HUT50441A - Process for preparing therapeutic compositions reducing intraocular pressure - Google Patents

Process for preparing therapeutic compositions reducing intraocular pressure Download PDF

Info

Publication number
HUT50441A
HUT50441A HU881944A HU194488A HUT50441A HU T50441 A HUT50441 A HU T50441A HU 881944 A HU881944 A HU 881944A HU 194488 A HU194488 A HU 194488A HU T50441 A HUT50441 A HU T50441A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
intraocular pressure
compound
carbon atoms
process according
Prior art date
Application number
HU881944A
Other languages
English (en)
Inventor
David F Woodward
Original Assignee
Allergan Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Allergan Inc filed Critical Allergan Inc
Publication of HUT50441A publication Critical patent/HUT50441A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/557Eicosanoids, e.g. leukotrienes or prostaglandins

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az intraokuláris nyomást csökkentő gyógyászati készítmények előállítására. A találmány szerinti eljárással előállítható gyógyászati készítmények hatóanyagként prosztaglandinokat, közelebbről
PGF
2alfa
-észtereket még közelebbről a PGF2a^^a
9,11,15-triésztereit tartalmazzák.
A PGF
2alf a szülő vegyület jól ismert vegyület.
Ismeretes, hogy a P8F2a^^g és 1-helyzetű karbonsav-észterei az intraokuláris nyomásra hatnak, ha helyi kezelés útján a szembe jutnak /Bitó, L.Z.: Exp. Eye Rés. 38. 181 (1984)/. A PGF2alfa 9,11,15-triacetátja több publikációból ismert, így például Lukács G. és munkatársai ismertetik a Tetrahedron Letters, 1_. 515 (1973) szakirodalmi helyen.
Felismertük tehát, hogy az (I) általános képletű prosztaglandin-észterek képesek az intraokuláris nyomás csökkentésére szembe juttatás esetén. Az (I) általános képletben
R^ jelentése 1-7 szénatomot tartalmazó acilcsoport és
R2 jelentése hidroxilcsoport vagy -OR^ általános képletű csoport, és az utóbbiban R^ jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alkilcsoport vagy -0 X+ képletű csoport és az utóbbiban X+ jelen tése gyógyászatilag elfogadható kation.
A fentiek alapján a találmány tárgya eljárás olyan gyógyászati készítmények előállítására, amelyek hatóanyagként az említett (I) általános képletű vegyületeket tartal mazzák. A találmány szerinti eljárással előállított gyógyá szati készítmények felhasználhatók a tűi magas okuláris nyomás kezelésére, közelebbről úgynevezett narrow angle glaukóma, open-angle glaukóma, műtét utáni és lézeres kezelés utáni trabeculectómia, és a szemben a magas nyomás következtében jelentkező egyéb tünetek kezelésére, valamint műtét előtti segédanyagként.
A találmány szerinti eljárással előállítható gyógyászati készítmények hatóanyagként tehát egy vagy több (I) általános képletű vegyületet tartalmazhatnak, a gyógyszergyártásban szokásosan használt hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal együtt.
Visszatérve az acilcsoport kifejezésre, ez a csoport olyan -COR általános képletű csoportra utal, amelyben R jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alifás csoport. Ez az R csoport egyenes vagy elágazó láncú, illetve telített vagy telítetlen lehet, bár előnyösnek tartjuk a nem elágazó alkilcsoportokat. A leggyakoribb jelentés itt az ecetsavból leszármaztathatő, -COCH-j képletű acetilcsoport.
A gyógyászatilag elfogadható kation kifejezés bármely olyan kationra utal, amely nem befolyásolja a szülő vegyület aktivitását, illetve nem ad annak bármiféle hátrányos vagy nem kívánt hatást gyógyászati alkalmazás esetén. Egy ilyen kation származhat bármely szervetlen vagy szerves bázisból. Lehet egyértékű vagy többértékű ion. Célszerű szervetlen ionok, így például nátrium-, kálium-, kalcium- és magnéziumionok használata. Előnyös továbbá ammóniumsók, különösen mono-, di- és trialkil-aminokból vagy -etanol-aminokból leszármaztatható sók használata.
Sók képezhetők továbbá koffeinnel, tromethaminnal és hasonló molekulákkal is.
Az (I) általános képletű vegyületek közül előnyösek azok a triészterek, amelyek képletében 2-4 szénatomot tartalmaz, különösen előnyös a triacetil-származék, azaz a (5Z,9alfa, 13E,15S)-9,11,15-triacetoxi-proszta-5,13-dién-karbonsav.
Az (I) általános képletű vegyületek tehát igen hatékonyan csökkentik az okuláris túlnyomást, miáltal nagyon jó eredményekkel használhatók fel narrow-angle glaukóma, open-angle glaukóma, műtét utáni és lézeres kezelés utáni trabeculectómia, a szemben a magas nyomás következtében jelentkező egyéb tünetek kezelésére, illetve műtét előtti adjuvánsként. Felismertük tehát, hogy a (IOP) csökkentésére.
P^^2alfa hidroxilcsoportjának acilezése igen jelentős hatással van az intraokuláris nyomás
A nem acilezett szülő vegyülethez, képest a triacetilezett származék azaz a PGF2aifa -hez kb. 10-szer hatékonyabb az IOP csökkentésére. Másképpen kifejezve, a triacetil-ész-
tér 0. ,01 % koncentrációban azonos hatékonyságú az intraoku-
láris nyomás csökkentésében, mint a PG^alfa θ’'· 58-05
data. Ráadásul a triacil-észterek IOP csökkentő hatása lé-
nyegesen hosszabb időtartamú hatása.
mint a PGFO
2alf a
A találmány szerinti vegyületek okuláris nyomáscsökkentő aktivitását úgynevezett pneumatonometriával mér hetjük .
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyászati készítményeket a legcélszerűbben közvetlenül a szem üregbe juttathatjuk be, valamiféle szisztémás beadási mód helyett. Bármely szokásos okuláris alkalmazásra alkalmas készítmény, így például oldat, szuszpenzió, gél, kenőcs vagy nyújtott hatóanyagleadású inplantátum használható a hatóanyagnak a szemüregbe juttatására. Az ilyen típusú készítmények előállítása a szakirodalomból jól ismert módszerekkel történhet, példaképpen utalunk a Remington's Pharmaceutical Sciences című könyv 17. kiadására, amely a Mack Publishing Company, Easton, Pennsylvania, amerikai egyesült államokbeli cég gondozásában jelent meg.
Az open-angle vagy narrow-angle glaukóma vagy bármely más korábban említett megbetegedés kezelése során a terápiás, azaz hatékony koncentráció az a koncentráció, amely egy emlősnél a megnövelt intraokuláris nyomást olyan értékre csökkenti, amely már normálisnak és fiziológiai szempontból elfogadhatónak tekinthető. Egy adott terápiás koncentráció éppen ezért az adott körülményektől függ, és többek között a kezelendő betegség súlyosságától, illetve a kezelendő személy kezelés irányában mutatott érzékenységétől függően változhat. Ezért tehát nem lehet egyetlen olyan terápiás koncentrációt megadni, amely bármilyen helyzetben a legmegfelelőbb, a legmegfelelőbb koncentrációt a szakorvos rutin kísérletezéssel állapíthatja meg. Elmondhatjuk azonban, hogy open-angle glaukóma kezelése esetén a 0,001 tömeg% és 0,5 tömeg% közötti mennyiségű hatóanyagot tartalmazó okuláris készítmény hatékonyan csökkenteni fogja az intraokuláris nyomást fiziológiailag elfogadható értékre. A beadás történhet naponta egyszer vagy többször, a kezeléshez használt oldat koncentrációjától, illetve a kezeléshez alkalmazott triészter aktivitásától függően.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyászati készítmények hatóanyagát képező (I) általános képletű vegyületek a szakirodalomból jól ismert módsze rekkel állíthatók elő, közelebbről az észterképzésre ismert módszereket alkalmazhatjuk. így például úgy jár hatunk el, hogy a PGF2glfa parens vegyületet egy alkalmas savkloriddal vagy savanhidriddel kezeljük oldószerben, így például piridinben. Ezt a módszert Green, T.W. ismerteti a Protective Groups in Organic Synthesis című köny vének 53-55. oldalain, mely könyv a John Wiley and Sons kiadó gondozásában New Yorkban 1981-ben jelent meg.
A találmányt közelebbről a következő példákkal kívánjuk megvilágítani.
1. példa (5Z,9alfa,13E,155)-9,11,15-triacetoxi-proszta-5,13-dién-karbonsav ml-es, kiszárított gömblombikot felszerelünk mágneses keverőrúddal és olyan visszafolyató hűtővel, amelyet egy, ásványolajjal töltött mosóval kapcsolunk össze a nedvesség és a levegő kizárása céljából. Az edénybe bemérünk 2 ml, 4A típusú molekulaszita fölött szárított piridint, 2 ml ecetsavanhidridet és 54,5 mg (0,154 mmól) ^^^2alfa-^* & reakcióelegyet 50 °C-on tartjuk 2 órán át, majd vákuumban bepároljuk. A visszamaradt halványsárga óla jat feloldjuk 5 ml etil-acetátban, majd a kapott oldatot 2 ml IN sósavoldattal mossuk, amikor annak pH-értéke 3-ra áll be. Az etil-acetátos fázist ezután 2 ml vízzel, majd 2 ml telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát fölött szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A kapott színtelen olajat Whatman M-9 márkanevű töltettel töltött, 10 mm x 50 cm méretű ODS-2 oszlopra visszük fel, majd nagynyomású folyadékkromatografálást végzünk metil-cián és víz 70 : 30 térfogatarányú elegyével, 4 ml/perc sebességgel végezve az eluálást és az eluátum frakciók elemzését a törésmutató alapján hajtjuk végre. így a cím szerinti vegyületet kapjuk színtelen olaj formájában. A trimetil-szilil-származék (^^Η^θΟθδϊ) tömegspektrum-elemzése a cím szerinti szerkezetet igazolja: 552 (m/e), 537, 492, 432, 372.
Hasonló módon eljárva, de a megfelelő savanhidridet vagy savkloridot alkalmazva állíthatók például elő a következő vegyületek:
(5Z,9alfa,13E,15S)-9,ll,15-triproprionil-oxi-proszta-5,13-dién-karbonsav és (5Z,9alfa,13E,15S)-9,ll,15-tributiril-oxi-proszta-5,13-dién-karbonsav.
2. példa
PGFpgija és triacetil-észtere által kifejtett IOP-hatás
New Zealand-Dutch Beit Cross nyulaknál
A címben említett fajtájú nyulaknál mérjük 0,1
2alfa % koncentrációjú oldat formájában alkalmazott PGF
I0P-hatását 0,01 Vos oldat formájában hasznosított
PGF2aifa_9jll,15-triacetil-észter hatásával együtt.
Az intraokuláris nyomást ébren lévő állatoknál pneuma tonometriásan mérjük. Mindegyik kísérlethez 9 állatot használunk. A kísérletsorozat során kapott adatokat az
1. táblázatban adjuk meg. A táblázat adataiból látható, hogy a PGF2glfa
-9,11,15-triacetil-észter aktivitása
10-szerese a PGF2a^ja aktivitásának.
1. táblázat
A PGF2alfa és a 9,11,15-triacetil-észtere hatásá-
nak összehasonlítása nyulaknál az intraokuláris nyomásra
0,01 % triészter 0,1 ¾ PGF2aifa
Óra Teszt Kontroll Teszt Kontroll
I0P (SEM) I0P (SEM) I0P (SEM) I0P (SEM)
0 24,39 (0,92) 23,56 (0,86) 21,67 (0,88) 21,17 (0,9)
0,5 24,67 (0,40) 24,78 (0,46) 23,00 (0,62) 23,17 (0,5)
1,0 23,56 (2,14) 23,06 (0,78) 24,00 (0,51) 22,50 (0,6)
1,5 22,72* (0,66) 23,39 (0,49) 24,35 (0,56) 22,83 (0,9)
2,0 21,33* (0,91) 24,44 (0,6) 22,67 (0,77) 23,42 (0,5)
2,5 20,83* (0,88) 25,33 (0,55) 20,92 (0,80) 24,00 (0,6)
3,5 22,22* (0,66) 25,44 (0,49) 19,50* '(0,57) 24,00 (0,4)
4,5 23,28 (0,79) 26,28 (0,97) 20,75 (0,80) 24,58 (1,0)
*p < 0,05
4. példa
A PG^alfa a , 11,15-triacetil-észtere hatásának tartósságát vizsgáljuk macskáknál. Mindkét vegyüle tét 0,1 %-os oldata formájában hasznosítjuk, elsősorban abból a célból, hogy a
PGFzaifg esetében is mérhető le-
gyen a hatás. A kapott eredményeket a 2. táblázatban fog-
laljuk össze. Miként a táblázat adataiból látható, a tri-
acetil-észter esetében az intraokuláris nyomás csökkenté-
sében kifejtett aktivitás jelentős különbségeket mutat ke-
zeletlen és kezelt szem esetében egy óra és 24 óra közötti
időtartamban (az utóbbi volt a legkésőbbi vizsgálati idő-
pont),, míg a parens PF^aifa esetében jelentős különbség
csak 1 és 4 óra között észlelhető.
2. táblázat
0,1 % PGF 2alfa (25 /Ul) topikális hatása az intra-
okuláris nyomásra macskáknál (n = 5)
Óra Teszt Kontroll
I0P I0P
-0,5 19,7 20,0
0,0 19,8 19,8
0,5 18,2 21,3
1,0 15,4* 20,5
2,0 14,5* 19,8
3,0 15,3* 20,1
4,0 16,7* 18,8
6,0 21,5* 20,9
24,0 19,8 20,2
0,1 %-os triacetil-PGF2alfθ (25 ^ul) topikális hatása az intraokuláris nyomásra mar.s10 kéknél
Óra Teszt I0P Kontroll I0P
-0,5 21,2 21,5
0,0 20,6 21,0
0,5 18,6 20,2
1,0 17,9* 21,1
2,0 17,0* 21,2
3,0 18,0* 22,6
4,0 17,8* 21,2
6,0 18,8* 24,2
24,0 20,0* 22,5
Z.

Claims (5)

1. Eljárás olyan optalmikus gyógyászati készítmények előállítására, amelyek csak topikális alkalmazásra alkalmasak, azaz orális alkalmazástól és injektális alkalmazástól eltérő alkalmazásúak, azzal jellemezve , hogy legalább egy (I) általános képletei prosztaglandin-származékot - a képletben
R^ jelentése 1-7 szénatomot tartalmazó acilcsoport és
R2 jelentése hidroxilcsoport vagy -OR^ általános képletü csoport, és az utóbbiban R^ jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alkilcsoport vagy -0 X+ képletü csoport és az utóbbiban X+ jelentése gyógyászatilag elfogadható kation optalmológiailag elfogadható hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal keverünk össze és optalmikus készítménnyé alakítunk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy valamely, az 1. igénypontban megadott (I) általános képletü vegyület optalmikusan beadható oldatát szemcseppek kijuttatására alkalmas tartályban hasznosítunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy kenőcsöt készítünk.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként olyan (I) általános képletü vegyületet használunk, amelynek kép- létében 2-4 szénatomot tartalmaz.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy hatóanyagként olyan (I) általános képletű vegyületet használunk, amelynek képletében R^ jelentése acetilcsoport és R£ jelentése hidroxilcsoport, azaz (5Z,9alfa,13E,15S)-9,ll,15-triacetoxi-proszta-5,13 dién-karbonsavat használunk.
HU881944A 1987-02-27 1988-02-24 Process for preparing therapeutic compositions reducing intraocular pressure HUT50441A (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US1983387A 1987-02-27 1987-02-27
PCT/US1988/000588 WO1988006448A1 (en) 1987-02-27 1988-02-24 Prostaglandins useful for lowering intraocular pressure

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT50441A true HUT50441A (en) 1990-02-28

Family

ID=21795271

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU881944A HUT50441A (en) 1987-02-27 1988-02-24 Process for preparing therapeutic compositions reducing intraocular pressure

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0283151A3 (hu)
KR (1) KR880009658A (hu)
AU (1) AU1425388A (hu)
HU (1) HUT50441A (hu)
WO (1) WO1988006448A1 (hu)
ZA (1) ZA88963B (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5028624A (en) * 1989-07-27 1991-07-02 Allergan, Inc. Intraocular pressure reducing 9,15-diacyl prostaglandins
AU635294B2 (en) * 1989-07-27 1993-03-18 Allergan, Inc. Intraocular pressure reducing 9,11-diacyl prostaglandins
US5034413A (en) * 1989-07-27 1991-07-23 Allergan, Inc. Intraocular pressure reducing 9,11-diacyl prostaglandins
CA2020254A1 (en) * 1989-07-27 1991-01-28 Ming F. Chan Intraocular pressure reducing 9, 15-diacyl prostaglandins
US4994274A (en) * 1989-07-27 1991-02-19 Allergan, Inc. Intraocular pressure reducing 11,15-diacyl prostaglandins and method of using
CA2021316C (en) * 1989-07-27 2000-10-24 Ming Fai Chan Intraocular pressure reducing 11-acyl prostaglandins
US5011856A (en) * 1990-03-12 1991-04-30 Allergan, Inc. Use of prostaglandin F3 α as an ocular hypotensive agent
US5238961A (en) * 1990-06-14 1993-08-24 Allergan, Inc. Pgf 1-alcohols and their use as ocular hypotensives
US5262437A (en) * 1990-12-10 1993-11-16 Allergan, Inc. Homo-prostaglandin derivatives as ocular hypotensives
DE69129238T2 (de) * 1990-12-10 1998-12-03 Allergan Inc Okulare hypotensive homo-prostaglandinderivate
US5574066A (en) * 1992-10-28 1996-11-12 Allergan Intraocular pressure reducing 15-acyl prostaglandins
CA2256404A1 (en) 1996-05-28 1997-12-04 Ming F. Chan Cyclopentan(en)oic acid, 2-alkenyl derivatives as therapeutic agents in the treatment of ocular hypertension
ATE285795T1 (de) * 1998-07-14 2005-01-15 Alcon Mfg Ltd Polypropylenbasierte behälter für prostaglandin- enthaltende produkte
US6235781B1 (en) 1998-07-14 2001-05-22 Alcon Laboratories, Inc. Prostaglandin product
US20040079671A1 (en) * 2002-08-29 2004-04-29 Paramita Bandyopadhyay Medicinal product packaging
US7183310B2 (en) 2004-08-10 2007-02-27 Allergan, Inc. Cyclopentane heptan(ene)oic acid, 2-heteroarylalkenyl derivatives as therapeutic agents
ES2452026T3 (es) 2005-11-03 2014-03-31 Allergan, Inc. Prostaglandinas y análogos como agentes para disminuir la presión intraocular

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3933892A (en) * 1973-02-12 1976-01-20 Hoffmann-La Roche Inc. Asymmetric synthesis of optically active prostaglandins
US3917864A (en) * 1973-02-12 1975-11-04 Sultanali M M Karim Use of prostaglandins E and F for induction of labor
US4599353A (en) * 1982-05-03 1986-07-08 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Use of eicosanoids and their derivatives for treatment of ocular hypertension and glaucoma

Also Published As

Publication number Publication date
EP0283151A2 (en) 1988-09-21
WO1988006448A1 (en) 1988-09-07
AU1425388A (en) 1988-09-26
KR880009658A (ko) 1988-10-04
ZA88963B (en) 1989-11-29
EP0283151A3 (en) 1989-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT50441A (en) Process for preparing therapeutic compositions reducing intraocular pressure
EP0639563B2 (en) Use of fluprostenol isopropyl ester for the manufacture of a medicament for the treatment of glaucoma and ocular hypertension
US6232344B1 (en) 13-Oxa prostaglandins for the treatment of glaucoma and ocular hypertension
DE3876050T2 (de) Okulare hypotensivagenzien.
DE69714274T3 (de) Fluorierte prostaglandinderivate und medikamente
US5432174A (en) Treatment of ocular hypertension
US6169111B1 (en) Conformationally rigid aryl prostaglandins for use in glaucoma therapy
EA010595B1 (ru) Производные простагландинов
DE68918391T2 (de) Okulare hypotensive Mittel.
US20080146821A1 (en) Internal 1,15-Lactones Of Fluprostenol And Related Prostaglandin F2a Analogs And Their Use In The Treatment Of Glaucoma And Intraocular Hypertension
CA2112027A1 (en) Prostaglandin combinations in glaucoma therapy
US6172109B1 (en) 13-Thia prostaglandins for use in glaucoma therapy
EP0458588B1 (en) Treatment of ocular hypertension with a synergistic combination for ocular administration
KR20030016418A (ko) 고안압증 및 녹내장의 치료를 위한 조성물
US5476872A (en) 1,11-diesters of prostaglandin-F2α having a polar ester group at C-1
DE69116224T2 (de) Behandlung von intraokularem Druck mit einer synergischen Kombination
US6344581B1 (en) Method of prostaglandin synthesis
US4822820A (en) Use of tri-methyl PG-F2 a and derivatives in glaucoma therapy
US5173507A (en) Prostaglandin combinations in glaucoma therapy
DE69023459T2 (de) Behandlung von pulmonarer Disfunktion mit 15-Keto-prostaglandin-Derivaten.
JPH10259179A (ja) 多置換アリールオキシ基を有するプロスタグランジン類およびその用途
DE69100171T2 (de) Synergistische Kombination zur ophthalmischen Verwendung.
DE69210286T2 (de) Behandlung von intraocularem Druck mit einer synergistischen Kombination
DE69124415T2 (de) Verwendung von 15-Dehydroxy-16-Oxoprostaglandin bei der Behandlung von allergischen Erkrankungen
EP0668076B1 (en) Stabilization of a prostanoic acid compound

Legal Events

Date Code Title Description
DFA9 Temporary prot. cancelled due to abandonment