HU227445B1 - Production of detergent granulates - Google Patents

Production of detergent granulates Download PDF

Info

Publication number
HU227445B1
HU227445B1 HU0003032A HUP0003032A HU227445B1 HU 227445 B1 HU227445 B1 HU 227445B1 HU 0003032 A HU0003032 A HU 0003032A HU P0003032 A HUP0003032 A HU P0003032A HU 227445 B1 HU227445 B1 HU 227445B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
average
process according
gas
liquid binder
liquid
Prior art date
Application number
HU0003032A
Other languages
English (en)
Inventor
Johannes Hendrikus Maria Akkermans
Michael Frederick Edwards
Andreas Theodorus Johannes Groot
Cornelis Paulus Maria Montanus
Pomeren Roland Wilhelmus Johannes Van
Korkut Ahmet Remzi Yuregir
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10814301&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU227445(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of HUP0003032A2 publication Critical patent/HUP0003032A2/hu
Publication of HUP0003032A3 publication Critical patent/HUP0003032A3/hu
Publication of HU227445B1 publication Critical patent/HU227445B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D11/00Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents
    • C11D11/0082Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents one or more of the detergent ingredients being in a liquefied state, e.g. slurry, paste or melt, and the process resulting in solid detergent particles such as granules, powders or beads
    • C11D11/0088Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents one or more of the detergent ingredients being in a liquefied state, e.g. slurry, paste or melt, and the process resulting in solid detergent particles such as granules, powders or beads the liquefied ingredients being sprayed or adsorbed onto solid particles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Glanulating (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás granulált mosószerkészUmények előállítására.
A mosóporok szórószárítással való előállítása régóta ismert eljárás. A szorőszárstó eljárás azonban tőke- és energiaigényes folyamat, és ezért az így előállított termék drága.
Mostanában előtérbe kerültek a granulált mosószerek olyan előállítási eljárásai, amelyekben szórószárítás alkalmazása nélkül elsősorban keverést alkalmaznak. Ezekben a keveréses eljárásokban egyetlen üzemben előállított különböző készítményekből állítják elő a különböző porokat rugalmasan úgy, hogy a készítményhez egy kezdeti granulálási szakasz után utólag különböző komponenseket adnak.
A szőrószárítást nem igénylő, Ismert keverő eljárásban mérsékelt sebességű granulátort (szokásos nevén „ekevas*-at) és adott esetben egy ezt megelőző nagy sebességű keverőt (a visszakerlngetö hűtőrendszere miatt szokásos nevén „recirkulátorM) alkalmaznak. Ilyen tipikus eljárásokat ismertetnek például az EP-A-367 339, 390 251 és 420 317 számú szabadalmi iratokban.
A keverék egyik változata a kis nyírősebességö keverő vagy granulátor, és ezek egyik változatát képezi a gázfluídizáoiős ágyú granulátor.
Az ilyen berendezésben a folyékony komponenssel beszórt szemcsés szilárd anyagtömbőn gázt (általában levegőt} fújnak keresztül.
A gázfluidízációs granulátort némelykor „fluidízáit ágyú’’ granulálóinak vagy keverőnek nevezik. Ez az elnevezés azonban nem nagyon pontos, mert ezek a keverek csak olyan nagy gázáramlási sebességgel működtethetők, amellyel a klasszikus „buborékos' fiúid ágyak nem alakulhatnak ki.
A gázfluidízéclős granulátorokkal a térfogaisűrüség ugyan jól szabályozható, azonban még mindig fennáll a rugalmasabb eljárások, elsősorban a kisebb térfogatsűrüségű porok előáilítására alkalmas eljárások Iránti igény.
A A gázfluidizáciős granulálási alkalmazó eljárások elég változatosak. A WÖ96/04359 számú szabadalmi iratban például olyan eljárást ismertetnek, amelyben kis térfogatsűrüségű porokat állítanak elő úgy, hogy egy fluldizáoiós zónában egy semlegesítő szert, például egy lúgos detergensépítót és egy anionos felületaktív anyag folyékony savas prekurzort érintkezetnek, és így granulált mosószert kapnak.
A 140 987 számú kelet-német szabadalmi leírásban granulált mosó- és tisztító készítmények előállítására alkalmas, olyan folyamatos eljárást ismertetnek, amelyben tiuidizált, porított építőanyagra folyékony anionos felületaktív anyagot vagy ilyen anyagok folyékony savas prekurzorát, elsősorban magas II. fázis koncentrációjú nátnum-tripöíifoszfátöt (STPP) szórnak, és így 530-580 g/i térfogatsűrüségű terméket kapnak.
A gázfíuídizácíós granuláló berendezés alapvetően egy olyan kamrából áll, amelyben a szemcsés szilárd anyagtól egy gázárammal - általában levegővel - -turbulens áramot hozunk létre, és az így kapott szilárd anyag „felhő~be vagy felhőre folyékony kötőanyagot szórunk az egyedi szemcsékkel való érintkezésre. A folyamat előrehaladásával a kiindulási szemcsés anyag a kötőanyag hatására agglomerálódik, és így granulátum képződik.
Watano és mtsai (Chem. Pharm. Buli., 43. kötet (7, szám), MV rész, 1212-1230 oldalak) számos olyan tanulmányt ismertetnek, amely a fluidizálf ágyú berendezésben megvalósított granulálás ♦ ♦ φ y *»♦* φ χ χ ♦ *♦ χ φφφ léptéknöveléséről szól. A méretnővelés egy gyógyszerkészítmény különböző granulátum tulajdonságaira kifejtett hatásét vizsgálták. Számos üzemi jellemző - így a szórás körülményei, a szárítás hatásfoka, a levegő áramlási sebessége, a keverő forgási sebessége, a késszög és a betáplált por tömege - figyelembevételével. A fenti tanulmányok mindegyike keverés fiuidizáit ágyú rendszerekre vonatkozik.
Scbaefer and Worts (Arch. Pharm. Chem. Sci., 1977, 5. kiadás, 51-61. oldalak) a szórási szög, fúvóké magasság és kiindulási anyagok granulátumméretre és méreteloszlásra kifejtett hatását ismertetik.
A korábbi irodalom egyikében sem ismertetik azonban, hogy hogyan keli szabályozni a folyamat-változókat, elsősorban a folyékony sprayt és fiuidizáló gázt egymáshoz képest a gázfluidizáoíős granuláló rendszerben ahhoz, hogy a granulátum tulajdonságait befolyásolják.
A gázfluidizáoíős granulátorokat ugyan jól alkalmazhatjuk mosószer-típusú termékek előállítására, de nagyon nehéz az olyan széles térfogatsurűség-tartományba eső sűrűségű granulátumok előállítása, amelyek szemcseméret-eloszlása ideális, és folyási tulajdonságai Is jók.
Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy a fenti típusú termékeket úgy állíthatjuk elő, hogy a fiuidizáit szilárd anyag mozgását szabályozzuk. Ez a mozgás a fiuidizáit szilárd anyag íluiöízáiásához használt gáz áramlási sebességének a folyékony kötőanyag áramlási sebességéhez viszonyított arányától függ. A találmány elsősorban azon a felismerésen alapul, hogy a fenti célkitűzés eléréséhez a folyadék tömegfluxushoz (q^y) képest szabályozzuk a fluidizácíós gáz többletsebességét (U*) és a szemcsés anyag .< * ·*»* φφφ
Λφ ***· Φ ΧΦ φ sűrűségét (ρρ), ahol a fluxust a folyadékelosztó Cpermeteseppképzo) eszköztől normalizált távolságra (Dg) határozzuk meg.
A fenti arány egyszerű pozitív számként való kifejezéséhez a fenti arányt ún. „ίίυχυ5δζ05η-ΚόπΙ (FN^ ~ flux numberj adjuk meg a kővetkezőképpen:
Ppüs
FNm - lóg ία.........ŐÍTi'oiy #
A Dö-nál mért tőmegfluxus értéket, az IU többletsebességet és a pp szemcsés anyag sűrűséget úgy kell beállítana hogy az FN kritikus értéke az eljárás legnagyobb részében legalább 2 legyen.
Az FN,,·,, a pp · tUémop kifejezéshez hasonlóan dimenziómentes szám. A szám kiszámításakor használt mértékegységek a következők·, tömeg: kg sebesség: m/s idő: s terület: m2 térfogat: m3.
A szemcsés anyag sűrűségét (p0) a következőképpen határozzuk meg.
Egy 300 ml belső térfogatú, derékszögű doboz felett 20 cm~re elhelyezett adagolóedénybe betesszük a szemcsés szilárd anyagot. Az adagolóedényt egy olyan vízszintes fémcsúszkával látjuk el, amely lehetővé teszi az edény feltöltését a szilárd anyag dobozba való beürítése előtt. A teltöltés után a csúszkát felhúzzuk, és a dobozba a térfogatánál több anyagot töltünk (azaz tűltöltjük). Ezután a dobozban lévő szilárd anyag felületéről felesleget a *♦*< * ♦ * '♦ x ír szilárd anyag felületéhez és a doboz pereméhez képest fémcsúszkával óvatosan lehúzzuk. A lehúzást nyomás kifejtése nélkül végezzük. A lemért tömeget osztjuk a doboz belső térfogatával, és így a por térfogafsürüségét (80 ~ búik densífy) kapjuk. Ebből
8D
Pp ~ ------------1 “ Ságy
A képletben ságy jelentése ágyporozitás (nem szemcseporozitás)
Az ságy értékét higanyos porozimetríás eljárással határozzuk meg. A higanyos porozimetríás eljárás, amint azt már említettük, nem alkalmas kis szemcsék porozitásának meghatározására, de jó alkalmazható ágyporozitás mérésére.
