HU220658B1 - Eljárás felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal - Google Patents

Eljárás felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal Download PDF

Info

Publication number
HU220658B1
HU220658B1 HU0001371A HUP0001371A HU220658B1 HU 220658 B1 HU220658 B1 HU 220658B1 HU 0001371 A HU0001371 A HU 0001371A HU P0001371 A HUP0001371 A HU P0001371A HU 220658 B1 HU220658 B1 HU 220658B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
melted
temperature
bands
melting
charge carrier
Prior art date
Application number
HU0001371A
Other languages
English (en)
Inventor
Bodo Furchheim
Hoang Le Thien
Original Assignee
Sächsische Elektronenstrahl GmbH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7906348&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU220658(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sächsische Elektronenstrahl GmbH filed Critical Sächsische Elektronenstrahl GmbH
Publication of HU0001371D0 publication Critical patent/HU0001371D0/hu
Publication of HUP0001371A2 publication Critical patent/HUP0001371A2/hu
Publication of HUP0001371A3 publication Critical patent/HUP0001371A3/hu
Publication of HU220658B1 publication Critical patent/HU220658B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D1/00General methods or devices for heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering
    • C21D1/06Surface hardening
    • C21D1/09Surface hardening by direct application of electrical or wave energy; by particle radiation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D5/00Heat treatments of cast-iron

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)

Abstract

Az eljárás során a töltéshordozó sugárral, elsősorban elektronsugárral(ES), amelyet két dimenzióban nagyfrekvenciásan eltérítenek, akezelendő felületen egymás melletti sávokat (S) olvasztanak meg, amelysávok (S) alakját a kezelendő felületrész geometriájához igazítják. Akezelendő felületen a töltéshordozó sugárral már megolvasztott sávok(S) hőmérsékletét a mellettük levő sáv (S) megolvasztásáig egykritikus hőmérséklet felett tartják. Az eljárás munkadarabok,elsősorban vezérműtengelyek csúszófelületeinek edzésére alkalmazható. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás munkadarabok felületének vagy felületrészeinek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal, elsősorban elektronsugarakkal, a besugárzott felület edzése céljából. Ezt a módszert csúszópályák, például gépjárműmotorok vezérműtengelyén a bütykök csúszófelületének edzésére, kemény, kopásálló felület kialakítására alkalmazzák, és ezzel növelik az így kezelt alkatrészek élettartamát.
Mivel az elektronsugár egyszerre csak a beesési helyen olvasztja meg a munkadarab felületét, az egész kezelendő felület átolvasztásához az elektronsugarat végig kell vezetni a felületen, azaz a munkadarabot és az elektronsugarat egymáshoz képest mozgatni kell. Ez megvalósítható álló munkadarab felületén mozgatott elektronsugárral, álló elektronsugár előtt mozgatott - például tengelyek esetén forgatott - munkadarabbal, vagy a munkadarab és az elektronsugár egyidejű mozgatásával.
A görbült felületek átolvasztásos edzésére szolgáló egyik ismert eljárásnál egy két dimenzióban, nagyfrekvenciásán eltérített elektronsugarat nagyfrekvenciás, periodikus váltakozásban úgy irányítanak a kezelt felületre, hogy a felület elöl levő része szilárd fázisban marad, az azt követő rész pedig megolvad. A munkadarab és az elektronsugár relatív sebességét és az elektronsugárral felületegységenként átvitt energiát a szükséges átolvasztási mélységnek megfelelően állítják be (DE 41 30 462 Cl).
A bütykös felületű vezérműtengelyeket és hasonló munkadarabokat a felületkezelés folyamán saját tengelyük körül forgatják az elektronsugár-forrás előtt. A hengerestől eltérő felület miatt egy-egy körülfordulás folyamán az elektronsugár-forrás és a munkadarab felülete közötti távolság állandóan változik; ezért gondoskodni kell a felületegységre eső energia állandóságáról. Ennek egyik lehetséges módja az, hogy a felületet a felületi geometriának megfelelően felosztják, és ehhez igazítják a forgási sebességet (DE 42 25 002 C2).
Egy további ismert eljárásnál az elektronsugárral előállított energiamező és a kezelendő felület között állandó sebességű relatív mozgást állítanak be. Az energiaátviteli mező eltérítését úgy változtatják, hogy az elektronsugár a görbült felület minden pontját az adott pont érintőjére merőlegesen éri. Az energiaátviteli mezőt úgy vezetik, hogy a munkadarab mozgásirányára keresztben elhelyezkedő pálya mentén az elöl levő oldalon nagyobb az energiabevitel, mint az átellenes oldalon (PA 198 11 216.5-24).
Az ismert eljárásoknak lényegében az a hátrányuk, hogy görbült felületek átolvasztásos edzésénél az előírt állandó átolvasztási mélységet csak bonyolult berendezéssel és/vagy vezérléstechnikával lehet biztosítani.
A felületi réteg töltéshordozó sugárral, előnyösen elektronsugárral végzett átolvasztásakor az öntöttvasból készült munkadarab egy részén - a bütykök csúszófelületén - ledeburitréteg keletkezik, amely nagyon kemény és kopásálló. Az átolvasztott réteg minőségét a ledeburit tisztasága határozza meg, azaz az, hogy mennyi grafit van még ebben a rétegben. Bizonyos körülmények között úgynevezett szekunder grafit keletkezik, amely csökkenti az öntöttvas, pontosabban a kialakított védőréteg kopásállóságát. A gyakorlatban ez abban nyilvánul meg, hogy nagy terhelés, azaz nagy nyomás esetén kipattogzás, gödrösödés lép fel. A gödröcskék a kifáradásos kopás jellemző tünetei, és kedvezőtlen esetben használhatatlanná tehetik az alkatrészt. A kemény ledeburitrétegben tehát a szekunder grafit potenciális hibahelyet jelent.
Ismeretes továbbá a WIG-átolvasztással történő felületkeményítés. Ennek során a WIG-égót meander alakban mozgatják a felület felett. Az így végzett ciklikus kezelésnek - az égő korlátozott sebességű vezetése miatt - az a hátránya, hogy a felület állandóan felmelegszik és lehűl. A meanderező vonal mentén megolvasztott felületsáv még az előtt lehűl, hogy a mellette következő sáv megolvadna. Ezáltal a már lehűlt sáv ismét felmelegszik abba a kritikus hőmérsékleti tartományba, amelyben a grafit kiválik.
Az öntöttvas általában 2%-nál több, jellemzően 2-4% szenet tartalmaz. Az átolvasztás után a hőmérséklet csökkenésekor a munkadarab dermedése a kémiai összetételtől és a hűtés körülményeitől függően lehet „szürke” vagy „fehér”. A „szürke” dermedésnél grafit válik ki, és ezért a törési felület szürke. A „fehér” dermedésnél metastabilis átalakulás megy végbe a ledeburitképződés irányában, aminek következtében a törési felület ezüstösen csillogó lesz.
Megállapítható, hogy az öntöttvas átalakulása és a szekunder grafit kiválása ismételt felmelegítéskor és lehűtéskor bizonyos kritikus hőmérséklet-tartományokban lép fel, különösen erősen akkor, ha alacsony a hűtési sebesség, és az öntöttvas kémiai összetétele kedvez a normál grafitkiválásnak. Ez azt jelenti, hogy a szekunder grafit elsősorban azoknál az ismételt átolvasztásoknál vagy ciklikus kezeléseknél válik ki, amelyeknél a hőntartás hőmérséklete egy kritikus tartományba esik, ahogy a bevezetőben említett ismert eljárásoknál történik.
Az ismert eljárások hátrányait az 1. és 2. ábra szerinti diagramok, és a 3a. és 3b. ábrán látható metszetek alapján ismertetjük.
Az alkalmazott jelölések a következők:
T (°C) hőmérséklet az eljárás folyamán t (s) idő
A hevítés
H hőntartás
Ts (°C) olvadási hőmérséklet
Tko; Tku (°C) felső/alsó kritikus hőmérséklet tk; V (s) tartózkodási idő
I hűtési görbe teljes ledeburitképződéskor
II hűtési görbe grafitképződéskor
III hűtési görbe többszörös hevítésnél
ES; ES’ elektronsugár
S; S’ olvasztási sáv
Az ES elektronsugár végigvezetésének első ciklusában (3a. ábra) egymás mellett olvadnak meg az S sávok. Lassú lehűtésnél a hőmérséklet a II görbe (1. ábra) szerint alakul, azaz a felső és alsó Tko és Tku kritikus hőmérsékletek közötti tartományban lassan csökken, tehát túlságosan hosszú a tk tartózkodási idő a kritikus tar2
HU 220 658 BI tományban. A találmánnyal az I görbe szerinti lefutást kívánjuk megvalósítani, amelynél rövid a tk’ tartózkodási idő.
Mivel a felület egyenletes mélységű megolvasztásához egy második menetben az ES’ elektronsugárral további S’ sávokat kell megolvasztani az első menetben megolvasztott S sávok között (3b. ábra), az egyszer már megolvasztott anyag a lehűlés után ismét felmelegszik a kritikus tartományba. Ez hátrányos, mivel a kritikus tartományban végbemenő újabb felmelegedés és lehűlés következtében grafit válik ki. Az először megolvasztott S sávok környezetében a hőmérséklet a III görbe szerint alakul (2. ábra).
Célunk a találmánnyal olyan eljárás létrehozása felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal, elsősorban elektronsugarakkal, munkadarabok felületének vagy felületrészeinek, főként bütykös tengelyek csúszófelületeinek edzésére, amellyel megakadályozható, hogy a ledeburitrétegben szekunder grafit váljon ki. Ezáltal lényegesen javítható az átolvasztott réteg minősége, elsősorban kopásállósága. Az eljárást úgy alakítjuk ki, hogy lényegesebb változtatások nélkül az ismert elektronsugaras berendezésekkel végrehajtható legyen.
Mint már említettük, az ismert eljárásokkal azért nem biztosítható az átolvasztott réteg kívánt minősége, azaz kopásállósága, mert a ledeburitréteg mindig tartalmaz grafitot, mégpedig úgynevezett szekunder grafitot, amely nagymértékben befolyásolja a kopásállóságot. Arra a meglepő felismerésre jutottunk, hogy ez a szekunder grafit úgy keletkezik, hogy a sávok egymás utáni megolvasztásakor a korábban megolvasztott sáv a kritikus hőmérsékleti tartományba hűl le, majd a következő sáv megolvasztásakor ismét felmelegszik. Eközben képződik a zavaró grafit.
A kritikus tartományt határoló Tko, Tku kritikus hőmérsékletek, valamint a Ts olvadási hőmérséklet anyagfüggő, és az eljárás végrehajtása előtt számítható vagy kísérletekkel meghatározható.
A találmány lényege az, hogy a kezelendő felületen a töltéshordozó sugárral már megolvasztott sávok hőmérsékletét a mellettük levő sáv megolvasztásáig a kritikus hőmérséklet felett tartjuk. Ez megvalósítható az összes sáv egyidejű megolvasztásával, vagy több egymás melletti sáv folyamatos megolvasztásával, miközben a munkadarab és a töltéshordozó sugár relatív sebességét az energiabeviteltől függően úgy választjuk meg, hogy a már megolvasztott sáv a következő sáv megolvasztásáig ne hűljön le a kritikus tartományba, és ezért ne váljon ki szekunder grafit az ebből a tartományból történő felmelegedéskor, és az ezt követő lehűléskor, azaz a kritikus tartományban ne legyen ciklikus lehűlés és felmelegedés. Az is lehetséges, hogy az olvadt sávokat több menetben egymás mellett állítjuk elő, csak eközben az egyes menetek sebességét, amelyekben legalább egy sávot olvasztunk meg, úgy választjuk meg, hogy az egyik menetben megolvasztott sáv vagy sávok a szomszédos sáv megolvadásáig legfeljebb csak a grafitkiválás szempontjából kritikus tartományt felülről határoló kritikus hőmérsékletig hűlhessenek le.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös változatánál görbült felületeken, például bütykök csúszófelületein, a sávokat nem a munkadarab forgástengelyére merőlegesen olvasztjuk meg egy vagy több menetben, hanem meander alakban. Ebben az esetben a meandert alkotó hurkok a forgástengely irányában helyezkednek el. A korábban előállított hurok itt sem hűlhet le a kritikus tartományba a következő hurok megolvasztásáig. Ezért a sáv olvasztásának sebességét úgy választjuk meg, hogy egy már előállított hurok hőmérséklete a szomszédos hurok előállításáig a kritikus tartomány felett maradjon.
Az eljárás úgy is végrehajtható, hogy egyidejűleg több egymás melletti sávot meander alakban olvasztunk meg, és a meander egy menetben előállított hurkainak hőmérsékletét a következő hurkok előállításáig a kritikus tartomány felett tartjuk.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján részletesen ismertetjük. A rajzokon az
1. ábra: a hőmérséklet alakulása különböző lehűtési sebességek mellett, a
2. ábra: a hőmérséklet alakulása több olvasztási ciklus esetén, a
3a. ábra: az olvadt sávok metszete egy olvasztási ciklus esetén, a
3b. ábra: az olvadt sávok metszete több olvasztási ciklus esetén, a
4. ábra: az olvadt sávok metszete egy közel egyidejű olvasztási ciklus esetén, az
5. ábra: a hőmérséklet alakulása az összes olvadt sáv egyidejű kialakításakor, a
6. ábra: egy bütyök csúszófelületének részlete felülnézetben, és a
7. ábra: a hőmérséklet alakulása meander alakú olvadt sáv esetén.
Egy 1 munkadarab felületét a találmány szerint egy B szélességű területen az ES elektronsugárral végzett átolvasztással eddzük. Az elektronsugár nagyfrekvenciás eltérítését ismert vezérléssel valósítjuk meg. Amint a 4. ábrán látható, az ES elektronsugárral több, egymást átfedő S sávot olvasztunk meg egymás mellett, mégpedig egyidejűleg, vagy olyan gyors egymásutánban, hogy a sávok gyakorlatilag egyidejűleg olvadnak meg és hűlnek le. Két szomszédos S sáv megolvasztása között tehát az utóbbi esetben is csak olyan rövid idő telik el, hogy a sávok egymást átfedő, vonalkázott területei nem hűlnek le a kritikus tartományba, azaz a felső Tko kritikus hőmérséklet alá.
A fenti eljárás során a hőmérséklet az 5. ábra IV görbéje szerint alakul, azaz az egyes S sávok hőmérséklete a Ts olvadási hőmérséklet fölé emelkedik, és a megolvasztott területek (azok is, amelyeken két sáv átlapolódík) erről a hőmérsékletről folyamatosan (azaz újabb felmelegedés nélkül) a kritikus lehűlési sebességnél nagyobb sebességgel hűlnek le a kritikus tartományban.
A 6. ábrán egy bütyök 2 csúszófelülete látható, amelynek edzését meander alakú S sávokban végezzük. A meandert alkotó hurkok a munkadarab forgástengelyének irányában helyezkednek el. Az S sávok ki3
HU 220 658 Β1 alakításakor a találmány szerint az elektronsugár sebességét olyan nagyra kell választani, hogy a meandert alkotó egyik hurok hőmérséklete a következő hurok előállítása folyamán ne hűljön le a kritikus tartományba, és ne melegedjen fel újra. A hőmérséklet menetét - a szomszédos sávok megolvasztásakor fellépő, de mindig a kritikus tartomány felett maradó hőingadozásokkal - a 7. ábra mutatja.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal munkadarabok felületi edzéséhez, amelynek során a töltéshordozó sugárral, elsősorban elektronsugárral, amelyet két dimenzióban nagyfrekvenciásán eltérítünk, a kezelendő felületen egymás melletti sávokat olvasztunk meg, amely sávok alakját a kezelendő felületrész geometriájához igazítjuk, azzal jellemezve, hogy a kezelendő felületen a töltéshordozó sugárral már megolvasztott sávok (S) hőmérsékletét a mellettük levő sáv (S) megolvasztásáig egy kritikus hőmérséklet (Tko) felett tartjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelendő felületen a töltéshordozó sugárral az összes sávot (S) egyidejűleg olvasztjuk meg.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy több menetben legalább egy sávot (S) olvasztunk meg, és közben a töltéshordozó sugár és a munkadarab (1) közötti relatív sebességet úgy választjuk meg, hogy egy előző menetben megolvasztott sáv (S) hőmérséklete a mellette levő sáv (S) következő menetben végrehajtott megolvasztásáig a kritikus hőmérséklet (Tko) felett marad.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a sávokat (S) meander alakban olvasztjuk meg, és közben a sávok (S) olvasztásának sebességét úgy választjuk meg, hogy egy már előállított hurok hőmérséklete a szomszédos hurok előállításáig a kritikus hőmérséklet (Tko) felett marad.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egyidejűleg több egymás melletti sávot (S) meander alakban olvasztunk meg, és a meander egy menetben előállított hurkainak hőmérsékletét a következő hurkok előállításáig a kritikus hőmérséklet (Tko) felett tartjuk.
HU0001371A 1999-04-17 2000-04-03 Eljárás felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal HU220658B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19919611A DE19919611C2 (de) 1999-04-17 1999-04-17 Verfahren zum Umschmelzen von Oberflächen mittels Ladungsträgerstrahlen

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU0001371D0 HU0001371D0 (en) 2000-06-28
HUP0001371A2 HUP0001371A2 (hu) 2000-12-28
HUP0001371A3 HUP0001371A3 (en) 2001-02-28
HU220658B1 true HU220658B1 (hu) 2002-03-28

Family

ID=7906348

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0001371A HU220658B1 (hu) 1999-04-17 2000-04-03 Eljárás felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE19919611C2 (hu)
HU (1) HU220658B1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102012219934A1 (de) * 2012-10-31 2014-04-30 Robert Bosch Gmbh Verfahren zum Herstellen eines Kolbens einer Dichtungsanordnung sowie entsprechenden Kolben

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4130462C1 (en) * 1991-09-13 1992-08-27 Saechsische Elektronenstrahlgesellschaft Mbh, O-9005 Chemnitz, De Curved surfaces partic. of cams on camshafts - which are hardened by remelting under an electron beam which is moved in two dimensions at high frequency
DE4225002C1 (en) * 1991-09-13 1993-09-09 Saechsische Elektronenstrahlgesellschaft Mbh, O-9005 Chemnitz, De Melt-hardening of curved surfaces without giving undesired geometry and surface changes of cam - using electron beam, with translatory motion superimposed on workpiece rotation
DE4309870A1 (de) * 1993-03-26 1994-09-29 Audi Ag Verfahren zum Umschmelzen von Oberflächenbereichen von Werkstücken
JPH09216075A (ja) * 1996-02-06 1997-08-19 Aisin Aw Co Ltd 金属部材の表面仕上方法及びそれにより得られる金属部材
DE19811216C2 (de) * 1998-03-14 2000-05-31 Audi Ag Verfahren zum Umschmelzhärten von lokal unterschiedlich gekrümmten Oberflächen

Also Published As

Publication number Publication date
DE19919611C2 (de) 2001-04-26
HUP0001371A3 (en) 2001-02-28
HUP0001371A2 (hu) 2000-12-28
HU0001371D0 (en) 2000-06-28
DE19919611A1 (de) 2000-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10549385B2 (en) Method for laser melting with at least one working laser beam
RU2589533C2 (ru) Способ и устройство для обработки сварного рельсового стыка
US11584972B2 (en) Method for heating a metal component to a target temperature and corresponding roller hearth furnace
CN103998630B (zh) 用于对板部件进行部分淬火的方法和装置
CN104136149A (zh) 用于制备具有改进性质的三维制品的方法和装置
US8652396B2 (en) Method and device for the continuous creation of a bainite structure in a carbon steel, particularly in a strip steel
US6903296B2 (en) Method of making a metallic component
JP2014522911A (ja) 後続のプレス硬化のために成形部品を加熱する方法、及び所定の温度に予め加熱された成形部品を部分的により高い温度に加熱する連続炉
US4661676A (en) Process for producing camshaft with cams subjected to remelting chilling treatment
HU220658B1 (hu) Eljárás felületek átolvasztására töltéshordozó sugarakkal
BRPI0719040A2 (pt) Processo e dispositivo para tratamento térmico de costuras de solda
JP2021038462A (ja) 全鋼製針布の製造方法
US4909485A (en) Apparatus for continuously annealing metal strip and hearth roll therefor
RU2685297C2 (ru) Способ обработки кромок многоканальным лазером
JP4561810B2 (ja) 鋼材の熱処理方法及び製造方法並びに製造設備
BR0113088B1 (pt) processo para a produção de tiras de aço elétrico de grão orientado.
CN101578379B (zh) 用于热处理焊缝的方法和装置
JP2942692B2 (ja) クラウン可変ロールを備えた連続熱処理設備
JP6351126B2 (ja) 延伸製品を熱処理する方法及び装置
CN107653369A (zh) 一种高频感应加热局部热处理方法
US7857919B2 (en) Process for producing steel product and production facility therefor
JP2002533575A (ja) 帯鋼を熱調質する方法
JPS57137425A (en) Uniform cooling method for rail head part heated to high temperature
JPH03177514A (ja) 摺動材の表面処理方法及び装置
JPH04218613A (ja) 再溶融硬化処理方法及びその装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees