HU225700B1 - Procedure for renovation of slated roofs - Google Patents

Procedure for renovation of slated roofs Download PDF

Info

Publication number
HU225700B1
HU225700B1 HU0400277A HUP0400277A HU225700B1 HU 225700 B1 HU225700 B1 HU 225700B1 HU 0400277 A HU0400277 A HU 0400277A HU P0400277 A HUP0400277 A HU P0400277A HU 225700 B1 HU225700 B1 HU 225700B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
slate
coating
preservative
roofing
roof
Prior art date
Application number
HU0400277A
Other languages
English (en)
Inventor
Geza Karalyos
Original Assignee
Geza Karalyos
Sztoboran Gabor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Geza Karalyos, Sztoboran Gabor filed Critical Geza Karalyos
Priority to HU0400277A priority Critical patent/HU225700B1/hu
Publication of HU0400277D0 publication Critical patent/HU0400277D0/hu
Publication of HUP0400277A2 publication Critical patent/HUP0400277A2/hu
Publication of HU225700B1 publication Critical patent/HU225700B1/hu

Links

Landscapes

  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás, amely meglévő, viszont elöregedett sík- éshullámpala tetőhéjalások (1) felújítására szolgál. Az eljárásmegvalósulása során a palát (1) konzerváló anyaggal (2) vonják be,eltéphetetlen poliészter fóliával (3) fedik le, és alátétdeszkára (4)szegezett lécvázra (5) rögzített, ellenálló, esztétikus, könnyűacélcserép (6) lezárással látják el.

Description

A találmány tárgya eljárás palatető-felújításra, mely eljárás segítségével lehetővé válik, hogy az elöregedett sík- és hullámpala borítású tetőhéjalásokkal ellátott épületeket bontás nélkül új, korszerű, a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő tetőhéjalással lássuk el.
Az építőipari beruházások piaci trendjét hazánkban is hosszú távon - mint az már a nyugati országokban tapasztalható - a felújítás jellegű gazdasági ráfordítások fogják jellemezni. Az építőipari felújítási piac egyik kulcsterülete a magas tetők felújítása lesz. Magyarországon felújítandó tetőhéjalások egy része régi kerámiacserép, esetleg fémlemez fedés, nagyobbik része viszont cementkötésű azbesztpala fedés, amelyből hazánkban több mint 150 millió m2 található. A 25-30 éve tömegigényt kielégítő azbeszt sík- és hullámpalák mára anyagukban elavultak, a természeti hatások következtében elöregedtek, megrepedeztek, biológiailag szennyezetté váltak. A mechanikai hatásoknak bontásnak, javításnak, lekaparásnak, mosásnak kitett palafelületekből felszabaduló úgynevezett kiporzó azbesztrost szálak súlyos visszafordíthatatlan egészségkárosodást okoznak, ha a levegőbe kerülve belélegezzük, [gy az egykoron áldást és olcsó gyors megoldást jelentő építőanyag mára korunk legégetőbb műszaki és környezetvédelmi problémájává vált. A gond tehát kettős: műszaki és környezetvédelmi.
A kialakult gyakorlat szerint az elöregedett azbesztpala tetőhéjalásokat lebontják, a palatörmeléket szeméttelepekre, törmeléklerakókba viszik, vagy egyszerűen az útszéli árokba borítják, a tetőszerkezetet, amennyiben az statikailag megfelelő, átlécelik, és cseréppel befedik. Azonban 2004. január 1-jétől már ez a módszer nem alkalmazható, mivel az azbeszttartalmú építőanyag a 16/2001 (VII.18.) KÖM rendelet szerint az l-es veszélyességi osztályba sorolt veszélyes hulladék, melynek bontását, szállítását és elhelyezését csak a megfelelő előírásokat betartó szakcégek végezhetik. Ennek megfelelően a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium felhívása szerint senki sem végezheti házilagosan sík- vagy hullámpala tetőfedő anyagok bontását, vágását, fúrását, mert a kiporzó azbesztrostok belélegzése igen veszélyes az egészségre.
A szakcégek dolgozóinak megfelelő védőruhát és felszerelést (például védőálarcot) kell használniuk, amennyiben az 1 m3 levegőben mért rostszálak darabszáma több mint 8 db/m3. A bontáshoz általában speciális, egyszer használatos védőöltözetet használnak, mert a munkaruhára tapadt azbesztrost szálak hagyományos mosással, tisztítással az anyagból nem távolíthatók el. A lebontott veszélyes hulladékot 1 m3-es bélelt acélkonténerbe helyezik. Az azbeszthulladék elszállítását csak környezetvédelmi engedéllyel rendelkező szakcégek végezhetik, amelyek szállítás után csak az arra feljogosított, az ártalmatlanítást vállaló kezelőnek adhatják át elhelyezésre a konténert. A lezárt acélkonténereket a kezelők egyenként bebetonozva helyezik el a tárolóhelyeken. Magyarországon a mintegy 150 millió m2 palatető elbontása után 400 000 m3 (laza állapotban természetesen több, kb. 500 000 m3) veszélyes hulladék keletkezik. A palafedés 15 kg/m2 átlagsúlyával kalkulálva 2,25 milliárd kg (2,25 millió tonna) veszélyes hulladék várható.
A technika állása szerint a HU U 1517 lajstromszámú használati minta olyan tetőszerkezetet ismertet, mely alátámasztással, az alátámasztáson elrendezett hőszigetelő réteggel és azon elrendezett szelvényekkel rendelkezik, amelyen egy felső héjszerkezet vagy egy szigetelés van rögzítve, amely szelvényekben egymástól azonos távközzel furatok vannak kiképezve.
A P 99 02386 számú, 2001. 04. 28-án közzétett szabadalmi bejelentés tetőszerkezetet, valamint a tetőszerkezet előállítására szolgáló eljárást ismertet, ahol a meglévő, viszont sérült régi tetőn víztaszító réteg van elrendezve, amelyen vizet át nem eresztő fedőréteg helyezkedik el. Az iratban szereplő eljárás tetőszerkezet előállítására szolgál, amelynek során a régi tetőre víztaszító réteget rögzítenek, majd a rétegre fedőréteget visznek fel.
A már ismert megoldások hátránya, hogy a fent említett felújításokat mindenképpen megelőzi az elszennyeződött, elmohásodott palafelületek nagynyomású vízzel történő mosása, tisztítása. Környezetvédelmi előírásaink szerint a mosóvíz nem juthat el a csatornába, azt külön össze kell gyűjteni és azbesztmentesíteni, tehát az ilyen típusú felújítások környezetvédelmi szempontból meglehetősen költségesek, körülményesek, ugyanakkor műszaki szempontból mindenképpen csak átmeneti megoldásnak tekinthetők. Az ilyen típusú megoldásoknál rendszerint a párakiszellőztetés sem megoldott, ezért a tetőszerkezet állaga hamar leromolhat, és az esztétikai elvárásoknak sem felel meg minden esetben.
A találmány szerinti megoldás kidolgozásakor célkitűzésünk egy olyan palatető-felújítási eljárás megalkotása volt, mely amellett hogy új, korszerű, esztétikus tetőhéjalást biztosít, lehetővé teszi, hogy a meglévő elöregedett, megrepedezett, biológiailag szennyezetté vált sík- és hullámpala tetőhéjalások statikai adottságait a környezetvédelmi előírások betartása mellett felhasználjuk az új tetőhéjalások kialakításában, és egyúttal hosszú távon biztosítani tudjuk a környezetszennyező palafedőanyagoknak a beépítés helyén történő konzerválását, izolált tárolását és megvédését hosszú távra azzal együtt, hogy a meglevő tető tartószerkezeti elemként tovább szolgáljon.
A találmány szerinti megoldás kiindulási alapja, hogy a meglévő tetőszerkezetet és palahéjalást együtt, mint homogén héjszerkezetet vesszük figyelembe. Ismeretes, hogy az ilyen szerkezetek kis önsúlyúak, és ugyanakkor nagy teherbírásúak, kis súlyú fedéssel tovább terhelhetők.
A találmány szerinti megoldás létrehozásakor felismertük, hogy amennyiben az elöregedett sík- és hullámpala tetőhéjalások esetében a sík- és hullámpalákat a külső és belső felületükön az azbesztszálakat megkötő réteggel látjuk el, majd ezt követően külső felületüket fóliával légmentesen beborítjuk, ezzel biztosítva az azbesztszálak környezettől való izolálását, majd az így előkészített felületre ismert módon lécezést, és a lécezésre könnyű fedőanyagot helyezünk, akkor a kitűzött cél elérhető.
HU 225 700 Β1
A találmány tehát eljárás palatető felújítására, melynek során tetők környezetszennyező, elöregedett palaborítását felülről tetőlécezéssel látjuk el, amely tetőlécezésre új fedőanyagot rögzítünk. Az eljárás során első lépésben az elöregedett palaborítás mindkét oldalára konzerválóbevonatot hordunk fel, majd második lépésben a konzerválóbevonattal ellátott palaborítást fóliával légmentesen beburkoljuk, és harmadik lépésként az így beburkolt, izolált palaborításra kerül felrögzítésre az új fedőanyagot tartó párnafa és tetőléc.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös alkalmazása esetén a meglévő elöregedett palaborítás síkpala.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös alkalmazása esetén a meglévő elöregedett palaborítás hullámpala.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a palaborításra felhordott konzerválóanyag nátrium-szilikát vizes oldata, előnyösen vízüvegoldat.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a palaborításra felhordott konzerválóanyag egykomponensű műgyanta.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a palaborításra felhordott konzerválóanyag kétkomponensű műgyanta.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a nagy szakítószilárdságú fólia anyaga alacsony páraellenállású, vízzáró poliészter.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a poliészterfóliát légmentesen egymáshoz ragasztjuk.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a fólia összeragasztására üvegszál-erősítésű polipropilén ragasztószalagot alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén az izolált palafelületre, a szarufák vonalában 100*25 mm keresztmetszetű párnafát fektetünk, melyet önfúró, szintbeállító csavarokkal a szarufához rögzítünk.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a párnafákra 30*50 mm keresztmetszetű tetőlécet szegelünk.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a tetőlécre könnyű fedőanyagot csavarozunk.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a fedőanyag kőőrleményes műgyanta bevonatos acélcserép.
A találmány szerinti eljárás további előnyös alkalmazása esetén a fedőanyag festett, cserépmintázatúra nyomott, galvanizált alapanyagú, vékony acéllemez.
A találmány szerinti megoldást a továbbiakban a mellékelt ábra alapján ismertetjük.
Az 1. ábra a találmány szerinti megoldás egy lehetséges előnyös megvalósítását mutatja axonometrikus nézetben.
Az ábrán látható a meglévő régi tető 1 palaborítása. A meglévő 1 palaborításra ismert módon, kenéssel, szórással, hengerezéssel kerül felhordásra a 2 konzerválóbevonat. A 2 konzerválóbevonatot a régi tető 1 palaborításának a tetőtér belső felülete felőli oldalára is felhordjuk. Az ábrán látható továbbá a nagy szakítószilárdságú, poliészteranyagú alacsony pára-ellenállású 3 fólia. A 3 fóliacsíkokat egymáshoz üvegszálas erősítésű ragasztószalaggal ragasztjuk, így együttesen légmentes borítást alkotnak. Erre a borításra fektetjük a régi tetőszerkezet szarufa vonalában a 4 párnafákat, melyeket a szarufákhoz önfúró, szintbeállító csavarokkal rögzítünk. A 4 párnafára szegeljük az 5 tetőléceket. Az 5 tetőlécekre kerül felhelyezésre a 6 új fedőanyag, mely előnyösen könnyű, bevonatos acélcserepes fedőanyag.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös konkrét alkalmazása esetében a környezetszennyező, megrepedezett régi sík- vagy hullámpala tetőhéjalásokat a beépítés helyén konzerváljuk, izoláljuk, és új burkolattal látjuk el. A konzerváláskor a régi 1 palaborítást mindkét oldalán, azaz alulról a fedélszéken belül, valamint kívülről konzerválóanyaggal kezeljük, 2 konzerválóbevonattal látjuk el. A konzerválóanyagot az 1 palaborításra, ismert módon, kenéssel, szórással, hengerezéssel hordjuk fel. A 2 konzerválóbevonat a felületet kötötté teszi, a pórusokat, repedéseket tömíti, a szennyeződéseket megköti, megakadályozza a felület kiporzását. Ezzel az eljárással biztosítjuk, hogy a régi tetőszerkezet teljes értékű tartószerkezeti elemként funkcionáljon.
A találmány szerinti eljárás második fázisában végezzük el a környezetszennyező azbesztpala 1 borítás izolálását. Ebben a folyamatban a környezetszennyező palát egy speciális, poliészteranyagú, nagy szakítószllárdságú, alacsony pára-ellenállású 3 fóliával csomagoljuk be. Ezzel a megoldással biztosítani tudjuk a pára átdiffundálását, de az esetlegesen felhorzsolódó azbesztszálak környezetbe való kijutását megakadályozzuk, ugyanis az azbesztszálak nem tudnak áthatolni a 3 fólián. A 3 fóliacsíkokat egymáshoz üvegszálas erősítésű ragasztószalaggal ragasztjuk egymáshoz, így együttesen légmentes borítást alkotnak, ezért fontos az átfedéseknél, toldásoknál is hézagmentesen ragasztani. Munkavédelmi és környezetvédelmi szempontból e folyamat végére az azbesztpala 1 borítás teljesen le van zárva, izolálva van, így a további munkavégzéshez a dolgozóknak már nincs szükségük a fokozott védelemre.
A 3 fólia felrögzítésével pótolni tudjuk a repedt vagy a kivitelezés során sérült palákat, valamint ezzel a megoldással a felhelyezésre kerülő, az acélcserépre lecsapódó pára kivezetése Is megoldottá válik. Az izolálási folyamat segítségével a megmaradó palafedést alkalmassá tudjuk tenni egy új, könnyű tetőhéjalás ráépítésére.
A találmány szerinti eljárás harmadik fázisában történik az izolált 1 palaborítás védelme. Az izolált 1 palaborításra a szarufák vonalában 4 párnafákat fektetünk, melyeket a palán keresztül önfúró, szintbeállító csavarokkal rögzítünk a szarufákhoz. A 4 párnafákra ezt követően keresztirányú 5 tetőlécezést szegelünk. Az 5 tetőlécezésre ismert módon rögzítjük a 6 fedőanyagot,
HU 225 700 Β1 adott esetben cserepet vagy bevonatos acélcserepet. A találmány szerinti megoldással megvalósuló második héjalás nem jelent jelentős többletterhelést a régi fedélszék számára, súlya 8 kp négyzetméterenként. A rendszer megvalósulásával elérjük, hogy rögzítési rendszere folytán megerősítjük a tetőt, s az így kialakított szerkezet gyakorlatilag önhordó héjszerkezetként működik.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös konkrét foganatosítása során használt 3 fólia anyaga TOP 3 márkanevű, poliészteranyagú, nagy szakítószílárdságú, alacsony pára-ellenállású (Sd=0,02 m) alátétlemez. Az új 6 fedőanyag előnyösen könnyű bevonatos acélcserép, vagy cserép, vagy alátét deszkázásra fektetett bitumenes lemez. A 2 konzerválóbevonat anyaga nátrium-szilikát vizes oldata (vízüvegoldat), vagy egykomponensű műgyanta vagy kétkomponensű műgyanta.
A találmány szerinti megoldás előnye, hogy hosszú távon biztosítja a környezetszennyező azbesztpala izolálását, az azbesztszálak levegőbe való jutását. A találmány szerinti eljárás segítségével a meglévő rongálódott palaborítású tetőhéjazatot az új tetőborítás alap teherhordó szerkezeteként tudjuk felhasználni, és ennek következményeként a két héjazat között keletkező légréteg jelentősen javítja a tető hőszigetelő képességét is.
A találmány szerinti eljárás alapján végzett felújítási technológia betartásával megfelelünk az azbesztre vonatkozó szigorú környezetvédelmi és egészségvédelmi előírásoknak. A konzerválóbevonat, a fóliacsomagolás és az acélcserép háromszintű védelmet nyújt az azbesztszennyezés ellen, kivitelezése gyors és esztétikus.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás palatető felújítására, melynek során tetők környezetszennyező, elöregedett palaborítását felülről tetőlécezéssel látjuk el, amely tetőlécezésre új fedőanyagot rögzítünk, azzal jellemezve, hogy az eljárás során első lépésben az elöregedett palaborítás (1) mindkét oldalára konzerválóbevonatot (2) hordunk fel, majd második lépésben a konzerválóbevonattal (2) ellátott palaborítást (1) fóliával (3) légmentesen beburkoljuk, és harmadik lépésként az így beburkolt, izolált palaborításra (1) kerül felrögzítésre az új fedőanyagot (6) tartó párnafa (4) és tetőléc (5).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a meglévő elöregedett palaborítás (1) síkpala.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a meglévő elöregedett palaborítás (1) hullámpala.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a palaborításra (1) felhordott konzerválóanyag (2) nátrium-szilikát vizes oldata, előnyösen vízüvegoldat.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a palaborításra (1) felhordott konzerválóanyag (2) egykomponensű műgyanta.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a palaborításra (1) felhordott konzerválóanyag (2) kétkomponensű műgyanta.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagy szakítószilárdságú fólia (3) anyaga alacsony pára-ellenállású, vízzáró poliészter.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a poliészterfóliát (3) légmentesen egymáshoz ragasztjuk.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fólia (3) összeragasztására üvegszál-erősítésű polipropilén ragasztószalagot alkalmazunk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az izolált palafelületre, a szarufák vonalában 100*25 mm keresztmetszetű párnafát (4) fektetünk, melyet önfúró, szintbeállító csavarokkal a szarufához rögzítünk.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a párnafákra (4) 30*50 mm keresztmetszetű tetőlécet (5) szegelünk.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tetőlécre (5) könnyű fedőanyagot (6) csavarozunk.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a könnyű fedőanyag (6) kőőrleményes műgyanta bevonatos acélcserép.
  14. 14. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fedőanyag (6) festett, cserépmintázatúra nyomott, galvanizált alapanyagú, vékony acéllemez.
HU0400277A 2004-01-28 2004-01-28 Procedure for renovation of slated roofs HU225700B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0400277A HU225700B1 (en) 2004-01-28 2004-01-28 Procedure for renovation of slated roofs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0400277A HU225700B1 (en) 2004-01-28 2004-01-28 Procedure for renovation of slated roofs

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0400277D0 HU0400277D0 (en) 2004-03-29
HUP0400277A2 HUP0400277A2 (hu) 2005-11-28
HU225700B1 true HU225700B1 (en) 2007-06-28

Family

ID=89981944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0400277A HU225700B1 (en) 2004-01-28 2004-01-28 Procedure for renovation of slated roofs

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU225700B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU0400277D0 (en) 2004-03-29
HUP0400277A2 (hu) 2005-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111485585B (zh) 地下无窗侧双重防水膜组件以及其制造和使用方法
EP1644594B1 (en) Multi-layer covering
US9719247B2 (en) Reinforced water-resistant board with traffic coat
KR20000002469A (ko) 콘크리트 구조물의 도막 및 시트 이중방수재 및그의 시공방법
CA2741274C (en) Method for sealing flashing joints below flashing
Hetreed The damp House: A Guide to the causes and Treatment of Dampness
HU225700B1 (en) Procedure for renovation of slated roofs
KR100717157B1 (ko) 마감판부착 트러스 데크
ZA200510454B (en) Multi-layer covering
JP3830463B2 (ja) 建築物の防水工法
KR20120077760A (ko) 건축물의 방수 시공 방법
KR20010107074A (ko) 도막과 시트의 복합 방수재와 그 방수재를 이용한 방수방법
AU758879B2 (en) Membranous termite barrier
AU2004100880A4 (en) Membranous Termite Barrier
JP2841308B2 (ja) 建築物の防水工法
KR200423566Y1 (ko) 에어라인과 시트 이음매 보강용 엑스매트를 이용한 우레탄모르타르 방수구조
KR100554351B1 (ko) 시트형 방수도막 형성방법 및 이를 포함하는 방수공법
Posey et al. EIFS: Canadian field performance
DAVIS Salinas Transit Center Improvements Monterey-Salinas Transit
JP4138108B2 (ja) バルコニー、ベランダ等の防水層保護構造
KR20010087827A (ko) 메탈 라스를 부착한 외벽단열 마감시스템 시공 방법
ITTO940681A1 (it) Base (strato isolante) per pavimenti continui in edifici vecchi e nuovi.
ONG Water Penetration and Roofing in Singapore
KR20010025409A (ko) 건축 자재로서 공사에 직접 사용할 수 있도록 방수 처리된패널
AU2003100834A5 (en) Membranous Termite Barrier

Legal Events

Date Code Title Description
FH91 Appointment of a representative

Representative=s name: SZILAGYI ILDIKO SZABADALMI UEGYVIVOEJELOELT, V, HU

FH92 Termination of representative

Representative=s name: SZILAGYI ILDIKO SZABADALMI UEGYVIVOEJELOELT, V, HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees
RH9A Decision on the lapse of patent protection withdrawn
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees