HU215568B - Tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj, cellulózból - Google Patents

Tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj, cellulózból Download PDF

Info

Publication number
HU215568B
HU215568B HU911631A HU163191A HU215568B HU 215568 B HU215568 B HU 215568B HU 911631 A HU911631 A HU 911631A HU 163191 A HU163191 A HU 163191A HU 215568 B HU215568 B HU 215568B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
copolymer
weight
hose
cellulose
meth
Prior art date
Application number
HU911631A
Other languages
English (en)
Other versions
HU911631D0 (en
HUT60453A (en
Inventor
Klaus-Dieter Hammer
Manfred Siebrecht
Original Assignee
Hoechst Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag. filed Critical Hoechst Ag.
Publication of HU911631D0 publication Critical patent/HU911631D0/hu
Publication of HUT60453A publication Critical patent/HUT60453A/hu
Publication of HU215568B publication Critical patent/HU215568B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C13/0013Chemical composition of synthetic sausage casings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C2013/004Sausage casings with at least one layer of a gas, e.g. oxygen, water vapour, impermeable material
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C2013/0096Sausage casings cellulosic
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S206/00Special receptacle or package
    • Y10S206/802Shirred sausage casing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/13Hollow or container type article [e.g., tube, vase, etc.]
    • Y10T428/1324Flexible food casing [e.g., sausage type, etc.]

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

A tömlő alakú csőmagőlóeszköz, különösen kőlbászhéj, cellűlóz bázisú,és az őxigént, valamint a vízgőzt kizáró, klórmentes szigetelőrétegevan, amely vinilmőnőmer bázisú statisztikai kőpőlim rből áll. Avinilmőnőmerek a CH2=CR1–X általánős képletnek felelnek meg, amelyben R1 jelentése hidrőgénatőm vagy metilcsőpőrt és X jelentése (–OCOR2)– vagy (–COOR2) képletű csőpőrt, amelyben R2jelentése 1–20, előnyösen 1–10, különösen előnyösen 1–5 szénatőmősalkilcsőpőrt – épül fel. A találmány egy tővábbi kiviteli alakja szerint a kőpőlimerőlyan vinilmőnőmert is tartalmaz, amely a fenti képletnek megfelel, deX jelentése –COOH– vagy –COOCN-csőpőrt. ŕ

Description

A találmány tárgya tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj (műbél), amely cellulóz bázisú, előnyösen szállal erősített cellulóz bázisú, a levegő oxigénjével, valamint vízgőzzel szemben szigetelőréteggel ellátott.
A fentiekben meghatározott kolbászhéjhoz hasonló megoldás ismert a 0001545 számú európai (=4287217 számú amerikai egyesült államokbeli) szabadalmi leírásból. Ez a burkolóanyag hordozóként szállal erősített cellulózhidrátból áll, belső oldalán folytonos, vízgőz számára át nem eresztő filmbevonat helyezkedik el, amely vinilidén-klorid-kopolimerizátumból (PVDC) áll, míg külső oldalát 0,5-0,8 g/m2 felülettömegű poliakrilsavészter-réteg borítja, amely számos folytonossági hiány (lyuk) következtében a víz számára áteresztő. A belső PVDC-réteg a szigetelőréteget alkotja, míg a külső oldalon lévő, áteresztő akrilátréteg az ismert kolbászhéj esetén az ütéssel szembeni érzékenységet, valamint azt a nemkívánatos tulajdonságot hivatott csökkenteni, hogy a kolbász vagy töltelékáru felvágásakor a műbél erősen be-, majd továbbszakad. Ezt a fajta műbelet a belső oldalon lévő szigetelőréteg alapján főzőkolbász és melegíteni való virsli esetén alkalmazzák. A poliakrilátdiszperziót a cellulóztömlő külső oldalára akkor viszik fel, amikor a viszkózából készülő tömlő még gél állapotban van, azaz szárítás előtt.
A 0100056 számú európai (=4529634 számú amerikai egyesült államokbeli) szabadalmi leírásból ismert cellulóztömlő külső oldalán szintén van poliakrilsavészterből kialakított réteg, de ennek felülettömege 0,5 g/m2-nél kisebb. A műbél vízgőz számára áteresztő, száraz kolbász, tartós kolbász, valamint nyersen (főzés nélkül) fogyasztásra kerülő töltelékáru készítéséhez alkalmazható. Főzőkolbász, virsli stb. esetén ez a típus nem alkalmas.
A PVDC alapú szigetelőrétegnek az az előnye, hogy a kész kolbász, vörösáru, töltelékáru tárolás közben gyakorlatilag nem veszít vizet, és a műbél tárolás után is feszesen, ráncok nélkül simul a töltelékhez. Kenőmájas típusú felvágottak - amelyek belseje a levegő oxigénjének hatására előnytelenül elszíneződik - megőrzik színüket, mert a PVDC-réteg az oxigént sem engedi az áru belsejébe. Ha szállal erősített cellulózbélt például 10-12 pm vastagságú PVDC-réteggel látnak el, az így nyert csomagolóanyag vízgőzáteresztő képessége igen alacsony, körülbelül 0,5-2 g/m2x24óra, oxigénáteresztő képessége szintén igen alacsony: 2,5-4 cm3/m2x 24 óra χ bar (mindkettő a DIN 53 122 szabvány szerint 5 cm2 műbélfelületen mérve). Szállal erősített, belső oldalán PVDC-záróréteggel ellátott cellulózbélbe töltött főzőkolbász esetén a hűtőtéri tárolás (7 °C, 65% relatív páratartalom) során a tömegveszteség hetente 0,5-1,5% (60 mm belső átmérőnél).
A leírt műbélnek azonban az a hátránya, hogy miután lehámozták a kolbászról, a PVDC-tartalom következtében környezetvédelmi problémák merülhetnek fel. A PVDC-réteggel ellátott műbéllel szemben a fő kifogás az, hogy elégetésekor HCl-gáz és szerves klórvegyületek keletkeznek. Ha egy négyzetméter műbél 10 g PVDC-réteget tartalmaz, 1 kg műbélanyagban mintegy 60 g szervesen kötött klór van.
A fentiek miatt a találmány feladata olyan csomagolóeszköz, különösen főzőkolbász és virsli típusú töltelékárura való műbél kifejlesztése volt, amely vízgőz és oxigén számára átj árhatatlan, klórmentes alternatív záróréteggel rendelkezik, a PVDC jó szigetelő tulajdonságait körülbelül eléri, de a fent említett hátránytól mentes.
A fenti feladatot olyan csomagolóeszközzel oldottuk meg, amely cellulóz bázisú, előnyösen szállal erősített cellulóz bázisú, a levegő oxigénjével, vízgőzzel szemben szigetelőréteggel ellátott, és amelyre jellemző, hogy a szigetelőréteg felülettömege legalább 12 g/m2, előnyösen legalább 14 g/m2, anyaga statisztikai vinilkopolimer, amely előnyösen hidrofil,
CH2=CRi-X általános képletű vinilmonomerekből - a képletben R1 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és X jelentése (-OCOR2)- vagy (-COOR2) képletű csoport, amelyben R2 jelentése 1-20, előnyösen 1-10, különösen előnyösen 1-5 szénatomos alkilcsoport épül fel.
A műbél tulajdonképpeni anyaga cellulózból áll, azaz cellulózhidrátból, amelyet regenerált cellulóznak vagy cellüvegnek is neveznek. A csomagolóeszköz előnyösen varrat nélküli tömlőből áll, de megfelelők a hosszirányú varrattal rendelkező tömlők is, amelyek például cellulózfólia hosszaxiális hajtogatással és az átlapoló szélek ragasztásával állíthatók elő. A tömlő lehet erősítés nélküli, de előnyösen szállal erősített. Az általában szálasbélnek nevezett szállal erősített műbél előnyösen nagy átmérőjű töltelékáru esetén használatos. A szállal erősített tömlő alakú műbél ez esetben a vastag töltelékárura jellemző 30-180 mm-es átmérővel rendelkezik. Az erősítés tömlő formára alakított szálas vliesből áll, amely a belső és/vagy külső oldalán cellulózzal bevont.
Az ismert PVDC bázisú szigetelő/záró rétegekkel szemben a találmány szerinti záróréteg közvetlenül a szálerősítés viszonylag durva felületére is felvihető anélkül, hogy erről az alapról leválna. Ezért a találmány szerint nem szükséges, hogy a záróréteg és a szálerősítés között cellulózréteg legyen. A szálerősítés általában kenderszálakból készült tömörített vlies bázisú, hosszú szálú papírból áll, de egyéb textíliafelületek is alkalmasak.
A réteggel ellátni kívánt cellulóztömlőt ismert módon, például a viszkózaeljárással állítjuk elő. Ennek során tömlőnek vagy tömlő formára alakított, például papír- vagy kenderszálakból álló vlies felületének belső és/vagy külső oldalára gyűrűs füvóka segítségével lúgos viszkózaoldatot viszünk fel, majd a tömlőt savas kicsapóoldattal kezeljük, amely a viszkózát koagulálja. A viszkózaoldat adott esetben a fehér vagy színes műbél kialakításához szükséges színes pigmentet is tartalmazza. Erősítést nem tartalmazó műbél előállítására a viszkózatömlőt közvetlenül a kicsapófurdőbe extrudáljuk. A kapott, adott esetben szállal erősített, cellulózhidrát gélből álló tömlőt a szokásos mosófürdőkön és lágyítófürdőkön keresztülvezetjük. Szárítás előtt a tömlő azon felületét, amelyre később a záróréteg kerül, adott esetben olyan szerrel vonjuk be, amely a záróréteg
HU 215 568 Β és a cellulózréteg, illetve a záróréteg és a szálerősítés között tapadásközvetítő réteget képez. A szer felvitele a szokásos módon történik, például merítőfürdőben végzett impregnálással, hengerekkel történő felvitellel vagy permetezéssel. A kopolimer réteg tapadásának javítására például a PVDC-záróréteg esetén is használatos kationos gyantákat alkalmazhatjuk még vízben oldódó formában; a következő szárítás során a gyanta térhálósodik és vízben nem oldódóvá válik. Gyantaoldatként előnyösen vizes epiklórhidrin-poliamin-poliamid-oldatot alkalmazhatunk, amely a kereskedelmi forgalomban kapható termék. A gyantaoldat koncentrációja 0,8-5 tömeg%, előnyösen 1-3 tömeg%. Utána következik a szárítási művelet, amelynek során a víztartalmat általában 7-15 tömeg%-ra csökkentjük. A kapott cellulóztömlő szárítás utáni lágyítótartalma előnyösen 15-30 tömeg% a tömlő tömegére vonatkoztatva; ezt a tömlőt a találmány szerinti kopolimer réteggel látjuk el.
Célszerű, ha a tapadást közvetítő szer oldata a cellulóz lágyítóját is tartalmazza. Előnyös lágyítók az egyvagy többértékű alkoholok, például glicerin és/vagy propándiol (propilénglikol) vagy a felsoroltak elegyei a szokásos mennyiségben.
A csomagolóeszköz belső és/vagy külső felületén a találmány szerinti záróréteg található. Általában egy bevonat, azaz vagy a külső vagy a belső oldalon, elegendő. A találmány előnyös kiviteli módja szerint a bevonat csak a cellulóztömlő belső oldalán van. A tömlő külső oldalán lévő, záróréteggel nem rendelkező cellulóz a kolbász kifőzése után kiszáradhat és zsugorodhat, így a műbél feszesen és ránc nélkül veszi körül az árut.
A találmány szerinti záróréteg folytonos, összefüggő filmet képez, felülettömege elegendő ahhoz, hogy a cellulóz vízgőzáteresztő képességét 50 g/m2x24 óra értékre vagy ennél kisebb értékre csökkentse. A tömlő oxigénáteresztő képességét a rétegnek 12 cmJ/m2 χ 24 óra χ bar értékre vagy ez alá kell csökkentenie (a DIN 53 122 számú szabvány szerint 5 cm2 műbélfelületen mérve, ahol a műbél víztartalma 8-10 tömeg%, glicerintartalma 20 tömeg%). Ezeket az értékeket úgy érhetjük el, hogy a záróréteg felülettömege 1 m2 tömlőre számítva legalább 12 g-ot tesz ki; a záróréteg a tömlő belső és/vagy külső felületén helyezkedik el. A záróréteg felülettömegét azonban általában legalább 14-15 g/m2 értékkel választjuk meg, hogy az áteresztőképességet még jobban csökkentsük. Ha a bevonat felülettömege 18-25, előnyösen 20-30 g/m2, a tulajdonságok optimálisak. A rétegvastagság növelésével a vízgőzáteresztő képességet 5 g/m2 χ 24 óra értékig, az oxigénáteresztő képességet körülbelül 5 cm3/m2x24 óra χ bar értékig csökkenthetjük.
A záróréteget képező kopolimer vinilmonomerekből épül fel, alig ragad, ami lehetőleg nagy átlagos móltömeg beállításával érhető el. Ismeretes, hogy a nagy móltömeg különösen lassú polimerizálással állítható be. A reakcióidő meghosszabbítása érdekében a polimerizálni kívánt vegyületek elegyét kellően hűtjük. A kereskedelemben kapható termékek közül az alkalmas kopolimereket úgy választjuk ki, hogy a kopolimer szerves oldószeres oldatának a relatív viszkozitását határozzuk meg. Alkalmas kopolimer dimetil-formamiddal készített 1 tömeg%-os oldatának a relatív viszkozitása legalább 2,6, előnyösen legalább 3,0 kell legyen.
A fenti érték meghatározására a diszpergált vagy oldott kereskedelmi terméket sav adagolásával kicsapjuk, vízzel mossuk, majd szárítjuk. Dimetil-formamiddal 1 tömeg%-os oldatot készítünk, és a relatív viszkozitást az alábbi egyenlet szerint határozzuk meg:
t0 =az oldat átfolyási ideje
Do =az oldat sűrűsége
DMF =az oldószer átfolyási ideje DDMF =az oldószer sűrűsége
Az átfolyási időt 0,5 mm-es kapillárral az Ostwaldféle KPG-viszkoziméterrel határozzuk meg.
Ha a találmány szerinti műanyag bevonatot a belső oldalra terveztük, a bevonat előnyösen valamilyen viaszt is tartalmaz. Alkalmas viaszok például: növényi eredetű viaszok, így kandelilla-, kamauba- vagy montánviasz, állati eredetű viasz, például méhviasz, ásványi viasz, mint az n- és izoparaffinekből álló poliolefinviasz, vagy szintetikus viasz, például oxazolin bázisú viasz. Különösen alkalmas a kémiailag módosított montánviasz (KPS-viasz, gyártja: Hoechst). Ezek a viaszok hidrofil kopolimerek adalékaként a 0 100056 számú európai szabadalmi leírásból ismert.
Előnyös továbbá, ha a műanyag bevonatot csúsztatószerrel látjuk el. Erre a célra különösen alkalmasak az olyan finom szemcséjű szilárd anyagok, amelyek a tömlőre felvitt kopolimer diszperzió szárításakor nem olvadnak. Ilyen csúsztatószerként például SiO2, CaCO3 vagy alumínium-szilikát alapú, 4 pm alatti, előnyösen 2 pm alatti szemcseméretű pigmentek alkalmazhatók.
A záróréteg egy vagy több kopolimerből áll. A kopolimerek legalább két, előnyösen 2-4 vinilmonomerből állnak, amelyek előnyösen hidrofil csoportokat tartalmaznak.
A vinilmonomerek a
CH2=CRi-X általános képletnek felelnek meg, amelyben általános képletű vinilmonomerekből - a képletben Rí jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és X jelentése (-OCOR2)- vagy (-COOR2) képletű csoport, amelyben R2 jelentése 1-20, előnyösen 1-10, különösen előnyösen 1-5 szénatomos alkilcsoport. Amikor X jelentése (-OCOR2) képletű csoport, akkor R2 előnyös jelentése metil-, etil- vagy propilcsoport. Amikor X jelentése (-COOR2) képletű csoport, R2 előnyös jelentése metil-, etil-, propil-, izopropil-, butilvagy izobutilcsoport.
Különleges kiviteli alakok esetén a kopolimer, vagy a kopolimerek legalább egyike további, a fenti képletnek megfelelő kopolimerizált vinilmonomert tartalmaz, a kopolimerre vonatkoztatva legfeljebb 45 tömeg% mennyiségben.
A járulékosan jelen lévő vinilmonomer lehet (met)akrilsav és (met)akrilnitril. Általában ezeknek a vinilmonomereknek a mennyisége azonban kicsi, a
HU 215 568 Β metakrilsav általában 0,1-20 tömeg% mennyiségben, a metakrilnitril 0,1—35 tömeg% mennyiségben épül be a kopolimerbe.
E további monomerek helyett vagy azokkal együtt további vinilmonomerek is szerepelhetnek a kopolimerben. Ezek a járulékos monomerek az alábbiak: vinilacetál, butadién, izoprén, sztirol, krotonsav(észter), itakonsav(észter) és maleinsav(észter); az észterekben az alkoholrész 1-10, előnyösen 1-5 szénatomos. Ezeknek a monomereknek a részaránya legfeljebb 45 tömeg%. Az összes járulékos monomer részaránya mindig 50 tömeg%-nál kevesebb, azaz az 1. igénypontban megnevezett monomerek mindig túlsúlyban vannak.
A találmány egy előnyös kiviteli alakja szerint a kopolimer egy, két vagy három metakrilsavészterből épül fel, amely észterek a kopolimer legalább 60, előnyösen legalább 80 tömeg%-át alkotják.
A cellulóztömlő belső és/vagy külső felületén a záróréteget úgy alakítjuk ki, hogy a kopolimer vizes oldatát vagy diszperziót a felületre felvisszük, majd az oldó-, illetve diszpergálószert hőbehatással eltávolítjuk. Míg a tömlő nagyobb mennyiségű vizet tartalmaz, felületi hőmérséklete alig emelkedik a 100 °C fölé. Miután a víz zömét eltávolítottuk, a kis gömbök alakjában a felületet borító kopolimert összefüggő film létrehozása érdekében emelt hőmérsékleten, előnyösen 130-170 °C-on szinterezzük vagy olvasztjuk. A kopolimer oldatának vagy diszperziójának koncentrációja általában 15-40 tömeg%. Ez a bevonófolyadék adott esetben adalékanyagokat, így a diszpergálást elősegítő anyagot, színezéket, emulgeálószert és csúsztatószert tartalmaz. Viaszt tartalmazó záróréteg kialakítására a bevonófolyadékba 0,5-3 tömeg% (a kopolimerre vonatkoztatva) viaszt adagolunk. Végül a bevonófolyadék adott esetben 0,5-2 tömeg% (a kopolimerre vonatkoztatva) hőálló, előnyösen szervetlen pigmentet tartalmaz csúsztatószerként.
A kopolimert tartalmazó folyadékot a cellulóztömlők belső és/vagy külső bevonására szokásosan használt berendezések valamelyikével visszük fel. Az oldó-, illetve diszpergálószer eltávolításához és kopolimer összefüggő filmjét eredményező melegítéshez szintén ismert szárítóberendezéseket használunk.
A fentiek szerint előállított tömlő - zárórétege alapján - különösen alkalmas minden olyan töltelékáru készítésére, amelyet gyártása során vagy fogyasztás előtt főznek vagy gőzben kezelnek, és amelyik eddig PVDCtartalmú műbélben került a fogyasztóhoz. Hűtőtéri tárolás során (7 °C, 65% relatív páratartalom) során a találmány szerinti műbéllel készített kolbászok (60 mm átmérő, 50 cm hossz) vízveszteség következtében 1,5-4 tömeg% tömegveszteséget szenvednek hetenként. A PVDCzáróréteg jó szigetelő tulajdonságait a találmány szerinti záróréteg nem teljesen éri el ugyan, de az elért tulajdonságok számos felvágott vagy kolbászfajta esetében már teljesen kielégítők. A találmány szerinti műbél problémamentes eltüntethetőségére való tekintettel a találmány szerinti műbél előnyös alternatívát képez.
A tömlőt a szokásos módon laposra fektetve feltekercseljük, így tároljuk. Töltéskor a végeken lekötött szakaszokat vagy láncszerűen összefüggő töltelékárut készíthetünk. A kopolimer réteg szilárdsága, rugalmassága, tágíthatósága elegendő a gyártási műveletekre, a tárolás során a tömlő nem válik törékennyé. A műbél a cellulóz bázisú műbelek esetén szokásos mennyiségű lágyítót és vizet tartalmaz.
A találmányt az alábbi kiviteli példákkal közelebbről ismertetjük.
Szállal erősített, 60 mm átmérőjű cellulóztömlő belső zárórétegének kialakítására az alábbi kopolimerek vizes diszperzióit készítjük (adatok tömeg%-ban):
(a) 49,5% butil-akrilát
49,5% metil-metakrilát
1,0% akrilsav relatív viszkozitás 3,1 (b) 47,0% butil-akrilát
47,0% metil-metakrilát
1,0% akrilsav relatív viszkozitás 2,8 (c) 46,0% etil-akrilát
46,0% metil-metakrilát
2,0% akrilsav
6,0% akrilnitril relatív viszkozitás 3,4 (d) 30,0% butil-akrilát
30,0% etil-akrilát
30,0% metil-akrilát
8,0% akrilnitril
2,0% akrilsav relatív viszkozitás 3,4
A bevonni kívánt cellulóztömlő szálas papírbetétet tartalmaz erősítésként. A szálas papírbetét belső és külső oldalán regenerált cellulózból álló réteg helyezkedik el. A cellulózrétegeket úgy alakítottuk ki, hogy a szálas papír mindkét oldalára lúgos viszkózaoldatot vittünk fel és a viszkózát kicsaptuk. A tömlő belső felületét a záróréteg jobb tapadása érdekében hőre kikeményített poliamin-poliamid-epiklórhidrin-gyantából álló réteg fedi. Az ilyen fajta gyanták a PVDC-záróréteg és a cellulóz közötti tapadás növelésére már ismertek. A tömlőbe az alábbi összetételű vizes diszperziót töltjük:
20-30 tömeg% (a), (b), (c) vagy (d) jelű kopolimer 2-3 tömeg% KPS-viasz (kopolimerre vonatkoztatva)
0,6-0,8 tömeg% alumínium-szilikát pigment, átlagos részecskeméret 1 μιη-nél kisebb (kopolimerre vonatkoztatva, csúsztatószerként).
A tömlőt függőlegesen felfelé vezetjük, hogy a felesleges diszperzió lefolyhasson, utána a 0 037 023 számú európai szabadalmi leírásban leírtak szerint két hengeren keresztülvezetjük, ahol a hengerrés határozza meg a tömlőben megmaradó diszperzió mennyiségét. Ezt követően a tömlőt felfújt állapotban szárítjuk, majd mintegy 160 °C-ra melegítjük. Melegítés közben a polimer részecskék összefüggő bevonattá olvadnak össze.
Szárítás után a belső záróréteg felülettömege 18-25 g/m2. (Ezt úgy határozzuk meg, hogy a bevonatot dimetil-formamiddal leoldjuk.) A tömlőt megnedvesítjük, hurkokban felnyaláboljuk és a hurkokat össze4
HU 215 568 Β nyomva trópusi körülmények között (38 °C, 86% relatív páratartalom) tároljuk. A hurok végén a hajlítás változatlan maradt, azaz nem repedt meg.
cm hosszúságú tömlődarabokat kifőzésre való töltelékkel töltünk. Hűtőkamrás tárolás során az áru vízvesztesége még elfogadható értékű, a tömlő 6 hét után ránctalan és tapad a töltelékhez. Kenőmájassal töltött tömlődarabokat 4-6 héten át tárolva azt tapasztaljuk, hogy a kenőmájas nem színeződik el. A műbél tehát vízgőzzel és oxigénnel szemben egyaránt eléggé áthatolhatatlan. Az eredményeket az alábbi táblázatban foglaljuk össze. Az áteresztőképesség és a tömegveszteség értékei - átlagértékek.
Kopolimer konc.% Felvitt mennyiség, g/m2 Áteresztő- képesség tömegvesz- teség/hét, %
o2* H2O**
a 20 18 9,5 12 2,2
b 25 22 6,8 6,5 1,8
c 28 20 8,0 16 2,5
d 30 25 10,5 18 3,0
*cm3/m2 x 24 óra x bar **g/m2 x 24 óra
Az (a) összetételű kopolimerrel készített belső záróréteg kitűnt azzal, hogy különösen jól lehámozható a töltelékmasszáról. A kopolimer kiválasztásával tehát a tömlő kívánt tapadását és lehámozhatóságát is beállíthatjuk.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj, amely cellulóz bázisú, előnyösen szállal erősített cellulóz bázisú, a levegő oxigénjével, valamint vízgőzzel szemben szigetelőréteggel ellátott, azzal jellemezve, hogy a szigetelőréteg felülettömege legalább 12 g/m2, előnyösen legalább 14 g/m2, anyaga statisztikai vinilkopolimer, amely előnyösen hidrofil,
    CH2=CR!-X általános képletű vinilmonomerekből - a képletben R1 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és
    X jelentése (-OCOR2)- vagy (-COOR2) képletű csoport, amelyben R2 jelentése 1-20, előnyösen 1-10, különösen előnyösen 1 -5 szénatomos alkilcsoport épül fel.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti csomagolóeszköz, azzal jellemezve, hogy a kopolimerek, vagy legalább a kopolimerek egyike további CH2=CR]-X képletű vinilmonomert tartalmaz, amelyben X jelentése -COOHcsoport vagy -COOCN-csoport, és ezeknek a további vinilmonomereknek a részaránya a kopolimerre vonatkoztatva összesen legfeljebb 45 tömeg%.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti csomagolóeszköz, azzal jellemezve, hogy a kopolimerek vagy legalább a kopolimerek egyike a CH2=CR1-X képletű monomeren kívül az alábbi monomerek közül eggyel vagy többel kopolimerizált: vinilacetál, butadién, izoprén, sztirol, krotonsav(észter), itakonsav(észter) és maleinsav(észter), ahol az észterekben az alkoholrész 1-10, előnyösen 1-5 szénatomos, és ezeknek a monomereknek a részaránya legfeljebb 45 tömeg%, a kopolimerre vonatkoztatva.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti csomagolóeszköz, azzal jellemezve, hogy a kopolimer 1-3, akrilsavészter és/vagy metakrilsavészter bázisú monomerből épül fel.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti csomagolóeszköz, azzal jellemezve, hogy a (met)akrilsav részaránya 0,1-20 tömeg%, a kopolimerre vonatkoztatva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti csomagolóeszköz, azzal jellemezve, hogy a (met)akrilnitril részaránya 0,1-35 tömeg%, a kopolimerre vonatkoztatva.
  7. 7. A 2-6. igénypontok bármelyike szerinti csomagolóeszköz, azzal jellemezve, hogy a kopolimer főkomponensként metil-, etil-, propil- és/vagy butil(met)akrilát-egységekből és kisebb mértékben (met)akrilsavés/vagy (met)akrilnitril-egységekből épül fel.
  8. 8. Eljárás az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti tömlő alakú csomagolóeszköz előállítására, azzal jellemezve, hogy az - adott esetben szállal erősített - cellulóztömlő belső és/vagy külső oldalára vizes diszperziót viszünk fel, amely 13-40 tömeg%, előnyösen 15-30 tömeg% kopolimert tartalmaz, majd a diszpergálószert eltávolítjuk és a tömlőt 130-170 °C-ra melegítjük.
HU911631A 1990-05-16 1991-05-15 Tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj, cellulózból HU215568B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4015659A DE4015659A1 (de) 1990-05-16 1990-05-16 Schlauchfoermige verpackungshuelle, insbesondere wursthuelle, auf basis von cellulose

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911631D0 HU911631D0 (en) 1991-11-28
HUT60453A HUT60453A (en) 1992-09-28
HU215568B true HU215568B (hu) 1999-01-28

Family

ID=6406497

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911631A HU215568B (hu) 1990-05-16 1991-05-15 Tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj, cellulózból

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5316809A (hu)
EP (1) EP0457178B1 (hu)
AT (1) ATE102439T1 (hu)
DE (3) DE4015659A1 (hu)
DK (1) DK0457178T3 (hu)
ES (1) ES2050479T3 (hu)
FI (1) FI99078C (hu)
HU (1) HU215568B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2093292T3 (es) * 1992-02-25 1996-12-16 Wolff Walsrode Ag Envoltura de tubo flexible con una capa exenta de organocloro e impermeable al o2 y al vapor de agua, un procedimiento para su obtencion y asi como su empleo.
DE4238770C2 (de) * 1992-03-11 1994-01-27 Buertex Buerker & Co Gmbh Verrottbare faserverstärkte Folie
DE19518247A1 (de) * 1995-05-18 1996-11-21 Stoess & Co Gelatine Wasserresistentes Barrierematerial
DE19742719A1 (de) 1997-09-26 1999-04-01 Kalle Nalo Gmbh Innenbeschichtete Nahrungsmittelhüllen auf Basis von regenerierter Cellulose
DE19912052A1 (de) 1999-03-18 2000-09-21 Kalle Nalo Gmbh & Co Kg Beschichtete, faserverstärkte Hülle auf Basis von Cellulosehydrat für geräucherte Leberwurst
DE10224084A1 (de) 2002-05-31 2003-12-11 Casetech Gmbh & Co Kg Rauchdurchlässige Wursthülle aus faserverstärktem Cellulosehydrat mit Sperrschichten gegen Wasserdampfdurchtritt sowie ein Verfahren zu deren Herstellung
CN100506398C (zh) * 2003-07-30 2009-07-01 海南赛诺实业有限公司 热收缩型涂布薄膜的生产方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2512995C3 (de) * 1975-03-24 1979-11-29 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Folienschlauch, insbesondere Verpackungshülle
DE2860840D1 (en) * 1977-08-05 1981-10-22 Hoechst Ag Tubular casing based on cellulose hydrate, especially package cassing e.g. saurage casing and process for its manufacture
US4463778A (en) * 1978-03-17 1984-08-07 Teepak, Inc. Sausage casing formed from regenerated cellulose with an internal vinyl acetate coating
FI66278C (fi) * 1978-11-18 1984-10-10 Becker & Co Naturinwerk Slangfolie foer foerpackning och omhoeljande av pastaartade lismedel speciellt korv och smaeltost foerpackad i form av kenrv
DE3012250C2 (de) * 1980-03-28 1982-10-14 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung eines Schlauchs mit einem Filmüberzug aus Kunststoff auf der Innenseite, seine Verwendung, sowie Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE3227920A1 (de) * 1982-07-27 1984-02-02 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Cellulaseresistente lebensmittelhuelle
DE3343635A1 (de) * 1983-12-02 1985-06-13 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Folie aus faserverstaerkter regenerierter cellulose mit gasundurchlaessiger schicht zur herstellung von schlauchhuellen
DE3538702A1 (de) * 1985-10-31 1987-05-07 Hoechst Ag Sauerstoff- und wasserdampfundurchlaessige folie zur herstellung geraffter schlauchhuellen, insbesondere wursthuellen
DE3711571A1 (de) * 1987-04-06 1988-10-27 Hoechst Ag Permanent weichgemachter formkoerper auf basis von cellulose

Also Published As

Publication number Publication date
US5316809A (en) 1994-05-31
EP0457178B1 (de) 1994-03-09
HU911631D0 (en) 1991-11-28
DE9116861U1 (de) 1994-04-14
FI912342A0 (fi) 1991-05-14
FI99078C (fi) 1997-10-10
EP0457178A1 (de) 1991-11-21
FI912342A (fi) 1991-11-17
ATE102439T1 (de) 1994-03-15
HUT60453A (en) 1992-09-28
FI99078B (fi) 1997-06-30
ES2050479T3 (es) 1994-05-16
DE59101135D1 (de) 1994-04-14
DK0457178T3 (da) 1994-05-02
DE4015659A1 (de) 1991-11-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5358765A (en) Cellulosic article containing an olefinic oxide polymer and method of manufacture
US4287217A (en) Multiple-layer tubing
US4731269A (en) Flat stock fibrous cellulosic food casings containing a low level of total plasticizer
US5501886A (en) Cellulose hydrate-based flat or tubular film
CA1224963A (en) Tubular food casing
US7935374B2 (en) Coating to allow additives to anchor to casings
JP2794377B2 (ja) オレフィンオキシド重合体を含有するセルロース製品及びその製造法
JPS61181363A (ja) 高水分ですぐに詰められる保存用食品袋
US20020064580A1 (en) Cellulose-based food casings
US4592795A (en) Non-edible, reinforced amylose and amylose starch food casings
HU215568B (hu) Tömlő alakú csomagolóeszköz, főleg kolbászhéj, cellulózból
CA1333992C (en) Resin coated fabric for foodstuff casings
US4741938A (en) Web-shaped or tubular packaging film, in particular a sausage casing, with a barrier layer
JPH0838031A (ja) 剥離性を改良した水和セルロース系食品ケーシング
US20010048986A1 (en) Internally coated food casings based on regenerated cellulose
JP2001500196A (ja) セルロース接着された不織布およびその製造方法
US5736179A (en) Tubular foodstuff casing having a chitosan coating
US5295514A (en) Cellulose aminomethanate sausage casings
US6485802B1 (en) Coated fiber-reinforced casing based on cellulose hydrate suitable for smoked liver sausage
US5811162A (en) Sheet-like or tubular food casing based on cellulose hydrate
US5246750A (en) Resin coated fabric for foodstuff casings
JPH08266215A (ja) 減じられた量のビスコースを用いて製造した、水和セルロースをベースとし、繊維で強化された食品用ケーシング
US4871791A (en) Permanently plasticized, cellulose-based product
US5215125A (en) Cellulose aminomethanate sausage casings
US6558719B1 (en) Foodstuffs skin based on cellulose with reinforced adhesion to minced meat and a process for its preparation

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees