HU217289B - Eljárás és elrendezés zárt fűtőrendszerekhez - Google Patents

Eljárás és elrendezés zárt fűtőrendszerekhez Download PDF

Info

Publication number
HU217289B
HU217289B HU9202262A HU226292A HU217289B HU 217289 B HU217289 B HU 217289B HU 9202262 A HU9202262 A HU 9202262A HU 226292 A HU226292 A HU 226292A HU 217289 B HU217289 B HU 217289B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
heat exchanger
air
boiler
flow path
flue gases
Prior art date
Application number
HU9202262A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT62079A (en
Inventor
Stig Glöersen
Original Assignee
Stig Glöersen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stig Glöersen filed Critical Stig Glöersen
Publication of HUT62079A publication Critical patent/HUT62079A/hu
Publication of HU217289B publication Critical patent/HU217289B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H4/00Fluid heaters characterised by the use of heat pumps
    • F24H4/02Water heaters

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Air Supply (AREA)
  • Other Air-Conditioning Systems (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Control Of Heat Treatment Processes (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Hydroponics (AREA)
  • Central Heating Systems (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás fősszilis tüzelőanyagők energiatartalmánakhasznősítására hőszivattyút (5) és hőcserélőt (4) tartalmazó zártfűtőrendszer segítségével, amelyben a hőcserélőn (4) átáramló kétlevegőáram között hőcserét hajtanak végre a kazánház levegőjének ahőszivattyún (5) és a hőcserélőn (4) történő első áramlási pályán (C1)keringtetése, tővábbá a kazánőn átáramló levegőnek vagy füstgázőknak,vagy azők keverékének a hőcserélőn (4) történő átszívásávallétrehőzőtt másődik áramlási pályán (C2) áramőltatása révén, ahől amásődik áramlási pályán (C2) való áramőltatás révén a kazánházbanlétesített depresszióval a hőcserélőn (4) keresztül friss levegőtszívnak be, és újszerű módőn a kazánőn átáramló levegőt vagyfüstgázőkat, vagy azők keverékét hűtőeszközön (21) átvezetve hajtjákát a másődik áramlási pályán (C2) áramőltatva a hőcserélőn (4). Atalálmány tárgya tővábbá az eljárást megvalósító elrendezés, amelyhőszivattyút (5) és hőcserélőt (4) tartalmazó egységet, tővábbá akazánház levegőjét a hőcserélő (4) egyik őldalán áthajtó ventilátőrt(10), valamint a kazánőn átáramló levegőt vagy füstgázőkat, vagy azőkkeverékét a hőcserélő (4) másik őldalán átszívó szívókamrát (6) főglalmagában, és a fűtőrendszer kazánja (2) és a hőcserélője (4) közé akazánőn átáramló levegőt vagy füstgázőkat, vagy azők keverékét még ahőcserélőbe (4) történő belépése előtt előhűtő hűtőeszköz (21) vanbeiktatva. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás fosszilis tüzelőanyagok energiatartalmának hasznosítására hőszivattyút és hőcserélőt tartalmazó zárt fűtőrendszer segítségével, amelyben a hőcserélőn átáramló két levegőáram között hőcserét hajtunk végre a kazánház levegőjének a hőszivattyún és a hőcserélőn történő első áramlási pályán keringtetése, továbbá a kazánon átáramló levegőnek vagy füstgázoknak, vagy azok keverékének a hőcserélőn történő átszívásával létrehozott második áramlási pályán áramoltatása révén, ahol a második áramlási pályán áramoltatás révén a kazánházban létesített depresszióval a hőcserélőn keresztül friss levegőt szívunk be. A találmány tárgya továbbá az eljárást megvalósító elrendezés, amely hőszivattyút és hőcserélőt tartalmazó egységet, továbbá a kazánház levegőjét a hőcserélő egyik oldalán áthajtó ventilátort, valamint a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét a hőcserélő másik oldalán átszívó szívókamrát foglal magában.
A fűtőrendszer zártsága alatt az egy épületen, kazánházon belül telepített fűtőrendszert értjük. Ilyen jellegű elrendezés ismerhető meg a WO 85/02247 számú szabadalmi leírásból, amelynél a kazán füstgázai és a fűtőrendszer kilépő levegője előhűtés nélkül, közvetlenül lépnek be a hőcserélőbe. Ezen túlmenően fennáll annak a kockázata is, hogy a hőcserélő meghibásodása vagy más üzemzavar esetén füstgázok kerülnek a kazánházba, mivel a kazánházi levegőt alacsony nyomáson szívják át a hőcserélőn.
Találmányunk fő célja ezért az ilyen zárt fűtőrendszerek működésének javítása, különös tekintettel arra, hogy a füstgázok biztonságosan el tudják hagyni a fűtőrendszert olyan esetekben is, ha a hőcserélő vagy más szerkezeti egység meghibásodik. További célunk a fűtőrendszer hatásfokának javítása, ezen keresztül a felhasznált tüzelőanyag energiatartalmának jobb hasznosítása.
A kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan eljárással oldottuk meg fosszilis tüzelőanyagok nagy energiatartalmának zárt fűtőrendszerben való hasznosítására hőszivattyút és hőcserélőt tartalmazó egység segítségével, amelyben a hőcserét a hőcserélőn átáramló két levegőáram között hajtjuk végre kazánház levegőjének a hőszivattyún és a hőcserélőn történő első áramlási pályán keringtetése, továbbá a kazánon átáramló levegőnek vagy füstgázoknak, vagy azok keverékének a hőcserélőn történő átszívásával létrehozott második áramlási pályán keringtetése révén, ahol a második áramlási pályán keringtetés révén a kazánházban létesített depresszióval a hőcserélőn keresztül friss levegőt szívunk be. Újszerű módon a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét egy hűtőeszközön átvezetve hajtjuk át a második áramlási pályán áramoltatva a hőcserélőn.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja értelmében a füstgázokat a keringtetett kazánházi levegővel előhűtjük.
Előnyös a találmány értelmében, ha a füstgázokat vízzel előhűtjük.
Előnyös továbbá, ha az első áramlási pályán keringő levegő legalább egy részét még a hőcserélőn való áthaladása előtt átszívjuk a hőszivattyún.
Ugyancsak előnyös a találmány szerinti eljárás olyan foganatosítási módja, ahol a kazán olaj- vagy gázégőjét a hőcserélőn átvezető második áramlási pályán létrehozott depresszió felépülése után működtetjük.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében a friss levegőt az első áramlási pálya mentén keringő levegővel még annak a hőcserélőn való áthajtása előtt keverjük össze.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében az első áramlási pályát a hőcserélőnek azon az oldalán való túlnyomás létrehozása révén alakítjuk ki, amelyen keresztül a kazánház hűtőlevegője halad keresztül.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében a füstgázokat a kazánház levegőjével összekeveredés-mentesen hajtjuk át a hűtőeszközön.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében a füstgázokat a hőcserélőtől érkező és a hűtőeszköz peremein vagy lapátjain áthaladó levegővel hűtjük.
A kitűzött feladat megoldása során a fentieken túlmenően olyan elrendezést vettünk alapul a találmány szerinti eljárás megvalósítására, amely hőszivattyút és hőcserélőt tartalmazó egységet, továbbá a kazánház levegőjét a hőcserélő egyik oldalán áthajtó ventilátort, valamint a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét a hőcserélő másik oldalán átszívó szívókamrát foglal magában. A továbbfejlesztés szerint a fűtőrendszer kazánja és a hőcserélője közé a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét még a hőcserélőbe történő belépése előtt előhűtő hűtőeszköz van beiktatva.
Előnyös a találmány értelmében, ha a hűtőeszköz víz hűtőközeget tartalmaz.
Ugyancsak előnyös, ha a ventilátor a kazánház levegőjét a hőszivattyún átszívó és a hőcserélőn áthajtó ventilátorként van kiképezve.
Előnyös továbbá, ha friss levegőt a kazánház levegőjével még a ventilátor általi, a hőcserélőn való áthajtásukat megelőzően összekeverő csatornával rendelkezik.
A találmány értelmében ugyancsak előnyös, ha a fűtőrendszer kazánja és hőcserélője egyik oldala között a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét a hőcserélőbe vezető kondenzátor van beépítve.
A találmány értelmében ugyancsak előnyös, ha a fűtőrendszer a működtető villamos energiáját előállító generátort hajtó különálló és a fűtőrendszer kazánjának füstgázaival együtt vagy külön hűtött és kondenzált kipufogógázokat kibocsátó belső égésű motorral áll kapcsolatban.
A találmány értelmében ugyancsak előnyös, ha a kazánház falában a kazánházat külső levegővel átszellőztető ventilátor van beépítve.
A találmány értelmében ugyancsak előnyös, ha a ventilátor a kazánház levegőjét a hőcserélő egyik oldalán túlnyomással áthajtó ventilátorként van kiképezve.
HU 217 289 Β
A találmány értelmében ugyancsak előnyös, ha a hűtőeszköz a füstgázokat a kazánház levegőjével összekeveredés-mentesen fogadó és hűtő hűtőeszközként van kiképezve.
A találmány értelmében ugyancsak előnyös, ha a hűtőeszköz peremekkel ellátott csőszerű elemként van kiképezve.
Előnyös végül a találmány értelmében, ha a füstgázokat a hőcserélőtől érkező és peremein vagy lapátjain áthaladó levegővel hűtő hűtőeszközt tartalmaz.
A találmányt az alábbiakban a rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a javasolt eljárást megvalósító elrendezés példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti elrendezés egy lehetséges kiviteli alakját megvalósító zárt fűtőrendszer vázlatos keresztmetszete, a
2. ábra az 1. ábrán bemutatott kondenzálóág kinagyított keresztmetszete figyelhető meg, és a
3. ábra a találmány szerinti elrendezés egy további lehetséges kiviteli alakját megvalósító zárt fűtőrendszer vázlatos keresztmetszetét mutatja.
Az 1. ábrán csupán nagyjából, vázlatosan bemutatott találmány szerinti elrendezés 2 kazánba beszerelt 1 olajvagy gázégőt tartalmaz. A 2 kazán a későbbiekben még részletesebben is ismertetendő 3 csatornán keresztül K kondenzátorhoz van csatlakoztatva, amelyhez felülről 4 hőcserélő kapcsolódik. A 3 csatornához további 11 megkerülő csatorna csatlakozik, amely 9 füstgázcsőbe torkollik, amelyen keresztül a kazánon átáramló levegő vagy pedig a füstgáz-levegő keverék kilép a zárt fűtőrendszerből. A fűtőrendszer V], V2 és V3 tolózárakat tartalmaz, melyek segítségével a füstgázokat vagy pedig a füstgáz-levegő keveréket kívánság szerint vagy a 3 csatornán a K kondenzátorhoz vezetjük, vagy pedig a 11 megkerülő csatornán keresztül közvetlenül a 9 füstgázcsőbe vezethetjük, ami például olyankor kívánatos, ha a rendszerben karbantartási vagy javítási munkálatokat kell végrehajtani, például a rendszer 5 hőszivattyú vagy 4 hőcserélő részén.
A 4 hőcserélő felett 6 szívókamra van kiképezve, amely 7 ventilátorral van ellátva. Ez utóbbi a 9 füstgázcsőbe csatlakozik a V3 tolózáron keresztül. A zárt fűtőrendszer 5 hőszivattyút is tartalmaz, amely a 4 hőcserélő közelében, attól távközzel elválasztva van elrendezve. Az 5 hőszivattyú és a 4 hőcserélő közötti térben további 10 ventilátor van elhelyezve, amelyhez friss levegőt bevezető 12 csatorna van csatlakoztatva. A K kondenzátortól 13 kondenzációs vezeték vezet a 14 semlegesítőedényhez. A teljes fűtőrendszer zárt egységként van kiképezve, amelyből kizárólag egy levegőbevezetés, egy levegőkivezetés, valamint a 9 füstgázcső érintkezik normál esetben a környezettel.
Az 1. ábrán vázlatosan bemutatott zárt fűtőrendszer úgy működik, hogy mint azt szaggatott vonallal ábrázoltuk, a rendszerben egy első C, áramlási pálya alakul ki, amely mentén a kazánház levegője kering. Ezt a levegőt a 10 ventilátor az 5 hőszivattyúba juttatja, majd a 4 hőcserélőbe továbbítja. Eközben szükség esetén a 12 csatornán friss levegő keverhető a kazánház levegőjéhez, ezt az eshetőséget a 12 csatorna tengelyében húzódó kettős pontvonallal tüntettük fel olyan esetekre, amikor az 1 olaj- vagy gázégő működik az alábbiak szerint. A friss levegő hozzákeverésének két szerepe van: egyrészt, mivel az égési folyamat során kén-hidrogén-gáz is keletkezik, a kialakuló kondenzáció mennyiségét többszörösére növelhetjük oly módon, hogy friss levegőt juttatunk a rendszerbe, és a füstgázokat és így a kén-hidrogén-gázt ennek segítségével hűtjük le, másrészt, mivel a kondenzáció mennyiségét megnöveltük, javítottuk a kénes szennyező anyagok kivonását a füstgázokból. A levegő a 4 hőcserélőtől visszajut a kazánházba. Ha a 2 kazán 1 olaj- vagy gázégője működik, a kazánházban depresszió alakul ki, ami azt eredményezi, hogy a 12 csatornán keresztül friss levegő jut be a kazánházba, és a friss levegő oxigént szállít az 1 olaj- vagy gázégő működéséhez. Amennyiben az 1 olaj- vagy gázégő nem működik, a levegő a C] áramlási pályán friss levegő beszívása nélkül kering. A levegő ilyen esetekben a 7 ventilátornak köszönhetően második C2 áramlási pálya mentén áramlik, és ennek során elsődlegesen érinti a 4 hőcserélőt, keresztüljut az 1 olaj- vagy gázégőn, a 3 csatornán és a K kondenzátoron, másodlagosan pedig keverék levegőként szolgál, hiszen az a levegőmennyiség, amely ténylegesen keresztülhalad az 1 olaj- vagy gázégőn, igen csekély. Ez a keverék levegő a K kondenzátor alsó részébe, az abban kiképzett 15 lyukakon keresztül lép be. A C2 áramlási pályán haladó levegőt az 5 hőszivattyú és a 4 hőcserélő között elhelyezkedő 10 ventilátor is mozgatja. Amint a 7 ventilátor elindul, a kazánházban depresszió alakul ki, minek következtében friss levegő áramlik be a 12 csatornán keresztül.
Mivel a 4 hőcserélő a levegőt a kazánházban keringtető 10 ventilátor kilépőoldalán helyezkedik el, a kazánház C, áramlási pályán keringő levegője túlnyomást hoz létre a 4 hőcserélő hűtőoldalán. A 4 hőcserélő másik oldalán elhelyezkedő 7 ventilátor hatására ott depresszió jön létre. A 7 ventilátor a levegőt vagy pedig a füstgáz-levegő keveréket átszívja a 4 hőcserélő másik oldalán. Ez azt jelenti, hogy az 1 olaj- vagy gázégőt oly módon rendezhetjük el, hogy ne lépjen működésbe mindaddig, amíg a 4 hőcserélő egy előre meghatározott nagyságú depressziót létre nem hoz. Mivel a 10 ventilátor a 4 hőcserélő hűtőoldalán túlnyomást biztosít, a találmány értelmében az is biztosított, hogy a füstgázok minden esetben kilépnek a környezetbe, abban az esetben is, ha például 4 hőcserélő meghibásodik.
Ha a zárt fűtőrendszer egységein javítást vagy karbantartást kell elvégezni, például ha a 4 hőcserélőt át kell mosni vagy az 5 hőszivattyút kell karbantartani, a Vh V2, V3 tolózárakat úgy állítjuk be, hogy a füstgázok a 9 füstgázcsövön keresztül közvetlenül kijussanak a környezetbe a 11 megkerülő csatorna segítségével. Ilyen esetben a rendszert hagyományos fűtőrendszerként üzemeltetjük, az eddig leírt egyéb berendezések kikapcsolásával, illetve kihagyásával, annak érdekében, hogy a fűtőrendszerhez kapcsolt épület fűtését megszakítás nélkül biztosítsuk.
A 2. ábrán részletesebben is bemutatott K kondenzátornak 16 háza van, amelyben a 4 hőcserélőben felfelé
HU 217 289 Β áramló füstgázok levegővel való összekeveredését elősegítő 15 lyukak vannak kiképezve. A 16 házban ezenkívül 17 perforált lap van elrendezve, amelyen keresztül a levegő és a füstgázok felfelé a K kondenzátorba jutnak. A 17 perforált lap felett 18 kollektorok vannak elrendezve, amelyek a fentről érkező kondenzátumot összegyűjtik, illetve megvezetik és a kimenő 13 kondenzációs vezetékhez továbbítják. Annak érdekében, hogy a kondenzációs termékek ne hulljanak a 16 ház alsó részeibe, kétkét szomszédosán húzódó 18 kollektor fölött 19 terelőelemek vannak elrendezve úgy, hogy a felfelé, a 4 hőcserélőbe áramló füstgázok és levegő számára megfelelő szabad keresztmetszetet biztosítsanak. Ezt a 2. ábrán kissé kinagyítva külön nyilakkal illusztráltuk. A K kondenzátor alatt 20 csatlakozócső található, amely a füstgázokat a 3 csatornától a K kondenzátorba vezeti, ahonnan a füstgázok a már leírt módon a 4 hőcserélőbe jutnak. A 15 lyukakon átáramló levegő mennyisége a 2. ábrán látható nyilak irányában mozgathatóan felszerelt 23 szelepek segítségével változtatható, amelyek a 15 lyukak kisebb vagy nagyobb területét fedik le, illetve hagyják szabadon helyzetüktől függően.
Az egyszerűség kedvéért az alábbiakban a rendszer működését olyan helyzetben írjuk le, amikor a 2 kazánban keletkező füstgázok a K kondenzátorba kerülnek, amelyben a füstgázok a 17 perforált lapnál levegővel keverednek, és a kondenzátum a 2. ábrán láthatóan a felső 19 terelőelemekről csöpög alá. A füstgázok a 4 hőcserélőben hűlnek le, amelyen az 5 hőszivattyún a környezetből beszívott friss levegővel együtt a kazánház levegője halad keresztül. A füstgázok hőmérséklete az említett rendszerben hozzávetőlegesen 170 °C-ról 5-10 °C-ra csökken le.
A 3. ábrán vázlatosan bemutatott zárt fűtőrendszer esetében a füstgázok, nem keveredve a kazánház levegőjével, az 1. és 2. ábrán látható 4 hőcserélőn keresztülhaladva hűlnek le, miután áthaladtak egy, a bemutatott esetben peremekkel ellátott csőszerű elemként kialakított további 21 hűtőeszközön, amelyben a füstgázokat a 4 hőcserélőből érkező és a 21 hűtőeszköz peremei vagy lapátjai mentén áramló levegő hűti. Ettől eltérően a hűtés vízzel is elvégezhető, amelynek az az előnye, hogy tovább növeli a füstgázokból a kénes szennyező anyagok kivonásának mértékét.
A nyári hónapokban a kazánházat 22 ventilátorral szellőztetjük, amely a kazánház falába van beépítve úgy, hogy a külső meleg levegő bejusson a kazánházba. Az 5 hőszivattyút úgy méretezhetjük, hogy egyedül is képes legyen arra, hogy a nyári hónapokban szükséges használati melegvíz melegítését és hevítését elvégezze. Az 1 olaj- vagy gázégőt tehát csak akkor kell bekapcsolni, ha különleges igények vagy csúcsjellegű fogyasztás várható a használati meleg vizet illetően a nyári hónapokban.
A találmány gyakorlati alkalmazása során a zárt fűtőrendszer felületei lényegesen kisebb mértékben szenynyeződnek a füstgázok hatására, mint a hagyományos zárt fűtőrendszerekben. Ez más szavakkal azt jelenti, hogy mivel a mindenkori épület tulajdonságaitól függően 50-70%-os fűtőanyag-csökkenés érhető el, a környezetbe is 50-70%-kal kevesebb kénes és nitrogén szennyezőanyagjut. A füstgázok kondenzálásához a felhasznált fűtőanyag maradék energiáját hasznosítjuk, míg a füstgázok kénemissziójának 60-80%-át kondenzáljuk, és kondenzátum formájában a 14 semlegesítő edénybe juttatjuk. Neutralizálás előtt a kondenzátum 2,5-3,5 pHértékű, neutralizálás után pedig 6-8 pH.
A bemutatott és ismertetett rendszer teljes energiamegtakarítása hozzávetőlegesen 50%. Ez azt jelenti, hogy ha a rendszer maximális teljesítménye például 100 kW és az 5 hőszivattyú működtetése 5 ±2 kW energiát emészt fel, az 5 hőszivattyú által szolgáltatott energia mennyisége 9-21 kW. Magának az 5 hőszivattyúnak az energiamegtakarítási tényezője egész évet tekintve hozzávetőlegesen 3,0. Az éves átlagos hatékonyság 130-140% tartományba esik, ez függ a rendszer földrajzi paramétereitől. Az éves átlagos hatékonyságot úgy is kifejezhetjük, mint a rendszernek olyan energiamegtakarító tényezőjét, amikor az összes olajat és villamosságot a rendszerbe betáplált teljesítményként számítjuk be. Ez az energiamegtakarítási tényező egy év átlagát tekintve ilyen esetekben 1,3-1,4, és függ a rendszer földrajzi paramétereitől.
Az 5 hőszivattyú lényegében egész évben folyamatosan működik, ennek köszönhető, hogy az 1 olaj- vagy gázégőnek nem kell folyamatosan működnie. Az 5 hőszivattyút például az ábrákon nem látható, de ismert felépítésű és összekapcsolású dízelmotor hajthatja, vagy az egész rendszer külön dízelgenerátorral előállított villamos energiával táplálható. Ilyen esetben a dízelgenerátor kipufogógázait együtt hűthetjük és kondenzálhatjuk a 2 kazán füstgázaival. Ha a rendszer önfenntartó és dízelgenerátor működteti, nincs szükség arra, hogy külön energiát, például villamos energiát tápláljunk a rendszerbe valamilyen meglévő külső forrásból.

Claims (20)

1. Eljárás fosszilis tüzelőanyagok energiatartalmának hasznosítására hőszivattyút és hőcserélőt tartalmazó zárt fűtőrendszer segítségével, amelyben a hőcserélőn átáramló két levegőáram között hőcserét hajtunk végre a kazánház levegőjének a hőszivattyún és a hőcserélőn történő első áramlási pályán keringtetése, továbbá a kazánon átáramló levegőnek vagy füstgázoknak, vagy azok keverékének a hőcserélőn történő átszívásával létrehozott második áramlási pályán áramoltatása révén, ahol a második áramlási pályán való áramoltatás révén a kazánházban létesített depresszióval a hőcserélőn keresztül friss levegőt szívunk be, azzal jellemezve, hogy a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét hűtőeszközön (21) átvezetve hajtjuk át a második áramlási pályán (C2) áramoltatva a hőcserélőn (4).
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a füstgázokat a keringtetett kazánházi levegővel előhűtjük.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a füstgázokat vízzel előhűtjük.
HU 217 289 Β
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az első áramlási pályán (C]) keringő levegő legalább egy részét még a hőcserélőn (4) való áthaladása előtt átszívjuk a hőszivattyún (5).
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kazán olaj- vagy gázégőjét (1) a hőcserélőn (4) átvezető második áramlási pályán (C2) létrehozott depresszió felépülése után működtetjük.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a friss levegőt az első áramlási pálya (C L) mentén keringő levegővel még annak a hőcserélőn (4) való áthajtása előtt keverjük össze.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az első áramlási pályát (Ct) a hőcserélőnek (4) azon oldalán való túlnyomás létrehozása révén alakítjuk ki, amelyen keresztül a kazánház hűtőlevegője halad keresztül.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a füstgázokat a kazánház levegőjével összekeveredés-mentesen hajtjuk át a hűtőeszközön (21).
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a füstgázokat a hőcserélőtől (4) érkező és a hűtőeszköz (21) peremein vagy lapátjain áthaladó levegővel hűtjük.
10. Elrendezés az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás megvalósítására, amely hőszivattyút és hőcserélőt tartalmazó egységet, továbbá a kazánház levegőjét a hőcserélő egyik oldalán áthajtó ventilátort, valamint a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét a hőcserélő másik oldalán átszívó szívókamrát foglal magában, azzal jellemezve, hogy a fűtőrendszer kazánja (2) és a hőcserélője (4) közé a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét még a hőcserélőbe (4) történő belépése előtt előhűtő hűtőeszköz (21) van beiktatva.
11. A 10. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a hűtőeszköz (21) víz hűtőközeget tartalmaz.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a ventilátor (10) a kazánház levegőjét a hőszivattyún (5) átszívó és a hőcserélőn (4) áthajtó ventilátorként (10) van kiképezve.
13. A 10-12. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy friss levegőt a kazánház levegőjével még a ventilátor (10) általi, a hőcserélőn való áthajtásukat megelőzően összekeverő csatornával (12) rendelkezik.
14. A 10-13. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a fűtőrendszer kazánja (2) és hőcserélője (4) egyik oldala között a kazánon átáramló levegőt vagy füstgázokat, vagy azok keverékét a hőcserélőbe (4) vezető kondenzátor (K) van kiképezve.
15. A 10-14. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a fűtőrendszer a működtető villamos energiáját előállító generátort hajtó különálló, és a fűtőrendszer kazánjának (2) füstgázaival együtt vagy külön hűtött és kondenzált kipufogógázokat kibocsátó belső égésű motorral áll kapcsolatban.
16. A 10-15. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a kazánház falában a kazánházat külső levegővel átszellőztető ventilátor (22) van beépítve.
17. A 10-16. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a ventilátor (10) a kazánház levegőjét a hőcserélő (4) egyik oldalán túlnyomással áthajtó ventilátorként (10) van kiképezve.
18. A 10-17. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a hűtőeszköz (21) a füstgázokat a kazánház levegőjével összekeveredés-mentesen fogadó és hűtő hűtőeszközként (21) van kiképezve.
19. A 10-18. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a hűtőeszköz (21) peremekkel ellátott csőszerű elemként van kiképezve.
20. A 19. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a füstgázokat a hőcserélőtől (4) érkező és peremem vagy lapátjain áthaladó levegővel hűtő hűtőeszközt (21) tartalmaz.
HU9202262A 1990-01-08 1991-01-08 Eljárás és elrendezés zárt fűtőrendszerekhez HU217289B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9000007A SE9000007L (sv) 1990-01-08 1990-01-08 Saett och anordning vid slutna pannanlaeggningar
PCT/SE1991/000012 WO1991010868A1 (en) 1990-01-08 1991-01-08 Method and device in closed heating plants

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT62079A HUT62079A (en) 1993-03-29
HU217289B true HU217289B (hu) 1999-12-28

Family

ID=20378145

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202262A HU217289B (hu) 1990-01-08 1991-01-08 Eljárás és elrendezés zárt fűtőrendszerekhez

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5325821A (hu)
EP (1) EP0536133B1 (hu)
JP (1) JPH05502932A (hu)
AT (1) ATE124782T1 (hu)
AU (1) AU7071291A (hu)
CA (1) CA2073337C (hu)
DE (1) DE69111067T2 (hu)
DK (1) DK0536133T3 (hu)
ES (1) ES2076516T3 (hu)
FI (1) FI93771C (hu)
GR (1) GR3017661T3 (hu)
HU (1) HU217289B (hu)
NO (1) NO175445C (hu)
RU (1) RU2082062C1 (hu)
SE (2) SE9000007L (hu)
WO (1) WO1991010868A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5922094A (en) * 1996-12-11 1999-07-13 Richards; Darrell Water removal system
US5968320A (en) * 1997-02-07 1999-10-19 Stelco, Inc. Non-recovery coke oven gas combustion system
DE19816415C2 (de) * 1998-04-14 2002-07-18 Rainer Mandel Blockheizkraftwerk
ATE320932T1 (de) * 2001-06-18 2006-04-15 Webasto Ag Fahrzeugtechnik Luftheizgerät und verfaren zum erkennen rückströmender heizluft
US6786422B1 (en) * 2001-10-30 2004-09-07 Detroit Radiant Products Co. Infrared heating assembly
DE10346003A1 (de) * 2003-10-02 2005-04-28 Joseph Raab Gmbh & Cie Kg Wärmetauscher zur Übertragung von Wärme auf ein Fluid
US8656904B2 (en) * 2009-09-25 2014-02-25 Detroit Radiant Products Co. Radiant heater
FI122935B (sv) * 2011-01-07 2012-09-14 Johan Holger Karlstedt Förfarande och apparat för att anordna effektivt värme

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2647216C2 (de) * 1976-10-15 1986-08-14 Pohlmeyer, Laurentius, 4834 Harsewinkel Verfahren zur Übertragung von Wärmeenergie mittels Wärmepumpe und Heizkessel
US4178988A (en) * 1977-11-10 1979-12-18 Carrier Corporation Control for a combination furnace and heat pump system
DE2855485A1 (de) * 1978-12-22 1980-07-03 Hartmut Behrens Heizeinrichtung, insbesondere zur durchfuehrung des verfahrens
SE437723B (sv) * 1983-11-14 1985-03-11 Heatrec Ab Sett och anordning for drift av en vermeanleggning

Also Published As

Publication number Publication date
DE69111067D1 (de) 1995-08-10
FI923135A (fi) 1992-07-08
RU2082062C1 (ru) 1997-06-20
NO175445B (no) 1994-07-04
SE9000007D0 (sv) 1990-01-08
HUT62079A (en) 1993-03-29
EP0536133B1 (en) 1995-07-05
SE9000007L (sv) 1991-07-09
NO922662D0 (no) 1992-07-06
FI93771B (fi) 1995-02-15
NO175445C (no) 1994-10-12
NO922662L (no) 1992-09-08
AU7071291A (en) 1991-08-05
FI923135A0 (fi) 1992-07-08
SE468651B (sv) 1993-02-22
SE9202099L (sv) 1992-07-07
SE9202099D0 (sv) 1992-07-07
FI93771C (fi) 1995-05-26
ATE124782T1 (de) 1995-07-15
GR3017661T3 (en) 1996-01-31
CA2073337C (en) 2000-03-21
EP0536133A1 (en) 1993-04-14
WO1991010868A1 (en) 1991-07-25
JPH05502932A (ja) 1993-05-20
DK0536133T3 (da) 1995-11-27
ES2076516T3 (es) 1995-11-01
US5325821A (en) 1994-07-05
CA2073337A1 (en) 1991-07-09
DE69111067T2 (de) 1996-04-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6134878A (en) Cooling arrangement for a gas turbine driven power system
KR100579575B1 (ko) 발전 공조 시스템
KR100512063B1 (ko) 코제너레이션장치
US6422019B1 (en) Apparatus for augmenting power produced from gas turbines
HU217289B (hu) Eljárás és elrendezés zárt fűtőrendszerekhez
KR100925051B1 (ko) 폐열회수기를 구비한 입형 및 횡형 타입 일체형 열교환 유닛
CN105546564A (zh) 一种火电厂烟气污染物处理中的低品位热能回收节能系统
US20020112850A1 (en) Energy-saving system for a multiple-function equipment consisting of engine, power generator and air conditioner
US6962051B2 (en) Control of flow through a vapor generator
CN110425569A (zh) 一种采用烟气余热深度利用与烟气再循环的联合循环热电系统及方法
CN100404978C (zh) 空气调节机
FI60604C (fi) Saett och anlaeggning foer uppvaermning genom vaermepumpning
CN205560803U (zh) 一种火电厂烟气污染物处理中的低品位热能回收节能系统
JP2004060999A (ja) 駐車場換気システムおよび冷却塔システム
CN211925720U (zh) 一种余热蒸汽发电装置
SU1828988A1 (ru) Установка утилизации тепла
US20150128883A1 (en) Methods and Apparatus Providing Flame-less Heat
TWI825309B (zh) 可攜式全外氣能量轉換裝置
CN220267790U (zh) 一种基于透平膨胀机的烟气余热回收发电系统
JPH062569A (ja) ガスタービン発電設備の多目的冷却方法
CN219588977U (zh) 适用于天然气燃烧烟气的余热深度回收装置
RU2236968C2 (ru) Установка кондиционирования воздуха в вагонах-ресторанах пассажирского железнодорожного транспорта
CN221705462U (zh) 一种可拆卸的模块化燃机余热锅炉
SU1186901A1 (ru) Устройство дл утилизации тепловой энергии в системе кондиционировани воздуха
CN2711676Y (zh) 用于地下空间的蒸发式冷凝系统及采用该系统的制冷装置