HU224760B1 - Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material - Google Patents

Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material Download PDF

Info

Publication number
HU224760B1
HU224760B1 HU0100137A HUP0100137A HU224760B1 HU 224760 B1 HU224760 B1 HU 224760B1 HU 0100137 A HU0100137 A HU 0100137A HU P0100137 A HUP0100137 A HU P0100137A HU 224760 B1 HU224760 B1 HU 224760B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
temperature
carbonaceous material
column
oxidation
material column
Prior art date
Application number
HU0100137A
Other languages
English (en)
Inventor
David Stewart Conochie
Original Assignee
Kfx Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kfx Inc filed Critical Kfx Inc
Publication of HUP0100137A2 publication Critical patent/HUP0100137A2/hu
Publication of HUP0100137A3 publication Critical patent/HUP0100137A3/hu
Publication of HU224760B1 publication Critical patent/HU224760B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D1/00General methods or devices for heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L9/00Treating solid fuels to improve their combustion
    • C10L9/02Treating solid fuels to improve their combustion by chemical means
    • C10L9/06Treating solid fuels to improve their combustion by chemical means by oxidation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L9/00Treating solid fuels to improve their combustion
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F27/00Control arrangements or safety devices specially adapted for heat-exchange or heat-transfer apparatus

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Description

(57) Kivonat
A találmány tárgya eljárás termikusán stabilizált széntartalmú anyag stabilizálására, amelynek során:
(a) egy adag emelt hőmérsékletű széntartalmú anyagot kezelőedénybe helyezve anyagoszlopot képeznek;
(b) az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagot az anyagoszloppal lényegében reakcióba nem lépő gáznemű munkaközeget betáplálva, oxigén távollétében az emelt hőmérsékletről 80-150 °C előírt oxidációs hőmérsékletre hűtik; majd (c) előírt oxidációs hőmérsékleten az anyagoszlopba az anyagoszlopban levő szén teljes mennyiségre vonatkoztatva 0,2 és 5 tömeg% közötti oxigént táplálnak, és a széntartalmú anyagot részlegesen oxidálva stabilizálják; és (d) az anyagoszlopban levő, részlegesen oxidált széntartalmú anyagot betáplált munkaközeggel 50 °C-nál kisebb ürítési hőmérsékletre hűtik; majd (e) a részlegesen oxidált széntartalmú anyagot a kezelőedényből kiürítik.
A (c) lépésben a termikus megfutás elkerüléséhez a munkaközeget keringetik, és a széntartalmú anyag oxidációja közben termelődő hőt keringő hűtőközeget tartalmazó hűtőkörnek az anyagoszlopban elhelyezett hőátadó felületeivel lezajló közvetett hőcsere útján eltávolítják.
HU 224 760 Β1
A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 224 760 Β1
A találmány tárgya eljárás termikusán dúsított széntartalmú anyag, például szén stabilizálására.
A találmány tárgya különösen, de semmi esetre sem kizárólag szén, például kis fűtőértékű szén stabilizálására, amelyet megelőzőleg termikusán dúsítottak, nagy hőmérsékletű és nyomású körülmények között annak érdekében, hogy a szén fűtőértékét a benne levő víz eltávolítása útján megnövelték.
Ismert jelenség, hogy sokféle szén halomban tárolva hajlamos az öngyulladásra. Az öngyulladást okozó tényezők a következők:
(i) a szénoxidáció következtében helyi felmelegedés alakul ki, amely a szénágyban termikus úton beindítja a levegő konvekcióját; és (ii) a levegő termikus konvekciója viszont több oxigént szolgáltat az oxidációhoz.
Az öngyulladás megakadályozására a szénből képzett halmokat tömörítik a szénágy áthatolhatóságának csökkentése érdekében, továbbá a halmot lefojtva csökkentik az oxigén bejutását, és ezzel a két eszközzel elvonják a széntől az oxigént. A tömörítés és lefojtás azonban számos esetben nem jelent a gyakorlatban jól alkalmazható vagy teljes megoldást.
Ismert körülmény az is, hogy a termikusán dúsított szén hajlamos az öngyulladásra. Az öngyulladás veszélye különösen fontos szempont azzal kapcsolatban, hogy a termikus előkészítési eljárások során kapott vízmentesített szenet még halomba rakás előtt le kell hűteni.
Számos ismert javaslat létezik a termikusán dúsított szén stabilizálására, amilyet például az US 5,863,304 jelű szabadalom leírása ismertet. Ezen ismert eljárás során az emelt hőmérsékletű széntartalmú anyagot fluidizált ágyba vezetik, és oxigéntartalmú gázt betáplálva a széntartalmú anyagot előírt mértékig részlegesen oxidálva stabilizálják, majd előírt hőmérsékletre hűtik. A flidizált ágyban a széntartalmú anyag oxidációja közben termelődő hőt nem távolítják el, ezért a termikus megfutás elkerülése érdekében az eljárást viszonylag lassan lehet végrehajtani.
A találmánnyal célunk továbbfejlesztett eljárás és berendezés létrehozása termikusán dúsított szén stabilizálására, amely eljárás (és a végrehajtására alkalmazható berendezés) jobb, mint a korábbiakban hivatkozott megoldások.
A találmány értelmében azon termikusán dúsított széntartalmú anyag stabilizálására szolgáló ismert eljárást fejlesztettük tovább, amelynek során:
(a) egy adag emelt hőmérsékletű széntartalmú anyagot kezelőedénybe helyezve anyagoszlopot képezünk;
(b) az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagot gáznemű munkaközeget betáplálva, oxigén távollétében az emelt hőmérsékletről 80-150 °C előírt oxidációs hőmérsékletre hűtjük; majd (c) előírt oxidációs hőmérsékleten az anyagoszlopba az anyagoszlopban levő szén teljes mennyiségre vonatkoztatva 0,2 és 5 tömeg% közötti oxigént táplálunk, és a széntartalmú anyagot részlegesen oxidálva stabilizáljuk; és (d) az anyagoszlopban levő, részlegesen oxidált széntartalmú anyagot betáplált munkaközeggel 50 °C-nál kisebb ürítési hőmérsékletre hűtjük; majd (e) a részlegesen oxidált széntartalmú anyagot a kezelőedényből kiürítjük.
A találmány szerinti továbbfejlesztéssel az ismert eljárást egy új (f) lépéssel egészítettük ki, amelynek értelmében a (c) lépésben a termikus megfutás elkerüléséhez a munkaközeget keringetjük, és a széntartalmú anyag oxidációja közben termelődő hőt keringő hűtőközeget tartalmazó hűtőkörnek az anyagoszlopban elhelyezett hőátadó felületeivel lezajló közvetett hőcsere útján eltávolítjuk.
A fenti „termikus megfutás” kifejezést általánosságban annak jelölésére használjuk, hogy az anyagban szabályozatlan és hirtelen hőmérséklet-növekedés keletkezik, amit a széntartalmú anyag oxidációja közben keletkező hő okoz, és ez a hő növeli a széntartalmú anyag oxidációjának ütemét, ez pedig a folyamat fölötti vezérlés elvesztéséhez vezet.
Dinamikus áramlástechnikai modellezés segítségével számítástechnikai úton úgy találtuk, hogy a kísérleti adatok alapján a halmokban tárolt termikusán dúsított szén esetében adott méreteloszlás esetén a következő két változónak van a legjelentősebb behatása a halomban tárolt szén öngyulladására, amennyiben a halmot nem tömörítjük vagy nem fojtjuk le. Ezek a változók a következők:
(i) a szén oxidációjának mértéke, (ii) a szénből képzett halom hőmérséklete.
A hőmérséklet és az oxidáció kísérleti úton megkapott diagramját példaként a rajz 1. ábrája mutatja (amelyben az oxidációt a hozzáadott oxigén tömegszázalékában adjuk meg), és ez a diagram jelzi a termikusán dúsított szén stabil halmozásának feltételeit.
Az 1. ábra szerinti diagramból látható, hogy oxidációval egyedül nem tehető stabillá a halom, hacsak igen nagy mértékű oxidációt nem alkalmazunk. Abban az esetben, ha nem alkalmazunk hűtést, olyan nagymértékű oxidációra van szükség, amely a gyakorlatban nem alkalmazható, mivel a termék kereskedelmileg csökkent értékűvé válik.
Az 1. ábra jelzi, hogy a kereskedelemben jól értékesíthető termék létrehozásához a biztonságosan halmozható szén készítéséhez a termikusán dúsított szenet le kell hűteni viszonylag kis halomhőmérsékletre, vagyis megcélzott hőmérsékletre.
A találmány szerinti eljárással összefüggésben fontosnak tekintjük, hogy olyan esetekben, amikor a széntartalmú anyag szén, akkor az oxidáció mértéke az anyagoszlopban levő szén teljes tömegére számítva és az anyagoszlophoz képest tömegszázalékban van megadva, 0,2 és 5 tömeg% tartományban van, és a megcélzott hőmérséklet kisebb, mint 50 °C.
Különösen előnyös, ha az oxidáció mértéke 0,5-3 tömeg% között van, és a megcélzott hőmérséklet kisebb, mint 35 °C. Kísérleti tervezés/modellezés során úgy találtuk, hogy az anyagoszlopon átkeringetett hűtőközeg áramkörrel kombinálva, amely áramkör
HU 224 760 Β1 az anyagoszlopban levő hőátadó felületeket tartalmaz, hatékony eszközt képez a hőnek az anyagoszlopból történő eltávolításához, amely hő a széntartalmú anyag oxidációja során keletkezik.
Az ilyen hő eltávolítása igen fontos szempont annak érdekében, hogy szabályozni lehessen a széntartalmú anyag hőmérsékletét, és el lehessen kerülni a termikus megfutást. A hő eltávolításának mechanizmusa azáltal valósul meg, hogy a széntartalmú anyagból a hőt a munkaközegbe adjuk át, majd a munkaközegből a hőt a belső hőátadó felületekre közvetítjük.
A kísérletek/tervezés/modellezés során úgy találtuk, hogy különösen jól alkalmazható belső hőátadó felületek valósíthatók meg a PCT/AU98/00005, PCT/AU98/00142 és a PCT/AU98/00324 jelű szabadalmi bejelentésekből megismerhető hőcserélő lapok segítségével, amely hivatkozott bejelentések teljes tartalmát jelen kereszthivatkozással bejelentésünkbe építjük.
A keringő munkaközeg és a belső hőátadó felületekkel kiképzett hűtőközeg-áramkör fent ismertetett kombinácója igen fontos jellemző, mivel ez teszi lehetővé az anyagoszlop méretének jelentős növelését, miközben a termelékenység továbbra is magasan tartható a korábbi megoldásokkal, például a korábban említett AU 56103/96 jelű dokumentumban ismertetett megoldással összehasonlítva. Ezen jellemző lehetővé teszi mind a beruházási, mind az üzemeltetési költségek jelentős csökkentését.
A munkaközeg lényegében nem lép reakcióba az anyagoszloppal. A munkaközegként alkalmazható gázok közé tartozik a nitrogén, gőz, kén-dioxid, szén-dioxid, szénhidrogén, nemesgáz, hűtőközeg és ezek keverékei.
Az „előírt oxidációs hőmérséklet” azt a hőmérsékletet jelenti, amely az anyagoszlopban levő széntartalmú anyag részecskéinek a tömeggel súlyozott átlagos hőmérsékletét adja meg.
Előnyös, ha a széntartalmú anyag előírt oxidációs hőmérséklete az a hőmérséklet, amelynél a széntartalmú anyag az oxigéntartalmú gázban levő adott parciális nyomású oxigénnel gyorsan oxidálható, és ezáltal stabil termék nyerhető, miközben a hőátadási körülmények olyanok, hogy a felszabaduló hő nem okoz termikus megfutást.
Olyan esetekben, amikor a munkaközeg keringetése és belső hőátadó felületekkel ellátott hűtőközeg-áramkör kombinációját alkalmazzuk arra, hogy a széntartalmú anyag oxidációja közben az anyagoszlopban keletkező hőt eltávolítsuk, akkor előnyös, ha az eljárás során szabályozzuk az előírt oxidációs hőmérséklethez képest a hőátadó felületek hőmérsékletét abból a célból, hogy az anyagoszlopban a hőmérséklet-ingadozás kis értéken maradjon, de eközben a hőátadás gyors legyen. Ennek érdekében az (f) lépés során a hűtőközeg hőmérsékletét olyan hőmérsékletre szabályozzuk, amely az előírt oxidálási hőmérsékletet előnyösen legfeljebb 40 °C, de még előnyösebben legfeljebb 30 °C hőmérséklet-különbséggel haladja meg.
Olyan esetekben, amikor a munkaközeg keringetése és belső hőátadó felületekkel ellátott hűtőközeg-áramkör kombinációját alkalmazzuk arra, hogy a széntartalmú anyag oxidációja közben az anyagoszlopban keletkező hőt eltávolítsuk, akkor előnyös, ha az eljárás során úgy szabályozzuk a munkaközeg hőmérsékletét, hogy az nagyobb legyen, mint a belső hőátadó felületek falának hőmérséklete, de egyúttal kisebb legyen, mint a széntartalmú anyag részecskéinek hőmérséklete, és ezáltal a részecskék mindig hűtést kapjanak. Meg kívánjuk jegyezni, hogy a hűtés javítható nyomás alatti üzemeltetéssel. Olyan esetben, ha a széntartalmú anyag termikusán dúsított szén, akkor előnyös, ha az előírt oxidációs hőmérséklet előnyösen 100 és 150 °C közötti, még előnyösebben 100 és 120 °C közötti tartományban van.
A (b) lépésben az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagnak az emelt hőmérsékletről az előírt oxidálási hőmérsékletre történő hűtése közben előnyösen figyeljük a hűtőközeg-hőmérsékletet, és amikor a hűtőközeg hőmérséklete az előírt oxidálási hőmérsékletet egy adott hőmérséklet-különbséggel meghaladó hőmérséklet alá süllyed, oxigéntartalmú gázt bocsátunk az anyagoszlopba.
Különösen előnyös, ha a találmány szerinti eljárás során a széntartalmú anyag hőmérsékletét vagy az előnyös oxidációs hőmérsékleten, vagy egy olyan hőmérséklet-tartományon belül tartjuk, amely tartalmazza az előírt oxidációs hőmérsékletet, miközben az oxigéntartalmú gázt betápláljuk az anyagoszlopba.
A találmány szerinti eljárás során továbbá a széntartalmú anyag hűtése és oxidációja előtt vagy közben az anyagoszlopot előnyösen nyomás alá helyezzük.
Különösen előnyös, ha a találmány szerinti eljárás során az anyagot kívülről betáplált gázzal helyezzük nyomás alá, és ez a nyomás kisebb, mint 20 bar, és tipikusan kisebb, mint 10 bar.
Az (f) lépés után az (e) lépésben az anyagoszlopban levő széntartalmú anyag hűtését a közvetett hőcsere intenzitásának növelésével felgyorsíthatjuk.
Előnyös, ha a széntartalmú anyag részecskéinek méretét úgy választjuk meg, ha az ebből képzett anyagoszlop áteresztőképessége elegendő ahhoz, hogy a munkaközeg ésszerű nyomásesés kialakulása mellett haladjon át rajta.
A találmány értelmében továbbá berendezést dolgoztunk ki a fent ismertetett eljárás megvalósítása útján termikusán dúsított széntartalmú anyag stabilizálására.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajz alapján ismertetjük. A rajzon:
az 1. ábra hőmérséklet és az oxidáció kísérleti úton megkapott diagramja, a 2. ábra a találmány szerinti eljárás előnyös megvalósítására alkalmazott példaként! berendezés vázlatos rajza.
Az 1. ábra szerinti, széntartalmú anyag hőmérséklete és az oxidációja közötti összefüggéseket szemléltető és kísérleti úton megkapott diagramot a leírás ko3
HU 224 760 Β1 rábbi részében ismertettük. A 2. ábra a találmány szerinti berendezés és eljárás előnyös megvalósítását szemlélteti.
A további ismertetést termikusán dúsított szén stabilizálásával kapcsolatban adjuk meg. Meg kívánjuk azonban jegyezni, hogy a találmány szerinti megoldás nem korlátozódik ezen felhasználási módra, hanem vonatkoztatható bármilyen erre alkalmas termikusán dúsított széntartalmú anyagra is.
A 2. ábrán bemutatott berendezésnek nyomásálló 3 tartálya van, amely termikusán dúsított szénből képzett anyagoszlop stabilizálására van kiképezve, amelybe a termikusán dúsított szenet emelt hőmérsékleten, tipikusan 400 °C hőmérsékleten adjuk meg egy (nem ábrázolt) dúsítókezelést megvalósító edényből.
A nyomásálló 3 tartály tetszőleges alakban képezhető ki, feltéve, hogy benne 5 hőcserélő lapokból összeállított belső szerelvény van. A nyomásálló 3 tartály megvalósítható például a PCT/AU98/00005, PCT/AU98/00142 és a PCT/AU98/00324 jelű szabadalmi bejelentések kitanítása alapján, nevezetesen a 3 tartálynak fordított helyzetű kúpos bemenete, hengeres teste, kúpos kimenete és függőlegesen álló párhuzamos hőátadó lapokból álló szerelvénye van, amely a testben és a kúpos kimenetben helyezkedik el. A hőcserélő 5 lapok hűtőközeges áramkör részét képezik, amelyben kis mennyiségű, -20 és +140 °C hőmérsékleti tartományban üzemeltethető hűtőközeget tartalmaz, amely zárt áramkörben áramlik át az 5 lapokon.
Ez a hűtőkör továbbá 7 hűtőtornyot tartalmaz, amely csöves hőcserélőkből képzett 9 telepet, változtatható sebességű 11 ventilátort és párologtató-rendszert tartalmaz. A 11 ventilátor felfelé irányuló légáramot képez a csöves hőcserélőkből képzett 9 telep mentén. A párologtató-rendszer a 9 telep fölött helyezkedik el és arra vizet permetez. A 7 torony alján levő gyűjtőtartályhoz 15 szivattyú csatlakozik, amely a vizet a gyűjtőtartályból a 9 telep fölött elhelyezkedő 23 fúvókákba nyomja. Meg kívánjuk jegyezni, hogy hideg időjárási körülmények között erre a párologtató-rendszerre esetlegesen nincs is szükség. Továbbá 61 hűtőt tartalmaz, amely a 9 hűtőtoronyból származó hűtőközeget 13 hőcserélőben végrehajtott hőcsere útján még tovább hűti.
A hűtőkör továbbá 21 tárolási kamrát tartalmaz, amely kiegyenlíti a hűtőkörben fellépő nyomásváltozásokat.
A berendezés továbbá 17 keringetőrendszert tartalmaz, amely a munkaközeget, tipikusan gázt, például nitrogént táplál be, majd ezután a nyomásálló 3 tartályban levő anyagoszlopon át keringet, és ezt a közeget nyomás alá helyezve növeli az 5 lapokon átáramló hűtőközeg és az anyagoszlopban levő szén közötti hőcserét. A munkaközeg 17 keringetőrendszerének a munkaközeget a 3 tartály alapjába betápláló 19 bemenete és a 3 tartály felső falában kialakított 25 kimenete van, továbbá a 19 bemenethez és a 25 kimenethez 29 vezeték kapcsolódik, amelyben a munkaközeget az anyagoszlopon át keringető 27 ventilátor van. A munkaközeg 17 keringetőrendszerét részletesen ismerteti a PCT/AU98/00142 jelű nemzetközi szabadalmi bejelentés.
A találmány szerinti berendezés továbbá oxigéntartalmú gázt a 3 tartályban levő anyagoszlopba betápláló szerkezetet tartalmaz, amely gáz oxidálja a termikusán dúsított szenet. A 2. ábrán bemutatott berendezés esetében az oxigéntartalmú gázt a munkaközeg 19 bemenetébe táplálja be.
A 2. ábra szerinti berendezés használata során egy töltetnyi forró, termikusán stabilizált szenet (tipikusan több mint 300 °C hőmérsékleten) beadva a nyomásálló 3 tartályba anyagoszlopot képezünk, majd ezután a szilárd anyag bejuttatására szolgáló bemeneten levő (nem ábrázolt) szelepet lezárjuk, és a 19 bemeneten át munkaközeget betáplálva feltöltjük az anyagoszlopot, majd a 27 ventilátor bekapcsolása útján a munkaközeget az anyagoszlopon át keringésbe hozzuk.
A találmány szerinti eljárás előnyös megvalósítása során a hűtőközeget keringető szivattyú folyamatosan üzemel, habár a működés ezen kezdeti szakaszában a 7 hűtőoszlop 11 ventilátora és a 15 szivattyú ki van kapcsolva.
Ilyen körülmények között a hűtőközeg nyomása és hőmérséklete növekszik, miközben a hűtőkörben kialakuló tágulást és nyomásnövekedést a 21 tágulási tartály szabályozza.
Amikor a hűtőközeg hőmérséklete 120 °C hőmérsékletet ér el, akkor ez azt jelzi, hogy az anyagoszlopban levő szén tömeggel súlyozott átlagos hőmérséklete 140 °C nagyságrendjébe esik, és ez lehet az előírt oxidálási hőmérséklet. Ekkor a 7 hűtőtorony 11 ventilátorát bekapcsoljuk, és sebességét úgy szabályozzuk, hogy a hűtőközeg hőmérséklete 120 °C értéken maradjon.
Ezután oxigéntartalmú gáz bocsátunk az anyagoszlopba, és a rendszert állandó hőmérsékleten tartjuk mindaddig, amíg az anyagoszlopba betáplált oxigén mennyisége elegendő nem lesz ahhoz, hogy megvalósítsa a szén megkívánt mértékű oxidációját.
Amint azt korábban is jeleztük, ezen oxidációs lépés közben igen fontos a szén oxidációja által keltett hőnek az anyagoszlopból történő eltávolítása, aminek célja a termikus megfutás elkerülése, és úgy találtuk, hogy a hűtőközeggel hűtött 5 hőcserélő lapok zárt áramkörű hűtőközeggel történő hűtése a munkaközegnek az anyagoszlopon át történő cirkulációjával kombinálva hatékony eszközt ad arra, hogy meg lehessen valósítani a kitűzött cél eléréséhez az anyagoszlop szükséges hőmérséklet-szabályozását.
Úgy találtuk továbbá, hogy az 5 hőcserélő lapok falának hőmérsékletét igen fontos az anyagoszlop hőmérsékletének közelében tartani annak érdekében, hogy az anyagoszlopban a hőmérséklet-gradiens kicsi legyen. A kis hőmérséklet-gradiens azért kívánatos, hogy csökkenjen a hűtésben tapasztalható helytől függő változás, és ezzel egyidejűleg az anyagoszlop oxidációjának egyenetlensége.
Az oxigéntartalmú gáz hozzáadásának befejezése után a 7 hűtőtorony 11 ventilátorát a legnagyobb se4
HU 224 760 Β1 bességre kapcsoljuk, és bekapcsoljuk a 15 szivattyút, és ezzel a szenet tartalmazó anyagoszlop hőmérsékletét a megcélzott hőmérsékletre csökkentjük, amely tipikusan kevesebb, mint 50 °C.
Ha szükséges, akkor bekapcsoljuk a 61 hűtőt, amellyel a hűtőközeg hőmérsékletét tovább csökkentve rövidebb idő alatt hűthetjük le a terméket.
Amikor az anyagoszlop eléri a megcélzott hőmérsékletet, akkor 62 szellőztetőn át kiszellőztetjük, és a lehűtött, stabilizált, termikusán dúsított szenet kiürítjük a 3 tartályból és halmokban tároljuk.
A találmány szerinti eljárás és berendezés számos módon módosítható anélkül, hogy ez a találmány szerinti megoldástól való eltérést jelentene.
Példaként említjük, hogy a 2. ábrán bemutatott példaként! kiviteli alaknál az oxigéntartalmú gázt a munkaközeget bebocsátó 19 bemeneten át juttatjuk a 3 tartály aljánál az anyagoszlopba, azonban a találmány szerinti megoldás nem korlátozódik erre a szerkezeti kialakításra, és a találmányhoz tartozik az olyan megoldás is, amelynél az oxigéntartalmú gázt bármilyen más helyen vagy akár több helyen vezetjük be erre alkalmas helyen a 3 tartályba.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás termikusán dúsított széntartalmú anyag stabilizálására, amelynek során:
    (a) egy adag emelt hőmérsékletű széntartalmú anyagot kezelőedénybe helyezve anyagoszlopot képezünk;
    (b) az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagot az anyagoszloppal lényegében reakcióba nem lépő gáznemű munkaközeget betáplálva, oxigén távollétében az emelt hőmérsékletről 80-150 °C előírt oxidációs hőmérsékletre hűtjük; majd (c) előírt oxidációs hőmérsékleten az anyagoszlopba az anyagoszlopban levő szén teljes mennyiségére vonatkoztatva 0,2 és 5 tömeg% közötti oxigént táplálunk, és a széntartalmú anyagot részlegesen oxidálva stabilizáljuk; és (d) az anyagoszlopban levő, részlegesen oxidált széntartalmú anyagot betáplált munkaközeggel 50 °C-nál kisebb ürítési hőmérsékletre hűtjük; majd (e) a részlegesen oxidált széntartalmú anyagot a kezelőedényből kiürítjük, azzal jellemezve, hogy
    f) a (c) lépésben a termikus megfutás elkerüléséhez a munkaközeget keringetjük, és a széntartalmú anyag oxidációja közben termelődő hőt keringő hűtőközeget tartalmazó hűtőkörnek az anyagoszlopban elhelyezett hőátadó felületeivel lezajló közvetett hőcsere útján eltávolítjuk.
  2. 2. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (c) lépésben az anyagoszlopba az anyagoszlopban levő szén teljes mennyiségre vonatkoztatva 0,5 és 3 tömeg% közötti oxigént táplálunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (b) lépésben az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagot az emelt hőmérsékletről 100-150 °C előírt oxidációs hőmérsékletre hűtjük.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (b) lépésben az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagot az emelt hőmérsékletről 100-120 °C előírt oxidációs hőmérsékletre hűtjük.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (d) lépésben a részlegesen oxidált széntartalmú anyagot 35 °C hőmérsékletnél kisebb ürítési hőmérsékletre hűtjük.
  6. 6. A 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (b) lépésben az anyagoszlopban levő széntartalmú anyagnak az emelt hőmérsékletről az előírt oxidálási hőmérsékletre történő hűtése közben figyeljük a hűtőközeg-hőmérsékletet, és amikor a hűtőközeg hőmérséklete az előírt oxidálási hőmérsékletet egy adott hőmérséklet-különbséggel meghaladó hőmérséklet alá süllyed, oxigéntartalmú gázt bocsátunk az anyagoszlopba.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (f) lépés során a hűtőközeg hőmérsékletét olyan hőmérsékletre szabályozzuk, amely az előírt oxidálási hőmérsékletet legfeljebb 40 °C hőmérséklet-különbséggel haladja meg.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (f) lépés során a hűtőközeg hőmérsékletét olyan hőmérsékletre szabályozzuk, amely az előírt oxidálási hőmérsékletet legfeljebb 30 °C hőmérséklet-különbséggel haladja meg.
  9. 9. A 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (f) lépés után az (e) lépésben az anyagoszlopban levő széntartalmú anyag hűtését a közvetett hőcsere intenzitásának növelésével felgyorsítjuk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anyagoszlopot kívülről betáplált gáznemű munkaközeggel 20 bar-nál kisebb túlnyomás alá helyezzük.
    HU 224 760 B1 Int. Cl.: F28D 13/00
    1,5 ΗιΟ 3,5t%HíO 5j5í%HiO
HU0100137A 1997-06-23 1998-06-23 Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material HU224760B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPO7482A AUPO748297A0 (en) 1997-06-23 1997-06-23 Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material
PCT/AU1998/000484 WO1998059209A1 (en) 1997-06-23 1998-06-23 Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0100137A2 HUP0100137A2 (hu) 2001-06-28
HUP0100137A3 HUP0100137A3 (en) 2002-08-28
HU224760B1 true HU224760B1 (en) 2006-01-30

Family

ID=3801773

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0100137A HU224760B1 (en) 1997-06-23 1998-06-23 Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6878174B1 (hu)
JP (1) JP2002506469A (hu)
KR (1) KR20010020499A (hu)
CN (1) CN1178041C (hu)
AU (2) AUPO748297A0 (hu)
CA (1) CA2295019C (hu)
CO (1) CO5040109A1 (hu)
CZ (1) CZ297189B6 (hu)
HU (1) HU224760B1 (hu)
ID (1) ID24154A (hu)
PL (1) PL191167B1 (hu)
SK (1) SK183299A3 (hu)
TR (1) TR199903233T2 (hu)
TW (1) TW585901B (hu)
UA (1) UA44878C2 (hu)
WO (1) WO1998059209A1 (hu)
ZA (1) ZA985407B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6497054B2 (en) 2000-09-26 2002-12-24 Technological Resources Pty. Ltd. Upgrading solid material
US8021445B2 (en) * 2008-07-09 2011-09-20 Skye Energy Holdings, Inc. Upgrading carbonaceous materials
WO2010135744A1 (en) 2009-05-22 2010-11-25 The University Of Wyoming Research Corporation Efficient low rank coal gasification, combustion, and processing systems and methods
JP5412418B2 (ja) * 2010-12-17 2014-02-12 三菱重工業株式会社 石炭不活化処理装置
KR101303871B1 (ko) * 2011-12-28 2013-09-04 한국기계연구원 가압 공정을 위한 압력셀 구조 및 이를 이용한 철강 조직의 제어 방법
JP5456073B2 (ja) 2012-01-06 2014-03-26 三菱重工業株式会社 石炭不活性化処理装置
JP5971652B2 (ja) * 2012-10-09 2016-08-17 三菱重工業株式会社 石炭不活性化処理装置
JP5536247B1 (ja) 2013-03-04 2014-07-02 三菱重工業株式会社 石炭不活性化処理装置
JP6984098B2 (ja) * 2017-10-26 2021-12-17 日立造船株式会社 ガス生成装置及びガス生成方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4213752A (en) * 1978-11-06 1980-07-22 Suntech, Inc. Coal drying process
US4493157A (en) 1983-08-15 1985-01-15 Amax Inc. Method of autogenously drying coal
SE468364B (sv) 1990-04-30 1992-12-21 Abb Stal Ab Saett foer kylning av stoft som avskiljts fraan roekgaserna fraan en pfbc-anlaeggning
DE4220952C2 (de) * 1992-06-26 2003-04-17 Mg Technologies Ag Wirbelschichtreaktor zum Kühlen oder Erhitzen körniger Feststoffe durch indirekten Wärmeaustausch
US5863304A (en) * 1995-08-15 1999-01-26 Western Syncoal Company Stabilized thermally beneficiated low rank coal and method of manufacture
US5746787A (en) 1996-10-28 1998-05-05 Kfx Inc. Process for treating carbonaceous materials

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9904622A3 (cs) 2001-04-11
AUPO748297A0 (en) 1997-07-17
JP2002506469A (ja) 2002-02-26
TW585901B (en) 2004-05-01
AU747676B2 (en) 2002-05-16
US6878174B1 (en) 2005-04-12
CA2295019C (en) 2009-01-06
WO1998059209A1 (en) 1998-12-30
UA44878C2 (uk) 2002-03-15
HUP0100137A3 (en) 2002-08-28
ZA985407B (en) 1999-01-04
PL191167B1 (pl) 2006-03-31
HUP0100137A2 (hu) 2001-06-28
CO5040109A1 (es) 2001-05-29
CA2295019A1 (en) 1998-12-30
CZ297189B6 (cs) 2006-09-13
CN1266481A (zh) 2000-09-13
PL337676A1 (en) 2000-08-28
CN1178041C (zh) 2004-12-01
AU7899298A (en) 1999-01-04
ID24154A (id) 2000-07-13
SK183299A3 (en) 2000-09-12
TR199903233T2 (xx) 2000-04-21
KR20010020499A (ko) 2001-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3723802B2 (ja) NOxスクラッビング用の尿素からのアンモニアの発生を制御する方法
HU224760B1 (en) Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material
US6249989B1 (en) Method and apparatus for heat transfer
JP4619408B2 (ja) スラッシュ流体の製造方法及び製造装置
US4237700A (en) Methods and apparatus for providing refrigeration
JP2008505297A (ja) 二酸化炭素を供給する方法及びシステム
JP2000511104A (ja) シフトコンバータ
EP0737499B1 (en) A method of condensing a volatile compound out of a gas stream and an apparatus for this purpose
JPH07502247A (ja) 固体co↓2のブロックを低圧で自動的に製造する方法及び装置
CN111246937A (zh) 气体生成装置及气体生成方法
MXPA99011946A (en) Stabilising thermally beneficiated carbonaceous material
KR890000171B1 (ko) 입자층의 냉각 및 유동화 방법
JP6428750B2 (ja) 塗装乾燥方法及びその装置
CA2068907A1 (en) Expanding apparatus for agricultural product such as tobacco material
WO2020012221A1 (en) Method of heat transfer and associated device
JP4504475B2 (ja) 固体対象物上の炭素付着物を除去する装置
JPS6138124B2 (hu)
JP3117282B2 (ja) 膨化装置の冷却装置
RU2096699C1 (ru) Способ низкотемпературной обработки природного газа
JPH0827116B2 (ja) 液化ガスの冷熱を利用した冷水供給装置
KR20030045767A (ko) 무산화 소둔열처리 방법
AU747423B2 (en) Method and apparatus for heat transfer
JPH11310818A (ja) 熱処理用ガス冷却器及びガス冷却方法
JP2007069058A (ja) ガスの処理方法及びシステム、ならびに二酸化炭素回収方法及びシステム
JP2006071241A (ja) 循環式乾燥装置の運転方法

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20051212

HC9A Change of name, address

Owner name: EVERGREEN ENERGY INC., US

Free format text: FORMER OWNER(S): KFX INC., US

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees