HU216708B - Non-sag volfrámhuzal - Google Patents
Non-sag volfrámhuzal Download PDFInfo
- Publication number
- HU216708B HU216708B HU9403072A HU9403072A HU216708B HU 216708 B HU216708 B HU 216708B HU 9403072 A HU9403072 A HU 9403072A HU 9403072 A HU9403072 A HU 9403072A HU 216708 B HU216708 B HU 216708B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- tungsten
- tungsten wire
- oxide
- weight
- sag
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H01—ELECTRIC ELEMENTS
- H01K—ELECTRIC INCANDESCENT LAMPS
- H01K3/00—Apparatus or processes adapted to the manufacture, installing, removal, or maintenance of incandescent lamps or parts thereof
- H01K3/02—Manufacture of incandescent bodies
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C32/00—Non-ferrous alloys containing at least 5% by weight but less than 50% by weight of oxides, carbides, borides, nitrides, silicides or other metal compounds, e.g. oxynitrides, sulfides, whether added as such or formed in situ
- C22C32/001—Non-ferrous alloys containing at least 5% by weight but less than 50% by weight of oxides, carbides, borides, nitrides, silicides or other metal compounds, e.g. oxynitrides, sulfides, whether added as such or formed in situ with only oxides
- C22C32/0015—Non-ferrous alloys containing at least 5% by weight but less than 50% by weight of oxides, carbides, borides, nitrides, silicides or other metal compounds, e.g. oxynitrides, sulfides, whether added as such or formed in situ with only oxides with only single oxides as main non-metallic constituents
- C22C32/0031—Matrix based on refractory metals, W, Mo, Nb, Hf, Ta, Zr, Ti, V or alloys thereof
-
- H—ELECTRICITY
- H01—ELECTRIC ELEMENTS
- H01J—ELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
- H01J61/00—Gas-discharge or vapour-discharge lamps
- H01J61/02—Details
- H01J61/04—Electrodes; Screens; Shields
- H01J61/06—Main electrodes
- H01J61/067—Main electrodes for low-pressure discharge lamps
- H01J61/0675—Main electrodes for low-pressure discharge lamps characterised by the material of the electrode
-
- H—ELECTRICITY
- H01—ELECTRIC ELEMENTS
- H01K—ELECTRIC INCANDESCENT LAMPS
- H01K1/00—Details
- H01K1/02—Incandescent bodies
- H01K1/04—Incandescent bodies characterised by the material thereof
- H01K1/10—Bodies of metal or carbon combined with other substance
-
- H—ELECTRICITY
- H05—ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- H05B—ELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
- H05B3/00—Ohmic-resistance heating
- H05B3/0033—Heating devices using lamps
- H05B3/0038—Heating devices using lamps for industrial applications
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Powder Metallurgy (AREA)
- Resistance Heating (AREA)
Abstract
A találmány tárgya nőn-sag vőlfrámhűzal fényfőrrás vagy fűtőtestcéljára, mely vőlfrámhűzal pőrkőhászati útőn készült vőlfrámtömbbőltermőmechanikai útőn van előállítva, tővábbá újrakristály sődás űtánátlapőlt kristályszerkezete van és dőpőlóanyagőt tartalmaz. Atalálmány szerinti vőlfrámhűzal lényege, hőgy dőpőlóanyagként azalábbi adalékanyagőknak legalább az egyikét tartalmazza: lantán(III)-őxid, cériűm-diőxid. ŕ
Description
A találmány tárgya non-sag volfrámhuzal fényforrás vagy fűtőtest céljára, amely volfrámhuzal porkohászati úton készült volfrámtömbből termomechanikai úton van előállítva, továbbá újrakristályosodás után átlapolt kristályszerkezete van és dopolóanyagot tartalmaz. Az újrakristályosodás hőkezelés vagy az első égetés során következik be.
A volfrámhuzalokból készült izzólámpa- vagy futőtest-izzóspirálokkal szembeni elvárás egyrészt mind a hideg, mind a meleg állapotban mutatott azonosan jó rázásszilárdság, másrészt a jó non-sag tulajdonság magas hőmérsékleten.
A szakirodalomból jól ismert (lásd például: E. Pink, L. Bartha: The Metallurgy of Doped/Non-sag Tungsten, Elsevier Appl. Se.), hogy a non-sag tulajdonságot a volfrám-oxidok alumínium-, kálium- és szilíciumvegyületekkel való dopolásával lehet elérni. E technológiai folyamat során a szilícium és alumínium dopolóanyagok elpárolognak, míg a káliumgőzből kialakult buboréksorok hőkezelés után átlapolt rekrisztallizált szerkezetet hoznak létre, amely biztosítja a jó non-sag tulajdonságot, ugyanakkor viszont a rázásszilárdság nem mindig éri el a kívánt szintet.
A rázásszilárdság növelésére szokás 0,75-1,0 tömeg% ThO2 dopolóanyagot alkalmazni, mivel a tórium-oxidos volfrámnál a hőkezelés után ekviaxiális (vagyis kitüntetett kristálytengelyirány-mentes) krisztallit szerkezet alakul ki, ahol a gyors szemcsehatár-vándorlást a szemcsehatárokon elhelyezkedő tórium-oxid-részecskék megakadályozzák, és ezáltal rázásszilárddá teszik a volfrámhuzalt, ugyanakkor az ilyen volfrámhuzal hajlamos magas hőmérsékleten a gyors deformációra. Az ilyen dopolású volfrámhuzalnak hátránya egyrészt, hogy nem jó a non-sag tulajdonsága, másrészt hogy radioaktív tóriumot tartalmaz.
Abból a célból, hogy az említett jó tulajdonságokat egyesíteni lehessen, a gyártók különféle megoldásokkal próbálkoznak. Például néhány százalék réniumot is adalékolnak az alumíniummal, káliummal és szilíciummal dopolt volfrámhoz, amellyel jó non-sag tulajdonság mellett jó rázásszilárdság érhető el. Hátránya azonban a megoldásnak, hogy drága, másrészt az ilyen volfrám csak nehezen munkálható meg.
A találmány célja olyan megoldás biztosítása, amellyel az említett jó tulajdonságok egyesíthetők, ugyanakkor kiiktatható a radioaktív tórium, és a volfrámhuzalt könnyen lehet megmunkálni és elfogadható áron lehet előállítani.
Felismerésünk alapján a kívánt célt olyan volfrámhuzallal érhetjük el, amely lantán(III)-oxidot vagy cérium-dioxidot, vagy lantán(III)-oxidot és cérium-dioxidot együttesen tartalmaz. Felismertük, hogy meghatározott mennyiségű lantán(III)-oxiddal és/vagy cérium-dioxiddal dopolt volfrám esetén a kovácsolás, húzás folyamán felaprózódó szilárd második fázis a káliumgőzbuborékokhoz hasonlóan egy ideig meggátolja a szekunder rekrisztallizációt, majd egy bizonyos hőmérséklet felett a káliumos volfrámhoz hasonlóan ugrásszerű szemcsenövekedés következik be, amely az alumínium, kálium, szilícium dopoláshoz hasonló átlapolt rekrisztallizált szerkezetet eredményez.
Találmányunk ennek megfelelően non-sag volfrámhuzal fényforrás vagy fűtőtest céljára, mely volfrámhuzal porkohászati úton készült volfrámtömbből termomechanikai úton van előállítva, továbbá újrakristályosodás után átlapolt kristályszerkezete van és dopolóanyagot tartalmaz, és e dopolóanyag tartalmazza az alábbi adalékanyagoknak legalább az egyikét:
- lantán(III)-oxid,
- cérium-dioxid.
Azt találtuk, hogy a lantán(III)-oxid és/vagy cériumoxid adalékanyag segítségével a kitűzött cél viszonylag kis adalékanyag-koncentrációk esetén érhető el legeredményesebben, mégpedig, ha az adalékanyag mennyisége a 0,6 tömegszázalékot nem éri el, célszerűen azonban 0,475 tömegszázalék vagy az alatti értékű.
Azt találtuk, hogy a kívánt hatás elérésének alsó határához tartozó adalékanyag-mennyiség 0,2, célszerűen 0,3 tömegszázalék érték.
A találmányunk szerinti volfrámhuzal jó non-sag tulajdonságú, rázásszilárd, nem szükséges hozzá radioaktív tórium, előállítási költsége nem túl magas, termomechanikailag könnyen megmunkálható, vagyis lehetővé teszi a jó tulajdonságú vékony huzalok gyártását. További előnye a találmány szerinti volfrámhuzalnak az alumíniummal, káliummal, szilíciummal dopoltakhoz képest, hogy elektronkilépési munkája is lényegesen alacsonyabb, ezért például kisülőlámpák és katódsugárcsövek katódjaként is felhasználhatók.
Találmányunkat a továbbiakban példákon keresztül mutatjuk be részletesebben.
A találmány szerinti volfrámhuzalt például az alábbiak szerint gyárthatjuk. Porkohászati úton volfrámtömböt állítunk elő dopolt volfrámvegyületből kiindulva, mely volfrámvegyületbe vizes oldatú dopolóanyagot keverünk szobahőmérsékleten, ezt követően szárítjuk 100-150 °C-on, majd redukáljuk 700-860 °C hőzónájú ellenáramú, hidrogénatmoszférájú kemencében, a redukció után keletkezett port préseljük, például 12x12 mm keresztmetszetű rúddá, melynek anyagsűrűsége 10±0,5 g/cm3, ezt követően előszintereljük áttoló rendszerű kemencében, hidrogénatmoszférában 1200-1300 °C-on mintegy 15 percig, majd szintereljük szintén hidrogénatmoszférában ellenállásfütéssel, hőlépcső alkalmazása mellett úgy, hogy 15 perces felfutási, 10-20 perces első hőlépcsőn tartási, 5-6 perces továbbfutési, 20 ± 10 perces második hőlépcsőn tartási és körülbelül 5 perces lehűtési szakaszt alkalmazunk. A második hőlépcsőnél az átolvadási áram 90-95%ának megfelelő áramértéken (körülbelül 4000 A) szinterelünk, míg az első hőlépcsőnél a második hőlépcsőnél alkalmazott áramérték mintegy 70%-ánál (körülbelül 2800 A) dolgozunk. Az így keletkezett volfrámtömböt, amely 3,5 mikron szemcseméret alatti adalékanyagot tartalmaz, azután termomechanikai úton, kovácsolással, közbenső rekrisztallizációs hőkezelésekkel, majd húzással, és ha a huzalátmérő megkívánja, lágyító hőkezelésekkel volfrámhuzallá alakítjuk. Tapasztalatunk szerint mintegy 100 °C-kal magasabb kovácsolás!
HU 216 708 Β hőmérsékletet célszerű alkalmazni, mint alumínium, kálium, szilícium dopolású volfrám esetében, és ajánlatos 30-35%-os mértékű kovácsolási alakítás után 1700±50 °C-on rekrisztallizációs hőkezelést végezni. A húzási műveletek során 0,2 mm huzalátmérő alatti esetben 1100-1300 °C-on lágyító hőkezelést célszerű végezni.
Találmányunk szerint a kiinduló volfrámvegyületbe, amely lehet ammónium-paravolframát vagy volfrám-kékoxid vagy más volfrám-oxid, a technológiai folyamat során oxiddá alakuló lantán- és/vagy cériumvegyület vizes oldatát adagolják. E vegyületek célszerűen lantánnitrát és/vagy cériumnitrát formában kerülhetnek adagolásra.
A leírt módon 12 χ 12 mm keresztmetszetű 0,4 súlyszázalék La2O3-tartalmú színtereit volfrámrudakból termomechanikai úton, kovácsolás és húzás segítségével 0,4 mm átmérőjű huzalokat gyártottunk, amelyek SÁG tulajdonságát (a JIS 4460 General Rules fór Test of Tungsten and Molybdenum Materials fór Lighting and Electric Equipment alapján) mérve, az 10-16 mm-re adódott. Ugyanez az érték K-, Si-, Al-dopolású volfrám esetében 7,5-13 mm-re adódott, míg 1% ThO2-dopolású volfrám esetében körülbelül 40 mm-re. A rázásszilárdságra jellemző adat, a szekunder rekrisztallizáció után mért krisztallithossz és -szélesség arányátlaga, azaz az L/W mérőszám a találmány szerinti volfrámhuzalnál 7-15-re adódott, míg a K-, Si-, Al-dopolású esetében 7- 10-re, 1 % ThO2-dopolású esetben pedig 1 -2-re.
0,4 tömegszázalék cérium-oxid-tartalmú volfrám esetében a SAG-érték 11-14 mm-re, míg az L/W viszony 15-20-ra adódott.
0,4 tömegszázaléknyi, körülbelül fele-fele arányban lantán(III)-oxid- és cérium-dioxid-tartalmú volfrám esetén a SAG-tulajdonság 15-18 mm-re, míg az L/W viszony 11-15-re adódott.
A leírt példáktól eltérően igen sokféle volfrámhuzal valósítható meg oltalmi körünkbe tartozóan, ezért találmányunkat nem korlátozzuk a leírt példákra.
Claims (5)
1. Non-sag volfrámhuzal fényforrás vagy fűtőtest céljára, amely volfrámhuzal porkohászati úton készült volfrámtömbből termomechanikai úton van előállítva, továbbá újrakristályosodás után átlapolt kristályszerkezete van és dopolóanyagot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy dopolóanyagként az alábbi adalékanyagoknak legalább az egyikét tartalmazza:
- lantán(III)-oxid,
- cérium-dioxid.
2. Az 1. igénypont szerinti volfrámhuzal, azzal jellemezve, hogy a dopolóanyagot 0,6 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmazza.
3. A 2. igénypont szerinti volfrámhuzal, azzal jellemezve, hogy a dopolóanyagot 0,475 tömegszázalékban vagy annál kisebb mennyiségben tartalmazza.
4. A 2. igénypont szerinti volfrámhuzal, azzal jellemezve, hogy a dopolóanyagot legalább 0,2 tömegszázalékban tartalmazza.
5. A 4. igénypont szerinti volfrámhuzal, azzal jellemezve, hogy a dopolóanyagot legalább 0,3 tömegszázalékban tartalmazza.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU9403072A HU216708B (hu) | 1994-10-24 | 1994-10-24 | Non-sag volfrámhuzal |
DE19539051A DE19539051C2 (de) | 1994-10-24 | 1995-10-20 | Durchbiegefester Wolframdraht |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU9403072A HU216708B (hu) | 1994-10-24 | 1994-10-24 | Non-sag volfrámhuzal |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9403072D0 HU9403072D0 (en) | 1994-12-28 |
HUT72457A HUT72457A (en) | 1996-04-29 |
HU216708B true HU216708B (hu) | 1999-08-30 |
Family
ID=10985696
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9403072A HU216708B (hu) | 1994-10-24 | 1994-10-24 | Non-sag volfrámhuzal |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
DE (1) | DE19539051C2 (hu) |
HU (1) | HU216708B (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN113186438B (zh) * | 2021-01-20 | 2022-09-13 | 厦门虹鹭钨钼工业有限公司 | 一种合金线材及其制备方法与应用 |
CN116275048A (zh) * | 2023-03-22 | 2023-06-23 | 中钨稀有金属新材料(湖南)有限公司 | 一种含镧钨棒坯及其制备方法与应用 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3927989A (en) * | 1969-09-30 | 1975-12-23 | Duro Test Corp | Tungsten alloy filaments for lamps and method of making |
CA1004281A (en) * | 1973-12-19 | 1977-01-25 | Stanley C. Ackerman | Vibration resistant lamp |
US3927898A (en) * | 1974-03-25 | 1975-12-23 | Gulf & Western Mfg Co | Hand truck |
US5072147A (en) * | 1990-05-09 | 1991-12-10 | General Electric Company | Low sag tungsten filament having an elongated lead interlocking grain structure and its use in lamps |
-
1994
- 1994-10-24 HU HU9403072A patent/HU216708B/hu not_active IP Right Cessation
-
1995
- 1995-10-20 DE DE19539051A patent/DE19539051C2/de not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT72457A (en) | 1996-04-29 |
DE19539051A1 (de) | 1996-04-25 |
HU9403072D0 (en) | 1994-12-28 |
DE19539051C2 (de) | 2000-05-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3236699A (en) | Tungsten-rhenium alloys | |
US4755712A (en) | Molybdenum base alloy and lead-in wire made therefrom | |
JPH07121814B2 (ja) | トープされた石英ガラス | |
US6190466B1 (en) | Non-sag tungsten wire | |
US5742891A (en) | Tungsten-lanthana alloy wire for a vibration resistant lamp filament | |
US4322248A (en) | Doped molybdenum-tantalum wire and method for making | |
HU216708B (hu) | Non-sag volfrámhuzal | |
US2686274A (en) | Thermionic cathode | |
JP2839542B2 (ja) | 耐振性タングステン線、それを用いた電球用フィラメントおよびハロゲン電球 | |
US5795366A (en) | Method of manufacturing a non-sag tungsten wire for electric lamps | |
US5785731A (en) | Process of making a non-sag tungsten wire for electric lamps | |
JP2001152275A (ja) | X線管用途のための陰極用ワイヤ・フィラメント | |
JPH0222133B2 (hu) | ||
US6165412A (en) | Method of making non-sag tungsten wire for electric lamps | |
US1461118A (en) | Filament | |
JP4118620B2 (ja) | カリウムドープタングステンの製造のための硼素添加 | |
US2202108A (en) | Refractory metal composition | |
US1461117A (en) | Filamentary body for electric lamps and method of making the same | |
CA1175259A (en) | Molybdenum-tantalum lead wire and method for making | |
JPH042657B2 (hu) | ||
US3798008A (en) | Retentive tungsten body containing 20{14 50 ppm titanium and/or zirconium | |
EP0073814B1 (en) | Alloy wire for lamp components and lamps incorporating same | |
JPS6340230A (ja) | 傍熱型陰極用ヒ−タの製造方法 | |
JP2698590B2 (ja) | 耐振性タングステン線 | |
JPH0250187B2 (hu) |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |