HU228548B1 - Method for producing a camshaft and camshaft produced according to said method - Google Patents

Method for producing a camshaft and camshaft produced according to said method Download PDF

Info

Publication number
HU228548B1
HU228548B1 HU0102216A HUP0102216A HU228548B1 HU 228548 B1 HU228548 B1 HU 228548B1 HU 0102216 A HU0102216 A HU 0102216A HU P0102216 A HUP0102216 A HU P0102216A HU 228548 B1 HU228548 B1 HU 228548B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
camshaft
tube
internal
cams
pressure forming
Prior art date
Application number
HU0102216A
Other languages
English (en)
Inventor
Bodo Dr Furchheim
Thien Hoang Le
Original Assignee
Se Saechsische Elektronenstrahl Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE1999109184 external-priority patent/DE19909184C2/de
Priority claimed from DE1999132810 external-priority patent/DE19932810C2/de
Priority claimed from DE2000105690 external-priority patent/DE10005690C2/de
Application filed by Se Saechsische Elektronenstrahl Gmbh filed Critical Se Saechsische Elektronenstrahl Gmbh
Publication of HUP0102216A2 publication Critical patent/HUP0102216A2/hu
Publication of HUP0102216A3 publication Critical patent/HUP0102216A3/hu
Publication of HU228548B1 publication Critical patent/HU228548B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D53/00Making other particular articles
    • B21D53/84Making other particular articles other parts for engines, e.g. connecting-rods
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D53/00Making other particular articles
    • B21D53/84Making other particular articles other parts for engines, e.g. connecting-rods
    • B21D53/845Making camshafts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)

Description

iijárás bütykös tengely előállítására és sz eljárással előállított bütykös tengely
A találmány tárgya eljárás bütykös tengely előállítására és az eljárással előállított bütykös tengely. Előnyös módon gépjárművek motorjainak bütykös tengelyéről van szó, de az eljárás alkalmas hasonló gyártmányok, így például egy tengelyen elhelyezett vezértárcsák előállítására ís. Ezek. olyan elemek, amelyek forgó mozgást emelő mozgássá alakítanak át ágy, hogy emelő elemek különböző görbületű forgó tárcsákon járnak, és a forgásiránnyal szemben vannak sme r t e k e g y d a r abbé 1 e lő á X1 í t ott, vág y 1 s ko V á c s ο 11 v a g y önt bt t bütykös tengelyek. A. bütykök kopásnak kitett futófelületeit a mechanikai forgácsoló megmunkálás után lézersugárral, elektronsugárral vagy volfrám-ínertgázas hegesztéssel átolvasztják, vagy például indukciósán vagy termikus-kémiai folyamatban eázik. Ezután következik a. további mechanikai kezelés, például a csapágyak és a bütyökalakok köszörülése. Ezeknek a bütykös tengelyeknek a hátránya sz, hogy súlyuk és as igy mozgatandó tömeg nagyon nagy. A bütykös tengely nagy tömege kedvezőtlenül hat a tüzelőanyag-fogyasztásra. További hátrány a nyersdarab mechanikai megmunkálásához szükséges nagy ráfordítás.
* » ♦ *
o * w »·« * * « * » « ♦ ♦« ♦ · * * « * » Β * .* * ' * > fl> *
Ismeretes továbbá bütyi <ös tengelyek előállítása külön 39 X~
karrészekből. Az egyes bütyköd :et a tengelyre teszik, és el .őnyös a sódon
hozzáhegesztik, rasaj torja;·:. vagy rázsugorítják. Ez ugyan meg-
szünteti az eov darabból kés: zült tömör vezértárcsák na gy sülj fának
hátrányát, mert a 'tengelyt esőtengely képezheti, de az előállítási ráfordítás még ekkor ís nagyon nagy.
Az eljárás egy további kiviteli alakja szerint Ismert az egyes bütyköknek a csőtengelyen való olyan rögzítése is, hogy a csőtengelyt a bütykök felhúzása után nyomással kitágítják. Nyomóközegként előnyös módon folyadékokat használnak. A nyomást dugattyúval vagy bélyeggel hozzák létre (DE 34 03 541; 35 21 206, GS 4660269, GS 259268}. Az ilyen ismert eljárások hátránya, hogy az egyedi alkatrészek előállítása és különösen az illesztés technológiailag bonyolult., és a bütykök belső kontúrját korlátozza.
Ismeretes továbbá bütykös tengelyek olyan előállítása, hogy egy hosszúkás üreges testen, vagyis egy csőtengelyen belső nagynyomású alakító eljárással egyenként vagy egymás után vagy egyidejűleg bütykökként működő alakzatokat hoznak létre (DE 19617563), (Szt az eljárás XBU-eljárásnak is nevezik.)
Megfelelően kétrészes vagy négyrészes szerszámok gondoskodnak a osötex'ígely tengelyirányú utántolása útján arról, hogy a bütykök definiált helyzetben jöjjenek létre és egydarabos kialakítás kevetkezzen be (WO 97/46341}.
Az eszerint az eljárás szerint előállított bütykös tengelynek azonban hátránya, hogy az előállítási költségek ugyan kisebbek, mint a kovácsolt vagy az összeállított bütykös tengelyeknél, de a bütyökfelület kopásállósága nem kielégítő, A belső nagynyoma;
« ♦ eljárást nem lehet olyan, anyaggal megvalósítani, amely biztosítja a kopásállóságot.. Ezen kívül a tengelyen levő bütykök közötti kis távolságok esetén, ami gépjárműm©toroknál általában szükséges, nem lehet a bütykökön sík fut.Őf elöletefc létrehozni, mert a legnagyobb mértékben alakított helyeken az anyag kényszerűen meggyengül, és ez ne ga t í van befolyásolja a szilárdságot.
Ha a csötengely'hez olyan anyagot használnak, ameiy hozzájárul ennek a hiányosságnak az enyhítéséhez, akkor ez az anyag ugyan lehetővé teszi a jő alakíthatóságot, de a keménységet, illetőleg kopásállóságot a későbbi edzési folyamattal sem lehet elérni,. A gép járműmotorban lévő bütykös tengelyek hosszú élettartamának pedig alapfeltétele a bütykök keménysége és kopásállósága. Emellett a szükséges anyagvastagságokat, a bütykös tengely egészén, vagyis magán a tengelyen és különösen a bütyök oldalain és csúcsain megvalósítani nagyon nehéz, ha egyáltalán lehetséges.
Ismeretes továbbá a bütyökpáiyát képező csőszakaszok ellátása excentrikus profilozással, és ennek erősítése egy sajtoló illesztésű kötés alkalmazásával. A bütyköt cső robbantó alakításával állítják elő. Az egyes bütyköket egymáshoz képest megfelelően eltolva rögzítik a bütykös tengelyen (DD 243 223). Ezek a jelenleg előállított bütykös tengelyek nagy gyártási ráfordítást igényelnek, és nagy a súlyuk, A képlékenyalakitási folyamatot nem lehet időfüggőén vezérelni.
A jelen találmány célkitűzése olyan eljárás bütykös tengelyek előállítására^ amelynek révén, az ismert belső nagynyomású alakító eljárást alkalmazva olyan bütykös tengelyeket lehet előállítani, amelyek szilárdak, kicsi a behajlásuk, nagy a csavaró szilárdságuk és nagy hajiíró szilárdsággal rendelkeznek a bütykök oldalán és csúcsán lévő terhelési felületeken. Az előállítási eljárásnak egyszerűnek kell lennie. SÍ kell maradnia az eljárás egy további lépésében végzendő járulékos rétegnek, vagyis egy kopásvédő rétegnek és a költséges mechanikai utómunkáknak, Az anyagfelhasználásnak kicsinek kell lennie. A teljes bütykös tengelyhez szükséges alkatrészek száma kevesebb kell, hogy legyen, mint a bütykös tengelyeket előállító ismert gyártási eljárásokban.
A találmány szerinti célkitűzést az eljárás tekintetében ügy valósítjuk meg, hogy egy külön eljárásban előállított, a bütyökkontúrnak, a szükséges keménységnek, szilárdságnak és kopásállóságnak megfelelő tartögyürűket az alakítandó csöve?·, együtt belső nagynyomásos alakító szerszámba helyezzük, és tengelyirányú erők és nagy belső nyomás alatt álló közeg hatásával a csövet feltágítva a tartögyürűket erő- és alakzáróan rögzítjük.
Zi találmány szerinti célkitűzést a találmány érteimében a bütykös tengely tekintetében úgy oldjuk meg, hogy a bütykös tengely egy csőből belső nagynyomásös alakító eljárással úgy van előállítva, hogy a tengelyen a végső kontúrhoz közeli kontúrban minden bütyök a kellő alakban és helyzetben egy darabként rajta van; hogy a kialakított bütykökön a bütyök kontúrja szerint formáit, kemény és kopásálló anyagú tartó-gyűrű van erő- és alakzáróan. rögzítve, és hogy az ismert módon csapágyelemek és/vagy hajtóélenek és/vagy vezérlőt iemek vannak elhelyezve.
A találmány lényege az, hogy külön eljárásban megfelelően kemény és kopásálló, kis falvastagságú és a bütyök végső alakjával megegyező alakú tartögyürűket állítunk elő, ezeket a tartógyűrűket belső nagynyomé sós alakitó eljárással belső nagynyomású alakító szers2áriája helyezzük, és a belső nagynyomású alakító ssexszámmal, valamint a csőbe bevitt tengelyirányú erőkkel, továbbá ezekkel együtt nyomőközeg révén létrehozott belső erőkkel a csövet eoy vagy két lépcsőben bütykös tengellyé alakítjuk..
Az alakítási folyamat befejezésével létrejön a bütyök erő- és alakzaté kötése a tartögyűrüvel. A foötykö-s tengely végein önmagukban ismert esapágyelemek vannak elhelyezve, amelyeket az önmagában ismert módon rögzítünk.
Az eljárás egy további előnyös megvalósítási módja során az előbb említett eljárás előtt egy eljárási lépésben egy olyan anyagból készült csövet, amely az alakváltoztatáshoz szükséges tulajdonságokkal rendelkezik és a. mechanikai követelményeknek megfelel, az ismert képlékeny alakítással és/vagy zömítéssei úgy deformáljuk, hogy a cső egészen vagy részben vagy csak a bütykös tengely végein képlékenyen átalakul, vagyis például megnyúlik és/vagy megvastagodik. A végeken így hozunk létre hajtő- és vezérlőelemek számára iöomeiemeket, például illesztési helyet fogaskerekek számára. Az eljárás következő, fentebb említett lépésében a csövet belső nagynyomásos alakító eijárással kitágítjuk azon a részen, ahol a bütykök ei vannak helyezve. Előzetesen a bütykök helyzeteinek megfelelően a belső nagynyomású alakító szerszámba behelyezzük a tartógyürűket.
Az olyan bütyköknél, amelyek nagyon hegyesen állnak, ha a. tartőgyürük faivastagsága azonos, fellép az a hátrány, hogy nagy lesz a cső képlékeny alakításának mértéke, és bizonyos körülmények között többlépcsős képlékeny alakítási folyamatra lesz szükség. Ez növeli az előállítási költségeket és csökkenti a termelékenységet - Emellett, a bütykös tengelyen kivel, a hengerfejben zavaró· kontúrok vannak a bütykök között, illetőleg mellett, Ezek korlátozzák a rendelkezésre álló beépítési teret és megnehezítik a belső nagynyomásos alakító eljárást. Szt a korlátot csak bonyolult, többlépcsős belső nagynyomásos alakító folyamattal lehet megszüntetni, ha egyáltalán meg lehet szüntetni. Ez megint nagy előállítási költségekkel jár. Ezért az eljárás, illetőleg at eljárás, szerint előállított tengely egyik előnyös kiviteli alakjában a külön eljárással előállított tartógyűrűk külső részei megfeleinek a funkció által megszabott kontúrnak, és beiül valamivel nagyobb az átmérőjük, mint a csőé, A tartögyürű falvastagsága nem egyformán vastag, hanem a bütyökcsúcs szakaszán a vastagság nagyobb, Sz azt jelenti, hogy a tartőgyürűnek, mint bütyöknek a vastagsága változó, és a belső kontúr nem kör,
A találmány szerinti eljárás lényegében két vagy több korszerű gyártási eljárás kombinációja, .Előnyös sugárirányban legalább agy vájatot kialakítani a tartógyűrűben a tartögyürű oldalirányú eltolódásának megakadályozása végett. Nyomás hatására ez a vajat .megtelik a tengely anyagával.
Az eljárás további előnyös megvalósítási módja során a hajtóés/vagy vezériőeiemeket is a belső nagynyomásos alakító eljárással rögzítjük a tengelyen. Ugyanígy, a csövet belső nagynyomású alakító eljárással kitágítva, csapágyíeiüietek is létrehozhatók. Különösen előnyös a cső anyagának a képlékeny alakítási folyamat következtében keletkező hidegkeményedése.
A találmány szerinti eljárással előállított bütykös tengely az « *«« 9 «« <» ♦ » « » « .9
9 » *<* <
* * * * ♦ X *
Α»φ »Χ ««-««. *♦ Α üreges bütykök és a nagyon vékonyfalú ta.rtógyűrő réven nagyon könnyű és nagyon merev. Előnyös, hogy a tartógyűrük nem igényelnek mechanikai utsomunkélést vagy csak kevés mechanikai ntánmunkálást igényelnek. A követelmények szerinti keménységük .már adott. Sz feleslegessé teszi az egyébként szokásos utólagos edzést, például az indukciós edzést vagy átölvasztő edzést vákuumos folyamatban.
Az eljárás további megvalósítási módjának járulékos előnye, hogy a körbe-képlékenyítés vagy zöxaítés a belső nagynyomásos alakitő eljárással kombinálva minden ismert eljárással szemben nagyon kis gyártási ráfordítást igényel, és Így kicsi a költsége. Ereket mindenekelőtt még az is csökkenti, hogy a külön gyártandó, majd összeillesztendő alkatrészek száma nagyon kicsi. A. találmány szerinti gyártás megszünteti azokat a hibaforrásokat, amelyek a végdarabok eddigi illesztésekor felléphettek. Az eljárás fontos előnye még az is, hogy a képlékenyítési folyamattal olyan funkcionális elemeket állíthatok elő, amelyek geometriája, mérethűsége és felületi minősége kiváló, és csak nagyon kevés utánmunkálást igényelnek. A készregyártásboz gyakran csak köszörülési folyamatra van szükség.
A találmány szerinti eljárással előállított bütykös tengely kevés alkatrészből áll. A képlékeny alakítási folyamat befejezésekor a bütyökgyürük erő- és aiskzáröan össze vannak kötve a tengellyel.
Előnyös továbbá a tartőgyűrűt a cső felé mutató oldalon az egyik vagy mindkét oldalon élletörésekkel ellátni. Ez megakadályozza as oldalirányú eltolódást a tengelyen.
A tartőövürűk egyik előnyős kiviteli azaktsba a tartógyürn a technika állásától eltérően műanyagokból vagy szint-ereit anyagokból áll. Ezeknek, az. anyagoknak az előnye az egyszerű gyártás és kis előállítási költségek.
Kerámia anyagokat Is alkalmazhatók, Ezek előnye az igen nagy kopásállóság és nagyon kis súly, úgyhogy ezekből lehet a legkönnyebb bütykös tengelyt előállítani.
A bütykös tengely egy további előnyös kiviteli alakjában a eső alumíniumból vagy titánból áll. így a bütykös tengely nagyon könnyű.
Találmányunkat sínnek két példaképpen! kiviteli alakjai kapcsán a csatolt ábrák segítségével részleteiben ismertetjük, ahol az
1, ábra egy kész bütykös tengely hosszmetszete, a
2, ábra egy, a tengelyen lévő bütyök keresztmetszete, a
3, ábra egy részlet, mint egy, a tengelyen lévő bütyök hosszmetszete, a
4, ábra egy bütykös tengely körbe-képiékenyítés, illetőleg zömítés útján deformált végekkel, az
5, ábra egy bütykös tengely metszete változó vastagságú tartóqyürűkkel.
Az 1-3, ábrán egy bütykös tengely előállítása látható belső nagynyomásos alakító eljárással.
Jól alakítható anyagból álló, vékonyfalú 1 csövön belső nagynyomásos alakítással egv présszerszámban a végső kontúrhoz közeli kontúrral előállítjuk a bütykös tengelyt, vagyis azokat a helyeket, ahol egy 2 bütyök elhelyezkedik, a 2 bütyök méreteinek és helyzetének megfelelően alakítjuk ki, A tengely a 2 bütyökével egyetlen üreges testet képez. Egy első ismert folyamatban függetlenül 3 tartőgyűrüket állítunk elő, ahogyan ez a 2, és 3, ábrán látható. Evégett például egy kopásálló anyagú csövet ügy profic>
» φ >
·« * * ♦ « X * Φ XX** * «“ * *. * ·χ v * • ΦΦ V* Χ*«» ♦ * * iozunk, hogy a 3 tartógyürű ~ bütyök - végső alakja, létrejöjjön, és ezt eddzük. A bütykös tengellyé alakítandó, elögyártott 1 csövet áttoljuk a 3 tartőgyürűkön, és azokkal együtt egy nyitott alakító szerszámba helyeztük, Ily módon mindet alkatrész helyzete rögzítve van, Az alakító szerszámot tengelyIrányban lezárjuk, és sugárirányban hathat az alakító erő. Az erőhatás az I csőre és/vagy a szerszámra ható, definiált tengelyirányú erővel, kezdődik, és ezt támogatja az 1 csőben fennálló meghatározott belső nyomás, A szerszám teljes tengelyirányú és sugárirányú zárása után tiszta belső nagynyomásos alakító folyamattal történik az 1 cső és a 3 tartógyürű alak- és erőzáró összekötése. Az 1 cső végére az ismert módon 5 csapágy- vagy hajtóelemeket helyezünk. Ezek a belső nagynyomású alakító folyamattal is rögzíthetők az 1 csövön,
Ezen kívül a 3 tartógyürű belsejében sugárirányban egy 4 vájafc alakítható ki. Ez javítja a tartást a 2 bütyökőn, mert ez a 4 vajat megtelik az 1 cső anyagával. A 3 tartőgyűrü a belső átmérőn élietörésekkel látható el, amelyek a befejeződő belső nagynyomáson alakító folyamatban anyaggal telnek meg.
Egy további példában leírjuk egy bütykös tengely előállítását a belső nagynyomásos alakító eljárás és a á. ábra szerinti képlékeny!tő eljárás kombinációja révén,
A jól alakítható anyagból állő 1 csövet a végein körbe-képlékenyítéssel vagy zömltéssel vastagéivá deformáljuk. Ennek következtében az egyik, oldalon a In belső átmérője csökken, és D& külső átmérd jön létre, úgyhogy a bütykös tengelyt erősítő 6 szakasz keletkezik, A legkülső végen egy Ί funkcionál is elem keletkezik, amelynek az illesztési helyét köszörüléssel a végső méretre hozzuk.
*· »fe*x ·>·♦ #.·
X* * * * X * X ·.· ·♦»»' * * V 9 ♦ ♦
9 »9 9 0X9 «fe
A másik végen ugyancsak képlékeny alakítással vagy söraítéssel, a már leírt vég képlékenyítésével egyidejűleg szintén csökkentjük a Dj belső átmérő és további 7 funkcionális elemet {csapágyüléket, vezérbütyköt stb.) hozunk létre. Az eljárás következő lépésében zomitéssei létrehozzuk a 8 vállat is, amely más egységek rákarimázasához szükséges.
Az eljárás első lépése után a belső nagynyomáson alakító eljárással erő- és alakzáróan elhelyezzük a külön eljárásban előállított 3 tartőgyűrüket, amely alakja megfelelő a bütykök alakjának, valamint a nem. ábrázolt lánokereket. Evégett a 3 tartógyürüket és a lánckereket betesszük a belső nagynyomású alakító o 7 m γ' o >7 &γί'Λ\'£ν ti »— Λ. Aí ív, x.aIX'.R? s >rán a bütykös tengely olyan kiviteli alakja látható, amelyben a 3 tartógyürü vastagsága változó,
A jól alakítható- anyagból álló 1 csőnek -da külső átmérője van. A színtereit fémből áiiő 3 tartógyürü külső alakját a funkció szabja
meg, és belül nem } cór. belső átmérője kis; .>é nagyobb az 1 cső da
külső átmérőjénél. A 3 tartógyürü vastagsá <2 iS nem állánc lő. Az A
magasság, amely aj <kor jönne létre, ha a .3 tart ógyűrü állandó
vastagságából indulnánk kí, nagyobb, mint az 1 cső maximális alakváltozásának Af magassága, és így az Fű sugár az 1 cső deformált
3 &SX&S 2 :-án nagyobb. mint R/ , a 3 tartógyürü állandó o vastagsága
esetén. Ezen a szak aszón ti 3 tartógyürü c' vastagsága nagyobb, és
átmegy a c állandó vastagsági >3 .
Bár a 3 tartógyürü ennél az előállítási módnál kissé drágább, ezzel szemben kisebbek az egy lépcsőben végezhető belső nagynyomású alakító folyamat költségei.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás bütykös tengely előállítására csőből, amelyet tengelyirányú erőkkel és nagy belső nyomású közeggel deformálunk, azzal jellemezve, hogy egy külön eljárásban előállított, a bütyökkontúrnak, a szükséges keménységnek, szilárdságnak és kopásállóságnak megfelelő tartőgyürűket <3') az alakítandó csővel (15 együtt belső nagynyomású alakitö szerszámba helyezzük, és tengelyirányú erők és nagy belső nyomás alatt álló közeg hatásával a csövet (15 .feltágítva a tartó-gyűrűket (3 5 a bütykökön (2 5 erő- és alakzárőan rögzítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, aszal jellemezve, hogy a belső nagynyomásos alakítás előtt egy első eljárási lépésben azokat a szakaszokat, előnyös módon a cső (1) végeit, amelyek kívül vannak a bütykök (2) helyén, képlékenyen alakítjuk és/vagy zömítjük, nogy ezek megvastagodnak és/vagy megnyúlnak, és ennek során más funkcionális elemek képződnek.
  3. 3. Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bütykös tengely végei között a belső nagynyomásos alakítás előtt az eljárás első lépésben körbe-képlékenyitéssel, az átmérőt ebben a szakaszba a kívánt mértékre csökkentve csapágyfelületeket és későbbi olyan szakaszokat hozunk létra, amelyekre a bütykök (2 5 illeszkednek.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bütykök kö-zőtt csapágyéeiűletoket hozunk létre belső nagynyomásos alakítás útján, a cső fejtágításával.
    X
  5. 5. Az 1-4, igénypontok legalább sgy ike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartőgyörüket (3 5 s belső nagynyomásos alakító szerszámba való behelyezés előtt az ismert módon eddzük.
  6. 6. Az I-S. igénypontok legalább egyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy külön eljárásban előállított' fogaskereket vagy lánckereket behelyezünk a belső nagynyomású alakító szerszámba, és belső nagynyomásom alakítással a esővel (1 · erő- és/vagy alakzáröan összekötjük,
  7. 7. Az 1-6. igénypontok legalább egyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bütykös tengely vastagítotc vagy vékonyított végeinek körbe-képiékenyitéssel történő előállítása után az eljárásnak ebbe a lépésébe integrált járulékos lépésben létrehozunk egy belső fogazást és/vagy egy menetet.
    3. Az 1. igénypont szerint előállított bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy a bütykös tengely egy csőből (1; belső nagynyomásos alakító eljárással úgy van előállítva., hogy a tengelyen a végső kontúrhoz közeli kontúrban minden bütyök (25 a megfelelő alakban és helyzetben egy darabként rajta van; hogy a kialakított bütykökön (2) a bütyök kontúrja szerint formáit, kemény és kopásálló anyagú tartógyűrü (35 van erő- és alakzáröan rögzítve, és hogy a végeken az Ismert módon csapágyelemek és/vagy hajtóelemek (5) és/vagy vezérlöelemek vannak elhelyezve.
  8. 9, A », igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy a tartőgyűrük (35 falvastagsága egyforma,
  9. 10. A '8. igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy a tartőgyűrük (3) falvastagsága változó, és a bütyökcsúcsnál a vastagság nagyobb.
  10. 11. A 8. igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy a tartógyűrű (3; szintereit fémből, műanyagból vagy kerámiából van kialakítva.
  11. 12. A 3, igénypont szerinti bütykös tengely# azzal jellemezve, hogy a cső fi) alumíniumból, magnéziumból vagy titánból· vagy ezek ötvözeteiből· van kialakítva.
  12. 13. A 8. igénypont szerinti bütykös tengely# azzal jellemezve# hogy a cső U) végei képlékeny alakítással deformáltak, a cső (1) eredeti -átmérője (0Σ; da) tágított vagy szűkített és csapágyfelületekkel, hajtó és/vagy vezérlő elemekkel és belső és/vagy külső menettel van ellátva.
  13. 14. A 8. igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy a hajtó és vezérló elemek, előnyös módon lánckerekek vagy fogaskerekek belső nagynyomás-os alakító eljárással vannak kialakítva , lő. A 14. igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve# hogy a tartőgyürűbsn (3) és a hajtó és vezérlő elemekben legalább egy sugárirányú vajat <4) van kialakítva.
    lö. A 14. igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy a tartőgyürűnek (3} a cső fi) felé mutató oldalon és a hajtó elemek az egyik vagy mindkét oldalon élletörésekkel vannak ellátva.
  14. 17. A 3. igénypont szerinti bütykös tengely, azzal jellemezve, hogy előzetesen edzett tartőgyörüi (3) vannak.
HU0102216A 1999-03-03 2000-02-23 Method for producing a camshaft and camshaft produced according to said method HU228548B1 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1999109184 DE19909184C2 (de) 1999-03-03 1999-03-03 Verfahren zur Herstellung einer Nockenwelle und danach hergestellte Nockenwelle
DE1999132810 DE19932810C2 (de) 1999-07-09 1999-07-09 Verfahren zur Herstellung einer Nockenwelle und danach hergestellte Nockenwelle
DE2000105690 DE10005690C2 (de) 1999-07-09 2000-02-09 Nockenwelle
PCT/DE2000/000536 WO2000051759A1 (de) 1999-03-03 2000-02-23 Verfahren zur herstellung einer nockenwelle und danach hergestellte nockenwelle

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0102216A2 HUP0102216A2 (hu) 2001-10-28
HUP0102216A3 HUP0102216A3 (en) 2002-01-28
HU228548B1 true HU228548B1 (en) 2013-03-28

Family

ID=27213642

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0102216A HU228548B1 (en) 1999-03-03 2000-02-23 Method for producing a camshaft and camshaft produced according to said method

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1107839B1 (hu)
JP (1) JP2003505245A (hu)
KR (1) KR100648743B1 (hu)
AT (1) ATE277700T1 (hu)
BR (1) BR0005227A (hu)
CZ (1) CZ298111B6 (hu)
DE (1) DE50007978D1 (hu)
DK (1) DK1107839T3 (hu)
ES (1) ES2233357T3 (hu)
HU (1) HU228548B1 (hu)
WO (1) WO2000051759A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102007026824A1 (de) * 2007-06-06 2008-12-11 Muhr Und Bender Kg Verfahren zur Herstellung von Nocken für gebaute Nockenwellen
DE102016123557A1 (de) 2016-12-06 2018-06-07 Thyssenkrupp Ag Verfahren zum Herstellen von Nocken, Nockenwellen und Nockenwellenmodulen und derart hergestellter Nocken

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58148028A (ja) * 1982-02-26 1983-09-03 Masanobu Nakamura 偏心部を有するシヤフトの製造方法
JPS59105647U (ja) * 1982-12-29 1984-07-16 三菱マテリアル株式会社 カムシヤフト
JPS61266132A (ja) * 1985-05-21 1986-11-25 Musashi Seimitsu Ind Co Ltd 組立カムシヤフトの製造方法
JPH064173B2 (ja) * 1985-11-19 1994-01-19 日本ピストンリング株式会社 組立カムシャフトの製造方法
DE3704092C1 (de) * 1987-02-10 1988-05-26 Schneider Gesenkschmiede Hohlwelle sowie Verfahren zu ihrer Herstellung
US5259268A (en) * 1987-02-10 1993-11-09 Gesenkschmiede Schneider Gmbh Hollowshaft and method for the production thereof
DE3941718A1 (de) * 1989-12-18 1991-06-20 Balcke Duerr Ag Verfahren und vorrichtung zum lagegenauen befestigen von teilen auf einem hohlkoerper
JPH04175403A (ja) * 1990-03-26 1992-06-23 Mazda Motor Corp エンジン用カムシャフト
JPH0471729A (ja) * 1990-07-11 1992-03-06 Masanobu Nakamura カムシャフトの製造方法
JPH089479Y2 (ja) * 1991-04-27 1996-03-21 武蔵精密工業株式会社 組立カムシャフト
JPH0538528A (ja) * 1991-08-01 1993-02-19 Mazda Motor Corp 組立カムシヤフト及びその製造方法
JPH05180304A (ja) * 1991-12-26 1993-07-20 Mitsubishi Materials Corp 焼結カム
JPH0735706U (ja) * 1993-12-08 1995-07-04 松本重工業株式会社 カムシャフト
DE19617593A1 (de) * 1996-05-02 1998-01-29 Haerle Hans A Dipl Ing Hohle Nockenwelle aus Rohr
DE19622372B4 (de) * 1996-06-04 2006-06-01 Htm Härtetechnik & Metallbearbeitung Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Nockenwellen

Also Published As

Publication number Publication date
CZ298111B6 (cs) 2007-06-27
BR0005227A (pt) 2001-01-02
HUP0102216A3 (en) 2002-01-28
WO2000051759A1 (de) 2000-09-08
JP2003505245A (ja) 2003-02-12
KR100648743B1 (ko) 2006-11-23
DK1107839T3 (da) 2005-02-07
KR20010052298A (ko) 2001-06-25
EP1107839B1 (de) 2004-09-29
HUP0102216A2 (hu) 2001-10-28
DE50007978D1 (de) 2004-11-04
EP1107839A1 (de) 2001-06-20
CZ20004442A3 (cs) 2001-09-12
ATE277700T1 (de) 2004-10-15
ES2233357T3 (es) 2005-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0619419B1 (en) Ultra light engine valve
EP2131995B1 (en) Powder metal forging and method of manufacture
WO2008053896A1 (en) Rack and production method thereof
AU690147B2 (en) One-piece hollow camshaft and process for producing it
CN101060949A (zh) 转向齿条的制造
EP1839772A1 (en) Method and apparatus for plastic working of hollow rack bar and hollow rack bar
EP1524044B1 (en) Method for producing hollow rack bar
US20100068428A1 (en) Method for Producing Hollow Shaft Base Bodies and Hollow Shaft Base Body Produced Thereby
AU8439198A (en) Method for producing a rack
KR20000016325A (ko) 캠샤프트의 제조방법 및 장치_
EP0014107B1 (fr) Procédé de fabrication d&#39;une douille cylindrique munie de rainures intérieures fermées à l&#39;une au moins de leurs extrémités et douille ainsi obtenue
HU228548B1 (en) Method for producing a camshaft and camshaft produced according to said method
KR890006320A (ko) 캠샤프트(camshaft)의 제조방법
US20060042343A1 (en) Method and device for the production of a tubular workpiece, particularly a shock absorber piston rod, and such a workpiece
JPH11104762A (ja) ガスボンベ用ライナおよびその製造方法
KR100843363B1 (ko) 볼 조인트 하우징 제조방법
JPS63120958A (ja) 変速用歯車及びその製造装置
US20070039163A1 (en) Method for producing a cup-shaped annular part having an inner toothing, a cup-shaped preform and a cup-shaped annular part
US7181823B2 (en) Method for manufacturing integrated bicycle crank arm and spider assembly and the crank arm and spider assembly made thereby
US6349615B1 (en) Lever
JPS63154240A (ja) 中空ベベルギヤ部品の成形方法
US6142004A (en) Load-bearing shaped part and a method for manufacturing shaped parts
JPH08109809A (ja) 組立用カムロブの製造方法
JP3709786B2 (ja) 突起付き中空軸の製造方法
JPH07108342A (ja) 軸付き2段歯車の鍛造・圧造成形法