HU224642B1 - Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez - Google Patents

Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez Download PDF

Info

Publication number
HU224642B1
HU224642B1 HU0300945A HUP0300945A HU224642B1 HU 224642 B1 HU224642 B1 HU 224642B1 HU 0300945 A HU0300945 A HU 0300945A HU P0300945 A HUP0300945 A HU P0300945A HU 224642 B1 HU224642 B1 HU 224642B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
windscreen wiper
bearing housing
axis
groove
arm
Prior art date
Application number
HU0300945A
Other languages
English (en)
Inventor
Barna Kovács
Olivér Pusztai
Original Assignee
BAKONY Autóalkatrész Gyártó Részvénytársaság
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by BAKONY Autóalkatrész Gyártó Részvénytársaság filed Critical BAKONY Autóalkatrész Gyártó Részvénytársaság
Priority to HU0300945A priority Critical patent/HU224642B1/hu
Publication of HU0300945D0 publication Critical patent/HU0300945D0/hu
Publication of HUP0300945A2 publication Critical patent/HUP0300945A2/hu
Publication of HU224642B1 publication Critical patent/HU224642B1/hu

Links

Landscapes

  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)

Abstract

A gépjárművekhez különösen gyalogos és kerékpáros fejsérülésekmegelőzésére és csökkentésére kialakított biztonsági ablaktörlőszerkezet a járműkarosszéria egy lemezeleméhez felfogott, helytállócsapágyházakban (5) ágyazott kartengelyeket (4), a kartengelyek (4)karosszériából kivezetett külső szabad végeire szerelt karcsatlakozófejes ablaktörlő lapátkarokat, valamint a lapátkarok végeinelrendezett, az ablaktörlő szerkezet aktív üzemi állapotábanlengőmozgást végző ablaktörlő lapátokat tartalmaz. A kartengelyek (4)egy ablaktörlőmotorról (1) egy hajtómű (2) és ehhez csatlakozó, akartengelyek (4) közé beiktatott karos mechanizmus (3) révén vannakmeghajtva. Mindegyik kartengely (4) csapágyháza (5) egy a kartengely(4) tengelyvonalára keresztirányú konzolkarral (6) van ellátva, ésezen konzolkar (6) közvetítésével van a kartengely (4)tengelyvonalától mért meghatározott térközzel (H) fekvő rögzítésipontban (7) a karosszéria . Az ablaktörlő szerkezet ajárműkarosszérián kívüli és/vagy az abból kiálló szerkezeti részekrekifejtett, meghatározott küszöbértéket meghaladó erőhatás fellépéseesetén legalább a kartengelynek (4) a járműkarosszéria belső tere feléirányuló elmozdulását megengedő, és ezzel a balesetveszélyt csökkentőbiztonsági rendszert alkotó vagy egy ilyen rendszer részét képezőszerkezeti elemeket vagy egységet is tartalmaz. Ó

Description

A találmány tárgya biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez, amely a járműkarosszéria egy lemezeleméhez felfogott helytálló csapágyházakban ágyazott kartengelyeket, a kartengelyek karosszériából kivezetett külső szabad végeire szerelt karcsatlakozó fejes ablaktörlő lapátkarokat, valamint a lapátkarok végein elrendezett, az ablaktörlő szerkezet aktív üzemi állapotában lengőmozgást végző ablaktörlő lapátokat tartalmaz. A kartengelyek egy ablaktörlőmotorról egy hajtómű és ehhez csatlakozó, a kartengelyek közé beiktatott karos mechanizmus révén vannak meghajtva. Az ablaktörlő szerkezet a járműkarosszérián kívüli és/vagy az abból kiálló szerkezeti részekre kifejtett, meghatározott küszöbértéket meghaladó erőhatás fellépése esetén legalább a kartengelynek a járműkarosszéria belső tere felé irányuló elmozdulását megengedő és ezzel a balesetveszélyt csökkentő biztonsági rendszert alkotó, vagy egy ilyen rendszer részét képező szerkezeti elemeket vagy egységet is tartalmaz.
Gépjárművek ablaktörlő szerkezeteinek a járműkarosszériából kiálló kartengelyvégei és az ezekre szerelt szerkezeti elemek, így különösen karcsatlakozó fejek vagy ablaktörlő lapátkarok elsősorban gyalogos és kerékpáros közlekedési baleseteknél komoly fejsérüléseket okozható veszélyforrásokat jelentenek. Egy egyelőre tervezet formájában ismertté vált európai uniós szabványelőírás meghatározza azon követelményeket, amelyeket az úgynevezett fejsérülési kritériumok tekintetében a gépjárműablak-törlő berendezések járműkarosszériából kiálló, illetve azon kívül elrendezett szerkezeti részeinek is teljesíteniük kell.
Az említett sérülésveszély csökkentése céljából a különböző autógyártó és beszállítócégek számos elvi és gyakorlati megoldási javaslata vált ismertté. Az ismert megoldások egyik jellemző csoportját az olyan szerkezeti kialakítások alkotják, amelyeknél az ablaktörlő szerkezet veszélyforrást jelentő említett szerkezeti elemeit vagy egységeit úgy rögzítik a karosszéria valamely eleméhez, hogy azok a rendeltetésszerű használat során jelentkező terheléseket biztonságosan elviseljék, előre megadott küszöbértéket meghaladó ütésszerű igénybevétel, erőimpulzus fellépése esetén azonban kitérjenek, például a karosszéria belső tere felé elmozduljanak, alakváltozást szenvedjenek és/vagy eltörjenek, miközben valamilyen módon és mértékben elnyeljék, felemésszék az ütközési energia legalább meghatározott hányadát.
Ilyen megoldás ismerhető meg az US 6505376 B1 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból. Az ismert megoldás esetében a kartengely csapágyháza egy lényegében azt körülvevő (az adott konkrét esetben lekerekített sarkú egyenlő oldalú háromszög alakú) karima révén a tengellyel egyközepű, tehát központos rögzítéssel van csatlakoztatva a karosszériához. A balesetveszélyt csökkentő előirányzott törési tartomány ugyancsak a kartengellyel egyközepű körhoronyban fekvő, a kartengely tengelyvonalára szimmetrikus elrendezésű szakadóhidakból áll. Amennyiben a kartengelyt meghatározott nagyságú ütés éri, úgy ezen ütésre inkább csak roncsolódással hirtelen kitérő és nem utánengedő viselkedésű szerkezet előirányzott szakadóhídjaiban jellemzően nyíró igénybevétel lép fel, és azok a balesetmegelőző funkció kifejtése során elmozdulási szabadságfok hiányában azonnal eltörnek. Az eközben fellépő energiafelemésztés elhanyagolhatóan csekély, és a legalább részben eltört szakadóhidakat tartalmazó szerkezeti elem „egyszeri felhasználásra szánt” alkatrészként csak cserével pótolható, amihez az ablaktörlő szerkezet viszonylag idő- és munkaigényes ki- és beszerelése elengedhetetlenül szükséges.
A találmánnyal érintett ablaktörlő szerkezetekhez közelebb álló ismert megoldáscsoport esetében a kartengelyek csapágyházai a bevezető bekezdésben fentebb felsorolt ismert jegyeknek megfelelően egy, a kartengely tengelyvonalára keresztirányú konzolkarral vannak ellátva vagy egy ilyen konzolkarhoz vannak csatlakoztatva, és ezen konzolkar révén a kartengely tengelyvonalától mért meghatározott térközzel fekvő rögzítési pontban vannak a karosszéria egy lemezelemére felfogva.
Az EP 0 739 792 A1 számon nyilvánosságra hozott európai szabadalmi bejelentés egy ilyen felépítésű és rögzítésű ablaktörlő szerkezet kartengelycsapágyházának elvi felépítését mutatja be. A bejelentés szerint ütközéses baleseteknél bekövetkezhető fejsérüléseket csökkentő biztonsági intézkedésként javasolják a csapágyházat a kartengelytől térközzel fekvő rögzítési pontban felfogó konzolkarban és/vagy a csapágyháznak egy, az ablaktörlő szerkezet kartengelycsapágyházait egymással összekötő keresztrudat csatlakoztató felöntött elemében, például furatok és/vagy bemetszések kialakításával előirányzott töréshelyek létrehozását. Ezen csupán elvi szintű iránymutatás azonban nem ad szakember számára kellő mélységű kitanítást és útbaigazítást az előírni javasolt követelményeket kielégítő és a gyakorlatban is alkalmazható műszaki megoldás megvalósításához.
Az EP 0 916 559 A2 számon publikált európai szabadalmi bejelentés egy olyan megoldást ismertet, amelyben az ablaktörlő szerkezet ütésszerű terhelőerők fellépése esetén deformálódó és az alakváltozás során az ütközési energia elnyelésére szolgáló egy-egy lépcsős lemezelem közbeiktatásával van a kartengelytől térközzel fekvő rögzítési pontokban a karosszéria megfelelő elemeire felfogva. A megoldás hátránya itt is a felfogórögzítés viszonylagos bonyolultsága és a szerkezet nehéz, rosszul hozzáférhető szerelhetősége.
A találmány célja az ismert és fentebb hivatkozott megoldások említett hiányosságaitól mentes, meghatározott ütőerő alatti ütés esetén nem szükségszerűen törő vagy roncsolódó, egyszerűen előállítható és szerelhető műszaki megoldások kialakítása.
A kitűzött célt a bevezető bekezdésben felsorolt ismert jegyekkel rendelkező olyan ablaktörlő szerkezet kialakításával érjük el, amelyben a balesetveszélyt csökkentő biztonsági rendszer legalább egyik részeként egy, a kartengely csapágyházát a karosszéria lemezeleméhez felfogó keresztirányú konzolkar van a
HU 224 642 Β1 kartengely csapágyházának a karosszéria belső tere felé irányuló elmozdulását meghatározott erőimpulzus hatására megengedő, és ezen elmozdulás során az erőimpulzus energiáját legalább részben elnyelő találmány szerinti szerkezeti egységként vagy elemként kialakítva.
Ennek érdekében a találmány szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezetben mindegyik kartengely csapágyháza egy, a csapágyháznak a karosszéria belső tere felé irányuló korlátozott elmozdulását megengedő, a kartengely tengelyvonalára keresztirányú konzolkarral van ellátva, amely a kartengely tengelyvonalától mért meghatározott térközzel fekvő rögzítési pontban van a karosszéria lemezelemére felfogva, és a konzolkar keresztmetszeti szelvényének a kartengely tengelyvonalára merőleges tengelyre számított inerciája kisebb, mint a szelvény erre merőleges tengelyre számított inerciája. Előnyösnek bizonyultak a találmány szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet egy első előnyös és célszerű kiviteli alakját képező olyan szerkezeti kialakítások, amelyekben a keresztirányú konzolkar a kartengely tengelyvonalára legalább közelítőleg merőleges lapsíkban ható hajlító és/vagy nyíró igénybevételnek ellenálló nagy inerciájú, a lapsíkra merőleges síkokban fellépő mechanikai, főként hajlító igénybevételek hatására ugyanakkor bizonyos határterhelésig rugalmas, ezt meghaladó igénybevételre pedig tartós alakváltozást szenvedő csekély inerciájú keresztmetszeti szelvénnyel rendelkező lapos lemezelemként, vagy ilyen keresztmetszeti szelvényű legalább egy laposlemezelem-tartománnyal rendelkező szerkezeti elemként van kialakítva, amely a keresztmetszeti szelvényt, különösen annak a kartengely tengelyvonalára merőleges tengelyre számított inerciáját gyengítő legalább egy kivágott áttöréssel is el van látva. Az áttörésiek) helyének és méreteinek megválasztásával a konzolkar alakváltoztatási tulajdonságai befolyásolhatók. Az alakváltozás és szükség esetén a felfogó rögzítés teljes oldódásának megkönnyítése céljából célszerű, ha a konzolkarnak az ablaktörlő szerkezet csapágyházát a karosszéria lemezeleméhez a kartengely tengelyvonalától mért térközzel felfogó szabad vége a kartengelytől elfelé néző irányba nyitott villás végtartománnyal van kialakítva, vagy egy, a kartengelytől elfelé néző irányba nyitott villás végdarabbal van ellátva.
A találmány szerinti ablaktörlő szerkezet egy másik előnyös kiviteli alakcsoportja esetében a konzolkar csapágyház felőli vége a kartengely tengelyvonalára térközzel merőleges hosszirányú horonyba bepattintott és abban alakzáró kapcsolódással megtartott, a konzolkar hosszkiterjedésére keresztirányú bordából álló legalább egy kapcsolóelempárt tartalmazó, a kartengely tengelyvonalát tartalmazó síkokban fellépő nyíró és/vagy hajlító igénybevétel meghatározott küszöbértékének elérésekor a konzolkar és a csapágyház közötti merev kapcsolódást oldó kapcsolószerkezettel van a csapágyházhoz csatlakoztatva.
Előnyös kialakítás szerint a kapcsolószerkezet legalább egy kapcsolóelempárja egy, a célszerűen műanyag szerkezeti anyagú csapágyház egy oldalsó felöntésében kialakított horonyból és egy, a horonyban meghatározott mechanikai igénybevételre kioldó alakzáró kapcsolódással megtartott, a konzolkaron kialakított keresztirányú bordából áll. A csapágyház felöntésében kialakított, a konzolkar keresztirányú bordáját meghatározott mechanikai igénybevételre kioldó alakzáró kapcsolódással megtartó hornyot annak csapágyháztól elfelé néző oldalán előnyösen egy, a borda bepattintását a horonyba legalább a kapcsolószerkezet összeszerelése során megengedő mértékű rugalmas alakváltozást elviselő szerkezeti anyagú és anyagvastagságú horonyfenék-tartománnyal a csapágyházhoz anyagában csatlakozó horonyfal határolja. A horonyfenék-tartomány előnyösen a horony hosszirányában végigmenő kialakítású vályúszerű legalább egy bemetszéssel a kívánt, illetve szükséges mértékig elgyengített keresztmetszeti szelvénnyel van kialakítva.
A találmány lényegét az alábbiakban kiviteli példák bemutatásával a csatolt rajz ábráira hivatkozva ismertetjük részletesebben. A rajzon az
1. ábra egy, a találmány tárgyát képező példaképpen! ablaktörlő szerkezet homloknézete, a
2. ábra az 1. ábrán látható ablaktörlő szerkezet felülnézete, a
3. ábra a találmány szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet egy első példaképpen! kiviteli alakjaként a kartengely keresztirányú felfogó konzolkaros csapágyházának kialakítását kiemelt részletként bemutató, részben metszett vázlat, a
4. ábra a 3. ábra karcsatlakozó fej nélküli felülnézete, az
5. ábra a 3. és 4. ábrán feltüntetett példaképpen! kiviteli alakot a kartengelyt vagy a lapátkar kartengelyre szerelt karcsatlakozó fejét ért erőimpulzus hatására alakváltozást szenvedett állapotában tünteti fel, a
6. ábra a találmány szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet egy második példaképpen! kiviteli alakjaként egy, a kartengely csapágyháza és a keresztirányú felfogó konzolkar közötti kapcsolószerkezet kialakítását kiemelt részletként bemutató, részben metszett vázlat, a
7. ábra a 6. ábra karcsatlakozó fej nélküli felülnézete, míg a
8. ábra a 6. és 7. ábrán feltüntetett példaképpen! kiviteli alakot a kartengelyt vagy a lapátkar kartengelyre szerelt karcsatlakozó fejét ért erőimpulzus hatására a csapágyház és a konzolkar közötti merev kapcsolódást oldó alakváltozást szenvedett állapotában tünteti fel.
A csatolt rajz 1. és 2. ábráján homloknézetben és felülnézetben csupán példaként bemutatjuk egy komplett szerelési egységként kialakított gépjármű ablaktörlő szerkezet fő szerkezeti egységeit. A szerkezet a járműkarosszéria (rajzon nem feltüntetett) valamely keresztirányú homlokoldali lemezeleméhez 7 rögzítési pontokban felfogott helytálló 5 csapágyházakban ágyazott 4 kartengelyeket tartalmaz. A 4 kartengelyek 1 ablaktörlőmotorról 2 hajtómű és §gy ehhez csatlakozó, a
HU 224 642 Β1 kartengelyek közé beiktatott 3 karos mechanizmus révén vannak meghajtva. A 4 kartengelyek karosszériából kivezetett, annak belső teréből kinyúló külső szabad végeire vannak az ablaktörlő szerkezet aktív üzemi állapotában szinkron lengőmozgást végző (az ábrákon ugyancsak nem feltüntetett) ablaktörlő lapátok 8 karcsatlakozó fejes ablaktörlő lapátkarjai felszerelve. A 4 kartengelyek 5 csapágyházai rendre egy, a 4 kartengely X tengelyvonalára keresztirányú 6 konzolkarral vannak ellátva, és az 5 csapágyházak ezen 6 konzolkarok közvetítésével a 4 kartengelyek X tengelyvonalaitól mért H térközzel fekvő 7 rögzítési pontokban vannak a karosszéria (nem ábrázolt) lemezelemére felfogva. A szerkezetnek ezen túlmenően van még egy, az 1 ablaktörlőmotorból és a 2 hajtóműből álló hajtóegység közvetlen környezetében kialakított további 7’ rögzítési pontja is. Ahhoz, hogy az ablaktörlő szerkezet egy, a bevezetőben már említett, önmagában zárt szerelési egységet alkosson, a 4 kartengelyek 5 csapágyházait egymással egy 9 keresztrúd kapcsolja össze, amelyhez rögzítve van a szerkezet hajtóegysége is.
Az ablaktörlő szerkezet tartalmaz a járműkarosszérián kívüli szerkezeti részekre, így különösen az abból kiálló 4 kartengelyek végeire és/vagy az azokra szerelt 8 karcsatlakozó fejekre főképpen balesetes ütközések során kifejtett, meghatározott küszöbértéket meghaladó erőhatás fellépése esetén a 4 kartengelynek a járműkarosszéria belső tere felé irányuló elmozdulását megengedő és ezzel a balesetveszélyt csökkentő biztonsági rendszert alkotó, vagy egy ilyen rendszer részét képező szerkezeti elemeket is. A találmány egyik meghatározó jellemzője szerint a balesetveszélyt csökkentő biztonsági rendszer legalább egyik részeként a 4 kartengely 5 csapágyházát a karosszéria lemezeleméhez felfogó keresztirányú 6 konzolkar van a 4 kartengely 5 csapágyházának a karosszéria belső tere felé irányuló elmozdulását meghatározott erőimpulzus hatására megengedő, és ezen elmozdulás során az erőimpulzus energiáját legalább részben elnyelő szerkezeti egységként vagy elemként kialakítva.
A csatolt rajz 3-5. ábráin példaképpen bemutatott egyik szerkezeti megoldás szerint a járműkarosszériából kiálló külső szabad végére ismert módon felszerelt 8 karcsatlakozó fejjel ellátott 4 kartengely egy fröccsöntött műanyag 5 csapágyház 50 hüvelyrészében van csapágyazva. Az 5 csapágyház egyik oldalán az ablaktörlő szerkezet két ilyen 5 csapágyházát az 1. és 2. ábrán látható megoldással egy komplett szerelési egységbe foglaló 9 keresztrúd felvételére szolgáló felöntött 51 csatlakozószemmel van ellátva. Ez utóbbival átellenes oldalán az 5 csapágyházból kinyúlik egy, a 4 kartengely X tengelyvonalára lényegében merőleges lapsíkú 6 konzolkar, amely az adott példaképpen! kiviteli alak esetében egy egyik végével az 5 csapágyház anyagába a gyártási művelet során beöntött, a lapsíkban ható hajlító és/vagy nyíró igénybevételnek ellenálló nagy inerciájú, a lapsíkra merőleges síkokban fellépő mechanikai, főként hajlító igénybevételek hatására ugyanakkor bizonyos határterhelésig rugalmas, ezt meghaladó igénybevételre pedig tartós alakváltozást szenvedő csekély inerciájú keresztmetszeti szelvénnyel rendelkező lapos fémlemezelem, amelyben egy, a keresztmetszeti szelvényt gyengítő, annak a lapsíkra merőleges síkokban fellépő mechanikai, főként hajlító igénybevételekkel szembeni inerciáját tovább csökkentő kivágott 61 áttörés is ki van képezve. A lapos lemezelem 6 konzolkarnak az ablaktörlő szerkezet 5 csapágyházát a karosszéria lemezeleméhez önmagában ismert rezgéscsillapított csavarkötéssel a kartengely X tengelyvonalától mért H térközzel fekvő 7 rögzítési pontban felfogó szabad vége egy, a 4 kartengelytől elfelé néző irányba nyitott villás 62 végdarabbal van ellátva.
Az 5. ábrán látható, hogy amennyiben az 5 csapágyházat bármilyen okból, de különösen baleseti ütközés folytán a 4 kartengely járműkarosszériából kiálló tengelyvégére a rajz szerinti A pontban ható központos, vagy akár a 8 karcsatlakozó fejre például a B pontban ható külpontos F erőimpulzus éri, az 5 csapágyház a kapott impulzus nagyságától, a szerkezeti anyag jellemzőitől és a szelvénykeresztmetszet méretezésétől függő mértékben elmozdul a járműkarosszéria belső tere felé, miközben a lapos lemezelem- 6 konzolkar az ábrán láthatóan alakváltozást szenved. Az alakváltozás ugyancsak az említett paraméterek megválasztásától függő mértékű energiaelnyeléssel is jár. Amennyiben az F erőimpulzus és az ennek hatására bekövetkező alakváltozás és elmozdulás jelentős mértékű, és az 5 csapágyháznak a 4 kartengely X tengelyvonalára merőleges oldalirányú elmozdulási szabadságfokát például az 5 csapágyházakat összetartó 9 keresztrúd és/vagy a karosszéria homlokoldali lemezelemében a 4 kartengely tengelyvége, illetve az 5 csapágyház 50 hüvelyrésze számára kialakított nyílás behatárolja, nyitott villás kiképzése folytán a 6 konzolkar felfogásoldali vége, illetve annak villás 62 végdarabja az 5. ábrán az Y nyíllal érzékeltetett irányba elmozdulhat, miközben a felfogó szorítóerő ehhez szükséges legyőzésének energiaigénye is jelentősen hozzájárul a 6 konzolkar alakváltozása és az 5 csapágyház elmozdulása során bekövetkező ütközésienergia-elnyelésnek a baleseti sérülésveszély csökkentése érdekében megkívánt mértékéhez. Extrém nagy F erőimpulzus hatására a vékony lemezelem- 6 konzolkar olyan mértékű alakváltozása is előállhat, hogy annak eredményeként a villás 62 végdarab kihúzódik 7 rögzítési pont felfogási tartományából és bekövetkezik a 6 konzolkar, ezzel az 5 csapágyház felfogórögzítésének teljes oldódása. Az 5 csapágyház és a járműkarosszéria közötti kapcsolódás teljes oldódása extrém mértékű alakváltozás esetén a lapos lemezelem- 6 konzolkar törése révén is bekövetkezhet.
Egy, a rajz 6-8. ábráin ugyancsak példaképpen bemutatott másik szerkezeti megoldás szerint a járműkarosszériából kiálló külső szabad végére ismert módon felszerelt 8 karcsatlakozó fejjel ellátott 4 kartengely szintén egy fröccsöntött műanyag 5 csapágyház 50 hüvelyrészének központi furatában van csapágyazva. Az csapágyházat a járműkarosszéria elülső lemezeleméhez a 4 kartengelytől mért H térközzel külpontosán
HU 224 642 Β1 felfogó keresztirányú 6 konzolkar 5 csapágyház felőli vége itt egy, a 4 kartengely X tengelyvonalára térközzel merőleges hosszirányú 53 horonyba bepattintott és abban alakzáró kapcsolódással megtartott, a 6 konzolkar hosszkiterjedésére keresztirányú 60 bordából álló kapcsolóelempárt tartalmazó, a 4 kartengely X tengelyvonalát tartalmazó síkokban fellépő nyíró és/vagy hajlító igénybevétel meghatározott küszöbértékének elérésekor a 6 konzolkar és az 5 csapágyház közötti merev kapcsolódást oldó kapcsolószerkezettel van az 5 csapágyházhoz csatlakoztatva. Az ábrázolt példaképpen! kiviteli alak esetében a kapcsolószerkezet kapcsolóelempárja egy, az 5 csapágyház 7 rögzítési pont felé néző oldali 52 felöntésében kialakított 53 horonyból és egy, ezen 53 horonyban meghatározott mechanikai igénybevételre kioldó alakzáró kapcsolódással megtartott, a 6 konzolkaron kialakított keresztirányú 60 bordából áll. Megjegyezzük, hogy inverz megoldással a 60 borda lehet az 5 csapágyházon, az 53 horony pedig a 6 konzolkar végében kialakított is. Ugyancsak lehetséges több kapcsolóelempárból álló kapcsolószerkezetek kialakítása is. Visszatérve a rajz 6-8. ábráin látható konkrét szerkezeti megoldásra, itt az 5 csapágyház 52 felöntésében kialakított 53 hornyot az 5 csapágyháztól elfelé néző oldalán egy, a 60 borda bepattintását az 53 horonyba legalább a kapcsolószerkezet összeszerelése során megengedő mértékű rugalmas alakváltozást elviselő szerkezeti anyagú és anyagvastagságú 55 horonyfenék-tartománnyal az 5 csapágyházhoz anyagában csatlakozó 54 horonyfal határolja. Az 55 horonyfenék-tartomány az 53 horony hosszirányában végigmenő kialakítású vályúszerű 56 bemetszéssel a kívánt, illetve szükséges mértékig elgyengített keresztmetszeti szelvénnyel van kialakítva. Amennyiben az 5 csapágyházat például baleseti ütközés folytán a járműkarosszériából kiálló tengelyvégre az A pontban ható központos, vagy a 8 karcsatlakozó fejre például a B pontban ható külpontos F erőimpulzus éri, az 5 csapágyház és a 6 konzolkar közötti alakzáró horony/borda elempár kapcsolódás a 8. ábrán érzékeltetett módon a kapcsolódást oldó értelmű kisebb vagy nagyobb mértékű alakváltozást szenved. A bekövetkező alakváltozás és ezzel a kapcsolódás oldódásának mértéke itt is a kapott impulzus mindenkori nagyságától, a szerkezeti anyag jellemzőitől és a deformálódó szelvénykeresztmetszetet tartalmazó 55 horonyfenék-tartomány méretezésétől függ, és az alakváltozáshoz az említett paraméterek megválasztásától függő mértékű energiaelnyelés társul. Az 53 horony adott mértékű kinyílása vagy az 55 horonyfenék-tartomány elszakadása esetén itt is bekövetkezhet a csapágyházfelfogás teljes oldódása, amit követően a 4 kartengely karosszériából kiálló vége akár jelentősebb mértékben is tovább elmozdulhat a karosszéria belső tere felé.
A fentiekben ismertetett példaképpen) szerkezeti megoldások mindegyikére teljesül azon jellemző, hogy az ablaktörlő szerkezet baleseti ütközés esetén bekövetkezhető sérülések veszélyét, illetve mértékét csökkentő biztonsági rendszerének kulcseleme a 4 kartengely 5 csapágyházát a karosszéria lemezeleméhez felfogó keresztirányú 6 konzolkar, illetve a 6 konzolkart az 5 csapágyházhoz csatlakoztató kombinált alak- és erőzáró kapcsolószerkezet olyan kialakítása, amely meghatározott erőimpulzus hatására megengedi és lehetővé teszi a 4 kartengely 5 csapágyházának a karosszéria belső tere felé irányuló elmozdulását, és ezen elmozdulás során meghatározott mértékben elnyeli, felemészti az erőimpulzus energiáját is.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez, amely a járműkarosszéria egy lemezeleméhez felfogott helytálló csapágyházakban ágyazott kartengelyeket, a kartengelyek karosszériából kivezetett külső szabad végeire szerelt karcsatlakozó fejes ablaktörlő lapátkarokat, valamint a lapátkarok végein elrendezett, az ablaktörlő szerkezet aktív üzemi állapotában lengőmozgást végző ablaktörlő lapátokat tartalmaz, a kartengelyek egy ablaktörlőmotorról egy hajtómű és ehhez csatlakozó, a kartengelyek közé beiktatott karos mechanizmus révén vannak meghajtva, azzal jellemezve, hogy mindegyik kartengely (4) csapágyháza (5) egy, a csapágyháznak (5) a karosszéria belső tere felé irányuló korlátozott elmozdulását megengedő, a kartengely (4) tengelyvonalára keresztirányú konzolkarral (6) van ellátva, amely a kartengely (4) tengelyvonalától (X) mért meghatározott térközzel (H) fekvő rögzítési pontban (7) van a karosszéria lemezelemére felfogva, és a konzolkar (6) keresztmetszeti szelvényének a kartengely (4) tengelyvonalára (X) merőleges tengelyre számított inerciája kisebb, mint a szelvény erre merőleges tengelyre számított inerciája.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a konzolkar (6) lapos lemezelemként vagy legalább egy lapos lemezelem-tartománnyal rendelkező szerkezeti elemként van kialakítva, amely a keresztmetszeti szelvényt, különösen annak a kartengely (4) tengelyvonalára (X) merőleges tengelyre számított inerciáját gyengítő legalább egy kivágott áttöréssel (61) is el van látva.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a konzolkarnak (6) az ablaktörlő szerkezet csapágyházát (5) a karosszéria lemezeleméhez a kartengely (4) tengelyvonalától (X) mért térközzel (H) felfogó szabad vége a kartengelytől (4) elfelé néző irányba nyitott villás végtartománnyal van kialakítva, vagy egy, a kartengelytől (4) elfelé néző irányba nyitott villás végdarabbal (62) van ellátva.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a konzolkar (6) csapágyház (5) felőli vége a kartengely (4) tengelyvonalára (X) térközzel merőleges hosszirányú horonyból (53), valamint a horonyba (53) bepattintott és abban alakzáró kapcsolódással megtartott, a konzolkar (6) hosszkiterjedésére keresztirányú bordából (60) álló legalább egy kapcsolóelempárt tartalmazó kapcsolószerkezettel van a csapágyházhoz (5) csatlakoztatva.
    HU 224 642 Β1
  5. 5. A 4. igénypont szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a kapcsolószerkezet legalább egy kapcsolóelempárjának hosszirányú hornya (53) a célszerűen műanyag szerkezeti anyagú csapágyház (5) egy oldalsó felöntésében (52), míg a kapcsolószerkezetnek a horonyban (53) meghatározott mechanikai igénybevételre kioldó kombinált alak- és erőzáró kapcsolódással megtartott keresztirányú bordája (60) a konzolkaron (6) van kialakítva.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti biztonsági ablaktörlő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a csapágyház (5) felöntésében (52) kialakított, a konzolkar (6) keresztirányú bordáját (60) meghatározott mechanikai igénybevételre kioldó kombinált alak- és erőzáró kapcsolódással megtartó hornyot (53) a csapágyháztól (5) elfelé néző oldalán egy, a borda (60) bepattintását a horonyba (53) legalább a kapcsolószerkezet összeszerelése során meg5 engedő mértékű rugalmas alakváltozást elviselő szerkezeti anyagú és anyagvastagságú horonyfenék-tartománnyal (55) a csapágyházhoz (5) anyagában csatlakozó horonyfal (54) határolja.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti biztonsági ablaktörlő szer10 kezet, azzal jellemezve, hogy a horonyfenék-tartomány (55) előnyösen a horony (53) hosszirányában végigmenő kialakítású vályúszerű legalább egy bemetszéssel (56) elgyengített keresztmetszeti szelvénnyel van kialakítva.
HU0300945A 2003-04-10 2003-04-10 Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez HU224642B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0300945A HU224642B1 (hu) 2003-04-10 2003-04-10 Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0300945A HU224642B1 (hu) 2003-04-10 2003-04-10 Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0300945D0 HU0300945D0 (en) 2003-06-28
HUP0300945A2 HUP0300945A2 (hu) 2005-01-28
HU224642B1 true HU224642B1 (hu) 2005-12-28

Family

ID=89981288

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0300945A HU224642B1 (hu) 2003-04-10 2003-04-10 Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU224642B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU0300945D0 (en) 2003-06-28
HUP0300945A2 (hu) 2005-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101068222B1 (ko) 차량용 윈드실드 와이핑 장치
US6513186B1 (en) Wiper system
JP4089473B2 (ja) ブラケット一体型リザーブタンク
EP1398199A2 (en) Heat exchanger mounting structure for vehicle
JP4146329B2 (ja) 車両用ワイパ装置
JP2006525910A (ja) ワイパ装置
JP2007504980A (ja) 車両側方からの衝撃に対する搭乗者保護を強化するための方法および装置
JP2008546587A (ja) 自動車のフロント用の案内された下方領域
US4998999A (en) Steering column assembly with energy absorption mechanism
US20030106179A1 (en) Energy absorbing wiper system for vehicle
JP3901355B2 (ja) 車両用ワイパ装置
KR100594710B1 (ko) 튜브 플레이트 고정 장치
JP4589052B2 (ja) 自動車のドアのための衝突保護装置
EP3722136B1 (en) Display in steering wheel ride down
HU224642B1 (hu) Biztonsági ablaktörlő szerkezet gépjárművekhez
KR100824550B1 (ko) 와이퍼 암
US20070289081A1 (en) Windscreen Wiper Device
US20070151792A1 (en) Device for mounting a pedal lever
CN110525325B (zh) 固定元件以及固定元件在机动车的车前部中的布置
KR20060025145A (ko) 특히 차량을 위한 앞유리 와이핑 장치
JP6710229B2 (ja) 取付部材
JP4193570B2 (ja) ワイパモジュール取付部の衝撃吸収構造
US7281293B2 (en) Windshield wiper device, in particular, for a motor vehicle
KR100394795B1 (ko) 차량의 측면 충격 흡수용 완충 장치
JP3764054B2 (ja) ワイパ装置

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20051024

GB9A Succession in title

Owner name: BAKONY ABLAKTOERLOE-RENDSZEREK KFT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): BAKONY AUTOALKATRESZ GYARTO RESZVENYTARSASAG, HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees