HU215608B - Áramlásmérő elektromosan vezető folyadék átáramló mennyiségének mérésére - Google Patents

Áramlásmérő elektromosan vezető folyadék átáramló mennyiségének mérésére Download PDF

Info

Publication number
HU215608B
HU215608B HU9300223A HU22393A HU215608B HU 215608 B HU215608 B HU 215608B HU 9300223 A HU9300223 A HU 9300223A HU 22393 A HU22393 A HU 22393A HU 215608 B HU215608 B HU 215608B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
flow
channels
inlet
electrodes
flowmeter according
Prior art date
Application number
HU9300223A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300223D0 (en
HUT63003A (en
Inventor
John Rymer Heritage
Michael Langley Sanderson
Original Assignee
Severn Trent Water Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Severn Trent Water Ltd. filed Critical Severn Trent Water Ltd.
Publication of HU9300223D0 publication Critical patent/HU9300223D0/hu
Publication of HUT63003A publication Critical patent/HUT63003A/hu
Publication of HU215608B publication Critical patent/HU215608B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01FMEASURING VOLUME, VOLUME FLOW, MASS FLOW OR LIQUID LEVEL; METERING BY VOLUME
    • G01F1/00Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow
    • G01F1/05Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects
    • G01F1/20Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects by detection of dynamic effects of the flow
    • G01F1/32Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects by detection of dynamic effects of the flow using swirl flowmeters
    • G01F1/3227Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects by detection of dynamic effects of the flow using swirl flowmeters using fluidic oscillators

Abstract

A találmány szerinti áramlásmérő elektrőmősan vezető főlyadékőkátáramló mennyiségének, elsősőrban háztartási vízfőgyasztás mérésérealkalmas. Az áramlásmérő visszacsatőlt flűid őszcillátő t tartalmaz,amelynek az átáramló mennyiségtől függő frekvenciával őszcillálóáramlást vezető fő- és visszacsatőló csatőrnák (3, 4, 6, 7) legalábbegyikében az áramlás irányára merőleges mágneses erő eret létrehőzómágnesei (8, 9, 12, 13, 17, 18), a főlyadékban az áramlásra és amágneses erőtérre merőleges irányban keltett eredőpőtenciálkülönbséget detektáló elektródapárjai (10, 11, 14, 15, 16),tővábbá a pőtenciálkülönbség frekvenciáját mérő és/vagy az áramlásőszcillálásának ciklűsait számláló eszköze van. ŕ

Description

A találmány tárgya áramlásmérő folyadékok átáramló mennyiségének mérésére, amely a fluid oszcillátor elve alapján működik, és elsősorban háztartási vízfogyasztásmérőként alkalmazható.
Az EP 0 251 627 számú irat olyan fluid oszcillátort ismertet, amelynek belépőnyílása, bevezetőcsatomája, a bevezetőcsatomát elhagyó áramlást első és második főcsatornára felosztó osztóeleme, és a főcsatornáktól a belépőnyílás átellenes oldalaira visszavezető visszacsatoló csatornái vannak.
Ismeretes, hogy a fluid oszcillátor frekvenciája az átáramló közeg térfogatáramától függ (bár nem feltétlenül lineárisan). Ennek alapján mérhető az átáramló folyadékok vagy gázok mennyisége. Ezt azonban egyáltalán nem egyszerű megvalósítani, különösen ha a mérési pontosságnak széles tartományban egy-két százalékon belül kell lennie, és ha a közeg nyomása nagymértékben változhat.
Az oszcilláció detektálására nyomásérzékelők vagy hőérzékelők alkalmazását javasolták. A nyomásérzékelők elektromágnesesen működhetnek, a mérendő közeget vezető két csatorna közötti járatban vagy résben oszcilláló golyó mozgásának érzékelésével.
Különös nehézséget okoz a vízfogyasztás mérése, ahol a még mérendő maximális és minimális térfogatáram aránya akár 200:1 is lehet; a műszernek ebben a széles térfogatáram-tartományban kell pontosan mérnie. Mivel ebben az esetben a sebesség is 200:1 arányban változik, az érzékelendő nyomásingadozások aránya 40 000:1 lesz. Ilyen széles tartományban egyetlen nyomásérzékelő alkalmazásával gyakorlatilag lehetetlen elfogadható pontosságú mérést végezni.
Ebből következik, hogy az oszcillációt nem a nyomás érzékelésével célszerű detektálni, hanem egy olyan eszközzel, amelynél a jel amplitúdója az áramlás változásainak sebességétől függ, és nem a nyomásától, tehát az érzékelt jel dinamikája ugyanolyan nagyságrendű, mint magáé az áramlásé.
Egyidejűleg arra törekszenek, hogy felváltsák a jelenleg használt mechanikus vízmérőket, amelyek kopásnak és korróziónak kitett alkatrészeket tartalmaznak. Ezenkívül egyre nagyobb az igény a távleolvasásra, ezért a mérőkészülékeket további jelfeldolgozásra alkalmas villamos jelet szolgáltató eszközökkel, például reedrelékkel kell felszerelni. Az ilyen kapcsolók külön tápforrást és a mechanikus mérőkészüléktől elkülönített elektromos egységet igényelnek.
Az ismert mechanikus áramlásmérők további hátránya az, hogy kis átáramló mennyiségek esetén nem lineárisak, ami például háztartási használatban főként a mozgó alkatrészek „beragadásából” ered.
A DE 2905 070 számú iratból olyan áramlásmérő ismert, amely atomreaktorok hűtésére használt folyékony nátrium áramlásának mérésére szolgál. Az áramlási csatornán az áramlás irányára merőlegesen egy örvénykeltő rúd nyúlik keresztül, amelyben a rúddal párhuzamos irányú mágneses teret létrehozó mágnesek, valamint a rúdon elektródák vannak elhelyezve. Az elektródák a rúdról leváló örvények miatt fellépő feszültségváltozások frekvenciáját mérik, amely a térfogatáramtól függ. A JP 60-104222 számú irat a fentihez mind kialakítását, mind alkalmazási területét tekintve nagyon hasonló megoldást mutat be. Ezekben a műszerekben az áramlás sebessége sokkal nagyobb és sokkal állandóbb, mint egy fluid oszcillátorként kialakított műszerben. Mivel a keletkező feszültség az áramlás sebességével arányos, az örvénykeltő műszerben viszonylag könnyű a detektálás. Ezzel szemben a fluid oszcillátorként kialakított műszerekben, különösen a háztartási vízfogyasztásmérőkben, amelyekkel kis térfogatáramot is mérni kell, már nem ilyen egyszerű a feszültség detektálása.
Célunk a találmánnyal egy olyan, a fluid oszcillátor elvén működő áramlásmérő létrehozása, amely nagyon széles mérési tartományban működik, és minimális tápfeszültség-ellátást igényel. További célunk megfelelő linearitás biztosítása a teljes tartományban, anélkül hogy bonyolult korrekciós áramkörökre vagy korrekciós táblázatokra lenne szükség.
