HU226336B1 - Method for regulating a three-phase machine without a mechanical rotary transducer - Google Patents

Method for regulating a three-phase machine without a mechanical rotary transducer Download PDF

Info

Publication number
HU226336B1
HU226336B1 HU0101262A HUP0101262A HU226336B1 HU 226336 B1 HU226336 B1 HU 226336B1 HU 0101262 A HU0101262 A HU 0101262A HU P0101262 A HUP0101262 A HU P0101262A HU 226336 B1 HU226336 B1 HU 226336B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
conductivity
machine
rectifier
intermediate circuit
measured
Prior art date
Application number
HU0101262A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Dr Schroedl
Original Assignee
Manfred Dr Schroedl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Manfred Dr Schroedl filed Critical Manfred Dr Schroedl
Publication of HUP0101262A2 publication Critical patent/HUP0101262A2/hu
Publication of HUP0101262A3 publication Critical patent/HUP0101262A3/hu
Publication of HU226336B1 publication Critical patent/HU226336B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02PCONTROL OR REGULATION OF ELECTRIC MOTORS, ELECTRIC GENERATORS OR DYNAMO-ELECTRIC CONVERTERS; CONTROLLING TRANSFORMERS, REACTORS OR CHOKE COILS
    • H02P21/00Arrangements or methods for the control of electric machines by vector control, e.g. by control of field orientation
    • H02P21/14Estimation or adaptation of machine parameters, e.g. flux, current or voltage
    • H02P21/18Estimation of position or speed
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02PCONTROL OR REGULATION OF ELECTRIC MOTORS, ELECTRIC GENERATORS OR DYNAMO-ELECTRIC CONVERTERS; CONTROLLING TRANSFORMERS, REACTORS OR CHOKE COILS
    • H02P21/00Arrangements or methods for the control of electric machines by vector control, e.g. by control of field orientation
    • H02P21/24Vector control not involving the use of rotor position or rotor speed sensors

Description

A találmány tárgya eljárás mechanikus fordulatszámjeladó nélküli, aszinkron vagy szinkron működésű háromfázisú váltakozó áramú gép szabályozására, amelyet egyenirányító kimenetéről táplált közbenső kör kimenetéről működtetünk, és a közbenső körben mért értékeket az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotának figyelembevételével szabályozzuk.
A WO 92/19038 sz. nemzetközi közzétételi iratból ismert egy olyan eljárás és kapcsolási elrendezés, amelynek segítségével gépek azon elektromágneses és mechanikus állapotjellemzői határozhatók meg, amelyeket mechanikus fordulatszám-jeladó nélküli háromfázisú váltakozó áramú gép szabályozására használnak. Ennél az ismert eljárásnál egyidejűleg mérnek két fázisvezetékben folyó áramot, és azokból egy komplex térbeli jellemzőt határoznak meg. Az eljárás végrehajtására kialakított kapcsolási elrendezésben a számítások végrehajtásához költséges és többnyire feszültségleválasztást biztosító árammérőket, áramváltókat kell alkalmazni.
Háromfázisú váltakozó áramú gépek jó minőségű szabályozásához, különösen aszinkron és szinkron gépeknél, melyek közül az utóbbi lehet állandó mágneses gerjesztésű, reluktanciahatással, amikor a különböző mágneses vezetőképesség a forgórész helyzetétől függ, vagy pedig lehet állandó mágneses gerjesztés és reluktanciahatás kombinációjával működő, a mágneses fluxus helyzetének mérését használják fel. A gépnek egy adott, a legkisebb fluxushoz tartozó fordulatszám fölött a különböző fordulatszámokhoz tartozó indukált elektromotoros erejét (EMK) különböző, az irodalomból ismert eljárásokkal lehet meghatározni, és ezekből lehet a fluxus helyzetére következtetni. Kis fluxus-fordulatszámok esetén az EMK-ra alapuló fluxusmeghatározási eljárások csődöt mondanak. Ekkor olyan eljárásokat lehet alkalmazni, amelyek a valós idejű helyzetet, illetve a fluxussűrűségtől függő mágneses vezetőképességet mérik meg, és azokból határozzák meg a forgórész, illetve a fluxus térvektor helyzetét.
Aszinkron gépeknél a gépben lévő mágneses fő fluxus a vaslemezek telítése által oly módon befolyásolja a mágneses szórt vezetés értékét, hogy a mágneses szórt vezetés értéke vagy egy azzal kapcsolatos jellemző valós idejű mérése alapján a fluxus helyzetére következtetni lehet. Szinkron gépeknél a mágneses fluxus szoros összefüggésben áll a forgórész helyzetével, ezáltal a szinkron működésű gépeknél a mágneses térrel irányított szabályozáshoz - a továbbiakban röviden térorientált szabályozáshoz, vagy a mágneses fluxus mérését vagy a forgórész helyzetének a mérését lehet használni. Említésre méltó reluktanciahatás nélküli, állandó mágneses gerjesztésű, szinkron gépeknél, például amikor állandó mágnesek vannak hengeres forgórészre elhelyezve, a vaslemezben fellépő telítés esetén - hasonlóan ahhoz, mint ahogy az aszinkron gépeknél, a telítéstől függő mágneses vezetőképességet a fluxushelyzet függvényében, csillapítással működő gépeknél a szórt vezetési érték, csillapítás nélküli gépeknél a főmező-vezetési érték segítségével határozzák meg, ezek valós idejű mérésével, vagy ezekkel összefüggő jellemző mérésével. Ebből lehet következtetni a fluxus helyzetére és a forgórész helyzetére is. Reluktanciahatással rendelkező, szinkron gépeknél, hasonló módon, a telítéstől függően ingadozó mágneses vezetőképesség helyett a forgórész geometriájától függően ingadozó mágneses vezetőképességet határozzák meg, és ezzel egyidejűleg meghatározzák a forgórész helyzetét is. Állandó mágneses gerjesztésű és reluktanciahatással rendelkező, szinkron gépeknél az eredő hatásra a telítéstől és a geometriától függő vezetőképesség-ingadozásból következtetnek.
Mint azt a VDI-Fortschrittberichte, 21. old. 117. sz., VDI-kiadó, Düsseldorf 1992, „Váltakozó áramú gépek érzékelő nélküli szabályozása”) c. kiadványában M. Schrödl leírta, az áram térbeli vektorának meghatározásával és annak a feszültség térbeli vektorával történő osztásával egy, mind villamos forgórész, mind a fluxus helyzetétől függően változó komplex jellemzőt lehet meghatározni, amelyből trigonometriai összefüggésekkel a forgórész helyzetét vagy a fluxus helyzetet lehet meghatározni. A fenti iratban ismertetett eljárásnak a hátránya, hogy az áram térbeli vektorának meghatározásához legalább két fázisáramot kell meghatározni, költséges árammérők és áramváltók alkalmazásával.
A WO 96/23347 sz. nemzetközi közzétételi irat eljárást ír le egyenirányítón keresztül táplált háromfázisú váltakozó áramú gép fázisáramának egy közbenső körben mért áram segítségével történő meghatározására, ahol az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapota is figyelembe van véve. Ennél a megoldásnál a gépben folyó áramot a közbenső kör impulzusszélesség-modulált vezérlésével két méréssel határozzák meg. A két mérést a hibák kiküszöbölése érdekében egy impulzusszélességnyi perióduson belül egymáshoz képest eltolt időpontokban végzik el.
A találmánnyal azt a feladatot tűztük ki, hogy olyan, a bevezetőben említett típusú eljárást hozzunk létre, amellyel egyrészt a fentiekben jelzett hátrányokat kiküszöböljük, másrészt pedig a gép jobb, illetve pontosabb szabályozását lehet megvalósítani.
A találmány tehát eljárás mechanikus fordulatszámjeladó nélküli, aszinkron vagy szinkron működésű háromfázisú váltakozó áramú gép szabályozására, amelyet egyenirányítóról táplált közbenső körrel táplálunk, és a szabályozáshoz a közbenső körben mért értékek mellett az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotára vonatkozó jellemzőt is figyelembe vesszük.
Az eljárás lényege, hogy aszinkron gépeknél a térirány figyelembevételével történő szabályozáshoz a fluxus irányát, szinkron gépeknél pedig a forgórészirány figyelembevételével történő szabályozáshoz a forgórész helyzetét, a gépben fellépő térbeli mágneses vezetőképesség ingadozásainak segítségével méréstechnikai úton határozzuk meg, és a vezetőképesség-ingadozásokat a közbenső körben mért értékek, elsősorban a közbenső körben mért áramnövekedés és/vagy a közbenső kör feszültsége, valamint az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapota figyelembevételével határozzuk meg, és a mért értékekből matematikai úton számítjuk ki a fluxus irányát, illetve a forgórész helyzetét.
HU 226 336 Β1
A találmány szerinti eljárással először lehet megvalósítani mechanikus jeladók, például helyzetjeladók vagy tachogenerátorok nélkül, háromfázisú váltakozó áramú gépek jó minőségű szabályozását tetszőleges üzemi körülmények között, beleértve a kis fordulatszámokat és a nyugalmi helyzetet is. Az eljárás során kizárólag a közbenső kör jellemzőit, azaz a közbenső kör áramát és a közbenső kör feszültségét mérjük. Az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotának figyelembevételével meghatározzuk a fázisáram növekedés feszültség közötti viszonyt, ami háromfázisú váltakozó áramú gép esetében a fluxus és/vagy forgórész helyzetével van összefüggésben.
Az alapgondolat az, hogy a vezetőképesség-ingadozásokat a gép fázisvezetékeiben mért áramnövekedés alapján határozzuk meg. A találmány szerinti eljárás során nincs szükség költséges árammérők alkalmazására, mivel nem a teljes térvektorra vonatkozó információra van szükség, hanem csupán az áramnövekedés-térvektornak és az annak megfelelő feszültségtérvektomak motorhoz tartozó fázisok tengelyeire vett vetületeire. Ezen értékek aránya (amit a továbbiakban y-nal jelölünk mellette a szóban forgó fázis jelölésével) a vizsgált fázis tengelyében a pillanatnyi helyi mágneses vezetőképességgel arányos, és a forgórész és/vagy fluxus tengely helyzetének kétszeresével ingadozik. A találmány szerinti eljárás során tehát az áram növekedését nem a fázisvezetékekben folyó áram növekedésének közvetlen mérésével kapjuk meg, hanem egy közbenső körben folyó egyenáram növekedésének a mérésével, melyhez az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotát is figyelembe vesszük. Az egyenirányító tehát intelligens méréshely-átkapcsolóként is szolgál, amikor az egyenirányító állapotának megfelelően a különböző fázisokat rákapcsolja a közbensőköri (áramköri) árammérő egységre. Ehhez az üzemszerűen fellépő egyenirányító-állapotokat - a gép szabályozását a mérés nem befolyásolja -, vagy kényszeregyenirányító-állapotokat - a gép szabályozását a mérés befolyásolja - figyelembe lehet venni. Ha például egy háromfázisú egyenirányítónál az U fázissal összekötött egyenirányító-hídág a közbenső kör pozitív feszültségű pontjával és a V és W fázisokkal összekötött egyenirányító-hídágak pedig negatív feszültségű ponttal vannak összekötve, akkor a közbenső körben az U fázisban folyó áram fog folyni, és a közbenső körben lévő árammérő is ezt a fázisáramot fogjuk mérni. Ugyanakkor ismert, hogy ennél az egyenirányítókombinációnál a gépre jutó feszültség térbeli vektora az U fázis irányába mutat úgy, hogy az áramnövekedés térbeli vektorának - az említett esetben ez az U fázisban fellépő áramnövekedés - és az ennek megfelelő feszültség térbeli vektorának - ebben az esetben az U fázis feszültségének térbeli vektora - fent említett vetületarányát a motorfázistengelyre lehet leképezni. Ez lesz tehát yu képzése. Háromfázisú egyenirányító és háromfázisú gép esetében tehát hat egyenirányító-állapot segítségével lehet a fent említett arányokat az U, -U, V, -V, W, -W fázisok irányában képezni.
A matematikai kiértékelés pontosításához a következőket hajtjuk végre: a vezetőképesség-ingadozásokat a közbenső körben mért egyenáram és/vagy feszültség értékeivel az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotának figyelembevételével határozzuk meg úgy, hogy a közbenső körben az áramnövekedés különbségét konstans egyenirányító-állapot mellett mérjük, és ezt arányítjuk az ekkor mérhető feszültség térbeli vektorához. Ez a matematikai úton kapott érték a kétszeres térbeli szöghelyzettel ingadozó gép induktivitásával egyértelmű, ismert matematikai és elméleti összefüggésben áll. Ezt a matematikai úton kapott értéket a gép minden olyan fázisához hozzárendeljük, ahol a fázistekercs tengelye az egyenirányító kapcsolási állapota révén rögzített feszültség térbeli vektora irányával egybeesik, és ezt az eljárást legalább egy feszültség térbeli vektor irányban végrehajtjuk. Ezt követően ismert matematikai és villamosgép-elméleti eljárásokkal elvégezzük a matematikai kiértékelést, és meghatározzuk a fluxus irányát és a forgórész helyzetét.
A találmány szerinti eljárás során előnyösen a közbenső körben legalább két az áramnövekedés-mérést végzünk, amelyeket az állórész feszültségegyenleteibe behelyettesítünk, és matematikai korrelációs számítást végzünk. Ennek előnye az, hogy mindig ugyanazt a mérőegységet használjuk a méréshez, és ezáltal kiegyenlítjük azokat a mérési hibákat, amelyek több mérés kombinációja során az egyes alkatrészek szórása következtében lépnek fel. A két mérés kombinációjával tehát ki lehet küszöbölni az indukált elektromotoros erőt, és a vezetőképesség mérése a fordulatszámtól független lesz. Ez nem lehetséges akkor, ha az áram térbeli vektorát legalább két fázisáram segítségével mérjük, mivel az ehhez alkalmazott áramérzékelőknek különbözőek a mérési hibái, ami az eredményt megváltoztatja.
Előnyösen a térben különböző irányokban legalább két vezetőképesség-mérést hajtunk végre, és a mért értékeket az alábbi modellegyenletekbe írjuk be:
yA^Yközép+Ay C0S(2yA—2y) yB=yközéP +Ay cos(2yb-2Y) yC=yközép+Ay cos(2yC-2y), ahol y szög ismert számítási szabályok szerint kiszámítható, a vezetőképesség maximumának megfelelő érték, yA, yB, yC az A, B és C fázisokban mért vezetőképesség, yközép a vezetőképesség középértéke, Áy a vezetőképesség-ingadozás.
Amikor az állórésztekercsben a forgásban lévő forgórész révén létrehozott elektromotoros erő (EMK) lép fel, az y vezetőképességet az EMK befolyásolja. Annak érdekében, hogy ezt a hatást kiküszöböljük, két áramnövekedés-mérést kombinálunk, így feszültség helyett feszültségkülönbségeket, az áramnövekedés helyett pedig áramnövekedés-különbségeket használunk fel. Ezt a két mérésre vonatkozó állórészfeszültség-egyenletek felírásával és a két egyenlet egymásból való kivonásával lehet megvalósítani. Mivel az egyenletek jobb oldalán az EMK (elektromotoros erő) additív módon jelenik meg, azt a kivonással kiküszöböljük. A matematikai műveleteket M. Schrödl: „Sensorless Control of A. C. Machines, VDI-Fortschrittberichte, 21. sor, 117. sz. VDI-kiadó, Düsseldorf 1992 c.
HU 226 336 Β1 kiadványából ismerhetjük meg. Ezáltal a vezetőképesség-ingadozás meghatározása a fordulatszámtól független lesz. Mivel egyetlen vezetőképesség-mérésből nem lehet egyértelműen következtetni a pillanatnyi forgórész- vagy fluxushelyzet szögére, legalább két, a térben különböző irányok mért vezetőképesség-értékeket kombinálunk.
A találmány szerinti eljárás során vezetőképességértékeket, elegendő pontossággal azonos közbensőköri feszültségeknél határozzuk meg. így a közbensőkön feszültségmérést elhagyhatjuk, mivel ekkor a fenti egyenletekben a feszültségparaméter is, mint állandó tényező jön csak be, és emiatt a γ szög kiszámításánál ki fog esni. A γ szög a háromfázisú váltakozó áramú gépek fluxusa nagyságának és a forgatónyomatékának egymástól független beállítására szolgáló ismert tér- és/vagy forgórészhelyzet alapján történő, azaz térorientált vagy forgórész-orientált szabályozás alapja, így a szabályozás a találmány szerinti eljárás alkalmazásával kis fordulatszámok vagy nyugalmi helyzet mellett is végrehajtható forgórész és/vagy fluxus helyzetének a szabályozására forgórészhelyzet-jeladó vagy tachogenerátor nélkül.
A találmány szerinti eljárás során előnyös, ha a matematikai számítások során az alábbi fordulatszámés/vagy terhelésfüggő, előnyösen lineáris korrekciós számítást hajtunk végre:
y(konigált)=y+Ay(fordulatszám, terhelés).
A fordulatszámnak és a terhelésnek a vezetőképesség értékére való hatását a fenti fordulatszám- és terhelésfüggő, előnyösen lineáris korrekciós függvényekkel lehet figyelembe venni a pontosság növelése céljából, ahol a korrekciós függvényeket egy referenciamodell segítségével, például egy, az aszinkron gépeknél az ismert fluxusmodell szerint, vagy szinkron gépeknél például egy referencia-fordulatszámjeladó, például egy elfordulásiszög-mérő segítségével, a gép típusának megfelelően.
A találmány szerinti eljárás során kapott fluxusés/vagy forgórészhelyzetszögeket bemeneti paraméterekként egy, a háromfázisú váltakozó áramú gép szabályozására szolgáló gépmodellben on-líne módon is bevihetjük. Ilyen módon ennek a találmány szerinti eljárásnak az alkalmazása funkcionálisan egyértelmű.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban kiviteli példa kapcsán, a mellékelt rajz alapján ismertetjük részletesebben.
Az 1. ábrán egy 8 háromfázisú váltakozó áramú gép szabályozására kiképezett elrendezés tömbvázlatát mutatjuk be.
Az 1. ábrán látható egy 1 egyenirányító, amelynek 2 váltakozó feszültségű bemenete egy- vagy háromfázisú váltakozó feszültségű hálózatra van csatlakoztatva. Az 1 egyenirányító 3 egyenáramú kimenete egy zk közbenső körön keresztül egy 4 inverter bemenetére van csatlakoztatva, amelynek 5 félvezető kapcsolóelemei hídba vannak kapcsolva. A zk közbenső kör bemeneti Uzk feszültsége egy, az 1 egyenirányító 3 egyenáramú kimenetére csatlakoztatott 6 kondenzátoron mérve van egy 7 mérő- és vezérlőegység egyik bemenetére csatlakoztatva. A zk közbensőkörben folyó Izk áram egy, a zk közbenső körbe sorosan iktatott R ellenálláson keresztül létrehozott Uik feszültségként a 7 mérő- és vezérlőegység egy másik bemenetére van csatlakoztatva. A 7 mérő- és vezérlőegység 1 egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotát is érzékeli. A hídkapcsolású 5 félvezető kapcsolóelemeket tartalmazó 4 inverter kimenete a szabályozandó 8 háromfázisú váltakozó áramú gép U, V, W fázisaira van csatlakoztatva. A 4 inverter vezériőbemenete a vezérlőjelét a 7 mérő- és vezérlőegység számítja ki, és a 9 kimenetén keresztül továbbítja a 4 inverterre.
A bemutatott kiviteli alak alapján szakember a találmány szerinti eljárást az eljárási igénypontban foglaltak alapján meg tudja valósítani.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás mechanikus fordulatszám-jeladó nélküli, aszinkron vagy szinkron működésű háromfázisú váltakozó áramú gép szabályozására, amelyet egyenirányítóról táplált közbenső körrel táplálunk, és a szabályozáshoz a közbenső körben mért értékek mellett az egyenirányító pillanatnyi kapcsolási állapotára vonatkozó jellemzőt is figyelembe vesszük, azzal jellemezve, hogy aszinkron gépeknél a térirány figyelembevételével történő szabályozáshoz a fluxus irányát, szinkron gépeknél pedig a forgórészirány figyelembevételével történő szabályozáshoz a forgórész helyzetét, a gépben fellépő térbeli mágneses vezetőképesség ingadozásainak segítségével méréstechnikai úton határozzuk meg, és a vezetőképesség-ingadozásokat a közbenső körben mért értékek, elsősorban a közbenső körben mért áramnövekedés és/vagy a közbenső kör feszültsége, valamint az egyenirányító (1) pillanatnyi kapcsolási állapota figyelembevételével határozzuk meg, és a mért értékekből matematikai úton számítjuk ki a fluxus irányát, illetve a forgórész helyzetét.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy közbenső körben az áramnövekedést legalább kétszer mérjük meg, és a mért értékeket a gép állórészfeszültség-egyenleteibe írjuk be, és matematikailag értékeljük ki az adatokat.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a legalább két vezetőképesség-mérést végzünk el a tér különböző irányaiban, és a mért értékeket a gép modelljére vonatkozó alábbi egyenletekbe helyettesítjük be:
    yA=Yközép+Ay cos(2yA-2y) yB=yközép+Ay cos(2yB-2y) yC=yközép+Ay cos(2yC-2y), ahol γ szög ismert számítási szabályok szerint kiszámítható, a vezetőképesség maximumának megfelelő érték, yA, yB, yC az A, B és C fázisokban mért vezetőképesség, yközép a vezetőképesség középértéke, Ay a vezetőképesség-ingadozás.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a méréstechnikai úton mért ve4
    HU 226 336 Β1 zetőképességeket, ugyanazon közbensőköri feszültségnél mérjük.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fordulatszám- és/vagy terhelésfüggő, előnyösen lineáris korrekciót végzünk az alábbiak szerint:
    y(korrigált)=y+Á y(fordulatszám, terhelés).
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a meghatározott fluxusra és/vagy forgórészhelyzetre vonatkozó szöget bemeneti paraméterekként visszük be on-line egy, a háromfázisú 5 váltakozó áramú gép (8) szabályozására szolgáló gépmodellbe.
HU0101262A 1998-01-30 1999-01-29 Method for regulating a three-phase machine without a mechanical rotary transducer HU226336B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0018798A AT406722B (de) 1998-01-30 1998-01-30 Verfahren zur feldorientierten regelung einer mechanisch drehgeberlosen drehstrommaschine
PCT/AT1999/000025 WO1999039430A1 (de) 1998-01-30 1999-01-29 Verfahren zur regelung von einer mechanisch drehgeberlosen drehstrommaschine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0101262A2 HUP0101262A2 (hu) 2001-08-28
HUP0101262A3 HUP0101262A3 (en) 2002-10-28
HU226336B1 true HU226336B1 (en) 2008-09-29

Family

ID=3483800

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0101262A HU226336B1 (en) 1998-01-30 1999-01-29 Method for regulating a three-phase machine without a mechanical rotary transducer

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6479971B1 (hu)
EP (1) EP1051801B1 (hu)
AT (2) AT406722B (hu)
AU (1) AU2142699A (hu)
CA (1) CA2319402C (hu)
CZ (1) CZ301173B6 (hu)
DE (1) DE59901185D1 (hu)
HR (1) HRP20000560B1 (hu)
HU (1) HU226336B1 (hu)
PL (1) PL191443B1 (hu)
SK (1) SK286265B6 (hu)
WO (1) WO1999039430A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19928481B4 (de) * 1999-06-22 2009-12-10 Robert Bosch Gmbh Verfahren zur vereinfachten feldorientierten Regelung von Asynchronmaschinen
WO2002070390A1 (de) * 2001-03-05 2002-09-12 Schroedl Manfred Elektrischer antrieb
DE10341511B4 (de) 2003-09-05 2005-12-22 Brückner Maschinenbau GmbH Verfahren und Schaltungsanordnung für die sensorlose Ermittlung von Lastzuständen von synchronen Linearmotoren
JP4304122B2 (ja) * 2004-05-25 2009-07-29 三菱電機株式会社 電気車制御装置
US7474069B2 (en) * 2006-04-03 2009-01-06 International Rectifier Corporation Circuit for using the sign transitions of a motor phase and a motor phase back EMF currents to control PWM
AT508854B1 (de) * 2007-08-13 2016-03-15 Manfred Dipl Ing Dr Schrödl Verfahren zur mechanisch sensorlosen regelung einer drehstrommaschine
DE102008054501A1 (de) * 2008-12-10 2010-06-17 Kuka Roboter Gmbh Industrieroboter und Verfahren zum Betreiben eines Industrieroboters
DE102010048876A1 (de) 2010-10-19 2012-04-19 Alois Pöttinger Maschinenfabrik Gmbh Landwirtschaftliche Arbeitsmaschine
AT514263B1 (de) 2013-04-17 2016-06-15 Manfred Dr Schrödl Elektrische Maschine
CN104539210B (zh) * 2014-12-03 2017-01-04 浙江大学 一种dfig的反推直接功率控制方法
DE102018127412A1 (de) 2018-11-02 2020-05-07 Elmos Semiconductor Aktiengesellschaft Verfahren zur sensorlosen Positionsdetektion eines Motors mittels Löschung der magnetischen Vorgeschichte
DE102019127051A1 (de) 2018-11-06 2020-05-07 Elmos Semiconductor Aktiengesellschaft Verfahren zur geräuschlosen, messpulsfreien Regelung der Kommutierung eines BLDC-Motors im Haltebetrieb
DE102019211975A1 (de) 2019-08-09 2021-02-11 Festool Gmbh Verfahren zum Ermitteln einer Rotorposition eines Elektromotors eines Elektrowerkzeugs und Elektrowerkzeug
EP3930177A1 (de) 2020-06-22 2021-12-29 Bombardier Transportation GmbH Verfahren zur regelung einer elektrischen drehstrommaschine sowie drehstrommaschinensystem für ein solches verfahren
EP4006438A1 (en) 2020-11-26 2022-06-01 Belimo Holding AG An hvac system and related methods

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE502226C (de) 1928-03-18 1930-07-10 Masch Und Armaturenfabrik Vor Injektor mit fuer den gemeinsamen Ausbau zusammenhaengenden Innenteilen
US3675117A (en) * 1971-04-26 1972-07-04 Eberhart Reimers Asynchronous generator device
US4085355A (en) * 1976-04-26 1978-04-18 Fradella Richard B Variable-speed regenerative brushless electric motor and controller system
US4400655A (en) * 1981-05-11 1983-08-23 Imec Corporation Self generative variable speed induction motor drive
ATE51331T1 (de) * 1985-07-04 1990-04-15 Bbc Brown Boveri & Cie Drehstromerreger fuer synchronmaschinen.
EP0228535A1 (de) * 1985-12-04 1987-07-15 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Bestimmung des Flusswinkels einer Drehfeldmaschine bzw. zum Lageorientierten Betrieb der Maschine
DE3719463A1 (de) * 1987-06-11 1988-12-22 Dienes Apparatebau Gmbh Einrichtung zur drehzahlregelung eines asynchronmotors
US5140248A (en) * 1987-12-23 1992-08-18 Allen-Bradley Company, Inc. Open loop motor control with both voltage and current regulation
US5051680A (en) * 1989-12-08 1991-09-24 Sundstrand Corporation Simple starting sequence for variable reluctance motors without rotor position sensor
JPH03253291A (ja) * 1990-03-02 1991-11-12 Toshiba Corp 電動機駆動装置
ATE128584T1 (de) * 1991-03-06 1995-10-15 Siemens Ag Verfahren und vorrichtung zur bildung von maschinenströmen einer stromrichtergespeisten drehfeldmaschine.
US5796235A (en) 1991-04-11 1998-08-18 Schrodl; Manfred Process and circuits for determining machine-related electro-magnetic and mechanical state variables on electrodynamic induction machines supplied via converters
US5309349A (en) * 1992-09-22 1994-05-03 Industrial Technology Research Institute Current detection method for DC to three-phase converters using a single DC sensor
JP3297159B2 (ja) * 1993-09-14 2002-07-02 東芝キヤリア株式会社 直流ブラシレスモータの駆動装置およびその良否識別方法
KR950015957A (ko) * 1993-11-12 1995-06-17 이대원 유도 전동기의 벡터 제어방법 및 장치
DE4343627A1 (de) * 1993-12-21 1995-06-22 Abb Patent Gmbh Verfahren zur Regelung von Flußbetrag und Drehmoment einer Induktionsmaschine
CA2140065C (en) * 1994-01-18 2004-03-02 Leviton Manufacturing Co., Inc. Solid state motor speed control
EP0690556B1 (de) * 1994-06-30 1997-02-12 Siemens Aktiengesellschaft Stillstandserkennung beim Wiederanlassen eines stromrichtergespeisten Drehstrommotors ohne Drehzahlgeber
DK172570B1 (da) * 1995-01-23 1999-01-25 Danfoss As Vekselretter og fremgangsmåde til måling af vekselretterens fasestrømme
US5798631A (en) * 1995-10-02 1998-08-25 The State Of Oregon Acting By And Through The State Board Of Higher Education On Behalf Of Oregon State University Performance optimization controller and control method for doubly-fed machines
US5811957A (en) * 1995-12-21 1998-09-22 General Motors Corporation Speed sensorless hybrid vector controlled induction motor with zero speed operation
JPH09219991A (ja) * 1996-02-13 1997-08-19 Fujitsu General Ltd ブラシレスモータの制御方法
KR0179872B1 (ko) * 1996-03-26 1999-05-15 이종수 모터구동 인버터의 데드타임 보상방법
FR2746982B1 (fr) * 1996-03-28 1998-05-07 Schneider Electric Sa Convertisseur de frequence pour moteur alternatif
US5959430A (en) * 1997-03-07 1999-09-28 Kabushiki Kaisha Toshiba Power conversion system
DE19726161A1 (de) * 1997-06-20 1998-12-24 Alsthom Cge Alcatel Verfahren zum Betrieb parallel geschalteter Stromzwischenkreisumrichter zur Speisung eines Asynchronmotor und dazugehörige Schaltungsanordnung
US5969498A (en) * 1997-11-19 1999-10-19 Unitrode Corporation Induction motor controller
US6137258A (en) * 1998-10-26 2000-10-24 General Electric Company System for speed-sensorless control of an induction machine

Also Published As

Publication number Publication date
EP1051801B1 (de) 2002-04-10
ATA18798A (de) 1999-12-15
CZ20002764A3 (cs) 2000-11-15
HUP0101262A3 (en) 2002-10-28
US6479971B1 (en) 2002-11-12
PL342032A1 (en) 2001-05-21
ATE216151T1 (de) 2002-04-15
SK11292000A3 (sk) 2001-02-12
PL191443B1 (pl) 2006-05-31
HRP20000560B1 (en) 2009-04-30
AT406722B (de) 2000-08-25
EP1051801A1 (de) 2000-11-15
CA2319402C (en) 2009-06-23
CZ301173B6 (cs) 2009-11-25
SK286265B6 (sk) 2008-06-06
DE59901185D1 (de) 2002-05-16
HUP0101262A2 (hu) 2001-08-28
HRP20000560A2 (en) 2001-10-31
AU2142699A (en) 1999-08-16
CA2319402A1 (en) 1999-08-05
WO1999039430A1 (de) 1999-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5339012A (en) Method and circuit arrangement for sensor-less detection of the rotational angle of a damper-less synchronous machine, preferably excited by a permanent magnet, and supplied by a rectifier
HU226336B1 (en) Method for regulating a three-phase machine without a mechanical rotary transducer
Trzynadlowski et al. Comparative investigation of diagnostic media for induction motors: a case of rotor cage faults
US8248060B2 (en) Power angle monitor
EP0175154B1 (en) Method of controlling inverter-driven induction motor
US5144564A (en) Rotor position estimation of a permanent magnet synchronous-machine for high performance drive
KR20070037717A (ko) 전류 측정 방법, 디바이스 및 용도
EP1783891B1 (en) Control of switched reluctance machines
KR950010191B1 (ko) 유도전동기의 회전자저항 추정장치
KR20010066851A (ko) 회전 전자기 장치에서 토르크 불규칙성을 능동적으로감소시키는 방법 및 장치
CN100391096C (zh) 用于控制永磁电动机的系统和方法
GB2323984A (en) Induction motor control method
KR101056572B1 (ko) 전기 기기의 토크를 결정하기 위한 방법 및 장치
US4967132A (en) VSCF start system current estimator
EP1393434B1 (en) A method associated with controlling a synchronous machine
JP3729734B2 (ja) 磁束制御交流システムにおいて磁束中点を補正する方法
Slavov Adaptive observer of resistance in sensorless estimation of speed and position in brushless DC electric motor
JP3287147B2 (ja) 誘導電動機の制御方法
JPH09210726A (ja) 回転角度検出装置及び回転角検出信号生成回路
Wolbank et al. Comparison of different winding schemes reference to their application on speed sensorless control of induction machines
Jovanovic et al. Off-line testing of reluctance machines
Testa et al. Sensorless airgap flux position estimation by injection of orthogonal stationary signals
SU1559305A1 (ru) Способ измерени фазового угла ротора асинхронного электродвигател
CN117461255A (zh) 电机扭矩的估算
KR20220047835A (ko) 전기 기계의 작동을 위한 제어 장치, 전기 기계 및 방법