HU211543A9 - Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik. - Google Patents

Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik. Download PDF

Info

Publication number
HU211543A9
HU211543A9 HU9500271P HU9500271P HU211543A9 HU 211543 A9 HU211543 A9 HU 211543A9 HU 9500271 P HU9500271 P HU 9500271P HU 9500271 P HU9500271 P HU 9500271P HU 211543 A9 HU211543 A9 HU 211543A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nitroglycerin
component
weight
glycol
poly
Prior art date
Application number
HU9500271P
Other languages
English (en)
Inventor
Antal Mosonyi
Sandor Vajas
Margit Csoergoe
Jozsef Kenderfi
Frigyes Goergenyi
Attila Mandi
Kalmanne Nagy
Lidia Fedina
Original Assignee
Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU883585A external-priority patent/HU199678B/hu
Application filed by Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar filed Critical Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar
Priority to HU9500271P priority Critical patent/HU211543A9/hu
Publication of HU211543A9 publication Critical patent/HU211543A9/hu

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A nitroglicerin-tartalmú gyógyszerkészítmények mintegy 100 éve használatos antianginás szerek. A gyakorlatban a készítmények több típusa alakult ki.
A 970 027 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírásban nitroglicerin-tartalmú aeroszol-készítményeket ismertetnek. A szabadalmi leírás szerzői a hatás gyors (mintegy 30 másodpercen belül bekövetkező) fellépését az intravénás injekció beadásán kívül csak a tüdőbe történő inhaláltatással, azaz pulmonális abszorpció révén tartják elérhetőnek. A szublingvális alkalmazást a szabadalmi leírásban bizonytalannak, szabályozhatatlannak, ellenőrizhetetlennek és a hatást túlságosan lassan kifejtőnek tartják, ezért ezt kifejezetten elvetik. Emellett a szabadalmi leírásban elengedhetetlennek tartják hajtógáz alkalmazását (a szükséges nyomásértékeket is megadva) a nitroglicerinnek az alveolusokba való eljuttatásához. A készítmény továbbá deszenzibilizáló alkotórészként glikolokat, például propilénglikolt vagy dietilénglikolt is tartalmaz. Végül az ismert készítmények kis szénatomszámú alkoholokat is tartalmaznak, amelyek feladata a homogén elegy biztosítása. A deszenzibilizálószerként alkalmazott glikolok ugyanis nem elegyednek a cseppfolyósított hajtógázzal, és csak az 5-50 súly % mennyiségben adagolt kis szénatomszámú alkohol hatására jön létre homogén folyadékfázis.
A 3 246 081 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat szerint a nitroglicerin-tartalmú spray hajtógáztartalmát 60-95 súly %-ra növelik, és ezzel fokozzák a nitroglicerin biológiai értékesíthetőségét. A közrebocsátási iratban szereplő táblázatok és diagramok szerint a hajtógáztartalomnak a fenti magas értékre való növelése egyértelműen emeli a plazmakoncentrációt és ezáltal gyorsabban elérhető a gyógyászatilag hatékony szérumszint.
A fentiekben tárgyalt, hajtógázt tartalmazó sprayk számos hátrányt mutatnak. A hajtógázként felhasznált kisszénatomszámú halogénezett alkánok környezetkárosító hatása közismert. Összefüggést látnak a felső légrétegek ózontartalmának veszélyes csökkenése és az óriási mennyiségű fluor-klór-szénhidrogének felhasználása között, és ezért egyre több országban korlátozzák a fluor-klór-szénhidrogének hajtógázként történő alkalmazását.
További hátrány, hogy a cseppfolyósított hajtógázok az elpárolgásuk során hűtő hatást fejtenek ki. A legerősebb hűtőhatása a diklór-difluor-metán nak (Freon 12) van, amely a leggyakrabban használt hajtógázkeverék egyik alkotórésze. A szokásosan használt hajtógázok közül ennek a legalacsonyabb a forráspontja.
A jelen alkalmazási területen a hajtógázoknak egy még további hátrányos tulajdonsága a szárító hatásuk. A nyálkahártya kiszáradása minden esetben hátrányos, különösen kedvezőtlen azonban nitroglicerin-tartalmú készítmények alkalmazása esetén, mivel anginás roham fellépésekor a száj egyébként is kiszárad.
A „Rote Liste” 1987. évi kiadásában olyan nitroglicerin-tartalmú készítményeket is leírnak, amelyek zsíros-olajos vivőanyagrendszert tartalmaznak. A közölt összetételek szerint erre a célra 8-12 szénatomos, előnyösen telített zsírsavak trigliceridjei (Miglyol(R)), továbbá alacsony viszkozitású paraffinolajok és természetes olajok alkalmasak. A szakirodalom (3 246 081 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat) szerint azonban ezek a gyógyászati készítmények nem adják le elég gyorsan a hatóanyagot; a plazmaszint túlságosan alacsony és csak viszonylag hosszú idő (4-5 perc) elteltével éri el a csúcsértéket. További hátrány, hogy a készítményeknek tartósítószert is kell tartalmazniuk a trigliceridekben lévő zsírsavak bomlásának. oxidációjának és avasodásának megakadályozására, ez idegen anyag hozzáadását teszi szükségessé.
Továbbá a 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban a technika állásának ismertetése során olyan nitroglicerin-oldatokat is leírtak, amelyek 1 mg nitroglicerin/ml oldatkoncentráció esetén etanolt, valamint propilénglikolt is tartalmazhatnak. A 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás azonban csak az ott leírt nitroglicerin-oldat parenterális beadására szorítkozik.
A J. Pharm. Sci., 67 (10), 1394-1396 (1978) szakcikkben a nitroglicerin poli(etilénglikol) 400-zal és poli(vinilpirrolidon)-nal készített oldatokban fennálló stabilitását vizsgálják.
A Therapiewoche 34, 963-970 (1984) szakcikkben összehasonlító vizsgálatokat ismertetnek a vérplazmában mért nitroglicerin-koncentrációra vonatkozólag pumpával adagolt nitroglicerin-spray orális beadása esetén. A készítmény összetételét azonban nem adják meg, mindössze az a megjegyzés olvasható, hogy a nitroglicerin hidrofil oldószerben oldva van jelen.
A 310 910 sz. közrebocsátott európai szabadalmi bejelentésben, amely a jelen találmány bejelentési napja után lett publikálva, a nitroglicerinen kívül etanolt és vizet tartalmazó nitroglicerin-sprayt ismertetnek.
A találmány célja a technika állásával kapcsolatos hátrányok kiküszöbölésével helyileg alkalmazható nitroglicerin-aeroszol biztosítása, amely nitroglicerin-aeroszol hajtógázt nem tartalmaz és rövid idő alatt létrehozza a gyógyászatilag hatékony vérszintet.
A fenti célt meglepő módon elértük a találmánnyal.
A találmány tárgya hajtógázmentes nitroglicerinaeroszol helyi alkalmazásra, alifás alkohol- és szokásos gyógyszerkészítési segédanyag-tartalommal, azzal jellemezve, hogy
A) 0,1—4 súly % nitroglicerint („A” komponens),
B) 51-90 súly % egy vagy több, 2-4 szénatomos alifás alkoholt („B” komponens),
C) 10-49 súly %
a) egy vagy több, 200-4000 átlagos molekulasúlyú, az alkilénegységben 2-3 szénatomot tartalmazó poli(alkilén-glikol)-t („Ca” komponens) és/vagy
b) egy vagy több, 2-8 szénatomos, két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkoholt („Cb” komponens) tartalmaz.
A találmány alapja az a meglepő felismerés, hogy a fenti komponenseket a megadott mennyiségekben tartalmazó nitroglicerin-aeroszolok a fizikai-kémiai és bi2
HU 211 543 A9 ológiai tulajdonságaik folytán helyi kezelésnél hajtógázok nélkül is igen gyorsan biztosítanak magas nitroglicerin-koncentrációt a vérben, és ezáltal kiválóan alkalmasak anginás rohamok esetén a fájdalom megszüntetésére.
A 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban foglaltakkal ellentétben a találmány szerinti nitroglicerin-aeroszol nem parenterális beadásra, hanem helyi alkalmazásra irányul. Amint azt fentebb már kifejtettük, a 970 027 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírásból kitűnik, hogy jóllehet az ott ismertetett nitroglicerin-tartalmú aeroszol-készítmények intravénás befecskendezés esetén azonnali hatást fejtettek ki, a szublingvális alkalmazás azonban bizonytalan, szabályozhatatlan és ellenőrizhetetlen, valamint túlságosan lassú és ennek következtében használhatatlan volt. Ez arra mutat, hogy hatalmas szakadék van a nitroglicerin-tartalmú készítmények parenterális alkalmazása és a helyi kezelés között, különösen a porlasztásos gyógymód esetén. Ezzel kapcsolatban általános tapasztalat, hogy parenterális alkalmazással lehet a leghamarabb elérni a megfelelő mértékű hatást kielégítő gyorsasággal, a porlasztásos gyógymódnál viszont a megfelelő mértékű és kielégítő gyorsaságú hatás különleges összetételű készítményeket igényel, ahol a parenterális alkalmazásra megfelelő készítmény porlasztásos kezelésre nem alkalmas.
Megjegyzendő, hogy korábban nem ismertettek olyan, helyi alkalmazásra szánt nitroglicerin-tartalmú aeroszol-összetételt, amely hajtógáztól mentes. Jóllehet a Therapiewoche, 34, 963-970 (1984) szakcikkben leírt kísérletek pumpa segítségével adagolt, hajtógáz nélküli nitroglicerin-spayvel történtek, ennek a készítménynek az összetétele nem derül ki a fenti szakcikkből. A fentiek alapján meglepőnek tekinthető egy olyan készítmény kifejlesztése, amely egyidejűleg gyors és jelentős mértékű hatást biztosít porlasztásos kezelésnél, és hajtógáz-tartalom nélkül is előállítható.
A 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás sem adhatott ösztönzést a találmány kidolgozásához. Sőt, kifejezetten eltéríti a szakembert attól, hogy eljusson a találmány szerinti megoldáshoz.
a) Először is megállapítható, hogy a 3 109 873 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban foglalt tulajdonképpeni találmány olyan készítményekre vonatkozik, amelyek - ellentétben a találmány szerinti aeroszolokkal - alkoholt nem tartalmaznak.
b) A fenti anterioritásban a technika állásaként ismertetett készítményekről, különösen az anterioritás 1. táblázatában megnevezett készítményekről a 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban azt állapítják meg, hogy ezek rendkívül hátrányosak. Ezzel kapcsolatban különleges jelentőségűek az alábbiak.
i) Arról van szó, hogy az 1. táblázatban feltüntetett ismert nitroglicerin-oldatok vagy 1 mg/1 alatti nitroglicerin-koncentrációjúak, vagy (adott esetben 1 mg/ml nitroglicerin-koncentrációra való hígítás után) toxikológiai szempontból nem kívánt nagyságú szerves oldószer-tartalommal és hipertóniás értékkel rendelkeznek.
Megállapítják tehát, hogy használható nitroglicerin-oldatokat csak akkor kaphatunk, ha a nitroglicerin-koncentráció 1 mg/liter értéknél kisebb. Ez azonban kevesebb mint 0,0001 súly % nitroglicerin, tehát messze alatta van a találmány szerinti aeroszolok nitroglicerinre vonatkozó alsó határértékének, amely 0,1 súly %.
Már 1 mg/ml = 0,1 súly % nitroglicerin-koncentráció esetén, tehát a találmány szerinti aeroszolok nitroglicerinre vonatkozó koncentrációtartományának alsó határértékénél hipertóniás értéket érünk el, és túlságosan nagy a szerves oldószertartalom a parenterális alkalmazáshoz. Ez mutatja, hogy a 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban részletezett ismert megoldások semmilyen kapcsolatban nem állnak a helyi alkalmazásra szánt nitroglicerin-aeroszolokkal, különösen ez utóbbiak porlasztással való terápiás felhasználása esetén.
ii) Arra is rá kell mutatnunk, hogy 10 mg/ml nitroglicerin-koncentrációjú oldatok hígításakor nitroglicerin válhat ki. Ez szintén arra utal, hogy az ismert nitroglicerin-oldatok, közöttük a 3 109 783 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás szerint feltalált oldatok, jelentős mennyiségű vizet tartalmaztak, ami ugyancsak a jelen találmány tárgyától eltérő irányba terelte a szakembert.
Döntőek a találmány szerinti készítmény alkotórészeinek mennyiségi arányai is. Ezek a következők:
a) Az alifás alkohol („B” komponens) 51-90 súly% mennyisége biztosítja a nitroglicerin megfelelő felszívódását és a kielégítő oldódását.
b) 51 súly %-nál kevesebb alifás alkohol esetén túlságosan lassan alakulna ki a nitroglicerin-vérszint, a felszívódás túlságosan rossz lenne, nem jönne létre a kívánt mértékben helyi feldúsulás nitroglicerinből a vérben, és a spray nem a kívánt kisméretű részecskékből állna.
c) Ha viszont az alifás alkohol mennyisége 90 súly%-nál nagyobb lenne, a készítmény túlságosan izgatná a nyálkahártyákat, csípne. Az ilyen nagy alifás alkoholtartalom felesleges is lenne, mivel a kívánt felszívódás 51-90 súly % alifás alkohol jelenlétével biztosítható.
d) Ha a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkohol („Cb” komponens) mennyisége meghaladná a 49 súly % értéket, a túlzott viszkozitása miatt a spray túlságosan nagy részecskékből állna, és nem lenne biztosítható a szükséges finom eloszlás. Ez a kívánatos magas vérszint gyors elérését is meggátolná.
e) Ha viszont a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkohol mennyisége 10 súly % alatt lenne, akkor szükségképpen meg kellene növeli az alifás alkoholtartalmat („B” komponens). Ezáltal a készítmény túlzott mértékben izgatná a nyálkahártyákat.
Ami a poli(alkilén-glikol)-ok („Ca” komponens) szerepét illeti, a J. Pharm. Sci., 67 (10), 1394-1396 (1978) szakirodalmi hely eltanácsol tabletták esetén a poli(etilén-glikol) 400 alkalmazásától. Annál inkább meglepő, hogy a találmány szerinti nitroglicerin-aeroszolokban, amelyek folyékonyak, a megadott
HU 211 543 A9 mennyiségben jelenlevő poli(etilén-glikol) 400 nem okozza a nitroglicerin bomlását. A poli(elilén-glikol) („Ca” komponens) használata azzal az előnnyel jár, hogy csökkenti az alifás alkoholnak („B” komponens) a nyálkahártyára gyakorolt csípő, égető hatását. Ezt kiegészíti még az a biztonsági tényező, hogy mivel a poli(etilén-glikol) nem illékony - oldatban tartja a nitroglicerint. Még akkor is, ha az alifás alkohol elpárolog, továbbra is oldatban marad a veszélyes nitroglicerin.
A 310 910 sz. publikált európai szabadalmi bejelentésben foglalt megoldástól abban különbözik a találmány szerinti nitroglicerin-aeroszol, hogy a megadott poli(alkilén-glikol)-ok, („Ca” komponens) és/vagy két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó, 2-8 szénatomos alkoholok közül legalább egyet tartalmaz 10-49 súly % mennyiségben.
A találmány szerinti nitroglicerin-aeroszolokat előnyösen szublingválisan vagy transzlingválisan alkalmazzuk, ahol a felszívódás a szájnyálkahártyán keresztül történik, vagy külsőleg (transzdermálisan) alkalmazzuk, ahol a felszívódás a test bőrfelületén keresztül következik be. Különösen előnyös a szublingvális alkalmazás.
Előnyösen a találmány szerinti aeroszolok alifás alkoholként („B” komponens) etanolt, n-propanolt, izopropanolt és/vagy egyenes és/vagy elágazó szénláncú butilalkoholt tartalmaznak. Alifás alkoholként („B” komponens) előnyösen etanolt tartalmaznak.
Az is előnyös, ha a találmány szerinti aeroszolok poli-(alkilén-glikol)-ként („Ca” komponens) egy vagy több poli-(etilén-glikol)-t és/vagy (propilén-glikol)-t tartalmaznak. Különösen előnyösen egy vagy több, a kereskedelemben Carbowax(R> néven ismert poli(etilén-glikol)-t tartalmaznak, célszerűen Carbowax 300at, amelynek a molekulasúlya 300.
Előnyös továbbá, ha a találmány szerinti aeroszolok két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó, 2-8 szénatomos alkoholként („Cb” komponens) glicerint, propilénglikolt, etilénglikolt és/vagy butilénglikolt, például 1,4-butilénglikolt tartalmaznak.
A találmány szerinti aeroszol-készítmények a nitroglicerint („A” komponens) előnyösen 0,5-2,0 súly %, különösen előnyösen 0,8-1,0 súly % mennyiségben tartalmazzák.
A találmány szerinti aeroszolok az alifás alkoholt („B” komponens) előnyösen 55-85 súly % mennyiségben tartalmazzák.
Előnyös az is, ha a találmány szerinti aeroszolok a poli(alkilén-glikol)-t („Ca” komponens) és/vagy a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkoholt („Cb komponens) összesen 15-45 súly % mennyiségben tartalmazzák.
A találmány szerinti aeroszolok a glicerin („A” komponens) és az alifás alkohol („B” komponens) mellett a poli(alkilén-glikol)-t („Ca” komponens) vagy a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkoholt („Cb” komponens) tartalmazzák, vagy az utóbbi kettőt („Ca” és „Cb” komponens) együtt is tartalmazhatják.
Különösen előnyösek azok a találmány szerinti aeroszolok, amelyek
A) 0,5-2,0 súly %, célszerűen 0,8-1,0 súly % nitroglicerint („A” komponens),
B) 55-85 súly % etanolt („B” komponens) és
Cab) összesen 15-45 súly % poli(etilén-glikol)-t („Ca” komponens) és/vagy butilénglikolt („Cb” komponens) tartalmaznak.
A találmány szerinti aeroszol készítmények szokásos segédanyag(ok)ként („D” komponens) tartalmazhatnak ízjavító adaléko(ka)t, például édesítőszert, így szorbitot, szacharint és/vagy szacharin-nátriumot és/vagy aromaanyago(ka)t, például mentolt, levendulaolajat, jázminolajat, borsosmentaolajat, vanillint, ánizsolajat és/vagy citromolajat és/vagy antioxidáns(oka)t illetve fényvédő anyago(ka)t (ha az aeroszolos palack átlátszó) és/vagy filmképző polimer(eke)t.
A filmképző polimer arra szolgál, hogy transzdermális alkalmazás esetén a készítményt a bőrön rögzítse vagy legalábbis a lefolyását vagy lecseppenését megakadályozza. A szájüregben felhasználásra kerülő készítmények esetén a filmképző polimer szerepe az, hogy a viszkozitás kis mértékű növelésével csökkentse a permet finomságát és a szórási kúpszöget. A filmképző polimer például poli(vinil-pirrolidon), karboxi-metil-cellulóz, hidroxi-propil-metil-cellulóz, metil-cellulóz, etil-cellulóz, alginsav, propilénglikol-észter, poli(vinil-alkohol) és/vagy karboxi-vinil-polimer.
A találmány szerinti aeroszol-készítmények a gyógyszerkészítésnél szokásos eljárásokkal és technológiákkal állíthatók elő. Előállításuk tehát úgy történhet, hogy önmagában ismert módon
A) 0,1-4 súly % nitroglicerint (,A” komponens),
B) 51-90 súly % egy vagy több 2-4 szénatomos alifás alkoholt („B” komponens) és
C) 10-49 súly %
a) egy vagy több, 200-4000 átlagos molekulatömegű, az alkilénegységben 2-3 szénatomot tartalmazó poli(alkilén-glikol)-t („Ca” komponens) és/vagy
b) egy vagy több, 2-8 szénatomos, két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkoholt („Cb” komponens), valamint adott esetben
D) egy vagy több szokásos segédanyagot („D” komponens) tetszőleges sorrendben elegyítünk, és a kapott oldatot palackokba töltjük.
A találmány szerinti nitroglicerin-aeroszolok előállítására szolgáló eljárás egy célszerű foganatosítási módja szerint a nitroglicerint („A” komponens) az alifás alkoholban („B” komponens) oldjuk 20 °C-on vagy ennél valamivel alacsonyabb hőmérsékleten, és a kapott oldatot a poli(alkilén-glikol)-lal („Ca” komponens) és/vagy a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó, 2-8 szénatomos alkohollal („Cb” komponens) elegyítjük, ahol a szokásos segédanyagokat adott esetben korábban vagy az elegyítést követően adjuk hozzá. Az oldatot szűrhetjük (zsákos szűrőn,
HU 211 543 A9 τ
szűrőpapíron, üvegszűrőn vagy szűrőgyertyán keresztül), majd aeroszol palackokba tölthetjük. A palackok fémből, üvegből, bevonattal ellátott üvegből vagy műanyagból állhatnak.
A találmány szerinti nitroglicerin-aeroszolok előállítására szolgáló eljárás egy másik előnyös foganatosítási módja szerint a nitroglicerint („A” komponens) a poli(alkilén-glikol)-ban („Ca” komponens) és/vagy a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó, 2-8 szénatomos alkoholban („Cb” komponens) oldjuk, és a kapott oldatot az alifás alkohollal („B” komponens) elegyítjük, ahol a szokásos segédanyagokat adott esetben korábban vagy az elegyítést követően adjuk hozzá.
A találmány szerinti nitroglicerin-aeroszolok előállítására szolgáló eljárás egy még további előnyös foganatosítási módja szerint a nitroglicerint („A” komponens) az alifás alkohol („B” komponens) és a poli(alkiléng-likol) („Ca” komponens) és/vagy a két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó, 2-8 szénatomos alkohol („Cb” komponens) elegyében oldjuk, ahol a szokásos segédanyagokat adott esetben korábban vagy az oldást követően adjuk hozzá. A szűrés és a palackokba töltés a két utóbbi foganatositási mód esetén is a már leírt módon történhet.
A nitroglicerint megfelelő fajlagos felületű, gyógyászatilag nem kifogásolható anyagon, például tejcukron adszorbeáltatott formában is felhasználhatjuk. A folyékony alkotórészek lemossák a nitroglicerint a tejcukorról, és a tejcukor nem oldódó maradékát kiszűrjük.
A találmány szerinti aeroszolokat megfelelő adagoló berendezéssel ellátott palackokba tölthetjük. A célszerű egyszeri dózis 20-300 mg, előnyösen 40100 mg. Ez a dózis általában 0,1-12 mg, előnyösen 0,3-0,6 mg nitroglicerint tartalmaz.
A találmány szerinti aeroszol előnyei a következők:
a) Környezetbarát, mivel hajtógázt nem tartalmaz.
b) Az alkoholt magas koncentrációban tartalmazó alkoholos oldat, ellentétben az olaj- és zsfralapú vivőanyagokkal, közvetlenül elegyedik a nyállal, ezért gyorsabban felszívódik.
c) A magas alkoholtartalom helyi vérbőséget idéz elő, ami szintén elősegíti a gyorsabb felszívódást.
d) A találmány szerinti aeroszolok könnyen ízesíthetők, és a pontos adagolásuk egyszerűen megoldható.
A találmány szerinti aeroszol-készítmények kedvező tulajdonságait klinikai vizsgálatokkal igazoltuk. Ezek eredményei jól egyeznek a párhuzamosan végzett vérszintmérésekkel.
I. Vérszintmérés
A plazmakoncentráció mérését betegeken végeztük. Egy dózis befecskendezését követően 1,2,5,10 és 15 perc elteltével vettünk mintát. A vérplazma nitroglicerin-tartalmát nagynyomású folyadékkromatográfiával (HPLC) mértük, belső standardként izoszorbid-dinitrát szolgált. A kísérletekhez a következő készítményeket alkalmaztuk:
A) Az 1. példa szerint előállított oldat.
B) A 3 246 081 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat 1. példája szerint előállított nitroglicerinspray (I. összehasonlító készítmény).
C) Kereskedelmi forgalomban lévő készítmény, amely 0,9 súly % nitroglicerint, 27 súly % semleges olajat,
12,4 súly % folyékony paraffint, 2,2 súly % étert, 0,5 súly % ízesítőszert és 57,0 súly % hajtógázt tartalmaz (II. összehasonlító készítmény).
A kapott eredményeket az alábbi táblázatban foglaljuk össze:
Táblázat
Idő (perc) Plazmaszint, ng/ml
A B C
készítmény esetén
1 3,4 0,39 0
2 3,9 0,66 0
5 4,4 1,88 0,4
10 3,2 1,99 0,37
Ezeket az eredményeket diagram formájában a mellékelt 1. ábrán tüntetjük fel. A vízszintes tengelyen az időt, a függőleges tengelyen a plazmakoncentrációt (ng/ml dimenzióban) ábrázoljuk.
A fenti táblázat eredményeiből kitűnik, hogy a találmány szerinti aeroszol-készítmény (A) már 20-30 másodperc elteltével biztosítja az anginagörcsöt elhárító hatáshoz szükséges terápiás koncentrációt, amely mintegy 1 ng/ml, ugyanakkor a B készítmény (I. összehasonlító készítmény) ezt a koncentrációt csak mintegy
2,5-3 perc elteltével hozza létre, míg a C készítménynyel (II. összehasonlító készítmény) ez a koncentráció egyáltalán nem érhető el. A találmány szerinti aeroszol készítménnyel (A) nem csupán gyorsabban érjük el a kívánt vérszintet, hanem emellett lényegesen magasabb vérszintérték áll be.
2. Klinikai eredmények
A klinikai vizsgálatok 8 magyar kórházban illetve intézetben történtek, és a kiértékelést részben kardiológiai (objektív) vizsgáló módszerekkel, részben a betegek (szubjektív) észleléseinek összesítésével végeztük el.
A vivőgázt nem tartalmazó, találmány szerinti nitroglicerin-spray (amely a leírás 1. példájának felelt meg) hatására az a/H arány, azaz a bal szívkamrai becsült végdiasztolés nyomás a kezdeti 17,83%-os értékről 30 másodpercen belül a normális értékre, sőt 10% alá csökkent.
A vizsgálat kezdetén kórosan magas a/D arány csökkenése már 30 másodperc elteltével szignifikáns volt.
A diasztolés amplitúdóindexben (DATI) már 30 másodperc múlva szignifikáns növekedést lehetett megfigyelni.
A bal kamrai ejekciós idő 1 perccel a találmány szerinti nitroglicerin-spray beadása után szignifikánsan csökkenni kezdett.
A speciális kamrafunkciós vizsgálatok során azt tapasztaltuk, hogy már 1 perccel a találmány szerinti nitroglicerin-spray beadása után szignifikánsan csökkent a bal kamrai LDT illetve a töltőnyomás.
