a találmány szerinti mosószer-készítmények hatásossága sokkal jobb, mint a kontroll készítményeké, illetve a kereskedelemben kapható szál lágyító mosási ciklusban alkalmazott szereké, az, hogy az alkalmazott, vízben diszpergálható vegyület mintegy *védi* a kationos, felületaktív anyagot, az anionos vegyületekkel való reakcióval szemben a mosási vízben, és igy lehetővé teszi, hogy ezek teljes aktivitással hassanak. Ezt az elméletet alátámasztják a vezetőképességü és zéta potenciál mérések, • · ►
- 52, a találmány szerinti és a kontroll készitmények esetében, valamint a találmány szerinti és kontroll készitmények turbiditás mérései a mosóvízben, amely mosóvíz kereskedelmi anionos mosószer-készítményt tartalmaz.
A fent megadott példának változataiban a kationos, felületaktív anyagon kívül és a vízben diszpergálható vegyületen kívül az egyéb komponenseket elhagyhatjuk, és hasonló eredményeket kapunk. Az alkalmazott kationos komponeneket, valamint vízben diszpergálható vegyületforrásokat, továbbá kicserélhetjük a 3. példában megadott forrásokra illetve vegyületekre, és hasonló, jelentős textillágyitó, illetve antisztatikus hatást érhetünk el, amelyet a találmány szerinti eljárással előállított készítménytől elvárhatunk. így például mono-nagy szénatomszámu alkil tri-kis szénatomszámu ammónium-halogenidek és tri-nagy szénatomszámu alkil-mono-kis szénatomszámu alkil-ammónium-halogenidek alkalmazhatók, továbbá alkalmazhatók a korábban említett más, vízben diszpergálható vegyületforrésok is.
4. példa
Alkotóelemek
A B
nátrium-lineáris-dodecil-
-benzolszulfonát 5,0 5,0
nátrium-szulfát (az anionos
mosószerrel együtt) 1,7 1,7
3533 Neodol 25-7 15,0 15,0
disztearil-dimetil-ammónium-
-klorid 6,0 6,0
petrolátum - 0,5
citromsav (50 #-os, vizes oldat) 9,0 9,0
trietanol-amin 0,3 0,3
f ormaiin 0,2 0,2
fluoreszcens fényesítő anyag
(Tinopaí^ 5BM, Extra Conc.) 0,1 0,1
színezőanyag (0,5 $ vizes oldat) 1,0 1,0
illatanyag 0,4 0,4
ionmentes viz 61 ,Z 60,7
100,0
100,0 x = 27 - 33 szénatomszámu normál alkán-vegyületeket tartalmaz, mennyiségének 60 $~ában.
XXX
- 54 = Nem-ionos mosószer, amely 1 mól,
1Z - 15 szénatomszámu zsiralkohol és 7 mól etilén-oxid kondenzációs terméke.
A kontroll lágyító mosószer-készítményt (4A) és a találmány szerinti készítményt(4B) pamut és szintetikus vizsgálati textilek mosására alkalmaztuk, a 3. példa szerinti eljárásnak megfelelően, azonban csak egy mosási és szárítási ciklust alkalmazva. Ezt követően a textilszálakat statikus tapadás és lágyság szempontjából a 3. példában leirt eljárás szerint értékeltük. Az eredmények ugyancsak hasonlóak voltak, mint a 3. példában kapott eredmények, amely megfelelt az elvárásoknak, mert a találmány szerinti lágyító-mosó készítmény lényegében hasonló mosási eredményeket hozott a mosási vízhez adagolva, mint a megfelelő mosási ciklusban kondicionálószer alkalmazása olyan vízben, amely mosószert tartalmaz. Mint a 3. példában is, amennyiben többszörös mosási és szárítási ciklust alkalmazunk a vizsgálati szálakra, ebben az esetben a találmány szerinti készítmények javított hatása megnövelhető.
• · · ······ • ·····« «.«··· * ♦· · ·· .
A mosószer komponens módosításaként a példa szerinti eljárásban alkalmazhatunk anionos mosószert vagy teljes mértékben nem-ionos mosószert, valamint az anionos és nem-ionos mosószerek helyettesíthetők a korábban leirt más mosószerekkel, a disztearil-dimetil-ammónium-klorid helyettesíthető más kvaterner ammóniumsókkal, amelyeket a korábbiakban megadtunk, más aminokkal és kvaterner ammónium-komplexekkel, amelyeket a korábbiakban megadtunk. Továbbá, a vízben diszpergálható vegyület helyettesíthető más, korábban megadott, vízben diszpergálható vegyületekkel. Az ilyen változtatások és cserék továbbra is olyan találmány szerinti készítményt eredményeznek, amelyek megnövelt szálkondicionáló hatással rendelkeznek a lágyitásban és/vagy antisztatikus jellemzőkben, a kontroll készítményekkel összehasonlítva, amelyek nem tartalmazzák a kívánt, vízben diszpergálható vegyületet.
A találmány szerinti készítmények és eljárások további előnye, hogy valamennyi alkalmazott, vízben diszpergálható vegyület biztonságosan alkalmazható a leirt arányokban (számos ezek közül már elfogadott és jóváhagyott orális adagolás céljára), és ennélfogva nem kívánatos a további toxicitás-vizsgálatok elvégzése az engedélyezés céljából.
5. példa
A korábbi példákban leirt változatok vonatkozásában az egyes készítményekben a komponenseket vagy ezek közül többet az ott leirt más komponensekre cserélhetünk. Az egyes alkotóelemek mennyisége ugyancsak változhat, általában + 10 #, + 2.0 # és + 50 $ értékben, és ebben az esetben is megőrzi a készítmény előnyös hatását. A folyékony, formált alakok részecskeformált alakká, azaz szilárd alakká alakíthatók, a vizet részecske hordozóanyaggal, mint például töltőanyaggal és higitóanyaggal kicserélve. Egyes esetekben kívánatos lehet, hogy a mosási vagy öblitési vízhez elkülönülten adagoljuk a kationos, felületaktív szálkondicionáló szer és a vizben diszpergálható anyag keverékét, előnyösen folyékony formában, amely lehet olvadék vagy megfelelő szerves oldószerben képzett forma, amely lehet például izopropanol, vagy lehet poralaku hordozóanyaggal kevert forma. Az egyes kationos, felületaktív szálkondicionáló anyagokat és a vizben diszpergálható anyagokat a mosási viKez vagy öblítővízhez külön-külön is adagolhatjuk, mint ahogyan azt korábban is jeleztük; azonban a kívánt szálkondioionáló hatást nem fogjuk olyan nagy mértékben tapasztalni, mint amennyiben ezeket a komponenseket előzőleg már egyesítettük. Ezen túlmenően, igen előnyösen ezek a komponensek a mosási vízbe vagy öblitési vízbe keverés során emulzió forrnájuak legyenek.
A találmány szerinti eljárás kiterjesztésében, amelyre a jelen bejelentés vonatkozik, a különböző vízben diszpergálható vegyületek, azokat is beleértve, amelyek kvaterner ammóniumsó fonnájuak, olyan célból alkalmazzuk, hogy a szubsztrátokra a leválását vagy a szorpcióját elősegítsük, amely szubsztrátok lehetnek haj vagy más, mosott textilek, olyan anyagoknak, amelyek viszonylag oldhatatlanok, mint például fluoreszcens fényesitőszerek, színezőanyagok, parfümök, szennyezés taszító segédanyagok, gombaölők, baktériumellenes szerek, rovar taszítóanyagok, szenynyezés taszító anyagok és gyűrődést gátló anyagok, amelyek az egyes öblítőkben illetve mosószer készítményekben additiv anyagokként szerepelhetnek.
A találmány szerinti eljárást és készítményeket a fenti példákon bemutattuk, azonban ez nem jelenti a találmány szerinti készítmények és eljárások behatároló körét, A szakember által ismert, bármely módosítással végrehajtott eljárás vagy készítmény is beleérthető a találmány tárgykörébe.

Claims (25)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szálkondicionáló készítmény, azzal jellemezve, hogy kationos, felületaktív szálkondicionáló anyagot, valamint legalább
    25 szénatomszámu, hosszú szénláncu szénhidrogéncsoportot tartalmazó, vízben diszpergáIható vegyületet tartalmaz, amelyben a kationos, felületaktív szálkondicionáló szer és a hosszú szénláncu szénhidrogén láncot tartalmazó vegyület aránya 1 : 10 -20 : 1, amely arányban mindkét vegyület a készítményben elősegíti legalább egyikük leválását a kezelt szálas anyagra, amennyiben ezt vizes közegben alkalmazzuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, az- zal jellemezve, hogy a kationos, felületaktív szálkondicionáló anyag kvatemer ammóniumsó, és a vízben diszpergálható vegyület egy szénhidrogén, egy sav, egy észter, egy amid, egy amin, egy aminsó, egy kvatemer ammóniumsó vagy egy alkohol, vagy ezek keveréke, a készítmény vizes közegü, és a kvatemer ammóniumsó, valamint a vízben diszpergálható anyag keverékaránya 0,5:1- 0:1, valamint a készítmény alkalmazása esetében legalább az egyik fenti vegyület
    - 59 a kondicionálandó szubsztrátra, mint például emberi hajra vagy mosott textilre leválik.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a kvatemer ammóniumsó és a vízben diszpergálható vegyület vizes emulzió formájú, amelyben a kvaterner ammóniumsó koncentrációja
    0,1 - 2.0 $, és a vízben diszpergálható vegyület koncentrációja 0,1 - 10
  4. 4. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény emberi haj öblítésére samponnal való kezelés után alkalmas, és
    0,2 - 10 kvaterner ammóniumsót, 0,1 - 5 ck vízben diszpergálható anyagot, 75 - 99 $ vizes közeget, valamint - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény 0,2. - 5 $ kvaterner ammónium-halogenidet, 0,1 - Z % vízben diszpergálható vegyületet, 85 - 98 $ vizet és szükség esetén kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartal- maz
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 0,3 - £ $ nagy szénatomszámu zsiralkil-tri kis szénatomszámu ammónium-halogenidet, di-nagy szénatomszámu zsiralkil di-kis szénatomszámu ammónium-halogenidet vagy tri-nagy szénatomszámu zsiralkil kis szénatomszámu ammónium-halogenidet tartalmaz, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport
    12. - 2.2. szénatomszámu, és a kis szénatomszámu al- kilcsoport 1-3 szénatomszámu, 0,1 - 1 $ vizben diszpergálható anyagot tartalmaz, amely lehet minimálisan 5 szénatomot tartalmazó alkán,karbonsav, karbonsav-észter, alkohol és ezek keverékei, valamint 90 - 97 $ vizet tartalmaz, illetve - amennyiben szükséges - a 100 $-ra kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény 0,4 - 0,2» $ cetil-trimetil-ammónium-kloridot, dicetil-dimetil-ammónium-kloridot vagy disztearil-dimetil-ammónium-kloridot, valamint 0,1 - 0,5 vizben diszpergálható anyagot, amely lehet átlagosan 2.7 - 33 szénatomot tartalmazó, normál alkánokból álló petrolátum, és méhviasz 1 j 1 arányú keveréke, továbbá 95 - 97 $ vizet, valamint a kiegészítő mennyiségű - amennyiben szükséges - adalékanyagokat tartalmaz.
    • «
  8. 8. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény emberi haj kondicionáló samponként alkalmazható, és 5 - 2 5 % szintetikus, szerves mosószert, 0,2. - 10 % kvatemer ammóniumsót, 0,1 - 5 % vízben diszpergáIható vegyületet, 65 - 94 %-os, vizes közeget és - amennyiben szükséges - a kiegészítő mennyiségű adalékanyagokat tartalmaz.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény 8 - 2.0 % anionos, szintetikus, szerves mosószert, 0,2 - 5 % kvaterner ammónium-halogenidet, 0,1 - 2 % vízben diszpergálható vegyületet, 70 - 90 % vizet, és - amennyiben szükséges - a kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 10 - 18 % legalább két különböző szulfát-alaku anionos, szintetikus, szerves mosószer keverékét, amelyek közül az egyik legalább ammónium-, nátrium- vagy trietanol-aminsó, 0,3 - 2. % tri-nagy szénatomszámu zsiralkil mono-kis szénatomszámú alkil-ammónium-kloridot, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12-22 szénatomszámu, és a kis szénatomszámu alkilcsoport 1-3 szénatomszámu, 0,1 - 1,5 % • · «
    - 62 vízben diszpergáIható vegyületet, amely legalább 25 szénatomszámu alkilláncot tartalmazó a lkán, karbonsav, karbonsav-észter, alkohol, amid, amin, aminsó vagy kvaterner ammóniumsó vagy ezek keveréke lehet, 75 - 85 $ vizet és - amennyiben szükséges a kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 5 - 15 % ammónium- és/vagy nátrium-lauril-szulfátot, 1 - 10 $ ammónium- és/vagy nátrium-lauril-dietoxi-szulfátot, 0,4 - 2.,0 $ tri-cetil-metil-ammónium-kloridot, 0,1 - 2 % vízben diszpergálható anyagot, amely lehet átlagosan
    17 - 33 szénatomot tartalmazó, normál szénláncu albánokból álló petrolátum, átlagosan 25 - 30 szénatomot tartalmazó paraffinviasz és/vagy méhviasz körülbelül 80 $ vizet, és - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagokat tartalmaz.
  12. 12,. A 3. igénypont szerinti készítmény, amely textilmosásban, mosási ciklusban vagy öblitési ciklusban textillágyitóként alkalmazható, azzal jellemezve, hogy 1 - 2.0 % textillágyitó kvaterner ammóniumsót, kationos amint, kvaterner ammóniumsó-komplexet, amelyet anionos, felületaktív anyaggal képeztünk, vagy kationos amin-komplexet vagy ezek keverékét, • · · · • · » «
    - 63 valamint 0,1 - 5 1 vízben diszpergálhatő anyagot, 70 - 97,9 1 vizet és - kívánt esetben - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 1,5 - 10 1 szállágyitó kvaterner ammóniumsót, 0,1 -11 vízben diszpergálhatő anyagot, 70 - 97,9 1 vizet és - amennyiben szükséges kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 1,5 - 7 1 di-nagy szénatomszámu zsiralkil di-kis szénatomszámu ammónium-halogenidet, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12 - ZZ szénatomot tartalmaz, és a kis szénatomszámu alkilcsoport 1-3 szénatomot tartalmaz, 0,1 - 2 1 vízben diszpergálhatő vegyületet, amely lehet legalább 2.5 szénatomot tartalmazó alkillánccal rendelkező alkán, karbonsav, karbonsav-észter, amin vagy aminsó, amid, kvaterner ammóniumsó és alkohol, vagy ezek keveréke, 85 - 95 $ vizet és - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
    * · · · ·
  15. 15. A 14. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy ζ - θ $ disztearil-dimetil-ammónium-kloridot, 0,1 - 1 $ vízben diszpergálható vegyületet, amely lehet méhviasz, petrolátum és/vagy paraffinviasz, 90 - 95 $ vizet és - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  16. 16. A 3. igénypont szerinti készítmény, amely mosásban lágyító mosószerként illetve lágyítóként alkalmazható, azzal jellemezve, hogy mosásra alkalmas mennyiségű szintetikus, szerves mosószert, 0 - 75 $ mosószer számára szükséges töltőanyagot,
    2- 20 $ textillágyitó kvaterner ammóniumsót, kationos amint, kvaterner ammóniumsó-komplexet, amelyet anionos, felületaktiv anyaggal képezünk, kationos amin-komplexet vagy ezek keverékét, valamint ®, 1 - 2 $ vízben diszpergálható vegyületet, továbbá 0 - 75 $ vizet és - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti lágyító hatású mosószer-készítmény, azzal jellemezve, hogy 10 - 35 $ szintetikus, szerves mosószert tartalmaz, amely anionos és nem-ionos mosószer vagy keverékük lehet, 2 - 15 $ kvaterner ammóniumsót vagy kvaterner • · ·
    - 65 ammóniumsó-komplexet vagy ezek keverékét, 0,1 - 2 # vízben diszpergálható anyagot, 50-92 # vizet, és
    - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 10 -25 # nem-ionos mosószert, amely 1 mól nagy szénatomszámu zsiralkohol, amely
    10 - 16 szénatomot tartalmaz, és 3 - 11 mól etilénoxid kondenzációs terméke, 2 - 10 # anionos mosószert, amely nagy szénatomszámu alkil-benzolszulfonát, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 10 - 16 szénatomot tartalmaz, 7 - 13 $ di-nagy szénatomszámu zsiralkil di-kis szénatomszámu ammónium-halogenidet, ahol a nagy szénatomszámu alkilcsoport 12-18 szénatomot és a kis szénatomszámu alkilcsoport 1-3 szénatomot tartalmaz, vagy ezek citromsavval képzett komplexét vagy ezek keverékét, továbbá 0,1 - 1 $ vízben diszpergálható anyagot, amely lehet legalább 25 szénatomszámu alkilláncot tartalmazó alkán, karbonsav, karbonsav-észter és alkohol vagy ezek keveréke, végül 60 - 75 # vizet és - amennyiben szükséges - a kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 10 -
  20. 20 # nem-ionos mosószert, • · » * · * · · * · · *·· • · ···« · · ·*·» · ·· · · ♦ * ···
    1 mól nagy szénatomszámu zsiralkoholt, amely ÍZ - 15 szénatomot tartalmaz, és 5 - 9 mól etilénoxid kondenzációs terméke, 3 - 7 $ anionos mosószert, amely nátrium lineáris láncú alkil-benzolszulfonát, ahol az alkilcsoport 10-14 szénatomot tartalmaz, 1 - 5 $ disztearil-dimetil-ammónium-kloridot, 7 - 11 $ disztearil-metil-amin citromsavval képzett komplexét, 0,1 - 0,5 $ vízben diszpergálható vegyületet, amely átlagosan 27 - 33 szénatomot tartalmazó, normál szénláncu alkánok keverékéből álló petrolátum, 65 - 70 $ vizet és - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz.
    2,0. Eljárás az 1. igénypont szerinti stabil emulzió-formáju kondicionáló készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy magas, körülbelül 70 - 90°C hőmérsékleten a kationos, felületaktív anyag és a vízben diszpergálható anyag olvadékát képezzük, amely olvadékban - amennyiben az elegy ilyen anyagot tartalmaz - az egyéb, hőre stabilis lipofil komponenseket is belekeverjük, továbbá vizes közeget, amely a hőstabilis, hidrofil komponenseket tartalmazhatja, 70 - 90°C-ra melegítünk, és a két folyékony anyagot azonos hőmérsékleten egymáshoz keverjük, és stabil emulzió formájú szélkondicionáló készítményt állítunk elő.
    • · ·
  21. 21. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szálkondicionáló folyékony készitmény lipofil folyékony komponensét, valamint hidrofil folyékony komponensét körülbelül 80°C-on keverjük egymáshoz, majd az elegyet szobahőmérsékletre hütjük keverés közben, és ezután keverjük az elegybe a hőre érzékeny komponenseket.
  22. 22. Eljárás szálas anyag kondicionálására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti szálkondicionáló készítményt az ilyen anyagokra alkalmazzuk 0,01 - 50 % vízben készült diszperzió formában,
    1 - 30 percig, 10 - 40°G hőmérsékleten, majd a szálkondicionáló készítmény oldat illetve diszperzió anyagot a szálas anyagról leöblítjük, és igy a szálas anyagon legalább valamelyik anyagot a kationos szálkondicionáló szerből vagy vízben diszpergálható komponensből a szálas anyagon visszamaradva kapjuk, vagy mindkét anyagot a szálas anyagon visszamaradva kapjuk.
    2,3. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szálkondicionáló készítmény egy emberi hajra alkalmazott öblítőszer, amely 0,2 - 10 % kvaterner ammóniumsót, 0,1 - 5 % vízben diszpergálható vegyületet, 70 - 99 $ vizes közeget és • · · • · · ·· • ·»·« · t · · · · ·
    - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz, és az öblítő készítmény az anyag vizben készült 10 - 50 $ koncentrációjú diszperziója.
  23. 24. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szálkondicionáló készítmény egy kondicionáló hatású sampon, amelyet emberi hajra alkalmazhatunk, amely 5 - 2.5 $ szintetikus, szerves mosószert, 0,2 - 10 $ kvaterner ammóniumsót,
    0,1 - 5 $ vizben diszpergálható vegyületet, 65 - 94 $-os vizes közeget, és - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz, és a sampon 10 - 50 $-os, vizes oldat vagy diszperzió formájú.
  24. 25. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szálkondicionáló készítmény egy textilmosásban a mosási vagy öblitési ciklusban alkalmazható szállágyitó, amely 2 - 20 $ szállágyitó kvaterner ammóniumsót, kationos amint, kvaterner ammóniumsó-komplexet, amelyet anionos, felületaktív anyaggal képeztünk, vagy kationos amin-komplexet, vagy ezek keverékét, valamint 0,1 - 5 $ vizben diszpergálható vegyületet, 70 - 97,9 $ vizes közeget, és
    - amennyiben szükséges - kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmaz, és a mosási vagy öblitési ciklusban alkalmazott szállágyitó oldat vagy diszperzió formájú, • · «··· »
    amely koncentrációja a vízben 0,05 - 2
  25. 26. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szálkondicionáló készítmény egy lágyító hatású mosószer, amely mosásban kielégítő menynyiségü szintetikus, szerves mosószer, 0 - 75 % fenti mosószerre alkalmas töltőanyagot, 2- 2.0 $ szállágyitó kvaterner ammóniumsót, kationos amint, kvaterner ammóniurnsó-komplexet, amelyet anionos, felületaktív anyaggal képeztünk, kationos amin-komplexet vagy ezek keverékét, továbbá 0,1 - 0,5 $ vízben diszpergálható vegyületet, 0 - 75 $ vizet, és - amennyiben szükséges - a kiegészítő mennyiségű adalékanyagot tartalmazza, továbbá ez a lágyító hatású mosószer a mosóvízben oldat vagy diszperzió formájú, és 0,1 - koncentrációjú.
HU903928A 1989-06-21 1990-06-20 Process for producing and utilizing cationic surface-active fibre-conditioning compositions containing higher hydrocarbon groups HUT54297A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US36936189A 1989-06-21 1989-06-21

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU903928D0 HU903928D0 (en) 1990-11-28
HUT54297A true HUT54297A (en) 1991-02-28

Family

ID=23455144

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU903928A HUT54297A (en) 1989-06-21 1990-06-20 Process for producing and utilizing cationic surface-active fibre-conditioning compositions containing higher hydrocarbon groups

Country Status (14)

Country Link
JP (1) JPH0351367A (hu)
KR (1) KR910001156A (hu)
CN (1) CN1048422A (hu)
AU (1) AU5755890A (hu)
BR (1) BR9002924A (hu)
CA (1) CA2019358A1 (hu)
DD (1) DD295404A5 (hu)
FI (1) FI903125A0 (hu)
GR (1) GR900100471A (hu)
HU (1) HUT54297A (hu)
NO (1) NO902747L (hu)
PL (1) PL285680A1 (hu)
PT (1) PT94418A (hu)
ZA (1) ZA904843B (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4228594A1 (de) * 1992-08-27 1994-03-03 Maeurer & Wirtz Gmbh & Co Kg Mittel zum Reinigen und Konditionieren der Haare, der Haut sowie von Textilien und harten Oberflächen
US5498406A (en) * 1993-04-30 1996-03-12 Nearn; Malcolm R. Titanium dioxide-based sunscreen compositions
JP2500414Y2 (ja) * 1993-06-25 1996-06-05 南那須精工有限会社 枝切り刃
US20030224954A1 (en) * 2002-06-04 2003-12-04 The Proctor & Gamble Company Conditioning shampoo containing aminosilicone
JP2010241774A (ja) * 2009-04-10 2010-10-28 Shiseido Co Ltd 毛髪化粧料
JP6017113B2 (ja) * 2011-03-08 2016-10-26 株式会社ダスキン 衣類用液体防虫洗剤及び防虫繊維製品の製造方法
JP6211436B2 (ja) * 2014-02-28 2017-10-11 株式会社マンダム リンス剤
FR3084259B1 (fr) * 2018-06-25 2021-01-22 Oreal Composition comprenant un monoester d'acide gras et de polyglycerol, une huile et un polyol, procede et utilisation

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ207932A (en) * 1983-05-11 1986-03-14 Colgate Palmolive Co Fabric softener compositions containing quaternary ammonium compounds
CA1255602A (en) * 1984-05-30 1989-06-13 John A. Sramek Foaming hair cleanser and conditioner
GB8627599D0 (en) * 1986-11-19 1986-12-17 Unilever Plc Fabric softening compositions
JPS63159309A (ja) * 1986-12-24 1988-07-02 Lion Corp 毛髪化粧料

Also Published As

Publication number Publication date
KR910001156A (ko) 1991-01-30
NO902747L (no) 1990-12-27
CN1048422A (zh) 1991-01-09
GR900100471A (el) 1991-11-15
DD295404A5 (de) 1991-10-31
ZA904843B (en) 1992-02-26
NO902747D0 (no) 1990-06-20
BR9002924A (pt) 1991-08-20
CA2019358A1 (en) 1990-12-21
PT94418A (pt) 1991-02-08
PL285680A1 (en) 1991-07-15
HU903928D0 (en) 1990-11-28
FI903125A0 (fi) 1990-06-20
AU5755890A (en) 1991-01-03
JPH0351367A (ja) 1991-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR0182783B1 (ko) 개선된 모발 콘디셔닝 샴푸
EP0407041B1 (en) Fiber conditioning compositions containing solubilized poly-lower alkylene
US4726945A (en) Hair rinse conditioner
US5019376A (en) Sparkling pearlescent personal care compositions
JPH04244009A (ja) ヘア処理用組成物
EP0413417A2 (en) Hair conditioning shampoo
JPH01272872A (ja) 衣類柔軟化組成物
JP4911877B2 (ja) 第四級化合物の混合物
FI106697B (fi) Hoitavia huuhteluainekoostumuksia, jotka helpottavat hiusten laittoa
IT202100009233A1 (it) Sale di ammonio quaternario per uso quale tensioattivo cationico
HUT54297A (en) Process for producing and utilizing cationic surface-active fibre-conditioning compositions containing higher hydrocarbon groups
HU210756B (en) Hair conditioning shampoo containing long chain primary alcohol component
PL199366B1 (pl) Kompozycja kondycjonująca włosy zawierająca związek silikonowy i sposób kondycjonowania włosów
KR100779287B1 (ko) 모발 컨디셔닝용 조성물
JPS61155311A (ja) シヤンプ−組成物
JP3165428B2 (ja) 可溶化ポリ低級アルキレンを含む繊維コンディショニング組成物
JP2001213735A (ja) 毛髪処理剤配合用組成物及び毛髪処理剤
WO1990010429A1 (en) Sparkling pearlescent personal care compositions
JP5629427B2 (ja) 毛髪処理組成物
EP0407040A2 (en) Cationic surface active fibre conditioning compositions comprising compounds including long chain hydrocarbyl groups
JP2607440B2 (ja) ヘアーリンス剤組成物
JPH06340521A (ja) 毛髪化粧料
JPH06340523A (ja) 毛髪化粧料
IE902192A1 (en) Improved hair conditioning shampoo
JPS60139612A (ja) 毛髪化粧料

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application