HU215135B - Eljárás legalább két előfizetői készüléket tartalmazó, szimplex vagy félduplex üzemmódú átviteli rendszer működtetésére és ilyen előfizetői készülék - Google Patents

Eljárás legalább két előfizetői készüléket tartalmazó, szimplex vagy félduplex üzemmódú átviteli rendszer működtetésére és ilyen előfizetői készülék Download PDF

Info

Publication number
HU215135B
HU215135B HU9202866A HU9202866A HU215135B HU 215135 B HU215135 B HU 215135B HU 9202866 A HU9202866 A HU 9202866A HU 9202866 A HU9202866 A HU 9202866A HU 215135 B HU215135 B HU 215135B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
subscriber
xcch
stb
base station
request
Prior art date
Application number
HU9202866A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9202866D0 (en
HUT62125A (en
Inventor
Yvon Guedes
Pierre Makowski
Rémi Sfez
Original Assignee
Koninklijke Philips Electronics N.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koninklijke Philips Electronics N.V. filed Critical Koninklijke Philips Electronics N.V.
Publication of HU9202866D0 publication Critical patent/HU9202866D0/hu
Publication of HUT62125A publication Critical patent/HUT62125A/hu
Publication of HU215135B publication Critical patent/HU215135B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/24Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts
    • H04B7/26Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts at least one of which is mobile
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/24Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts
    • H04B7/26Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts at least one of which is mobile
    • H04B7/2643Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts at least one of which is mobile using time-division multiple access [TDMA]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Data Exchanges In Wide-Area Networks (AREA)

Description

A találmány olyan átviteli rendszerben alkalmazott eljárásra vonatkozik, amely rendszernek része legalább egy távoli és egy közeli előfizetői készülék, amelyek egymással szimplex üzemmódban, időosztásos multiplexálással információcserét folytatnak, vezérlőjelek számára fenntartott időrések közbeiktatásával.
Ennek megfelelően ugyancsak a találmány tárgyát képezi az ebben az eljárásban történő használatra alkalmas előfizetői készülék.
Az ilyen típusú rendszereknek számos előnyös alkalmazása képzelhető el, különösen ha az összeköttetés közege rádióhullámú csatorna.
1990. október 9-i 2667747 számú francia szabadalmi bejelentésünkben hasonló rendszert ismertetünk. Az ilyen rendszerek zárt rendszerekként való használatkor - a nyilvános rendszerekkel szembeállítva - a rádióerőforrások (csökkentett áteresztősávú ffekvenciacsatomák) elosztása takarékosan történik, vagyis a két előfizető közötti forgalom egyszerre csak egyirányú lehet, tehát amíg az egyik előfizető beszél, addig a másik hallgat (ez például hangváltó gomb beiktatásával valósítható meg).
A kérdéses rendszerben a probléma akkor jelentkezik, ha egyszerre kettő vagy több előfizető akar beszélni, ekkor ugyanis megjelenik az információvesztés veszélye.
Találmányunk fő célkitűzése ennek a helyzetnek a feloldása volt.
Felismertük, hogy megfelelő időréseket és abban megfelelő vezérlőjeleket tudunk alkalmazni.
A találmányunk legáltalánosabb megoldása szerinti eljárásban, amelyet a nyitóbekezdésben hivatkozott rendszerben tudunk használni, tehát ahol legalább egy távoli és egy közeli előfizetői készüléket alkalmazunk, azok között vezérlőjeleket viszünk át, időosztásos multiplex rendszerben, szimplex üzemmódban, és ahol a távoli és közeli előfizetői készülékek közötti forgalomban a vezérlőjelek továbbítására külön időréseket jelölünk ki, a találmány értelmében egy olyan kijelölt időrést használunk, amely alatt bármelyik előfizetői készülék jelezheti adási szándékát, és a másik előfizetői készüléknél ezen adáskérő jelnek a vétele után az adást letiltjuk.
A találmányunk szerinti előfizetői készüléknek pedig sajátos része egy, az előfizetői készülék kérésére vezérlőjel időrést és abban adáskérés jelet létrehozó eszköz, valamint része egy másik előfizetői készüléktől érkező adáskérést tartalmazó vezérlőjel időrést és magát az abban küldött adáskérést érzékelő eszköz.
A következőkben a csatolt ábrákra való hivatkozással egy részletesen ismertetett, ám semmilyen módon sem korlátozó érvényű példán keresztül világítjuk meg a találmány tárgyát képező rendszer működését, ahol is az ábrák közül az 1. ábra az átviteli rendszer vázlatos képe; a 2. ábra az időosztásos multiplex szekvencián belül a vezérlőjel időrések eloszlását mutatja; a 3. ábra nem más, mint az előfizetői csatolóállomás blokkdiagramja; végül a 4. ábra a szimplex vezérlő protokollt szemlélteti.
Az 1. ábrán a találmány szerinti rendszerelrendezés látható. Ezt a rendszert transceiverek, adásra és vételre egyaránt alkalmas STB, STM1 és STM2 állomások alkotják. Magától értetődő, hogy ezen állomások száma a rendszeren belül tetszőleges lehet. A rendszernek van egy alapállomása, az STM1 és STM2 állomások működését ez az STB alapállomás irányítja. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az STB alapállomás rögzített telepítésű, míg az STM1 és STM2 állomások hordozható vagy járműbe szerelt, mobil kivitelűek. A mobil STM1 állomáshoz az Al, a mobil STM2 állomáshoz pedig a B1 előfizetői készülék kapcsolódik. Az állomások az egymás közötti forgalomra az FBM és FMB frekvenciákkal jellemzett kétutas rádiócsatornát használják. Általánosságban az FBM frekvenciával jellemzett csatorna az alapállomástól a mobil STM1 és STM2 állomások felé vezető forgalom számára szolgál, míg az FNffl frekvenciával jellemzett csatorna a mobil STM1 és STM2 állomásoktól az STB alapállomás felé kezdeményezett forgalmat szállítja. Az ezen csatornákon létrejövő forgalom szervezése a TDMA típusú időosztásos multiplex üzemmód szerint zajlik.
A 2. ábra ezen multiplex szervezést mutatja vázlatos formában. Látható az ábrán a 0, 1, 2...37, 38... számozással ellátott IT időintervallumok sorozata. Ezekben az időintervallumokban lehetséges például beszédinformáció adása. A 0. intervallum elé, a 18. és 19. intervallum közé, a 37. és 38. intervallum közé stb. vannak beszúrva az XCCH időrések. Ezek az XCCH időintervallumok a multiplex szervezéssel kapcsolatos feladatok rendelkezésére állnak. A mobil állomások az XCCH időréseket vagy az FMB frekvenciával jellemzett csatornán történő információküldésre, vagy az FBM frekvenciával jellemzett csatornán való információ vételre használják.
A 3. ábra az azonos szerkezetű mobil STM1 és STM2 állomások blokkdiagramját tünteti fel.
Egy-egy ilyen állomás főrészét a rendre FMB és FBM frekvenciákon rezgő 12 referenciaoszcillátorok által szinkronizált 10 transciever alkotja. Ezt a részegységet a TDMA keretekhez a 17 keretrendező áramkör illeszti hozzá. Az ezen 17 keretrendező áramkör által vezérelt 22 váltókapcsoló révén lehetővé válik egyazon 24 antennán keresztül mind az FMB frekvencián történő adás, mind az ezen FMB frekvenciától különböző, de esetleg azzal megegyező FBM frekvencián történő vétel. Ugyancsak a 22 kapcsolóhoz illeszkedik a 25 adó erősítő és a 26 vételi erősítő is.
A 10 transceiver készüléknek része az FI frekvencián üzemelő 41 sáváteresztő szűrőhöz és a 42 modulátorhoz kapcsolt 40 adó rész. A 42 modulátor az FMB vivőfrekvenciával modulálja a 40 adó rész által kibocsátottjelet. A 40 adó rész a 17 keretrendező áramkörről érkező vezérlés függvényében az információt hordozó jelet az FI frekvencián fázis-, amplitúdó- vagy frekvenciamodulációval látja el. Ugyanezen 17 keretrendező áramkör segítségével nyerhető vissza a 44 vételi rész által vett TDMA keretben hordozott információtartalom. Ezen részegység bemenete a 48 demodulátor kimenetére kapcsolt, FI frekvencián üzemelő 46 sáváteresztő szűrő kimenetéhez kapcsolódik. Ezen 48 demo2
HU215 135 Β dulátor az FBM frekvenciával modulált jelet kapja a 26 vételi erősítőről. Az ábrán látható továbbá az előfizető által használt 60 mikrofon és 62 hangszóró is. Az előzőleg digitális formátumúvá átalakított beszédinformáció az FM0 vivőfrekvencián átjátszott keret egyik időintervallumában kerül átvitelre, amely időintervallum hozzárendelése a 17 keretrendező áramkör feladata. A távoli előfizetőtől érkező beszédjelek, amelyek az FBM vivőfrekvencián átjátszott keret egyik időintervallumában kerülnek átvitelre, dekódolást követően a hangszórón válnak értelmezhetővé. A 17 keretrendező áramkör működése abban az irányban is hat, hogy az XCCH időrések valamennyien valóban vételre kerüljenek.
A találmány szerint az ilyen rendszernek része az XCCH időrésben a távoli előfizető adáskérését jelző eszköz, az ezen adáskérést észlelő eszköz, valamint a távoli előfizető számára az adást letiltó eszköz.
Az adáskérést jelző eszköz lehet a 40 adó részhez kapcsolt, az XCCH időrésben a közeli előfizetőt a távoli előfizetővel összekapcsoló 70 nyomógomb.
A távoli előfizető adáskérését jelző eszköz nem más, mint a 17 keretrendező áramkör működését megfelelő értelemben befolyásoló, az átviteli XCCH időrésben aktív 72 adáskérés jelző.
Az adást letiltó eszköz lehet a távoli előfizetőnek kiküldött, a beszédátvitelt a 17 keretrendező áramkör parancsa szerint megtiltó jel, illetve lehet az, hogy a távoli előfizető automatikusan vételi üzemmódba kapcsoljon át.
A 4. ábra a szimplex üzemmódú átvitelt kielégítő módon megvalósító eljárást szemlélteti.
Először is tételezzük fel, hogy az STB alapállomás az XCCH időrés által az Al előfizetői készüléket a Β1 előfizetői készülékkel akarja összekapcsolni.
A t] időpillanatban a 70 nyomógomb lenyomásával az Al előfizetői készülék az STB alapállomással közli az XCCH időrésben a Bl előfizetői készülék felé irányuló adáskérést.
A t2 időpillanatban az STB alapállomás annak ellenőrzését követően, hogy ez semmilyen egyidejűség akadályába nem ütközik, megadja az Al előfizetői készüléknek az adásengedélyt. Az STM1 állomás T helyzetbe kerül (adás alatt beszédet értünk).
A (t2 időpillanattal felcserélhető) t3 időpillanatban az STB alapállomás ezt az adáskérést az STM2 állomás felé kiküldi.
Az STM2 állomás a kérdéses jelet a t4 időpillanatban veszi, és kerül ezáltal a vételre alkalmas R helyzetbe.
A t5 időpillanatban az előfizető felengedi az Al előfizetői készülék nyomógombját, amelyről az STB alapállomás értesül.
Az STB alapállomás a t6 időpillanatban nyugtázza az STM1 állomás felé az adáskérés megszűnését.
A (t6 időpillanattal felcserélhető) t7 időpillanatban az STB alapállomás az STM2 állomást minden megszorítás alól mentesíti.
Ez a vázolt eljárás igény szerint tovább egyszerűsíthető, például a t2, t5, t6 és t7 időpillanatok kiiktatása révén. Ebben az esetben az adás elsőbbsége az utolsónak adót illeti meg (tb t3, t4).

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás legalább két előfizetői készüléket tartalmazó, szimplex vagy félduplex üzemmódú átviteli rendszer működtetésére, amely átviteli rendszerben legalább egy távoli és egy közeli előfizetői készüléket alkalmazunk, azok között vezérlőjeleket viszünk át időosztásos multiplex rendszerben, szimplex üzemmódban, és ahol a távoli és közeli előfizetői készülékek közötti forgalomban a vezérlőjelek továbbítására külön időréseket jelölünk ki, azzal jellemezve, hogy egy olyan kijelölt időrést (XCCH) használunk, amely alatt bármelyik előfizetői készülék (Al) jelezheti adási szándékát, és a másik előfizetői készüléknél (Bl) ezen adáskérő jelnek a vétele után az adást letiltjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a távoli és közeli előfizetői készülékek (Al, Bl) között a vezérlőjeleket egy közvetítő alapállomással (STB) visszük át, és az egyik előfizetői készülék (Al) és az alapállomás (STB), valamint az alapállomás (STB) és a másik előfizetői készülék (Bl) közötti összeköttetéshez külön időréseket (XCCH) rendelünk hozzá.
  3. 3. Előfizetői készülék az 1. vagy a 2. igénypont szerinti eljárásban való használatra, azzal jellemezve, hogy része egy, az előfizetői készülék (Al) kérésére vezérlőjel időrést (XCCH) és abban adáskérésjelet létrehozó eszköz, valamint része egy másik előfizetői készüléktől (Bl) érkező adáskérést tartalmazó vezérlőjel időrést (XCCH) és magát az abban kiküldött adáskérést érzékelő eszköz.
HU9202866A 1991-09-11 1992-09-07 Eljárás legalább két előfizetői készüléket tartalmazó, szimplex vagy félduplex üzemmódú átviteli rendszer működtetésére és ilyen előfizetői készülék HU215135B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9111211 1991-09-11

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9202866D0 HU9202866D0 (en) 1992-12-28
HUT62125A HUT62125A (en) 1993-03-29
HU215135B true HU215135B (hu) 1998-09-28

Family

ID=9416841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202866A HU215135B (hu) 1991-09-11 1992-09-07 Eljárás legalább két előfizetői készüléket tartalmazó, szimplex vagy félduplex üzemmódú átviteli rendszer működtetésére és ilyen előfizetői készülék

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5533015A (hu)
EP (1) EP0532103B1 (hu)
JP (1) JP3342514B2 (hu)
KR (1) KR100272015B1 (hu)
AU (1) AU657784B2 (hu)
DE (1) DE69224120T2 (hu)
HK (1) HK1007246A1 (hu)
HU (1) HU215135B (hu)
SG (1) SG48425A1 (hu)
TW (1) TW215138B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2718907B1 (fr) * 1994-04-15 1996-05-24 Alcatel Mobile Comm France Procédé AMRF à structure trame-multitrame et signal correspondant.
US5734643A (en) * 1995-10-23 1998-03-31 Ericsson Inc. Method and apparatus for transmitting data over a radio communications network
US6049548A (en) * 1996-11-22 2000-04-11 Stanford Telecommunications, Inc. Multi-access CS-P/CD-E system and protocols on satellite channels applicable to a group of mobile users in close proximity
JPH1140053A (ja) * 1997-07-15 1999-02-12 Nec Kansai Ltd カラー陰極線管とその製造方法
DE19808371C2 (de) * 1998-02-27 2001-12-13 Siemens Ag Verfahren und Funk-Kommunikationssystem zur Informationsübertragung zwischen einer Basisstation und weiteren Funkstationen
US6477150B1 (en) * 2000-03-03 2002-11-05 Qualcomm, Inc. System and method for providing group communication services in an existing communication system
US8411594B2 (en) 2002-09-20 2013-04-02 Qualcomm Incorporated Communication manager for providing multimedia in a group communication network
US7310498B2 (en) * 2003-04-09 2007-12-18 Standard Microsystems Corporation Communication protocol for personal computer system human interface devices over a low bandwidth, bi-directional radio frequency link
US20080005262A1 (en) * 2006-06-16 2008-01-03 Henry Wurzburg Peripheral Sharing USB Hub for a Wireless Host
AT515238B1 (de) * 2014-01-09 2015-11-15 Hanan Armoni Verfahren und System zur Direktkommunikation von mobilen Endgeräten

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2117939A (en) * 1982-03-29 1983-10-19 Ncr Co Data communication network and method of communication
US4625308A (en) * 1982-11-30 1986-11-25 American Satellite Company All digital IDMA dynamic channel allocated satellite communications system and method
GB2232326A (en) * 1989-05-26 1990-12-05 Philips Electronic Associated Data transmission over a tdm duplex frequency channel
GB2232562A (en) * 1989-05-26 1990-12-12 Philips Electronic Associated Data transmission over a tdm duplex channel
GB2236454A (en) * 1989-09-01 1991-04-03 Philips Electronic Associated Communications system for radio telephones
US5091906A (en) * 1989-12-18 1992-02-25 Motorola, Inc. Quasi-duplex radio system using bi-directional hole extension
GB9019489D0 (en) * 1990-09-06 1990-10-24 Ncr Co Antenna control for a wireless local area network station
FR2667747A1 (fr) * 1990-10-09 1992-04-10 Trt Telecom Radio Electr Systeme de transmission comportant une pluralite de dispositifs d'abonne.

Also Published As

Publication number Publication date
HU9202866D0 (en) 1992-12-28
DE69224120D1 (de) 1998-02-26
KR100272015B1 (ko) 2000-11-15
EP0532103A1 (fr) 1993-03-17
DE69224120T2 (de) 1998-07-16
AU657784B2 (en) 1995-03-23
US5533015A (en) 1996-07-02
HUT62125A (en) 1993-03-29
JP3342514B2 (ja) 2002-11-11
TW215138B (hu) 1993-10-21
JPH06224829A (ja) 1994-08-12
AU2284992A (en) 1993-03-18
SG48425A1 (en) 1998-04-17
EP0532103B1 (fr) 1998-01-21
KR930007125A (ko) 1993-04-22
HK1007246A1 (en) 1999-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5179720A (en) Method and apparatus for extended coverage of a trunked radio communications system
US5978367A (en) Synchronizing a telecommunications connection in a mobile communications system
EP0800729B1 (en) Synchronizing a telecommunication connection in a mobile communication system
JPH0698046A (ja) 無線電話信号をケーブルテレビ・ネットワークで配送するシステム
EP0782364A3 (en) Method and apparatus for the dynamic allocation of signal bandwidth between audio, video and data signals
JPH08256097A (ja) 狭帯域/広帯域情報分配ネットワーク用アクセスディレクタインターフェース
DK200300306A (da) Et trådløst kommunikationssystem
CA2184401A1 (en) Multiframe structure and handling protocol for a telecommunication network
JPH05145471A (ja) 複数の加入者装置を有する送信システム
JPH04504191A (ja) Tdm準2重システム
HU215135B (hu) Eljárás legalább két előfizetői készüléket tartalmazó, szimplex vagy félduplex üzemmódú átviteli rendszer működtetésére és ilyen előfizetői készülék
JP3201852B2 (ja) 無線伝送システム
CZ283769B6 (cs) Způsob přístupu ve skupinovaném spojovacím systému, skupinový spojovací systém a vzdálená jednotka pro spojení na tomto systému
JPH0554741B2 (hu)
JPH0728441B2 (ja) 移動通信交換システム
KR100243500B1 (ko) 위성통신 시스템의 채널 할당방법 및 그 장치
JP2797574B2 (ja) データ無線通信方式
KR100274650B1 (ko) 예약 패킷을 이용한 위성통신시스템의 호처리 장치
SU879799A1 (ru) Способ установлени соединений в системах радиотелефонной св зи с временным разделением каналов
JPH05227090A (ja) 時分割多重情報伝送装置
KR100245162B1 (ko) 통화량에 따른 예약 패킷 할당 조정기능을 갖춘 위성통신시스템의 호처리 장치
JP3055996B2 (ja) デジタル移動体無線通信システムのプレストーク通信制御方式
JP2824014B2 (ja) 無線通信回線制御方式
JPS62176243A (ja) Tdma用fsk変調器安定化方法
JPS61193525A (ja) 衛星通信における同報通信方式