A kardiológiai vizsgálatok alapján összefoglalóan megállapítható, hogy a találmány szerinti nitroglicerinspray a bal szívkamrai töltőnyomást és a végdiasztolés nyomást igen gyorsan csökkentette, a legtöbb esetben 1 percen belül. A készítmény a hatását már 30 másodperc elteltével elkezdte kifejteni, és a hatás legalább 10 percen át fennmaradt.
173 fő angina pektoriszban szenvedő betegen végeztünk összehasonlító klinikai vizsgálatokat, amelyek során az 1. példa szerinti nitroglicerin-sprayt hasonlítottuk össze szublingválisan alkalmazandó nitroglicerin-tablettával. A találmány szerinti nitroglicerin-spray lényegesen gyorsabban hatott, a hatástartama nem különbözött lényegesen az összehasonlító tabletta hatástartamától. A mellékhatások gyakorisága megközelítőleg ugyanakkora volt mint a tabletták esetén. A kísérletek szerint a találmány szerinti nitroglicerin-spray hatása átlagosan 1 perc 24 másodperc elteltével jelentkezett (a vizsgált egyéneken a hatás leghamarabb 36 másodperc, legkésőbb 3 perc 2 másodperc után lépett fel). Ezzel szemben az összehasonlító tabletták esetén a hatás jelentkezéséig átlagosan 4 perc 2 másodperc telt el (a minimum 1 perc 32 másodperc, a maximum 7 perc 57 másodperc volt). A megkérdezett betegek túlnyomó többsége a találmány szerinti nitroglicerin-sprayt tartotta előnyösebbnek.
A találmányt az alábbi példák segítségével részletesen ismertetjük.
1. példa
A következő összetételű oldatot állítottuk elő:
nitroglicerin 0,08 g etanol (98 súly %-os) 7,92 g propilénglikol 2,00 g összesen 10,00 g
A gyógyászati tisztaságú nitroglicerint feloldottuk az etanolban 20 'C-on, és az oldatot a propilénglikollal elegyítettük. A kész oldatot millipore típusú fém szűrőkészüléken 0,22 mikrométer pórusméretű szűrőlap alkalmazásával vákuumban szűrtük, majd aeroszolos palackokba töltöttük.
2. példa
A következő összetételű oldatot állítottuk elő:
nitroglicerin 0,08 g etanol 5,50 g polioxietilén 300 (Carbowax 300) 4,37 g poli(vinil-pirrolidon) 0,05 g összesen 10,00 g
A gyógyászati tisztaságú nitroglicerint a polioxietilén 300-ban (Carbowax 300) oldottuk 20 *C-on, és az oldatot az etanollal elegyítettük. A kész oldatot az 1. példában leírtak szerint szűrtük és aeroszolos palackokba töltöttük.
3. példa
A következő összetételű oldatot állítottuk elő:
nitroglicerin 0,20 g
1,4-butilénglikol 1,50 g aromaanyag, például levendulaolaj vagy jázminolaj 0,02 g hidroxi-propil-metil-cellulóz (molekulasúlya például 60 000) 0,02 g etanol 8,26 g összesen 10,00 g
A nitroglicerint feloldottuk az etanolban, és az oldatot a butilénglikollal elegyítettük. A kapott elegyben feloldottuk a hidroxi-propil-metil-cellulózt. Az oldatot az 1. példában leírt módon szűrtük. Az etanol egy kis részében feloldottuk az aromaanyagot, és ezt az oldatot egyesítettük a szűrlettel. A kész oldatot aeroszolos palackokba töltöttük.
4. példa
Az alábbi összetételű oldatot állítottuk elő:
nitroglicerin 0,10g etanol 6,50 g glicerin 0,50 g aromaanyag (például levendulaolaj vagy jázminolaj) 0,20 g polioxietilén 300 (Carbowax 300) 2,70 g összesen 10,00 g
A nitroglicerint az etanolban oldottuk, és az oldatot a polioxietilén 300-zal (Carbowax 300) elegyítettük. Az aromaanyagot feloldottuk az alkohol kis részletében, majd hozzáadtuk az előzetesen szűrt oldathoz. Az oldatot aeroszolos palackokba töltöttük.
5. példa
A következő összetételű oldatot állítottuk elő:
nitroglicerin 0,01 g etanol 8,95 g polietilénglikol) 400 0,60 g éti lénglikol 0,40 g aromaanyag (például levendulaolaj vagy jázminolaj) 0,04 g összesen 10,00 g
6. példa
A következő összetételű oldatot állítottuk elő az 1.
példában leírt módon:
nitroglicerin 0,40 g n-butanol 5,10 g poli(etilénglikol) 200 4,00 g szorbit 0,45 g aromaanyag (például levendulaolaj vagy jázminolaj) 0,05 g összesen 10,00 g
7. példa
A következő összetételű oldatot állítottuk elő az 1. példában leírt módon:
I
HU 211 543 A9 nitroglicerin 0,01 g etanol 9,00 g propilénglikol 0,99 g összesen 10,00 g

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Hajtógázmentes nitroglicerin-aeroszol helyi alkalmazásra, alifás alkohol- és szokásos gyógyszerkészítési segédanyag-tartalommal, azzal jellemezve, hogy
    A) 0,1-4 súly % nitroglicerint (,Λ” komponens),
    B) 51-90 súly % egy vagy több, 2-4 szénatomos alifás alkoholt („B” komponens),
    C) 10-49 súly %
    a) egy vagy több, 200-4000 átlagos molekulasúlyú, az alkilénegységben 2-3 szénatomot tartalmazó poli(alkilén-glikol)-t („Ca” komponens) és/vagy
    b) egy vagy több, 2-8 szénatomos, két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó alkoholt („Cb” komponens) tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy alifás alkoholként (,3” komponens) etanolt alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy poli(alkilén-glikol)-ként („Ca” komponens) egy vagy több poli(etilén-glikol)-t és/vagy poli(propilén-glikol)-t alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy két vagy három hidroxilcsoportot tartalmazó, 2-8 szénatomos alkoholként („Cb” komponens) glicerint, propilénglikolt, etilénglikolt és/vagy butilénglikolt alkalmazunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypont bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy
    A) 0,8-1,0 súly % nitroglicerint („A” komponens),
    B) 55-85 súly % etanolt („B” komponens) és
    Cab) összesen 15-45 súly % poli(etilén-glikol)-t („Ca” komponens), propilénglikolt („Cb” komponens) és/vagy butilénglikolt („Cb” komponens) tartalmaz.
HU9500271P 1988-07-08 1995-06-20 Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik. HU211543A9 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9500271P HU211543A9 (hu) 1988-07-08 1995-06-20 Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU883585A HU199678B (en) 1988-07-08 1988-07-08 Process for producing aerosols containing nitroglicerol
HU9500271P HU211543A9 (hu) 1988-07-08 1995-06-20 Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU211543A9 true HU211543A9 (hu) 1995-12-28

Family

ID=26317659

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500271P HU211543A9 (hu) 1988-07-08 1995-06-20 Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik.

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211543A9 (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104984351A (zh) * 2015-06-15 2015-10-21 马应龙药业集团股份有限公司 一种硝酸甘油丙二醇溶液的制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104984351A (zh) * 2015-06-15 2015-10-21 马应龙药业集团股份有限公司 一种硝酸甘油丙二醇溶液的制备方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU199678B (en) Process for producing aerosols containing nitroglicerol
CA2252050C (en) Buccal, non-polar spray or capsule
AU724728B2 (en) Pharmaceutical compositions containing eletriptan hemisulphate and caffeine
EP0910339B1 (en) Buccal polar spray
CA2251564C (en) Buccal, non-polar spray for nitroglycerin
IE910772A1 (en) "Nitroglycerin pump spray"
JPH06510046A (ja) 治療薬の舌下または頬投与のための組成物及び方法
JP2003516958A (ja) 医薬用ゲルおよびエーロゾル製剤ならびに該製剤を皮膚および粘膜表面に投与する方法
BG63906B1 (bg) Фармацевтичен аерозолен състав
US5169849A (en) Nasal pharmaceutical compositions
US6007834A (en) Nasal melatonin composition
HU206615B (en) Process for producing hydrophyle, aqouos pumpspray composition containing nitroglycerol
JP2624396B2 (ja) ニトログリセリンエアゾールスプレー
HU201242B (en) Process for production of medical compositions containing niphedipin
HU211543A9 (hu) Hajtógáz nélküli nitroglicerin aeroszol helyi alkalmazás céljára Az átmeneti oltalom az 1-5. igénypontokra vonatkozik.
JP3533228B2 (ja) 低刺激性ニトログリセリン組成物及びスプレー剤
EP0228223A2 (en) Non-irritating suprofen solution
JP2019528283A (ja) 舌下使用または頬使用のためのアセナピンの医薬品溶液
HU191512B (en) Process for production of dosed through the nose medical preparatives containing ergot-alcaloids
AP1100A (en) Pharaceutical compositions containing eletriptan hemisulphate.
AU4591602A (en) Nasal melatonin composition