PL179407B1 - Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL - Google Patents

Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179407B1
PL179407B1 PL96313600A PL31360096A PL179407B1 PL 179407 B1 PL179407 B1 PL 179407B1 PL 96313600 A PL96313600 A PL 96313600A PL 31360096 A PL31360096 A PL 31360096A PL 179407 B1 PL179407 B1 PL 179407B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concentration
free oxygen
value
carbon monoxide
exhaust gas
Prior art date
Application number
PL96313600A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313600A1 (en
Inventor
Ginter Grucza
Henryk Tymowski
Sebastian Pejm
Janusz Tchorz
Piotr Wiecek
Stanislaw Gruszka
Marek Bujny
Barbara Szendzielorz
Andrzej Cwioro
Eugeniusz Baron
Tadeusz Kozina
Antoni Pietraszek
Andrzej Lupa
Bogdan Kruk
Henryk Bulanda
Original Assignee
Laziska Elektrownia
Zaklady Pomiarowo Badawcze Ene
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laziska Elektrownia, Zaklady Pomiarowo Badawcze Ene filed Critical Laziska Elektrownia
Priority to PL96313600A priority Critical patent/PL179407B1/pl
Priority to DE19712771A priority patent/DE19712771C2/de
Priority to CZ1997923A priority patent/CZ292438B6/cs
Priority to SK413-97A priority patent/SK284272B6/sk
Priority to UA97031475A priority patent/UA41416C2/uk
Priority to HU9700675A priority patent/HU220991B1/hu
Priority to RU97105193A priority patent/RU2124675C1/ru
Publication of PL313600A1 publication Critical patent/PL313600A1/xx
Publication of PL179407B1 publication Critical patent/PL179407B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23NREGULATING OR CONTROLLING COMBUSTION
    • F23N5/00Systems for controlling combustion
    • F23N5/003Systems for controlling combustion using detectors sensitive to combustion gas properties
    • F23N5/006Systems for controlling combustion using detectors sensitive to combustion gas properties the detector being sensitive to oxygen
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23NREGULATING OR CONTROLLING COMBUSTION
    • F23N5/00Systems for controlling combustion
    • F23N5/003Systems for controlling combustion using detectors sensitive to combustion gas properties

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Regulation And Control Of Combustion (AREA)
  • Incineration Of Waste (AREA)
  • Furnace Details (AREA)

Abstract

1 Sp osób autom atycznej reg u lacji sp alan ia w kotle na podsta- w ie zm ierzonej za w a rto sci w o ln e g o tlenu i tlenku w e g la w spali- nach p rzy zadanym stezeniu w o ln e g o tlenu w spalinach ustalonym na podstaw ie zm ierzon ego i za d an ego g ra n iczn eg o dopuszczalnego stezenia tlenu w eg la , z n a m ie n n y ty m , ze za d a n a w artosc stezenia w o ln eg o tlenu (02z) w spalin ach au tom atyczn ie zm n iejsza sie do ch w ili osiagn iecia stezenia tlenku w e g la w sp alin ach rów n ego zada- nem u granicznem u d opu szczaln em u stezeniu tlen ku w e g la (COz) i w tym m om encie z w ie k s z a sie sk o k o w o za d a n a w artosc stezenia w o ln eg o tlenu (O2z) w spalinach o d y n a m ic z n a i sta tyczn a w artosc ( ? 0 2 xd + ? O 2 z s ), k tó ra nastepnie po zad an ym cz a sie ( T D) zm niejsza sie do statycznej w artosci ( ? O 2zs) stezen ia w o ln e g o tlenu do konca w y zn a czo n eg o okresu (T) ro zp o c zy n a ja c e g o sie w ch w ili osiagn ie- cia stezenia tlenu w e g la w spalin ach ró w n eg o zadanem u graniczne- m u d opuszczaln em u stezeniu tlenku w e g la (C O z) i je s li po up lyw ie w y zn a czo n eg o okresu (T) stezen ia tlenku w e g la w spalinach je st m n iejsza od zad an ego d o p u szcza ln ego stezen ia (COz) za czy n a sie autom atycznie zm n iejsza c za d a n a w a rtosc stezenia w o ln eg o tlenu (O 2z) w spalinach d o ch w ili p on o w n eg o o sia g n ie c ia w spalinach za- danego d opu szczaln ego stezen ia tlenku w e g la (C O z), a je sli po u p lyw ie w y zn a c zo n e g o o kresu (T) stezenie tlenku w e g la w spali- nach je s t w ie k sze od za d an ego d o p u szcza ln ego stezenia (COz), w ó w c z a s z w ie k s z a sie za d an a w a rtosc stezenia w o ln eg o tlenu (O 2 z ) w spalinach o sta tyczn a w artosc stezen ia tlenu ( ? O 2 z s) i utrzym uje to stezenie w o ln eg o tlenu p rzez nastepny w y zn a c zo n y okres (T), a po je g o u p lyw ie ob n iza sie au tom atyczn ie za d an a w artosc stezenia w o ln e g o tlenu (O 2z). P L 179407 B 1 fig.2 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ automatycznej regulacji spalania w kotle na podstawie zmierzonej zawartości wolnego tlenu i tlenku węgla w spalinach przy zadanym stężeniu wolnego tlenu w spalinach ustalonym na podstawie zmierzonego i zadanego granicznego dopuszczalnego stężenia tlenku węgla z kompensacjązakłóceń od zmian strumienia paliwa. Sposób i układ są przeznaczone do kotłów przemysłowych, zwłaszcza w elektrowniach zasilanych mieszaniną paliwowo-powietrzną, w szczególności węglem zmielonym w młynie węglowym i podawanym do paleniska w strumieniu powietrza.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 118 383 sposób automatycznej regulaj spalania polega na korygowaniu procesu spalania na podstawie zmierzonet ilości wolnego tlerm w spalinach. W ^osobie tym przyjmuje się stałe stężenie wolnego tlenu w spalinach i gdy zmhrzcrne ^ężernie wolnego tlenu różni się o d przyjętej wartości, dokonuje si ę zmiany sto eunku do powietrza w mieszaninie dostarczanej do paleniska tak, aby stężenie wolnego tlenu awrało sZ prZyjętym slężenium.
179 407
Znany jest także sposób, według którego przyjęte stężenie wolnego tlenu w spalinach jest automatycznie korygowane w zależności od zmiany mocy obiektu, czyli zmiany wielkości strumienia paliwa dostarczanego do paleniska lub zmiany opałowej wartości paliwa. Przy idealnym przebiegu spalania w spalinach wystąpi tylko dwutlenek węgla bez domieszki tlenku węgla, przy czym w spalinach nie wystąpi wolny tlen. Ilość dostarczanego do spalania powietrza byłaby w tym przypadku taka, która wynika z rachunku stechiometrycznego przy łączeniu węgla z tlenem. W praktyce osiągnięcie takiego wyniku okazuje się niemożliwe i w spalinach występuje tlenek węgla. Dążąc do minimalizacji ilości tlenku węgla w spalinach dostarcza się do paleniska powietrze w nadmiarze. Jednakże zwiększenie ilości powietrza zwiększa stratę kominową, gdyż zwiększa to ilość spalin, a zatem zwiększa ilość ciepła unoszonego przez komin do atmosfery. Dlatego w praktyce trzeba godzić się na kompromisowy skład i ilość spalin, czyli zgodzić się na występowanie pewnej ograniczonej ilości tlenku węgla i stanowić taki nadmiar powietrza, aby ilość tlenku węgla w spalinach nie była zbyt wielka, a zarazem, aby nadmiar powietrza był możliwie niewielki. Wielkość nadmiaru powietrza określa się mierząc ilość wolnego tlenu w spalinach.
W znanych sposobach regulacji spalania przyjmuje się graniczne minimalne stężenie wolnego tlenu w spalinach oraz graniczne maksymalne stężenie tlenku węgla dobierane doświadczalnie dla danego obiektu. Przy tym graniczne maksymalne stężenie tlenku węgla określa się nie tylko ze względu na stratę niezupełnego spalania, ale także ze względu na szkodliwość tlenku węgla dla otoczenia. W tego powodu nawet gdyby ilość tlenku węgla emitowanego do atmosfery mogła być większa ze względu na ekonomię obiektu, to jednak ogranicza się ją ze względu na skutki ekologiczne takiej emisji gazu. Graniczne minimalne stężenie wolnego tlenu w spalinach określa się ze względu na stratę niezupełnego spalania oraz ze względu na stratę kominową unoszenia energii cieplnej, a także ze względu na ilość związków tlenu i azotu występuj ących w spalinach. Związki te są szczególnie szkodliwe dla otoczenia i dlatego ilość tej emisji jest ograniczona. Dążąc do ograniczenia ilości powstających tlenków azotu należy ograniczyć ilość tlenu dostarczanego do spalania, a zatem ilość wolnego tlenu w spalinach, nawetjeśli odbywa się to kosztem pewnego zwiększenia stężenia tlenku węgla.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 156 836 układ automatycznej optymalizacji procesu spalania w ciepłym obiekcie zawiera czujniki stężenia wolnego tlenu w spalinach połączone z wejściem regulatora, którego wyjście jest połączone z wentylatorem wtórnego powietrza dostarczanego do paleniska.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 177 138 sposób automatycznej regulacji spalania w kotle polega na wyznaczeniu granic obszaru zawartości tlenku węgla w spalinach i gdy zawartość tlenku węgla przekroczy górną lub dolną granicę dokonuje się automatycznej zmiany zawartości wolnego tlenu w spalinach, co zmienia zawartość tlenku węgla. Zmiany zawartości wolnego tlenu dokonuje się w równych odstępach czasu o jednakowąproeentowązawartość wolnego tlenu w spalinach. Znanyjest także układ automatycznej regulacji spalania z polskiego opisu patentowego nr 177 138. Układ ten między analizatorem zawartości tlenku węgla w spalinach a regulatorem ilości powietrza dostarczanego do paleniska zawiera regulator wypracowuj ący impuls oddziaływujący na regulator powietrza, a impuls ten jest tworzony zgodnie z omówionym sposobem, czyli zmieniany w równych okresach skokowo w równych zmianach.
Celem wynalazku jest sposób i układ, który optymalizuje proces spalania tak, iż przy przeciętnym stężeniu tlenku węgla w spalinach nie większym od zadanego granicznego stężenia minimalizuje nadmiar powietrza dostarczanego do paleniska zmniejszając stratę kominową oraz sprzyja zmniejszeniu stężenia tlenków azotu wydalanych do atmosfery w spalinach.
Cel ten osiągnięto tym sposobem, iż zadaną wartość stężenia wolnego tlenu w spalinach automatycznie zmniejsza się do chwili osiągnięcia zamierzonego stężenia tlenku węgla w spalinach równego zadanemu granicznemu dopuszczalnemu stężeniu tego związku chemicznego. W momencie osiągnięcia tego stanu zwiększa się skokowo zadaną wartość stężenia wolnego tlenu o statycznąi dynamiczną wartość. Po czasie TD zmniejsza się zadane stężenie tlenu o wartość dynamiczną i utrzymuje tę wartość do końca wyznaczonego okresu T. Wyznaczony okres rozpoczyna się w chwili osiągnięcia stężenia tlenku węgla w spalinach o wartości równej zadanemu
179 407 granicznemu dopuszczalnemu stężeniu. Jeżeli po upływie wyznaczonego okresu T stężenie tlenku węgla w spalinach jest większe od zadanego dopuszczalnego stężenia, wówczas zwiększa się zadanąw danej chwili wartość stężenia wolnego tlenu w spalinach o statycznąwartość i utrzymuje tę wartość przez następny wyznaczony okres T. Jeżeli po upływie wyznaczonego okresu T stężenia tlenku węgla w spalinach jest mniejsza od zadanego dopuszczalnego stężenia, zaczyna się automatycznie zmniejszać zadaną wartość stężenia wolnego tlenu.
Układ według wynalazku do toru sygnału zadanego stężenia wolnego tlenu w spalinach ma przyłączony tor sygnału zmiennej wartości zadanego stężenia wolnego tlenu za pośrednictwem przyłączeniowego układu. W skład toru sygnału zmiennej wartości zadanego stężenia wolnego tlenu w spalinach wchodzi programator, którego wyjście jest połączone z wejściem przyłączeniowego układu, jedno wejście jest połączone z czujnikiem tlenku węgla w spalinach, drugie wejście jest połączone z sygnałem ze stacyjki zadanego stężenia tlenku węgla. Wspomniany programator zawiera program realizacji sposobu automatycznej regulacji spalania.
Sposób w przykładzie wykonania będzie przedstawiony z posłużeniem się fig. 1 rysunku, a układ w przykładzie wykonania jest przedstawiony na fig.2 rysunku.
Przykład stosowania sposobu
Dla wybranego obiektu przyj ęto doświadczalnie minimalne zadane stężenie wolnego tlenu w spalinach O2z = 1,8%, przy maksymalnym zadanym doświadczalnie stężeniu tlenku węgla CO2 = 24 mg/m3 spalin. Stwierdzono, że przy zadanym stężeniu tlenku węgla CO2 = 24 mg/m3 zawartość tlenków azotu nie przekracza dopuszczalnego poziomu 460 mg/m3 w całym regulacyjnym obszarze pracy obiektu. Przyjęto wyznaczony czas T = 260 s. Ponadto doświadczalnie przyjęto dynamiczną wartość zadanego stężenia wolnego tlenu AO2Zd = 0,2% oraz statyczną wartość zadanego wolnego tlenu OA 22$ = 0,23%. Przyjęto, że liniowe zmniejszanie zadanego stężenia wolnego tlenu O2Z przybiega z szybkościądO2z/dt = 0,25% O2/godzinę. W chwili 0 na fig. 1 stężenie tlenku węgla w spalinach jest znacznie mniejsze od zadanego stężeni CO2. Zadane stężenie wolnego tlenu O2Z w spalinach zmniejsza się liniowo z prędkością dO2Z/dt = 0,25% O2/godzinę, w wyniku czego stężenie tlenku węgla w spalinach ulega zwiększeniu i w chwili I osiąga wartość równą zadanemu stężeniu COz. W tym momencie powiększa się zadane stężenie wolnego tlenku od wartości w chwili I o wartość stężenia AO2zd + Δ O2zs = (0,23 + 0,2)%. Wobec bezwładności obiektu stężenia tlenku węgla w spalinach nadal powiększa się. Przez dobrany czas TD utrzymuje się stałą wielkość zadanego stężenia wolnego tlenu, a po upływie czasu Td wartość tę zmniejsza się do wartości w chwili I powiększonej o statyczną wartość AO2zS = 0,23% i utrzymuje ją bez zmian do chwili II, to jest do chwili upływu wyznaczonego okresu T. Jeśli jednak w chwili II w spalinach występuje nadal stężenie tlenku węgla większe od zadanego COz, zwiększa się zadane stężenie wolnego tlenu w spalinach o dodatkowe AO2zS = 0,23%. Jednocześnie rozpoczyna się mierzenie wyznaczonego okresu T. Po upływie okresu T w chwili III stężenie tlenku węgla jest mniejsze od zadanego stężenia COz. Rozpoczyna się zatem zmniejszanie liniowo zadanego stężenia wolnego tlenu O2z. Gdyby okazało się, że w chwili III stężenie tlenku węgla nie uległo zmniejszeniu w stosunku do zadanego stężenia COz, nastąpiłoby zwiększenie zadanego stężenia wolnego tlenu O2z w chwili III o następną dodatkową statyczną wartość AO2zs = 0,23%. Przedstawiony w przykładzie stan stężenia tlenku węgla mniejszego od zadanego COz powoduje zmniejszenie zadanego stężenia wolnego tlenu do chwili IV, w której stężenie tlenku węgla ponownie osiągnęło wartość stężenia zadanego COZ. Następuje więc działanie identyczne jak między chwilami I i II. Jednakże po upływie okresu T, w chwili V stężenie tlenku węgla jest mniejsze od zadanego COz i nadal ma tendencję malejącą. Rozpoczyna się zatem zmniejszanie liniowe zadanego stężenia wolnego tlenu w spalinach.
Przebieg spalania według sposobu powoduje więc specyficzne falowanie stężenia tlenku węgla w spalinach wokół zadanej wartości COz. Jednakże parametry przyjęte dla danego obiektu są tak dobrane, iż średnie stężenie tlenku węgla jest nie większe od zadanego COz w dłuższym czasie. Natomiast ilość powietrza dostarczanego do paleniska w tym samym czasie jest mniejsza, niż w przypadku utrzymywania niezmiennego zadanego stężenia wolnego tlenu w spalinach do179 407 stosowanego do zadanego stężenia tlenku węgla COZ. Jak wspomniano w praktyce udało się utrzymać stężenie tlenków azotu nie większe od 460 mg/m3 spalin.
Układ automatycznej regulacji spalania w kotle ma tor D sygnału zmiany ilości całkowitego powietrza, który to tor D jest połączony z układami regulacji wydaj ości wentylatorów powietrza, nie pokazanych na fig 2. Tor D jest połączony z wyjściem sumatora 14, którego jedno wejście jest połączone z sumatorem 3 sygnałów z czujników 8 obrotów podajników do wszystkich młynów, również nie pokazanych na rysunku. Drugie wejście sumatora 14 jest połączone z torem D2 sygnału zmiany ilości całkowitego powietrza w zależności od stężenia wolnego tlenu i tlenku węgla w spalinach. Tor D2 jest połączony w wyjściem nadrzędnego regulatora 12. Jedno z wejść nadrzędnego regulatora 12 jest połączone z torem D2J1 sygnału wolnego tlenu w spalinach, który to tor D21 jest połączony przez przyłączeniowy układ 13 z czujnikami 11 wolnego tlenu w spalinach umieszczonymi w strumieniu spalin. Drugie z wejść nadrzędnego regulatora 12 jest połączone z torem D22 sygnału zadanego stężenia D2z tlenu w spalinach. Tor D22 jest połączony z wyjściem układu 7 minimalnego zadanego satężenia wolnego tlenu w spalinach. Wejście układu 7 jest połączone z wyjściem przełączającego układu 6 zaopatrzonego w przyłącznikową stacyjkę 5. Jedno z wejść przełączającego układu 6 jest połączone torem D221 ze stacyjką 1 zadawania stałego zadanego stężenia O2z wolnego tlenu w spalinach. Drugie wejście przełączającego układu 6 jest połączone torem D222 z programatorem 4 zawierającym programem zmiany zadanego stężenia O2z wolnego tlenu w spalinach w zależności od stężenia tlenku węgla w spalinach w stosunku do zadanej wartości stężenia tlenku węgla. Jedno z wejść programatora 4 jest połączone z czujnikiem 2 stężenia tlenku w spalinach, drugie ze stacyjką 9 wartości zadanej COZ.
W stacyjce 1 zadawania wartości stężenia wolnego tlenu w spalinach zadano na przykład O2x = 1 ,8% stężenia wolnego tlenu. Sygnał ze stacyjki 1 przez przełączający układ 6 dociera do układu 7 minimalnego stężenia wolnego tlenu w spalinach. Jeśli sygnał ze stacyjki 1 oznaczał mniejszą wartość stężenia wolnego tlenu od minimalnej wartości, układ 7 torem D22 przekaże do nadrzędnego regulatora 12 sygnał wspomnianej minimalnej wartości. Gdy zadane stężenie wolnego tlenu przewyższa minimalną wartość stężenia wolnego tlenu, sygnał ten zostanie przekazany w jego całej wartości do nadrzędnego regulatora 12. Te dwa sygnały z torów D21 i D22 są porównywane w nadrzędnym regulatorze 12. Jeżeli sygnał docierający od czujników 11 oznacza mniejsze stężenie wolnego tlenu w spalinach od zadanego stężenia D2z, nadrzędny regulator 12 przekazuje do sumatora 14 i dalej do wentylatorów sygnał zwiększenia ilości całkowitego powietrza dostarczanego do paleniska do wartości, przy której nastąpi zrównanie sygnałów. Jeśli sygnał docierający z czujników 11 oznacza, iż stężenie wolnego tlenu w spalinach jest większe od zadanego stężenia D^, nadrzędny regulator 12 przekaże do wentylatora sygnał zmniejszenia ilości tłoczonego powietrza do ilości, przy której nastąpi zrównanie sygnałów, czyli zmniejszenie stężenia wolnego tlenu w spalinach. Sygnał docierający z nadrzędnego regulatora 12 do sumatora 14 jest sumowany z sygnałem docierającym torem O, z sumatora obrotów podajników węgla, który to sygnałjest proporcjonalny do strumienia paliwa dostarczanego do paleniska. Gdy nastąpi zmiana wielkości strumienia paliwa, nastąpi przekazanie sygnału do wentylatorów zmiany ilości dostarczanego całkowitego powietrza. Za pomocą stacyjki 5 można przełączyć układ 6 i połączyć tor D22 z programatorem 4 lub stacyjką 1 ręcznego zadawania O2z. Programator 4 zmienia zadane stężenia wolnego tlenu według programu spełniającego sposób automatycznej regulacji według wynalazku. Sygnał docierający z progrmatora 4 do nadrzędngo regulatora 12 jest porównywany z sygnałem docierającym do regulatora 12 z czujników 11. Działanie regulatora 12 i sumatora 14 przebiega tak, j ak to opisano w przypadku włączania do układu stacyjki 1, czyli przy niezmienionym zadanym stężeniu wolnego tlenu w spalinach.
Sumator 14 umożliwia regulację stosunku powietrza całkowitego do strumienia paliwa podawanego do paleniska przy przełączaniu regulatora 12 na sterowanie ręczne na przykład przy uszkodzeniu czujników 11 pomiaru O2.
179 407
1 D 221 D 222 5 6 7 D 22 12 D 2 14
fig.2
179 407
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób automatycznej regulacji spalania w kotle na podstawie zmierzonej zawartości wolnego tlenu i tlenku węgla w spalinach przy zadanym stężeniu wolnego tlenu w spalinach ustalonym na podstawie zmierzonego i zadanego granicznego dopuszczalnego stężenia tlenu węgla, znamienny tym, że zadaną wartość stężenia wolnego tlenu (O2z) w spalinach automatycznie zmniejsza się do chwili osiągnięcia stężenia tlenku węgla w spalinach równego zadanemu granicznemu dopuszczalnemu stężeniu tlenku węgla (COZ i w tym momencie zwiększa się skokowo zadaną wartość stężenia wolnego tlenu (O2z) w spalinach o dynamiczną i statyczną wartość (AO2xd + AO2zs), którą następnie po zadanym czasie (TD) zmniejsza się do statycznej wartości (AO2zs) stężenia wolnego tlenu do końca wyznaczonego okresu (T) rozpoczynającego się w chwili osiągnięcia stężenia tlenu węgla w spalinach równego zadanemu granicznemu dopuszczalnemu stężeniu tlenku węgla (COZ i jeśli po upływie wyznaczonego okresu (T) stężenia tlenku węgla w spalinach jest mniejsza od zadanego dopuszczalnego stężenia (COz) zaczyna się automatycznie zmniejszać zadaną wartość stężenia wolnego tlenu (O2z) w spalinach do chwili ponownego osiągnięcia w spalinach zadanego dopuszczalnego stężenia tlenku węgla (COz), ajeśli po upływie wyznaczonego okresu (T) stężenie tlenku węgla w spalinachjest większe od zadanego dopuszczalnego stężenia (COz), wówczas zwiększa się zadaną wartość stężenia wolnego tlenu (O2z) w spalinach o statyczną wartość stężenia tlenu (Δ O 2zs) i utrzymuje to stężenie wolnego tlenu przez następny wyznaczony okres (T), a po jego upływie obniża się automatycznie zadaną wartość stężenia wolnego tlenu (O2Z).
  2. 2. Układ automatycznej regulacji spalania w kotle na podstawie zmierzonej zawartości wolnego tlenu i tlenku węgla w spalinach przy zadanym stężeniu wolnego tlenu zawierający sumator sygnałów obrotów podajników węgla, czujniki stężenia wolnego tlenu w spalinach i czujnik stężenia tlenku węgla w spalinach, znamienny tym, że do toru (D22) sygnału zadanego stężenia wolnego tlenu (O2z) w spalinach ma przyłączony tor (D222) sygnału zmiennej wartości zadanego stężenia wolnego tlenu (O2z) za pośrednictwem przyłączeniowego układu (6), w a. skład toru (D222) sygnału zmiennej wartości zadanego stężenia wolnego tlenu (O2z) wchodzi programator (4), którego wyjście jest połączone z wejściem przełączeniowego układu (6), jedno wejście jest połączone z czujnikiem (2) tlenku węgla w spalinach, drugie wejście jest połączone ze stacyjką (9) zadanego stężenia tlenku węgla (COz).
PL96313600A 1996-04-01 1996-04-01 Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL PL179407B1 (pl)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96313600A PL179407B1 (pl) 1996-04-01 1996-04-01 Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL
DE19712771A DE19712771C2 (de) 1996-04-01 1997-03-26 Verfahren und Anordnung zur automatischen Verbrennungsregelung in Heizkesseln
CZ1997923A CZ292438B6 (cs) 1996-04-01 1997-03-26 Způsob a systém automatického řízení spalování v peci
SK413-97A SK284272B6 (sk) 1996-04-01 1997-03-27 Spôsob automatického riadenia spaľovania v peci a systém na vykonávanie tohto spôsobu
UA97031475A UA41416C2 (uk) 1996-04-01 1997-03-28 Спосіб та система автоматичного управління горінням в печі
HU9700675A HU220991B1 (hu) 1996-04-01 1997-03-28 Eljárás és elrendezés égési folyamat automatikus szabályozására tüzelőberendezésekben
RU97105193A RU2124675C1 (ru) 1996-04-01 1997-03-31 Способ и система автоматического управления горением в печи

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96313600A PL179407B1 (pl) 1996-04-01 1996-04-01 Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313600A1 PL313600A1 (en) 1997-10-13
PL179407B1 true PL179407B1 (pl) 2000-09-29

Family

ID=20067227

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96313600A PL179407B1 (pl) 1996-04-01 1996-04-01 Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL

Country Status (7)

Country Link
CZ (1) CZ292438B6 (pl)
DE (1) DE19712771C2 (pl)
HU (1) HU220991B1 (pl)
PL (1) PL179407B1 (pl)
RU (1) RU2124675C1 (pl)
SK (1) SK284272B6 (pl)
UA (1) UA41416C2 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITMI20131093A1 (it) * 2013-06-28 2014-12-29 Tenova Spa "forno industriale e procedimento per controllare la combustione al suo interno"

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3423946A1 (de) * 1984-03-21 1985-09-26 Hartmann & Braun Ag, 6000 Frankfurt Regelverfahren fuer die verbrennungsluftmenge einer feuerungseinrichtung
DE3435902A1 (de) * 1984-09-29 1986-04-10 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Anordnung zum selbsttaetigen regeln des luftueberschusses einer verbrennung

Also Published As

Publication number Publication date
DE19712771A1 (de) 1997-11-06
UA41416C2 (uk) 2001-09-17
SK284272B6 (sk) 2004-12-01
CZ292438B6 (cs) 2003-09-17
PL313600A1 (en) 1997-10-13
CZ92397A3 (cs) 1998-02-18
DE19712771C2 (de) 2001-02-15
HU220991B1 (hu) 2002-07-29
RU2124675C1 (ru) 1999-01-10
HU9700675D0 (en) 1997-05-28
SK41397A3 (en) 1998-04-08
HUP9700675A2 (en) 1997-12-29
HUP9700675A3 (en) 1999-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102016418B (zh) 氧燃烧锅炉的氧供给控制方法及装置
CN111503655A (zh) 一种基于烟气多组分检测的燃烧控制方法及系统
JPS60114626A (ja) 燃焼プロセスにおける煙道ガス中の可燃物および酸素制御システム
US5230293A (en) Method and apparatus for controlling a refuse incineration plant
PL179407B1 (pl) Sposób i uklad automatycznej regulacji spalania w kotle PL PL PL PL PL
ZA949323B (en) Real time regulation of a gas burner having variable characteristics in particular for a metallurgical heating furnace
CN114838351A (zh) 一种循环流化床锅炉炉内脱硫自动控制方法
CN211902376U (zh) 稳定热值的燃气输出系统
JPS6029515A (ja) 燃焼制御装置
JP2011157860A (ja) 混焼システム
JPH0152653B2 (pl)
SU1719796A1 (ru) Способ автоматического регулировани процесса горени
Karandaev et al. Automated control of fuel burning in multi-port boiler of thermal power station
JPS60216829A (ja) 脱硝装置
JPH0419445B2 (pl)
JPS62202926A (ja) ごみ焼却炉における自動燃焼制御方法
CN115930254A (zh) 锅炉用送风量控制方法、装置和锅炉
SU1672128A1 (ru) Способ автоматического регулировани процесса горени в топке котла
JPS59183216A (ja) 燃焼炉のNO↓x制御装置
CN115681943A (zh) 一种煤气发电锅炉三种煤气自动燃烧控制系统
RU125308U1 (ru) Устройство автоматического управления режимом сжигания топлива в многогорелочном котле
RU2024791C1 (ru) Способ распределения нагрузок между котельными агрегатами
SU1262245A1 (ru) Устройство дл регулировани подачи топлива и воздуха в нагревательную печь
JPS59180216A (ja) 燃焼装置制御方法
JP2009204164A (ja) 燃焼炉のユーティリティー制御方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100401