HU223584B1 - Eljárás idomdarabok előállítására utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból és idomdarab - Google Patents

Eljárás idomdarabok előállítására utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból és idomdarab Download PDF

Info

Publication number
HU223584B1
HU223584B1 HU0103010A HUP0103010A HU223584B1 HU 223584 B1 HU223584 B1 HU 223584B1 HU 0103010 A HU0103010 A HU 0103010A HU P0103010 A HUP0103010 A HU P0103010A HU 223584 B1 HU223584 B1 HU 223584B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
process according
tannin
mixture
fiber
procedure
Prior art date
Application number
HU0103010A
Other languages
English (en)
Inventor
Oskar Meyer
Original Assignee
Agrosys Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agrosys Gmbh & Co. Kg filed Critical Agrosys Gmbh & Co. Kg
Publication of HU0103010D0 publication Critical patent/HU0103010D0/hu
Publication of HUP0103010A2 publication Critical patent/HUP0103010A2/hu
Publication of HU223584B1 publication Critical patent/HU223584B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/002Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres characterised by the type of binder
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/08Moulding or pressing
    • B27N3/086Presses with means for extracting or introducing gases or liquids in the mat

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás legalább 0,15 g/cm3–0,4 g/cm3 sűrűségűidomdarabok előállítására utánanövő nyersanya- gokból nyertrostanyagból felaprított nyersanyag alakjában, valamint tanninból mintkötőanyagból formaldehid nélkül. A találmánynak tárgya az eljárássalkészült idomdarab is. Az eljárás jellegzetessége, hogy a perforáltformában lévő keverék (1) kezelését előmelegített gázzal végzik. Azidomdarab jellemzője, hogy sűrűsége 0,15 g/cm3 és 0,4 g/cm3 közötti. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás legalább 0,15 g/cm3-0,4 g/cm3 sűrűségű idomdarabok előállítására utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból felaprított nyersanyag alakjában, valamint tanninból mint kötőanyagból formaldehid nélkül. A találmánynak tárgya az eljárással készült idomdarab is.
A növényi, tehát utánanövő nyersanyagokból nyert alapanyagok, annak köszönhetően, hogy az ember és a környezet számára kedvezőbbek, egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert. Ezek között a cellulóz azon polimerek egyike, amelyek a természetben leggyakrabban előfordulnak, és a legolcsóbban rendelkezésre állnak. Ahhoz, hogy a cellulózból idomdarabokat készíthessünk, a cellulózhoz kötőanyagot kell hozzáadni. A kötőanyag arról gondoskodik, hogy az egyes rostok alaktartóan kötődjenek össze. De a kötőanyag kiválasztásánál is figyelembe kell venni, hogy az mennyire környezetbarát.
Hagyományosan, mint például a DE 197 04 525 Al szerint, lemezek gyártásánál cellulózhoz, mint például faforgácshoz tannin-formaldehid-gyantát adnak hozzá. Itt a tulajdonképpeni kötőanyag a tannin, míg a formaldehid hálóképzőként szolgál a tannin kötőképességének fokozására és egyúttal a kötés meggyorsítására. Azonban az ilyen módon gyártott lemezek a formaldehidot elgázosítják, ami károsan befolyásolhatja az egészséget.
A DE 43 17 692 Al leírás egy eljárást ismertet idomdarabok előállítására rostanyagok keverékéből vízzel megöntözött faforgácsból és természetes burgonya-, kukorica- vagy búzakeményítőből mint biológiai úton lebontható kötőanyagból. Az idomdarabok kiképzése úgy történik, hogy a keveréket egy fűthető présbe helyezik és abban 250 °C fokig terjedő hőmérsékleten lemezzé préselik. A nedvesség arra szolgál, hogy a keményítőszemcsék könnyebben feloldódjanak ragacsos, gélszerű tömeggé, amely összeköti a rostanyagokat. A 10-500 bar nyomás mellett lejátszódó présfolyamat 20 perces ciklusidővel rendelkezik, és ezért idomdarabok iparszerű előállítására nem nagyon alkalmas. Ezenkívül a víz ellenőrizhetetlen elpárolgása miatt a vastag idomdaraboknál a keményítő egyenetlen feloldása fordulhat elő, miáltal csökken a kötőhatás. Ez, a használt formázótömeg korlátozott folyékonysága mellett, arra vezethet, hogy a melegpréselési eljárást eddig csak viszonylag vékony, például 10 mm vastag lemezek előállítására javasolták. Végezetül prés alkalmazása szükségszerűen az idomdarabok nyerssűrűségének például 0,5 g/cm3-ig való növeléséhez vezet.
A DE 44 06 825 Al leírás eljárást ismertet alapanyagok cellulózbázison való gyártására, amelynél kötőanyagként formaldehidmentes tannint használnak egy edzőkatalizátorral együtt, amely gyengén savanyú, például szilícium-dioxid vagy bórsav. A kötőanyagot és a cellulózt egymással összekeverik és 150 és 210 °C hőmérséklet, valamint 10-400 bar nyomás mellett préselik. Ezzel az eljárással lényegesen rövidebb préselési időket érnek el, általában 7,5 percet. Mindenesetre itt is a legnagyobb vastagság kb. 12 mm.
Ilyen háttér mellett a találmány feladata, hogy olyan eljárást bocsásson rendelkezésre, amelynek segítségével az egészségre ártalmatlan és környezetbarát idomdarabok előállíthatok 0,15 g/cm3-0,4 g/cm3 sűrűséggel, természetes rostanyagokból, amelyek tetszőleges falvastagsággal és lehetőleg rövid ciklusidővel gyárthatók.
A kitűzött célnak megfelelően az eljárás idomdarabok előállítására 0,15 g/cm3-től 0,4 g/cm3-ig terjedő sűrűséggel legalább utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból, utánanövő, felaprított rostanyagból és tanninból, mint kötőanyagból formaldehid nélkül, amelynek során legalább a rostanyagot és a tannint összekeveqük, a kapott keveréket perforált formában összekeveijük, a perforált formában lévő keverék kezelését pedig előmelegített gázzal végezzük. Az eljárás különböző foganatosítási módjainak jellemzőit aligénypontokba foglaltuk.
A találmány szerinti idomdarab utánanövő nyersanyagból a fenti eljárással megvalósítva, oly módon van előállítva, hogy sűrűsége 0,15 g/cm3 és 0,4 g/cm3 közötti.
Az eljárás jellemzője lehet, hogy először az utánanövő, felaprított nyersanyagot és a tannint egymással összekeverjük. Ehhez például a tannin vizes oldatát ráöntjük a rostanyagra, vagy pedig a tannint por alakban rászórjuk az előzőleg már megnedvesített rostanyagra. Az egészet jól össze kell keverni, amíg a tannin egyenletesen tapad a rostanyagra, és összességében permetezhető keveréket képez. Tanninként használhatjuk a kereskedelemben „Phenotan AP” név alatt vagy a „Fintan” név alatt kapható tanninterméket.
Ezt követően a keveréket egy perforált formába töltjük, és ott besűrítjük. Adott esetben maga a keverés a formában is történhet. A perforált forma alakja kvázi tetszőleges lehet. Célszerű, hogy legalább egy mozgatható fallal rendelkezzék, hogy a forma belső térfogatának csökkentésével biztosítsuk a rostanyag-tannin keverék besűrítését. Egészen csekély besűrítések például 1,05:1-hez nagyságrendben már rázással is elérhetők.
A perforált formában lévő keveréket a termoreakció beindításához előmelegített gázzal kezeljük. Ekkor a tannin feltárul, és a rostokat összeköti egymással. Előmelegített gáz használata a termoreakció beindításához azzal a nagy előnnyel jár, hogy 1-2 perces rövid ciklusidőket érünk el, és olyan idomdarabok állíthatók elő, amelyek falvastagsága messze meghaladja az eddig szokásos
10-12 mm-t. Az előmelegített gáz, amely a formában a perforáción keresztül a rostanyagból és tanninból álló keverékbe behatol, átjárja a teljes rostmennyiséget, és ott gyorsan leadja a kötési reakcióhoz szükséges hőt.
A találmány szerinti eljárással készült idomdarabok sűrűsége nagyon csekély a hagyományos eljárással készült idomdarabokéval összehasonlítva, mivel ezekkel ellentétben nem préselik, hanem csak besűrítik az alapanyagot. Noha a találmány szerinti eljárással készült idomdarabok súlya csak tört része a hagyományos eljárással készült idomdarabok súlyának, mégis azonos termikus tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezáltal a találmány szerinti eljárással készült idomdarabok lényegesen jobbak, mint a hagyományos úton készült idomdarabok.
A találmány szerinti eljárással utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból készült idomdarabok további
HU 223 584 Β1 előnye azok környezetbarát volta. Könnyen újrahasznosíthatok, mivel önrothadó természetűek. Ezenkívül nem tartalmaznak semmilyen egészségre ártalmas adalékot, mint például formaldehidot.
A keverék besűrítését és előmelegített gázzal való kezelését tartalmazó eljárási lépések időben egymás után végezhetők el. Előnyösebb azonban mindkét lépést legalább részben egyidejűleg elvégezni. Ennek nemcsak az az előnye, hogy több művelet egyidejű elvégzésével időt takarítunk meg. Minél kisebb a cellulózból és tanninból álló keverék sűrűsége, annál jobban hatja át az előmelegített gáz a keverék teljes volumenét. Ezzel azt érjük el, hogy a termoreakció a teljes mennyiségben egyenletesen játszódik le.
A besűrítést célszerűen a perforált forma belső térfogatának csökkentésével végezzük el. Összességében arra kell ügyelni, hogy a 4:1 arányú besűrítést ne lépjük túl. Ez ugyanis különösen vastagabb falú idomdaraboknál okozhat problémát, nevezetesen azt, hogy a cellulózkeveréket az előmelegített gáz már nem tudja egyenletesen áthatni, és ennek következtében a cellulózrostok kötését biztosító reakció sem zajlik le mindenütt egyformán. Ez károsan befolyásolhatja a mechanikai tulajdonságokat, például az idomdarabok szilárdságát.
Előnyösen az előmelegített gáz hőmérséklete ne haladja meg a 140 °C fokot. Különösen preferálandók a 115 és 125 °C fok közötti hőmérsékletek.
Előmelegített gázként célszerűen vízgőzt, száraz levegőt vagy szén-dioxidot használunk. Vízgőz esetén a hőátadás kitűnő. Száraz levegő és száraz szén-dioxid esetén a hőátadás nem egészen olyan jó. Ezzel szemben viszont száraz levegő vagy száraz szén-dioxid alkalmazása esetén a formában lévő rostkeverék már a gázzal való kezelés alatt elkezdhet száradni. Mind a három gázfajtával hasonlóan rövid ciklusidőket érhetünk el. Vízgőz használata esetén arra kell ügyelni, hogy a telítési gőznyomás 4 bar alatt maradjon.
Az egyik preferált kiviteli példában a perforált formában lévő keveréket a gázzal való kezelés után úgy szárítjuk előmelegített gázzal, hogy a keveréket vákuumnak tesszük ki. Előnyösnek a 0,4 bar és 0,8 bar közötti nyomás bizonyult. A vákuumot a perforált forma egy vagy több vákuumnyílásán keresztül hozhatjuk létre. A vákuum alatti szárítással a szárítási idő lényegesen lerövidíthető. Ennek elsősorban vízgőz használata esetén van különösebb jelentősége, mivel a vízgőzzel többletnedvességet viszünk be. Előnyösebb, ha a vákuumszárítást közvetlenül a gázzal való kezelés után végezzük el, mivel az ilyenkor még forró forma elősegíti a szárítást.
A legjobb eredményeket akkor értük el, amikor rostanyagként szecskázott gabonaszalmát, kender- vagy lenpozdorját, szizált, kenáfot, kokót vagy ramiet használtunk. A pozdoijarészecskék hossza 5 és 30 mm között lehet. Az elkészítendő idomdarab méretétől és formájának komplexitásától, valamint a kívánt mechanikai tulajdonságoktól függően rövidebbre vagy hosszabbra választjuk a pozdoijarészek hosszát. Előnyös, ha a rostanyag sűrűsége 0,1 és 0,39 g/cm3 között van.
A találmány szerinti eljárás egyik preferált kiviteli példájában a kötőanyaghoz, vagy a rostanyagból és kötőanyagból álló keverékhez legalább egy adalékot adnak hozzá. Az adalék anyagoknál is ügyelni kell arra, hogy azok környezetbarátok legyenek. A szóba jövő adalékanyagok reakciógyorsítók, mint például szilikátok (vízüveg). A termoreakció gyorsításához és a tannin kötőképességének fokozásához hálóképző, mint például hexametilén-tetraamin adható a keverékhez. Egyes esetekben előnyösnek mutatkozott a rostanyag némi előzetes lágyítása. Erre célszerűen lágyítók használhatók, mint például cukorszeszek.
Különösen preferálandó a vizes tanninoldat pHértékének beállítása nátronlúggal. Előnyben részesítendő a 8-nál nagyobb pH-érték, különösen a 9,2 és 9,7 közötti pH-érték. A bázikus közegben lehetővé válik a tannin feltárása. Ez viszont növeli a tannin kötőképességét.
Egy további preferált adalékanyag a keményítő, melynek segítségével beállítható a végtermék vízben való oldhatósága. Itt különösen előnyben részesítjük a természetes keményítőket, mint a burgonya-, kukoricavagy búzakeményítőt. A vízben való oldhatósággal beállíthatjuk, hogy a rostanyagból készült idomdarab milyen gyorsan rothadjon el. Fontos tényező itt az idomdarab tervezett alkalmazása. Ha az idomdarab időnként nedvesség befolyásának lehet kitéve, a vízben való oldhatóság valamivel kisebb legyen, mint a száraz környezetben. Hogy az idomdarab lehetőleg gyors újrahasznosíthatóságát biztosítsuk, a vízben való oldhatóságot nagyobbra kell beállítani, mivel akkor az idomdarab gyorsabban rothad el. Az idomdarabok újrahasznosítása történhet a rostanyag visszanyerése céljából újabb idomdarabok gyártásához. Az idomdarab teljes elrothadás esetén komposztadalékként szolgálhat. Ha adalékként keményítőt használunk, előmelegített gázként ajánlatos vízgőz használata, hogy ezzel biztosítsuk a keményítő felbontásához szükséges nedvességet.
Az adalékanyagok egy további preferálandó csoportját, amelyeket azonban nem célszerű a keményítővel együtt használni, a szilikátok, különösen a vízüveg alkotja. Ezek reakciógyorsítóként szolgálnak.
Az alábbiakban közelebbről ismertetjük a találmányt az
1-3. ábrák alapján, amelyek sematikusan ábrázolják az eljárás egyes lépéseit.
Az ismertetés példaként szolgál, és semmi esetre sem tekinthető korlátozó jellegűnek.
Az 1. ábra a rostanyag formázására szolgáló forma 2 alsó részét mutatja. A forma 2 alsó része üreggel van ellátva, amely a 6a gőzkamrát alkotja. Az 1 rostanyag keveréket a 2 alsó résztől 4a perforált lemez választja el. Ezenkívül a 2 alsó részen a gőz bevezetésére szolgáló 7a nyílás és a kivezetésére szolgáló 8a nyílás található.
A 2 alsó részt a rostanyag 1 keverékkel töltöttük fel, amely 10 és 20 mm közötti hosszúságú kenderpozdorjából és tanninból áll. A keverék teljesen kitölti a forma 2 alsó részét, és térfogata 500 χ 1000x85 mm. A tannint vizes oldat formájában vittük rá a kenderpozdorjára. Tanninként a kereskedelemben „Phenotan” néven
HU 223 584 Bl kapható tannint alkalmazzuk. Ugyanolyan alkalmas a kereskedelemben „Fintan” név alatt kapható tannin is.
A tannin feltárásának javítása céljából a vizes oldatot nátronlúggal 9,5 pH-értékre állítottuk be. A kenderpozdorját és a tannint addig kevertük össze egymással, amíg a tanninoldat nem oszlott el egyenletesen a pozdorján. Ezenkívül az 1 keverékhez burgonyakeményítőt adtunk hozzá, hogy a kész idomdarab vízben való oldhatóságát fokozzuk.
A 2. ábrán megfigyelhetjük, hogy az 1 keveréket a forma 2 alsó részébe töltöttük be, a forma 3 felső részét pedig a 2 alsó részre helyeztük. A forma 3 felső része is rendelkezik a 6b gőzkamrával, a 7b gőzbeeresztő és a 8b gőzkivezető nyílással. A forma 3 felső részének az a felülete, amely az 1 keverékkel érintkezik, 4b perforált lemezből áll. Azáltal, hogy a teljes 4a és 4b lemez perforálva van, eléljük, hogy az 5 vízgőz a 6a, 6b gőzkamrákból a 3. ábrán bemutatott módon egyenletesen behatolhat az 1 keverékbe.
A 2. ábrán ábrázolt besűrítésnél a forma 3 felső részének a 2 alsó részre való felhelyezésével az 1 keverék által elfoglalható térfogat 40%-ra csökken. Ez 2,5:1 arányú sűrítést ad. Jelen esetben 0,12 g/cm3 ömlesztett súlyú kenderpozdorját használtunk. A kapott idomdarab sűrűsége 0,31 g/cm3.
Sűrítés után a gőzbeeresztő 7a, 7b nyílásokon keresztül a 2 alsó rész és a 3 felső rész 6a, 6b gőzkamrákba 15 másodpercen keresztül 130 °C fok hőmérsékletű gőzt vezetünk be. A 130 °C fok hőmérséklet 4 bar alatti telítési gőznyomásnak felel meg. A leírt példában nemcsak a jó hőátadás miatt alkalmaztunk vízgőzt. A vízgőz további nedvességet is visz az 1 keverékbe, hogy a keményítő felbontható legyen. Ezzel a keményítő jobban kötődhet a rostokhoz, és a kész idomdarab vízben való oldhatóságát is befolyásolhatja.
A forma 2 alsó részét és 3 felső részét célszerűen előmelegítjük, hogy az 5 vízgőz hőjét ténylegesen nagyobb részben le tudja adni az 1 keveréknek. A bevitt hő kiváltja a tannin és a rostanyag közötti termoreakciót, amely azt eredményezi, hogy a rostok a tanninon keresztül alaktartóan kötődnek össze. Az 5 vízgőz hatásidejének letelte után kinyitjuk a gőzkieresztő 8a, 8b nyílásokat, úgyhogy a gáz eltávozhat. Azután a forma 3 felső részét leemeljük a 2 alsó részről, és az utóbbiból kivesszük az idomdarabot. A most még nedves 30 mm vastagságú idomdarabot előmelegített szárítótérben néhány percen át szárítjuk.
Gyorsabb száradás érhető el akkor, ha az 5 gőzzel való kezelés és a gőz távozása után az idomdarabot a forma 3 felső vagy 2 alsó részén lévő vákuumnyílásokon keresztül 0,4 és 0,8 bar közötti vákuumnak tesszük ki. Ezt közvetlenül a gázkezelés után kell elvégezni, hogy a szárítást az akkor még forró forma is elősegítse. Ezzel a szárítási időt néhány másodpercre lerövidíthetjük.
A fenti példákban a találmány szerinti eljárással előállított idomdarab sűrűsége 0,15 g/cm3-től 0,4 g/cm3 közötti, a 2. ábra ismertetése során bemutatott eljárásnál 0,31 g/cm3. A találmány szerinti idomdarab sűrűségét befolyásolja a rostok nedvességfelvétele és a kötőanyag átmenete vizes oldatból szilárd halmazállapotba.
A példákban az idomdarab lemez alakú, vastagsága pedig 30 mm. Ezt az egyszerű formát azért választottuk példánknál, mert a lemez elkészítésére való forma könnyebben ábrázolható grafikusan. Magától értetődik, hogy a találmány szerinti eljárás a lemeznél komplexebb formák előállítására is alkalmazható.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás idomdarabok előállítására 0,15 g/cm3-től 0,4 g/cm3-ig terjedő sűrűséggel legalább utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból, utánanövő, felaprított rostanyagból és tanninból mint kötőanyagból formaldehid nélkül, amelynek során legalább a rostanyagot és a tannint összekeverjük, a kapott keveréket perforált formában összekeverjük, azzal jellemezve, hogy a perforált formában lévő keverék (1) kezelését előmelegített gázzal végezzük.
  2. 2. Eljárás az 1. igénypont szerint, azzal jellemezve, hogy a besűrítés és az előmelegített gázzal való kezelés lépéseit legalább részben egyidejűleg végezzük.
  3. 3. Eljárás az 1. vagy 2. igénypont szerint, azzal jellemezve, hogy a besűrítést a perforált forma belső térfogatának csökkentésével hajtjuk végre.
  4. 4. Eljárás az 1-3. igénypontok bármelyike szerint, azzal jellemezve, hogy legfeljebb 140 °C fokra felmelegített gázt használunk.
  5. 5. Eljárás az 1-4. igénypontok bármelyike szerint, azzal jellemezve, hogy gázként vízgőzt (5), száraz levegőt vagy szén-dioxidot használunk.
  6. 6. Eljárás az 1-5. igénypontok bármelyike szerint, azzal jellemezve, hogy az előmelegített gázzal történt kezelés után a keveréket (1) a perforált formában úgy szárítjuk meg, hogy vákuumnak tesszük ki, különösen vízgőz (5) használata esetén.
  7. 7. Eljárás az 1-6. igénypontok bármelyike szerint, azzal jellemezve, hogy rostanyagként szecskázott gabonaszalmát, kender- vagy lenpozdorját, szizált, kenáfot, kokót vagy ramit alkalmazunk.
  8. 8. Eljárás az 1-7. igénypontok bármelyike szerint, azzal jellemezve, hogy 0,1-0,39 g/cm ömlesztett súlyú rostanyagot használunk.
  9. 9. Eljárás az 1-8. igénypontok bármelyike szerint, azzal jellemezve, hogy a rostanyagból és tanninból álló keverékhez (1) vagy a kötőanyaghoz legalább egy adalékot adunk hozzá.
  10. 10. Eljárás a 9. igénypont szerint, azzal jellemezve, hogy adalékanyagként nátronlúgot használunk.
  11. 11. Eljárás a 9. vagy 10. igénypont szerint, azzal jellemezve, hogy adalékanyagként keményítőt, különösen természetes keményítőt adunk hozzá.
  12. 12. Eljárás a 9. vagy 10. igénypont szerint, azzal jellemezve, hogy adalékanyagként szilikátot, különösen vízüveget adunk hozzá.
  13. 13. Idomdarab utánanövő nyersanyagból az 1. igénypont szerinti eljárással előállítva, azzal jellemezve, hogy sűrűsége 0,15 g/cm3 és 0,4 g/cm3 közötti.
HU0103010A 2000-07-24 2001-07-18 Eljárás idomdarabok előállítására utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból és idomdarab HU223584B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10036193A DE10036193A1 (de) 2000-07-24 2000-07-24 Verfahren zur Herstellung von Formteilen aus von nachwachsenden Rohstoffen gewonnenem Fasermaterial

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0103010D0 HU0103010D0 (en) 2001-10-28
HUP0103010A2 HUP0103010A2 (hu) 2002-04-29
HU223584B1 true HU223584B1 (hu) 2004-09-28

Family

ID=7650145

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0103010A HU223584B1 (hu) 2000-07-24 2001-07-18 Eljárás idomdarabok előállítására utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból és idomdarab

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1175981A3 (hu)
DE (1) DE10036193A1 (hu)
HU (1) HU223584B1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10038345B4 (de) * 2000-08-05 2009-06-25 Bosig Baukunststoffe Gmbh Platte und Verfahren zum Herstellen der Platte
DE102006047279A1 (de) * 2006-10-04 2008-04-10 Georg-August-Universität Göttingen Stiftung Öffentlichen Rechts Verwendung von Popcorn für Holz- und Verbundwerkstoffe
DE102007019849B3 (de) * 2007-04-25 2008-09-04 Carmen Hock-Heyl Verfahren zur Herstellung einer eigenstabilen Werkstoffplatte
EP1932643A3 (de) * 2006-12-11 2009-01-21 Hock-Heyl Carmen Verfahren zur Herstellung eines verleimbaren Werkstoffes aus Faserpflanzen und daraus hergestellte Werkstoffplatten
EP2137993B1 (en) * 2007-04-20 2012-05-16 Telefonaktiebolaget LM Ericsson (publ) Handling of dynamic neighbouring cell relations using a timetolive concept
DE102007038408B4 (de) * 2007-08-14 2011-04-21 Agm Mader Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Formkörpers, insbesondere für die Bau- oder Möbelindustrie, und Formmasse zur Herstellung eines Formkörpers
DE102008029882B4 (de) 2008-06-24 2010-03-04 Agm Mader Gmbh Formkörper für die Bau- oder Möbelindustrie, Formkörperanordnung und Verfahren zur Herstellung eines Formkörpers

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4937024A (en) * 1989-06-26 1990-06-26 Borden, Inc. Method for bonding lignocellulosic material with gaseous esters
DE4317692C2 (de) * 1993-05-27 1999-08-26 Biotec Biolog Naturverpack Verfahren zur Herstellung von Verbundwerkstoffen aus nachwachsenden Rohstoffen
DE4406825A1 (de) * 1993-10-13 1995-04-20 Ruetgerswerke Ag Bindemittel auf der Basis von Tannin
ATE166093T1 (de) * 1993-10-13 1998-05-15 Bakelite Ag Bindemittel auf der basis von gerbstoffen.
US5866057A (en) * 1996-01-31 1999-02-02 Casco Nobel Ab Process for the manufacture of particle-board and fiberboard
ATE166279T1 (de) * 1996-02-09 1998-06-15 Schlingmann Gmbh & Co Verfahren zur herstellung von formaldehydarmen tanningebundenen holzspan- und faserplatten
US5858553A (en) * 1997-04-02 1999-01-12 Angus Chemical Company Oxazolidine-based hardeners for the room temperature cure of resorcinol resins in the bonding of wood articles
DE19738953C1 (de) * 1997-09-05 1999-03-04 Fritz Egger Ges M B H & Co Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Formkörpern aus zerkleinertem Material

Also Published As

Publication number Publication date
HU0103010D0 (en) 2001-10-28
EP1175981A2 (de) 2002-01-30
HUP0103010A2 (hu) 2002-04-29
EP1175981A3 (de) 2003-01-22
DE10036193A1 (de) 2002-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223262B1 (hu) Eljárás munkadarabok és formatestek előállítására cellulózból és/vagy cellulóztartalmú rostanyagokból
KR100347236B1 (ko) 생분해성물질로부터성형체를제조하는방법및성형체
JP2502903B2 (ja) 竹製パ―ティクルボ―ドの製造方法
CN102076772A (zh) 通过加热、加压固化的组合物
RU1836210C (ru) Способ изготовлени профилированных плит
WO2020116042A1 (ja) バイオマス成形体の製造方法
HU223584B1 (hu) Eljárás idomdarabok előállítására utánanövő nyersanyagokból nyert rostanyagból és idomdarab
HU213466B (en) A method for manufacture of fiberboard
KR100666772B1 (ko) 폐지폐 및 폐목재칩을 이용한 파티클보드의 제조방법
WO2020080046A1 (ja) バイオマス成形材料の製造方法、バイオマス成形材料、及びバイオマス成形体の製造方法
CN108995012A (zh) 一种阻燃抑烟竹木复合集成材的制备方法
CN106142491A (zh) 一种植物纤维、粉、屑类复合材料挤注成型工艺
EP2001522B1 (en) Process for making composite products from fibrous waste material
JPS6030309A (ja) リグノセルロ−ス材料から複合製品を製造する方法
CN106147260A (zh) 一种植物纤维、粉、屑类复合材料
KR100574048B1 (ko) 볏짚 성형제품 및 그 제조방법
CN108582399A (zh) 一种用于户外竹地板的重组竹材的制作方法
KR100305105B1 (ko) 볏짚을이용한판상물의제조방법
CN115635555B (zh) 一种环境友好型高强度木材复合材料的制备方法
RU2404048C2 (ru) Способ получения плитного композитного материала из лигноцеллюлозного сырья
KR20140126903A (ko) 밀짚을 이용한 바닥재 제조방법
RU2111990C1 (ru) Способ получения пресс-композиции на основе гидролизного лигнина
JP2003145514A (ja) 高強度部材及びその製造方法
UA148304U (uk) Спосіб отримання біокомпозитного матеріалу на основі глютину
JP2021107551A (ja) 木材片用接着剤

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040805

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees