HU218803B - Támolygótárcsás gép - Google Patents

Támolygótárcsás gép Download PDF

Info

Publication number
HU218803B
HU218803B HU9501135A HU9501135A HU218803B HU 218803 B HU218803 B HU 218803B HU 9501135 A HU9501135 A HU 9501135A HU 9501135 A HU9501135 A HU 9501135A HU 218803 B HU218803 B HU 218803B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
piston
machine according
disc machine
grooves
radial slot
Prior art date
Application number
HU9501135A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT73256A (en
HU9501135D0 (en
Inventor
Fritz Reis
Original Assignee
Hofmann, Manfred
Hofmann, Norbert
Pauly, Dieter
Söndgen, Paul
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19924242449 external-priority patent/DE4242449A1/de
Priority claimed from DE19934334874 external-priority patent/DE4334874A1/de
Application filed by Hofmann, Manfred, Hofmann, Norbert, Pauly, Dieter, Söndgen, Paul filed Critical Hofmann, Manfred
Publication of HU9501135D0 publication Critical patent/HU9501135D0/hu
Publication of HUT73256A publication Critical patent/HUT73256A/hu
Publication of HU218803B publication Critical patent/HU218803B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01CROTARY-PISTON OR OSCILLATING-PISTON MACHINES OR ENGINES
    • F01C9/00Oscillating-piston machines or engines
    • F01C9/007Oscillating-piston machines or engines the points of the moving element describing approximately an alternating movement in axial direction with respect to the other element
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01CROTARY-PISTON OR OSCILLATING-PISTON MACHINES OR ENGINES
    • F01C9/00Oscillating-piston machines or engines
    • F01C9/005Oscillating-piston machines or engines the piston oscillating in the space, e.g. around a fixed point

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Reciprocating Pumps (AREA)
  • Compressors, Vaccum Pumps And Other Relevant Systems (AREA)
  • Compressor (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Details Of Reciprocating Pumps (AREA)
  • Stored Programmes (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Manufacturing Of Magnetic Record Carriers (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Description

laszfalban (18) elrendezett vezetőhoronyban (40) van vezetve, a radiális rés (30) szögben megtört oldalakkal (32, 33) van ellátva, amelyeknek nyílásszöge a dugatytyú (20) elfordulási útjának megfelelően van megválasztva, ahol továbbá a vezetőcsap (38) egy, a dugattyútartóban (26) elrendezett tömítőszegmenssel (37) van együtt működő kapcsolatban, amely a dugattyú (20) radiális résének (30) nyílásszögéhez van igazítva.
A támolygótárcsás gép (10) továbbá vezetőcsap nélkül is kialakítható, ahol a találmány szerint a dugattyú (20) szögben megtört oldalakkal kialakított radiális réssel van ellátva, ahol az oldalak nyílásszöge a dugattyú (20) elfordulási útjának megfelelően van megválasztva, a rés feneke, valamint a radiális résbe benyúló válaszfal homlokfelülete egymáshoz igazított, a rés fenekének sugarához illesztett gömb alakú íveltséggel van kiképezve.
A találmány tárgya támolygótárcsás gép, amely üreges gömb alakú munkatérrel van ellátva, amely válaszfal által legalább egy nagynyomású térre és kisnyomású térre van felosztva, amelybe vezetékrendszeren keresztül munkaközeg vezethető, ahol a válaszfal dugattyútartóig terjed és lemez alakú tömítőléccel együtt működő kapcsolatban van, a támolygótárcsás gép továbbá körgyűrű alakú, a munkatér átmérőjéhez igazított dugattyúval van ellátva, amely a dugattyú támolygó mozgását lehetővé tevő ágyazott hajtótengelyén keresztül a külső térrel van kapcsolatban, ahol a dugattyú legalább egy, a kerülettől hozzávetőlegesen a dugattyútartóig terjedő radiális réssel van ellátva, amelybe vezetőcsap van behelyezve, amely a válaszfallal együtt működő kapcsolatban van, továbbá a dugattyú kifelé, a kerület irányában csökkenő keresztmetszettel van kiképezve, ahol a dugattyú homlokfelületei egymással szemben fekvő és a hajtótengely forgástengelyére merőlegesen elhelyezkedő, a munkateret oldalt határoló oldalfelületekkel vannak érintkezésben.
A találmány munkagépekre vonatkozik, és ezen belül folyékony és gáznemű közegek szállítására szolgáló támolygótárcsás munkagépekre, különösen támolygótárcsás szivattyúkra és támolygótárcsás kompresszorokra.
A DE 35 42 648 C2 szabadalmi leírás ismertet ilyen jellegű támolygótárcsás munkagépet. Az itt kinyilvánított kitanitás olyan támolygótárcsás gépre vonatkozik, amely körgyűrű alakú dugattyúval van ellátva, amely üreges gömb alakú munkatérben van elrendezve. A dugattyú dugattyútartóban van befogva. A dugattyút egy hajtótengely támolygó mozgásba hozza, ahol a tengelyével közvetlen működtetőkapcsolatban lévő dugattyútartó a dugattyúval alakzáró kapcsolatban van, és ezt támolygó mozgásra kényszeríti. Ennek során a dugattyú két oldalán található, a dugattyúval kapcsolatban lévő válaszfal által képzett részmunkaterek a dugattyútartót hajtó hajtótengely forgásirányától függően nagynyomású és kisnyomású nyomótérként működnek, amelyekbe, illetve amelyekből a mindenkori közeg bevezethető, illetve elvezethető.
Nagy viszkozitású közegek, például cukorszörp vagy nehézolaj esetén a tömítettség elegendő, és csak kismértékű súrlódás van biztosítva. Kisebb viszkozitású közegek esetén viszont tömítetlenségek és a dugattyúvezető szerkezet és a válaszfal között fellépő elkerülhetetlen súrlódás miatt nagyobb mértékű kopás léphet fel.
A dugattyúvezető szerkezet ebben az esetben egy vezetőcsapból áll, amely egy, egy dugattyúban létrehozott radiális résbe van behelyezve, és amelynek alapalakját körhengeres oszlop képezi, amely a válaszfal falvastagságának megfelelő réssel van ellátva, amelybe a válaszfal nyúlik. A dugattyúnak a hajtótengely által forgásba hozott dugattyútartó révén létrehozott támolygó mozgásának megfelelően a vezetőcsap a válaszfal mentén csúszómozgást végez.
Ezen hátrány kiküszöbölésére ilyen esetekben gyakran alkalmazott intézkedés, amely szerint az ismert gépnél a mérettűréseket, különösen az egymáshoz képest relatív mozgást végző részeinek a mérettűréseit, csökkentik, például a vezetőcsapban lévő rés szélességét, nem bizonyult a gyakorlatban elfogadhatónak. A mérettűrések csökkenése megnövelt kopáshoz vagy akár a gép kieséséhez is vezethet, például a túl nagy súrlódás miatt fellépő összehegedéshez, ezért ez az intézkedés a gyakorlatban nem vált be.
Ezen technika állásából kiindulva a találmány révén megoldandó feladat abban van, hogy a bevezetőben ismertetett támolygótárcsás gépet oly módon fejlesszük tovább, hogy az egymáshoz képest viszonylagos mozgást végző részek között a súrlódás csökkenjen, hogy az ismertetett hátrányokat kiküszöböljük és az összes folyadék vonatkozásában zavarmentes üzemelést biztosítsunk, anélkül hogy ez a tömítésre hátrányosan hatna.
A feladat megoldására olyan támolygótárcsás gépet hoztunk létre, amelynél a találmány szerint a dugattyú egy, radiális résében elforgathatóan behelyezett körhengeres vezetőcsappal van ellátva, amely a válaszfalban elrendezett vezetőhoronyban van vezetve, ahol a radiális rés szögben megtört (ferde) oldalakkal van ellátva, amelyeknek nyílásszöge a dugattyú elfordulási útjának megfelelően van megválasztva, és ahol a vezetőcsap egy, a dugattyútartóban elrendezett tömítőszegmenssel együtt működő kapcsolatban van, a tömítőszegmens pedig a dugattyú radiális résének nyílásszögéhez van igazítva.
A fentiekben leírt, találmány szerinti támolygótárcsás gép különösen gyorsjáratú gép kialakításához javasolt, mivel az egymással kapcsolódásban lévő, illetve egymáson felfekvő felületek az ismert támolygótárcsás géppel összehasonlítva lényegesen csökkentve vannak, és ezenkívül további súrlódáscsökkentő intézkedések válnak lehetővé.
A találmánynak egy előnyös továbbfejlesztése szerint az elforgatható vezetőcsap axiális csapágyon keresztül a radiális rés fenekén van megtámasztva. Ennek köszönhetően a súrlódás tovább csökken, mivel a csú2
HU 218 803 Β szósúrlódás helyett a válaszfalnak a munkatér felőli homlokoldalán lévő vezetőhoronyban elhelyezkedő elforgatható hengeres vezetőcsapnak csupán a lényegesen kisebb gördülő-ellenállása fejti ki hatását a dugatytyú támolygó mozgása során. Ha egyáltalán súrlódás, akkor legfeljebb csúszósúrlódás lép fel, és ez is csupán vonal alakban a körhengeres vezetőcsapnak nyomóoldali érintkezővonala mentén a vezetőhorony ehhez érintőlegesen elhelyezkedő belső falán.
Ezért ez az elrendezés a találmány szerinti támolygótárcsás gép nagynyomású szivattyúként vagy kompresszorként való üzemelésére kiválóan alkalmas. Mindkét esetben, különösen pedig a kompresszorként való alkalmazás esetén a radiális dugattyúnak a válaszfalban lévő vezetőhoronyban a radiális résbe behelyezett elforgatható vezetőcsap segítségével megvalósított találmány szerinti vezetése nagy fordulatszámok esetén is kopásállónak bizonyul.
A találmánynak egy további kiviteli alakja szerint a dugattyúban elrendezett radiális résbe benyúló válaszfal a vezetőcsapot meghatározó tűréssel két, egymással szemben fekvő oldalon a vezetőhoronnyal veszi körül, úgyhogy a két lehetséges felfekvési felület közül csupán az egyik oldal, éspedig a válaszfalban lévő vezetőhorony mindenkori belső oldala van erőhatásnak kitéve, míg az ellenkező oldal tehermentesítve van. Ebből egy nagyon előnyös kopáscsökkenés adódik a viszonylag kis mértékű, szinte elhanyagolható súrlódásnak köszönhetően.
A feladat megoldására továbbá olyan támolygótárcsás gépet hoztunk létre, amelynek üreges gömb alakú munkatere van, amely válaszfal által legalább egy nagynyomású térre és kisnyomású térre van felosztva, amelybe a munkaközeg vezetékrendszeren keresztül vezethető be, ahol a válaszfal egy dugattyútartóig terjed és lemez alakú tömítőléccel együtt működő kapcsolatban van, a támolygótárcsás gép továbbá körgyűrű alakú, a munkatér átmérőjéhez igazított dugattyúval van ellátva, amely a dugattyú támolygó mozgását lehetővé tevő ágyazott hajtótengelyen keresztül a külső térrel van kapcsolatban, ahol a dugattyú továbbá legalább egy, a kerülettől hozzávetőlegesen a dugattyútartóig terjedő radiális réssel van ellátva, továbbá a dugattyú kifelé, a kerület felé csökkenő keresztmetszettel van kiképezve, a dugattyú homlokfelületei pedig egymással szemben lévő és a hajtótengely forgástengelyére merőlegesen elhelyezkedő, a munkateret oldalt határoló oldalfelületekkel vannak érintkezésben, ahol a találmány szerint a dugattyú szögben megtört oldalakkal kialakított radiális réssel van ellátva, ahol az oldalak nyílásszöge a dugattyú elfordulási útjának megfelelően van megválasztva, a rés feneke, valamint a radiális résbe benyúló válaszfal homlokfelülete egymáshoz igazított, a rés fenekének sugarához illesztett gömb alakú íveltséggel van kiképezve.
Ez a megoldás az elsőként említett megoldástól abban különbözik, hogy a dugattyú ugyan radiális réssel van ellátva, viszont nem tartalmaz vezetőcsapot. Ehelyett a radiális dugattyú vezetése a dugattyú elfordulási útjához igazított oldalakkal (oldalfalakkal) van biztosítva. Annak érdekében, hogy az ennek során fellépő súrlódást csökkentsük, a dugattyú és a válaszfal homlokfelületének közös érintkezőfelülete alakilag egymáshoz van igazítva. Ezáltal jó tömítőhatás biztosítható, az így kialakított, találmány szerinti támolygótárcsás gép esetén viszont csak alacsony fordulatszámon történő üzemelés lehetséges.
A találmánynak egy célszerű továbbfejlesztése esetén a válaszfalnak a dugattyú radiális résébe való benyúlásának mindkét oldalán erőkifejtésnek kitett érintőleges irányban mozgatható tömítőhengerek találhatók a radiális résben, amelyek a válaszfalon támaszkodnak.
Ezen tömítőhengereknek kettős funkciójuk van: egyrészt arra szolgálnak - ahogy az elnevezésből kitűnik -, hogy a két nyomókamrát egymástól tömören elválasszák, másrészt a dugattyú vezetésére szolgálnak, ahol a tömítőhengerek körhengeres henger alakja miatt a tömítőhengerek és a dugattyú között mindenkor csak vonal alakú érintőfelület keletkezik. Ennek köszönhetően az ebből adódó súrlódás szinte elhanyagolható.
A tömítőhengerek helyett tömítőnyelvek is ki lehetnek képezve, amelyeknek a válaszfal számára szintén lekerekített, félhengemek megfelelő felfekvőfelülete van, és amelyek szintén érintőlegesen mozgathatóan lehetnek elrendezve, úgyhogy mindenkor a válaszfalon feküdjenek fel. Az ennek során fellépő csúszósúrlódás további csökkentése érdekében a tömítőnyelv és a válaszfal anyagpárosítása úgy lehet megválasztva, hogy bizonyos kenőhatás és ezáltal egyben javított tömítőhatás lépjen fel, például a tömítőnyelvekhez alkalmazott fehérfém révén.
A találmány egy további kiviteli alakja szerint a tömítőhengerek nyomórugók erőkifejtésének vannak kitéve, amely nyomórugók a tömítőhengereket a válaszfalhoz szorítják.
Egy különösen előnyös kiviteli alaknak megfelelően a tömítőhengerek a munkatérből való nyomóközeg erőkifejtésének vannak kitéve, ahol adott esetben járulékosan mechanikai rugók is el lehetnek rendezve.
A találmánynak egy előnyös kiviteli alakja szerint a tömítőléc, hasonlóképpen, mint egy dugattyúgyűrű, a dugattyún egy kerületi horonyban van elrendezve. A tömítőléc célszerűen rugózó anyagból van készítve és úgy van a kerületi horonyba behelyezve, hogy mindenkor elég nagy szorítóerővel feküdjön fel a munkatér belső falán.
A találmánynak egy további előnyös kiviteli alakja szerint a tömítőléc járulékosan vagy kizárólagosan a munkaközeg által a házhoz szorítható, ami által a tömítőhatás lényegesen javul, anélkül hogy meg nem engedett nagy súrlódási erők hatnának.
Az ismert támolygótárcsás gép továbbfejlesztését szolgáló, találmány szerinti intézkedések, illetve jellemzők segítségével lehetőséget biztosítunk kis viszkozitású és gáznemű közegek szállítására a mozgatott részek vonatkozásában a nem kielégítő kenés miatt fellépő, jelentős súrlódás veszélye nélkül. Ennek érdekében az egymáshoz képesti mozgás miatt súrlódásnak különösen kitett tartományokat, mint például a dugattyúvezető szerkezetet a válaszfalban, valamint a dugattyúban lévő
HU 218 803 Β radiális rés oldalfelületeit, különleges intézkedések segítségével meg nem engedett súrlódás ellen védjük.
Egy ilyen intézkedés a találmány szerint abból állhat, hogy a radiális rés oldalfelületeiben érintőlegesen mozgatható, erőkifejtésnek kitett, henger alakú elemek vannak elrendezve, amelyek a dugattyúnak az ebbe bekapcsolódó válaszfal mentén történő vezetésére, valamint egyben a dugattyú és a válaszfal által képzett részmunkaterek egymáshoz képesti eltömítésére szolgálnak.
A találmánynak egy további kiviteli alakja szerint ezen vezetőtestek, illetve tömítőhengerek nyomórugók révén a válaszfalhoz vannak nyomva és így a válaszfallal állandó érintkezésben vannak, ami jó tömítést biztosít. Ebben az esetben a rugóerő úgy van méretezve, hogy egyrészt elegendően nagy nyomóerőt fejtsen ki, és másrészt a súrlódást egy megengedett szinten tartsa.
A nyomórugó alkalmazása helyett a tömítőhengerek a mindenkori részmunkatérből való nyomóközegnek lehetnek kitéve, úgyhogy mindenkor csak az uralkodó nyomást figyelembe véve kell az eltömítéshez szükséges nyomóerőt biztosítani.
A találmánynak egy további előnyös kiviteli alakja szerint a tömítőhengerek hozzányomását biztosító nyomórugók és a nyomóközeg erőkifejtése együtt kerül alkalmazásra, hogy ily módon biztosítsuk, hogy nyomásmentes állapotban, például a támolygótárcsás gép megállásakor is egy minimális nyomás ellen megfelelő tömítés valósuljon meg.
A találmánynak egy további kiviteli alakja szerint, amely speciálisan szennyezett folyadékok szállításához került kifejlesztésre, a támolygótárcsás géphez való dugattyú legalább egy homlokfelületen, legalább tartományonként sugárirányban elhelyezkedő hornyokkal van ellátva, amelyeket késszerű bordák határolnak. Ezen kiviteli alak révén megakadályozható, hogy szennyeződések, mint például a papírgyártás során keletkező forgács, facsiszolat vagy a halfeldolgozásnál keletkező szálkák, vagy a bor vagy must előállítása során keletkező gyümölcs-, illetve fürtmaradványok a dugattyú és a munkatér közé beszoruljanak, és így a támolygótárcsás gép szivattyúhatását rontsák.
Egy célszerű kiviteli alak szerint a dugattyúnak a sugárirányú hornyokkal ellátott tartománya körcikk, amelynek szögfelezője a dugattyúrés tengelyére merőlegesen helyezkedik el. Ebben az esetben a találmánynak egy előnyös kiviteli alakja szerint a dugattyú mindkét homlokoldalán radiális hornyok lehetnek elrendezve, ahol a hornyok a dugattyú mindenkori homlokfelületén olyan tartományban vannak elrendezve, amelynek egyik oldala a dugattyúréssel határos.
Ebben az esetben előnyös, ha a dugattyúnak a hornyokkal ellátott tartományai mindenkor a dugattyú egymással szemben lévő homlokfelületein vannak úgy elrendezve, hogy a dugattyúnak egy, a dugattyúrés tengelye mentén elhelyezkedő osztósíkja a dugattyút radiális hornyokkal, illetve sugárirányban elhelyezkedő késszerű bordákkal ellátott első dugattyúfélre és sima felületű, hornyok és bordák nélküli dugattyúfelületekkel ellátott második dugattyúfélre osztja.
Egy zavarmentes üzem biztosítása szempontjából lényeges, hogy a sima dugattyútartomány a szívóoldalon helyezkedjen el, míg a dugattyúnak a késélszerű bordákkal ellátott horonytartománya annak nyomóoldalán helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy az olyan forgásirány-változás megakadályozandó, amelynél a szívóoldal és a nyomóoldal cserélődik, mivel ellenkező esetben szíváskor a dugattyúfelület és a munkatérfal között a hornyok által létrehozott hézagok miatt tömítetlenségek keletkezhetnek, amelyek ahhoz vezetnek, hogy a vonatkozó közeg szállításához szükséges vákuum nem tud kialakulni.
Előnyös, ha a hornyok a találmány szerint a dugattyúnak csupán a ferde homlokfelületein vannak kiképezve, amely homlokfelületek a munkatérfallal érintkezésbe kerülnek. A fennmaradó dugattyú-homlokfelület ezzel szemben sima, azaz hornyok és bordák nélküli.
Előnyös, ha a maximális horonyszélességként a belső kerületen mérhető belső méret 15 mm-t tesz ki, amely méretet azon sugárnál vettünk, amelynél a dugattyú ferde tartománya kezdődik. A horony mélysége a horony szélességével meghatározott viszonyban áll, és a találmánynak egy előnyös kiviteli alakja szerint 4 mm-t tesz ki a hozzá tartozó horonyszélesség 40%-ának megfelelően.
A sugárirányban elrendezett hornyok szélessége alapvetően 7,5°±2,5° szögosztásnak felel meg. Ebből következik, hogy a mindenkori dugattyúátmérőtől függően a hornyok belső szélessége igazítva van, és nagy dugattyúméretek esetében széles hornyok vannak kiképezve. Ez az üzemelés szempontjából azért előnyös, mivel nagy dugattyúátmérővel kiképzett támolygótárcsás gépek segítségével szokásosan nagy közegáramokat szállítanak, amelyek rendszerint nagyobb méretű idegen alkotórészeket tartalmaznak.
A hornyok kiképzése szempontjából előnyösnek bizonyult, ha a hornyok négyszög alakú keresztmetszettel vannak ellátva. Ez előnyösen téglalap alakú keresztmetszet lehet, amely a horony hosszirányában sík vagy ívelt pályával rendelkezik. A hornyokat egymással szemben határoló bordák stabilitása szempontjából az is előnyös lehet, ha a hornyok trapéz alakú keresztmetszettel vannak kiképezve, és sík horonyfenékkel és ferde horonyoldalakkal rendelkeznek.
Egy további előny azzal biztosítható, hogy a hornyok hossztengelyükhöz viszonyítva aszimmetrikus keresztmetszettel vannak ellátva, illetve a hornyok keskeny horonyfenékkel és azonosan vagy eltérően meredeken csatlakozó oldalakkal ellátott V profillal vannak kiképezve. Ebben az esetben előnyös, ha minden egyes horonynak a dugattyúrés felőli oldalai, azaz a dugattyúréshez közelebb fekvő oldalai meredekebben csatlakoznak, mint a szemben fekvő oldalak. Ezáltal biztosítható, hogy a dugattyúnak a munkatér falán való legördülése során a szilárd szállítóanyagok szállítása hasonlóképpen, mint egy lapát segítségével, egyenletesen történik anélkül, hogy azok visszaesnének.
A találmánynak egy különösen előnyös kiviteli alakja szerint a dugattyúrés felőli horonyoldalak a horonyfenékkel 105-120°-os, előnyösen 112°-os szöget bezá4
HU 218 803 Β róan vannak elrendezve, míg a szemben lévő horonyoldalak a horonyfenékkel 135°-nál nagyobb szöget bezáróan vannak kiképezve.
A szilárd anyagokat tartalmazó folyékony közegek szállítása szempontjából előnyös, ha a horonyoldalak úgy vannak kialakítva, hogy a hornyokat határoló késszerű bordák vágóéi alakú külső éllel és a horony fenekén ezzel összehasonlítva szélesebb alappal vannak ellátva, amelyek a mindenkori bordát megerősítik.
A dugattyú, illetve ennek hornyokkal és késszerű bordákkal ellátott dugattyúfelületei kopásának csökkentése érdekében előnyös, ha a késszerű bordák felületedzettek. Ehelyett vagy adott esetben ehhez kiegészítésképpen a késszerű bordák kopásálló anyaggal ellátott bevonattal lehetnek ellátva.
A találmánynak egy további kiviteli alakja szerint a bordák keményfémből való, különálló betétként vannak kiképezve és a dugattyúba vannak behelyezve.
Különösen előnyösen alkalmazható az olyan kiviteli alak a borászatban, amelynél a dugattyú rozsdamentes anyagból, előnyösen acélból, van kiképezve.
Előnyös lehet továbbá különösen nagyobb átmérőjű dugattyúk esetén, hogy a késszerű bordákat felvevő horonyfenék külön készített dugattyúrészként van kiképezve, amely a dugattyúval össze van kapcsolva.
A gyakorlatban való alkalmazás során az egyes bordák késélszerű külső éle biztosítja, hogy a dugattyúnak a munkatér belső falán való szukcesszív legördülése során a munkatér belső fala és a dugattyú között lévő szilárd alkotórészek nem nyomódnak össze, mint eddig, aminek következtében a munkaterek tömítettsége esetlegesen megszűnne, hanem azokat a szilárd alkotórészeket az egyes bordák éles vágóéle szétvágja és így aprítja. Ennek során a munkatér belső fala üllőhöz hasonlóan vágási alátámasztást képez. Ezen okból kifolyólag például lehetővé válik, hogy bármilyen, szilárd anyagokat tartalmazó fluid közeget, mint például a papíriparban a faforgácsot tartalmazó folyadékot vagy a borászatban a szilárd alkotórészeket tartalmazó mustot szállítsuk. Az adott esetben fellépő és a fentiekben említett probléma - amely akkor merülhet fel, ha a hornyokkal ellátott dugattyútartomány a szívóoldalon van elrendezve -, a nyomóoldal szempontjából nem releváns, mivel itt már szállított szilárd alkotórészek a dugattyú munkaterében már jelen vannak, amelyek a hornyokat kitöltik, és így a tömítéshez hozzájárulnak.
A találmánynak egy további kiviteli alakja a szemcsés szennyező anyagokkal ellátott közegek szállítása során fellépő zavarokat kiküszöböli. Ez a kiviteli alak úgy van kiképezve, hogy a dugattyú a dugattyúfelületein, előnyösen viszont csak annak ferde szakaszán/tartományán lágy réteggel van ellátva. Ez a lágy réteg gumiból lehet kiképezve, és az acélból való dugattyúra rá van vulkanizálva. Ehelyett arra is van lehetőség, hogy a gumi helyett lágy rétegként flexibilis és kopásálló műanyagot alkalmazzunk. Ebben az esetben a lágy réteg megakadályozza, hogy a szemcsés alkotórészek, mint homok, granulátum, kavics vagy hasonló, szivattyúüzemben tömítetlenségekhez vezessenek, mivel a dugattyú tömítőfelületével mindenkor a munkatér falán fekszik fel, és az esetlegesen köztük lévő szennyeződések a lágy rétegbe benyomódnak, illetve előzetesen, mint egy simítókés alkalmazása esetén, eltávolításra kerülnek.
A találmányi az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán egy belül vezetett vezetőcsappal ellátott, találmány szerinti támolygótárcsás gép hosszmetszete, a
2. ábrán az 1. ábra I-I vonala mentén vett metszete (a dugattyúra felülről nézve), a
3. ábrán a munkatér hosszmetszete behelyezett dugattyúval és dugattyúvezető elemekkel, a
4. ábrán egy vezetőcsap nélküli dugattyú oldalnézete a dugattyú-válaszfal tartomány részbeni metszeti ábrázolásával, az
5. ábrán behelyezett vezetőcsappal és oldalsó résfelületekkel ellátott első tömítőszegmenst tartalmazó dugattyúelrendezés robbantott képe, a
6. ábrán egy második tömítőszegmens, a
7. ábrán egydarabosan hozzáalakított vezetőcsappal ellátott harmadik tömítőszegmens, a
8. ábrán radiális hornyokkal ellátott új dugattyút tartalmazó, 1. ábra szerinti támolygótárcsás gép munkaterének hosszmetszete, a
9. ábrán az új dugattyú oldalnézete, a
10. ábrán pedig két, egymáshoz képest 90°-kal eltolt irányból felvett két nézetből összeállított, az új dugattyú homlokoldalára vett felülnézet látható.
Az 1. ábrán látható 10 támolygótárcsás gép hosszmetszetben, amely 10 támolygótárcsás gép bal oldali 13 házrészből és jobb oldali 14 házrészből álló 12 házzal van ellátva, amelyben 16 munkatér van elrendezve. A 12 házat képező két 13,14 házrész ismert módon csavarkötés segítségével van összekapcsolva.
A gömb alakú 16 munkatérben 18 válaszfal van elrendezve, amely a 16 munkateret a körgyűrű alakú 20 dugattyúval együtt 23 nagynyomású térre és 24 kisnyomású térre osztja fel.
A 20 dugattyút 26 dugattyútartó tartja, amely 28 hajtótengelyre van ráhelyezve. A 28 hajtótengely oldalt kifelé van vezetve, ahol egy motorral van összekapcsolva (az ábrán nem szerepel).
A 26 dugattyútartó ismert módon két félből van összeállítva, amelyeknek elválasztóhézagja ferdén, azaz a 28 hajtótengellyel szöget bezáróan van elrendezve, úgyhogy szintén ismert módon a dugattyútartó két fele között beiktatott 20 dugattyú is a 28 hajtótengely hossztengelyéhez képest ferdén helyezkedik el. Ebből kifolyólag a 20 dugattyú perifériális tartománya, azaz a kerülethez közeli tartománya is ferdén van elrendezve a támolygó mozgás által előidézett maximális elfordulási helyzetnek megfelelően, aminek révén egyrészt a munkatéren belül a dugattyú teljes mozgathatósága biztosítva van, és a technika állásából ismert támolygótárcsás gépekhez képest egyszerűbb előállítás válik lehetővé.
HU 218 803 Β
A 20 dugattyú a 18 válaszfal felé mutató oldalán radiális 30 réssel van ellátva, amelybe a 18 válaszfal kapcsolódik, illetve nyúlik be. A sugárirányú 30 rés 32, 33 oldalai, ahogy a 2. ábrán látható, a 20 dugattyú elfordulási útjának megfelelően ferdén vannak kiképezve. A sugárirányú 30 rés 34 fenekén egy axiális csapágy, jelen esetben gördülőcsapágy, által megtámasztott 37 tömítőszegmens van elrendezve, amelyre 38 vezetőcsap van ráhelyezve.
A 38 vezetőcsap körhengeres test, amely központosán a 34 fenékbe van behelyezve és kétoldalt egy, a 18 válaszfalnak a 20 dugattyú felé mutató homlokoldalába bemunkált 40 vezetőhoronyban van vezetve. A 40 vezetőhoronyban vezetett 38 vezetőcsap arra szolgál, hogy a forgó 26 dugattyútartón keresztül támolygó mozgásba hozott 20 dugattyút megakadályozza abban, hogy együtt forogjon. Ehelyett a 20 dugattyú a 38 vezetőcsapnak a 40 vezetőhoronyban való vezetése miatt alternáló mozgást végez, amelynek során a 26 dugattyútartónak a 28 hajtótengelyhez képesti szöghelyzetének megfelelő forgó-, illetve billenőmozgást végez, amely összességében támolygó mozgásként jelentkezik. A dugattyú elfordulási útja a mindenkori alkalmazási célhoz, például nagynyomású szivattyúként vagy kompresszorként való alkalmazáshoz van igazítva, azaz minél nagyobb a hajtótengely hajtó fordulatszáma, annál nagyobb az elfordulási, illetve támolygási frekvencia és annál kisebb az elfordulási út, hogy a 10 támolygótárcsás gép biztos működését biztosítsuk.
A 20 dugattyúnak a 16 munkatér belső falán való eltömítése azzal javítható, hogy a 20 dugattyúnak egy kerületi 22 hornyában 21 tömítőlécet rendezünk el. A 21 tömítőléc egy dugattyúgyűrűhöz hasonlóan a 16 munkatér belső falán fekszik fel, és a 23 kisnyomású térnek a 24 nagynyomású térrel szembeni jó tömítéséről gondoskodik viszonylag kismértékű súrlódás mellett.
A 2. ábrán látható az 1. ábra szerinti 10 támolygótárcsás gép felülről az 1. ábrán bejelölt I-I metszővonal mentén vett metszetben. Az ábra ismertetésénél a jobb megértés érdekében az azonos jellemzők esetén azonos hivatkozási jeleket alkalmaztunk, mint az 1. ábránál.
A 2. ábra szerinti nézetben különösen jól látható a 40 vezetőhoronynak a 18 válaszfal 20 dugattyú felé mutató homlokfelületén való elrendezése, amely 40 vezetőhorony mindkét oldalról a vezetőcsapot körülfogja és lényegében csak a mindenkori érintőleges mentén érinti. Ebből könnyen látható, hogy ez a kiviteli alak a technika állásához képest a súrlódás csökkentése vonatkozásában jelentős előnyt biztosít, mivel a találmány szerinti 10 támolygótárcsás gép esetén az egymással érintkezésben lévő érintkezőfelületek csupán kis kiterjedésű vonalat képeznek, míg a technika állásából ismert megoldásnál a válaszfal és az ott elrendezett vezetőcsap közötti érintkezőfelületet annak teljes résfelülete képezi.
Mind az 1. ábrán, mind a 2. és 3. ábrán 54 kenőcsatomák, illetve kenőfuratok és 56 szellőzőcsatornák, illetve szellőzőfuratok láthatók, amelyek arra szolgálnak, hogy az egymáshoz képest mozgó csúszófelületeket, például a 38 vezetőcsapot és a 40 vezetőhomyot, valamint a csapágyakat, például a 26 dugattyútartóban lévő első és második 42,44 csapágyat és a rés 34 fenekében lévő axiális 36 csapágyat, továbbá a 28 hajtótengelyt ágyazó támasztó 46 csapágyat elegendő kenőszerrel lássák el, és másrészt a kenőanyag túladagolását oly módon megakadályozzák, hogy a felesleges kenőanyagot önműködően vákuum révén a támolygótárcsás rendszerből elszívják.
A 10 támolyodótárcsás gép 12 házának két 13, 14 házrésze 58 csavarok révén van összekapcsolva. Az 58 csavarok körkörösen a 16 munkatér körül vannak elrendezve. Ezzel megakadályozzuk, hogy tömítetlenségek keletkezzenek, illetve a házrészek egymáshoz képest elmozduljanak, ami az üzemelés szempontjából hátrányos következményekkel jáma.
A 4. ábrán a 3. ábrához hasonló nézet látható, éspedig a körgyűrű alakú 20 dugattyú oldalnézete, amely 20 dugattyú az előzőektől eltérő, alacsony fordulatszámokkal megvalósított üzemhez speciális, a 18 válaszfalon kiképzett dugattyúvezetékkel van ellátva. Az itt hiányzó 38 vezetőcsap helyett a 20 dugattyú vezetését kizárólagosan a radiális 30 rés 32, 33 oldalai biztosítják, amelyek a radiális 30 résbe benyúló 18 válaszfalon szorosan fekszenek fel.
További súrlódáscsökkenés céljából az ellentétesen ferdén kiképzett 32, 33 oldalak egymással szemben lévő csúcspontjain 60 tömi tőhengerek vannak elrendezve, amelyek a rajzon nem szereplő egy-egy nyomórugó és/vagy a mindenkori munkaközeg által a 18 válaszfalhoz vannak nyomva.
A kenőfuratoknak, illetve 54 kenőcsatomáknak és a szellőzőfuratoknak, illetve 56 szellőzőcsatornáknak a 23 nagynyomású térben és a 24 kisnyomású térben való, a fentiekben ismertetett, a találmány egy kiviteli alakja szerinti elrendezése azt a lehetőséget biztosítja, hogy a 12 házban, illetve a 20 dugattyúban lévő 42, 44, 46 csapágyakat egyenletesen kenjük, valamint a tengelyátvezetés tömör lezárására szolgáló 51 szimeringtömítést és 53 tömítőperselyt, illetve ezen két tömítőelem helyett alkalmazott 52 csúszógyűrűs tömítést kvázi nyomásmentessé tegyük, azaz a közegnyomástól tehermentesítsük. Erre a célra a vonatkozó 51, 52, 53 tömítések mindegyikének legmélyebb pontján egy-egy furatként kialakított 56 szellőzőcsatorna van kiképezve.
Annak érdekében, hogy a tengelyátvezetés eltömítésére szolgáló és közvetlenül a kenőközegnek kitett 51 vagy 52 tömítéseket a kenőközeg nyomósugara által okozott mechanikai sérülésektől védjük, a találmány egy előnyös kiviteli alakja 50 ütközőlemezzel van ellátva, amely fémes anyagból áll, és az 51, illetve 52 tömítések mechanikai igénybevételének jelentős csökkenéséhez hozzájárul.
Egy itt alkalmazott hagyományos 52 csúszógyűrűs tömítés a kenőanyag nagy nyomás alatt álló sugara által kifejtett mechanikai igénybevétel miatt csupán rövid, néhány száz órát kitevő üzemideig képes problémamentesen, azaz zavarmentesen működni. Ez lényegesen növeli az üzemi költségeket az új tömítés beszerzése és a találmány szerinti 10 támolygótárcsás gépnek a csere miatt szükséges kényszerű leállítása következtében.
HU 218 803 Β
A 28 hajtótengelyt megfelelő játékkal (hézaggal) körülfogó 50 ütközőlemez elrendezése lényegesen nagyobb élettartamot biztosít, amely minden vonatkozásban előnyösnek bizonyul. Az ütközőtárcsa, illetve az 50 ütközőlemez említett hézagja a kenőanyag vonatkozásában nem kívánt szívóhatást akadályoz meg, amely a 28 hajtótengely és az 50 ütközőlemez közötti szoros illesztés esetén elkerülhetetlenül fellépne, és a kenőanyagot a házon keresztül a 28 hajtótengely tengelyátvezetésének tömítési tartományába szállítaná és szivárgási helyek kialakulásához vezetne.
A 10 támolygótárcsás gép kompresszorként történő alkalmazása esetén célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a 42, 44, 46 csapágyak kenése külső kenőanyagnak kenőanyag bevezetését biztosító 62 bekötőelemen keresztül történő bevezetése segítségével történik. Ilyen 62 bekötőelem például golyós szelepként van kiképezve, amelyre egy itt nem részletezett, a technika állásából viszont általánosan ismert kenőanyagtömlő dugaszoló kapcsolóelem segítségével csatlakoztatható. Ezen külső kenőanyag-ellátás segítségével a 28 hajtótengelyben elrendezett központi furatként kiképzett 64 kenőcsatomán keresztül a 20 dugattyúban lévő egyes 42, 44 csapágyakat, a 38 vezetőcsapot, valamint a 28 hajtótengelynek a 12 házban való ágyazására szolgáló 46 csapágyat elegendő mennyiségű kenőanyaggal látjuk el. Ezenkívül ezen kenőanyag-körfolyamatba a 20 dugattyúban lévő 38 vezetőcsap mellett a 18 válaszfal homlokoldalában lévő 40 vezetőhorony is be van vonva, ahol a kenőanyagot a 62 bekötőelemen keresztül megfelelő nyomással bevezetjük, és a kisnyomású oldalon lévő, már említett 56 szellőzőfuratokon keresztül ismét elvezetjük, hogy a nyomóteret a kenőanyagtól szabadon tartsuk, és így a sűrített levegőnek kenőanyaggal, például olajjal való nem kívánt dúsítását megakadályozzuk.
A találmány értelmében az 54 kenőcsatomák a 10 támolygótárcsás gép 28 hajtótengelyének ellenkező forgásiránya esetén 56 szellőzőcsatornákként és fordítva, az 56 szellőzőcsatornák 54 kenőcsatomákként működnek. Ezen kettős alkalmazási lehetőségre való tekintettel az 54 kenőcsatomákkal és 56 szellőzőcsatornákkal ellátott kenőrendszer az ábrán nem részletezett golyós szelepekkel vagy hasonlókkal megfelelően ellátható.
Egy további, az egyik előnyös kiviteli alakból adódó, éspedig a 38 vezetőcsapnak a válaszfal hornyában elegendő nagy hézaggal való elrendezéséből adódó előny abban mutatkozik meg, hogy a fentiekben leírt 56 szellőzőcsatornának köszönhetően a kisnyomás és a nagynyomás közötti különböző nyomásviszonyok a 38 vezetőcsapnak a 40 vezetőhorony belső falához való hozzászorítása csökkenéséhez vezet, úgyhogy az ezen alapuló lehetséges súrlódási kopás lényegesen csökken, ami a 10 támolygótárcsás gép élettartamát jelentősen növeli.
Az 5. ábrán látható úgynevezett robbantott kép hosszmetszetben, illetve oldalnézetben mutatja az 1. ábra szerinti 10 támolygótárcsás gépben alkalmazható, első 37 tömítőszegmenssel ellátott dugattyúelrendezést. A 37 tömítőszegmens 39 betétből, radiális 31 réselemből és az ebben elrendezett 38 vezetőcsapból áll, amely a 18 válaszfalnak a nyomótér felőli homlokfalába formált 40 vezetőhoronyba nyúlik és oldható kötésen, például menetes kötésen, illetve csavarkötésen keresztül a radiális 31 réselemet a 39 letéttel és a 20 dugattyúval összeköti. Ez a kiviteli alak azt az előnyt biztosítja, hogy a 40 vezetőhoronnyal ellátott 18 válaszfal és a 38 vezetőcsap, illetve a 40 vezetőhorony adott esetben alkalmazott bélése anyagainak alkalmas anyagpárosítása révén a fentiekben említett súrlódási kopás járulékosan csökkenthető.
A 37 tömítőszegmensnek a 38 vezetőcsap tartásán kívüli további funkciója abban áll, hogy a radiális 30 rést felvegye. Az oldalsó, egymással szöget bezáró, a 18 válaszfalat szorosan befogó 32, 33 oldalakkal ellátott, X alakban kiképzett radiális 30 rés segítségével, ahogy az 1. ábránál már leírtuk, a 20 dugattyú elfordulási szögét és ezáltal annak elfordulási útját korlátozzuk. Itt is adott az a lehetőség, hogy megfelelő anyagkiválasztással a szükséges tömítőhatást javítsuk és a fellépő súrlódási kopást csökkentsük.
Az 5. ábrán továbbá látható, hogy a 20 dugattyú a radiális 30 réssel, illetve a 37 tömítőszegmenssel szemben lévő oldalon radiális 35 mélyedéssel van ellátva, amelyben kör keresztmetszetű 65 test van elrendezve. A radiális 35 mélyedés a 20 dugattyú kiegyensúlyozatlanságainak kiegyenlítésére szolgál, amelyek az X alakú radiális 30 rés előállítása során megvalósított anyageltávolításból adódnak, ahol a kiegyensúlyozó súlyt képező 65 testnek a radiális 35 mélyedésbe való behelyezésével más geometriával rendelkező radiális 30 rések alkalmazása esetén és az ezáltal kisebb mértékű anyageltávolítás esetén is a súlykiegyenlítés biztosítva van.
A 6. ábrán egy második 66 tömítőszegmens látható oldalnézetben, valamint ez alatt felülnézetben. Ez a 66 tömítőszegmens az 5. ábrán bemutatott 37 tömítőszegmens helyett alkalmazható. Az 5. ábrán bemutatott tömítőszegmenstől eltérően az itt bemutatott 66 tömítőszegmens nem rendelkezik radiális réselemmel, hanem csupán 67 betéttel. Ebben az esetben a 20 dugattyú elfordulási útját a 32, 33 oldalakkal ellátott és a 20 dugattyúba formált radiális 30 rés révén korlátozzuk. A 18 válaszfal és a 20 dugattyú közötti tömör zárás érdekében a 67 betét a 38 vezetőcsapot hordozó felületén gömb alakúan van ívelve, ahol az ív a 18 válaszfal megfelelő homlokfalának kialakításával kompatibilis. A 67 betét a 20 dugattyúban való biztos rögzítése céljából két, egymással szemben fekvő oldalon V alakú mélyedésekkel van ellátva, amelyek a 20 dugattyúban kiképzett, X alakú radiális 30 résnek kongruens módon megfelelnek.
A 7. ábrán egy harmadik 68 tömítőszegmens oldalnézete látható, valamint ez alatt ennek felülnézete. A harmadik 68 tömítőszegmens az 5. vagy 6. ábrán látható 37 vagy 66 tömítőszegmens helyett alkalmazható. Az itt bemutatott 68 tömítőszegmens az 5. vagy 6. ábrán látható 37 vagy 66 tömítőszegmenstől eltérően a vezetőcsappal egydarabosan össze van kapcsolva. További kialakítása a 6. ábrán bemutatott második tömítőszegmensének felel meg. Eszerint nem rendelkezik ra7
HU 218 803 Β diális réselemmel, viszont gömb alakúan ívelt felülettel, valamint két, egymással szemben lévő hosszanti oldalán V alakú bemélyedésekkel van ellátva, amelyek a 20 dugattyúban kialakított X alakú radiális 30 réssel kongruensek, és így a 20 dugattyúban szoros illesztést biztosítanak.
Összefoglalóan megemlítjük, hogy a találmány szerinti támolygótárcsás gépnél alkalmazott és a szivattyúrendszer különböző nyomásait hasznosító kenőrendszer a felesleges kenőanyagnak vákuum segítségével történő elszívásának köszönhetően meglehetősen tisztán, takarékosan és hatékonyan működik.
A 8. ábrán az 1. ábra szerinti 10 támolygótárcsás gép metszete látható, amelynek 16 munkaterében új 20 dugattyú van elrendezve. A 12 házat képező két 13, 14 házrész ismert módon az ábrán nem részletezett csavarkötéssel van összekapcsolva.
A gömb alakú 16 munkatérben 18 válaszfal van, amely a 16 munkateret a körgyűrű alakú 20 dugattyúval együtt az alul található 23 nagynyomású térre és a felül található szívótérre vagy 24 kisnyomású térre osztja fel.
A 20 dugattyút 26 dugattyútartó tartja, amely 28 hajtótengelyre van helyezve. A 28 hajtótengely oldalt kifelé van vezetve, ahol a rajzon nem szereplő motorral van működtetőkapcsolatban.
A 26 dugattyútartó ebben az esetben is ismert, részletesen nem rajzolt módon két félből van összeállítva, amelyeknek elválasztóhézagja ferdén, azaz a 28 hajtótengellyel szöget bezáróan van elrendezve, úgyhogy szintén ismert módon a 26 dugattyútartó két fele közé iktatott 20 dugattyú is a 28 hajtótengely hossztengelyéhez képest ferdén van elrendezve. A 20 dugattyú perifériális tartománya, azaz kerülethez közeli 33, 34 tartománya ferdén van megmunkálva úgy, hogy 33, 34 dugattyúfelületeivel a támolygó mozgás által előidézett mindenkori maximális elfordulási helyzetnek megfelelően aló munkatér belső falán fel tudjon feküdni, ami által aló munkatéren belül teljes mozgathatósága biztosítva van.
A 20 dugattyú a 18 válaszfal felé mutató oldalon radiális 30 réssel van ellátva, amelybe a 18 válaszfal nyúlik be. A radiális 30 résben a 20 dugattyú elfordulási erőit felvevő 32 vezetőcsap van elrendezve. A radiális 30 résben vezetett 32’ vezetőcsap arra szolgál, hogy a forgó 26 dugattyútartó által támolygó mozgásba hozott 20 dugattyú együttforgását megakadályozza. Ehelyett a 20 dugattyú a 32’ vezetőcsapnak a radiális 30 résben való vezetésének köszönhetően alternáló mozgást végez, amelynek során a 26 dugattyútartónak a 28 hajtótengelyhez képesti szöghelyzetének megfelelő elfordulási mozgást is végez, így mozgása összességében támolygó mozgásként jelentkezik.
A szilárd alkotórészeket, például szálakat, forgácsot, szálkákat, szárakat, granulátumot, hulladékot stb. tartalmazó folyós közegek szállítása során fellépő zavarok azzal küszöbölhetők ki, hogy a 20 dugattyú két, a 23 nyomástérhez tartozó nyomó 72 dugattyúfelületén 76 hornyokkal van ellátva, amelyeket késszerű 78 bordák határolnak. Ebben az esetben a késszerű 78 bordáknak az a feladata, hogy a 20 dugattyú elfordulási mozgása során a 72 dugattyúfelület és a 16 munkatér belső fala közé került szilárd alkotórészeket szétvágja. Ebben az esetben a 76 hornyok ürege arra szolgál, hogy az aprított maradékokat átmenetileg felvegye, ami által bizonyos tömítés is elérhető, addig, míg az így aprított alkotórészek el nem távolodnak.
Ezzel szemben a szívó 74 dugattyúfelület sima, tehát hornyok és bordák nélküli. Ez azért van, hogy elegendő vákuumot hozzunk létre, amely a mindenkor szállítandó folyós közeg szívására szolgál. Ebben az esetben a 74 dugattyúfelületek profilozása a szívóoldalon zavaró tömítetlenségekhez vezetne, amelyek a szükséges vákuum előállítását meggátolnák. Ezzel szemben kevésbé problematikus, ha a 74 dugattyúfelület és a 16 munkatér belső fala közé adott esetben szilárd alkotórészek szorulnak be. Az elért tömítettség mindenképpen elegendő arra, hogy a kívánt vákuumot létrehozzuk.
A 9. ábrán a 8. ábra szerinti 20 dugattyú oldalnézete látható, amely 76 hornyokkal és 78 bordákkal ellátott nyomó 72 dugattyúfelülettel és sima szívó 74 dugattyúfelülettel rendelkezik. Az ismertetés és a jobb megértés érdekében az azonos jellemzők esetében azonos hivatkozási jeleket alkalmaztunk, mint a 8. ábránál.
Ezen az ábrán különösen jól látható a 76 hornyok és 78 bordák elrendezése, valamint sugárirányú beállítása, továbbá a radiális 30 réshez képesti helyzete, ahol a 30 rés az itt nem ábrázolt 32’ vezetőcsapot kétoldalról befogja. A horonyszélesség a mindenkori dugattyúátmérőtől függ, és megközelítően körülbelül 7,5°±2,5° szögosztással adható meg.
A 10. ábrán két különböző irányból a 20 dugattyú homlokfelületére való nézet látható a dugattyúfelület részmetszetével, amelyen a 76 hornyok hosszprofilja látható. A szaggatott vonallal rajzolt osztósík fölött a radiális 30 résre irányuló nézet látható. Ezalatt egy 90°kal elfordított nézet látható.
A 76 hornyok eszerint vagy egyenes vonalú, azaz sík horonyfenékkel, vagy ívelt horonyfenékkel (szaggatott vonal) ellátott folyamatos hornyokként lehetnek kialakítva. Az utóbbi kiviteli alak egyrészt a 76 hornyokat határoló 78 bordák célzott vágóhatása szempontjából kisebb hatású, mint a sík horonyfenékkel ellátott kiviteli alak, viszont előnyösebb élettartammal rendelkezik, ami az alkalmazási időtartamot megnöveli.
Szivattyúüzemben a szállítóközeget a 20 dugattyú szívóoldalán szívjuk, és a támolygó mozgás következtében a 24 szívótérből a 23 nyomótérbe szállítjuk, ahol, amennyiben szükséges, a késszerű 78 bordák a szállítóközeg szilárd alkotórészeit aprítják.
A 76 hornyok, ahogy már említettük, sugárirányban helyezkednek el, ugyanúgy, mint az ezeket határoló 78 bordák, ahol a horonyszélesség a külső kerületen a dugattyúátmérőtől függően 5 és 10 mm közötti tartományba eshet. A 20 dugattyú támolygó mozgásával összefüggésben a sugárirányban elhelyezkedő 76 hornyok, illetve a 78 bordáknak az ezeket határoló horonyoldalai arról gondoskodnak, hogy a szállítandó anyag, különösen a szilárd alkotórészek, a 20 dugattyúnak a
HU 218 803 Β munkatér falán való legördülése során önműködően továbbszállításra kerüljön, és hasonlóképpen, mint egy zsebben, meg legyen fogva úgy, hogy a szállítandó anyag nem marad vissza és nem okoz torlódást, hanem folyamatosan mozgásban van tartva. Ily módon lehetővé válik, hogy nehezen szállítható közeget is elszívjunk.
A bordák vastagsága előnyösen 1 mm±0,5 mm-t tesz ki, ahol megfelelő megmunkálással kúp alakú bordakeresztmetszet képezhető ki, szélesebb alappal és keskenyebb külső éllel. Ezáltal egyrészt javítható a 78 bordák vágóhatása, másrészt pedig növelhető a 78 bordák élettartama.

Claims (47)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Támolygótárcsás gép (10), amely üreges gömb alakú munkatérrel (16) van ellátva, amely válaszfal (18) által legalább egy nagynyomású térre (23) és kisnyomású térre (24) van felosztva, amelybe vezetékrendszeren keresztül munkaközeg vezethető, ahol a válaszfal (18) egy dugattyútartóig (26) teljed és lemez alakú tömítőléccel (21) együtt működő kapcsolatban van, a támolygótárcsás gép (10) továbbá körgyűrű alakú, a munkatér (16) átmérőjéhez igazított dugattyúval (20) van ellátva, amely a dugattyú (20) támolygó mozgását lehetővé tevő ágyazott hajtótengelyen (28) keresztül a külső térrel van kapcsolatban, ahol a dugattyú (20) legalább egy, a kerülettől hozzávetőlegesen a dugattyútartóig (26) teijedő radiális réssel (30) van ellátva, amelybe vezetőcsap (38) van behelyezve, amely a válaszfallal (18) együtt működő kapcsolatban van, továbbá a dugattyú (20) kifelé, a kerület irányában csökkenő keresztmetszettel van kiképezve, ahol a dugattyú (20) homlokfelületei egymással szemben fekvő és a hajtótengely (28) forgástengelyére merőlegesen elhelyezkedő, a munkateret (16) oldalt határoló oldalfelületekkel vannak érintkezésben, azzal jellemezve, hogy a radiális résben (30) elrendezett vezetőcsap (38) egy, a válaszfalban (18) elrendezett vezetőhoronyban (40) van vezetve, a radiális rés (30) szögben megtört oldalakkal (32, 33) van ellátva, amelyeknek nyílásszöge a dugattyú (20) elfordulási útjának megfelelően van megválasztva, ahol továbbá a vezetőcsap (38) egy, a dugattyútartóban (26) elrendezett tömítőszegmenssel (37) van együtt működő kapcsolatban, amely a dugattyú (20) radiális résének (30) nyílásszögéhez van igazítva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a válaszfal (18) a vezetőhoronnyal (40) a vezetőcsapot (38) két, egymással szemben fekvő oldalon befogja, és a dugattyúban (20) elrendezett radiális résbe (30) nyúlik be.
  3. 3. Támolygótárcsás gép (10), amelynek üreges gömb alakú munkatere (16) van, amely válaszfal (18) által legalább egy nagynyomású térre (23) és kisnyomású térre (24) van felosztva, amelybe a munkaközeg vezetékrendszeren keresztül vezethető be, ahol a válaszfal (18) egy dugattyútartóig (26) terjed és lemez alakú tömítőléccel (21) együtt működő kapcsolatban van, a támolygótárcsás gép (10) továbbá körgyűrű alakú, a munkatér (16) átmérőjéhez igazított dugattyúval (20) van ellátva, amely a dugattyú (20) támolygó mozgását lehetővé tevő ágyazott hajtótengelyen (28) keresztül a külső térrel van kapcsolatban, ahol a dugattyú (20) továbbá legalább egy, a kerülettől hozzávetőlegesen a dugattyútartóig (26) terjedő radiális réssel (30) van ellátva, továbbá a dugattyú (20) kifelé, a kerület felé csökkenő keresztmetszettel van kiképezve, a dugattyú (20) homlokfelületei pedig egymással szemben lévő és a hajtótengely (28) forgástengelyére merőlegesen elhelyezkedő, a munkateret (16) oldalt határoló oldalfelületekkel vannak érintkezésben, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) szögben megtört oldalakkal kialakított radiális réssel van ellátva, ahol az oldalak nyílásszöge a dugattyú (20) elfordulási útjának megfelelően van megválasztva, a rés feneke, valamint a radiális résbe benyúló válaszfal homlokfelülete egymáshoz igazított, a rés fenekének sugarához illesztett gömb alakú íveltséggel van kiképezne.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a tömítőléc (21) a dugattyún kerületi horonyban (22) van elrendezve.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a tömítőléc (21) a munkaközeg által a házhoz (12) van nyomva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a munkatér (16) oldalfalai gömb alakúak.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a válaszfal (18) mindkét oldalán a dugattyú radiális résében (30) erőkifejtésnek kitett tömítőhengerek (60) vannak elrendezve.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a tömítőhengerek (60) a tömítőhengereket (60) a válaszfalnak (18) nyomó nyomórugók erőkifejtésének vannak kitéve.
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a tömítőhengerek (60) a munkatérből (16) való nyomóközeg erőkifejtésének vannak kitéve.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) a dugattyútartóban (26) kétoldalt elrendezett első és második csapágy (42, 44) révén van vezetve.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy az első és második csapágy (42, 44) gördülőcsapágyként van kiképezve.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a házban (12) kenőcsatomák (54) és szellőzőcsatornák (56) vannak elrendezve.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a kenőcsatomák (54) a házon (12) kívülről külső kenőanyaggal vannak ellátva.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a házban (12) elrendezett kenőcsatornákkal (54) és kenőfuratokkal külső kenőanyagot bevezető, legalább egy bekötőelem (62) van összekapcsolva.
  15. 15. A 13. vagy 14. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hajtótengely (28)
    HU 218 803 Β egyik homlokoldalán legalább egy, külső kenőanyag bevezetését biztosító bekötőelem (62) van elrendezve, ahol a hajtótengely (28) központi furatként kiképzett kenőcsatomával (64) van ellátva.
  16. 16. A 12-15. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a szellőzőcsatornák (56) a kisnyomású térből (23) csökkentett nyomásnak kitett és az ellátott kenőhelyek felől felesleges kenőanyagot elvezető csatornák.
  17. 17. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) többrészes tömítőszegmenssel (37, 66) van ellátva, amelynek betétje (39, 67) és csavarkötésen keresztül a betétet (37, 66) a dugattyúval (20) összekötő vezetőcsapja (38) van.
  18. 18. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) egyrészes tömítőszegmenssel (68) van ellátva, amely betétből (69) és ehhez egydarabosan hozzáformált vezetőcsapból (38) áll.
  19. 19. Az 1-18. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) a radiális réssel (30) szemben lévő oldalán a dugattyú (20) kiegyensúlyozatlanságának megakadályozására szolgáló súlykiegyenlítést biztosító radiális mélyedéssel (35) van ellátva.
  20. 20. Az 1-19. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) kiegyensúlyozatlanságának megakadályozásához súlykiegyenlítőként legalább egy kiegyensúlyozó testtel (65) van ellátva.
  21. 21. A 19. vagy 20. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a radiális mélyedés (35) legalább egy kiegyensúlyozó test (65) befogadására alkalmasan van kiképezve.
  22. 22. Az 1-21. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hajtótengelynek (28) a házon (12) való átvezetése tartományában ütközőlemez (50) van elrendezve, amely az alkalmazott tengelyszigeteléseknek, mint tömítőpersellyel (53) ellátott szimeringtömítésnek (51) vagy csúszógyűrűs tömítésnek (52) a kenőanyag nyomósugara által előidézett mechanikai sérülését megakadályozó ütközőlemez (50).
  23. 23. Az 1-22. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hajtótengelynek (28) a házon (12) való átvezetésének a tartománya ütközőlemez (50), valamint a tömítések (51, 52, 53) alatt mindenkor a legmélyebb pontján elhelyezkedő szellőzőcsatornák (56) révén szivárgásmentessé van téve.
  24. 24. Az 1-23. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) legalább egy homlokoldali felületén (72) legalább tartományonként sugárirányban elhelyezkedő hornyokkal (76) van ellátva, amelyek késszerű bordákkal (78) vannak határolva.
  25. 25. A 24. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyúnak (20) a sugárirányú hornyokkal (76) ellátott tartománya (70) olyan körcikk, amelynek szögfelezője a dugattyúban (20) kiképzett radiális rés (30) tengelyére merőlegesen helyezkedik el.
  26. 26. A 24. vagy 25. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) mindkét felületén (72) sugárirányú hornyok (76) vannak elrendezve.
  27. 27. A 24-26. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) mindenkori nyomófelületén (72) lévő hornyok (76) olyan tartományban (70) vannak elrendezve, amelynek egyik oldala a radiális réssel (30) határos.
  28. 28. A 24-27. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a radiális hornyok (76) a dugattyúnak (20) mindenkor azon ferde tartományában (70) vannak elrendezve, amely a munkatér (16) belső falával érintkezésben van.
  29. 29. A 24-28. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) négyszög keresztmetszettel vannak kialakítva.
  30. 30. A 24-29. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) téglalap keresztmetszettel vannak kialakítva.
  31. 31. A 24-30. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) sík fenékkel ellátott téglalap keresztmetszettel vannak ellátva.
  32. 32. A 24-30. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) hossztengelyükhöz viszonyítva ívelt fenékkel vannak kiképezve.
  33. 33. A 24-32. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) ferde oldalakkal vannak ellátva.
  34. 34. A 24-33. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) aszimmetrikusan ferde oldalakkal vannak ellátva.
  35. 35. A 24-34. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyok (76) keskeny fenékkel ellátott V profillal vannak kiképezve.
  36. 36. A 24-35. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy minden egyes horonynak (76) a dugattyúrés felőli oldala meredekebben van kiképezve, mint a szemben lévő oldala.
  37. 37. A 24-36. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyúrés felőli horonyoldalak a horonyfenékkel 105-120°-os, előnyösen 112°-os szöget bezáróan vannak elrendezve, míg a szemben lévő horonyoldalak a horonyfenékkel 135°-nál nagyobb szöget bezáróan vannak kiképezve.
  38. 38. A 24-37. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a hornyokat (76) határoló késszerű bordák (78) vágóéi alakú külső éllel és ezzel összehasonlítva a horony fenekén szélesebb alappal vannak ellátva, amelyek a mindenkori bordát megerősítik.
  39. 39. A 24-38. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a késszerű bordák (78) felületedzettek.
    HU 218 803 Β
  40. 40. A 24-39. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a késszerű bordák (78) kopásálló anyaggal ellátott bevonattal vannak ellátva.
  41. 41. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) rozsdamentes anyagból, előnyösen acélból van kialakítva.
  42. 42. A 24-40. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a késszerű bordákat (78) felvevő horonyfenék (77) külön készített dugattyúrészként van kialakítva, amely a dugattyúval (20) van összekapcsolva.
  43. 43. A 24-40. és 42. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a késszerű bordák (78) keményfémből való különálló betétek, amelyek a dugattyú (20) ferde tartományába (22) vannak behelyezve.
  44. 44. Az 1-24. igénypontok bármelyike szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) legalább tartományonként lágy réteggel van ellátva.
  45. 45. A 44. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a lágy réteg gumiból van.
  46. 46. A 44. vagy 45. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a dugattyú (20) acélból van, és a gumiból való lágy réteg a dugattyúra (20) van rávulkanizálva.
  47. 47. A 44. igénypont szerinti támolygótárcsás gép, azzal jellemezve, hogy a lágy réteg ütésálló műanyagból, például ABS-ből van.
HU9501135A 1992-12-16 1993-12-04 Támolygótárcsás gép HU218803B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19924242449 DE4242449A1 (de) 1992-12-16 1992-12-16 Taumelscheibenmaschine
DE19934334874 DE4334874A1 (de) 1993-10-13 1993-10-13 Taumelscheibenmaschine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9501135D0 HU9501135D0 (en) 1995-06-28
HUT73256A HUT73256A (en) 1996-07-29
HU218803B true HU218803B (hu) 2000-12-28

Family

ID=25921383

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501135A HU218803B (hu) 1992-12-16 1993-12-04 Támolygótárcsás gép

Country Status (17)

Country Link
US (2) US5685702A (hu)
EP (1) EP0674746B1 (hu)
AT (1) ATE142307T1 (hu)
AU (1) AU700197B2 (hu)
BG (1) BG61736B1 (hu)
CA (1) CA2151397A1 (hu)
CZ (1) CZ155695A3 (hu)
DE (1) DE59303688D1 (hu)
DK (1) DK0674746T3 (hu)
ES (1) ES2092887T3 (hu)
FI (1) FI107402B (hu)
GR (1) GR3020949T3 (hu)
HU (1) HU218803B (hu)
NO (1) NO307268B1 (hu)
PL (1) PL172811B1 (hu)
RO (1) RO115660B1 (hu)
WO (1) WO1994013934A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29614108U1 (de) 1996-08-16 1997-12-11 Klipstein, Thomas, Dipl.-Ing., 22359 Hamburg Rotationskolbenmaschine bzw. Rotationskolbenpumpe
KR100419142B1 (ko) * 1999-03-18 2004-02-14 김종대 자이로 펌프
ITTO20100716A1 (it) * 2010-08-27 2012-02-28 Captech S R L Macchina a fluido con disco oscillante
ITTO20100714A1 (it) * 2010-08-27 2012-02-28 Captech S R L Macchina a fluido con disco oscillante
US8984871B1 (en) 2010-12-23 2015-03-24 Hydro-Gear Limited Partnership Transmission assembly

Family Cites Families (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US617946A (en) * 1899-01-17 Water-meter
US984061A (en) * 1910-06-06 1911-02-14 Benjamin F Augustine Rotary engine.
US1848419A (en) * 1929-12-28 1932-03-08 Ernest E Gamon Water meter
US1904373A (en) * 1930-08-20 1933-04-18 James L Kempthorne Engine
US1880131A (en) * 1930-09-04 1932-09-27 David A Gray Rotary engine
US2030131A (en) * 1933-01-17 1936-02-11 Erospha Inc Liquid and fluid actuating device
US1984447A (en) * 1933-02-13 1934-12-18 Erospha Inc Pump
US1946344A (en) * 1933-02-13 1934-02-06 Erospha Inc Lubrication system
US1986454A (en) * 1933-02-13 1935-01-01 Erospha Inc Gas and vapor compressor
US2000629A (en) * 1933-11-07 1935-05-07 Erospha Inc Fluid actuator
US2031125A (en) * 1934-02-06 1936-02-18 Erospha Inc Spherical machine
US3019964A (en) * 1960-03-10 1962-02-06 Owen H Griswold Vacuum pump
US3542648A (en) * 1966-06-18 1970-11-24 Canadian Patents Dev Preservation of yeast
US3549286A (en) * 1967-06-22 1970-12-22 Maurice J Moriarty Rotary engine
US3816038A (en) * 1971-01-29 1974-06-11 Commercial Metals Co Spherical displacement device and seal means therefor
US3811806A (en) * 1972-02-01 1974-05-21 Copeland Refrigeration Corp Lubricating system for rotary machine
ZA745565B (en) * 1973-09-17 1975-11-26 Parker Swashplate Ltd Improvements in or relating to swashplate machines
JPS50113809A (hu) * 1974-02-20 1975-09-06
US3999900A (en) * 1974-09-09 1976-12-28 Balcke-Durr Ag Pump with disk-shaped piston for liquid or gaseous fluids
DE2517469A1 (de) * 1975-04-19 1976-10-28 Fritz Reis Pumpe mit scheibenfoermigem kolben fuer fluessige oder gasfoermige medien
US4008014A (en) * 1975-10-23 1977-02-15 Caterpillar Tractor Co. Piston seals for rotary mechanisms
US4011031A (en) * 1976-04-09 1977-03-08 Caterpillar Tractor Co. Rotor constructions for slant axis rotary mechanisms
DE2617516A1 (de) * 1976-04-22 1977-11-03 Fritz Reis Kolbenmaschine fuer stroemende medien
US4149835A (en) * 1977-08-15 1979-04-17 Caterpillar Tractor Co. Temperature responsive seal lubrication for rotary mechanisms
GB2071213B (en) * 1980-03-06 1983-07-06 Bosch Gmbh Robert Hydraulic gear pumps and motors
US4737087A (en) * 1984-12-10 1988-04-12 Barmag Ag Drive shaft seal for gear pump and method
DE3542648A1 (de) * 1985-12-03 1987-06-04 Fritz Reis Kolbenmaschine fuer stroemende medien
NO160540C (no) * 1986-11-24 1989-04-26 3 D Int As Kraftomsetningsmaskin med stempler som beveges i en dreiebevegelse i et sfaerisk hus.
DE3709106A1 (de) * 1987-03-20 1988-09-29 Aisin Seiki Kaeltekompressor-brennkraftmaschinenaggregat der rotationskolbenbauweise
US4923377A (en) * 1987-09-11 1990-05-08 Cavalleri Robert J Self-machining seal ring leakage prevention assembly for rotary vane device
NO169672C (no) * 1989-01-09 1992-07-22 3 D Int As Kraftomsetningsmaskin med stempler som beveges parvis i forhold til hverandre i et sfaerisk hus.
FR2657654B1 (fr) * 1990-01-26 1993-05-14 Dresser Produits Indls Palier de support de l'arbre d'entrainement d'un compresseur a recuperation des fuites d'huile, et compresseur equipe de ce palier.
US5127810A (en) * 1991-01-02 1992-07-07 Kolbinger Herman J Rotary pump or engine with spherical body
DE4131628A1 (de) * 1991-09-23 1993-03-25 Klein Schanzlin & Becker Ag Taumelscheibenpumpe

Also Published As

Publication number Publication date
RO115660B1 (ro) 2000-04-28
DK0674746T3 (hu) 1997-02-24
NO952231L (no) 1995-06-06
HUT73256A (en) 1996-07-29
BG99682A (bg) 1996-01-31
AU1474995A (en) 1996-09-19
DE59303688D1 (de) 1996-10-10
FI952948A (fi) 1995-06-19
ES2092887T3 (es) 1996-12-01
HU9501135D0 (en) 1995-06-28
GR3020949T3 (en) 1996-12-31
AU700197B2 (en) 1998-12-24
CZ155695A3 (en) 1996-01-17
EP0674746B1 (de) 1996-09-04
NO307268B1 (no) 2000-03-06
ATE142307T1 (de) 1996-09-15
FI952948A0 (fi) 1995-06-15
NO952231D0 (no) 1995-06-06
FI107402B (fi) 2001-07-31
US5685702A (en) 1997-11-11
PL308994A1 (en) 1995-09-18
PL172811B1 (pl) 1997-11-28
CA2151397A1 (en) 1994-06-23
BG61736B1 (bg) 1998-04-30
US5897301A (en) 1999-04-27
EP0674746A1 (de) 1995-10-04
WO1994013934A1 (de) 1994-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7597360B2 (en) Fluid coolant union
US6520506B2 (en) Radial shaft seal
US5253983A (en) Axial piston pump having fixed slant cam plate for causing reciprocation of pistons
US20090000753A1 (en) Strip Means and an Improved Suction Roll for a Material Web Machine and an Arrangement and a Method for Improving the Duration of the Suction Roll
US6312239B1 (en) Screw-type compressor having an axial bearing part on only one rotor
CA2210401C (en) Piston for compressors
HU218803B (hu) Támolygótárcsás gép
US20160333867A1 (en) Sliding Shoe for a Hydrostatic Axial Piston Machine
US4834634A (en) Sliding-vane rotary compressor for bearing lubrication
KR19990072320A (ko) 베인-타입유체기계
US5735172A (en) Swashplate machine
JPH0361680A (ja) オイルセパレータ
US20050129560A1 (en) Compressed air motor
KR100235513B1 (ko) 압축기의 피스톤
US20100150766A1 (en) Rotary sliding vane compressor and blade therefor
KR950033103A (ko) 로터리압축기
US4951426A (en) Grinding fluid feeder apparatus
CN1041546C (zh) 斜盘机
US4155562A (en) Sealing structure for sliding parts of powder particle conveying valves
GB2060076A (en) Rotary Positive-displacement Fluid-machines
SU986758A1 (ru) Опорный узел жидкостного трени
US3059836A (en) Bearing and sealing structure for a rotary compressor
JPH0618077Y2 (ja) ベ−ン圧縮機
KR20210156911A (ko) 사판식 압축기
KR100253204B1 (ko) 스크롤압축기의축방향누설방지장치

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee