HUT52005A - Process for decreasing of pollution of base by bayer-process - Google Patents

Process for decreasing of pollution of base by bayer-process Download PDF

Info

Publication number
HUT52005A
HUT52005A HU882861A HU286188A HUT52005A HU T52005 A HUT52005 A HU T52005A HU 882861 A HU882861 A HU 882861A HU 286188 A HU286188 A HU 286188A HU T52005 A HUT52005 A HU T52005A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkali
selective membrane
membrane
bipolar
cation
Prior art date
Application number
HU882861A
Other languages
English (en)
Inventor
Gregory F Brown
Otto Tschamper
Original Assignee
Alusuisse
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alusuisse filed Critical Alusuisse
Publication of HUT52005A publication Critical patent/HUT52005A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D61/00Processes of separation using semi-permeable membranes, e.g. dialysis, osmosis or ultrafiltration; Apparatus, accessories or auxiliary operations specially adapted therefor
    • B01D61/42Electrodialysis; Electro-osmosis ; Electro-ultrafiltration; Membrane capacitive deionization
    • B01D61/44Ion-selective electrodialysis
    • B01D61/445Ion-selective electrodialysis with bipolar membranes; Water splitting
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/46Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates
    • C01F7/47Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates of aluminates, e.g. removal of compounds of Si, Fe, Ga or of organic compounds from Bayer process liquors
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/46Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates
    • C01F7/47Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates of aluminates, e.g. removal of compounds of Si, Fe, Ga or of organic compounds from Bayer process liquors
    • C01F7/473Removal of organic compounds, e.g. sodium oxalate

Description

A találmány tárgya eljárás aluminium-hidroxid Bayer eljárással történő előállításánál a vizes lúgokban oldott szervetlen és szerves szennyezések csökkentésére.
A Bayer eljárásnál felhasznált nyersanyagok, elsősorban a bauxit és a nátronlug szerves és szervetlen nem-kivánatos anyagokat tartalmaznak, amelyek elsősorban a bauxit oldásakor bekerülnek a Bayer eljárásba, és azt több módon is ártalmasán befolyásolják. Ezek az anyagok savas vegyületek, igy kloridok, foszfátok, szulfátok, vanadátok, fluoridok és/vagy szerves sók vagy savak, elsősorban oxalátok és huminsavak.
Mivel az alkálilug a Bayer eljárásban különféle fokozatokban különféle nagy koncentrációkban a kör áramlásba bekerül, a szennyezések a különböző helyeken a kritikus értékekig feldúsulnak, amennyiben ezeket az eljárásból nem távolit ják el. A szennyezések részben eljárástechnikai, részben gazdasági problémákkal kapcsolódnak. Ha kumulatív feldúsulnak , akkor a lugosság és a szabad lúg arányának csökkenését okozzák, mivel nátriumsók formájában kicsapódnak, és ennek az a következménye, hogy a lúg-termelékenység és azzal együtt az eljárás gazdaságossága csökken. Ezenkívül nehezebb az eljárás vitele is, mivel nem-kivánatos anyagok lerakódnak a tartályokban, csövekben, hőcserélőkben és egyéb berendezésekben, ezért tisztítási lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a kívánt termelési teljesítmény újra helyreállítható legyen. Bizonyos körülmények között ez a tisztítás igen költséges is lehet, például amikor savas öblítést kell végezni, amikor a lerakódás olyan rétegvastagságot ér el, amely mechanikai esz• ··· ·· ·· ········· • · ···· ·· · • · ······ ·· · ··· ·· · · · ··
- 3 közökkel már nem -távolítható el kielégítő mértékben, vagy amikor a lerakódások a rosszul hozzáférhető helyeken találhatók.
Az eljárás gazdaságosságát a szennyezések azzal is csökkentik, hogy a lúg viszkozitását növelik és igy a szivattyú költségek is emelkednek. Ezenkívül a hidroxid ülepitési eljárását és annak elválasztását is negatívan befolyásolják.
A fent említett hátrányokon kívül, amelyeknél ezek a hátrányok mindenféle szennyezést közösen jél lemeznek, még számos olyan hátrány is tapasztalható, amely az egyes szennyeződésekhez kötődik. így például a szerves szennyeződések, amelyek legtöbbször hosszú láncú huminsavak vagy huminsav-származékok vagy -reakciótermékek formájában fordulnak elő, az aluminium-hidroxidot szürkésre színezik. Különösen jelentős ez a bauxit bontási folyamatában, amelyet a huminsav vagy egyéb szerves savakkal képzett oxalát oldásával és bontásával végeznek. Az oxalát túltelítettségig is feldúsulhat, és kiválásakor az eljárás gazdaságosságát negatívan befolyásolhatja, ugyanis nehezíti az alumínium-hidrát kristályosodását és ezenkívül hátrányosan hat a kristály agglomerátum fizikai tulajdonságára is.
A szennyezések kritikus küszöbértékének megváltoztatására, és a körfolyamatban áramoltatott lúgokban a szennyeeljen zések koncentrációjának/orzésére számos eljárás ismeretes. A 4 335 082. számú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírásban például az eljárásban résztvevő lúgot nátrium-hipoklorittal vagy más oxidálószerrel kezelik a szerves anyagok elbontása érdekében. A 2 415 872. számú német sző4 ·· · ·· ·· ♦ · · · · · · vetségi köztársaság-beli nyilvánosságrahozatali iratban kalcium-vegyületek hozzáadását javasolják, hogy a huminsavakat oldhatatlan kalcium-vegyületek formájában kicsapják. Hasonló módon a 4 046 855. és a 4 101 629. számú, amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírásokban a magnézium-, illetve bárium-vegyületekkel való kicsapást javasolják. A két utóbb említett eljárás az oxalátok eltávolítására is alkalmazható, mivel a lúgot destabilizálja a huminsav eltávolítás, és igy az oxalát nátrium-oxalát formájában kicsapódik. Az oxalát eltávolításra ismeretes továbbbá a 3 649 185. számú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírás, amelyben további marónátron hozzáadását javasolják, amely a lúg koncentrációt növeli, és ezáltal az oxalát kicsapódik. Analóg módon a szervetlen szennyezések is kisózhatók.
A lepárlásos kristályosítással történő kisózást korábban felhasználták, ma azonban már csak történeti jelentősége van.
Az ismert eljárások viszonylag költségesek a kivitelezéskor, drága adalékokat alkalmaznak, vagy magasabb lúg felhasználást tesznek szükségessé, amely minden esetben növeli a termelési költségeket és nem minden esetben eredményez jó termékminőséget.
A találmány célja ezért olyan eljárás kidolgozása, amely alkalmas az aluminium-hidroxid Bayer eljárással történő előállításánál a vizes lúgban oldott szerves és szervetlen szennyezések gazdaságosan történő csökkentésére, és arra, hogy a szennyezések koncentrációját olyan alacsony határon tartsa, amely már gyakorlatilag nincs ha··
- 5 tással a Bayer eljárás elvégezhetőségére.
A találmány szerinti eljárással ezt a feladatot úgy oldjuk meg, hogy a lúgot elektrodializisnek vetjük alá, legalább egy anion- és/vagy legalább egy kationszelektiv membránt és legalább egy bipoláris, a vizet disszociáló membránt alkalmazunk, és a keletkező alkálilug-komponenst a Bayer eljárás keringő lugáramába visszavezetjük, a keletkező szennyezéseket tirtalmazó komponenst pedig a folyamatból eltávolítjuk és elöntjük. A szennyezéseket tartalmazó komponens lényegében tartalmazza a szennyezett lúgból eltávolított anionos savmaradékokat.
A találmány szerinti eljárás előnyös továbbfejlesztéseit tartalmazzák a 2-8. igénypontok.
A találmány szerinti eljárás azon alapul, hogy a Bayer eljárásból származó alkálilug elektrodializisénél egy bipoláris membránt alkalmazunk. Ennél a következő általános egyenlettel leírható reakció játszódik le:
MX + H2O = HX + MOH;
a reakcióban
M jelentése alkálifém és
X jelentése savmaradék.
Ezáltal a szennyezésből, mint sóból és vízből, amely a bipoláris elektródán disszociálódik, alkálilug képződik és a megfelelő sav, amikoris a megfelelő cella tartományokban a szelektív membránok által feldúsított kationok, illetve anionok a viz disszociációs termékeivel reagálnak. Például a következő reakciók játszódhatnak le egyenként vagy egyidejűleg:
• · ···· ·· · • · ······ ··· ··· ·· · ·· ··
Na2CO5 + H20 = 2NaOH + C02
Na2C2O4 + 2H2O = 2NaOH + H^O^ NaCl + H20 = NaOH + HCl Na2SO4 + 2H2O = 2NaOH + HgSO^ NaP + H2O = NaOH + HP.
A találmány szerinti eljárás alkalmazása különösen akkor előnyös, amikor a szennyezésekből gázalaku reakciótermékek keletkeznek, amelyek a további Bayer eljárásból maguktól eltávoznak. Különösen nagymértékben ez a helyzet a fenti első reakció esetében. A találmány szerinti eljárás további ismérveit és részleteit mutatjuk be a rajzon.
Az 1. ábrán sematikusan feltüntettük, hogyan oszlik fel egy szennyezett lugáram egy tisztított lugáramra és egy szennyezéseket tartalmazó áramra.
A 2-6. ábrán az elektrodializáló cellák különféle elrendezését mutatjuk be és a 7. ábrán azt ábrázoljuk, hogyan építhető be az elektrodializis cella a Bayer eljárásba.
Az 1. ábra azt mutatja, hogy a szennyezésekkel terhes, a Bayer eljárásból eredő Py alkáli lugáramot elektrodializisnek vetjük alá, legalább egy anion-és/vagy legalább egy kationszelektiv membránt és legalább egy bipoláris, a vizet disszocinálni képes membránt alkalmazunk. Az E elektrodializáló cella után egy P szennyezésekben szegény lugáramot és egy külön V áramot kapunk, amely a szennyezéseket tartalmazza. Ha a Pr lugáramot többször átvezetjük az E elektrolizáló cellán, illetve nagyobb számú sorbakapcsolt elektrolizáló cellát alkalmazunk a Py alkálilug kezelésére, akkor lehetséges olyan mértékig tisztított Pr lúgot kapni, amelynek szennyeződéstartalma a Bayer eljárás következő eljárási lépéseinél már az eljárást nem befolyásolják.
A 2-6. ábrán néhány példát mutatunk be arra, hogy hogyan lehet a találmány szerinti eljárásban az elektrodializis egységeket elrendezni. A nyilakkal azt ábrázoljuk sematikusan, hogy a Ργ szennyezéseket tartalmazó alkálilugot a cella mely tartományaiba lehet bevezetni, és hogy a Pr és a V megfelelő reakcióterméket a cella mely tartományiból lehet elvezetni, illetve hogy a P^, tisztított lugáram/ok/, valamint a V szennyezéseket tartalmazó áram/ok/ hol keletkeznek.
A 7. ábrán erősen leegyszerűsítve azt mutatjuk be, hogy hogyan áramlik a lúg a Bayer eljárásban és bemutatjuk a E^ elektrodializáló cella elhelyezését a vörösiszap mosás után és/vagy az Eg elektrodializáló cella elhelyezését az oltóanyag mosása után. Természetesen az elektrodializist az eljárás más helyén is el lehet végezni. Azt tapasztaltuk azonban, hogy az említett helyek különösen előnyösek, mivel a szükséges berendezések lényeges üzemi változtatások nélkül ezeken a helyeken elhelyezhetők, márrészt a tisztítandó lúg itt hígított állapotban található, ami a membránok élettartamára előnyös hatású.

Claims (7)

1. Eljárás aluminium-hidroxid Bayer eljárással történő előállításánál a vizes lúgokban oldott szervetlen és szerves szennyezések csökkentésére, azzal j el le mezve , hogy a lúgot elektrodializisnek vetjük alá, legalább egy anion- és/vagy legalább egy kationszelektiv membránt és legalább egy bipoláris, a vizet disszociáló membránt alkalmazunk, és a keletkező alkálilug-komponenst a Bayer eljárás keringő lugáramába visszavezetjük, a keletkező szennyezéseket tartalmazó komponenst pedig a folyamatból eltávolítjuk és elöntjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az elektrodializist úgy végezzük, hogy legalább két, sorba kötött, egy anion- vagy egy kationszelektiv membránból és egy bipoláris membránból álló egységet alkalmazunk, és az ionszelektiv membránból és egy bipoláris elektróda azonos töltésű részelektródájából álló cella-tartomány/ok/ba vezetjük be a szennyezett lúgot.
5. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 1 lémé ζ v e , hogy pótlólag a cellának az anódból és/vagy katódból és a mindenkori szomszédos membránból képződő tartományaiba vezetjük be a szennyezett lúgot.
4. A 2. vagy 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jel úgy végezzük, hogy
1 e m e ζ v e , hogy az elektrodializisVlegalább két, sorba kötött, egy anionszelektiv membránból és egy bipoláris membránból álló egységet alkalmazunk, és az anionszelektiv membránból és egy bipoláris elektróda anionos részelektródájából képződött cella-tartományba vezetjük be a szennye• ·
- 9 zett lúgot.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 1 1 e m e z v e , hogy a lúgot dialízisnek vetjük alá, egy, az egyik anóddal szomszédos kationszelektiv és egy anionszelektiv membránból és egy köztük elhelyezkedő bipoláris elektródából álló egységet vagy több ilyen egységet alkalmazunk, és a szennyezett lúgot az anódból és a katódból és a szomszédos ionszelektiv membránból álló cella-tartományba és/vagy az anion- és kationszelektiv membránokból képződött cellatartományba vezetjük be.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 1 1 e m e z ve , hogy pótlólag az anionszelektiv membrán és a katód közé egy kationszelektiv membránt vezetünk be.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szennyezéseket tartalmazó lúgként legalább részben a Bayer eljárásban vezetett, az oltóanyag mosása után keletkező lúgot alkalmazzuk.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal j ellemezve , hogy szennyezéseket tartalmazó lúgként legalább részben a Bayer eljárásban vezetett, a vörös iszap mosása után keletkező lúgot alkalmazzuk.
HU882861A 1987-04-15 1988-04-11 Process for decreasing of pollution of base by bayer-process HUT52005A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH146887 1987-04-15

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT52005A true HUT52005A (en) 1990-06-28

Family

ID=4211189

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU882861A HUT52005A (en) 1987-04-15 1988-04-11 Process for decreasing of pollution of base by bayer-process

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0309509A1 (hu)
CN (1) CN88102321A (hu)
AU (1) AU610158B2 (hu)
BR (1) BR8806904A (hu)
ES (1) ES2006407A6 (hu)
GR (1) GR880100210A (hu)
HU (1) HUT52005A (hu)
WO (1) WO1988007975A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0310553A1 (de) * 1987-10-01 1989-04-05 Alusuisse-Lonza Services Ag Verfahren zur Verringerung von Verunreinigungen in Laugen beim Bayer-Prozess
US4976838A (en) * 1988-12-01 1990-12-11 Allied-Signal Inc. Method for purification of bases from materials comprising base and salt
US5135626A (en) * 1988-12-01 1992-08-04 Allied-Signal Inc. Method for purification of bases from materials comprising base and salt
WO1990012637A2 (en) * 1989-03-15 1990-11-01 Pulp And Paper Research Institute Of Canada Electrodialytic water splitting process for the treatment of aqueous electrolytes
FR2729305A1 (fr) * 1995-01-18 1996-07-19 Atochem Elf Sa Regeneration d'acides organiques forts par des membranes bipolaires
DE19604903A1 (de) * 1996-02-10 1997-08-14 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur Abtrennung von Lauge aus Kondensationsharzen
US5753097A (en) * 1996-10-03 1998-05-19 Sachem, Inc. Process for purifying hydroxide compounds
US5709790A (en) * 1996-10-03 1998-01-20 Sachem, Inc. Electrochemical process for purifying hydroxide compounds
DE19856376A1 (de) 1998-12-07 2000-06-08 Basf Ag Verfahren zur Herstellung oder Reinigung von Oniumhydroxiden mittels Elektrodialyse
CN104016388B (zh) * 2014-06-12 2016-03-30 合肥工业大学 一种氧化铝生产中碱性料液的分离方法
CN110510714A (zh) * 2019-08-26 2019-11-29 北京廷润膜技术开发股份有限公司 一种电渗析装置和利用电渗析装置分离碱和盐的方法
CN113044863B (zh) * 2021-04-25 2022-06-21 百色学院 一种提高氧化铝生产中种分分解率的方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4219396A (en) * 1979-08-03 1980-08-26 Allied Chemical Corporation Electrodialytic process
US4238305A (en) * 1979-10-29 1980-12-09 Allied Chemical Corporation Electrodialytic process for the conversion of impure soda values to sodium hydroxide and carbon dioxide
US4592817A (en) * 1984-12-03 1986-06-03 Allied Corporation Electrodialytic water splitting process for gaseous products

Also Published As

Publication number Publication date
CN88102321A (zh) 1988-11-02
BR8806904A (pt) 1989-10-31
ES2006407A6 (es) 1989-04-16
AU1543388A (en) 1988-11-04
GR880100210A (el) 1989-01-31
AU610158B2 (en) 1991-05-16
WO1988007975A1 (en) 1988-10-20
EP0309509A1 (de) 1989-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT52005A (en) Process for decreasing of pollution of base by bayer-process
US11292725B2 (en) Method for recovering lithium hydroxide
CA2599510A1 (en) Method for obtaining sodium carbonate crystals
US5460694A (en) Process for the treatment of aluminum based substrates for the purpose of anodic oxidation, bath used in said process and concentrate to prepare the bath
EP1848661B1 (en) Process to prepare chlorine or sodium chlorate
US3899571A (en) Method for the removal of organic substances from sodium aluminate solution
US4044106A (en) Reclamation of phosphate from bright dip drag-out
US2624654A (en) Method of making purified brine
US2182510A (en) Production of double fluorides of alkali metals and aluminum
AU612411B2 (en) Process for decreasing contamination in caustic alkalis in the bayer process
US2863809A (en) Process for concentration of caustic cell liquor
US4331636A (en) Method of producing pure alumina from alunite
AU611715B2 (en) Process for decreasing contamination in caustic alkalis in the bayer process
US3337305A (en) Purifying caustic aluminate solutions with ammonia
DE19858544A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Natriumpersulfat
CN113993817A (zh) 利用电渗析的高纯度氧化铝
JP3741206B2 (ja) ハイドロタルサイトの製造方法
US5356610A (en) Method for removing impurities from an alkali metal chlorate process
EP1351886B1 (en) Process for removing contaminants from bayer liquors
CA1090984A (en) Reclamation of phosphate from bright dip drag-out
TWI429590B (zh) 製備含氯化合物之方法
US2180755A (en) Production of a pure caustic soda in conjunction with the ammonia-so-da process
Barakat et al. Removing Al and regenerating caustic soda from the spent washing liquor of Al etching
US1493320A (en) Process for manufacturing aluminum hydroxide
US1556543A (en) Electrolytic process for treating solutions derived from leucitic rocks