Az Ságy higanyos porezimetriás meghatározását különböző standard leírásokban ismertetik.
A folyadék tömegfluxus (q^?oiy) meghatározása:
Q siío !y *· dmfoiy “ '
A azaz qmfofy jelentése a folyadék tömegáramlás (Q^w} és az egységnyi érintkezési terület (A) hányadosa, mely utóbbit OQ normáin zált fúvőkaágy-távolságban mérjük.
A Do meghatározáshoz először meg keli mérni a fluidizációs kamra feneke felett lévő permet „fuvóka15 magasságát (HN); és meg keli határozni az ágy magasságát (H»gy) az eljárás üzemi körülményei között. Az ismertetett fluidizált ágyú berendezés esetén a HU magasság a fluidizációs kamrát és a gázszétosztő kamrát elválasztó szétosztó lemez felett lévő fúvóka magassága. A H$sy értéke
XX φφ φ
.- * ♦ Φ Φ Φ Φ χ *
ΦΦΧ* « φ* χ a szilárd anyagok által meghatározott paraméter. A permet természetesen nem képződhet egyetlen fúvókával· de a leírásban alkalmazott „fuvóka kifejezést a berendezés erre a részére alkalmazzuk, amelyből a permetoseppek a szilárd anyaggal velő találkozás előtt végül kláramlanak.
Ha a folyadékot egyedi fúvókéból jövő permetként alkalmazzuk, az érintkezési területet a Hásy magasságban számított permetkupok mindegyikének a wiábnyoma8-ként tekinthetjük. Ha a fluidizácíós kamra teljes területének (Hágy magasságban) benedvesítésére egy szokásos „köd' permetet alkalmazunk, akkor a teljes tömegáramlással a teljes területet határozzuk meg. Megjegyezzük, hogy a permetnek nagyon előnyösen nem kell túlságosan benedvesítení a fíuidizáclós kamra falát azért, hogy a faiakról nagyon kevés folyadék folyjon te vagy egyáltalán ne folyjon le folyadék.
Az FN&.Í kiszámításához szintén szükséges tle értékét a következőképpen kapjuk:
= Us - Urrsf
Az iu „felületi sebesség*-et (superfícial veloclty - U«) egy adott gázbefáplálási sebességnél mérjük a fíuidizáclós kamrában, szilárd anyag jelenléte nélkül. Az Us meghatározását előnyösen Hágy magasságnak megfelelő helyzetben végezzük a fíuidizáclós kamrában.
A minimális fluidízáoíónái mért gázsebesség a minimális fluidrzáíásnáí mért ágy magasságnál <HTOf) mért minimális fluídizáciős sebesség (ü^·). Ezt úgy határozzuk meg, hogy egy fíuidizáclós kamrába (ami nem szükségszerűen a granulálóihoz tartozik) szilárd anyagot adunk, és a gázáramlást kezdetben kikapcsoljuk. Ezután a gázsebességet fokozatosan növeljük a fluidizáoió megindulásig. Ez a minimális fluldizációs sebesség.
Megjegyezzük: hogy a találmány szerinti eljárásban a fluidizáít szilárdanyag-felhőben lévő turbulencia gyakorlatilag olyan nagy, hogy észrevehető „agy” nem alakul ki. Ez azonban nem akadályozza mag, hogy az Ilyen turbulens működés esetéra a nagy gázáramlási sebességekhez meghatározzuk az ágymagasságot (Hágy). Az olyan esetekben, ha észrevehető ágy alakul ki, a HáSy értékét közvetlenül mérhetjük. Minden más esetben (ahol a turbulencia megakadályozza az észrevehető ágy kialakulását) az ágymagasságot a következő hagyományos egyenlettel számítjuk ki:
H rpf X
SfcüboréSt a képletben
Sbtibcfék jelentése a buborékképződés térfogati frakciója, és meghatározását a ftuidizált ágyakra vonatkozó standard leírások szerint végezzük.
Ha nincs észrevehető ágyképződés, nagyon jő Hágy érték megközelítést végezhetünk a következő egyenlettel:
Hágy “ 1,67 X Hmf.
A Dö - Hh - Hágy, azzal a kikötéssel, hogy ha DQ ~ 15 cm vagy ennél kisebb, az A érintkezési felölel meghatározásához a Ds értékét 15 cm-nek vesszük. Ezt azért tesszük igy, mert a tapasztalataink szerint az átlagos áthaladás 15 cm-nél jelentkezik a szilárdanyag-felhő alatt vagy ezen beiül elhelyezett fuvóka esetén.
A szilárdanyag-felhő alatt vagy ezen belül lévő fuvóka nem feltétlenül felfelé vagy lefelé irányítja a permetek hanem minden irányban szórhatja. Az A érintkezési területet a fúvókétól Dö távolságra mérjük. A fúvókét kivesszük a granulátorbói, és ügy helyezg - · — .
zük el, hogy az A nedvesített terület síkja feletti Do magasságnál lefelé irányuljon, függetlenül a folyamatban mutatott szórásiránytól. Az érintkezési terület a fuvőka alatt Oo távolságra lévő síkon a permet által benedvesített terület. Néhány esetben azonban a permet fő része bizonyos területen koncentrálódhat, és így a többi részen félárnyékban a nedvesítés mértéke kisebb. Ilyenkor a félárnyékot nem vesszük figyelembe, ás az A területet úgy tekintjük, amelyre a folyadéktömeg (vagy térfogat, ahogy megfelelőbb; lásd később) 90 %-a esik. Mindenesetre az az előnyős, ha a fúvókéból jövő permetcseppek (legalább az előbb említett 90 % nedves területen) eloszlása lényegében homogén.
Végül aláhúzzuk, hogy a találmány szerinti eljárásban az FNm értéknek a folyamat legalább 30 %-ában legalább ,Ζ-n^k kell ienz nie.
Ennek megfelelően a találmány első célkitűzése olyan granulált mosószertermék előállítására alkalmas eljárás kifejlesztése, amelyben egy gázfluídizáoiós granulálóiban egy fluidízált szemcsés szilárd anyagot egy folyékony kőtőanyagpermetteí éríntksztétünk úgy, hogy a termék szemcsesúrüségét (pP) és a normalizált
De fúvőka-ágy távolságban mért fíuídizáeiós gáz tőbbletsebességét $ (Ue) a permet tőmegfluxushoz (gmföiy) képest úgy állítjuk be, hogy a kővetkező egyenlettel meghatározott FNm fluxszám
Pj5 Ujj
FNm ~ logto-------kritikus értéke a folyamat legalább 30 %-ában legalább 2 legyen.
Megjegyezzük, hegy az FNm értéke nagyon jól megközelíthető, ?
ha a jo meghatározást elhagyjuk, es a tömegáram 's-,. . helyett a térfogatáramot (q^w) használjuk, így •*Í-X> ν *
X * ·Φ »S* píoiy · A azaz q¥fOsyi jelentése folyadék férfogatáram osztva az egységnyi érintkezési területtel (amint azt a fentiekben meghatároztuk). A folyadék térfogatáram a Q^»· folyadék tömegáram és a folyékony kötőanyag pfoíy sűrűségének hányadosa. Ebben az esetben:
Uft
FNm = logÍO-A találmány második célkitűzése a fentieknek megfelelően granulált mosószer előállításéra alkalmas eljárás kifejlesztése, amelyben a gázfluidízációs granulátumban énntkezteijük a fluidizáif szilárd anyagot a folyékony kötőanyag permetteí, hogy az Ue tőbbletsebesség és a qYfsly permet térfogatfluxus hányadosaként az alábbiakban meghatározott FHV fluxus szám
FHV logu-kritikus értéke a folyamat legalább 30%-ában legalább^ legyen.
A gázfluidízációs granulátort az atmoszférikusnál kisebb vagy nagyobb nyomáson egyaránt tipikusan körülbelül lls = 0,1 - 1,2 m/s felületi levegő sebességgel és (-10) vagy (+5) °C-tól 80 °C~ig vagy némely esetben 200 *C-ig terjedő bemenő íevegőhömérséklelen üzemeltetjük. Az ágy belső üzemi hőmérséklete tipikusan szoba» hőmérséklettől 6Ő °C~ig terjed. Az üs értéke előnyösen legalább 0,45 nt/s és még előnyösebben legalább 0,5 m/s. Áz üs előnyösen a 0,8 - 1,2 m/s tartományba esik.
A permet tömegfluxusának értéke előnyösen legalább 0,1 kg/s-m2, még előnyösebben legalább 0,15 kg/s-m2. A permet tömegfluxus értéktartománya előnyösen 0,20-1,5 kg/s-m2.
Szakaszos eljárás esetén az FN értékének (az FN lehet FNW tömeg ~ vagy FNV térfogaffluxus, ahog^ kényelmesebb) a folya» malidé legalább 30 %-ában legalá bbJF-njöc kell lennie.
Folyamatos eljárás esetén az FN értéképek az ágy permeteA zett részének legalább 30 %-ánát legalább/'-nXk kell lennie. Ennek megfelelően az FN nemcsak a granulátorba a folyamat kezdetén betáplált szilárd anyagokra, hanem az egész folyamatba részlegesen betáplált szilárd anyagokra is vonatkozik. A részlegesen betáplált anyagokhoz tartozó FN meghatározásához mintát veszünk (a mintavételt az eljárás szakaszos vagy folyamatos voltától függően időben vagy helyzetben végezzük), és egy külön kamrában meghatározzuk az UmÍ! pp és Hágy értékeket. Ebben az értelemben a „fotyamatM~on csak azt a helyet vagy időt értjük, ahol és amikor a folyadékpermetezés történik, és nem vesszük figyelembe azt a helyet és időt, ahol és amikor nincs permetezés.
