HU220991B1 - Eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben - Google Patents

Eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben Download PDF

Info

Publication number
HU220991B1
HU220991B1 HU9700675A HUP9700675A HU220991B1 HU 220991 B1 HU220991 B1 HU 220991B1 HU 9700675 A HU9700675 A HU 9700675A HU P9700675 A HUP9700675 A HU P9700675A HU 220991 B1 HU220991 B1 HU 220991B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
concentration
free oxygen
value
carbon monoxide
concentration value
Prior art date
Application number
HU9700675A
Other languages
English (en)
Inventor
Eugeniusz Baron
Marek Bujny
Henryk Bulanda
Andrzej Cwioro
Ginter Grucza
Stanislaw Gruszka
Tadeusz Kozina
Bogdan Kruk
Andrzej Lupa
Sebastian Pejm
Antoni Pietraszek
Barbara Szendzielorz
Janusz Tchórz
Henryk Tymowski
Piotr Wiecek
Original Assignee
Elektrownia "Laziska" S.A.
Zaklady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar Sp.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elektrownia "Laziska" S.A., Zaklady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar Sp. filed Critical Elektrownia "Laziska" S.A.
Publication of HU9700675D0 publication Critical patent/HU9700675D0/hu
Publication of HUP9700675A2 publication Critical patent/HUP9700675A2/hu
Publication of HUP9700675A3 publication Critical patent/HUP9700675A3/hu
Publication of HU220991B1 publication Critical patent/HU220991B1/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23NREGULATING OR CONTROLLING COMBUSTION
    • F23N5/00Systems for controlling combustion
    • F23N5/003Systems for controlling combustion using detectors sensitive to combustion gas properties
    • F23N5/006Systems for controlling combustion using detectors sensitive to combustion gas properties the detector being sensitive to oxygen
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23NREGULATING OR CONTROLLING COMBUSTION
    • F23N5/00Systems for controlling combustion
    • F23N5/003Systems for controlling combustion using detectors sensitive to combustion gas properties

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Regulation And Control Of Combustion (AREA)
  • Incineration Of Waste (AREA)
  • Furnace Details (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására, mindenekelőtt tüzelőberendezésekben történő alkalmazásra. Az eljárásban szabad oxigén és szén-monoxid égéstermékben mért részaránya alapján a szén-monoxid mért és megadott maximális megengedett koncentrációjából a szabad oxigén adott koncentrációja mellett szabályozási értéket állapítunk meg, míg az elrendezés, amely égéstermékekben szabad oxigén adott koncentrációja mellett szabad oxigén és szén-monoxid mennyiségére vonatkozó mérésekre támaszkodik, szenet beadagoló egységek fordulatszámára vonatkozó jeleket feldolgozó összegzővel, az égéstermékben a szabad oxigén koncentrációját megállapító érzékelővel és az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációját követő oxidérzékelővel van kiképezve.
A találmány szerinti eljárás és elrendezés alapvetően ipari kazánok, különösen levegővel kevert tüzelőanyaggal táplált villamos erőművek kazánjainak szabályozására szolgál, alapvetően olyan tüzelőberendezéseknél hasznosítható, amelyekben szénmalomban felaprított szenet légáramban továbbítanak tüzelőtérbe.
A PL-B 118,383 számú lengyel szabadalmi leírás olyan eljárást ismertet, amelynél az égetési folyamat automatikus szabályozására az égéstermékben levő szabad oxigén mennyiségének mérésével kapott jelet hasznosítják. Ennél az eljárásnál feltételezik, hogy az égéstermékként keletkező gázokban a szabad oxigén koncentrációja állandó, és ha ettől a feltételezett állandó értéktől eltérő koncentrációt mérnek, a tüzelőanyag és a levegő egymáshoz viszonyított arányát az égéstérbe vezetett keveréknél addig változtatják, amíg a szabad oxigén koncentrációja a feltételezett értékkel azonossá nem válik. Egy másik ismertté vált eljárás szerint az égéstermékben levő szabad oxigén elfogadott koncentrációját automatikusan változtatott értéknek tekintik, ahol a változtatást az objektum teljesítményétől függően, vagyis annak megfelelően hajtják végre, hogy az égéstérbe juttatott tüzelőanyag mennyisége mekkora, illetve a tüzelőanyag égéshőjétől teszik azt függővé.