A kitűzött feladatot a találmány szerint egy olyan áramlásmérővel oldjuk meg, amely elektromosan vezető folyadékok, elsősorban háztartási víz átáramló mennyiségének mérésére alkalmas visszacsatolt fluid oszcillátorral, amelynek belépőnyílása, bevezetőcsatomája, a bevezetőcsatomát elhagyó áramlást első és második főcsatornára felosztó osztóeleme és a főcsatornáktól a belépőnyílás átellenes oldalaira visszavezető visszacsatoló csatornái vannak. Az áramlásmérő az átáramló mennyiségtől függő frekvenciával oszcilláló áramlást vezető fő- és visszacsatoló csatornák legalább egyikében az áramlás irányára merőleges mágneses erőteret létrehozó eszközöket, a folyadékban az áramlásra és a mágneses erőtérre merőleges irányban keltett eredő potenciálkülönbséget detektáló első elektródapárt, továbbá a potenciálkülönbség frekvenciáját mérő és/vagy az áramlás oszcillálásának ciklusait számláló eszközt tartalmaz.
Az áramlásmérő nagyon alkalmas közönséges víz áramlásának mérésére, elsősorban háztartási vízfogyasztás mérésére, mivel itt az átáramlás nagyon széles határok között változik, és a mérési pontosságnak ki kell elégítenie az előírt követelményeket. Az erre a célra történő alkalmazásnál a találmány szerinti áramlásmérő előnye még az olcsósága, továbbá az, hogy nem igényel karbantartást (mivel az áramló közegben nincsenek mozgó alkatrészek, tehát a közeg csak a csatornák fix falaival érintkezik, ellentétben például a hagyományos vízmérő órákkal, amelyekben az áramlás járókereket mozgat). Mivel az elektromotoros erő elektromágneses indukció útján keletkezik, így tápfeszültség csak az előállított jel erősítését és feldolgozását végző eszközök számára szükséges.
A találmány egy további jellemzője szerint az áramlásmérő legalább két elektródapárt tartalmaz, amelyek a jel megkettőzéséhez ellenütembe kapcsolhatók, továbbá differenciális kapcsolásukkal kiküszöbölhetők azok a hibák, amelyek például a statikus nyomásingadozások következtében az elektródákon fellépő elektrokémiai potenciálváltozások miatt keletkeznek. Az elektródapárok a fő áramlási csatornákban vagy a visszacsatoló csatornákban vagy mindkettőben elhelyezhetők.
HU 215 608 Β
A fluid oszcillátor alapvetően ismert kialakítású lehet, de az osztóelem előnyösen nem ék alakú, hanem egy keresztirányú falként van kialakítva, mivel ez széles áramlási tartományban biztosít megbízható oszcillációt.
A mágneses erőteret vagy erőtereket előnyösen permanens mágnesekkel állítjuk elő (így a mágneses tér előállításához nincs szükség tápforrásra); ezek a mágnesek már a gyártáskor beágyazhatok az oszcillátor házába. Ha a mágnesek elektromosan nem vezető anyagból, például műanyagkötésű ferritből vannak, felületük a csatomafal felületének részét képezheti, és így a mágneses rés a lehető legkisebb lehet.
A találmány egy további kiviteli alakjánál, amely olyan áramlásmérőknél is alkalmazható, amelyek a fentiekben leírt elektromágneses eszközök helyett más érzékelőket tartalmaznak, különösen kis átfolyásnál a linearitást a belépőnyílás módosításával javítjuk oly módon, hogy a szokásos téglalap alakú keresztmetszetet felül vagy alul vagy mindkét helyen kiszélesítjük (a fent és lent kifejezés arra az esetre vonatkozik, amikor az oszcillátor szimmetriasíkja függőleges). A kiszélesítés lépcsőzetes lehet, és a keresztmetszetet T vagy I profilúvá teszi, amint a későbbiekben még részletesebben leírjuk.
A továbbiakban a fluid oszcillátor elvén működő találmány szerinti áramlásmérőt egy háztartási vízmérő példáján és rajzok alapján részletesebben ismertetjük. A rajzokon az
1. ábra: az áramlásmérő fő tengelye mentén vízszintes síkban vett hosszmetszet, a
2. ábra: az 1. ábra A-A vonala mentén függőleges síkban vett keresztmetszet 90°-kal elforgatva, a
3. ábra: az 1. ábra B-B vonala mentén függőleges síkban vett keresztmetszet 90°-kal elforgatva, a
4. ábra: az 1. ábra C-C vonala mentén függőleges síkban vett keresztmetszet 90°-kal elforgatva, az
5. ábra: az 1. ábra D-D vonala mentén függőleges síkban vett keresztmetszet 90°-kal elforgatva, amely egy módosított kiviteli alakot szemléltet, és a
6. ábra: az oszcillátor frekvenciáját az áramlás függvényében ábrázoló diagram, amely a kalibráló vizsgálatok eredményeit és az
5. ábra szerinti módosított kiviteli alak előnyeit szemlélteti.
Az 1. ábrán látható fluid oszcillátor alapvetően ismert kialakítású, amely az 1 házzal és az ebben kiképzett téglalap keresztmetszetű 2 belépőnyílással rendelkezik, amely az 5 osztóelemmel elválasztott fő 3 és 4 csatornába vezet. Az 5 osztóelem ebben az esetben az áramlás irányára merőlegesen kialakított sík fal. A visszacsatoló 6 és 7 csatornák a fő 3 és 4 csatornákból vezetnek vissza a közeget vezető járatnak a 2 belépőnyílás felőli végéhez. Amint ismeretes, a közeg árama a Coanda-hatás következtében az egyik csatorna fala mentén halad, majd a visszavezetett közeg hatására átvált a másik falhoz; ez a térfogatáramtól függő frekvenciával ismétlődik, azaz a rendszer oszcillátorként működik. Egy másik ismert típus a relaxációs oszcillátor, amelynek működése hasonló egy elektronikus szabadonfutó relaxációs oszcillátoréhoz, de a jelen találmány elsősorban egy visszacsatoló csatornás oszcillátorhoz alkalmazható, mivel az ismert relaxációs oszcillátorok kevésbé stabilak.
Tipikus esetben a frekvencia 0,15 és 30 Hz között változik, miközben az átfolyás percenként 0,15-től 30 1, feltételezve, hogy a méretek és a jelleggörbék olyanok, hogy minden liter átfolyó víz 60 ciklust idéz elő.
A találmány szerinti érzékelés megvalósításához permanens 8,9,12,13,17,18 mágneseket helyezünk el a 3, 4, 6, 7 csatornák falaiban, amelyek mágneses erőteret hoznak létre a vízáramon keresztül. A mágneses teret a
2. ábrán a 8, 9 mágnesek között az E erővonalakkal szemléltettük. A többi mágnespár között is ehhez hasonló, az áramlás irányára lényegében merőleges a mágneses erőtér. A legegyszerűbb esetben elegendő egyetlen erőtér létrehozása egyetlen csatornában, de az alább részletezett okokból célszerű több erőtér alkalmazása.
A 8, 9 mágnesek a 3, illetve 4 csatornák falainak részét képezik. A 8, 9 mágnesek között kialakuló erőtér keresztülmegy mindkét 3, 4 csatornán, és amint az oszcilláló vízáram az egyik csatornából a másikba vált át, a víz sebességének változása az egyes csatornákban egy olyan elektromotoros erőt hoz létre, amely merőleges az áramlás és az erőtér irányára. Ezt az elektromotoros erőt a 3 csatornában a 10 elektródapárral, a 4 csatornában pedig a 11 elektródapárral érzékeljük, amelyek elhelyezkedése a 3. ábrán látható.
Belátható, hogy a két 10, 11 elektródapáron megjelenő feszültségek az oszcilláló áramlással együtt, annak megfelelően váltakoznak. Amikor a 3 csatornában maximális az áramlás, a 10 elektródapáron keletkezik maximális, és a 11 elektródapáron minimális feszültség; amikor az áramlás átvált a 4 csatornába, a 10 elektródapáron csökken, a 11 elektródapáron pedig növekszik a feszültség. A 10, 11 elektródapárokat ellenütembe kapcsolva a rajtuk fellépő feszültségváltozások összegződnek, tehát kétszeres amplitúdójú jelet kapunk, ami megkönnyíti a jelek detektálását és feldolgozását.
Az ábrázolt példában.egy-egy pár 12, illetve 13 mágnessel a visszacsatoló 6 és 7 csatornában is mágneses erőteret hozunk létre. A keletkező elektromotoros erőt a 14 és 15 elektródapárokkal érzékeljük. Ezek a fő
3, 4 csatornában elhelyezett 10, 11 elektródapárok helyett is használhatók, azaz nincs feltétlenül szükség mindkét elektródasorozatra, de amennyiben mindkettőt alkalmazzuk és mérjük a két jel amplitúdójának arányát, lehetővé válik az átfolyás függvényében fellépő nem linearitások legalább első fokú kompenzálása.
A mágnesek a kereskedelmi forgalomban elérhető ismert típusok, például szamárium-kobalt mágnesek lehetnek, de mivel ezek a fémkerámia-mágnesek elektromosan vezetők, el kell őket szigetelni a csatornákban áramló víztől, mert különben rövidre záqák a keletkező elektromotoros erőt. Ha az áramlásmérő 1 háza öntött műanyagból van, a műanyag a mágnesek köré önthető, de ebben az esetben a mágneses rés a szükségesnél nagyobb lesz, aminek következtében gyengül az erőtér.
HU 215 608 Β
Ezért előnyösebb villamosán szigetelő mágneses anyagot, például műanyagkötésű ferritet alkalmazni, és a mágneseket úgy elhelyezni, hogy érintkezzenek az áramlással, és így a mágneses rések egyenlőek legyenek az áramlási csatornák szélességével.
Ha nagyobb térerősségre van szükség, mint amit a külön elhelyezett mágnesekkel elő lehet állítani, félig zárt mágneses köröket, például mágnespatkókat vagy kívül elhelyezett mágneseket alkalmazhatunk, amelyek pólussarui a rajzon feltüntetett 8, 9, 12, 13, 17, 18 mágneseknek megfelelő helyzetben vannak. Egy-egy fő 3,4 csatorna és a vele szomszédos visszacsatoló 6, 7 csatorna közötti részt teljes egészében egy mágnes alkothatja.
A visszacsatoló 6, 7 csatornákban 14, 15 elektródapárok azok felső és alsó falán középen, a fő 3, 4 csatornákban viszont a 10, 11 elektródapárok az oldalfalakhoz a lehető legközelebb vannak elhelyezve, amint a 3. ábrán látható. A visszacsatoló 6, 7 csatornákban kisebb feszültség keletkezik, mint a fő 3, 4 csatornákban, mert a visszacsatoló 6, 7 csatornákban a kisebb rés miatt nagyobb ugyan a térerősség, viszont a fő áramlás sebessége sokkal nagyobb, mint a visszacsatoló áramlásé. A fő áramlásban keltett elektromotoros erő tipikusan kétszer olyan nagy, mint a visszacsatoló 6, 7 csatornákban keletkező elektromotoros erő.
Az ábrázolt kiviteli példánál a kilépő szakaszon a 16 elektródapár és a mágneses erőteret előállító 17, 18 mágnesek vannak elhelyezve. A központi 18 mágnes a két járatot ezen a szakaszon elválasztó elemet képez. Ez azonban csak egy alternatív lehetőség a fő 3,4 csatornákban és/vagy a visszacsatoló 6, 7 csatornákban elhelyezett érzékelők mellett, és általában nem szükséges mind a három elektródasorozatot egyidejűleg megvalósítani. Amint korábban már említettük, a találmány szerint egyetlen erőtér és egyetlen elektródapár is elegendő.
Amint a 2. ábrán látható, a visszacsatoló 6, 7 csatornákból származó jeleket ellenütemben egy Ml műveleti erősítő invertáló és nem invertáló bemenetére kapcsoljuk. A fő 3, 4 csatornákból származó jelek a 3. ábrán látható módon egy M2 műveleti erősítőre csatlakoznak. A két Ml, M2 műveleti erősítő kimenőjelei előnyösen kombinálhatok, például oly módon, hogy a jelek hányadost képezzük, mivel az így kapott jel független sok külső tényezőtől. A 4. ábra szerint a kilépő szakaszon elhelyezett 16 elektródapárok egy M3 műveleti erősítőre csatlakoznak.
A további jelfeldolgozással kapcsolatban elegendő annyit megemlíteni, hogy a lehető legnagyobb kezdeti amplitúdójú (tipikusan 2-400 mikrovolt) jelet állítunk elő, és mérjük ennek a térfogatáramot jellemző frekvenciáját és/vagy egy időszakban számláljuk a ciklusokat, és ezáltal meghatározzuk a teljes átáramlott mennyiséget. Ha a frekvencia és a térfogatáram közötti kapcsolat nem kellően lineáris az előírt tartományban, a készülék kalibrálható, és a kalibrálás eredménye felhasználható egy korrekciós áramkör programozásához, lényegében adatválogató táblázatok sorozataként, amely áramkörön áthaladva a kimenő jel megadja az áramlást jellemző mérőszámot. Ezt az áramkört egy mikrochip tartalmazhatja, amely az áramlásmérő házába vagy házára szerelhető, és így a készülék egy egységben tartalmazza az elektromos adatrögzítési lehetőséget is. Mivel az elektródákról levett jelet maga az áramlás hozza létre, ehhez nincs szükség külső feszültségforrásra, tehát tápfeszültséget csupán a jelfeldolgozó áramkörök igényelnek. Ezt a nagyon csekély áramigényt egy elemmel lehet fedezni, amelynek hasznos élettartama több év.
A korrekciós áramkörök használatánál előnyösebb azonban, ha az áramlásmérő úgy van kialakítva, hogy az előírt tartományban megfelelő linearitást biztosít. A 6. ábrán a kalibrálási diagram látható, amelyen a literenkénti impulzusok (ciklusok) száma a térfogatáram függvényében van ábrázolva. A vízszintes tengely beosztása logaritmikus skálával másodpercenként 0,001 litertől másodpercenként 1 literig teijed. Ideális esetben a mérési pontoknak egy vízszintes egyenesen kell elhelyezkedniük. A diagramon körök jelzik egy 3 mm széles belépőnyílással rendelkező áramlásmérővel felvett mérési pontokat. Látható, hogy másodpercenként 0,05 liternél nagyobb térfogatáram esetén a literenkénti impulzusok száma a 68,165 nagyságú középérték ±2%-os környezetében van, de kisebb térfogatáramnál az impulzusok száma gyorsan csökken, és körülbelül 0,0035 liter/másodperc esetén már csak 57 impulzus mérhető literenként. Megjegyezzük, hogy itt csak a fluid oszcillátor frekvenciájával foglalkozunk, és ez nincs összefüggésben azzal, hogy a detektálás a fentiekben leírt elektromágneses úton vagy valamilyen más ismert módon történik.
Az 5. ábrán egy olyan kiviteli alak látható, amely elsősorban alacsony térfogatáram esetén javítja a linearitást. Itt a 2 belépőnyílás keresztmetszete nem egyszerű téglalap alakú, hanem a nyílás fent és lent ki van bővítve, úgyhogy egy I alakú keresztmetszet keletkezik; elegendő lehet az is, ha a 2 belépőnyílást csak az egyik végén szélesítjük ki T alakban. A végek kiszélesítése esetén a 2 belépőnyílás fő szakaszának szélessége csökkenthető. Ennél a kiviteli alaknál a kalibrálás eredménye a 6. ábrán keresztekkel jelölve látható. A kalibrálást 2 mm szélességű 2 belépőnyílással végeztük, amely az 5. ábrán látható módon felül és alul ki van szélesítve. A linearitás egészen 0,004 liter/másodpercig a ±2%-os határok között marad, és 0,003 liter/másodpercnél is 5%-on belül van.
A javulás oka valószínűleg az, hogy kis térfogatáramnál a nyílás tetején és alján kialakított járatok a visszacsatoló csatornák mellett további áramlási utat biztosítanak, ami segíti az oszcillációt. Nagyobb térfogatáramnál a nyílás tetején és alján kialakított járatok impedanciája már olyan nagy a fluktuáló áramlással szemben, hogy ezekben a járatokban már nem alakul ki járulékos áramlás. Ez a mechanizmus tehát kis térfogatáramok esetén növeli az oszcilláció frekvenciáját.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Áramlásmérő elektromosan vezető folyadékok átáramló mennyiségének mérésére, elsősorban háztartási vízfogyasztásmérő, amely visszacsatolt fluid oszcillátort tartalmaz, amelynek belépőnyílása, bevezetőcsatornája, a bevezetőcsatomát elhagyó áramlást első és má4
    HU 215 608 Β sodik főcsatornára felosztó osztóeleme, és a főcsatornáktól a belépőnyílás átellenes oldalaira visszavezető, a belépő áramlásban a térfogatáramtól függő frekvenciával a két főcsatorna közötti oszcillációt előidéző visszacsatoló csatornái vannak, azzal jellemezve, hogy az átáramló mennyiségtől függő frekvenciával oszcilláló áramlást vezető fő- és visszacsatoló csatornák (3, 4, 6, 7) legalább egyikében az áramlás irányára merőleges mágneses erőteret létrehozó eszközöket, a folyadékban az áramlásra és a mágneses erőtérre merőleges irányban keltett eredő potenciálkülönbséget detektáló első elektródapárt (10, 11, 14, 15, 16), továbbá a potenciálkülönbség frekvenciáját mérő és/vagy az áramlás oszcillálásának ciklusait számláló eszközt tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy az elektródapár (10, 11, 16) a főcsatornák (3,4) egyikében van elhelyezve.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy az elektródapár (14, 15) legalább az egyik visszacsatoló csatornában (6, 7) van elhelyezve.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy egy második elektródapár egy második csatornában van elhelyezve, amelyben az áramlás irányára merőleges mágneses tér van.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy a potenciálkülönbséget érzékelő első és második elektródapár (10, 11, 14, 15, 16) azokban a csatornákban van elhelyezve, amelyekben az áramlásváltozás ellentétes irányú, továbbá az elektródapárok (10,11, 14,15, 16) ellenütembe vannak kapcsolva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy a mágneses teret előállító eszközök legalább egyike permanens mágnes (8, 9, 12, 13, 17, 18).
  7. 7. A 6. igénypont szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy a mágnes (8, 9, 12, 13, 17, 18) be van ágyazva az áramlásmérő házának (1) falába, és elektromosan el van szigetelve a csatornákban (3, 4, 6, 7) áramló közegtől.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy a mágnes (8, 9, 12, 13, 17, 18) elektromosan szigetelő anyagból van, és az egyik csatorna (3,4,6, 7) részét képezi.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti áramlásmérő, azzal jellemezve, hogy a belépőnyílás (2) keresztmetszete lényegében téglalap alakú, amely legalább az egyik végén oldalirányban T vagy I keresztmetszetűre van kibővítve.
HU9300223A 1989-02-01 1990-08-03 Áramlásmérő elektromosan vezető folyadék átáramló mennyiségének mérésére HU215608B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB898902173A GB8902173D0 (en) 1989-02-01 1989-02-01 Fluid flow meters

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300223D0 HU9300223D0 (en) 1993-05-28
HUT63003A HUT63003A (en) 1993-06-28
HU215608B true HU215608B (hu) 1999-01-28

Family

ID=10650935

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300223A HU215608B (hu) 1989-02-01 1990-08-03 Áramlásmérő elektromosan vezető folyadék átáramló mennyiségének mérésére

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5063786A (hu)
EP (1) EP0381344B1 (hu)
JP (1) JP2860130B2 (hu)
AT (1) ATE91782T1 (hu)
AU (1) AU622755B2 (hu)
CA (1) CA2009133C (hu)
DE (1) DE69002249T2 (hu)
DK (1) DK0381344T3 (hu)
ES (1) ES2043266T3 (hu)
GB (1) GB8902173D0 (hu)
HU (1) HU215608B (hu)
NO (1) NO173900C (hu)
PT (1) PT93035B (hu)
WO (1) WO1992002785A1 (hu)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TR25219A (tr) * 1990-08-02 1993-01-01 Sev Trent Water Ltd Akiskan madde akis ölcerleri
DE19510127C2 (de) * 1995-03-21 1999-04-01 Grundfos As Schwingstrahlzähler
US5780738A (en) * 1995-03-27 1998-07-14 Interval Research Corporation Surface jet angular rate sensor
GB9526067D0 (en) * 1995-12-20 1996-02-21 Sev Trent Water Ltd Feedback fluidic oscillator
US5747700A (en) * 1996-10-23 1998-05-05 Wood; Robert Portable electronic flow meter
FR2780110B1 (fr) * 1998-06-17 2002-03-29 Schlumberger Ind Sa Oscillateur fluidique, piece destinee a etre incorporee dans un oscillateur fluidique et procede de fabrication d'un tel oscillateur fluidique
US6553844B2 (en) * 1999-10-29 2003-04-29 Metasensors, Inc. Property-independent volumetric flowmeter and sonic velocimeter
US20040244498A1 (en) * 2003-06-06 2004-12-09 Industrial Technology Research Institute Fluid flow meter with fluid flow sensor and oscillation sensor
US7827870B2 (en) 2005-04-26 2010-11-09 Severn Trent Metering Services Limited Meter
GB0508342D0 (en) * 2005-04-26 2005-06-01 Sev Trent Metering Services Lt Meter
US20060260415A1 (en) * 2005-04-26 2006-11-23 Severn Trent Metering Services Limited Meter
US8172162B2 (en) * 2005-10-06 2012-05-08 Bowles Fluidics Corp. High efficiency, multiple throat fluidic oscillator
US8201462B2 (en) 2008-06-10 2012-06-19 Avinash Shrikrishna Vaidya Recirculation type oscillator flow meter
US8091434B2 (en) 2008-06-10 2012-01-10 Avinash Shrikrishna Vaidya Fluidic oscillator flow meter
GB2463488A (en) 2008-09-12 2010-03-17 Elster Metering Ltd A bidirectional flow meter
US8104340B2 (en) * 2008-12-19 2012-01-31 Honeywell International Inc. Flow sensing device including a tapered flow channel
US8893804B2 (en) 2009-08-18 2014-11-25 Halliburton Energy Services, Inc. Alternating flow resistance increases and decreases for propagating pressure pulses in a subterranean well
DE102010010790A1 (de) 2010-03-09 2011-09-15 Universität Stuttgart Fluidischer Oszillator
US8656772B2 (en) 2010-03-22 2014-02-25 Honeywell International Inc. Flow sensor with pressure output signal
US8397586B2 (en) 2010-03-22 2013-03-19 Honeywell International Inc. Flow sensor assembly with porous insert
US8113046B2 (en) 2010-03-22 2012-02-14 Honeywell International Inc. Sensor assembly with hydrophobic filter
US8756990B2 (en) 2010-04-09 2014-06-24 Honeywell International Inc. Molded flow restrictor
US9003877B2 (en) 2010-06-15 2015-04-14 Honeywell International Inc. Flow sensor assembly
US8418549B2 (en) 2011-01-31 2013-04-16 Honeywell International Inc. Flow sensor assembly with integral bypass channel
US8733401B2 (en) 2010-12-31 2014-05-27 Halliburton Energy Services, Inc. Cone and plate fluidic oscillator inserts for use with a subterranean well
US8646483B2 (en) 2010-12-31 2014-02-11 Halliburton Energy Services, Inc. Cross-flow fluidic oscillators for use with a subterranean well
US8695417B2 (en) 2011-01-31 2014-04-15 Honeywell International Inc. Flow sensor with enhanced flow range capability
US9212522B2 (en) 2011-05-18 2015-12-15 Thru Tubing Solutions, Inc. Vortex controlled variable flow resistance device and related tools and methods
US8424605B1 (en) 2011-05-18 2013-04-23 Thru Tubing Solutions, Inc. Methods and devices for casing and cementing well bores
US8453745B2 (en) 2011-05-18 2013-06-04 Thru Tubing Solutions, Inc. Vortex controlled variable flow resistance device and related tools and methods
US8573066B2 (en) * 2011-08-19 2013-11-05 Halliburton Energy Services, Inc. Fluidic oscillator flowmeter for use with a subterranean well
US8955585B2 (en) 2011-09-27 2015-02-17 Halliburton Energy Services, Inc. Forming inclusions in selected azimuthal orientations from a casing section
JP5403125B2 (ja) * 2011-10-31 2014-01-29 ダイキン工業株式会社 空調室内機
KR101289823B1 (ko) * 2012-03-15 2013-07-26 신동아전자(주) 유체진동을 이용한 유량계
US9706946B2 (en) 2012-05-22 2017-07-18 Sparo Inc. Spirometer system and methods of data analysis
US9222812B2 (en) * 2012-10-30 2015-12-29 Itron, Inc. Hybrid sensor system for gas flow measurements
US9170135B2 (en) * 2012-10-30 2015-10-27 Itron, Inc. Module for gas flow measurements with a dual sensing assembly
US9052217B2 (en) 2012-11-09 2015-06-09 Honeywell International Inc. Variable scale sensor
WO2014100496A1 (en) * 2012-12-19 2014-06-26 Capstone Metering Llc Water meter systems and methods
KR101754170B1 (ko) * 2013-06-24 2017-07-06 신동아전자(주) 유체진동을 이용한 유량계
DE102015100213B3 (de) * 2015-01-09 2016-05-25 Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf E.V. Anordnung zum Erfassen des Strömungsgeschwindigkeits-Feldes einer Fluidströmung in einem Strömungsquerschnitt
USD820447S1 (en) 2015-03-23 2018-06-12 Sparo, Inc. Spirometer device
US9952079B2 (en) 2015-07-15 2018-04-24 Honeywell International Inc. Flow sensor
US9316065B1 (en) 2015-08-11 2016-04-19 Thru Tubing Solutions, Inc. Vortex controlled variable flow resistance device and related tools and methods
US10781654B1 (en) 2018-08-07 2020-09-22 Thru Tubing Solutions, Inc. Methods and devices for casing and cementing wellbores
KR102098828B1 (ko) * 2019-02-20 2020-04-08 신동아전자(주) 유체진동형 유량계
LU102636B1 (en) * 2021-03-04 2022-09-05 Stratec Se Sensor for determining the oscillating frequency in a fluidic oscillating nozzle and a method using the sensor

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS4978573A (hu) * 1972-11-30 1974-07-29
DE2905070A1 (de) * 1979-02-10 1980-08-14 Kernforschungsz Karlsruhe Einrichtung zum messen des durchflusses
JPS59198317A (ja) * 1983-04-27 1984-11-10 Agency Of Ind Science & Technol 電磁式渦流量計の測定方法
JPS60104222A (ja) * 1983-11-11 1985-06-08 Hitachi Ltd 渦流量計
JPS60188817A (ja) * 1984-03-09 1985-09-26 Osaka Gas Co Ltd 帰還型フルイデイツク流量計
US4550614A (en) * 1985-01-14 1985-11-05 Fischer & Porter Company Oscillatory flowmeter
GB8615702D0 (en) * 1986-06-27 1986-08-06 Thorn Emi Appliances Flowmeters

Also Published As

Publication number Publication date
JPH02234022A (ja) 1990-09-17
PT93035A (pt) 1991-10-15
CA2009133A1 (en) 1990-08-01
GB8902173D0 (en) 1989-03-22
WO1992002785A1 (en) 1992-02-20
AU622755B2 (en) 1992-04-16
PT93035B (pt) 1996-07-31
NO900448D0 (no) 1990-01-31
NO173900C (no) 1994-02-16
NO900448L (no) 1990-08-02
HU9300223D0 (en) 1993-05-28
CA2009133C (en) 1995-09-19
ES2043266T3 (es) 1993-12-16
AU4890790A (en) 1990-08-09
NO173900B (no) 1993-11-08
US5063786A (en) 1991-11-12
JP2860130B2 (ja) 1999-02-24
DE69002249T2 (de) 1993-11-11
DK0381344T3 (da) 1993-08-30
EP0381344B1 (en) 1993-07-21
DE69002249D1 (de) 1993-08-26
HUT63003A (en) 1993-06-28
ATE91782T1 (de) 1993-08-15
EP0381344A2 (en) 1990-08-08
EP0381344A3 (en) 1990-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU215608B (hu) Áramlásmérő elektromosan vezető folyadék átáramló mennyiségének mérésére
GB1158790A (en) Improvements in Fluid Density Meters
US4409846A (en) Electromagnetic flow meter
US7827870B2 (en) Meter
US4592240A (en) Electrical-charge sensing flowmeter
US3878715A (en) Vortex-type flowmeter
DE3870125D1 (de) Magnetisch-induktive durchflussmessanordnung.
US6435036B1 (en) Vortex flow meter
US3878716A (en) Karman vortex shedder
JPS62165121A (ja) 流量変換装置
EP1877737B1 (en) Flow meter using a fluidic oscillator
US4005604A (en) Non-contact sensor for vortex-type flowmeter
US2637207A (en) Magnetic flowmeter
US3863501A (en) Magnetostrictive sensor for a flowmeter
PL165205B1 (pl) Miernik przepływu cieczy
CZ284916B6 (cs) Měřidlo pro měření průtoku elektricky vodivých kapalin
JPH05172598A (ja) 渦流量計
RU2010164C1 (ru) Вихревой расходомер
SU513249A1 (ru) Датчик углов наклона
RU2340877C1 (ru) Электромагнитный расходомер
RU2137094C1 (ru) Вихревой электромагнитный расходомер
JPS6022728B2 (ja) 渦流量計
JPH07253346A (ja) 電磁流量計
US20060260415A1 (en) Meter
KR20000065775A (ko) 와전류식 전자 유량계

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees