HU215676B - Sorsjegy - Google Patents
Sorsjegy Download PDFInfo
- Publication number
- HU215676B HU215676B HU9503954A HU9503954A HU215676B HU 215676 B HU215676 B HU 215676B HU 9503954 A HU9503954 A HU 9503954A HU 9503954 A HU9503954 A HU 9503954A HU 215676 B HU215676 B HU 215676B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- layer
- lottery
- game
- pattern
- layers
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63F—CARD, BOARD, OR ROULETTE GAMES; INDOOR GAMES USING SMALL MOVING PLAYING BODIES; VIDEO GAMES; GAMES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- A63F3/00—Board games; Raffle games
- A63F3/06—Lottos or bingo games; Systems, apparatus or devices for checking such games
- A63F3/065—Tickets or accessories for use therewith
- A63F3/0665—Tickets or accessories for use therewith having a message becoming legible after rubbing-off a coating or removing an adhesive layer
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Educational Technology (AREA)
- Multimedia (AREA)
- Credit Cards Or The Like (AREA)
- Beans For Foods Or Fodder (AREA)
Description
A találmány tárgya sorsjegy, amelynek a játékkal kapcsolatos nyomtatással felvitt jelet tartalmazó hordozórétege van, és amely hordozóréteg a nyomtatott jelet lefedő és elrejtő, nem átlátszó anyagú, ledörzsölhető további réteggel van ellátva.
A közvetlen játék típusú sorsjegyeknél a vásárló azonnal vagy „közvetlenül” a sorsjegy használatakor tudja, hogy van-e nyereménye vagy nincs. A „közvetlen játék” sorsjegyei tipikusan tartalmaznak egy alapréteget vagy hordozóréteget, amelyre a játékra vonatkozó információ van nyomtatva. Az információ alakjai „közvetlen játék” egyik különösen népszerű alakjában a játékjeleket lekaparható vagy ledörzsölhető anyag takaija. A vásárló egyszerűen lekapaija ezt az anyagot, hogy - a játékszabályoknak megfelelően - teljesen vagy részben szabaddá tegye a jeleket, és - rendszerint a sorsjegyre nyomtatott információból - megállapíthassa, hogy nyerő vagy vesztes sorsjegye van.
Ezeket a „közvetlen játékokat” olyan nyeremények kiadására lehet használni, amelyek egyes esetekben jelentősek. A sorsjegyeket rendszerint sorozatokba rendezik el, és fix áron adják el. Minthogy az árak általában előre meg vannak határozva, ezért a sorsjegyelosztók pontosan tudják, hogy mekkora bevételük lesz egy sorsjegysorozatból. Bármelyik sorozatban lehet egy sor nyerő sorsjegy, és ezeken belül lehet egy főnyeremény, egy csoport nagyobb nyeremény, és egy jóval nagyobb csoport kisebb nyeremény. Egy másik változat szerint a sorsjegyek a valószínűségen alapulhatnak, és attól függően lehetnek nyerők vagy vesztesek, hogy a vásárló saját választása szerint hogyan dörzsöli le az eltávolítható anyagot.
Bármilyen is a nyereményszerkezet, a sorsjegyek sajnálatos módon ki vannak téve annak, hogy csalási szándékkal megvizsgálják őket. Az elosztók, a sorsjegyárusok és más személyek, akiknek a sorsjegyek a kezébe kerülnek, a nyerő sorsjegyeket gyakran előre meg akarják állapítani, és ezeket a sorozatokból ki akarják venni. Az ilyen csalók igen nagy távolságokra elmennek a nyerő sorsjegyek megállapítása végett. Ezért a sorsjegyeket úgy kell kialakítani, hogy az alkalmazott és néha nagyon ügyes előre azonosító módszerek ellen „védettek” vagy „biztosak” legyenek.
Az olyan típusú sorsjegyeknél, amelyeknél anyagot kell lekaparni, a fő előre azonosító módszer a nagy fényerővel végzett átvilágítás, hogy a játékjelek a ledörzsölhető anyag babrálása előtt láthatóvá váljanak. Ha a rejtett jeleket erős fénnyel meg lehet állapítani, akkor a nyerő sorsjegyeket előre azonosítani lehet, és a forgalomból ki lehet vonni. Ennek a csalásnak a meghiúsítása végett a gyártók speciális megoldásokat alkalmaztak. Ilyen megoldás volt különösen a „biztosnak” nevezett alapréteg vagy hordozóréteg anyagok alkalmazása. Az ilyen anyagok meggátolják nagy erősségű fény áthatolását. Erre a célra tipikusan rétegelt anyagokat alkalmaznak. Ezek fóliából és speciálisan kialakított alaplapokból állnak, amelyek ellenállóak a fény behatolásával szemben. Ezek a lapok sajnálatos módon drágák, és környezetvédelmi szempontból rendszerint kifogásolhatóak. Ezért szükség van a sorsjegyek továbbfejlesztésére mind a költségcsökkentés, mind a környezetvédelem szempontjából oly módon, hogy elterjedtebb, szokványosabb és kevésbé drága hordozóanyagokat használunk, amelyeket a „biztos” anyagokkal összehasonlítva „nem biztosnak” kell tekinteni.
Egy ilyen megoldás ismerhető meg az US 4 095 824 számú szabadalmi leírásból, amely egy nem biztos játékjelekkel ellátott alapréteget tartalmaz, valamint egy további olyan réteget, amelyen úgynevezett zavaróminta található, amely a játék kártyájának erős fénnyel történő átvilágítása során a játékjel leolvasását, illetve felismerését megakadályozza.
Jelen találmány célkitűzése olyan sorsjegy kialakítása, amely lehetővé teszi a kereskedelemben beszerezhető és többé-kevésbé szokványos úgynevezett „nem biztos” anyagok, így például fehér kartonpapír alkalmazását a hordozóréteg anyagaként, és a találmány szerinti megoldások alkalmazásával kevésbé drága és a kereskedelemben könnyebben beszerezhető, és lehetővé válik általánosan használt anyagok hordozóanyagként történő használata.
Hátránya, hogy a játékjel előzetes megállapítása nem minden esetben gátolható meg.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a zavarójelet a ledörzsölhető anyag és a játékjel közé kell elhelyezni, és azt a játékjel különleges formájához igazodóan kell kialakítani, és így olyan forma alakul ki, amely az előzetes leolvasást teljesen lehetetlenné teszi.
A találmány szerinti célkitűzést olyan sorsjeggyel valósítjuk meg, amelynek a játékkal kapcsolatos nyomtatással felvitt jelet tartalmazó hordozórétege van, és amely hordozóréteg a nyomtatott jelet lefedő és elrejtő, nem átlátszó anyagú, ledörzsölhető réteggel van ellátva, és amelyet az jellemez, hogy „nem biztos” anyagú hordozórétege van egy, a hordozórétegen kialakított lekaparható anyagú réteggel, amely alatt szabad szemmel nem látható és átvilágítás során a játékjel azonosítását megakadályozó, kaparással eltávolítható zavarómintát tartalmazó további rétege van.
A találmány szerinti sorsjegy egy előnyös kiviteli alakjának játékjele és zavarómintája egymással megegyező különféle jelképekből, számból és/vagy betűből és/vagy más jelhordozóból és/vagy ezek kombinációjából áll, és a hordozóréteg azonos helyein, egymás felett vannak elrendezve.
így több, például kétféle típusú jelképből, mint például „0”-kból és „Χ’’-ekből álló jelek használatakor a zavaróminta állhat ugyanezekből a jelképekből, amelyek azonban tükörképszerűen vannak elrendezve. így ha a sorsjegyet hátulról erős fénnyel megvilágítják, akkor a néző a mintában mindegyik helyen egymáson lévő „0”-t és „X”-et fog látni, és nem tudja megállapítani, hogy melyik jelkép van a játékjelben és melyik a zavarómintában.
A találmány szerinti sorsjegy előnyös kiviteli alakjainak hordozóréteg anyaga alkalmas kaliberű sima karton vagy papír.
Megjegyezzük, hogy a találmány szerinti sorsjegy tartalmazhat más rétegeket is, így például lakk védőré2
HU 215 676 Β teget és más biztonsági nyomtatást a szokásos gyakorlat szerint.
A találmány szerinti sorsjegyet a továbbiakban annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán a csatolt ábrák alapján részleteiben ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti sorsjegy különböző rétegeinek robbantott perspektivikus képe, a
2. ábra az 1. ábra szerinti sorsjegyre felvitt különböző hordozórétegek, a
3. ábra a találmány szerinti sorsjegy egy másik kiviteli alakjának robbantott perspektivikus képe, a
4. ábra a 3. ábra szerinti sorsjegyre felvitt különböző hordozórétegek.
Az 1. ábra a találmány egyik kiviteli alakját szemlélteti sorsjegy robbantott ábrájaként. Látható, hogy a sorsjegy egy alaprétegként egy 10 hordozóréteggel van ellátva. A 10 hordozóréteg lényegében szokásos és a kereskedelemben elterjedt anyagból áll. Ez az anyag tipikusan alkalmas rizsmasúlyú, hagyományos fehér kartonlemez.
Az 1. ábrán látható továbbá több egymásra helyezett téglalap, amelyek a különböző 12, 14, 16, 18, 20, 22 és 24 rétegeket képezik, amelyeket nyomtatással viszünk fel a 10 hordozórétegre. Bár ezeket a 12, 14, 16, 18, 20, 22 és 24 rétegeket téglalapokként ábrázoltuk, 12, 14, 16, 18, 20, 22 és 24 rétegek alakja a téglalaptól eltérő is lehet, és például több jelképből állhatnak, amelyek lényegében a játékjeleket képezik. A könnyebb ábrázolás érdekében azonban célszerű téglalap alakú rétegeket alkalmazni. A 2. ábrán az a-g ábrasor mutatja a sorsjegy tetejét - játékfelületét - a megfelelő 12, 14, 16, 18, 20, 22 és 24 rétegeknek a 10 hordozórétegre történő felvitele után.
Megjegyezzük, hogy az ábrán a különböző egymásra helyezett rétegek azt a benyomást keltik, hogy jelentős vastagsággal bírnak, de valójában mindegyik réteg csak néhány mikrométer vastag, úgyhogy amikor az összes réteg a sorsjegyre kerül, akkor sem növelik meg jelentősen a sorsjegy vastagságát.
A fentieket figyelembe véve a különböző rétegeket az alábbiakban részletesen ismertetjük.
A 10 hordozóréteg lapra felvitt első, 12 réteg egy zavaróminta. Ezt a 12 réteget a 2. ábrán az a mintázat szemlélteti. A zavarómintát több jelkép képezi, amelyek - ezt későbbiekben kifejtjük - megegyeznek a játékjelekként használt jelképekkel, de a játékjelek mintájától eltérő, összekevert minta szerint vannak elrendezve.
A zavarómintára felvitt második, 14 réteg egy sötétítő réteg (lásd 2. ábra b mintázata). Ezt a 14 réteget átlátszatlan festékréteg képezi, amelyet például szitanyomással visznek fel. Az átlátszatlan réteg szorosan kötődik a 10 hordozóréteghez, így takaija a 12 réteg alkotta zavarómintát, továbbá rögzítési felületet képez a következő, 16 réteg és a további 18,20, 22 és 24 rétegek számára.
A 16 réteg egy általánosan használatos jellegű minta, amely az adott szakterületen „benday-mintakénf ’ ismeretes. Ennek célja a sorsjegy felvágásának és visszaillesztésének megakadályozása. A „benday-minta” tetejére kerül a 18 réteg. A 18 réteg - ami a 2. ábra d mintázata - képezi tulajdonképpen a játékmintát vagy játékjeleket. A 2. ábrán a 14 réteget a b, míg a 16 réteget a c mintázat mutatja.
A játékmintát a hagyományos nyomási eljárásokkal visszük fel. A játékmintát képező 18 rétegre felvitt 20, 22 és 24 rétegek ugyancsak hagyományos jellegűek. Az egyik 20 réteg a játékjeleket védő lakkréteg, a másik, 22 réteg az önmagában ismert lekaparható anyagból készült ledörzsölhető vagy lekaparható réteg. A lekaparható anyag az adott szakterületen úgynevezett „tessac” anyagként ismert anyag. Végül a harmadik 24 réteg egy nyomtatott biztonsági réteg, ami az előző 22 „tessac” rétegre van felvive, hogy megakadályozza az említett „tessac” réteg oldószeres eltávolítását.
A 20 réteget a 2. ábrán az e, a 22 réteget az f mintázat és a 24 réteget pedig a g mintázat szemlélteti.
A találmány 2. ábra szerinti kiviteli alakja azért előnyös, mert ha a sorsjegyet erős fénnyel átvilágítva megkísérlik az e játékjelek tartalmának azonosítását, akkor a játékjel minta kölcsönhatásba lép a zavarómintával, és így csaknem lehetetlenné válik a játékjelek ezzel a módszerrel történő meghatározása. A játékjeleket leolvasni kívánó személy nem láthatja a zavarómintát, ami a sorsjegy rétegei közé van zárva.
Ha a sorsjegyet a szokásos módon kezelik, akkor a 22 réteget és ezzel együtt a biztonsági nyomtatott 24 réteget lekaparással, például egy pénzérme élével vagy körömmel eltávolíthatjuk. Ekkor a játékjelek láthatóvá válnak. A lakk 20 réteg védőeszközként szolgál, amely megakadályozza a játékjeleknek a sorsjegyről történő lekaparását.
A 3. és 4. ábra szerinti elrendezés lényegében azonos az 1. és 2. ábrán bemutatottakkal, azzal az eltéréssel, hogy itt más az egyes rétegek felhordásának sorrendje és az előzőektől ha kismértékben is, de eltérő anyagokat alkalmazunk.
A 3. ábra szerinti kiviteli alak esetén egy, nem biztos 10 hordozóréteget alkalmazunk. A felhordott 30, 32, 34, 36, 38, 40 és 42 rétegeket és felhordásuk sorrendjét az alábbiakban ismertetjük. Az első, 30 réteg egy úgynevezett „benday-réteg”. Ennek a tetejére kerül a játékjeleket tartalmazó 32 réteg.
A lakk 34 réteget a játékjeleket tartalmazó 32 rétegre visszük fel, hogy azokat a ledörzsöléstől védjük, amint ezt az előzőekben már említettük. A lakk 34 réteg tetejére kerül az első lekaparható - a zavarómintát tartalmazó - 36 réteg. A sorsjegy ebben a szakaszban úgy néz ki, mint a 4. ábra d mintázata. Ez hasznos ábra, mivel megvizsgálható rajta, hogyan lépnek kölcsönhatásba a játékjelek - a 32 réteg - és a zavaróminta -36 réteg. Ezáltal majdnem lehetetlenné válik a játékjelek azonosítása a sorsjegy erős fénnyel való átvilágítása útján.
A zavarómintát tartalmazó 36 réteg tetejére egy takaróréteg - 38 réteg - kerül. Ezt előnyös módon folytonos fekete, szitanyomott tinta képezi, ami ledörzsölhető. Ennek a 38 rétegnek az a célja, hogy megakadályozza a változó információ leolvasását, ha a sorsjegy rétegekre vált szét vagy széthasadt.
A további rétegek egyike egy hagyományos lekaparható 40 réteg, amelyet tulajdonképpen egyszerűen
HU 215 676 Β színjellemzői miatt, és azért használjuk, mert a sorsjegyvásárlók megszokták. A végső réteg egy, a 40 réteg fölé nyomtatott 42 réteg, amely hasonló az 1. ábra szerinti kiviteli alakban alkalmazott 24 réteghez.
A 4. ábra a-g ábráin a 30, 32, 34, 36, 38, 40 és 42 réteg látható, ahogyan a hordozórétegre fel vannak hordva.
A találmánynak ebben a kiviteli alakjában a zavaróminta - 36 réteg - itt a sorsjegy rétegei közé van zárva, és a sorsjegy használója a lekaparható réteg vagy rétegek eltávolítása előtt nem láthatja. Ha a használó a sorsjegyen fényt akar átvetíteni, hogy megállapítsa, milyenek a játékjelek, akkor a zavaróminta és a játékminta kölcsönhatása megzavarja - lásd 4. ábra d mintázatát a játékjel felismerését.
Ha a zavarás mértékét növelni kívánjuk, akkor két vagy több réteg zavarómintát lehet alkalmazni.
A különböző rétegekhez szokványos anyagokat lehet használni, és szokványos nyomási eljárásokat lehet alkalmazni, bár az 1. ábra szerinti kiviteli alakban a sötétítő 14 réteg felhordására és a 3. ábra szerinti kiviteli alakjában a folytonos fekete zavaró 38 réteg felhordására előnyös módon szitanyomási eljárást alkalmazunk. A játékjel-rétegek mindegyike esetében és az alatta lévő rétegek az 1. és 2. ábra szerinti kiviteli alakban úgy vannak felhordva, hogy a hordozóréteghez hajoljanak, és kaparással ne legyenek eltávolíthatók.
A találmány azzal a jelentős előnnyel jár, hogy hordozórétegként szokványos, viszonylag olcsó és a kereskedelemben beszerezhető anyagokat lehet alkalmazni a különleges fénygátló hordozórétegek, így például fóliabevonatú lap vagy különlegesen kialakított lap helyett. Ez a jellemző a költségcsökkentésen kívül környezetvédelmi előnyökkel is jár.
Claims (3)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Sorsjegy, amelynek a játékkal kapcsolatos nyomtatással felvitt jelet tartalmazó hordozórétege van, és amely hordozóréteg a nyomtatott jelet lefedő és elrejtő, nem átlátszó anyagú, ledörzsölhető réteggel van ellátva, azzal jellemezve, hogy „nem biztos” anyagú hordozórétege van (10) egy, a hordozórétegen (10) kialakított lekaparható anyagú réteggel (22, 40), amely alatt szabad szemmel nem látható és átvilágítás során a játékjel (18, 32) azonosítását megakadályozó, kaparással eltávolítható zavarómintát tartalmazó további rétege (12,36) van.
- 2. Az 1. igénypont szerinti sorsjegy, azzal jellemezve, hogy játékjele (18, 32) és zavarómintája egymással megegyező különféle jelképből, számból és/vagy betűből és/vagy más jelhordozóból és/vagy ezek kombinációjából áll, és a hordozóréteg (10) azonos helyein, egymás felett vannak elrendezve.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti sorsjegy, azzal jellemezve, hogy a hordozóréteg (10) anyaga alkalmas kaliberű sima karton vagy papír.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB939313806A GB9313806D0 (en) | 1993-07-03 | 1993-07-03 | Improvements relating to game tickets |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9503954D0 HU9503954D0 (en) | 1996-03-28 |
HUT73575A HUT73575A (en) | 1996-08-28 |
HU215676B true HU215676B (hu) | 1999-02-01 |
Family
ID=10738265
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9503954A HU215676B (hu) | 1993-07-03 | 1994-07-01 | Sorsjegy |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0707507B1 (hu) |
AU (1) | AU7007894A (hu) |
CZ (1) | CZ283756B6 (hu) |
DK (1) | DK0707507T3 (hu) |
EE (1) | EE03207B1 (hu) |
FI (1) | FI106294B (hu) |
GB (1) | GB9313806D0 (hu) |
HU (1) | HU215676B (hu) |
MX (1) | MX9405080A (hu) |
NO (1) | NO310277B1 (hu) |
OA (1) | OA10253A (hu) |
PL (1) | PL179191B1 (hu) |
RU (1) | RU2135249C1 (hu) |
WO (1) | WO1995001821A1 (hu) |
ZA (1) | ZA944755B (hu) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6704118B1 (en) | 1996-11-21 | 2004-03-09 | Ricoh Company, Ltd. | Method and system for automatically and transparently archiving documents and document meta data |
US7602518B2 (en) | 1996-11-21 | 2009-10-13 | Ricoh Company, Ltd. | Automatic and transparent document archiving |
US7170629B2 (en) | 1998-11-13 | 2007-01-30 | Ricoh Company, Ltd. | Automatic and transparent document archiving |
US6684368B1 (en) | 1998-11-13 | 2004-01-27 | Ricoh Company, Ltd. | Method for specifying delivery information for electronic documents |
AU2070599A (en) * | 1999-02-04 | 2000-08-25 | Scientific Games International Ltd | Pre-paid card having abradable material |
EA003306B1 (ru) * | 1999-08-13 | 2003-04-24 | Казовский Наум Иосифович | Способ предоставления транспортных и телекоммуникационных услуг, автоматизированная система для предоставления транспортных и телекоммуникационных услуг и транспортная карта с магнитной полосой, предназначенная для предоставления телекоммуникационных услуг |
IT1309772B1 (it) * | 1999-09-23 | 2002-01-30 | Venturini & C S P A | Metodo e prodotto per proteggere la segretezza di messaggi scritti suun oggetto mobile di supporto, in particolare su un foglio di carta, |
US20040150220A1 (en) | 2001-05-11 | 2004-08-05 | Holmes Brian William | Security articles |
EP1535751A1 (de) * | 2003-11-26 | 2005-06-01 | Deutscher Sparkassen Verlag GmbH | Sicherheitsaufkleber |
EP1717766A1 (en) * | 2005-04-27 | 2006-11-02 | Hewlett-Packard Development Company, L.P. | Card kit, card system and validation method |
DE202006015989U1 (de) * | 2006-10-19 | 2007-02-08 | Leonhard Kurz Gmbh & Co. Kg | Sicherheitsdokument mit abkratzbarer Sicherheitsschicht sowie Transferfolie |
US10043418B2 (en) | 2009-06-16 | 2018-08-07 | Igt Global Solutions Corporation | Marking system and method and scratch-off game card incorporating same |
GB201402156D0 (en) * | 2014-02-07 | 2014-03-26 | Omarco Network Solutions Ltd | Improvements relating to authenticating tickets |
US11807028B1 (en) | 2022-12-13 | 2023-11-07 | Igt Global Solutions Corporation | Scratch-off document altering and copying countermeasures |
US12086682B1 (en) | 2023-05-26 | 2024-09-10 | Igt Global Solutions Corporation | Automated fraudulent altering and photocopying detection utilizing steganographic pattern detection |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3055117A (en) * | 1960-01-11 | 1962-09-25 | Valkenburgh Van | Article and method for concealing a response or item of information |
US3877155A (en) * | 1967-06-26 | 1975-04-15 | Xerox Corp | Responsive answer system |
US4095824A (en) * | 1976-07-01 | 1978-06-20 | Dittler Brothers, Inc. | Secure contest card |
US5228692A (en) * | 1991-08-23 | 1993-07-20 | Innovative Environmental Tech., Inc. | Gaming form |
AU661376B2 (en) * | 1992-05-07 | 1995-07-20 | Scientific Games Inc. | Game ticket confusion patterns |
-
1993
- 1993-07-03 GB GB939313806A patent/GB9313806D0/en active Pending
-
1994
- 1994-07-01 ZA ZA944755A patent/ZA944755B/xx unknown
- 1994-07-01 DK DK94918990T patent/DK0707507T3/da active
- 1994-07-01 PL PL94312382A patent/PL179191B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1994-07-01 HU HU9503954A patent/HU215676B/hu not_active IP Right Cessation
- 1994-07-01 AU AU70078/94A patent/AU7007894A/en not_active Abandoned
- 1994-07-01 EP EP94918990A patent/EP0707507B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-07-01 WO PCT/GB1994/001433 patent/WO1995001821A1/en active IP Right Grant
- 1994-07-01 CZ CZ953476A patent/CZ283756B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-07-01 RU RU96102002A patent/RU2135249C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1994-07-04 MX MX9405080A patent/MX9405080A/es unknown
- 1994-08-31 EE EE9400043A patent/EE03207B1/xx not_active IP Right Cessation
-
1995
- 1995-12-27 NO NO19955297A patent/NO310277B1/no not_active IP Right Cessation
- 1995-12-28 FI FI956309A patent/FI106294B/fi active
- 1995-12-29 OA OA60764A patent/OA10253A/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU9503954D0 (en) | 1996-03-28 |
OA10253A (en) | 1997-10-07 |
MX9405080A (es) | 1995-01-31 |
EE03207B1 (et) | 1999-08-16 |
HUT73575A (en) | 1996-08-28 |
FI956309A0 (fi) | 1995-12-28 |
ZA944755B (en) | 1995-02-16 |
NO955297D0 (no) | 1995-12-27 |
NO955297L (no) | 1996-02-05 |
EP0707507B1 (en) | 1998-08-12 |
WO1995001821A1 (en) | 1995-01-19 |
CZ283756B6 (cs) | 1998-06-17 |
EP0707507A1 (en) | 1996-04-24 |
FI106294B (fi) | 2001-01-15 |
AU7007894A (en) | 1995-02-06 |
NO310277B1 (no) | 2001-06-18 |
RU2135249C1 (ru) | 1999-08-27 |
DK0707507T3 (da) | 1999-05-10 |
CZ347695A3 (en) | 1996-04-17 |
PL179191B1 (pl) | 2000-07-31 |
PL312382A1 (en) | 1996-04-15 |
FI956309A (fi) | 1996-02-09 |
GB9313806D0 (en) | 1993-08-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4591190A (en) | Voucher with self-contained verification means | |
US6308991B1 (en) | Printed document including bar code authentication system | |
US5074566A (en) | Two level scratch game | |
HU215676B (hu) | Sorsjegy | |
AU2008345311B2 (en) | System and method for detecting compromised instant lottery tickets | |
US7344086B2 (en) | Anti-theft lottery ticket and methods | |
US20020047259A1 (en) | Security enhanced document and methods of making the same | |
RU96102002A (ru) | Усовершенствованные билеты для игр | |
EP1098777B1 (en) | Security printing of cards and the like | |
GB2355431A (en) | Pre-paid telephone card with tamper evident scratch off area | |
US8287003B2 (en) | Lottery ticket with a registered holographic layer | |
EP0568814B1 (en) | Game ticket confusion patterns | |
GB1580768A (en) | Device carrying concealed information | |
CA2299074C (en) | Security enhanced document and method of making the same | |
EP1277501B1 (en) | Security enhanced document and method of making the same | |
CA2079553A1 (en) | Scratch game | |
AU766286B2 (en) | Security enchanced document and method making the same | |
CA1212395A (en) | Voucher with self-contained verification means | |
JP2005074641A (ja) | 検証部付スクラッチ印刷物 | |
GB2361894A (en) | Scratch card or other substrate with removable lamina or foil |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees |