HU221922B1 - Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására - Google Patents

Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU221922B1
HU221922B1 HU9601858A HUP9601858A HU221922B1 HU 221922 B1 HU221922 B1 HU 221922B1 HU 9601858 A HU9601858 A HU 9601858A HU P9601858 A HUP9601858 A HU P9601858A HU 221922 B1 HU221922 B1 HU 221922B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
trans
paroxetine
racemic
Prior art date
Application number
HU9601858A
Other languages
English (en)
Inventor
János Kreidl
László Czibula
András Nemes
Kálmán Harsányi
Juhász Ida Deutschné
László Csutorás
Papp Éva Werkné
Bagdy Judit Nagyné
István Borza
István Hegedűs
Original Assignee
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. filed Critical Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt.
Priority to HU9601858A priority Critical patent/HU221922B1/hu
Publication of HU9601858D0 publication Critical patent/HU9601858D0/hu
Publication of HUP9601858A2 publication Critical patent/HUP9601858A2/hu
Publication of HUP9601858A3 publication Critical patent/HUP9601858A3/hu
Publication of HU221922B1 publication Critical patent/HU221922B1/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya új eljárás az (I) képletű paroxetin és annak sói,valamint azok hidrátjai előállítására, olyan módon, hogy egy új (III)általános képletű vegyületet – ahol a képletben X jelentése R–SO3-csoport, ahol R jelentése metil-, fenil-, metil-fenil-csoport –szezamollal reagáltatnak, a kapott (II) képletű transz-vegyületet –amely racém vagy opti- kailag aktív lehet – vagy ezek savaddícióssóját katalitikusan debenzilezik, a kapott (I) képletű vegyületetrezolválják, a kapott optikailag aktív sóból kívánt esetben a bázistfelszabadítják, vagy hidroklorid-hemihidráttá alakítják. A paroxetinantidepresszáns hatású gyógyszerkészítmények hatóanyaga. ŕ

Description

A találmány tárgya új eljárás az (I) képletű paroxetin [kémiai nevén: (-)-transz-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin] és annak sói, valamint azok hidrátjai előállítására.
Ismert, hogy bizonyos piperidinszármazékok gátolják a szerotonin (5HT)-felvételt, és így értékes terápiás hatást, például antidepresszáns hatást mutatnak (lásd például a 4 007 196 számú USA-beli szabadalmi leírást). Ezen vegyületek közül a paroxetin különösen hatásosnak bizonyult, így került kiválasztásra, és ma már több értékes gyógyszerkészítmény hatóanyagaként ismert.
A paroxetin Chemical Abstract szerinti neve: (3Stransz)-3-[(l,3-benzodioxol-5-iloxi)-metil]-4-(4-fluorfenil)-piperidin. A vegyületet a terápiában savaddíciós só formájában használják. A paroxetinbázis szobahőmérsékleten olaj formában létezik, gyógyszerhatóanyagként a paroxetin-hidrokloridot, illetve ennek hemihidrátját [Acta Pharmacol. and Toxicol. 44, 189 (1979); 223 403 számú európai szabadalmi leírás] vagy a paroxetin-acetátot [Psychopharmacolgy 57, 151 (1978)] alkalmazzák.
A paroxetin előállítására több eljárás ismert.
Az eljárások közös jellemzője, hogy kulcsintermedierként N-alkil-paroxetin-származékot állítanak elő (az alkilcsoport 1-5 C-atomos). Az alkilcsoport eltávolítását minden esetben úgy valósítják meg, hogy valamilyen klór-hangyasav-észterrel uretánszármazékká alakítják, amelyből hidrolízissel vagy alkoholízissel kapják a célvegyületet.
A 4 007 196 számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetett eljárás szerint az aktív N-metil-paroxetinből klór-hangyasav-fenil-észterrel fenil-uretánt képeznek, amelyet metilcelloszolvban kálium-hidroxiddal alakítanak át a végtermék bázisává, és a maleátsót izolálják. Termelési adatokat a leírásban nem közölnek, saját reprodukciós munkánk során az uretánképzésre és az azt követő hidrolízisre csak 25%-os termelést tudtunk elérni.
A 223 403 számú európai szabadalmi bejelentésben leírtak szerint az alkilcsoport eltávolítását három kémiai lépésben oldják meg. Az N-alkil-paroxetinből klór-hangyasav-vinil-észterrel képeznek vinil-uretán-származékot, amelyből sósavgáz-elnyeletéssel a-klór-etil-uretánszármazékot készítenek, majd alkoholízissel jutnak a célvegyülethez, amelyet klór-hidrát-hemihidrát formában izolálnak. A fenti lépések bruttó kitermelése 74%.
Ugyanebben a szabadalmi leírásban olyan példát is ismertetnek, ahol az uretánszármazékot klór-hangyasav-a-klór-etil-észterrel állítják elő, így azonos intermedierhez jutnak, mint a vinil-uretán-származék sósavas addíciója esetén. Ebből a vegyületből a végterméket metanolízissel nyerik 92%-os termeléssel, összesen 30 órás technológiai reakcióidővel, melyet még a kristályosításnál alkalmazott hűtési idő további 18 órával meghosszabbít.
A fenti eljárás ipari méretű kivitelezésénél jelentős hátrányként jelentkezik, hogy az uretánképzéshez speciális jellegű, nehezen hozzáférhető klór-hangyasavszármazékot használnak, valamint a reakció lefolytatásához igen hosszú reakcióidő szükséges, amely a berendezések kapacitását nagymértékben csökkenti.
Ugyancsak N-alkil-védőcsoport felhasználását írják le az ezen intermedierek előállításával foglalkozó EP 223 334 számú, valamint az EP 374 674 számú szabadalmi leírások. Az előbbi szerint Ν-metil-, az utóbbi szerint N-butil-védőcsoportot célszerű alkalmazni.
A fenti szintézisekben alkalmazott kulcsintermedier, tehát, az N-alkil-paroxetin. Az N-alkil-paroxetint a ciszvagy transz-N-alkil-3-hidroxi-metil-4-p-fluor-fenilpiperidin hidroxi-metil-csoportján megfelelően átalakított származékából szezamollal történő kapcsolásával állítják elő.
A transz-3-hidroxi-metil-származékok - amelyek szintézisénél nagy mennyiségű lítium-alumínium-hidridet vagy diboránt alkalmaznak - szezamollal történő kapcsolása transz N-alkil-paroxetint eredményez.
A cisz-sorba tartozó 3-hidroxi-metil-piperidin benzolszulfonátja - amelynek szintézise során katalitikus hidrogénezést alkalmazhatnak - azonban az éterképzés körülményei között fenoláttal reagáltatva inverziót szenved (lásd 152 273 számú európai szabadalmi leírást), és transz-fenoléter keletkezik. Az idézett leírásban az N-helyettesítő: metilcsoport, a fenolát pedig 4metoxi-szubsztituált vegyület. Az inverzió (anomerizáció) mechanizmusa intramolekuláris kvatemerezésen át bizonyított [Tetrahedron Letters 24, 5151 (1983)]. Ezt az inverziós reakciót Willcocks és munkatársai (Journal of Labelled Compounds and Radiopharmaceuticals 1993, 33, 783. old.) a jelzett paroxetin előállításánál N-metil-védőcsoportot használva - alkalmazták 38%os hatásfokkal.
Említésre méltó a WO 96/36636 számú PCT-szabadalmi bejelentés, ahol a példákban alkalmazott védőcsoport az N-etil-csoport. A szerzők jó termeléssel írják le a kapcsolási reakciót transz-N-etil-3-hidroxi-metilszármazékból kiindulva; az inverziós kapcsolást 55% hatásfokkal végzik el, cisz-N-etil-3-hidroxi-metilszármazékból kiindulva. Megjegyzendő, hogy bár a leírás igénypontjában N-fenil-C^-alkil-védőcsoport is szerepel, ennek megvalósítására semmiféle kitanítást, példát nem adnak meg. Ez nem is véletlen, mert az Nbenzil-védőcsoport a reakciósorban szereplő katalitikus hidrogénezés során lehidrogéneződne. Egyébként, az említett leírásban szereplő etil-védőcsoport eltávolítása az ismert hátrányokkal rendelkező a-klór-etil-uretánszármazékon keresztül történik.
így, az N-alkil-paroxetin szintézise lítium-alumínium-hidrid vagy diborán alkalmazása nélkül megoldhatóvá vált, de a kitermelés igen alacsonynak bizonyult.
A paroxetin első - de kifejezetten laboratóriumi léptékű - úgynevezett aszimmetrikus szintézisét M. Amat és munkatársai (Tetrahedron. Asymmetry 7, 1591 (1996)) írták le. A királis centrum kialakítása után olyan transz-3-hidroxi-metil-4-fluor-metil-piperidinhez jutottak, melynek védőcsoportja terc-butoxi-karbonil-, tehát: uretáncsoport. Az önmagában ismert kapcsolási reakció után - a publikáció szerint - a védőcsoport eltávolítása trifluor-ecetsavas hidrolízissel történt. A szerzők tehát érdemben nem változtattak a korábban leírt alapelveken a laboratóriumi szintézis kidolgozása során.
HU 221 922 Β1
Az EP 190 496 számú szabadalmi leírásban (illetve az ezzel ekvivalens 8 551 114 számú ausztrál szabadalmi leírásban) a szerzők a paroxetin N-helyettesített analógjait, így az Ν-benzil-, illetve N-aralkil-származékait ismertetik. Előállítási módként a már kialakított bázisjellegű molekulák utólagos N-aralkilezését, vagy az Naralkil-3-metil-származékoknak megfelelő fenolok kondenzációját adják meg. Az így kapott új vegyületeknek gasztrointesztinális hatást tulajdonítottak. A leírásban a kondenzációs reakció részleteire vonatkozóan semmiféle kitanítást nem adtak meg.
A találmány célja tehát olyan eljárás kidolgozása, amely a fent említett hátrányokkal nem rendelkezik, és ipari méretekben is alkalmas paroxetin, illetve paroxetinsók előállítására.
A találmányunk azon a felismerésen alapul, hogy az új (III) általános képletű N-benzil-piperidin-származékok szezamollal megfelelő körülmények között kitűnően reagáltathatók és a kapott (II) képletű transz-vegyületeket - amelyek racémok és optikailag aktívak is lehetnek - vagy ezek sóját egyszerű feltételek mellett katalitikusán debenzilezve paroxetinhez juthatunk. Amennyiben szükség van rá, a racém paroxetin rezolválható, és a kívánt só formává, illetve hemihidrát-változattá alakítható.
A fentiek alapján a találmány eljárás az (I) képletű paroxetin és annak sói, valamint azok hidrátjai előállítására, olyan módon, hogy egy új (III) általános képletű vegyületet - ahol a képletben X jelentése R-SO3-csoport, ahol R jelentése metil-, fenil-, metil-fenil-csoport - szezamollal reagáltatunk, a kapott (II) képletű transzvegyületet - amely racém vagy optikailag aktív lehet vagy ezek savaddíciós sóját katalitikusán debenzilezzük, a kapott (I) képletű vegyületet rezolváljuk, a kapott optikailag aktív sóból kívánt esetben a bázist felszabadítjuk, vagy hidroklorid-hemihidráttá alakítjuk.
A találmány szerinti eljárásban a paroxetin-hidroklorid-hemihidrátot úgy állítjuk elő, hogy a (II) képletű vegyület hidrokloridját vizet tartalmazó valamely indifferens szerves oldószerben, előnyösen 1-4 szénatomszámú alkoholban katalitikusán debenzilezzük, és a keletkezett (I) képletű paroxetin hidroklorid-hemihidrátját izoláljuk.
Eljárhatunk úgy is, hogy a (II) képletű vegyület valamely, hidrokloridtól eltérő sóját, előnyösen acetátját vízben, vagy vizet tartalmazó indifferens oldószerben katalitikusán debenzilezzük és a keletkezett (I) képletű paroxetinsót tartalmazó oldatot valamely vízben oldódó, anionként kloridiont tartalmazó sóval, előnyösen nátrium-kloriddal kezeljük, a kapott paroxetin-hidroklorid-hemihidrátot izoláljuk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös változatában az (I) képletű paroxetin tartarátját a fenti módon alakítjuk paroxetin-hidroklorid-hemihidráttá.
A találmány szerinti eljárásban a (III) általános képletű vegyület szezamollal végzett reakcióját valamely szerves vagy vizet tartalmazó szerves oldószerben végezzük, valamilyen erős bázis jelenlétében, erős bázisként alkáli-karbonátokat, alkáli-hidroxidokat vagy alkáli-alkoholátokat használunk.
A találmány szerinti eljárásban a (II) képletű vegyület - amely racém vagy optikailag aktív lehet - katalitikus debenzilezésénél katalizátorként valamely hordozóra felvitt nemesfém-katalizátort, előnyösen csontszenes palládiumot használunk.
A találmány szerinti eljárásban úgy is eljárhatunk, hogy a racém (I) képletű vegyület rezolválását (+)-Lborkősavval C3_4 szénatomszámú alkanolban vagy ezek vizes oldatában végezzük.
Legelőnyösebben úgy járunk el, hogy az N-benzilparoxetin-hidroklorid [3S-transz-vegyület] katalitikus debenzilezését víz jelenlétében végezzük, amikor közvetlenül a paroxetin-hidroklorid hemihidrátja képződik, és ezt izoláljuk.
A találmányunk szerinti eljárásban használt (III) általános képletű kiindulási vegyületet úgy állítjuk elő, hogy a (IV) képletű vegyületet savas közegben formaldehiddel reagáltatjuk, majd kívánt esetben a kapott (V) általános képletű vegyületet - ahol a képletben X jelentése hidroxilcsoport, A és B jelentése együtt egy vegyértékkötés -, kívánt esetben savaddíciós sóvá alakítás és/vagy rezolválás után redukáljuk, majd kívánt esetben a kapott cisz vagy transz, racém vagy optikailag aktív (V) általános képletű vegyületet - ahol X jelentése hidroxilcsoport, A és B jelentése külön-külön hidrogénatom -, kívánt esetben savaddíciós sóvá alakítás és/vagy rezolválás után valamely (VI) általános képletű vegyülettel - ahol R jelentése a fenti és Y jelentése halogénatom - reagáltatjuk, a kapott cisz vagy transz, racém vagy optikailag aktív (III) általános képletű vegyületet - ahol X jelentése R-SO3- általános képletű csoport, ahol R jelentése metil-, fenil- vagy metil-fenil-csoport, - kívánt esetben savaddíciós sóvá alakítjuk és/vagy rezolváljuk.
A találmány szerinti eljárásban a (III) vegyületek (II) vegyületté történő átalakítása során azt tapasztaltuk, az idevonatkozó szakirodalommal összhangban, hogy a transz-származékokból konfigurációmegmaradással a transz-fenoléterek képződnek, amíg alkalmasan megválasztott reakciófeltételek mellett a cisz-származékokból inverzióval szintén a transz-fenoléter típusú vegyületek képződnek.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmányunk szerinti eljárás kiindulási anyagainak [(III) képletű 1benzilszármazékok] inverziója a Willcocks és munkatársai által (J. of Labelled Compounds and Radiopharmaceuticals 33, ΉΑ-Ί94 (1993)) az 1-metilszármazékoknál leírt 38%-kal, a WO 96/36636 számú PCT-szabadalmi bejelentésben szereplő 1-etilszármazékoknál megadott 55%-kal izolált inverziós transz-termékkel szemben lényegesen magasabb - az l-benzil-3-mezil-oximetil-származék esetén közel 80%-os. Ez azzal magyarázható, hogy az N-benzil-szubsztituens esetén az N-alkil-szubsztituenshez képest az átmeneti kvatemer termék keletkezése és annak szezamollal a kívánt transz-fenoléterré történő kinyílása lényegesen kedvezőbb. Ez a jelenség - eddigi ismereteink alapján - szakember számára nem volt előre várható.
Ennek megfelelően a (-)-transz (Illa) képletű vegyületből a kívánt (-)-transz (Ha) képletű vegyület ke3
HU 221 922 Bl letkezik, ugyanakkor különösen előnyös módon a (+)cisz (III) képletű vegyületből szintén a kívánt (-)transz (II) vegyület képződik. A racém transz (III) képletű vegyületből racém transz (II) vegyület és a racém cisz (III) képletű vegyületből szintén racém transz (II) vegyület képződik.
A szezamollal történő fenoléter típusú kapcsolást erős bázis jelenlétében emelt hőmérsékleten, előnyösen 70-150 °C-on végezzük. Bázisként alkálifém-alkoholátokat, mint például a nátrium-, kálium-, metilátját, etilátját, i-propilátját, t-butilátját vagy alkálifém-karbonátokat és hidroxidokat használhatunk.
Az eljárásban oldószerként használhatunk protikus (i-propanol-sec-butanol, t-butanol), aprotikus dipoláris (metil-i-butil-keton, dimetil-formamid), aprotikus apoláris (toluol, xilol, klór-benzol) jellegű oldószereket, illetve ezek elegyét. Vizes alkáli-hidroxid és vízzel nem elegyedő szerves oldószer alkalmazása esetén előnyösen fázisközvetítőket is alkalmazhatunk, mint amilyenek például a tercier-alkil-ammónium-vegyületek.
A (II) képletű vegyületet a reakcióelegyből bázisként vagy valamilyen sóként, előnyösen sósavas sóként izolálhatjuk.
A találmány szerinti eljárással az (I) képletű vegyületet az alábbi módokon állíthatjuk elő:
a) egy (-)-transz (Ha) vegyület valamilyen sóját (például acetátját, vagy klór-hidrátját) vízben vagy víz jelenlétében valamely indifferens vízzel elegyedő szerves oldószerben (például dioxán, alkoholok, tetrahidrofúrán, dimetil-formamid) 20-60 °C-on, előnyösen szobahőmérsékleten, atmoszferikusán vagy túlnyomáson katalitikus debenzilezésnek vetjük alá. Ha a (-)-transz (Ha) képletű vegyület sósavas sóját hidrogénezzük, akkor a terméket a katalizátor kiszűrése után közvetlenül klór-hidrát-hemihidrát alakban nyerhetjük ki. Ha a (-)transz (Ha) képletű vegyület egyéb, nem sósavas sóját (például acetátját, tartarátját) debenzilezzük, előnyösen vizes közegben, akkor a katalizátor kiszűrése után például a (-)-transz-paroxetin-acetát vizes oldatából valamilyen vízben oldódó megfelelő kloridion-koncentrációt biztosító vegyület alkalmazásával, például nátrium-kloriddal a paroxetin-klór-hidrát-hemihidrát kristályos kinyerését biztosítjuk.
b) egy (-)-transz (Ha) képletű transz-vegyület bázisának katalitikus debenzilezését előnyösen alkoholban (például metanol, etanol, i-propanol) a fenti körülményekkel megegyező módon végezhetjük. Az így nyert (-)-transzparoxetin-bázist klór-hidrát-hemihidráttá alakíthatjuk.
c) amennyiben racém (II) transz-bázisból indulunk ki, racém transz-paroxetin-bázishoz jutunk, amelyből előnyösen (+)-L-borkősavval vizes alkoholban történő rezolválással nyeljük a (-)-transz-paroxetin tartarátját. Ebből a szokásos módon elvégezhető bázisfelszabadítással juthatunk a (-)-transz-paroxetin-bázishoz, illetve izolálás nélkül a paroxetin-tartarát-oldatból közvetlenül az a) pontban leírtak szerint készíthetünk paroxetinklór-hidrát-hemihidrátot.
Találmányunk szerinti eljárás nagy előnye, hogy a nitrogénen alkil-védőcsoport helyett benzilcsoportot alkalmazunk, amely egy lépésben egyszerűen, és gyorsan kivitelezhető katalitikus hidrogénezéssel eltávolítható úgy, hogy azonnal a kívánt terméket, illetve annak megfelelő sóját nyeljük, szemben az eddig ismertekkel, ahol az N-alkil-védőcsoport eltávolítására két reakciólépés, hosszú reakcióidő és nehezen hozzáférhető klórhangyasav-észter-származék szükséges.
Találmányunk szerinti eljárás további előnye még, hogy a (III) általános képletű csak lítium-alumíniumhidriddel előállítható transz-sztereoizomerek mellett a lényegesen egyszerűbb és veszélytelenebb katalitikus hidrogénezéssel előállítható cisz (III) általános képletű sztereoizomerek felhasználása is lehetővé vált azáltal, hogy a cisz (III) általános képletű N-benzil-származék transz (II) N-benzil-paroxetinné történő átalakítását igen jó hatásfokú inverzióval végbemenő éterkapcsolással valósítja meg.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákon mutatjuk be:
1. példa (± )-transz-1 -Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II. HC1) előállítása
7,54 g (0,02 mól) (±)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-mezil-oxi-metil-piperidint (előállítását lásd a P-96-01858 alapszámon közzétett magyar szabadalmi leírás 13. példájában) 20 ml toluol és 20 ml i-propanol elegyében szuszpendáljuk, amelyhez 4,13 g (0,03 mól) szezamolt és 3 ml 50%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. Az elegyet nitrogénatmoszférában intenzív keverés mellett 15 órán át refluxoltatjuk.
A reakció lejátszódása után az elegyet 20 ml toluol és 80 ml víz hozzáadása után szobahőmérsékleten elválasztjuk, a szerves részt még kétszer 40 ml vízzel extraháljuk, nátrium-szulfáttal szárítjuk. A szárítószert kiszűrjük, a szűrletet vákuumban oldószermentesre pároljuk. A bepárlási maradékot 25 ml i-propanolban oldjuk, koncentrált sósavval pH=2 értékre savanyítjuk.
A kivált cím szerinti kristályos anyagot 0 °C-on szűrjük, kétszer 2 ml hideg acetonnal fedve mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 6,2 g (68%). Olvadáspont: 249-251 °C.
2. példa (±)-transz-l-Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II. HC1)
7,54 g (0,02 mól) (±)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-mezil-oxi-metil-piperidint 40 ml toluolban oldunk. Az oldathoz 2,8 g (0,07 mól) nátrium-hidroxid 4,2 ml vízben készült oldatát 0,3 g trikapril-metil-ammónium-kloridot és 3,0 g (0,022 mól) szezamolt adunk. Az elegyet nitrogénatmoszférában intenzív keverés mellett 5 órán át refluxoltatjuk. A reakció lejátszódása után az elegyet 30 ml vízzel hígítjuk, szobahőmérsékleten elválasztjuk és a toluolos fázist 5 χ 30 ml vízzel mossuk, szárítjuk, szűrjük. Az oldathoz 20 ml i-propanolt adunk és cc. sósavval pH=2 értékre savanyítjuk.
A kivált cím szerinti vegyületet 0 °C -on szűrjük, acetonnal fedve mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 6,65 g(73%). Olvadáspont: 249-251 °C.
HU 221 922 Β1
3. példa (-)-transz-l-Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II a. HCI) előállítása
Mindenben az 1. példában leírtak szerint járunk el, de
7,54 g (0,02 mól) (±)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3mezil-oxi-metil-piperidin helyett 7,54 g (0,02 mól) (-)transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil-3-mezil-oxi-metil-piperidint mérünk be.
A cím szerinti anyag súlya: 6,2 g (68%). Olvadáspont: 237-239 °C, a$: -38,1° (c=l, metanol).
4. példa (-)-transz-4-(4-Fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin-hidroklorid-hemihidrát (I) előállítása
8,4 g (0,02 mól) (-)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidint 120 ml etil-alkoholban oldunk, autoklávban 0,6 g 10%-os csontszenes palládiumkatalizátor jelenlétében 30-40 °C-on 2 χ 105 Pa nyomáson 2-3 órán keresztül hidrogénezzük. A hidrogén felvétele után a katalizátort nitrogénatmoszférában kiszűrjük. A szűrletet oldószermentesre pároljuk, a bepárlási maradék a paroxetinbázis, amely színtelen olaj, súlya: 6,5 g. A terméket 80 ml vízben szuszpendáljuk és 2 ml jégecet hozzáadása után oldásig keverjük. Ezután 2 g ammónium-klorid 10 ml vízben készített oldatát adjuk az elegyhez. 4 órán át végzett keverés után az elegyből a kivált cím szerinti kristályokat 10 °C-on kiszűrjük, kétszer 10 ml hideg vízzel mossuk, levegőn szárítjuk, súlya: 6,5 g (89%).
Olvadáspont: 136-138 °C,a$: -86,6° (c=l,metanol). Víztartalma Kari Fischer-módszerrel mérve: 2,46%.
5. példa (-)-transz-4-(4-Fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoximetil)-piperidin (I) hidroklorid-hemihidrát előállítása
9,1 g (0,02 mól) (-)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3 -(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidrokloridot 150 ml i-propanol és 3 ml desztillált víz elegyében szuszpendáljuk, autoklávban 0,3 g 10%-os csontszenes palládiumkatalizátor jelenlétében 30-40 °C-on
5- ΙΟ4—105 Pa nyomáson 2-3 órán keresztül hidrogénezzük.
A hidrogén felvétele után a katalizátort 30-35 °C közötti hőmérsékleten kiszűrjük. A szűrletet desztillációval 35 ml-re töményítjük. Az oldatot 0 °C-on kristályosítjuk. A kivált cím szerinti anyagot kiszűrjük, kétszer 2 ml hideg i-propanollal mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 6,55 g (89,5%). Olvadáspont: 136-138 °C, ajj: -86,5° (c=l, metanol). Víztartalma Kari Fischermódszerrel mérve: 2,44%.
6. példa (-)-transz-4-(4-Fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin (I) hidroklorid-hemihidrát előállítása
9,1 g (0,02 mól) (±)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin-hidrokloridot 100 ml kloroform és 50 ml víz elegyében szuszpendálunk, cc. vizes ammóniaoldattal pH=9 értékre lúgositjuk. Fáziselválasztás után a vizes részt 20 ml kloroformmal extraháljuk. Az egyesített szerves fázist magnézium-szulfáttal szárítjuk, kiszűrjük a szárítószert és oldószermentesre pároljuk. A bepárlási maradékot 120 ml etilalkoholban oldjuk, autoklávban 0,8 g 10%os csontszenes palládiumkatalizátor jelenlétében 40 °Con, 5 · 105 Pa nyomáson 2-3 órát hidrogénezzük. A hidrogén felvétele után a katalizátort kiszűrjük. A szűrletet oldószermentesre pároljuk, súlya: 6,6 g, amelyet 80 ml metilalkoholban oldunk. Az oldathoz szobahőmérsékleten 3 g (0,02 mól) (+)-L-borkősav 20 ml metilalkoholban készült oldatát adjuk és öt órás kevertetés után a kivált kristályokat szűrjük, a (-)-transz-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin (+)L-borkősavas só, súlya: 3,2 g (66%). Olvadáspont: 178-180 °C, a$: -50,5° (c=l, DMF).
A fenti sót 1,1 g ammónium-klorid 25 ml vízben készült oldatában 40 °C-on két órán át kevertetjük, majd a kivált cím szerinti kristályokat 10 °C-on kiszűrjük, hideg vízzel mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 2,1 g (85%). Olvadáspont: 136-138 °C, ajj: -86,4° (c=l, metanol). Víztartalma Kari Fischermódszerrel mérve: 2,45%.
7. példa ( ± )-transz-1 -Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3 -(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II. HCI)
7,54 g (0,02 mól) (±)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)3-mezil-oxi-metil-piperidint 120 ml xilolban oldunk 3 g (0,022 mól) szezamolt, 5,5 g (0,04 mól) finomra őrölt vízmentes kálium-karbonátot adunk hozzá, és nitrogénatmoszférában intenzív keverés mellett két és fél órát refluxoltatunk. A reakció lejátszódása után az elegyhez 50 ml vizet adunk, elválasztás után a szerves fázist vízzel semlegesre mossuk, szárítószerrel szárítjuk, szűrjük, a szűrletet vákuumban oldószermentesre pároljuk. A bepárlási maradékot 35 ml i-propanolban oldjuk, cc. vizes sósavval pH 2 értékre savanyítjuk.
A kivált cím szerinti anyagot 0 °C-on szűrjük, acetonnal fedve mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 6,2 g (68%). Olvadáspont: 249-251 °C.
8. példa (- )-transz-1 -Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3 -(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II a. HCI)
7,54 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-mezil-oxi-metil-piperidint 120 ml metil-izobutilketonban oldunk, 3 g (0,022 mól) szezamolt, 5,5 g (0,04 mól) vízmentes kálium-karbonátot adunk hozzá, és az elegyet nitrogénatmoszférában három és fél órát refluxoljuk. A reakció lejátszódása után az elegyhez 50 ml vizet adunk, elválasztás után a szerves fázist vízzel semlegesre mossuk, szárítószerrel szárítjuk, szűrjük, a szűrletet vákuumban oldószermentesre pároljuk. A bepárlási maradékot 35 ml i-propanolban oldjuk és cc. vizes sósavval pH 2 értékre savanyítjuk.
A kivált cím szerinti anyagot 0 °C-on szűrjük, acetonnal mossuk, levegőn szárítjuk.
HU 221 922 Β1
Súlya: 6,3 g (69%). Olvadáspont: 236-238 °C, a]?: -37,9° (c=l, metanol).
9. példa (-)-transz-l-Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin (II a.)
7,54 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)3-mezil-oxi-metil-piperidint 120 ml terc-butanolban oldunk, 3 g (0,022 mól) szezamolt, 3,35 g (0,03 mól) kálium-terc-butilátot hozzáadva 12 órán át refluxoljuk. A reakció lejátszódása után az elegyet bepároljuk, 100 ml diklór-metánnal és 50 ml vízzel elegyítjük. Elválasztás után a szerves fázist vízzel semlegesre mossuk, szárítószerrel szárítjuk. Szűrés után a szűrletet oldószermentesre pároljuk.
A bepárlási maradékot 25 ml i-propanolból kristályosítjuk. 0 °C-on a cím szerinti anyagot kiszűijük.
Súlya: 5,37 g (64%). Olvadáspont: 98-100 °C, a]?: -37,1° (c=l, kloroform).
10. példa (-)-transz-l-Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II a.
HC1)
7,54 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-mezil-oxi-metil-piperidint 30 ml xilol és 15 ml sec-butil-alkohol elegyében oldunk, 3 g (0,022 mól) szezamolt és 3,6 g (0,09 mól) nátrium-hidroxid 5,5 ml vízben készült oldatát adjuk hozzá és 10 órán át refluxoljuk. A reakció lejátszódása után az elegyhez 30 ml vizet adunk, elválasztás után a szerves részt vízzel semlegesre mossuk, száritószerrel szárítjuk, szűrjük. A szűrletet vákuumban oldószermentesítjük. A bepárlási maradékot 35 ml i-propanolban oldjuk és cc. vizes sósavval pH=2 értékre savanyítjuk.
A cím szerinti anyagot 0 °C-on kiszűrjük, acetonnal mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 7,13 g (78%). Olvadáspont: 236-238 °C, a?§: -38,0° (c=l, metanol).
11. példa (-)-transz-4-(4-Fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxifenoxi-metil)-piperidin-hidroklorid-hemihidrát előállítás (I)
8,4 g (0,02 mól) (-)-transz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metilén-dioxi-fenoxi-metil)-piperidint autoklávban 100 ml desztillált vízben szuszpendálunk, 2 ml jégecetet, 0,6 g 10%-os csontszenes palládiumkatalizátort adunk hozzá, és 30-40 °C-on 1 atm nyomáson hidrogénezzük. A hidrogén felvétele után a katalizátort nitrogénatmoszférában kiszűqük, és a szűrlethez 2 g nátrium-klorid 10 ml vízben készült oldatát adagoljuk, majd szobahőmérsékleten 2 órán át kevertetjük.
A kivált cím szerinti anyagot 10 °C-on szüljük, kétszer 5 ml hideg desztillált vízzel fedve mossuk, levegőn szárítjuk.
Súlya: 5,85 (80%). Olvadáspont: 136-138 °C, a]?: -86,5° (c= 1, metanol). Víztartalma Kari Fischermódszerrelmérve: 2,48%.
12. példa (-)-transz-l-Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin-hidroklorid (II a. HC1)
Mindenben a 10. példában leírtak szerint járunk el, de 7,54 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-mezil-oxi-metil-piperidin helyett 8,78 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-benziloxi-metil-piperidint mérünk be.
A cím szerinti anyag súlya: 6,4 g (70%). Olvadáspont: 236-238 °C, aD: -38,1° (c=l, metanol).
13. példa (-)-transz-1 -Benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-(3,4-metiléndioxi-fenoxi-metil)-piperidin hidroklorid (II a. HC1)
Mindenben a 10. példában leírtak szerint járunk el, de 7,54 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-mezil-oxi-metil-piperidin helyett 9,06 g (0,02 mól) (+)-cisz-l-benzil-4-(4-fluor-fenil)-3-toziloxi-metil-piperidint mérünk be.
A cím szerinti anyag súlya: 6,2 g (68%). Olvadáspont: 236-238 °C, aD: -38,0° (c=l, metanol).

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az (I) képletű paroxetin és annak sói, valamint azok hidrátjai előállítására, azzal jellemezve, hogy
    a) egy új cisz vagy transz, racém vagy optikailag aktív (III) általános képletű vegyületet - ahol a képletben X jelentése R-S03-csoport, ahol R jelentése metil-, férni- vagy metil-fenil-csoport - szezamollal reagáltatunk, a kapott (II) képletű transz-vegyületet - amely racém vagy optikailag aktív lehet - vagy ezek savaddíciós sóját katalitikusán debenzilezzük, a kapott (I) képletű vegyületet vagy annak sóit vagy a sók hidrátjait izoláljuk, adott esetben a racém (I) képletű vegyületet rezolváljuk, a kapott optikailag aktív sóból kívánt esetben a bázist felszabadítjuk, vagy hidroklorid-hemihidráttá alakítjuk, vagy
    b) egy (II) képletű transz-vegyületet - amely racém vagy optikailag aktív lehet - vagy ezek savaddíciós sóját katalitikusán debenzilezzük, a kapott (I) képletű vegyületet vagy annak sóit vagy a sók hidrátjait izoláljuk, adott esetben a racém (I) képletű vegyületet rezolváljuk, a kapott optikailag aktív sóból kívánt esetben a bázist felszabadítjuk, vagy hidroklorid-hemihidráttá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. b) igénypont szerinti eljárás paroxetin-hidroklorid-hemihidrát előállítására, azzal jellemezve, hogy a transz (II) képletű vegyület hidrokloridját katalitikusán debenzilezzük, és a keletkezett (I) képletű paroxetin hidroklorid-hemihidrátját izoláljuk.
  3. 3. Az 1. b) igénypont szerinti eljárás paroxetin-hidroklorid-hemihidrát előállítására, azzal jellemezve, hogy a transz (Π) képletű vegyület valamely, hidrokloridtól eltérő sóját, előnyösen acetátját katalitikusán debenzilezzük, és a keletkezett (I) képletű paroxetinsót tartalmazó oldatot valamely vízben oldódó anionként kloridiont tartalmazó sóval, előnyösen nátrium-kloriddal kezeljük, a kapott paroxetin-hidroklorid-hemihidrátot izoláljuk.
    HU 221 922 Β1
  4. 4. Az 1. b) és 3. igénypontok szerinti eljárás paroxetin-hidroklorid-hemihidrát előállítására, azzaljellemezve, hogy az (I) képletű paroxetin tartarátját a 3. igénypont szerinti eljárással paroxetin-hidroklorid-hemihidráttá alakítjuk.
  5. 5. Az 1. a) igénypont szerinti eljárás paroxetin és annak sói, valamint azok hidrátjai előállítására, azzal jellemezve, hogy a cisz vagy transz, racém vagy optikailag aktív (III) általános képletű - ahol a képletben X jelentése R-SO3-csoport, ahol R jelentése metilcsoport vegyület szezamollal végzett reakcióját valamely szerves vagy vizet tartalmazó szerves oldószerben, erős bázis jelenlétében végezzük.
  6. 6. Az 1., 2. és 3. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (II) képletű transz-vegyület - amely racém vagy optikailag aktív lehet - katalitikus debenzilezésénél katalizátorként valamely hordozóra felvitt
    5 nemesfém-katalizátort, előnyösen csontszenes palládiumot használunk.
  7. 7. Az 1. és 3. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a racém (I) általános képletű vegyület rezolválását (-t-)-L-borkősavval C3_4 szénatomszámú al10 kanolban vagy ezek vizes oldatában végezzük.
  8. 8. Az 1. a) és 5. igénypontok szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy erős bázisként alkáli-hidroxidokat, alkálikarbonátokat vagy alkáli-alkanolátokat használunk.
HU9601858A 1996-07-08 1996-07-08 Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására HU221922B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601858A HU221922B1 (hu) 1996-07-08 1996-07-08 Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601858A HU221922B1 (hu) 1996-07-08 1996-07-08 Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9601858D0 HU9601858D0 (en) 1996-11-28
HUP9601858A2 HUP9601858A2 (hu) 1998-09-28
HUP9601858A3 HUP9601858A3 (en) 2000-06-28
HU221922B1 true HU221922B1 (hu) 2003-02-28

Family

ID=89994101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601858A HU221922B1 (hu) 1996-07-08 1996-07-08 Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU221922B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9601858A2 (hu) 1998-09-28
HUP9601858A3 (en) 2000-06-28
HU9601858D0 (en) 1996-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0923554B1 (en) N-benzylpiperidine and tetrahydropyridine derivatives
US4697022A (en) Process for the preparation of optically-active carbazole derivatives, new R- and S-carbazole derivatives and pharmaceutical compositions containing these compounds
EP2768806B1 (en) Method for preparing silodosin
IE862802L (en) Crystalline paroxetine
HU226475B1 (en) Process for producing (1r,4s)- and (1s,4r)-1-amino-4-hydroxymethyl-2-cyclopentene and the new intermediates
CA2431400C (en) Process for preparing isomers of salbutamol
RU2470018C2 (ru) Новые производные пирокатехина
AU705427B2 (en) Alpha-(substituted alkylphenyl) -4-(hydroxydiphenylmethyl)-1-piperidine butanol derivatives, their preparation and their use as anti-histamines, anti-allergy agents and bronchodilators
US5665736A (en) N-benzoylmethyl-piperidines
FI80261B (fi) Foerfarande foer optisk upploesning av en blandning av enantiomerer av trans-3-/(4-metoxifenoxi)-metyl/-1-metyl-4- fenylpiperidin.
HU221922B1 (hu) Eljárás paroxetinsók, valamint azok hidrátjai előállítására
GB2056435A (en) Novel Tetrahydropyridine and Piperidine Substituted Benzofuranes and Related Compounds
CZ20011465A3 (cs) Způsob přípravy 4-arylpiperidin-3-methanolů a příbuzných sloučenin
FR2510575A1 (fr) Nouveaux composes bicycliques, leur procede de preparation et composition pharmaceutique les renfermant
JP3748570B2 (ja) 1―ブチル―4―ピペリジニルメチルアミンの製造
DK1988086T4 (en) Method of dissolving citalopram via its (S) -riched citalopram tartrate compound
JP3684332B2 (ja) エナンチオ選択的合成
WO2001085688A1 (en) TOSYLATE SALTS OF 4-(p-FLUOROPHENYL)-PIPERIDINE-3-CARBINOLS
EP1511728B1 (fr) Derives d oxophenyl-cyclohexyl-propanolamine, leur preparati on et leur application en therapeutique
JPH0558631B2 (hu)
US20040102515A1 (en) Process to prepare psorospermin
BE893095Q (fr) Phenylpiperidines leur preparation et leur utilisation
WO2009037718A2 (en) Process for preparing 3-(2-(dimethylamino)ethyl)-n- methyl-1h-indole-5-methanesulfonamide and product thereof
JPH11500444A (ja) アンヒドロエクゴニンのエステルの製造法
JPH02275879A (ja) エチル―1,4―ジヒドロ―5―イソプロポキシ―2―メチル―4―(2―トリフルオロメチルフェニル)―1,6―ナフチリジン―3―カルボキシレートおよび[2―(n―メチル―n―フェニルメチルアミノ)エチル]―1.4―ジヒドロ―5―イソプロポキシ―2―メチル―4―(2―トリフルオロメチルフェニル)―1,6―ナフチリジン―3―カルボキシレートの光学異性体の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20021220

HC9A Change of name, address

Owner name: RICHTER GEDEON NYRT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): RICHTER GEDEON VEGYESZETI GYAR RT., HU