HU214304B - Eljárás ciklodextrin finomítására - Google Patents

Eljárás ciklodextrin finomítására Download PDF

Info

Publication number
HU214304B
HU214304B HU9503614A HU9503614A HU214304B HU 214304 B HU214304 B HU 214304B HU 9503614 A HU9503614 A HU 9503614A HU 9503614 A HU9503614 A HU 9503614A HU 214304 B HU214304 B HU 214304B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cyclodextrins
solution
cyclodextrin
crystallization
weight
Prior art date
Application number
HU9503614A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9503614D0 (en
HUT73647A (en
Inventor
Timothy Dailey
Allan Hedges
Wen Shieh
Original Assignee
Cerestar Usa, Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cerestar Usa, Inc filed Critical Cerestar Usa, Inc
Publication of HU9503614D0 publication Critical patent/HU9503614D0/hu
Publication of HUT73647A publication Critical patent/HUT73647A/hu
Publication of HU214304B publication Critical patent/HU214304B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B37/00Preparation of polysaccharides not provided for in groups C08B1/00 - C08B35/00; Derivatives thereof
    • C08B37/0006Homoglycans, i.e. polysaccharides having a main chain consisting of one single sugar, e.g. colominic acid
    • C08B37/0009Homoglycans, i.e. polysaccharides having a main chain consisting of one single sugar, e.g. colominic acid alpha-D-Glucans, e.g. polydextrose, alternan, glycogen; (alpha-1,4)(alpha-1,6)-D-Glucans; (alpha-1,3)(alpha-1,4)-D-Glucans, e.g. isolichenan or nigeran; (alpha-1,4)-D-Glucans; (alpha-1,3)-D-Glucans, e.g. pseudonigeran; Derivatives thereof
    • C08B37/0012Cyclodextrin [CD], e.g. cycle with 6 units (alpha), with 7 units (beta) and with 8 units (gamma), large-ring cyclodextrin or cycloamylose with 9 units or more; Derivatives thereof

Abstract

A találmány tárgya egy eljárás ciklődextrinek finőmítására egyhidrőgénkötés-inhibitőr jelenlétében végzett kristályősítással. Ahidrőgénkötés-inhibitőr lehet egy bázis őlyan menny ségben, hőgy avizes ciklődextrin őldat pH-ját 8-ra vagy magasabb értékre emelje,vagy lehet egy nem bázikűs vegyület, példáűl karbamid, gűanidiűm-hidrőklőrid vagy nátriűm-dődecil-szűlfát 0,1–5 tömeg mennyiségben. Atalálmány szerinti eljárással finőmítőtt ciklődextrinek vizes őldatazavarősságmentes. ŕ

Description

A találmány tárgya egy eljárás ciklodextrinek finomítására egy hidrogénkötés-inhibitor jelenlétében végzett kristályosítással. A hidrogénkötés-inhibitor lehet egy bázis olyan mennyiségben, hogy a vizes ciklodextrin oldat pH-ját 8-ra vagy magasabb értékre emelje, vagy lehet egy nem bázikus vegyület, például karbamid, guanidium-hidroklorid vagy nátríum-dodecil-szulfát 0,1-5 törneg% mennyiségben. A találmány szerinti eljárással finomított ciklodextrinek vizes oldata zavarosságmentes.
A leírás terjedelme: 5 oldal
HU 214 304 B
HU 214 304 Β
A találmány tárgya eljárás ciklodextrinek finomítására olyan ciklodextrinek előállítása céljából, amelyek vizes oldata lényegében zavarosságmentes.
A ciklodextrinek az anhidro-glükóz gyűrűs szerkezetű oligomérjei és a gyűrűt alkotó anhidro-glükóz-egységek száma szerint vannak elnevezve. A leggyakoribb ciklodextrinek az α-, β- és gamma-ciklodextrin, amelyeknek rendre 6, 7 és 8 anhidro-glükóz-egység alkotja a gyűrűjét. A ciklodextrinek leginkább arról ismertek, hogy gyűrűs szerkezetük miatt más molekulák (vendégmolekulák) gazdavegyületeként képesek viselkedni. Ez a gazda-vendég kapcsolat különösen fontos a gyógyszeripar, a mezőgazdaság, a vegyipar, az élelmiszeripar és a kozmetikumok területén.
A ciklodextrineket hagyományosan egy enzimmel, a ciklodextrin-glikozil-transzferázzal (CGTáz) állítják elő egy keményítő szubsztrátból, azaz keményítőből vagy egy olyan keményítő-hidrolizátumból, amelynek glükóz-egyenértéke (GE) körülbelül 10 vagy alacsonyabb érték. A CGTáz hatására a keményítő szubsztrátból egy nyers emésztet keletkezik. A nyers emésztet nem csak ciklodextrineket tartalmaz, hanem lineáris szacharidokat, az enzimet, és más összetevőket is. A nemciklodextrin összetevőket általánosságban melléktermékeknek tekintjük. Annak érdekében, hogy a ciklodextrineket elkülönítsék a nyers emésztetből, gyakran komplexképzőket használnak, amelyek komplexet képeznek a ciklodextrinekkel és kicsapják azokat. Ezután a kicsapódott komplexet összegyűjtik és vizes oldatban melegítik, mire a komplex megbomlik, a komplexképző eltávozik és a ciklodextrinek az oldatban maradnak. A ciklodextrinek oldatból való kinyeréséhez az oldatot környezeti hőmérsékletre hűtik, aminek eredményeként a ciklodextrinek kikristályosodnak az oldatból. A nemciklodextrin anyagokat többnyire szennyeződéseknek tekintik, amelyeket el kell választani a ciklodextrinektől.
Megfigyelték, hogy a ciklodextrinek oldatból való kinyerésére szolgáló, hagyományos kikristályosítási művelet során számos nem-ciklodextrin anyag együtt csapódik ki a ciklodextrinekkel, és ezek a kicsapódott, nem-ciklodextrin anyagok a ciklodextrinekkel együtt kinyerésre kerülnek a kikristályosodás után. Azt is megfigyelték, hogy ezek a kicsapódott, nem-ciklodextrin anyagok okozzák a kitermelt kristályos ciklodextrinek zavarosságát. Bár számos alkalmazásban, például a nem áttetsző italokban és a mezőgazdasági vegyszerekben a zavarosságnak alig van, vagy nincs is szerepe, más területen, például az élelmiszerekben és a gyógyszerekben az átlátszóság fontos, és a zavarosság hátrányosan befolyásolja a ciklodextrinek piacképességét.
Azt tapasztaltuk, hogy ha szűrőpapírt használunk a nem ciklodextrin összetevők eltávolítására a ciklodextrinekből, úgy a szűrőpapír gyorsan eltömődik és ez megakadályozza a további szűrést. A nem-ciklodextrin anyagok eltávolításának egy másik megoldása az olyan kromatográfiás technikák használata lehet, amelyekkel különböző szilárd összetevők választhatók el egymástól, lásd például a 4.384.898, a 4.418.144, a 4.781.977 és a 4.808.232 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokat. Ezeknek a kromatográfiás eljárásoknak az a hátránya, hogy egy további lépést igényelnek a ciklodextrinek feldolgozásában. így tehát igény van a ciklodextrinek finomításához egy olyan eljárásra, amely egyszerű és lényegében nem növeli a ciklodextrinek gyártásának időigényét és költségeit.
Találmányunk tárgya egy eljárás ciklodextrinek finomítására, amely eltávolítja a nem-ciklodextrin anyagokat a ciklodextrinekből azután, hogy a ciklodextrineket kinyertük a nyers emésztetből. A találmány szerinti eljárás egyszer és lényegében nem növeli a ciklodextrinek gyártásának időigényét és költségeit. A találmány szerinti eljárás vagy a ciklodextrinek hagyományos feldolgozása során, vagy egy nyers ciklodextrin termék finomítására szolgáló járulékos lépésként alkalmazható.
Felismertük, hogy ha egy hidrogénkötés-inhíbitort használunk a kristályosítási folyamat során, akkor a nem-ciklodextrin anyagok nem csapódnak ki a ciklodextrinekkel. Meglepő és váratlan, hogy a hidrogénkötés-inhibitor megengedi a ciklodextrinek kikristályosodását, míg a nem-ciklodextrin anyagok kicsapódását gátolja. A hidrogénkötés-inhibitor nem képez komplexet a ciklodextrinekkel és nem is csapódik ki velük. Azt találtuk továbbá, hogy a találmány szerinti eljárással finomított ciklodextrinek olyan oldatot képeznek, amely lényegében zavarosságmentes a találmány szerinti eljárással nem kezelt ciklodextrinekhez képest.
Bár találmányunk nem teljesen magától értetődő, úgy gondoljuk, hogy a nem-ciklodextrin anyagok zömét körülbelül 20-40 polimerizációs fokú, lineáris szacharidok alkotják, és a hidrogénkötések inkább a lineáris szacharidok között alakulnak ki, mint a ciklodextrinek és a lineáris szacharidok között, ami azt okozza, hogy a lineáris szacharidok kicsapódnak a kristályosítás során. Feltételezzük továbbá, hogy ezeknek a lineáris szacharidoknak a visszaalakulása okozza a ciklodextrin-oldatok zavarosságát.
A találmány szerinti eljárás magában foglalja a ciklodextrineknek egy vizes, ciklodextrin-tartalmú oldatból való kikristályosításának lépését egy hidrogénkötés-inhibitor hatásos mennyiségének jelenlétében, ahol a hidrogénkötés-inhibitor mennyisége hatásosan gátolja a ciklodextrinek kikristályosítása során a nem-ciklodextrin anyagok kicsapódását és a hidrogénkötés-inhibitor mennyisége hatásosan megengedi a ciklodextrinek kicsapódását, kikristályosodását, lényegében mentesen a nem-ciklodextrin anyagoktól. A lényegében tiszta ciklodextrinek ezután kinyerhetők az oldatból. A ciklodextrinek tisztaságát a finomított ciklodextrinek vizes oldata átlátszóságának spektrofotometriás mérésével határozzuk meg.
A hidrogénkötés-inhibitorok lehetnek bázisok és nem bázikus vegyületek. Alkalmas nem bázikus vegyület a karbamid, a guanidium-hidroklorid és a nátrium-dodecil-szulfát. Az alkalmas bázisok közé tartoznak a nátrium-hidroxid, a kálium-hidroxid és az ammónium-hidroxid. Jó eredmények érhetők el a bázisok hidrogénkötés-inhibitorként való használatával.
A hidrogénkötés-inhíbitort olyan mennyiségben adjuk az oldathoz, hogy gátolja a nem-ciklodextrin anyagok kicsapódását anélkül, hogy gátolná a ciklodextrinek
HU 214 304 Β kikristályosodását. A nem-ciklodextrin anyagok kicsapódásának gátlásához szükséges bázis mennyiségét megfelelően mérhetjük az oldat pH-jának megmérésével a bázisnak az oldatba keverése után. Ha egy bázist használunk, az oldat pH-ja 8 vagy magasabb, előnyösen 8-13 közötti érték. Legelőnyösebben a pH körülbelül 9-12; jó eredmények érhetők el körülbelül 10—12 közötti pH esetén. A pH-t célszerűen egy pH-mérővel, vagy bármi más, a szakterületen jártasak által jól ismert módon méijük.
A nem bázikus inhibitorok azon mennyisége az oldatban, amely gátolja a nem-ciklodextrin anyagok kicsapódását, 0,1-5 tömeg%. Előnyösen, a nembázikus hidrogénkötés-inhibitorok mennyisége 0,5-3 tömeg%. A nem bázikus inhibitorok mennyisége az oldatban legelőnyösebben 1-2 tömeg%. A mennyiségek az oldat tömegének %-ában értendők.
Találmányunk szerint a hidrogénkötés-inhibitor jelen van az oldatban a kristályosítási folyamat során. A legjobb eredmény eléréséhez a hidrogénkötés-inhibitort a kristályosítás megkezdése előtt egyenletesen elkeverjük az oldatban, azonban a hidrogénkötés-inhibitort bekeverhetjük az oldatba a kristályosítás megkezdésekor vagy megkezdése után is. Annak érdekében, hogy a ciklodextrineket a legkisebb mennyiségű nem-ciklodextrin anyagokkal együtt kapjuk meg, a hidrogénkötésinhibitort a kristályosítási lépés megkezdése előtt adagoljuk és egyenletesen elkeverjük az oldatban. A hidrogénkötés-inhibitort hagyományos módon és hagyományos eszközökkel adagoljuk és keverjük el az oldatban. A hidrogénkötés-inhibitomak az oldathoz adagolása és elkeverése csak néhány percig tart. Amint a hidrogénkötés-inhibitor egyenletesen elkeveredett az oldatban, a kristályosítás előnyösen megkezdődik.
A ciklodextrinek oldatból történő kikristályosítása egy hagyományos eljárás, ami általában körülbelül egy nap alatt végezhető el az oldat 100 °C-ról szobahőmérsékletre, azaz körülbelül 20 °C-ra történő lehűtésével, légköri nyomáson. A hűtési folyamat során a ciklodextrinek kikristályosodnak (kicsapódnak) az oldatból. Természetesen a hűtés időtartama függ a kristályosításhoz használt edény méretétől. Hagyományosan a ciklodextrineket 10-40% szilárd anyagot tartalmazó vizes oldatból kristályosítják. Azt találtuk, hogy a találmány szerinti eljárás akkor működik jól, ha a vizes oldat szilárdanyag-tartalma körülbelül 20-30 tömeg%. Az oldat vízalapú és lényegében mentes más oldószerektől.
Az ilyen vizes oldatok szilárdanyag-tartalmának legalább 50 tömeg%-a a ciklodextrinek, a másik 50 % a nem ciklodextrin anyagok, amelyeket elsősorban lineáris szacharidoknak tartunk. A találmány szerinti eljárás az olyan oldatokkal működik a legjobban, ahol a ciklodextrinek a szilárd anyagok lehető legnagyobb részét teszik ki, és előnyösen legalább 75 tömeg%-át a szilárd anyagoknak; előnyösebben a ciklodextrinek a szilárd anyagok legalább 85 tömeg%-át alkotják .
Előnyösen, a találmány szerinti eljárásban feldolgozott, finomítatlan ciklodextrinek egy komplexképzési lépésen mentek át, amelyben a ciklodextrineket egy komplexképző használatával csapták ki a nyers emésztetből. Másrészt bármely finomítatlan ciklodextrin vagy finomítatlan ciklodextrinek olyan oldata, amelyben állás közben zavarosság képződik, és amelyből ciklodextrinek kristályosíthatok ki, kezelhető a találmány szerinti eljárással. A találmány szerinti eljárás mind szakaszos, mind folyamatos műveletként megvalósítható.
Hagyományosan a ciklodextrineket úgy állítják elő, hogy egy keményítő szubsztrátot, például egy 10 vagy kisebb glükózegyenértékű keményítőt vagy keményítőhidrolizátumot egy CGTázzal reagáltatva egy nyers emésztetet állítanak elő. Ebből a nyers emésztetből a ciklodextrineket egy komplexképző segítségével csapják ki. A komplexképző egy komplexet képez a ciklodextrinekkel és a komplex kicsapódik az oldatból. A kicsapódott komplexet kinyerik a nyers emésztetből és gőzdesztillációval kezelik vagy más, hagyományos módon választják el a komplexképzőt a ciklodextrinektől. Az elválasztott ciklodextrinek egy vizes oldatban vannak, amit vagy tovább kezelnek, vagy megszárítanak és termékként eladnak. A találmány szerinti eljárásnak megfelelően a nyers emésztetből kinyert ciklodextrineket előnyösen egy hagyományos szenes kezelésnek vetjük alá a találmány szerinti kristályosítási lépés előtt.
A szenes kezelést tipikusan aktív szénnel végzik abból a célból, hogy színanyagokat, azok előanyagait és nemkívánatos szaganyagokat távolítsanak el vele. A szenes kezelés eltávolítja a jelenlévő fehéijeszerü anyagok zömét. Emellett az aktív szén hatékonyan eltávolítja a nehézfémeket, például a vasat és a rezet. Hagyományosan, a szenes kezelést egy két vagy három lépéses, ellenáramú, szakaszos művelettel, porított aktív szénnel, vagy hengeres oszlopokban, szemcsésített aktív szénnel, ellenáramú, folyamatos művelettel végzik. Ezek a műveletek hagyományos módon valósíthatók meg.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös megvalósítása szerint a ciklodextrineket a szenes kezelés után egy hidrogénkötés-inhibitor hatékony mennyiségének jelenlétében egy kristályosítási eljárásnak vetjük alá. A kristályosítási folyamat hőmérsékletés időmenetét hagyományos módon vezetjük. Előnyösen, a ciklodextrinek finomítatlan, szénnel kezelt oldatát körülbelül 110-90 °C hőmérsékletről kezdjük el lehűteni körülbelül 20-50 °C hőmérsékletre. Ez a lehütési lépés körülbelül egy napot vesz igénybe. Minden ciklodextrin-gyártónak megvan a saját lehütési hőmérséklet-menete, az idő pedig az edény méretétől függően fog változni. A találmány szerinti eljárást előnyösen a kristályosítási lépés lehűtési folyamata során alkalmazzuk. A hűtést rendszerint légköri nyomáson végezzük. A találmány szerinti eljárást végezhetjük csak egyszer, vagy elvégezhetjük többször is.
A találmány szerinti kristályosítási eljárás bármely olyan ciklodextrinen megvalósítható, amely vízhez adva zavarosságot mutat, ahol a zavarosságot részben vagy egészben lineáris szacharidok okozzák. így azok a gyógyszergyártók, akik olyan ciklodextrineket vásárolnak, amelyek vízhez adva zavarosságot mutatnak, használhatják a találmány szerinti eljárást a zavarosság eltávolítására és a ciklodextrinek finomítására.
HU 214 304 Β
Az 1. táblázatban mutatjuk be a kristályosítás után kapott ciklodextrinből készült oldatok spektrofotométerrel mért átlátszóságát (% transzmittancia).
A találmány szerinti eljárással kezelt, kristályos ciklodextrineket hagyományos módon, például centrifugálással vagy szűréssel, hagyományos eszközökkel nyerjük ki az oldatból. A kinyert ciklodextrineket ezután megszárítjuk vagy tovább feldolgozzuk. Jó eredményt lehet elérni szárítással.
A finomítatlan ciklodextrinek vizes oldata tartalmazhat egyféle ciklodextrint, például β-ciklodextrint, vagy tartalmazhat különböző ciklodextrineket, például az a-, β- és gamma-ciklodextrinek keverékét. Jó eredményeket lehet elérni az olyan oldatokkal, amelyek csak finomítatlan β-ciklodextrint tartalmaznak.
A találmány szerinti eljárással jó eredményt lehet elérni, ha a vizes oldat pH-ját a megadott értékhatárok közé állítjuk be, majd hagyjuk a lehűlést és kristályosodást végbemenni. Előnyösen, a lehűlés alatt a pH-t ellenőrizzük és a találmány szerinti értékhatárok között tartjuk a kristályosítási lépés folyamán. Ugyancsak előnyösen a nem bázikus hidrogénkötés-inhibitor koncentrációját is ellenőrizzük és a találmány szerinti értékhatárok között tartjuk a kristályosítási lépés alatt. A pH-t, vagy a nem bázikus hidrogénkötés-inhibitor koncentrációját hagyományos módon és hagyományos eszközökkel tartjuk szinten.
Találmányunk fenti és más vonatkozásai érthetőbbé lesznek a következő példákból. Példáinkban a százalékos értékek tömeg%-ot jelentenek, amennyiben mást nem adunk meg.
I. példa.
Ebben a példában a találmány szerinti eljárás alkalmazását mutatjuk be egy hagyományos termelő eljárásban, amivel elsősorban β-ciklodextrint állítanak elő.
Készítünk egy 30 tömeg%-os keményítő-hidrolizátum szuszpenziót (GE = 5-8). A szuszpenziót felmelegítjük és a CGTáz optimális hőmérsékletén tartjuk, majd hozzáadjuk a CGTázt 5% komplexképzővel együtt a ciklodextrinek előállítására a nyers emésztetből.
A reakció teljessé válása után a ciklodextrin-komplexet és a komplexképzőt hagyományos módon kinyerjük. Az összegyűjtött komplexet feloldjuk, 100 °C-ra melegítjük fel és ezen a hőmérsékleten tartjuk a komplex szétbomlása és a ciklodextrinnek a komplexképzőtől való elválása érdekében. Mivel a komplexképző illékonyabb, mint a ciklodextrin, a komplexképző a vízgőzzel eltávozik.
Ezután a ciklodextrin vizes oldatát szénnel kezeljük hagyományos módon. Ezt a szénnel kezelt oldatot három részre osztjuk, amelyek közül kettőt a találmány szerinti eljárással, a harmadikat pedig hagyományos módon kristályosítunk ki.
A találmány szerinti eljárásnak megfelelően, két oldathoz nátrium-hidroxidot adunk és keveréssel beállítjuk azok pH-ját 10-re és 12-re. Ezután a beállított pH-jú és nem beállított pH-jú oldatokat lehűtjük körülbelül 90 °C-ról szobahőmérsékletre (20-25 °C). E hűtési lépés folyamán ciklodextrin-kristályok képződnek. Az egyes oldatokból a kristályokat szűréssel kinyerjük és körülbelül 13% nedvességtartalomig szárítjuk.
1. táblázat T%
kontrol (nincs pH beállítás) 74,5
A (pH = 10,5) 99,8
B (pH = 11,5) 99,6
Az oldatok 15 tömeg% szárított ciklodextrin-kristályt tartalmaznak. Ahhoz, hogy β-ciklodextrinből ilyen koncentrációjú oldat készülhessen, az oldatot melegíteni kell. Ezután az oldatokat hagyjuk lehűlni szobahőmérsékletre (20-25 °C), és az átlátszóságukat (% transzmittancia) 1 cm-es küvettában, 660 nm-nél, spektrofotométerrel megmérjük. A szakterületen jártasak előtt nyilvánvaló, hogy valamennyi β-ciklodextrin kikristályosodik az oldatból a szobahőmérsékletre való lehűtés során, és ezért maguknak az oldatoknak (szürlet) az átlátszóságát mérjük.
2. példa
Ez a példa egy olyan szárított termék finomítását mutatja be, amelyet egy elsősorban gamma-ciklodextrin előállítására irányuló gyártási folyamatból nyertünk.
A szárított terméket kétfelé osztjuk és vizet adunk hozzá, hogy vizes oldatokat kapjunk. Az egyik felet a találmány szerinti eljárással kristályosítjuk, míg a másikat hagyományos módon.
A találmány szerinti eljárásnak megfelelően az oldat egyik feléhez 2n nátrium-hidroxid-oldatot adunk, hogy az oldat pH-ját 10-12 közé állítsuk be.
Ezután mind a beállított pH-jú, mind a nem beállított pH-jú oldatot körülbelül 90 °C-ról szobahőmérsékletre hütjük le. A lehűtés során ciklodextrin-kristályok képződnek. A kristályokat mindkét oldatból szűréssel kinyerjük és 12% nedvességtartalomig szárítjuk.
Három, 15 tömeg%-os oldatot készítünk. Az egyik a finomítás előtti szárított terméket tartalmazza, a második oldatban a találmány szerinti eljárással finomított ciklodextrin van, míg a harmadik olyan ciklodextrint tartalmaz, amelyet a találmány szerinti hidrogénkötés-inhibitor hozzáadása nélkül kristályosítottunk ki.
A 2. táblázatban mutatjuk be a kristályosítás előtti és utáni ciklodextrin-oldatok spektrofotométerrel mért
átlátszóságát (% transzmittancia).
2. táblázat T%
kristályosítás előtt 81,9
kristályosítás után, találmány szerinti 98,3
kristályosítás után, hagyományos 93,5
A mérést az 1. példában leírt módon végezzük. Mivel a gamma^-ciklodextrin oldékonyabb, mint a β-ciklodextrin, nem képződnek kristályok a lehűtés alatt.
3. példa
Ez a példa a 2. példa megismétlése egy nem bázikus hidrogénkötés-inhibitor alkalmazásával.
HU 214 304 Β
A gamma-ciklodextrin két oldatába 1 és 2 tömeg% karbamidot adunk és a ciklodextrint kikristályosítjuk. Egy harmadik oldatba nem teszünk karbamidot, de a gamma-ciklodextrint kikristályosítj uk.
A három kristályos gamma-ciklodextrin terméket kinyerjük, 15 tömeg%-os oldatokat készítünk belőlük a 2. példában leírtak szerint, és spektrofotometriásán mérjük az átlátszóságukat. Az eredményeket a 3. táblázat tartalmazza.
3. táblázat T%
kristályosítás után, hagyományos 91,2
kristályosítás után, 1 % karbamid 92,9
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (13)

1. Eljárás ciklodextrin finomítására, mely a következő lépésekből áll:
a) egy vizes oldat készítése finomítatlan ciklodextrinekből, amely oldat szilárdanyag-tartalma 10-40 tömeg%;_ a finomítatlan ciklodextrinek egy nyers emésztetből származnak, amelyet egy keményítő szubsztrát ciklodextrin-glikozil-transzferázzal való kezelésével állítottunk elő; a finomítatlan ciklodextrinek legalább 50 tömeg%-ban ciklodextrineket tartalmaznak, és a maradékot nem-ciklodextrin anyagok képezik, melyek elsősorban lineáris szacharidok; és
b) a ciklodextrinek kikristályosítása a vizes oldatból; és
c) a kikristályosodott ciklodextrinek kinyerése, azzal jellemezve, hogy a b) lépést egy bázisos hidrogénkötés-inhibítor a vizes oldat pH-ját legalább 8-ra emelő mennyiségének jelenlétében, vagy egy nem bázisos hidrogénkötés-inhibítor az oldatra számított 0,1-5 tömeg%-nyi mennyiségének jelenlétében végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem bázisos hidrogénkötés-inhibítor karbamid, guanidium-hidroklorid vagy nátrium-dodecil-szulfát; és a hidrogénkötés-inhibítort 0,1-2 tömeg% mennyiségben adjuk a vizes oldathoz.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bázisos hidrogénkötés-inhibítorként nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot vagy ammónium-hidroxidot alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes oldat szilárdanyag-koncentrációja 20-30 tömeg% és a ciklodextrinek az oldatban lévő szilárdanyag legalább 75 tömeg%-át teszik ki.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy tartalmaz egy további, a pH-t az említett oldatban, a kristályosítási folyamat során azonos értéken tartó lépést.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kikristályosított ciklodextrinek kinyerését szűréssel vagy centrifugálással végezzük.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kristályosítási lépést az oldat 100 °C-ról 20 °C-ra való lassú, 24 óra alatt és légköri nyomáson végzett lehűtésével hajtjuk végre.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ciklodextrinként az oldatban ^-ciklodextrint alkalmazunk.
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldat pH-ja 9-12 közötti érték.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bázisos hidrogénkötés-inhibítor az oldatba van keverve, és a bázis nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid vagy ammónium-hidroxid.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes oldat szilárdanyag-tartalma 20-30 tömeg%, és a ciklodextrinek az említett szilárdanyag mennyiségének legalább 50 tömeg%-át alkotják.
12. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kristályosítási lépést az oldat 100 °C-ról 20 °C-ra való lassú, 24 óra alatt és légköri nyomáson végzett lehűtésével hajtjuk végre.
13. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tartalmaz egy további, az oldat pH-ját a kristályosítás előtt egy bázis hozzáadásával beállító lépést.
14. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tartalmaz egy további, a pH-t az oldatban, a kristályosítási lépés során 8 fölötti értéken tartó lépést.
HU9503614A 1993-06-17 1994-06-07 Eljárás ciklodextrin finomítására HU214304B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/078,971 US5393880A (en) 1993-06-17 1993-06-17 Cyclodextrin refining process

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503614D0 HU9503614D0 (en) 1996-02-28
HUT73647A HUT73647A (en) 1996-09-30
HU214304B true HU214304B (hu) 1998-03-02

Family

ID=22147318

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503614A HU214304B (hu) 1993-06-17 1994-06-07 Eljárás ciklodextrin finomítására

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5393880A (hu)
EP (1) EP0705280B1 (hu)
JP (1) JP3055565B2 (hu)
AU (1) AU7055794A (hu)
DE (1) DE69417891T2 (hu)
HU (1) HU214304B (hu)
WO (1) WO1995000556A1 (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2562585A1 (en) 2004-04-23 2005-11-10 Cydex, Inc. Dpi formulation containing sulfoalkyl ether cyclodextrin
US7629331B2 (en) 2005-10-26 2009-12-08 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Sulfoalkyl ether cyclodextrin compositions and methods of preparation thereof
US7635773B2 (en) 2008-04-28 2009-12-22 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Sulfoalkyl ether cyclodextrin compositions
US8492538B1 (en) 2009-06-04 2013-07-23 Jose R. Matos Cyclodextrin derivative salts
KR101367409B1 (ko) * 2011-12-29 2014-02-25 대상 주식회사 백탁이 개선된 사이클로덱스트린 함유 액상 조성물의 제조방법
DK2814849T3 (da) 2012-02-15 2020-03-09 Cydex Pharmaceuticals Inc Fremgangsmåde til fremstilling af cyclodextrin-derivater
US9493582B2 (en) 2012-02-28 2016-11-15 Cydex Pharmaceuticals, Inc. Alkylated cyclodextrin compositions and processes for preparing and using the same
JP6557144B2 (ja) 2012-10-22 2019-08-07 サイデックス・ファーマシューティカルズ・インコーポレイテッド アルキル化シクロデキストリン組成物ならびにその調製方法および使用方法
EP3183295B1 (en) 2014-08-22 2023-08-02 CyDex Pharmaceuticals, Inc. Fractionated alkylated cyclodextrin compositions and processes for preparing and using the same

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6026482B2 (ja) * 1980-07-31 1985-06-24 日本食品化工株式会社 サイクロデキストリンの製造方法
JPS57146600A (en) * 1981-03-06 1982-09-10 Japan Maize Prod Recovery of gamma-cyclodextrin
JPH0626667B2 (ja) * 1985-10-31 1994-04-13 メルシャン株式会社 サイクロデキストリン吸着材及びその用途
US4808232A (en) * 1986-12-08 1989-02-28 American Maize-Products Company Separation and purification of cyclodextrins

Also Published As

Publication number Publication date
US5393880A (en) 1995-02-28
JPH08511580A (ja) 1996-12-03
DE69417891T2 (de) 1999-11-25
HU9503614D0 (en) 1996-02-28
DE69417891D1 (de) 1999-05-20
EP0705280B1 (en) 1999-04-14
EP0705280A4 (en) 1996-07-24
WO1995000556A1 (en) 1995-01-05
AU7055794A (en) 1995-01-17
JP3055565B2 (ja) 2000-06-26
HUT73647A (en) 1996-09-30
EP0705280A1 (en) 1996-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5091015A (en) Polydextrose compositions
NL8403866A (nl) Werkwijze voor de bereiding van zeer zuiver gamma- en alfa-cyclodextrine.
DE3716509C2 (hu)
HU214304B (hu) Eljárás ciklodextrin finomítására
JP2634951B2 (ja) 曇っていない水溶液を生成するために使用されるシクロデキストリンを製造するための方法
JPH05184306A (ja) ツェインを含有する素材の処理方法
CH496093A (de) Verfahren zur Herstellung von Cyclodextrin
EP0389586B1 (en) Method for making branched cyclodextrins and product produced thereby
HU208706B (en) Process for cleaning and separating brainched chain b eta-cyclodextrins
US3541077A (en) Method of preparing pure alpha-cyclodextrin
CA2391008C (en) Crystalline mixtures of partial methyl ethers of beta-cyclodextrin and related compounds
US5426184A (en) Cyclodextrin glycosides and processes for their preparation
JPH11255803A (ja) 高いCa可溶化活性を有するリン酸結合澱粉とそのオリゴ糖組成物及びそれらの製造方法
US5658390A (en) Purification of beta cyclodextrin
US5032182A (en) Branched cyclodextrins
JP2739704B2 (ja) 飲食品添加用液状パパイン組成物
KR0136362B1 (ko) 사이클로덱스트린의 제조방법
KR0165737B1 (ko) 고순도 베타-사이클로덱스트린의 제조방법
JPH03192101A (ja) ヘテロ糖を含有する修飾サイクロデキストリンの製造方法
DE2046596C3 (de) Verfahren zur Herstellung von zur Einarbeitung in Waschmittel geeigneten Proteasepulvern hoher Aktivität
KR100192061B1 (ko) 고순도 사이클로덱스트린의 제조방법
JPS6259601A (ja) エ−テル化サイクロデキストリンの製造方法
JPH0568238B2 (hu)
HU202254B (en) Process for separating cyclodextrines
HUT71705A (en) Purification of beta cyclodextrin

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees