HU212736B - Straightener for foot rings of gas containers - Google Patents

Straightener for foot rings of gas containers Download PDF

Info

Publication number
HU212736B
HU212736B HU9403503A HU9403503A HU212736B HU 212736 B HU212736 B HU 212736B HU 9403503 A HU9403503 A HU 9403503A HU 9403503 A HU9403503 A HU 9403503A HU 212736 B HU212736 B HU 212736B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tool
axis
foot ring
nose
region
Prior art date
Application number
HU9403503A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9403503D0 (en
HUT68900A (en
Inventor
Christian Hasenkopf
Original Assignee
Hasenkopf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4400466A external-priority patent/DE4400466C2/de
Application filed by Hasenkopf filed Critical Hasenkopf
Publication of HU9403503D0 publication Critical patent/HU9403503D0/hu
Publication of HUT68900A publication Critical patent/HUT68900A/hu
Publication of HU212736B publication Critical patent/HU212736B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D1/00Straightening, restoring form or removing local distortions of sheet metal or specific articles made therefrom; Stretching sheet metal combined with rolling
    • B21D1/06Removing local distortions
    • B21D1/08Removing local distortions of hollow bodies made from sheet metal

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Automatic Assembly (AREA)
  • Grinding And Polishing Of Tertiary Curved Surfaces And Surfaces With Complex Shapes (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Feeding Of Articles To Conveyors (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)

Description

A leírás terjedelme: 12 oldal (ezen belül 6 lap ábra)
HU 212 736 Β
A találmány berendezés gázpalack lábgyűrűjének egyengetésére, amelynek egy gépállványon legalább két szerszámrésze van, amelyek közül legalább egy első szerszámrész egy belső szerszám a berendezés tengelyhez képest konvexen hajlított belső szerszámfelülettel, míg legalább egy szerszámrész, egy külső szerszámrész, egy, a berendezés tengelyhez képest konvexen hajlított külső szerszámfelülettel rendelkezik, amely a belső szerszámfelület felé van fordítva, továbbá legalább egy működtető elemmel a belső és külső szerszámrészek egymáshoz képesti nyitására és bezárására, míg a szerszámrészek szerszámfelületeik között gyűrű alakú munkarést alkotnak, amely a szerszám felső vagy elülső oldalán a lábgyűrű bevezetésére nyitott.
Gázpalackok, amelyek acélból készülnek és a bennük tárolt gáz nyomása alatt állnak, illetve a gáz nyomását kell, hogy felvegyék, különösen az iparban nyernek alkalmazást különböző célokra. Mivel az ilyen gázpalackoknak öblösített fenekük van, ezért egy, a fenekükből kiálló lábgyűrűkkel vannak ellátva, amelyek lehetővé teszik a szóban forgó gázpalack talajra történő felállítását. Ezek a lábgyűrűk szállításkor, vagy a gázpalack leesésekor gyakran megsérülnek, vagy deformálódnak. A deformálódott lábgyűrű esetén azonban a gázpalack billentés mentes, biztonságos felállítása már nem lehetséges.
Ezért ma szokásos a sérült lábgyűrűt bármilyen nagy gázpalack esetén leválasztani és hegesztéssel egy új lábgyűrűt felerősíteni. Ez a munka azonban igen nagy ráfordítást igényel és költséges. Azonkívül fennáll a veszélye, hogy a hegesztéskor keletkező hő a gázpalack anyagának szerkezetét megváltoztatja.
Ismeretes berendezés acélhordó felső oldalán lévő hordószélek egyengetésére. Ilyen berendezést ismertet az EP 0 377 219 számú leírás. Az ismert berendezésnek egy berendezés állványa van alsó és felső hordóbefogó berendezéssel, amelyek közül a felső hordóbefogó berendezés egy, a berendezés állványon lévő és konkáv felfekvő felülettel rendelkező első gyűrűs elem, egy második billenthetően, az első gyűrűs elemen lévő második gyűrűs elem és egy feszítő-berendezésből áll, amellyel mindkét gyűrűs elemet a kiöblösítendő hordószél köré kézzel lehet feszíteni. A berendezés állványon továbbá egy kampó és egy horog van. Ez utóbbi az elhajlított hordószélbe tud kapaszkodni egy betekert széldudor mögé és egy hengeregység segítségével húzható a hordótengelyre sugárirányban kifelé, hogy a befelé hajlított hordószélek újra kifelé eredeti helyzetébe hajlítsa. Ennél a visszahajlításnál az első gyűrűelem konkáv felülete egy ellenfelületet alkot. Ennél az ismert berendezésnél a behajlított hordószél újra előállításához szükséges a visszahajlítási folyamatot többszörösen ismételni és amellett a hordót mindegyik visszahajlítási ütem után a hordó tengelye körül forgatni, mivel a kampó lényegében csak pontszerűen kapaszkodik és a visszahajlítás csak szakaszosan lehetséges. Ez azt jelenti, hogy többször kell oldani és újra feszíteni a hordóbefogó berendezést. Továbbá ezzel az ismert berendezéssel nem lehetséges a betekert külső széldudort eredeti formájába visszaállítani. Az ismert berendezés minden esetre a hordószél kihajlítására alkalmas, azonban velük csak egy nagyon pontatlan hordószél helyreállítás érhető el az eredeti formájához képest. Ez bizonyos hordók esetén elégséges, mert az ottani hordószél csak az oldalsó védelemre szolgál a hordó felső oldalán lévő armatúra számára. Itt elégséges, hogy a szél egyáltalán a hordó felső oldalán kiálljon. Gázpalackok lábgyűrűi azonban a gázpalack lábelemét szolgáltatják. Itt a pontos egyengetés és a lábgyűrű eredeti alakjának újraelőállítása, azaz az alsó szél formájának eredeti helyreállítása a biztos állás érdekében szükséges, már csak azért is, hogy a gázpalack borulását és az ezzel járó veszélyeket elkerüljük.
A találmány feladata egy olyan berendezés létesítése, amellyel egyszerű és gazdaságos módon lehet a gázpalackok megsérült és deformálódott lábgyűrűit kiegyengetni a szükséges precíz módon.
A találmány tehát berendezés gázpalack lábgyűrűinek egyengetésére, amelynek egy gépállványon elrendezett legalább két szerszámrésze van, amelyek közül legalább egy, első szerszámrész, egy belső szerszámrész a berendezés tengelyéhez képest konvexen hajlított belső szerszámfelülettel, míg legalább egy szerszámrész egy külső szerszámrész egy, a berendezés tengelyhez képest konvexen hajlított külső szerszámfelülettel rendelkezik, amely a belső szerszámfelület felé van fordítva, továbbá legalább egy működtető elemmel a belső és külső szerszámrészek egymáshoz képesti nyitására és zárására, míg a szerszámrészek szerszámfelületeik között gyűrű alakú munkarést alkotnak, amely a szerszám felső- vagy elülső oldalán a lábgyűrű bevezetésére nyitott.
A találmány lényege, hogy egy további eszköze, hengere van, amely legalább egyik belső szerszámrész, a berendezés tengelye irányában egy kiindulási helyzet és véghelyzet között elmozdítja, miközben legalább egy belső szerszám a belső szerszámfelületet alkotó külső oldalán egy bevágással rendelkezik, amely előnyösen hátrametszve úgy van kialakítva, hogy a belső szerszámfelület a kiindulási helyzetéből véghelyzetébe történő mozgásakor elölhaladó széle egy orrban, vagy orrszerű tartományban folytatódik a lábgyűrű befelé hajlított féltartománya utánformázására.
Alapvetően a találmány szerinti berendezésnél a lábgyűrű egyengetése egy, vagy több munkamenetben történik oly módon, hogy első munkamenetben a lábrész sérült részével a nyitott szerszámba, azaz a két, kiindulási helyzetben lévő szerszámrészek közé kerül behelyezésre és második munkamenetben a szerszám bezárásra kerül úgy, hogy a lábgyűrű a sérült tartományában a szerszámrészek közé van beszorítva, amikor is a külső szerszámfelület a lábgyűrű külső felületére és a belső szerszámfelület a lábgyűrű belső felületére fekszik fel, mégpedig először a belső felület azon résztartományára, amely a lábgyűrű alsó széltartományától távolabb van. Harmadik munkamenetben azután még mindig a befeszített szerszámrészek között lévő lábgyűrű esetén legalább egyik belső szerszámrész a berendezés tengelyirányában és ezzel a lábgyűrű tenge2
HU 212 736 Β lyének irányába egy kiindulási helyzetből egy véghelyzetbe mozog és így a belső szerszámfelület tengelyirányban a lábgyűrű belső felületén csúszik és ezáltal a lábgyűrű sérült területét a teljes tengelyirányú hosszban kiegyengeti.
A találmány egy előnyös kiviteli változata esetén az orr vagy a formafelület, amely a belső szerszámfelület azon oldalán van kialakítva, amely a kiinduló helyzetből a véghelyzetbe történő löket mozgásakor elöl mozog egy, a berendezés tengelyét bezáró radiális síkban görbülettel rendelkezik, amely megegyezik a lábgyűrű alsó széltartománya belső oldalának görbületével. Ez a konvex módon hajlított orr egy konkáv görbületi formafelületként a külső szerszámfelülethez van hozzárendelve és így löketmozgáskor egy harmadik munkamenetben a lábgyűrűnek a befelé hajlított széltartománya is eredeti alakjára kerül visszaállításra.
A találmány további változatait az aligénypontok, a rajzok és a leírás ismerteti.
A találmányt részletesen kiviteli példák kapcsán, a rajzok alapján ismertetjük, ahol az
1. ábra egy gázpalack alsó végének egyszerűsített metszete, a
2. ábra a találmány szerinti berendezés egy kiviteli példájának egyszerűsített felülnézete, a
3. ábra a találmány szerinti berendezés 2. ábra szerinti 1-1 vonala mentén vett metszete, a
4. ábra egy gázpalack lábgyűrűjének nagyobb léptékű rajza a 2. és 3. ábra szerinti berendezés szerszámrészeivel, azok zárt állapotában és a közöttük elrendezett lábgyűrűvel, az
5. ábra a találmány szerinti berendezés egy további kiviteli változatának egyszerűsített ábrázolása felülnézetben, a
6. ábra az 5. ábra szerinti II—II vonal mentén vett metszet.
Az 1. ábrán egy szokásos és ismert gázpalack alsó része látható, amely nyomás alatti gáz tárolására szolgál és alsó oldalán, azaz az öblösített 2 fenék tartományában egy 3 lábgyűrűvel van ellátva, amely az 1 gázpalacknak a padlóra történő állítására szolgál. A lényegében kör alakú vagy üreges, hengeres alakú 3 lábgyűrű ismert módon felső szélén az 1 gázpalackkal hegesztés révén össze van kötve és alsó oldalán 4 széltartományt alkot, ahol a 3 lábgyűrű meghatározott sugárral befelé meg van hajlítva, illetve ívesen van befelé formázva.
Egy 1 gázpalacknak a felhasználásánál és/vagy leállításánál és/vagy szállításánál esetleg előfordulhat, hogy a 3 lábgyűrű alsó szélén megsérül, például sugárirányban behajlik, mint ahogy az az 1. ábrán a szaggatott 3’ vonallal jelölve van. A 3 lábgyűrűnek ilyen deformálódása, illetve behajlítása következtében a lábgyűrű elveszti funkcióját, mint lábelem, vagy tartóelem az 1 gázpalack stabilizálása céljából, azaz a gázpalackot már nem lehet a feldőlés, felborulás veszélye nélkül megfelelő biztonsággal felállítani.
A 2., 3. és 4. ábrák egy olyan berendezést szemléltetnek, amellyel lehetséges az elhajlott 3 lábgyűrűt úgy kiegyengetni, hogy az újra visszanyeri eredeti alakját.
Az 5 berendezés lényegében 6 berendezés állványnyal rendelkezik egy felső vízszintes lap alakú 7 asztallal. Az asztalban egy függőleges V berendezés tengelyen lévő középponttal egy kör alakú 8 nyílás van, amelyen keresztül egy 9 szerszámtartó egy felső feszítőpofaszerű 10 szerszámrész van elrendezve, amely a 7 asztal felső oldalán kinyúlik. A 9 szerszámtartó lényegében serleg alakúan van kialakítva, mégpedig egy 9’ fenékszakasszal, amely a V berendezés tengelyre merőleges síkban fekszik és körhenger alakú 9” széllel van a 10 szerszámrészből kimunkálva és pedig oly módon, hogy a 9” szél csak ott, ahol a 10 szerszámrész van kialakítva, lényegében a 9’ fenéi fölé kiáll. Az 5 berendezés felülnézetében a 10 szerszámrész ennek megfelelő gyűrűszegmens alakot mutat, mégpedig az ábrázolt kiviteli példánál oly módon, hogy a V tengelyre vonatkozóan a szerszámrész szöghossza 90°, vagy annál kisebb.
A 9 széltartó egy 11 vezetékben van megvezetve, amely a 7 asztal alsó oldalán van és a kiviteli példa esetén a V tengellyel azonos középvonalú csődarabból áll.
Üres szerszámrésznek a V tengely vonatkozásában kívül fekvő oldala konvex módon görbítetten van kialakítva, mégpedig a V tengelyt tengelyazonosan körülvevő körhenger hengerfelületének megfelelően, továbbá a 10 szerszámrésznek a V tengelyhez hozzárendelt ugyancsak körhenger alakú 13 belső felülete van, amely a 7 asztalon rögzített lap alakú 14 vezetődarabra támaszkodik.
A 10 szerszámrész 12 külső felületén 15 bevágással van ellátva, amelynek kialakítása különösen a 3. és 4. ábrákon látható. A 15 bevágásnak egy ferde felülete, vagy 16 kúpfelülete van, melyet egy képzeletbeli, a V tengellyel azonos tengelyű és felfelé keskenyedő kúpfelületet alkot. A 15 bevágás továbbá úgy van kialakítva, illetve hátmetszetten kiképezve, hogy ezen bevágás felső tartományában egy ebbe benyúló léc alakú 17 orr képződik, amely egy képzeletbeli és az 5 tengelyt ugyancsak koncentrikusan körülvevő gyűrűs felületen van elrendezve és egyrészt a 12 külső felületnek ezen a 17 orron felfelé folytatódó körhenger alakú résztartományába megy át (12, szerszámfelület) és a bevágás tartományában egy ferde, vagy gyűrűs felületben folytatódik, amelyet ugyancsak egy, a V tengellyel azonos tengelyű képzeletbeli csonka kúp alkot. A 17 orrnak a V tengelyt bezáró függőleges metszetében a sugara, amelyet a 3. ábra szemléltet, megegyezik a 4 széltartomány kiformázott görbülei sugarával, mégpedig annak belső felületén.
A 7 asztal alatt a 11 vezetékben elrendezett 22 hidraulikus henger segítségével a 9 szerszámtartó a V tengely irányában egy előre megadott lökettel a 3. ábrán bemutatott felemelt helyzetből, amikor a 17 orr nagyobb távolsággal rendelkezik a 7 asztal felső oldalának síkjától, egy alsó lökethelyzetbe mozgatható, ahol a 17 orr és a 7 asztal felső oldala síkjának a távolsága a 3 lábgyűrűhöz alkalmazott anyag (acéllemez) anyagvastagságának felel meg, vagy annál valamivel kisebb, azaz kisebb, mint az anyag vastagsága.
HU 212 736 Β
Az a görbületi sugár, amellyel a 10 szerszámrész 12 külső felületénél, illetve 12’ szerszámfelületénél rendelkezik, a 3 lábgyűrű belső átmérőjének mintegy fele.
A 7 asztal felső oldalán a V tengelyhez sugárirányban egy külső 19 szerszámrész van eltolhatóan vezetve, amely a V tengelyhez sugárirányban a belső 10 szerszámrésszel szemben fekszik és a 10 szerszámrésszel szemben fekvő oldalán konvex módon meghajló 20 szerszámfelületet alkot, amely a V tengellyel azonos tengelyű körhengert alkot, amelynek sugara a 3 lábgyűrű külső átmérőjének mintegy fele. Alsó tartományban a 20 szerszámfelület egyidejűleg egy függőleges metszési síkban, amely a V tengelyt is befogja konvex módon meg van görbítve, mint ahogy az a 3. és 4. ábrákon 21-el jelölve van. A 21 görbület görbületi sugara megfelel a 4 széltartomány normál állapotú külső felületének sugarával. A 10 és 19 szerszámrészek alkotják a tulajdonképpeni szerszámot.
Egy hidraulikus 23 henger segítségével a 19 szerszámrészt egy első helyzetéből, amelyben ez a szerszám a 10 szerszámrésztől nagyobb távolságban van, egy munkahelyzetbe mozgatjuk, amelyben a 20 szerszámfelület a 10 szerszámrészhez, illetve az ottani 12’ szerszámfelülethez közvetlenül szomszédosán fekszik.
A 19 szerszámrészben a V tengelyre átlósan szembenfekvően a 7 asztalon egy további 19 szerszámrész van. Ez a 7 asztallal szilárdan össze van kötve és azonos módon van kialakítva, mint a 19 szerszámrész és 20 szerszámfelületével a V tengely felé néz, mégpedig egy olyan távolságban, amely azonos vagy megközelítőleg azonos a 3 lábgyűrű fél külső átmérőjével.
Egy behajlott 3 lábgyűrű kiegyengetéséhez azt behajtott 3’ sérült tartományával a nyitott szerszámba, illetve a nyitott, azaz egymástól távolságban elhelyezkedő 10, 19 szerszámrészek közé és ezen szerszámrészek által alkotott résbe helyezzük. A 9 szerszámtartó ekkor felső lökethelyzetében van. Ezután a szerszámot zárjuk, azaz a 19 szerszámrészt sugárirányban a 10 szerszámrész felé mozgatjuk a 22 henger segítségével, illetve löketmozgása révén úgy, hogy az a 3 lábgyűrű, illetve annak 3’ sérült tartományát a feszítőpofaszerű 10, 19 szerszámrészek közé befeszíti és a 3 lábgyűrű hengeralakját legalább a lábgyűrű felső részében újra visszaállítja. Teljes zárt szerszám esetén ezek a 10, 19 szerszámrészek oly mértékben megközelítik egymást, hogy a 3 lábgyűrű ezek közé szilárdan be van feszítve. A 3 lábgyűrű hossztengelye azonos vonalba esik a V tengellyel.
Egy következő lépésben a 22 henger működtetésével a 9 szerszámtartót és vele a 10 szerszámrészt alsó lökethelyzetbe mozgatjuk, míg továbbra is a 23 henger erejével a 3 lábgyűrű külső felületére felfekvő 19 szerszámrészt a 12’ szerszámfelület révén és a 20 szerszámfelület révén a 3 lábgyűrű körhenger alakját a lábgyűrű alsó részében is helyreállítjuk és a 17 orr, valamint a 21 görbület révén, amely a 9 szerszámtartó alsó lökethelyzetében ugyancsak a 3 lábgyűrű belső felületére fekszik, a 4 széltartomány görbületét is eredeti alakjában visszaállítjuk. A 16 ferde felület révén ebben az eljárási lépésben a 3 lábgyűrű alsó része is az gázpalack tengelyéhez képest kifelé nyomásra kerül, különösen esetleg deformálódott feltekeredett 4 széltartomány is begörbítés révén eredeti formájára kerül visszaállításra.
A leírt módon egy begörbült, deformálódott 3 lábgyűrű a 3’ sérült tartomány a lábgyűrűnek csak egy részét teszi ki, egyetlen munkamenetben kiegyengethető, ha viszont a deformálódott tartomány a 3 lábgyűrű kerületének nagyobb részét teszi ki, több, egymás után következő munkamenetben egyengethető ki.
A munkahelyzetben lévő 19 szerszámrész esetén a 20 szerszámfelületnek V tengelytől való távolsága a 3 lábgyűrű külső átmérőjének mintegy felét teszi ki.
Az 5. és 6. ábrák egy 5a berendezést mutatnak, amely az 5 berendezéstől lényegében csak abban különbözik, hogy egy körszegmens alakú külső 19 szerszámrész helyett egy, a V tengelyt 360’-os szögtartományban körülvevő gyűrű alakú 19a szerszámrész van a V tengelyt ugyancsak teljesen körülvevő gyűrű alakú 20a szerszámfelülettel és ez a 19a szerszámrész a 7 asztalon van szilárdan elhelyezve, továbbá, hogy az egyetlen 10 szerszámrész helyett több, 5. és 6. ábrákon látható speciális kiviteli példánál három belső 10a szerszámrész van, amelyek azonos mértékű szögtávolságokban vannak a V tengely körül elosztva és sugárirányban kívülre eső oldaton 12’ szerszámfelületek 17 orral képzett 15 bevágással rendelkeznek. A 19a szerszámrész a 20a szerszámfelület alsó tartományában 21a görbülettel rendelkezik, amely a 21 görbületnek felel meg, azonban mintegy zárt, a V tengelyt körülvevő gyűrűsfelület van kialakítva.
A belső 10a szerszámrészek egy 24 szerszámtartón vannak 26 henger révén a V tengely képest sugárirányban mozgathatóan elrendezve a 24 szerszámtartó 22 henger révén 25 vezetékben felfelé és lefelé mozgatható. A 10a szerszámrészek 26 hengerrel sugárirányban kiindulási helyzetből, amelyben mindegyik 10a szerszámrész 12’ szerszámfelülete nagyobb távolságban van a 20a szerszámfelülettől egy munkahelyzetbe mozgatható, ahol mindegyik 10a szerszámrész 12’ szerszámfelületével rá van szorítva a 3 lábgyűrű egyengetendő belső felületére.
Az 5. és 6. ábrákon látható kiviteli példánál a 25 vezeték egy cső alakú ház, amely azonos tengelyben van elrendezve a V tengellyel és felső a 7 asztal felső oldalán kiálló tartományával egyidejűleg a külső gyűrű alakú 19a szerszámrészt alkotja.
A 10a szerszámrészek továbbá úgy vannak kialakítva, hogy azok mindenkor 27 szakaszukkal a 24 szerszámtartó mögé kapaszkodnak, amely szerszámtartó mind vezetődarab szolgál a 10 szerszámrészek számára sugárirányban.
A 26 hengerek a házba, illetve a 25 vezetékbe hengerházukkal úgy vannak becsavarva, hogy tengelyükkel sugárirányban fekszenek a V tengelyhez képest. A 26 hengerek dugattyúrúdjai a mindenkori 19a szerszámrészek függőleges 28 szakaszaiba kapaszkodnak és pedig a vezetékekbe, amelyek a 26 hengerek 25 vezetékben történő elrendezése dacára a 24 szerszámtartónak a 19a szerszámrészekke) együtt történő
HU 212 736 Β függőleges löketét lehetővé teszi. A legegyszerűbb esetben ezek a vezetékek hossznyílások, amelyek a függőleges 28 szakaszokban vannak.
Az 5a berendezés lehetővé teszi egy deformálódott, behajlott 3 lábgyűrű egy munkamenetben történő egyengetését a teljes kerületén, ahol azonban ez a munkamenet lényegében három lépésből áll, mégpedig a 3 lábgyűrűnek a szerszámba helyezéséből, a 10a szerszámrésznek a 19a szerszámrészhez történő mozgatásából és amellett a mindenkori lábgyűrű felső tartományának egyengetéséből, amennyiben ez szükséges. A harmadik lépésben azután a 10a szerszámrészeket felső állásukból függőlegesen lefelé mozgatjuk és bár újra a 3 lábgyűrű belső felületére szorított 10a szerszámrészek esetén úgy, hogy a 3 lábgyűrű eközben teljes tengelyirányú hossza mentén körhenger alakjára visszaigazításra kerül, majd a függőleges löketmozgás végén a 17 orr és 21a görbület révén megtörténik a 4 széltartomány formázása, illetve egyengetése.
Az előbb említett kiviteli példáknál közös, hogy a 12’ szerszámfelületek tengelyirányú szélessége, azaz a szerszámfelületnek azon szélessége, amely a V tengely irányában van. lényegesen kisebb, mint a 20, 20a szerszámfelületek tengelyirányú szélessége. Továbbá a 20, 20a szerszámfelületek tengelyirányú szélessége azonos, vagy valamivel kisebb, mint a 3 lábgyűrű tengelyirányú hossza.
Az ismertetett kiviteli példáknál közös, hogy a 10, 10a szerszámrészek felső lökethelyzetében a mindenkori 12’ szerszámfelület a 20, 20a szerszámfelület felső részével fekszik szemben.
Az 5a berendezésnél a belső 10a szerszámrészek egy löketnyit a V tengelyhez sugárirányban mozgathatók, amely nagyobb, mint a sugárirányú távolság 4 széltartomány belső, szabad 4’ szélvonala és a 3 lábgyűrű külső felülete között és így kiinduló helyzetben a 10a szerszámrészek 12' szerszámfelületei sugárirányban távolságban vannak a V tengelytől, amely távolság kisebb a belső szabad 4’ szélvonala megfelelő sugárirányú távolságánál és a 3 lábgyűrű így nyitott szerszám esetén a 10a, 19a szerszámrészek között lévő szerszámrésbe minden nehézség nélkül bevezethető és különösen egyengetés után a nyitott szerszámból kivehető.
Az 5 és 5a berendezések esetén az 1 gázpalack a 3 lábgyűrű egyengetésekor tengelyével a V tengellyel azonos tengelyben van elrendezve.
Alapvetően szükséges lehet, hogy az 5a berendezésnél a deformálódott 3 lábgyűrű előegyengetése történjen meg, mégpedig az 5 berendezésnek megfelelő berendezés segítségével, ahol a 19 és 19’ szerszámrészek a 21 görbülettel, illetve formatartománnyal nem rendelkeznek.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés gázpalack lábgyűrűjének egyengetésére, amelynek egy gépállványon (6) elrendezett legalább két szerszámrésze (10, 10a, 19, 19a) van, amelyek közül legalább egy első szerszámrész (10, 10a) egy belső szerszámrész a berendezés tengelyhez (V) képest konvexen hajlított belső szerszámfelülettel (12’), míg legalább egy szerszámrész (19, 19a) egy külső szerszámrész egy, a berendezés tengelyhez (V) képest konvexen hajlított külső szerszámfelülettel (20, 20a), amely a belső szerszámfelület (19’) felé van fordítva, továbbá egy működtető elemmel (hengerrel 23, 26) a belső és külső szerszámrészek (10, 10a, 19, 19a) egymáshoz képesti nyitására és zárására, míg a szerszámrészek szerszámfelületeik (12’, 20, 20a) között gyűrű alakú munkarést alkotnak, amely a szerszám felső vagy elülső oldalán a lábgyűrű (3) bevezetésére nyitott, azzal jellemezve, hogy van egy további eszköze, hengere (22), amely legalább egyik belső szerszámr ’szt (10, 10a) a berendezés tengelye (V) irányában egy kiindulási helyzet és véghelyzet között elmozdítja, miközben legalább egy belső szerszámrész (10, 10a) a belső szerszámfelületet (12’), alkotó külső oldalán egy bevágással (15) rendelkezik, amely előnyösen hátrametszve úgy van kialakítva, hogy a belső szerszámfelület (12’) a kiindulási helyzetéből véghelyzetébe történő mozgásakor elölhaladó széle egy ónba, vagy orrszerű (17) tartományban folytatódik, amely a lábgyűrű (3) befelé hajlított széltartományát (4) utánformázva kapcsolódik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egyik működtető elem a szerszám nyitására és zárására és/vagy legalább egy működtető elem a hidraulikus henger (22, 23, 26) löketmozgatására van rendelve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a berendezés tengely (V) egy függőleges tengely.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a bevágásnak (15) az orral (17) szembenfekvő oldalán ferde- vagy kúpfelületet (16) alkot, amely a belső szerszámrész (10, 10a) kiinduló helyzetből véghelyzetbe irányuló löketmozgása alatt a berendezés tengelyétől (V) növekvő távolságban van.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a belső szerszámfelületnek (12’) a löket irányában a külső szerszámfelület (20, 20a) megfelelő szélességénél kisebb szélessége van.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a külső szerszámfelületen (20, 20a) egy görbület vagy görbületszakasz (21, 21a) van, amely a berendezés tengelyt (V) bezáró radiális síkban konkávan van hajlítva és az orr (17) a belső szerszámrész (10, 10a) löketmozgásainak véghelyzetében vele közvetlenül szembenfekszik.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy belső szerszámrész (10, 10a) és/vagy a legalább egy külső szerszámrész (19, 19a) legalább a szerszámfelületek (12’, 20) tartományában gyűrűsszegmensszerűen van kialakítva,
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti beren5
    HU 212 736 B dezés, azzal jellemezve, hogy a belső szerszámrészből (10a) több darab van a berendezés tengelye (V) körül elosztva, elrendezve.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a külső szerszámrész 5 (19a) zárt gyűrű alakú szerszámfelületet (20) alkot.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a belső szerszámrész (10, 10a) egy orrszerű tartománnyal rendelkezik, amelynek a berendezés tengelyét (V) magába foglaló keresztmetszeti síkban körívben hajlított konvex ke-
HU9403503A 1993-12-09 1994-12-07 Straightener for foot rings of gas containers HU212736B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4342095 1993-12-09
DE4400466A DE4400466C2 (de) 1993-12-09 1994-01-11 Vorrichtung zum Ausrichten eines Fußringes einer Gasflasche

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9403503D0 HU9403503D0 (en) 1995-02-28
HUT68900A HUT68900A (en) 1995-08-28
HU212736B true HU212736B (en) 1996-10-28

Family

ID=25931927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403503A HU212736B (en) 1993-12-09 1994-12-07 Straightener for foot rings of gas containers

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0659497B1 (hu)
AT (1) ATE158522T1 (hu)
CZ (1) CZ305094A3 (hu)
DE (1) DE9403177U1 (hu)
DK (1) DK0659497T3 (hu)
ES (1) ES2107733T3 (hu)
GR (1) GR3025356T3 (hu)
HU (1) HU212736B (hu)
PL (1) PL174817B1 (hu)
SK (1) SK151194A3 (hu)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2542646B1 (fr) * 1983-03-14 1985-07-12 Maxel Jacques Machine a reformer les futs
ATE86156T1 (de) * 1989-01-04 1993-03-15 Dtm Drucklufttechnik Maschinen Vorrichtung zum ausbeulen der fassraender von metallfaessern.
DE9105350U1 (de) * 1991-05-01 1991-07-25 Reiter, Adolf, Dipl.-Braum., 8952 Marktoberdorf Richtmaschine
IL100279A (en) * 1991-12-08 1994-05-30 Meir Kuzhik Apparatus and method for repairing containers

Also Published As

Publication number Publication date
SK151194A3 (en) 1995-07-11
DE9403177U1 (de) 1994-06-23
DK0659497T3 (da) 1998-05-11
EP0659497A1 (de) 1995-06-28
ATE158522T1 (de) 1997-10-15
EP0659497B1 (de) 1997-09-24
HU9403503D0 (en) 1995-02-28
ES2107733T3 (es) 1997-12-01
CZ305094A3 (en) 1995-06-14
HUT68900A (en) 1995-08-28
PL306156A1 (en) 1995-06-12
GR3025356T3 (en) 1998-02-27
PL174817B1 (pl) 1998-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4854031A (en) Hose crimper and method of using same
US4356615A (en) Apparatus and methods for use in welding
NL1005340C2 (nl) Bodynecken wandgestrekte bus.
US5237847A (en) Tube bending apparatus
US5125252A (en) Variable geometry tube bending dies
US5398862A (en) Apparatus and method for providing shielded atmosphere for welding
US5228182A (en) Axle housing repair apparatus and method for replacing a vehicle axle tube assembly
US4948105A (en) Hydraulic clamp
HU212736B (en) Straightener for foot rings of gas containers
US3103068A (en) Method for interconnecting malleable tubing and fittings therefor
US4352281A (en) Method and apparatus for bending pipes
JPH11513875A (ja) 特に電気機械の界磁極と磁極ケーシングとの間に接合継手を製作する方法並びに該方法によって製作された電気機械
US20040035164A1 (en) Apparatus for straightening a damaged or deformed wheel
US4047415A (en) Apparatus for shaping the end of a hollow tube
EP0319710A2 (en) Hydraulic clamp
US2825962A (en) Method for indenting tubes
US4813262A (en) Method for forming loop-shaped starting pieces such as metallic binding bands into prescribed final shapes
US4157027A (en) Spool straightening apparatus
KR200238074Y1 (ko) 코일내경부인입조건확인및교정장치
GB2052332A (en) Tube flanging device
JP2001259741A (ja) 鋼管真円度矯正装置
FI93620C (fi) Menetelmä ja laitteisto suorakulmaisen kauluksen muodostamiseksi putken päähän
JP6322510B2 (ja) 管材矯正方法
SU737066A2 (ru) Штамп дл глубокой выт жки
SU1355424A1 (ru) Устройство дл сборки под сварку труб с фланцами

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee