HUT51328A - Process for producing proteins - Google Patents
Process for producing proteins Download PDFInfo
- Publication number
- HUT51328A HUT51328A HU893251A HU325189A HUT51328A HU T51328 A HUT51328 A HU T51328A HU 893251 A HU893251 A HU 893251A HU 325189 A HU325189 A HU 325189A HU T51328 A HUT51328 A HU T51328A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- proline
- protein
- precursor
- gac
- ctg
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12N—MICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
- C12N15/00—Mutation or genetic engineering; DNA or RNA concerning genetic engineering, vectors, e.g. plasmids, or their isolation, preparation or purification; Use of hosts therefor
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K14/00—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- C07K14/435—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
- C07K14/52—Cytokines; Lymphokines; Interferons
- C07K14/54—Interleukins [IL]
- C07K14/55—IL-2
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K14/00—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- C07K14/435—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
- C07K14/52—Cytokines; Lymphokines; Interferons
- C07K14/53—Colony-stimulating factor [CSF]
- C07K14/535—Granulocyte CSF; Granulocyte-macrophage CSF
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P21/00—Preparation of peptides or proteins
- C12P21/06—Preparation of peptides or proteins produced by the hydrolysis of a peptide bond, e.g. hydrolysate products
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Zoology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Biophysics (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Gastroenterology & Hepatology (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Immunology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás proteinek előállítására.
Ha proteineket bakteriális rendszerekben exprimálnak, rendszerint olyan proteint kapnak, amely N-terminálisan metioninnal hosszabbítva van. Fiziológiailag hatásos proteinek esetén ez a járulékos metionin immunogenitást idézhet elő. Az N-terminális meghosszabbodás elkerülése végett fúziós proteinek előállítása céljából olyan géneket szerkesztenek, amelyek nemkívánatos részét kémiai utón vagy enzimesen le lehet hasítani a kívánt proteinról. A kívánt protein és a melléktermék(ek) szétválasztása azonban igen bonyolult lehet, és a hozamot is csökkenti.
Egyes esetekben sikerül ugyan , hogy baktériumokban zajló közvetlen expresszió esetén az N-terminális metioninos meghosszabbodást alkalmas fermentációs körülményekalkalmazásával többé-kevésbé háttérbe szorítsák, a dezmet forma hozama azonban sohasem kvantitatív.
Még ha a metionizált formáról teljesen lemondanak, azaz eleve kisebb hozammal beérik, akkor is rendkívül nehéz a kívánt protein és a metionin-szármezék szétválasztása, és tetemes további hozasmcsökkenéssel jár.
N-terminálisan prolinnal kezdődő proteinek előállítására ismert olyen eljárás, amelynek során géntechnikailag nyert, rövid N-terminális meghosszabbodást, előnyösen metionincsoportot hordozó előterméket aminopeptidáz-P enzimmel hasítanak (P 38 11 921.8 sz. NSZK-beli szabadalmi bejelentés). Az eljárás kiindulási anyaga protein-elegy is lehet, ahol a proteinek csak··· · · · · · · · ·
-3beli szabadalmi bejelentés). Az eljárás kiindulási anyaga protein-elegy is lehet, ahol a proteinek csakrészben hordanak N-terminális metionincsopcrtot.
Ezt. a gondolatot továbbfejlesztettük és azt találtuk, hogy genetikailag kódolt aminosavakból tetszőleges proteineket állíthatunk elő, ha géntechnikai utón N-terminálisan legalább prolinnal hosszabbított proteint állítunk elő, és ebből a proteinből prolin-iminopeptidáz alkalmazásával a kívánt proteint felszabadítjuk, adott esetben egyéb aminosavak aminopeptidáz enzimmel végzett előzetes lehasitása után.
A csatolt ábrán a pB32 expressziós vektor szerkesztését tüntettük fel; ez a vektor egy bifunkcionál'is proteint kódol, amely interleukin-2-ből és a granulociták-makro- . fág-serkentő faktorból (GM-CSF) származik. Ez a protein Met-Pro-val kezdődik, és a találmány szerinti eljárás egyik előnyös kiindulási anyagát képezi.
Az alábbiakban a találmány néhány előnyös kiviteli alakját ismertetjük.
A találmány szerinti eljárás kiindulási'anyagaként bármely, N-terminálisan prolinnal kezdődő, technikailag előállított proteint alkalmazhatunk, igy például proteolitikus lebontással előkezelt proteineket is,amelyek a 0 219 781, 0 227 938 és 0 228 018 sz. alatt publikált európai szabadalmi bejelentések szerint állíthatók elő. Előnyösen közvetlenül exprimált proteint alkalmazunk, ···· • · ·· • · · · ········ • ·· • · · · · ·· • · • · · ····.
-4különösen a P 38 11 921.8 sz. NSZK-beli szabadalmi leírás szerint előállított, illetve felhasznált proteineket. Amennyiben az egy vagy több prolincsoport előtt még egyéb aminocsoportot, főleg metionint tartalmazó proteint alkalmazunk, az említett csoportokat aminopeptidáz-P enzimmel.előzetesen eltávolítjuk. Kiindulási anyagként azonban alkalmas géntechnikai eszközekkel előállított olyan protein-elegy is, amelyben a proteinek csak egy része tartalmaz metionincsoportot a prolincsoport előtt. Elvileg bármelyik olyan protein alkalmazható, amely az N-terminális végén meghosszabbodott, ugyanis az aminopeptidáz-P enzim nem-specifikuséi módon minden ami nos avat lehasit, amely N-terminálisan a prolincsoport előtt helyezkedik el.
helyezA prolin-iminopeptidázt önmagában ismert módon állíthatjuk elő (Sárid et al., J. Bioi. Chem. 234, 1959, 1740. oldal; 237, 1962, 2207. oldal). Előnyös azonban, ha a szokásos elektroforetikus tisztítás helyett második kromatográfiás tisztítást alkalmazunk.
A prolin enzimes lehasitást ismert módon végezzük; az enzimet szabad vagy hordozóhoz kötött alakban alkalmazhatjuk. Az enzim immobilizálását például a 0 141 223, valamint 0 141 224 sz. európai szabadalmi leírás szerint, vagy az ott megadott irodalom szerint végezhetjük.
-5Amennyiben előzetesen további anincsavakat hasítunk le P-aminopeptidázzal, ezt az enzimet is vagy szabad, vagy hordozóhoz kötött állapotban használhatjuk. Különösen hordozóhoz kötött enzimek esetén a két enzimes reakciót kombinálhatjuk is; az immobilizált enzimeket úgy helyezzükel a reaktorban, hogy a reakcióoldat először a kötött P-aminopeptidázzal, utána a kötött prolin-iminopeptidázzal érintkezik.
A találmány tehát lehetővé teszi definiált N-terminálissal rendelkező polipeptidek és proteinek, főleg közvetlen exprimálással kapott termékek kinyerését kímélő enzimes körülmények között. A találmány szerinti eljárás tsnát mentes azoktól a hátrányoktól és korlátoktól, amelyek a kémia hasítási eljárásokra jellemzők.
Az alábbi példákkal a találmányt közelebbről ismertetjük. A részek és százalékok (ha mást nem kötünk ki) tömegrészek és tömegszázalékok.
1.példa
A prolin-iminopeptidáz elkülönítése és tisztítása K12-W-1361:pro~met~ tipusu E. coli törzsből indulunk ki, az elkülönítést és tisztítást Sárid et al. fent megadott publikációja alapján végezzük. Az enzim ott leirt elektroforetikus feldusitása helyett azonban kromatográfiás eljárást alkalmazunk DEAE-cellulóz felhasználásával (a Pharmacia cég nagynyomású folyadékkromatográfiás rendszere, mono Q HR55 jelű oszlop). Az enzim tartalmú frakció• ···· ···· ···· • ·· · · · • · ······· • · · · · «· ··· · ··» ··· ····
-6kat reakciópuf f.er-rel szemben (0,1 mólos 5,5-dietilbarbitursav és nátriumsója - pH 8,6 - oldatának 1 ml-jére 50 ul 0,1 mólos MnC^-oldat) dializáljuk.
A P-aminopeptidázt a P 38 11 921.8 sz. NSZK-beli sza badalmi bejelentésben leirtak szerint tisztítjuk az alábbiak szerint: E. coli sejteket 50 mM-os nátrium-foszfát-pufferben feltárunk, az elegyet centrifugáljuk, és a nyers sejtkivonatot 50 °C-on 15 percen át inkubáljuk.
utána az elegyet újból centrifugáljuk- és ammónium-szulfát tal' kicsapást végzünk 45 % telítettség mellett. Centrifugálás után az enzim a felül.úszó részben van. A további tisztítás az ismert eljárás szerint történik.
2, példa
Expresszióhoz használható plazmid szerkesztése
A 0 288 8o9 sz.
európai szabadalmi bejelentésben (illetve a 14661-88 sz .
osztrák szabadalmi bejelentésben) a pB30 jelű expressziós plazmidot ismertetik. Ez a plazmid olyan bifunkcionál is proteint kódol, amelyben az interleukin-2 (IL
2) aminosavsorát 15 aminosavból álló összekötő hid, ezt pedig a
GM-CSF aminosavsora követi. A szerkezeti gén IL része a 0 163 249 sz.
európai szabadalmi bejelentésben (illetve
070-85 sz .
osztrák szabadalmi bejelentésben) leírt mesterséges génen alapul (lásd mellék let). Ez a gén restrikciós enzimek által megtámadható szinguláris vágóhelyek egész sorát tartalmazza; a PstI, Xbal,
5acl enzimek vágóhelyeit génfragmensek szubklónozására használták. A Pstl-vágőhely az 21., 22. aminosav tartományában, az Xbal-vágőhely az 58-60. aminosav tartományában van. Az (1) képletű pB30 plazmidot PstI enzimmel részlegesen, Xbal enzimmel teljesen emésztjük, és az IL-2-részfragmenst kódoló kis, (2) képletű fragmenst izoláljuk.
A 0 163 249 sz. európai szabadalmi bejelentés szerint a (3) képletű oligonukleotidot szintetizáljuk (ez az ott leirt Ila képletű ONS-szekvenciának, azaz az Ia-If építőelemnek felel meg azzal a különbséggel, hogy az ATG-startkodon után a prolint kódoló CCG triplet.t következik toldalékként).
A kereskedelmi forgalomban kapható pUC19 jelű vektort EcoRI és Xbal enzimmel nyitjuk, és a (4) képletű nagy fragmenst a (2) és (3) képletű IL 2-részfragmenssel ligáljuk. E célból a 79/02 sz. E. coli törzs kompetens sejtjeit a ligációs eleggyel transzformáljuk, majd literenként 20 mg ampicillint tartalmazó IPIG/Xgal-lemezeken szélesztjük. A fehér telepeket izoláljuk, és a plazmid-DNS-t restrikciós és szekvencia-elemzéssel azonosítjuk. Az IL 2 első 59 aminosavat kódoló kívánt plazmidot pB31-nek nevezzük el (5.képlet ) .
Az (5) képletű, pB31 jelű plazmidból a (6) képletű IL 2 fragmenst EcoRI és Xbal enzimmel kivágjuk, és a megfelelő fragmnens helyére a pB30 jelű plazmidba építjük oly módon, hogy az (1) képletű pB30 plazmidot EcoRI és Xbal enzimmel emésztjük és a kapott nagy (7) képletű fragmenst a (6) ···· · ···· ···· ···· • ·· · · · • · · · ·· · · · • · · · · ·· ··· · ··· ···
- 8 (képletét nem tüntetjük fel, tekintettel arra, hogy eltérés csak az IL 2 gén ámugy sem rajzolt 5 ’-szakaszában van).
A pB32 jelű plazmidot az MM294 sz. E. coli törzsbe transzformáljuk, ott sokszorosítjuk, újból kinyerjük és a W3110 sz. E. coli törzsben exprimáljuk a 288 809 sz. európai szabadalmi leírásban foglaltak szerint.
3. példa
A bifunkcionális protein elkülönítése és tisztítása
Az expresszió befejeztével a sejteket centrifugáljuk és
6,5 pH-jű pufferben feltárjuk.· A feltárás elegyét centrifugáljuk; a bifunkcion él is protein az üledékben van. Az üledéket vízzel mossuk, majd 1 %-os dezoxikolát-oldatban szuszpendáljuk. Centrifugélás után az üledéket újból vízzel mossuk, majd 0,4 %-os N-laurozilsarkozin-nátriumsó oldatban szuszpendáljuk és a szuszpenziót egy órán át rázzuk. 10 mmólos réz-szulfát-koncentrációt állítunk be, majd 4 °C-on az elegyet egy éjszakán keresztül tovább rázzuk. Centrifugál'ás után a felülúszó részhez 6-szoros térfogatú a cetont adunk és a kicsapódó proteint centrifugálással elválasztjuk. Az üledéket megszárítjuk és annyi 6 mólos guanidinium-hidroklorid-oldattal hígítjuk, hogy 50-100 mg/1 proteint tartalmazó oldat keletkezzék, amelyet glicinpufferrel szemben (0,01 M glicin, 10 mM Tris-HCl, pH 7,5) dializálunk. Dialízis után újból centrifugáljuk az elegyet, és a felül úszó részt affinitás-kromatográfiás oszlopon engedjük keresztül, amely Affi-Gél 10 tölteten kötve IL 2 antitesteket tartalmaz. Az oszlopot először • ···· ···· *··· • · · · • · ··· ··· Λ · · · · ·· ··· · ··« ··· ····
- 9 1 mólos NaCl, 5 mM Tris-HCl oldattal, majd 10 M Tris-HCl oldattal pH-7,5) mossuk, utána a bifunkcionális proteint 0,2 n ecetsavval eluáljuk és Mn^+-pufferrel szemben (Varon et al., Biochemical and Biophysical Research Communications 32 /1968/ 658).
4. példa
Az N-terminális Met-Pro-szekvencia lehasítása
A 3. példa szerint kapott bifunkcionális protein koncentrációját 5.10'6 és 10'5 közötti értékre állítjuk, majd az oldathoz 0,1-1 ug/ml P-aminopeptidázt adunk és a reakcióele-, gyet 37-40 °C-on egy órán át reagálni hagyjuk. A reakciót 10 mM Tris-HCl oldattal (pH 7,5) szembeni dialízissel félbeszakítjuk. A reakcióelegyet a 3. példa szerinti affinitáskromatográfia segítségével szétbontjuk. A bifunkcionális proteint tartalmazó frakciókat egyesítjük és azl. példában leírt prolin-iminopeptidáz-reakciópufferrel szemben dializáljuk. Utána annyi prolin-iminopeptidáz enzimet adunk az elegyhez, hogy az enzim : szubsztrátum tömegaránya mintegy 1 : 5 legyen. Az elegyet 40 °C-on 8-16 órán át inkubáljuk. A prolin Troli módszerével (Troli et al., J. Bioi. Chem. 215 /1955/ 655) követjük. A reakciót 10 mólos cink-klorid-oldat adagolásával megszakítjuk. A reakcióterméket fordított fázisú nagynyomású folyadék króm atográfiával tisztítjuk, majd sómentesítés után az aktivitást megmérjük és a proteinszekvenciát elemezzük. Az utóbbi gyakorlatilag homogén N-terminálist mutat.
··· · ···· ···· ···· • · · • · ······· • · · · ·· ··· · ··· ···
- 10 A biológiai aktivitás (a csór, tv elő proliferiációs teszttel mérve) a 288 809 sz. eurcoai szabadalmi leírásban ismertetett proteinéval azonos.
···· · ···· ···· ···· • ·· · · · • · · · ·* · 4· • · · · · ·· ··· · «*· ·♦·
A 0 153 249 sz. alatt publikált szerinti DNS-szekvencia T riplet t száma | európai sza | iba dalmi 0 Met ATG TAC | bejelentés | ||||||
1 ' AA | TTC G | 1 Alá 10 GCG CGC | 2 Pro CCG GGC | ||||||
aminosav | 5 3 | ||||||||
nukleztid sz | áma zál | ||||||||
kódoló nem k ó | szál dől ó s | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Thr | Ser | Ser | Ser | Thr | Lys | Lys | Thr | Gin | Leu |
20 | 30 | 40 | |||||||
ACC | TCT | TCT | TCT | ACC | AAA | AAG | ACT | CAA | CTG |
TGG | AGA | AGA | AGA’ | TGG | TTT | TTC | TGA | GTT | GAC |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
Gin | Leu | Glu | His | Leu | Leu | Leu | Asp | Leu | Gin |
50 | 60 | 70 | |||||||
CAA | CTG | GAA | CAC | CTG | CTG | CTG | GAC | CTG | CAG |
GTT | GAC | CTT | GTG | GAC | GAC | GAC | CTG | GAC | GTC ' |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |
Met | Ile | Leu | Asn | Gly | Ile | Asn | Asn | Tyr | Lys |
80 | 90 | 100 | |||||||
ATG | ATC | CTG | AAC | GGT | ATC | AAC | AAC | TAC | AAA |
TAC | TAG | GAC | TTG | CCA | TAG | TTG | TTG | ATG | TTT |
33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 |
Asn | Pro | Lys | Leu | Thr | Arg | Met | Leu | Thr | Phe |
110 | 120 | 130 | |||||||
AAC | CCG | AAA | CTG | ACG | CGT | ATG | CTG | ACC | TTC |
TTG | GGC | TTT | GAC | TGC | GCA | TAC | GAC | TGG | AAG |
43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 |
Lys | Phe | Tyr | Met | Pro | Lys | Lys | Alá | Thr | Glu |
140 | 150 | 160 | |||||||
AAA | TTC | TAC | ATG | CCG | AAA | AAA | GCT | ACC | GAA |
TTT | AAG | ATG | TAC | GGC | TTT | TTT | CGA | TGG | CTT |
53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 |
Leu | Lys | Hls | Leu | Gin | Cys | Leu | Glu | Glu | Glu |
170 | 180 | 190 | |||||||
CTG | AAA | CAC | CTC | CAG | TGT | CTA | GAA | GAA | GAG |
GAC | TTT | GTG | GAG | GTC | ACA | GAT | CTT | CTT | CTC |
63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 · | 72 |
Leu | Lys | Pro | Leu | Glu | Glu | Val | Leu | Asn | Leu |
200 | 210 | 220 | |||||||
CTG | AAA | CCG | CTG | GAG | GAA | GTT | CTG | AAC. | CTG |
GAC | TTT | GGC | GAC | CTC | CTT | CAA | GAC | TTG | GAC |
73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | .81 | 82 |
Alá | Gin | Ser | Lys | Asn | Phe | Hls ' | Leu | Arg | Pro |
• | 230 | 240 | 250 | ||||||
GCT | CAG | TCT | AAA | AAT | TTC | CAC | CTG | CGT | CCG |
CGA | GTC | AGA | TTT | TTA | AAG | GTG | GAC | GCA | GGC |
83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 |
Arg | Asp | Leu | He | Ser | Asn | He | Asn | Val | He |
260 | 270 | 280 | |||||||
CGT | GAC | CTG | ATC | TCT | AAC | ATC | AAC | GTT | ATC |
GCA | CTG | GAC | TAG | AGA | TTG | TAG | TTG | CAA | TAG |
93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 |
Val | Leu | Glu | Leu | Lys | Gly | Ser | Glu | Thr | Thr |
290 | 300 | 310 | |||||||
GTT | CTG | GAG | CTC | AAA | GGT | TCT | GAA | ACC | ACG |
CAA | GAC | • CTC | GAG | TTT | CCA | AGA | CTT | TGG | TGC |
···· ··♦· ···« • 9 · • ♦·· ··* • 9 »*·
103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 |
Phe | Met | Cys | Glu | Tyr | Alá | Asp | Glu | Thr | Alá |
320 | 330 | 340 | |||||||
TTC | ATG | TGC | GAA | TAC | GCG | GAC | GAA | ACT | GCG |
AAG | TAC | ACG | CTT | ATG | CGC | CTG | CTT | TG A | CGC |
113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 |
Thr | Ile | Val | Glu | Phe | Leu | Asn | Arg | Trp | Ile |
350 | 360 | 370 | |||||||
ACG | ATC | GTT | GAA | TTT | CTG ' | AAC | CGT | TGG | ATC |
TGC | TAG | CAA | CTT | AAA | GAC | TTG | GCA | ACC | TAG |
123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 |
Thr | Phe | Cys | Gin | Ser | Ile | Ile | Ser | Thr | Leu |
380 | 390 | 400 | |||||||
ACC | TTC | TGC | CAG | TCG | ATC | ATC | TCT | ACC . | CTG |
TGG | AAG | ACG | GTC | AGC | TAG | TAG | AGA | TGG | GAC |
133 | 134 | 135 | |||
Thr | |||||
410 | |||||
ACC | TG A | TAG | 3 | ||
TGG | ACT | ATC | AGC | T | 5 |
Claims (5)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás protein előállítására, azzal jellemezve, hogy géntechnikai úton N-terminálisan legalább prolinnal meghosszabbodott előterméket állítunk elő és ebből- kívánt esetben egyéb aminosavak lehasítása után - prolin-iminopeptidázzal végzett reagáltatás útján a kívánt proteint felszabadítjuk.
- 2. Az 1. igénypont szerint eljárás, azzal j e 1 -1 e m e z v e , hogy a kívánt protein előtt N-terminálisan a Met-Pro szekvenciát tartalmazó előterméket készítünk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, a z z al jellemezve, hogy a géntechnikailag előállítandó előterméket közvetlen expresszióval állítjuk elő.
- 4· A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előterméket baktériumokban végzett közvetlen expresszió útján nyerjük.
- 5. A 3. vagy 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy előtermékként olyan elegyet alkalmazunk, amelyben a proteineknek csak egy része tartalmaz a prolincsoport előtt metionincsportót
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3822045A DE3822045A1 (de) | 1988-06-30 | 1988-06-30 | Verfahren zur herstellung von proteinen |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT51328A true HUT51328A (en) | 1990-04-28 |
Family
ID=6357596
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU893251A HUT51328A (en) | 1988-06-30 | 1989-06-28 | Process for producing proteins |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0348780A2 (hu) |
JP (1) | JPH0284196A (hu) |
KR (1) | KR910001052A (hu) |
AU (1) | AU610736B2 (hu) |
DE (1) | DE3822045A1 (hu) |
DK (1) | DK324589A (hu) |
FI (1) | FI893168A (hu) |
HU (1) | HUT51328A (hu) |
IL (1) | IL90773A0 (hu) |
NO (1) | NO892716L (hu) |
NZ (1) | NZ229748A (hu) |
PT (1) | PT91016A (hu) |
ZA (1) | ZA894941B (hu) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3811921A1 (de) * | 1988-04-09 | 1989-10-19 | Hoechst Ag | Verfahren zur herstellung von proteinen, die n-terminal mit prolin beginnen |
JPH04503610A (ja) * | 1990-01-19 | 1992-07-02 | ベーリンガー マンハイム ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング | 基質を酵素学的に処理する方法 |
US6071718A (en) * | 1996-11-27 | 2000-06-06 | Abbott Laboratories | Methods of producing a recombinant protein |
US6287866B1 (en) | 1996-11-27 | 2001-09-11 | Abbott Laboratories | β-casein expressing constructs |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPH01181796A (ja) * | 1988-01-14 | 1989-07-19 | Ajinomoto Co Inc | 組換えdna法を用いたポリペプチドの製造法 |
DE3811921A1 (de) * | 1988-04-09 | 1989-10-19 | Hoechst Ag | Verfahren zur herstellung von proteinen, die n-terminal mit prolin beginnen |
-
1988
- 1988-06-30 DE DE3822045A patent/DE3822045A1/de not_active Withdrawn
-
1989
- 1989-06-19 EP EP89111088A patent/EP0348780A2/de not_active Withdrawn
- 1989-06-28 IL IL90773A patent/IL90773A0/xx unknown
- 1989-06-28 HU HU893251A patent/HUT51328A/hu unknown
- 1989-06-28 NZ NZ229748A patent/NZ229748A/en unknown
- 1989-06-28 FI FI893168A patent/FI893168A/fi not_active Application Discontinuation
- 1989-06-29 NO NO89892716A patent/NO892716L/no unknown
- 1989-06-29 KR KR1019890009021A patent/KR910001052A/ko not_active Application Discontinuation
- 1989-06-29 ZA ZA894941A patent/ZA894941B/xx unknown
- 1989-06-29 PT PT91016A patent/PT91016A/pt not_active Application Discontinuation
- 1989-06-29 DK DK324589A patent/DK324589A/da unknown
- 1989-06-29 AU AU37170/89A patent/AU610736B2/en not_active Expired - Fee Related
- 1989-06-30 JP JP1169703A patent/JPH0284196A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DK324589D0 (da) | 1989-06-29 |
DE3822045A1 (de) | 1990-01-11 |
FI893168A (fi) | 1989-12-31 |
KR910001052A (ko) | 1991-01-30 |
IL90773A0 (en) | 1990-01-18 |
DK324589A (da) | 1989-12-31 |
EP0348780A2 (de) | 1990-01-03 |
AU610736B2 (en) | 1991-05-23 |
JPH0284196A (ja) | 1990-03-26 |
NZ229748A (en) | 1991-03-26 |
ZA894941B (en) | 1990-04-25 |
FI893168A0 (fi) | 1989-06-28 |
AU3717089A (en) | 1990-01-04 |
NO892716L (no) | 1990-01-02 |
PT91016A (pt) | 1989-12-29 |
NO892716D0 (no) | 1989-06-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2686090B2 (ja) | 新規融合蛋白質およびその精製方法 | |
KR0150565B1 (ko) | 유전자 조환에 의한 사람 인슐린 전구체의 제조 및 이를 이용한 인슐린의 제조방법 | |
AU618612B2 (en) | Insulin precursors | |
KR920006879B1 (ko) | 고정제 단백질의 제조방법 | |
US5019500A (en) | IGF-I fusion proteins; protection of IGF-I from degradation by host cell proteases; and processes for the production thereof | |
CA1341390C (en) | Human protein disulfide isomerase polypeptide and dna encoding the same | |
GB2147902A (en) | Microbially produced bgh and its use | |
KR920003787B1 (ko) | 신규 플라스미드 제조 및 그를 함유한 균주를 배양하여 아이 지 에프-1(igf-1)을 생산하는 방법 | |
PT871718E (pt) | Produção de carboxipeptidase b recombinante, activa sob o ponto de vista enzimático. | |
US5028531A (en) | IGF-I fusion proteins; protection of IGF-I from degradation by host cell; and processes for the production thereof | |
CA2076320C (en) | Process for producing peptide | |
US6403336B1 (en) | Process for the production of α-human atrial natriuretic polypeptide | |
US4828988A (en) | Hybrid polypeptides comprising somatocrinine and alpha1 -antitrypsin, method for their production from bacterial clones and use thereof for the production of somatocrinine | |
IE57664B1 (en) | The preparation of polypeptides having an amide carboxyl terminal end | |
EP0259891B1 (en) | [Leu 13] motilin, DNAs coding for same and methods for producing same | |
HUT51328A (en) | Process for producing proteins | |
EP0095351B1 (en) | A precursor of a c-terminal amidated peptide and production thereof | |
EP0194006B1 (en) | Analogous interferon polypeptides, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them | |
US4935351A (en) | Process for preparing oligopeptide | |
US4711847A (en) | Preparation of secretin | |
HU197939B (en) | Process for producing deoxyribonucleic acid, or its precursor, determining human growth hormone releasing factor | |
WO1990008194A1 (en) | PROCESS FOR PRODUCTION OF C-TERMINAL α-AMIDATED PEPTIDE | |
US5252482A (en) | Precursor of a C-terminal amidated calcitonin | |
HUT51676A (en) | Process for producing proteins n-terminally beginning with proline | |
US5721353A (en) | DNAs coding for LCU13 ! motilin |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFA9 | Temporary protection cancelled due to abandonment |