HU231393B1 - Vetőgép - Google Patents

Vetőgép Download PDF

Info

Publication number
HU231393B1
HU231393B1 HUP2000248A HUP2000248A HU231393B1 HU 231393 B1 HU231393 B1 HU 231393B1 HU P2000248 A HUP2000248 A HU P2000248A HU P2000248 A HUP2000248 A HU P2000248A HU 231393 B1 HU231393 B1 HU 231393B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sowing
units
heads
connection heads
rods
Prior art date
Application number
HUP2000248A
Other languages
English (en)
Inventor
Bence Horváth
Original Assignee
Bence Horváth
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bence Horváth filed Critical Bence Horváth
Priority to HUP2000248A priority Critical patent/HU231393B1/hu
Publication of HUP2000248A1 publication Critical patent/HUP2000248A1/hu
Publication of HU231393B1 publication Critical patent/HU231393B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B73/00Means or arrangements to facilitate transportation of agricultural machines or implements, e.g. folding frames to reduce overall width
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/04Single-grain seeders with or without suction devices

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya vetögép, főleg precíziós vetőgép, amely a korszerű agro5 technikai és szállítási követelményekhez való.
Az utóbbi tíz évben jelentős változások mentek végbe a mezőgazdasági növénytermesztési technológiákban. Mulcs-müvelés és no-tilagge művelés néven (a “no-till”, vagy „no-tillage” azaz szántás nélküli gazdálkodás jellegzetessége, hogy meghagyják a tarlót betakarítás után, és az mulcsként 10 funkcionál) új termelési technológiák terjedtek el, másrészt széles körben elterjedté vált a traktorok robot-kormányzása. De az utak megnövekedett forgalma miatt csökkentek az utakon szállítható vontatmányok hatóságilag megengedett szállítási szélesség-méretei is. Ezek a változások elavulttá tették az eddig használatos vetőgépeket.
Az úgynevezett „precíziós gazdálkodás új követelményeket határoz meg a mezőgazdasági termelésben használható vetögépek számára. A no-tillage és a mulcs-művelésnél a talajok sokkal keményebbek a szántott talajoknál. Sokkal nagyobb erővel kell ezért a vetőgép-csoroszlyákat a talajba belenyomni. Ez megnövekedett szilárdsági követelményeket támaszt a vető20 gépek vázszerkezetével és csoroszlyáival szemben is.
Másrészt, a robotkormányzás széleskörű elterjedése lehetővé teszi a traktorok 2,0 cm-es pontosságú vonalon-vezetését. Következésképpen új igényként merült fel a gyakorlatban, hogy a vetőgépek vonalon haladási pontossága legfeljebb töredéke legyen ennek a 2,0 cm-es értéknek. Ismere25 tesek különféle megoldások, amelyek részben megfelelnek ezeknek a követelményeknek.
Ilyen megoldás ismerhető meg, pl. a EP-243 896. számú európai szabadalmi leírásból. Ez a megoldás megfelel ugyan a közúti szállíthatóság 2,5 méteres hatósági határértékének, de nem felel meg azoknak a szilárdsági
211080 ft ©
H
IN és pontossági követelményeknek, amelyeket a no-till és a mulcs-múvelés velük szemben támaszt. E megoldás jellegzetessége, hogy a vetőgép szállítási szélességre történő összecsukását és a különféle sortávolságok beállíthatóságát egyetlen négyszögletes teleszkópos gerendával oldja meg. A 5 gyakorlati tapasztalatok szerint azonban e megoldás hiányossága a pontatlanság, a gyenge szerkezeti szilárdság, a deformációra való hajlam, a vezetést biztosító csuszkák gyakori kiverödése és kopása, amely problémák az üzembiztonságot jelentősen lerontják.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosságoknak a kiküszöbölése, az10 az olyan tökéletesített megoldás létrehozása, amely maradéktalanul eleget tesz a korszerű “no tillage” (azaz szántás nélküli) művelés komplex követelmény-rendszerének, és amellyel egyúttal az üzembiztonság és szállíthatóság hatásosan javítható.
A találmányi gondolat kiérleléséhez felismertük, hogy a négyszögletes ge15 rendás és csuszkás megoldás eleve alkalmatlan a korszerű követelmények teljesítésére. A pontossági követelményeknek, valamint a szilárdsági követelményeknek való megfelelés ugyanis komplex konstrukciós feladat. Egymásban csúszó négyszögletes gerendákkal gyakorlatilag csak 1-2 mmes pontosságú lakatos illesztés valósítható meg. Ez az illesztési (tűrési) 20 pontosság a kivetés helyén már 1,0-2,0 centiméteres oldalirányú elmozdíthatóságot jelent. Ez az érték pedig már majdnem akkora, mint a robotkormány alkalmazásánál a vonalon-vezetési pontossága. A precíziós műveléshez azonban ennél legalább egy nagyságrenddel kisebb illesztési értékre lenne szükség. Az elmozdíthatóság csavarral beállítható csuszkákkal való 25 csökkentése még kevésbé alkalmas megoldás, ugyanis a csavarok a vetőcsoroszlya megnövekedett terhelési igénye miatt hamar kiverődnek, amely a robotkormány 2,0 cm-es vonalon-vezetési pontosságának akár a többszörösére is leronthatja a vetőelemek vonalon-vezetési pontosságát.
Felismertük tehát, hogy szakítanunk kell a hagyományos megoldásokkal és eredeti új utat kell keresnünk a korszerű igényeket kielégítő megoldáshoz.
A találmány szerinti megoldás lényege, hogy az alapkeretnek legalább két, 5 hengeres főrúdja van, amelyeken a belső vetőegységekkel egyesített csatlakozófejek illesztett perselyekben axiálisan eltolhatóan vannak elrendezve. Továbbá, a külső vetőegységekhez rögzített csatlakozófejekhez egyrészt a förúdakkal párhuzamos menesztőegység, főleg hidraulikus munkahenger kapcsolódik, másrészt a külső csatlakozó fejekhez a förúdakkal párhu10 zamos, hengeres szárnyrúd egyik vége van rögzítve, amelynek másik végét a szomszédos csatlakozófejek hengeres perselye fogadja be. A szomszédos csatlakozó fejek közé - a vetőgép szállítási és munka helyzetei közötti átállításhoz - helyzethatároló rudak vannak építve.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél a támasztó kerekek a közbenső csatla15 kozófejeken vannak együttmozgathatóan rögzítve. Ezzel az intézkedéssel a szállítási helyzetben a gép szélességi mérete meglepően lecsökkenthető.
A találmány szerint tehát a teleszkópos négyszög-keresztmetszetű megvezetés helyett céltudatosan kör-keresztmetszetű megvezetéseket alkalmazunk. Ezek a körkörös vezető rudak akár 1/100 mm-es pontossággal il20 leszthetők az őket megvezető perselyekben. Az ilyen illesztett megvezetések - a hidraulikus munkahengerekhez hasonlóan - kiküszöböli a berágódásokat, a kiverődést, a gyors kopást, vagyis hosszú távon is nagy pontosságot biztosít.
A találmány szerint célszerű, ha az alapkeret legalább két, hengeres főrúd25 ja egymás fölött, egymástól előírt távközzel van elrendezve. Ez a távköz lehet előnyösen
A találmány szerinti legalább két hengeres förúd (vezetőrűd) alkalmazásával megnyugtatóan teljesíthetők a megnőtt szilárdsági követelmények is, hiszen a főrúdak egymástól mért távolságának céltudatos megválasztásával tetszés szerint méretezhető az egyes főrúdra jutó terhelés.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
• Az 1. ábra a találmány szerinti vetőgép perspektivikus képe, a bal oldalon szállítási, a jobb oldalon pedig munkahelyzetben;
· A 2. ábra az 1. ábra szerinti vetőgép felülnézete;
• A3, ábra az 1. és 2. ábrák szerinti vetőgép vázlatos felülnézete;
• A 4. ábra a 3. ábrán jobb oldali nézet.
Amint az 1. ábrán látható, 1 vetőgépnek központi 2 gerendelye van, amely szabványos hárompont-felfüggesztéssel csatlakoztatható, pl. külön nem 15 ábrázolt erőgéphez, mégpedig a központi 2 gerendelyhez rögzített, két alsó 3 függesztökar és felső 4 függesztőkar révén. A jelen esetben a központi 2 gerendely belső terében két, kétoldalt kitolható 5 dugattyú rúddal rendelkező 6 menesztőegység, előnyösen hidraulikus munkahenger van elrendezve (ezek közül csak a jobboldali munkahenger 5 dugattyúrúdját szem20 léltettük az 1. és 2. ábrán).
Az 1 vetőgép a jelen esetben hatsoros, azaz 9 vetőegységként, azaz müvelőegységként hat db. vetőkocsival van felszerelve. A félreértések elkerülése végett a két belső vetőegységet 9A-val, a két külső vetöegységet 9Bvel, a két közbenső vetöegységet pedig 9C-vei jelöltük (1-3. ábrák). A 9A25 9C vetőegységek mindegyike egy-egy 10A, illetve 10B, illetve 10C csatlakozófejjel rendelkezik, ezek révén a 9A-9C vetőegységek 11 nyíllal jelölt menetirányára merőlegesen elmozdíthatóan vannak ágyazva (3. ábra) az 1 vetőgép szélességének változtatásához, de erre alább még részletesebben kitérünk.
I» ©
CM
A 2. ábra szerint az 5 dugattyúrúd 7 csapszegen keresztül 8 vonófülhöz kapcsolódik, amely a 2. ábrán a jobb szélső 10B csatlakozófejhez van rögzítve. A 2 gerendelybe épített 6 menesztőegység egyikét a 2. ábrán szaggatott vonallal jelöltük.
A központi 2 gerendelyhez kétoldalt 12 véglapok vannak rögzítve, amelyekhez a találmány szerint illesztett módon két, egymással párhuzamos és egymás fölött előírt távközzel elrendezett 13 főrúd kapcsolódik (4. ábra), ezek mint körkörös szelvényű vezetőrúdak a jelen kivitelnél a felső 4 függesztőkarban külön nem ábrázolt, oldható gyűrűvel vannak oldalirányú 10 elmozdulás ellen biztosítva.
A két közbenső 9C vetőegységnek a 10C csatlakozófejei és a két belső 9A vetőegységnek a 10A csatlakozó fejei is a hengeres 13 főrúdakra 14 perselyekben vannak axiálisan eltolhatóan felfűzve. A külső 9B vetőegységek 10B csatlakozófejeihez - a jelen esetben a csatlakozó fejjel egy egységet ké15 pezően - egy-egy hengeres 17 szárnyrúd egyik vége van rögzítve, amelyen a közbenső 9C vetőegységek 10C csatlakozófejeinek 18 perselyében axiálisan eltolhatóan vannak ágyazva (3. ábra). A 9A, és 9C vetőegységeknek a 10A, illetve 10C csatlakozófejei tehát a 13 főrudakon a 14 perselyeikben pontosan illesztve acxiálisan elcsúsztathatók. Hasonlóképpen pontosan il20 lesztve elcsúsztathatók a 16 szárnyrúdakon a közbenső 9C vetőegységek 10C csatlakozófejei a belső 10A csatlakozófejek 18 perselye révén (3. ábra).
A 10 csatlakozófejek mindegyike legalább egy, oldalsó helyzethatároló 17 rúddal van társítva. Ezek feladata, hogy az 1 vetőgép összecsukott szállítási helyzetében és a szétnyitott munkahelyzetében a 9 vetőegységek és a 25 velük társított, azaz velük együtt mozgatható 10 csatlakozófejek előírt helyzetét beállítsák, illetve határolják.
Az 1 vetőgépnek az 1-3. ábrák baloldali részén látható szállítási helyzetéből a munkahelyzetbe átállítása úgy történik, hogy a 6 menesztőegység, itt hidraulikus munkahenger működtetésével az 5 dugattyúrudat oldalirány30 ba kitoljuk, ezzel a 8 vonófül segítségével a munkahelyzeti pozícióba oldalig ©
p| irányban kitoljuk a 17 szárnyrudak végéhez mereven hozzákapcsolt külső 9B vetőegységeket a 10B csatlakozófejeik révén, miközben a helyzethatároló 17 rudakkal oldalirányba kihúzzuk munkahelyzetbe (tehát a helyzethatároló 17 rúdak ilyenkor menesztőelemekként szolgálnak) a belső és a 5 közbenső 9A, illetve 9C vetőegységeket is a 10A, illetve 10C kapcsolófejük segítségével (lásd 1-3. ábrák jobboldali fele).
Az 1 vetőgép szállítási, összecsukott helyzetbe történő átállítása értelem szerint a 6 menesztőegységek ellentétes értelmű működtetésével történik.
A találmány szerinti 1 vetőgépnél tehát a két belső 9A vetőegység 10A 10 csatlakozófejei és a két közbenső 9C vetőegység 10C csatlakozófejei is a központi 2 gerendelyre szerelt legalább két 13 főrúdon a 14 perselyekben illesztetten vannak ágyazva és axiálisan elmozdíthatok (1. ábra). A 10 csatlakozófejeknek a 13 förúdakon történő illesztett megvezetése a jelen találmány egyik lényeges jellemzője. A legalább két, hengeres 13 főrúd az 15 ábrázolt kivitelnél egymás fölött, egymástól előírt 19 távközzel van elrendezve, ennek mérete a jelen esetben 330 mm.
A szélső 9B vetőegységek 10B csatlakozó fejeinek illesztett 18 perselyekben történő keresztirányú elmozdulását viszont a találmány szerinti hengeres 17 szárnyrúdak biztosítják. A megvezetés itt is hasonló a 13 förúdakon 20 csúszó 10A és 10C csatlakozófejekéhez, azonban itt a megvezetés a közbenső 9C vetőegységek 10C csatlakozófejeinek és a belső 9A vetőegységek 10A csatlakozófejeinek a 18 perselyeiben történik (3. ábra). A konzolos 16 szárnyrúdak külső vége - amint azt fentebb már említettük- a külső 9B vetőegységeknek a 10B csatlakozófejéhez van rögzítve. A 16 szárnyrúdak 25 belső vége az 1 vetőgép összecsukott szállítási helyzetbe állításakor illesztetten és szabadon áthaladhat a belső és a közbenső 10A és 10C csatlakozófejek illesztett hengeres 18 perselyén (3. ábra baloldali fele).
A találmány szerinti legalább két hengeres 13 főrúd és a 16 szárnyrúdak ilyen sajátos elrendezésével érhető el az a meglepő műszaki többlethatás, 30 hogy a külső 9B vetőegységek 10B csatlakozófejeinek szállítási helyzetben mért szélessége kisebb lehet, mint a közbenső 9C vetőegységek 10C csatlakozófejeinek munkahelyzetben mért szélessége. Ezzel pedig az 1 vetőgép közúti szállítását jelentősen megkönnyítjük, ami komoly előny a gazdálkodó számára.
A 9 vetőegységek és a velük társított 10 csatlakozófejek pozícióját az 1 vetőgép munkahelyzetében valójában a menesztő és helyzethatároló 17 rudak határozzák meg. A menesztő és helyzethatároló 17 rudak az 1 vetőgép oldalirányú összecsukáskor szabad elmozdulást engednek a 10 csatlakozófejeknek, szétnyitáskor viszont a munkahelyzetnél tovább nem engedik 10 elmozdulni a 10 csatlakozófejeket. A belső menesztő és helyzethatároló 17 rúd egyik vége a központi 2 gerendelyben akad meg, a másik vége pedig a belső 10A csatlakozófejben. A középső helyzethatároló 17 rúd a belső és a közbenső 10A és 10C csatlakozófejek között, a szélső helyzethatároló 17 rúd viszont a közbenső és a külső 10C, illetve 10B csatlakozófejek között 15 maximalizálj a/határolj a a távolságot.
A menesztő és helyzethatároló 17 rudak javasolt soros kapcsolódása miatt a teljesen összecsukott munkagép a külső 10B csatlakozófejek segítségével kinyitható, mivel azok húzzák magukkal a közbenső és belső 10A, illetve 10C csatlakozófejeket, és azokkal együtt a 9A és 9C vetöegységeket. Ez a 20 menesztés itt a külső 10C csatlakozófejek és a központi 2 gerendely közé oldalanként beépített 6 menesztőegységek, a jelen esetben hidraulikus munkahengerek segítségével történik.
A találmány további jellemzője szerint a minimális szállítási szélesség elérése céljából a támasztó 15 kerekek előnyösen a közbenső 10C csatlako25 zófejekre vannak rögzítve, így azok az 1 vetőgép összecsukásakor, illetve szétnyitásakor keresztirányban szintén változtatják pozíciójukat.
Végül meglegyezzük, hogy a találmány bemutatott példakénti kiviteli alakja mellett sok más kiviteli-elrendezési változat és kombináció is elképzelhető az igényelt oltalmi körön belül.
& irt irt ft
HIVATKOZÁSI JELEK LISTÁJA:
- vetőgép
- központi gerendely
3 - alsó függesztőkar
- felső függesztőkar
- dugattyúrúd
- menesztőegység, pl. hidraulikus munkahenger
- csapszeg
8 - vonófül
- vetőegység, pl. vetőkocsi
9A - belső vetőegység
9B - külső vetőegység
9C - közbenső vetőegység
10 - csatlakozófej
10A - belső csatlakozófej
10B - külső csatlakozó fej
10C - közbenső csatlakozófej
- nyíl/a vetőgép menetiránya
12-véglap
- hengeres főrúd
- illesztett persely
- támasztó kerék
- hengeres szárnyrúd
17 - menesztő és helyzethatároló rúd
- illesztett persely
- távköz

Claims (3)

1. Vetőgép, főleg precíziós vetőgép, amely több vetőegységgel van ellátva, ezek a menetirányra keresztirányban egymás mellett vannak elrendezve, 5 ahol a belső vetőegységek az alapkereten, a külső vetőegységek viszont az alapkerethez képest a menetirányra keresztirányban a vetőgép szállítási helyzetéhez betolható, üzemi helyzetéhez viszont kihúzható karokon vannak elrendezve, azzal jellemezve, hogy az alapkeretnek legalább két, hengeres főrúdja (13) van, ezeken a belső és közbenső ve10 tőegységekkel (9A, 9C) egyesített csatlakozófejek (10A, 10C) illesztett perselyei (14) axiálisan eltolhatóan vannak elrendezve, továbbá a külső vetőegységekhez (9B) rögzített csatlakozófejekhez (10B) egyrészt a főrúddal (13) párhuzamos menesztőegység (6), főleg hidraulikus munkahenger kapcsolódik, másrészt a karként a külső csatlakozófejekhez 15 (10B) egy-egy, a főrúddal (13) párhuzamos hengeres szárnyrúd (16) egyik vége van rögzítve, amelynek másik végét a szomszédos csatlakozófejek (IOC, 10A) illesztett hengeres perselye (18) ágyazza, továbbá a szomszédos csatlakozófejek (10A-10C) közé - a vetőgép (1) szállítási és munka helyzetei közötti átállításhoz - menesztő és helyzethatároló ru20 dák (17) vannak építve.
2. Az 1. igénypont szerinti vetőgép, azzal jellemezve, hogy az alapkeret legalább két, hengeres főrúdja (13) egymástól távközzel (19) van elrendezve.
3. Az 1. igénypont szerinti vetőgép, azzal jellemezve, hogy a tá25 masztó kerekek (15) a közbenső csatlakozófejekhez (10C) vannak keresztirányban együttmozgathatóan rögzítve.
HUP2000248A 2020-07-29 2020-07-29 Vetőgép HU231393B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP2000248A HU231393B1 (hu) 2020-07-29 2020-07-29 Vetőgép

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP2000248A HU231393B1 (hu) 2020-07-29 2020-07-29 Vetőgép

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP2000248A1 HUP2000248A1 (hu) 2022-02-28
HU231393B1 true HU231393B1 (hu) 2023-06-28

Family

ID=89993168

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP2000248A HU231393B1 (hu) 2020-07-29 2020-07-29 Vetőgép

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU231393B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP2000248A1 (hu) 2022-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1217682A (en) Offset folding planter frame
US6209657B1 (en) Forward folding tillage implement
CA2618296A1 (en) Dual row seed drill
US9629300B2 (en) Turnbuckle adjustment for tillage implement tracking
US4060254A (en) Implement re-alignment hitch
HU231393B1 (hu) Vetőgép
US9596800B2 (en) Triple-fold agricultural implement with narrow and low transport profile
US3466860A (en) Implements for the lateral displacement of crop lying on the ground
AT391050B (de) Kombinationsgeraet zur landwirtschaftlichen bodenbearbeitung
EP3782443B1 (de) Landwirtschaftliche bodenbearbeitungsmaschine zur bearbeitung von reihenkulturen
DE2838828C2 (de) Mehrschariger Aufsattelpflug
US6609574B1 (en) Folding support frame
EP3272196B1 (en) An agricultural implement
US4519461A (en) Two-way plow with offset trips
US10064321B2 (en) Agricultural implement with pivotable shanks
EP2361007B1 (en) Agricultural machine for soil tillage
DE3513096C2 (hu)
CN103190217B (zh) 一种中耕锄草机液压横移操向机构
US8931573B1 (en) Toolbar implement
US3989272A (en) Variable offset hitch
US3161164A (en) Planter
USRE22225E (en) Tkactor drawn implement
US2847923A (en) Two-row marker
US2433147A (en) Agricultural implement
CN210900232U (zh) 一种伸缩与折叠双组合平田器

Legal Events

Date Code Title Description
FH91 Appointment of a representative