Az FN meghatározásához alkalmazott szemcsés szilárd anyag lehet a kezdetben bevezetett egy vagy több nyersanyag. Azonban az eljárás egy részében bevezetett és az FN meghatározásához figyelembe vett szilárd anyagoknak legalább részben granulált anyagoknak kell lenniük. Ezen túlmenően, amint azt a későbbiekben részletesen ismertetjük, még a fluidízáló/permetező eljárás elején bevezetett szemcsés szilárd anyagok is lehetnek legalább részben granulált anyagok.
1 X ΧΜΦΦ Φ Φ ♦
I ί ** · ♦ * ** *
Az FN kritikus értéket a folyamat legalább 30 %-ában, előnyösen legalább 50 vagy 70 %-ában, még inkább legalább 85 %-ában és a legelőnyösebben legalább 95 %-ában fenn kell tartani. Ideális esetben ezt az értéket lényegében az egész folyaméiban fenntartjuk.
kívánt %-os értéktől függetlenül az FN értéke-téTi ylegesen legalább 2,3 még elöny.ő^eb'b én'legalább 2,5, még inkább legalább gTe^'ée^í'teg^fő^öeehhefr'fegeMbtr^·. nagyobb FN értékekhez túl hosszú feldolgozási idő/bosszúság tartez^af, az eljárás tgF gazdaságtalanná válna, annak ellenére, hogy valóban jó terméket kapMnk. A termék minősége szempontjából az FN értékének a lehető legnagyobbnak keli lennie, de gazdasági okokból ez az érték előnyösen legfeljebb 8S még előnyösebben legfeljebb 5 és a legelőnyösebben legfeljebb 4,5
A leírásban alkalmazott „granulált mosószer” kifejezés az eladásra szánt granulált késztermékre, a késztermék előállításához szükséges uíoadagolással alkalmazható granulált komponensekre vagy adalékanyagokra és bármilyen egyéb további komponensekkel vagy adalékanyagokkal alkotott keverékeikre vonatkozik. Ennek megfelelően a találmány szerinti granulált mosószerkészitmény detergens anyagot, pk szintetikus felületaktív anyagot és/vagy szappant tartalmaz vagy nem tartalmaz. A minimális feltétel, hogy legalább egy olyan anyagot kell tartalmaznia, amelyet a granulált mosószerek hagyományosan tartalmaznak. Ilyen anyagok pl. a következők; felületaktív anyagok (ezen belül szappanok), építők, fehérítő vagy fehérítő-rendszer komponensek, enzimek, enzimstabihzátorok vagy enzimstabilizáló rendszer komponensek, szennyeződés újraölepedését gátló szerek, fluoreszcens vagy élénkítő szerek, korróziógátló szerek, parfümök vagy színezékek.
**·♦♦ · ♦* «
A leírásban alkalmazott „por kifejezés olyan anyagokra vonatkozik, amelyek lényegében egyedi anyagszemesékböí vagy ilyen szemcsés anyagok keverékéből állnak, A „granulátum kifejezés aggfomerált porokból álló kis részecskékre vonatkozik. A találmány szerinti eljárással előállított késztermék granulátumból vagy nagy mennyiségű granulátumból áll. Ebhez a termékhez azonban adott esetben utólag további granulált vagy por formájú anyagok is adhatók.
A találmány szerinti kiindulási szilárd anyagok szemcsés anyagok, és ezek lehetnek porítottak és/vagy granuláltak,
A leírásban alkalmazott szilárd kiindulási anyagokra vonatkozó átlagos d3,2 érték csak az olyan szilárd anyagok d3 2 átlagos átmérőjére vonatkozik, amelyeket közvetlenül a gázfluidizácíós granuláló eljárásba táplálunk be. így például - amint azt a későbbiekben ismertetjük - a gázfluidizácíós granulátorba legalább részben egy előkeverőből származó előgranulált szilárd anyagot is betáplálhatunk. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a „kiindulási szilárd anyag” kifejezésen az előkeverőből a gázfiuídizáciős granuláiő eljárásba betáplált összes anyagot értjük, de nem értjük bele az előkeverőbe és/vagy a gázfluidizácíós reaktorba a feldolgozás valamelyik szakaszában közvetlenül vagy utána beadott anyagokat. Nem tartozik például a szilárd kiindulási anyagokhoz a granuláló folyamat után a gázfluidizácíós granulátorba adott rétegező szer vagy folyásjavítő szer sem.
Attól függően, hogy a találmány szerinti eljárást folyamatosan vagy szakaszosan folytatjuk le, a kiindulási szemcsés szilárd anyagot a folyékony kötőanyag szórása alatt bármikor betáplálhatjuk a granulátorba. Az eljárás legegyszerűbb változatában a kiindulási szilárd anyagot vezetjük be először a gázfluidizácíós granulátorba, majd beszórjuk a folyékony kötőanyaggal. Eijárha13 r * ♦:· tünk úgy iss hogy a kiindulás) szemcsés szilárd anyagok egy részét a folyamat kezdetén vezetjük he a gázfluldizácíós berendezésbe, a többi anyagét később, egyszerre vagy többszőrre egy vagy több külön szakaszban vagy folyamatosan tápláljuk be. Ezek az anyagok azonban teljes egészében a „kiindulási szilárd anyag”okhoz tartoznak.
A kiindulási szilárd anyagok d3>2 átmérőjét a hagyományos lézer diffrakciós eljárással határozhatjuk meg (például egy Helos Sympateo berendezéssel).
A kiindulási szilárd anyagok megfelelő szemcseméret-eloszlása olyan, hogy legfeljebb a szemcsék 5 %-ának szemcsemérete nagyobb, mint 200 pm. A szemcsék legalább 30 %~ának szemcsemérete előnyösen kisebb, mint 100 pm, még előnyösebben kisebb, mint 75 pm. A találmány szerint) eljárásban nagyobb méretű kiindulás) szilárd anyagot is alkalmazhatunk (azaz a szemcsék több mint 5 %-ának mérete nagyobb, mint 250 pm, adott esetben kevesebb, mint 30 %-ának mérete kisebb, mint 100 pm vagy 75 pm), azonban ebben az esetben nő az esélye, hogy a késztermékben nem agglomeráiődott kiindulási anyagkristályokat is találunk. Ez költségmegtakarítással jár, és olcsóbb nyersanyagok alkalmazhatók. Mindenesetre a kiindulási szemcsés szilárd anyagok átlagos szemcseméretének 500 pm-nél kisebbnek keli lennie ahhoz, hogy a mosópor térfogatsurösége különösen előnyösen alacsony legyen, Ebben a vonatkozásban a kiindulási szemcsés szilárd anyag átlagos szemcsemérete a d3.2 átlagos szemcseátmérőt jelenti.
A folyékony kötőanyag d3.2 átlagos oseppátmérője az összes kiindulási szilárd anyag 20 pm-töl 200 pm-ig terjedő frakciójának d3>2 átlagos szemcseátmérőjénél legfeljebb 10-szer, előnyösen legfeljebb 5-szőr, még előnyösebben legfeljebb 2-szer nagyobb és a legelőnyösebben azzal azonos; azzal a feltételiéi, hogy ha a ♦ X ♦♦ * * í λ 34 kiindulási szilárd' anyag fegfefjebb' 90 %-ának d^j átlagos szem» cseátmérője kisebb, mint 20 pm, a d3,2 átlagos szemcseátmérőt 20 pm-nek kell venni és ha a kiindulási szilárd anyag több, mint 90 %-ának d3,2 átlagos szemcseátmérője nagyobb, mint 200 pm, a d3<2 átlagos szemcseátmérőt 200 pm-nek kell venni.
Ha a gázfluidizácíős granulátort a gyártó előírása szerint alkalmazzuk, a fű vékát egy adott cseppméret kialakításához ennek megfelelően választjuk ki, a folyadék alkalmazási aránya és az A nedvesített terület nedvesítésének mértéke meghatározottá válik.
A találmány harmadik célkitűzése ennek megfelelően granulált mosószer előállítására alkalmas olyan eljárás, amelyben egy gázfluidlzáoiós reaktorban fiuídizált szemcsés szilárd anyagot folyékony kötőanyag psrmettel érintkeztetünk úgy, hogy legalább a folyamat 30 %~ában fennálljanak a következő paraméterek:
aj az Ue többletsebesség értéke 0,1 - 1,0 m/s, előnyösen 0,3 0,9 m/s és még előnyösebben 0,4 - 0,6 m/s;
b) a folyékony kötőanyag átlagos cseppátmérője 20 pm-íől 200 pm-ig terjed;
ej a folyékony kötőanyag d3,2 átlagos cseppátméroje az őszszes kiindulási szilárd anyag 20-200 pm-es frakciója d3t2 átlagos szemcseátmérőjénél legfeljebb 10-szer, előnyösen legfeljebb 5ször, még előnyösebben legfeljebb 2-szer nagyobb és a legelőnyösebben azzal azonos; azzal a feltétellel, hogy ha a kiindulási szilárd anyag legfeljebb^ 90 %-ának d3i2 átlagos szemcseátmérője kisebb, mint 20 pm, a d3<2 átlagos szemcseátmérőt 20 pm-nek kell venni, és ha a kiindulási szilárd anyag több, mint 90 %-ának d3,2 átlagos szemcse-átmérője nagyobb, mint 200 pm, a d3,z átlagos szemcseátméröt 200 pm-nek kell venni.
A találmány szerinti eljárásban a fenti a)-cj pontokban megadott értékeket a folyamat legalább 30 %-ában, de előnyösen az
FN fentiekben megadott kritikus értékesnek fenntartásához előnyösen alkalmazható %~os értékeken fenn keli tartani. Ezeket a %-os értékeket is az érintkezési idő %-ára (szakaszos eljárásnál) vagy az érintkezési felület %-ára (folyamatos eljárásnál) vonatkoztatva kell érteni.
A d3<2 átlagos cseppátmérő legnagyobb értéke előnyösen 200 pm, például 150 pm, még előnyösebben 120 pm, még inkább 100 pm és legelőnyösebben 80 pm; a d3,2 átlagos cseppátmérő legkisebb értéke pedig 20 pm, még előnyösebben 30 pm és a legelőnyösebben 40 pm. Megjegyezzük, hogy a leírásban megadott előnyös tartományban a legnagyobb d3,2 átlagos cseppátmérő érték nem tartozik a legkisebb d3i2 átlagos cseppátméro értékhez. Például az előnyős tartomány lehet 150-20 pm, 150-30 pm, 150-40 pm, 120-20 pm vagy 120-30 pm.
A d3,2 átlagos cseppáfmérői például a jól Ismert, lézer fázisdoppler anemométerrel vagy lezer-letapogató készülékkel (például Maivem vagy Sympatec gyártmányú berendezéssel) mérhetjük, A gázfluidizáciős granulátort a finom szemcsés anyagok, azaz a nagyon kis szemcseméretű por vagy a részlegesen granulált anyagok visszakeríngetéséhez megfelelően úgy alakítjuk ki, hogy ezek az anyagok a gázfíuídizácíós készülék és/vagy az adott esetben alkalmazott előkeverő bemenetére férjenek vissza. Ezeket a finomszemcsés anyagokat visszavezethetjük a folyamat elejére vagy bármelyik szakaszába, de elsősorban egy, a gázfluidizáciős granulátorban lejátszódó későbbi folyamatba folyásjavító vagy rétegező szerként, amint azt a későbbiekben részletesen ismertetjük.
A találmány további - negyedik - célkitűzése a fentieknek megfelelően granulált mosószerkészítmények előállitására alkalmas olyan eljárás, amelyben a gázfluidizáciős granulátorban egy ♦ φ * φ φ φ φ φ * * φ φφφ ·{ S- «· ΦΦΦ* φφφ Φ £ Q ΦΦΦΦ Φ φφ φ φ χφ fiuidizáit szilárd anyagot folyékony kötőanyag permettel éríntkeztetünk, a granuiálás alatt képződő fínomszemcsés anyagot a granulátorből kivezetjük, és folyásjavító vagy rétegező szerként visszavezetjük a folyamatba.
A finomszemcsés anyagok előnyösen olyan kiülepedett anyagok, amelyek például a gázfluidizációs kamrát elhagyó levegőben vannak jelen. A fínomszemcsés anyagokat előnyösen folyamatos gázfluidizáoíős granuláló eljárásban vezetjük vissza, de ez szakaszos eljárásban is megvalósítható. Az ilyen anyagokat - a visszavezetés előtt ~ adott esetben tárolhatjuk is.
A gázfluidizációs reaktor adott esetben rezgő ágyú is lehet; az ilyen megoldás elsősorban folyamatos üzemmódban alkalmazható.
A rezgő ágy alkalmazása esetén a magasságot a szétosztó lemez felett elhelyezett fuvőkatávolságként határozzuk: meg, a szétosztó lemez nem rezgő állapotában.
A leírásban ismertetett egyenletek különösen a forgó és/vagy mechanikus keverőt nem alkalmazó gázfluidizációs granuláforokhoz alkalmazhatók.
Az egyik előnyős találmány szerinti eljárásban az alkalmazott kötőanyag egy aníonos felületaktív anyag savas prekurzort, és kiindulási szemcsés szilárd anyag pedig egy szervetlen lúgos anyagot tartalmaz.
A savas prekurzor lehet például lineáris alkíl-benzoíszulfonál (LAS), primer alkil-szulfonát (RAS) vagy bármilyen egyéb, aníonos felület aktív anyag savas prekurzora;
Szervetlen lúgos anyagként megfelelően alkalmazhatók az alkálifém-karbonátok és -hidrogén-karbonátok, például a nátriumsók.
* * Φ X ♦ « * X φ φ φφφ φ ΦΦΧΜ * φ φ
Μ ·Χ«X φ φ-Μ φ X Φ*
A semlegesítő szert a savas komponens teljes semlegesítéséhez elegendő mennyiségben alkalmazzuk. Kívánt esetben sztöchiometrikus feletti mennyiségű semlegesítő szert alkalmazunk a teljes semlegesítéshez vagy egyéb funkcióhoz, pl. deiergensépítő funkció ellátásához, ha a semlegesítő szer nátrium-karbonátot tartalmaz.
A folyékony kötőanyag egy vagy több egyéb folyékony anyagot, például folyékony nemionos felületaktív anyagot és/vagy szerves oldószert is tartalmazhat. A savas prekurzor mennyisége a folyadékban lévő egyéb komponensek jelenlététől és a következőkben ismertetésre kerülő egyéb szempontoktól függően általában a lehető legmagasabb. Ennek megfelelően a savas prekurzor mennyisége a folyékony kötőanyag komponens mennyiségére számítva legalább 98 tomeg%, például legalább 95 tömeg%, de lehet legalább 75 iömeg% vagy legalább 50 tömeg% vagy legalább 25 tömeg%. Azonban ez a mennyiség a kötőanyag tömegére számítva akár 5 tömeg% vagy ennél kisebb is lehet; vagy a savas prekurzor kívánt esetben természetesen teljes egészében hiányozhat Is a f ο 1 y é k ο n y kötő a n y ag bői.
Ha a folyékony kötőanyag folyékony nemionos felületaktív anyagot és egy aníonos felületaktív anyag savas prekurzort is tartalmaz, akkor az összes savas prekurzor nemionos felületaktív anyaghoz viszonyított aránya általában 20:1 - 1:20. Azonban ez az arány 15:1 vagy ennél kisebb is lehet. A nemionos anyag is lehet a fő komponens, és ilyenkor ez az arányszám 1:5 vagy ennél nagyobb, 1:10 vagy annál nagyobb vagy 1:15 vagy ennél nagyobb.
Ezek az arányszámok az 5:1 - 1:5 tartományban is változhatnak.
Az aníonos felületaktív anyagot tartalmazó granulált készítmény gyártásban némelykor nem kívánatos az összes aníonos felületaktív anyag savas prekurzor semlegesítéssel való társítása.
♦ ♦ ·»
Némelykor adott esetben alkálíso formában, a folyékony kötőanyagban oldva vagy a szilárd anyagok részeként társítjuk. Ilyen esetekben a só formájában társított anionos felületaktív anyag mennyisége (a gázfluidizációs granulálóiból távozó termékben lévő összes anionos felületaktív anyag tömegére számítva) előnyösen legfeljebb 70 tömeg%, még előnyösebben legfeljebb 50 tömeg% és még inkább legfeljebb 40 tomeg%.
Ha a granulátumhoz szappan társítása kívánatos, ezt ügy érjük el, hogy a készítményhez a folyékony kötőanyagban oldva vagy a szilárd anyagok részeként zsírsavat adunk. A szilárd anyagokhoz ilyenkor szintén egy szervetlen lúgos semlegesítő szert kell adni, hogy a zsírsavakkal reagálva szappant képezzenek.
A folyékony kötőanyag gyakran teljesen vagy lényegében vízmentes, ami azt jelenti, hogy az esetleg jelenlévő víz mennyisége nem lehet több, mint a folyékony kötőanyag 25 tömeg%~a, előnyösen 10 tömeg%. Kívánság esetén azonban a készítményhez számított mennyiségű vizet adhatunk a semlegesítés elősegítésére. A hozzáadott víz mennyisége tipikusan 0,5-2 tomeg%. A hozzáadott vizet a savas prekurzor hozzáadása előtt vagy azzal egyidejűleg társítjuk a készítményhez.
Alkalmazhatunk vizes folyékony kötőanyagot is. Ez különösen olyan haíásjavítő termékek gyártásánál megfelelő, amelyeket a teljesen formázott mosószer termék kialakításához egy következő keverő műveletben egyéb komponensekkel való összekeverésre számnak. Az ilyen hatásjavltó termékek a folyékony kötőanyag komponenseken kívül a mosószerkészítményekben szokásosan alkalmazott egy vagy kis számú egyéb komponenst, például felületaktív anyagot vagy építőt, mint például zeotitot vagy nátrium-tripolifoszfátot tartalmaznak. Azonban a lényegében teljesen formázott termékek gyártásához alkalmazott kötőanyag is lehet vizes közegű. A tipikusan vizes folyékony kötőanyagok közé tartoznak az aikálifém-szilíkát vizes oldatok, vízben oldható akrhsav/metakrilsav polimerek, például Sokaién CPT.
A találmány szerinti eljárás egy tökéletesített változatában a kiindulási szemcsés szilárd anyagot, pl, egy kis. mérsékelt vagy nagy nyírósebességű keverőben (azaz elökeveröben) a folyékony kötőanyag első részével éríntkeztetjük, és keverjük össze, és így egy részlegesen granulált anyagot állítunk elő. Ez utóbbi anyagra rászórjuk a folyékony kötőanyag második részét a gázfluídizációs granulátorban, és így a granulált mosószert kapjuk.
Az ilyen kétlépcsős granuláló eljárásban előnyösen, de nem szükségszerűen úgy járunk el, hogy az összes folyékony kötőanyagot csak a részlegesen granuláló elökeveröben és a fluidizációs lépésben adjuk a folyamatba. Úgy Is eljárhatunk, hogy valamennyi folyékony kötőanyagot a részleges granuláló előkeverő és/vagy fluidizáló folyamat alatt vagy előtt alkalmazunk. A folyékony kötőanyag mennyiségét is változtathatjuk az első ás a második lépésekben.
Az elökeveröben lefolytatott granulálás (azaz részleges granulálás) mértéke és a gázfluídizációs granulátorban lefolytatott granulálás mértéke a késztermék kívánt sűrűségének függvénye. A két lépcsőben alkalmazott folyékony kötőanyag mennyiségét előnyösen a következőknek megfelelően változtathatjuk:
i) ha kisebb porsűrűségű, azaz 350-650 g/í sűrűségű termék e I ő állítása k í v á n a to s:
a) az előkeveröbe előnyösen betápláljuk az összes folyékony kötőanyag 5-75 tömeg%-át;
b) a gázfluídizációs granulálóiba előnyösen betápláljuk az összes folyékony kötőanyag megmaradt 95-25 tőmeg%át;
'9* * ♦♦:♦·> »«*$ 9* 9 9 * 9 * * » 9 » ·»' * ♦ »99 «4«« 9 9 9 χ.
«999 9 *9 9 «»*
A
η) ha nagyobb porsűrűségű, azaz 55M3Ö0 g/1 sűrűségű termek eíőáII ítása kívánatos:
a) az eiőkeverőbe előnyösen betápláljuk az összes folyékony kötőanyag 75-95 tömeg%-át;
b) a gázfiuidlzációs reaktorba előnyösen betápláljuk az összes folyékony kötőanyag megmaradt 25-5 tomeg%~át
Ha a részleges granulálási először egy elokeverőben végezzük, erre a megfelelően alkalmazható keverő a nagy nyírósebességű Lodige CB kereskedelmi nevű berendezés vagy a Lodige® KM kereskedelmi nevű készülék. Megfelelően alkalmazhatók még a Drais Werke GmbH, Németország, gyártmányú.
Drais® TI60 kereskedelmi nevű készülékek: a belső szaggató késsel felszerelt Littleford keverő és a forgőtengelyen számos késsel felszerelt turbina-típusú malom keverő. A kis és nagy nyírősebességű keverős granulátor egymástól függetlenül keverést és/vagy vágást is végez. Ilyen típusú kis és nagy nyírósebességű keverő granulátorok például a Fükae FS-G sorozatú készülékek; Dierks & Sohne, Németország, gyártmányú Díosna® V sorozatú készülékek; és a T. K. Fielder Ltd., Anglia, gyártmányú Pharma Mátrix® kereskedelmi nevű készülékek. A találmány céljaira feltehetően jól alkalmazhatók még a Fuji Sangyo Co., Japán gyártmányú Fuji® VG-C sorozatú készülékek; a Zanchetta & Co. srl, Olaszország, gyártmányú, Roto kereskedelmi nevű készülékek; és a Schugi® Felxomíx granulátorok.
Az elögranulálő szakaszban megfelelően alkalmazható további keverők még a Lodige FM kereskedelmi nevű készülékek (ekevas keverők) és a Marton Maehíne Co. Ltd., Skócia, gyártmányú szakaszos keverők.
A folyamatba bármelyik megfelelő szakaszban adott esetben „rétegező szer'-t vegy Jolyásjavitó szert-t is adhatunk. Ennek hatására például a tömörülés és/vagy darabosodás megelőzésével javul a termék granuláihatősága. Az Ilyen anyagokat a granulált termék tömegére számítva 0,1-15 tömeg%, előnyösen 0,5-5 tómeg% mennyiségben alkalmazzuk.
A réfegező/folyásjavftő szer a visszakeringetett finomszemcsés anyag is lehet, a fentiekben ismertetetteknek megfelelően.
A megfelelően alkalmazható régegezó/folyásjavító szerek közé tartoznak pl. a következő anyagok: kristályos vagy amorf alkáSifém-szilikátok, alumínlum-szíiíkátok, pl. zeolitok, Dicamol, kalcit, díatomaföld, szílícium-dioxld, mint pl. kicsapatott szilícium-dioxid, kioridok, mint pl. nátrium-klorid. szulfátok, mint pl. magnézium-szulfát, karbonátok, mint pl. kalcium-karbonát és foszfátok, mint pl. nátrlum-tripolifoszfát vagy kívánság szerint ezek elegyek
Az adott esetben társított komponenseket a folyamat bármelyik megfelelő szakaszában a folyékony kötőanyaghoz vagy a szilárd semlegesítő szerhez adhatjuk. A szilárd komponenseket utólag is hozzáadhatjuk a granulált termékhez.
Az adott esetben egy semlegesítő lépésben előállított anionos felületaktív anyagon kívül további anionos felületaktív anyagokat vagy a fentiekben ismertetetteknek megfelelően kationos, kettős ionos, amfoter vagy fél-poláris felületaktív anyagokat is társíthatunk vagy ezek elegyeit is alkalmazhatjuk. A megfelelően alkalmazható felületaktív anyagok általános ismertetését a következő irodalmi helyen találjuk: Schwartz and Perry: „Surface aetive agents and detergents” I. kötet. Amint azt a fentiekben ismertettük, kívánt esetben alkalmazhatunk például átlagosan 10-18 szénatomos, telített vagy telítetlen zsírsav-szappanokat is.
A kész granulált mosószerben lévő felületaktív anyag mennyisége, ha alkalmazzuk, a kész, granulált mosószer tömegére számítva 5-40 tömeg%, előnyösen 10-30 tÖmeg%.
A mosószerkészítmény gyakran tartalmaz defergensépitőt is. Az építő társítását a szilárd anyagok betáplálásával együtt és/vagy kívánt esetben ezt követően végezzük. Áz építő semlegesítő szert - például nátrium-karbonátotis tartalmazhat; ebben az esetben ez az anyag megfelelő mennyiségben alkalmazva mindkét funkciót ellátja.
A granulált termékben lévő detergensépltő összes mennyisége a termék tömegére számítva 5-95 tőmeg%, például 10-80 tömeg%, előnyösen 15-65 tömeg% és még előnyösebben 15-50 tőmeg%.
A szervetlen építő, például nátrium-karbonát, kívánt esetben a kalcium-karbonát kristályosító magjaként is szolgálhat, amint azt a GB-A-1 437 950 számú szabadalmi iratban ismertetik. A nátrium-karbonátot, ha alkalmazzuk, olyan mennyiségben társítjuk, hogy ha a folyamat későbbi szakaszában anionos felületaktív anyagot is adunk a készítményhez, az anionos felületaktív anyag semlegesítésére is elegendő legyen.
A további, megfelelően alkalmazható építők közé tartoznak például a kristályos vagy amorf sziíikátok. pl. a GB-A-1 473 201 számú szabadalmi iratban ismertetett zeolitok; a GB-A-1 473 202 számú szabadalmi iratban ismertetett amorf alumíníum-szilikátok; a GB 1 470 250 számú szabadalmi iratban ismertetett vegyes kristályos/amort alumínium-sziiíkátok; és az EP-B-164 514 számú szabadalmi iratban ismertetett réteges sziíikátok. Alkalmazhatók a szervetlen foszfát-építők, például nátríum-ortofoszfát, pirofoszfát és tripolífoszfát is. de ezek környezetvédelmi szempontból nem előnyösek.
A rétegező szerként és/vagy a szemcsés anyagokhoz adott anyagként alkalmazott alumínium-szílikátok megfelelő mennyisége összesen 10-60 tömeg% és előnyösen 15-50 tomeg%. A legtöbb kereskedelmi szemcsés mosószerben alkalmazott zeolit a zeolit A.
»·* A * φ «Γ ♦ * * ν V .»♦;»
X Φ · Α
Φ' - **·*
Alkalmazhatunk azonban előnyösen zeolit P-t is (zeolit MAP), amelynek Ismertetését megtaláljuk az EP-A-384 Ö7Q számú szabadalmi iratban. A P-típusú alkálifém-alumínium-szílikátok közül a zeolit MAP olyan anyag, amelyben a szUícium:alumíníum arány legfeljebb 1,33, előnyösen legfeljebb 1,15 és a legelőnyösebben legfeljebb 1,07.
Az alkalmazható szerves építők közé tartoznak például a következő anyagok: poiíkarboxilát polimerek, például poliaknlátok akrilsav/maieinsav kopolimerek és aknísav-foszfináfok; monomer polikarboxilátok, például cifrátok, glukonátok, oxi-díszukcinátok, glicerin-mono-, -dl- és -tríszukcinátok, karboxi-metil-oxi-szukcinátok, karboxi-metil-oxí-malonátok, dipikolinátok, bídroxi-etií-imino-díacefáfok, alkil- és afkenll-malonátok és szukcináfok; és szultánéit zsírsavsók. Különösen előnyösek a maleínsav, akrilsav és vinil-acetát kopolimerek, mert ezek biológiailag lebonthatok, és ezért kőrnyezetvédelmileg előnyösek.
Különösen előnyösen alkalmazható szerves építők a cifrátok, amelyek megfelelően alkalmazott mennyisége 5-30 tömeg%, előnyösen 10-25 tömegéé, az akrílsav polimerek, még inkább az akrilsav/mefakrílsav kopolimerek, amelyek megfelelően alkalmazott mennyisége 0,5-15 tömeglé, előnyösen 1-10 tömegéé. A cifrátokat egyéb célra kisebb (például 0,1-5 tömeg%) mennyiségben is alkalmazhatjuk. Az építőket előnyösen alkálifém-só, elsősorban n á t rlum-sófo r m á b an a I k a I m a zz u k.
A megfelelően alkalmazható építőrendszerek a következő felépítésűek is lehetnek: kristályos rétegezett szilikát, például a Hoeohst gyártmányú SKS-δ kereskedelmi nevű termék, zeolit, például zeolit A és adott esetben egy alkálifém-cifrát
A találmány szerinti eljárással előállított granulált készítmények egy szemcsés töltőanyagot (vagy a mosóeljárásban szerepet nem játszó bármilyen egyéb komponenst) is tartalmazhatnak, ilyen anyagok például a szervetlen sók, mint pl. nátrium-szulfát vagy -klorld. A töltőanyag mennyisége a granulált termék tömegére számítva 5-70 fömeg%,
A találmány tárgyát képezik a találmány szerinti eljárással előállított egyéb granulált mosószer termékek (utóadágolás vagy egyéb, hasonló művelet nélkül előállított termékek) is. Az ilyen termékek térfogatsűrűsége a folyamat pontos beállításával változtatható. Ha a folyamatban a részleges granuláláshoz nem alkalmazunk eiőkeverést, a késztermék térfogatsürűsége várhatóan 350-750 g/1. Ha eiőkeverést alkalmazunk a kész termék térfogatsűrűsége, a fentiekben ismertetetteknek megfelelően 350-650 g/l vagy 550-1300 g/l az adott esetben alkalmazott I) vagy ii) lépéseknek megfelelően. A találmány szerinti eljárással előállított granulált mosószer termékeket szemcseméret-tartömányukkaí is jellemezhetjük. Előnyösen legfeljebb 10 tőmeg%, előnyösen legfeljebb 5 tő meg % granulált termék sze mese mérete nagyobb, mint
1,4 mm. Az Is előnyős, ha a granulátum szemcsék legfeljebb 20 tömeg%-a nagyobb, mint 1 mm. A granulátum egyéb granulátumokhoz viszonyított szemcseméretének meghatározására higanyos poroziméteres eljárást alkalmazunk. Ezzel az eljárással az egyedi, nem aggiomeráiódott szemcsék porozitásának meghatározása nem megbízható, a granulátum méretjellemzésére azonban ideális eljárás.
A találmány szerinti eljárással előállított teljesen formázott mosószer tartalmazhat tisztító hatású felületaktív anyagot, építőt, és adott esetben egy vagy több folyásjevítőt, töltőanyagot, kis mennyiségben alkalmazott egyéb adalékanyagokat, például színezéket, parfümöt, fluoreszcens anyagot, fehérítőket és enzimeket.
A kővetkező példákat a találmány részletesebb ismertetésére mutatjuk be.
Példák
A következő összetételű készítményt állítjuk elő:
Komponens
Nátríum-LA 8
Nátrium-karbonát
STPP
Mennyiség (tőmeg%) 24
Zeoiit 4A 10
Víz 2
Az 1-4. példák szerinti készítmények előállítása során egy SprsyíngSystem SUE26 fúvókéi alkalmazunk 5 bar porlasztó nyomáson, az 5, példában ugyanezt a fúvókét 2,5 bar porlasztó nyomáson alkalmazzuk. A fenti készítményeket úgy állítjuk elő, hogy a folyadékok szilárd anyagokhoz viszonyított adagolási sebességét 0,50 és 1,60 kg/pero és a fIuIdizáoiós sebességet 0,0 - 1,1 m/s értékhatárok között változtatjuk.
A 6-8. példák szerinti készítmények előállítása során Spraying Systems VAU SUV 152 fúvókét alkalmazunk, és a folyadékok szilárd anyagokhoz viszonyított adagolási sebességét 2,0 kg/perc értékre állítjuk be. Az elosztó lemez feletti fúvókamagasságot a fenti működési körülmények mellett, 0,50-0,80 értékhatárok között változtatjuk.
A működési körülményeket és a terméktulajdonságokat a következő táblázatban foglaljuk össze. Az FNm számot a fentiekben ismertetettek szerint számoljuk.
♦ φ X * *♦ «
26 * * * ·» ♦ ·♦ ♦ » » *Χ*Φ * ♦ * « «* « ».»*
(Példák i 1 | 2 3 4 I
i i [Fuvóka magasság j[cm] | 47 I 47 | 47 I 47 | 4
Folyadék tömegárama |[kg/psrc'5] I 0,50 ! 1,00
1.1
1,60( 0,81 U I 0,9
Levegöáramlás A folyamat végén:
...... ..?------ Ágymagasság |{cm] 34 | 34 34 34 I 34
! Fuvóka távolság ijcmj 15 | 15 15 15 15
N ed v e s Π e 111 e r ül eí| [ cm2 J Umf Kms'1! 329 |329 0,07 | 0,09 329 0,18 329 329 0,17] 0,18:
p (rész) j[kgm'3} 788 795 848 873 |S87
FN | 3,49 | 3,20 3,09 3,θθ| 3,19
Termékminőség:
Térfogatsűrűség ][g/lj 461 J477 1509 |524 |532
RRd* | 522 1599 793 |808 |818
Durva frakció j [tömegül (>1400) I 0,2 [ 0,5 9,6 Ι 13,7 7,4
♦ »χ» φ »« * φ
Példák j I 6 7 I θ
Fuvóka magasság ([cm] l 50 70 | 80
Folyadék tömeg- ί I
árama {(kg/perc^j 2,00 2,00
Lsvegoáramlás |(ms'!] I 0,8 0,8 I 0,8 i
A folyamat végén;
Agymagasság í(cm] I 52 52 52
Fuvóka távolság i[cm| j 15 18 28
Nedvesített ferütetj(cm2] (407 586 1420
ί 4 Umf j[ms’ ] | 0,22 0,12 | 0,07
p (rész) ((kgm ] 1013 907 (833
FN | I 2,86 3,04 | 3,41
Termékminőség;
tsűruség
500
865
644
513
Durva frakció
28,6 11,5
2,1
L· * a Rosin Rammler eloszlás n értékét úgy számoljuk, hogy a szemcseméret-eloszíást ©gy n-ed fokú eloszláshoz illesztjük a következő egyenlet szerint: z
Ιahol a képletben
R egy bizonyos szemcseméret feletti por kumulatív %-os értéke; Dr átlagos granulátum méret (amely megfelel az RRd értéknek);
**♦> *νΧ* η a szemcseméret-eloszlás mértéke és a D, és az π egy mért szemcseméret-eloszláshoz tartozik.
A magas n érték keskeny szemcseméret-etoszlást; az alacsony π érték pedig széles szemcseméret-eloszlást jelent.
φ φφ φφ κ *

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás granulált mosószer termék előállítására, amelyben egy gázfluidizációs granulálóiban egy fluldizált szemcsés szilárd anyagot egy folyékony kötőanyagpermettel ér intkezf etünk, azzal ?A jí&ítió·» jellemezve) a termék szsmosesőrűségéf (pp) és a normailzált Ös füvóka-ágy távolságban mért fluidlzációs gáz többletsebességét (U0) a permet tömegfluxushoz (q^A-y) képest úgy állítjuk be, hogy es kővetkező egyenlettel meghatározott FNm flu>Bzam
    Pp Us>
    FNm - lcg<Q-----------------------X
    Pmfeiy
    O kritikus értéke a folyamat legalább 30 %-ában legalább.,/legyen.
    egy gázfluidizációs granuiátorban egy fluidizált szemcsés.,sZ'1lárd anyagot egy folyékony kötőanyagpermettel érintk eztgédnk, azzal jellemezve, hogy a qyíoíy térfogatfluxushoz képeef'a ííuidizációs gáz üs föbbletsebességéf ügy állítjuk be,.,Mégy a következő egyenlettel meghatározott FNV fluxyeö'zám üa
    FN™ χ-logu? ---q»á'fojy |fd4bltüe--értéke'a'fotyamM4egaiaW'3ö'%^ában''d'egefa'bb'''2''iag’yen. ptX Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a
    R permet qmfoSy tőmegfluxusának értéke legalább 0,1, előnyösen legalább 0,15 és a legelőnyösebben 0,20 - 1,5 kg/(s m2).
    φφ* »><ίϊ φφφ * > ♦ φ * * * ίφ
    X. 4fenti jgénypont^k-^ármeiytW.szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a levegő Lfs felületi sebessége legalább 0,45, előnyösen legalább 0,5 és a legelőnyösebben 0,8 - 1,2 m/s, , , -a í-^.
    A A A fenb-igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kivitelezést szakaszosan végezzük, és az FN kritikus értékét az érintkezési időlegalább 30 %-ában fenntartjuk.
    í'-k ,
    S.,A igénypontokVszennti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kivitelezést folyamatosan végezzük, és az FN kritikus értékét az érintkezési terület legalább 30 %-ában fenntartjuk.
    A#. AjíenfRigénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jelle-,..
    mezve, hogy az FN kritikus értéket a folyamat legalább 50AaawZO Ue* %-ában,VélönyöseX legalább 75 %-aban,-mégfelőnyösebben legalább 85 %-ában, a legelőnyösebben legalább SÖ %-ában és még inkább legalább 05 %-ában fenntartjuk.
    χί,··· _______.-—· mezve, hogy az FN kritikus értéke legafáhb-SAr előny ősén legalább 2,5, még e£g,nyé-eebbéh legalább 2,6 és a legelőnyösebben
    AA Ajfe-ntrigénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az FN kritikus értéke legfeljebb 6, előnyösen legfeljobb 5 és a legelőnyösebben legfeljebb 4,5.
    A A'f;
    AjA Afen-tk Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyékony kötőanyag d3>2 átlagos cseppátmérője az összes kiindulási szilárd anyag 20 pm-től 200 um-lg terjedő frakciójának d3,2 átlagos szemcseátmérőjénél legfeljebb TÖ-szer, előnyösen legfeljebb 5~ször, még előnyösebben legfeljebb 2-szer nagyobb és a legelőnyösebben azzatazonos; azzal a feltétellel, hogy ha a kiindulási szilárd anyag legfeljebb 90 %~ának d3,2 átlagos szemcseátmérője kisebb, mint 20 pm, a d3>2 átlagos szemcseátmérőt 20 gm-nek kell venni, és ha a kiindulási szilárd anyag , ' ♦ ♦ * * 31 * ;· ’ :
    több, mint 90 %-ának d32 átlagos szemcseátmérője nagyobb, mint 200 pm, a d3>2 átlagos szemoseátmérőt 200 pm-nek kell venni.
    SvjX ÁSfe-ntí igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a d3<2 átlagos cseppátmérő legkisebb érteke 20 pm, előnyösen 30 pm és a legelőnyösebben 40 pm. ψ V- 9
    4Ö·, >2ί Fhfenéi igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jel· pm pm és a legelőnyösebben 80 pm.
    egy gázfluidizációs reaktorban fiuidizáii szemcsés szilárd anygeföt folyékony kötőanyag permettel érintkeztetünk, azzal jeílemg/ve, hogy legalább a folyamat 30 %-ában fennálljanak a következő paraméterek:
    a) az U« többletsebesség értéke 0,1 - 1,0 m/sy előnyösen 0,3 0,9 m/s és még előnyösebben 0,4 - 0,6 m/s; /
    b) a folyékony kötőanyag átlagos csepjzátmérője 20 pm-tol 200 pm-ig terjed;
    c) a folyékony kötőanyag d3.2 átl,ágos cseppáimérője az őszszes kiindulási szilárd anyag 20-^00 pm-es frakciója d3.2 átlagos / szemcseátmérőjénéf legfeljebj/10-szer, előnyösen legfeljebb 5szőr, még előnyösebben legfeljebb 2-szer nagyobb és a legelőnyösebben azzal azonos; azzal a feltételiéi, hogy há a kiindulási szilárd anyag legfeljebb 90 %-ának d3;2 átlagos szemcseátméröje kisebb, mint 20 pfn, a dSf2 átlagos szemcseátmérőt 20 pm-nek kell venni, és ha ^kiindulási szilárd anyag több, mint 90 %-ának d3,2 átlagos spémcseáimérője nagyobb, mint 200 pm, a d3;2 átlagos szemcpéátméröt 200 pm-nek kell venni.
    /14. A 13. igénypont szerinti eljárás, amelyben az a), b) és 0} t-4ega4áöb''őO-'VagyW4kKáöarrreiőnyöserr «« A X inkább legalább 85 %-áb^.^J«t®^ny'ó's’ebben legalább 90 %:aten W^eősorbao legafaW96% aben fenntartok.
    44>ΚΓ AXeah Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, ezzel jellemezve, hogy a folyékony kötőanyag egy anionos felületaktív anyag savas prekurzort és a szemcsés szilárd anyag pedig egy szervetlen lúgos anyagot tartalmaz.
    Á fenik igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyékony kötőanyag első részét egy előkeverőben összekeverjük a szemcsés szilárd anyaggal, és az így kapott részlegesen granulált szilárd anyagra* a gázfíuidizációs granulátorban rászórjuk a folyékony kötőanyag második részét a granulálás befejezése céljából.
    43t>^ A >6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy amennyiben 350-650 g/1 sűrűségű terméket állítunk elő, akkor
    a) az előkeverőbe betápláljuk az összes folyékony kötőanyag 5-75 tömeg%~át;
    b) a gézfluidízációs granulátorba betápláljuk az összes folyékony kötőanyag megmaradt 95-25 tomeg%-át o <z,.
    4¾.>6”, A jUT Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy amennyiben 550-1300 g/l sűrűségű terméket állítunk elő, akkor
    a) az előkeverőbe betápláljuk az összes folyékony kötőanyag 75-95 tömeg%~át;
    b) a gázfluídizáoiós reaktorba betápláljuk az összes folyékony kötőanyag megmaradt 25-5 tömeg%~áf,
HU0003032A 1997-06-16 1998-06-12 Production of detergent granulates HU227445B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9712580.1A GB9712580D0 (en) 1997-06-16 1997-06-16 Production of detergent granulates
PCT/EP1998/003667 WO1998058046A1 (en) 1997-06-16 1998-06-12 Production of detergent granulates

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0003032A2 HUP0003032A2 (hu) 2001-01-29
HUP0003032A3 HUP0003032A3 (en) 2003-02-28
HU227445B1 true HU227445B1 (en) 2011-06-28

Family

ID=10814301

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0003032A HU227445B1 (en) 1997-06-16 1998-06-12 Production of detergent granulates

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6056905A (hu)
EP (1) EP0993505B1 (hu)
CN (1) CN1183239C (hu)
AR (1) AR013091A1 (hu)
AU (1) AU743403B2 (hu)
BR (1) BR9810161A (hu)
CA (1) CA2294997A1 (hu)
DE (1) DE69827005T2 (hu)
EA (1) EA002208B1 (hu)
ES (1) ES2229522T3 (hu)
GB (1) GB9712580D0 (hu)
HU (1) HU227445B1 (hu)
ID (1) ID24909A (hu)
IN (1) IN190317B (hu)
PL (1) PL189540B1 (hu)
TR (1) TR200000304T2 (hu)
TW (1) TW503260B (hu)
WO (1) WO1998058046A1 (hu)
ZA (1) ZA985191B (hu)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9526097D0 (en) * 1995-12-20 1996-02-21 Unilever Plc Process
GB9712580D0 (en) * 1997-06-16 1997-08-20 Unilever Plc Production of detergent granulates
GB9712583D0 (en) 1997-06-16 1997-08-20 Unilever Plc Production of detergent granulates
GB9713748D0 (en) * 1997-06-27 1997-09-03 Unilever Plc Production of detergent granulates
JP2002507629A (ja) 1997-07-14 2002-03-12 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 粒子サイズによって塊状化を制御することによる低密度の洗剤組成物の作製方法
ATE371011T1 (de) 1997-07-14 2007-09-15 Procter & Gamble Verfahren zur herstellung eines waschmittels mit niedriger schüttdichte durch kontrollierte agglomeration in einem wirbelschichttrockner
WO1999003965A1 (en) 1997-07-15 1999-01-28 The Procter & Gamble Company Process for making high-active detergent agglomerates by multi-stage surfactant paste injection
US6440342B1 (en) 1998-07-08 2002-08-27 The Procter & Gamble Company Process for making a low density detergent composition by controlling nozzle height in a fluid bed dryer
ES2184523T3 (es) 1998-10-26 2003-04-01 Procter & Gamble Procedimientos para obtener una composicion detergente granular que tiene un aspecto y solubilidad mejoradas.
GB9913542D0 (en) * 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Process for preparing granular detergent compositions
GB9913546D0 (en) 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Granular detergent component containing zeolite map and laundry detergent compositions containing it
US6790821B1 (en) 1999-06-21 2004-09-14 The Procter & Gamble Company Process for coating detergent granules in a fluidized bed
MXPA02000031A (es) * 1999-06-21 2002-07-02 Procter & Gamble Procedimiento para recubrir granulos detergentes en un lecho fluidizado.
US6894018B1 (en) * 1999-06-21 2005-05-17 The Procter & Gamble Company Process for making granular detergent in a fluidized bed granulator having recycling of improperly sized particles
GB9927653D0 (en) 1999-11-22 2000-01-19 Unilever Plc Process for preparing granular detergent compositions
DE19957036A1 (de) * 1999-11-26 2001-05-31 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung teilchenförmiger Wasch- oder Reinigungsmittel
GB0009029D0 (en) 2000-04-12 2000-05-31 Unilever Plc Laundry wash compositions
GB0009877D0 (en) * 2000-04-20 2000-06-07 Unilever Plc Granular detergent component and process for its preparation
GB0023487D0 (en) 2000-09-25 2000-11-08 Unilever Plc Production of anionic surfactant granules by in situ neutralisation
GB0023489D0 (en) 2000-09-25 2000-11-08 Unilever Plc Production of anionic surfactant granules by in situ neutralisation
GB0023488D0 (en) 2000-09-25 2000-11-08 Unilever Plc Production of anionic surfactant granules by in situ neutralisation
GB0125653D0 (en) 2001-10-25 2001-12-19 Unilever Plc Process for the production of detergent granules
MXPA04003892A (es) 2001-10-25 2004-07-08 Unilever Nv Proceso para produccion de granulos de detergente.
US7198653B2 (en) 2003-07-31 2007-04-03 Delavau Llc Calcium carbonate granulation
US9138414B1 (en) 2006-09-15 2015-09-22 Delavau Llc Calcium supplement having enhanced absorption
EP2123742A1 (en) 2008-05-14 2009-11-25 The Procter and Gamble Company A solid laundry detergent composition comprising light density silicate salt
WO2010122051A1 (en) 2009-04-24 2010-10-28 Unilever Plc High active detergent particles
EP2243822A1 (en) 2009-04-24 2010-10-27 Unilever PLC Detergent powder with high active detergent particles
AU2010240944B2 (en) 2009-04-24 2013-01-10 Unilever Plc Manufacture of high active detergent particles
ES2655979T3 (es) 2010-10-14 2018-02-22 Unilever N.V. Composición detergente en forma de partículas, empacada concentrada
EP2441823A1 (en) 2010-10-14 2012-04-18 Unilever Plc, A Company Registered In England And Wales under company no. 41424 of Unilever House Particulate detergent compositions comprising surfactant, carbonate, and hydroxamate
WO2012049055A1 (en) 2010-10-14 2012-04-19 Unilever Plc Transparent packaging of detergent compositions
WO2012049034A1 (en) 2010-10-14 2012-04-19 Unilever Plc Packaging and dispensing of detergent compositions
EP2627748B1 (en) 2010-10-14 2014-12-03 Unilever PLC Particulate detergent compositions comprising fluorescer
US8883702B2 (en) 2010-10-14 2014-11-11 Conopco, Inc. Packaged particulate detergent composition
WO2012049032A1 (en) 2010-10-14 2012-04-19 Unilever Plc Refill and refillable packages of concentrated particulate detergent compositions
WO2012048955A1 (en) 2010-10-14 2012-04-19 Unilever Plc Packaging and dispensing of detergent compositions
US20130269119A1 (en) 2010-10-14 2013-10-17 Judith Maria Bonsall Packaged particulate detergent composition
WO2012049053A1 (en) 2010-10-14 2012-04-19 Unilever Plc Package comprising a laundry composition, dispenser for said package and method for washing using said dispenser and said package
EP2639291A1 (en) 2012-03-13 2013-09-18 Unilever PLC Packaged particulate detergent composition
WO2018234003A1 (en) 2017-06-21 2018-12-27 Unilever Plc PACKAGING AND DISTRIBUTION OF DETERGENT COMPOSITIONS

Family Cites Families (52)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE255833C (hu) *
DE140987C (hu) * 1903-05-16
GB707994A (en) * 1950-02-13 1954-04-28 Ruhrchemie Ag Process for the neutralization of sulphonic acids
GB748780A (en) * 1952-05-30 1956-05-09 Bataafsche Petroleum Process for coating finely divided solid materials
BE597383A (hu) * 1959-11-24
AU413469B2 (en) * 1966-03-09 1971-05-24 Knapsack Ag Process forthe manufacture of detergent compositions
GB1341557A (hu) * 1970-06-02 1973-12-25
GB1437950A (en) * 1972-08-22 1976-06-03 Unilever Ltd Detergent compositions
AT330930B (de) * 1973-04-13 1976-07-26 Henkel & Cie Gmbh Verfahren zur herstellung von festen, schuttfahigen wasch- oder reinigungsmitteln mit einem gehalt an calcium bindenden substanzen
DE2433485A1 (de) * 1973-07-16 1975-02-06 Procter & Gamble Zur verwendung in waschmitteln geeignete aluminosilikat-ionenaustauscher
US4153625A (en) * 1976-07-01 1979-05-08 Barton Brandon H Neutralization process
GB1581761A (en) * 1977-06-09 1980-12-17 Azote Sa Cie Neerlandaise Urea granulation
DD140987B1 (de) * 1979-01-05 1982-06-30 Manfred Mittelstrass Kontinuierliches herstellungsverfahren granulierter wasch-und reinigungsmittel in wirbelschichtapparaten
NL8302999A (nl) * 1983-08-27 1985-03-18 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor het bereiden van granules.
NL8303000A (nl) * 1983-08-27 1985-03-18 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor het bereiden van granules.
DE3413571A1 (de) * 1984-04-11 1985-10-24 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verwendung von kristallinen schichtfoermigen natriumsilikaten zur wasserenthaertung und verfahren zur wasserenthaertung
US4734224A (en) * 1986-09-15 1988-03-29 The Dial Corporation Dry neutralization process for detergent slurries
JP2566146B2 (ja) * 1987-08-20 1996-12-25 株式会社大川原製作所 連続式流動層造粒装置
GB2209172A (en) * 1987-08-28 1989-05-04 Unilever Plc Preparation of solid particulate components for detergents
US4919847A (en) * 1988-06-03 1990-04-24 Colgate Palmolive Co. Process for manufacturing particulate detergent composition directly from in situ produced anionic detergent salt
GB8818613D0 (en) * 1988-08-05 1988-09-07 Paterson Zochonis Uk Ltd Detergents
US4845275A (en) * 1988-09-26 1989-07-04 Amoco Corporation Trimellitic acid process
CA2001927C (en) * 1988-11-03 1999-12-21 Graham Thomas Brown Aluminosilicates and detergent compositions
GB8907187D0 (en) * 1989-03-30 1989-05-10 Unilever Plc Detergent compositions and process for preparing them
GB8922018D0 (en) * 1989-09-29 1989-11-15 Unilever Plc Detergent compositions and process for preparing them
WO1993004154A1 (de) * 1991-08-20 1993-03-04 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Verfahren zur herstellung carbonathaltiger granulate
DE4127323A1 (de) * 1991-08-20 1993-02-25 Henkel Kgaa Verfahren zur herstellung von tensidgranulaten
EP0555622B1 (en) * 1992-02-14 1997-07-09 The Procter & Gamble Company Process for making detergent granules by neutralisation of sulphonic acids
DE4209435A1 (de) * 1992-03-24 1993-09-30 Henkel Kgaa Granulares, nichtionische Tenside enthaltendes, phosphatfreies Additiv für Wasch- und Reinigungsmittel
DE4216629A1 (de) * 1992-05-20 1993-11-25 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung aniontensidhaltiger Wasch- und Reinigungsmittel
GEP19981292B (en) * 1992-08-07 1998-05-01 Hydro Agri Sluiskil Bv Process for the Production of Urea Granules
DE4232874A1 (de) * 1992-09-30 1994-03-31 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung von Tensidgranulaten
DE4304015A1 (de) * 1993-02-11 1994-08-18 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung von Granulaten
DE4304062A1 (de) * 1993-02-11 1994-08-18 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung von Tensidgranulaten
US5739097A (en) * 1993-02-11 1998-04-14 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Process for the production of surfactant granules
EP0695343B1 (en) * 1993-04-19 1997-05-14 Akzo Nobel N.V. Fluidized bed coated amidoperoxyacid bleach composition
USH1604H (en) * 1993-06-25 1996-11-05 Welch; Robert G. Process for continuous production of high density detergent agglomerates in a single mixer/densifier
DE4408360A1 (de) * 1994-03-14 1995-09-21 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung schmutzlösender Granulate
WO1996003485A1 (en) * 1994-07-21 1996-02-08 The Procter & Gamble Company Bleaching agents containing paraffin oil or wax in a particle separate from the bleach
GB9415904D0 (en) * 1994-08-05 1994-09-28 Unilever Plc Process for the production of detergent composition
DE4443644A1 (de) * 1994-12-08 1996-06-13 Henkel Kgaa Feste, rieselfähige Zubereitungen
GB9526097D0 (en) * 1995-12-20 1996-02-21 Unilever Plc Process
GB9601920D0 (en) * 1996-01-31 1996-04-03 Unilever Plc Process for the production of a detergent composition
WO1998014549A1 (en) * 1996-10-04 1998-04-09 The Procter & Gamble Company Process for making a low density detergent composition by non-tower process
CA2268057C (en) * 1996-10-04 2002-12-10 The Procter & Gamble Company Process for making a low density detergent composition
GB9712587D0 (en) * 1997-06-16 1997-08-20 Unilever Plc Production of detergent granulates
GB9712580D0 (en) * 1997-06-16 1997-08-20 Unilever Plc Production of detergent granulates
GB9712583D0 (en) * 1997-06-16 1997-08-20 Unilever Plc Production of detergent granulates
GB9713748D0 (en) * 1997-06-27 1997-09-03 Unilever Plc Production of detergent granulates
ATE371011T1 (de) * 1997-07-14 2007-09-15 Procter & Gamble Verfahren zur herstellung eines waschmittels mit niedriger schüttdichte durch kontrollierte agglomeration in einem wirbelschichttrockner
JP2002507629A (ja) * 1997-07-14 2002-03-12 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 粒子サイズによって塊状化を制御することによる低密度の洗剤組成物の作製方法
JP2003521548A (ja) * 1997-07-14 2003-07-15 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 流動床乾燥器内のノズルの高さの調整による低密度洗浄剤組成物の製造法

Also Published As

Publication number Publication date
GB9712580D0 (en) 1997-08-20
US6056905A (en) 2000-05-02
ID24909A (id) 2000-08-31
TW503260B (en) 2002-09-21
IN190317B (hu) 2003-07-12
WO1998058046A1 (en) 1998-12-23
TR200000304T2 (tr) 2000-05-22
DE69827005T2 (de) 2005-02-24
AU743403B2 (en) 2002-01-24
EA200000027A1 (ru) 2000-06-26
EP0993505B1 (en) 2004-10-13
ES2229522T3 (es) 2005-04-16
HUP0003032A3 (en) 2003-02-28
PL189540B1 (pl) 2005-08-31
DE69827005D1 (de) 2004-11-18
AR013091A1 (es) 2000-12-13
ZA985191B (en) 1999-12-17
PL337400A1 (en) 2000-08-14
CA2294997A1 (en) 1998-12-23
HUP0003032A2 (hu) 2001-01-29
AU8538998A (en) 1999-01-04
BR9810161A (pt) 2001-01-30
EP0993505A1 (en) 2000-04-19
CN1267328A (zh) 2000-09-20
CN1183239C (zh) 2005-01-05
EA002208B1 (ru) 2002-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU227445B1 (en) Production of detergent granulates
US6274544B1 (en) Production of detergent granulates
EP0993506B1 (en) Production of detergent granulates
AU702808B2 (en) Granulation in a fluidised bed
EP0993504B1 (en) Production of detergent granulates
RU2294360C2 (ru) Способ получения детергентных гранул
EP1165735B2 (en) Detergent powder composition
JP2002538292A (ja) コーティングまたは部分的コーティング層を有する洗剤粒子
US6906022B1 (en) Granular detergent compositions having homogenous particles and process for producing same
MXPA99011512A (en) Production of detergent granulates
EP1115837B1 (en) Granular detergent compositions having homogenous particles and process for producing same
MXPA99011599A (en) Production of detergent granulates
MXPA00000207A (en) Production of detergent granulates
MXPA01003137A (en) Granular detergent compositions having homogenous particles and process for producing same
MXPA99011782A (en) Production of detergent granulates

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees