HU225339B1 - Conduction of current for sensing surfacial contacting spots - Google Patents

Conduction of current for sensing surfacial contacting spots Download PDF

Info

Publication number
HU225339B1
HU225339B1 HU0001962A HUP0001962A HU225339B1 HU 225339 B1 HU225339 B1 HU 225339B1 HU 0001962 A HU0001962 A HU 0001962A HU P0001962 A HUP0001962 A HU P0001962A HU 225339 B1 HU225339 B1 HU 225339B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
strips
unidirectional current
forming
column
rows
Prior art date
Application number
HU0001962A
Other languages
English (en)
Inventor
Gabor Dr Racz
Original Assignee
Gabor Dr Racz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gabor Dr Racz filed Critical Gabor Dr Racz
Priority to HU0001962A priority Critical patent/HU225339B1/hu
Publication of HU0001962D0 publication Critical patent/HU0001962D0/hu
Priority to AU2001262561A priority patent/AU2001262561A1/en
Priority to PCT/HU2001/000058 priority patent/WO2001088839A1/en
Publication of HUP0001962A2 publication Critical patent/HUP0001962A2/hu
Publication of HU225339B1 publication Critical patent/HU225339B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/03Arrangements for converting the position or the displacement of a member into a coded form
    • G06F3/041Digitisers, e.g. for touch screens or touch pads, characterised by the transducing means
    • G06F3/047Digitisers, e.g. for touch screens or touch pads, characterised by the transducing means using sets of wires, e.g. crossed wires

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Human Computer Interaction (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)
  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)

Description

A találmány tárgya egyirányú áramvezetésre alkalmas eszköz felületi érintkezési helyek észlelésére, pontosabban két szemközti tárgy felületén lévő elemi területek között létesített érintkezések helyének észlelésére, ahol mindkét elemi terület felülete villamos vezető. A jelen leírás során az egyirányú áramvezetésre alkalmas eszközt az egyszerűség kedvéért helyenként „monovezetőelemnek” nevezzük.
Elemi felületek érintkezésének észlelésére számos megoldás ismert, ezek közül a legszokásosabb az érintkezési helyeken záródó érintkezők alkalmazása, amelyek között az érintkezést követően áramvezető út alakul ki. Az ilyen érintkezőket két-két kivezetéssel vagy csatlakozással látják el. Vannak olyan alkalmazási területek, amelyeknél a feladat abban áll, hogy egy nagyobb felület egy vagy több egymástól térben elkülönülő, nyomásnak kitett elemi területének a nyomott állapotát kell meghatározni, amelynek révén az így aktivált helyek azonosíthatók. A feladat bonyolulttá válik, ha egyidejűleg nagyszámú elemi felület kerül aktivált állapotba, miután az érzékelendő elemi területek száma a terület teljes kiterjedésének négyzetével növekszik. Az egyes elemi területek elkülönült érzékelésére a hagyományos érintkezőket használó megoldások csak akkor működnek helyesen, ha minden érintkező mindkét elektródját külön-külön kivezetjük. Nagyméretű lapos felületek esetében reális költségeken belül a nagyszámú kivezetés csatlakoztatása nem oldható meg.
Az elemi felületek aktív állapotának észlelésére az egyik ismert megoldás mátrixelrendezések használata, amelyekben térközzel elkülönített sorok és oszlopok keresztezés! pontjainál érintkezőket helyeznek el, és soronként, illetve oszloponként csak egy-egy kivezetést alkalmaznak. Ez az elrendezés megfelel egyetlen aktivált hely észlelésére, de nem alkalmazható egynél több elemi terület aktív állapotának egyidejű azonosítására, miután a hibás jelzések kialakulása nem zárhatók ki. Ilyen, egyetlen aktivált állapot azonosítására alkalmas az US 3,925,610 számú szabadalom, amely képes egy adott területen egy tű helyzetének érzékelésére, de nem alkalmas több megnyomott elemi területből létrejött alakzat felismerésére és azonosítására. Az érzékelés általános elterjedt megoldására legjobb példa a személyi számítógépekben alkalmazott billentyűzet működése, amelynél az egyes billentyűk megnyomása egy-egy érintkezőt zár. A billentyűk például hat sorban és tizenhat oszlopban vannak elrendezve és ezért egymástól 96 billentyű különböztethető meg. Az érzékelőelemet olyan processzor képezi, amely az egyes sorok és oszlopok kivezetéseit fogadja. A billentyűzet tökéletesen működik mindaddig, ameddig soronként egyszerre csak egy billentyűt nyomnak meg. Abban a pillanatban, amikor ez a feltétel nem áll fenn, és több billentyűt nyomnak meg, a rendszer nem tudja a pillanatnyilag megnyomott billentyűket biztonsággal azonosítani. Billentyűzeteknél ez a hátrány nem jelentős, de például hangszer klaviatúrájánál szükség lehet az egyidejűleg megnyomott billentyűk mindegyikének a helyes azonosítására.
A probléma bonyolultabbá válik akkor, ha a feladat abban áll, hogy egy adott felület pillanatnyilag nyomás alatt álló részének az alakját akarjuk megismerni. Ilyen feladattal találkozunk például, ha egy járművön utazó utasok számát kell megszámolni, amikor is az érzékelőfelületen a lábnyomok alakjának felismerésére is szükség van.
Elméletileg a több aktivált elemi felület egyidejű azonosítása (detektálása) könnyen megoldható, ha minden elemi felületnél a nyomással aktivált érintkezőkkel egy-egy diódát sorosan kapcsolunk. Ha az érintkezőn keresztül csak egyetlen áramirányt engedünk meg, akkor a már aktivált érintkezők állapota nem képes a többi érintkező állapotát befolyásolni, mert ez a befolyásolás ellenkező irányú áram észlelését igényelné. Nagy és lapos felületek esetében az egyedi diódák elrendezése és bekötése olyan bonyolult feladatot képez, amelyet normálköltségszinten nem lehetett megoldani.
A találmány feladata olyan eszköz létrehozása, amely csak egyirányú áramvezetést enged, és ennek következtében alkalmas nagy felületek aktivált részterületeinek az észlelésére és azonosítására.
A kitűzött feladattal összhangban felismertem, hogy a felületi vezetés problémája egy speciális áramvezetőelem alkalmazásával megoldható, ha ez az elem csak egyirányú áram kialakulását engedi meg. A szokásos diódákkal ellentétben, ahol a két kivezetés és a p-n átmenet egyetlen fizikai egységet alkot, a monovezetőelem úgy képzelhető el, mintha egy diódát fizikailag két részre vágtuk volna és amelynek kivezetése két egymástól elkülönített testen helyezkedne el, és a diódafunkció csak akkor jön létre, ha a két test érzékelőfelülete adott helyeken egymással érintkezésbe kerül. A monovezetöelemen át áram csak az egyik irányban tud folyni.
A kitűzött feladat megoldásaként egyirányú áramvezetésre alkalmas eszközt hoztam létre két szemközti tárgy felületén lévő elemi területek között létesített érintkezések helyének észlelésére, ahol mindkét elemi terület felülete villamos vezető. Az első tárgyon egymással térközzel elválasztott, párhuzamos sorokba rendezett csíkok formájában kialakított vezetőrétegek vannak, melyek az első tárgyból kivezető csatlakozásokat képeznek. A második tárgyon pedig több, egymással térközzel elválasztott és párhuzamos oszlopokban elrendezett, villamosán vezető anyagú oszlopcsíkok vannak, amelyek a második tárgy érintkezőfelületeit alkotják. Az oszlopcsíkok a második tárgyból kivezető csatlakozásokat képeznek. A találmány szerint a vezetőrétegeken több, térközzel különített p-n átmenet van kialakítva. A p-n átmenetek külső felületét az első tárgy érintkezőfelületeit képező fémréteg borítja. Az egymással érintkező elemi felületekkel társított csatlakozások között pedig csak egyirányú áramvezetés van.
Egy előnyös kiviteli alaknál a második tárgyon lévő oszlopcsíkok szöget, célszerűen derékszöget zárnak be az első tárgyon lévő sorokat alkotó csíkokkal.
Az érintkezési biztonság növekszik, ha az oszlopcsíkok szélessége nagyobb az első tárgyon lévő sorokat alkotó csíkok térközénél, és az oszlopcsíkok szélessége elegendően nagy ahhoz, hogy az említett p-n
HU 225 339 Β1 átmenetek közül mindig legalább kettővel vannak szemközti helyzetben.
A szerkezeti kialakítás szempontjából kedvező, ha az első és második tárgy között a térközt létesítő és rugalmas, szigetelőanyagú távtartó csíkok vannak, amelyek az első és a második tárgy között azok terheletlen állapotában távolságot tartanak.
Egy előnyös alkalmazásnál a találmány szerinti eszköz nyomásérzékeny szőnyegként van kialakítva.
A találmány szerinti eszköz az alkalmazások nagyon széles körét nyitja meg, előállítása pedig könnyen automatizálható.
A találmány szerinti megoldást a továbbiakban példák kapcsán, a rajz alapján ismertetjük részletesebben. A rajzon az:
1. ábra adott felület mátrixelrendezésű érzékelésének vázlata; a
2. ábra a keresztezések letapogatására szolgáló elrendezés rajza; a
3. ábra a téves érzékelés keletkezését szemléltető vázlat; a
4. ábra a monovezetőelem és helyettesítő képének vázlata; az
5. ábra a monovezetőelem egyik részének nagyított hosszmetszete; a
6. ábra monovezetőelem hosszmetszete; és a
7. ábra monovezetőelem nagyított felülnézeti képe egy keresztezés! pontban.
Az 1. ábrán téglalap alakú 11 érzékelőfelületet vázoltunk, amely célszerűen lapos, teherbíró szőnyegként van kialakítva. A 11 érzékelőfelület használatával az a célunk, hogy érzékeljük a rajta lévő testek helyét, amelyet az ábrán 10 megnyomott felület szimbolizál. Az érzékelés klasszikus lehetőségét a raszteres felbontás alkalmazása adja, amelynél a 11 érzékelőfelületet a megkívánt felbontástól függő osztásközökben több, egymásra merőleges sor és oszlop osztja fel. A példaként! esetben a...z sorok és 1 ...n oszlopok helyezkednek el a 11 érzékelőfelületen, pontosabban a 11 érzékelőfelülettel rendelkező eszköz (például szőnyeg) belsejében.
Tételezzük fel, hogy a sorokat és az oszlopokat egymástól kis térközzel elválasztott vezetőcsíkok képezik, továbbá a térközt létesítő anyag rugalmasan deformálható, és a nyomóerő hatására lokálisan lehetővé teszi az egymást keresztező szalagok villamos érintkezését.
A 11 érzékelőfelület a vezetőcsíkok alkalmazása helyett elvileg tartalmazhat a keresztezés! pontok helyén kialakított egyedi érintkezőket is, de ekkor a kivezetések száma nz lesz a csíkot alkalmazó n+z esethez képest. Nagyobb méretek és nagyobb pontosság esetén az nz számú kivezetés fizikai elhelyezése és bekötése a gyakorlatban megvalósíthatatlan problémát jelent. Az n+z számú kivezetés alapján a keresztezés! pontok kiválasztása és tárba való rögzítése például a
2. ábra szerinti elrendezésben megoldható. A „z” számú sor vezetéke 12 processzorral vezérelt 13 multiplexer egyik bemeneti csoportjához, az „n” számú oszlop vezetéke pedig a 13 multiplexer másik bemeneti csoportjához csatlakozik. A 13 multiplexer kimenete egy memóriabeíró bemenetével kapcsolódik, és a 14 memóriát a 12 processzor címezi, mégpedig a mindenkor kiválasztott ponton lévő érintkezőpár koordinátáinak megfelelően. A 11 érzékelőfelület teljes letapogatása például úgy történhet, hogy a 12 processzor kiválaszt egy sort és arra logikai egyes szintet (például pozitív feszültséget) kapcsol, majd egymást követő órajelciklusokban az oszlopokat egyenként a 14 memória bemenetére kapcsolja, és órajelenként egyre magasabb tárcímet ad. Az oszlopok logikai „egyes” vagy „nullás” állapotai n számú órajel alatt beíródnak a 14 memória adott sorhoz rendelt rekeszeibe. A következő sor beírása hasonlóképpen történik.
Amennyiben az egyes kereszteződési pontokon az
1. ábrán vázoltak szerint érintkezőket helyezünk el, akkor az így bemutatott és könnyen megvalósítható letapogatási módszerrel hamis eredményt kapunk. Ezt az állítást a 3. ábra alapján könnyen beláthatjuk. A megnyomott kereszteződéseket a 3. ábrán karikával jelöltük. Amikor az „a” sorra kapcsolunk pozitív feszültséget, és a 2 oszlopot vizsgáljuk, akkor „a2 kereszteződés zárt volta miatt a 14 memóriába a megnyomott állapotnak megfelelő helyes beírás történik. Arra való tekintettel, hogy a 2 oszlop végig pozitívvá válik, és ez történik minden vele kapcsolódó sorral, továbbá az így pozitívvá vált sorokkal összekapcsolt oszlopokkal, ez utóbbi oszlopok mintavétele attól függetlenül pozitív lesz, hogy vele az „a” sor kereszteződése kapcsolódik vagy nem. A 3. ábra szerinti esetben a 3 oszlop vizsgálata még helyes eredményt ad, de a 4 oszlopé már nem. A 3. ábrán látható, hogy az „a4 kereszteződésben nincs teher, ezért a helyes válasz a logikai nulla lenne. Ezzel szemben az „a2” kereszteződés pozitív állapotba viszi a 2 oszlopot, a „b2” kereszteződés pedig az egész b sort. A megnyomott „b4” kereszteződés pozitívvá teszi a teljes 4 oszlopot, és itt ezért a nulla helyett egyes kerül beírásra.
Az itt vázolt probléma kiküszöbölhető, ha a sorok és az oszlopok között minden kereszteződési pontban csak egyirányú áramvezetést engedünk (például sortól az oszlop felé irányulót). Ezzel a feltétellel a „b2” kereszteződésen át a b sor nem tud már pozitívvá válni, mert ezt oszlopsorirányú (tehát tiltott) út biztosítaná. Az egyirányú áramvezetéshez klasszikus elemek használata esetén minden keresztezést pontban szükség van egy érintkezőpárra és egy vele sorosan kapcsolt diódára, amint azt a 4. ábra első (bal oldali) fele szemlélteti. A 11 érintkezőfelület egy lapos eszközben, például szőnyegben helyezkedik el, és ennek belseje olyan kisméretű, hogy az n z számú egyedi érintkező és az ugyanilyen számú egyedi dióda elhelyezése és szerelése nem képzelhető el nagyüzemi technológiával és reális költségek mellett.
A hagyományos diódáknak van egy katódja és egy anódja, amelyeket egymással érintkező n és p típusú szennyezéssel ellátott félvezető szeletből készítenek, van továbbá ezen szeletekkel stabilan összekapcsolt két kivezetésük. A probléma úgy oldható meg, hogy a diódát az itt felsorolt elemekkel csak a kereszteződés helyén, a kereszteződés mechanikai összenyomása révén és csak az összenyomás idejére valósítjuk meg.
HU 225 339 Β1
A kereszteződés helyén nyugalmi állapotban csak egy monovezető, azaz egyirányú áramvezető képességgel rendelkező elemet helyezünk el. A 4. ábra jobb oldali fele három ilyen monovezetőelemet szemléltet, amelyek katódjai össze vannak kötve és ezek képezik a b sort, az elkülönült érintkezők pedig rendre a 2, 3 és 4 oszlopok vezetőcsíkjaival kapcsolódnak, pontosabban azok révén valósulnak meg.
A monovezetőelem megvalósításának egy lehetséges módját az 5. ábra szemlélteti. Egy vékony, hosszú, célszerűen hajlékony szilícium félvezető 20 csík egyik felületén 21 vezetőréteggel van ellátva. A mechanikus stabilitás érdekében célszerű, hogy a 20 csík és a vezetőréteg egy, az 5. ábrán nem vázolt hordozólapon van kialakítva. A 20 csíkon például fotolitográfiai eljárással keresztirányban keskeny térközöket képező maszkot alakítunk ki, amelynek térközeiben a 20 csík fedetlen. A szabad felületeken, mint ablakokon át a 20 csíkon szennyezést, a példaként! esetben n típusú szennyezést viszünk be a 20 csík teljes mélységében, majd erre vékony ellentétes szennyezésű p típusú 23 szigeteket alakítunk ki. A 20 csíkon így nagyszámú, elkülönült p-n átmenet képződik, amelyek egyik oldalát a 21 vezetőréteg összeköti. A 20 csík vezetőképessége igen csekély, ezért a 23 szigetek egymástól elszigeteltek. A 23 szigetek külső felületét az ablakokon át 24 fémréteggel vonjuk be, majd a 22 maszkot vegyi kezeléssel eltávolítjuk. Az így létesített 20 csík monovezető csíknak tekinthető, amelynek szegmentált 24 fémrétege szabadon felfelé néz és érintkezés céljából rendelkezésre áll.
A 6. ábrán (más léptékben) az 1. ábra szerinti érzékelőfelülettel rendelkező 25 érzékelőszőnyeg keresztmetszetének részlete látható. A 25 érzékelőszőnyeg rugalmas anyagú, a széleken egybemunkált vagy öntött 26 és 27 lapokból áll. A 26 lapon az egyik, például hosszanti irányban egymással párhuzamosan a raszter sorait alkotó, és az 5. ábra szerint kialakított 20 csíkok vannak, és a közöttük lévő térközöket összenyomható, szivacsos szerkezetű, rugalmas 28 távtartó csíkok töltik ki, amelyek felső síkja magasabban van a 20 csíkokon lévő 24 fémrétegnél. A felső 27 lapon a 20 csíkokra merőleges irányban a raszter oszlopait alkotó, vezető 29 oszlopcsíkok vezetnek keresztül. A 25 érzékelőszőnyeg bármely felületi tartományának összenyomásával az egymást keresztező csíkok fémfelületei egymáshoz nyomódnak és közöttük áramvezető kapcsolat csak az egyik irányban jön létre.
A 7. ábrán egy ilyen érintkezés nagyított képe látható. A 29 oszlopcsík szélessége a szemközti monovezető 20 csíkon létesített elkülönült vezetők periódushosszának többszöröse, a példaként! esetben háromszorosa. A kontaktuserő hatására a 29 oszlopcsík legalább három 24a, 24b és 24c fémréteggel érintkezik, így a kapcsolat biztonsággal létrejön. A nyomóerő megszűnésekor vagy lényeges csökkenésekor a 28 távtartó csíkok rugalmas feszítőereje a sorokat és oszlopokat eltávolítja egymástól.
A bemutatott megoldásnál a 20 csíkon egy kivezetéssel és egy érintkezőfelülettel ellátott diódasor volt kialakítva. Ezzel biztosítható a legtökéletesebb érintkezés a sorok és az oszlopok között.
Elképzelhető azonban olyan gyártási technológia is, amelynél a 24 fémréteg kialakítása szükségtelen és a monovezetőelem érintkeztetése a szemközti 29 csík fémfelülete és a szennyezett 23 szigetek között alakul ki. Egy további alternatív megoldás, ha az egyik csíkon, például a 20 csíkon az n típusú rétegeket alakítjuk ki, és a vele átellenes 29 oszlopcsík egy összefüggő, p szennyezésű, egyik oldalán fémvezető csík. A nyomás hatására ekkor a p és n szennyeződésű félvezető felületek találkoznak és Itt alakul ki a határréteg.
A találmány szerinti monovezetőelemet a felületet érő nyomott tartomány érzékelése kapcsán, raszterhálóba építve mutattuk be. Monovezetőelem két fele elkülönülten, sík vagy térbeli felületek mentén is kialakítható.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Egyirányú áramvezetésre alkalmas eszköz két szemközti tárgy felületén lévő elemi területek között létesített érintkezések helyének észlelésére, ahol mindkét elemi terület felülete villamos vezető, és az első tárgyon egymással térközzel elválasztott, párhuzamos sorokba rendezett csíkok formájában kialakított vezetőrétegek (21) vannak, melyek az első tárgyból kivezető csatlakozásokat képeznek, továbbá a második tárgyon több, egymással térközzel elválasztott és párhuzamos oszlopokban elrendezett, villamosán vezető anyagú oszlopcsíkok (29) vannak, amelyek a második tárgy érintkezőfelületeit alkotják, és az oszlopcsíkok (29) a második tárgyból kivezető csatlakozásokat képeznek, azzal jellemezve, hogy a vezetőrétegeken (21) több, térközzel különített p-n átmenet van kialakítva, és a p-n átmenetek külső felületét az első tárgy érintkezőfelületeit képező fémréteg (24) borítja, és az egymással érintkező elemi felületekkel társított csatlakozások között csak egyirányú áramvezetés van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti egyirányú áramvezetésre alkalmas eszköz, azzal jellemezve, hogy a második tárgyon lévő oszlopcsíkok (29) szöget, célszerűen derékszöget zárnak be az első tárgyon lévő sorokat alkotó csíkokkal.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti egyirányú áramvezetésre alkalmas eszköz, azzal jellemezve, hogy az oszlopcsíkok (29) szélessége nagyobb az első tárgyon lévő sorokat alkotó csíkok térközénél, és az oszlopcsíkok (29) szélessége elegendően nagy ahhoz, hogy az említett p-n átmenetek közül mindig legalább kettővel vannak szemközti helyzetben.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti egyirányú áramvezetésre alkalmas eszköz, azzal jellemezve, hogy az első és második tárgy között a térközt létesítő és rugalmas, szigetelőanyagú távtartó csíkok (28) vannak, amelyek az első és a második tárgy között azok terheletlen állapotában távolságot tartanak.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti egyirányú áramvezetésre alkalmas eszköz, azzal jellemezve, hogy nyomásérzékeny szőnyegként van kialakítva.
HU0001962A 2000-05-18 2000-05-18 Conduction of current for sensing surfacial contacting spots HU225339B1 (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0001962A HU225339B1 (en) 2000-05-18 2000-05-18 Conduction of current for sensing surfacial contacting spots
AU2001262561A AU2001262561A1 (en) 2000-05-18 2001-05-18 Uni-directional current conducting element for detecting contacts with surface
PCT/HU2001/000058 WO2001088839A1 (en) 2000-05-18 2001-05-18 Uni-directional current conducting element for detecting contacts with surface

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0001962A HU225339B1 (en) 2000-05-18 2000-05-18 Conduction of current for sensing surfacial contacting spots

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0001962D0 HU0001962D0 (en) 2000-07-28
HUP0001962A2 HUP0001962A2 (hu) 2002-01-28
HU225339B1 true HU225339B1 (en) 2006-09-28

Family

ID=89978338

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0001962A HU225339B1 (en) 2000-05-18 2000-05-18 Conduction of current for sensing surfacial contacting spots

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2001262561A1 (hu)
HU (1) HU225339B1 (hu)
WO (1) WO2001088839A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2914756B1 (fr) * 2007-04-05 2012-09-21 Jazzmutant Capteur multi-tactile transparent.
CN103365454A (zh) * 2012-04-05 2013-10-23 东莞万士达液晶显示器有限公司 触控装置以及其触控感测方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3925610A (en) * 1974-08-12 1975-12-09 Bell Telephone Labor Inc Graphic communications tablet
US4827084A (en) * 1987-11-19 1989-05-02 Ovonic Imaging Systems, Inc. Solid state image detector and signal generator
US6369804B1 (en) * 1998-09-26 2002-04-09 Eleksen Limited Detector constructed from fabric having non-uniform conductivity

Also Published As

Publication number Publication date
AU2001262561A1 (en) 2001-11-26
WO2001088839A1 (en) 2001-11-22
HUP0001962A2 (hu) 2002-01-28
HU0001962D0 (en) 2000-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5079949A (en) Surface pressure distribution detecting element
US5429006A (en) Semiconductor matrix type sensor for very small surface pressure distribution
US4640137A (en) Tactile sensor
KR100192988B1 (ko) 터치 센서 어레이 시스템 및 이를 구비한 표시 시스템
US6333989B1 (en) Contact imaging device
US8184106B2 (en) Position detection device
CN108444617B (zh) 一种数字式仿生毛发传感结构
JP6862134B2 (ja) センサ装置
CN108291887B (zh) 电位测量装置
US20220187971A1 (en) Force sensor
HU225339B1 (en) Conduction of current for sensing surfacial contacting spots
KR102089252B1 (ko) 힘 검출 장치
Regtien Tactile imaging
CA1190971A (en) Robotic pressure imagers
US4483076A (en) Ground contact area measurement device
JPH06289775A (ja) 点字文字読み取りセンサ
EP0566337B1 (en) Matrix type surface pressure distribution detecting element
CN108509080B (zh) 柔性显示器及其分区控制方法
JP7007112B2 (ja) 力検出装置
JPS62297735A (ja) 圧電型圧力分布センサ
EP0042604B1 (en) Selective access array integrated circuit
JPH03113334A (ja) 接触覚センサ
JP6982953B2 (ja) センサ装置
JP4386427B2 (ja) 圧力計測装置
CN218994599U (zh) 一种柔性触觉传感器

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees
NF4A Restoration of patent protection
GB9A Succession in title

Owner name: PRO PATRIA ELECTRONICS MERNOEKI FEJLESZTOE ES , HU

Free format text: FORMER OWNER(S): DR. RACZ GABOR, HU