Ha az égési folyamat ideális feltételek között zajlik, az égéstermékben szén-dioxid mellett szén-monoxid nem jelenik meg és szabad oxigénnel egyáltalában nem mérhető. Az égéstérbe vezetett levegő mennyiségét ez esetben a szén és az oxigén közötti reakció sztöchiometriai arányából kell levezetni. A gyakorlatban azonban a tüzelési terekre és körülményekre vonatkozóan az ilyen arányt figyelembe vevő számítás megbízható elvégzése lehetetlen, és a változó feltételek miatt az égéstermék mindig tartalmaz szén-monoxidot. Mivel a szénmonoxid létrejöttét lehetőség szerint kerülni kell, az égéstérbe feleslegben vezetnek levegőt. Ha a levegőt felesleges mennyiségben adagolják, ezzel a kimeneti veszteségek növekszenek, hiszen az égéstermékek mennyisége növekszik, és ez a kéményen keresztül az atmoszférába elvitt hőenergia nagyságát emeli. Ezért a gyakorlatban kompromisszumot kell kötni az égéstermékek mennyisége és összetétele között, el kell fogadni, hogy a szén-monoxid mennyisége az égéstermékben bizonyos meghatározott szintet elér, és ezért a levegőt olyan mértékben kell feleslegben beadagolni, hogy ez a mért mennyiség az égésterméknél egy adott határon ne lépjen túl, de egyidejűleg a levegő a lehető legkisebb mértékű feleslegben jusson a folyamatba. Az égési folyamatok esetében a levegő feleslegét az égéstermékben megjelenő szabad oxigén mennyiségéből kiindulva határozzák meg. Az ismert szabályozási rendszerekben az égéstermékben megjelenő szabad oxigén minimális határkoncentrációját és a szén-monoxid maximális határkoncentrációját jelölik ki, ezeket az adott objektum esetében kísérleti úton határozzák meg. A szénmonoxid maximális határkoncentrációjának meghatározására nemcsak a tökéletlen égés miatt bekövetkező veszteségekre tekintettel, hanem azért is szükség van, mert a szén-monoxid a környezet számára komoly károsodást jelent. A gazdasági tényezők esetleg lehetővé tennék, hogy az adott objektum nagyobb mennyiségben bocsásson ki a környezeti atmoszférába szén-monoxidot, de a környezetvédelmi meggondolások miatt
HU 220 991 BI dig csökkenteni kell, hiszen énnek a gáznak a jelenléte veszélyes következményekkel jár. Az égéstermékeknél a szabad oxigén minimális határkoncentrációjára a tökéletlen égésre tekintettel adnak meg jellemző értéket, aminél azt is figyelembe veszik, hogy a kéményen át jelentős mennyiségű hőenergia kerül a környezetbe, illetve nem szabad megfeledkezni az égéstermékekben megjelenő nitrogén-oxidokról. Ez utóbbi vegyületeket a környezet számára igen veszélyes gázok között tartják nyilván, és ezért kibocsátásukra szigorú határértékeket határoznak meg. Amikor a nitrogén-oxidok keletkező mennyiségét csökkenteni kell, akkor az égéstérbe juttatott oxigén mennyiségét korlátozzák, még akkor is, ha ennek eredményeként a szén-monoxid koncentrációjának nagyobb értékével kell számolni. A PL-B 156,836 lajstromszámú lengyel szabadalmi leírásból a hőtechnikai berendezésben lefolytatott égési folyamat automatikus optimalizálására szolgáló olyan elrendezést mutatnak be, amelynél az égéstermékben levő szabad oxigén mennyiségét érzékelőkkel követik, az érzékelőket szabályozó bemenetére csatlakoztatják és ez utóbbi kimeneti jele az égéstérbe bevezetett szekunder levegőt szállító ventilátor szabályozására szolgál.
A jelen találmány feladata olyan eljárás és elrendezés kidolgozása, amelynek segítségével az égési folyamat optimalizálható, mégpedig olyan értelemben, hogy az égéstermékben megjelenő szén-monoxid közepes koncentrációja esetén, amely nem nagyobb mint egy előre megállapított határkoncentráció, az égéstermékbe juttatott levegőfelesleget minimalizáljuk, ezzel csökkentjük a kéményen át a környezetbe juttatott hőenergiát, és egyúttal az égéstermékkel a környezetbe kivezetett nitrogén-oxidok kisebb koncentrációját biztosítjuk.
A kitűzött feladat megoldásaként tüzelőberendezésekben lezajló égési folyamat automatikus szabályozására szolgáló eljárást és elrendezést dolgoztunk ki.
Az eljárásnál, amikor is szabad oxigén és szénmonoxid égéstermékben mért részaránya alapján a szén-monoxid mért és megadott maximális megengedett koncentrációjából a szabad oxigén adott koncentrációja mellett szabályozási értéket állapítunk meg, a találmány értelmében úgy járunk el, hogy a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét az égéstermékben folyamatosan csökkentjük, amíg az az égéstermékben a szén-monoxidra megadott kijelölt koncentrációt eléri, és ekkor az égéstermékben a szabad oxigén adott szabályozási értékét ugrásszerűen dinamikus érték és statikus érték összegével megemeljük, amit megadott idő eltelte után a szabad oxigén koncentrációjának statikus értékére csökkentünk, és a szabad oxigén koncentrációjának statikus értékét a megadott, az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációjának a megengedett megadott kijelölt koncentráció értékének elérésétől kezdődő időtartam végéig tartjuk, és ha a kijelölt időtartam elmúltával az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja kisebb a megadott megengedett maximális értéknél, a szabad oxigén égéstermékben mért koncentrációjának szabályozási értékét automatikusan lecsökkentjük az égéstermékben a szén-monoxid adott megengedett maximális koncentrációjának eléréséig, míg ha a megadott időtartam elmúltával az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja nagyobb, mint a megadott megengedett maximális koncentráció, akkor az égéstermékre vonatkozóan a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét az oxigén koncentrációjára megállapított statikus értékkel megnöveljük, és a szabad oxigénnek ezt a koncentrációját egy következő megadott időtartam alatt tartjuk, majd ennek elmúltával a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét automatikusan csökkentjük.
A találmány szerinti eljárás szabályozástechnikai megvalósítása szempontjából különösen előnyös, ha a szabad oxigén koncentrációjának az égéstermékre vonatkozóan megállapított szabályozási értékét automatikusan lineáris vagy exponenciális függvény szerint csökkentjük. Ugyanebből a szempontból előnyös a találmány szerinti eljárásnak az a megvalósítási módja, amelynél a szabad oxigén koncentrációjára vonatkozó szabályozási értéknek a statikus értékkel és a dinamikus értékkel ugrásszerűen megváltoztatott értékét megállapított időtartamon keresztül tartjuk, és ezután azt a szabad oxigénre vonatkozó dinamikus értékkel lecsökkenjük.
A kitűzött feladat megoldásaként ugyancsak létrehozott elrendezés, amely égéstermékekben szabad oxigén adott koncentrációja mellett szabad oxigén és szén-monoxid mennyiségére vonatkozó mérésekre támaszkodik, szenet beadagoló egységek fordulatszámára vonatkozó jeleket feldolgozó összegzővel, az égéstermékben a szabad oxigén koncentrációját megállapító érzékelővel és az égéstermékben a szénmonoxid koncentrációját követő oxidérzékelővel van kiképezve. A találmány értelmében lényeges, hogy a szabad oxigén koncentrációjára megállapított szabályozási értéket továbbító jelúthoz a szabad oxigén koncentrációjára megállapított változó értéket továbbító jelűt van átkapcsolóegység közvetítésével csatlakoztatva, a szabad oxigén koncentrációjára megállapított változó értéket továbbító jelútbán programadó van elrendezve, amelynek kimenete az átkapcsolóegységre van vezetve, egyik bemenete a szén-monoxid koncentrációját követő oxidérzékelővel van összekapcsolva, míg másik bemenete szén-monoxidra megállapított szabályozási értéknek megfelelő kimenetet szolgáltató jeladóra van csatlakoztatva.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti megvalósítási mód, illetve kiviteli alak kapcsán, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra: a találmány szerinti eljárás végrehajtásának eredményét bemutató grafikon, míg a
2. ábra: a találmány szerinti elrendezés tömbvázlata.
A találmányt először a javasolt eljárás egy előnyös megvalósítási példája alapján ismertetjük.
Egy adott hőtechnikai objektumnál kísérleti úton azt állapítottuk meg, hogy az égéstermékben a szabad oxigén koncentrációjának minimális szabályozási értékét az O2z=l,8% szinten kell tartani, míg kísérleti úton az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációjának megengedett maximális értékére COZ=24 mg/m3 adó3
HU 220 991 Bl dott (az égéstermék térfogategységekben számítva). Ha a COZ=24 mg/m3 értéket kell tartani, a nitrogén-oxidok mennyisége a hőtechnikai objektum teljes területén nem lépi túl a megengedett maximális 460 mg/m3 koncentrációból adódó értéket. A kijelölt időtartamot 260 s-ban állapítottuk meg. Kísérletileg azt jelöltük ki, hogy a szabad oxigén koncentrációjára megadott szabályozási értékhez tartozó kiegészítő jellegű dinamikus változási érték AO2zd=0,2%, míg az ugyanehhez az értékhez tartozó ugyancsak kiegészítő jellegű statikus változási érték AO2zs=0,23%. Azt is elfogadtuk, hogy a szabad oxigén koncentrációjára meghatározott O2z szabályozási érték csökkenését a lineáris lefutású dO2z/dt=0,25% O2/óra függvény határozza meg. Az 1. ábra szerinti 0 időpontban, a szabályozási folyamat kezdetén a szén-monoxidnak az égéstermékben mért koncentrációja sokkal kisebb, mint a kijelölt COz-érték. Ezért az égéstermékben a szabad oxigén koncentrációjára vonatkozó O2z szabályozási értéket a lineáris függvény szerint, vagyis a dO2z/dt=0,25% O2/óra függvényből adódó sebességgel folyamatosan csökkentjük, aminek eredményeként az égéstermékben a szénmonoxid koncentrációja fokozatosan növekszik és I időpillanatban a COZ szabályozási értékkel egyenlő szintet ér el. Ebben a pillanatban a szabad oxigénre vonatkozó szabályozási értéket megnöveljük, vagyis az I időpillanattól kezdve egy A02zd+A02zs=0,23%+0,2% értékű növekményt vesszük figyelembe. Mivel a szabályozási folyamatot jelentős mértékű tehetetlenség terheli, ezért az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja továbbra is emelkedik. Egy adott, megállapított TD időtartamon belül a szabad oxigén koncentrációjára megállapított szabályozási értéket állandó szinten tartjuk, majd a TD időtartam elteltével ezt az értéket az I időpillanatban érvényes, de AO2zs=0,23% nagyságú statikus értékkel megnövelt értékre csökkentjük le. Ez utóbbi közbenső értéket II időpillanatig tartjuk fenn, vagyis a T kijelölt időtartam elmúltáig. Ha azonban a II időpillanatban az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja nagyobb, mint az előre megadott COZ szabályozási érték, a szabad oxigénnek az égéstermékben megállapított koncentrációjára vonatkozó szabályozási értéket egy további AO2zs=0,23% szinttel növeljük. Egyidejűleg megkezdjük a T időtartam mérését. A T időtartam elteltével III időpillanatban a szén-monoxid koncentrációja kisebb, mint a rá megállapított COZ szabályozási érték. Ezért a szabad oxigén koncentrációjára vonatkozó szabályozási értéket (O2z) folyamatosan lineáris függvény szerint csökkentjük. Ha azonban kiderülne, hogy a III időpillanatban a szén-monoxid koncentrációja nem csökkent a rá megadott COZ szabályozási értékkel összehasonlítva, ez a III időpillanatban a szabad oxigénre megadott O2z szabályozási értéknek a AO2zs=0,23% statikus értékkel történő további növelését jelentené. Az itt ismertetett példánál a szén-monoxidra jellemző koncentráció a COZ szabályozási értéknél kisebb, ami miatt IV időpillanatig a szabad oxigénre megadott szabályozási értéket csökkentjük, és ennek következtében a szén-monoxid koncentrációja újból eléri a szénmonoxidra megadott COZ szabályozási értéket. így tehát az I és a II időpillanatok közötti időben végrehajtott cselekvést ismételjük meg. Az útból T hosszúságú időtartam elmúltával azonban, tehát V időpillanatban a szén-monoxid koncentrációja kisebb, mint a rá megadott COZ szabályozási érték, és továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Ilyenkor az égéstermékben jelentkező szabad oxigén koncentrációjára megadott szabályozási értéket lineáris függvény szerint csökkentjük. így a találmány szerinti eljárás végrehajtása során az égetési folyamat menetében az égéstermékben levő szénmonoxid koncentrációja az előre meghatározott COZ szabályozási érték mentén hullámszerű változást mutat. Az adott objektumra elfogadott paraméterek olyanok, hogy a szén-monoxid átlagos koncentrációja hosszabb időt figyelembe véve egy adott COZ szabályozási értéknél nem nagyobb. Ugyanebben az időszakban azonban az ismert módon végrehajtott szabályozáshoz képest kisebb mennyiségű levegőt kell a tűztérbe adagolni, és ez akkor is kisebb, ha az égéstermékben levő szabad oxigén adott koncentrációját a szén-monoxid egy adott COZ szabályozási értékkel meghatározott koncentrációjához illesztve állandó szinten tartjuk. A gyakorlatban sikerült a nitrogén-oxidok fajlagos koncentrációját 460 mg/m3 érték alatt tartani (az égéstermék térfogategységére vonatkoztatva).
A találmány szerinti elrendezést a 2. ábra alapján mutatjuk be. Az itt külön nem jelölt tüzeléstechnikai berendezés égésterében lezajló folyamatok automatikus szabályozására D jelúton továbbított jel szolgál, amely az ábrán ugyancsak nem bemutatott levegőszállító ventilátorok teljesítményének szabályozására alkalmas egységekre van vezetve. A D jelűt 14 összegző kimenetét jelenti, és az utóbbi egyik bemenetével 8 fordulatszámérzékelők jeleit egyesítő 3 összegző kimenetére van vezetve. A fordulatszámot a tüzelőanyagot előkészítő egységeknél, így az ábrán ugyancsak nem bemutatott szénaprító malmoknál érzékeljük. A 14 összegző egy másik bemenetével, amely D2 jelűt végén helyezkedik el, azt a jelet fogadja, amely a teljes felhasználandó levegőmennyiséget az égéstermékben levő szabad oxigén és szén-monoxid mért koncentrációjától függően adja meg. A D2 jelűt 12 felügyelő szabályzó kimenetére van csatlakoztatva, és ez utóbbi egyik bemenetével D21 jelútba van iktatva, ahol a D2) jelút az égéstermékben levő szabad oxigén mennyiségére jellemző jelet továbbít. A D21 jelút 13 átkapcsoló elemen át 11 oxigénérzékelőkhöz kapcsolódik, amelyek az égéstermék szabad oxigéntartalmát követik, és az égéstermék áramlási útjaiban vannak elrendezve. A 12 felügyelő szabályzó másik bemenete D22 jelút részét képezi, amely az égéstermékben beállítandó szabad oxigén koncentrációjára jellemző O2z szabályozási értéknek megfelelő jelet továbbít. A D22 jelút 7 komparátor kimenetéről indul, és ez az égéstermék szabad oxigéntartalmának minimális szabályozási értékét biztosítja. A 7 komparátor bemenete 6 átkapcsolóegység kimenetére van csatlakoztatva, és az utóbbi egy bemenetére átkapcsolás! funkciót ellátó 5 jeladó kimenete van vezetve. A 6 átkapcsolóegység egyik bemenete D22, jelút részét képezi, amelyen át 1 jeladó az égéstermékben előírt szabad oxigén mennyi4
HU 220 991 Bl ségére jellemző O2z szabályozási értéket továbbít.
A 6 átkapcsolóegység másik bemenete D222 jelút részét képezően 4 programadó kimenetére van vezetve, ahol a 4 programadó az égéstermékben beállítandó szabad oxigén mennyiségére jellemző O2z szabályozási értéket attól függően határozza meg, hogy az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja milyen viszonyban van a szén-monoxidra megadott szabályozási értékkel.
A 4 programadó egyik bemenete 2 oxidérzékelőn át az égéstermék szén-monoxid tartalmára jellemző jelet fogad, míg másik bemenete a szén-monoxid koncentrációjára megállapított COZ szabályozási értéket továbbító 9 jeladóra van csatlakoztatva.
Az 1 jeladó a bemutatott elrendezés működése során az égéstermékben levő szabad oxigén koncentrá- 15 ciójának elvárt értékére jellemző jelet továbbít, vagyis például az O2z= 1,8% szintet kell tartani. Az 1 jeladó kimenőjele a 6 átkapcsolóegységen keresztül jut el a szabad oxigén minimális koncentrációjára jellemző jelet meghatározó 7 komparátorba. Ha az 1 jeladó kimenőjele a minimális értéknél kisebb koncentrációt jelent a szabad oxigén vonatkozásában, a 7 komparátor a D22 jelúton keresztül a 12 felügyelő szabályzó részére a minimális értéknek megfelelő jelet továbbítja. Ha a szabad oxigén koncentrációjának meghatározott szabályo- 25 zási értéke túllépi a szabad oxigén minimális koncentrációjára megállapított szintnek megfelelő értéket, akkor az ennek megfelelő jel a teljes értékben a 12 felügyelő szabályzó bemenetére jut. Ha a 11 oxigénérzékelők által előállított jelek arra utalnak, hogy az égéstermék- 30 ben a szabad oxigén koncentrációja kisebb, mint a koncentrációra megállapított O2z szabályozási érték, akkor a 12 felügyelő szabályzó a 14 összegzőbe, és ezen keresztül a ventilátorok részére olyan jelet továbbít, amelyek hatására a tűztérbe jutó levegő teljes mennyiségét megemeljük, és ezt az állapotot mindaddig fenntartjuk, amíg a két jel ki nem egyenlítődik. Ha a 11 oxigénérzékelők által előállított jelekből az következik, hogy az égéstermékben levő szabad oxigén koncentrációja túllépi az erre megállapított O2z szabályozási jelet, a 12 felügyelő szabályzó a befuvóventilátorok részére olyan jelet generál, amelynek hatására azok a be5 juttatott levegő mennyiségét addig csökkentik, amíg a jelek újból ki nem egyenlítődnek, vagyis az égéstermékben a szabad oxigén mennyiségének csökkentését biztosítja. A 12 felügyelő szabályzóból a 14 összegzőbe jutó jelet ez utóbbi a Dt jelúton a fordulatszámok 10 nagyságáról kapott jellel összegzi, és ez az összegzett jel arányos a tűztérbe juttatott tüzelőanyag mennyiségével, pontosabban annak térfogati áramával. Ha a tüzelőanyag mennyisége változik, a ventilátorok olyan jelet kapnak, amely a szállított teljes levegőmennyiség megváltoztatását szükség szerint és értelemszerűen előidézi. Az 5 jeladó segítségével a 6 átkapcsolóegységet egy, az előzőtől eltérő másik állapotba lehet hozni, amikor a D22 jelút a 4 programadóval, vagy a kézzel működtetett 1 jeladóval működik együtt, amely az oxigén 20 koncentrációjára előírt O2z szabályozási értéket határozza meg. A 4 programadó a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét a találmány szerinti automatikus szabályozási eljárás végrehajtásához szükséges módon, és az azt tükröző program szerint változtatja. A 4 programadóból a 12 felügyelő szabályzóba vezetett jelet all oxigénérzékelőkből a 12 felügyelő szabályzóba jutó jellel a találmány szerinti elrendezés összehasonlítja. A 12 felügyelő szabályzó és a 14 összegző működése követi azt, amit az 1 jeladó kapcsán már elmondtunk, vagyis az égéstermékben a szabad oxigén koncentrációjára megadott szabályozási érték állandóságára törekszik.
A 14 összegző lehetővé teszi, hogy az áramló teljes levegőmennyiséget az égéstérbe juttatott tüzelőanyag 35 mennyiségével arányosan változtassuk, mégpedig a 12 felügyelő szabályzó kézi irányításra való átállításával, amire például a szabad oxigén koncentrációját követő 11 oxigénérzékelők károsodása esetén lehet szükség.

Claims (5)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás égési folyamat automatikus szabályozásé- 45 ra tüzelőberendezésekben, amikor is égéstermékben szabad oxigén és szén-monoxid részarányát méqük, a mért értékekből kiindulva a szén-monoxid mért és előre megadott maximális megengedett koncentrációjából a szabad oxigén adott koncentrációja mellett szabályozási értéket állapítunk meg, azzal jellemezve, hogy a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét (O2z) az égéstermékben folyamatosan csökkentjük, amíg az az égéstermékben a szén-monoxidra megadott megengedett maximális koncentrációt (COZ) eléri, és ekkor az égéstermékben a szabad oxigén adott szabályozási értékét (O2z) ugrásszerűen dinamikus érték (AO2zd) és statikus érték (AO2zs) összegével megemeljük, amit megadott idő (T) eltelte után a szabad oxigén koncentrációjának statikus értékére (AO2zs) csökkentünk, és a sza- 60 bad oxigén koncentrációjának statikus értékét (AO2zs) a megadott, az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációjának a megadott, megengedett maximális koncentráció (COJ értékének elérésétől kezdődő időtartam (T) végéig tartjuk, és ha a kijelölt időtartam (T) elmúltával az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja kisebb a megadott megengedett maximális koncentráció 50 (COZ) értékénél, a szabad oxigén égéstermékben mért koncentrációjának szabályozási értékét (O2z) automatikusan lecsökkentjűk az égéstermékben a szén-monoxid megadott megengedett maximális koncentrációjának (COZ) eléréséig, míg ha a megadott időtartam (T) elmúl55 tával az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációja nagyobb, mint a megadott megengedett maximális koncentráció (COZ) értéke, akkor az égéstermékre vonatkozóan a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét az oxigén koncentrációjára megállapított statikus értékkel (AO2zs) megnöveljük, és a szabad oxi5
HU 220 991 Bl génnek ezt a koncentrációját egy következő megadott időtartam (T) alatt tartjuk, majd ennek elmúltával a szabad oxigén koncentrációjának szabályozási értékét (O2z) automatikusan csökkentjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szabad oxigén koncentrációjának az égéstermékre vonatkozóan megállapított szabályozási értékét (O2z) automatikusan lineáris függvény szerint csökkentjük.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szabad oxigén koncentrációjának az égéstermékre vonatkozóan megállapított szabályozási értékét (O^ automatikusan exponenciális függvény szerint csökkentjük.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szabad oxigén koncentrációjára vonatkozó szabályozási értéknek (O2z) a statikus értékkel (AO2zs) és a dinamikus értékkel (AO?,h) ugrásszerűen megváltoztatott értékét megállapított időtartamon (TD) keresztül tartjuk, és ezután azt a szabad oxigénre vonatkozó dinamikus értékkel (AO7,d) lecsökkentjük.
5. Elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben, amely égéstermékekben szabad oxigén adott koncentrációja mellett szabad oxigén és szén-monoxid mennyiségére vonatkozó mérésekre támaszkodik, szenet beadagoló egységek fordulatszámára vonatkozó jeleket feldolgozó összegzővel (14), az égéstermékben a szabad oxigén koncentrációját megállapító oxigénérzékelővel (11) és az égéstermékben a szén-monoxid koncentrációját követő oxidérzékelővel (2) van kiképezve, azzal jellemezve, hogy a szabad oxigén koncentrációjára megállapított szabályozási értéket (O2z) továbbító jelúthoz (D22) a szabad oxigén koncentrációjára megállapított változó értéket (O2z) továbbító jelűt (D222) van átkapcsolóegység (6) közvetítésével csatlakoztatva, a szabad oxigén koncentrációjára megállapított változó értéket (O2z) továbbító jelútbán (D222) programadó (4) van elrendezve, amelynek kimenete az átkapcsolóegységre (6) van vezetve, egyik bemenete a szén-monoxid koncentrációját követő oxidérzékelővel (2) van összekapcsolva, míg másik bemenete szén-monoxidra megállapított szabályozási értéknek (COZ) megfelelő kimenetet szolgáltató jeladóra (9) van csatlakoztatva.
HU9700675A 1996-04-01 1997-03-28 Eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben HU220991B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96313600A PL179407B1 (pl) 1996-04-01 1996-04-01 Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700675D0 HU9700675D0 (en) 1997-05-28
HUP9700675A2 HUP9700675A2 (en) 1997-12-29
HUP9700675A3 HUP9700675A3 (en) 1999-08-30
HU220991B1 true HU220991B1 (hu) 2002-07-29

Family

ID=20067227

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700675A HU220991B1 (hu) 1996-04-01 1997-03-28 Eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben

Country Status (7)

Country Link
CZ (1) CZ292438B6 (hu)
DE (1) DE19712771C2 (hu)
HU (1) HU220991B1 (hu)
PL (1) PL179407B1 (hu)
RU (1) RU2124675C1 (hu)
SK (1) SK284272B6 (hu)
UA (1) UA41416C2 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITMI20131093A1 (it) * 2013-06-28 2014-12-29 Tenova Spa "forno industriale e procedimento per controllare la combustione al suo interno"

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3423946A1 (de) * 1984-03-21 1985-09-26 Hartmann & Braun Ag, 6000 Frankfurt Regelverfahren fuer die verbrennungsluftmenge einer feuerungseinrichtung
DE3435902A1 (de) * 1984-09-29 1986-04-10 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Anordnung zum selbsttaetigen regeln des luftueberschusses einer verbrennung

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9700675A2 (en) 1997-12-29
CZ292438B6 (cs) 2003-09-17
UA41416C2 (uk) 2001-09-17
PL179407B1 (pl) 2000-09-29
DE19712771A1 (de) 1997-11-06
HUP9700675A3 (en) 1999-08-30
CZ92397A3 (cs) 1998-02-18
RU2124675C1 (ru) 1999-01-10
SK41397A3 (en) 1998-04-08
HU9700675D0 (en) 1997-05-28
DE19712771C2 (de) 2001-02-15
PL313600A1 (en) 1997-10-13
SK284272B6 (sk) 2004-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107561941B (zh) 一种火电机组脱硝系统的全工况达标排放控制方法
US4038032A (en) Method and means for controlling the incineration of waste
US4362499A (en) Combustion control system and method
EP0322132B1 (en) Fuel burner apparatus and a method of control
US8636501B2 (en) Method for regulating and controlling a firing device and firing device
CA2043551C (en) Method and apparatus for optimizing fuel-to-air ratio in the combustible gas supply of a radiant burner
CA1147427A (en) Method and apparatus for regulating the combustion in a furnace
US8764435B2 (en) Burner firing rate determination for modulating furnace
EP0971169A1 (en) Combustion control method and apparatus for waste incinerators
CA2071691C (en) Combustion control method of refuse incinerator
KR890000342B1 (ko) 연소과정중 연도에 존재하는 가연성물질과 산소의 조절시스템
EP0380143A2 (en) An apparatus for denitration of exhaust gas
GB1245276A (en) Improvements in method and apparatus for cement kiln control
US8048381B2 (en) Apparatus and method for optimizing exhaust gas burn out in combustion plants
US4577278A (en) Method and system for controlling a selected zone in a fuel fired furnace
HU220991B1 (hu) Eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben
US5229077A (en) Sulfur rate control system
CA2232721A1 (en) Method and apparatus for controlling the amount of a treatment medium introduced in order to reduce the nitrogen oxide content of the exhaust gases from combustion processes
KR880001507B1 (ko) 연소공정에서 손실을 최소화하기 위한 연소 제어장치 및 방법
SU1339383A1 (ru) Способ управлени сжиганием топлива в многозонной методической печи
JPH0533088B2 (hu)
CN1157766A (zh) 炉子
JPH07107443B2 (ja) 燃焼制御方法
CN118079645A (zh) 一种智慧电厂脱硝系统喷氨控制方法
JPH07107445B2 (ja) 燃焼制御方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee