HU222821B1 - Eljárás és berendezés zöldségek torzsájának eltávolítására - Google Patents

Eljárás és berendezés zöldségek torzsájának eltávolítására Download PDF

Info

Publication number
HU222821B1
HU222821B1 HU9900012A HUP9900012A HU222821B1 HU 222821 B1 HU222821 B1 HU 222821B1 HU 9900012 A HU9900012 A HU 9900012A HU P9900012 A HUP9900012 A HU P9900012A HU 222821 B1 HU222821 B1 HU 222821B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cutting
conveyor
station
vegetables
cutting elements
Prior art date
Application number
HU9900012A
Other languages
English (en)
Inventor
Anthony George Ellis
Original Assignee
Anthony George Ellis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9520535.7A external-priority patent/GB9520535D0/en
Priority claimed from GBGB9608117.9A external-priority patent/GB9608117D0/en
Application filed by Anthony George Ellis filed Critical Anthony George Ellis
Publication of HUP9900012A2 publication Critical patent/HUP9900012A2/hu
Publication of HUP9900012A3 publication Critical patent/HUP9900012A3/hu
Publication of HU222821B1 publication Critical patent/HU222821B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23NMACHINES OR APPARATUS FOR TREATING HARVESTED FRUIT, VEGETABLES OR FLOWER BULBS IN BULK, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; PEELING VEGETABLES OR FRUIT IN BULK; APPARATUS FOR PREPARING ANIMAL FEEDING- STUFFS
    • A23N15/00Machines or apparatus for other treatment of fruits or vegetables for human purposes; Machines or apparatus for topping or skinning flower bulbs
    • A23N15/003Machines or apparatus for other treatment of fruits or vegetables for human purposes; Machines or apparatus for topping or skinning flower bulbs for trimming cauliflowers, broccoli or cabbages

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)

Abstract

A berendezésnek a feldolgozandó zöldségek számára támasztótányérokkalellátott szállítószerkezete van, ez a zöldségeket zöldségbeadagolóállomásról vágási állomásra továbbítani képes elrendezésű. A vágásiállomáson vágóegysége van, amelynek legalább egy vágóeleme (23) vágásihelyzetbe elmozdítható kialakítású. Lényege, hogy a vágóegység (V) avágási állomáson (B) lévő támasztótányér (15) helyzetével összehangoltvágási helyzetéből a szállítószerkezet (S) pályájából eltávolítotttorzsaleadó helyzetébe elbillenthető kialakítású. A találmány szerintieljárásnál a feldolgozandó zöldségeket a szállítószerkezet (S)zöldségtartó támasztótányérjaira (15) helyezik, és azokat aszállítószerkezettel (S) vágási állomásra (B) továbbítják, amelyen azöldségek torzsáját eltávolítják. A torzsát a vágóegység (V) egy vagytöbb vágóelemének (23) működtetésével távolítják el, amelyet, illetveamelyeket a támasztótányér (15) vágási állomáson (B) elfoglalthelyzetével összhangban, a vágási helyzete és a szállítószerkezet (S)pályájából eltávolított torzsaleadási helyzete között elbillentvemenesztenek. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés zöldségek, főleg csöves virágú zöldségek, így például karfiol és brokkoli torzsájának, azaz magrészének eltávolítására, ezáltal a torzsa (magrész) eltávolítható a zöldség ehető részeitől.
A hűtött élelmiszerekkel foglalkozó iparban nagy szükség van olyan automatikus berendezésre, amely termelékenyen nagy mennyiségű zöldséget képes fagyasztáshoz előkészíteni, és az előkészítés során az ehető részeket hatásosan elkülöníti a nem ehető résztől, mégpedig lehetőleg a növények betakarítás utáni friss állapotában. A fenti feladatra különböző javaslatok születtek, főleg olyan nagy berendezések, amelyek többszörös vágófejekkel vannak ellátva, de ezekkel nem sikerült azt a kereskedelmi követelményt kielégítem, hogy nevezetesen ezek a berendezések olcsók, üzembiztosak és nagy teljesítményűek legyenek.
Ilyen megoldást ismertet a jelen bejelentő korábbi, WO-94/26134 számú szabadalmi leírása. Ez a berendezés zöldségbeadagoló szállítószerkezettel és ennek pályája fölött elrendezett konvejorral van felszerelve, amely a külső kerülete mentén vágóegységek sorozatával van felszerelve. A konvejor vágóegységei közös kényszerpályával működnek együtt, ezáltal azok egyenként zárt vágási helyzetbe, illetve nyitott, a kivágott magot leadó helyzetbe vezérelhetők.
Tekintve, hogy a fenti megoldásnál a beszállító szállítószalag pályája fölött helyezkedik el a vágóegységekkel társított konvejor, és ezek haladásiránya ellentétes, a kivágott torzsát és a torzsától megszabadított ehető növényrészt is csak a berendezés egyik végének körzetében lehet leadni, ami a gyakorlati tapasztalatok szerint egyrészt bonyolult és szerkezetekkel túlzsúfolt leadóállomást eredményez, másrészt üzembiztonsági okokból is problematikus lehet.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosság kiküszöbölése, azaz olyan tökéletesített magrész-eltávolító berendezés létrehozása zöldségekhez, amely a nagy termelékenység mellett viszonylag egyszerűbb és olcsóbb szerkezeti kialakítású, ugyanakkor módot ad a leadóállomás áttekinthetőbb kialakítására.
A kitűzött feladat megoldásához olyan torzsaeltávolító berendezésből indultunk ki, amelynek a feldolgozandó zöldségek számára támasztótányérokkal ellátott szállítószerkezete van, ez a zöldségeket zöldségbeadagoló állomásról vágási állomásra továbbítani képes elrendezésű. A vágási állomáson olyan vágóegységgel van ellátva, amelynek legalább egy vágóeleme nyitott helyzetéből vágási helyzetébe elmozdítható kialakítású. A találmány szerinti berendezés lényege, hogy a vágóegység a vágási állomáson lévő támasztótányér helyzetéhez igazodó vágási helyzetéből a szállítószerkezet pályáján kívüli torzsaleadó helyzetébe kibillenthető kialakítású.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél a vágóegységnek a vágóelemei a vágási helyzetükbe íves pályán billenthető elrendezésűek.
Célszerű, ha a vágóegységnek csuklósán elrendezett számyszerű vágóelemei vannak, ezek előnyösen íves vágóélekkel vannak ellátva, amelyek a nyitott torzsaleadó helyzetükből a zárt torzsakivágó helyzetükbe elmozdítható elrendezésűek.
Előnyösen a vágóegységnek C alakú vágóelemei vannak, ezek egymáshoz csuklósán kapcsolódnak, és nyitott helyzetükből az összezárt vágási helyzetbe elmozdítható elrendezésűek. Célszerűen a vágóelemek legalább egyike olyan vágóéllel van ellátva, amely a C alakzat síkjára lényegében merőleges síkban van elrendezve. Adott esetben a vágóelemek legalább egyike a nyitott helyzetből a vágási helyzetbe a másikhoz képest íves pályán elmozdítható elrendezésű.
Előnyös az olyan kiviteli alak, amelynél mindkét vágóelem vágóéllel van ellátva, továbbá ezek a vágóélek az összezárt vágási helyzetben nyíróhatást biztosítóan átlapolt helyzetűek.
A vágóelemek előnyösen olyan tartólapon vannak elrendezve, amely a vágási és a torzsaleadási helyzetek között tengely körül elbillenthető elrendezésű, és ez a tengely a szállítószerkezettel oldalirányban párhuzamos, vagy a szállítószerkezetre keresztirányban és afölött helyezkedik el.
Előnyösen a vágóelemek cserélhető elrendezésűek. Továbbá, célszerű az olyan kivitel, amelynél a vágóelemek kettős működésű munkahengerrel vannak működtető kapcsolatban.
A találmány szerinti berendezés olyan változata is lehetséges, amelynek a zöldségtartó támasztótányérokkal felszerelt két vagy több szállítószerkezete van, és ezek legalább egy-egy vágóegységgel vannak társítva.
Célszerűen a szállítószerkezetek egymással párhuzamosan és egymástól távközzel vannak elrendezve, közöttük pedig működtetőmechanizmus van elrendezve.
A találmány szerinti eljárással növények torzsájának, azaz magrészének eltávolítása úgy történik, hogy a feldolgozandó zöldségeket a szállítószerkezet zöldségtartó támasztótányérjaira helyezzük, és azokat a szállítószerkezettel vágási állomásra továbbítjuk, amelyen a zöldségek torzsáját a vágóegység egy vagy több vágóelemének működtetésével távolítjuk el. Lényege, hogy a legalább egy vágóelemet a támasztótányér vágási állomáson elfoglalt helyzetével összhangban a vágási helyzete és a szállítószerkezet pályáján kívüli leadási helyzete között elbillentjük.
Megjegyezzük, hogy a találmány szerinti vágófej a szállítóegység pályájához képest lehet eltolt elrendezésű, azaz a szállítóegység egyik oldalánál rendezhető el, de akár a szállítóegység pályája fölött is elrendezhető.
A találmány szerinti berendezés alkalmazása során és a torzsa kivágását követően a visszamaradó ehető részeket fagyasztáshoz eltávolítjuk a szállítóegységről a leadóállomáson.
A találmány szerinti berendezés különösen előnyösen alkalmazható lényegében gömb alakú zöldségfélékhez, amelyek egyenként helyezhetők a torzsájukkal felfelé a támaszokra, különösen csöves virágú zöldségekhez alkalmazható, amelyeknél az ehető részek különálló részeket képeznek a torzsáról való eltávolításuk után. A vágóelemek tehát tartalmazhatnak vágóéleket, amelyek elbillenthetően vannak szerelve a vágási elmozduláshoz, amelynek során a vágóélek előnyösen íves pályán mo2
HU 222 821 Bl zognak. Ezáltal a vágóélek lényegében belevágnak a zöldségbe ahelyett, hogy azt teljesen átvágnák, ezáltal lehetővé teszik a torzsa teljes eltávolítását anélkül, hogy az ehető részekből jelentősebb mennyiség veszendőbe menne. A vágóélek tartalmazhatnak hengeres elemeket, amelyek csuklósán kapcsolhatók egymással össze, de íves vagy ferde vágóélekként is kialakíthatók.
Fentebb már utaltunk arra, hogy a vágóelemek csuklós C alakú vágóéleket is tartalmazhatnak. Célszerűen a vágóelemek íves pályát követnek, miközben a vágási helyzetbe elmozdulnak. Előnyösen a vágóegység úgy van kialakítva, hogy a vágóelem vagy vágóelemek teljes szögelfordulása legalább 180°-os, például lehet olyan kivitel, amelynél a vágóelemek egymás irányába vagy egymástól széttartóan végeznek legalább 90°-os elmozdulást. Olyan kiviteli alak is lehetséges, amelynél csak az egyik vágóelemnek van vágóéle, a másik pedig lényegében élmentes támasztóelemként szolgál.
Különösen előnyös az olyan kiviteli alak, amelynél mindkét vágóelem vágóéllel van ellátva, ezek a vágási helyzetben átlapolják egymást, és ollószerű nyíróhatást fejtenek ki. A vágóelemek lehetnek olyan ívsugarúak, hogy azok a vágási helyzetben egymásba illeszkednek, a belső vágókés külső széle a külső vágóelem belső szélével szomszédosán helyezkedik el. Ezáltal a vágókések összezárásakor az átlapoló alakzatnak megfelelően hatásos nyíróhatást biztosítanak. Célszerűen a vágókések zárt, azaz vágási helyzetben félkör alakú élet képeznek. A vágókések végei csuklósán kapcsolódhatnak egymáshoz és közös tengely körül elmozdíthatóan vannak ágyazva. Előnyösen a belső vágókés külső szélének sugara lényegében megegyezik a külső vágóéi belső szélének sugarával.
Amint arra fentebb már utaltunk, a vágóelemek előnyösen hordozólapra vannak szerelve, amely a vágási és a torzsaeltávolítási helyzetek között elbillenthető a billenéstengely körül, vagy az egyik oldalra, vagy azzal párhuzamosan, vagy a szállítószerkezet fölé, vagy arra keresztirányban. Ezáltal tehát az eltávolított torzsát a vágóelemek fogva tartják az alaphelyzetükben, és amikor a vágóelemeket a kifordított helyzetbe billentjük, még ilyenkor is ezek összezárt állapotban vannak, amikor kibillentjük azokat a szállítószerkezet pályájából.
Az előnyösen cserélhető vágóelemek lehetővé teszik, hogy különböző méretű és alakú vágóéleket alkalmazzunk. Ez befolyásolja természetesen a vágóélek által bezárt szöget a nyitott helyzetben, valamint a vágási mélységet, ha a vágóelemeket a nyitott helyzetükből a zárt helyzetükbe menesztjük. Ezáltal tehát lehetővé válik, hogy a berendezést a különböző zöldségekhez egyszerűen átállítsuk. A berendezés ellátható továbbá olyan állítószerkezettel, amellyel a vágási helyzetben a vágóelemek szállítószerkezettől való távolsága szabályozható.
A vágóelemek működtetése történhet például olyan mechanizmus révén, amely vezérlőelemet foglal magában. Ez a vágóelemeket tartó karokkal van együttműködő kapcsolatban, és ezek a karok rá vannak szorítva például a vezérlőbütyök vezérlő felületére. Ezáltal a vezérlőbütyök profilját a vezérlőbütyök forgatása közben követik a karok. De adott esetben a vágóelemek működtethetők pneumatikus vagy hidraulikus munkahengerekkel, előnyösen kettős működésű pneumatikus munkahengerrel, amely például karos mechanizmus révén kapcsolódhat a vágóelemekhez. Ezáltal még gyorsabb és pontosabb vágóelem-mozgatás érhető el. A hordozólap billenőmozgása megoldható mechanikusan, például olyan forgattyús kerékkel, amely a berendezés alvázán forgathatóan van ágyazva, és ez kapcsolókarokon keresztül csatlakozik a hordozólaphoz. Ennél az elrendezésnél a forgattyús kerék egy teljes körülfordulása a hordozólap egy teljes elmozdulási ciklusát eredményezi, miközben a vágószerkezet a vágási helyzetből a torzsaleadó helyzetbe, majd onnan vissza a vágási helyzetbejut.
Annak érdekében, hogy a vágóelemek elmozdulását a megfelelő időpontban, a vágófejjel szinkronizálva biztosítsuk, a vágóelemek működtetése történhet bütykös vezérlés révén, amely a forgattyús kerékre szerelhető. A szállítószerkezet mozgatása szintén előnyösen mechanikusan van összekapcsolva a forgattyús kerékkel, ezáltal elérjük, hogy a szállítószerkezet haladó mozgása szinkronban történik a vágófej működtetésével, azaz a továbbítás a szállítószerkezeten csak akkor történik, ha a vágófej a vágási és torzsaleadási helyzetei közötti elmozdulását végzi.
A szállítószerkezet és a forgattyús kerék közötti mechanikus kapcsolat adott esetben tartalmazhat olyan hajtóművet, amelynek kimenőtengelye együttműködő kapcsolatban van a szállítószerkezettel. Ezáltal a forgattyús kerék minden egyes teljes elfordulására a kimenőtengely előre meghatározott szögelfordulása, például 120°os elfordulása következik be. Ezáltal a szállítószerkezet az előírt elmozdulást végzi. Karfiolnál és brokkolinál ez a menesztési útszakasz lehet például 300 mm, kisebb zöldségek esetében, így például édes borsnál ez a menesztési út lehet körülbelül 100 mm. Ezt az elmozdulást értelemszerűen meghatározza a kimenőtengely előírt szögelfordulása, valamint a tengely és a szállítószerkezet közötti áttételi viszony.
Az eltávolított torzsákat közvetlenül gyűjtőtartályba adhatjuk, vagy adott esetben szállítószerkezettel közvetve szállíthatjuk gyűjtőtartályba. Azon a helyen, ahol a szállítószerkezet fölött van a vágófej elrendezve, a berendezés rendelkezhet keresztirányú torzsaleadó szállítószerkezettel vagy torzsaleadó csúszdával, amely a torzsaleadó állomást összeköti a torzsaeltávolító szállítószerkezettel. Célszerűen a torzsaelszállító szerkezet a fő szállítószerkezethez képest oldalt van elrendezve, ezáltal az eltávolított torzsák végül is az egyik oldalra egyszerűen leadhatók.
A fentiekben már utaltunk rá, hogy a találmány szerinti berendezés két vagy több szállítószerkezettel látható el, ezek zöldségtámasztókkal és legalább egy-egy vágófejjel vannak ellátva. Ezek a szállítószerkezetek adagolják az eltávolított torzsákat egy közös szállítószerkezetre. A fő szállítószerkezet két, célszerűen egymással párhuzamos szállítóegységből áll, ezek egymástól távközzel vannak elrendezve, és közrefogják a műkődtetőmechanizmusokat. A vágófejek a szállítószerkezetekre keresztirányban is elrendezhetők.
HU 222 821 Bl
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
az 1. ábrán a találmány szerinti torzsaeltávolító berendezés első példakénti kiviteli alakja felülnézetben látható;
a 2. ábrán az 1. ábra szerinti megoldás részlete oldalnézetben látható, ahol a vágóelemek zárt helyzetben vannak;
a 3. ábra az 1. ábra szerinti megoldás oldalnézete, ahol a vágószerkezet vágási helyzetben van, és a vágóelemek nyitott állapotban találhatók;
a 4. ábra a találmány szerinti berendezés kétpályás kiviteli alakjának perspektivikus képét mutatja vázlatosan;
az 5. ábra C alakú vágóelemek perspektivikus képét szemlélteti;
a 6. ábrán C alakú vágóelemekkel ellátott vágófej oldalnézete látható.
Amint az 1. ábrán látható, a találmány szerinti karfioltorzsa-eltávolító berendezésnek oldalsó 11 és 12 vázelemei vannak, ezek között S szállítószerkezet van elrendezve, amely jelen esetben 13 és 14 konvejorláncokból áll. Ezek például nagy sűrűségű polipropilénből készült 15 támasztó tányérokat tartanak és együttesen menesztenek. Az S szállítószerkezet a nyíllal jelölt irányban képes továbbítani a feldolgozandó zöldségeket, mégpedig zöldségbeadagoló A állomástól vágási B állomáson keresztül csövesvirág-leadó C állomásig.
A vágási B állomáson 16 ház van elrendezve, amely magában foglalja a külön nem ábrázolt fő hajtómotort és hajtóművet. Az oldalsó 11 és 12 vázelemekhez felső 17 vázelemek csatlakoznak, amelyek külön nem ábrázolt vezetékeket tartanak. Ezeknek a 17 vázelemeknek az a rendeltetésük, hogy a kezelőszemélyt megvédjék a mozgó szerkezeti részek közelében a sérülésveszélytől. A vágási B állomáson V vágóegység van elrendezve, amely 18 tartólappal rendelkezik, ez 19 karokon keresztül 20 csuklós karhoz kapcsolódik, amelyet viszont 21 csapágyak ágyaznak 22 tartóelemeken.
A 2. ábrán látható, hogy a V vágóegység 23 vágóelemekkel van ellátva, amelyek íves kialakításúak, és 24 fülek révén csuklósán kapcsolódnak a 18 tartólaphoz. A 23 vágóelemek egymás irányába csőrszerűen összezárhatok, illetve az egymástól távolodás értelmében szétnyithatók. Ezt a mozgatást a jelen esetben kettős működésű pneumatikus 25 munkahenger végzi.
A 25 munkahenger rácsos 26 tartón keresztül van rögzítve a 18 tartólaphoz. A 25 munkahenger 27 dugattyúrúdja 28 keresztfejhez csuklósán kapcsolódik, ez viszont 30 kapcsolórudakon keresztül csuklósán kapcsolódik 29 fülekhez, amelyek a 23 vágóelemekhez vannak rögzítve. A 30 kapcsolórudak a 26 tartó külön nem ábrázolt nyílásaiban elmozdíthatok.
Az 1. és 2. ábra szerinti példakénti kiviteli alak esetében a 23 vágóelemek összezárt állapotban láthatók; az 1. ábrán a 18 tartólap vízszintes helyzetű, a 23 vágóelemek pedig középen egymással teljesen összezárt helyzetben vannak a jobb szemlélhetőség kedvéért.
Megjegyezzük azonban, hogy a gyakorlatban a 23 vágóelemek összezárt helyzetükben a zöldségtorzsát közrefogják, ezért ilyenkor általában kissé szétnyitott állapotban vannak. A 18 tartólap kibillenthető abból a helyzetből, amelyben a 23 vágóelemek közvetlenül a szállítószerkezet fölött helyezkednek el (1. ábrán), viszont az 5 szállítószerkezet pályájából kibillentett oldalsó helyzetét 31 forgattyús kerék vezérli, amely a hajtómű kihajtótengelyével hajtókapcsolatban van.
A 31 forgattyús kerékhez csuklósán 32 kapcsolórúd egyik vége kapcsolódik, ennek másik vége 32a csuklós csapon keresztül 33 fölhöz kapcsolódik csuklósán. Ez viszont 34 kereszttartóra van szerelve, ez a 18 tartólap karjai között van elrendezve. Az 1. ábrán látható helyzetben a 32 kapcsolórudat a jobb áttekinthetőség végett a 33 fültől lekapcsolt állapotban szemléltettük, a gyakorlatban azonban a 32 kapcsolórúd felső vége állandó csuklós kapcsolatban van a 33 füllel.
A 3. ábrán részletesebben szemléltettük a 18 tartólap működésmódját. Itt jól kivehető, hogy a 31 forgattyús kerék 180°-os elfordításakor a 33 fület fölfelé tolja, ennek következtében a 18 tartólap fölbillen a csuklós kar körül, a 26 tartó pedig lefelé billen. A 3. ábrán feltüntetett V vágóegység 23 vágóelemei szétnyitott állapotban vannak, ilyenkor a 25 munkahenger dugattyúrúdja teljesen behúzott állapotban van.
A találmány szerinti berendezés 1-3. ábrák szerinti példakénti kiviteli alakjának működtetésmódja a következő.
Az 5 szállítószerkezet 15 támasztótányérjaiba zöldségeket, jelen esetben 35 karfiolokat helyezünk, mégpedig úgy, hogy a torzsájuk fölfelé helyezkedjen el, miközben azok az előre meghatározott sebességgel a zöldségbeadagoló A állomáson keresztülhaladnak. A 3. ábrán látható helyzetben az 5 szállítószerkezet megáll, és a 18 tartólap lefelé billen a 23 vágóelemekkel együtt, amelyek szétnyitott helyzetben vannak. Ezáltal tehát a 23 vágóelemek olyan helyzetbe kerülnek, hogy azok a következő vágási B állomáson képesek a 35 karfiol torzsáját eltávolítani.
A 31 forgattyús kerék folyamatosan forog, de amikor keresztülhalad az alsó holtponti helyzetén (3. ábra), akkor működésbejön a 25 munkahenger (külön nem ábrázolt vezérlőbütyök révén, amely a 31 forgattyús kerék szélével együttműködve kapcsolja a pneumatikus vezérlőszelepet). Ennek hatására a 25 munkahenger 27 dugattyúrúdja kitolódik és összezárja a 23 vágóelemeket a 2. ábrán látható helyzetbe. Ezután folytatódik a 31 forgattyús kerék elfordulása, miközben megemeli a 18 tartólapot a 23 vágóelemekkel együtt, amelyek továbbra is összezárt helyzetben vannak, és befogva tartják a kivágott torzsát. Eközben az 5 szállítószerkezet 15 támasztótányérja az ehető kelvirágokkal együtt eléri a 36 leadási helyzetet (3. ábra).
Mihelyt a 31 forgattyús kerék áthalad a felső holtponti helyzetén (külön nem ábrázoltuk), a 18 tartólap a legfelső helyzetbe kerül, amikor is a gravitáció hatására a torzsa a szétnyitott 23 vágóelemekből tartályba vagy további szállítószerkezetre esik. A kelvirágokat ugyancsak gravitációs úton adja le a berendezés megfelelő tar4
HU 222 821 Bl tályba vagy szállítószerkezetre, mihelyt a 15 támasztótányérok az S szállítószerkezet leadóvégén átfordulnak.
A végtelenített konvejorként kialakított S szállítószerkezet alsó ága is látható a 3. ábrán, de az egyszerű szemléltethetőség kedvéért a rajzról elhagytuk a légvezetékeket, kapcsolókat, mechanikus szinkronizálóegységet és egyéb szerkezeti részeket. Hangsúlyozzuk azonban, hogy az S szállítószerkezet hajtókapcsolatban van a fő hajtómotorral, a menesztést közvetlenül meghatározó hajtómű kimenőtengelyén keresztül, amely 120°-os elfordulást végez a 31 forgattyús kerék minden egyes teljes körülfordulása közben.
Hangsúlyozzuk, hogy a fentebb ismertetett berendezésnél (1-3. ábrák) a 20 csuklós karok az 5 szállítószerkezethez képest felül vagy oldalt is elrendezhetők, továbbá a V vágóegység függőleges síkban billenthetően elrendezhető, amely függőleges sík egybeeshet a hozzá tartozó 5 szállítószerkezet hosszközépvonalával. Ilyen elrendezésnél a torzsaleadó helyzet az S szállítószerkezet fölött van. Adott esetben alkalmazhatunk például terelőlapokat, hogy azokkal kilökjük a torzsákat az 5 szállítószalag egyik oldalánál elhelyezett gyűjtőkonténerbe vagy szállítószerkezetre.
A 4. ábrán a találmány szerinti berendezés kétpályás példaként! kiviteli alakja látható, amelynél két, egymással párhuzamos konvejort alkalmaztunk 41 és 42 szállítószerkezetekként, ezek mindegyike 43 támasztótányérok sorozatával van ellátva a feldolgozandó zöldségek befogadására. Ennél a kiviteli alaknál beadagoló 44 szállítószerkezetet alkalmaztunk, amely a zöldségeket beadagoló- D állomásra továbbítja, ahol torzsával fölfelé helyezzük a zöldségeket, például karfiolokat a 43 támasztótányérokba.
A beadagoló 44 szállítószerkezet működését szabályozhatjuk például infravörös fénynyalábbal, amely megállítja a 44 szállítószerkezetet, ha a zöldség az előre meghatározott vágási helyzetét elérte, továbbá megakadályozza a beadagolást, ha a 41 és 42 szállítószerkezetek kapacitását meghaladó mennyiségű zöldséget kívánnánk beadagolni. A fő 41 és 42 szállítószerkezetekre keresztirányban torzsaleadó 46 szállítószerkezet van elrendezve a berendezés leadóvégén. A kelvirágokat a 41 és 42 szállítószerkezetek leadó- E állomáson adják le.
Az 5. és 6. ábrán a találmány szerinti V vágóegység olyan további példakénti kiviteli alakja látható, amelynél 51 és 52 vágóelemek lényegében C alakú vágókésekként vannak kialakítva, és ezek egymáshoz 53 csapon keresztül csuklósán kapcsolódnak. Az 51 és 52 vágóelemek alsó 51a, illetve 52a vágóélei egymással együttműködő kialakításúak. Ehhez az 51 és 52 vágóelemek A és B nyilakkal jelölt irányban íves pályán elfordíthatok a vágási helyzetükbe, amely elfordulást 54 és 55 kapcsolókarok idézik elő. Ezek a felső végükön (6. ábra) működtetőegységhez, például pneumatikus munkahengerhez kapcsolódnak. Az 54 és 55 kapcsolókarok alsó vége 56 és 57 gömbcsuklón keresztül 58, illetve 59 fölhöz kapcsolódik, ezek pedig az 51 és 52 vágóelemekhez vannak rögzítve.
Az összezárt vágási helyzetükben az 51a és 52a vágóélek átlapolják egymást, ezáltal nyíróhatást fejtenek ki, amint jól látható a 6. ábrán szaggatott vonallal jelölt helyzetnél. Az 56 és 57 gömbcsuklók lehetnek például a gyakorlatban ismert „Rosejoinf ’ (RTM) gömbcsuklók.
A 4-6. ábrák szerinti berendezés működtetése során a karfiolokat a virágjukkal felfelé helyezzük a 43 támasztótányérokra, és ezek így jutnak a V vágóegység képzeletbeli középvonalához. Az 51 és 52 vágóelemeket a vágási helyzetbe lefelé billentjük, eközben az 51a és 52a vágóélek a torzsát levágják, de még fogva tartják az 51 és 52 vágóelemek. Az 58 és 59 fülek megvezetést, illetve terelést nyújtanak a levágott torzsa leadásakor.
A 6. ábrán látható már az 51 és 52 vágóelemek szétnyitott helyzete (folytonos vonallal jelöltük), ugyanitt szaggatott vonallal tüntettük fel az összezárt vágási helyzetet (az 54 és 55 kapcsolókarok kitolt helyzetét a jobb áttekinthetőség miatt elhagytuk).

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés zöldségek torzsájának eltávolítására, amelynek a feldolgozandó zöldségek számára támasztótányérokkal ellátott szállítószerkezete van, ez a zöldségeket zöldségbeadagoló állomásról vágási állomásra továbbítani képes elrendezésű, továbbá a vágási állomáson vágóegysége van, amelynek legalább egy vágóeleme vágási helyzetbe elmozdítható kialakítású, azzal jellemezve, hogy a vágóegység (V) a vágási állomáson (B) lévő támasztótányér (15; 43) helyzetével összehangolt vágási helyzetéből a szállítószerkezet (S; 41, 42) pályáján kívüli torzsaleadó helyzetébe átbillenthető elrendezésű.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágóegységnek (V) vágóelemei (23; 51, 52) vannak, amelyek a vágási helyzetükbe íves pályán elbillenthető elrendezésűek.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágóegységnek (V) csuklósán elrendezett, számyszerű vágóelemei (23) vannak, ezek íves vágóélekkel vannak ellátva, és a nyitott torzsabefogadó helyzetből a zárt torzsaleválasztó helyzetbe elmozdítható elrendezésűek.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágóegységnek (V) C alakú vágóelemei (51, 52) vannak, ezek egymáshoz csuklósán kapcsolódnak, és nyitott helyzetükből az összezárt torzsakivágó helyzetbe elmozdítható elrendezésűek, továbbá a vágóelemek (51, 52) legalább egyike vágóéllel (51a, 52a) van ellátva, amely a C alakzat síkjára lényegében merőleges síkban van kialakítva, továbbá a vágóelemek (51,52) legalább egyike a másikhoz képest íves pályán a nyitott helyzetből a vágási helyzetbe elmozdítható elrendezésű.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mindkét vágóelem (51, 52) vágóéllel (51a, 52a) van ellátva, továbbá a vágóélek (51a, 52a) az összezárt vágási helyzetükben nyíróhatást biztosító átlapolt helyzetűek.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágóelemek (23; 51,
    HU 222 821 Bl
    52) tartólapon (18) vannak elrendezve, amely a vágási és a torzsaleadási helyzetei között tengely körül elbillenthető elrendezésű, amely a szállítószerkezettel (S;
    41, 42) oldalirányban párhuzamos, vagy a szállítószerkezet (S) fölött keresztirányban helyezkedik el.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágóelemek (23; 51,
    52) cserélhető elrendezésűek.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágóelemek (23; 51, 52) kettős működésű munkahengerrel (25) vannak együttműködő kapcsolatban.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a zöldségtartó támasztótányérokkal (15; 43) felszerelt két vagy több szállítószer- 15 kezete (41,42) van, és ezek legalább egy-egy vágóegységgel (V) vannak társítva.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szállítószerkezetek (41, 42) egymással párhuzamosan és egymástól távközzel vannak elrendezve, közöttük pedig működtetőmechanizmus van elren5 dezve.
  11. 11. Eljárás zöldségek torzsájának eltávolítására, amelynél a feldolgozandó zöldségeket a szállítószerkezet zöldségtartó támasztótányérjaira helyezzük, és a szállítószerkezettel vágási állomásra továbbítjuk, amely10 ben a zöldségek torzsáját eltávolítjuk, azzal jellemezve, hogy a torzsát a vágóegység (V) egy vagy több vágóelemének (23; 51, 52) működtetésével távolítjuk el, amelyet vagy amelyeket a támasztótányémak (15; 43) a vágási állomáson elfoglalt helyzetével összhangban a vágási helyzete és a szállítószerkezet (S; 41, 42) pályáján kívüli torzsaleadási helyzete között elbillentve menesztünk.
HU9900012A 1995-10-07 1996-10-07 Eljárás és berendezés zöldségek torzsájának eltávolítására HU222821B1 (hu)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9520535.7A GB9520535D0 (en) 1995-10-07 1995-10-07 Vegetable core removal
GBGB9608117.9A GB9608117D0 (en) 1996-04-19 1996-04-19 Vegetable core removal
PCT/GB1996/002453 WO1997013418A1 (en) 1995-10-07 1996-10-07 Vegetable core removal apparatus

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900012A2 HUP9900012A2 (hu) 1999-03-29
HUP9900012A3 HUP9900012A3 (en) 2000-08-28
HU222821B1 true HU222821B1 (hu) 2003-11-28

Family

ID=26307907

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900012A HU222821B1 (hu) 1995-10-07 1996-10-07 Eljárás és berendezés zöldségek torzsájának eltávolítására

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6036989A (hu)
EP (1) EP0959697B1 (hu)
JP (1) JPH11514867A (hu)
AU (1) AU7140796A (hu)
BR (1) BR9610920A (hu)
CA (1) CA2234064A1 (hu)
HK (1) HK1023918A1 (hu)
HU (1) HU222821B1 (hu)
WO (1) WO1997013418A1 (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2798260B1 (fr) * 1999-09-10 2001-12-07 Abc Metal Sarl Procede et dispositif de traitement de vegetaux apres recolte
US6607769B1 (en) * 2000-11-28 2003-08-19 Kiv Krymskiy System for coring lettuce heads
EP1243187B1 (fr) * 2001-03-20 2004-07-14 Denis Delecroix Dispositif pour l'étrognage et l'éclatement en fleurettes des choux-fleurs, brocolis et autres légumes équivalents
GB0119857D0 (en) 2001-08-14 2001-10-10 Aem Machinery Ltd Vegetable core removal apparatus
EP1293135A1 (fr) * 2001-09-07 2003-03-19 Denis Delecroix Procédé et dispositif pour effeuiller et couper le coeur des choux
DE60231733D1 (hu) * 2001-11-09 2009-05-07 Angioscore Inc
US20030217650A1 (en) * 2002-05-23 2003-11-27 Herrera Enemesio R. Apparatus and method for harvesting and coring produce
ES2289909B1 (es) * 2005-12-26 2008-10-01 Componosollertia, S.A.L. Maquina para troceado y extraccion del tronco de vegetales con estructura arborescente y metodo de troceado y extraccion del tronco con dicha maquina.
US7861415B2 (en) * 2006-03-14 2011-01-04 Dole Fresh Vegetables, Inc. Lettuce harvesting for cup-shaped portions of heads
US20080081098A1 (en) * 2006-09-28 2008-04-03 Orval Zane Burke Produce cutting machine
US20080289515A1 (en) * 2007-04-17 2008-11-27 Knorr Robert J Pepper de-stemming
US8511226B2 (en) * 2007-04-17 2013-08-20 Robert J. Knorr Pepper de-stemming methods and apparatus
US20100257984A1 (en) * 2009-04-09 2010-10-14 Scaroni David W Produce processing apparatus
US9221186B2 (en) * 2009-04-09 2015-12-29 David W. Scaroni Produce processing apparatus
US8272200B1 (en) * 2009-06-02 2012-09-25 Versacore International, LLC Method and apparatus for harvesting lettuce
US20120102907A1 (en) 2010-10-28 2012-05-03 Dole Fresh Vegetables, Inc. Mechanical Produce Harvester
US8312701B1 (en) 2011-06-10 2012-11-20 Dole Fresh Vegetables, Inc. Decoring mechanism with mechanized harvester
CN102960831B (zh) * 2012-12-19 2015-03-11 王传慧 一种简易长枣的自动去核设备
ES2921000T3 (es) * 2016-02-03 2022-08-16 Tumoba Vegetable Harvesters B V Aparato para cosechar cultivos de hortalizas
CN109676654B (zh) * 2018-11-28 2020-08-11 合肥中农科泓智营养健康有限公司 一种农产品切根机
MX2023011149A (es) * 2021-08-12 2023-10-05 Componosollertia S A L Maquina de corte inteligente para vegetales de estructura arborescente.

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3754470A (en) * 1971-06-15 1973-08-28 Watsonville Canning & Frozen F Cauliflower coring and floreting apparatus
GB1532004A (en) * 1975-07-23 1978-11-15 Dreibholz & Floering Ltd Treatment of vegetables
US4453458A (en) * 1982-07-07 1984-06-12 Altman James E Food processing apparatus
US4658714A (en) * 1985-10-29 1987-04-21 J. R. Simplot Company Apparatus for cutting broccoli and other long stemmed vegetables
US4773324A (en) * 1987-08-21 1988-09-27 J. R. Simplot Company Broccoli trimming machine
US5009909A (en) * 1988-08-05 1991-04-23 Ashlock Company Coring method
US5168801A (en) * 1990-08-31 1992-12-08 Switek Jr Robert E Apparatus for slicing broccoli and the like into spears
GB9201083D0 (en) * 1992-01-18 1992-03-11 Rose David Cauliflower corer
GB9309290D0 (en) * 1993-05-06 1993-06-16 Ellis Anthony G Core removal apparatus
JP2834394B2 (ja) * 1993-09-29 1998-12-09 株式会社長岡精機製作所 じゃがいもの芽除去装置
GB2309156B (en) * 1994-10-26 1997-12-24 Vatina Serv Ltd Vegetable trimming machine
US5470602A (en) * 1994-11-25 1995-11-28 David J. Moore Broccoli head trimming apparatus and method

Also Published As

Publication number Publication date
US6036989A (en) 2000-03-14
CA2234064A1 (en) 1997-04-17
HUP9900012A3 (en) 2000-08-28
WO1997013418A1 (en) 1997-04-17
EP0959697A1 (en) 1999-12-01
HK1023918A1 (en) 2000-09-29
EP0959697B1 (en) 2001-02-21
BR9610920A (pt) 1999-12-21
AU7140796A (en) 1997-04-30
HUP9900012A2 (hu) 1999-03-29
JPH11514867A (ja) 1999-12-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU222821B1 (hu) Eljárás és berendezés zöldségek torzsájának eltávolítására
CA2008386C (en) Adjustable poultry carcass separator
US4194347A (en) Method and apparatus for shaking trees grown in rows
US4773324A (en) Broccoli trimming machine
US3798884A (en) Tobacco harvester
US3789456A (en) Rib cutting apparatus
EP0552902A1 (en) Method and apparatus for cutting/trimming vegetables
US4674270A (en) Apparatus for banding cut produce
US3973667A (en) Apparatus for vertically transporting eggs or like articles
US6945292B1 (en) Tree harvesting apparatus
AU719595B2 (en) Shaker head for harvester
US4510740A (en) Tobacco harvester
EP0248751B1 (fr) Ensemble de centrage automatique d'un produit sous une tête de découpe
US3855762A (en) Tobacco harvester with improved spearing system
GB2100107A (en) Machine for harvesting hearted vegetables
US6251004B1 (en) Automatic poultry cutting apparatus
BE1009180A3 (nl) Werkwijze en inrichting voor het planten van bollen.
AU2001100640A4 (en) Shaker head for harvester
BE1010863A6 (nl) Bloemkooloogstmachine.
GB2213045A (en) Cauliflower corer
EP1243187B1 (fr) Dispositif pour l'étrognage et l'éclatement en fleurettes des choux-fleurs, brocolis et autres légumes équivalents
NL2024275B1 (nl) Inrichting voor het verwijderen van spruiten van een plantensteel
NL8800471A (nl) Inrichting voor het bewerken van uien of een dergelijk produkt.
SU1281199A1 (ru) Капустоуборочна машина
JPH08294318A (ja) 結球野菜収穫機

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030924

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees