HU228486B1 - Method for purifying carbonic acid chlorides - Google Patents

Method for purifying carbonic acid chlorides Download PDF

Info

Publication number
HU228486B1
HU228486B1 HU0202604A HUP0202604A HU228486B1 HU 228486 B1 HU228486 B1 HU 228486B1 HU 0202604 A HU0202604 A HU 0202604A HU P0202604 A HUP0202604 A HU P0202604A HU 228486 B1 HU228486 B1 HU 228486B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
carboxylic acid
chloride
acid
process according
acid chloride
Prior art date
Application number
HU0202604A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralph Busch
Heinz-Josef Kneuper
Theodor Weber
Winfried Mueller
Armin Stamm
Jochem Henkelmann
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HUP0202604A2 publication Critical patent/HUP0202604A2/hu
Publication of HU228486B1 publication Critical patent/HU228486B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/58Preparation of carboxylic acid halides
    • C07C51/64Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Eljárás karbonsav-kloridok tisztítására
A találmány tárgya, olyan karbonsav-kloridok tisztítására •M szolgáló eljárás, amelvek karbonsavaknak fosznénnel vsat szülőéi kj finil-kloriádal vaiő: reagá 1 tatásábó 1 keletkeznek, és amely el japÓ rás javított szinszámú karbonsavakra vezet.
et
O A karbonsav-kloridok számos kémiai termék, különösen gyógys vb szerek, kozmetikumok, tenzidek és papírgyártási segédanyagok szzntézísének fontos intermedierei. Előállíthatok karbonsavak klórozószerekkel, így foszfor-trikloriddal, foszfcril{V)-kioriddal, szuif iníl-kioríödal, szulfonil-kloriddal vagy foszgénnel való klörozásával. Technikai szempontból mindenekelőtt a szulfin.il~ ki óráddal, foszfor-trikloriddal és foszgénnel való átalakítások a jelentősek.
A foszfor-trikloriddal végrehajtott szintézisnél általában előkészítjük az egyik reaktánst is karbonsavat vagy foszfor-triklorídot) és a másik reaktánst <a foszfor-tríklorídot vagy a karbonsavat) lassan hozzáadagoljuk. A. szintézist adott esetben egy, a reakció szempontjából inért oldószerrel ífgy toluollal) meghigított oldatban hajtjuk végre, A képződött foszforossav elválasztása után általában a karbonsav-kforid desztillációs tisztítása következik. Katalizátor hozzáadása nem szükséges,
Az EP-A-ö 296 4 04 számú szabadalmi iratban leírják a főszfor-tríkloríddal végzett kiórozásból származó nyers karbonsav-kloridok tisztítását, amelynél, a reakoíötermékeket karbonsavamid-hidrogén-haiogenidekkei reagáltakják. A foszfor-tríkiorid segítségévei kapott karbonsav-kiorid nyers oldatok összetételükben jelentősen különböznek a foszgén, illetve a szuifinil-kiorid útján kapottaktól, így az utóbbiak a következőket mutatják fel:
Α φ « fi (i: a zavaró .meliékkomponensek jelentősen nagyobb mennyiségét?
(11) a meliékkomponensek különböző összetételét, amelyet a kiérőzószer megválasztásával befolyásolhatunk;
(iii) a mellékkomponensek különböző összetételén túlmenően még as alkalmazott katalizátor-adduktumok lebomlási- és/vagy származék-termékeinek jelenlétét is.
Az US 5,1/6,427 számú szabadalmi iratban leírnak egy eljárást karoonsav-kioridok előállítására karbonsavaknak foszgénnel egy M,N-díszubsztituált formamidböl és foszgénbol képződé kata~ lizátor-adduktum jelenlétében való reagáltatásával, amelynek során az elegyet a reagáítatás után hagyják két fázisra elkülönülni, majd szétválasztják, és a kataiizátor-adduktumot tartalmazó fázist újra felhasználják.
Foszfor-tríklorid helyett a foszgén vagy szüliinii-klorid alkalmazása általában nagyobb fokú átalakításhoz és jobb szelekrívitáshoz vezet. Mindkét klórozőszernek megvan ezenkívül a foszfor~trfélóráddal szemben az az előnye, hogy ezeknél gázalakú melléktermékek képződnek, amelyek vagy a szintézis folyamán gázalakban távoznak, vagy a reakció befejezte után inertgázzal végzett kihaj fással teljesen eitávolitnatök, Ezért speciálisan a foszgén nagyon értékes klőrozőszer.
A foszfor-trikioriddal szemben kiőrozószerkent a szulfinil-klorid és mindenekelőtt a foszgén kevésbé reaktív. Karbonsavkioridoknak karbonsavak szulfínil-kloríddal való átalakítását ezért a reakciósebesség növelése érdekében célszerűen katalizátor jelenlétében hajtjuk végre, A foszgénnel végzett reakció útján való előállításnál katalizátort mindig alkalmaznak. Mindkét kiőrozőszerhez alkalmas katarizátor-előfokozatok az N,N~di~ szubsztituált formsmidok és azok hiorokioridjai, de ugyancsak a páriáin vagy karbamid. A szulfinil-kiorid klőrozószert illető < 0 * » 0»··0.0 0* κ * ·* 9 » « » * > ♦ *#0». X X * * Λ «ΧΑ X ·> «**« áttekintések találhatók az MiF. ánseil és S. Patai „The Chemistry of Acyi Haiids című írásában [John Wiley and Sons, New York, 35-59 (1972)3 és HH.Bosshard és munkatársai cikkében [Kelv,Chim..Acta, 62, 1653-1658 (19597); valamint S.S. Pízey cikkében [Synthetio Eeagents, 1, John Wiley and Sons, New. York, ISBN 353120056, 321-557, speciálisan 333-335 (1974)]. Mind a ícszgénes út mivel a szálliniI-klóridős út esetében előnyösen alkalmazzuk az N,N-diszubsztituált formamidokat. Ezek az említett klórozószerekkel az úgynevezett vilsmeier-sőkká alakulnak át.
Rt .0 //
- COCI2
R2
H
A Viismeíer-ső, a tulajdonképpeni reaktív klérozöszer a karbonsavval vagy karbonsavanhidrIdáéi savklorid: képzésével reagál. Emellett formamiú-hldrokioriá képződik vissza, ami a feszgénnel vagy szuif íni.1-kloriddai ismét Víismeier-sóvá alakulhat át és további katalizátor-körfolyamaton megy át. Az N,N-öisznbszt1tuált formamid-hidrokloridok, illetve azok Vilsmeier-sói azonban termikusán nem nagyon stabilisak, úgy hogy 80~9Q°C felett mellékreakciók is végbemehetnek.
áz N,F-díszubsztituált formamidók katalizá.tor-elofokozatként való előnyős feihasznáiása karbonsavak foszgénezésénél az
EP-A-0 367 050, SP-A-0 152 806, úE-A-4 337 785, EE-A-0 475 137 és EP-A-ö 635 473 számú szabadalmi iratokból is kitűnik,
A színszám tekintetében a karbonsavak foszgénnel vagy karbonsavak foszgénnel vagy
U . ZZS/SZ/mUipZ szüliiní 1-kioriddai való klónozásánál a katalizátorok alkalmazása hátrányosnak mutatkozik. Bár ezeket a klórozás után a fázisok elválasztásával eltávolítjuk, kis mennyiségekben azonban a termékben maradhatnak és akár maguk, akár lebomlási termékeik, akár származékaik a karbonsav-kloridok sárga színeződéséhez vezethetnek. Ezért a foszgén vagy szulfínil-klorld alkalmazásával előállított karbonsav-klóridőket általában desztínációval messzemenően színtelen termékekké tisztítják. Az ilyen desztilláció nem csak energia és idő szempontjából költséges eljárás, hanem még számos további hátránnyal is jár. Sok hosszabb láncú karbonsav-klorid nem desztillálható részleges bomlás nélkül, Ismeretes továbbá, hogy a desztillációs maradékban még jelen lévő katalizátor bomlása által a desztillációs termékek szennyeződhetnek, A felhalmozódott katalizátor-maradék nagyobb mennyiségei a deszfilláoiőnál biztonsági kockázatot Is jelentenek, minthogy a. melegben spontán bomlás veszélye is fennáll.
A nyers karbonsav--kloridok tisztításának egy további lehetősége az aktív szénnel való kezelés. Az adszorptív tisztítási lépések azonban technikailag költségesek és ráadásul nem mindig eredményesek. Továbbá szennyezett szilárd anyag keletkezik, amelyet azután szakszerűen, el keli távolítani.
Felmerült tehát a túlnyomórészt karbonsavaknak foszgennei. vagy szulfinil-kloriddal való reagáltatásáböi keletkező karbonsav-kloridok tisztítására szolgáié olyan eljárás kidolgozásának igénye, amely már nem jár az ismert hátrányokkal és javított színszámé karbonsav-klorídokra vezet.
A feladatot karbonsavaknak foszgénnel vagy szulfinai-kio74.2Í&3E
ÓVÓ ·') ρ-Α a riddsl egy katsl.izétor-addu.ktum jelenlétében való resgá Itatásával előállított és a katalizátor-adduktumot tartalmazó fázistól elválasztott karbonsav-kloridok tisztítására szolgáló olyan eljárás kidolgozásával oldottuk meg, amelyre az jellemző, hogy a karbonsav-kloridot egy .0 |---g/
V R3 V)
R2 általános képlett - a képletben
R4 jelentése hidrogénatom vagy 1-3 szénatomos aikilesöpört;
R'; és R jelentése egymástól függetlenül 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy Ft és R3 együtt egy 4 vagy 5 szénatomos alkilénláneof képez karbonsavamid-hidrogén-halogeníddei kezeljük, és az így tisztított karbonsav-kloridot a karbonsavamid-hidrogén-halogenides fázistól elválasztva izoláljuk.
A találmány szerinti eljárással a karbonsavaknak foszgénnel vagy szoltinil-kloriddal való reakciójából származó szennyezett karbonsav-klorIdők extrakelő segítségével jő kitermeléssel és javított színszámmal dolgozhatók fel. Javított színszám alatt telített karbonsav-kloridok nyers oldatainak első kezelésénél az APHA szerinti színszám: eredeti értéke 50 %-ánál kisebbre, és telítetlen karbonsav-kloridoknái a jód-szlnszám eredeti értéke 75 %-ánál kisebbre való csökkentését értjük. Az ΑΡΚΆ szerinti színszám és a jbő-szinszám meghatározását a DIN ED 1557 (1997, március) számú normában Írják le,
A karbonsav-klorid nyers oldat kezelése történhet, térben és időben a nyers oldat szintézisétől elválasztva. Az írj általános 74O3a/ES/SAK:.p2
X 9
Φ«Χ « *
X «ΧΦΦ *Φ 9 képletű karbonsavamldoknak egy hídrogén-halogeniddel való egyesítését egy másik készülékben Is végrehajthatjuk, mint amelyben a karbonsav-kiorid szintézisét végeztük. A karbonsav-kiorid nyers oldatának szintézise és tisztításé bár közvetlenül egymás után is következhet, fennáll azonban a több órás, napos, hónapos vagy éves időbeli elválasztás lehetősége is, hogy igy a nyers oldat köztes tárolása vagy szállítása is lehetséges.
A karbonsav-kiorid nyers oldat találmány szerinti eljárással való kezelése céljából azt egy készülékben, amely lehet azonos a korábban a reakcióhoz alkalmazott készülékkel, egy
O
Rí.......-f
N—R3 r2Z általános képletű - a képletben
Ff jelentése hidrogénatom, vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport, konkrétan metil-, etil-, propii- vagy izopropílesöpört, különösen előnyösen hidrogénatom;
Pf es Bf jelentése egymástői függetlenül 1-4 szénatomos alkilcsoport, konkrétan metil-, etil-, propii-, izopropí1-, buti!-, szek-bntil-, izobutil-, terc~butii~csoprot, vagy együtt egy 4 vagy 5 szénatomos alkilénláncot képeznek, konkrétan tetrametí'lén- vagy pentamet ii éncsoportot; előnyösen metilcsoporf ka rb ons avám id-h idrogén-ha1ogen iddel elegyítjük.
Lényeges, hogy a karbonsav-kiorid és az (I) általános képletű karhonsavamíáhidzoyén-haiogenid egymásban való oldékonységa csekély legyen, és hogy két, egymástól elválasztható fázis kép74.2 ME
ΦΦ Φ· X Φ Φ « φ 4 φ φφ φ φ φφφ φ * · χ Φ φ Φ Φ«ΧΦ » ΧΚΦΦ
Φ* Φ ** Φ Φ*Μ φ zödjék.
Az (1) általános képlett karbonsav-amid hidrogén-halogenidjenek hozzáadandó mennyisége különböző tényezőktől, mégis mindenekelőtt magának a karbonsav-kloridnak a milyenségétől és a karbonsav-kiorid nyers oldatban lévő mellék--komponensek mennyiségétől függ, amelyek viszont a színezés által vehetők észre. A karbonsav-kloriő mennyiségére vonatkoztatva általában 1 és 80 tömeg % közötti,, előnyösen 2 és 60 tömeg % közötti, és különösen előnyösen 5 és 50 tömeg % közötti mennyiségű (1) általános képletű karbonsavamid-hídrogén-haiogenidet alkalmazunk.
(X) általános képiető karbonsavamíd-hidrogén-haiogenídként előnyösen a hidrokloridot, különösen előnyösen az N,ü-dimetli-formamid. hidrokloridját alkalmazzuk. A hidroklorld (HCi-ként számított) móiaránya az N,h-dimetil-formamidra vonatkoztatva a 0,1 és 2,5 közötti tartományban van. Előnyösen 1,0 és 2,0 közötti móiarányt alkalmazunk.
A karbonsavamid-híárogén-halogenidnek az (1) általános képletü karbonsav-amídokböi és hidrogén-halogenidből való előállítása történhet mint a karbonsav-kioríd hozzáadása előtt, mind annak hozzáadása után.
A karbonsav-kioríd nyers oldatnak az (I) általános képletű karbonsavamid-hidrogén-baiogeníddel való kezelése előnyösen -15° és 00¾ közötti, előnyösen -10¾ és 40¾ közötti, különösen előnyösen ü°C és 30°C közötti hőmérsékleten, és 0,5 x 10* Pa közötti abszolút nyomáson, erélyes keverés közben történik. A beállítandó paraméterek a karbonsavamid-hdirogén-halogenidnek a karbonsav-kioridos fázisban lévő kívánt mennyiségétől függ és minden
X « * X egyes rendszer esetében a szakember előtt ismert eljárási módhoz kell igazite.nl. Az időtartam, lényegileg a nem kívánatos mellék--komponenseknek a karbonsavamid-hidrogén-haiogenides fázisban való oldékonysága szerint alakul és úgyszintén a mindenkori rendszerhez igazodik. Az erélyes összekeverést általában maximálisan 1 őréig folytatjuk,
A kezelést végrehajthatjuk mind szakaszosan, mind folyamaté—
S & H , (a) szakaszos kezelés:
A szakaszos kezelésnél a karbonsav-klorid nyers oldatot és a karbonsavamid-híárogén-halogenzdes fázist együtt egy készülékbe tesszük és a rendszert a fent leírtak szerint, jói összekeverjük. Alkalmas készülékek például a keverös reaktorok vagy a fáziséiválasztó edények (Mixer-Settier”) . Az összekeverés befejezte után következik a két fázis elválasztása. Sz történhet a már alkalmazott kezelő- vagy keverőkészülékben, vagy egy további készülékben, például egy eiválesztőkésznlékben. A két fázis általában maximálisan 2 óra alatt szétválik és izolálható.
(bi folyamatos kezelés:
A folyamatos kezelésnél a karbonsav-kloríd nyers oldatot és a karbonsavamid-hidrogén-haiogenides fázist folyamatosan egy kezelő- vagy keverokészülékbe vezetjük. A kezelés ismert módon.
történhet, keverös reaktorokban, keverés rsaktor-kaszkádokban, sztatikus kévetőkben, fáziséiválasztö edényekben (Mixer-Seftlet) vagy folyadék-folyadék extrakciős oszlopokban {lásd Uilmann’s Enoyclopedia of industrial ühemistry, edition, 199-8, Electronic nelease, Liquid-liquiő Extraction), Sqy, a hozzávezeau tis/sr/amUíiZ ··>
X 9 X tett két fázis mennyiségének megfelelő mennyiséget folyamatosan elvezetünk a kezelő- vagy keverőkészüiékből. Ennél, ügyelni kell arra, hogy a karbcnsav-kloríd és a karbonsavárnid-hidrogén-halogénié közötti arány közelítőleg állandó maradjon. Az elvett mennyiséget egy további készülékbe, így egy eiválasztőedénybe vezetjük, a két fázis szétválasztása, céljából. Itt a kezelő vagy keverőkészülék és az eiválasztőedény közé egy nyugalmi zónát is beiktathatunk, Az el válaszkőedényből a két fázist egymástól függetlenül kivehetjük,
A karbonsavamid-hidrogén-haiogenides fázis elválasztására alkalmas szűrőket, igy ismert típusú kovaicszcencia-szürőket is alkalmazhatunk. Az elválasztott karbonsavaniid-hidrogén-halogenid-tartalmú fázist adott esetben ismét alkalmazhatjuk extrákoiöra, amikor is a karbonsav-kloridos fázisba átment mennyiségű hidrogén-haiogenidet előnyösen pótolni kell.
Az ilyen módon kezelt karbonsav-kloridos oldatok a kezeletlenekkel szemben jobb színszámot mutatnak és vagy felhasználok további szintézis-fokozatokban, vagy szükség esetén még további kezelési eljárásoknak vethetjük alá azokat. Itt korlátozó hatás nélkül megadunk egy (I) általános képletű karfconsavamid-hiárogén-haiogeniddei végzett találmány szerinti új kezelést, valamint desztillációs vagy adszorpeiős tisztítást.
Egy további kiviteli formánál az elválasztott karbonsavamid-hidrogén-ha1ogénide s fázist azután ka t a11z át o r-e1ő f o ko z a t ként alkalmazzuk a foszgénboi, illetve szuifínil-kioridbői és az ü,ü-diszubsztituált forraarn-iöbói álló katalizátor-abduktum képzéséhez. Ehhez az elválasztott karbonsavamid-hídrogén-haiogenides
74.2 Μ/8Ε φφ ** « *
Í.W * * < Κ.Φ.ΧΒ fázishoz foszgént, illetve szulfinil-kloridot adunk, hogy azt azután kataiizátor-adduktumként alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárással előállítható- karbonsav~k.lo~ ri-d-ok például a
R —/ (XXX)
Cl általános képletűek, amely képletben
R jelentése 1-30 szénatomos alkilcsoport vagy annak aril- vagy cikioalkiΙ-szubsztituált komponensei;
így telített, egyenes vegy elágazó- láncú 1-30 szénatomos szénhidrogénc-soportok, előnyösen metil-, etil-, propil·-, izopropií-, Petii-, szek-butil-, izobutíl-, tero-butii-, pentil-, l-etil-propll-, hexil-, hept.il-, l~etil~pent.il-, októl-, 2,4,4-trimetil-pentil-, non.il-, terc-nonii-, deci!-, undec.il-, dcdeeil··-, tridecil-, tetradecí.l-, pentadecil-, hexadecil-, heptadecil-, oktadecil-, monadecii-, ikozil-, hem.lkozi.l~, dokozii-, triko-zil-, tetrakozil.-, pentakozil-,hexakozil-, heptakozil-, oktakozíl-, nonakozil-, friakoz.il-, ben.zi.l-, difenil-metil-, tréfli-, 2-fenil-eti 1-, 3-fenil-propi1-, ci klopentil-mef11-, 2-ciklobenti1-eti1-, 3-cik iopent .il-p.ropi.l-, oiklohexil -metil-, £~ciklohexil-etil~, 3~ ciklohexil-propii-csoport;
3-12 szénatomos cikloaikilcsoport, vagy aril- vagy cikloalkΪ1 -sznosztituált kc-raponen se i:
így a gyűrűben 3-12 szénatomot tartalmazó monocikiusos, telitett szénhidrogéncsoportok, előnyösen oi.klopent.il- vagy cikiohexilesöpört;
74.2 tt:
II
2- 30 szénatomos alkenilcsoport vagy aríl- vagy cikloalkil-szubsztituált komponensei:
igy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú 2-30 szénatomos, tetszőleges helyen 1-5 kettős kötést tartalmazó szsnhídrogéncsoport előnyösen allil-,. 3-buhen.il-, clsz-2-butenil-, t xan s z-2-bűben i 1 -, ci sz-8-hep t ade cοη11-, t r an sz ~8 -heptadecenll, cisz, císz-S, 11-heptadekabŰ.ení 1-, cisz, cisz, cisz-3-11, 14~hepta de kat ri en i1-csop or t ?
3- 12 szénatomos cikloalfcenílesöpört vagy aril-, vagy cikloaikil-szabsztituált komponensei:
igy a gyűrűben 3-12 szénatomot és tetszőleges helyen 1-3 kettős kötést tartalmazó monociklusos, telítetlen szénhidragéncsoport, előnyösen 3-eíkÍopentsnil-, 2-ciklohexenil-, 3-ciklohexenil-, 2, 5-cikloh.exadienli-csoport;
2-30 szénatomos a1kinilcsoport vagy aril- vagy cikloalkil-szubsztitűált komponensei:
így 2-30 szénatomot és tetszőleges helyen 1-3 hármas kötést tartalmazó^ telítetlen, egyenes vagy elágazd láncú szénhidrogéncsoport, előnyösen 3-butínil- vagy -4-pánt.Ínilesoport;
4- 3G szénatomos alkenilcsoport vagy aril- vagy cikloalkil-szubsztituált komponensei:
így 4-30 szénatomot és tetszőleges helyen 1-3 hármas kötést és 1-3 kettős kötést tartalmazó telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú szénhidrogéncsoport.
A találmány szerinti eljárással a megnevezett karbonsav-kloridok keverékei is előállíthatók. Nem korlátozö példaként megemlítjük a S-18 szénatomos karfconsav-kloridok keverékeit,
74.258/3E amelyeket a. „karbonsav-.kiorid, „faggyúzsírsav-kiorid („?aiq~ fettsurechiorid) , „kókuszzsírsav-kiorid („Kokosfettsáre-chiorid) és „ólajsav-klorid triviális néven ismerünk.
A találmány szerinti eljárással különösen előnyösen állítjuk elő a (II)· általános képletű karbonsav-kloridokat, amelyek képletében
R jelentése 1-30 szénatomos alkilcsoport, vagy arll- vagy c 1 k1oa1k11- s zuős z t1fcuá11 komp οnen s e i:
így 1-30 szénatomos telített, egyenes vagy elágazó láncú szénhidrogénesoport, előnyösen metil-., etil-, propil-, izopropii--, buti l-f szek-bntii-, izobntíl-, terc-butil-, pentíl-, l-etll-propii-, hexil-, hsptil-, i-etil-pentii-, oktil-, 2,4,i-trimetil~pentil~, nonil-, tero-nonii-, decil-, undecil-, dodecil-, tridecil-, tetradecil-·, pentadecíl-, hexadecil-, heptadeeil-, oktadecíl-, nonadeeii-, ikozil-.
henikozií-, dokozii-, trikozii-, tetrakozíi-, pentskozíl-, hexakozil-, heptakozíl-, oktakozíl-, nonakozíl-, triakontil~, benzil-, difeníl-metíl-, triíeníΙ-metil-, 2-fsnil-etil-, 3-fenil-propiI-, cíkiopentii-metil-, 2~cíkiopsnttietil-, 3~ciklopentil~propil~, oiklohexil-metil-, 2-oiklohexi.l-eti.l- és 3-eikÍehexii-propii-csoport;
2-30 szénatomos aikenilosoport, vagy arll- vagy cikloaikil-szabsztituált komponensei;
igy 2-30 szénatomot, és tetszés szerinti helyen 1-5 kettős kötést tartalmazó telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú szénhidrogénesoport, előnyösen silói-, 3-.buteni.l~, cisz-2hűteni1-, transz-2-bnteníi, cisz~8~heptadecení1~, transz-8αζ í sem
-hepfcade ceηίI-, oi ss.,cis z-cí sz-8,11.,14 -heptade katrion ii ~c soport?
valamint ezek keverékei.
A találmány szerinti eljárással· egészen különösen előnyösen állítjuk elő az aeetil-kloridot (amelynél R jelentése met.il.csoport), proplonil-kloridot (R jelentése etil-csoport) , bút ir.il-kloridot (R jelentése propi lesöpört)., valeril-kioridot (R jelentése butilcsoporfc}, ízovaleríl-kloridot ÍR jelentése izofoutélcsoport} , pivaioil~kl.orid.Ot (R jelentése terc-foutil-csoport), kapri1-kloridot (R jelentése pontilesöpört}, 2-efcilbatiril-kioridot ÍR jelentése 1-etii-propil-csoport), önantsav~klóridőt (R jelentése hexílcsoport), kapriIsav-kioridot (R jelentése heptilesöpört), 2-etil-hex.ánsav-kloridt ÍR jelentése 1etil-pentil-csoport), pelargonsav-kloríőot ÍR jelentése oktilcsoport), izenenénsav-kleridot (R jelentése 2,4, 4-trimetil-pentil-csoporfc), kaprínsav-kioridot ÍR jelentése noni.lcsoport) , neodekánsav-kloridot (K jelentése terc-nonii-csoport), lauroil-kloridot (R jelentése undeeilesöpört), mírisztoil-kioridot (R jelentése tridecilcsoportj , palmitoil-kloridot (R jelentése pentadeciicsoport}, sztearoil-kloridot ÍR. jelentése heptadeciicsoport), ólajsav-kloridot (R jelentése císz-8-heptadeconii-csoport}, linóisav-kloridot ÍR jelentése cisz,cisz-8,11-heptadekadienil-csoport), iinolénsav-kloridot (R jelentése cisz-cisz,cisz-8,11,14“hept.adekatrienil~csoporfc) , aracbidinsav-kloridot (R jelentése nonadecilcsoport) ,· és behénsav-kloridot (R jelentése konikozi.lcsoport} , valamint keverékeiket.
Ά találmány szerinti eljáráshoz előnyösen alkalmazandó (111;
2 ÍME .14 általános képletű karbonsavak az R-re fent leírt meghatározásokbál adódnak,
A karbonsav-kioridos nyers oldat előállításánál katalizátorként egy úgynevezett katalizátor-adduktümot alkalmazunk, amely foszgénnek vagy szulf inil-kloridnak. egy b, N-diszubsztituáit formamíddal való reakciójából keletkezik. Az utóbbit, amelyet katalizátor-előfokozat ként í s jellemezhetünk, a
N-CHO (XX)
R5Z általános képlet határoz meg, amely képletben
R4és R3 jelentése egymástól függetlenül 1-4 szénatomos alkiicsoport, konkrétan metll-, etil-, propil-, izopropil-, but.il-, szek-butii-, izobntil- és terc-butil-csoport, vagy együtt egy 4 vagy 5 szénatomos alkiiénláncot, konkrétan fetrametelén- vagy pentametíiénláncot képeznek.
Előnyösen N,d-dímetil-formamidot alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazandó karbonsav-kiorídok karbonsavaknak foszgénnei vagy szulfínil-kloriddai való előállítása a technika mai állása szerint általánosan ismert eljárásokkal történik,
A katarizátor-adduktum képzése történhet akár abban a készülékben, amelyben a klórozást hajtjuk végre, akár egy másik készülékben előkészítve. Utóbbi esetben meghatározott mennyiségű N,h-diszubsztituált formamídot egy külön készülékben helyezünk el, ráadagoljuk a kívánt mennyiségű foszgént vagy szulfinil-kloridot és azután átvezetjük a tulajdonképpeni reakció74.2)8/8« **« X készülékbe. Az elsőként mondott esetben ezt a leírt eljárást közvetlenül a reakció-készülékben hajtjuk végre.
A karbonsavaknak a leirt katalizátez-addnktum jelenlétében foszgénnel vagy szuifínil-kloriddal való reagáitatása történhet mind szakaszosan, .mind folyamatosan, A foszgénes változatnál a katailzátor-adönktum és a karbonsav között 0,5 es 2,0 közötti, előnyösen 0,1 és 1,0 közötti, különösen előnyösen 0,1 és .0,3 közötti mólarányt keli beállítani; a szuifinil-kloridos változatnál 0,001 és 0,05 közötti, előnyösen 0,001 és 0,01 közötti mól arányt. A reakciót mindkét változatnál 20 és 100°C közötti, előnyösen 30 és Síbe közötti, különösen előnyösen 30 és 70°C közötti hőmérsékleten; és 0,5 és 2,0 x Kb ka közötti, előnyösen 0,8 és 1,2 χ 105 Pa közötti abszolút nyomásnál, különösen légköri nyomásnál hajtjuk végre. Az összesen hozzáadandó foszgén vagy szulflnil-kiorid mennyisége az alkalmazott karbonsav mólmennyiségre vonatkoztatott 1,0 és 2,0 közötti, előnyösen az alkalmazott karbonsav mőlmennyíségre vonatkoztatva 1,0 és 1,3 között van, jaj Szakaszos előállítás;
A szakaszos előállításnál a karbonsavból, valamint a főszgénből, illetve szuifinii-kloridböl és a {11} általános képletü h,b~diszubsztituált formamidből előállított kstaiizátor--adduk~ tűmből álló reakeióelegyet egy reakciőkészüiékbe, Így keverő» reaktorba adjuk és a reakció-hőmérsékletre és adott esetben a reakció-nyomásra beállítjuk. Azután a kívánt mennyiségű folyékony vagy gáz-alakú foszgént vagy szültiníi-klorídot meghatározott időn belül hozzáadagoljuk. A klórozószer adagolásának időtartama
Ό . VS/BZ/muOrU
Φ Φ Κ fc :« · fc » * * * * ♦ Φ » Μ a reakciósebesség szerint igazodik és általában néhány őrára korlátozható. Ezt követően a reakcióelegyet általában 1~2 órán át hagyjuk ülepedni, majd a két fázist elválasztjuk egymástól·. A karbonsav-kloridot tartalmazó fázis rendszerint felül van, mlq a katai!zátor-adduktumot tartalmazó alul van.
(bi Folyamatos előállítás
A folyamatos eljárási módhoz alkalmazható reakció-készülékek például a keverés reaktor, keverés reaktor-kaszksdok, vagy az ellenáramban üzemeltetett reakciöosziopok. Keverés reaktor alkalmazása esetén a karbonsavat és a foszgénből, illetve szüli inil.~ -klorldböl és a (II) általános képletű k,N-diszubsztitnalt formamidbői előállított katalizator-adduktumot előkészítjük, beállitjuk a kívánt reakció-hőmérsékletet és adott esetben a kívánt reakció-nyomást és cseppfolyós vagy gázalaká foszgént vagy szulfinil-kloridot adagolunk hozzá. A karbonsavval nagyjából ekvivalens mennyiségű klórozószer bevezetése után elkezdjük egyidejűleg karbonsav és katalizátor-addüktum, valamint a hozzávezetett karbonsavval lényegileg ekvivalens- mennyiségű foszgén, illetve szuifinii-klorid hozzávezetését. A reakció-térfogatnak egy, a hozzávezetett reaktánsofcnak megfelelő mennyiségét elvezetjük, például egy közbülső állomáson át és egy elválasztóedénybe vezetjük. Az eiválasztóedénybői a felső fázisként elhelyezkedő (Ilii általános képletű karbonsev-kloridot folyamatosan elvezetjük és az alsó fázisban lévő katalizátor-adduktumot folyamatosan visszavezetjük a reaktorba. A reakcióvezetésnél ügyelni keli arra, hogy a reakció fáradt gázaival kiragadott fclörozőszert pótlólag hozzávezetette! kiegyenlítsük.
lí.2l3/BE/ZrZi»2
Itt
A katalizátoros fázis elválasztása történhet -15OC és 40·% közötti, előnyösen -10°C és 30 °C közötti, különösen előnyösen. —5°C és 2 0öj közötti hőmérsékleten. A felső, karfconsav-kloridct tartalmazó fázist a továbblakban karbonsav-kloríd nyers oldatnak nevezzük, A katalizátoros fázis elválasztásához alkalmas szűröket, igy ismert típusú koaleszcencla-szörőket is alkalmazhatunk,
A találmány szerinti eljárás- nem zárja ki, hogy más eredetű karbonsavak is betáplálhatók legyenek kis mennyiségben,
A tisztításra alkalmazott (III) általános képietű karbonsav-kloridokat előnyösen túlnyomórészt a megfelelő karbonsavaknak foszgénnel, a leírt katarizátor-addnktum jelenlétében való reakciójával nyerjük.
A karbonsav-klorid nyers oldatnak a karbonsav foszgénnel való reakciójával történő szakaszos előállításához egy általános kiviteli formában a fcszgénnek h,N-diszubsztitnált formamidba való bevezetésével nyerhető kataiizátor-adduktum.ot egy keverős reaktorba helyezzük és a karbonsavval összekeverjük. A kívánt reakciókörülmények, igy a hőmérséklet és adott esetben a nyomás beállítása után a reakcióhoz szükséges mennyiségű gázainké vagy cseppfolyós foszgént keverés közben, a kívánt idő alatt folyama— tosan adagoljuk. A reakoiö befejezte: után a keverés reaktor tartalmát a fázisok szétválasztása céljából átvezetjük egy eiválasztőeőénybe. A keverős reaktor így egy újabb reakoiő-adaq számára rendelkezésre áll, 1-2 óra elteltével a két fázis egymástól egyértelműen elválik. Az alsó fázist, amely általában a katalizátort tartalmazó fázis, elválasztjuk és a karbonsav-klorid nyers oldatnak nevezett karbonsav-kioríöos fázist izoláljuk.
ZÓ,21S/SE/SSSip2
8 * Φφφ X Φ Φ Φ V Μ * • ♦ Φ * Φ
A szakaszos tisztítás egy általános kiviteli formájánál a karbonsav-klorid nyers oldatot átvisszuk egy keverős reaktorba, a karbonsavamiiddal összekeverjük, és keverés közben belevezetjük a kívánt mennyiségö hidrogén-halogenidet. Ekkor egy második fázis képződik, amely túlnyomórészt a karbonsavamld-hidrogén-haiogenidbői áll. Más módszer szerint külön, előállított karbonsavamid-hidrogén·-hal égésidét is adhatunk hozzá. Ebben a második, karbonsavárnid-hidrogén-haiogenid-tartalma fázisban oldódnak keverés közben a karbonsav-klorid nem. kívánt, szint adó meilékkomponenseí. A keverő leállításával és egy további elválasztóedénybe való átvezetéssel a két fázist szétválasztjuk. A karbonsav-kioridot tartalmazó fázist, szükség esetén, további tisztításnak vethetjük alá, például karbonsavamld-hídrogén-halogenides újabb eztrakcíőval, vagy az oldott hídrogén-halogeniö eltávolításával, például inért gázzal, igy nitrogénnel vagy argonnal való kihajtással, vagy evakuálással. A karbonsavamld-hidrogén-hslogenidet tartalmazó fázist adott esetben újból alkalmazhatjuk extrakciöra. Amennyiben ilyen d, N-diszubszt it uált formámidőt alkalmazunk, amely a katalízátor-eiőfokozattal azonos, akkor a karbonsav-klorid szintézisénél történhet foszgén-adagolás is és azt követően káta11zátor-adduktumként való alkalmazás. Egyidejűleg lehetséges egy részleges kizsilípelés is a felhalmozódott színező tisztátaianságok eltávolítása céljából. A ki zsilipéit, karbonsavamid-hidrogén-haiogenid-tartalmú fázist a szennyezések elválasztása céljából hulladékelszállításnak vagy desztillációs tisztításnak is alávethetjük.
A karbonsav-korid nyers oldat karbonsavnak foszgénnel való
74.21S/B3/SASÍC
X reakciójával történő folyamatos előállításának egy további általános kiviteli formájánál a karbonsavat, visszavezetett kafalizátcr-adduktumot és gázalakú vagy folyós foszgént a kívánt reakciókörülmények között és keretterve folyamatosan egy keveres reaktorba vezetjük. Az odavezetett mennyiségnek megfelelő mennyiséget folyamatosan elveszünk a keverös reaktoron! és egy el.választóedénybe vezetünk. Ebből a rendszerint alul elhelyezkedő, katalizátort tartalmazó fázist folyamatosan elválasztják és újból a keverös reaktorba vezetjük- A szennyezések eltávolítása céljából előnyösen egy 1 és 10 tömeg % közötti kis részét kizárni és friss kataii.zátor-eiőf okozattal pótolni. A karbonsav-kiorid nyers oldatot szintén folyamatosan vesszük ki az elválasztóedényből .
A folyamatos tisztítás egy további általános kivitelezési formájánál a karbonsav-kiorid nyers oldatot az eztrakcióboz egy, például két keverés reaktorból. álló keverés reaktor-kaszkádba vezetjük. A karbonsav-kiorid nyers oldat orávezetésével párhuzamosan az első keverös reaktorba visszavezetett karbonsavamid-hídrogén-halogeni.det táplálunk. A kivitt hidrogén-halcgenid pótlására az első keverös reaktorba gázalakú hidrcgén-halogenidef vezetünk. Az egyes kaszkádfokozatokon való átfutás után az utolsó keverés reaktorból kifolyó mennyiség egy elválasztóedénybe jut, ahol a két fázis egymástól elválik. A karbonsav-kloridot tartalmazó fázist folyamatosan elvesszük és a szakaszos változatnál leírt módon tovább feldolgozzuk. A karbonssvamíd-nidrogén-halogenidet tartalmazó fázist úgyszintén folyamatosan kivesszük és visszavezetjük az első keverös reaktorba. Az extrahált szennyezések eitávoli j h ki# Φ X * * ♦ φφχφ * ♦*«*
X **♦ * fásához előnyös egy '1 és 20 tömeg % közötti részt kizárni és friss karfoonsavamíddal vagy hidrogén—halogenidjével pótolni.
A karbonsav-kiorid nyers oldat fentiekben leírt, találmány szerinti kezelésénél lényeges az a meglepő hatás, hogy a színező komponensek éppen a karbonsavamid-hidrogén-halogenídet tartalmazó fázisban lényegesen jobban oldódnak, mint a karbonsav-kloridót tartalmazó fázisban.
A találmány szerinti eljárás már egyszeri extrakciőval a színszám lényeges csökkenéséhez vezet, ügy hogy az így tisztított karbonsav-kloridok rendszerint deszt.illáeió vagy abszorpciós kezelés nélkül alkalmazhatók további reakciókhoz. A találmány szerinti eljárás nagyon hatásosan és gazdaságosan hajtható végre. A technika állása szerint szokásos cesztiliáció megkerülésével nem csak beruházási és energiaköltségeket takarítunk meg, hanem általában magasabb kitermeléseket és tisztított karbonsavkloridot érünk el. Dasziíllációra érzékeny karbonsav-kloridok számára a találmány szerinti eljárás megnyitja a gazdaságos szintézis lehetőségét .ipari méretekben.
Példák
1. szintézis: K^-dixaetll-foxmastid-hldroklorid előállítása
N, N~dimetil-formamid~hidrokioríd szintézisét I ,S .Kisíi.na és munkatársai írják le [Ács, Chem. SÍ,, SN, 43(ük, 1505-1507 (1934;j . 305, 5 g (5,0 mól > N,N-dlmetil-formamidot (DMF) egy keverős készülékbe mérünk és 45 cC-ra felmelegitünk. Azután keverés közben gázalakű hidrogén-kioridot vezetünk bele a fölös gáz eltávozásának beálltáig. Így tiszta, színtelen folyadékot kapunk, amely az elemanalízis szerint DMFx 2hcl összetételnek felei meg..
?42!»ÖE
2, eljárás; Kanbonsav-Alorld nyers oldat: sreiasros el oá1látása foszgénnel
Karbonsav-klorid nyers oldatc-k szakaszos eljárással való előállításához a megfelelő karbonsav 2-5 mólját egy ke varos készülékbe rakjuk és az alkalmazott karbonsavra vonatkoztatott 10Sö mól % h,h-dimetil-formamiddal elegyítjük. A reakcióoldatot keverés körben 25 és 45*C közötti hőmérsékletre visszük és légköri nyomásnál gázalakú foszgént vezetünk bele. Miután az előkészített karbonsav mennyiségére vonatkoztatott sztöehiometrikus t a kívánt fölöslegnek megfelelő' mennyiségű foszgént bevezettünk, leállítjuk a további adagolást és a rendszert kikapcsolt keverő mellett 2 órán át állni hagyjuk. A két fázis szétválása után a felső fázisként jelen lévő karbonsav-klorid nyers oldatot izoláljuk és az AéhA szerinti színszámot meghatározzuk.
f, eljárás; Kanéonsav-Alonld nyers oldat folyamatos előállítása foszgénnel
Karbonsav-klorid nyers oldatok folyamatos eljárással való előállításához a megfelelő karbonsavat 5,75 mol/őra, visszavezetett katalizálor-adduktumot 35 g/őra, valamint 0,75 és O,Ü5 mol/öra betáplálás! sebességgel gázalakú foszgént 45*0 hőmérsékleten, és 1x10 Pa (I bar) abszolút nyomáson egy keverés készülékbe vezetünk. A fennálló állapotszabályozás szerint a megfelelő mennyiségű reakcióelegyet elvezetjük egy elválasztőedénybe. Az alsó, katalizátort tartalmazó fázist visszavezetjük. A felső, karbonsav-kloridot tartalmazó fázist karbonsav-klorid nyers oldatként izoláljuk és az ΑΡΚΑ szerinti színszámot meghatározzuk.
1. példa: Lauroll-kXorid tisztítása
74.2;
Laurinsavbbl és foszgénből az 1. számú szakaszos eljárással lauroii-klorid nyers oldatot állítunk elő, amelynek APHA szerinti színszáma 268. E termék 200 g-jái az 1. számú szintézis szerint kapott 50 g DME-hidrokloróddal agy keverés készülékben erőteljesen összekeverjük, majd a fázisokat szétválasztjuk. A iaurcll-kloridos fázist nitrogénnel HCI-mentessé tesszük. A színszám csak 48 APHA.
2. példa: Kókuszssissav tisztítása
Kőkuszzsirsavból (a kereskedelemben használatos nevén HK.
8-1.8, Fa. Henkel}, amely lényegében iaurínsavböi és mirísztínsavböl. áll., és foszgénből az 1. számú szakaszos ei járással 399 APHA szinszámú kékuszzsirsav-klorid nyers oldatot állítunk elő. £ termék 200 g-ját az 1. számú szintézissel kapott 50 g DME-hidrokioríddal egy keverés készülékben erélyesen összekeverjük, majd a fázisokat elválasztjuk egymástól. A kókuszzsirsav-kloridós fázist nitrogénnel HCl-mentessé tesszük. A színszám csak Ei
APHA,
3. példa; Pelargonsav-kiorid (ftonánsav-klorid) tisztítása
Peiargonsavből (nonánsavból> és foszgénből a 2. számú folyamatos eljárással pelargonsav-kiorid nyers oldatot állítunk elő; a kapott színszám 301 APHA. E termék 9G g-ját az 1. számé szintézissel nyert 10 g DME-hidrokloriddal egy keverds készülékben jói összekeverjük, majd a fázisokat elválasztjuk egymástól, A pelargonsav-kloridos fázist nitrogén-átáramoltatással HCi-mentessé tesszük. A színszám csak 30 APHA.
4. példa; Pelargonsav-kiorid (nonánsav-klorid) tisztítása
Peiargonsavból <nonánsavból; és foszgénből az 1. számé sza74.2íS;BE *
kaszos eljárással peiargonsav-klorid nyers oldatot állítunk elő; az APHA-szinszám 118. S termék 90 g-ját az 1. számú szintézissel kapott 10 g DHF-hidroklóriddal egy keverös készülékben jól őszszekeverjük és azután a fázisokat szétválasztjuk egymástól. A pelargonsav-kloridos fázist nitrogén-átáramoitatássai HC1-mentessé tesszük. A színszám már csak 50 APHA. Az. extrakciönak az
1. számú szintézisből kapott további 10 g DMF-hidrokloriádul való megismétlése 48 APHA szerinti színszámhoz vezet. Egy harmadik, hasonló módon végrehajtott extrakció 45 APHA. szerinti színszámot eredményez.
5. példa: Puvaioil-klorid tisztítása
Pivalinssvből és foszgénből a 2, számú folyamatos eljárással pívaloil-klorid nyers oldatot állítunk elő, amelynek ΑΡΚΑ szerinti színszáma 361. £ termék 200 g-ját az 1. számú szintézissel kapott 50 g DHF-hidrokloriddai egy keverös készülékben erélyesen összekeverjük és azután a fázisokat elválasztjuk egymástól. A pivaloii-kloridos fázist nitrogén átáramolktatásával HCI-mentessé tesszük. A színszám 35 APHA.
€. példa: Pivaloii-klorid tisztítása, (ismétlés)
Plvaiinsavből és foszgénből a 2. számú folyamatos eljárással pivaloil-kloriö nyers oldatot állítunk elő; a színszám 409 APHA. E termék 200 g-ját az 1.. számú szintézissel. kapott 50 g DMF-hidrokioriddal egy keverös készülékben jól összekevejűk, majd a fázisokat szétválasztjuk egymástól. A pivaloii-kloridos fázist nitrogén átáramoitatással HCi-mentessé tesszük, A színszám 88
APHA.
Hinthogy itt az előző 5. példához képest nagyobb színszámé
nyers oldatból indultunk ki, nagyobb szinszámú tisztított oldatot is kapunk, a -színes komponensek csökkentésének mértéke azonban a két példában összehasonlítható.
7. példa: Olajsav-klorid tisztítása
01ajsavból és foszgénbol a 2. számú folyamatos eljárással olaj'sav-klorid nyers oldatot állítunk elő, amelynek jódszínszáma 38, E termék 200 g-ját az 1. számú szintézissel kapott 50 g DMF-hidrokloriddal keverős készülékben jól összekeverjük, majd a fázisokat elválasztjuk egymástól, az. olajsav-kloridős fázist nitrogén átáramoltadásával HCl-mentessé tesszük, A jódszínszám 26,
8. példa: Palmítoíl-klorid tisatitása
Palmitinsavból és foszgénböi az 1. számú szakaszos eljárással 202: ΑΡΗΆ szinszámú gaimítoil-klor id nyers oldatot állítunk elő. E termék 20 mi-ét az 1. szintézissel kapott DMF~hid.rokio.rid 5 mi-évei keverős készülékben erélyesen összekeverjük, majd a fázisokat szétválasztjuk egymástól. A paImitori-klóridős fázist nitrogén-átáramoltatássál HCl-mentessé tesszük. A színszám 82
AFHA.
9. példa,: Pelargonsav-klorid (nonánsav-klorid.) tisztítása
158 g (1,0 mól) peiargonsavat összekeverünk 0,4 g (0,005 mól) b, d-dimetlTíormamiddal és 50 cC-ra melegít juk, 50 °C-on, 45 perc alatt összesen 125 g (1,05 mól) szulfinii-kioridot csepegtetünk hozzá. 50 °C~on. eltelt 30 perc reakcióidő után 50 T-on egy órán keresztül nitrogént vezetünk át rajta és ezzel a kéndioxidot a hidrogén-klorid gázt és az el nem reagált szulfinil-kloridot kiűzzük a reakciéeiegyböi. A kapott viiágossárga tér74.2 d/BE φφ ♦ φ φ ♦ φ. ΦΦ>«Χ
ΧΦ* Φ ♦ ΦΧ* φφ>» «Κ
mék 113 ,ΑΡΗΑ .színszámú és gázkromatográfiás analízis szerint 99,5 terület % pelargonsav-'k'io-ridot tartalmaz.
A hozamból 20 ml-t az 1. számé szontézisbel kapott 5 ml PMF--hidrokloríddai keverős készülékben erélyesen összekeverünk, majd a fázisokat elválasztjuk egymástól, A peiargonssv-kiorldos fázist nitregén-átáramoltatassal Hói .'-mentessé tesszük. Az ΑΡΗΆ-színszám 37,
A mindkét, feszgénes vagy szulfinll-klorídos, szlntézls-űton kapott karbonsav-kioridok példái azt matatják, hogy a karbonsav milyenségétől, vagyis telített v agy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú voltától függetlenül, a találmány szerinti kezeléssel (extrakciéval') a színszám jelentősen csökkenthető. Megismételt extrakelő emellett a színszám további csökkenéséhez vezet. A példák során kapott karbonsav-kioridok további tisztító lépések nélkül alkalmazhatók további szintézisekhez.

Claims (8)

1. Eljárás karbonsav-kloridok tisztítására, amelyeket karbonsavaknak egy katalizátor-adduktnm jelenlétében fos szénnel vagy szuifinil-kioriddal való reagáitatásávai állítottunk elő, és a katalizátor-adduktumot tartalmazó fázistól választottunk el, azzal jellemezve, hogy a karbonsav-klóridőkát az ,0
Rí........€
R3 (X)
R2Z általános képletű karbonsavamidok - a képletben
Et jelentése hidrogénatom vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport;
2 o.
R' és R jelentése egymástól függetlenül 1-i szénatomos aikilcsoport, vagy tó és ?t együttesen egy 4 vagy b szénatomos alkilónláncot képeznek egy hidrogén-haloge.nidjével. kezeljük, ahol a karbonsav-kiorid és az (I) általános képletű karbonsavamid-hidrogén-halogenld egymásban való kölcsönös oldhatósága csekély, és az igy tisztitott karbonsav-kiorídot a karbonsavamid-hitírogén-haloganides fázistól való elválasztással izoláljak.
z. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a karbonsav-kiorid kezeléséhez: az alkalmazott karbonsav-klorid mennyiségére VOnatkoztatott 1 - 80 remegi mennyiségű karbonsavamíd-hidrogén-baiogenidet alkalmazunk,
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karbonsavamid-hidrogén-halogenidként N,h“OÍmetil-formamid-hidroklóridőt alkalmazunk.
Rl
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, begy a karbonsavamld-hidrogén-haiogeniddal való kezelést —15 - Bö C hőmérsékleten és 0,5 ·- 5,0 x lö'J Pa (0,5-5 bar) n y om á s ná1 h a jt j uk végre.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a képzendő kataiizátor-add'uktu?ahoz kata.lizátor-előfokozatként egy
R<
N—CKO (XX)
R5 általános képletű - a képletben
R' és R jelentése egymásról függetlenül 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy R és p? együttesen egy 4 vagy 5 szénatomos alkilénláncot képez N,R-diszubsztituált formamidot alkalmazunk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű katalizátor-előzokozstként R,b~dimetil~formamidot alkalmazunk.
7. A 3—6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az R,R-dimetil-formamid-hidrokloridot kezelőszerként való alkalmazása után a karbonsav~klorid~szlntézisnél ka ta1i z át o r-e1öfoko za tkén t a1kaIma zzak.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott karbonsav-kloridok túlnyomórészt karbonsavaknak egy katalízátor-adduktum jelenlétében foszgénnel való reakciójából származnak.
3. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal ű
jellemezve, hogy tisztítandó karbonsav-kioridokkénfc aeefcil-klorldot, prop-ionil-kloridot, butiril-kloridofc, valeril-kloridot, 1 zova 1 e r i1 - k 1 o r 1 do fc, p i va Ί o i .1 - ki or időt, kapron sa v - k 1 o r i dok, 2 ~e t i I -bufcíri1-kiorldot, önantsav-kloridot, kaprilsav-kloridot, 2-etíi-hexánsav- klór idol, pelargonsav-kloridot, 1 z enonánsa v-k 1 oridoz , ka p r 1 n s a v - k i o r 1 d o t, rι e o d e ká n s a v ~ k lo r idő fc, 1 a u r 1 n s a v - k 1 o r 1 d o t, miriszt insav-- klór Időt, pa Imit insav- klór időt, sztsarinsav-klóridei, ο 1 a 1 s a v~ k 1 o r i d o fc, 11 ηo 1 a a v~ k 1 o r 1 da t, 1 i η ο 1 én s a v - k 1 o r i d o t, arachidinaav-kloridot és behénssv-kloridot, valamink ezek kevere ke i fc a1kaIma zunk.
HU0202604A 1999-09-13 2000-08-31 Method for purifying carbonic acid chlorides HU228486B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19943858A DE19943858A1 (de) 1999-09-13 1999-09-13 Verfahren zur Reinigung von Carbonsäurechloriden
PCT/EP2000/008514 WO2001019767A2 (de) 1999-09-13 2000-08-31 Verfahren zur reinigung von carbonsäurechloriden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0202604A2 HUP0202604A2 (en) 2002-11-28
HU228486B1 true HU228486B1 (en) 2013-03-28

Family

ID=7921885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0202604A HU228486B1 (en) 1999-09-13 2000-08-31 Method for purifying carbonic acid chlorides

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6727384B1 (hu)
EP (1) EP1212273B1 (hu)
JP (1) JP2003509392A (hu)
KR (1) KR100702546B1 (hu)
CN (1) CN1174954C (hu)
AT (1) ATE288411T1 (hu)
CZ (1) CZ304309B6 (hu)
DE (2) DE19943858A1 (hu)
ES (1) ES2235972T3 (hu)
HU (1) HU228486B1 (hu)
WO (1) WO2001019767A2 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8198482B2 (en) 2007-03-01 2012-06-12 Mitsui Chemicals, Inc. Method for producing carboxylic acid chloride
CN101560146B (zh) * 2009-04-08 2013-04-24 山东凯盛新材料股份有限公司 高纯度对苯二甲酰氯的制备方法
CN102731293A (zh) * 2012-07-13 2012-10-17 合肥工业大学 一种通过三光气合成油酰氯的方法
RU2624026C2 (ru) 2012-08-23 2017-06-30 Гэлакси Сёфэктентс Лтд. Способ получения основанных на n-ациламинокислоте поверхностно-активных веществ с применением основанных на n-ациламинокислоте поверхностно-активных веществ или соответствующих ангидридов в качестве катализаторов
CN103880646A (zh) * 2014-03-13 2014-06-25 东力(南通)化工有限公司 异戊酰氯防水解精馏工艺
CN105367408B (zh) * 2015-10-20 2017-06-16 安徽广信农化股份有限公司 一种硬酯酰氯的废料过滤方法
CN114478300B (zh) * 2021-07-16 2023-05-23 丰益表面活性材料(连云港)有限公司 新型酰氯催化剂及其制备方法与应用

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3719640A1 (de) * 1987-06-12 1988-12-29 Basf Ag Verfahren zur gewinnung von laengerkettigen carbonsaeurehalogeniden
DE3836967A1 (de) 1988-10-31 1990-05-03 Basf Ag Verfahren zur herstellung von carbonsaeurechloriden
US5166427A (en) * 1988-10-31 1992-11-24 Basf Aktiengesellschaft Preparation of acyl chlorides
DE4012781A1 (de) 1990-04-21 1991-10-24 Basf Ag Verfahren zur herstellung von carbonsaeurechloriden
US5200560A (en) 1990-04-21 1993-04-06 Basf Aktiengesellschaft Preparation of carboxylic chlorides
DE4028774A1 (de) 1990-09-11 1992-03-12 Basf Ag Verfahren zur herstellung von carbonsaeurechloriden
DE4324605A1 (de) 1993-07-22 1995-01-26 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Carbonsäurechloriden
DE4337785A1 (de) 1993-11-05 1995-05-11 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Carbonsäurechloriden
DE19943844A1 (de) * 1999-09-13 2001-03-15 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Carbonsäurechloriden

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304309B6 (cs) 2014-02-26
US6727384B1 (en) 2004-04-27
KR20020025261A (ko) 2002-04-03
EP1212273A2 (de) 2002-06-12
HUP0202604A2 (en) 2002-11-28
CN1174954C (zh) 2004-11-10
DE50009431D1 (de) 2005-03-10
ATE288411T1 (de) 2005-02-15
JP2003509392A (ja) 2003-03-11
EP1212273B1 (de) 2005-02-02
WO2001019767A2 (de) 2001-03-22
CN1373743A (zh) 2002-10-09
CZ2002851A3 (cs) 2002-10-16
DE19943858A1 (de) 2001-03-15
ES2235972T3 (es) 2005-07-16
KR100702546B1 (ko) 2007-04-04
WO2001019767A3 (de) 2002-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3521277B1 (en) Method for producing a pyrazole-4-carboxylic acid derivative
DE69602231T2 (de) Verfahren zur Herstellung von aromatischen Carbamaten
AU2013333575B2 (en) Compounds useful in the synthesis of benzamide compounds
HU228660B1 (en) Method for producing acid chlorides
EP0605363B1 (en) Process for the preparation of 2-alkyl-6-methyl-N-(1&#39;-methoxy-2&#39;-propyl)-aniline and a process for the preparation of their chloracetanilides
HU228486B1 (en) Method for purifying carbonic acid chlorides
JPH02266A (ja) トリフルオロメタンスルホニルクロリドの製造方法
EP0850930B1 (en) A process for producing alicyclic hydrazine derivatives.
EP4103540B1 (en) Process for the preparation of 1-[4-nitro-2-(trifluoromethyl)phenyl]-alkanones
US6222065B1 (en) Process for the production of 1,5-naphtylenediisocyanate
US4172948A (en) Preparation of diphenylmethane mono and dicarbamates and polymethylene polyphenyl carbamates
HU219890B (hu) Szintetikus eljárás szubsztituált karbodiimidek előállítására
DE69524737T2 (de) 2-isoxazolin-derivate, verfahren zu deren herstellung sowie verfahren zur herstellung von verwandten verbindungen
JPH0149137B2 (hu)
US4883894A (en) Process for the production in continuous of phthalodinitrile
EP0355024B1 (de) Verfahren zur Herstellung von cyclischen Harnstoffen
US5523472A (en) Process for the preparation of 5-fluoroanthranilic acid
SU619102A3 (ru) Способ получени галоидангидридов сульфаминовой кислоты
JPS63425B2 (hu)
US3458573A (en) Preparation of monochloroacetoacetamides
US5693852A (en) Process for the preparation of o-acyloxycarboxanilides
US4987266A (en) Process for the manufacture of nitrophenetole
JP2022163759A (ja) 3-ヒドロキシ-2-ピラジンカルボキサミドの製造方法及びそれに適した組成物、並びに2-アミノマロンアミドの製造方法
JPH09157238A (ja) ターシャリーブチルヒドラジン・ハロゲン化水素酸塩の製造方法
JPH02233649A (ja) 2‐ニトロ‐4‐トリフルオロメチルアニリンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees