HU227180B1 - Functionally variable children furniture including suspended cradle - Google Patents

Functionally variable children furniture including suspended cradle Download PDF

Info

Publication number
HU227180B1
HU227180B1 HU0500147A HUP0500147A HU227180B1 HU 227180 B1 HU227180 B1 HU 227180B1 HU 0500147 A HU0500147 A HU 0500147A HU P0500147 A HUP0500147 A HU P0500147A HU 227180 B1 HU227180 B1 HU 227180B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cradle
furniture
elements
children
rack
Prior art date
Application number
HU0500147A
Other languages
English (en)
Inventor
Henn Edith Nirschne
Original Assignee
Henn Edith Nirschne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henn Edith Nirschne filed Critical Henn Edith Nirschne
Priority to HU0500147A priority Critical patent/HU227180B1/hu
Publication of HU0500147D0 publication Critical patent/HU0500147D0/hu
Priority to PCT/HU2006/000007 priority patent/WO2006079859A1/en
Publication of HUP0500147A2 publication Critical patent/HUP0500147A2/hu
Publication of HU227180B1 publication Critical patent/HU227180B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47DFURNITURE SPECIALLY ADAPTED FOR CHILDREN
    • A47D11/00Children's furniture convertible into other kinds of furniture, e.g. children's chairs or benches convertible into beds or constructional play-furniture
    • A47D11/005Convertible children's beds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47DFURNITURE SPECIALLY ADAPTED FOR CHILDREN
    • A47D5/00Dressing-tables or diaper changing supports for children
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47DFURNITURE SPECIALLY ADAPTED FOR CHILDREN
    • A47D7/00Children's beds
    • A47D7/007Children's beds combined with other nursery furniture, e.g. chests of drawers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47DFURNITURE SPECIALLY ADAPTED FOR CHILDREN
    • A47D9/00Cradles ; Bassinets
    • A47D9/016Cradles ; Bassinets capable of being suspended from, or attached to, other articles or structures, e.g. adult's bed
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47DFURNITURE SPECIALLY ADAPTED FOR CHILDREN
    • A47D9/00Cradles ; Bassinets
    • A47D9/02Cradles ; Bassinets with rocking mechanisms

Landscapes

  • Combinations Of Kitchen Furniture (AREA)

Description

1. ábra az egyes felhasználási módok szerint a bútorrendszer egyes részegységei, úgymint végzáró lapok (10), és tömör lapelem (4), és rácsos lapelemek (12, 13, 14), valamint fiókos kisszekrény (15) csatlakoznak.
A találmány továbbá terápiás és fejlesztőeszköz kisgyermekek, elsősorban csecsemők részére, amelynek a gyermek, csecsemő elhelyezésére szolgáló része, valamint annak megtartására szolgáló vázszerkezete van. A terápiás és fejlesztő jellemzője, hogy a gyermek, csecsemő elhelyezésére szolgáló része egy függesztett, megfelelő módon szabadon lengeni képes bölcső (9), amely kettős felfüggesztéssel egy mechanikailag stabil - előnyösen állványkeretekből (23) összeállított -, elöl nyitott vázszerkezetre (23) van felfügHU 227 180 Β1
A leírás terjedelme 16 oldal (ezen belül 7 lap ábra)
HU 227 180 Β1
A találmány tárgya függesztett bölcsőt tartalmazó, funkcióban variálható gyermekbútor, amelynek elemeit különbözőképpen variálva a születéstől a kamaszkorig használható bútorrendszer kialakítását teszi lehetővé.
A gyermekek növekedésének állandó velejárója a koruknak megfelelő környezet kialakítása, biztosítása. A gyermek környezetének mindig illeszkednie kell a gyermek korához, fejlettségéhez. Ez a kisgyermekkortól a kamaszkorig 3-4 évente szinte mindig új környezet kialakítását teszi szükségessé. A mai lakásokban a harmonikus, ugyanakkor méretben és funkcióban is megfelelő környezet kialakítása nem egyszerű feladat, mert a lakóhely - akár panellakás, akár családi ház adottságai, feltételei igen behatároltak.
A kisgyermekek, különösen a csecsemők esetében igen nagy probléma a gyermek megfelelő elhelyezése. Erre a hagyományos megoldás a bölcső, amelynek elhelyezése azonban a mai korszerű lakásokban igen nehézkes, pedig alkalmazása a csecsemő számára különösen előnyös, mert nyugodt elhelyezést, pihenést biztosít. A bölcső azonban a gyermek növekedésével egy idő után feleslegessé válik, és elhelyezése, további tárolása gondot okoz.
A technika állása szerint több funkciót ellátó, variálható gyermekbútort ismertet a HU U 85 lajstromszámú magyar használati minta leírás. Ennek jellemzője, hogy az emeletes vagy ágyneműtartós gyermekággyá, bordásfallá, bordásfalat tartalmazó sportszerré, célbadobós játékká, csúszdává, pingpongasztallá, bábszínházzá alakítható bútornak fabordákkal, valamint a fabordákra adott esetben ráhúzott rövid fémcsővel és menetes tengelyvégű hosszú fémcsővel rendelkező, felső merevítővel merevített, padlósíkra támaszkodó létraállványa van, amelyhez laposvassal lánc van fogatva, a létraállvánnyal párhuzamosan helyezkedik el a felső ágyláb, ehhez és a létraállványhoz egy forgáspont körül elfordíthatóan vannak csatlakoztatva a felső ágy hosszú kávák, amelyek fabordákkal vannak összekötve.
Egymáshoz csatlakoztatható elemekkel kialakított elemes bútort, különösen gyermekbútort ismertet a HU 218 251 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás. A találmány szerinti elemes bútor jellemzője, hogy meghatározott élhosszúságú öntartó, önhordó és a térbeli koordináta-tengelyek bármely irányába továbbépíthető és terhelhető kocka alakú elemekből, valamint a kockából képzett hasáb, illetve téglatest alakú elemekből és egyéb különböző formájú kiegészítő elemekből épül fel.
Sima talpakon álló, kétszeres függesztéssel ringó gyermekbölcsőt és ülőalkalmatosságot ismertet az 1993. 03. 01-jén 61 658 számon közzétett P 91 02136 számú magyar szabadalmi bejelentés. Az ebben ismertetett megoldásnál a bölcső a talpszerkezet felnyúló része, valamint az ágytest lenyúló része közé épített, tengelyek körül elmozduló függesztőelem beiktatásával ring. A tengelyek perselyesek vagy golyóscsapágyasak. Az ágytest védőrácsai egyikének lecsavarozásával és eltávolításával a bölcső ülőalkalmatossággá alakítható át.
Gyermekek számára alkalmas többféleképpen kialakítható ágyrendszert ismertet az FR 2 874 444 számon közzétett francia szabadalmi bejelentés, amelynek egy keretrendszerből kihúzható részei vannak, amelyek íróasztal, tároló stb. céljaira használhatók. A fekvőhelyként szolgáló ágyfelület a keretrendszer felső részén van kialakítva. Többcélú, gyermekek számára alkalmazható átalakítható bútorrendszert ismertet a GB 969 617 számú szabadalmi leírás. Az ebben ismertetett megoldásnak lábakkal alátámasztott hordozókeretei vannak, amelyek az adott funkciótól függően vannak felhasználva. A rendszer kialakítható pólyázóasztalként, kiságyként.
A már ismert megoldások hátrányai
Az önálló, nem rendszerbe épített függesztett bölcső nem rendelkezik pelenkázóval, babakellékek tárolására alkalmas szekrénnyel. így a baba gondozásához feltétlenül szükséges segéddarabokat a szülőnek külön be kell szereznie, mely stílusában, színében is eltérő lehet, ezzel rontva az összképet is, túl azon, hogy pluszfeladat a szülő számára azok beszerzése.
Miután a csecsemő kinő a bölcsőből, a további elhelyezése céljából újabb bútordarabot szükséges vásárolni (gyerekágyat), miközben a bölcsőt is el kell valahol tárolni. Ha a gyermek már a kiságyból is kinőtt, akkor végképp mindent ki kell dobni, vagy el kell ajándékozni, mert addigra már pelenkázóra sincs szükség. Lehet újabb ágyat, kisasztalt vásárolni. Összegezve ezen tényeket, világosan kitűnik, hogy az eddigi ismert megoldások képtelenek voltak egységes választ adni a gyermek testi fejlődésével járó bútorigényekre egy rendszeren belül, csupán szerkezeti átalakítások eszközölésével. A korábbi megoldások tehát nem voltak alkalmasak arra, hogy egyetlen bútorrendszer elemeinek a megfelelő kombinálásával a különféle életkornak megfelelő igényeket más-más összeállításban kielégítsék.
A találmány szerinti megoldás kidolgozásakor a célkitűzés egyrészt egy funkcióban variálható, különféle elemeket tartalmazó gyermekbútor kialakítása volt, amelynek elemei a különböző felhasználási célok szerint különféleképpen kapcsolhatók, illetve állíthatók össze új funkciójú bútoregyüttessé úgy, hogy mindig minden elem szerepet kap a rendszerben. Célkitűzés volt továbbá egy olyan - megfigyelések és tapasztalatok alapján kidolgozott -, kisgyermekek, elsősorban csecsemők részére alkalmazható terápiás és fejlesztőeszköz létrehozása, amely a gyermek fejlesztésére, adott esetben a születéskor vagy fejlődésben szerzett rendellenességek, sérülések korrekciójára alkalmas.
A találmány szerinti megoldás létrehozásakor a felismerés az volt, hogy amennyiben különféle alapelemeket tartalmazó gyermekbútort alakítunk ki, amelyek között a különböző céloknak megfelelően különféleképpen összekapcsolható alapelemek és kiegészítők vannak, akkor a kitűzött cél elérhető.
Felismerésre került továbbá, hogy amennyiben kisgyermekek, elsősorban csecsemők részére egy olyan terápiás és fejlesztőeszközt alakítunk ki, amely a gyer2
HU 227 180 Β1 mek, csecsemő elhelyezésére egy függesztett, megfelelő módon szabadon lengeni képes fekhelyet, bölcsőt is tartalmaz, akkor a további cél is elérhető. Ez az eszköz előnyösen megvalósítható a gyermekbútor 1. ábrán bemutatott változatával, amely esetben a fekhely egy bölcső, amely az állványkereten elhelyezett tetőelemre van felfüggesztve.
A találmány tehát függesztett bölcsőt tartalmazó, funkcióban variálható gyermekbútor, amelynek a bútor elemeit mechanikailag megtartó és összekapcsoló vázszerkezete és az egyes felhasználási, alkalmazási módokhoz előnyösen összeállított alapelemei, részegységei vannak. Jellemzője, hogy a gyermekbútor elöl nyitott vázszerkezete két, egymástól adott távolságra elhelyezett, egymással felül merev tetőelemmel, hátul hátsó összekötő lécekkel - előnyösen alul hátsó és első alsó összekötő gerendákkal - összekapcsolt állványkeretből áll, amelyhez az egyes felhasználási módok szerint a bútorrendszer egyes részegységei, úgymint végzáró lapok, és tömör lapelem, és rácsos lapelemek, valamint fiókos kisszekrény csatlakoznak.
A találmány szerinti gyermekbútor egy előnyös célszerű kialakítása esetén a vázszerkezethez az állványkeretek között további elemek, előnyösen polc és homlokzati díszléc csatlakozik.
A találmány szerinti gyermekbútor egy további előnyös célszerű kialakítása esetén a gyermekbútornak további kiegészítő elemei, úgymint magasító- és toldóeleme és rövid oldaltartója van, továbbá a gyermekbútorhoz az egyes felhasználások szerint pelenkázó-szivacsalátét és bölcsőszivacsbetét tartozik.
A találmány szerinti megoldás egy előnyös célszerű kialakítása esetén a gyermekbútor csecsemőbútorként függesztett bölcsővel kialakított pelenkázóként van kialakítva oly módon, hogy
- a két állványkeret között van előnyösen elhelyezve a tömör lapelem, az állványkeretek aljánál vannak a hátsó és első alsó összekötő gerendák, amelyek az állványkeretek alsó mechanikus összekapcsolását, valamint a bölcső alatt biztonsági szempontból elhelyezett nagy rácsos lapelem alátámasztását szolgálják,
- az összeállítás szélén az egyik állványkeret mellett van a hátsó és első alsó összekötő gerendákra felfektetett fiókos kisszekrény, a fiókos kisszekrény teteje a pelenkázó, amelynek oldalait a magasító- és toldóelemek alkotják,
- a bölcső a ritkább oldalsó rácsos lapelemekből, valamint a sűrűbben rácsozott alsó rácsos lapelemből, valamint a tömör lapként kiképzett végzáró lapokból van összeállítva,
- az oldalsó rácsos lapelemek, valamint az alsó rácsos lapelem két-két rövidebbik oldala előnyösen a furatolt bővítő rövid oldaltoldó elemekkel van felszerelve,
- a bölcső a tömör végzáró lapokban kiképzett furatokban van felfüggesztve, a bölcső felül bevezetett függesztőkötele a végzáró lap lapjának külső felületén van végigvezetve és a végzáró lap alján van elkötve, a bölcső függesztőkötele felül a tetőelemre rögzített függesztőelemre van rögzítve, adott esetben ráfűzve, vagy fémkarikával ráakasztva,
- felül, a vázszerkezet elején helyezkedik el adott esetben a homlokzati díszléc.
A találmány szerinti megoldás egy másik előnyös célszerű kialakítása esetén a gyermekbútor kisgyermekbútorként (3 éves korig) van kialakítva oly módon, hogy
- a két álló állványkeret között egy fix kiságy és egy fiókos kisszekrény van elhelyezve, a bölcső szétszerelése után annak elemeiből alakítható ki az állványkeretek között az adott esetben 118x80 cm-es fix kiságy, mellette van elhelyezve a fiókos kisszekrény, melynek a teteje a pelenkázóként van kiképezve,
- a fix kiságy végeit a bölcső két végzáró lapja képezi, a fix kiságy oldalait a nagy rácsos lapelemek alkotják, és a fix kiságy alját a bölcső két oldalsó rácsos lapeleme és alsó rácsos lapeleme alkotja oly módon, hogy keresztbe vannak fordítva és rá vannak fektetve az előzőleg a két végzáró lap közé csavarozással berögzített hátsó és első alsó összekötő gerendákra,
- a fix kiságy egyik vége az állványkeret függőleges merevítőire, másik vége a fiókos kisszekrény oldalára van felcsavarozva előnyösen átmenőcsavarokkal, a fiókos kisszekrény másik oldala a másik állványkerethez van csavarozva,
- felül, a vázszerkezet elején helyezkedik el adott esetben a homlokzati díszléc.
A találmány szerinti megoldás egy további másik előnyös célszerű kialakítása esetén a gyermekbútor gyermek asztal-ágy összeállításként van kialakítva oly módon, hogy
- az állványkeretek között levő hátsó és első alsó összekötő gerendák a normál gyermekágy vázát képezik, ezek közé a hátsó és első alsó összekötő gerendák közé kerülnek be a korábban a fix kiságy és a bölcső elemeit képező rácsos lapelemek és az alsó nagy rácsos lapelem,
- ide kerül továbbá kiegészítőként még két magasító- és toldóelem, és ez adja ki a normál gyermekágy teljes hosszát, a normál gyermekágy aljában a rácsos lapelemek keresztben, a rácsos lapelemhez képest elfordítva vannak elhelyezve,
- az asztallapként használt tömör lapelem egyik vége az állványkeretek között levő közbenső hátsó összekötő lécre, valamint az egyik állványkeret kereszttartójára támaszkodik, a tömör lapelem másik vége a fiókos kisszekrényre támaszkodik, és azon előnyösen csavarozással van rögzítve, így az állványkeret és a fiókos kisszekrény között kialakul egy íróasztalnak alkalmas felület,
- felül, a vázszerkezet elején helyezkedik el adott esetben a homlokzati díszléc,
- a bölcső fennmaradó két végzáró lapjából, alsó rácsos lapeleméből továbbá az egyéb kiegészítő elemekből, azaz a rövid oldaltartó elemekből lerakodó- vagy ülőszerkezet alakítható ki.
HU 227 180 Β1
A találmány szerinti megoldás egy további előnyös célszerű kialakítása esetén a gyermekbútor különálló komplett ágy-íróasztal együttesként van kialakítva oly módon, hogy
- a két álló állványkeret a tömör lapelemmel egy írófelületet alkot, amely alulról középen a fiókos kisszekrénnyel van alátámasztva, a tömör lapelem két vége az álló állványkeretekre belülről felszerelt rövid magasító- és toldóelemekre van feltámasztva,
- a fennmaradó elemekből különálló komplett kamaszágy van kialakítva, az így kialakított kamaszágy végei a korábban a bölcső végeiként felhasznált végzáró lapokból, azokon 180 fokot fordítva vannak kialakítva,
- a kamaszágy kialakításánál a végzáró lapok a alsó összekötő gerendákkal mint hosszanti merevítőkkel vannak összekapcsolva, és ezek közé kerülnek be rácsos lapelemek,
- a hosszanti elemeket képező alsó összekötő gerendák között merevítés céljából, előnyösen a hossz 1/3-, illetve 2/3-ánál keresztben a rövid magasító- és toldóelemek vannak beépítve.
A találmány szerinti megoldás egy további előnyös célszerű kialakítása esetében az egyes részegységek anyaga: természetes fa, fenyő vagy keményfa, például bükk, a felületkezelés: vizes bázisú lakk, vagy natúr.
A találmány szerinti megoldás egy további előnyös célszerű kialakítása esetében az állványkeret elemei csapolással vagy ragasztással, bonthatatlan módon kerülnek összekapcsolásra,
- bútorrendszer elemei, az állványkeret, tetőelem, hátsó összekötő elemek, tömör lapelem, homlokzati díszléc, felső, illetve hátsó összekötő gerenda, és a függesztőelem csavarozással, speciális csavarral, keresztfuratos, csavaros kapcsolattal vannak összekapcsolva,
- a rácsos lapelemek az egyes más egységekhez ugyancsak keresztfuratos, csavaros kapcsolattal vannak összekapcsolva, az összes oldható és újra összeállítható kapcsolódás szintén ezzel a módszerrel van megvalósítva, így például a bölcső részei, a pelenkázó kialakítása, az ágy, illetve az íróasztallap hozzákapcsolása.
A találmány szerinti megoldás egy további előnyös célszerű kialakítása esetében a kisszekrény egy egységként szerelt, háromfiókos kialakítású, melyet előnyösen lapra szerelten hozunk forgalomba,
- a rácsos lapelemek csapolással és ragasztással összekapcsolt falécekből vannak összeállítva. A végzáró lapok egy darabból alakra vágott és megmunkált ragasztott fenyő,
- bölcső felfüggesztéséhez használt függesztőkötél nem porló megfelelő teherbírású anyagból, pl. műanyagból készül, vagy előnyösen kenderkötél, amely adott esetben hajlékony védőcsőbe van befűzve.
A találmány továbbá terápiás és fejlesztőeszköz kisgyermekek, elsősorban csecsemők részére, amelynek a gyermek, csecsemő elhelyezésére szolgáló része, valamint annak megtartására szolgáló vázszerkezete van. A terápiás és fejlesztőeszköz jellemzője, hogy a terápiás és fejlesztőeszköznek a gyermek, csecsemő elhelyezésére szolgáló része egy függesztett, megfelelő módon szabadon lengeni képes bölcső, amely kettős felfüggesztéssel egy mechanikailag stabil - előnyösen állványkeretekből összeállított -, elöl nyitott vázszerkezetre van felfüggesztve.
A találmány szerinti terápiás és fejlesztőeszköz egy előnyös célszerű kialakítása esetében a bölcső a két végzáró lapjához a végzáró lap két szélén hozzákapcsolt függesztőkötelekkel a bölcső fölött van felfüggesztve, a vázszerkezet felső részének egy-egy pontjára.
A találmány szerinti terápiás és fejlesztőeszköz egy további előnyös célszerű kialakítása esetében a bölcső hosszanti tengelye a vázszerkezet hosszanti irányával egyezik meg.
A találmány szerinti terápiás és fejlesztőeszköz további előnyös célszerű kialakítása esetében a bölcső felfüggesztésénél véletlenszerű erőteljes kilendítés, kimozdulás megakadályozására, illetve a hátfalhoz való ütközés megakadályozására adott esetben bölcsőfék kerül alkalmazásra, amely a lengőbölcső mögött az állványkeret és a pelenkázó között felszerelt kötél, előnyösen lehet gumírozott kötél.
A találmány szerinti megoldást a továbbiakban a mellékelt ábrák ismertetik:
Az 1. ábra a találmány szerinti megoldás egy lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, függesztett bölcsővel ellátott pelenkázóként, fiókos kisszekrénnyel.
A 2. ábra a találmány szerinti megoldás egy másik lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, fix kisággyal kialakított kisgyermekbútorként, pelenkázóval, fiókos kisszekrénnyel.
A 3. ábra a találmány szerinti megoldás egy további lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, gyermek asztal-ágy összeállításban, fiókos kisszekrénnyel.
A 4. ábrán a fennmaradó bölcső két végéből, aljából, továbbá a kiegészítő elemekből kialakított lerakodó- vagy ülőszerkezet látható.
Az 5. ábra a találmány szerinti megoldás egy további lehetséges előnyös megvalósítását mutatja - fiókos szekrénnyel rendelkező íróasztal-polc együttesként.
A 6. ábrán a fennmaradó elemekből kialakított különálló komplett ágy látható.
A 7. ábrán a bölcső, illetve az ágy kialakításához alkalmazható 10 végzáró lapot ábrázoltuk, a rajta kialakított furatokkal. Ebből a rendszerben 2 darab van.
A 8. ábra a bölcső oldalait, illetve a kiságy aljának egy részét képező oldalsó 12 rácsos lapelem kialakítását ábrázoltuk. Ebből a rendszerben 2 darab van.
A 9. ábra a 12, illetve 13 rövid rácsos elem 21 rövid oldaltoldóját mutatja.
HU 227 180 Β1
A 10. ábrán a bölcső alját, illetve a kiságy aljának egy részét képező 13 rácsos lapelem kialakítását ábrázoltuk. Ebből a rendszerben 1 darab van.
A 11. ábrán a 19 fix kiságy oldalait képező és a bölcső alatti felületet képező 14 rácsos lapelem kialakítását ábrázoltuk. Ebből a rendszerben 2 darab van.
A 12. ábra a vázrendszer két alsó 7, 8 összekötő gerendáját mutatja. Ebből a rendszerben 2 darab van.
A 13. ábra egy a másik összeállításban a pelenkázó szélső magasítását, illetve pelenkázó hátsó pótlását képező 16 magasító- és toldóelemet mutatja. Ebből a rendszerben 4 darab van, és ezt használjuk fel továbbá a 4. és 6. ábrán látható ágy kialakításánál.
A 14. ábrán a bölcső felülről történő felfüggesztésének elvi elrendezését ábrázoltuk.
Az 1. ábra a találmány szerinti megoldás egy lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, függesztett bölcsővel ellátott pelenkázóként. Az 1. ábrán látható kialakítás egy csecsemőbútor, amely egy függesztett (lógatott) 9 bölcsővel kialakított 20 pelenkázó, amely a gyermek 4-6 hónapos koráig használható.
A pelenkázó alatt a tároló 15 fiókos kisszekrény van, és a 23 vázszerkezet a különböző tárgyak elhelyezésére szolgáló 5 polccal van ellátva. A keretszegen összeállított két 1 állványkeret függőlegesen van felállítva, az 1 állványkeretek hátsó keretrészei összekötőkkel vannak mechanikusan összekapcsolva, ezek alkotják a 23 vázszerkezetet. A két 1 állványkeret felül a tömör 2 tetőelemmel van összekapcsolva, ez adja meg a felső stabilitást. A két 1 állványkeret között van előnyösen elhelyezve a 4 tömör lapelem. Ez alatt helyezkedik el a merevítő 6 hátsó összekötő léc. Az 1 állványkeretek aljánál vannak a hátsó és első 7, 8 alsó összekötő gerendák, amelyek az 1 állványkeretek alsó mechanikus összekapcsolását, valamint a 9 bölcső alatt biztonsági szempontból elhelyezett nagy 14 rácsos lapelem alátámasztását szolgálják. Felül, a 23 vázszerkezet elején helyezkedik el adott esetben a 17 homlokzati díszléc.
A 4 tömör lapelem szerepe a lengő- 9 bölcső esetén a rendszer stabilizálása, hogy a 9 bölcső hosszirányú kilengése esetén a 23 vázszerkezetet stabilizálja. Az összeállítás szélén az egyik 1 állványkeret mellett van a hátsó és első 7, 8 alsó összekötő gerendákra felfektetett 15 fiókos kisszekrény, melynek fiókjai előre kihúzhatok, és így akadály nélkül használhatók. A 15 fiókos kisszekrény teteje a 20 pelenkázó, amelynek oldalait a 16 magasító- és toldóelemek alkotják.
A 9 bölcső a ritkább oldalsó 12 rácsos lapelemekből, valamint a sűrűbben rácsozott alsó 13 rácsos lapelemből, valamint a tömör lapként kiképzett 10 végzáró lapokból van összeállítva. A oldalsó 12 rácsos lapelemek, valamint az alsó 13 rácsos lapelem két-két rövidebbik oldala előnyösen a 18 furatolt bővítő 21 rövid oldaltoldó elemekkel van felszerelve. Ezek a 21 rövid oldaltartó elemek a későbbi összeállításokban más funkciót kapnak.
A 9 bölcső a tömör 10 végzáró lapokban kiképzett furatokban van felfüggesztve. A 9 bölcső felül bevezetett 11 függesztőkötele a 10 végzáró lap lapjának külső felületén van végigvezetve és a 10 végzáró lap alján van elkötve. Ez egyben lehetővé teszi a 11 függesztőkötél hosszának szabályozását, igény szerinti beállítását. A 9 bölcső 11 függesztőkötele felül a 2 tetőelemre rögzített 3 függesztőelemre van rögzítve, adott esetben ráfűzve, fémkarikával ráakasztva.
A 2. ábra a találmány szerinti megoldás egy másik lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, 19 fix kisággyal kialakított előnyösen 3 éves korig használható kisgyermekbútorként. Ekkor a két álló 1 állványkeret között egy 19 fix kiságy és egy 15 fiókos kisszekrény van elhelyezve. A 9 bölcső szétszerelése után annak elemeiből alakítható ki az 1 állványkeretek között az adott esetben 118x80 cm-es 19 fix kiságy. Mellette van elhelyezve a 15 fiókos kisszekrény, melynek a teteje a 20 pelenkázóként van kiképezve. A 19 fix kiságy végeit a 9 bölcső két 10 végzáró lapja képezi. A 19 fix kiságy oldalait a nagy 14 rácsos lapelemek alkotják, és a 19 fix kiságy alját a 9 bölcső két oldalsó 12 rácsos lapeleme és alsó 13 rácsos lapeleme alkotja oly módon, hogy keresztbe vannak fordítva és rá vannak fektetve az előzőleg a két 10 végzáró lap közé csavarozással berögzített hátsó és első 7, 8 alsó összekötő gerendákra. A 19 fix kiságy egyik vége az 1 állványkeret függőleges merevítőire, másik vége a 15 fiókos kisszekrény oldalára van felcsavarozva előnyösen átmenőcsavarokkal. A 15 fiókos kisszekrény másik oldala a másik 1 állványkerethez van csavarozva. Felül, a 23 vázszerkezet elején helyezkedik el adott esetben a 17 homlokzati díszléc.
A 3. ábra a találmány szerinti megoldás egy további lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, 3-12 éves kor között használható gyermek asztal-ágy összeállításban. Az 1 állványkeretek között levő hátsó és első 7, 8 alsó összekötő gerendák a 22 normál gyermekágy vázát képezik. Ezek közé a hátsó és első 7, 8 alsó összekötő gerendák közé kerülnek be a korábban a fix kiságy és a 9 bölcső elemeit képező 12 rácsos lapelemek és az alsó nagy 14 rácsos lapelem. Ide kerül továbbá kiegészítőként még két 16 magasító- és toldóelem, és ez adja ki a 22 normál gyermekágy teljes hosszát. A 22 normál gyermekágy aljában a 12 rácsos lapelemek keresztben, a 14 rácsos lapelemhez képest elfordítva vannak elhelyezve.
Az asztallapként használt 4 tömör lapelem egyik vége az 1 állványkeretek között levő közbenső 6 hátsó összekötő lécre, valamint az egyik 1 állványkeret kereszttartójára támaszkodik. A 4 tömör lapelem másik vége a 15 fiókos kisszekrényre támaszkodik, és azon előnyösen csavarozással van rögzítve. így az 1 állványkeret és a 15 fiókos kisszekrény között kialakul egy íróasztalnak alkalmas felület. Felül, a 23 vázszerkezet elején helyezkedik el adott esetben a 17 homlokzati díszléc.
HU 227 180 Β1
A 4. ábrán a 9 bölcső fennmaradó két 10 végzáró lapjából, alsó 13 rácsos lapeleméből továbbá az egyéb kiegészítő elemekből, azaz a 21 rövid oldaltartó elemekből kialakított lerakodó- vagy ülőszerkezet látható, így bútorrendszer fennmaradó darabjaiból még egy, gyermekszobában jól hasznosítható bútordarab alakítható ki.
Az 5. ábra a találmány szerinti megoldás egy további lehetséges előnyös megvalósítását mutatja, előnyösen 10-16 éves korig használható, 15 fiókos kisszekrénnyel rendelkező íróasztal-polc együttesként. A 6. ábrán a fennmaradó elemekből kialakított különálló komplett kamaszágyat ábrázoltuk.
A találmány szerinti bútorrendszer adott alkalmazás esetében egy különálló komplett ágy - íróasztal együttesként is kialakítható. Ekkor az 5. ábrán látható módon a két álló 1 állványkeret a 4 tömör lapelemmel egy írófelületet alkot, amely alulról középen a 15 fiókos kisszekrénnyel van alátámasztva. A 4 tömör lapelem két vége az álló 1 állványkeretekre belülről felszerelt rövid 16 magasító- és toldóelemekre van feltámasztva.
A 6. ábra a fennmaradó elemekből kialakított különálló komplett kamaszágyat mutatja. Amint az ábrán látható, az így kialakított kamaszágy végei a korábban a 9 bölcső végeiként felhasznált 10 végzáró lapokból, azokon 180 fokot fordítva vannak kialakítva. A kamaszágy kialakításánál a 10 végzáró lapok a 7, 8 alsó összekötő gerendákkal mint hosszanti merevítőkkel vannak összekapcsolva, és hasonlóan a 3. ábrán látható megoldáshoz ezek közé kerülnek be 12, 14 rácsos lapelemek. A hosszanti elemeket képező a 7, alsó összekötő gerendák között merevítés céljából, előnyösen a hossz 1/3-, illetve 2/3-ánál keresztben a rövid 16 magasító- és toldóelemek vannak beépítve.
A 7. ábra a 9 bölcső, illetve a különféle ágyak kialakításához alkalmazható lapszerű 10 végzáró lapot mutatja, a rajta kialakított 18 furatokkal. Ebből az elemből a rendszerben 2 darab van. A 18 furatok egyrészről a bölcsőként való kialakításnál a 11 függesztőkötél átfűzésére, más alkalmazásoknál az egyéb kapcsolódó elemek rögzítésére szolgálnak.
A 8. ábra a 9 bölcső oldalait, illetve a 19 fix kiságy aljának egy részét képező oldalsó 12 rácsos lapelem kialakítását mutatja. Ebből az elemből a találmány szerinti bútorrendszerben 2 darab van.
A 9. ábra a 12, illetve 13 rövid rácsos elem 21 rövid oldaltoldóját mutatja, amely a csatlakoztatást, illetve hozzákapcsolást lehetővé tevő 18 furatokkal van ellátva. Ebből az elemből a találmány szerinti bútorrendszerben 6 darab van.
A 10. ábrán a 9 bölcső alját, illetve a 19 fix kiságy aljának, valamint a 22 normál gyermekágy aljának egy részét képező 13 rácsos lapelem kialakítását ábrázoltuk. Ebből a rendszerben 1 darab van.
A 11. ábrán a 19 fix ágy oldalait képező és a 9 bölcső alatti védőfelületet képező alsó nagy 14 rácsos lapelem kialakítása látható. Ebből a rendszerben 2 darab van. Együttesen mindkettő a 19 fix kiságynál kerül felhasználásra.
A 12. ábra a vázrendszer profilos kialakítású két 7, 8 alsó összekötő gerendáját mutatja. Ebből a rendszerben 2 darab van.
A 13. ábra egy a másik összeállításban a 20 pelenkázó szélső magasítását, illetve adott esetben a 20 pelenkázó hátsó pótlását képező 16 magasító- és toldóelemet mutatja. Ebből a rendszerben 4 darab van. Ezt továbbá a 4. és 6. ábrán látható ágyak kialakításánál kerül felhasználásra.
A 14. ábra a bölcső felülről történő felfüggesztésének elvi elrendezését ábrázolja. Amint az ábrán látható, a két végében 11 függesztőkötelekkel felfüggesztett 9 bölcső az 1 állványkereteket felül összekapcsoló 2 tetőelemre van felfüggesztve, adott esetben a 3 függesztőelemekkel. A 23 vázszerkezet stabilitásának biztosítására az 1 állványkereteket továbbá az 7, 8 alsó összekötő gerendákkal kapcsolódik össze. A 9 bölcső a gyermek mozgására a kettős felfüggesztésből adódóan jellemző főirányként oldalra mozdul ki. A kimozdulásnak természetesen vannak hosszirányú összetevői is. Erre az így felfüggesztett 9 bölcső tehetetlensége azonban nagyobb. A 9 bölcsőnek a torziós, illetve forgási irányban történő elmozdulása csekély, szinte elhanyagolható. így a találmány szerinti felfüggesztés egy oldalirányú fő, és egy arra merőleges tengelyirányú mellék orientációs elmozdulást enged meg.
A találmány szerinti gyermekbútor előnyös lehetséges összeállításai:
1. Csecsemőbútorként: függesztett bölcsővel kialakított pelenkázó (1. ábra)
2. Kisgyermekbútor: fix kisággyal pelenkázó 3 éves korig (2. ábra)
3. Gyermek asztal-ágy összeállítás: 3-12 éves korig (3., 4. ábra)
4. Különálló komplett ágy-íróasztal együttes: 10-16 éves korig (5., 6. ábra)
A találmány szerinti megoldás előnyös konkrét megvalósítása esetén további kiegészítő elemeket alkalmazunk, úgymint:
- pelenkázó-szivacsalátét
- bölcsőszivacsbetét.
Előnyös kiviteli alak esetében az egyes részegységek anyaga: természetes fa, fenyő vagy keményfa, például bükk.
Felületkezelés: vizes bázisú lakk, vagy natúr.
Részegységek összekapcsolása, összeerősítése:
Állványkeret elemei: csapolás, ragasztással, bonthatatlan módon.
A találmány szerinti bútorrendszer elemei, az állványkeret, tetőelem, hátsó összekötő elemek, tömör lapelem, homlokzati díszléc, felső, illetve hátsó összekötő gerenda, és a függesztőelem csavarozással, speciális csavarral, keresztfuratos, csavaros kapcsolattal vannak összekapcsolva.
A kisszekrény egy egységként szerelt, háromfiókos kialakítású, melyet előnyösen lapra szerelten hozunk forgalomba.
A rácsos lapelemek csapolással és ragasztással összekapcsolt falécekből vannak összeállítva.
HU 227 180 Β1
A végzáró lapok egy darabból alakra vágott és megmunkált ragasztott fenyő.
A bölcső felfüggesztéséhez használt függesztőkötél: nem porló megfelelő teherbírású anyagból, pl. műanyagból vagy előnyösen kenderkötél, amely adott esetben hajlékony védőcsőbe van befűzve.
A rácsos lapelemek az egyes más egységekhez ugyancsak keresztfuratos, csavaros kapcsolattal vannak összekapcsolva. Az összes oldható és újra összeállítható kapcsolódás szintén ezzel a módszerrel van megvalósítva. így például a bölcső részei, a pelenkázó kialakítása, az ágy, illetve az íróasztallap hozzákapcsolása.
A bölcső felfüggesztésénél véletlenszerű erőteljes kilendítés, kimozdulás megakadályozására, illetve a hátfalhoz való ütközés megakadályozására adott esetben bölcsőfék kerül alkalmazásra, amely a lengőbölcső mögött az állványkeret és a pelenkázó között felszerelt kötél. A bölcsőfék továbbá előnyösen gumírozott kötél.
A találmány szerinti gyermekbútorrendszer előnyei
A találmány szerinti gyermekbútor további előnye, hogy kis helyigényű. A vázszerkezet fő részét képező két álló állványkeret végig megmarad, ezek közé kerülnek a különböző részegységek elhelyezésre az egyes kialakítások szerint. Minden részegység más-más funkcióval újra fel van használva, vagyis egyetlen elemet sem kell még átmeneti ideig sem külön alkalmazás hiányában tárolni.
További előny: A csecsemő függesztett bölcsőben való elhelyezése már önmagában is egy előnyös elhelyezése a gyermeknek. Ez a tapasztalatok szerint a gyermekek mozgáskészségének, koordinációs készségének a korábbi fejlődését eredményezi. Ezen túlmenően a ringó bölcső a gyermekek egészséges fejlődését szolgálja.
A ringó bölcső további korrekciókra is lehetőséget ad:
A lengés frekvenciája és amplitúdója a vesztibuláris rendszer születéskor elszenvedett esetleges sérülésének utólagos korrekciójára alkalmas.
A lengési amplitúdó akkora, amekkorát a gyermek kimozdulása a bölcsőnek közvetít, néhány cm-től 10-20 cm-ig. Maga a szerkezet az alaphelyzettől +/-20 cm kimozdulást enged meg a gyermek biztonsága érdekében.
A lengési frekvencia a bölcső felfüggesztésnek hossza, valamint a bölcső és a gyermek tömege által meghatározott fizikai inga frekvenciája, jellemzően 0,2—2-5 Hz. Maga a lengés nem egyetlen frekvenciával jellemezhető, hanem egy frekvenciaspektrummal, mert a gyermek rúgása, vagy mozgása többirányú elmozdulást gerjeszt a függesztett rendszerben. Ezek a finom mozgások hatnak a vesztibuláris rendszerre, amely az elmozdulás kompenzálására készteti a csecsemőt. Egyébiránt a bölcső lengése egyben kellemesen szimulálja a magzatvízbeli állapotot.
A bölcső felfüggesztésének hossza: A bölcső alja 120-150 cm, előnyösen 140 cm-re van a felfüggesztési ponttól. Ez a megfelelő lengési paraméterek elérésére függ a csecsemő súlyától, a bölcső tömegétől.
Az a lényeg, hogy a gyermek bármilyen mozgási irányára a bölcső nyugalmi állapotából kitér, miáltal a gyermeket arra ösztönzi, hogy az egyensúlyi helyzetét visszaállítsa. A függesztett bölcső alkalmas arra, hogy fejlessze az újszülött gyermek három hónapos koráig ébreszthető reflexeit.
A találmány szerinti megoldás fejlődés szempontjából kifejtett előnyös hatásához hozzájárul a bölcső felfüggesztésének módja. Az, hogy a bölcső a két végén van felfüggesztve, különösen előnyös, mert így a bölcsőbe helyezett csecsemő mozgására a bölcső, mint egy kettős felfüggesztésű mechanikai lengőrendszer reagál, amely nem forog, nem elfordul, hanem egy fő irányra rendezetten orientált mozgása van. Ezen fő irányra orientált mozgás a gyermek mozgásából, rugdalózásából adódó mechanikai gerjesztő-, kimozdítóhatásra adott válasz, amely különösen alkalmas a csecsemő egyensúlyi, illetve vesztibuláris rendszerének a fejlesztésére, illetve korrekciójára. Az orientált mozgásra a vesztibuláris rendszer járataiban levő folyadék mozgása, és ezzel a vesztibuláris rendszer ingerei is a kitüntetett irányra lesznek rendezve. Születéskor vagy még esetlegesen a magzati korban szerzett rendellenességek kiküszöbölését, nagymértékben segíti.
A függesztett bölcsőben való szabad ringás fejleszteni képes a csecsemő egyensúlyérzékét. Az a tapasztalat, hogy a függesztett bölcsőben elhelyezett gyermek hamarabb és biztosabban tanul meg például tárgyakat megfogni, azokat tetszés szerint mozgatni. Hamarabb állnak talpra és lényegesen biztosabb a járásuk, mint olyan babák esetében, akik kiságyba kerülnek születésüket követően. Az első szavakat is hamarabb kezdik el formálni. Ami pedig az alvásuk minőségét illeti, kifejezetten szignifikáns a különbség a bölcsős és „kiságyas” baba között. Előbbiek lényegesen nyugodtabban alszanak és ébredésük is lágyabb, ritkábban ébrednek sírva. Az ébredezési szakaszban mintha szórakoztatná őket a bölcső lágy ringása. Elalvásuk is gyorsabb és kevésbé problémás, mint a „gyerekágyas” babáké. A bölcsőben elhelyezett csecsemő 20 hónapos korában minden segítség nélkül boszorkányos ügyességgel mászott bele a felnőtt hintaszékbe anélkül, hogy az ki lett volna rögzítve. Csodálatosan kiegyensúlyozta a hintaszék billegését, miközben belemászott.
A konkrétan figyelemmel követett babák egyike kislány volt és egészségesen, normális szülési folyamat révén jött a világra, normális születési paraméterekkel. A másik baba művi úton jött a világra, születési traumákkal, oxigénhiányosan, születéskor elszenvedett testi-lelki traumákkal. Élete első napjaiban kritikus volt egyáltalán az élete is. Ötnapos korában került függesztett bölcsőbe, ezt követően a fejlődése egyenesen csodálatos volt. Három hónap alatt teljesen utolérte a normálisan, egészségesen született és fejlődött babákat. Tapasztalatom szerint a nyugalmi pozícióhoz viszonyított kb. 10 cm-es kimozdítása a bölcsőnek nyugtatóan hatott a babákra. Annál nagyobb kilengés riadalommal, kellemetlen érzéssel töltötte el őket.
HU 227 180 Β1

Claims (14)

1. Függesztett bölcsőt tartalmazó, funkcióban variálható gyermekbútor, amelynek a bútor elemeit mechanikailag megtartó és összekapcsoló vázszerkezete és az egyes felhasználási, alkalmazási módokhoz előnyösen összeállított alapelemei, részegységei vannak, azzal jellemezve, hogy a gyermekbútor elöl nyitott vázszerkezete (23) két, egymástól adott távolságra elhelyezett, egymással felül merev tetőelemmel (2), hátul hátsó összekötő lécekkel (6) - előnyösen alul hátsó és első alsó összekötő gerendákkal (7, 8) - összekapcsolt állványkeretből (1) áll, amelyhez az egyes felhasználási módok szerint a bútorrendszer egyes részegységei, úgymint végzáró lapok (10), és tömör lapelem (4), és rácsos lapelemek (12, 13, 14), valamint fiókos kisszekrény (15) csatlakoznak.
2. Az 1. igénypont szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a vázszerkezethez (23) az állványkeretek (1) között további elemek, előnyösen polc (5) és homlokzati díszléc (17) csatlakozik.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a gyermekbútornak további kiegészítő elemei, úgymint magasító- és toldóeleme (16) és rövid oldaltartója (21) van, továbbá a gyermekbútorhoz az egyes felhasználások szerint pelenkázó-szivacsalátét és bölcsőszivacsbetét tartozik.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a gyermekbútor csecsemőbútorként függesztett bölcsővel kialakított pelenkázóként van kialakítva oly módon, hogy
- a két állványkeret (1) között van előnyösen elhelyezve a tömör lapelem (4), az állványkeretek (1) aljánál vannak a hátsó és első alsó összekötő gerendák (7, 8), amelyek az állványkeretek (1) alsó mechanikus összekapcsolását, valamint a bölcső (9) alatt biztonsági szempontból elhelyezett nagy rácsos lapelem (14) alátámasztását szolgálják,
- az összeállítás szélén az egyik állványkeret (1) mellett van a hátsó és első alsó összekötő gerendákra (7, 8) felfektetett fiókos kisszekrény (15), a fiókos kisszekrény (15) teteje a pelenkázó (20), amelynek oldalait a magasító- és toldóelemek (16) alkotják,
- a bölcső (9) a ritkább oldalsó rácsos lapelemekből (12), valamint a sűrűbben rácsozott alsó rácsos lapelemből (13), valamint a tömör lapként kiképzett végzáró lapokból (10) van összeállítva,
- az oldalsó rácsos lapelemek (12), valamint az alsó rácsos lapelem (13) két-két rövidebbik oldala előnyösen furatolt (18) bővítő rövid oldaltoldó elemekkel (21) van felszerelve,
- a bölcső (9) a tömör végzáró lapokban (10) kiképzett furatokban (18) van felfüggesztve, a bölcső (9) felül bevezetett függesztőkötele (11) a végzáró lap (10) lapjának külső felületén van végigvezetve és a végzáró lap (10) alján van elkötve, a bölcső (9) függesztőkötele (11) felül a tetőelemre (2) rögzített függesztőelemre (3) van rögzítve, adott esetben ráfűzve, fémkarikával ráakasztva,
- felül, a vázszerkezet (23) elején helyezkedik el adott esetben a homlokzati díszléc (17).
5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a gyermekbútor kisgyermekbútorként (3 éves korig) van kialakítva oly módon, hogy
- a két álló állványkeret (1) között egy fix kiságy (19) és egy fiókos kisszekrény (15) van elhelyezve, a bölcső (9) szétszerelése után annak elemeiből alakítható ki az állványkeretek (1) között az adott esetben 118x80 cm-es fix kiságy (19), mellette van elhelyezve a fiókos kisszekrény (15), melynek a teteje a pelenkázóként (20) van kiképezve,
- a fix kiságy (19) végeit a bölcső (9) két végzáró lapja (10) képezi, a fix kiságy (19) oldalait a nagy rácsos lapelemek (14) alkotják, és a fix kiságy (19) alját a bölcső (9) két oldalsó rácsos lapeleme (12) és alsó rácsos lapeleme (13) alkotja oly módon, hogy keresztbe vannak fordítva és rá vannak fektetve az előzőleg a két végzáró lap (10) közé csavarozással berögzített hátsó és első alsó összekötő gerendákra (7, 8),
- a fix kiságy (19) egyik vége az állványkeret (1) függőleges merevítőire, másik vége a fiókos kisszekrény (15) oldalára van felcsavarozva előnyösen átmenőcsavarokkal, a fiókos kisszekrény (15) másik oldala a másik állványkerethez (1) van csavarozva,
- felül, a vázszerkezet (23) elején helyezkedik el adott esetben a homlokzati díszléc (17).
6. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a gyermekbútor gyermek asztal-ágy összeállításként van kialakítva oly módon, hogy
- az állványkeretek (1) között levő hátsó és első alsó összekötő gerendák (7, 8) a normál gyermekágy (22) vázát képezik, ezek közé a hátsó és első alsó összekötő gerendák (7, 8) közé kerülnek be a korábban a fix kiságy (19) és a bölcső (9) elemeit képező rácsos lapelemek (12) és az alsó nagy rácsos lapelem (14),
- ide kerül továbbá kiegészítőként még két magasító- és toldóelem (16), és ez adja ki a normál gyermekágy (22) teljes hosszát, a normál gyermekágy (22) aljában a rácsos lapelemek (12) keresztben, a rácsos lapelemhez (14) képest elfordítva vannak elhelyezve,
- az asztallapként használt tömör lapelem (4) egyik vége az állványkeretek (1) között levő közbenső hátsó összekötő lécre (6), valamint az egyik állványkeret (1) kereszttartójára támaszkodik, a tömör lapelem (4) másik vége a fiókos kisszekrényre (15) támaszkodik, és azon előnyösen csavarozással van rögzítve, így az állványkeret (1) és a fiókos kisszekrény (15) között kialakul egy íróasztalnak alkalmas felület,
- felül, a vázszerkezet (23) elején helyezkedik el adott esetben a homlokzati díszléc (17),
HU 227 180 Β1
- a bölcső (9) fennmaradó két végzáró lapjából (10), alsó rácsos lapeleméből (13) továbbá az egyéb kiegészítő elemekből, azaz a rövid oldaltartó elemekből (21) lerakodó- vagy ülőszerkezet van kialakítva.
7. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a gyermekbútor különálló komplett ágy-íróasztal együttesként van kialakítva oly módon, hogy
- a két álló állványkeret (1) a tömör lapelemmel (4) egy írófelületet alkot, amely alulról középen a fiókos kisszekrénnyel (15) van alátámasztva, a tömör lapelem (4) két vége az álló állványkeretekre (1) belülről felszerelt rövid magasító- és toldóelemekre (16) van feltámasztva,
- a fennmaradó elemekből különálló komplett kamaszágy van kialakítva, az így kialakított kamaszágy végei a korábban a bölcső (9) végeiként felhasznált végzáró lapokból (10), azokon 180 fokot fordítva vannak kialakítva,
- a kamaszágy kialakításánál a végzáró lapok (10) alsó összekötő gerendákkal (7, 8) mint hosszanti merevítőkkel vannak összekapcsolva, és ezek közé kerülnek be a rácsos lapelemek (12,14),
- a hosszanti elemeket képező a alsó összekötő gerendák (7, 8) között merevítés céljából, előnyösen a hossz 1/3-, illetve 2/3-ánál keresztben a rövid magasító- és toldóelemek (16) vannak beépítve.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy előnyös kiviteli alak esetében az egyes részegységek anyaga: természetes fa, fenyő vagy keményfa, például bükk, a felületkezelés: vizes bázisú lakk, vagy natúr.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy az állványkeret elemei csapolással vagy ragasztással, bonthatatlan módon kerülnek összekapcsolásra,
- bútorrendszer elemei, az állványkeret, tetőelem, hátsó összekötő elemek, tömör lapelem, homlokzati díszléc, felső, illetve hátsó összekötő gerenda, és a függesztőelem csavarozással, speciális csavarral, keresztfuratos, csavaros kapcsolattal vannak összekapcsolva,
- a rácsos lapelemek az egyes más egységekhez ugyancsak keresztfuratos, csavaros kapcsolattal vannak összekapcsolva, az összes oldható és újra összeállítható kapcsolódás szintén ezzel a módszerrel van megvalósítva, így például a bölcső részei, a pelenkázó kialakítása, az ágy, illetve az íróasztallap hozzákapcsolása.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti gyermekbútor, azzal jellemezve, hogy a kisszekrény egy egységként szerelt, háromfiókos kialakítású, melyet előnyösen lapra szerelten hozunk forgalomba,
- a rácsos lapelemek csapolással és ragasztással összekapcsolt falécekből vannak összeállítva. A végzáró lapok egy darabból alakra vágott és megmunkált ragasztott fenyő,
- bölcső felfüggesztéséhez használt függesztőkötél nem porló megfelelő teherbírású anyagból, pl. műanyagból készül, vagy előnyösen kenderkötél, amely adott esetben hajlékony védőcsőbe van befűzve.
11. Terápiás és fejlesztőeszköz kisgyermekek, elsősorban csecsemők részére, amelynek a gyermek, csecsemő elhelyezésére szolgáló része, valamint annak megtartására szolgáló vázszerkezete van, azzal jellemezve, hogy a terápiás és fejlesztőeszköznek a gyermek, csecsemő elhelyezésére szolgáló része egy függesztett, megfelelő módon szabadon lengeni képes bölcső (9), amely kettős felfüggesztéssel egy mechanikailag stabil - előnyösen állványkeretekből (23) összeállított - elöl nyitott vázszerkezetre (23) van felfüggesztve.
12. A 11. igénypont szerinti terápiás és fejlesztőeszköz, azzal jellemezve, hogy a bölcső (9) a két végzáró lapjához (10) a végzáró lap (10) két szélén hozzákapcsolt függesztőkötelekkel (11) a bölcső (9) fölött van felfüggesztve, a vázszerkezet (23) felső részének egy-egy pontjára.
13. A11. vagy 12. igénypont szerinti terápiás és fejlesztőeszköz, azzal jellemezve, hogy a bölcső (9) hosszanti tengelye a vázszerkezet (23) hosszanti irányával egyezik meg.
14. A 11-13. igénypontok szerinti terápiás és fejlesztőeszköz, azzal jellemezve, hogy a bölcső felfüggesztésénél véletlenszerű erőteljes kilendítés, kimozdulás megakadályozására, illetve a hátfalhoz való ütközés megakadályozására adott esetben bölcsőfék kerül alkalmazásra, amely a lengőbölcső mögött az állványkeret és a pelenkázó között felszerelt kötél, előnyösen lehet gumírozott kötél.
HU0500147A 2005-01-28 2005-01-28 Functionally variable children furniture including suspended cradle HU227180B1 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0500147A HU227180B1 (en) 2005-01-28 2005-01-28 Functionally variable children furniture including suspended cradle
PCT/HU2006/000007 WO2006079859A1 (en) 2005-01-28 2006-01-27 Children's furniture with variable functions including suspended cot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0500147A HU227180B1 (en) 2005-01-28 2005-01-28 Functionally variable children furniture including suspended cradle

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0500147D0 HU0500147D0 (en) 2005-03-29
HUP0500147A2 HUP0500147A2 (en) 2006-10-28
HU227180B1 true HU227180B1 (en) 2010-09-28

Family

ID=89985777

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0500147A HU227180B1 (en) 2005-01-28 2005-01-28 Functionally variable children furniture including suspended cradle

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU227180B1 (hu)
WO (1) WO2006079859A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8187111B2 (en) 2005-11-03 2012-05-29 Graco Children's Products Inc. Child motion device
WO2008115986A1 (en) * 2007-03-19 2008-09-25 Graco Children's Products Inc. Child motion device

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US430294A (en) * 1890-06-17 mackenzie
US865829A (en) * 1906-09-25 1907-09-10 Frank Unger Swing.
US992602A (en) * 1910-04-19 1911-05-16 Ira P Russell Baby-rest.
US1028186A (en) * 1911-10-14 1912-06-04 James E Burge Swinging cradle.
US1435148A (en) * 1921-12-16 1922-11-14 Helen S Burns Combined bassinet and swing
GB605176A (en) * 1945-12-17 1948-07-16 Bert Hastings Improvements in or relating to cots, seats and cupboards
US3454968A (en) * 1967-10-09 1969-07-15 Robert P Beckman Auto baby hammock
CH623468A5 (en) * 1977-11-10 1981-06-15 Hans Marschall Apparatus for infant care
ES242365Y (es) * 1979-03-30 1979-11-16 Cuna infantil de triple uso.
JPH11309050A (ja) * 1998-04-28 1999-11-09 Kintaroo:Kk 組み換え可能なベビーベッド
GB2369046A (en) * 2000-11-21 2002-05-22 Mark Christopher Schneider A self rocking baby cot

Also Published As

Publication number Publication date
WO2006079859A1 (en) 2006-08-03
HU0500147D0 (en) 2005-03-29
HUP0500147A2 (en) 2006-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6877173B2 (en) Multi-purpose convertible play yard
US3878570A (en) Environmental control attachment and crib
JP5408962B2 (ja) 電動式揺動バジネットを有するプレイヤード
US6256813B1 (en) Crib
US9254045B2 (en) Transformable furniture unit
CA2147525A1 (en) Convertible furniture
US5819340A (en) Infant sleeper
US4615059A (en) Crib or cradle for children
US6952847B1 (en) Adjustable bed rails including an attachable headboard
HU227180B1 (en) Functionally variable children furniture including suspended cradle
CN109893366B (zh) 一种方便调节的新生儿护理床
US6845530B2 (en) Convertible crib and bed arrangement
US20110165953A1 (en) Infant twin swing set
US2810428A (en) Baby chair
US16942A (en) Maeion j
US5572752A (en) Bed with axial glider movement
US246729A (en) Samuel e
CN201101323Y (zh) 婴儿多功能学步器具
CN208388271U (zh) 一种多功能沙发婴儿床
CN212036872U (zh) 一种可调节高度可平展为桌子的多功能婴儿床结构
US819886A (en) Crib or bed.
USRE24845E (en) John j
KR200258707Y1 (ko) 분리사용이 가능한 싱글, 더블 조합형 이층침대
US2726712A (en) Relatively adjustable desk and attached seat
JP3219539U (ja) 相似縮小家具

Legal Events

Date Code Title Description
FH92 Termination of representative

Representative=s name: VARGA TAMAS PETER SZABADALMI UEGYVIVOE, HU

FA9A Lapse of provisional patent protection due to relinquishment or protection considered relinquished
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees